نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -

ژرمن‌ها در سه ايالت به پاي صندوق‌هاي راي رفتند
يکشنبه سخت آلمان


شمارش معکوس صلح سوريه


تظاهرات بزرگ لهستان


تظاهرات بزرگ عليه روسف


صف‌آرايي خياباني در ونزوئلا


برنامه اوباما براي سفر به لندن

نگاه کاخ سفيد را بهتر مي‌توان درک کرد
دکترين متفاوت اوباما


پولوتيک


رويداد


اخبار کوتاه


 ژرمن‌ها در سه ايالت به پاي صندوق‌هاي راي رفتند
 يکشنبه سخت آلمان 

در نخستين آزمون حال وهواي سياسي آلمان از آغاز بحران پناهجويي شهروندان سه ايالت اين کشور نمايندگان خود در پارلمان‌هاي ايالتي را برمي‌گزينند و با آن نظرشان درباره سياست پناهجوپذيري مرکل را هم به طور غيرمستقيم بيان مي‌کنند.

به ندرت پيش مي‌آيد موضوعي که در سطح مجلس فدرال آلمان بحث مي‌شود چنين آشکارا بر کارزار انتخاباتي در سطح پارلمان‌هاي ايالتي اين کشور تاثير بگذارد. امسال بحران پناهجويان و معضلاتي که در پيوند با آن است، به شدت بر کارزار انتخاباتي در سه ايالت بادن-وورتمبرگ، راين‌لند-فالتس و زاکسن-آنهالت سايه انداخته است تا حدي که اين مسئله موازنه قدرت احزاب سياسي در اين ايالت‌ها را دستخوش تغيير خواهد کرد.

طبق تمامي‌پيش‌بيني‌هايي که ديروز يکشنبه (13 مارس / 23 اسفند) صورت گرفته، نمايندگان حزب عوام‌گراي «آلترناتيو براي آلمان» (AfD) موفق به ورود به پارلمان‌هاي ايالتي در اشتوتگارت، ماينتس و ماگدبورگ خواهند شد. هيچ‌يک از احزاب آلماني حاضر به ائتلاف با اين حزب دست راستي نيست. يک ويژگي ديگر انتخابات امسال پارلمان‌هاي ايالتي آلمان اين است که هيچ يک از دولت‌هاي ايالتي نمي‌تواند مطمئن باشد که بار ديگر انتخاب خواهد شد.

قدرت‌گيري بيش از پيش سبزها در اشتوتگارت

در ايالت بادن-وورتمبرگ حزب سبزها با نخست وزير محبوب خود، وينفريد کرچمان، شانس خوبي دارد که براي نخستين بار تبديل به قوي‌ترين حزب در اين ايالت شود.

پيش‌بيني مي‌شود که حزب دموکرات مسيحي آلمان (CDU) که رياست آن بر عهده صدراعظم آنگلا مرکل است شکستي تاريخي را تجربه کند و آرايش به زير 30 درصد آراي مردم سقوط کند.

ائتلاف دو حزب سوسيال دموکرات آلمان (SPD) و سبزها در اشتوتگارت، که مرکز ايالت بادن-وورتمبرگ واقع در جنوب غربي آلمان است، به احتمال بر جا نخواهد ماند، زيرا پيش‌بيني مي‌شود که حزب سوسيال دموکرات آلمان آراي بسياري را از دست بدهد.

کارشناسان نظرسنجي پيش‌بيني مي‌کنند که حزب آلترناتيو براي آلمان به حدود يازده درصد آرا خواهد يافت. همچنين احتمالا حزب دموکرات آزاد آلمان (ليبرال‌ها، FDP) از حد نصاب پنج درصدي آرا براي ورود به پارلمان ايالتي خواهد گذشت. بدين ترتيب تشکيل دولت ايالتي در بادن وورتمبرگ راحت نخواهد بود.

مبارزه دو طرفه در ماينتس

در ايالت راين‌لند-فالتس رقابت اصلي ميان نخست وزير اين ايالت، خانم مالو دراير از حزب سوسيال دموکرات، و خانم يوليا کلوکنر از حزب دموکرات مسيحي آلمان است. اينکه دو زن در رأس دو حزب مهم در انتخابات ايالتي با هم رقابت کنند تا کنون در آلمان بي‌سابقه بوده است.

طبق پيش‌بيني‌ها، در راين‌لند-فالتس حزب عوام‌گراي «آلترناتيو براي آلمان» به 9 درصد و حزب دموکرات‌هاي آزاد آلمان (ليبرال‌ها) به 7 درصد آرا دست خواهند يافت. بدين ترتيب ليبرال‌ها امکان شرکت در ائتلاف با حزب دموکرات مسيحي آلمان را نخواهند داشت. همچنين براساس پيش‌بيني‌ها، در ايالت زاکسن-آنهالت حزب سوسيال دموکرات آلمان براي نخستين بار پس از حزب دموکرات مسيحي، حزب چپ‌ها و حزب آلترناتيو براي آلمان قرار خواهد گرفت و به جايگاه چهارمين حزب قوي اين ايالت سقوط خواهد کرد.

اگر در کنار حزب سبزها ليبرال‌ها نيز موفق به ورود به پارلمان ايالتي زاکسن-آنهالت شوند، ممکن است ائتلاف حزب سوسيال دموکرات و حزب دموکرات مسيحي به رهبري نخست وزير اين ايالت، راينر‌هازلهوف، اکثريت خود را از دست بدهد.

در مجموع 12 ميليون و 700 هزار شهروند آلماني در سه ايالت ياد شده به شرکت در انتخابات پارلمان‌هاي ايالتي فرا خوانده شده‌اند.

کارشناسان پيش‌بيني مي‌کنند که نتايج انتخابات پارلماني سه ايالت مزبور موجب جابجايي عظيمي‌در مناسبات قدرت در شوراي فدرال آلمان نخواهد شد. نمايندگان دولت‌هاي ايالت‌هاي آلمان عضو شوراي فدرال آلمان هستند و بدين ترتيب علائق ايالت‌ها را در عرصه‌هاي قانون‌گذاري و اداره کشور نمايندگي مي‌کنند.

زيگمار گابريل، رئيس حزب سوسيال دموکرات آلمان با نظر به پيش‌بيني‌هايي که حاکي از موفقيت حزب راست‌گراي «آلترناتيو براي آلمان» هستند، گفت که سوسيال دموکرات‌ها تصميم ندارند تغييري در سياست خود بدهند. گابريل گفت: «موضع ما در زمينه انسان‌دوستي و همبستگي روشن است و بخاطر ده درصد راست‌گراي افراطي آن را تغيير نمي‌دهيم.»


 شمارش معکوس صلح سوريه 

فرستاده سازمان ملل به سوريه ضمن تأکيد بر اينکه شمارش معکوس حل و فصل بحران سوريه چهاردهم مارس آغاز مي‌شود، گفت: تنها انتخابات درست آن انتخاباتي است که تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود.

استفان دي ميستورا در مصاحبه با روزنامه لوتان سوئيس گفت: شرايطي که دور جديد مذاکرات ژنو در آن آغاز خواهد شد با دور نخست مذاکرات تفاوت دارد. قبل از هر چيز ديگري نتايج مذاکرات گروه بين‌المللي حمايت از سوريه در مونيخ براي ما مهمتر است. چرا که در آنجا توافقي درباره تسريع در رساندن کمک‌هاي بشردوستانه به مناطق محاصره شده سوريه و توقف درگيري‌ها صورت گرفت.

درهمين حال،تلويزيون سوريه اعلام کرد که هيات دولت اين کشور به رياست بشار جعفري، نماينده دائم سوريه در سازمان ملل عصرديروز (يکشنبه) براي شرکت در مذاکرات صلح وارد ژنو شد. قرار است مذاکرات صلح سوريه امروز (دوشنبه) ميان هيات دولت سوريه و مخالفان ازسرگرفته شود.

استفان دي‌ميستورا، فرستاده سازمان ملل به سوريه تأکيد کرده که در اين مذاکرات درباره انتخابات رياست‌جمهوري سوريه گفتگو خواهد شد اما روز گذشته وليد معلم، وزير خارجه سوريه اعلام کرد که دمشق بررسي انتخابات رياست جمهوري در مذاکرات ژنو را قبول ندارد و بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه خط قرمز است.


 تظاهرات بزرگ لهستان 

ده‌ها هزار معترض ضد دولتي در خيابان‌هاي ورشو خواستار احترام حزب حاکم به قانون اساسي شدند. اين اعتراضات در بحبوحه درگيري دولت لهستان با دادگاه قانون اساسي برگزار شد.

به گزارش راشا تودي، بيش از 50 هزار تن با تکان دادن پرچم‌هاي لهستان و اتحاديه اروپا روز شنبه به خيابان‌هاي ورشو، پايتخت لهستان آمدند. سخنگوي «حزب مدرن» لهستان خطاب به معترضان گفت: بسياري از ما مي‌ترسيم که ديکتاتوري در لهستان داشته باشيم. اما شما نبايد بترسيد. همراه ما بياييد و از قانون اساسي لهستان دفاع کنيد؛ ما از دموکراسي دفاع خواهيم کرد. معترضان حرکت خود را از نزديکي ساختمان دادگاه قانون اساسي آغاز کردند و مسير سه کيلومتري تا کاخ رياست جمهوري را در ورشو پيمودند و شعار «ديکتاتوري نمي‌خواهيم» سر دادند.

يکي ديگر از رهبران حزب اپوزيسيون مدرن به معترضان گفت: سال‌ها پيش لهستاني‌ها براي تغيير سيستم سياسي اعتراض کردند. حال ما اعتراض مي‌کنيم تا مطمئن شويم که آنها به صورت ناگهاني قانون اساسي را تغيير نمي‌دهند.

بحران سياسي در لهستان پس از آن بالا گرفت که حزب حاکم قانون و عدالت سال 2015 قدرت را به دست گرفت. پس از آن، اين حزب قوانين جديدي را تصويب کرد که به موجب آن اختيارات دادگاه قانون اساسي محدود شده و کنترل سختگيرانه‌اي بر رسانه‌ها اعمال مي‌شود.


 تظاهرات بزرگ عليه روسف 

بيش از يک ميليون تن در اعتراضات گسترده ضددولتي دولتي (يکشنبه) برزيل حضور يابند و برکناري رييس‌جمهور اين کشور را به دليل فساد و رسوايي اقتصادي وي درخواست کردند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، بزرگترين کشور آمريکاي لاتين که در ماه اوت ميزبان مسابقات المپيک خواهد بود، درگير بحران شديد اقتصادي و سياسي است؛ بحراني که نگراني‌ها درباره احتمال وقوع درگيري‌هاي گسترده را دراين کشور افزايش داده است. ديلما روسف، رييس‌جمهور برزيل شنبه شب در واکنش به خبر برگزاري اين اعتراضات عنوان کرد: خواهش مي‌کنم که خشونتي در اين اعتراضات صورت نگيرد. من معتقدم که تمام مردم اين حق را دارند تا براي اعتراض به خيابان‌ها بيايند با اين حال اما هيچ کس حق راه‌اندازي و يا دامن زدن به خشونت‌ها را ندارد. بيشترين تعداد معترضان در شهر سائوپائولو به عنوان پايگاه اپوزيسيون حضور يافتند.


 صف‌آرايي خياباني در ونزوئلا 

هزاران نفر از مخالفان دولت ونزوئلا که اکثريت کرسيهاي پارلمان را در دست دارند، با تظاهرات در حومه کاراکاس، خواهان استعفاي نيکولاس مادورو، وارث ايدئولوژي چپگراي هوگو چاوز شدند. معترضان به خصوص به وضعيت اقتصادي کشورشان اعتراض داشتند.

اين در حالي است که هزاران تن از طرفداران نيکولاس مادورو با تظاهرات در مرکز کاراکاس، شعار «مادورو بمان»، «يانکي‌ها به خانه‌هايتان بازگرديد» را سر دادند. آقاي مادورو هم با ايراد سخناني در ميان هواداران خود ضمن تاکيد بر اين که تا روز آخر در قدرت باقي خواهد ماند، سياستهاي آمريکا در قبال کشورش را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: «ما صدقه نمي‌خواهيم. ما حقمان را مي‌خواهيم. يک دولت خارجي نمي‌بايست ونزوئلا را تهديد کند. امپراطوري يانکي‌ها نمي‌بايست ونزوئلا را تهديد کند.» دولت آمريکا اخيرا ونزوئلا را تهديد بزرگي عليه امنيت اين کشور خوانده بود.


 برنامه اوباما براي سفر به لندن 

باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا در سفر خود به لندن در ماه آوريل از راي‌دهندگان بريتانيايي درخواست خواهد کرد که از ادامه عضويت انگليس در اتحاديه اروپا حمايت کنند. به نوشته روزنامه اينديپندنت، در ماه ژوئن مردم بريتانيا به پاي صندوقهاي راي خواهند رفت تا اعلام کنند که آيا انگليس در اتحاديه اروپا بماند يا نه. اوباما در گذشته اعلام کرده بود که وي خواهان ادامه حضور لندن در اتحاديه اروپا است. بر اساس نظرسنجي‌هاي اخير، هنوز بسياري از راي دهندگان در انگليس تصميم خود را در اين باره نگرفته‌اند. قرار است اوباما در نمايشگاه تکنولوژي در آلمان در اواخر ماه آوريل شرکت کند، در همين راستا يک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با روزنامه اينديپندنت اعلام کرد: اوباما در آن زمان به انگليس نيز سفر خواهد کرد. هنوز وزارت خارجه آمريکا و دفتر نخست وزيري انگليس در اين باره اعلام نظر نکرده‌اند.


 نگاه کاخ سفيد را بهتر مي‌توان درک کرد
 دکترين متفاوت اوباما 

رييس‌جمهوري آمريکا در يک مصاحبه تفصيلي به بيان ديدگاه‌هايش درباره مسائل مختلف از جمله روابط آمريکا با روسيه و چين و ديگر مسائل نظير وضعيت سوريه و ليبي پرداخت.از موضع گيري‌هاي اوباما مي‌توان تغيير ديدگاه ايالات متحده را که از مدتي پيش آغاز شده بود،بهتر مي‌توان لمس کرد .

باراک اوباما در يک مصاحبه تفصيلي با مجله آمريکايي آتلانتيک نسبت به وجود خطر جنگ کشورش با چين هشدار داد و در عين حال مقام‌هاي انگليس را به دليل «مفت‌خور بودن» مورد انتقاد قرار داد.

اوباما در اين مصاحبه درباره روابط واشنگتن با روسيه اظهار داشت: ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه در همه نشست‌هايي که با ما داشته، به شکلي کاملا وسواسي، مودب و صريح بوده است. نشست‌هايي که ما داشتيم بسيار حالت کاري داشتند. او هيچ‌گاه مرا به مدت دو ساعت منتظر نگه نمي‌دارد در حالي که براي يکسري از مقام‌هاي ديگر اين کار را مي‌کند.

با اين حال اوباما گفت که جايگاه روسيه در جهان به شکل چشم‌گيري تضعيف شده است. وي پذيرفت که اوکراين جزو منافع اساسي روسيه محسوب مي‌شود در حالي که يکي از منافع اساسي آمريکا نيست بنابراين روسيه همواره خواهد توانست تسلط خود را در اين کشور حفظ کرده و ظرفيت تشديد تنش‌ها در آن را داشته باشد.

اوباما گفت: اوکراين يکي از مثال‌هايي است که ما درخصوص آن بايد صراحتا منافع اساسي خود را بدانيم و آگاه باشيم که براي چه چيزي در آن مي‌خواهيم بجنگيم. در پايان همواره نوعي ابهام درباره اوکراين وجود دارد.

اوباما در قسمتي ديگر از اين مصاحبه درباره چالش‌هاي روابط آمريکا با چين گفت: من به لحاظ روابط سنتي ميان کشورهاي بزرگ معتقدم که روابط ميان آمريکا و چين يکي از حياتي‌ترين روابط خواهند بود. با اين حال اوباما مساله وجود پتانسيل جنگ با پکن در صورتي که چين به خصومت عليه همسايگانش را ادامه دهد، رد نکرد.

وي افزود: اگر چين به جهان تنها از نقطه نظر حوزه‌هاي نفوذ منطقه‌اي نگاه کند، بنابراين نه تنها ما در اين وضعيت شاهد پتانسيلي براي جنگ با چين هستيم بلکه خودمان را در وضعيتي دشوارتر به منظور تعامل با ديگر چالش‌هايي که مطرح خواهند شد، پيدا خواهيم کرد.

رييس‌جمهور آمريکا در ادامه درباره روابط آمريکا با انگليس گفت که روابط ويژه دو کشور زير سوال رفته است. اوباما با طعنه به مقام‌هاي انگليس گفت: مفت‌خورها باعث عصبانيت من مي‌شوند.

وي به ديويد کامرون، نخست وزير انگليس هشدار داد: در صورتي که لندن به تعهدش براي صرف دست کم دو درصد از توليد ناخالص داخلي در بودجه دفاعي پس از دستورالعمل ناتو پايبند نباشد، واشنگتن ديگر هيچ روابط ويژه‌اي با انگليس نخواهد داشت.

رييس‌جمهور آمريکا به کامرون خاطرنشان کرد: شما بايد سهم عادلانه خود را درزمينه بودجه دفاعي تامين کنيد.

انتقادهاي اوباما از بريتانيا تنها به بودجه دفاعي منحصر نشد، رييس‌جمهور آمريکا، نخست وزير بريتانيا را متهم کرد به اينکه در زمينه مشکلات ليبي پس از سرنگوني معمر قذافي بيش از حد حواس پرت بوده است.

وي تاکيد کرد: جا براي انتقاد وجود دارد زيرا من با توجه به نزديک بودن ليبي به اروپايي‌ها فکر مي‌کردم آنها در ليبي به سرمايه‌گذاري ادامه دهند، اما ديويد کامرون از توجه به مشکلات اين کشور شمال آفريقا خودداري کرد زيرا به دليل طيفي از مسائلي ديگر، حواس پرت شد.

اوباما گفت که از نظر وي مداخله در ليبي قرار بوده يک «کمپين ضد مفت‌خوري» باشد که در آن هم‌پيمانان مي‌توانند خودشان رهبر کمپين باشند و واشنگتن از پشت صحنه مديريت کند.

رييس‌جمهور آمريکا افزود: شما همواره مجبور نيستيد که در خط مقدم باشيد. بعضي اوقات ما به دنبال به دست آوردن چيزي که مي‌خواهيم، از طريق يک دستور کار مشترک هستيم. چيزي که مضحک است اين است که کمپين در ليبي براي آن بود که ديگر اروپايي‌ها و کشورهاي عربي کنار نايستند تا ما همه جنگ را انجام دهيم.

اوباما تاکيد کرد: رخدادهاي ليبي ثابت کرد که بهترين کار اين است که از خاورميانه اجتناب کنيم. ما به هيچ وجه نبايد متعهد به مديريت خاورميانه و شمال آفريقا شويم. اين يک اشتباه اساسي و بنيادين خواهد بود.

رييس‌جمهور آمريکا درباره عدم مداخله کشورش در سوريه نيز گفت که تصميم گرفته به رغم عبور سوريه از خط قرمز تعيين شده از سوي دولتش، از قدرت نظامي‌استفاده نکرده و «دستور کار واشنگتن» را کنار بگذارد.

اوباما تصريح کرد: در واشنگتن فرض بر اين است که روساي جمهور بايد از اين دستور کار پيروي کنند. اين دستور کار حاصل نظام سياست خارجي ما است. جايي که آمريکا مستقيما تهديد مي‌شود چنين دستور کاري موثر است،‌ اما مي‌تواند تبديل به تله‌اي شود که ما را وادار به گرفتن تصميم‌هاي بد کند. در مواجهه با چالش‌هاي بين‌المللي مثل سوريه شما در صورتي که از دستور کار پيروي نکنيد، شديدا مورد انتقاد قرار خواهيد گرفت. حتي اگر دلايل موجهي براي عدم تبعيت از آن وجود داشته باشد.

رييس‌جمهور آمريکا گفت که بسيار از وضعيت حال حاضر خرسند بوده و به آن افتخار مي‌کند زيرا مي‌تواند به جاي آنکه شتاب‌زده به يک کشور ديگر به خاورميانه حمله کند مي‌تواند مکث کرده و وضعيت را ارزيابي کند.

اوباما افزود: اين حقيقت که من توانستم کمي‌از فشارهاي اضطراري و فوري فاصله گرفته و به چيزي که در راستاي منافع آمريکا است فکر کنم، به ويژه نه در ارتباط با سوريه بلکه در ارتباط با کل دموکراسي کشور ما، تصميم دشواري بود که من اتخاذ کردم و معتقدم که اين در نهايت درست‌ترين تصميم خواهد بود.

اوباما همچنين در اين مصاحبه از عربستان نيز انتقاد کرد و گفت: در جهان مدرن امروزي يک کشور زماني که نيمي‌از جمعيت خود را سرکوب مي‌کند نمي‌تواند کارآمد باشد.

اوباما گفت: عربستاني‌ها بايد خاورميانه را با رقيب‌شان ايران تقسيم کنند. رقابت ميان عربستان و ايران که منجر به دامن زدن به آشوب و جنگ‌هاي نيابتي در سوريه، عراق و يمن شده است، ما را ملزم مي‌کند که هم به دوستانمان و ايراني‌ها بگوييم که آنها بايد به دنبال راه موثري براي تقسيم امور همسايگي و برقراري يک نوع صلح سرد باشند.

رييس‌جمهور آمريکا معتقد است که عربستان با دريافت حمايت کامل از واشنگتن عليه ايران به جاي آنکه باعث منزوي شدن تهران شود، تنها به دامن زدن به آتش جنگ فرقه‌اي در منطقه کمک کرده است.

اوباما اضافه کرد: اين رويکرد که ما به دوستانمان بگوييم که حق با شماست و ايران سرچشمه همه مشکلات است و ما از آنها براي مقابله با ايران حمايت کنيم به اين معني است که اين جنگ‌هاي فرقه‌اي همچنان ادامه پيدا خواهد کرد و دوستان سنتي ما و شرکاي ما در خليج فارس، ديگر نخواهند توانست با اتکا به خودشان شعله‌هاي اين جنگ‌ها را فرو نشانده و با اتکا به خودشان قاطعانه پيروز شوند. اين بدان معني است که ما دوباره مجبور خواهيم شد مداخله را شروع کرده و از قدرت نظامي‌براي برطرف کردن جنگ استفاده کنيم. اين نه به نفع آمريکا و نه به نفع خاورميانه خواهد بود.

رييس‌جمهور آمريکا همچنين گفت که در رابطه با مساله ونزوئلا نيز هرگز مداخله نظامي‌براي مقابله با اين کشور به ذهنمان نرسيده است زيرا ونزوئلا تهديدي عليه آمريکا نبوده است.

اوباما ادامه داد: ما از ابتدا در رابطه با ونزوئلا يک تصميم بسيار راهبردي گرفتيم و آن اين بود که به جاي ضربه زدن به هوگو چاوز، گفتيم که اتفاقات ونزوئلا را نمي‌پسنديم اما اين کشور تهديدي براي آمريکا نيست.


 پولوتيک 

رجز‌خواني اردوغان

رئيس‌جمهور ترکيه مي‌گويد اگر دادگاه قانون اساسي در رويه‌اش تجديدنظر نکند مشروعيت خود را زير سؤال مي‌برد. اين دادگاه اخيرا به آزادي دو روزنامه‌نگار راي داد که از سوي دولت به اقدام عليه منافع ملي متهم شده بودند. به گزارش دويچه وله، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه با انتقاد از حکم دادگاه قانون اساسي مبني بر آزادي دو روزنامه‌نگار ترک، هشدار داد که اگر چنين رويه‌اي تکرار شود، مشروعيت دادگاه زير سؤال مي‌رود. جان دوندار و اردم گول، سردبير و عضو تحريريه روزنامه جمهوريت ترکيه به دنبال شکايت رجب طيب اردوغان (29 نوامبر) به اتهام «جاسوسي» و «عضويت در يک ائتلاف تروريستي» بازداشت شدند. روزنامه جمهوريت در آن زمان تصاوير و ويدئوئي از ارسال احتمالي سلاح از ترکيه به گروه‌هاي افراطي در سوريه منتشر کرد و دولت ترکيه دستور سانسور هرگونه خبري در اين زمينه را داد. همچنين اردوغان مدعي شد که سلاح‌هاي ارسالي براي ترکمن‌هاي سوريه بودند که متحد ترکيه به شمار مي‌روند.

اما دادگاه قانون اساسي ترکيه به آزادي اين روزنامه‌نگاران حکم داد و حبس اين دو روزنامه‌نگار را «نقض حريم خصوصي و آزادي بيان» دانست. جلسه دادگاه در روز پنجشنبه (25 فوريه) در آنکارا برگزار شد و در جريان آن 12 قاضي به نفع دو رونامه‌نگار راي دادند و در مقابل3 تن از قاضي‌ها با آن مخالفت کردند. گرچه حالا دو روزنامه‌نگار آزاد هستند، ولي دادگاه بعدي آنها قرار است روز 25 مارس برگزار شود. در پرونده‌اي که با شکايت دولت براي اين دو تشکيل شده، اتهام آنها «اقدام عليه امنيت ملي ترکيه» اعلام شده است. اردوغان در اجتماعي در شهر بوردور حکم دادگاه را ناقض عليه ترکيه و مردم آن توصيف کرد.

وي اندکي پس از صدور حکم دادگاه نيز آن را به چالش کشيده و گفته بود که به آن وقعي نمي‌نهد. اردوغان حکم را همچنين ناقض قانون اساسي دانست. وزير دادگستري ترکيه هم اعلام کرد که در قانون مربوط به حق شکايت که باعث آزادي دو روزنامه‌نگار شد، تغييراتي خواهد داد.


 رويداد 

ترس اوباما از جنگ انتخاباتي

گروه بين الملل: در پي لغو سخنراني دونالد ترامپ، نامزد جمهوري‌خواهان در شيکاگو، و تنش‌هاي پيش‌آمده، هيلاري کلينتون، از نامزد‌هاي حزب دمکرات‌ براي انتخابات رياست‌جمهوري، او را به ايجاد «يک حريق عمدي سياسي» متهم کرده است.

تد کروز، مارکو روبيو و جان کيسيک، ديگر نامزدهاي حزب جمهوري‌خواه نيز به انتقاد از ترامپ پرداخته ولي در عين حال حملاتي را متوجه رسانه‌ها نيز کرده‌اند. سخنراني ترامپ، نامزد پيشتاز جمهوري‌خواهان براي انتخابات رياست جمهوري، شامگاه جمعه در شيکاگو به دلايل امنيتي لغو شد. از ساعاتي پيش از آن، درگيري‌هايي بين هواداران و مخالفان او آغاز شده بود و پس از لغو آن نيز، خشونت‌هايي در محل رخ داد.

مخالفان دونالد ترامپ از خود حزب جمهوري‌خواه تا ديگر جريان‌ها و گروه‌هاي سياسي، او را متهم به مواردي مانند نفرت‌پراکني و ايجاد تنش‌هاي اجتماعي مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه هيلاري کلينتون، نامزد پيشتاز حزب دمکرات براي انتخابات رياست‌جمهوري، 22 اسفند ماه، با اشاره به ترامپ گفته است «اگر با کبريت بازي کني، آتشي راه مي‌اندازي که توان کنترلش را نداري».

او افزوده است «اين کار نامش رهبري نيست، ايجاد يک حريق عمدي سياسي است».

در حزب جمهوري‌خواه نيز، تد کروز، رقيب اصلي ترامپ در انتخابات درون‌حزبي، مارکو روبيو و جان کيسيک، ديگر نامزدها، او را به ايجاد «فضاي مسموم» سياسي متهم کرده‌اند. روزنامه واشنگتن‌پست مي‌گويد اين سه نامزد جمهوري‌خواه مي‌گويند اين «فضاي مسوم» اکنون به «هرج‌ومرجي» تبديل شده که بر صفحه شبکه‌هاي تلويزيوني پخش مي‌شود.

در واکنش به اين اتفاقات،رئيس‌جمهوري آمريکا در واکنش به تنش‌هاي انتخاباتي گفته است که نامزدها نبايد در مبارزات انتخاباتي‌ خود به «توهين و خشونت عليه ساير شهروندان آمريکايي» متوسل شوند. هشدار اوباما يک روز پس از آن منتشر مي‌شود که در شيکاگو سخنراني دونالد ترامپ، نامزد پيشتاز جمهوري‌خواهان به دليل خشونت و درگيري‌ لغو شد.

پيش از سخنراني روز جمعه ترامپ در شيکاگو، صدها معترض بيرون محل برگزاري اين سخنراني در دانشگاه ايلينويز جمع شده بودند و در نهايت درگيري ميان مخالفان ترامپ و هوادارانش که پرچم‌هايي در دست داشتند و شعار مي‌دادند در سالن کنفرانس بالا گرفت. هواداران ترامپ از يک سو و هواداران برني سندرز، از جانب اين دو نامزد جمهوري‌خواه و دموکرات شعار مي‌دادند.

به گزارش بي‌بي‌سي، در برخوردهاي خشونت‌آميز ميان دو گروه، هواداران ترامپ تلاش مي‌کردند که پرچم‌ها را از دست معترضان بيرون بکشند. ترامپ که قصد دارد از سوي جمهوري‌خواهان، نامزد انتخابات رياست جمهوري شود بارها مورد انتقاد قرار گرفته که لحن تند انتقادي وي و اظهاراتش در مورد مهاجران يا مسلمانان باعث ملتهب شدن فضاي انتخاباتي آمريکا شده است.

اوباما که پس از انتخابات رياست جمهوري ماه نوامبر، کاخ سفيد را ترک خواهد کرد در جريان يک برنامه جمع‌آوري کمک مالي دموکرات‌ها، روز يکشنبه گفته است: کساني که براي رسيدن به کاخ سفيد، کارزار انتخاباتي به راه انداخته‌اند، بايد توجه داشته باشند که به ديگران توهين نکنند و ميان آمريکايي‌ها دو دستگي مذهبي و نژادي ايجاد نکنند.


 اخبار کوتاه 

تظاهرات کارگران فرانسوي

يورنيوز: شهروندان و اتحاديه‌هاي کارگري فرانسه در شهرهاي مختلف عليه اصلاحات پيشنهادي مرايام ال کومري، وزير کار و امور اجتماعي فرانسه، در قانون کار اين کشور تظاهرات کردند. قانون موسوم به «اِل کومري» در صورت تصويب بر اختيارات کارفرمايان از جمله در استخدام يا اخراج کارکنان مي‌افزايد. منتقدان فرانسه آن را ناقض امنيت شغلي مي‌دانند.

اعتراض جلاد نروژ

رويترز: آندرس بريويک، عامل يک رشته حملات تروريستي در سال 2011 در نروژ، اظهار داشته که شرايط حبسش «غير انساني» و بر خلاف کنوانسيون حقوق بشر اروپاست. آندرس بريويک عامل بمبگذاري در نزديکي مقر دولت نروژ و سپس تيراندازي به جوانان فعال در حزب کارگر در جزيره اتويا بود که در مجموع 77 کشته بر‌جا گذاشت.

تسليحات قذافي در دست داعش

اينديپندنت: همزمان با تلاش گروه تروريستي داعش براي دامن زدن به ناآرامي‌ها در ليبي، نگراني درباره دسترسي اين گروه به تسليحات باقي مانده از دوران ديکتاتور سابق اين کشور افزايش يافته است.

گلوله‌ خطرناک عليه فلسطينيان

هاآرتص: پليس رژيم صهيونيستي طي دو سال اخير در60هزار مورد از گلوله‌هاي خطرناک اسفنجي عليه فلسطينيان استفاده کرده است که اين مساله باعث افزايش آمار مجروحان و شهداي فلسطيني در جريان درگيري با عناصر پليس صهيونيستي شده است، اما هيچ اتهامي‌عليه عناصر پليس مبني بر تخلف، جرم يا تخطي از قوانين مطرح نشده است.

خشم پيونگ يانگ

رويترز: بزرگترين رزمايش آبي - خاکي نيروهاي آمريکا‌يي و کره‌جنوبي با واکنش تند و تهديد پيونگ‌يانگ به نابودي دشمنانش آغاز شد. رزمايش زميني و تهاجمي‌مشترک در ساحل شرقي کره‌ جنوبي بخشي از رزمايش‌هاي مشترک هشت‌ هفته‌اي است که بزرگترين مانور نظامي‌محسوب مي‌شود. کره‌شمالي اين مانور را «تحرکات جنگ هسته‌اي» دانسته و تهديد کرد که با شدت پاسخ خواهد داد.

چانه‌زني واشنگتن با متحدين عربي

الشرق الاوسط: در ديدار محمد بن نايف بن عبدالعزيز، وليعهد سعودي و معاون نخست وزير و وزير کشور عربستان و محمد بن سلمان، جانشين وليعهد عربستان و معاون دوم نخست وزير و عبدالله بن زايد آل نهيان، وزير خارجه امارات با جان کري، وزير خارجه آمريکا در مورد آخرين تحولات منطقه گفت‌وگو کردند. در اين ديدار عادل الجبير، وزير خارجه عربستان نيز حضور داشت.

جدال بيروت با بحران زباله

اسکاي نيوز عربي: «رمزي جريج»، وزير اطلاع رساني لبنان پس از نشست دولت که به تصويب طرحي براي حل بحران زباله‌ها انجاميد، عنوان داشت که دو مرکز براي بازيابي و امحاي بهداشتي زباله در نزديکي بيروت ايجاد خواهد شد و سومين مرکز دفن زباله به مدت دو ماه براي جاي دادن زباله‌هايي که از ماه ژوئيه انباشت شده است، بازگشايي خواهد شد. بحران زباله‌ها در لبنان زماني شروع شد که مرکز دفن زباله‌ها که در جنوب بيروت بود، بسته شد و جايگزيني براي آن در نظر گرفته نشد.

تصويب قانون انتخاباتي اردن

راي اليوم: عبدالله دوم، پادشاه اردن ديروز (يکشنبه) قانون جديد انتخابات را پس از تصويب آن از سوي دو بخش پارلمان (مجلس نمايندگان و مجلس اعيان در اوايل مارس جاري تصويب کرد.از برجسته‌ترين ماده‌هاي قانون جديد قانون جنجال‌برانگيز «تک رايي» و کاهش تعداد اعضاي پارلمان از 150 به 130 نفر است و راي دهنده مي‌تواند آراي برابري را به تعداد کرسي‌هاي اختصاص يافته به حوزه انتخاباتي وي بدهد.

بمباران شمال عراق

سومريه نيوز: خليل نزدوري، يکي از شاهدان عيني عنوان داشت که جنگنده‌هاي ترکيه‌اي مواضع حزب کارگران را در مناطق مرزي از توابع ناحيه کاني ماسي در شهرستان العماديه در شمال دهوک بمباران کردند و اين حملات بيش از نيم ساعت طول کشيد و به سوختن باغ‌ها و مزارع انجاميد و باعث ايجاد هول و وحشت در ميان ساکنان شد.

سنگ اولاند جلوي پاي ترکيه

خبرگزاري فرانسه: فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه، خطاب به خبرنگاران پيش از سرگيري مذاکرات دشوار ميان اتحاديه اروپا و ترکيه در بروکسل اظهار داشت: نمي‌توان به ترکيه هيچ امتيازي در زمينه حقوق بشر يا ضوابط مربوط به آزادسازي ويزا داد.

تحقيقات خلبان روانپريش

بي بي سي: اداره تحقيقات امنيت هوايي فرانسه نتيجه نهايي تحقيقات خود در مورد سانحه سقوط هواپيماي جرمن وينگز در کوه‌هاي آلپ را منتشر کرد و در آن خواهان آن شد که دسترسي به سابقه پزشکي خلبان‌ها و کساني که کارشان با امنيت عمومي‌سر و کار دارد، آسان‌تر شود. در گزارش نهايي اين اداره آمده است که پزشک آندراس لوبيتز، کمک خلبان خطوط هوايي جرمن وينگز که هواپيما را عمدا به کوه زد، مدتي پيش از سانحه به او توصيه کرده بود که در بيمارستان رواني بستري شود، اما موضوع به اطلاع مسئولان شرکت هواپيمايي جرمن وينگز نرسيده بود.