نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -

رئيس‌‌جمهور:
تنگ‌نظران نمي‌توانند کارهاي بزرگ دولت را ببينند

وزير کشور:
بيش از 83 درصد نامزدهاي انتخابات فاقد سوابق بودند


ليست 30 نفره تهران هزينه‌هاي انتخابات را کاهش داد


تمام اقدامات تروريستي عليه امنيت انتخابات خنثي شد

آيت‌الله مکارم شيرازي:
مهدويت، ابزار سوءاستفاده سياست بازان شده است


خبر

هاشمي‌رفسنجاني در همايش هم‌انديشي منتخبان اصلاح‌طلب و اعتدالگراي مجلس دهم:
رهبري صحت انتخابات را تاييد کردند

با حضور يادگاران امام و اقشار مختلف مردم
مراسم بيست و يکمين سالگرد حاج سيد احمد خميني برگزار شد


خبر


ديپلماسي

مديرکل سياسي وزارت خارجه با اشاره به احتمال بررسي آزمايش‌هاي موشکي ايران در شوراي امنيت:
هرگونه اقدام يک جانبه‌ آمريکا بي‌اعتمادي را افزايش مي‌دهد


 رئيس‌‌جمهور:
  تنگ‌نظران نمي‌توانند کارهاي بزرگ دولت را ببينند 

رئيس‌جمهور با انتقاد از برخي فضاهاي موجود در کشور گفت: برخي با تنگ نظري نمي‌توانند ببينند که دولت يازدهم توانسته است در اين زمان در کنار ملت يک کار بزرگ انجام دهد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در سومين کنگره ملي بزرگداشت روز شهيد با بيان اينکه «روز شهيد روزي بسيار عزيز و بزرگ است» اظهار کرد: شهدا درس ايثار و شهادت را از قرآن، اهل بيت عصمت خاندان رسالت و فرهنگ ايستادگي و مقاومت سرزمين‌شان آموخته‌اند. وي با اشاره به اقتدار روحي و معنوي شهدا در نبردهاي حق عليه باطل تاکيد کرد: اين قدرت بزرگ را خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران آفريدند. اين شهدا در خانواده‌هايي تربيت يافتند که دنيايي از معنويت در آن‌ها وجود دارد.

وي با بيان اين‌که «براي جاودانگي هيچ راهي جز ايثار وجود ندارد» تصريح کرد: تنها کساني که کار دنيايي شان پس از مرگ تا قيامت متوقف نمي‌شود شهدا هستند و اين مقام بالاترين مقام است که خداوند براي آن‌ها قرار داده است. مقام شهيد و شهدا لحظه به لحظه بالاتر مي‌رود و اين فزوني تا روز قيامت متوقف نمي‌شود.

وي با بيان اينکه «تعمير مسجد، آب دادن به تشنگان، آب دادن به حاجيان، کارهاي ارزشمندي هستند اما قابل مقايسه با ايثار و فداکاري نيستند»، ادامه داد: ايمان و جهاد در راه خدا را نبايد با کارهاي معمولي مقايسه کرد . شهدا قدرت بزرگ کشور و از سرمايه‌هاي اجتماعي بزرگ ما محسوب مي‌شوند.

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اين‌که «بايد درس زندگي را از ايثارگران ياد بگيريم؛ چراکه «امروز از ايثارگران فاصله بسياري داريم» به انتقاد از برخي فضاهاي ايجاد شده در کشور پرداخت و اظهار کرد: چرا در جامعه به يکديگر تهمت مي‌زنيم، ‌دروغ مي‌گوييم و به هم توهين مي‌کنيم؟ چرا فضاي برادري و وحدت را در جامعه بوجود نمي‌آوريم و چرا به فکر خود، حزب خود و جناح خود هستيم؟ چرا به فکر کشور نيستيم؟ چرا به فکر عظمت مردم و راحتي آن‌ها نيستيم؟ به خاطر اينکه اين دولت در اين زمان توانسته است در کنار ملت يک کار بزرگ انجام دهد، چقدر تنگ‌نظري مي‌شود. عده‌اي نمي‌توانند عظمت ملت و مردم را ببينند. آن‌ها نمي‌توانند رفاه مردم را ببينند. اين‌که اين حزب و جناح يا آن حزب و جناح پيروز شود چه تفاوتي دارد؟ ما همه عضو يک ملت هستيم و هدف همه اين است که در هر کجا که قرار گرفتيم به مردم خدمت کنيم. بايد درس را از خانواده‌هاي شهدا ياد بگيريم و ايثار و فداکاري براي ملت را از آن‌ها بياموزيم.

وي با تاکيد بر اين‌که «هدف انقلاب اسلامي؛ 22 بهمن، 17 شهريور و ساير مناسبت‌هاي انقلابي ديگر جز برادري و وحدت ملي نبوده است»، خاطرنشان کرد: هدف از انقلاب اسلامي‌جز ديدن نور هدايت اسلام نبود. انقلاب اسلامي‌براي اخلاق، برادري، وحدت ملي، ادب و خلق نکو بود و انقلابي يعني کسي که مطيع خداست. پيامبر (ص) نيز در پاسخ به اين پرسش که اسلام چيست فرموده‌اند اسلام چيزي نيست جز آن‌که قلب و روحت تسليم خدا باشد و مردم نيز از دست و زبانت در امان باشند.

وي با اشاره به مطالب برخي از روزنامه‌ها ادامه داد: عده‌اي هنگامي‌که برخي مي‌خواهند لب به سخن باز کنند مي‌ترسند که او چه مي‌خواهد بگويد و نکند که او قصد دارد به من يا خانواده و طايفه من و يا ديگري توهين کند. برخي از روزنامه‌ها فحش نامه‌اند. برخي وقتي نام يک روزنامه مي‌آيد با ترس و لرز آن روزنامه را باز مي‌کنند و مي‌خوانند تا ببينند در کجاي آن روزنامه به او تهمتي زده‌اند؟ آيا اين شد اسلام و جامعه اسلامي؟ اسلام يعني قلب تسليم خدا باشد و اسلام آن است که مردم از دست و زبان ما راحت باشند. رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: شهيدان راه دين، ايثار وفداکاري را به ما آموختند و به ما ياد دادند از کشور، دين و اخلاق خود چگونه حفاظت کنيم. آن‌ها به ما آموختند که در کنار رهبري و مسئولين باشيم و ايراني پر افتخار در منطقه و جهان باشد. شهدا به ما گفتند که اگر در کنار شما مسلمان ديگري در خطر نابودي بود و اگر حرم ائمه (ع)، اسلام در خطر بودند از آن‌ها حفاظت کنيد.

وي با بيان اين‌که «شوخي نمي‌کنيم و تعارف نداريم و تابع دين هستيم و از رهبري و خاندان رسالت و خط آن‌ها حمايت مي‌کنيم» تصريح کرد: همانطور که من در اوايل عمليات داعش طي سخناني اعلام کردم، حرم اهل بيت(ع) خط قرمز جمهوري اسلامي‌ايران است و ما هيچ‌گاه تحمل نخواهيم کرد که تروريست‌ها بخواهند به حرم اهل بيت(ع) ما تجاوز کنند. در همين راستا نيز جوانان ما نشان دادند که از ايران و سرزمين اسلامي‌شان و هم‌چنين حرم اهل بيت (ع) شان در کجايي که باشد دفاع مي‌کنند.

روحاني هم‌چنين با تاکيد بر اين‌که «دولت در برابر هر کسي که به مملکت خدمت مي‌کند در همه عرصه‌ها چه در عرصه سياست خارجي، چه در عرصه سياست داخلي و عرصه‌هاي مختلف و ... سر فرود مي‌آورد»، بر لزوم توجه دولت به خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران تاکيد و اظهار کرد: در دولت يازدهم همه تلاش‌مان بر اين است که در حد توان در برابر خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران شرمنده نباشيم. در همين راستا با وجود برخي مشکلات در مسير دولت قرار داشت توانستيم با اجراي قانون خدمات ايثارگران گام نخست را در حمايت از خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران برداريم.

وي اظهار کرد: گرچه مي‌دانيم که شهدا و ايثارگران حتما براي خدا ايثار کردند اما دولت در برابر اين افراد وظايفي بر عهده دارد و تلاش مي‌کند هرچه در توان دارد در حمايت از آن‌ها به کار گيرد.

وي در بخشي از صحبت‌هاي خود به دريافت تابلوفرش دستبافت منقش به وصيت‌نامه شهيد عزت‌الله کرمعلي که از سوي گل‌بانو صوري مادر اين شهيد بافته شده است اشاره کرد و با تاکيد بر اين‌که «اين تابلوفرش بهترين هديه‌اي است که در دوران رئيس‌جمهور خود دريافت کرده‌ام»، اظهار کرد: اين تابلوفرش را به موزه شهدا تقديم مي‌کنم تا در آن‌جا به يادگار بماند و همه بازديد کنندگان از آن‌جا بدانند که خانواده‌هاي شهدا چه کساني هستند و مادر شهيد داراي چه روحيه‌اي دارند.


 وزير کشور:
 بيش از 83 درصد نامزدهاي انتخابات فاقد سوابق بودند  

وزير کشور گفت: شعار همدلي و همزباني که رهبر معظم انقلاب بر آن تاکيد داشتند در اين دوره از انتخابات تجلي يافت.

به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي در نشست استانداران سراسر کشور گفت: خوشبختانه همه سياست‌ ابلاغي که شامل سلامت، قانونمندي و حضور پرشور مردم در پاي صندوق‌هاي راي بود، تحقق يافت. همچنين هدايت‌ها و فرمايش‌هاي رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گرفت و ما کمترين شبهه را شاهد بوديم. وي ادامه داد: حتي به اندازه تعداد انگشتان دست نيز اعتراض، تقاضاي رسيدگي يا گلايه‌مندي نداشتيم و تلاش شد سياست‌هاي ابلاغي به نحو احسن عملياتي شود.

وزير کشور يکي از اولويت‌هاي وزارت کشور در سال 94 را انتخابات هفتم اسفندماه بيان کرد و گفت: انتخابات جزو اولويت‌هاي برنامه ريزي شده ما بود و ما از ابتداي سال فعاليت در اين زمينه را آغاز کرديم.

رحماني فضلي اظهار داشت: در طول روند برگزاري انتخابات با مسائل و موضوعات خارج از پيش بيني مواجه شديم که مستلزم تصميم‌گيري به موقع بود که خوشبختانه روند به خوبي مديريت شد.

وي به وجود برخي اشکالات در قانون انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: يکي از مواردي که بايد به آن توجه بيشتري شود بحث تحقيقات محلي است که بايد چارچوبي متناسب با رعايت حق‌الناس ايجاد شود. وي ادامه داد: اميدواريم بتوانيم همه اشکالات موجود در قانون انتخابات را با اصلاح اين قانون رفع کنيم.

وزير کشور گفت: بر برخي موضوعات که تاکيد داشتيم آن را اجرايي کنيم اما نظرات ما براي شوراي نگهبان قانع کننده نبود، نظر شوراي نگهبان را پذيرفتيم و تابع آنان بوديم. به عنوان مثال در بحث دستگاه اخذ راي الکترونيکي به رغم تاييد سخت افزار اين دستگاه در بعد نرم‌افزاري ايراداتي گرفتند و ما آن را اصلاح کرديم اما چون براي آنان قانع کننده نبود ما نظر آنان را پذيرفتيم. وي گفت: براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌بيش از دوازده هزار نفر و براي انتخابات مجلس خبرگان رهبري بيش از هشتصد نفر نام نويسي کردند که اين کار بررسي صلاحيت‌ها را سخت مي‌کرد اما ما در وزارت کشور از اين نام نويسي‌ها استقبال کرديم و اين استقبال را نشانه نشاط سياسي و اميد و اعتماد به نظام دانستيم و اين که برخي‌ها مطرح کردند که اين توطئه بوده است را قبول نداريم چرا که اين چنين نبوده است.

رحماني فضلي افزود: در بحث تاييد صلاحيت‌ها توسط هيات‌هاي اجرايي استعلام‌ها از مراجع چهارگانه اخذ شد که بيش از 83 درصد فاقد سوابق بودند و اين از نظر هيات‌هاي اجرايي به منزله تاييد صلاحيت است. وي ادامه داد: ما هيات‌هاي اجرايي انتخابات را بدون هيچ تنشي در 95 درصد حوزه‌ها تشکيل داديم و در بقيه حوزه‌ها اشکالاتي بود که با شوراي نگهبان آن را حل کرديم.

رحماني فضلي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه آنچه به عنوان نتيجه نهايي در انتخابات اعلام شد مورد تاييد هيات‌هاي اجرايي و نظارت بود گفت: هيچگونه تغييري در رسيدگي به شکايات نداشتيم و اين دال بر اين است که کار مشترکا پيش رفت و بايد شوراي نگهبان کار تاييد صحت انتخابات را انجام دهد، مردم نگرانند و تحريک و تهييج‌هايي صورت مي‌گيرد که اعلام تاييد صحت انتخابات شادي مردم را به دنبال دارد. وزير کشور با بيان اينکه در خصوص اختلافات موجود تشکيل جلسه تصميم‌گيري و صورت جلسه نهايي منعقد شد گفت: در تهران هيچگونه مشکل خاصي را احساس نکرديم انتخابات برگزار شد و مردم و گروه‌هاي سياسي رضايت داشتند و هرگونه درخواستي را قانوني اجابت کرديم و رسانه‌هاي خارجي نتوانستند ايرادي بگيرند و نتيجه انتخابات را تاييد کردند. رحماني فضلي با بيان اينکه نتيجه انتخابات ربطي به وزارت کشور و شوراي نگهبان ندارد و مردم آن را رقم زدند گفت: مردم اين بار به گفتمان راي دادند، بايد قدردان باشيم تا مجلس دهم به وظايف خود بهتر عمل کند. وي با بيان اينکه توانمند‌سازي اقتصاد براي ما مهم است گفت: نبايد توطئه دشمن را ناديده بگيريم تاثير برجام به معناي رفع تمام مشکلات نيست بلکه تسهيل کننده و کمک کننده و معين است زماني مي‌تواند موثر باشد که برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي جدي گرفته شده و از امکانات آن به عنوان ظرفيت استفاده شود.

وزير کشور گفت: از دي ماه سال بعد وارد يک جريان سياسي بسيار مهمتري مي‌شويم که انتخابات رياست جمهوري است. وزير کشور با بيان اينکه تا شهريور سال آينده مجلس دهم مستقر مي‌شود و کميسيون‌ها و هيات رييسه تشکيل و اعتبار نامه‌ها تصويب مي‌شود، افزود: از شهريورماه کار مجلس شروع مي‌شود و فضاي انتخاباتي رياست جمهوري فضاي قالب در حوزه رياست داخلي خواهد شد. از مهر سال آينده کليد انتخابات رياست جمهوري زده و ستاد تشکيل مي‌شود.


 ليست 30 نفره تهران هزينه‌هاي انتخابات را کاهش داد 

قائم مقام وزير کشور گفت: براي اولين بار 30 کرسي تهران (براي مجلس شوراي اسلامي) تعيين تکليف شد و اين کار، هزينه‌هاي انتخابات را در تهران600 تا 700 ميليارد ريال کاهش داد.

به گزارش ايرنا‌؛ حسينعلي اميري در نشست استانداران سراسر کشور با اشاره به شرايط برجام گفت: مردم، احزاب، گروه‌هاي سياسي، شخصيت‌ها، نخبگان به مدد اميد دميده شده در جامعه به استقبال انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري رفتند و با شرايطي که ايجاد شد انتخابات در فضايي پرشور و نشاط البته با آرامش، متانت و کاملا قانوني برگزارشد. وي در مورد انتخابات خبرگان گفت: يکي از مسايل مهم در مورد انتخابات مجلس خبرگان اختلاف نظرها و مناقشاتي بود که بر سر صلاحيت و عدم صلاحيت نامزدها و مخصوصا نامزدهاي شاخص و شرکت در آزمون و معافيت بعضي از شرکت در آزمون و حواشي آن که حساسيت‌ها را در جامعه بويژه جامعه سياسي بالا برد و در آرايش و نتيجه نهايي انتخابات خبرگان اثر گذاشت. قائم مقام وزير کشور گفت: در مجموع در اين دوره از انتخابات به قدرت دانايي نخبگان و توان هماهنگي و همکاري در طيف‌هاي همسو در بسيج و همراهي با مردم با مولفه‌هاي انساني و ديني توجه شد. وي افزود: ليستي راي دادن و فهرست محور بودن يکي ديگر از ويژگي‌هاي دو انتخابات اخير بود. در واقع مردم به گرايش‌هاي سياسي ائتلاف‌ها و چهره‌هايي که مؤيد تدوين کننده فهرست‌ها بودند اعتماد کردند. اميري با يادآوري اينکه جريان‌هاي مختلف به تجربه‌هاي گذشته توجه کردند گفت: احزاب سلايق داخلي خود را کنار گذاشتند و به صورت اجماعي وارد صحنه انتخابات شدند. وي با تاکيد بر اينکه جريان‌هاي مختلف سياسي بر اين باور شدند که هر نوع تندروي و تنش‌آفريني به زيان آنها و به زيان منافع ملي خواهد انجاميد گفت: به نظر مي‌رسد از اين به بعد رقابت‌هاي سياسي در حوزه نمايندگي به مرور به سوي گفتمان حزبي و جرياني به جاي شخصيت‌ها و افراد سياسي ميل خواهد کرد .


 تمام اقدامات تروريستي عليه امنيت انتخابات خنثي شد  

معاون امنيتي انتظامي‌وزير کشور گفت: چندين جريان تروريستي بود که هدف آنها ايام انتخابات بود و در بازجويي‌ها اعلام شد که براي انتخابات هدف گذاري کرده بودند. در شرق، جنوب و جنوب غرب کشور هيچکدام موفق نشدند اقدام‌هايي عليه امنيت انتخابات داشته باشند. به گزارش ايرنا‌؛ حسين ذوالفقاري در نشست استانداران سراسر کشور گفت: در سال 94 در حالي که در محيط پيراموني ما تحولات و اتفاقات بسيار زيادي در حوزه منطق‌ اي و جهاني رخ داد، امنيت کشور در وضعيت مناسبي قرار داشت. معاون وزير کشور گفت: نماد عيني مديريت مسايل اجتماعي، سياسي، اقتصادي و امنيتي در آستانه و طول انتخابات تبلور عيني داشته است و با يک قضاوت منصفانه نتيجه کار جمعي در کشور موجب شد امنيت مثال‌زدني در طول انتخابات داشته باشيم. وي گفت: مديريت جناح‌ها و کانديداها کمک کننده بود و کشور را از برخي چالش‌ها نجات داد. در انتخابات مجلس حتي يک مورد کشته هم نداشتيم و آمار حوادث و خسارات و تعداد مجروحان به شدت پايين آمد. معاون امنيتي انتظامي‌وزير کشور گفت: ايام تعطيلات نوروز را در پيش داريم که بايد در بحث امنيت برنامه متنوعي در حوزه امنيتي و انتظامي‌پيش بيني کنيم چرا که گروهک‌ها بيکار نمي‌نشينند و کارشان به جايي رسيده که مي‌گويند هر طور شده بايد کاري انجام دهيم و ما نبايد از اين موضوع غفلت کنيم. معاون امنيتي و انتظامي‌وزير کشور گفت: همچنين ممکن است در ايام تعطيلات نوروز نتايج تاييد انتخابات از سوي شوراي نگهبان اعلام شود که بايد در اين زمينه نيز آماده باشيم و مراقبت کنيم. ذوالفقاري تاکيد کرد: براي برگزاري مرحله دوم انتخابات در سال آينده بايد در حوزه امنيت فعال باشيم و نگذاريم به حماسه بزرگي که مردم خلق کردند خدشه اي وارد شود. معاون امنيتي و انتظامي‌وزير کشور به موضوع قاچاق نيز اشاره کرد و گفت: بنابر اعلام ستاد قاچاق حدود 98 درصد قاچاق گرفته نمي‌شود و حدود دو درصدي هم که گرفته مي‌شود به شکلي ديگر وارد کشور مي‌شود که بايد يک فکر اساسي در اين زمينه شود.


 آيت‌الله مکارم شيرازي:
 مهدويت، ابزار سوءاستفاده سياست بازان شده است 

آيت‌الله العظمي‌مکارم شيرازي بر لزوم مقابله با جريان‌هاي کاذب در عرصه مهدويت تاکيد کردند.

به گزارش ايلنا، آيت الله مکارم شيرازي در ديدار با مديران موسسه آينده روشن، گفتند: در خصوص مسايل مربوط به مهدويت، دو سلسله بحث وجود دارد، نخستين آن، تکميل و بيان مدارک و دوم، مقابله با سوءاستفاده‌ها از اين جريان است.

او افزود: از صدر اسلام، سواستفاده‌هايي از مهدويت صورت گرفته؛ افرادي در زمان ائمه (ع) چنين مساله‌اي را در خصوص اسماعيل فرزند امام صادق (ع) بيان کردند. اين مرجع تقليد بيان کرد: امروزه سياست‌بازان حس کردند که مهدويت، ابزار مناسبي براي سو استفاده است و در همين زمينه فرقه‌اي را ايجاد کردند و توانستند حتي پيرواني را نيز براي اين گروه ايجاد کنند. آيت الله مکارم شيرازي اظهارکرد: در تدوين قانون اساسي نيز همين مساله به وجود آمد و يک فرقه ضاله مدعي شد که ما را نيز بايد در کنار سه مذهب اقليت رسميت بدهيد که نشان مي‌دهد که آن‌ها چقدر جسور شده‌اند.

او گفت: نکته ديگر آن است که آنچه که مربوط به حضرت مهدي (عج) است، پيش از ظهور، علائم و نشانه‌ها به صورت مسلم آمده، ولي در اين خصوص که پس از ظهور چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد، هنوز پژوهش‌هاي زيادي در اين زمينه انجام نشده است.

مکارم شيرازي افزود: زندگي عصر مهدوي و رجعت و عمر امام زمان (عج) و.. از مسايلي است که امروزه جزو مسايل مبهم است و در اين زمينه بايد بررسي‌هاي بيشتري انجام شود. اين مرجع تقليد بيان کرد: در اين زمينه بايد با احتياط قدم برداشت، زيرا بايد اين راه کم نور را با احتياط روشن کرد تا آسيبي متوجه اين فرهنگ نشود.

آيت‌الله مکارم شيرازي اظهار کرد: مسايل مهدويت، غير از مدعيان کاذب، آميخته با خرافاتي نيز شده و جداسازي خرافات کار آساني نيست، زيرا برخي به اين خرافات دل بسته‌اند و با آن فکر‌ها زندگي مي‌کنند.

او گفت: نکته ديگر آن است که متاسفانه فرهنگ دانشگاهي به فرهنگ حوزوي منتقل مي‌شود؛ فرهنگ دانشگاهي از فرهنگ غرب گرفته شده و اين فرهنگ به مسايل مادي متکي گردبده است؛ نبايد اجازه دهيم که مسايل علمي‌در حوزه، از رنگ حوزوي فاصله بگيريم. مکارم شيرازي افزود: تفسير نمونه را طي 15 سال نوشتيم، ولي يک ريال نيز به يک طلبه نداديم، ولي امروز براي چند صفحه پژوهش به شکل کلمه‌اي حساب و کتاب مي‌کنند و پژوهشگران با اين شکل مي‌خواهند کار کنند که اين نوع تفکر مشکلات بسياري براي فعالان اين عرصه ايجاد کرده است.


 خبر 

محور بيانات رهبر انقلاب

در ديدار خبرگان

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي‌ روز پنجشنبه در آخرين ديدار رئيس و نمايندگان دوره چهارم مجلس خبرگان رهبري در سخناني با اشاره به نقش و جايگاه ويژه مجلس خبرگان رهبري در نظام سياسي کشور به حضور پرشور مردم در انتخابات هفتم اسفند پرداختند. به گزارش ايرنا، محورهاي سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در اين ديدار به شرح زير مي‌آيد:

- تنها راه پيشرفت حقيقي، «استحکام ساخت داخلي کشور» در زمينه‌هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي، «حفظ خصوصيات انقلابي»، «حرکت جهادي»، «حفظ عزت و هويت ملي و اسلامي» و «هضم نشدن در ‌هاضمه خطرناک جهاني» است.

- امروز جنگ‌هايي در منطقه هست؛ من به شما عرض مي‌کنم که هيچ کدام از اين جنگها جنگ اعتقادي نيست؛ جنگهاي سياسي و با انگيزه‌هاي گوناگون سياسي و قومي‌و مانند اينها است و ربطي به مذهب ندارد، لکن دشمن يعني آمريکا، يعني صهيونيست، يعني انگليس سعي مي‌کنند اين دعواها را، اين اختلاف‌ها را تبديل کنند به اختلاف مذهبي؛ چون مي‌دانيد که اختلاف مذهبي به اين آساني‌ها تمام شدني نيست.

- جزو اولويت‌هاي اصلي جامعه روحانيت اين است که نگذارند کاري را که آمريکا دارد با زحمت انجام مي‌دهد، صهيونيست‌ها دارند با زحمت انجام مي‌دهند، ما به سهولت اين کار را براي آنها انجام بدهيم؛ اين را توجه داشته باشيد.

- انتخابات امسال، انتخابات بسيار پُرمعنا و مهمي‌بود. بااينکه اين همه عليه اين انتخابات تلاش شده بود، فعاليت شده بود، براي اينکه انتخابات را زير سؤال ببرند، از ارزش انتخابات بکاهند، يک جمعيت 34 ميليوني در اين دو انتخابات شرکت کردند؛ يعني در واقع، قريب هفتاد ميليون برگه رأي از سوي مردم ايران، داخل صندوقها انداخته شد و اين خيلي باارزش است.

- بعضي هستند که مجلس خبرگان از حضور آنها بهره‌مند مي‌شود، نه آنها از حضور در مجلس خبرگان. امثال جناب آقاي يزدي يا جناب آقاي مصباح، کساني هستند که وقتي در مجلس خبرگان حضور داشته باشند، مجلس وزانت بيشتري پيدا مي‌کند. نبودن اينها در مجلس خبرگان، به اينها هيچ گونه ضرري نمي‌زند. بله، براي مجلس خبرگان نبودن اينها خسارت است.

- انتخابات کاملاً رقابتي بود و آنچه به دست آمده است محصول يک رقابت کامل است.

- انتخابات هفتم اسفند بار ديگر نشان‌دهنده بي‌اعتباري سخنان کساني بود که در سال 88 با رفتار نانجيبانه و ايجاد فتنه دشمن را به طمع انداختند.

- مردم در اين انتخابات، اعتماد خودشان به نظام اسلامي‌و تبعيت از نظام اسلامي‌را اثبات کردند و نشان دادند که تابع جمهوري اسلامي‌هستند، قوانين جمهوري اسلامي‌را قبول دارند، بر طبق اين قوانين رفتار مي‌کنند و عمل مي‌کنند؛ اين خيلي باارزش است.

- وظيفه مجلس خبرگان عبارت است از: «انقلابي ماندن، انقلابي فکر کردن و انقلابي عمل کردن».

- شوراي نگهبان کار خودش را با جديت، با زحمت فراوان، با تلاش انجام داد. شما هم جاي شوراي نگهبان باشيد، غير از اين عمل نخواهيد کرد. شوراي نگهبان درظرف بيست روز - همچنان که جناب آقاي شاهرودي الان اشاره کردند - بايد دوازده هزار پرونده را مي‌ديد. خب، اين اشکال از قانون است؛ اگر اين اشکال قانوني برطرف بشود، آن مشکلي که مترتب بر اين هست برطرف خواهد شد. ما چرا بايد آن اشکال قانوني را به پاي شوراي نگهبان بنويسيم؟

- شوراي نگهبان از ابتداي انقلاب مورد هجمه و تخريب استکبار بوده است.

- در مورد مجلس شوراي اسلامي‌هم اين را عرض کرده ايم؛ من هميشه در طول سالهاي متمادي در مجالس مختلف و دولتهاي مختلف، هميشه مجلس را به همراهي با دولت و کمک به دولت تشويق کرده‌ام؛ الان هم عقيده ام اين است که مجلس بايستي به دولت کمک کند و راه را هموار کند براي اجرا؛ چون اجرا کار آساني نيست، اجرا کار سختي است.

- دولت اولويت‌هاي کشور را در نظر بگيرد؛ ما اولويت‌هايي داريم. البته نياز خيلي است؛ ميدان نيازهاي کشور ميدان وسيعي است؛ يعني شايد اصلاً قابل شمارش نباشد لکن طبق قاعده عقلايي بايستي اولويت‌ها را، فوريت‌ها را، يا مسائل ريشه اي تر را در نظر گرفت.

- اگر بخواهيم اين پيشرفت حقيقي انجام بگيرد، بايد خصوصيات انقلابي مان را حفظ کنيم، حرکت جهادي‌مان را حفظ کنيم، عزت و هويت ملي مان را حفظ کنيم، هضم نشويم، و در‌هاضمه خطرناک فرهنگي و اقتصادي جهاني هضم نشويم؛ اگر اينها را رعايت بکنيم، اين درست خواهد شد.

- نفوذ مسئله مهمي ‌است بنده هم که اين را عرض مي‌کنم نه به خاطر اين است که حالا يک احتمالي به ذهنم مي‌آيد که ممکن است نفوذ کنند؛ نه، ما از خيلي چيزها مطلعيم؛ از خيلي حوادثي که دارد در کشور رخ مي‌دهد که غالباً عموم مردم يا حتي خيلي از خواص مطلع نمي‌شوند ما مطلع مي‌شويم. من از روي اطلاع دارم عرض مي‌کنم که برنامه نفوذ در کشور يک برنامه جدي استکبار است.

- هدف از نفود در مسئولان تغيير محاسبات آنها و قرار گرفتن فکر و اراده شان در مشت دشمن است.

- اگر در مقابل دشمني دشمنان با شجاعت و اقتدار ايستادگي نکنيم، آنها کشور و ملت را خواهند بلعيد.

- اکنون رفت و آمدهايي از طرف غربي‌ها انجام مي‌شود اما اين رفت و آمدها تاکنون هيچ اثر مثبتي نداشته است.

نرخ ديه سال 1395 ابلاغ شد

از سوي رئيس قوه قضاييه طي بخشنامه‌اي قيمت ديه کامله در ماه‌هاي غيرحرام از ابتداي سال 1395 به واحدهاي قضايي و دادسراهاي سراسر کشور ابلاغ شد. به گزارش ايلنا، در متن اين بخشنامه خطاب به واحدهاي قضايي و دادسراهاي سراسر کشور آمده است: در اجراي ماده 549 قانون مجازات اسلامي، مصوب 1392 و با توجه به بررسي‌هاي به عمل آمده قيمت ديه کامله در ماه‌هاي غيرحرام از ابتداي سال 1395، مبلغ يک ميليارد و نهصد ميليون ريال تعيين مي‌گردد.

برگزاري عزاداري فاطميه

در محضر رهبر انقلاب

مراسم عزاداري شب شهادت حضرت صديقه کبري فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها، با حضور آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در حسينيه امام خميني رحمه‌الله برگزار شد. به گزارش ايسنا، در اين مراسم که هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، رئيس‌جمهور، اعضاي هيأت دولت و جمعي از مسئولان کشوري و لشکري حضور داشتند، حجت‌الاسلام والمسلمين عالي در بيان فضائل بانوي بزرگ اسلام گفت: براساس روايات، حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها واسطه فيض و حجت الهي بر امامان معصوم عليهم‌السلام است. وي مأموريت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌عليها را ترميم رابطه امت و امامت به‌منظور قرار گرفتن استعدادهاي جامعه در مسير ولايت خداوند و زمينه‌سازي براي رشد و کمال بشريت خواند و گفت: اگر جامعه به عهد خود با امامت و ولايت عمل کند، رشد کرده و به تکامل مي‌رسد و آنگاه جامعه بالغ و رشديافته، لياقت فرج و ظهور حضرت ولي‌عصر عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف را خواهد داشت.

2300 هکتار اراضي آلوده به مين

فرمانده کميته پاکسازي منطقه جنوب ارتش گفت: پاکسازي بخش زيادي از اراضي آلوده به مين واگذار شده به ارتش تاکنون انجام شده و کار پاکسازي بقيه آن ان‌شاءالله تا اواسط سال 1395 به اتمام خواهد رسيد. به گزارش ايلنا، سرهنگ فرمان اسعدي، با اشاره به فعاليت‌هاي قرارگاه پاکسازي نيروي زميني اظهار داشت: اين قرارگاه تحت هدايت معاونت عمليات اين نيرو از زمان پايان جنگ تحميلي تاکنون حدود دو ميليون و 475 هزار هکتار از زمين‌هاي مسلح واگذار شده به ارتش را پاکسازي کرده است. وي با بيان اينکه اراضي پاکسازي شده، به‌منظور کشاورزي و دامپروري، به زمين‌هاي کارآمد و پُربازده کشور اضافه مي‌شود، تصريح کرد: کار پاکسازي 2300 هکتار از اراضي واگذار شده به ارتش باقي مانده است که ان‌شاءالله تا اواسط سال 1395 به اتمام خواهد رسيد. اسعدي عنوان کرد: تاکنون از اراضي ذکر شده حدود پنج ميليون و 230 هزار مين و همچنين حدود شش ميليون و 320 هزار گلوله عمل نکرده، راکت و بمب را جمع‌آوري و تخريب کرده‌ايم. وي تصريح کرد: رسته مهندسي تاکنون 170 شهيد و 750 جانباز را در اين عرصه تقديم انقلاب اسلامي‌کرده است.

شکايات انتخاباتي بررسي شد

پرونده‌هاي مربوط به شکايات انتخاباتي در نشست اعضاي شوراي نگهبان بررسي شد. به گزارش صدا و سيما، نشست اعضاي شوراي نگهبان براي بررسي پرونده‌هاي مربوط به شکايات انتخاباتي برگزار شد. بررسي شکايات انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان مربوط به حوزه‌هاي انتخابيه سراسر کشور براي تاييد صحت انتخابات در اين حوزه‌ها در دستور کار قرار گرفت. سخنگوي هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات پيشتر ابراز اميدواري کرده است نتايج بررسي اين شکايات تا قبل از پايان امسال مشخص شود. بنا بر اعلام سيامک ره‌پيک، انتخابات در حوزه‌هايي که مشکلي ندارند يا شکاياتي واصل نشده و يا شکايات مستند و در حدي نبوده است که خللي در نتيجه انتخابات وارد کند تاييد مي‌شود، اما اگر شکايات و مستندات دريافت شده در روند انتخابات هر حوزه مشکلاتي ايجاد کند طبعا در شوراي نگهبان درباره آن تصميم‌گيري مي‌شود.

آماردقيقي از ميزان بيکاري نداريم

عضو کميسيون برنامه و بودجه با اشاره به رشد شاخص هاي بيکاري در کشور گفت: متاسفانه آمار دقيقي از ميزان بيکاري در کشور نداريم، اولويت دولت و مجلس کاهش بيکاري با هدف رشد توان مالي و قدرت معيشتي مردم باشد. شهباز حسن پور بيگلري درگفت وگو با خانه ملت، با اشاره به رشد شاخص هاي بيکاري در کشور گفت: مجلس دهم بايد معطوف به قطع ريشه بيکاري يا کاهش آمار آن در کشور شود.

نماينده سيرجان با بيان اينکه رکودحاکم بر کشور و افزايش مشکلات اقتصادي به تعطيلي بسياري از واحدهاي توليدي و کارخانه ها منجر شده است افزود: متاسفانه تعطيلي کارخانه ها و واحدهاي توليدي علت بيکاري قشر عظيمي از مردم بوده است.


 هاشمي‌رفسنجاني در همايش هم‌انديشي منتخبان اصلاح‌طلب و اعتدالگراي مجلس دهم:
 رهبري صحت انتخابات را تاييد کردند 

گروه سياسي: نشست هم‌انديشي برگزيدگان مرحله اول و نامزدهاي مرحله دوم انتخابات مجلس دهم،در راستاي گام دوم ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان برگزار شد. اين نشست با حضور آيت‌الله‌شمي رفسنجاني و محمدرضا عارف برگزار شد. همچنين در اين نشست چهره‌هاي اصلاح‌طلبي از جمله مصطفي کواکبيان، علي شکوري‌راد، الهه کولايي، قسيم عثماني، حسين مرعشي، حسين کمالي، حسن رسولي، حکيمي پور، محمدرضا تابش، مجيد فراهاني، تاجگردون، شجاعي، فاطمه راکعي، مهرعليزاده، علي صوفي، مير لوحي، ياسر‌هاشمي، وکيلي، الياس حضرتي و صالحي اميري، مرتضي بانک، مجيد انصاري، محمود واعظي و ... حضور داشتند.

آيت‌الله اکبر‌ هاشمي رفسنجاني در اين نشست، اظهار کرد:‌ خوشحالم که در جمع کساني هستم که اميد داريم تاريخ‌ساز انقلاب کشورمان شوند. ما تحولاتي پشت سر گذاشتيم که آخرين بخش آن از سال 84 شروع شد و به سال 92 ختم پيدا کرد. برخي از اين تحولات منفي بودند و وضع کشور، انقلاب و اسلام را به سمت بدي بردند. اما مردم گام خوبي برداشتند و اگر گام مردم برداشته نمي‌شد در اين انتخابات نتيجه خوبي بدست نمي‌آمد.

وي ادامه داد: گام دومي که برداشته شد شرايط اجتماعي در جامعه به ويژه در ميان سياستمداران و فرهيختگان کشور ايجاد کرد که اگر در ادامه آن جدي باشيم و صبر و استقامت به خرج دهيم مي‌توانيم جريان انحرافي که به نظام ضربه زد را اصلاح کنيم. همچنين به تناسب زمان مي‌توانيم شرايط نو و بسيارارزشمندي را در تاريخ انقلاب ايجاد کنيم. شرط اين موضوع جدي بودن ما است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ارتباط با اظهار نظر مقام معظم رهبري درباره‌ انتخابات تصريح کرد:‌ رهبري هم انتخابات را خوب توصيف کردند و نکات اصلي اين انتخابات را در آرامش و صحت آن دانستند. من هم قبول دارم در شرايطي که بيم آن مي‌رفت تا فتنه‌ بزرگتري را شاهد باشيم انتخابات خوبي برگزار کرديم. آمريکايي که به برگزاري انتخابات در آرامش معروف است چند شب پيش شاهد سخنراني آقاي ترامپ بود که با درگيري ايجاد شده سخنراني‌اش را نيمه تمام گذاشت. در انتخاباتي که ما برگزار کرده‌ايم آن چيزي که آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌خواستند اتفاق نيفتاد و اين اتفاق خوبي است.

وي با بيان اين‌که «انتخابات 7 اسفند نشان دهنده‌ ميزان رشد مردم درسياست بود» گفت: من از کساني که صبورانه توانستند خود را يکپارچه کنند و تصميمات درستي بگيرند تشکر مي‌کنم. عدم يکپارچگي و تصميمات هماهنگ نقطه ضعف رقيب بود که به آن‌ها ضربه زد. ما از حضور مردم و رشد سياسي آن‌ها فهميديم که ديگر مردم آمادگي حضور افکار حزبي و سر و کار داشتن با احزاب بزرگتر را دارند. مردم ما به ليست‌ها راي دادند. وقتي به پاي صندوق رفتند به 46 نفر از افراد يک يا دو ليست بايد راي مي‌دادند. اين آمادگي مردم و انفجار فضاي مجازي که تاثيرگذارتر از رسانه‌هاي اطلاع‌رساني تصويري و مکتوب ما شده است بسيار خوب بود.

وي با اشاره به در پيش بودن دوره‌ دوم انتخابات مجلس خاطرنشان کرد:‌ دوره‌ ديگري در پيش داريم و بايد سعي کرد همين شيوه‌اي را که در مورد 7 اسفند داشتيم ادامه دهيم. مجلسي که تشکيل مي‌شود مجلسي با آراي يکنواخت نيست. بلکه تضارب آرا و اختلاف نظرها وجود خواهد داشت که بسيار مفيد است ما نمي‌خواهيم همه نظرهايي که از مجلس بيرون مي‌آيد مانند توليدات يک کارخانه‌ يک شکل به نظر بيايد. بلکه عقيده داريم اختلاف نظر هم بايد باشد. اما در نظر خواهيم گرفت که ملاک نظر اکثريت است. بايد تابع باشيم به نظر مي‌رسد مجلسي خواهيم داشت که توانايي همدلي با دولت را دارد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام يادآور شد: زماني که رئيس‌جمهور بودم و يا رياست مجلس را بر عهده داشتم خودم هم فکر نمي‌کردم که مجلس بايد هر چه دولت مي‌گويد را قبول کند. بلکه نظرم آن بود که مجلس آزادانه بايد حرف بزند و راي خودش را بدهد. اين‌گونه است که مي‌توانيم مجلسي ارزشمند داشته باشيم. وي با اشاره به آياتي از قرآن تصريح کرد:‌ در آيه‌اي از قرآن آمده است که ما شما را امتي معتدل و ميانه‌رو مي‌خواهيم. راه را باز کرديم براي اين‌که شما بتوانيد به عنوان امتي وسط براي همه الگو باشيد. ما الگويي به نام پيغمبر (ص) داريم. خداوند از ما خواسته تا ايشان را الگوي خود قرار دهيم و خودمان الگوي مردم دنيا باشيم. بنده با تحقيقاتي که کردم به اين نتيجه رسيدم که منظور خداوند از امت وسط ملتي معتدل است. الان ما هم مي‌خواهيم مجلسي معتدل داشته باشيم تا در کنار دولتي معتدل بتواند کار واقعي براي مردمي هميشه در صحنه که کمبودها و سختي‌ها را تحمل کرده است انجام دهد. مردم ما آخرين امتحان‌شان را در همين انتخاباتي که گذشت دادند.

وي با اشاره به شعار اعتدال فراگير اصلاح‌طلبان و اعتداليون انتخابات گفت: شعارهاي شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي شعاري بسيار خوب است. مفهوم اين شعار قرآني است. ما مي‌توانيم به آيه‌هاي 63 تا 76 سوره فرقان اشاره کنيم که خداوند بندگان خاص خودش را معرفي مي‌کند.

عبادالرحمن يکي از اين ويژگي‌هاست. خداوند رحمان است و بندگاني که عبادالرحمن هستند را قبول مي‌کند. اين صفت به طور متفرقه بارها در قرآن تصريح شده است. اين خط مشي‌اي است که خداوند براي انسان‌ها پذيرفته است. وي ادامه داد: در روي زمين آدم‌هاي تندرو و بدجنس وجود دارند و شيوه کارها يکنواخت نيست. آدم‌هايي با صفات قرآني اگر با چنين افرادي رو به رو شده‌اند بايد با مضمون سلام با آن‌ها برخورد کنند. به آن‌ها بگويند که اهل دعوا نيستيم بلکه منطق را قبول داريم. به جاي دعوا با صلح حرف مي‌زنيم. کلمه سلام و صلح مهمترين کلمه دين است. وقتي در بهشت و آخرت هم مي‌رويم همه چيزش بر پايه سلام است. حرف سلام معناي آرامش، مسالمت و رفتار دوستانه را در بر مي‌گيرد. از همه اين‌ها بالاتر خود خداوند هم به بندگانش سلام مي‌کند. همه اين صحبت‌ها نشان مي‌دهد که ما بايد به اعتدال برسيم و در همه امورمان معتدل زندگي کنيم و افراط و تفريط نداشته باشيم.

هاشمي‌رفسنجاني اميد و آرامشي که شعار اصلاح‌طلبان در انتخابات 7 اسفند بود را بر اساس آيه‌هاي قرآن دانست و گفت: دولت، دولت تدبير و اميد است. بخشي از شما مجموعه اصلاح‌طلبان بخش ديگرتان از طرفداران دولت و بخش مستقلان‌تان هم طرفدار دولت هستند. همه شما خواستار اميد و آرامش هستيد که اين خواست ملت هم هست. ملتي که شما را در اين راه همراهي کرده است.

وي با بيان اين‌که «رونق اقتصادي کمبود جامعه ماست» گفت:‌ بعضي‌ها فکر مي‌کنند با عسرت و رياضت زندگي کردن بهتر است، اين در حالي است که قرآن هم آن را قبول ندارد و مسلمانان را از عسرت کشيدن پرهيز مي‌دارد. بدانيد که هر سه شعار شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي سوال قرآني است. اميد صفت همه مردم بويژه مسلمانان است. اعتدال و آرامش هم صفت قرآني است. انفاق به معناي هزينه کردن است و دو بخش دارد؛ انفاق کردن در راه خدا و انفاق در راه زندگي خود شخص. جامعه بايد بداند که چگونه کسب درآمد و چگونه آن را خرج کند. اين کار مهم شما مجلسي‌ها خواهد بود که درآمدها را منطبق با آيه‌هاي خدا براي خرج کردن آماده کنيد. در آيه‌اي از قرآن آمده، آن‌هايي که مي‌خواهند پول خرج کنند چه در راه خدا و چه در راه زندگي خود نبايد اسراف و ابطار کنند که جفتش حرام است.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: يکي از ضربه‌هايي که در تاريخ خورديم از جريان‌هاي انحرافي تصوف است. به همين دليل است که کشورهاي اسلامي عقب افتاده شدند. کساني که مي‌خواهند در راه خدا باشند نه افراط مي‌کنند و نه ابطار مي‌کنند بلکه در راه اعتدال حرکت مي‌کنند. يکي از کارهاي مهمي که شما مجلسي‌ها بايد انجام دهيد برقراري اعتدال بين هزينه‌ها و درآمدهاست. در حد انسان‌هاي معتدل بايد زندگي کرد. پيغمبر اکرم(ص) هم همين‌طور زندگي کردند.

وي خطاب به نمايندگان آتي مجلس گفت: از مجموعه صفاتي که شما بايد داشته باشيد پرهيز از گناه در اخلاق فردي، خانوادگي و اجتماعي است. همچنين هميشه بايد صبور باشيد و در همه حالت دعاگو باشيد و اعتدال‌خواه باشيد. افراط و تفريط در همه اين صفات مشکل ايجاد مي‌کند. خداوند مي‌فرمايد کساني که اين صفات را دارند بالاترين مقام يعني غرفه را خواهند گرفت. اگر دچار اسراف شويد و يا صبر نکنيد که ديگر عبادالرحمن نيستيد. با وجود اينکه گوشه‌اي از صفات قرآني را بيان کردم فکر مي‌کنم شما وظايف مهم خود را در اين چند آيه متوجه شده‌ايد. مجموعه‌اي را تشکيل مي‌دهيد که ما را در دنيا و آخرت سربلند مي‌کند.

وي در ادامه تصريح کرد:‌ پيامبر مدتي در عسرت و حبس بود. عده‌اي مي‌گويند ما هم بايد مانند آن زمان زندگي کنيم اما توجه نمي‌کنند که به محض آن‌که خداوند به ايشان کمک کرد و از آن شرايط خارج شدند به سراغ کار اساسي‌شان که حکومت بر مسلمانان بود شتافتند. کجا را پيدا مي‌کنيد که پيامبر از بودن در عسرت راضي باشد، مگر مي‌شود امروز در دنياي کنوني در شرايطي محصور باشيم و از محصور بودن‌مان خوشحال باشيم؛ چرا مي‌خواهيم از ابزار اطلاع‌رساني دنيا استفاده نکنيم و با آن قهر باشيم. اين ترامپ که در آمريکا صحبت مي‌کند حرف‌هاي ضد اسلامي مي‌زند. مي‌گويد مسلمانان را به اين کشور راه ندهيد و تبليغ‌هاي ضد اسلامي مي‌کند. آن‌ها مي‌خواهند مردم را از اسلام دور کنند و ما نبايد کاري کنيم که دنيا ما را به تروريسم بشناسد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: دو شب پيش اوباما مي‌گفت بايد پاي‌مان را از منطقه خون بيرون بکشيم؛ در منطقه ما داعش، بوکوحرام، القاعده و امثال آن‌ها وجود دارد، اين در حالي است که منطقه ما مي‌توانست بهشت روي زمين باشد. منطق قرآن ما آن‌قدر مترقي است که اگر آن را بفهميم مي‌توانيم بر تمام اين مشرکان پيروز شويم. من عقيده دارم اين دوره از مجلس با فهم قرآن و همراهي دولت مي‌تواند پيشرفت‌هاي چشم‌گيري حاصل کند.

فراکسيون اميد در مجلس دهم

منتخب اول مردم تهران براي مجلس دهم شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت: در دور دوم انتخابات در بد بينانه‌ترين شرايط ما بايد 40 کرسي ديگر به دست آوريم. محمدرضا عارف افزود: در ايام باقي مانده تا برگزاري دور دوم انتخابات نبايد هيچ حرف، تحليل يا نقطه‌نظري که به انسجام ليست اميد آسيب وارد کند، بيان شود. هر اقدامي که عملکرد ما در دور دوم را تحت‌الشعاع قرار دهد بايد کنار گذاشته شود.

وي درادامه با اشاره به اين‌که «بايد سريعا فراکسيون اميد در مجلس دهم تشکيل شود» افزود: کارگروه تعامل با منتخبين در شوراي عالي سياستگذاري تشکيل شده تا قبل از 7 خرداد اقداماتي که براي انسجام‌بخشي به فراکسيون اميد نياز است، انجام شود.

رئيس بنياد اميد ايرانيان افزود: ما اگر با همين انسجام و روحيه عمل کنيم در دور دوم انتخابات پيروزيم؛ البته تجربه نشان مي‌دهد در دور دوم مردم کمتر به صحنه مي‌آيند و بايد با انسجام راه 7 اسفند را دنبال کنيم.وي در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به اين‌که «تدوين برنامه ششم توسعه اولين برنامه مجلس دهم خواهد بود» خطاب به منتخبين مجلس دهم گفت: شما وقت خود را در ارديبهشت آزاد بگذاريد تا بتوانيم مقدمات برنامه ششم را تهيه کنيم. وي در بخش ديگري از اظهارات خود با بيان اين‌که «اولويت دادن به منافع ملي و افزايش مشارکت مردمي از راهبردهاي شوراي عالي سياستگذاري اصلاحات بود» گفت: ما به اهداف خود دست پيدا کرديم و متوسط مشارکت مردم در تهران و سراسر کشور در اين انتخابات افزايش يافت. احزاب اصلاح‌طلب هم حضور جدي در انتخابات داشتند و ما يک صداي واحد را در شوراي سياستگذاري شنيديم. ما از ابتدا دنبال يک ليست بوديم و با وجود برخي اظهار نظرها توانستيم در نهايت يک ليست ارائه کنيم. يکپارچگي و انسجام اصلاح‌طلبان و حاميان دولت رمز پيروزي ما بود ما از اين انسجام مراقبت زيادي کرديم؛ زيرا دستاوردهاي آن را در سال 92 ديديم ما دنبال سهم‌خواهي نبوديم.

وي تاکيد کرد:‌ دور دوم انتخابات بسيار مهم است و اهميت آن از دور اول بيشتر است. ما اگر بخواهيم پيروزي خود را کامل کرده و برنامه‌هاي خود را در مجلس عملي کنيم بايد اکثريت قابل اطميناني در مجلس بدست آوريم. بدست آوردن اين اکثريت منوط به عملکرد ما در دور دوم است.

بناي دولت تعامل حداکثري

با مجلس دهم است

معاون پارلماني رئيس‌جمهور نيز در اين نشست گفت:‌ پيشنهاد مي‌کنم مجلس براي چهارسال آينده برنامه‌اي براي اصلاح قوانين و سازمان‌دهي امر نظارت داشته باشد تا به آسيب‌هاي مجالس گذشته دچار نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمين مجيد انصاري اظهار کرد: بناي دولت تعامل حداکثري با مجلس دهم است و دولت خواهان همکاري و تعامل با اين مجلس است. وي در ادامه خاطرنشان کرد: مجلس داراي ابزارهاي مهمي در حوزه قانونگذاري و نظارت است. اما در حوزه قانونگذاري مجلس دچار آسيب بزرگي است. اکنون بيش از 11 هزار عنوان قانوني با هزاران ماده قانوني وجود دارد و اين امر موجب وجود حجم بسيار زيادي از قوانين است. اين آسيب، مجريان را با تزاحم قانوني مواجه کرده و دستگاه نظارت را هم در تطبيق عملکرد مجريان با قانون دچار مشکل کرده و راه را براي قانونگريزان هموار کرده است.

انصاري در ادامه با بيان اين‌که «سوال و تذکر حق نمايندگان مجلس است» خاطرنشان کرد: ما در اين مدت شاهد 3 هزار و 500 سوال نمايندگان مجلس نهم بوديم و هر روز وزرا براي پاسخگويي به مجلس رفته‌اند که اين مسئله هم وقت مجلس را گرفته و هم وقت دولت را. سوال اگر بخواهد اثرگذاري داشته باشد بايد فرايند بهتري را طي کند. در اين مدت هم‌چنين بيش از 11 هزار تذکر به رئيس‌جمهور و وزرا داده شده به گونه‌اي که ديگر اهميت تذکر از بين رفته و به امري عادي تبديل شده است.


 با حضور يادگاران امام و اقشار مختلف مردم
 مراسم بيست و يکمين سالگرد حاج سيد احمد خميني برگزار شد 

همزمان با شب شهادت حضرت صديقه طاهره(س)، مراسم بيست و يکمين سالگرد رحلت يادگار امام حجت‌الاسلام والمسلمين حاج سيد احمد خميني در حرم مطهر امام خميني با حضور اقشار مختلف مردم، يادگاران و اعضاي بيت امام خميني، علما، روحانيون و شخصيت‌هاي سياسي برگزار شد.به گزارش جماران، در اين مراسم اعضاي بيت امام از جمله حجج اسلام سيد‌حسن خميني، سيد ياسر خميني، سيد‌علي خميني، مسيح بروجردي، دکتر زهرا مصطفوي و... حضور داشتند.

آيت‌الله سيد محمد موسوي بجنوردي، آيت‌الله سيد علي محقق داماد، آيت‌الله شيخ حسن صانعي، دکتر محمدرضا عارف، علي اشراقي، محمدرضا خاتمي، سيد محمود علوي (وزير اطلاعات)، سيد‌هادي خامنه‌اي، عبدالله نوري، حميد ميرزاده، مجيد انصاري، محمدعلي انصاري، حميد انصاري، آيت‌الله سيد محمد‌هاشمي، سيد محمود دعايي، محمدرضا تابش، طه‌هاشمي، محسن مهرعليزاده، سيد سراج‌الدين موسوي، غلامحسين کرباسچي، قدرت‌الله عليخاني، محمد مقدم، علي کمساري، محمدصادق صالحي‌منش، علي عسکري، علي اکبر آشتياني و... از حاضران اين مراسم بودند.

در پايان نيز حجت‌الاسلام و‌المسلمين حميد‌زاده سخناني را ايراد کرد. يک خطيب ديني گفت: امام نبايد مصادره گروهي شود و اميدواريم ارشادات مقام معظم رهبري و ساير بزرگان در اين زمينه موجب شود انقلاب قدرتمند تر شده و زمينه نمايش عظمت روح خدا بيش از پيش فراهم شود. حجت‌الاسلام و‌المسلمين اکبر حميد‌زاده در مراسم بيست و يکمين سالگرد رحلت مرحوم حاج سيد احمد خميني در حرم مطهر امام که با حضور يادگاران و اعضاي بيت امام و اقشار مختلف مردم برگزار شد، در سخناني با بيان اينکه تمام کوشش مرحوم يادگار امام در زندگي خويش، حراست از انديشه امام بود، اظهار داشت: جا داشت که مجلسي به وسعت ايران براي اين عزيز تشکيل شود؛ گرچه قلب انقلاب در بيت امام مي‌تپد و حرم امام کانون پر‌جاذبه‌اي براي همه انقلابيون و وفاداران به نهضت امام است، لذا وقتي صحبت از گراميداشت سالگشت درگذشت حاج احمد آقا به ميان مي‌آيد به همه دل‌هاي امام باور توسعه مي‌يابد. وي با انتقاد از عدم انعکاس شايسته اين مناسبت در شبکه‌هاي مختلف صدا و سيما، دومين انگيزه از برگزاري اين مجلس را پاسداشت امام راحل و همدلي و همدردي با بيت بزرگ ايشان خواند.

حميد‌زاده سپس به جايگاه مفهوم «حق» در نهج البلاغه اميرالمومنين(ع) اشاره کرد و با بيان اينکه براي علي(ع) حمايت از حق مهم بود و ايشان چهره افراد کاري نداشتند، يادآور شد: در زماني که پيمان شکنان در مقام دفاع از حق، ناجوانمردانه در مقابل حق خالص يعني علي(ع) ايستادند ايشان از حق دفاع کردند.

وي همچنين در خصوص التقاط ميان حق و باطل و هشدارهاي علي(ع) نسبت به اين موضوع، يادآور شد: پس از دوران امام راحل برخي افراد امتزاج ميان حق و باطل براي فروش متاع بي کيفيت خود را محور فعاليت قرار دادند و همواره نگران گذشته امام ستيزانه خويش بودند؛ در حالي که مرحوم حاج احمد آقا با اين مدعيان آشنايي کامل داشت و صندوقچه اسرار انقلاب بود.

اين خطيب ديني گفت: مرحوم حاج احمد آقا پل ارتباطي امام با مسئولين، چشم بيناي امام در جامعه و گوش شنواي امام هنگام گزارشات مسئولين به رهبر کبير انقلاب بود.

وي در ادامه سخنان خود با بيان اينکه امروز ايران به عنوان يک کشور امن تحت عنوان نظام ولايت فقيه و با همراهي امت بزرگ اسلامي‌در جهان مطرح است، افزود: همراهي مردم به گونه‌اي است که در انتخابات اخير نشان دادند و مورد تجليل رهبري انقلاب نيز قرار گرفتند؛ بنابراين اين انتخابات توانست يک سند زنده از موجوديت فقه سياسي شيعه نشان دهد.

حميد زاده با انتقاد از برخي عبارات تند و اهانت‌ها عليه بزرگان و خصوصا بيت امام راحل، تأکيد کرد: کساني که بر سر سفره انقلاب نشسته‌اند نبايد به خود اجازه دهند به بيت امام و بزرگان کشور دهن کجي کنند و بزرگان نيز نبايد چنين اجازه‌اي به آنها دهند.وي با انتقاد از رويکرد «نؤمن ببعض و نکفر ببعض» برخي افراد نسبت به اصول نظام جمهوري اسلامي، اين شيوه را جفاکارانه خواند و تصريح کرد: جمعيت کثيري که پاي صندوق‌هاي رأي رفتند استحکام اين نظام را به جهانيان نشان دادند و لذا فضاي کشور نبايد مکدر شود.

اين خطيب ديني با توصيه به اينکه انتخابات اخير بايد از لحاظ روانشناختي و جامعه شناختي مورد مطالعه و تحقيق قرار گيرد، رأي مردم را آري به اصلاحات و اعتدال دانست و گفت: بايد اصلاحات را باور کنيم و توجه کنيم که «استصلاح» يک عنوان مهم در نهج‌البلاغه بوده و «اصلاح» عنوان نهضت عاشورا بود.

وي گفت: مردم در اين انتخابات همدلي و همزباني با دولت و نظام را نشان دادند و اکنون نوبت دولتمردان است که همدلي خود را نشان دهند و به دنبال نفرت پراکني و بهره‌برداري از خلاء‌هاي موجود در جامعه نباشند.

حميد زاده با اشاره به نقشه‌هاي دشمنان و برخوردهاي اخير استکبار با حزب‌الله لبنان و نيز مسأله حضور مدافعان حرم در سوريه، گفت: رئيس جمهور ما از اعتدال و مفاهيم انقلابي در سطح جهان دفاع مي‌کند و شايسته نيست سخنراني چنين شخصيتي قطع شود و مورد سانسور قرار گيرد.

وي با بيان اينکه برخي در طول زندگي مرحوم حاج احمد آقا چشم ديدن او را نداشتند چرا که منطق ايشان منطق امروز حاج سيد حسن خميني است، تأکيد کرد: امام نبايد مصادره گروهي و مصادره به مطلوب شود و اميدواريم ارشادات مقام معظم رهبري و ساير بزرگان در اين زمينه موجب شود انقلاب قدرتمند‌تر شده و زمينه نمايش عظمت روح خدا بيش از پيش فراهم شود.


 خبر 

حضور آيت‌الله علوي‌گرگاني

در بيت يادگار امام

آيت‌الله ‌علوي گرگاني در بيت يادگار گرامي امام در قم حضور يافتند. به گزارش جماران، ايشان در اين ديدار خطاب به حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌حسن خميني گفتند: خدا را شاکر باشيد که به شما و بيت شما عزت فراوان داده است و انشاء‌الله اين عزت روز‌افزون باشد.

ايشان تأکيد کردند: هيچ امري نمي تواند اين عزت را زايل نمايد. اين مرجع عاليقدر تقليد افزودند: خدا را شاهد مي گيرم که اينجانب به جنابعالي بسيار علاقمندم. آيت‌الله علوي گرگاني همچنين از شخصيت برجسته حضرت امام خميني تجليل کردند.

به نتايج دور دوم خوشبين هستيم

وزير کشور دولت اصلاحات با بيان اينکه هدف افراطيون از طرح مباحث رييس مجلس آينده مشخص نيست، گفت: مجلس دهم معتدل‌تر و با سياست‌هاي دولت همراه‌تر است.عبدالله نوري در گفت‌و‌گو با ايلنا، در پاسخ به سؤالي در خصوص نتايج انتخابات اخير با بيان اينکه نظر مردم‌‌ همان بود که در انتخابات مشخص شد، اظهار داشت: مردم به اين ليست رأي دادند، البته اميدواريم که اين ترکيب کارايي خوبي هم داشته باشد.

وزير کشور دولت اصلاحات در خصوص پيش‌بيني‌اش از چگونگي فعاليت‌هاي مجلس دهم، گفت: فکر مي‌کنم مجلس دهم، مجلس معتدل‌تر و همراه‌تر با سياست‌هاي دولت باشد. طبيعتا مجلس آينده مجلسي متکثر خواهد بود و حالا در دور دوم انتخابات مشخص‌تر شده و بهتر مي‌توان در اين خصوص نظر داد.

نوري در خصوص پيش بيني‌اش در خصوص نتايج انتخابات دور دوم مجلس شوراي اسلامي، گفت: اصلاح‌طلبان خوشبين هستند که افراد مورد تأييد ليست اميد، نهايتا پيروز غالب دور دوم انتخابات باشند و ان‌شاءالله با پيروزي آنها، اصلاح‌طلبان و حاميان دولت، تعداد قابل توجهي از افراد را در مجلس داشته باشند.

او در خصوص نتايج انتخابات مجلس خبرگان نيز گفت: مردم اين مجموعه را انتخاب کردند و پيام مردم مشخص است، اما اينکه اين پيام را درک مي‌‌شود، بايد صبر کرد و جلو رفت.

تلاش ايران و جبهه مقامت

براي ايجاد ثبات در منطقه

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: سوريه روزهاي سخت و البته پرافتخار و ماندگار تاريخي را پشت سر گذاشته و ان شاءالله ملت بزرگ سوريه و دولت سوريه پيروز خواهند شد.به گزارش ايسنا، علي‌اکبر ولايتي در ديدار با تعدادي از علماي سوري با اشاره به ضرورت توجه به شرايط امروز منطقه و جهان خاطرنشان کرد: موضوعات و مسايل منطقه خاورميانه بي‌ترديد امروز تاثير‌گذارترين شرايط را بر عرصه بين‌المللي دارد و جمهوري اسلامي ايران با حمايت از جبهه مقاومت و پايداري در کنار دولت و ملت سوريه تمام ظرفيت‌هاي خود را براي تامين ثبات و امنيت در اين منطقه به کار گرفته و خواهد گرفت.

وي ادامه داد: بي‌ترديد جريانات افراطي و تکفيري و تروريسم‌هايي که از سوي برخي کشورهاي عربي و کشورهاي مرتجع منطقه مورد حمايت قرار گرفته‌اند تنها اين منطقه را تحت تاثير قرار نمي‌دهند، بلکه مي‌توانند ثبات و صلح بين‌المللي و حاميان خود را به خطر بيندازند.

وي تاکيد کرد: دشمنان اسلام در تلاش براي ايجاد اغتشاش و تفرقه و نفاق در ميان امت اسلامي و پاره پاره کردن پيکره جهان اسلام هستند و آن‌چه ايران تاکنون انجام داده حفظ وحدت ميان همه امت اسلام چه شيعه و چه سني در جهان اسلام است و بايد در مقابل توطئه دشمنان وحدت داشت و ايستادگي کرد.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: متاسفانه در گذشته دشمنان و استعمارگران با هزينه خودشان در ديگر کشورها اقدام مي‌کردند و نقشه‌هاي خود را به پيش مي‌بردند اما در عصر ما با هزينه خود مسلمانان، آنان را به جان يکديگر انداخته‌اند و ما خط مقاومت را تعريف کرديم تا در مقابل اين توطئه‌ها بتوان مقابله و ايستادگي کرد.وي با اشاره به جايگاه حزب‌الله لبنان به عنوان مايه افتخار و مباهات جهان اسلام و عرب گفت: در حالي که منشأ و وابستگي فکري افراطيون، تروريست‌ها و تکفيري‌هاي منطقه کاملا مشخص است شاهد هستيم با هدايت برخي کشورهاي استعماري و حمايت برخي کشورهاي مرتجع منطقه حزب‌الله که مظهر ايستادگي و مقاومت و مايه افتخار جهان اسلام و عرب است به عنوان گروهي تروريستي معرفي مي‌شوند که بسيار تاسف‌انگيز است و بايد گفت توطئه دشمنان در منطقه عليرغم همه فتنه‌ها محقق نخواهد شد.

وي درباره آينده سوريه هم تصريح کرد: در مورد وضعيت سوريه فقط مردم اين کشور بدون دخالت هر کشور خارجي ديگري تصميم خواهند گرفت و حضور جمهوري اسلامي ايران هم به دعوت دولت قانوني و مشروع سوريه انجام شده اما تنها و تنها مردم سوريه بايد در مورد سرنوشت خود تصميم بگيرند.

در ادامه اين ديدار رئيس هيئت علماي سوري با خطاب قرار دادن ولايتي به عنوان شخصيت ارزشمند و شناخته شده بين‌المللي و فردي پاک در کنار رهبر معظم انقلاب گفت: آن‌چه در ايران به وقوع پيوسته با هدايت‌هاي داهيانه رهبري ايران در کنار وحدت همه ملت با حضور شخصيت‌هاي برجسته و مدير محقق گرديده و اميدواريم ارتباطات دو ملت و دولت ايران و سوريه بيش از پيش محقق شود.يکي ديگر از علماي سوري هم در سخناني تاکيد کرد: بر خود فرض مي‌دانيم از رهبر معظم انقلاب، ملت شريف و بزرگوار ايران اسلامي، دولت و مسئولان نظام و جنابعالي که هميشه از مردم و دولت سوريه حمايت کرده‌اند تقدير و تشکر کنيم که اگر اين حمايت‌ها وجود نداشت وضعيت مردم سوريه مشخص نبود به چه شرايطي مي‌رسيد.


 ديپلماسي 

ديدار ظريف

با وزير خارجه زلاندنو

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه که در ادامه سفر آسيايي خود در زلاندنو حضور دارد عصر ديروز با وزير خارجه اين کشور ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، طرفين در اين ملاقات در خصوص تحولات منطقه غرب آسيا و آينده بحران سوريه و ديگر بحران‌هاي جاري در اين منطقه و همچنين فرصت‌هاي گسترش روابط دو و چند جانبه ميان ايران و زلاندنو در زمينه‌هاي مختلف سياسي و اقتصادي رايزني و تبادل نظر کردند.پس از پايان اين ملاقات ضيافت شام رسمي‌وزير خارجه زلاندنو به افتخار دکتر ظريف و هيات همراه برگزار و گفت‌وگوهاي دوستانه درباره موضوعات فوق ادامه يافت.

تاکيد الهام علي‌اف

بر گسترش همکاري‌هاي مرزي ايران و آذربايجان

فرمانده مرزباني جمهوري اسلامي‌ايران روز جمعه در باکو با رييس‌جمهوري آذربايجان ديدار کرد.به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور آذربايجان در اين ديدار که محسن پاک آيين، سفير کشورمان نيز حضور داشت، روابط مرزباني‌هاي دو کشور را ديرينه و تاريخي دانست و گفت: اين ارتباط امروز نيز بيش‌تر از گذشته بايد ادامه يابد.او با بيان اين که در داخل هر دو کشور ايران و جمهوري آذربايجان هيچ تهديد و خطري وجود ندارد افزود: مرزبانان هر دو کشور بايد طوري از مرزها حفاظت کنند که هيچ عامل ثالث ديگر نيز امنيت موجود در مرزهاي دو طرف را تهديد نکند.

الهام علي اف خاطرنشان کرد: البته در مقابله با نفوذ ديگران از مرزها فعاليت‌هاي خوبي در دو طرف صورت گرفته و بايد اين همکاري‌ها گسترش يايد.وي ضمن ابراز خوشنودي از سفر اخير خود به جمهوري اسلامي‌ايران آن را موفقيت‌آميز خواند. علي اف با اشاره به امضاي 12 سند همکاري در جريان اين سفر نتايج آن را بسيار خوب عنوان کرد و افزود: همکاري‌هاي دو کشور که شامل همه حوزه‌ها مي‌شود، در حال حاضر با سرعت توسعه مي‌يابد.رييس جمهوري آذربايجان با اشاره به سابقه بزرگ روابط مرزبانان دو کشور، ابراز اميدواري کرد سفر فرمانده مرزباني جمهوري اسلامي‌ايران به آذربايجان به اين روابط تحرک بخشد.الهام علي اف هم‌چنين با اشاره به فعاليت مشترک جمهوري آذربايجان و ايران در برابر چالش‌هاي بين‌المللي، بر اهميت گسترش روابط و تعميق همکاري نيروهاي مرزباني دو کشور تاکيد کرد.


 مديرکل سياسي وزارت خارجه با اشاره به احتمال بررسي آزمايش‌هاي موشکي ايران در شوراي امنيت:
 هرگونه اقدام يک جانبه‌ آمريکا بي‌اعتمادي را افزايش مي‌دهد 

دبير کل سياسي و امنيت بين‌الملل وزارت خارجه در واکنش به بررسي آزمايش‌هاي موشکي ايران در شوراي امنيت گفت: انتظار است آمريکا به قواعد بازي پايبند بماند، هرگونه اقدام يک جانبه آمريکا خارج از چارچوب شوراي امنيت به طور قابل ملاحظه‌اي بي‌اعتمادي ميان دو طرف را افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، قرار است موضوع آزمايش‌هاي موشکي اخير ايران در شوراي امنيت سازمان ملل مورد بحث و بررسي قرار گيرد. اين جلسه در پشت درهاي بسته و با حضور اعضاي شوراي امنيت صورت مي‌گيرد. حميد بعيدي‌نژاد در صفحه اينستاگرام خود نوشت: در برجام اصلا به بحث موشکي ايران پرداخته نشده است و اين البته اتفاقي نبوده است. ايران هيچگاه در زمان مذاکرات نپذيرفت که بحث موشکي بخشي از موضوعات مذاکره باشد؛ چرا که عميقا اعتقاد داشت که بحث مربوط به توان دفاعي ايران از جمله بحث توسعه توان موشکهاي متعارف از چارچوب برجام خارج است. طرفهاي 1+5 نهايتا اين امر را پذيرفتند.

از جانب ديگر در قطعنامه 2231 شوراي امنيت در دو سطح به بحث موشک پرداخته شده است اول آنکه محدوديتها عليه نقل و انتقال تجهيزات موشکي به ايران تا پايان يک دوره هشت ساله ادامه يابد و دوم آنکه شوراي امنيت به ايران توصيه نموده است که از توسعه موشکهاي بالستيکي که توانايي حمل سلاح‌هاي هسته‌اي را دارند خودداري نمايد. ما مي‌دانيم که افراط‌گرايان در کنگره آمريکا از آزمايشات موشکي ايران عصباني هستند و هر طور شده مي‌خواهند دولت آمريکا حتي شده برجام را به خاطر اين آزمايش‌ها بر هم بزند و يا تحريم‌هاي جديدي را عليه ايران وضع کند. اما تعهد و مسئوليت دولت آمريکا به عنوان عضو گروه 1+5 و عضو دائم شوراي امنيت حکم مي‌کند که به ابتدايي ترين اصول حقوق بين‌الملل و توافقات خود در تفاهم هسته‌اي و مفاد قطعنامه 2231 وفادار باشد و به اين قواعد بازي پايبند بماند. اينجا البته حتي ايجاب مي‌کرد که آمريکا مانند موضع منطقي برخي ديگر از اعضاي شوراي امنيت مانند روسيه، پاسخ نمايندگان تندروي خود را مي‌داد که آزمايش‌هاي موشکي ايران چون براي افزايش توان دفاعي متعارف ايران است اصولا در چارچوب مفاد قطعنامه شوراي امنيت قرار نمي‌گيرد. اما اگر دولت آمريکا بعلت فشار اين جريان‌ها مجبور به طرح موضوع در شوراي امنيت است، حداقل انتظار آن است که در بررسي موضوع در شوراي امنيت که دوشنبه صبح به وقت نيويورک انجام خواهد گرفت، به چارچوب تصميم شوراي امنيت متعهد بماند. اگر شوراي امنيت در نگراني آمريکا سهيم شد، آنوقت اين موضوعي خواهد بود که ايران قطعا بعنوان يک مطالبه جدي از شوراي امنيت در نقض صريح مفاد قطعنامه 2231 بنحو مقتضي با شوراي امنيت وارد يک بحث جدي خواهد شد و آن را پيگيري خواهد کرد. اما اگر ديگر اعضاي شوراي امنيت با نگراني آمريکا هم نظر نشدند، انتظار مي‌رود آمريکا به نظر جمع و تصميم شوراي امنيت احترام بگذارد.

هر‌گونه اقدام يکجانبه توسط آمريکا بي اعتمادي موجود ميان ايران و آمريکا را افزايشي قابل ملاحظه خواهد داد. آمريکا بايد به قاعده بازي که ترسيم شده است متعهد بماند و اين حداقل خواسته بحق ايران است. ايران بي شک رفتار دولت آمريکا را کاملا زير نظر دارد.