نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -


چگونگي انتخاب و مصرف مکمل کلسيم


ارتباط سرطان پوست با مصرف آب پرتقال


سرطان خون با مصرف‌هات داگ


پيامدهاي منفي افسردگي بر سلامت جسم


آشنايي با انواع سردردهاي شايع و مناطق درد آن


خبر


هشدار


 چگونگي انتخاب و مصرف مکمل کلسيم 

عضو انجمن تغذيه ايران با اشاره به اينکه بايد از مصرف مکمل‌هاي تهيه شده از پوست استخوان، عنصر معدني دلوميت يا پوسته صدف تصفيه نشده، اجتناب شود، هشدار داد: اين مکمل‌ها ممکن است حاوي ترکيباتي مانند سرب يا ساير فلزات سمي باشند.

به گزارش شفا آنلاين؛ شهزاد محمديان، عضو انجمن تغذيه ايران، شربت و قرص‌هاي مکمل کلسيم‌دار را منبع خوبي براي دريافت کلسيم بدن دانست و گفت: مکمل‌هاي کلسيم که در شکل‌هاي مختلف از جمله قرص، قرص‌هاي جويدني و شربت در بازار عرضه مي‌شوند، منبع خوبي براي دريافت مقادير بيشتر کلسيم هستند؛ در حال حاضر انواع مختلف مکمل کلسيم از جمله کربنات کلسيم، سيترات کلسيم و فسفات کلسيم در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته که همگي منابع خوب اين عنصر معدني محسوب مي‌شوند. کار‌شناس ارشد تغذيه به ميزان عنصر کلسيم در دارو‌ها اشاره کرد و گفت: همه کلسيم موجود در اين مکمل‌ها نمي‌تواند در دسترس بدن قرار گيرد بنابراين در هنگام مصرف به مقدار (عنصر کلسيم) موجود در مکمل توجه کنيد؛ گاهي اوقات مکمل‌هاي کلسيم همراه با ساير ويتامين‌ها و مواد معدني، مانند ويتامين D، روي و منيزيم عرضه مي‌شوند؛ اما اگر مطمئن هستيد که دچار کمبود اين مواد مغذي نيستيد، نيازي به مصرف اين مکمل‌هاي ترکيبي نداريد. عضو انجمن تغذيه ايران تصريح کرد: دستگاه گوارش انسان، در هر نوبت قادر است 500 ميلي گرم کلسيم را جذب کند و کلسيم اضافه به طرق مختلف از بدن دفع مي‌شود، بنابراين بهتر است مکمل غذايي خود را طي روز و در چند نوبت مصرف کنيد مثلا اگر قرار است 1000 ميلي گرم مکمل کلسيم در روز مصرف کنيد، بهتر است 500 ميلي گرم آن را در وعده صبح و 500 ميلي گرم باقي مانده در شب خورده شود.

کار‌شناس سابق دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت افزود: همانطور که پيش از اين نيز اشاره شد، مکمل کلسيم با مارک‌ها و شکل‌هاي مختلف در بازار وجود دارد؛ بنابراين بايد مراقب باشيد که مکمل مصرفيتان سالم و موثر باشد، بهتر است از مصرف مکمل‌هاي تهيه شده از پوست استخوان، عنصر معدني دلوميت يا پوسته صدف تصفيه نشده، اجتناب کنيد، زيرا اين مکمل‌ها ممکن است حاوي ترکيباتي مانند سرب يا ساير فلزات سمي باشند که در جريان هضم مکمل در بدن، آزاد و منجر به بروز عوارض مختلف شوند. محمديان، مصرف مکمل‌هاي کلسيم‌دار را تحت نظر مشاور و پزشک توصيه کرد و گفت: بعضي از افراد پس از مصرف مکمل کلسيم دچار عوارض گوارشي از جمله يبوست و نفخ مي‌شوند، اگر شما هم دچار اين حالت هستيد، بهتر است با مشورت پزشک معالج، نوع و شکل مکمل مصرفي خود را تغيير دهيد؛ اگر تا پيش از اين، هرگز مکمل کلسيم نخورده‌ايد، بهتر است از مقادير کم شروع کرده و به تدريج ميزان مصرف خود را افزايش دهيد.


 ارتباط سرطان پوست با مصرف آب پرتقال 

آب يکي از ميوه‌هاي پرطرفدار فصول پاييز و زمستان مي‌تواند خطر بروز سرطان پوست را در افراد در صورت مصرف در نوعي از شرايط آب و هوايي تشديد کند.

به گزارش شفا آنلاين، کارشناسان هشدار مي‌دهند مصرف زياد آب پرتقال مي‌تواند منجر به آسيب DNA سلول‌هاي پوستي و حتي بروز سرطان پوست در افراد شود.

گفتني است، در عوض کارشناسان توصيه مي‌کنند افراد مرکبات را به صورت پالم، يعني به همراه پوست و گوشت ميوه مصرف کنند و تا دو ساعت پس از آن از قرار گرفتن در معرض نورخورشيد‌ اجتناب کنند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهند، بر اساس مطالعات تا دو ساعت پس از خوردن مرکبات DNA سلولي در مقابل آسيب‌ها دچار ضربه‌پذيري است.

کارشناسان يکي از بهترين ميوه‌ها براي محافظت در برابر سرطان و بيماري‌هاي قلبي را انواع توت‌ها معرفي کرده‌اند.

توت‌ها مي‌توانند در برابر سرطان و بيماري‌هاي قلبي از طريق تقويت سيستم ايمني بدن و نيز حفظ سلامت کبد و مغز موثر باشند. بر‌اساس پژوهش‌ها گياهان و ادويه جات در رده دوم پس از توت‌ها به لحاظ ميزان آنتي‌اکسيدان قرار دارند.

پژوهشگران بيشترين ميزان آنتي اکسيدان را در ميوه تمشک مي‌دانند، سپس در توت‌فرنگي و زغال اخته که براي سلامت بدن بسيار مفيد هستند و بايد در رژيم غذايي روزانه قرار بگيرند. به گفته پژوهشگران مصرف ميوه‌هاي فريز و منجمد شده مي‌تواند باعث نابودي آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در ميوه شود و ارزش تغذيه‌اي آن را از بين ببرد.


 سرطان خون با مصرف‌هات داگ 

بيشتر پزشکان و متخصصان بر اين باورند که در برنامه غذايي کودکان به هيچ وجه نبايد جايي براي ‌هات‌داگ وجود داشته باشد و يا دست کم مصرف آن بايد محدود شود.

به گزارش شهر خبر، هات‌داگ از جمله غذاهاي محبوب و پرطرفدار در ميان افراد در سنين مختلف است و يکي از غذاهايي است که کودکان و نوجوانان بسيار به مصرف آن علاقه‌مند هستند و در بيشتر مواقع مصرف آن را با پنير و آب‌هاي گازدار ترجيح مي‌دهند و همين امر بر معايب آن مي‌افزايد. بنابر تحقيقي جديد، کودکاني که در هر ماه بيش از دو عدد‌هات‌داگ استفاده کنند 9 برابر بيشتر از کودکان ديگر امکان دارد که به سرطان خود در دوران کودکي مبتلا شوند.

علاوه بر اين، مادراني که در دوران بارداري در هر هفته يک‌هات‌داگ مصرف کنند احتمال اينکه نوزادشان در دوران کودکي به سرطان مبتلا شود افزايش مي‌يابد. به طور مشابه، پدراني که قبل از اقدام به بارداري مقادير زيادي‌هات‌داگ مصرف مي‌کنند بيشتر امکان دارد که کودکانشان در آينده به سرطان خون مبتلا شوند.

نيتريت يکي از مواد افزودني به‌هات‌داگ است که مي‌تواند سبب مسموميت غذايي حاد شود. طي فرآيند پخت‌هات‌داگ، نيترات موجود در آن با آمين‌هايي که به طور طبيعي در گوشت وجود دارد ترکيب مي‌شود و نيتروسو تشکيل مي‌شود که خود ترکيبي سرطان‌زا است و مي‌تواند در کودکان سبب بروز سرطان خون شود.سعي کنيد در صورت استفاده از‌هات‌داگ از گوشت‌هاي بدون نيتريت استفاده کنيد.


 پيامدهاي منفي افسردگي بر سلامت جسم 

پزشکان در يک بررسي جديد دريافتند: پيامدهاي منفي افسردگي هم بر سلامت بدن و هم بر روح و روان بيمار تاثير مي‌گذارد. به گزارش ايسنا، بررسي يک گروه بين‌المللي از پزشکان نشان داد بيماري افسردگي تعادل بدن در نحوه حمله به عوامل مضر براي سلامت بدن را برهم مي‌زند. در واقع اين عارضه تغييري را در استرس اکسيداتيو به وجود مي‌آورد که در نتيجه موجب برهم خوردن توازن توليد راديکال‌هاي آزاد و مختل کردن توانايي بدن در خنثي‌سازي آنها با کمک آنتي‌اکسيدان‌ها مي‌شود. در اين بررسي پزشکان تاکيد کردند: افسردگي بايد به عنوان بيماري تلقي شود که بر سلامت جسم و روح تاثير منفي مي‌گذارد. مطالعه روي نتايج بدست آمده از 29 تحقيق نشان مي‌دهد در بيماران مبتلا به افسردگي که تحت درمان قرار گرفته‌اند، ناهماهنگي پارامترهاي استرس اکسيداتيو برطرف شده و کاهش آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در خون آنها به سطح نرمال رسيده‌ است. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه اينديپندنت، به گفته پزشکان، نتايج اين مطالعه حاکي از وجود ارتباط ميان سلامت روح و جسم است؛ به گونه‌اي که ابتلاي فرد به بيماري مزمن جسمي‌مي‌تواند به سلامت روح او هم آسيب وارد کند. همچنين در صورتي که فرد به بيماري رواني مبتلا باشد، سلامت جسم هم در معرض تهديد قرار دارد.


 آشنايي با انواع سردردهاي شايع و مناطق درد آن 

سردرد چيزي است که بسياري از افراد در زندگي آن را تجربه کرده‌اند. سردرد علت‌هاي مختلفي از جمله فشارخون بالا و پايين، ميگرن، مشکلات چشمي، سرو صدا، سرما و بسياري از موارد ديگر را دارد.

به گزارش شفا آنلاين، بعضي از افراد از سردردهاي مزمن رنج مي‌برند که بايد علت آن را پيدا و درمان کنند و برخي از سردردها خفيف و گذرا هستند.

چهار نوع اصلي از سردردها عبارتند از:

سردرد سينوس: اين نوع سردرد در بالاي چشم اتفاق افتاده و اطراف آن را در بر مي‌گيرد علت درد در آن التهاب سينوسهاست.

سردرد تنشي يا هيجاني: اين نوع سردردها که عامل عصبي و تنشي دارد در بالاي چشم و منطقه پيشاني رخ مي‌دهد. استرس و فشارهاي عصبي از جمله عوامل ايجاد اين نوع سردردهاست.

سردرد خوشه‌اي: در سردرد خوشه‌اي معمولا درد در يک طرف سر و اطراف يک چشم اتفاق مي‌افتد.

سردرد ميگرني: اين نوع سردرد در يک طرف سر رخ داده و به صورت ضربان دار است.

اين چهار نوع سردرد با استرس در ارتباط است و مي‌تواند مشکلات جدي مثل خونريزي در مغز، آنوريسم، تومور مغزي يا سکته مغزي را ايجاد کند، پس بايد روش‌هاي درماني را براي اين نوع سردردها در نظر بگيريم تا دچار عارضه نشويم.


 خبر 

بدون آزمايشگاه کنترل بيماري‌هاي واگير امکانپذير نيست

دکتر حسين غلامي ‌مسئول محور آزمايشگاه و نظام مراقبت بيماري‌هاي واگير در چهاردهمين کنگره کشوري ارتقاي کيفيت خدمات آزمايشگاهي که از تاريخ 31 فروردين تا 3 ارديبهشت ماه 95 برگزار مي‌شود با اعلام اين خبر گفت: كنترل بيماري‌هاي واگير يكي از وظايف اصلي دولت‌هاست و يكي از اصلي‌ترين تكاليف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در حوزه بهداشت و كنترل بيماري‌هاي واگير دار است. وي گفت: کنترل بيماري‌هايي مانند وبا، آنفلونزا، سل، ايدز و بيماري‌هاي نوپديد و باز پديد مانند ويروس كورنا و ابولا از اهميت اجتمايي زيادي برخوردارند که جزو تعهدات بين‌المللي دولت‌ها هستند و بي‌توجهي به آنها مي‌تواند سلامت جهاني را به خطر اندازند و همچنين هر كشوري را در معرض تحريم‌هاي تجاري، اقتصادي و گردشگري قرار دهد.

دکتر غلامي‌اظهار داشت: آزمايشگاه يكي از اركان نظام مراقبت است و بدون ازمايشگاه كنترل، بيماري‌هاي واگير امكانپذير نيست و تاييد و ‌تشخيص بيماري‌هاي واگير كاملا وابسته به ازمايشگاه است و اين وابستگي اهميت جايگاه ازمايشگاه در نظام مراقبت و نقش ازمايشگاه در اين نظام را ضروري مي‌سازد.

مردان نابارور در معرض ابتلا به آرتروز و ديابت قرار دارند

طبق يافته جديد محققان، مردان مبتلا به مشکلات ناباروري در معرض ابتلا به بيماري‌هاي متابوليک نظير آرتروز يا ديابت قرار دارند. به گزارش مهر، محققان سوئدي در مطالعه اخير خود دريافتند مردان مبتلا به مشکلات ناباروري داراي ميزان اميد به زندگي کمتري هستند. محققان با اندازه گيري هورمون‌هاي جنسي و ساير پارامترهاي بيوشيميايي در مردان نابارور دريافتند بسياري از آنها داراي ميزان هورمون‌هاي جنسي کمتر (هايپوگوناديسم) و همچنين علائم بيماري‌هاي متابوليکي و آرتروز هستند. الکساندر گيوورمن، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «آنها دريافتند سهم قابل توجهي از مردان در زوج‌هاي نابارور داراي علائم بيوشيميايي‌هايپوگوناديسم هستند. اين موضوع مي‌تواند بر ميزان باروري افراد تاثير بگذارد، اما در عين حال از علائم اوليه و هشداردهنده بيماري‌هاي متابوليکي در سنين بالاتر نظير ديابت يا آرتروز است.» در اين مطالعه 192 مرد نابارور با 199 مرد در رده سني مشابه و با وضعيت سالم مورد بررسي قرار گرفتند. آنها دريافتند يک سوم از مردان زير 50 سال مبتلا به مشکلات باروري، داراي علائم بيوشيميايي ميزان پايين هورمون جنسي تستوسترون بودند. اين مشکل در مردان نابارور در مقايسه با گروه تحت کنترل هفت برابر بود. اين مردان همچنين داراي تراکم استخوان پايين بودند از اينرو بيشتر در معرض ابتلا به آرتروز قرار داشتند. بعلاوه آنها داراي علائم بيوشيميايي افزايش گلوکز و نشانه‌هاي بيشتر مقاومت انسولين که نشانه ابتلا به ديابت است، بودند.

مصرف مواد غذايي داراي آرسنيک بر رشد جنين تاثير دارد

طبق يافته محققان، مصرف مقادير بسيار کم آرسنيک موجود در آب آشاميدني و مواد خوراکي توسط زنان باردار بر رشد جنين تاثير دارد. به گزارش مهر، مطالعات قبلي انجام شده بر روي جمعيتي که در معرض بالاي آرسنيک قرار داشتند نشان داد که تاثير آن بر جنين با وزن کم در هنگام تولد مرتبط است. اما محققان کالج دارتموث نيوهمپشاير تاثير قرارگيري در معرض پايين آرسنيک را بر جنين در هنگام تولد مورد بررسي قرار دادند. آنها دريافتند ميزان بالاي آرسنيک موجود در ادرار مادر باردار در سه ماهه دوم بارداري با کاهش رشد محيط پيراموني سر در زمان تولد مرتبط است. در اين مطالعه محققان همچنين دريافتند که ميزان آرسنيک موجود در ادرار مادر با وزن و قد کم نوزاد در زمان تولد مرتبط است و اين مسئله بر‌اساس شاخص توده بدني مادر قبل از زمان بارداري و همچنين جنسيت نوزاد متفاوت است. در اين مطالعه 700 زن و نوزاد تازه متولدشده مورد بررسي قرار گرفتند. آرسنيک فلز متداول موجود در پوسته زمين است که براي مصارف صنعتي کاربرد دارد، اما گاهي اوقات موجب آلودگي آب آشاميدني و مواد خوراکي ما مي‌شود.


 هشدار 

افزايش ابتلا به سرطان ريه
با مصرف بي‌اندازه نان سفيد و برنج

نتايج بررسي‌هاي محققان نشان داد که خطر ابتلا به سرطان ريه با مصرف زياد کربوهيدرات‌ها در ارتباط است و منجر به ابتلا به سرطان ريه مي‌شود. به گزارش تسنيم؛ مطالعات جديد حاکي از آن است که مصرف غذاهايي با شاخص «گليسمي» بالا مانند نان سفيد، باگت، ذرت و برنج با افزايش خطر ابتلا به سرطان ريه در ارتباط است. بر‌اساس بررسي محققان دانشگاه «تگزاس» در آمريکا اين مطالعه شاخص قندخون و افزايش خطر ابتلا به سرطان ريه را مورد بررسي قرار داده است. طبق اين گزارش نتايج اين بررسي‌ها نشان داد که خطر ابتلا به سرطان ريه در افرادي که هرگز سابقه استعمال دخانيات هم نداشته‌اند افزايش مي‌يابد. گفتني است سرطان ريه در آمريکا، دومين سرطان شايع در مردان و زنان است و شواهد حاکي از آن است که عامل غذايي خطر ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد. اين گزارش مي‌افزايد:مصرف سبزيجات و ميوه در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر است،درحالي که افزايش مصرف گوشت قرمز و چربي خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد. محققان براي مشخص شدن ارتباط بين «گليسمي»(GL) و خطر ابتلا به سرطان ريه، 1905 بيمار با سرطان ريه و 2413 فرد سالم مورد بررسي قرار گرفتند. در اين مطالعه 31 درصد افراد هرگز سيگار مصرف نکرده بودند، اما بيمار شدند که دليل آن مصرف بيش از حد بعضي از مواد غذايي بود.