نسخه شماره 3995 - 1394/12/17 -


پيشنهاد


تصوير تاريخ


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

حقوق كودك، مطالعه تطبيقي در اسلام و اسناد بين‌المللي

کتاب مجموعه مقالات حقوق تطبيقي در اسلام و اسناد بين‌المللي که توسط دکتر«سيد مصطفي ميرمحمدي» عضو هيئت علمي دانشگاه مفيد به تأليف رسيده است. کتاب مزبور با همت اين دانشگاه و يونيسف ايران به چاپ رسيد که در بخش نخست بر مباني فقهي مکتب اهل‌بيت‌(ع) توجه دارد. در بخش نخست اين کتاب، تلاش شده است تا ديدگاه فقها و حقوقدانان پيرو مکتب اهل‌بيت‌(ع) در زمينه حقوق کودکان بررسي و تبيين شود و سپس با توجه به جديدترين موضوعات حقوق کودک و توجه به اسناد بين‌المللي به ويژه پيمان نامه حقوق کودک تدوين شده است. سالهاست در محافل حقوقي داخلي و بين‌المللي از حق شرط کلي ايران و برخي کشورهاي اسلامي سخن گفته مي‌شود که اين اثر مي‌تواند يکي از تلاش‌هايي شمرده شود که موافقت و مغايرت پيمان نامه حقوق کودک را با موازين شرعي به گونه استدلالي به بحث و نظر گذاشته است. مصالح عاليه کودک، حق حيات کودکان و حمايت از آن، اصل عدم تبعيض، حق مشارکت، احترام به ديدگاه‌ها و نظرات کودک، حق بر هويت و تابعيت، حق بر بهداشت و سلامتي، حق بر بازي، تفريح و سرگرمي، حق بر آموزش‌و‌پرورش، حق زندگي با والدين و وحدت خانواده و حق برخورداري از تأمين اجتماعي از جمله موضوع‌هايي است که در اين کتاب مورد بحث قرار گرفته است. حقوق کودکان داراي ناتواني، حقوق کودکان اقليت، حق کودکان بر مشارکت، حق کودک براي برخورداري از آزادي عقيده، وجدان و مذهب، حق کودک بر آزادي شرکت در تشکل‌ها و مجامع مسالمت‌آميز، حق حريم خصوصي کودکان، حمايت از کودکان در برابر خشونت، حمايت از کودکان محروم از محيط خانواده، حمايت از کودکان فرزند خوانده و حمايت از کودکان پناهنده نيز از ديگر موضوع‌هايي است که در اين کتاب مورد توجه واقع شده است. حمايت از کودکان در برابر بهره‌کشي‌هاي اقتصادي، حمايت از کودکان در برابر مواد‌مخدر، کودکان و مسئوليت کيفري، حمايت از کودکان در برابر انواع بهره کشي، حمايت از کودکان در مخاصمات مسلحانه، مسئوليت مشترک والدين و دولت، حق کودکان در برخورداري از سطح زندگي مناسب و مسووليت دولت‌ها در شناساندن و اجراي حقوق کودکان نيز از مباحثي است که در اين کتاب به آن پرداخته شده است.


 تصوير تاريخ 

17 اسفند 1329: در اجتماع بزرگي كه به مناسبت مرگ رزم‌آرا در ميدان بهارستان برگزار شد، اعلاميه نواب صفوي قرائت شد. در اين اعلاميه تاكيده شده بود كه اگر خليل طهماسبي (ضارب رزم آرا و عضو فداييان اسلام) آزاد نشود عده زيادي از مقامات حكومتي به سرنوشت رزم‌آرا دچار مي‌شوند. در تصوير طهماسبي کنار نواب صفوي ديده مي‌شود.

17 اسفند 1362: محمد ابراهيم همت از فرماندهان بزرگ دوران دفاع مقدس در عمليات خيبر به شهادت رسيد. شهيد همت در جبهه‌هاي جنگ ايران و عراق در عمليات‌هاي مهمي همچون فتح‌المبين، بيت‌المقدس، رمضان و خيبر مسئوليت‌هاي مهمي را عهده‌دار بود. پيکر او را پس از تشييع در تهران به زادگاهش قمشه بردند و در آنجا به خاک سپردند.

17 اسفند 1368: حسين قوامي خواننده بزرگ موسيقي سنتي کشور در سن 80 سالگي در بيمارستان ايران مهر درگذشت ‌و در امامزاده طاهر کرج در جوار غلام‌حسين بنان و مرتضي حنانه به خاک سپرده شد. تصنيف «تو‌ اي پري کجايي» يکي از معروفترين ترانه‌هايي است که وي خوانده است.

7 مارس 1530: هنري هشتم پادشاه وقت انگلستان پس از اين كه شنيد پاپ با طلاق گفتن زن او مخالفت كرده اعلام داشت كه از اين پس، او خودش رئيس كليساي انگلستان خواهد بود، نه پاپ؛ و به اين ترتيب كليساي انگلستان استقلال يافت.