نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

معاون رئيس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست عنوان کرد:
ارتقاي استاندارد پايش خروجي صنايع کشور

معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهور خبر داد:
تنظيم لايحه جامع حمايتي زنان شاغل

معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
بازگشايي مدارس در پنجشنبه‌ها‌


يادگيري کودکان کم‌توان


خبر


 معاون رئيس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست عنوان کرد:
 ارتقاي استاندارد پايش خروجي صنايع کشور 

معاون رئيس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: حضور نيافتن صنايع استان تهران در عرصه رقابتي صنعت سبز ملي امسال زنگ خطر و هشداري براي ساماندهي هرچه سريعتر و برنامه‌ريزي جدي‌تر صنايع در اين استان است.

به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار در هفدهمين همايش ملي معرفي واحدهاي صنعتي و خدماتي سبز که با حضور معاون اول رئيس‌جمهور در محل سازمان محيط زيست برگزار شد، افزود: دولت يازدهم به رغم مشکلات متعدد اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و اشتغال، همواره يکي از مهمترين اولويت‌هاي خود را به موضوع محيط زيست اختصاص داده تا جايي که رئيس‌جمهور بارها اعلام کرد که دولت يازدهم دولت محيط زيست است. وي با بيان اينکه دولت اقدامات و گام‌هاي جدي براي حمايت و حفاظت محيط زيست برداشته است، اظهار کرد: تصويب برنامه اقتصاد کم‌کربن در هيات دولت که به عنوان پشتوانه‌اي مهم در برنامه ششم توسعه مورد استفاده قرار گرفت يکي از همين اقدامات مهم در حوزه محيط زيست است.

ابتکار افزود: استفاده از برنامه اقتصاد کم‌کربن در برنامه ششم توسعه به معناي اين است که در حوزه محيط زيست طي 5 سال آينده برنامه فرابخشي خواهيم داشت که با تاکيد بر موضوع بهينه مصرف انرژي و کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي و حفظ منابع تدوين و تصويب مي‌شود و اين برنامه در راستاي توافقات جهاني براي کنترل گرمايش زمين و کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي فعاليت خواهد کرد.

وي ضمن يادآوري اين موضوع که ايران با ارايه برنامه مشارکت ملي کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي و تصويب برنامه اقتصاد کم کربن در تلاش است تا رشد اقتصادي سبز داشته باشد، گفت: بدون شک کشور نيازمند رشد صنعتي، توليدي، کشاورزي و افزايش ارزش‌افزوده است اما نبايد به قيمت تخريب و آلودگي محيط زيست تمام شود.

ابتکار اشاره‌اي هم به مصوبه ماه گذشته هيات دولت براي ارتقاي استاندارد پايش خروجي صنايع داشت و گفت: اين تلاش‌ها در راستاي همگام‌سازي صنايع با شاخص ها واستانداردهاي روز جهاني است.

معاون رئيس‌جمهور با بيان اينکه ابلاغ سياست‌هاي کلي محيط زيستي نظام توسط مقام معظم رهبري اتفاق بسيار مهم و پشتوانه‌اي بزرگ براي محيط زيست کشور است، افزود: با توجه به بحران‌هاي متعدد محيط زيست کشور، تبعات مختلف آنها از جمله آلودگي هواي کلان شهرها، گرد و غبار، تشديد مسايل ناشي از تغييرات اقليم همچون خشک شدن تالاب‌ها و از دست رفتن منابع آبي بسيار به‌موقع بود.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: سياست‌هاي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري، نگاه ويژه رئيس‌جمهوري به موضوع محيط زيست و توجه دولت يازدهم به اين حوزه نشان‌دهنده همگرايي ملي در حوزه محيط زيست است که امروز با مشارکت و همراهي بخش توليد و اقتصاد کشور گامي‌جديد نيز در راستاي افزايش اين همگراي ملي برداشته شد.

ابتکار با تاکيد بر اين موضوع که در جهان کنوني اقتصاد و محيط زيست دو موضوع جدا از هم نيستند، گفت: به منظور هم‌راستايي رشد اقتصادي با حفظ محيط زيست بايد مديريت سبز و برنامه‌ريزي و طراحي سبز از ابتداي کار فرآيندهاي توليدي و صنعتي تا انتها را به عنوان يک ضرورت مهم مد نظر قرار دهيم.


 معاون امور زنان و خانواده رئيس‌جمهور خبر داد:
 تنظيم لايحه جامع حمايتي زنان شاغل 

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده از تنظيم لايحه جامع حمايتي زنان شاغل خبر داد و گفت:در اين لايحه تدابيري براي عوامل بازدارنده فرهنگي، اجتماعي، حفاظتي و حمايتي زنان پيش‌بيني شده است. به گزارش مهر، شهيندخت مولاوردي در پانزدهمين نشست در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، شناسايي اهداف و استفاده از ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي مختلف اجرايي در کشور را در جهت ارتقاء جايگاه زنان مهم ارزيابي کرد و گفت: براي تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بايد از تمام ظرفيت‌ها، امکانات و نيروي انساني متخصص و متبحر در کشور استفاده کنيم. معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده با بيان اينکه بايد تهديدهاي حوزه زنان را به فرصت تبديل کنيم، تصريح کرد: با در نظر گرفتن سهم زنان در بازار کار مي‌توانيم به بخش مهمي از تعادل جنسيتي و عدالت جنسيتي دست پيدا کنيم و مسير را براي حضور زنان در جامعه تسهيل کنيم. معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده با بيان اينکه در برنامه ششم توسعه در حوزه زنان و خانواده نقشه راه و چارچوب مشخصي در نظر گرفته شده است، گفت: در اين برنامه دستگاه‌هاي اجرايي ملزم شدند طرح‌ها و رويکردهاي خود را با تقويت ساختاري و تشکيلاتي بانوان در نظر بگيرند.

معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده از تنظيم لايحه جامع حمايتي زنان شاغل خبر داد و گفت: اين لايحه به زودي تقديم مجلس خواهد شد و در تدوين آن تدابيري براي عوامل بازدارنده فرهنگي، اجتماعي، حفاظتي و حمايتي زنان پيش‌بيني شده است. مولاوردي همچنين به خطر جايگزيني فضاي مجازي به جاي فضاي واقعي در قشر جوان کشور اشاره کرد و گفت: بايد از فضاي رسانه‌هاي نوين استفاده مناسب در جهت آموزش و اطلاع‌رساني به موقع انجام گيرد و تهديدات را به فرصت تبديل کنيم.

معاون رئيس‌جمهوري در امور زنان و خانواده همچنين موفقيت در مذاکرات هسته‌اي و اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مرهون هدايت‌هاي مقام معظم رهبري، تدابير رئيس‌جمهوري و تلاش‌ بي‌وقفه مذاکره‌کنندگان و صبوري و نجابت ملت ايران دانست و گفت: با پيروزي در اين مذاکرات نه تنها پروژه ايران‌هراسي در جهان شکست خورد بلکه تمام قطعنامه‌هاي ضد ايراني در ارتباط با پرونده هسته‌اي نيز لغو گرديد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به انتخابات مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و اظهار داشت: مجلسي که برآمده از قشرهاي مختلف جامعه باشد و درک صحيحي از جامعه داشته باشد، مجلسي همدل با دولت و همزبان با ملت است.


 معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
 بازگشايي مدارس در پنجشنبه‌ها‌  

معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به اعلام نتايج بررسي کيفي طرح «بازگشايي مدارس در روزهاي پنج‌شنبه» در خردادماه سال آينده اظهار کرد:‌ هنوز بابت اجراي طرح آزمايشي پنج‌شنبه‌ها به 2150 مدرسه بدهکار هستيم.

به گزارش ايسنا، حميدرضا کفاش ، ادامه داد: زماني که موضوع تعطيلي پنج شنبه‌ها مطرح شد در شورايي به رياست وزير و معاونين اجراي آزمايشي فعاليت 2000 مدرسه ابتدايي در سطح کشور به تصويب رسيد که در نهايت طرح در 2150 مدرسه در 750 منطقه آموزشي از سال تحصيلي 94-93 به اجرا در آمد. وي با بيان اينکه کمبود اعتبار عمده‌ترين چالش پيش‌روي ما بود گفت: علي رغم عدم تزريق اعتبارات، مردم و نهادهاي استاني کمک کردند و طرح در مدارس پيش رفت.

کفاش افزود: قرار بود به هر مدرسه دوميليون تومان اعتبار تعلق بگيرد که تا کنون محقق نشده و حدود چهار ميليارد تومان بابت سال گذشته به اين مدارس بدهکار هستيم.

معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به ارزيابي موفق طرح بازگشايي مدارس از لحاظ کمي و ميزان استقبال و مشارکت مردم گفت: اشکالي به ما گرفته شد و ما به لحاظ رفتاري و در واقع کيفيت طرح ارزيابي انجام نداده بوديم. به همين خاطر مصوب شد براي يکسال ديگر طرح در همان مدارس به اجرا در بيايد تا ابعاد کيفي آن نيز مشخص شود.

کفاش تاکيد کرد: به اين موضوع که اگر پول نداشته باشيم طرح را تعطيل کنيم اعتقاد نداريم و در خرداد سال آينده که نتايج پژوهش‌ها استخراج شد درباره ادامه طرح تصميم‌گيري خواهيم کرد.

وي درباره احياي پنج شنبه‌ها در مدارس نيز گفت: در مقطع متوسطه مطالعاتي در اين خصوص در حال انجام است و يکي از پيشنهادات مطرح شده همين موضوع است که در برنامه درسي جديد سال آينده در مقطع متوسطه با توجه به افزايش حجم دروس، پنج شنبه‌ها در مدارس مجددا احياء شوند که اين امر نيازمند بررسي و تصويب در شوراي‌عالي است.


 يادگيري کودکان کم‌توان  
نويسنده : مرضيه آزادي

درحال حاضر کودکاني در کشور وجود دارند که با وجود اينکه از لحاظ جسمي‌و ذهني سالم‌اند ولي به دلايلي نمي‌توانند دروسي که در مدرسه ارائه مي‌شود را فراگيرند و به خوبي درک کنند، البته کم تواني را نمي‌توان تنها نشات گرفته از کم هوشي کودک دانست بلکه اين ناتواني مي‌تواند زمينه در اختلالات ديگري در فرد باشد که بهتر است در همان سن کم از مشکل اين کودکان درمان و بر طرف شود.

تقويت هماهنگي چشم و دست

بايد براي تقويت هماهنگي چشم و دست برنامه‌ريزي کنيد. اول اطمينان يابيد که چشم و دست برتر کودک هر دو در يک طرف بدن او قرار دارد.بعضي از افراد طرف راست برتر هستند و بعضي طرف چپ برتر ي دارند. اما افرادي نيز وجود دارند که طرف راست و بخشي از اندام‌هاي چپ شان برتر مي‌باشد.بهتر است با انجام تست‌هاي زير برتري هر کدام از اندام‌ها را مشخص کنيد. کاغذ يا مقوايي را به شکل يک لوله، به قطر نيم تا يک سانتي متر درست کنيد و به کودک بدهيد تا از داخل سوراخ آن، يک هدف ريز را نگاه کند آنگاه چشمي ‌را که مورد استفاده قرار داده است يادداشت کنيد. يک توپ پلاستيکي در فاصله ‌دو متري قرار دهيد و ببينيد با کدام پا شوت مي‌کند.براي شنيدن صداي ساعت مچي از کدام گوش استفاده مي‌کند. راه ديگر، استفاده از نخ و سوزن پلاستيکي است که کودک از کدام دست استفاده مي‌کند. هنگام هماهنگي چشم و دست، از کودک بخواهيد از عينک پلاستيکي استفاده کند. و سمت چپ عينک را با کاغذ بچسباند و طلق سمت راست را در بياورد.اگر در موارد معدودي تمرين‌هاي توصيه شده، بهبود مورد انتظار شما را تامين نکرد. به خاطر داشته باشيد خيلي از مشکلات يادکيري هم پوشي دارند. مثل بيش فعاليف عدم تمرکز، افسردگي، نا‌فرماني مقابله‌اي و... در اين موارد علاوه بر درمان اختلال يادگيري، بايد به درمان ساير موارد نيز بپردازيد.

درمان وارونه‌نويسي و قرينه‌نويسي

اگر وارونه‌نويسي و قرينه‌نويسي در سنين قبل از دبستان صورت گيرد و حتي در کلاس اول دبستان، امر طبيعي است. اقدامات زير را مي‌توان براي وارونه نويسي و قرينه نويسي مي‌توان انجام داد: تن آگاهي: دانش آموز بايد بتواند اندام‌هايش را بشناسد. هر اندامي ‌را که نام مي‌بريم با دستش نشان دهد. آدمکي از مقوا مي‌سازيم، به گونه‌اي که اندام‌هايش قابليت حرکت داشته باشد.سپس گردن و دست‌هاي آدمک را به سمت چپ، راست، بالا يا پايين مي‌چرخانم و از کودک مي‌خواهم که همان حرکت‌ها را تقليد کند. با انجام اين بازي، کودک مفهوم قرينه را تشخيص داده و قادر خواهد بود بين واژه‌اي که خوانده است و واژه‌اي که قرينه يا وارونه‌ آن است تميز قايل شود. مربي مي‌تواند روبروي کودک قرار بگيرد و اندام‌هايش را حرکت دهد، سپس کودک همان حرکت‌ها را تکرار کند. در اين تصاوير دانش آموز بايد شکل‌هايي را که در نقطه چين‌ها مي‌بيند در قسمت پايين تصوير رسم نمايد.


 خبر 

نمايشگاه‌ها گامي در جهت گفتمان‌سازي انقلاب

گروه اجتماعي: معاون آموزش متوسطه وزير آموزش‌و‌پرورش در بازديد از نمايشگاه مدرسه انقلاب گفت: نمايشگاه‌هاي مدرسه انقلاب و روايت کردن تاريخ و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي توسط دانش‌آموزان گامي در جهت گفتمان‌سازي انقلاب اسلامي است. علي زرافشان معاون آموزش متوسطه وزير آموزش‌و‌پرورش به همراه دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان با حضور در دبيرستان شاهد روشنگر از نمايشگاه مدرسه انقلاب بازديد کردند. معاون آموزش متوسطه وزير آموزش‌و‌پرورش در اين بازديد در جمع دانش‌آموزان انجمن اسلامي گفت: استقرار انقلاب به استمرار آرمان‌هاي و ارزش‌هاي انقلاب است و اگر آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب فراموش شود انقلاب استمرار پيدا نخواهد کرد.

آماري از ازدواج و طلاق مددجويان کميته امداد

معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) با بيان اينکه درحال حاضر 400 مشاور متخصص در سطح کشور با کميته امداد همکاري داشته و همچنين 170 کلينيک مشاوره نيز در سراسر کشور با اين نهاد طرف قرارداد هستند گفت: سالانه حدود 800 هزار نفر از خدمات مشاوره کميته امداد استفاده مي‌کنند؛ در 6 ماهه اول سال‌جاري نيز 330 هزار نفر از خدمات مشاوره اين نهاد بهره‌مند شدند. به گزارش ايسنا، اکبر ميرشکار، ضمن بيان آنکه هدف و چشم‌انداز اصلي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) توانمندسازي خانواده‌هاي تحت پوشش است عنوان کرد: مرحله اول توانمندسازي، تقويت فکري، ايجاد فرهنگ کار و ارتقاء و اصلاح سطح و سبک زندگي و همچنين رفع دغدغه‌ها و آسيب‌هاي خانوادگي اين قشر است.

رشد اقتصادي ضامن صنعت سبز

معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست گفت: امروز در جهان اثبات شده که صنعت سبز توانايي ايجاد رشد اقتصادي همراه با کاهش آلودگي و تخريب محيط‌زيست را دارد. به گزارش ايسنا، سعيد متصدي گفت:‌ از سال‌هاي قبل اين همايش با همت سازمان حفاظت محيط زيست برگزار مي‌شد و طي آن به واحدهاي صنعتي و خدماتي که مشکلات زيست‌محيطي ندارند، لوح تقدير صنعت سبز اهدا مي‌شد اما امسال شاهد تغييرات بسيار جدي و مهمي در اين همايش هستيم. معاون سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به اينکه امروزه يکي از پارامترهاي مهم فرآيندهاي صنعتي، توليد سبز است، گفت: الحاق برند سبز به توليد‌کننده‌ها موجب مي‌شود که توان رقابتي در سطح سازمان‌هاي معتبر جهاني ايجاد شود و امسال نيز موسسه GIZ آلمان که يکي از موسسات بين‌المللي در زمينه موضوعات زيست محيطي است نيز وارد اين پروتکل شده است.