نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

پرواز هماي در اجرايش با گروه مستان:
کاري نکنيد هشت سال ديگر ممنوع الفعاليت شوم


«‌B5-6‌» به روي صحنه مي‌رود

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي کشور:
بزرگترين ضعف جامعه خلأ گفتمان فرهنگي است


متاستاز ميزبان همپاهايش مي‌شود

کمال تبريزي:
فاز سوم «سرزمين کهن» اوايل اسفند کليد مي‌خورد


تاکنون نقش سه بيمار رواني را بازي کرده‌ام


«سيانور»، روز شلوغ «سينما انقلاب» را رقم زد


«بي‌خوابي» در يادمان دو سالانه دامون فر


 پرواز هماي در اجرايش با گروه مستان:
 کاري نکنيد هشت سال ديگر ممنوع الفعاليت شوم 

پرواز هماي در کنسرت خود در واکنش به تشويق‌هاي مکرر مردم به طنز درخواست کرد که مخاطبان کاري نکنند که او هشت سال ديگر هم ممنوع الفعاليت شود.

به گزارش مهر، کنسرت پرواز هماي که قرار بود يکشنبه 25 بهمن ساعت 21 در سي‌و‌يکمين جشنواره موسيقي فجر اجرا شود با حدود نيم ساعت تاخير در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران روي صحنه رفت.در اين سالن و در طول اجرا هيچ المان يا نشاني از جشنواره موسيقي فجر به چشم نمي‌خورد و هيچ بروشوري از اجراهاي اين سالن به مخاطب ارايه نشد. قبل از آغاز شدن قطعه اول عده‌اي از مخاطبان که با تاخير رسيدند پشت درهاي بسته سالن ماندند و به آنها گفته شد درخواست خواننده اين بوده است که با آغاز اجرا کسي را به داخل سالن راه ندهند و بعد از اولين قطعه مي‌توانند وارد سالن شوند.

پرواز هماي و گروهش بعد از ورود به سالن لحظاتي به احترام مردمي‌که آنها را تشويق مي‌کردند، ايستادند و بعد از استقرار در جايگاه‌هاي خود هماي بيان کرد که اين اجرا را به حميد سوريان ورزشکار تقديم مي‌کند و اولين قطعه خود را اجرا کرد. در طول اجراي قطعات، يک خطاط در گوشه سمت چپ سالن روي صحنه و با فاصله کمي‌از گروه قرار گرفته بود و نام يا واژگاني از هر قطعه را خطاطي مي‌کرد.

هماي قطعه دوم خود را براي مادران دانست که اين سخن او با تشويق زنان حاضر در سالن همراه شد و او در اولين ترجيع بند از اين قطعه خواند: «بهشت زير پاي آن نجابت شماليت/ به پاي پاکي تو هيچ چشمه‌اي نمي‌رسد»

هماي در ميان ترجيع بندهاي اين قطعه، «دلم گرفته مادرم» را مي‌خواند و آن را با نواي تار و سنتور همراه کرد.

قطعه سوم «تا کي غم آن خورم که دارم يا نه» نام داشت که شعري از خيام بود و اين چنين آغاز مي‌شد:

«تا کي غم آن خورم که دارم يا نه

وين عمر به خوشدلي گذارم يا نه

پر کن قدح باده که معلومم نيست

کاين دم که فرو برم برآرم يا نه»

ادامه اين قطعه که گاه با همخواني‌هاي مردم همراه مي‌شد با اين بيت همراه شد که «ناکرده گناه در جهان کيست بگو/ آن کس که گنه نکرده چون زيست بگو» و با دونوازي دف و پرکاشن همراه شد به گونه‌اي که نوازندگان اين دو ساز دقايقي گويي با دف و پرکاشن با يکديگر سخن مي‌گفتند و به يکديگر پاسخ مي‌دادند.

تمامي‌قطعات اين کنسرت از شور و حال خاصي برخوردار بود و با ضرباهنگ سازهاي سنتي و سبک متفاوت هماي در تحريرهاي آوازي موسيقي اجرا شد.در تصاويري که در پس زمينه اين گروه قرار داشت چهره خود اعضاي گروه ديده مي‌شد و چند بار هم يک سامانه پيامکي از مردم مي‌خواست تا ميزان رضايتمندي خود را از کنسرت هماي اعلام کنند.

بيشتر قطعات هماي همچون آلبوم‌هاي وي از اشعار خاص مولوي، خيام و حافظ انتخاب شده بود و او آنها را با شور و هيجاني که از سبکه معمول موسيقي سنتي در کنسرت‌ها تبعيت نمي‌کند، مي‌خواند.

قطعه بعدي اين اجرا با اولين واژه‌اي که خوانده شد مورد استقبال جمعيت حاضر در سالن قرار گرفت و اين چنين آغاز شد:

«شيرين لبي/ شيرين تبار

مست و مي‌آلود و خمار/ با عشوه‌هاي بي‌شمار»

اين قطعه با اين ترجيع بند «مي‌مي‌زنم، مي‌مي‌زنم، جام پياپي مي‌زنم» به اوج رسيد و دقايقي با ني نوازي‌هاي گروه «مستان و هماي» همراه شد که باز هم تشويق‌هاي مردم را در بر داشت. تشويق‌ها و اظهار علاقه مردم و جملاتي که بيان کردند باعث شد تا هماي به طنز بگويد: کاري نکنيد که ما هشت سال ديگر هم ممنوع الفعاليت شويم.

در اين اجرا همچنين چند تن ازهواداران هماي اجراي «مرغ سحر» را خواستند و او يکي از قطعات محلي خود را با زبان گيلکي خواند. قطعه بعدي با تک نوازي سنتور آغاز شد و هماي در اين قطعه پاياني «ايران اي سراي من» را خواند که در ادامه با اين اشعار «جاويدان بهشت/ من عشقت کيمياي من» همراه شد. همراه با خواندن اين قطعه جمعيت سالن يکي يکي ايستادند و ايستاده اين قطعه را همراهي کردند.

در پس زمينه نيز تصاويري از مکان‌هاي تاريخي، رزمندگان در جبهه‌ها و مزار شهدا ديده مي‌شد.

در پايان اين کنسرت که با تشويق‌ها و دست زدن‌هاي مردم همراه بود عده‌اي هم گلايه داشتند که هماي قطعات مشهور خود را نخوانده است.


 «‌B5-6‌» به روي صحنه مي‌رود 

نمايش « B5-6 » نوشته امير نوروزي به کارگرداني فرزام رنجبر پس از اجراي موفق در سي‌و‌چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر؛ در تالار مولوي روي صحنه خواهد رفت. نمايش « B5-6 » نوشته امير نوروزي به کارگرداني فرزام رنجبر پس از اجراي موفق در سي‌و‌چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر؛ از دوم اسفند ماه هرشب ساعت20در تالار مولوي روي صحنه خواهد رفت. نمايش « B5-6 » پيش‌از اين در هجدهمين جشنواره تئاتر دانشگاهي ايران روي صحنه رفته و کانديداي دريافت جايزه در بخش‌هاي طراحي لباس‌، طراحي صحنه‌، بازيگري مرد و نمايشنامه از اين جشنواره بوده است. اين نمايش در رابطه با يک خودکشي آنلاين اينترنتي است. قصه از جايي شروع مي‌شود که شخصي که قصد خودکشي دارد در فضاي مجازي پرطرفدار مي‌شود و در اين بين يک کمپاني با سوء‌استفاده از اين جريان تصميم مي‌گيرد تبليغات اين شخص را به عهده بگيرد تا بتواند از عوايد آن سود ببرد و... در اين نمايش مجتبي پيرزاده، امير نوروزي، وحيد منتظري و ايمان عزيزي به عنوان بازيگر حضور دارند. ساير عوامل اين نمايش عبارتند‌از: موسيقي: پويا نوروزي، طراح صحنه: حسين صحرايي، طراح لباس: نساء قلي‌پور، دستياران‌: نگار زاغيان، نيكا زندي، مشاور‌ كارگردان: اميد اكبري وگريم: فرشته پاشايي.


 رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي کشور:
  بزرگترين ضعف جامعه خلأ گفتمان فرهنگي است 

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي کشور گفت: بزرگ‌ترين ضعف امروز جامعه خلأ گفتمان فرهنگي براي نسل جديد است. دليل اين سرگشتگي نسل امروز نيز به همين خاطر است که مسير مشخصي براي حرکتشان پيدا نمي‌شود. به گزارش تسنيم، همايش مشترک مديران اسنادي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران و مراکز اسنادي کشور با حضور سردار کارگر رئيس بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و رضااميري صالحي رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي در مرکز اسناد و آرشيو ملي برگزار شد. صالحي اميري در اين همايش کار اصلي بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس را فرهنگ‌سازي دانست و گفت: کار اين سازمان انسجام، ارتقاي سطح هويت و شخصيت‌انسان‌ها در جامعه و در نهايت سازگاري است. بنياد حفظ آثار را سازماني فرهنگي مي‌دانم که بزرگان نظام در تشکيل آن اهتمام داشته‌اند.

رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي کشور افزود: بزرگ‌ترين ضعف امروز جامعه خلأ گفتمان فرهنگي براي نسل جديد است. دليل اين سرگشتگي نسل امروز نيز به همين خاطر است که مسير مشخصي براي حرکتشان پيدا نمي‌شود. رسالت سازمان‌هاي فرهنگي؛ احياي گفتمان انقلاب اسلامي است. با نفت و گاز مي‌توان رفاه اجتماعي را رقم زد ولي فرهنگ، اخلاق، همدلي و هم‌زباني را نمي‌توان اينگونه ايجاد کرد. فرهنگ همچون چراغي است که هرکس در پناه نور آن قرار گيرد روشن شود.

صالحي اميري در ادامه سخنانش اضافه کرد: فرهنگ تا زماني که در زيربناي توسعه تعريف نشود، نمي‌تواند به پيشرفت جامعه کمکي کند و به آن اميدوار بود. بايد از توسعه اقتصادي به سمت توسعه فرهنگي برويم. اگر امروز در اقتصاد رشوه و گرانفروشي داريم بايد بدانيم همه اين موارد ريشه فرهنگي دارد. اگر در اجتماع شاهد ناهنجاري‌ها هستيم بايد متوجه باشيم ريشه همه‌اش به فرهنگ غلط برمي‌گردد. رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي کشور اظهار داشت: نقش بنياد حفظ آثار بسترسازي در جهت توسعه فرهنگي است. هيچ محدوديتي بين همکاري ما و بنياد حفظ آثار وجود ندارد. حق نداريم مرز‌بندي‌هاي کاذب ايجاد کنيم چرا که يک نظام در ساختارهاي مختلف هستيم. در هماهنگي با نهادهاي اسنادي کشور تبادل اطلاعات داريم و در تلاشيم تا اسناد احيا شود. وظيفه ما دسترسي، بازتوليد و خدمات‌دهي به پژوهشگران است.


 متاستاز ميزبان همپاهايش مي‌شود 

گروه فرهنگي: ‌شمارش معکوس براي پايان اجراهاي متاستاز در حالي آغاز شده است که در پنج اجراي آتي اين تئاتر، بهناز شفيعي همسر زنده‌ياد ناصر حجازي، ناهيد روزبهاني همسر زنده‌ياد مصطفي عبداللهي (بازيگر و کارگردان تئاتر)، صالح تسبيحي طراح و گرافيست، کوروش سليماني بازيگر و بابک چمن‌آرا به‌عنوان همپا روي صحنه خواهند رفت. همچنين بنا به اعلام کارگردان اين تئاتر، اجراي آخر متاستاز اجراي ويژه همپاها خواهد بود. اصغر دشتي کارگردان متاستاز درباره برنامه حضور همپاها در ادامه اجراهاي اين تئاتر گفت:«از 54 اجراي متاستاز که تا اول اسفند ادامه دارد تاکنون 30 همپا در تئاتر متاستاز روي صحنه رفته‌اند و 200 همپا به تماشاي اين تئاتر نشستند. همچنين اجراي آخر متاستاز در روز اول اسفند اجراي ويژه همپاها خواهد بود. در اين اجرا متاستاز ميزبان تمامي همپاهايي که به تماشاي اين تئاتر نشسته‌اند». تئاتر «متاستاز» که به موضوع همپايان بيماران مبتلا به سرطان مي‌پردازد در طول اجراهاي خود با استقبال بسيار خوبي روبرو شد و تاکنون بيش‌از سه هزار نفر به‌تماشاي اين تئاتر نشسته‌اند. متاستاز به تهيه‌کنندگي آرش وفاداري در سالن‌هاي مختلف شهر تهران بر اساس دنباله فيبوناچي و به‌صورت 1-1-2-3-5-8 و ... به روي صحنه رفته است.


 کمال تبريزي:
 فاز سوم «سرزمين کهن» اوايل اسفند کليد مي‌خورد 

کارگردان «سرزمين کهن» اعلام کرد که اوايل اسفند فاز سوم اين سريال که حدود 23 قسمت است کليد زده مي‌شود و بازيگران جديدي هم به آن اضافه خواهند شد.

کمال تبريزي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به سريال «سرزمين کهن» که چند قسمت از آن از شبکه سه پخش و سپس متوقف شد، بيان کرد: پاييز سال آينده اين سريال روي آنتن مي‌رود و ما اميدواريم اصلاحات قبلي هم بازگردد و ما سريال را بدون حذفيات شروع کنيم.

وي ادامه داد: ما اميدواريم پخش سريال را دوباره از اول و بدون حذفيات شروع کنيم چون حدود دو قسمت سريال زماني که نمايش داده شد حذف شد و اين بار قرار است آن دو قسمت بازگردد و سريالي سر و شکل دارتر نمايش داده شود و صرفا مميزي‌هايي داشته باشد.

کارگردان سريال «سرزمين کهن» درباره تغييراتي که قرار بود در اين سريال بوجود آيد از جمله تغيير يک نام اظهار کرد: قرار بود اسم خانوده بختياري‌ها تغيير پيدا کند که هنوز نظر قطعي در اين باره وجود ندارد و اتفاقا زماني که سريال پخش شد به دليل حذف آن دو قسمت اين سوءتفاهم‌ها پيش آمد. وي درباره اصلاحاتي که پيش از اين گفته شده بود روي سريال انجام گرفته است، توضيح داد: اصلاحيه‌هايي که قبلا داشتيم خيلي عمده بود که قرار است آن تغييرات به حالت اول بازگردد و تنها اصلاحات مختصري انجام مي‌شود تا سوءتفاهم‌ها برطرف شود. تبريزي درباره زمان شروع فاز سوم اين پروژه تصريح کرد: ما اوايل اسفند فاز سوم اين سريال را کليد خواهيم زد که حدود 23 قسمت است و بازيگران جديدي هم به آن اضافه خواهند شد. فيلمنامه فاز سوم نيز در مرحله بازنويسي است و دهه 50 را شامل مي‌شود، فاز اول هم دهه 20 تا 30 و فاز دوم دهه 40 را در برمي‌گيرد.

اگر مشکلات مالي باعث شود که کار متوقف شود ديگر نمي‌توان «سرزمين کهن» را ساخت.

وي در پايان درباره کمبود بودجه در سازمان صداوسيما و تاثير آن بر توليد فاز سوم اين مجموعه بيان کرد: ما اين نگراني را بابت مسايل مالي داريم اما اتمام حجت کرده‌ايم که اگر مشکلات مالي باعث شود که کار متوقف شود ديگر نمي‌توان به سراغ سريال رفت چون جمع کردن عوامل و توليد فاز سوم امکانپذير نخواهد بود. سازمان صداوسيما بايد تضمين دهد که تا پايان تصويربرداري حمايت مالي خواهيم شد که البته قول داده است که ما را حمايت مي‌کند.

«سرزمين کهن» کاري از گروه فيلم و سريال شبکه سه سيماست که در قالب الف ويژه مراحل توليد خود را در سه فاز پشت سر مي‌گذارد.

اين مجموعه به کارگرداني کمال تبريزي و نويسندگي عليرضا طالب‌زاده تاريخ سياسي- اجتماعي ايران از سال 1320 تا پيروزي انقلاب اسلامي‌را در بستر زندگي يک پسربچه به نام رهي بررسي مي‌کند.


  تاکنون نقش سه بيمار رواني را بازي کرده‌ام 

حميديان که هم اکنون مشغول بازي در سريال نوروزي «بيمار استاندارد» است، درباره‌‌ نقشش در اين سريال گفت: تاکنون نقش سه بيمار رواني را ايفا کردم. به گزارش ايسنا، اين بازيگر سينما و تلويزيون که در سريال «بيمار استاندارد» ايفاگر نقش اصلي است، در گفت‌وگو با ايسنا به توضيح نقش خود پرداخت و گفت: من نقش بهنام را بازي مي‌کنم. اين فرد در سريال براي روانکاوان و افرادي که قصد دارند مطب بزنند، نقش افرادي را بازي مي‌کند که به بيماري‌هاي رواني مبتلا هستند تا آنها بتوانند در مواجهه با بيماران واقعي راه درمان را پيدا کنند. حميديان در ادامه تاکيد کرد: اين روش، روشي کاملا علمي‌است که در همه جا بر اساس آن عمل مي‌کنند و اثبات شده است و الزاما در آن فانتزي وجود ندارد و بهنام در سريال به دلايل مالي مجبور مي‌شود اين کار را بکند. تاکنون نقش سه بيمار رواني را در اين سريال ايفا کردم.حميديان راجع به اينکه، آيا تلويزيون را به سينما ترجيح مي‌دهد؟ گفت: من ابتدا تئاتر، سپس سينما و بعد تلويزيون را ترجيح مي‌دهم. وي همچنين درباره ترکيب سعيد آقاخاني و بهرام توکلي در سريال نوروزي «بيمار استاندارد» گفت: هر دو آنها کارنامه متنوعي دارند؛ بايد در نظر داشت که سعيد آقاخاني سال گذشته بهترين بازيگر مرد در جشنواره فجر شد براي نقشي که بسيار هم جدي بود؛ بنابراين ممکن است در تلويزيون و طنز سابقه کاري مشخصي داشته باشد اما به طور کلي در حوزه‌هاي مختلف فعاليت داشته است.

اين سريال در 14 قسمت 45 دقيقه‌اي ساخته مي‌شود و غير از بابک حميديان، پوريا پورسرخ، جواد عزتي، عليرضا خمسه، فريبا جدي کار، امير غفارمنش و نيما شاهرخ شاهي ايفاي نقش مي‌کنند.

بابک حميديان که امسال با سه فيلم در جشنواره فيلم فجر حاضر بود، دليل غيبت خود را در روزهاي جشنواره خواستي عمدي براي دور بودن از فضاهاي جشنواره دانست.

وي گفت: مي‌خواستم کمي‌از فضاهاي جشنواره دور باشم و خودم را تصفيه کنم.


 «سيانور»، روز شلوغ «سينما انقلاب» را رقم زد 

پنجمين روز سينما انقلاب در حالي برگزار شد که استقبال بي‌نظيري از فيلم «سيانور» به کارگرداني بهروز شعيبي صورت گرفت.

به گزارش تسنيم، پنجمين روز از جشنواره سينما انقلاب بااکران فيلم‌هاي «بارکد» ساخته مصطفي کيايي، «A157» به کارگرداني بهروز نوراني‌پور و «سيانور» اثر بهروز شعيبي دنبال شد. در اين هم‌انديشي و پس از اکران فيلم «بارکد»، نشست هم انديشي اين فيلم با موضوع «دين و سينما» با حضور محمدصادق کوشکي، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران برگزار شد.

در بخش ديگر، مستند «A157» اکران شد که اين مستند نيز مورد استقبال گسترده حاضران قرار گرفت. اين مستند که در جشنواره فجر توانست سيمرغ بلورين بهترين مستند را دريافت کند، به خوبي توانسته اوضاع آوارگان سوري و جنگ داعش در سوريه را نشان دهد. مخاطب با ديدن اين مستند به خوبي با آن ارتباط برقرار مي‌کند و اشک‌هاي ديشب حاضران در سالن نيز مويد اين موضوع است.

اتفاق ويژه روز پنجم، اکران فيلم «سيانور» به کارگرداني بهروز شعيبي بود. اين فيلم در سالن شلوغ سوره حوزه هنري اکران شد که هر دو طبقه آن پر شد و عده‌اي نيز بيرون سالن ماندند که از اين جهت استقبال گسترده‌اي را براي اين فيلم رقم زد.

فيلم سينمايي «سيانور» يک عاشقانه سياسي است که قصه آن در دهه 50 مي‌گذرد، اين فيلم روايتگر سازمان مجاهدين خلق و انحراف آن از مسير اوليه خود، دوران ستم شاهي و البته ساواک است. قسمتي از لوکيشن اين فيلم در زندان مخصوص ساواک است که امروز موزه عبرت نام دارد.

اکران «سيانور» در روز پنجم هم انديشي سينما انقلاب همراه با استقبال گسترده حاضران در سالن بود و پس از پايان فيلم نيز به شدت تشويق شد تا از اين نظر فيلم بهروز شعيبي در کنار «نفس» نرگس آبيار به عنوان پر مخاطب‌ترين فيلم‌هاي امسال لقب بگيرد.


 «بي‌خوابي» در يادمان دو سالانه دامون فر 

گروه فرهنگي: نمايشگاه بي‌خوابي، پنجمين يادمان دوسالانه نقاشي دامون فر عصر جمعه سي‌ام بهمن در گالري‌هاي «اثر و آ» افتتاح مي‌شود. سيف الله پوياراد، مدير دوسالانه نقاشي دامون فر با اعلام خبر فوق گفت: «بي‌خوابي، عنوان و تم اين نمايشگاه است که آقاي پويا آريان پور هنرمند صاحب انديشه و از داوران دوره اخير دوسالانه، ايده پردازي و نمايشگاه گرداني آن را به عهده دارند». پوياراد گفت: «يادمان دامون فر به روال هميشه در سالي که دوسالانه برگزار نمي‌شود برپا مي‌شود و به طبع اين پنجمين يادمان است؛ هدف اين يادمان‌ها معرفي بيشتر هنرمنداني ست که سالهاي پيش در دوسالانه‌هاي دامون فر حضور داشته‌اند؛ در واقع نمايشگاه گردان هر يادمان بنا به تم و موضوعي که مدنظر دارد، جمعي از برگزيدگان و يا هنرمندان شاخص را براي ارائه آثار دعوت مي‌کند». او افزود: «در نمايشگاه بي‌خوابي 20 نقاش جوان: نازنين اعواني، فربد الکايي، عسل پيروي، نسيم تقي‌پور، سينا چوپاني، افشين چيذري، زرتشت رحيمي، سورنا زماني، علي شايسته، ثريا شرقي، مريم صباغ‌پور،‌هانيه صدري، بهار عليزاد، علي کائيني، امير کريمي، سجاد گل محمدي، ‌مقداد لرپور، ميلاد محمودي، امين منتظري، عليرضا نکويي ‌حضور دارند که از هر کدام، يک تا چند اثر به روي ديوار دو گالري «اثر و آ» ‌خواهد رفت. بي‌خوابي عصر جمعه 30 بهمن در دو گالري نام برده آغاز به کار و تا 14 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

قصه‌گويي در چهار گوشه تهران

گروه فرهنگي: نوزده قصه‌گوي داخلي و خارجي شرکت‌کننده در هجدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي هر روز در نقاط مختلف شهر قصه‌هاي اقوام ايراني و ملل را براي مردم تهران روايت مي‌کنند. تهران ميزبان اين جشنواره است و مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون در خيابان حجاب طي روزهاي 27 تا 30 بهمن به قطب اصلي اين رويداد فرهنگي تبديل مي‌شود اما قصه‌گويان به اين، بسنده نمي‌کنند و صبح و بعد از ظهر با حضور در مناطق و مراکز عمومي‌در گوشه‌گوشه شهر تهران دامنه اين رويداد را به نقاط مختلف پايتخت گسترش مي‌دهند. بر‌اساس اين گزارش در نوبت صبح روز 27 بهمن 94 اولين گروه متشکل از فاطمه بحراني از استان يزد با قصه‌‌ «رفاقت»، رويا هواس‌بيگي از ايلام با قصه «حسن کچل» و فريده محمودي از استان مرکز با قصه «مارکبري» سه قصه‌گويي هستند که به مدرسه علامه طبا‌طبايي تهران واقع در خيابان مطهري خيابان لارستان مي‌روند تا براي دانش‌آموزان اين مدرسه قصه‌گويي کنند. هم‌چنين در نوبت صبح اين روز الياس آذري از اصفهان، داوود ريحاني از خراسان‌رضوي و محسن کريمي‌از قم در ايستگاه متروي چهارراه ولي‌عصر تهران به ترتيب به روايت قصه‌هاي «دندون و مندونو حبه قندون»، «پسرصياد» و «کوزه‌اي پر از سکه طلا» مي‌پردازند. در همين حال شعله‌ ايل‌بيگي از چهارمحال و بختياري، فاطمه‌ محمودي از آذربايجان‌شرقي و ابريشم فيروزوند از استان گيلان نيز به ترتيب با قصه‌هاي، «تمتي دانا»، «هنرمند» و «تنها در دنيا» با حضور در مدرسه بچه‌هاي کار در خيابان شوش براي کودکان اين مدرسه، قصه‌هاي خود را روايت مي‌کنند. بر همين اساس در نوبت بعداز ظهر روز اول جشنواره نيز پروين حُميلي با قصه «خانه امن»، مهرناز شهرکي با قصه «فيل در خانه تاريک» و سيما نوروزي با قصه «آن خردمند ديگر» به ترتيب‌ از استان‌هاي ايلام، خوزستان و همدان در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 37 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهران واقع در شهرک قدس (غرب) انتهاي خيابان شهيد حسن سيف حضور خواهند يافت. هم‌چنين اعضاي مرکزفرهنگي‌هنري شماره 42 کانون تهران واقع در خيابان تهران‌نو، خيابان حصيري، خيابان پرورده ضلع جنوبي پارک پرورده نيز در نوبت عصر ميزبان قصه‌گوياني از استان‌هاي البرز، زنجان و فارس خواهند بود تا قصه‌هاي «عشق تنها»، «يخي که عاشق خورشيد شد» و «افسانه روباه حيله‌گر» را به ترتيب از زبان خديجه ميرزايي، ياسمن رحيمي‌نيکو و آرزو حقيقي بشنوند. روبرت کوبر قصه‌گوي آلماني شرکت‌کننده در هجدهمين جشنواره قصه‌گويي در اين بخش ميهمان فرهنگ‌سراي عصار نيشابوري واقع در ميدان بريانك، خيابان شهيد دعوتي، ‌خيابان شهيد اميرقلي خواهد بود تا قصه «خرس کوچولو و قايقش» را براي علاقه‌مندان روايت کند. هم‌چنين در فرهنگ‌سراي ملل واقع در بزرگراه آيت‌ا... صدر - بلوار قيطريه بوستان قيطريه نيز سميه ‌اميري از لرستان، پرشنگ سنگين‌آبادي از کردستان و خديجه سلماني از سمنان به ترتيب قصه‌هاي «دختر به کول»، «اين‌ور دنيا آن‌ور دنيا» و « مرد شجاع» را روايت مي‌کنند. اين برنامه روزهاي ديگر جشنواره هم ادامه پيدا مي‌کند. هجدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي صبح روز 27 بهمن (امروز) در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در خيابان حجاب تهران آغاز مي‌شود.

«گيسواني براي پرواز» ميزبان خبرنگاران و عکاسان

نمايش گيسواني براي پرواز که از تاريخ 16 بهمن اجرا‌هاي خود را در تالار هنر آغاز کرده و با استقبال بسيار خوب مخاطبان روبرو شده، در تاريخ 27 بهمن ميزبان خبرنگاران و عکاسان خواهد بود. نمايش گيسواني براي پرواز به کارگرداني روشنک کريمي‌بر اساس متني از مجتبي مهدي در چهارمين دوره جشنواره تئاتر شهر موفق به کسب جوايزي از جمله بهترين بازيگر زن و مرد و همچنين تنديس بهترين موسيقي شد. باحضور افتخاري سرکار خانم هنگامه مفيد و جناب آقاي بهرام شاه محمدلو (به عنوان صداپيشه) بازيگراني که در اين نمايش به ايفاي نقش مي‌پردازند، عبارتند از: محمدصادق ملک، پرويز حاجي‌زاده، مينووش رحيميان، فهيمه باروتچي، مژگان مولايي، سيمين براتي، فرانک حسيني، طناز جلوسي، محمد عبدي، بابک مولانا. فرزاد سليماني ساخت موسيقي نمايش گيسواني براي پرواز بر عهده رامين کهن بوده و سالار خليل نسب، فرناز ساحري و خود رامين کهن ، نوازندگان اين اثر نمايشي خواهند بود. شايان ذکر است که نمايش گيسواني براي پرواز از تاريخ 16 بهمن لغايت 21 اسفند، هر شب به غير از شنبه‌ها ساعت 19 در تالار هنر به روي صحنه خواهد بود.

«قندون جهيزيه» در شبکه نمايش خانگي

فيلم سينمايي «قندون جهيزيه» به کارگرداني علي ملاقلي‌پور توسط موسسه هنرهاي تصويري سوره در شبکه نمايش خانگي منتشر و توزيع مي‌شود. به گزارش ايلنا، فيلم سينمايي «قندون جهيزيه» به کارگرداني علي ملاقلي‌پور از صبح روز سه‌شنبه 27 بهمن ماه (امروز) توسط موسسه هنرهاي تصويري سوره با مديريت سعيد خندق آبادي در شبکه نمايش خانگي منتشر و توزيع مي‌شود. فيلم سينمايي «قندون جهيزيه» نخستين تجربه فيلمسازي علي ملاقلي‌ پور است. اين فيلم در ژانر سينماي اجتماعي با رنگ مايه طنز ساخته شده و علي ملاقلي‌پور سيمرغ استعداد جوان سي‌و‌سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را نيز دريافت کرد. در اين فيلم سينمايي صابر ابر، نگار جواهريان، اکبرعبدي، افسانه چهره آزاد، مصطفي ساساني، حسن عباسي بازي مي‌کنند. فيلم «قندون جهيزيه» داستان زن و شوهري به نام عطا و معصومه است که در خانه مستاجري زندگي مي‌کنند و زمان تخليه خانه اجاره‌اي فرا رسيده اما عطا با توجه به بي پولي مي‌خواهد موعد اجاره خود را تمديد کند. دي وي دي فيلم سينمايي «قندون جهيزيه» شامل پشت صحنه، گالري عکس‌هاي فيلم است که به زودي در شبکه نمايش خانگي توزيع مي‌شود.

«مرگ يزدگرد» در تماشاخانه سنگلج

نمايش «مرگ يزدگرد» نوشته بهرام بيضايي به کارگرداني سهيل بابايي در ميان استقبال تماشاگران در تماشاخانه سنگلج به صحنه رفت. به گزارش ايلنا، نمايش «مرگ يزدگرد» نوشته «بهرام بيضايي» پس از دو دهه از آخرين اجراي آن شب گذشته اجراي خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز کرد. اين نمايش به مقطع حساس و تاريخي اواخر دوران ساسانيان مي‌پردازد و فرار آخرين پادشاه ساساني به مرو و کشته شدن او در آنجا به دست يک آسيابان و همسرش را روايت مي‌کند. در نمايش«مرگ يزدگرد» بازيگراني چون سهيل بابايي، سيما شکري، مهسا انجداني، آرش رضايي، صادق برقعي، پويا بيگي و محمد پارسا ايفاي نقش مي‌کنند. اين نمايش ازجمله منتخبان هفدهمين جشنواره آييني سنتي است که با نگاهي به آيين‌هاي ايراني و بومي سعي در ارائه پرداختي جذاب به اين اثر ارزشمند ادبي و هنري دارد.