نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

ترکيه و عربستان نگران تبعات حمله به دمشق هستند
سردرگمي‌درتهاجم به سوريه


فرمان جديد البغدادي براي فرماندهان داعش


برنامه داعش براي تخليه موصل


مجادله براي صندلي ديوان عالي آمريکا


درخواست انحلال دولت بارزاني


18وزير عراقي در راه دادگاه


پرداخت رشوه آلمان به القاعده


نخست‌وزير سابق اسرائيل در زندان


رويداد


آينده يخ بندان روابط آنکارا و تل‌آويو


اخبار کوتاه


 ترکيه و عربستان نگران تبعات حمله به دمشق هستند
 سردرگمي‌درتهاجم به سوريه 

يروزي‌هاي اخير ارتش سوريه و متحدان کردش به ويژه در شمال اين کشور به شدت ترکيه و عربستان سعودي را آشفته و سراسيمه کرده به نحوي که اين دو کوشيدند با ايجاد فضاسازي در اجلاس ژنو3 و حالا اجلاس مونيخ، تجمع نيرو در پايگاه اينجرليک ترکيه و گلوله باران مناطق تحت کنترل کردها که جديدا از چنگ تروريست‌ها خارج کرده‌اند، آب رفته را به جوي بازگردانند.

نکته مهم پيروزيهاي اخير در 6 شهر که از دست تروريستها آزاد کرده‌اند اين بود که تمامي‌اين 6 شهر توسط همان گروههاي تروريستي کنترل مي‌شدند که از سوي ترکيه و عربستان به طور گسترده حمايت مالي مي‌شدند و خود اين گروهها از طريق جبهه النصره با القاعده در ارتباط بودند. ارتباطي که دال بر مشارکت مستقيم ترکيه و عربستان سعودي در حمايت از تروريست‌ها در سوريه دارد.

يادآوري اين نکته ضروري است که داعش، القاعده و جبهه النصره و گروه‌هاي وابسته به آنها هدف قطع نامه 2254 شوراي امنيت سازمان ملل هستند و آتش‌بس، «اين گروه‌ها را شامل نخواهد شد.» طبق قطعنامه 2254 دولت‌هاي عضو سازمان ملل موظفند که «مانع از عمليات تروريستي، بطور مشخص توسط داعش، جبهه النصره و تمامي‌گروه‌هاي وابسته به القاعده و داعش شده و آنها را سرکوب کنند. گروه‌هاي تروريستي شامل آنهايي مي‌شود که به تشخيص شوراي امنيت و بيانيه 14 نوامبر گروه بين‌المللي حاميان سوريه در اين فهرست قرار گرفته‌اند.

هم چنين دولت‌هاي عضو سازمان ملل موظفند که هرگونه پناهگاه امني را که گروه‌هاي مزبور در بخش‌هاي وسيعي از سوريه ايجاد کرده‌اند از ميان برده و يادآورد مي‌شود که آتش بسي که پيشتر از آن صحبت شد و نيز عمليات تدافعي يا تهاجمي، گروه‌ها و افراد مزبور را که در بيانيه 14 نومبر آمده است، شامل نمي‌شود.

از سوي ديگر اين پيروزي ها بعد از آن حاصل شد که حجم مشاوره‌هاي نظامي‌ايران و حملات هوايي ارتش روسيه و نيروي هوايي سوريه در اين کشور افزايش يافت و عملا پيامي‌بود به «ائتلاف 65 کشوري» تحت رهبري آمريکا براي مبارزه با تروريسم که به اندازه ائتلاف چهارجانبه روسيه، سوريه، عراق و ايران در مبارزه با تروريست‌ها موفق عمل نکرده‌ است.

طبيعي است در چنين شرايطي عربستان و ترکيه شاکي ميداني باشند که اميدشان به سرنگوني دولت دمشق بود و با حذف اين پروسه از مذاکرات مونيخ اين خواب نيز براي ترکيه و عربستان سعودي آشفته شد.

به نظر مي‌رسد ترکيه و عربستان در اين ميان قصد دارند شکست خود را در سوريه بر سر کردهاي ترکيه خراب کنند کما اينکه اردوغان تاکيد داشت «جهان را بر سر کردها خراب مي‌کنيم» ولي واقعيت اين است که کردها هم به خوبي و آرامي‌در حال پيشروي هستند. پيشروي‌هايي که با کنترل فرودگاه «منغ» در استان حلب توسط کردها بُعد استراتژيک‌تري به مبارزه با تروريسم در سوريه و نقش کردها در اين مبارزه داد.کردهاي سوريه با شعار عدم استقلال از سوريه و تامين حقوقشان در چهارچوب سوريه‌اي متحد و دمکراتيک توانسته‌اند به خوبي موجوديت خود را در سوريه حفظ کنند و فشارهاي ترکيه و عربستان سعودي هم تاکنون بر کردها راه به جايي نبرده است.

تجاوز به خاک سوريه

در حالي که وزارت خارجه سوريه از ورود نيروهاي ترکيه به خاک خود خبر داد، وزير دفاع ترکيه ورود نيروهاي اين کشور به خاک سوريه را تکذيب کرد.

به گزارش رويترز، وزارت خارجه سوريه روز گذشته در بيانيه‌اي اعلام کرد که 12 خودروي جنگي ترکيه به همراه 100 فرد مسلح که به نظر مي‌رسد جزو نيروهاي ترکيه هستند از طريق گذرگاه مرزي باب السلامه وارد خاک سوريه شدند در حالي که عمليات امداد رساني به داخل شهر اعزاز ادامه دارد.

ترکيه طي دو روز گذشته پايگاه‌هاي کردها در شهر اعزاز واقع در حومه شمالي استان حلب را هدف حملات توپخانه‌اي خود قرار داده است.

وزارت خارجه سوريه در بيانيه خود اعلام کرد: تجاوزات مکرر ترکيه عليه مردم سوريه نقض حاکميت سوريه و قطعنامه‌هاي و قوانين بين‌المللي است.

اين در حالي است که عصمت يلماز، وزير دفاع ترکيه اخبار مربوط به ورود نيروهايش به خاک سوريه را تکذيب کرد و گفت: ترکيه قصد ندارد نيرو به داخل خاک سوريه بفرستد.

در همين حال خبرگزاري رويترز اعلام کرد در درگيري‌هايي که در مرز ترکيه با سوريه رخ داد يک سرباز ترکيه‌اي کشته شد. اين خبر مي‌تواند صحت اظهارات وزارت خارجه سوريه درباره ورود نيروهاي ترکيه‌اي به خاک اين کشور را تاييد کند.

با اين حال اخيرا جنگنده‌هايي از عربستان و قطر به پايگاه اينجرليک ترکيه رسيده‌اند و اين کشورها قصد دارند در چارچوب ائتلاف تحت رهبري آمريکا عمليات زميني در سوريه انجام دهند.

احتمال تجزيه سوريه

گنادي گاتيلوف، معاون وزير خارجه روسيه ديروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با روزنامه اشپيگل آلمان عنوان داشت: اگر بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه در حال حاضر از قدرت کنار برود، سوريه تجزيه خواهد شد. وي در عين حال تصريح کرد: اگر بشار اسد دست به اصلاحات دموکراتيک در زمان مناسب مي‌زد، قادر بود از تشديد اوضاع اجتناب کند.

گاتيلوف اعلام کرد که آمريکا هم فهميده که اگر اسد کنار برود سوريه تجزيه مي‌شود.

معاون وزير خارجه روسيه تصريح کرد: اسد رئيس جمهور قانوني سوريه است و آمريکايي‌ها بارها از ما خواستند که تصميم بگيريم چه کسي بر سوريه حکومت کند اما ما هرگز اين کار را نکرديم و اين مساله را تنها سوري‌ها تعيين خواهند کرد.

بحران‌هاي زنجيره‌اي

درهمين حال، نشريه آمريکايي ديفنس‌نيوز به نقل از پل سوليوان، استاد دانشگاه دفاع ملي آمريکا نوشت عربستان سعودي بايد مراقب باشد تلاش‌هاي نظامي ‌و ديپلماتيک خود را بيش از اندازه گسترده نکند زيرا سوريه ممکن است براي آنها به دامي‌تبديل شود.

در اين گزارش آمده است در حالي که متحدان عربي حوزه خليج (فارس) از تعهد خود براي کمک بيشتر به ائتلاف جنگ در سوريه حرف مي‌زنند، اما به خاطر درگيري نظامي‌آنها در يمن اين تعهدشان مورد ترديد است. ديفنس نيوز در ادامه نوشت متيو هج، ‌از کارشناسان نظامي‌و امنيتي حوزه خليج فارس گفت حضور نظامي‌عربستان سعودي در يمن بيشتر بر حفاظت از مرزهاي جنوبي متمرکز است.

اين کارشناس نظامي‌و امنيتي گفت عربستان سعودي به احتمال زياد نيروهاي ويژه اي را به منطقه اعزام مي‌کند و نبرد هوايي را در پيش مي‌گيرد اما بعيد است با وجود تجربه نبرد قبلي (يمن) و به کار گيري بخشي از قواي نظامي‌در آنجا نيروي کافي ، آماده و توانا براي مشارکت در هر دو جبهه را در اختيارداشته باشد.

در پايان گزارش ديفنس نيوز آمده است: بنا به گفته پل سوليوان، استاد دانشگاه دفاع ملي آمريکا، عربستان سعودي بايد مراقب باشد تلاش‌هاي نظامي‌و ديپلماتيک خود را بيش از اندازه گسترده نکند زيرا سوريه ممکن است براي آنها به دام تبديل شود.

اگر عربستان سعودي، امارات متحده عربي و ساير کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج (فارس) مداخله نکنند، راه‌حل مسئله سوريه صرفاً راه حلي موقتي خواهد بود. بسياري فکر مي‌کنند که راه حل مقابله با داعش بايد از طرف سربازان، ملوانان و خلبانان مسلمان باشد. اين ديدگاه ممکن است تا حدي درست باشد، اما عربستان سعودي و ديگر کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج (فارس) با تهديدات بسياري روبرو خواهند شد.

پرسش اساسي در مورد سوريه اين است که آيا مشارکت نظامي‌بيشتر در اين کشور کمکي به حل اين تهديدات مي‌کند يا اوضاع را بدتر مي‌سازد. اين مسئله واقعاً به اين بستگي دارد که چگونه سلاح‌ها خاموش شوند و پس از اين خاموشي، سوريه تا چه اندازه بازسازي و چگونه به مردم اميد، کار و خانه داده مي‌شود.


 فرمان جديد البغدادي براي فرماندهان داعش 

سرکرده داعش دستوري را صادر کرده که براساس آن در صورت وقوع هرگونه حمله زميني، رهبران محلي اين گروه مي‌توانند خود مستقيما وارد عمل شوند و نياز به دستور از مرکز ندارند.

به گزارش المسله، ابوبکر بغدادي، رهبر داعش به تمامي رهبران محلي اين گروه در هر روستا و منطقه‌اي دستور داده که مي‌توانند در صورت آغاز هرگونه عمليات زميني از سوي نيروهاي عربستاني يا ارتش سوريه بدون نياز به تصميمات کادر مرکزي اقدامات يا تاکتيک‌هاي مستقيم در پيش بگيرند و براساس وضعيت ميداني برخورد کنند. اخيرا عربستان از تصميم خود براي اعزام نيروي زميني به سوريه براي مبارزه با داعش در چارچوب ائتلاف تحت رهبري آمريکا خبر داده است. ارتش سوريه در دوره اخير عمليات خود را براي کنترل بر مناطق مختلف گسترش داده و بسياري از شهرها را آزاد کرده است.


 برنامه داعش براي تخليه موصل 

گروه تروريستي داعش اعلام کرد که به زودي شهر موصل عراق را ترک مي‌کند و تهديد کرد بار ديگر به اين شهر باز خواهد گشت. به گزارش اسپوتنيک، داعش از طريق بلندگو در شهر موصل عراق اعلام کرده که قصد دارد به زودي اين شهر را ترک کند. همچنين داعش تهديد کرد که بار ديگر به شهر موصل جهت تکميل طرح‌هايش باز خواهد گشت. براساس اظهارات يکي از خطيبان داعش در روز جمعه که توسط راديوي وابسته به اين گروه منتشر شد داعش قصد دارد تا دوباره پس از ترک موصل به اين شهر بازگردد.

رأفت الزراري، رئيس شبکه «خبرنگاران نينوا» در اين باره گفت که يکي از خطيبان داعش روز جمعه در يکي از مساجد موصل گفته «تا وقتي نيروهاي عراقي را بخواهيد به شما مژده مي‌دهم که آنها مي‌آيند و ما عقب‌نشيني خواهيم کرد.

اما روزي باز مي‌گرديم و در آن روز شاهد حملاتي از داعش و سرکوب نيروهاي عراقي خواهيد بود».

خبرگزاي کردي «آرا» نيز گزارش داد که اين خطيب مردم موصل را که از آنها به عنوان «رافضي» ياد مي‌کرد تهديد کرده و گفته است که داعش بار ديگر باز گشته و خلافتش را در نينوا ايجاد خواهد کرد.


 مجادله براي صندلي ديوان عالي آمريکا 

مرگ آنتونين اسکاليا، قاضي ديوان عالي آمريکا به يک تنش سياسي ميان جمهوريخواهان و دموکرات‌ها در اين کشور تبديل شده است.

به دستور باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا، تمامي پرچم‌ها در اين کشور به حالت نيمه برافراشته درآمده اما بحث انتخاب جانشين وي که از اختيارات رئيس‌جمهوري آمريکاست محافل سياسي و حتي مناظرات نامزدهاي انتخاباتي مقدماتي را تحت تاثير قرار داده است.

قاضي متوفي ديوان عالي آمريکا به جبه? محافظه کاران در اين کشور تعلق داشت و از مخالفان سرسخت قانوني کردن سقط جنين و حقوق همجنس گراها در اين کشور بود. جمهوريخواهان معتقدند که باراک اوباما با توجه به مدت کم باقيمانده از دور? رياست‌جمهوري حق انتخاب فرد جديدي به جاي وي را ندارد.

بلافاصله پس از مرگ وي، ميچ مک کانل، رئيس جمهوريخواه سناي آمريکا با بيان اينکه جانشين وي را بايد رئيس جمهوري آيند? آمريکا تعيين کند، نشان داده است که در صورت انتخاب قاضي جديد توسط باراک اوباما ممکن است کنگر? اين کشور که اکثريت آن با جمهوريخواهان است از تاييد وي خودداري کند.

تد کروز، نامزد محافظه کار افراطي جمهوريخواه از سناي آمريکا خواسته است از انتخاب جانشين آنتونين اسکاليا تا به قدرت رسيدن رئيس جمهوري بعدي ممانعت کند. دونالد ترامپ نيز مرگ اين قاضي محافظه کار ديوان عالي آمريکا را يک شکست بزرگ براي جنبش محافظه کاران اين کشور دانسته است.

در مقابل، رئيس دموکرات‌هاي سنا نيز خواهان «انتخاب هر چه سريعتر» جانشين قاضي متوفي ديوان عالي آمريکا شده و خالي ماندن صندلي وي را به مدت يکسال تا انتخاب رئيس جمهوري بعدي غيرقابل قبول دانسته است.

هيلاري کلينتون، نامزد دموکرات نيز جمهوريخواهان را متهم به توهين و بي احترامي به ديوان عالي اين کشور کرده است.

ديوان عالي آمريکا از 9 قاضي تشکيل شده که با مرگ آنتونين اسکاليا تعداد قضات محافظه کار و ليبرال آن به تساوي رسيده است. انتخاب يک قاضي از ميان هر دو جبهه توسط باراک اوباما مي تواند کف? اين ترازو را به نفع محافظه‌کاران يا ليبرال‌ها سنگين کند و از همين رو از اهميت بسزايي برخوردار است. بويژه آنکه ديوان‌عالي آمريکا در حال بررسي پرونده‌هاي مهمي نظير طرح قانوني کردن موقت اقامت ميليون‌ها مهاجر غيرقانوني در اين کشور است که يکي از برنامه‌هاي رئيس‌جمهوري اين کشور است.


 درخواست انحلال دولت بارزاني 

حزب اپوزيسيون «تغيير» در کردستان عراق با تاکيد بر لزوم اصلاح قانون رياست اقليم کردستان و انتخابات رئيس اقليم از سوي پارلمان، خواستار دادن راي عدم اعتماد از دولت اقليم کردستان شد. به گزارش المسله، شورش حاجي، سخنگوي حزب اپوزيسيون «تغيير» در اقليم کردستان عراق در جريان کنفرانس مطبوعاتي در اربيل گفت: حزب تغيير پيش نويس طرحي را براي اصلاحات سياسي و اقتصادي در اقليم ارائه کرده و اين طرح شامل سلب اعتماد از دولت فعلي اقليم و بازسازي يا تشکيل مجدد آن است. حاجي با تاکيد بر لزوم کنار گذاشتن وزير منابع طبيعي و تيم وي از پرونده نفت و گاز افزود: يوسف محمد، رئيس پارلمان اقليم نيز بايد به سمت خود بازگردد. وي دليل اصلي مشکلات اقليم کردستان عراق را گسترش فساد در تمامي دستگاه‌هاي حاکميت اقليم کردستان و عراق دانست.


 18وزير عراقي در راه دادگاه 

مشاور نخست‌وزير عراق اعلام کرد که هيات شفافيت اين کشور 15 هزار پرونده فساد مسئولان را بررسي کرده و پرونده بيش‌از 18 وزير و 100 مدير و مسئول دستگاه‌هاي دولتي به مقامات قضايي ارجاع داده شده است. به گزارش ايسنا، وليد الحلي، مشاور نخست وزير عراق اين خبر را در گفت‌وگو با برنامه «غيرمنتظره» شبکه خبري سومريه نيوز اعلام کرد و گفت: در زمينه مبارزه با فساد مالي و اداري پيشرفت‌هايي صورت گرفته اما ما به همکاري وزارتخانه‌ها و هيات‌هاي نظارتي احتياج داريم. ما از جناح‌هاي سياسي مي‌خواهيم وزيران شايسته و حرفه‌اي معرفي کنند. وزيراني که عليه آنها اقامه دعوي شده است برخي هنوز مشغول به کار هستند و برخي از وزراي دولت‌هاي پيشين هستند. دادگاه کيفري عراق در پنجم ژانويه 2016 اعلام کرد که 642 پرونده در سال 2015 فيصله يافت.


 پرداخت رشوه آلمان به القاعده 

يک روزنامه آلماني ادعا کرد، دو تن از اعضاي آژانس اطلاعات داخلي اين کشور مظنون به پرداخت پول به اعضاي القاعده براي کسب اطلاعات از اين گروه تروريستي هستند. به گزارش آسوشيتدپرس، تحقيقات درباره اين پرونده با شواهدي آغاز شد که عرفان پسي ارائه کرد، پسي جاسوس بوسنيايي آژانس اطلاعات آلمان بود که زماني شاخه آلماني «جبهه رسانه‌اي اسلام گرايان جهاني» را رهبري مي‌کرد؛ جبهه رسانه‌اي يک سازمان تبليغاتي بود که با القاعده همکاري مي‌کرد.

پسي در کتابش تحت عنوان «جهاد: تروريسم در آلمان» چاپ اول 2015 نوشته است از يکي از ماموران آژانس اطلاعات آلمان 500 يورو دريافت کرده تا با انتقالش به يکي از رهبران مهم افراط‌گرايان اعتمادسازي کرده واطلاعات بيشتري کسب کند.


 نخست‌وزير سابق اسرائيل در زندان 

ايهود المرت که به اتهام دريافت رشوه و برخي مسائل ديگر به 19 ماه حبس محکوم شده است، ديروز (دوشنبه) راهي زندان شد. به گزارش يديعوت حاآرونوت، ايهود المرت نخست وزير سابق رژيم صهيونيستي به خاطر دريافت رشوه در جريان پرونده بزرگ «هوليلند» در قدس اشغالي طي سال هاي 1993 تا 2003 که شهردار قدس بود، بايد 18 ماه حبس بکشد. همچنين هفته گذشته به خاطر مختل کردن فعاليت دستگاه قضايي رژيم صهيونيستي يک ماه ديگر به مدت حبس وي اضافه شد. او قصد داشته شولا زاکن سردفتر سابق خود را قانع کند که عليه او شهادت ندهد. المرت 70 ساله که طي سال‌هاي 2006 تا 2009 نخست وزير رژيم صهيونيستي بود، امروز به زندان معسياهو در رمله واقع در مرکز فلسطين اشغالي منتقل شد. او مدت حبس خود را در کنار موشه کاتساف نخست‌وزير اسبق رژيم صهيونيستي سپري خواهد کرد که به اتهام تجاوز جنسي به هفت سال زندان محکوم شده است. زندان معسياهو که به اسم نگهبان معبد يهودي نامگذاري شده است، داراي بخشي است که تنها شخصيت‌هاي رسمي در آن حبس خواهند شد. تاکنون آريه درعي وزير امور داخلي کنوني رژيم صهيونيستي مدت 22 ماه در اين زندان حبس بوده است. او که طي سال‌هاي 1988 تا 1993 وزير داخلي رژيم صهيونيستي بود، به اتهام فساد به 22 ماه حبس محکوم شد. رهبر تندرو حزب شاس در ژانويه گذشته بار ديگر به جاي سيلوان شالوم که پس از محکوم شدن به اتهام تجاوز جنسي از سمت خود استعفا کرد، به عنوان وزير امور داخلي رژيم صهيونيستي انتخاب شد. همچنين شلومو بن عزري وزير بهداشت سابق رژيم صهيونيستي که او نيز عضو حزب شاس است، به اتهام فسادو مختل کردن روند رسيدگي به پرونده‌اش به مدت 6 ماه در زندان معسياهو بازداشت بوده است. در همين راستا، سازمان زندان‌هاي رژيم صهيونيستي تاکيد کرد که ايهود المرت عضو سابق حزب راست‌گراي ليکود به رياست بنيامين نتانياهو در بخش 10 زندان معسياهو حبس مي‌شود. اين بخش از زندان، داراي شش سلول است.


 رويداد 

خوش بش سعودي با صهيونيست

پايگاه خبري «والا» با انتشار تصويري فاش کرد که ترکي الفيصل، شاهزاده سعودي و رئيس سابق سازمان اطلاعات اين کشور در جريان کنفرانس امنيتي مونيخ با موشه يعالون، وزير جنگ اسرائيل به گرمي خوش و بش کرده است. اين اولين باري نيست که اين شاهزاده سعودي اقدام به احوال پرسي گرم با مقامات تل‌آويو مي‌کند، در فوريه 2010 نيز ترکي الفيصل با دني ايالون، معاون وقت وزير خارجه رژيم صهيونيستي در حاشيه نشست امنيتي درباره خاورميانه دست داده و خوش و بش کرده بود. اين در حالي است که يعالون اخيرا فاش کرده بود مقامات صهيونيستي به صورت محرمانه با مقامات کشورهاي عرب حاشيه خليج‌فارس و شمال آفريقا ديدار مي‌کنند.


 آينده يخ بندان روابط آنکارا و تل‌آويو 
نويسنده : صلاح‌الدين هرسني

مالکوم هئونلين، معاون رئيس کنفرانس روساي سازمان‌هاي بزرگ يهوديان آمريکا و يکي از معاونان بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در مصاحبه با حريت گفت: به چند دليل اکنون لحظه‌اي بسيار حساس و مناسبي است و ما نبايد آن را از دست بدهيم. البته اکنون شرايط دشوار هم هست چرا که با مشکلات مختلفي درباره داعش و پ.ک.ک و امنيت مردم روبرو هستيد اما همزمان يک فوريت و مسووليت هم ايجاد شده است. اين مقام جزو گروهي از افرادي است که اوايل ماه با رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه ديدار کردند. دو روز پس از سفر هيات مذکور به آنکارا، اين گروه پيش از بازگشت به تل‌آويو راهي مصر شد و قرار است که به‌زودي عازم اروپا شود.

معاون رئيس کنفرانس روساي سازمان‌هاي بزرگ يهوديان آمريکا همچنين گفت: تجارت ميان اسرائيل و ترکيه حتي در بدترين‌ دوران‌ها هم دستخوش تغيير نشد. اين نشاندهنده روحيه همکاري دو طرفه است. ترکيه و اسرائيل چيزهاي زيادي براي ارائه کردن دارند. ديدار من با اردوغان بسيار سازنده بود و گفت‌وگوي صادقانه‌اي انجام شد. روابط ديپلماتيک ترکيه و رژيم صيهونيستي از هفت سال پيش ابتدا در جنگ لفظي اردوغان با شيمون پرس در کنفرانس دافوس و سپس و در طي حمله مرگ بار رژيم صيهونيستي به يک کشتي دريايي (ماوي مر مره)حاوي کمک‌هاي بشر دوستانه به غزه تيره شد و به پايين ترين سطح خود کاهش يافت. هم اينک از قول رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري ترکيه نقل شده است که در طي مذاکرات محرمانه‌اي که بين مقامات آنکارا و تل‌آويو صورت گرفته، تنش‌ها ديپلماتيک آنکارا و تل‌آويو در حال کاهش است اولين گام براي کاهش تنش در روابط ديپلماتيک ترکيه و رژيم صيهونيستي ديداري بود که بين مقامات دو کشور در ماه دسامبر 2015 در ژنو سوئيس صورت گرفت.

هدف اصلي آن ديدار‌ها و مذاکرات آن بوده که روابط آنکارا- تل‌آويو بخواهد به سطح قبلي خود يعني بهبود در روابط ديپلماتيک بيانجامد. اما به نظر مي رسد که ديدار‌هايي اينگونه پراکنده نتواند به بهبود روابط آنکارا- تل‌آويو آنگونه که اقتضاي آن است،کمکي بنمايد. ترديدي نيست که آب شدن يخ روابط و بهبود در سطح روابط ديپاماتيک دو کشور متضمن شرايطي است. اول آنکه تل‌آويو بخواهد به خواسته‌هاي حال حاضر آنکارا يعني خواسته‌هايي چون پرداخت غرامت بابت کشته شدگان کشتي ماوي مرمره، عذر خواهي به دليل ايجاد آن حادثه و به پيامد‌هاي جلوگيري از مسئله شکست حصر غزه پاسخ مثبت دهد. دوم آنکه بهبود در روابط آنکارا – تل آيو بيشتر به انگيزه‌هايي باز مي‌گردد که طرفين را وارد فاز جديدي براي از سر گيري روابط ديپلماتيک کرده است. در اين راستا هيچ انگيزه‌‌اي براي مقامات تل آيو بهتر از انگيزه بهبود روابط با کشور غير عرب منطقه يعني ترکيه نيست. ترکيه در گذشته رابطه خوبي با رژيم صيهونيستي داشته و حتي اولين کشور مسلمان خاورميانه بود که موجوديت او را در جامعه بين‌الملل به صورت دوژور به رسميت شناخت. حال بعد از حادثه کشتي ماوي مر مره دو کشور خواهان آنند که روابط خود را به دوران قبل باز گردانند. از سوي ديگر بخشي از انگيزه‌هاي موجود براي روابط ديپلماتيک موجود انگيزه اي است که از طرف ترکيه تعريف مي شود.ترکيه آنچنانکه از شواهد و قراين هويداست در چند ماه اخير به شدت در منطقه منزوي شده است.

ترکيه از يک طرف بر سر ماجراي کردها با آمريکا مشکل دارد و از طرف ديگر ترکيه بر سر بحران سوريه به شدت هم با روسيه و هم با ايران اختلاف پيدا کرده است.ضمن آنکه راهبرد‌هاي همکاري جويانه ترکيه با رژيم صيهونيستي در تعقيب سياست‌هاي انرژي متضمن فايده بيشتري براي اين کشور نسبت به راهبرد همکاري جويانه با روسيه خواهد بود.در چنين شرايطي اقدام و تلاش آنکارا براي روابط ديپلماتيک با تل آيو به معناي يار گيري جديد در منازعات منطقه اي خواهد بود. نکته سوم آنکه اگر بخواهد يخ و سردي روابط آنکارا و تل آيو پايان يابد، اين بار نوبت ترکيه است که بايد به خواسته تل آيو پاسخ دهد. خواسته تل آيو آن است که آنکارا بخواهد به هر گونه مناسبات خود با حماس پايان دهد، چراکه وجود حماس يک تهديد بالقوه براي حيات سرزميني تل آيو خواهد بود.

در يک جمع بندي مي توان گفت که ترکيه همراه با سعودي ها به سرعت درحال نزديک شدن و حتي تشکيل يک ائتلاف شوم با رژيم صهيونيستي هستند که تبعات ناخوشايند آن براي فلسطينيان و خاورميانه قابل محاسبه نيست.


 اخبار کوتاه 

رئيس موساد در واشنگتن

هاآرتص: رئيس جديد موساد پس از تصدي اين پست در سفري محرمانه راهي آمريکا شد.سفر يوسي کوهن، رئيس جديد موساد به آمريکا 10 روز قبل انجام شد و وي ديدارهايي با مسئولان برجسته در دستگاه اطلاعات آمريکا و در راس آنها جان برنان، رئيس دستگاه اطلاعات مرکزي آمريکا (سي‌آي‌اي) داشت و با آمريکايي‌ها در مورد راه‌هاي همکاري مشترک ميان دو طرف گفت‌وگو کرد.

انتقاد اسلام آباد از غرب

نيشن: نماينده پاکستان در سازمان ملل در نشست مجمع عمومي سازمان ملل درباره برنامه عملي براي مبارزه عليه خشونت و افراط گرايي با ابراز تاسف از نبود کنترل بر رشد بيگانه هراسي، از اسلام هراسي در دنياي غرب انتقاد کرد. مليحه لودهي با محکوميت هرگونه تلاشي براي ايجاد خشونت و افراط‌گري در هر کشور، نژاد، مذهب، فرهنگ و مليتي، از جامعه بين‌المللي خواست که برنامه‌هاي ملي و بين‌المللي خود را در اين باره به طور کامل اجرا کند.

بازداشت گسترده در عربستان

عکاظ: دستگاه امنيتي اين کشور در 120 روز گذشته در مناطق مختلف 631 متهم از اتباع کشورهاي مختلف از جمله عربستان را در پرونده‌هاي تروريستي بازداشت کرده‌ است.

حکومت نظامي در کشمير

آسيانيوز: در بحبوحه اعلام اعتصاب سراسري از سوي گروه‌هاي جدايي‌طلب در اعتراض به مرگ يک پسر نوجوان و يک خانم جوان در جريان اعتراضي عليه قوانين و حکومت هند بر کشمير، مقامات در بخش‌هايي از کشمير تحت کنترل هند حکومت نظامي اعمال کردند.

تنش انتخاباتي در اوگاندا

ديلي مانيتور: درحالي که قرار است چند روز ديگر در اوگاندا انتخابات رياست‌جمهوري برگزار شود، پليس اين کشور ديروز (دوشنبه) با شليک گاز اشک‌آور به حاميان مخالفان دولت حمله کرده و کيزا بسيگيه، کانديداي اصلي رياست‌جمهوري اپوزيسيون را دستگير کرد. هواداران احزاب مخالف در انتخابات اوگاندا يکديگر را به مسلح کردن نيروهاي شبه نظامي براي به کرسي نشاندن نامزد مورد حمايت خود متهم کرده‌اند.

محدوديت عليه خبرنگاران روس

حريت: بر‌اساس اعلام سرويس مطبوعاتي وزارت امور خارجه روسيه همه خبرنگاران روسي که براي دوره‌اي کوتاه تا سقف شش ماه براي کار به ترکيه مي‌آيند بايد براي دريافت رواديد کاري به سفارت ترکيه در روسيه بروند. بر‌اساس قوانين جديد آنها همچنين بايد «تاريخ‌ و برنامه مسافرت خود نظير مصاحبه‌ها، طرح‌هاي تحقيقي و تحرکاتشان» را تشريح کنند.روابط دو کشور برسر سوريه و ساقط شدن جنگنده روسيه به شدت متشنج نشده است.

انتقاد اتحاديه اروپا از يونان

رويترز: کميسيون اتحاديه اروپا در گزارشي در تاريخ 27 ژانويه سال جاري ميلادي تاکيد کرد، يونان در انجام وظايف و اجراي تدابير مربوط به کنترل مرز خارجي به طور جدي کوتاهي مي‌کند.

تشکيل دولت توافق ملي ليبي

اسکاي‌نيوز‌عربي: فايز السراج، نخست وزير دولت توافق ملي ليبي و رئيس شوراي رياستي اعلام کرد که در انتخاب وزرا شايستگي و لياقت را در نظر گرفته است و کابينه جديد شامل 13 پست وزير و پنج وزير مشاور است.پيشتر السراج کابينه خود را که شامل 30 وزير بود تشکيل داد اما پارلمان به آن رأي اعتماد نداد و خواهان کاهش تعداد وزرا شد.

سئول دنبال سقوط اون

اسپوتنيک: رئيس کميسيون روابط خارجه پارلمان کره جنوبي پيشنهاد تغيير رژيم در کره شمالي را به عنوان راه خلاصي از دست نظام حاکم اين کشور مطرح کرد.اين مساله در حالي مطرح مي‌شود که تنش‌ها در روابط بين دو کره پس از آزمايش بمب هيدروژني پيونگ يانگ، ارسال ماهواره به فضا و نقض قطعنامه سازمان ملل در هر دو مورد به شدت افزايش يافته است.

جنجال فساد در اسپانيا

يورونيوز: رئيس شاخه مادريد حزب حاکم اسپانيا به دليل آغاز بازجويي از اعضاي دفترش در پرونده فساد مالي و پولشويي از مقام خود استعفا کرد. اسپرانزا آگوييرا، از سي سال قبل عضو حزب مردم بوده است.اين تازه ترين مورد از موج گسترده پرونده‌هاي فساد مالي و اداري در اسپانيا است که پاي صدها سياستمدار اين کشور را به دادگاه و اتاقهاي بازجويي باز کرده است. حزب مردم در حالي يکي از موثرترين اعضاي خود را به دليل ارتباط با پرونده فساد مالي از دست مي دهد، که رهبر آن، ماريانو راخوي نتوانسته است پس از دو ماه رايزني با احزاب ديگر، موفق به تشکيل دولت ائتلافي شود.

ابعاد جديد کسري بودجه عربستان

بلومبرگ: اوضاع اقتصادي عربستان که به شدت به نفت وابسته است براي سعودي‌ها بسيار نگران‌کننده است. عربستان سعودي برخي از قوانين بانکي خود را اخيراً کمي تغيير داده است. اکنون بانک‌هاي عربستان سعودي مجازند تا 90 درصد از دارايي‌هاي خود را وام بدهند و فقط ملزم به نگه داشتن ده درصد از سرمايه‌هاي شان نزد خود هستند. اين در حالي است که در سال گذشته، بانک‌هاي عربستان سعودي حق داشتند 85 درصد از سرمايه‌هاي شان را وام دهند و اين رقم در سال 2014 ميلادي، 80 درصد بود.