نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

روحاني با اشاره به شرايط جامع:
انتخابات پيش‌رو، برهاني روشن براي مردم‌سالاري ديني نظام است

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
مردم به جاي دامن زدن به اختلافات سياسي، حرف خود را در صندوق‌هاي راي بزنند


خائنان به بيت‌المال مصونيت نخواهند داشت


سپاه در مصاديق انتخاباتي وارد نخواهد شد

معاون اول رئيس‌جمهور:
کساني شرمنده باشند که فساد را نهادينه و بابک زنجاني درست کردند


کوتاه از بهارستان

محمدجواد ظريف در ديدار رئيس هيات روابط با ايران درپارلمان اروپايي:
بر تداوم گفت وگوها بين ايران و اتحاديه اروپا تاکيد داريم

عارف مطرح کرد:
ليست انتخاباتي مشترک اصلاح‌طلبان با حاميان دولت

علي مطهري:
مشارکت پايين مردم به تکرار مجلس نهم مي انجامد

سخنگوي وزارت خارجه تاييد کرد:
رواديد فرودگاهي ايران براي همه کشورها


خبر


ديپلماسي

در صورت درخواست داوطلبان توسط شوراي نگهبان
مستندات رد‌صلاحيت‌ها ارائه مي‌شود
سخنگوي شوراي نگهبان : در يک مجموعه شورايي اختلاف نظر طبيعي است

 روحاني با اشاره به شرايط جامع:
 انتخابات پيش‌رو، برهاني روشن براي مردم‌سالاري ديني نظام است  

کانديداي انتخابات پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان گفت: رسالت بسيار سنگيني بر دوش رهبري است و در شرايط امروز که امت اسلام و منطقه نيازمند تصميم گيري‌ها، راهنمايي‌ها و رهنمودهاي حساس و کليدي هستند حتي يک جمله و يا يک کلمه بسيار سرنوشت ساز خواهد بود. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در برنامه خبرگان ملت که به منظور تبليغات کانديداهاي مجلس خبرگان رهبري از تلويزيون پخش مي‌شود‌، اظهار کرد: اعضاي خبرگان علاوه بر اينکه بايد خودشان داراي رتبه اجتهاد از لحاظ دروس حوزوي باشند بايد بينش کافي به مسائل سياسي و اجتماعي داشته و آگاه به زمان باشند. اين کانديداي مجلس خبرگان رهبري گفت: براي مردم مهم است که نمايندگاني را برگزينند که اين نمايندگان، رهبري را انتخاب کنند که بينش سياسي اجتماعي داشته و مدير و مدبر باشد. نماينده مجلس خبرگان رهبري بايد قدرت اداره جامعه اسلامي‌و ملت اسلامي‌را داشته باشد و مردم بايد بدانند که مجلس خبرگان هم رهبري را انتخاب مي‌کنند و هم به صفات رهبري به طور مداوم نظارت مي‌کنند پس اگر خداي نکرده زماني لازم باشد رهبري را از مسئوليت رهبري برکنار مي‌کنند.

وي تصريح کرد: بايد به اين لحظه فکر کنيم که اگر لازم بود نمايندگان مجلس خبرگان بتوانند با صلابت و شهامت در کوتاه ترين زمان بدون در نظر گرفتن مسائل حزبي و تنها در چارچوب قوانين و مقررات اسلام و منافع امت و جهان اسلام و منافع کشورمان رهبري اصلح را انتخاب کند. روحاني با اشاره به اينکه امروز رهبري آگاه و شايسته و فرهيخته داريم، افزود: بايد براي روز مبادا فکر کنيم و توجه داشته باشيم که يک رهبري با چنين مسئوليت سنگيني توسط خبرگان بايد انتخاب شود پس هر راي مردم در روز هفتم اسفند 94 براي انتخاب نمايندگان خبرگان سرنوشت ساز است.

اين کانديداي مجلس خبرگان رهبري با تاکيد بر اينکه گاهي در انتخاب رهبري در شرايطي قرار مي‌گيريم که حتي يک راي هم مهم است، گفت:‌ وقتي چند نفر داراي شرايط مساوي باشند راي نمايندگان خبرگان بين دو يا سه نفر تعيين کننده خواهد بود.

پس آراي مردم پاي صندوق است که مي‌تواند بهترين نمايندگان را براي خبرگان رهبري انتخاب کند. روحاني با اشاره به اينکه هفتم اسفند ماه 94 بسيار حائز اهميت است، گفت: اهميت 7 اسفند 94 از جهت انتخاب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان رهبري است که اين انتخابات برهاني روشن براي مردم‌سالاري ديني اين نظام است. روحاني با اشاره به اينکه در اصل چهار قانون اساسي به روشني اسلاميت نظام و قوانين تصريح شده است گفت: در اصل ششم قانون اساسي اداره کشور توسط آراي مردم مورد تاکيد قرار گرفته است. بنابراين از يک طرف ديني بودن نظام و از طرف ديگر مردم‌سالار بودن آن در قانون اساسي به صراحت تاکيد شده است. وي با بيان اينکه براي نسل جوان ما بسيار مهم است که توجه داشته باشند که رهبري نظام هم انتخاب مي‌شود افزود:‌ فردي که مسئوليت سنگين رهبري نظام را بر عهده دارد به طور مستقيم توسط مردم ايران انتخاب مي‌شود و مردم ايران نمايندگان خود را در استان‌هاي مختلف براي مجلس خبرگان تعيين کرده و نمايندگان منتخب مردم در اين مجلس در زمان لازم فقيه عادل، شجاع،‌مدير و مدبر و آشنا به زمان را براي رهبري اين نظام و رهبري امت اسلامي‌انتخاب مي‌کنند.

روحاني با اشاره به اينکه در قانون اساسي به کلمه انتخاب در مورد رهبري تصريح شده است گفت: امام‌(ره) در آخرين هفته‌هاي حيات خود در نامه‌اي به مجلس به بازنگري بر مسأله انتخاب رهبري نظام تاکيد داشتند. وي با اشاره به ادعاي برخي بدخواهان نظام در تبليغ اينکه در نظام اسلامي‌برخي انتخابي و برخي غير انتخابي هستند خاطر نشان کرد: اين سخن درست نيست و مردم اگرچه از فعاليت‌هاي مجلس خبرگان رهبري در روزهاي معمولي مطلع نيستند اما به عنوان فردي که در دو دوره سوم و چهارم مجلس خبرگان حضور داشته‌ام شهادت مي‌دهم که کميسيون‌هاي مختلف مجلس خبرگان در طول سال فعال هستند و جلسه عمومي‌خبرگان حداقل دو بار در سال و در صورت ضرورت تشکيل جلسه خواهد داد. اين کانديداي مجلس خبرگان رهبري تصريح کرد: مطابق اصل 111 قانون اساسي خبرگان مردم بر صفات رهبري همواره نظارت مي‌کنند و مطابق اصل 5 و 109 قانون اساسي صفات رهبري به طور مداوم بايد توسط خبرگان رهبري مورد نظارت دقيق قرار گيرد. وي با اشاره به اينکه در خبرگان دو کميسيون 111 قانون اساسي و کميسيون 107 قانون اساسي فعال هستند توضيح داد:‌ در کميسيون 107 نسبت به آنهايي که احتمالا مي‌توانند رهبري آينده نظام را بر عهده بگيرند بررسي‌هاي لازم انجام مي‌شود که البته مطالب آن قابل انتشار نيست و در کميسيون 111 نيز صفات رهبري مورد نظارت قرار مي‌گيرد. وي ادامه داد: طبق اصل 111 قانون اساسي اگر روزي رهبري نظام از عهده مسئوليت خود بر نيايد و يا فاقد يکي از صفاتي شود که در قانون اساسي به آن تصريح شده و يا حتي اگر روشن شود که قبلا داراي اين صفت نبوده و بعدا متوجه شوند، مجلس خبرگان، رهبري را از مسئوليت کنار گذاشته و رهبر جديد انتخاب مي‌کند.


 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 مردم به جاي دامن زدن به اختلافات سياسي، حرف خود را در صندوق‌هاي راي بزنند 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، حق‌الناس بودن راي مردم را به وسعت تمام جامعه ايران و عمل به فتواي سياسي رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: بايد همه تلاش کنيم تا آرزوهايي را که انقلاب در دل مردم ايجاد کرده، برآورده شود. به گزارش روابط عمومي‌مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله اکبر‌ هاشمي‌رفسنجاني در ديدار اعضاي مجمع اسلامي‌دانشجويان دانشگاه سمنان، اين مطلب را مطرح کرد. وي دانشجويان و جوانان را سرمايه امروز و آينده کشور دانست و با تأکيد بر نقش آنان در همه مقاطع انقلاب اسلامي، افزود: در مقطع فعلي که فصلي سرنوشت‌ساز براي انتخابات اسفندماه است، مردم و حتي جوامع جهاني از جوانان ايران اسلامي‌براي خلق حماسه سياسي انتظار دارند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، رشد آگاهي جامعه و جوانان را نويد بخش و براي همه دلسوزان کشور و انقلاب، اميدوارکننده دانست و گفت: در مقابل آگاهي اکثريت مردم، دگم انديشي يک جماعت محدود قرار دارد که به آساني از منافع خود نمي‌گذرند. آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني، واگذاري تدريجي امور جامعه به مردم را شيوه پسنديده و آزمايش شده در جوامع پيشرفته و در حال پيشرفت دانست و با ابراز خرسندي از برگزاري بيش‌از 35 انتخابات در طول پيروزي انقلاب اسلامي‌تا کنون، افزود: مردم ايران آموخته‌اند که بجاي دامن زدن به اختلافات سياسي که معمولاً باعث عقب افتادگي جامعه مي‌شود، حرف خود را در صندوق‌هاي راي بزنند.

وي با ارايه تحليلي از عوامل تقويت و تضعيف ميزان حضور مردم در انتخابات، رد صلاحيت‌هاي بي مورد را موجب کاهش شور انتخابات دانست و اظهارداشت: بايد قانون به گونه اي اصلاح شود تا واگذاري بررسي صلاحيت بيش‌از 10 هزار نامزد سراسر کشور، به رقباي انتخاباتي آنان در شهرستان‌ها سپرده نشود و زمينه رقابت سالم بيش‌از پيش فراهم شود. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، اين جمله رهبري را که «راي حق الناس است»، به وسعت تمام جامعه ايران دانست و همه اقدامات برگزاري انتخابات از زمان ثبت‌نام تا شمارش آرا و اعلام آن را عمل به فتواي سياسي رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: بايد همه تلاش کنيم تا آرزوهايي را که انقلاب در دل مردم ايجاد کرده، برآورده شود. آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني با تاکيد مجدد بر اهميت تفکرات جوانان و دانشجويان در جامعه که از طريق خانواده‌ها به همه سطوح مي‌رسد، افزود: افکار منطقي و مستدل هميشه بين مردم پسنديده است و مي‌دانيم که جوانان از طريق خانواده‌ها، جامعه را در انتخابات راهنمايي مي‌کنند. وي با بيان اين جمله که دنيا حاکميت يک اقليت محدود را نمي‌پذيرد، به شرايط ايران اسلامي‌اشاره کرد و يادآور شد: جمهوري اسلامي‌که با نظرات مردم و تفکرات ديني شکل گرفته، براي حفظ و تداوم حيات با برکت خويش نيز بايد به اين دو عامل موجبه بها دهد. رئيس مجمع تشخيص صلحت نظام در ادامه سخنان خويش گسترش ارتباطات رسانه اي را امتياز نسل جديد دانست و با تأکيد بر آگاهي مردم، گفت: مردم و به ويژه زنان و جوانان که به تحصيلات عالي هم رسيده اند، اجراي کامل قانون اساسي را مي‌خواهند. آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني، انتخابي بودن مستقيم يا با واسطه همه مسئوليت‌ها را در نظام اسلامي، امتياز ويژه قانون اساسي دانست و افزود: انتخابات اسفند تبلور دخالت مردم براي انتخاب نمايندگان خويش در مجلس شوراي اسلامي‌و نمايندگان مجلس خبرگان است.

وي خطاب به جوانان دانشجو، گفت: به دور از تنازعات فشل کننده و به شيوه جدال احسن، دنبال مطالبات برحق خويش باشيد که اگر تلاش‌هاي شما براي خدا و تقويت جايگاه نظام اسلامي‌باشد، عبادت است. آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني، گفت: آينده براي جوانان است و حق دارند پايه‌هاي آينده خود را امروز بريزند و شرکت در انتخابات يکي از مهمترين کارها براي تقويت پايه‌هاي جامعه در سال‌هاي آينده است.


 خائنان به بيت‌المال مصونيت نخواهند داشت  

دادستان عمومي و انقلاب تهران سياست دادستاني در قبال ضابطان را نفي تخريب، توهين و خصومت اعلام کرد و افزود: اداره امور با خواهش و تمنا هم صورت نمي‌گيرد و تکليف به اجراي وظايف پليس در قانون و مصوبات مراجع رسمي کشور مورد تاکيد دادستاني تهران است‌ و هر اقدامي که موجب تخريب نيروي انتظامي شود و يا ‌اخلال در امور دادستاني را به دنبال داشته باشد مورد تاييد نيست.

به گزارش ميزان، عباس جعفري دولت آبادي در نشست مشترک دادستاني تهران و فرماندهي نيروي انتظامي‌،‌ ‌بهبود وضعيت بازداشتگاه‌ها را مطابق با موازين اسلامي و قانون اساسي ايران را ضروري دانست تا حقوق افرادي که به هر دليل بازداشت مي‌َشوند،‌ تامين گردد. جعفري دولت‌آبادي با يادآوري خاتمه يافتن جلسات رسيدگي به اتهامات متهم بابک زنجاني،‌ اظهار داشت: دادستاني تهران ابتدا در خصوص متهمان اصلي اين پرونده که در موضوع فروش نفت دخيل بود،‌ کيفرخواست صادر کرد و اين امر به معناي پايان يافتن روند تحقيقات از ديگر متهمان اين پرونده و مديران و مسوولان دخيل در آن نيست. وي با اشاره به بازديدهاي شبانه معاونان دادستان از سطح شهر تهران،‌ اين تدبير دادستاني را نه از باب اخلال در اقدامات پليس، ‌بلکه به جهت انجام وظيفه ذاتي دادستان به عنوان مدعي‌العموم به شمار آورد و اظهار اميدواري کرد اين سنت حسنه در ساير استان‌ها نيز اجرا شود. دادستان عمومي و انقلاب تهران اعلام کرد در اين پرونده از چند وزير دولت سابق که ذيل صورتجلسه مرتبط با بابک زنجاني را امضا کرده بودند و برخي مسؤولين مرتبط با پرونده تحقيق شده است. وي با اعلام اين‌که سياست دادستاني تهران در اين پرونده از همان ابتدا، ‌بازگشت وجوه به بيت‌المال بود و با اشاره به فلسفه وجودي اين پرونده،‌ که احقاق حقوق بيت‌المال است، ‌اين تاکيد را به معني غفلت دادستاني از جرايم ارتکابي توسط ساير متهمان ندانست و افزود: چنين امري مانع رسيدگي به عناوين مجرمانه انتسابي به ديگر افراد دخيل در اين پرونده نمي‌باشد. دادستان عمومي و انقلاب تهران با اشاره به ادعاي برخي متهمان اين پرونده،‌ مبني بر اين‌که در گذشته خدماتي به نظام داشته‌اند و بيان اين‌ که هيچ‌يک از غارتگران و خائنان به بيت‌المال مصونيت نخواهند داشت: خدمات قبلي افراد،‌ مانع از پاسخگويي در مقابل اقدامات مجرمانه و پيگرد کيفري آن‌ها بابت جرايم ارتکابي نمي‌باشد. جعفري دولت‌آبادي به انتخابات پيش‌‌رو توجه کرد و‌ با دعوت عموم مردم به حضور فعال و باشکوه در اين انتخابات،‌ ‌اين امر را موجب نااميدي دشمنان انقلاب دانست.


 سپاه در مصاديق انتخاباتي وارد نخواهد شد 

نماينده ولي فقيه در سپاه با بيان اين که بارها گفته شده که سپاه دخالتي در انتخابات نداشته و ندارد گفت: سپاه در مصاديق ورود نخواهد کرد، شأن سپاه اين نيست که وارد مصاديق شود. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام علي سعيدي با اشاره به اينکه وظيفه ذاتي سپاه روشنگري است، اظهار کرد:‌ در عصر غيبت ملاک و محور ولي فقيه است و سپاه در انتخابات خط اصلي ولايت را به مردم معرفي مي‌کند. وي افزود:‌ يکي از اقدامات سپاه در انتخابات بحث جريان شناسي است که البته جريان شناسي به معناي دخالت در انتخابات نيست ما جريان‌هاي سياسي را بر اساس مواضع و اظهارات آنها به مردم معرفي مي‌کنيم. ما همچنين معيارهايي که امام و رهبري بيان کردند را دنبال مي‌کنيم و مي‌گوييم کانديدا و مجلس تراز انقلاب چگونه است. ما اصول و مباني امام‌خميني‌(ره) و رهبر انقلاب را استخراج کرده و کانديداي اصلح را با آن معيار مي‌سنجيم و به مردم مي‌گوييم به کساني راي دهند که با اصول انقلاب و امام و رهبر انقلاب همراه باشند. سعيدي درباره اين ابهام که سپاه در تاييد صلاحيت‌ها دخالت داشته است توضيح داد که شوراي نگهبان ممکن است از سپاه در تاييد صلاحيت‌ها استعلام گرفته باشد که سپاه هم پاسخگو بوده است، زيرا ممکن است افراد محکوميت قضايي نداشته باشند، اما داراي سوابقي باشند که در مراجع رسمي ثبت نشده است. پاسخ به استعلام شوراي نگهبان به معناي دخالت در انتخابات نيست، بلکه اين اقدام به معناي پاسخگويي به نهادهاي قانوني کشور است. نماينده ولي فقيه در سپاه درباره تعداد افرادي که در انتخابات ثبت نام کردند و تهديدهاي مختلف درباره آن نيز اظهار کرد: برخي تحليل‌ها از اين ثبت‌نام‌ها استقبال کردند و برخي هم به آن انتقاد وارد کردند که هر دو ديدگاه قابل قبول است اما من معتقدم قانون در اين زمينه ناقص است. در هيچ کجا از دنيا ثبت‌نام انتخابات فقط با معيار شرط سني يا مدرک تحصيلي انجام نمي‌گيرد، قانونگذار بايد در معيارها تجديد نظر کند تا ورودي و خروجي انتخابات متوازن باشد. شکل موجود براي مراجع رسمي زحمت و براي کانديدا نارضايتي ايجاد مي‌کند. اين شيوه در حال حاضر التهاب، کدورت و توقع و نارضايتي به وجود مي‌آورد. وي در پاسخ به اين که آيا اظهار نظر فرماندهان سپاه يا بازنشستگان سپاه در عرصه انتخابات به معناي موضع گيري رسمي سپاه است اظهار کرد:‌ مرجع رسمي اعلام مواضع سپاه روابط عمومي است.همچنين خط مشي‌هاي سپاه توسط فرمانده کل سپاه يا نماينده ولي فقيه اعلام مي‌شود. بنابراين ساير اظهارنظرها مواضع شخصي است.


 معاون اول رئيس‌جمهور:
 کساني شرمنده باشند که فساد را نهادينه و بابک زنجاني درست کردند 

معاون اول رئيس‌جمهوري يکي از اولين مصوبات دولت تدبير و اميد را لغو مصوبه فروش 1670 هزار متر مربع از پارک پرديسان دانست و گفت: آنهايي بايد شرمنده باشند که جسورانه مصوب کردند تا اين پارک فروخته شود، ده‌ها فساد را نهادينه و بابک زنجاني درست کردند. به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در هفدهمين همايش ملي معرفي واحدهاي صنعتي و خدماتي سبز با ابراز تاسف از اينکه برخي گفته‌اند دولت در انعکاس يکي از شاخص‌هاي اقتصادي در سه ماهه گذشته تعلل داشته و بايد از اين بابت شرمنده باشد، گفت: البته تذکر لازم است و ما به دنبال شفافيت هستيم تا آمار مورد نياز مردم را در اختيارشان قرار دهيم اما کساني که اين تعابير را به کار مي‌برند، خودشان بايد شرمنده اقداماتي باشند که کشور را به دست ويراني مي‌سپرد. جهانگيري ادامه داد: در سال‌جاري که نفت از 100 دلار به 25 دلار کاهش يافت، کشورهاي منطقه با پولي که در سال‌هاي گذشته از نفت 100 دلاري ذخيره کرده بودند، کشورشان را اداره کردند، اما باز هم با شوک‌هاي اقتصادي روبه رو شدند و قيمت ارزشان تا 70 درصد جابه جا شد. وي افزود: اما آقايان در کشور ما کل پول نفت را بردند، خرج کردند و بدهي‌هاي سنگين به بار آوردند و يک دولت بدهکار به جا گذاشتند که در برخي آمارها گفته مي‌شود 380 هزار ميليارد تومان بدهي دارد. معاون اول رئيس‌جمهوري گفت: کساني بايد شرمنده باشند که 22 ميليارد دلار پول مملکت را به بهانه تعادل قيمت ارز در دبي و استانبول با قيمت پايين به خارجي‌ها فروختند. جهانگيري افزود: کساني بايد شرمنده باشند که 17 هزار ميليارد تومان را ظرف يک ماه نيم بدون مجوز از منابع بانک مرکزي برداشت کرده‌اند. معاون اول رئيس‌جمهوري با بيان اينکه کساني بايد شرمنده باشند که فساد را در کشور نهادينه کردند، افزود: کساني بايد شرمنده باشند که بابک زنجاني درست کردند و دکل نفتي را گم کردند. جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع محيط زيست اشاره کرد و گفت: امروز مساله محيط‌زيست موضوعي درون کشوري، زينتي و فانتزي نيست بلکه مسايل زيست محيطي، امروز به يک مساله مهم ملي، منطقه‌اي و جهاني تبديل شده است. وي ادامه داد که رشد اقتصادي وقتي مستمر و پايدار است که مسايل زيست‌محيطي را به صورت کامل رعايت کند. جهانگيري تصريح کرد: جدي‌ترين چالش بشر در قرن بيستم مساله محيط‌زيست است و شايد در آينده مساله محيط‌زيست در کشورها با اقدامات تنبيهي و تشويقي شديدتري دنبال شود. وي شرايط اقليمي‌کشور را شرايطي ويژه خواند و گفت: در سالهاي اخير با کمبود آب و خشکسالي‌هاي مستمر، از بين رفتن تالاب‌ها، درياچه‌ها، باتلاق‌ها، برکه‌ها و نيز نشست دشت‌ها روبرو بوده‌ايم که صدمات فراواني وارد کرده است. وي با اشاره به اينکه دولت قدم‌هاي بسياري بزرگي در حوزه محيط زيست برداشته و برمي‌دارد، تصريح کرد: از مهمترين دغدغه‌هاي بخش صنعت، نيروگاه‌هاي بزرگ اطراف شهرهاست که در زمينه تامين سوخت گازي آنها اقدام کرديم و در اين رابطه سال 93 نسبت به سال 92، سي و هشت درصد رشد داشته است.


 کوتاه از بهارستان 

وضعيت بدهي‌ دولت مشخص شد

هيأت وزيران در جلسه خود به رياست حجت‌الاسلام حسن روحاني، ترتيبات و چگونگي تهاتر بدهي‌هاي قطعي دولت به اشخاص حقيقي و حقوقي تعاوني و خصوصي را که در چارچوب قوانين و مقررات تا پايان سال 1392 ايجاد شده است، با مطالبات قطعي دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتي) از آن اشخاص، تعيين کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري، بدين منظور وزارت امور اقتصادي و دارايي، اسناد تعهدي خاص را با عنوان «اوراق تسويه خزانه» تا سقف مبلغ يکصد هزار ميليارد ريال صادر مي‌کند و به منظور تسويه بدهي اشخاص ياد شده به دولت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. دولت همچنين به منظور تسهيل تجارت فرامرزي و بهبود محيط کسب و کار، با پيشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر کاهش پلکاني طبقات تعرفه اي واردات کالا از 10 طبقه به 8 طبقه در سال 1395 موافقت نمود. در ادامه جلسه هيات دولت، لوايح موافقتنامه بين دولت جمهوري اسلامي‌ايران و به ترتيب دولت‌هاي مجارستان و اسلواک، به منظور اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و جلوگيري از فرار مالياتي در مورد ماليات‌هاي بر درآمد و سرمايه به تصويب رسيد.

برگزاري ميتينگ‌ انتخاباتي با مجوز

سخنگوي ناجا در خصوص جمع‌آوري بنرها و پلاکاردهاي تبليغاتي آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني توضيحاتي را ارائه کرد. به گزارش ايسنا، سعيد منتظرالمهدي در واکنش به سخنان استاندار تهران درباره جمع‌آوري بنرهاي تبليغاتي آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در روز راهپيمايي 22 بهمن گفت: در اين روز پليس با تعدادي بنر مجهول‌الهويه که مشخص نبود براي کجاست مواجه شد که اين بنرها جمع‌آوري شده و در اختيار مرجع قضايي قرار گرفت. منتظر المهدي درباره همايش‌ها و ميتينگ‌هاي انتخاباتي گفت: بايد مجوزهاي لازم در اين خصوص اخذ شود و کساني که مجوز دريافت کرده‌اند بايد موضوع را به پليس اطلاع دهند. وي درباره تخلفات انتخاباتي خاطر نشان کرد: پليس با رصد فضاي انتخاباتي موارد تخلف را به وزارت کشور و‌... اطلاع مي‌دهد. در روز انتخابات نيز 250 هزار مامور مسووليت اصلي تامين انتخابات را بر عهده دارند.

جلوگيري از تفرقه در انتخابات

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مشارکت حداکثري و حضور پُرشور مردم در پاي صندوق‌هاي راي مهم ترين موضوع در انتخابات است و بايد از هرگونه تفرقه جلوگيري شود. به گزارش ايرنا، علي اکبر ولايتي در حاشيه مراسم رونمايي از مجموعه 11 جلدي کتاب تاريخ کهن و معاصر ايران زمين درمورد بُعد بين‌المللي انتخابات هفتم اسفند افزود: نگاه دنيا به انتخابات آينده اين است که در جمهوري اسلامي ‌ايران چه مي‌گذرد، چرا که ايران پيشتاز کشورهاي جهان سوم و جهان اسلام است.

وي ادامه داد: در حقيقت هسته مرکزي يک قطب جديد در دنيا در حال رشد است وهر تحولي از جمله انتخابات در ايران مورد توجه دنياي معاصر است. رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص اظهارداشت:دو انتخابات مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي‌را در کنار هم داريم و همه نگاه مي‌کنند که در اين انتخابات چه اتفاقي مي‌افتد. ولايتي با تاکيد بر حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن ماه گفت: اين راهپيمايي نشان داد که همه مردم چه زن وچه مرد با گرايش‌هاي مختلف به حفظ انقلاب معتقدند چراکه انقلاب متعلق به مردم است. وي تصريح کرد: اعتماد زيادي دارم که مردم با هجوم بر پاي صندوق‌هاي راي مي‌توانند بالاترين نمايش خود را از حضور اکثريتي در انتخابات نشان دهند و آنچه مهم است حضور گسترده مردم در انتخابات است و هرفردي را شوراي نگهبان تاييد کرده باشد اگر راي بياورد مورد تاييد است.

تذکر درباره تخلفات انتخاباتي

رئيس ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تذکر وزارت کشور به رسانه‌ها و سايت‌هاي خبري خاطي در امر انتخابات، اظهار داشت: هنوز مواردي را به آن صورت نداشتيم، اگر مواردي هم در استان‌‌ها بوده از طريق ستادهاي استاني عمل شده و تذکرات داده شده است. محمدحسين مقيمي‌در گفت‌وگو با تسنيم، گفت: توصيه ما به رسانه‌ها اين است تا پايان انتخابات در چارچوب قانون و رفتار اسلامي‌حرکت کنند. اخلاق اسلامي‌را به خوبي رعايت کنند. رئيس ستاد انتخابات کشور تصريح کرد: رسانه‌ها در مواردي که عملکردها صحيح است، دستگاه‌ها را تقويت کنند و اگر هم جايي نقد مي‌کنند تلاش کنند نقد آنها سازنده باشد. مقيمي‌اضافه کرد: معتقديم مديران رسانه‌ها آگاهي لازم را در اين زمينه دارند و همکاران خود را در رسانه به خوبي با مسائل قانوني آشنا کرده‌اند به شکلي که نياز به تذکر وجود ندارد.


 محمدجواد ظريف در ديدار رئيس هيات روابط با ايران درپارلمان اروپايي:
 بر تداوم گفت وگوها بين ايران و اتحاديه اروپا تاکيد داريم 

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان وارد بلژيک شد و در طول سفر دو روزه‌اش به اين کشور علاوه بر ديدار با مقامات بلژيکي با تعدادي از مقامات اتحاديه اروپا نيز ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، ظريف در بدو ورود به بروکسل در جمع خبرنگاران با بيان اين که مدتي است براي سخنراني در پارلمان اروپا و ديدار با مسئولان اتحاديه اروپا و مقامات بلژيک از وي دعوت شده، درباره اهداف سفرش به بروکسل گفت: بحث‌هاي مهمي‌را با اتحاديه اروپا شروع کرده‌ايم. گفت‌وگوهايي در سطح بالا در سطح معاونين شروع شده و در سفر آينده خانم موگريني به تهران اين گفت‌وگوها در سطح وزير با حضور کميسيونرهاي مختلف اتحاديه اروپا ادامه پيدا خواهد کرد. وي افزود: در واقع يک همکاري همه‌جانبه بين ايران و اتحاديه اروپا در حوزه‌هاي مختلف مورد علاقه دو طرف شروع خواهد شد. روابط با بلژيک نيز به عنوان يکي از اعضاي مهم اتحاديه اروپا روابط خوبي است. ظريف افزود: علاوه بر بحث‌هاي دو جانبه هنوز ضرورت دارد در مورد نکات مربوط به اجراي دقيق برجام با مقامات اتحاديه اروپا که خانم موگريني مسئوليت هماهنگي کميسيون مشترک را دارد، بحث کنيم. به گفته وي کارها در مورد اجراي برجام به خوبي پيش مي‌رود. مخصوصا با اجرايي شدن سوئيفت در پايان هفته گذشته يک قدم مهم برداشته شد و يک روند چندين هفته‌اي پايان پيدا کرد. ظريف افزود: در ساير زمينه‌ها هم با توجه به اين که تحريم‌هاي غيرقانوني ايالات متحده سال‌ها ادامه داشته، برداشته شدن آنها و عملياتي شدن رفع تحريم‌ها نکته‌اي است که مسئولان اتحاديه اروپا، کشورهاي اروپايي و ايران در آن داراي منافع مشترک هستند که اين موضوعات را ما با جديت پيگيري کرده‌ايم و باز هم نياز به هماهنگي داريم که انجام خواهيم داد. وي موضوعات مهم منطقه‌اي را از موارد مهم دستور کار اين سفر عنوان کرد. در ادامه محمدجواد ظريف به ديدار يانوش لواندوفسکي، رييس هيأت روابط با ايران در پارلمان اروپايي رفت و در اين ديدار گفت: روابط خوبي بين مجلس ايران و پارلمان اروپا وجود دارد و ما بر تداوم گفت‌وگوها بين ايران و اتحاديه اروپا تاکيد داريم.

او به موضوع مهاجرت به عنوان موضوعات مشترک بين ايران و اروپا اشاره کرد و گفت: ايران ميزبان حدود 3 ميليون افغاني است. ايران و اروپا مي‌توانند همکاري خوبي در اين زمينه داشته باشند. ظريف با ابراز نگراني از بحران انساني در يمن خواستار توجه به موضوع يمن شد و گفت آمار تلفات در يمن بالاتر از تلفات در سوريه است. وزير خارجه کشورمان بر حل صلح آميز موضوع يمن تاکيد کرد و با اشاره به موضوع سوريه به تشريح آخرين وضعيت تحولات سوريه پرداخت و بر حل بحران سوريه از طريق سياسي تاکيد کرد و افزود: حل بحران سوريه راه حل نظامي‌ندارد.

لواندوفسکي نيز در اين ديدار بر ايجاد پل ارتباطي بين ايران و اروپا به ويژه در زمينه اقتصادي در شرايط پس از سفر روحاني به ايتاليا و فرانسه تاکيد کرد.

او هم‌چنين بر همکاري در زمينه مقابله با قاچاق مواد مخدر، مسايل انسان دوستانه و هم‌چنين گسترش مناسبات پارلماني تاکيد و نقش ايران را در حل مسايل منطقه‌‌اي مهم توصيف کرد. پس از آن وزير امور خارجه کشورمان با شارل ميشل، نخست‌وزير بلژيک ديدار و گفت‌وگو کرد.


 عارف مطرح کرد:
 ليست انتخاباتي مشترک اصلاح‌طلبان با حاميان دولت  

کانديداي انتخابات مجلس دهم با ابراز خوشحالي از اينکه اين ظرفيت در شوراي عالي اصلاح‌طلبان وجود داشت، تصريح کرد: به اين نتيجه رسيديم که براي استمرار حماسه 92 ضرورت ائتلاف با حاميان دولت احساس مي‌شود و بايد از ظرفيت حماسه 92 و انتخابات 7 اسفند به عنوان مقدمه‌اي براي انتخابات 96 بهره گرفت و اين ائتلاف بايد مقدمه‌اي براي انتخابات 96 باشد. به گزارش تسنيم، محمدرضا عارف در نشست انتخابات معاونت زنان ستاد ائتلاف فراگير اصلاح‌طلبان با اشاره به سازوکارهاي ليست جبهه اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم، گفت: بناي ما در شوراي عالي سياستگذاري اين بود که در ليست استان‌ها دخالت نکنيم. فقط سياستگذاري داشته باشيم و خود آنها مکانيزم‌ها را دنبال کنند.

وي درباره ليست تهران گفت: در تهران واقعيت اين است که براساس تأييد صلاحيت‌ها و اينکه افراد براي حضور در ليست اعلام آمادگي کرده بودند به جمع بندي و بستن ليست رسيديم و مکانيزم علمي‌را در تهيه ليست مدنظر قرار داديم.

عارف درباره ائتلاف اصلاح‌طلبان با حاميان دولت نيز عنوان کرد: از ابتدا موضع کلي ما اين بود که با حاميان دولت همراه شويم و از ظرفيت هفت اسفندماه براي انتخابات بعدي رياست جمهوري بهره گيريم و اين ظرفيت‌ها حفظ شود. از همان ابتدا نام ائتلاف را مجمع اصلاح‌طلبان و حاميان دولت قرار داديم و راهبرد ائتلاف يا اجماع با حاميان دولت را درنظر داشتيم. وي افزود: باورمان اين بود که همان رويکردي که درسال 92 دنبال کرديم و نقش اصلاح‌طلبان در پيروزي دولت را حفظ کنيم البته منتظر بوديم که به طور طبيعي به يک نتيجه مشخصي برسيم که خوشبختانه آمادگي ائتلاف از ناحيه دوستانمان در حاميان دولت احساس شد و وارد مذاکره شديم. کانديداي مجلس دهم در همين زمينه يادآور شد: نمايندگان ما تاکنون 6 جلسه با نمايندگان حاميان دولت داشته‌اند و مبناي ائتلاف خود را ائتلاف 99 و گامي‌نو در اين زمينه قرار داديم که خوشبختانه اين جلسات ما به خوبي پيش رفت. با دوستان دولت صحبت کرديم و به نتايج خوبي رسيديم. کانديداي مجلس دهم با تأکيد بر اينکه جريانات سياسي بايد هويت سياسي خود را حفظ کنند، خاطرنشان کرد: ما دنبال نظام تک حزبي نيستيم. نگاه ما داشتن جريانات قوي سياسي است که با قدرت در فضاي اخلاقي با يکديگر رقابت کنند و بعد از رقابت با يکديگر رفاقت کنند. به هيچ وجه از هويت اصلاح‌طلبي‌مان کوتاه نيامده‌ايم و نمي‌آييم اما وقتي بحث ائتلاف مطرح شد بايد سازوکار ائتلاف را پذيرفت. عارف گفت: ازيک سال قبل چه خواب‌هايي را براي دولت ديده‌اند و آن را دولتي يک دوره‌اي مطرح مي‌کنند و اين مسئله را از همان سال اول مطرح کردند. اما ما تکليف خود مي‌دانيم که در اين مسير از دولت نيز حمايت کنيم زيرا دستاوردهاي آن را در برجام نيز ديده‌ايم.

از سوي ديگر محمدرضا عارف در جمع دانشجويان دانشگاه اميرکبير ‌ در خصوص سکوت جريان اصلاح‌طلب در مقابل رد صلاحيت نوه امام و موضوع حصر گفت: تلاش مي‌کنيم مسائل را از مراجع قانوني دنبال کنيم. به گزارش ايلنا، وي افزود: اين يک حقيقت است که از يک دوره‌اي به بعد زاويه‌اي بين جريان اصلاحات و بخش‌هايي از حاکميت تحميل شد و ما در اينجا نمي‌خواهيم بگوئيم در اين پروسه خود ما چقدر مقصر بوده‌ايم، بلکه مي‌خواهيم بگوييم استمرار اين رويه به نفع مردم و کشور نيست. ما بخشي از نظاميم اما هر اتفاقي در نظام مي‌افتد ما لزوما با آن موافق نيستيم. عارف خاطرنشان کرد: ما لازم نمي‌دانيم کوچک‌ترين اقدامات انجام شده از طرف اصلاح‌طلبان براي رفع حصر رسانه‌اي شود، ضمن اينکه مواضع تند در مقابل حصر کمکي به رفع آن نکرده و به استمرار آن مي‌انجامد. رييس شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان اضافه کرد: حصر بايد رفع شود يا از طريق يک مرجع قانوني درباره آن تصميم‌گيري شود، چراکه اين موضع هميشگي ماست.

عارف تاکيد کرد: لازم نيست با پيش‌کشيدن موضوع حصر در هر جايي به جذب جوانان بپردازيم، بلکه بايد در اين خصوص تصميم اصولي گرفت. او گفت: مسئله حصر در نظام ما بايد حل شود، شجاعانه عمل کردن در مجلس آينده وظيفه ماست و قول مي‌دهيم وظايفمان را به درستي انجام دهيم.


 علي مطهري:
 مشارکت پايين مردم به تکرار مجلس نهم مي انجامد 

نماينده تهران گفت: همه مردم را به مشارکت حداکثري پاي صندوق‌هاي راي دعوت مي‌کنم.

به گزارش فارس، علي مطهري در دانشگاه صنعتي امير‌کبير گفت: بايد جامعه را در انتخاب وکيل آزاد بگذاريم حتي اگر 100 بار هم اشتباه صورت گرفت بايد جامعه آزاد باشد تا به رشد برسد بنابراين بايد بدانيم نظارت استصوابي اگر در مورد مسايلي مانند فساد مالي، سياسي يا اخلاقي باشد خوب و لازم است ولي بقيه مسائل را بايد به عهده مردم بگذاريم.

نماينده مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: اگر قصدمان اين است که گرايش سياسي فردي را ببينيم ما بگوييم در سال 88 در تجمعي شرکت کرده‌اند يا گرايش اصلاح‌طلبي دارد و بايد رد صلاحيت شود درست نيست، البته امسال با وجود اينکه تعدادي رد صلاحيت شدند بهتر از سال‌هاي گذشته بود.

نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه قانون انتخابات مجلس بايد اصلاح شود گفت: ماده 28 که عدم التزام به اسلام و قانون اساسي است بايد مشخص‌تر شود.

وي با ارائه توصيه‌هايي خطاب به دانشجويان دانشگاه اميرکبير گفت: توصيه مي‌کنم مشارکت بالايي در انتخابات آينده داشته باشيم زيرا در ميان کانديداهاي موجود افراد مصلحي حضور دارند که با مشارکت بالا مي‌توانند مجلس را تغيير دهند، اگر مشارکت پايين باشد مجلسي شبيه مجلس نهم خواهيم داشت.

وي افزود: مجلس هشتم قوي‌تر بود و حدود 60 فرد خوش‌فکر و فهميده در آن حضور داشتند ولي در مجلس نهم تعداد اين افراد 12-10 نفر بيشتر نبود. مطهري افزود: يک نماينده نبايد به اين دليل که ولي فقيه دولت را تأييد کرده‌اند از انجام وظايف خود سر باز بزند، مشکلي که ما در مجلس هشتم داشتيم اين بود که مثلا رئيس جمهور مي‌گفت يک قانون را قانون نمي‌دانم و اجرا نمي‌کنم يا در مورد قانون ديگري مي‌گفت فقط قوانيني که به تشخيص خود مطابق قانون اساسي مي‌دانم اجرا مي‌کنم؛ درحالي که تشخيص مطابقت يک قانون با قانون اساسي بر عهده شوراي نگهبان است و دولت اگر مشکلي با يک قانون دارد بايد لايحه‌اي براي اصلاح آن بدهد ولي ما در مجلس هشتم با چنين پديده‌اي مواجه بوديم. مطهري گفت: يک رئيس‌جمهور (مي‌خواهد احمدي‌نژاد باشد يا روحاني) اگر چنين حرفي بزند حتي يک ساعت هم نبايد بر سر کار باقي بماند ولي در مجلس هشتم حرف اين بود که مي‌گفتند مقام معظم رهبري رئيس‌جمهور را تأييد کرده‌اند و نمي‌توانيم از وي سوال کنيم؛ پس اختيارات و وظايفي که نمايندگان مجلس در قانون اساسي دارند کجاست؟

مطهري اظهار داشت: ولايت فقيه از رئيس‌جمهور حمايت کلي مي‌کند ولي پيگيري مسائل بر عهده نمايندگان مجلس است همانطور که در صحبت‌هاي مقام معظم رهبري نيز همين نگاه مطرح است و ايشان در ديدار دانشجويي خود فرمودند که خوشحال مي‌شوم از من انتقاد کنيد. هر کس بايد حرف خود را بزند.


 سخنگوي وزارت خارجه تاييد کرد:
 رواديد فرودگاهي ايران براي همه کشورها 

گروه سياسي‌: پيش از ظهر ديروز‌، جابري انصاري در جلسه سخنگويي وزارت امور خارجه به تشريح آخرين مواضع دستگاه ديپلماسي وزارت امورخارجه پرداخت.

جابري انصاري در پاسخ به پيگيري خبرنگاران درباره سفر رئيس‌جمهوري ايران به ترکيه گفت: با توجه به برگزاري اجلاس سران کشورهاي همکاري اسلامي در اواخر فروردين‌ماه در ترکيه، مقامات اين کشور از آقاي روحاني براي شرکت در اين اجلاس دعوت به عمل آورده‌اند.قرار است در شش ماه اول سال 2016 تبادل هيأت‌هاي بين دو کشور در سطوح مختلف انجام شود. جابري انصاري همچنين گفت: سفر جناب آقاي رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه به ترکيه در راستاي روابط دو کشور و انجام سفر هيأت‌هاي مختلف بين ايران و ترکيه انجام شد. موضوع سوريه جزو مسائل اختلافي بين ايران و ترکيه است. ايران معتقد است که بحران سوريه به دليل مداخله‌هاي گسترده منطقه‌اي و بين‌المللي به يک بحران پيچيده و چندلايه تبديل شده است و هرگونه اقدام جديدي در اين کشور بدون هماهنگي با دولت سوريه و بر اساس حق حاکميت ملي سوريه و احترام به اين حق تنها منجر به پيچيده‌تر شدن بحران و تشديد اقدامات تروريستي در اين کشور خواهد شد. جابري انصاري با اشاره به سياست برخي کشورهاي منطقه درمورد بحران سوريه و توجه آنها به مقوله نظامي‌گري در اين ارتباط، گفت: ما معتقديم که ادامه سياست‌هاي گذشته موجب تشديد بحران و پيچيده‌تر شدن اين بحران مي‌شود و اثرات سوئي را از نظر صلح و ثبات براي فضاي منطقه‌اي و بين‌المللي به همراه خواهد داشت و مناسب است که تمام کشورها پيش از هرگونه اقدامي اين مسأله را مورد توجه قرار دهند.

سخنگوي وزارت امورخارجه در رابطه با صدور ويزاي 30 روزه فرودگاهي براي اتباع 180 کشور جهان که توسط عباس عراقچي اعلام شده است‌، گفت: جمهوري اسلامي ايران بر اساس منافع خود و براي تسهيل حضور توريست‌ها و گردشگران در کشور با توجه به جاذبه‌هاي گردشگري و توريستي فراواني که در ايران وجود دارد اقدام به اتخاذ يک تصميم ملي کرده است که بر اساس اين تصميم اتباع همه کشورهاي جهان به استثناء 9 کشور از جمله ايالات متحده و بريتانيا در هنگام ورود به ايران ويزاي فرودگاهي دريافت مي‌کنند. اين تصميم بر اساس منافع ملي اتخاذ شده و اميدواريم که مورد استقبال قرار بگيرد. جابري انصاري درباره فاکتورهاي انتخاب سوئيس به عنوان حافظ منافع ايران و عربستان گفت: وقتي قطع روابط سياسي و ديپلماتيک بين دو کشور رخ مي‌دهد اگر در چنين شرايطي منافع مشترکي بين دو کشور وجود داشته باشد و اين اقتضاء صورت بگيرد که حداقل مجاري ديپلماتيک بين دو کشور باز باشد از جمله سازوکارهايي که در اين چارچوب مدنظر گرفته مي‌شود انتخاب کردن کشوري به عنوان حافظ منافع است. وي در اين چارچوب توضيح داد: دو کشور ايران و عربستان به اين جمع‌بندي رسيدند که مسائل و ضرورياتي وجود دارد که کشوري را به عنوان حافظ منافع انتخاب کنند از جمله در بحث حج و صدور رواديد براي حجاج و برخي از مسائل ديگر که در شرايط قطع روابط وجود حافظ منافع را اقتضا مي‌کند.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در ادامه افزود: در همين چارچوب ايران از سوييس درخواست کرد که به عنوان حافظ منافع ايران در رياض عمل کند و درخواست مشابهي نيز از سوي عربستان در همين چارچوب به سوئيس داده شد که سوئيس بعد از طي مراحل اجرايي و بررسي اين درخواست‌ها اين موضوع را پذيرفت که حافظ منافع ايران در عربستان و حافظ منافع عربستان در ايران باشد. اين ديپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد: نوع روابط دو کشوري که با يکديگر قطع ارتباط کرده‌اند با کشوري که به عنوان حافظ منافع انتخاب مي‌شود بسيار مهم است و عموماً کشوري به عنوان حافظ منافع انتخاب مي‌شود که با دو کشور داراي روابط حسنه باشد و اين موضوع در مورد سوئيس مصداق داشت.

جابري انصاري در قسمت ديگري از سخنانش گفت: کشوري که روابط خودش را با ايران قطع کرده عربستان است و اين کشور است که در يک دهه اخير سياست تنش و بحران‌آفريني در کل منطقه و در تعامل با همسايگانش از جمله ايران را دنبال کرده است و ما اميدواريم آن چه که سعودي‌ها در زبان آن را بيان مي‌کنند در عمل نيز شاهد آن باشيم.

اين ديپلمات ارشد کشورمان به اهميت روابط کشورهاي همسايه به يکديگر اشاره کرد و گفت: همسايگان، همسايه يکديگر هستند و نمي‌توانند ژئوپليتيک خود را تغيير دهند. به طور معمول منافع مشترکي براي کشورهاي همسايه وجود دارد و ادامه تنش بين کشورهاي منطقه و همسايه ضررهايش بيش‌تر از منافعش است. مسير طبيعي تعامل همسايگان بايد مبتني بر تعامل و همکاري مثبت باشد و سياست جمهوري اسلامي ايران نيز در اين چارچوب است. ما معتقديم که اگر مشکلي وجود دارد بايد از مجاري ديپلماتيک حل شود و اجازه داده نشود که اختلافات بر فضاي کلي روابط سيطره پيدا کنند.

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: متأسفانه عربستان سعودي منافع خود را بر اساس تنش‌آفريني تعريف کرده و در اين راستا اقدام به اتخاذ سياست‌ها و تصميمات تندي کرده است. ما اميدواريم که کشور عربستان با تغيير در سياست‌هاي اشتباهش زمينه بازگشت روابط دو کشور مبتني بر مسير عادي را فراهم سازد. خبرنگاري از سخنگوي وزارت امور خارجه در مورد سفر سردار دهقان به مسکو پرسيد و گفت آيا در جريان اين سفر قرار است قراردادهاي نظامي بين دو کشور بسته شود و جريان انتقال موشک‌هاي اس-300 به تهران انجام شود که سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين خبرنگار، اظهار کرد: ايران و روسيه در زمينه‌هاي مختلف روابط گسترده‌اي دارند. روابط دو کشور در زمينه سياسي در عالي‌ترين سطح قرار دارد و يکي از آسيب‌هايي که در روابط دو کشور وجود داشته عدم همخواني روابط عالي سياسي با سطح روابط اقتصادي بين دو کشور بوده است. در طي سال‌هاي گذشته تلاش شده که سطح روابط اقتصادي نيز به مانند سطح روابط سياسي ارتقاء پيدا کند و حجم مبادلات اقتصادي بين دو کشور گسترش پيدا کند و اکنون در مرحله پسابرجام زمينه گسترده‌تري براي تحقق اين هدف فراهم شده است.

وي با تأکيد مجدد مبني بر اينکه روابط بين ايران و روسيه بر اساس تبادل هيأت‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي و نظامي صورت خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: سفر آقاي دهقان به مسکو نيز در همين چارچوب و در راستاي گسترش همکاري‌هاي دو کشور در زمينه‌هاي مختلف صورت گرفته است. جابري انصاري به موضوع اس-300 نيز اشاره کرد و گفت: موضوع اس-300 مسير توافق و اجرايش را براساس توافقات قبلي دو کشور طي کرده و نهايي شده است و در حال انتقال به ايران است. اجلاس هفته گذشته مونيخ براي حل بحران سوريه موضوع بعدي بود که مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت، چنان که در اين نشست خبرنگاري در اين چارچوب پرسيد که با توجه به برگزاري چهارمين اجلاس حل بحران سوريه در مونيخ و اختلاف نظري که بين کشورهاي شرکت کننده در اين اجلاس در مورد تعيين فهرست‌ گروه‌هاي تروريستي و معارض در سوريه وجود دارد آيا اميدي براي حل اين اختلاف و چشم‌اندازي براي اين نشست‌ها وجود دارد يا نه که سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: همانطور که پيش از اين گفته‌ام يکي از مسائل اساسي در نشست‌هاي حل بحران سوريه تعيين شدن فهرست گروه‌هاي تروريستي و گروه‌هاي معارضين در اين کشور بوده است.


 خبر 

جلوگيري از تفرقه در آرا

عضو شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان گفت: اصلاح‌طلبان همچون سال 92 بنا دارند به جاي چانه‌زني بر روي منويات و مطالبات فردي همان طور که محمدرضا عارف در سال 92 از حق خود گذشت با انسجام و اجماع به تحول در اوضاع کشور و تحقق منافع ملي کمک کند. سيد‌حسن رسولي در گفت‌و‌گو با جماران درباره آخرين اقدامات شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان براي تهيه و اعلان ليست اين طيف در انتخابات مجلس، اظهار کرد: بررسي سوابق و امتيازات کانديداهاي اصلاح‌طلب تأييد صلاحيت شده براي قرار گرفتن در ليست 30 نفره حوزه انتخابيه تهران به هيئت رئيسه شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان محول شد. مشاور رئيس شوراي عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان ادامه داد: ليست انتخاباتي اصلاح‌طلبان با حاميان دولت در قالب حزب اعتدال و توسعه براي حوزه انتخابيه تهران و ساير حوزه‌هاي کشور يکسان مي‌باشد و به عبارتي همان سازوکار ائتلافي که باعث پيروزي اصلاح‌طلبان در 24 خرداد 92 شد در انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌پيش روي ماست. وي با بيان اينکه سعي داشتيم از تفرقه و پراکندگي آرا جلوگيري کنيم گفت: به اين منظور سازمان و چتري براي ارائه اين ليست مشترک توسط اصلاح‌طلبان و حاميان دولت با عنوان (گام دوم) پيش‌بيني شده است. عضو شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان گفت: بر اين اساس بيش از 300 نفر از کانديداهاي مجلس در روزهاي اخير با مراجعه به ستاد انتخابات ائتلاف اصلاح‌طلبان آمادگي خود را براي حضور در ليست تهران اعلام و ميثاق‌نامه‌ها را امضا کردند که در جلسات پيوسته و پي در پي اين تعداد مورد غربالگري قرار گرفته و نهايتأ ليست 30 نفره اصلاح‌طلبان و حاميان دولت ظرف بزودي اعلام مي‌شود. رسولي ادامه داد: آنچه در انتخابات 7 اسفند مهم تر از بود و نبود افراد است، دعوت از مردم براي حضور در پاي صندوق‌هاي رأي مي‌باشد چنانچه رهبري نيز پيش از اين تصريح کردند حتي کساني که نظام و رهبري را قبول ندارند به خاطر ايران و ايرانيان در انتخابات شرکت کنند.

مطهري در ليست اصلاح‌طلبان

دبيرکل حزب اراده ملت ايران (حاما) درباره احتمال حضور علي مطهري در ليست اصلاح‌طلبان، گفت: به خاطر مواضع شفاف و روشني که آقاي مطهري داشتند ايشان در ليست اصلاح‌طلبان حضور دارد. احمد حکيمي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به برگزاري جلسات مختلف اصلاح‌طلبان براي تعيين ليست نهايي کانديداهاي انتخابات مجلس، خاطرنشان کرد: در شرايط فعلي و با توجه به ضرباتي که اصلاح‌طلبان از افراد غيرتشکيلاتي و بدون سبقه اصلاح‌طلبي خورده‌اند، تمام تأکيدمان بر اصالت ليست نهايي است. وي با بيان اينکه معتقديم ضمن حفظ وحدت بايد با حاميان دولت به ليست مشترکي برسيم، اظهار کرد: در شوراي ائتلاف اصلاح‌طلبان بر مرزهايي که اصول اساسي اصلاح‌طلبان بر مبناي آنها تبيين شده است، تأکيد داريم. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: تأکيدمان بر اين است که در ليست نهايي هويت و اصالت جريان اصلاح‌طلبي خدشه‌دار نشود و اينگونه نباشد که در ليستي که به عنوان ليست وحدت منتشر مي‌شود، افرادي جا خوش کرده باشند که در مواضع‌شان موارد روشني از اختلاف با اصلاح‌طلبان وجود داشته باشد. حکيمي‌پور گفت: ليست نهايي بايد به گونه‌اي باشد که مردم بتوانند با مشاهده آن مرزبندي‌هاي اصلاح‌طلبي را تشخيص دهند. دبيرکل حزب اراده ملت ايران همچنين در مورد وضعيت اصلاح‌طلبان در صورت عدم دستيابي به توافق با اعتدال و توسعه با بيان اينکه در آن شرايط مجدداً درباره نحوه انتشار ليست کانديداي انتخابات بررسي مي‌کنيم، گفت: بسيار حساسيم‌ که در ليستي که قرار است به عنوان ليست اصلاح‌طلبان اعلام شود افرادي غيرحزبي، بي‌شناسنامه حضور نداشته باشند و به گونه‌اي نباشد که شاهد حضور برخي افراد به صورت سفارشي يا ارث و ميراثي باشيم. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با تأکيد بر اينکه در ليست انتخاباتي به دنبال تبيين معيارها و اصول اصلاح‌طلبان هستيم، ادامه داد: به دنبال اين هستيم که در ليست انتخاباتي پيش رو حالت‌هاي پدرخوانده‌بازي و کدخداگري از بيرون اصلاح‌طلبان اتفاق نيفتد. وي در مورد ارائه ليست صداي ملت، اظهار کرد: اميدوارم چنين ليستي ارائه نشود؛ چرا که هرچه ليست‌ها يک‌دست‌تر و مشخص‌تر باشد مردم نيز در انتخاب راحت‌تر خواهند بود.

مجلس بعدي معتدل خواهد بود

عضو دفتر سياسي و مسئول سازمان‌هاي حزب اسلامي‌کار با تاکيد بر اين که مجلس بعدي، مجلسي معتدل خواهد بود، تصريح کرد: مردم در انتخابات آتي حضور پرشوري داشته باشند تا در دوره بعدي مجلسي تاثيرگذار داشته باشيم. سهيلا جلودارزاده در گفت‌وگو با ايرنا با تاکيد بر حضور حداکثري مردم در انتخابات آتي مجلس گفت: حضور حداکثري مردم باعث مي‌شود که برآيند راي ملت در تشکيل مجلس به کار افتد و فضاي خوبي براي اداره کشور فراهم شود زيرا همواره در طول تاريخ ثابت شده است زماني که مردم حضور پرشور در انتخابات داشته باشند تاثيرگذار است و نتيجه خوبي به دست مي‌آيد. نماينده تهران در مجالس پنجم، ششم و هفتم افزود: ما امروز بايد به عنوان يک جناح سياسي اين را بپذيريم که خرد جمعي حکومت مي‌کند، برخي تندرو، برخي اعتدالي و برخي انحصارطلب هستند و به تناسب اکثريت رايي که جمع مي‌شود در همه کشورها، جناح‌ها ائتلاف مي‌کنند و ما بايد اين را به عنوان يک روش براي حکومت کردن بپذيريم. وي تاکيد کرد: ما و اعتداليون به لحاظ روش‌هاي عملي و اصول فکري خيلي به هم نزديک هستيم و مي‌توانيم با هم زندگي و کار کنيم. اين نماينده اسبق مجلس خاطر‌نشان کرد: مسووليت ما امروز چند برابر شده است، اگر اجازه دهيم جهل و فريب کاري در جامعه ساختار مجلس را تعيين کند باعث مي‌شود مملکت عقب بيفتد، از اين رو اين مسووليت اجتماعي براي تک تک ماست که آگاهي را در جامعه نشر دهيم، ما با بي اخلاقي مخالفيم و اين موضوع براي جامعه و نسل جوان مضر است.


 ديپلماسي 

ابهام در تجارت آمريکا با ايران

روزنامه فايننشال تايمز در گزارشي نوشت: با وجود تمايل موسسات و نهادهاي مالي خارجي براي تعامل با ايران پس از لغو تحريم‌ها، تجارت با ايران هم‌چنان تحت‌الشعاع عواقب تحريم‌ها قرار دارد. به گزارش ايسنا، روزنامه فايننشال تايمز در ادامه گزارش خود نوشت: خوش‌بيني‌ها درباره اين که اقتصاد ايران به محض لغو تحريم‌هاي بين‌المللي براي تجارت خارجي و سرمايه‌گذاري باز خواهد شد، به دليل ادامه برخي محدوديت‌ها براي تجارت با جمهوري اسلامي‌تحت تأثير قرار گرفته است. نهادهاي مالي وابسته به دولت ايران پس از لغو تحريم‌ها به سرعت به سمت سرمايه‌گذاري پيش مي‌روند اما تجار و سرمايه‌گذاران کوچک‌تر هم‌چنان براي افزايش اقدامات تجاري‌شان با مشکلات مالي مواجه هستند. به نوشته فايننشال تايمز، ‌بانک‌هاي ايراني و آمريکايي در منطقه مي‌گويند که برخي بانک‌هاي آمريکايي به بانک‌هاي اروپا، آسيا و خاورميانه هشدار داده‌اند که اگر با ايران تجارت کنند حساب‌هاي دلاري آن‌ها ممکن است با خطر بررسي و تحقيق دقيق مواجه شوند. اين هشدار که اخيراً از سوي مقامات وزارت خزانه‌داري تکرار شده است، از آغاز دوباره تراکنش‌هاي بانکي با ايران با وجود اين که برخي از محدوديت‌هاي آن با لغو تحريم‌ها برداشته شده است، جلوگيري مي‌کند. ادامه تحريم‌هاي غيرهسته‌اي آمريکا عليه ايران سبب شده است تا بسياري از بانک‌هاي بين‌المللي نگران مجازات واشنگتن در صورت تعامل و همکاري با موسسات و افراد ايراني باشند. بعضي از بانکدارهاي آمريکايي مي‌گويند که پايبندي به الزامات پايان دادن به روابط خود با افراد و مشترياني که با کشورهايي همچون ايران، کره شمالي و سوريه مرتبط هستند، هم‌چنان به قوت خود باقي است. اين شروط هم‌چنين روابط با بانک‌هايي که نيازمند انجام تراکنش‌هاي مالي به دلار آمريکا هستند را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد که تقريباً تمام موسسات مالي ايراني که با شرکت‌هاي خارجي کار مي‌کنند را شامل مي‌شود. ايران به تازگي قرارداد خريد 118 فروند هواپيماي ايرباس را امضا کرده است.

توسعه برنامه موشکي

حق ايران است

نماينده رئيس‌جمهوري روسيه در افغانستان و رئيس اداره دوم آسياي وزارت امور خارجه روسيه با تاکيد بر اين که برنامه موشکي ايران شامل تحريم‌هاي ضد ايراني نيست، گفت: توسعه اين برنامه حق ايران است و اين کشور تسليحات تهاجمي‌توليد نمي‌کند. به گزارش ايرنا، زمير کابولوف در گفت‌وگو با روسيا سگودنيا در باره برنامه موشکي ايران افزود: روسيه در اين باره موضع خونسردانه اي دارد و نمي‌تواند با برنامه اي که تحت تحريم‌هاي بين‌المللي نيست، مخالفت کند. وي اظهار کرد: توسعه اين برنامه حق ايران است. در وهله اول برخي کشورها ايران را تهديد مي‌کنند و حق دفاع از خود را دارد. کابولوف گفت: غرب در حالي بنا به ملاحظاتي نسبت به اين مساله نگران است که اين مساله را از ياد برده در شرايط نياز شديد به ورود به بازار ايران، اين موضوع را فراموش کرده اند و اين نوعي رياکاري است که در عرصه‌هاي مختلف شاهد هستيم. وي همچنين با موفقيت آميز خواندن سفر اخير مشاور امور بين‌الملل رهبر معظم انقلاب به مسکو گفت: علي‌اکبر ولايتي سياستمداري باتجربه و صاحب نفوذ و بسيار سنجيده در ايران است و در سفر اخير ايشان به مسکو دو طرف توانستند موارد اصولي همکاري‌هاي دو کشور در عرصه‌هاي اقتصادي و مساله سوريه را بررسي کنند. رئيس اداره دوم آسياي وزارت امور خارجه روسيه افزود: ولايتي به عنوان مشاور رهبر انقلاب ايران در سفر به روسيه در موارد اصولي که با ايران همکاري خواهيم کرد به مذاکره پرداخت.

روسيه خواهان آشتي

ايران و عربستان

نماينده ويژه رئيس‌جمهوري روسيه در افغانستان و رئيس اداره دوم آسياي وزارت امور خارجه روسيه گفت: مسکو علاقمند به حل و فصل اختلافات ميان ايران و عربستان سعودي و آشتي اين دو کشور است.

به گزارش ايرنا، «زمير کابولوف» در گفت وگو با روسيا سگودنيا گفت: مسکو علاقمند به حل و فصل اختلافات تهران و رياض به ويژه در شرايطي است که براي حل مسايل مربوط به بهاي نفت نياز داريم. وي افزود: در آشتي ميان ايران و عربستان سعودي ذينفع هستيم به ويژه در شرايط کنوني که به همراه آنها بايد مسايل مهم مربوط به نفت بايد حل شود. رئيس اداره دوم آسياي وزارت امور خارجه روسيه گفت: همه ما (کشورهاي توليد کننده عمده نفت) به تثبيت بازار و بازگشت شاخص بها به وضع عادي نياز داريم و اين کشورها به ويژه عربستان سعودي کليدي هستند و ايران هم که براي بازگشت مجدد به بازار نفت تلاش مي‌کند، اهميت ويژه دارد. وي در ادامه موضوع مطرح شده اتحاد ميان روسيه، ايران، سوريه و جنبش حزب‌الله لبنان را يک پيشنهاد مجازي خواند. کابولوف گفت: امکان ايجاد ائتلاف بين اين سه کشور و جنبش حزب‌‌الله مجازي است و در حقيقت هيچکس چنين قصدي را ندارد و اين اظهارات جزو آن دسته از گفته‌هايي است که تفسير متفاوت مي‌شود.

رايزني گرجستان و ايران

کاخا کالادزه، معاون نخست‌وزير و وزير انرژي جمهوري گرجستان و مرتضي سرمدي، قائم مقام وزير امور خارجه کشورمان پيرامون راه‌هاي گسترش روابط دوکشور بحث و تبادل نظر کردند. به گزارش ايسنا، مرتضي سرمدي با بيان آغاز فصل جديدي از مناسبات جمهوري اسلامي‌ايران و جمهوري گرجستان در دوران پسا تحريم، به جغرافياي ويژه کشورمان و جمهوري گرجستان اشاره و آن را از جمله دلايل تعميق روابط دو کشور در زمينه‌هاي مختلف بر شمرد. او تصريح کرد: با مطالعه و طراحي دقيق و امکان‌سنجي متناسب با ظرفيت‌هاي موجود، بخش حمل و نقل، ترانزيت کالا و نيرو و انرژي مي‌تواند مورد توجه دو طرف قرار گرفته و در اولويت همکاري‌ها قرار گيرد.


 در صورت درخواست داوطلبان توسط شوراي نگهبان
 مستندات رد‌صلاحيت‌ها ارائه مي‌شود 
 سخنگوي شوراي نگهبان : در يک مجموعه شورايي اختلاف نظر طبيعي است

سخنگوي شوراي نگهبان در مورد شائبه ايجاد اختلاف نظر در اين شورا عنوان کرد: در يک مجموعه شورايي اختلاف نظر طبيعي است. نجات‌الله ابراهيميان در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين که آيا مستندات قانوني رد صلاحيت داوطلبان به آن‌ها اعلام خواهد شد؟ گفت: در صورت درخواست خود داوطلبان اين مستندات به آنها ارائه مي‌شود. او در واکنش به اين مسله که اظهارات اخير وي درباره نظارت استصوابي در مجلس خبرگان شائبه اختلاف نظر در شوراي نگهبان را ايجاد کرده است، خاطرنشان کرد: در يک مجموعه شورايي اختلاف نظر طبيعي است آنچه من پيش از اين در مورد نظارت استصوابي گفتم، موضوع آيين‌نامه مجلس خبرگان بود که در آن مقرر شده که تعيين صلاحيت‌ها مانع نظارت استصوابي نيست.