نسخه شماره 3978 - 1394/11/27 -

انتقاد تُند وزير بهداشت به منتقدانش:
به جاي دست، پايمان را مي‌گيرند


چرا بايد محصولات پروبيوتيک بخوريم؟


عارضه «مگس‌پران» چيست و علل آن


پوست اين 7 ميوه و سبزي ارزش غذايي بالايي دارند


چگونه از ناف نوزادان مراقبت کنيم؟


نکات مفيد براي مبتلايان به سياتيک


خبر


سلامت رواني در خانواده


نسخه


توصيه


هشدار


 انتقاد تُند وزير بهداشت به منتقدانش:
 به جاي دست، پايمان را مي‌گيرند 

وزير بهداشت در اظهاراتي صريح به منتقدان برنامه‌هاي فعلي وزارت بهداشت و متهم کردن اين وزارتخانه به «درمان محوري» پاسخ داد و گفت: خيلي‌ها بودند که در دو سال گذشته مي‌توانستند دست ما را بگيرند؛ اما به جاي آنکه دست ما را بگيرند، پايمان را گرفتند، شما شرم نمي‌کنيد.

به گزارش تسنيم، سيدحسن‌ هاشمي ‌در همايش يازدهمين سال اجراي برنامه پزشک خانواده ضمن بيان اينکه در دولت يازدهم آنچه که در حوزه سلامت اهميت دارد منفعت و رضايت مردم است، اظهار داشت: عده‌اي در کشور فکر مي‌کنند که صرف‌نظر از رضايت مردم، منفعت آنها را تشخيص مي‌دهند، اما مردم ما با فرهنگ و باشعور هستند و درک بسيار بالايي دارند.

وي افزود: خيلي‌ها بودند که در دو سال گذشته مي‌توانستند دست ما را بگيرند؛ چراکه مسووليت‌هاي مهمي‌داشتند، اما به جاي آنکه دست ما را بگيرند، پايمان را گرفتند. ما متهم شديم که به بهداشت اهميت نمي‌دهيم، چون جراح هستيم و فکر مي‌کنيم درمان مقدم بر پيگشيري است.

هاشمي، اصل کار حوزه سلامت را بهداشت و پيشگيري عنوان کرد و گفت: معاونان بهداشت و روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کارنامه بسيار درخشاني در اين زمينه داشتند، اما هنوز در شروع کار هستيم و آنچه عايد مردم مي‌شود در دو دهه آينده مشخص مي‌شود.

وي‌، اجراي پزشک خانواده در شهرهاي زير 50 هزار نفر و آمادگي براي مقدمات اجراي آن در حاشيه شهرها، پوشش 24 ميليون نفر از مردم و کامل کردن شبکه بهداشت در برخي نقاط، تربيت افراد با مسووليت و همچنين تامين محل زيست پزشکان را کار بسيار بزرگي در کشور عنوان کرد.

هاشمي‌اظهار کرد: روزي که به اجبار براي کسب راي اعتماد به مجلس رفتم، درباره پزشک خانواده توضيح دادم و گفتم که اجراي آن 10 تا 15 سال طول مي‌کشد. ما قول بي‌جا نمي‌دهيم. اگر درست پيش برويم، حدود 12 سال کار داريم که مشروط به کمک دولت، مجلس و مسئولان نظام است.

قانون‌گريزي، مانعي بر سر راه «تحول سلامت»

وزير بهداشت، قانون گريزي را مانع اجراي طرح تحول در کشور دانست و تاکيد کرد: اين طرح براي کشوري است که اساس آن بر اجراي قانون است.

به گزارش وزارت بهداشت،‌هاشمي‌ تحقق عدالت در سلامت، افزايش دسترسي مردم به خدمات سلامت و همچنين فراهم کردن آن براي همه ايرانيان را وظيفه پزشک خانواده عنوان کرد و ادامه داد: يکي از مشکلات ما اين است که سلامت و دسترسي به آن به يک نسبت براي همه نيست. بايد منابع را درست هزينه کنيم؛ به اين منظور نيز به شبکه‌هاي بهداشت و درمان، پزشک خانواده و قوانيني متقن در تمام حوزه‌ها نياز داريم. ما راه طولاني در پيش داريم؛ منظور از «ما» تمام حاکميت، قواي سه‌گانه و همه ارکان حکومت است.

وزير بهداشت سال آينده را سالي سخت از نظر سياسي عنوان کرد و گفت: در جمهوري اسلامي‌تا زماني که کار مي‌کنيد، پاک دست و مشروع هستيد ولي بعد از ترک خدمت، همه چيز بر عليه شما مي‌شود. ما سعي مي‌کنيم تا زماني که در مسند خدمت هستيم حرف بزنيم و وقتي کار را ترک کنيم هم قواعد بازي را مي‌دانيم و سعي مي‌کنيم پزشک شرافتمند و علاقمند به پيشرفت کشور باقي بمانيم و اگر صحبتي نيز داشتيم از باب موعظه باشد نه براساس تهمت.

هاشمي‌بر لزوم پايداري منابع حوزه سلامت تاکيد کرد و گفت: يکي از عوامل بي‌خوابي ما، منابع است. اگر 70 درصد پولي که در سال 92 درخواست کرديم را به ما بدهيد، طرح تحول با قوت به کار خود ادامه مي‌دهد، اما اين منابع بايد پايدار باشد و به اما و اگر وصل نباشد.

وي همچنين به مبحث بيمه‌ها اشاره کرد و با بيان آنکه بحث بيمه را به اختلاف دو وزارتخانه تنزل داده‌اند، اظهار کرد: صحبت ما بر سر صنعت بيمه و مسئوليت‌پذيري دولت و مجلس در قبال آن است. اين مسئله با عبور از آن حل نمي‌شود و بايد ببينيم که در دنيا براي حل آن چه کرده‌اند و همان مسير را برويم.

دخالت‌هاي بيشمار در آموزش پزشکي و سلامت

وزير بهداشت، دخالت‌هاي بي‌شمار در حوزه آموزش پزشکي و سلامت را يکي ديگر از مشکلات اين حوزه عنوان کرد و ادامه داد: هر طرحي بايد پيوست سلامت داشته باشد و 80 درصد سلامت مردم در گرو اين موضوع است. آموزش پزشکي نيز بسيار مهم است و با جان مردم سر و کار دارد. نمي‌شود در اين موضوع نگاهي تجاري را حاکم کرد. هاشمي‌ افزود: توجه به ساختار وزارت بهداشت و حوزه سلامت بسيار مهم است. من مدافع ادغام آموزش پزشکي و حوزه سلامت هستم اما از اين فرصت بد استفاده کرديم و به سلامت مردم کم‌توجهي کرديم و خدمات آموزش را تنها در اختيار درمان قرار داديم.

وي با بيان اينکه براي حل اين مشکلات و رسيدن به هدف، نياز به يک جراحي داريم، افزود: در هر دوره‌اي از طرف دستگاه‌هاي دولتي به حوزه سلامت تعرضات افسار گسيخته‌اي صورت گرفت. تعريف از آنچه انجام داديم هنر نيست، ما معتقديم مردم مستحق هر نوع فداکاري هستند و به همين دليل وارد عرصه کار شديم. وزير بهداشت تاکيد کرد: بايد مسيري را دنبال کنيم که مطمئن باشيم اين برنامه‌ها بر زمين نخواهند ماند. هر چه مردم مي‌گويند که ما راضي هستيم، ديگران مي‌گويند شما ناراضي هستيد ولي خودتان نمي‌دانيد.

پزشک خانواده با قدرت ادامه مي‌يابد

هاشمي‌بر تاکيد بر اينکه برنامه پزشک خانواده را با قدرت و توان ادامه خواهيم داد، اظهار کرد: اين کار بسيار سخت و پيچيده است. پزشک خانواده يک برنامه کوتاه مدت نيست و ساز و کار آن سال‌هاي زيادي زمان مي‌برد.

وي از برخي گفته‌هاي نادرست عليه وزارت بهداشت انتقاد کرد و گفت: شما شرم نمي‌کنيد که در تلويزيون مي‌گوييد آنها نظام ارجاع را قبول ندارند. از يک طرف اعلام مي‌کنيد که 90 درصد خدمات دهان و دندان خصوصي است، اما توجه نداريد که بيمارستان دهان و دندان در کشور نداريم. کجا در مسير حمايت از مردم در حوزه بيمه خدمات دهان و دندان قدم برداشتيد.

وزير بهداشت خاطرنشان کرد: ما هنوز سنگ بناي اوليه را در پزشک خانواده دنبال مي‌کنيم. بعضي در دوره‌اي که متصدي بودند، سالانه 1600 تخت بيمارستاني اضافه مي‌کردند.


 چرا بايد محصولات پروبيوتيک بخوريم؟ 

رئيس انجمن غذاهاي پروبيوتيک و فراسودمند ضمن تشريح فوايد استفاده از محصولات غني شده و پروبيوتيک، مصرف آن را در ايران بر خلاف کشورهاي پيشرفته، به علت آگاهي نداشتن مردم در اين زمينه پايين اعلام کرد. به گزارش ايسنا، مريم تاج آبادي در خصوص فوايد محصولات پروبيوتيک گفت: پروبيوتيک‌ها، ميکروارگانيسم‌هاي مفيدي هستند که اگر به ميزان کافي مصرف شوند بر سلامت مصرف کننده تاثير خواهند داشت و سبب افزايش سلامت او مي‌شوند. هر نوزاد اولين پروبيوتيک خود را از شيرمادر مي‌گيرد. به طور کلي، پروبيوتيک‌ها ميکروب‌هاي سلامت بخشي هستند که باعث ارتقاي سيستم ايمني مي‌شوند. وي افزود: در ايران پروبيوتيک‌ها به عنوان افزودني در خوراک دام و طيور به جاي آنتي‌بيوتيک‌ها در قالب قرص و کپسول و همچنين به صورت مکمل‌هاي غذايي مثل ماست، بيسکويت و ... در بازار وجود دارد. پروبيوتيک مي‌تواند در قالب دارو يا محصولات غذايي مصرف شود. تاج‌آبادي همچنين به مصرف پايين اين محصولات در ايران اشاره کرد و گفت: علت اين مساله آگاهي نداشتن مردم در خصوص اين مساله است. مردم پروبيوتيک را نمي‌شناسند. در کشورهاي پيشرفته مردم به طور کامل با اين محصولات آشنايي دارند و به صورت روزانه در سبد غذايي خود از آن استفاده مي‌کنند و هنگام سفر حتما همراه خود پروبيوتيک مي‌برند، اما هنوز اين سطح آگاهي در عام مردم به نقطه مطلوب نرسيده است. تاج آبادي ادامه داد: متخصصان، سازمان‌هاي ذيربط، ضوابط، استانداردها و محصولات به صورت کامل مهيا است اما شناخت مردم قدري نيست که به حد کفايت مصرف داشته باشند. رييس انجمن غذاهاي پروبيوتيک و فراسودمند، مصرف اين محصولات را براي تمام گروه‌هاي سني بسيار مفيد عنوان کرد و آن را در کنترل بيماري‌هاي قلبي- عروقي و درمان سرطان موثر دانست.


 عارضه «مگس‌پران» چيست و علل آن 

در عارضه «مگس‌پران»، لکه‌هاي کوچک و سايه‌هايي مقابل چشم‌ها به حرکت درمي‌آيند.

به گزارش شفا آنلاين،‌ گاهي اوقات مگس‌پران در حالي مقابل چشم‌ها ظاهر مي‌شود که فرد به آن توجهي ندارد زيرا مغز به لحاظ ژنتيکي به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده که ديد را در برابر تغييرات زيست محيطي سازگار مي‌کند. با اين حال در برخي اوقات عارضه مگس‌پران مي‌تواند کاملا هشداردهنده باشد. لکه‌ها و خطوطي در مقابل ديد ظاهر مي‌شوند که تمرکز کردن را با سختي روبرو مي‌کند و اين وضعيت موجب سردرگمي‌و گيجي مي‌شود.

چسبندگي و ضخيم شدن رشته‌هاي زجاجيه، جمع شدن سلول‌هاي التهابي در زجاجيه و يا خونريزي در درون چشم مي‌تواند از عوامل ايجاد مگس‌پران باشد.

به طور کلي عارضه مگس‌پران موضوع نگران کننده‌اي نيست اگرچه ممکن است دردسرساز باشد. به طور معمول سطح کره چشم با ماده‌اي ژله مانند موسوم به زجاجيه پوشيده شده و وجود اين لکه‌ها در چشم‌ هيچ آسيبي به دنبال ندارد. اما به هر حال باعث مي‌شود جلوي بخشي از نور که به سمت چشم مي‌آيد، گرفته شود و در نتيجه سايه‌اي روي شبکيه بوجود مي‌آيد و همين امر، عامل بروز لکه‌هاي تاريک است. با بالاتر رفتن سن، زجاجيه نرم‌تر شده و در نتيجه ظاهر شدن لکه‌هاي معلق در مقابل چشم‌ها بيشتر مي‌شود. در واقع مگس‌پران‌هاي مشاهده شده، ذرات کلاژن معلق در چشم‌ها هستند و در افراد 60 و 70 ساله شيوع بيشتري دارند.

به نوشته اينديپندنت، عارضه مگس‌پران همچنين مي‌تواند نشانه پارگي شبکيه باشد. بيشتر افراد وقتي به سن 50 سالگي مي‌رسند ماده زجاجيه از شبکيه چشم جدا مي‌شود که در برخي موارد منجر به پارگي رگ‌هاي خوني مي‌شود. ذرات کوچک خون مي‌تواند عامل بروز مگس‌پران باشد.


 پوست اين 7 ميوه و سبزي ارزش غذايي بالايي دارند 

در اين مطلب ميوه و سبزيجاتي که نيازي به پوست کندن ندارند را عنوان مي‌کنيم؛ چون پوستشان ارزش غذايي بالايي دارند. به گزارش شفا آنلاين،حتماً توصيه مصرف روزانه 7 واحد ميوه و سبزي را بارها شنيده‌ايد. ميوه‌ها و سبزيجات تأثير زيادي در سلامت بدن دارند. در برخي موارد پوست اين مواد غذايي مغذي‌تر و حاوي ويتامين‌هاي بيشتري است. البته بايد محصولاتي را انتخاب کنيد که به طبيعي‌ترين شيوه ممکن يا به صورت ارگانيک کشت شده باشند. چون بقاياي آفت کش‌ها که روي اين مواد غذايي باقي مي‌مانند براي سلامتي مضر هستند. در اين مطلب ميوه و سبزيجاتي که نيازي به پوست کندن ندارند را عنوان مي‌کنيم. چون پوستشان ارزش غذايي بالايي دارند.

سيب‌‌زميني: از گذشته‌هاي دور اين ماده غذايي به صورت پوره يا در سالادها و يا به صورت سرخ کردني در کنار غذا سرو مي‌شود. در هر حال اکثر ما عادت داريم که سيب‌زميني را پوست بگيريم. اما با اين کار 20 درصد ارزش غذايي مانند ويتامين C و مواد معدني ، دور ريخته مي‌شود. در واقع پوست سيب‌زميني حاوي بيشترين ميزان فيبر است. بهتر است به جاي پوست گرفتن پوست آن را با دقت و حوصله شستشو دهيد تا خاک و گل آن به صورت کامل پاک شود. سپس آن را با پوست استفاده کنيد.

بادمجان: پوست بادمجان حاوي ترکيب آنتي اکسيداني قوي به نام نازونين است. اين آنتي اکسيدان از بروز آسيب‌هاي سلولي ناشي از پيري و يا بيماري پيشگيري مي‌کند. به همين دليل بهتر است اين ماده غذايي را با پوست مصرف کنيد.

سيب‌زميني شيرين: پوست سيب‌زميني شيرين حاوي ويتامين C، پتاسيم و بتاکاروتن است. بنابراين پوست کندن آن به معني دور ريختن اين ترکيبات مغذي خواهد بود.

در برخي موارد پوست اين مواد غذايي مغذي تر و حاوي ويتامين‌هاي بيشتري است. البته بايد محصولاتي را انتخاب کنيد که به طبيعي ترين شيوه ممکن يا به صورت ارگانيک کشت شده باشند. چون بقاياي آفت کش‌ها که روي اين مواد غذايي باقي مي‌مانند براي سلامتي مضر هستند.

خيار: پوست خيار سرشار از آنتي اکسيدان‌ها و فيبر است. اين فيبرها براي مقابله با يبوست فوق العاده است.

هويج: هيچ دليلي براي نخوردن پوست هويچ وجود ندارد. چون سرشار از آنتي اکسيدان‌ها است. البته توجه داشته باشيد که پوست آن را با دقت تمام بشوييد.

هويج سفيد: هويج سفيد همان پسرعموي هويج نارنجي است. پوست اين سبزي نيز حاوي ميزان زيادي آنتي اکسيدان است که براي سلامتي مفيد هستند.

سيب: اکثر ما عادت داريم که سيب را پوست بکنيم. اما با همين کار بخش زيادي از فيبرهاي اين ميوه دور ريخته مي‌شود. فيبرهاي سيب به خوبي معده را پر کرده و به هضم غذا کمک مي‌کنند. پوست سيب سرشار از کرستين، ويتامين C و تري ترپنوئيد است که با سرطان مقابله مي‌کنند. بنابراين توصيه مي‌کنيم که از پوست کندن سيب خودداري کنيد. البته به شرطي که از ميوه‌هاي طبيعي و ارگانيک استفاده کنيد.


 چگونه از ناف نوزادان مراقبت کنيم؟ 

يک متخصص بيماري‌هاي اطفال گفت: بر روي ناف نوزادان خمير قرار ندهيد.

دکتر محمدصادق صبا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: متاسفانه برخي باورهاي نادرست موجب شده که خانواده‌ها بر روي ناف نوزادان خمير، گرد يا روغن قرار دهند که اين اقدام سلامت نوزاد را به خطر مي‌اندازد. وي افزود: قرار دادن موارد فوق بر روي ناف نوزاد نه تنها تاثيري در بهبود و زودتر افتادن بند ناف ندارد، بلکه در مواردي نوزاد را با مشکل مواجه مي‌کند. اگر بند ناف به طور غيربهداشتي کنده شود يا با آلودگي تماس پيدا کند، منجر به عفونت ناف مي‌شود.

اين متخصص بيماري‌هاي کودکان گفت: قرمزي، بي‌قراري، شير نخوردن، ترشح زرد رنگ و متورم شدن ناحيه ناف از مهم‌ترين علائم ابتلاي نوزاد به عفونت ناف است.

وي با بيان اينکه عفونت ناف بيماري است که بايد جدي گرفته شود و در مواردي نيازمند بستري نوزاد در بيمارستان است، عنوان کرد: خانواده‌ها بايد مسائل بهداشتي را در مراقبت از ناف نوزاد رعايت کنند، ناف را دستکاري نکرده و پس از حمام بردن نوزاد، ناف او را خشک و تميز کنند.

صبا در پايان تاکيد کرد: بند ناف معمولا 10 تا 12 روز پس از تولد نوزاد مي‌افتد و در برخي موارد تا سه هفته به طول مي‌انجامد. بنابراين اگر تا يک‌ماه پس از تولد اين امر اتفاق نيفتد بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنيد.


 نکات مفيد براي مبتلايان به سياتيک 

در اکثر موارد درد سياتيک بدون جراحي از بين مي‌رود. استفاده از گرما يا سرما درماني، ورزش‌هاي کششي و داروهاي ضد درد مؤثر هستند. به گزارش شهر خبر،سياتيک بيشتر در سنين 30 تا 50 سال بروز مي‌کند و علت آن پاره شدن ديسک بين مهره‌اي است. در اينجا براي چگونگي درک بهتر سياتيک در کساني که از اين وضعيت رنج مي‌برند، نکاتي ذکر مي‌شود:

علايم سياتيک معمولاً ناگهاني ظاهر شده و روزها يا هفته‌ها ادامه مي‌يابد. درد نشان مي‌دهد شما بايد حتماً به دنبال کمک‌هاي پزشکي باشيد. در 90 درصد موارد سياتيک توسط يک فتق ديسک در ستون فقرات ايجاد مي‌شود. در موارد ديگر ممکن است در نتيجه آسيب، آبسه يا تومور، تنگي کانال نخاعي، يک ديسک ضعيف يا اسپاسم در ماهيچه باسن باشد. در اکثر موارد درد سياتيک بدون جراحي از بين مي‌رود. استفاده از گرما يا سرما درماني، ورزش‌هاي کششي، و داروهاي ضد درد مؤثر هستند. يک برنامه تمريني ورزشي نتايج بسيار بهتري نسبت به استراحت اين بيماران دارد چون گردش خون را افزايش مي‌دهد و منجر به رساندن اکسيژن به مناطق آسيب ديده و رفع التهاب مي‌شود. درد سياتيک همچنان ادامه دارد، مثلاً براي بيش از دو يا سه ماه، يا اگر با ضعف عضلاني يا ساير علائم جدي همراه است، ممکن است جراحي سياتيک ضروري باشد. با استفاده از تکنيک‌هاي آندوسکوپي و کم تهاجمي‌مي‌توان اين جراحي را انجام داد. روش‌هاي با حداقل برنامه تمريني ورزشي نتايج بسيار بهتري نسبت به استراحت اين بيماران دارد چون گردش خون را افزايش مي‌دهد و منجر به رساندن اکسيژن به مناطق آسيب ديده و رفع التهاب مي‌شود. درد سياتيک همچنان ادامه دارد، مثلاً براي بيش از دو يا سه ماه، يا اگر با ضعف عضلاني يا ساير علائم جدي همراه است، ممکن است جراحي سياتيک ضروري باشد. با استفاده از تکنيک‌هاي آندوسکوپي و کم تهاجمي‌مي‌توان اين جراحي را انجام داد. روش‌هاي با حداقل تهاجم با درد کمتر و بهبود سريع‌تر در ارتباط است.


 خبر 

مشکلات ناباروري در کمين زنان مبتلا به آسم

پژوهش جديد محققان نشان مي‌دهد زنان مبتلا به آسم مدت زمان بيشتري منتظر باردارشدن خود مي‌مانند و ميزان بارداري آنها نسبت به زنان فاقد اين بيماري کمتر است.

به گزارش مهر، محققان دانمارکي در مطالعه خود به بررسي 245 زن در رده سني بين 23 تا 45 سال که داراي مشکلات بي دليل در زمينه باروري بودند و تحت درمان قرار داشتند، پرداختند. 96 درصد از اين زنان مبتلا به آسم تشخيص داده شدند.

زنان تا زمانيکه موفق به بارداري شدند، درمان شان را متوقف نمودند يا مطالعه به پايان رسيد، تحت نظر قرار داشتند. ميانگين مدت زمان لازم براي باردارشدن در زنان فاقد آسم در حدود 32 ماه است در حاليکه اين زمان براي زنان مبتلا به آسم بيش از 55 ماه است.

يافته‌ها نشان داد در حدود 60 درصد از زنان فاقد آسم باردار شدند در حاليکه کمتر از 40 درصد از زنان مبتلا به آسم موفق به بارداري شدند. فاصله بين اين دو گروه با افزاش سن افزايش يافت. دکتر اليزابت جول گيد، سرپرست تيم تحقيق از بيمارستان دانشگاه بيسپرجرگ کپنهاگ، در اين باره مي‌گويد: يافته‌هاي ما نشاندهنده رابطه بين آسم و باروري است. ما دريافتيم که آسم داراي تاثير منفي بر باروري است به طوريکه مدت زمان باردارشدن افزايش مي‌يابد.


 سلامت رواني در خانواده  
نويسنده : سميه حيدري*

خانواده يکي از موضوعات رواني دل نشين روان شناسي است. چرا که فرد به محض تولد با نزديکترين محيط بلاواسطه خود، يعني خانواده سروکار دارد و در اين محيط است که رشد و نمو مي‌کند.

در مفهوم سلامت رواني، نگرش عموم روانشناسان آن است که سلامت رواني يکي از جنبه‌هاي سلامت عمومي‌(يعني برخورداري از رفاه کامل جسمي ‌و رواني و اجتماعي و معنوي) است.

سلامت رواني، که در مفهوم دقيق کلمه، به معناي احساس رضايت، شادابي، نشاط، تعادل رواني، درک درست از واقعيت‌ها و ارائه پاسخ سازگارانه و موثر در برخورد با آنها، تعامل سالم دنياي دروني فرد با دنياي پيرامون، توانايي کنترل کردن و نظم بخشيدن به کشش و تمايلات دروني، برخورداري از خصوصيات رواني و سبک زندگي غيرمتعارض با هنجارهاي سالم زندگي اجتماعي – فرهنگي، و دارا بودن عملکردهاي سازنده و مولد در زندگي شخصي و اجتماعي است، حائز اهميت درجه اول در زندگي جوانان (و ساير افراد) است.

هر خانواده اي براي آنکه بتواند وظائفش را انجام دهد، ساختي را به وجود مي‌آورد. اين ساخت ممکن است خانواده را به واحدي با کارآيي سالم يا واحدي با کارآيي مختل و ناسالم مبدل سازد.

يکي از کارهايي که خانواده سالم انجام مي‌دهد، احساس تعهداست. در خانواده قوي اعضا نه تنها خود را وقف آسايش و بهزيستي خانواده، بلکه رشد و تعالي هر يک از اعضاي آن مي‌کنند، متعهد بودن در قبال خانواده، مبناي صرف زمان و انرژي اعضاي خانواده براي فعاليت‌هايي است که به نحوي به خانواده مرتبط مي‌گردد.

وظائف و نقش‌هايي که در يک خانواده بر عهده افراد گذاشته مي‌شود رفتارهايي تعريف شده و تکراري هستند که يک رشته فعاليت‌هاي مکرر با ديگر اعضاي خانواده را شامل مي‌شوند. نقش‌ها و وظائف در خانواده سالم به نحوي روشن، مقتضي و به گونه مناسبي با رضايت طرفين محول شده و يکپارچه و تصويب شده‌اند.

به نظر بسياري از روان شناسان يکي از وجوه مهم تربيتي در محيط خانواده صميميت و گرمي‌ روابط بين والدين و فرزندان است. محبت و مهرورزي، تاييد، تلاش و کوشش براي درک رفتار فرزند از جلوه‌هاي پذيرش به شمار مي‌روند.

برخورداري از تمايلات مذهبي يا معنوي يکي از خصوصيات زندگي خيل عظيمي‌ از خانواده‌ها در سراسر دنيا است. درگير شدن در بعد مذهبي يا روحاني زندگي به نحوي در ارتباط با جنبه کلي سلامت و بهزيستي خانواده است.

يکي از ويژگي‌هاي خانواده سالم قاطعيت و اطمينان بخشي نظام تربيتي است.والدين قاطع و اطمينان بخش تلاش مي‌کنند تا به فعاليت‌هاي کودک جهت گيري روشن و محکم همراه با آزادي‌هاي معقول و محدوديت‌هاي منطقي بدهند. همچنين مي‌کوشند تا در اجراي برنامه‌ها از دلايل و توضيحات منطقي استفاده کنند و در داد و ستدهاي کلامي‌و پاسخگوئي به نيازها و خواست‌هاي کودکان، درگير و فعال باشند.

انعطاف‌پذيري به اعضاي خانواده کمک مي‌کند که درگيري را با گفت‌‌وگو، تحمل يکديگر و پاسخ به نيازهاي خانواده مورد نظر قرار دهند. و مهم اينکه يکي از جنبه‌هاي انعطاف پذيري، اصل گذشت در خانواده و زندگي است به گونه‌اي که قبل از آنکه امروز در تئوري‌هاي درماني اصل گذشت مورد توجه قرار گيرد، مورد توجه اديان و بخصوص اسلام بوده است.

اعضاي خانواده‌هاي سالم رودررو و به روشني با يكديگر تماس گرفته و احساسات و انديشه‌هاي خود را بيان مي‌كنند، در حالي كه اعضاي خانواده‌هاي افسرده و ناسالم بيان غيرمستقيم و مبهم داشته و بيشتر از كنايه و حركت‌هاي بدني براي نشان دادن احساسات و انديشه خود سود مي‌برند. افزون بر آن به نظر مي‌رسد كه اعضاي خانواده‌هاي سالم موافقت يا عدم موافقت خود را با يكديگر پنهان نمي‌كنند و دوست ندارند، بجاي يكديگر سخن بگويند.

در خانواده مطلوب نظام تربيتي منسجم و يكپارچه است و در اين نظام تعارض وجود ندارد غناي عاطفي و صميميت حاكم بر رفتار متقابل زن و شوهر نسبت به هم، به آنان فرصت مي‌دهد تا با آرامش و بدون نگراني با كودكان خود تعاملات رفتاري شيرين و لذت‌بخش داشته باشند.

*کارشناس ارشد علوم اجتماعي


 نسخه 

براي خوش فرم شدن عضلات گوجه‌فرنگي بخوريد

پروتئين‌هاي موجود در گوجه‌فرنگي به بدن کمک مي‌کند تا از تحليل ماهيچه‌ها جلوگيري کند و باعث بازسازي و خوش‌‌فرم شدن برخي عضلات شود. به گزارش شفا آنلاين،با افزايش سن تغييرات بسياري در ظاهر و اندام افراد ظاهر مي‌شود که در بيشتر موارد ناخوشايند است. ضعف عضلات و افتادگي ماهيچه‌ها مي‌تواند بسيار غم‌انگيز باشد و اعتماد به نفس افراد را تحت تاثير قرار دهد. بسياري از افراد بر اين باورند که چنين اتفاق‌هايي در بدن با افزايش سن غيرقابل انکار و امنتاع است و خواه و ناخواه اتفاق مي‌افتد. در صورتي که با آگاهي از خواص برخي ويتامين‌ها و پروتئين‌ها مي‌توان هوشمندانه اين مشکل را مهار کرد. محافظت از بدن و زيبايي آن مي‌تواند کيفيت زندگي و حس رضايت را افزايش دهد. محققان سال‌هاي سال بر اين مورد تحقيق کردند تا بتوانند راهي براي پيشگيري يا مهار تضعيف و تهليل ماهيچه‌ها پيدا کنند. تحقيقات و مطالعات اخير پروتئين‌هايي در گوجه‌فرنگي يافته است که مي‌تواند دواي اين درد باشد. وجود دو ماده اسيد اورسوليک و توماتيدين در گوجه‌فرنگي مي‌تواند به استحکام، قدرت و حفظ ماهيچه‌ها بسيار کمک کند. اين دو ماده نياز ماهيچه‌ها را تامين مي‌کنند و عواملي همچون کمبود مواد و بي‌تحرکي آن‌ها را که منجر به تهليل و تضعيف آن‌ها مي‌شود برطرف مي‌کنند. اين دو ماده موجب تحريک رشد و قدرت سلول‌هاي ماهيچه‌ها مي‌شود. علاوه بر اين، اسيد اورسوليک و توماتيدين از تحليل رفتن عضلات بر اثر بيماري، جراحت يا افزايش سن جلوگيري مي‌کند. تحليل و تضعيف عضلات موجب کاهش قدرت بدني افراد مي‌شود، آن‌ها بيشتر خسته مي‌شوند، بيشتر زمين مي‌خورند و شکستگي در بدن آن‌ها ايجاد مي‌شود.


 توصيه 

تاثير پوست ليمو در کنترل ديابت

به گفته محققان پوست اين ميوه حاوي مقادير زيادي فلاونوئيد و پلي‌فنول است که به کنترل سطح گلوکز خون کمک مي‌کند. به گزارش برنا، همه ما مي‌دانيم که نوشيدن آب گرم و آبليمو در اوايل صبح نه تنها به کاهش وزن کمک مي‌کند بلکه موجب تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شود. اما شايد همه ما از فوايد پوست ليمو آگاه نباشيم. پوست ليمو مملو از خواص آنتي اکسيداني است که مي‌تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند. پوست ليمو حاوي پلي فنول‌هايي است که باعث بهبود مقاومت به انسولين مي‌شوند. در اين شرايط، مانع از تجمع چربي در منطقه دور شکمي‌ مي‌شود. همچنين وجود ترکيباتي نظير نارينگين و هسپريدين به کنترل ديابت کمک مي‌کند و موجب کاهش تجزيه گلوکز در کبد شده و متابوليسم گلوکز (توليد مولکول‌هاي گلوکز جديد در کبد) را متوقف مي‌کند. با وجود فوايد متعدد پوست ليمو شما مي‌توانيد از خلال پوست ليمو به شکل‌هاي گوناگون از جمله در سالاد استفاده کنيد.


 هشدار 

گرفتگي عروق شايع‌ترين علت نارسايي قلب است

يک فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي گرفتگي عروق را شايع‌ترين علت نارسايي قلب دانست و گفت: ديابت، فشار خون، چربي خون، استعمال سيگار و داشتن زمينه ارثي از جمله علل بروز گرفتگي عروق قلب است. به گزارش روابط عمومي ‌پنجمين کنگره بين‌المللي نارسايي قلب، دکتر سعيد عليپور پارسا در آستانه برگزاري اين کنگره، گرفتگي عروق قلب را شايع‌ترين علت بروز نارسايي‌هاي قلب دانست و گفت: نارسايي قلب از علل شايع مرگ و مير در جهان و ايران بوده و گرفتگي عروق قلب، کارديوميوپاتي و فشار خون از علل شايع بروز اين نارسايي است. اين فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي درباره ريسک فاکتورهاي بروز گرفتگي عروق قلب، گفت: ديابت، فشار خون، چربي خون، استعمال سيگار و داشتن زمينه ارثي از جمله علل بروز گرفتگي عروق قلب است که برخي از اين عوامل مانند فشار خون، استعمال سيگار، چربي خون و ديابت قابل پيشگيري و يا درمان هستند. دبير اجرايي پنجمين کنگره بين‌المللي نارسايي قلب بروز گرفتگي عروق قلب را در آقايان شايع تر دانست و افزود با افزايش سن احتمال گرفتگي عروق قلب افزايش مي‌يابد بطوريکه شايع‌ترين سن ابتلا سنين بالاي 45 سالگي عنوان شده اما در برخي موارد گرفتگي عروق قلب در جوانان نيز ديده مي‌شود. عليپور در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد توصيه ميشود افراد بالاي 20 سال براي مقابله و پيشگيري از گرفتگي عروق قلب آزمايش چربي خون را انجام و در صورت طبيعي بودن هر 5 سال يکبار آزمايش را تکرار و در غير اين صورت بررسي سالانه ضروري خواهد بود. اين فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي در پايان خاطرنشان کرد: کنترل فشار خون نيز از فاکتورهاي ضروري پيشگيري از اين بيماري در افراد بالاي 20 سال محسوب مي‌شود. پنجمين کنگره بين‌المللي نارسايي قلب ايران 15 تا 17 ارديبهشت 95 درمر همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.