نسخه شماره 3976 - 1394/11/25 -

برخلاف مفاد آتش‌بس مونيخ صورت گرفت
کمين سعودي در پايگاه اينجرليک عليه دمشق
اسد: مداخله زميني عربستان و ترکيه در سوريه بعيد نيست

ترس آمريکا از حمله شيميايي داعش


سفر محرمانه هيات طالبان به اسلام‌آباد


بحران اقتصادي و سياسي گريبان‌گير آل‌خليفه


اميد اتحاديه اروپا به بقاي بريتانيا


طرح صدر براي عراق


درخواست ترور رهبر کره‌شمالي


ديدار تاريخي پاپ و اسقف اعظم ارتدوکس


اکونوميک


فضاي مجازي


اخبار کوتاه


اخبار کوتاه


 برخلاف مفاد آتش‌بس مونيخ صورت گرفت
 کمين سعودي در پايگاه اينجرليک عليه دمشق 
 اسد: مداخله زميني عربستان و ترکيه در سوريه بعيد نيست

گروه بين‌الملل: آتش بس نيم بند سوريه که در نشست دوستان سوريه پس از چانه زني در مونيخ به دست آمد به سوژه رسانه‌هاي جهان تبديل شده است. جان کري در اين سخنراني نسبتا طولاني گفت: ما وارد مرحله جديدي شده‌ايم، صرف‌نظر از تهديدات کيم اونگ جون، رهبر کره‌شمالي و برنامه‌ هسته‌اي‌اش در جهان شاهد جنگ‌ها و ناآرامي‌هاي گسترده‌اي هستيم. داعش در سوريه و عراق همچنان جان انسان‌ها را مي‌گيرد و بحران سوريه به عنوان بزرگترين بحران انساني بعد از جنگ جهاني از خاورميانه عبور کرده است.

جان‌کري در سخنان خود به موضوع افراط‌گري و رويارويي با آن در سراسر جهان به ويژه عراق و سوريه اشاره کرد و گفت: همه بايد عزم خود را براي مقابله با تندروي جزم کنيم. بيش از 17 ماه است که از حملات ما عليه تروريست‌ها در خاورميانه مي‌گذرد و در اين راه شکست‌هاي سختي به آنها داده‌ايم. من يقين دارم که داعش شکست مي‌خورد اما اين روندي طولاني خواهد داشت. داعش اکنون در عراق بيش از 40 درصد از مناطق تحت تصرف خود را از دست داده و در سوريه نيز 20 درصد از مناطق اشغالي‌اش از کنترل اين گروه خارج شده. شهرهاي زيادي را در عراق و سوريه آزاد کرده‌ايم که مردم در آنها به زندگي‌هاي خود بازگشتند و اينها پيروزي‌هاي ستودني است. وي با اشاره به مذاکرات فشرده اخير ميان قدرت‌هاي تاثيرگذار در بحران سوريه گفت: پيشرفت‌هاي قابل توجهي داشته‌ايم و اميدوارم اين هفته، هفته تغيير باشد و شاهد توقف درگيري‌ها باشيم. من از همه گروه‌هاي موجود در سوريه به غير از جريان‌هاي تروريستي داعش و النصره مي‌خواهم تا در اين روند و کمک رساني به مردم کمک کنند.

در همين حال،عادل الجبير، وزير خارجه عربستان در کنفرانس امنيتي مونيخ گفت:‌ شکست داعش تنها با برکناري بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه از قدرت امکان پذير است. هدف ما برکناري اسد است و اين هدف را محقق خواهيم کرد.

به موازات آتش‌بس نيم بند سوريه وموضع گيري‌ها در نشست امنيتي مونيخ، بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه در مصاحبه با خبرگزاري فرانسه گفت: هدف اصلي از درگيري‌هاي حلب قطع مسير بين اين استان و ترکيه است چراکه ترکيه مسير اصلي امدادرساني تروريست‌هاست.

وي بر لزوم جدا کردن روند مذاکره براي حل سياسي بحران و روند مبارزه با تروريسم تأکيد کرد.

بشار اسد تاکيد کرد: ماموريت نخست من و ماموريت هر مسئولي در سوريه مبارزه با تروريسم به شکل اساسي است. تروريسم، سياست‌هاي کشورهاي غربي و محاصره مردم سوريه دليل مشکلات آوارگان سوري در خارج از کشور و مشکل گرسنگي در داخل سوريه است. اسد درباره عمليات نيروهاي سوري براي بازپس‌گيري حلب نيز گفت: جنگ واقعي قطع کردن مسير بين حلب و ترکيه است. ترکيه مسير اصلي امدادرساني به تروريست‌هاست. در حال حاضر جنگ در بيش از 10 جبهه از شمال تا جنوب و همچنين در غرب لاذقيه وجود دارد و تمامي‌عمليات‌ها همزمان صورت مي‌گيرد. بشار اسد درباره اينکه جند سال طول مي‌کشد تا صلح به سوريه بازگردد گفت: سوال اصلي اين است که ترکيه و عربستان چند سال ديگر از تروريسم حمايت مي‌کنند و اينکه چه زماني غرب بر اين کشورها براي توقف حمايتشان از تروريسم فشار خواهند آورد. وي گفت: تمامي‌تروريست‌ها دشمن هستند اما ما به تمامي‌مخالفان سياسي احترام مي‌گذاريم. مخالفان سياسي در داخل سوريه وجود دارند که مواضع سختي را در قبال دولت اتخاذ مي‌کنند اما ما به آنها حمله نمي‌کنيم. ما با تمامي‌کساني که عليه دولت سلاح به دست بگيرند مقابله خواهيم کرد.

اسد درباره جيش الاسلام و احرارالشام نيز گفت: آنها به عنوان بخشي از مخالفاني که عربستان آنها را تشکيل داده به ژنو آمدند و به اين دليل که عربستان همان طرفي است که از تروريسم در سطح جهاني حمايت مي‌کند پس کاملا طبيعي است که نمايندگان عربستان از تروريست‌ها و نه از سياستمداران باشند.

وي افزود: ما بايد در اينجا به اين نکته توجه کنيم که با سوري‌ها مذاکره نمي‌کنيم بلکه با نمايندگان عربستان، فرانسه، انگليس و ديگر حاميان آنها مذاکره مي‌کنيم. مخالفاني که به يک کشور خارجي يا دستگاه اطلاعات ديگر کشورها وابسته هستند نماينده مردم سوريه در مذاکرات نيستند.

بشار اسد درباره مداخله ترکيه و تهديدات عربستان براي مداخله زميني در سوريه گفت: منطق مي‌گويد که اين مداخله غيرممکن است اما در برخي مواقع واقعيت با منطق در تضاد است. به ويژه زماني که افرادي رهبري يک دولت را برعهده داشته باشند که عاقل نباشند. اين احتمالي است که وقوع آن بعيد نيست. آن هم به يک دليل ساده و آن اين است که رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه شخصي متعصب و طرفدار اخوان‌المسلمين است و روياي امپراطوري عثماني را در سر مي‌پروانند. شکست‌هايي که در تونس، ليبي، مصر و سوريه رخ داد شکست شخص اردوغان است و آينده سياسي وي و چشم اندازهاياش را تهديد مي‌کند. اردوغان فکر مي‌کند که يک رسالت اسلامي‌براي منطقه دارد. عربستان نيز همين گونه فکر مي‌کند فروپاشي تروريست‌ها در سوريه فروپاشي سياست‌هاي اين دو کشور است. چنين عملياتي براي آنها آسان نخواهد بود و ما بدون ترديد با آن مقابله خواهيم کرد.

خبرهايي از برنامه مداخله زميني

گفتني است که روزنامه اينديپندنت بريتانيا خبر داده است که عربستان در حال حاضر نيروي زميني و جنگنده‌هايي را به پايگاه نظامي‌در ترکيه براي آمادگي مداخله در سوريه فرستاده است. اين روزنامه به نقل از مسئولان سعودي نوشت که نيروهاي سعودي دو هدف «مبارزه با داعش» و سرنگوني نظام بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه را دارند. مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه ترکيه امروز (شنبه) عنوان داشت: عربستان سعودي از عزم خود براي «برخورد با داعش» خبر داده است. ما آماده فرستادن جنگنده و ارتش به سوريه هستيم. ما در تمامي‌نشست‌هاي ائتلاف بر لزوم تدوين استراتژي گسترده‌ و هدفمند براي جنگ عليه داعش تاکيد کرديم. اگر ما چنين استراتژي داشتيم، يقينا ما و عربستان مي‌توانستيم عمليات زميني را آغاز کنيم. وزير خارجه ترکيه با بيان اينکه آنکارا و رياض مي‌توانند عمليات زميني در سوريه را آغاز کنند، گفت: عربستان جنگنده‌هايي را به يک پايگاه ترکيه مي‌فرستد و مسئولان عربستاني براي اطلاع از وضعيت پايگاه وارد ترکيه شده‌اند و تاکنون مشخص نيست که چه تعداد جنگنده وارد ترکيه خواهد شد.

اعزام نيرو به اينجرليک ترکيه حکايت از احتمال اجراي مداخله زميني عربستان در سوريه در آينده‌اي نزديک دارد. پايگاه اينجرليک در فاصله هشت کيلومتري شهر آداناي ترکيه در نزديکي مرزهاي سوريه قرار داد. احمد عسيري، مشاور در دفتر وزير دفاع عربستان سعودي اعلام کرده بود که موضع عربستان براي مشارکت زميني «عليه داعش» نهايي است و تحرکات زميني عليه داعش مورد بررسي قرار مي‌گيرد، اما وي زمان اين مساله را تعيين نکرد.

اين تحولات همزمان با اين امر صورت گرفت که مخالفان سوري در حلب اعلام کردند که تعدادي از موشک‌هاي گراد را براي مقابله با حمله نظام و روسيه دريافت کرده‌اند.


 ترس آمريکا از حمله شيميايي داعش 

رئيس آژانس اطلاعات ملي آمريکا در کنفرانس امنيتي مونيخ هشدار داد، شبه‌نظاميان داعش مي‌توانند از تسليحات شيميايي عليه آمريکايي‌ها استفاده کنند. به نوشته روزنامه گاردين، جيمز کلاپر، رئيس آژانس اطلاعات ملي آمريکا روز جمعه در کنفرانس سالانه مونيخ ضمن هشدار در اين خصوص گفت: گروه تروريستي داعش به تسليحات شيميايي دست يافته و به نظر مي‌رسد که چندين بار در جنگ خود براي تشکيل خلافت‌ خودخوانده در عراق و سوريه از آنها استفاده کرده است. گروه‌هاي تروريستي دولت بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه را به استفاده از تسليحات شيميايي در دوران پنج سال درگيري متهم مي‌کنند اما در اوت 2015 شهادت پزشکان و متخصصان مشخص کرد که غيرنظامياني در نزديکي شهر حلب سوريه قرباني عوامل شيميايي داعش شده‌اند که به احتمال زياد گاز خردل بوده است. همچنين گمان مي‌رود داعش کارخانه‌هاي تسليحات شيميايي عراق را تحت کنترل خود درآورده باشد. کلاپر گفت: کاملا مشخص است که داعشي‌ها چندين بار از اين نوع تسليحات شيميايي استفاده کرده‌اند. واضح است که آنها مايل‌اند تا چنين اقداماتي را افزايش دهند و اين مساله ما آمريکايي‌ها را نگران مي‌کند؛ چرا که شواهد نشان مي‌دهد که آنها مي‌خواهند از تسليحات شيميايي عليه ما استفاده کنند.

رئيس آژانس اطلاعات ملي آمريکا تاکيد کرد: قطعا اين موضوع بسيار حساس و تاثيرگذار است. داعش از تمام سناريوهاي هولناک براي تقويت خودش استفاده مي‌کند و حال به دنبال ارتقاي قابليت‌هاي خود با تسليحات شيميايي است.

در همين حال رابرت هانيگان، رئيس آژانس اطلاعات و امنيت انگليس در کنفرانس امنيتي مونيخ هيچ اشاره‌اي به ظرفيت‌هاي شيميايي داعش نکرد اما در عوض گفت که اين شبه‌نظاميان به‌زودي مي‌توانند وارد تروريسم سايبري شوند.

وي افزود: داعش با ساير گروه‌هاي تروريستي در مساله استفاده از ارتباطات جهاني براي افراطي‌ کردن افراد تفاوت دارد و به صورت روز افزون حملاتي را هدايت مي‌کند که رهگيري آنها دشوار است. داعش گروهي است که قدرت تکنولوژي را مي‌داند و ما مي‌بينيم که آنها در اين مورد حرف مي‌زنند و به دنبال سوء‌استفاده از آن هستند.


 سفر محرمانه هيات طالبان به اسلام‌آباد 

منابع مطلع و رسمي اعلام کردند، يک هيات دو نفره از طالبان افغانستان به رهبري رياست دفتر سياسي اين گروه در قطر اخيرا سفري محرمانه به پاکستان داشتند که بخشي از آماده‌سازي‌ها براي از سرگيري رسمي مذاکرات صلح با دولت کابل محسوب مي‌شود. به نوشته روزنامه اکسپرس تريبيون، شر محمد عباس استنکزي که رياست دفتر طالبان در قطر را برعهده دارد و قاري دين محمد در همان روزي به اسلام‌آباد سفر کردند که مقام‌هاي ارشد دولتهاي پاکستان، افغانستان،‌ چين و آمريکا براي نهايي شدن نقشه راهي براي روند سازش مجدد در افغانستان به گفت‌وگو نشستند. نشست گروه چهارجانبه صلح افغانستان در ششم فوريه سال جاري ميلادي براي تعيين تاريخي به منظور از سرگيري مذاکرات ميان دولت کابل و طالبان صورت گرفت. براساس منابع، تيم طالبان مذاکراتي غيررسمي با مقام‌هاي ارشد چهار کشور ذکر شده برگزار کرد. هنوز هيچ تاييد رسمي از سفر هيات دو نفره طالبان به پاکستان از سوي طالبان و اسلام‌آباد ارائه نشده است. يکي از منابع مطلع مدعي شده که طالبان افغانستان مکررا فهرستي از نمايندگان خود را که مي‌خواهد در اين مذاکرات رسمي حضور يابند، ارائه کرده است. آنها براي ايجاد جوي موثر به منظور از سرگيري مذاکرات درباره روند اعتمادسازي به گفت‌وگو پرداختند.

اين نخستين باري است که دفتر طالبان در قطر در روند صلح با حمايت چين و آمريکا شرکت مي‌کند.

زماني که نخستين مذاکرات مستقيم ميان طالبان افغانستان و دولت کابل در ژوئيه سال گذشته ميلادي در پاکستان برگزار شد،‌ دفتر طالبان در قطر خودش را از اين روند دور نگه داشت چون سيد طيب آقا، رييس سابق اين دفتر با روند صلح با حمايت پاکستان مخالف بود.

وي پس از روي کار آمدن ملا اختر منصور به عنوان رهبري طالبان پس از اعلام مرگ ملا عمر از سمت خود کناره گيري کرد.

ملا اختر منصور بعدا عباس استنکزي را جانشين طيب آقا کرد. از آنجاکه استنکزي حامي مذاکرات صلح است،‌ انتصاب وي به اين معناست که دفتر طالبان در قطر نقش مرکزي در مذاکرات صلح ايفا مي‌کند.

يکي از مقام‌هاي پاکستاني نيز گفت: سفر هيات طالبان به پاکستان اثباتي بر اين است که ما به سوي برگزاري مجدد مذاکرات مي‌رويم. مذاکرات رسمي ميان دولت کابل و طالبان احتمالا ظرف چند روز آتي برگزار مي‌شود. مقام‌هايي از پاکستان، چين و آمريکا در اين مذاکرات حضور خواهند داشت.

در همين حال، دکتر حضرت عمر زخيلوال، سفير جديد افغانستان در پاکستان نيز با ژنرال راحيل شريف، رييس ارتش پاکستان در مقر اصلي ارتش در راولپندي روز جمعه ديدار کرد.

بر‌اساس بيانيه‌اي که توسط روابط عمومي سرويس‌هاي داخلي پاکستان منتشر شده، مسائل مشترک ميان دو کشور شامل انجام اقداماتي براي بهبود اوضاع امنيتي در مرز پاکستان و افغانستان مورد بحث قرار گرفت.


 بحران اقتصادي و سياسي گريبان‌گير آل‌خليفه 

برغم تدابير شديد امنيتي و ممنوعيت برگزاري تظاهرات در بحرين، صدها نفر روز جمعه در جزيره سيتراي اين کشور در اعتراض به سياست‌هاي دولت تظاهرات کردند و با پليس بحرين درگير شدند.

حکومت سلطنتي بحرين پنج سال بعد از آنکه انقلاب مردمي اين کشور که از سوي اکثريت شيعه رهبري مي‌شد را در سايه سکوت مجامع بين‌المللي و حمايت‌هاي منطقه‌اي تا حدودي سرکوب کرد، اکنون درگير يک بن‌بست سياسي شده که بحران اقتصادي نيز باعث وخيم‌تر شدن آن شده است. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، تحليلگران مي‌گويند: لازم است در بحرين در حالي که پنج سال از آغاز قيام در اين کشور در 14 فوريه 2011 با الهام از بهار عربي مي‌گذرد يک توافق سياسي ميان حاکمان و مخالفان حاصل شود. عفو بين‌الملل در آستانه سالگرد قيام بحرين در روز يکشنبه گفت: اميدها در بحرين براي پيشرفت در زمينه حقوق بشر و پاسخگويي در قبال سوءاستفاده‌هاي رخ داده در گذشته و حال کمرنگ شده‌اند. مخالفان شيعه در بحرين در اعتراضاتي مشابه اعتراضات کشورهاي ديگر منطقه عليه حاکمان ديکتاتورشان خواهان يک دولت دموکراتيک‌تر و سلطنت مشروطه در اين کشور تحت کنترل خاندان آل خليفه شدند. از زمان سرکوب قيام بحرين با مداخله نظاميان عربستاني، ده‌ها تن از مخالفان به زندان افتاده و يا از شهروندي محروم شده‌اند.

شيخ علي سلمان، رهبر جمعيت اپوزسيون الوفاق ماه ژوئن گذشته به اتهام تحريک به نافرماني حکم چهار سال حبس را دريافت کرد و از زمان آغاز انقلاب تاکنون ده‌ها نفر در ناآرامي‌هاي دوره‌اي در بحرين که به رغم سرکوبگري‌ها رخ مي دادند، کشته شده‌اند.

اين در حالي است که عيسي بن عبدالرحمان الحمدي، وزير اطلاع‌رساني بحرين به رغم گزارش عفو بين‌الملل عليه وضعيت سياسي کشورش گفت: بحرين در جبهه سياسي پيشرفت به دست آورده است. وي به خبرگزاري فرانسه گفت: دولت بحرين اصلاحات را تسريع کرده و در انتخابات نوامبر 2014 که از سوي اپوزيسيون تحريم شد، اکثريت بحريني‌ها به نفع پيشرفت مثبت حاصل شده از سوي پارلماني که اختيارات بيشتري به دست آورد، راي دادند.

اين وزير وابسته به خاندان حاکم گفت: در جبهه اقتصادي بحرين هدف يک بودجه متوازن را به منظور برقراري تعادل ميان درآمدها و هزينه‌ها از طريق افزايش درآمدهاي غيرنفتي، اصلاح يارانه‌ها و کاهش هزينه‌هاي فعلي با ساختاربندي مجدد اداره‌هاي دولت در نظر دارد. اين در حالي است که پليس بحرين هشدار داده هرگونه فراخوان براي اعتراضات در سالگرد قيام اين کشور در روز يکشنبه يک تخلف کيفري محسوب شده و براساس قانون مجازات خواهد شد. شاهدان عيني گفتند نيروهاي امنيتي بحرين در آستانه اين سالگرد ايست بازرسي‌ها در روستاهاي شيعه را که در دو شب گذشته شاهد تظاهرات بوده‌اند افزايش داده و چندين نفر را دستگير کرده‌اند.

وزارت کشور بحرين اعلام کرد که يک انفجار «تروريستي» به يک خودرو پليس در ورودي روستاي شيعه دراز در نزديکي منامه آسيب جزئي وارد کرد.

جيمز لينچ، معاون امور خاورميانه و شمال آفريقا در عفو بين‌الملل مي‌گويد: امروز در بحرين هر کسي که جرأت انتقاد از مقام‌ها را پيدا کند با ريسک مجازات مواجه است.


 اميد اتحاديه اروپا به بقاي بريتانيا 

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز جمعه گفت که درخواست لندن براي اعمال اصلاحات در ساختار اتحاديه اروپا را درک مي‌کند. ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا که ميهمان شهردار هامبورگ در يک برنامه سنتي ناهار در تالار شهرداري اين شهر بود، گفت: «اگر به لطف همکاري با يکديگر بتوانيم اين تغييرات را اعمال کنيم، من به صراحت مي‌گويم که بريتانيا در اتحاديه اروپا با شرايط جديد آن باقي خواهد ماند.» مراسم ناهار «ماتيه» همه ساله با شرکت شخصيت هاي با نفوذ آلماني و خارجي در هامبورگ برگزار مي‌شود. خانم مرکل در اين مراسم گفت: «همه شما نظر مرا مي‌دانيد. من مي‌خواهم که بريتانياي کبير در آينده نيز يک عضو فعال در يک اتحاديه اروپاي موفق باشد... اين به نفع آلمان است و بگذاريد بگويم که به نفع بريتانيا و قطعا به نفع کل اتحاديه اروپا نيز خواهد بود.»


 طرح صدر براي عراق 

رهبر جريان صدر عراق ضمن اعلام طرح خود درباره روند سياسي، خواهان تشکيل دولت تکنوکرات به رياست العبادي ظرف 45 روز شد. به گزارش شفق نيوز، مقتدي صدر، رهبر جريان صدر عراق خواهان رأي گيري درباره رهبران نظامي و رئيس ستاد ارتش در داخل پارلمان و تشکيل کميته‌هاي داراي مهارت زياد براي بررسي قراردادهاي تسليحاتي شد. صدر خواهان کارآمدسازي نقش دستگاه قضايي و دادستاني کل و پاکسازي اين دستگاه از فاسدان شد. در حمايت از طرح اصلاحاتي مقتدي صدر صدها تن از طرفدران صدر در بغداد تظاهرات کردند. حاميان مقتدي صدر در نزديک ميدان التحرير در مرکز بغداد تظاهرات کردند. العبادي اخيرا اعلام کرده که قصد دارد تغييراتي اساسي در کابينه ايجاد کند و روش سنتي انتخاب وزرا و مقامات دولتي بر اساس گرايش قومي و سياسي را بر هم بزند.


 درخواست ترور رهبر کره‌شمالي 

کئونگ قانونگذار کره جنوبي از حزب حاکم درخواست کرد که رئيس‌جمهوري سئول دستور ترور کيم جونگ اون را صادر کند و تاکيد کرد که تنها مرگ مي‌تواند او را از استفاده از تسليحات اتمي باز بدارد.

به گزارش راشا تودي، ها تائه – کئونگ، از حزب حاکم کره جنوبي گفت: اگر کيم جونگ اون (رهبر کره شمالي) حذف شود، همه خوشحال مي‌شوند. وي که سابقا از فعالان حقوق بشر بوده است، مي‌گويد که سئول يک فرصت اسثنايي چهار تا پنج ساله در اختيار دارد تا پيش‌از آنکه اون يک جنگ هسته‌اي راه بيندازد، او را بکشد. وي گفت که پارک گئون-هاي، رئيس‌جمهوري کره‌جنوبي بايد علنا اعلام کند که قصد ترور اون را دارد و به دنبال حمايت بين‌المللي باشد؛ خصوصا از طرف آمريکا و ژاپن.


 ديدار تاريخي پاپ و اسقف اعظم ارتدوکس 

پاپ فرانسيس و کريل اول، اسقف اعظم ارتدوکس‌هاي روسيه در ديداري تاريخي در کوبا با صدور درخواست مشترکي خواستار محافظت از مسيحيان تحت حمله در خاورميانه شدند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، حدود 1000 سال پس از آنکه شاخه‌هاي شرقي و غربي مسيحيت جدا شدند، ديدار پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان با اسقف اعظم ارتدوکس‌هاي روسيه در ترمينال فرودگاهي در کوبا ديدار کردند. در بيانيه مشترک آنها آمده است: در بسياري از کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا، خانواده‌ها، روستاها، شهرهاي برادران و خواهران مسيحي ما کاملا نابود شده است. کليساهاي آنها به طور وحشيانه مورد حمله و غارت قرار گرفته و به اشياي مقدس آنها بي‌حرمتي شده و آثار تاريخي آنها نابود شده است. اين مردم در عراق و سوريه نيازمند دريافت کمک‌هاي بشردوستانه فوري و گسترده هستند و عدم کمک‌رساني از علل مهاجرت گسترده مسيحيان است.

رائول کاسترو، رئيس‌جمهوري کوبا در جريان ديدار پاپ با اسقف روسيه حضور داشت که همين نيز لحظه‌اي تاريخي محسوب مي‌شود. وي سال گذشته ميزبان پاپ فرانسيس بود. باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا هم اخيرا روابط ديپلماتيک کشورش را با هاوانا احيا کرده است. کوبا همچنين ميانجي مذاکرات صلح دولت کلمبيا با شورشيان چپگراي فارک شد تا به 50 سال درگيري خونين پايان دهد. پاپ گفته است: اگر کوبا همين روش را ادامه دهد، به «پايتخت اتحاد» مي‌شود. اين لحظه تاريخي زماني فراهم شد که کريل اول به کوبا سفر کرد و پاپ فرانسيس هم در راه سفر به مکزيک، توقف کوتاهي در کوبا داشت.


 اکونوميک 

برنامه اقتصادي آمريکا و کوبا

مقام‌هاي آمريکايي اعلام کردند، ايالات متحده و کوبا قرار است در روز سه شنبه توافقي را براي از سرگيري پروازهاي تجاري براي نخستين بار در طول 50 سال گذشته امضا کنند که براساس آن ده‌ها پرواز تجاري جديد به صورت روزانه از پاييز آتي بين دو کشور برقرار مي‌شود. به گزارش آسوشتيدپرس، آنتوني فاکس، وزير حمل‌و‌نقل آمريکا قرار است روز سه‌شنبه به هاوانا برود تا اين توافق را امضا کند. اين توافق مهمترين تحول در روابط آمريکا و کوبا از زمان ديدار باراک اوباما، رييس‌جمهوري آمريکا با رائول کاسترو، رهبري کوبا در اواخر 2014 است که باعث شد تا روابط دو کشور پس از 50 سال به حالت عادي بازگردد. دولت واشنگتن به شدت به دنبال توسعه و پيشرفت در ايجاد روابط تجاري و ديپلماتيک با کوبا پيش از پايان دوره رياست‌جمهوري اوباما است. چند هفته آتي براي ايجاد روابط بهتر و امضاي توافقات بيشتر ميان دو کشور پيش‌از سفر اوباما به کوبا در اواخر مارس 2016 حساس است. توماس اينگل، يکي از معاونان وزارت امور خارجه آمريکا در امور حمل‌و‌نقل گفت: اين توافق باعث افزايش مسافرت‌ها ميان دو کشور شده و تحکيم‌کننده رويکرد رييس‌جمهوري در ايجاد روابط ميان واشنگتن و هاواناست. براساس اين توافق، خطوط هوايي آمريکا مي‌توانند پروازهاي خود را در مسير کوبا آغاز کنند و به رقم 110 پرواز در روز برسانند که پنج برابر بيشتر از تعداد پروازهاي کنوني است. تمامي پروازهايي که اکنون انجام مي‌شود، چارتري هستند. اين توافق اجازه مي‌دهد تا علاوه بر 10 تا 15 پرواز چارتري، روزانه 20 پرواز از آمريکا به هاوانا انجام شود. مابقي پروازها هم به ساير فرودگاه‌هاي کوبا صورت مي‌گيرد.

در سال گذشته ميلادي قريب به 160 هزار پرواز تفريحي و مسافرتي به کوبا از آمريکا صورت گرفت و صدها هزار کوبايي- آمريکايي براي ملاقات با خانواده‌هايشان از پروازهاي مذکور استفاده کردند. پروازهاي تجاري مي‌تواند صدها هزار مسافر آمريکايي را در سال جابجا کند و روند مسافرت را آسانتر کند که شامل رزرو آنلاين و سرويس‌هاي 24 ساعته خدمات مسافران است که پروازهاي چارتري آنها را ندارند. آمريکايي‌هايي که قصد مسافرت به کوبا را دارند همچنان بايد براساس قوانين مسافرت دولت آمريکا طبقه بندي شوند.

گردشگري نيز ممنوع است اما تعداد سفرهايي که به دلايل حقوقي به کوبا صورت مي‌گيرد در حال افزايش است. سفرهاي تجاري به مسافران اين اجازه را مي‌دهد تا به راحتي بسته‌هاي پستي را به صورت آنلاين و در طبقه بندي‌هاي مشخص شده، چک کنند. در صورت امضاي توافق روز سه شنبه، خطوط هوايي آمريکا 15 روز وقت دارند تا درخواست‌هاي خود را براي مسيرهاي جديد هوايي به کوبا اعلام کنند. پس از آن خطوط هوايي آمريکا بايد با مقام‌هاي هوانوردي کوبا توافقاتي را امضا کنند که دولت آمريکا اميدوار است در پاييز سال جاري ميلادي نهايي شود.

احتمال رکود اقتصادي آمريکا

به نوشته روزنامه وال‌استريت ژورنال اقتصاددانان احتمال رکود اقتصادي را در آمريکا طي دوازه ماه آينده رو به افزايش مي‌دانند. تعداد فزاينده‌اي از مديران اجرايي شرکتها و اقتصاددانان آمريکا خطر وارد شدن اين کشور در رکود اقتصادي را با توجه به چالش‌هاي ناشي از کندي اقتصاد جهاني و تلاطم بازارهاي مالي در اوايل سال در حال تشديد مي‌دانند.

طبق نتايج نظرسنجي ماهانه وال استريت ژورنال از اقتصاددانان، ميانگين برآورد آنها از امکان رکود در آمريکا ظرف دوازده ماه آينده به بيست‌و‌يک درصد افزايش يافت که دو برابر برآورد يکسال قبل و بالاترين رقم از سال دو هزار و دوازده بوده است. اقتصاددانان بنک آو امريکا مريل لينچ احتمال رکود را ظرف دوازده ماه آينده بيست و پنج درصد مي‌دانند. اين جو نااميدکننده- با وجود برخي شاخص‌هاي مثبت اقتصادي آمريکا- منعکس‌کننده نگراني‌هاي موجود درباره پيامدهاي ضعف بسياري از اقتصادهاي خارجي بر سلامت اقتصاد آمريکا به عنوان اقتصاد اول جهان است.

جنت يلن رئيس بانک مرکزي آمريکا روز پنجشنبه در کميته بانکداري سنا ضمن هشدار درباره خطرات متعدد پيش‌روي اقتصاد آمريکا گفت که بانک مرکزي بدقت بازارهاي مالي جهان و رويدادهاي اقتصادي تاثير‌گذار بر رشد اقتصادي جهان را تحت نظر دارد.


 فضاي مجازي 

جدال حاميان نصرالله در فيس‌بوک

حاميان مقاومت با انتشار تصاوير زيادي از دبير کل حزب‌الله لبنان به اقدام پايگاه اجتماعي «فيس‌بوک» مبني بر حذف عکس‌هاي سيد‌حسن نصرالله و چند صفحه که عکس‌هاي مختلفي از وي منتشر کردند، پاسخ و اين پايگاه را مورد هجمه قرار دادند. به نوشته روزنامه لبناني «البناء» گزارش داد که هدف اين کمپين آن طور که حاميان سيد‌حسن نصرالله، دبيرکل حزب‌الله لبنان گفته‌اند باز نشر عکس‌هاي وي است. پيشتر پايگاه اجتماعي «فيس‌بوک» چندين صفحه را به خاطر انتشار عکس‌هاي سيد حسن نصرالله حذف و آنها را فيلتر کرد. فيس‌بوک با طرح اين ادعا که «صفحات شامل عکس‌هاي سيد حسن نصرالله از استقبال گسترده‌ کاربران برخوردار نيست»، اين صفحه‌ها را فيلتر کرد. حاميان نصرالله خشم شديد خود را نسبت به اين اقدام ابراز کرده و خواهان کمپين‌هايي عليه فيس‌بوک از طريق هشتگ‌ شدند؛ هشتگ‌هايي که از کاربران پايگاه‌هاي اجتماعي مي‌خواهند در دفاع از سيد‌حسن نصرالله با انتشار يک عکس وي مشارکت کنند.


 اخبار کوتاه 

هشدار سيا درباره بازگشت القاعده

ميدل ايست: سيا هشدار داد، گروه شبه‌نظامي القاعده مي‌تواند بار ديگر در مناطق مرزي افغانستان و پاکستان جان بگيرد و در همين حال داعش به عنوان رقيبي براي برخي از گروه‌هاي تروريستي موجود در اين کشور جنگ‌زده تبديل شده است.هشدار سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) در شرايطي مطرح مي‌شود که ارتش پاکستان 97 شبه‌نظامي القاعده در مناطق مرزي را بازداشت کرد.

هشدار نيروهاي مردمي عراق

العراقيه: نيروهاي مردمي عراق ضمن هشدار به عربستان، اعلام کردند که مرزهاي عراق گورستان تمامي کساني خواهد شد که قصد نزديک شدن يا لطمه زدن به آن را داشته باشند.عربستان و برخي کشورهاي عربي اخيرا رزمايش «رعد شمال» را آغاز کردند. به گفته برخي منابع اين رزمايش جهت آمادگي براي مداخله زميني نيروهاي عربي در سوريه و عراق است.

نگراني درباره چالش‌هاي قاهره

الاهرام: السيسي، رئيس جمهوري مصر در سخنراني ديروز خود در پارلمان اين کشور با اشاره به موفقيت اين کشور در خنثي‌سازي نقشه و ناکام گذاشتن توطئه‌اي که عليه اين کشور طراحي شده بود، تاکيد کرد که مصر با لحظات بسيار حساسي و چالش‌هاي نگران کننده‌اي در طول تاريخ خود مواجه است.

حفر خندق در مرز تونس و ليبي

اليوم السابع: دولت تونس با حفر خندق‌هاي آبي در مرزهاي مشترکش با ليبي براي مقابله با هرگونه دخالت نظامي احتمالي در ليبي آماده شد. همچنين نخست وزير اين کشور از مسئولان داخلي تهيه برنامه‌هايي براي مقابله با مهاجرت احتمالي آوارگان را خواستار شد. در جريان انقلاب 2011 ليبي که منجر به سرنگوني حکومت معمر قذافي، ديکتاتور مخلوع ليبي شد، بيش‌از 100 هزار تن با عبور از مرز خود را به تونس رساندند. تنش‌هاي امنيتي و سياسي مستمر در ليبي کشورهاي غربي را به فکر دخالت نظامي در اين کشور انداخت.

اعتراض پاکستان به آمريکا

اينديانيوز: دولت هند سفير آمريکا را به دليل تصميم واشنگتن براي فروش جنگنده‌هاي «اف 16» به پاکستان طي توافقي به ارزش تقريبا 700 ميليون دلار احضار کرد.تصميم فروش اين جنگنده‌ها روز پنج شنبه از سوي پنتاگون به کنگره ارائه و روز جمعه اعلام شد.

انتقاد از سياست‌هاي اسرائيل

فلسطين اليوم: سفير دائم فلسطين در سازمان ملل در سه نامه مشابه به دبيرکل سازمان ملل، رئيس شوراي امنيت و رئيس مجمع عمومي سازمان ملل به وضعيت نابسامان در فلسطين اشغالي از جمله قدس شرقي اشاره کرد که نتيجه سياست‌ها و اقدامات غيرقانوني و ويرانگر اسرائيل است.


 اخبار کوتاه 

مرگ و مير پناهجويان در جهان

کميسارياي عالي ملل متحد در امور آوارگان روز جمعه اعلام کرد از ابتداي سال دو هزار و شانزده تا کنون بيش از هشتاد هزار آواره وارد اروپا شده‌اند و بيش‌از چهارصد نفر در اين مسير پرمخاطره جان خود را از دست داده اند.

بر‌اساس اين گزارش، مليسا فلمينگ سخنگوي کميسارياي عالي آوارگان سازمان ملل متحد در کنفرانسي مطبوعاتي در ژنو سوئيس اين مطلب را بيان کرد و افزود به رغم شرايط دشوار سفرهاي دريايي، سرماي هوا در زمستان و مشکلات متعددي که آوارگان با قدم نهادن برخاک اروپا با آنها روبرو مي‌شوند، بيش‌از دو هزار نفر هر روز با به خطرانداختن جان خود و اعضاي خانواده‌شان اين سفر مخاطره آميز را به پايان مي‌رسانند و وارد خاک اروپا مي‌شوند.

اين مقام بين‌المللي با اشاره به اين که شمار ورود آوارگان به اروپا در شش هفته نخست سال دو هزار و شانزده نسبت به چهار ماه ابتدايي سال دو هزار و پانزده بيشتر بود، تصريح کرد ورود آوارگان به اروپا از ژوئيه سال دو هزار و پانزده آهنگ سريعتري پيدا کرد. سخنگوي کميسارياي عالي آوارگان سازمان ملل متحد ادامه داد نزديک به پنجاه و هشت درصد از آوارگاني که ژانويه سال دو هزار و شانزده وارد خاک اروپا شدند، زنان و کودکان بودند. از هر سه آواره اي که در اين مدت خود را به خاک يونان رساند، يک نفرشان کودک بود در حالي که در سپتامبر سال دو هزار و پانزده از هر ده آواره اي که وارد يونان شد يک نفرشان کودک بود.

به گفته مليسا فلمينگ، بيش از نود و يک درصد از آوارگاني که امسال خود را به خاک اروپا رسانده اند از اتباع ده کشور هستند که سوريه، عراق و افغانستان در صدر آنها قرار مي‌گيرند. اين مقام بين‌المللي خاطر نشان کرد شرايط سخت زمستان و درياي متلاطم مانع از آن نشده است که آوارگان اين کشورها راه اروپا را در پيش گيرند هر چند اين سفر به قيمت جان شماري از آنها تمام مي‌شود. تقريبا هر روز سفرهاي دريايي آوارگان به طرف اروپا، با غرق شدن يا گم شدن قايق‌هاي آنها در دريا همراه بوده است و در اين ميان چهارصد تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.