نسخه شماره 3976 - 1394/11/25 -


تلنگر

رئيس‌جمهوري:
به بهانه دور زدن تحريم پول ملت را غارت کردند

هاشمي رفسنجاني:
عشق مردم به ميهن و انقلاب در راهپيمايي 22 بهمن متبلور بود


حضور در انتخابات‌ فرصتي براي از بين بردن تهديدات


منتظر خبرهاي خوب در حوزه تاييد صلاحيت‌ها هستيم

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
عده‌اي براي پيشبرد اهداف سياسي خود مرتب به دنبال ايجاد تضاد هستند


«ولادت بانوي انديشمند آل‌علي(ع)»


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان

بررسي آرايش سياسي چهره‌هاي شاخص انتخابات خبرگان رهبري
ليست «هاشمي» در برابر ليست «جامعه مدرسين»


ديدار ظريف- کري در مونيخ

مجادله دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان درباره ايران تشديد شده است
دکترين ايران در جنگ داخلي آمريکا

سيد‌حسين موسويان:
مسير ايران و آمريکا کاهش گام به گام خصومت است


خبر


ديپلماسي

حسينعلي اميري خبر داد:
وزارت کشور از تعرض به تجمعات قانوني دوران تبليغات جلوگيري مي کند


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- وزير ارتباطات درباره امکان فيلتر شبکه‌هاي اجتماعي در مقاطع خاص مانند زمان انتخابات اظهار داشت: اين کار برخلاف سياست‌هاي دولت است و اگر شبکه‌اي اجتماعي قوانين کشور را محترم مي‌شمارد دليلي بر قطع آن وجود ندارد.

بالاخره مردم هنوز خاطرات خوش قطعي مکرر پيامک ها در سال 88 را از ياد نبرده اند.

- پايگاه «ميدل ايست آي» روز شنبه با انتشار گزارشي در مورد روند مذاکرات صلح سوريه، مدعي شده است که جان کري وزير خارجه آمريکا از اقدام معارضين سوري در ترک گفت‌وگوها، خشمگين شده است.

هر خشم يا لبخندي که نتايج مفيدي را براي مردم مظلوم سوريه در پي داشته باشد، قابل تقدير است.

- يک ناشر برگزيده دارالقرآن با انتقاد از کيفيت قرآن‌هاي چيني مي‌گويد: وقتي جنس بي‌کيفيتِ ارزان وارد شود، خيلي به ناشر ضربه مي‌زند و خيلي‌ها را بيکار مي‌کند.

اين برادران عزيز چيني، لااقل در اين يک فقره کيفيت را حفظ مي‌کردند، بد نبود.

- رئيس سازمان بهزيستي از اعلام آمار نهايي شيوع‌شناسي اعتياد در طرح خانه به خانه خبر داد و گفت: طي ماه آينده ميزان و نوع مصرف مواد مخدر در کشور مشخص مي‌شود.

انشاءالله که اين آمار دقيق و درست و صحيح خواهد بود.

- رژيم سعودي براي شلاق زدن به شهروندان اين کشور اقدام به نوبت‌دهي به آنها و يادآوري از طريق پيامک مي‌کند.

بهتر از آن است که طرف را يک ماه در زندان حبس کنند تا نهايتا 100 ضربه شلاقش بزنند!


 رئيس‌جمهوري:
 به بهانه دور زدن تحريم پول ملت را غارت کردند 

رئيس‌جمهوري بانک‌ها را شريان حيات اقتصادي جامعه دانست و با يادآوري شرايط سخت تحريم گفت: بدانديشاني به بهانه دور زدن تحريم پول ملت را غارت کردند. به گزارش ايرنا، حجت الاسلام حسن روحاني در پنجاه و پنجمين مجمع ساليانه بانک مرکزي گفت: بدترين تحريم تاريخي اقتصادي را بر مردم عزيز کشورمان تحميل کردند از کشتيراني گرفته تا بيمه، بانک، تبادل اسکناس، فلزات گرانبها، صنعت پتروشيمي‌تا خودرو و تقريبا همه شريان‌هاي حياتي توسعه‌اي يک کشور را با مشکل مواجه کردند. روحاني افزود: ما داشتيم به حدود 50-60 سال پيش برمي‌گشتيم ، رفتيم به صراف و صرافي و به سراغ چمدان و پول در چمدان رفتيم. شرايط بسيار سختي را بر کشور ما تحميل کردند. وي ادامه داد: بدانديشاني که در شرايط سخت اين مردم به بهانه دور زدن تحريم، پول اين ملت را غارت کردند. اين نشان مي‌دهد که ملت ما چه شرايط سختي را پشت سر گذراند. رئيس دولت تدبير و اميد افزود: اين جلسه زمان آن نيست؛ در وقت ديگري بايد گفته شود که در چه پيچ و خم‌ها و مشکلاتي بوديم و خداوند چگونه اين ملت را مثل هميشه در تاريخ جهان سرافراز کرد؛ يک کشور در دنيا نيست که بگويد ايران در اين مذاکرات سرش کلاه رفته است.

وي ادامه داد: يک کشور شما پيدا کنيد، يک صاحب نظر پيدا کنيد؛ يک نفر حتي آنهايي که بدخواه ما هستند، حتي رژيم منفوري که عليه ما کار مي‌کند، اين‌ها تازه مي‌گويند ايران سر 5+1کلاه گذاشته است. رئيس شوراي عالي امنيت ملي اضافه کرد: آنهايي که اين را با لحن ديگري بيان مي‌کنند، حتي آنهايي که در آمريکا مخالف اين توافق بودند و هستند، نمي‌گويند ايران سرش کلاه رفته، مي‌گويند آمريکا سرش کلاه رفته است. روحاني گفت: در تاريخ ايران و کشورهاي در حال توسعه وجود ندارد که ديپلمات‌هاي آنها در برابر 6 قدرت جهاني بنشينند و به خوبي و به دقت از حقوق يک ملت دفاع کنند. اين براي ما افتخار است. رئيس‌جمهوري افزود: اگر کسي از رفع تحريم خوشحال نباشد، نمي‌دانم چه تعبيري بايد به کار برد. بايد بگويم در ايراني بودن آن بايد شک کنيم. مگر امکان دارد که يک ايراني وطن دوست، عاشق ملت و کشور خود باشد و از برداشته شدن تحريم‌ها خوشحال نباشد البته عده اي بودند که از وجود تحريم‌ها نفع مادي مي‌بردند. وي در ادامه تاکيد کرد: رفع تحريم نه تنها به نفع ملت ايران بلکه به نفع همسايگان، دوستان، مردم و همه طرف‌هاي تجاري ما است. وي با اشاره به اين که بر فشار دشمن، به خوبي روشن شد که نقش بانک تا چه حد مهم است، گفت: چرا آنها سيستم بانکي را تحت فشار قرار دادند؛ زيرا تحريم بانکي به يک معنا تحريم همه چيز است. آنها دارو و تجهيزات پزشکي به ما نمي‌دادند و ببينيد با چه ابزاري در اين چند سال توانستيم مسير خودمان را ادامه دهيم. رئيس شوراي اقتصاد تصريح کرد: اکنون که تحريم‌ها برداشته شده بانک‌ها بايد جبران کنند. ما به عنوان دولت و خادم مردم وظيفه داريم که به مسئوليت خود عمل کنيم. روحاني گفت: همواره نگران اين قول بودم که گفتم همه توانم را به کار مي‌گيرم تا در کنار چرخش سانتريفيوژها اقتصاد مردم هم بچرخد. شهادت مي‌دهم که تيم مذاکره کننده به صورت شبانه روزي در تلاش بود، نه روز، نه شب، نه تعطيلات، نه ماه رمضان و نه محرم داشت. همه به صورت شبانه روزي کار مي‌کردند و چه اضطراب‌ها، مشکلات، دلهره‌ها و فراز و نشيب‌هاي فراواني داشتند.

وي ادامه داد: اگر روزي همه چيز براي مردم بازگو شود، خواهيد ديد در اين 30 ماه بر ما چه گذشت اما من از ابتداي مذاکرات خوش بين بودم. رئيس‌جمهوري گفت: در مجمع عمومي‌سازمان ملل آنگاه که براي نخستين بار 1+5 و ايران براي نخستين بار در سطح وزيران خارجه ديدار کردند، دنيا به ملت و دولت ما اعتماد کرد و به اين باور رسيد که ملت ايران را با فشار، زور و تحريم نمي‌توان تسليم کرد. مردم ايستادگي کردند و دنيا هم اين مقاومت را باور کرد و بحمدالله بهترين سربازان نيز به صحنه رفتند و موفق شديم. روحاني با اشاره به فضاي انتخابات و رقابتي افزود: ان شاء الله همه مردم پاي صندوق‌هاي رأي مي‌آيند و انتخابات بسيار شکوهمندي مي‌آفرينند. همه بايد پاي صندوق‌هاي راي برويم چرا که در غير اين صورت شروع شرايط بهتر براي ما رقم نمي‌خورد. وي با اشاره به انتخاب اصلح در انتخابات گفت: اکنون در شرايطي که در منطقه جنگ، کشتار، ترور و خونريزي وجود دارد، انتخابات ايران بسيار تاثيرگذارتر است و در منطقه و جهان نيز اثر مثبت خواهد داشت. رئيس‌جمهوري با يادآوري اين نکته که اکنون نگاه دنيا نسبت به ايران تغيير کرده، اضافه کرد: وقتي پس از برجام، صف‌هاي طولاني رأي گيري را در کشور ببينند، بسيار زيباست چون به سرنوشت و آينده خودمان رأي مي‌دهيم و اين بسيار مهم است. روحاني گفت: در اين دو هفته به طور طبيعي رقابت‌هاي انتخاباتي وجود دارد اما نکته اساسي انسجام و اتحاد براي ساختن و توسعه ايران و جبران سال‌هاي گذشته است.

وي با اشاره به يکي از وعده‌هاي انتخاباتي خود در سال 92 اظهار داشت: گفته بودم که بدون مشاوره با کارشناسان و متخصصان تصميمي‌نمي‌گيرم، براي همه امور همواره افراد متخصص و کارشناس را دعوت و گفت وگو کرديم. اگر همه آنها يک نظر داشتند، نظر خود را کنار گذاشتم و تسليم شدم. رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه در آغاز دولت ثبات و آرامش مهمترين موضوع مورد نظر ما بود، گفت: کار بسيار بزرگي در اين دو سال و نيم عمر دولت در زمينه ثبات انجام شده است. در اين دوران مي‌بينيد که ديگر نوسان و دلهره در بازار اقتصادي وجود ندارد. رئيس‌جمهوري خاطرنشان کرد: طي اين دو سال و نيم، دولت از بانک طلب نکرده و بدهي ندارد، امر حاکي از آن است که دولت در مسير انضباط مالي حرکت مي‌کند و بايد آن را ادامه دهد تا بانک‌ها در فضاي توليد قرار گيرند.

روحاني با اشاره به شرايط سخت اداره کشور گفت: از سويي انتظار طولاني براي توافق هسته اي از آذر سال گذشته مردم را تحت فشار قرار داد و از سوي ديگر يک عده به دلايل جناحي و حزبي و کارهاي بي مزه مردم را مايوس کردند اما مردم باور کردند که ما درست مي‌گوييم. رئيس‌جمهوري به دو مساله که با دشواري‌هاي زيادي روبه رو است، اشاره کرد و گفت: يکي از اين مسايل اين است که به بانک مرکزي بگوييم قيمت دلار را کاهش دهد و مورد دوم نيز درخواست از دستگاه‌هاي دولتي براي واگذاري بنگاه‌ها به بخش خصوصي است اما ان شاءالله هر دوي اينها انجام خواهد شد. روحاني با تاکيد بر اين که 6 ماه دوم سال آينده نرخ ارز بايد تک رقمي‌شود، گفت: اين امر جلوي بسياري از مفاسد را مي‌گيرد و ثبات بيشتري به بازار مي‌دهد.


 هاشمي رفسنجاني:
 عشق مردم به ميهن و انقلاب در راهپيمايي 22 بهمن متبلور بود 

ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي خانواده، در جلسه ديروز مجمع تشخيص مصلحت نظام به رياست آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پيگيري شد و با تصويب 11 بند ديگر از اين سياست‌ها، مجموعه سياست‌هاي کلي خانواده در قالب 17 بند به پايان رسيد. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام با توجه به حضور پرشور و حماسي مردم سراسر کشور در راهپيمايي يوم‌الله 22 بهمن، گفت: لازم است بار ديگر از هوشياري و موقعيت‌شناسي خوب آحاد مردم ايران براي حضور معقول، منظم و گسترده در راهپيمايي روز 22 بهمن، تقدير و تشکر کنيم. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور انبوه مردم در اين مراسم را با توجه به شرايط حساس و خطير منطقه معنادار و حاکي از ارتباط خوب مردم با نظام اسلامي و علاقه‌مندي به ميهن و انقلاب دانست که اين عشق و وفاداري در شعارها و اظهارات آنان کاملاً متبلور بود. وي با اشاره به توافق مقدماتي به عمل آمده در مونيخ در مورد سوريه، گفت: هر چند اين توافق فعلاً در حد متوقف کردن اقدامات خصمانه بوده و آتش‌بس نيست، ولي جاي اميدواري است که در آينده بهتر شود. وي توجه به وضعيت مردم تحت محاصره در مناطق اشغالي را اقدامي خوب دانست و با توجه به وضع بسيار اسف‌بار و داراي مشکلات واقعي، افزود: هر چند دولت و مردم سوريه اميدي به نتايج اين توافق ندارند، ولي به نظر مي‌رسد جمع‌بندي مناسبي شده و اميدواريم نهايتاً به نفع مردم سوريه به نتيجه برسد. در اين جلسه که علاوه بر اکثريت اعضا، وزراي اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاون رييس‌جمهور در امور زنان و خانواده و رييس فراکسيون زنان و امور خانواده مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند، پس از بحث و استدلال‌هاي مبسوط اعضا و مدعوين، بندهاي ذيل به عنوان سياست‌هاي کلي خانواده به تصويب رسيد:

6- ارائه و ترسيم الگوي اسلامي خانواده و تقويت و ترويج سبک زندگي اسلامي ايراني با: - ترويج ارزش‌هاي متعالي و سنت‌هاي پسنديده در ازدواج و خانواده

- پر رنگ کردن ارزش‌هاي اخلاقي و زدودن پيرايه‌هاي باطل از آن - مبارزه با اشرافيت و تجمل‌گرايي و مظاهر منحط فرهنگ بيگانه - برجسته‌سازي رفتارهاي شايسته گروه‌هاي مرجع و جلوگيري از شکل‌گيري گروه‌هاي مرجع ناسالم 7- بازنگري، اصلاح و تکميل نظام حقوقي و رويه‌هاي قضايي در حوزه خانواده متناسب با نيازها و مقتضيات جديد و حل و فصل دعاوي در مراحل اوليه توسط حکميت و تأمين عدالت و امنيت در تمامي مراحل انتظامي، دادرسي و اجراي احکام در دعاوي خانواده با هدف تثبيت و تحکيم خانواده 8- ايجاد فضاي سالم و رعايت روابط اسلامي زن و مرد در جامعه 9- فراهم آوردن زمينه لازم و طراحي سازوکار مناسب براي ايجاد اشتغال، تأمين مسکن و ارتقاي معيشت و اقتصاد خانواده‌ها و توانمندسازي آنان براي کاهش دغدغه‌هاي آينده 10- ساماندهي نظام مشاوره و آموزش و تسهيل دسترسي به آن قبل، حين و پس از تشکيل خانواده براساس مباني اسلامي ايراني در جهت تحکيم بنيان خانواده 11- توانمندسازي اعضاي خانواده در مسئوليت‌پذيري امور خانواده و تعاملات اجتماعي، اقتصادي و تربيت نسل سالم، مومن، مولد و با نشاط 12‌- حمايت از عزت و کرامت همسري، نقش مادري، خانه‌داري و اجتماعي زنان و نقش پدري و اقتصادي مردان و مسئوليت تربيتي و معنوي زنان و مردان 13- پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي و عوامل تزلزل نهاد خانواده به ويژه موضوع طلاق، اعتياد و جبران آسيب‌هاي ناشي از آن با شناسايي مستمر عوامل طلاق و فروپاشي خانواده و فرهنگ‌سازي کراهت طلاق 14- حمايت حقوقي، اقتصادي و فرهنگي از خانواده‌هاي با سرپرستي زنان و تشويق و تسهيل ازدواج آنان 15- اتخاذ روش‌هاي حمايتي و تشويقي مناسب براي تکريم سالمندان در خانواده و تقويت مراقبت‌هاي جسمي و روحي و عاطفي از آنان 16- ايجاد سازوکارهاي لازم براي ارتقاي سلامت همه جانبه خانواده‌ها به ويژه سلامت باروري و فرزند‌آوري در راستاي برخورداري از جامعه سالم، پويا و بالنده 17- بازنگري و اصلاح و آموزش قوانين و مقررات مربوط به فرزندان و والدين.


 حضور در انتخابات‌ فرصتي براي از بين بردن تهديدات 

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينکه ايران علاوه بر فرصت‌هاي مادي که در اختيار دارد از فرصت‌هاي معنوي بسياري برخوردار است، خاطرنشان کرد: حضور مردم در صحنه‌هاي مختلف از جمله راهپيمايي‌ها و انتخابات‌هاي پيش‌رو فرصتي است که براي از بين بردن تهديدات در اختيار مسئولان قرار مي‌گيرد و مسئولان نيز بايد هنر استفاده از اين فرصت‌ها را داشته باشند. به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در جشنواره ملي «امتنان از کارآفرينان برتر کشور» با تقدير از حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، خاطرنشان کرد: مردم در راهپيمايي 22بهمن در سراسر کشور سنگ تمام گذاشتند و حضور خوب و معناداري از خود نشان دادند. وي با تأکيد بر اينکه انقلاب اسلامي ايران براي دستيابي ملت ايران به خواسته‌هاي تاريخي خود يعني «استقلال‌، آزادي و پيشرفت» اتفاق افتاد، اظهار کرد: حاصل خواسته‌هاي مردم در جمهوري اسلامي متبلور شده است و اميدواريم که روز به روز به اين آرمان‌ها نزديک‌تر شويم. جهانگيري با اشاره به شرايط به وجود آمده در پسابرجام در جامعه، اظهار کرد: پس از برجام شرايط خوبي در جامعه به ويژه براي کارآفرينان نسبت به گذشته ايجاد شده است. ايجاد شرايط مناسب براي جابجايي پول، رفع محدوديت‌هاي فعاليت‌هاي پيشتاز توسعه و فعاليت‌هاي اقتصادي از جمله موضوع بيمه و حمل و نقل، امکان تأمين مالي از منابع خارجي و همچنين افزايش صدور نفت از فرصت‌هاي فراهم شده در دوران پسابرجام است. وي با اشاره به افزايش روزانه صادرات نفت در کشور خاطرنشان کرد: در روزهاي پسابرجام روز به روز ميزان صادرات نفت کشور افزايش مي‌يابد. و اين به گونه‌اي است که امروز ميزان صادرات نفت ما به حدود يک ميليون و 300 هزار بشکه در روز رسيده است. معتقديم که ايران بايد به حرکت در مسير خود ادامه دهد و سهم خود را از بازارهاي بين‌المللي نفت کسب کند. جهانگيري با تأکيد بر اينکه در دوران پسابرجام حتماً دولت مواظبت مي‌کند که لطمه‌اي به توليد و اقتصاد کشور وارد نشود، خاطرنشان کرد: بايد مواظب باشيم که به هيچ وجه بازارهاي داخلي در اختيار خارجي‌ها قرار نگيرد.


 منتظر خبرهاي خوب در حوزه تاييد صلاحيت‌ها هستيم 

سخنگوي دولت گفت: همچنان منتظر خبرهاي خوب در حوزه تاييد صلاحيت‌ها براي انتخابات هستيم و انشاءالله با پيگيري‌هاي دولت و همکاري شوراي نگهبان همين روزها اين خبرهاي خوبي اعلام مي‌شود. به گزارش ايلنا، محمدباقر نوبخت در حاشيه مراسم افتتاحيه موزه کتاب و ميراث مکتوب ايران درباره زمان مشخص شدن تکليف بودجه سال 95 گفت: اميدواريم با جلسات منظمي که با مجلس شوراي اسلامي داشته‌ايم؛ بعد از انتخابات 7 اسفند بودجه سال 95 نيز به‌صورت نهايي از طرف مجلس به دولت اعلام شود. نوبخت افزود: حتي اگر يکي دو هفته بعد از سال 95 و مثلا در سومين هفته سال آتي تکليف بودجه به دولت اعلام شود نيز با تمهيداتي که درنظر گرفته‌ايم؛ مشکلي براي اجرايي شدن آن و به‌ويژه افزايش حقوق کارمندان نخواهيم داشت. همچنين سخنگوي دولت در افتتاحيه يازدهمين کنفرانس بين‌المللي مديريت پروژه با اشاره به نتايج پژوهش‌هاي دقيق اين سازمان براي ايران پسابرجام که هم‌زمان با مذاکرات انجام شده، تحولات اقتصادي در اين دوران را فرصت بزرگ تاريخي دانست که اگر به خوبي از آن استفاده نشود به تهديد غيرقابل جبران تبديل مي‌شود. او به انتقادهاي مطرح شده در مورد ارائه نشدن سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه دولت به مجلس پاسخ داد و گفت: «همه برنامه‌ها و پيش‌بيني‌ها و سياست‌هاي دولت براي توسعه به‌طور کامل در غالب برنامه ششم به مجلس شوراي اسلامي ارائه شده و نمايندگان مي‌توانند از همه برنامه‌هاي دولت آگاه شوند. اما اين موضوع به اين معنا نيست که دولت امکان و اختيار اجراي برنامه‌هاي توسعه را ندارد. دولت که نمي‌تواند براي اجراي هريک از سياست‌هاي خود تک‌تک از دولت اجازه بگيرد. دولت مسوول اجرايي کشور است که خود به تنهايي قدرت تصميم‌گيري و اجراي برنامه‌ها را در قالب قوانين جمهوري اسلامي ايران دارد.» رييس سازمان مديريت برنامه‌ريزي گفت: «دولت اختيارات موسعي دارد و براي اجراي برنامه‌هاي خود و پيشبرد برنامه‌هاي اقتصادي نيازي به کسب اجازه از مجلس شوراي اسلامي ندارد و منتظر اجازه مجلس نمي‌نشيند.


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
 عده‌اي براي پيشبرد اهداف سياسي خود مرتب به دنبال ايجاد تضاد هستند 

رئيس مجلس با بيان اينکه عده‌اي مرتب براي پيشبرد اهداف سياسي خود به دنبال ايجاد تضاد هستند تا با صورت دادن حملاتي به مقاصد خود برسند، اظهار داشت: اين منطق مارکسيستي است که بخواهيم براي رسيدن به اهداف خود به دنبال ايجاد تضاد برويم، در اين تفکر نوعي بي‌هنري وجود دارد که در بقيه مسائل نيز اين تفکر را مشاهده مي‌کنيم. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار با مديران مطبوعات و رسانه‌هاي استان قم با بيان اينکه کشور در 37 سال گذشته، فراز و فرودهايي را داشته است، بيان کرد: در بعضي مواقع شرايط براي تصميم‌گيري‌ها سخت بوده است. رئيس نهاد قانونگذاري کشور با بيان اينکه يکي ديگر از مقاطع مهم کشور براي تصميم‌گيري مسئله هسته‌اي بود،‌ اظهار داشت: شرايط به گونه‌اي پيش رفت که ايران بايد مقاومت مي‌کرد و هزينه‌هايي را در اين زمينه مي‌پرداخت. وي با بيان اينکه زمان درستي براي ختم مسئله هسته‌اي انتخاب شد، چون کشور در اين شرايط به دانش هسته‌اي رسيده بود، بيان کرد:‌ اين تصميم قسمت اعظمي از نيازهاي کشور را برطرف کرد،‌ زيرا هم غني‌سازي در داخل کشور انجام مي‌شود و هم اينکه تحقيق و توسعه ادامه مي‌يابد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تصميماتي که درخصوص تاسيسات آب سنگين اراک و فردو اتخاذ شد تصميمات درستي بودند، گفت: فردو از کارايي خود نيفتاده و سانتريفيوژهاي آن همچنان کار مي‌کند. لاريجاني با اشاره به اينکه ختم مسئله هسته‌اي فوايد بسياري را به دنبال داشته است، تصريح کرد: رفع تحريم‌ها موضوع مهمي است و بايد توجه داشت که وجود تحريم‌ها بخشي از مشکلات اقتصادي کشور را تشکيل مي‌دادند. نماينده قم با بيان اينکه بيکاري و شرايط نامناسب اقتصادي مشکلاتي را به وجود آورده بودند که براي رفع آنها نياز به ايجاد فضاي تنفسي بود، تصريح کرد: درست است که مردم در برابر مشکلات مقاومت مي‌کنند ولي نبايد به مسائل اقتصادي مردم بي‌توجه بود. وي افزود: دريافت مواد اوليه اورانيوم و به فروش رساندن اورانيوم غني‌سازي شده موضوع مثبتي است و اينکه کشور وارد گردش چرخه هسته‌اي شده موضوع مهمي است. دکتر لاريجاني با بيان اينکه عده‌اي موضوع فروش اورانيوم غني‌سازي شده را از دست دادن مواد غني‌سازي شده تعريف مي‌کنند که درست نيست، تاکيد کرد: ايران به اين دانش دست يافته و باز هم مي‌تواند اورانيوم غني‌سازي شده توليد کند، ضمن اينکه روسيه تا 7 سال آينده سوخت نيروگاه بوشهر را تامين مي‌کند. رئيس قوه مقننه کشورمان با بيان اينکه در کل مي‌توان گفت تصميم نظام براي ختم موضوع هسته‌اي درست بود و از کساني که اين موضوع را خيانت مي‌دانند، تعجب مي‌کنم، گفت: اين تصميم را عده‌اي به تنهايي نگرفتند بلکه حدود سه سال و نيم پيش در شوراي هسته‌اي همه اين مسائل بررسي مي‌شد و مذاکرات در اين راستا پيش مي‌رفت. وي گفت: در برخي مواقع اين جلسات در محضر مقام معظم رهبري تشکيل مي‌شد و ايشان نيز نظرات خود را بيان مي‌کردند.


 «ولادت بانوي انديشمند آل‌علي(ع)» 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

1) روز پنجم جمادي‌الاولي، روز ولادت بانويي است که پيام‌رسان نهضت عاشوراي حسيني نام گرفته و 49 لقب در کتاب «فاطمه‌الزهرا بهجه قلب المصطفي» دارد و او را «عقيله بني‌هاشم» توصيف نموده‌اند. «زين اب يا زينب» نام دارد و نام پدرش «علي» و نام مادرش «فاطمه» است و «جد بزرگوارش» محمدبن عبدالله و جده‌اش «خديجه» مي‌باشد. در مدينه‌النبي بعد از امام حسين به دنيا آمد و پس از شهادت حضرتش در سنواتي بعد در دمشق مدفون گشت. خون را ديد « از پدر، مادر، برادران و برادرزادگان» و خون‌دل خورد. اکنون صحن و سرا و حرم و گنبد و زائر ميليوني دارد.

2) نوزاد «علي و فاطمه عليها‌السلام» به دنيا آمد که نامگذاري وي را از حضرت رسول خواستند و رسول خدا بر خدا گذارد و خداوند حکيم عليم و خبير و لطيف، وي را «زين اب، زينب» نام نهاد و تاريخ پنجاه و چندساله وي نشان داد که چه عنوان «زيبا و توانا و دانا و سرفراز» مي‌باشد.

3) حضرت زينب، والدين شايسته داشت که فرموده‌اند «و البلد الطيب يخرج نباته باذن ربه، اعراف 58» باران که در لطافت طبعش خلاف نيست در باغ لاله رويد. پدربزرگ شايسته و بايسته داشت که «امين» را از مردم مدال گرفت و «رسول و نبي» را از خداوند و «خاتم‌النبيين» عنوان يافت و برادراني چون «حسنين» که «سروران جوانان بهشتي» بودند داشت و مدينه‌النبي کانون نزول وحي الهي، نام گرفته بود. راستي در وراثت و انتساب زينب بود.

4) حضرت زينب، در دوران تربيت، برترين و والاترين را از جهت جد بزرگوار و پدر و مادر و برادران را داشت که در نهضت حسيني چقدر زيبا درخشيد و در برابر طاغوت قلدر و ديکتاتور کوفه يعني ابن‌زياد به سوال وي «کيف رايت صنع‌ الله باخيک» رفتار خدا را با برادرت چگونه يافتي؟ جواب داد «ما رايت الا جميلا» فقط زيبايي ديدم.

5) حضرت «در انديشه و خردمندي» که امتياز انسان از موجودات ديگر است، رتبه والا دارد و «عقيله بني‌هاشم، عقيله المرتضي» لقب يافت و در دوران زندگي سراسر خون و شهادت و اسارت نشان داد کيست و فرموده‌اند «في تقلب الاحوال عرف مقادير الرجال» در فراز و نشيب‌ها مي‌توان جايگاه افراد و منزلت انسان‌هاي بزرگ را شناخت. فرموده‌اند «عندالامتحان يکرم الرجل او يهان» در آزمايش و امتحان، کرامت و اهانت معلوم مي‌گردد و رضايت را در بحبوحه قيام و شهادت «تجدني کما تحب و ترضي» يافت.

6) حضرت زينب عليها سلام در کلمات قصار «ما رايت الاجميلا، طب نفسک و قر عينک» و خطبه ميانه و مفصل در شهر کوفه و شهر شام، نشان داد، دانش وي چگونه است و از نظر جامعه‌شناسي و روان‌شناسي و مکان و زمان و مخاطب و...

تماشاگر «ابن زياد و يزيد» چه بايد بگويد و چگونه بگويد و چه مقدار بگويد که امام چهارم فرمود «انت بحمدالله عالمه غيرمعلمه و فهمه غير مفهمه» تو داناي بدون استاد و بانوي فهيم و فهميده‌ اي هستي:

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

بغمزه مساله آموز صد مدرس شد

و زلزله سياسي و اجتماعي و اعتقادي به وجود آورد.7) اطلاع‌رساني و آگاه‌سازي وي چه با تفسير قرآن در شهر کوفه هنگام خلافت پدرش و همسرگيري وي به شرط اين که از «امام حسين عليه‌السلام» جدا نمي‌شود و همراهي حدود 7 ماه در تمام سفر حسيني از مدينه به مکه و از مکه به کربلا و از کربلا به کوفه و شام و سپس به اربعين حسيني در کربلا و در نهايت به مدينه الرسول رسيدن، چگونه سيستماتيک و تنظيم شده بود و مقاومت و صلابت و صداقت و صميميت وي استثنايي نشان داده «و لقد عجبت من صبرک ملائکه السموات و الارض» شد. يک تقاضا از دشمن نکرد و همه چيز را به جان خريد، «قتل صبر» را برادرش گرفت و «صبر جميل» را او داشت.

8) حضرت زينب، اجر جهاد گرفت و ثواب شهيدان و صبر بر مصائب و درجات هجرت و عفاف و حيا و حجاب را دارا شد.

زن مگو مرد آفرين روزگار

زن مگو بنت الجلال، اخت الوقار

زن مگو خاک درش نقش جبين

زن مگو دست خدا در آستين

درود و سلام خداوند و پيامبر و اهل‌بيت و فرشتگان و همه آزادگان بر روح بلند وي.


 اخبار کوتاه 

انتخابات الکترونيکي منتفي شد

قائم مقام و سخنگوي وزارت کشور گفت: برگزاري انتخاباتي کاملا الکترونيک در اين دوره عملا منتفي است. حسينعلي اميري در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به انتخابات الکترونيک يادآور شد: براي برگزاري انتخابات الکترونيک همه کارهاي لازم از طرف وزارت کشور انجام شد و سخت‌افزار‌ها نيز به تاييد شوراي نگهبان رسيد. او با بيان اينکه ما آمادگي اين را داشتيم که در يک‌سوم حوزه‌ها انتخابات به صورت کاملا الکترونيک برگزار شود، گفت: با اين وجود در مورد نرم‌افزار‌ها با شوراي نگهبان به بحث‌هاي کار‌شناسي خورديم و شوراي نگهبان به لحاظ بحث پيش آمده با برگزاري انتخابات الکترونيک موافقت نکرد، بنابراين در اين دوره انتخابات به صورت کاملا الکترونيکي برگزار نمي‌شود. قائم مقام وزير کشور تاکيد کرد: چون شوراي نگهبان به موجب قانون اساسي در انتخابات مجلس، رياست‌جمهوري، خبرگان و همه‌پرسي در کليه مراحل انتخابات ناظر است و ما به عنوان مجري بايد موافقت شوراي نگهبان را جلب مي‌کرديم و شوراي نگهبان هم به دلايلي که قبلا گفته شد با برگزاري اين انتخابات موافقت نکرد بنابراين برگزاري انتخاباتي کاملا الکترونيک در اين دوره عملا منتفي است.

اعلام رسيدگي به شکايات تا دوشنبه

سخنگوي هيئت نظارت بر انتخابات از اعلام نتايج رسيدگي به شکايات 147 داوطلب انتخابات مجلس شوراي اسلامي به وزارت کشور در 26 بهمن‌ خبر داد. سيامک ره‌پيک در گفت‌وگو با تسنيم، با اعلام اين که نتايج رسيدگي به شکايات 147 تن از داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي روز سه‌شنبه به وزارت کشور اعلام مي‌شود، گفت: 147 تن از داوطلبان که تأييد صلاحيت نشده بودند در روزهاي 16 تا 19 بهمن‌ماه فرصت تجديدنظر و ارائه شکايت داشتند، اما به‌دليل اينکه قبل از اعلام مستنداتي شکايت‌شان واصل شد، اينها تأييدشان به عدم تأييد تبديل شد. وي افزود: طبق تبصره 3 بند 2 ماده واحده مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام، رسيدگي به شکايات اين 147 داوطلب طبق تقويم انتخابات از روزهاي 20 تا 26 بهمن‌ماه ادامه دارد که نتايج اين بررسي‌ها روز سه‌شنبه، 27 بهمن‌ از سوي شوراي نگهبان به وزارت کشور اعلام مي‌شود. سخنگوي هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات خاطرنشان کرد: اسامي نهايي نامزدهاي انتخابات مجلس شوراي اسلامي در شوراي نگهبان نهايي شده و در روز 27 بهمن از سوي وزارت کشور به داوطلبان اعلام مي‌شود.

وجود تيم کامل براي توافقي عادلانه

معاون حقوقي رييس جمهور وجود تيم کامل فني، اداري و حقوقي را براي حضور در مذاکره و تنظيم قراردادهاي بين‌المللي، ضروري دانست و گفت: هر يک از متخصصين جنبه‌هاي مختلف اداري، حقوقي، فني و مالي را در قرارداد‌ها لحاظ خواهند کرد و اين امر منجر به تنظيم يک قرارداد عادلانه و هوشمندانه خواهد شد. به گزارش ايلنا، الهام امين‌زاده در اولين دوره آموزشي فن مذاکره و اصول تنظيم قراردادهاي بين‌المللي در سالن اجلاس سران، يک گفتگوي بين‌المللي را مقدمه يک مذاکره برشمرد و اظهار داشت: مذاکره داراي فنون و روش‌هايي است که بايد اين فنون را براي تحقق و صيانت از منافع ملي لحاظ کنيم تا يک توافق خوب حاصل شود. معاون حقوقي رييس‌جمهور با بيان اينکه نمايندگان و مذاکره‌کنندگان، بايد در حين مذاکره انتخاب‌هاي متفاوتي در اختيار داشته باشند تا در صورت به بن‌بست رسيدن بتوانند راه‌حل‌هاي ديگر را انتخاب کند، گفت: نمايندگان دولت‌ها بايد اصول و شايستگي‌هاي لازم را در مذاکرات به نحو مطلوب داشته باشند تا منافع ملي دچار صدمه و زيان نشود.

انتقاد از نظارت‌هاي پس از تخلف

معاون منابع انساني قوه قضاييه نظارت را رکن اصلي مديريت عنوان کرد و افزود: اگر نظارت به‌درستي انجام شود، تخلفي انجام نخواهد شد و نظارت‌هاي پس از تخلف نشان‌دهنده تاخير در مديريت است. اين در حالي است که بايد چرخه را طوري مديريت و نظارت کرد که به خودي خود تخلفي انجام نشود و اگر تخلفي صورت گرفت ناشي از اشتباه‌هاي فردي باشد نه اشتباه سيستماتيک.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام عليرضا اميني گفت: وقتي ما در دستگاه قضايي براي مقوله عدالت به عنوان عالي‌ترين ارزش اجتماعي و انساني در جامعه تلاش مي کنيم، نبايد کارکنان با اين مقوله بيگانه باشند، بلکه بايد مسير درست و سالمي را در نظر بگيريم و بر کارکنان در اين مسير نظارت کنيم. وي از تبعيض به عنوان يکي از عوامل کاهش انگيزه کارکنان ياد کرد.

توانايي و دانش مهمتر از پوشش

عضو حقوقدان شوراي نگهبان گفت: بر خلاف برخي تصورات، حضور من به عنوان کانديداي خبرگان رهبري نشان داد که آنچه براي نظام مهم است توانايي و دانش است نه نوع لباس و پوشش. به گزارش ايسنا، محسن اسماعيلي با اشاره به ويژگي‌هاي بهترين‌ها براي انتخابات مجلس خبرگان، اظهار کرد: در انتخابات مجلس خبرگان به افرادي رأي دهيم که واقعا متدين و دلسوز کشور باشند و عملاً خود را ناديده بگيرند. وي افزود: امروز به برکت انقلاب، تعداد قابل توجهي از افراد هستند که درس دين خوانده و مجتهد هستند اما در دانشگاه در رشته‌هايي نظير جامعه‌شناسي، مهندسي، پزشکي، روانشناسي و‌... فعاليت مي‌کنند و توفيق ندارند که در لباس تبليغ دين باشند. اين افراد هم بايد جدي‌تر وارد عرصه شوند. وي گفت: کشور به همه نيروها با هم احتياج دارد؛ همان گونه که انقلاب اسلامي نيز صرفا به همت حوزويان يا فقط با تلاش دانشگاهيان يا صنف خاص ديگري به پيروزي نرسيد بلکه همه از پير و جوان و از همه صنف ها و گرايش ها در صحنه بودند. وي افزود: يکي از اهدافم از کانديداتوري در انتخابات مجلس خبرگان اين بود که نيروهاي نسبتا جوان تر با نگاه و نشاطي جديدتر تشويق به مشارکت شوند.


 کوتاه از بهارستان 

رايزني مجدد نمايندگان

رد صلاحيت شده

نماينده پارس‌آباد از نامه تعدادي از نمايندگان رد صلاحيت شده به دبير شوراي نگهبان و رايزني با رئيس مجلس براي بررسي مجدد صلاحيت آنها خبر داد. حبيب برومند در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: بعد از اعلام نظر شوراي نگهبان در مورد تأييد صلاحيت شدگان، صلاحيت 15 نماينده فعلي مجلس از سوي شورا تأييد نشد. از اين‌رو برخي نمايندگان در نامه‌اي به آيت‌الله جنتي خواستار بررسي مجدد صلاحيت‌شان شدند. وي ادامه داد: در همين راستا هفته گذشته جلسه‌اي را با آقاي لاريجاني برگزار کرديم و ايشان قول پيگيري اين موضوع را دادند. البته هنوز اطلاعي از پيگيري‌ها به ما داده نشده است. برومند با بيان اينکه از اين 15 نماينده رد صلاحيت شده تعدادي مجدداً‌ اعتراض کرده‌اند، گفت: اين تعداد شامل کمال‌الدين پيرموذن، محسن صرامي‌فروشان، صفر نعيمي‌رز، ارسلان فتحي‌پور، احمد شوهاني، احمد رجايي، علي ايرانپور، مهدي موسوي‌نژاد، محمدمهدي پورفاطمي‌و بنده است. ما نمايندگان در جلسه با رئيس مجلس نيز حضور داشتيم. وي گفت: هنوز به صورت غيررسمي ‌و يا رسمي ‌در مورد آخرين وضعيت بررسي صلاحيت به ما اطلاعي داده نشده است. منتظريم تا در روز 27 بهمن به صورت رسمي‌ در جريان تصميم شوراي نگهبان قرار گيريم.

انتقال اورانيوم زير نظر آژانس

عضو کميسيون امنيت ملي با تاکيد بر اينکه مسئولان آمريکايي دست از دروغگويي عليه ايران بردارد، گفت: اورانيوم غني‌سازي شده ايران زير نظر آژانس به روسيه منتقل شد. عوض حيدرپور در گفت‌و‌گو با خانه‌ملت با بيان اينکه جمهوري خواهان ادعا مي‌کنند از مکان دقيق محموله اورانيوم غني‌سازي شده بي‌اطلاع هستند، توضيح داد: انتقال اورانيوم غني سازي شده ايران به روسيه زير نظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌صورت گرفته است بنابراين اين ادعا که مشخص نيست محموله در چه مکاني نگهداري مي‌شود، ادعاي نادرستي است. وي اينگونه رفتار جمهوري‌خواهان را ارزيابي کرد و گفت: آمريکا فصل انتخابات رياست‌جمهوري را پيش‌روي دارد و سابقه اين کشور نشان مي‌دهد در فصل انتخابات آنها به دروغگويي و بي‌آبرويي روي مي‌آورند. اکنون هم شاهد همان راه و رويه هستيم. حيدرپور تاکيد کرد: تنها نتيجه‌اي که جمهوري‌خواهان از طرح چنين ادعاهايي عليه ايران به دست مي‌آورند، رسوايي و بي آبرويي خودشان در قول و قرارهاي بين‌المللي است.آنها حرف‌هاي ضد و نقيض در زمينه اجراي برجام، عدم اعتماد به آمريکا را نشان مي‌دهد.

جلوگيري از مفاسد اداري

عضو هيات رئيسه کميسيون قضايي وحقوقي با تاکيد بر ايجاد ساز وکارهاي لازم در نهادها درجهت جلوگيري از فساد اداري، افزود: مبارزه با فساد در کشور بر عهده قوه قضاييه است و اين قوه پيگيري اين موضوع را درحيطه وظايف سازمان بازرسي قرارداده است، بنابراين درصورت وجود کمي‌و کاستي در اين بخش بايد سازمان بازرسي را تقويت کرد. ميرهادي قره سيدرومياني در گفت‌وگو با خانه‌ملت، درخصوص تشکيل سازماني جديد به منظور مبارزه با مفاسد اداري، گفت: افزايش سازمان‌هاي نظارتي به منظور بررسي بيشتر عملکرد ادارات و نهادها براي مبارزه با فساد اداري، باعث تشتت و اختلاف آرا و سليقه‌ها مي‌شود ضمن اينکه ايجاد ساختارهاي موازي، تضعيف دستگاه‌هاي متولي در مبارزه با فساد را در پي دارد، بنابراين مطالعه دقيق و کارشناسي اين است که براي مبارزه با فساد بايد نهادهاي موجود را تقويت کرد. نماينده تبريز با انتقاد از تشکيل سازمان جديد با هدف مبارزه با مفاسد اداري، تصريح کرد: تشکيل هر سازمان جديد درجهت مبارزه با فساد در واقع تضعيف سازمان بازرسي بوده و موجب مي‌شود که اين ساختار در قانون اساسي نيز با ضعف و رکود روبه‌رو شود؛ بنابراين بايد مبارزه با فساد از يک بنيان علمي‌برخوردار باشد، نه اينکه با يک تصميم هيجاني مشکلات را افزايش داد.


 بررسي آرايش سياسي چهره‌هاي شاخص انتخابات خبرگان رهبري
 ليست «هاشمي» در برابر ليست «جامعه مدرسين» 

با اعلام فهرست نهايي نامزدهاي پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري،‌ از همين الان مي‌توان کم و بيش ترکيب آينده مجلس خبرگان رهبري را با حدس و گمان تعيين کرد؛ هر‌چند که هنوز هم ترکيب آينده مجلس خبرگان زير سايه ردصلاحيت‌ها و از همه مهمتر عدم تاييد صلاحيت سيد‌حسن خميني قرار گرفته است. با اين حال شايد از الان ديگر بتوان در مورد ترکيب آينده مجلس خبرگان و نحوه آرايش سياسي و جناحي آن صحبت کرد.

به گزارش انتخاب بر اساس فهرست نهايي اعلام شده‌ توسط شوراي نگهبان، 161 نامزد در عرصه انتخابات حضور دارند که در نهايت 88 کرسي نمايندگي را به دست مي‌آورند و براي آن به رقابت مي‌پردازند. البته در برخي از حوزه‌ها نمي‌توان از کلمه رقابت استفاده کرد. چون در آن جا عملا تنها يک کانديدا وجود دارد و آن نفر بدون راي يا با راي به مجلس خبرگان راه خواهد يافت. البته اميري قائم مقام وزير کشور خبر از حل اين مشکل داده است. تا پيش از گفته‌هاي اميري، در استان‌هاي آذربايجان غربي، اردبيل، بوشهر، خراسان شمالي، هرمزگان و سمنان، به تعداد کرسي‌هاي موجود در خبرگان، نامزد وجود داشت.

اما در جاهاي ديگر کم و بيش رقابت وجود دارد. دراين ميان در تهران از همه حوزه‌هاي ديگر اوضاع مهمتر و سياسي‌تر است. با نگاهي به فهرست نامزدهاي تاييد صلاحيت شده در تهران مي‌توان دو جريان عمده را ديد. در ميان اين دو جريان هم البته چند نفر ديگري هم وجود دارند که احتمالا چندان گرايش سياسي مشخصي ندارند و بعد‌ها به سمت جريان غالب در مجلس خبرگان متمايل مي‌شوند.

اولين نکته‌‌اي که به نظر مي‌رسد اين است که اکثريت عددي خبرگان با اصولگرايان خواهد بود. چون به طور کلي نامزدهاي مستقل چنداني باقي نمانده که تکليفش مشخص شود. در تهران هرچند سيد‌حسن خميني به عنوان يکي از مهمترين شخصيت‌ها رد صلاحيت شده است، اما حضور دو طيف اصلي سياسي کشور با چهره‌هاي اصلي شان در انتخابات مي‌تواند دو قطبي مهم انتخابات خبرگان را تعيين کند. ‌آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني، حسن روحاني، و محمود علوي به عنوان چهره‌هاي اصلي اعتدالگرايان حضور دارند. در مقابل هم آيات محمد تقي مصباح يزدي، محمد يزدي، احمد جنتي نيز از چهره‌هاي اصلي اصولگرايان. قطعا رقابت اصلي بين دو ليستي خواهد بود که سر ليست آن از يک طرف‌هاشمي- روحاني است، از طرف ديگر جنتي – يزدي!

بعلاوه، انتخابات تهران از يک منظر ديگر مهم است. همين که کدام ليست بيشترين آرا را مي‌آورد، تعيين کننده رويکرد سياسي مجلس خبرگان آينده است. پاسخ به اين پرسش که اختلاف راي‌ هاشمي‌– روحاني با راي جنتي – يزدي چقدر خواهد بود؟ اين است که اين موضوع تعيين کننده گرايشات سياسي جدي آينده مجلس خبرگان خواهد بود. البته بايد در کنار اين‌ها راي اشخاص معروف و چهره‌هاي شاخص خبرگان را هم در نظر گرفت.

اشخاصي همچون: محمد‌تقي مصباح يزدي، صادق لاريجاني، محمود شاهرودي، غلامرضا مصباحي مقدم، محمد‌علي موحدي کرماني، احمد خاتمي، محمد‌علي تسخيري، محمود محمدي عراقي، قربانعلي دري نجف آبادي، احمد علم‌الهدي، علي فلاحيان، محسن مجتهد شبستري، مرتضي مقتدايي، عبدالنبي نمازي، و علي رازيني.

در اين دوره از انتخابات مجلس خبرگان به دلايل مختلف ترکيب درون مجلس از نظر اکثريت و اقليت عددي از همين الان مشخص شده است. باتوجه به حضور اندک چهره‌هاي جريان اعتدال و اصلاح‌طلب، ترکيب عددي مشخص است. اما مهمتر از آن تعداد راي چهره‌هاي شاخص هر جناح خصوصا در شهر تهران است. از طرف ديگر يک طيف تازه هم در انتخابات مجلس خبرگان وجود دارند.

طيفي از روحانيوني که چندان درامور سياست حضور نداشته‌اند و بيشتر چهره‌هاي علمي‌و حوزوي هستند. حال بايد ديد اين طيف به کدام يک از جناح‌هاي سياسي موجود در خبرگان گرايش پيدا مي‌کند.


 ديدار ظريف- کري در مونيخ 

«محمد‌جواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي‌ايران و «جان کري» همتاي آمريکايي وي طي ديداري در مونيخ آلمان در رابطه با چگونگي اجراي برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) گفت‌و‌گو کردند.به گزارش ايرنا از مونيخ، به گفته يک منبع آگاه در اين ديدار که ديروز (شنبه) در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ برگزار شد، دو طرف در مورد جزئيات و اجراي بندهاي مختلف برجام مذاکره کردند.

وزير امور خارجه کشورمان در روزهاي اخير ديدارهايي را با برخي از اعضاي گروه 1+5 از جمله «وانگ يي» همتاي چيني خود در بدو ورود به مونيخ در روز پنجشنبه انجام داد.

وزير امور خارجه چين در اين ديدار اعلام کرد که نقش ايران در حل بحران سوريه غيرقابل انکار است و بايد از سوي همه کشورها جدي گرفته شود.

محمد جواد ظريف پنجشنبه شب در نشست تماس سوريه در مونيخ که منجر به حصول توافق براي توقف درگيري‌ها در اين کشور شد، شرکت کرد.همچنين محمدجواد ظريف در جمع صاحبان صنايع و روساي ارشد بانکها و موسسات پولي و مالي اروپايي از جمله آلماني گفت‌: زير‌ساخت‌ها براي همکاري و سامان دادن به همکاري‌هاي بلندمدت با ايران آماده است.وزير خارجه کشورمان با اشاره به توافق هسته‌اي و اجراي برجام تصريح کرد: با توجه به لغو جامع تحريم‌هاي اروپا و برداشته شدن تحريم‌هاي تجاري اقتصادي و پولي ساختگي ايران آماده گسترش هرچه بيشتر روابط با مجموعه اروپا است .گفته مي‌شود محمدجواد ظريف، وزير خارجه کشورمان اوايل هفته جاري به منظور ديدار با مقامات بلژيک راهي بروکسل مي‌شود. اين ديپلمات ارشد ايراني در جريان سفر به اين کشور اروپايي علاوه بر ديدار با مقامات بروکسل از جمله با همتاي خود، با تعدادي از مقامات اتحاديه اروپا نيز ديدار و رايزني خواهد کرد.گفت‌وگو با فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از جمله ديگر برنامه‌هاي سفر ظريف به بروکسل است.براساس اين گزارش، اولين دور گفت‌وگوهاي ايران و اتحاديه اروپا هفته گذشته در تهران با حضور هلگا اشميد، معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و مجيد تخت‌روانچي، معاون آمريکا و اروپاي وزارت خارجه برگزار شد.


 مجادله دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان درباره ايران تشديد شده است
 دکترين ايران در جنگ داخلي آمريکا 

تهران به شکلي باور نکردني معادلات واشنگتن را تحت‌الشعاع قرار داده است. در جريان مناظرات انتخاباتي درون حزبي، کانديداهاي دموکرات‌ها و کانديداهاي جمهوري‌خواهان مدام استراتژي‌هاي آمريکا در مورد ايران را به چالش مي‌کشند. دموکرات‌ها به صورت علني خواهان برقراري رابطه با تهران هستند و جمهوري‌خواهان هم مدام از جنگ با ايران صحبت مي‌کنند. به گزارش سي ان ان، بخشي از مناظره تلويزيوني هيلاري کلينتون و برني سندرز نامزدهاي دموکرات انتخابات آمريکا که شبکه پي بي اس آن را پخش کرد، به سياست خارجي آمريکا اختصاص داشت.

برني سندرز ضمن اشاره به ساقط شدن رژيم صدام و رژيم قذافي در تشريح مخالفت‌هاي خود با جنگ به صورت تلويحي اعتراف کرد که مداخلات نظامي‌آمريکا دموکراسي به ارمغان نياورده است. اين کانديداي دموکرات‌ها که خود را مردمي‌ترين شخصيت انتخابات الکترال 2016 آمريکا مي‌داند با لحني کنايه آميز گفت: نکته‌اي که در سياست خارجي بايد به آن توجه کرد، اين است که بدانيم بعد از سرنگوني اينها چه اتفاقي مي‌افتد. به عنوان مثال در ليبي ديديم که آمريکا و متحدانش قذافي را سرنگون کردند اما خلاء سياسي به وجود آمد و داعش آن را پر کرد.

سندرز با نکوهش استراتژي‌هاي کلان سياست خارجي آمريکا گفت: آمريکا و بريتانيا با سرنگون کردن دولت مصدق باعث شدند شاه يک ديکتاتور وحشتناک در اين کشور به قدرت بازگردد، که نتيجه آن انقلاب اسلامي ‌بود و حالا نيز شاهد پيامدهاي ناخواسته آن هستيم. من اگر رئيس‌جمهور شوم هرگز نخواهم گذاشت مردان و زنان ارتش در جنگ‌هاي خاورميانه گرفتار شوند.

هيلاري کلينتون در مقابل گفت: ما بايد ائتلافي از کشورهاي اسلامي‌تشکيل دهيم. من خوب مي‌دانم چطور ائتلاف تشکيل دهيم زيرا ائتلاف تحريم ضد ايران را تشکيل دادم و اين کشور به ميز مذاکره آمد و برنامه تسليحات هسته‌اي‌شان را متوقف کرديم.

سيدحسين نقوي حسيني، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ‌در گفت‌و‌گو با خانه ملت ضمن تقبيح رويکرد استکباري ايالات متحده گفت: مقام معظم رهبري همواره تاکيد داشته‌اند که آمريکايي‌ها در برخورد با تهران روحيه استکباري و استعماري داشته‌اند و با اقداماتي که انجام داده‌اند مرتکب جنايت‌هاي نابخشودني عليه مردم ايران شده‌اند.

وي در ادامه ضمن رد هرگونه تغيير در استراتژي‌هاي آمريکا گفت: واشنگتن که بزرگترين حامي‌ ديکتاتوري‌هاي جهان است به دنبال براندازي حکومت مردم‌سالاري جمهوري اسلامي‌ ايران است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: سياستمداران ايراني نبايد فريب ژست‌هاي سياستمداران آمريکايي را بخورند. اختلافات بروز کرده در واقع اختلاف در برنامه آنها براي براندازي حکومت جمهوري اسلامي‌ است.

داستان مفصل رواديد مسافران ايران

به گزارش خانه ملت، اختلاف در مورد تعامل با ايران محدود به انتخابات آمريکا نشده است. همکاري دولت باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا با کنگره در زمينه جلوگيري از ورود اتباع برخي کشورها، به آمريکا رو به افول است.

براساس گزارش بلومبرگ، پس از امضاي محدوديت رواديد براي افرادي که به ايران سفر کرده‌اند توسط اوباما تهران به شدت نسبت به اين اقدام خصمانه واکنش نشان داد. به موجب اين قانون، اتباع خارجي که به ايران و چند کشور ديگر در خاورميانه سفر کرده‌اند، ديگر مشمول برنامه معافيت رواديد نخواهند بود. «جان کري»، وزير امور خارجه آمريکا در واکنش به اعتراض جمهوري اسلامي، به تهران اطمينان داد که دولت از اختيارات اجرايي خود استفاده خواهد کرد تا اين قانون، مانع «منافع تجاري قانوني ايران» نشود. کنگره در آن زمان مخالفت خود را با سخنان کري اعلام کرد، اما نمي‌دانست که وزارت امور خارجه همچنين در تلاش است همه اتباع ايراني با تابعيت دوگانه را که خارج از ايران هستند، از اين قانون معاف کند. وزارت امور خارجه آمريکا ماه ژانويه با تنظيم سندي داخلي، اعلام کرد اين معافيت‌ها هيچ ربطي به توافقنامه هسته‌اي بين ايران و غرب ندارد.براي مثال، اين وزارتخانه تصريح کرد همه اتباع ايراني با تابعيت دوگانه که خارج از ايران متولد شده‌اند يا پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌ايران، از اين کشور مهاجرت کرده‌اند، بايد از اين قانون معاف شوند. همچنين در اين سند، از وزير امنيت ملي خواسته شده است با بلندنظري از اين معافيت‌ها استفاده کند.

در ادامه سند، دلايل مفصل و استدلال‌هاي حقوقي درباره معافيت هشت گروه از افراد، از مقررات جديد رواديد ارائه شده است. بيست و يکم ژانويه که وزارت امنيت داخلي طرح خود را اعلام کرد، پنج گروه از اين (هشت گروه) مشمول معافيت شدند.

اما در قانون معافيت رواديد، معافيت‌ها تنها شامل سفر رسمي‌دولت و نيروهاي مسلح است. قرار است وزارت امنيت داخلي تعيين کند کدام يک از اتباع ايراني با تابعيت دوگانه، از معيارهاي لازم براي معاف شدن برخوردارند.

اعتراض کنگره به ولع کاخ سفيد براي تعامل با تهران

13 تن از اعضاي کنگره که در مذاکرات مربوط به قانون معافيت رواديد شرکت داشتند، اين اقدام وزارت امور خارجه و وزارت امنيت داخلي را به منزله نقض اين قانون قلمداد کرده و نسبت به آن اعتراض کرده‌اند.

مايکل مک کال، رئيس کميته امنيت داخلي مجلس نمايندگان آمريکا به من گفت دولت از معافيت‌هاي مربوط به امنيت ملي که کنگره ايجاد کرده است، سوءاستفاده مي‌کند.

مک کال اواخر ماه ژانويه به همراه کوين مک کارتي، رهبر اکثريت جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان و اد رويس، رئيس کميته امور خارجي مجلس نمايندگان، با ارسال نامه‌اي به رئيس‌جمهور، دسترسي به همه اسناد، رايانامه‌ها و ديگر مکاتبات مربوط به تصميم مبني بر گسترش معافيت‌ها از محدوديت‌هاي جديد رواديد براي ايران و عراق را خواستار شدند. اين قانونگذاران تا 12 فوريه براي دولت ضرب‌الاجل تعيين کرده‌اند.

اما تعدادي از اعضاي کنگره هم از گسترش معافيت رواديد براي همه اتباع ايراني که تابعيت دوگانه دارند، حمايت مي‌کنند. سناتور ريچارد دوربين، سناتور جف فليک و سناتور کوري بوکر طرحي را پيشنهاد کرده‌اند که در آن، خارج کردن اتباع با تابعيت دوگانه از فهرست کساني که بايد رواديد دريافت کنند، خواستار شده است.

ناخرسندي اتحاديه اروپايي از کنگره آمريکا

سفراي هر 28 کشور عضو اتحاديه اروپا در آمريکا نيز به طور علني خواستار بازنگري در قانون جديد معافيت رواديد شده‌اند. يکي از مقامات وزارت امور خارجه آمريکا گفت اين وزارتخانه و وزارت امنيت داخلي هنوز در تلاشند اطمينان يابند اصلاحات جديد در برنامه معافيت رواديد به صورت مناسب اجرا مي‌شود. وزارت امنيت داخلي از اظهارنظر در اين خصوص خودداري کرد.

منابع دولتي اعلام کردند در چارچوب قانون عمل مي‌کنند. آنها همچنين گفتند همه مسافراني که از طريق برنامه معافيت رواديد وارد آمريکا مي‌شوند، سوابقشان به طور گسترده مورد بررسي قرار مي‌گيرد، و هيچ تصميم نهايي درباره معافيت‌ها براي اتباع ايراني که تابعيت دوگانه دارند، اتخاذ نشده است! اين مطلب مي‌تواند به نوعي سردرگمي‌دولت ايالات متحده را نيز نشان دهد. دغدغه اساسي اتحاديه اروپايي اينجاست که بازرگانان قاره سبز که براي مبادلات اقتصادي و تجارت با تهران در فرودگاه‌هاي اروپايي صف کشيده اند مشمول سخت‌گيري‌هاي جمهوري‌خواهان شوند. بروکسل از اين که تقاص جنگ‌طلبي جمهوري‌خواهان را بپردازد به شدت خشمگين است،آنها از کانال‌هاي ديپلماتيک نارضايتي شديد خود را نيز ابراز کرده اند. مي‌توان گفت سوژه ايران به نوعي شکاف ميان جمهوري‌خواهان و اتحاديه اروپايي نيز ايجاد کرده است، واقعيت امروز اين است که بروکسل از پيروزي جمهوري‌خواهان به شدت واهمه دارد.

واکنش تند اوباما به تندروي کنگره

در اين ميان بحث و جدل‌هاي پيش آمده، رئيس‌جمهوري دموکرات آمريکا از رويکرد جمهوري‌خواهان در کنگره با لحن تندي انتقاد کرده است. اوباما در مصاحبه با روزنامه لس‌آنجلس تايمز به همراه 3 تن از سناتورهاي بازنشسته که دو تن آنها دموکرات و يک تن ديگر جمهوري‌خواه بود، شرکت کرد تا درباره بن بست قانوني به وجود آمده در واشنگتن و نقشش درباره آن صحبت کند.

اوباما از اين که جمهوري‌خواهان مانع فعاليت‌هايش شده‌اند گلايه کرد. در شرايطي که يک سال بيشتر از دوره رياست جمهوري‌اش باقي نمانده است، اوباما گفت اميدوار است « فضايي براي رئيس‌جمهور بعدي ايجاد کرده باشد» که نسبت به لفاظي‌هاي سياسي در رقابت‌هاي انتخاباتي از سرسختي کمتري برخوردار باشد. وي گفت، معتقد است در مقايسه با آن چيزي که در رويارويي با کنگره و بحران‌هاي بسيار خارجي با آن مواجه خواهد شد، تاريخ با وي و ميراثش مهربان‌تر رفتار خواهد کرد.

اگرچه اوباما در سخنان خود مشخصا نامي‌ از تفاهم برجام نبرد اما مي‌توان گفت مشخصا مسئله طرح بيمه اجتماعي موسوم به اوباماکر و تفاهم برجام سوژه‌هاي اختلافات شديد ميان کاخ سفيد و کنگره آمريکا شده است. هم دموکرات‌ها، هم جمهوري‌خواهان مي‌دانند که نقض هرکدام از بندهاي تفاهم برجام تبعات سنگيني براي ايالات متحده در عرف بين‌الملل خواهد داشت.

مسئله اساسي در جنگ داخلي ايالات متحده اينجاست که جمهوري‌خواهان از دو جنبه تلاش مي‌کنند در عرصه داخلي سياست آمريکا کسب منفعت کنند. کابوي‌هاي آمريکايي حيثيت خود را در هفت تير کشي و جنگ مي‌بينند، بنابراين جنگ‌طلبي عليه جمهوري اسلامي‌را با همراهي لابي‌هاي صهيونيستي نظير آيپک و رژيم سعودي عربستان دنبال مي‌کنند. جمهوري‌خواهان در عين حال به شکلي نانوشته مي‌خواهند با ايجاد اخلال در تفاهم برجام، برنامه‌هاي دموکرات‌ها را دچار اخلال کنند اما در نهايت آن را به نام خود و تحت عنوان مشت آهنين ايالات متحده محقق سازند.


 سيد‌حسين موسويان:
 مسير ايران و آمريکا کاهش گام به گام خصومت است 

يک ديپلمات پيشين کشورمان اظهار کرد که هدف توافق هسته‌اي برقراري روابط ايران و آمريکا نبود بلکه حل مسالمت‌آميز يکي از مهمترين بحران‌هاي جامعه جهاني از طريق ديپلماسي و پرهيز از جنگ سوم در خاورميانه بود. به گزارش ايسنا سيد‌حسين موسويان ديپلمات پيشين ايران در گفت‌وگويي با شبکه الجزيره در پاسخ به اين پرسش که به نظر مي‌رسد 37 سال بعد از انقلاب، ايران از يک ديکتاتوري نجات پيدا کرد، اما گرفتار ديکتاتوري ديني شد؟ گفت: معتقدم سيستم حکومتي ايران بعد از انقلاب سيستم ديکتاتوري ديني نيست، بلکه يک سيستم حکومتي «دموکراسي ديني» است که براي اولين بار در تاريخ معاصر سيستم‌هاي حکومتي عرضه شده است. زيرا تمام مسئولان عالي‌رتبه به وسيله مردم مستقيم انتخاب مي‌شوند. هم‌زمان ايران بعد از انقلاب بر ارزش‌هاي ديني خود ايستادگي کرده است. موسويان در بخش ديگري از پاسخ خود به اين سوال که توسط شبکه خبري الجزيره حذف شده است افزود: رييس‌جمهور و نمايندگان با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند. حتي رهبري با راي مردم تعيين مي‌شود. مجلس خبرگان که مامور تعيين رهبري است با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شوند.

وي در پاسخ به ادعاي سرکوب تظاهرات مخالفان در ايران اظهار کرد: ما بعد از انقلاب هزاران تظاهرات در ايران داشته‌ايم. تنها باري که تظاهرات به خشونت کشيده شد بعد از انتخابات دور دوم رياست جمهوري آقاي احمدي‌نژاد بود. در طول 37 سال بعد از انقلاب 37 انتخابات داشته‌ايم و يک‌بار شاهد اين مساله بوده‌ايم و تا دو هفته ديگر هم در ايران دو انتخابات بزرگ مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان را داريم. تظاهرات ميليوني مردم ايران در بزرگداشت سالگرد انقلاب را ديديد. پنج هزار خبرنگار حضور ميليون‌ها ايراني در خيابان‌هاي شهرهاي ايران را رصد کردند. اين ديپلمات پيشين کشورمان در پاسخ به اين پرسش که دکتر روحاني توييت کرده است که اين انتخابات تعيين‌کننده است. آيا جناح معتدل پيروز خواهد شد؟ اظهار کرد: در مورد اينکه جناح معتدل بتواند اکثريت داشته باشد يا نه بايد بگويم که هميشه نتيجه انتخابات ايران کاملا غير‌قابل پيش‌بيني بوده است. اما آنچه که قاطعانه مي‌توانم بگويم اين است که در طول 37 سال بعد از انقلاب هر دو جناح اصلي کشور حضور داشته و در اداره کشور سهم و نقش بزرگي داشته‌اند. به تاريخ 26 سال گذشته انتخابات رياست جمهوري ايران نگاه کنيد. 24 سال روساي جمهور از جناح معتدل و هشت سال از جناح اصولگرا بوده است.


 خبر 

انتقال حوزه انتخابيه برخي نامزدهاي مجلس خبرگان رهبري

ستاد انتخابات کشور در اطلاعيه شماره 8 خود انتقال حوزه انتخابيه برخي نامزدهاي انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري را اعلام کرد.به گزارش ايسنا، ستاد انتخابات کشور در اطلاعيه شماره 8 اعلام کرد: پيرو اطلاعيه شماره 6 به اطلاع عموم ملت شريف ايران مي‌رساند با توجه به اعلام موافقت شوراي محترم نگهبان با انتقال حوزه انتخابيه برخي نامزدهاي انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري افراد زير به اين حوزه‌هاي انتخابيه منتقل شده‌اند:

آقايان منصور مظاهري کروني و جواد مجتهد به حوزه انتخابيه استان آذربايجان غربي

سيد‌روح‌الله صدرالساداتي به حوزه انتخابيه استان هرمزگان

سيد‌صادق محمدي جزه‌اي به حوزه انتخابيه استان اردبيل

حميد حوالي شهرياري به حوزه انتخابيه استان خراسان شمالي

غلامرضا فياضي به حوزه انتخابيه استان بوشهر

پيگيري شکايت ستاد تبليغاتي

يک نامزد انتخابات خبرگان

وزير کشور گفت: حضور مردم در راهپيمائي عظيم 22 بهمن قطعاً در داوري و قضاوت غربي‌ها در قبال ايران اثرگذار خواهد بود.به گزارش ايسنا، رحماني فضلي در شوراي معاونان اين وزارتخانه با قدرداني از حضور باشکوه مردم در راهپيمائي يوم‌الله 22 بهمن گفت: مردم اساس قدرت ملي کشور هستند و بايد قدردان اين ملت باشيم.وي افزود: مردم کشورمان همواره در خصوص اصل انقلاب، راه حضرت امام، تبعيت از ولايت فقيه و مقام معظم رهبري و تأمين منافع ملي پاي کار بوده و هستند و از اينکه توفيق خدمتگزاري به چنين مردمي ‌را پيدا کرده‌ايم بايد شکرگزار خداوند باشيم. وزير کشور گفت: انشاء‌الله همين عظمت و شکوه مردم در راهپيمائي يوم‌الله 22 بهمن، نويد بخش برگزاري انتخاباتي بزرگ، باشکوه، آرام و توأم با امنيت کامل در هفتم اسفند باشد و گام بلند ديگري را با صلابت هرچه تمام تر برداريم.همچنين در نشست شوراي معاونين وزارت کشور، نامه ستاد انتخابات يکي از نامزدهاي انتخابات مجلس خبرگان رهبري از حوزه انتخابيه استان تهران به وزير کشور، درخصوص جمع آوري اقلام تبليغاتي مربوط به اين نامزد از سطح شهر تهران مطرح شد و با دستور رحماني فضلي، استاندار تهران مأموريت يافت تا سريعاً نسبت به بررسي دقيق موضوع و پيگيري‌هاي قانوني لازم در اين خصوص اقدام و نتيجه را اعلام نمايد.

وجود خبرگان قوي

باعث دلگرمي‌ مردم مي‌شود

يک کانديداي انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري در تهران گفت: انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان در حالي برگزار مي‌شود که رهبر معظم انقلاب در کمال صحت و سلامت اين مسووليت سنگين را بر دوش مي‌کشند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله ابراهيم حاج‌اميني نجف‌آبادي در برنامه تبليغاتي خود براي حضور در پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري از استان تهران اظهار کرد: انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان در حالي برگزار مي‌شود که رهبر معظم انقلاب در کمال صحت و سلامت اين مسووليت سنگين را بر دوش مي‌کشند اما به هر حال وجود خبرگان قوي اسباب دلگرمي ‌مردم را به دنبال خواهد داشت. وي ادامه داد: به مردم عرض مي‌کنم که به آينده خود اهميت دهيد و پاي صندوق‌هاي راي به کساني که به آنها اعتقاد داريد راي بدهيد. در غير اين صورت ممکن است افرادي که نمي‌پسنديد بر امور دنيا و آخرت شما حاکم شوند و چاره‌اي نداشته باشيد. اميني همچنين يادآور شد: مجلس خبرگان هرچند از نهادهاي مهم نظام اسلامي‌به حساب مي‌آيد اما با ساير نهادها مثل رياست‌جمهوري يا مجلس شوراي اسلامي‌تفاوت اساسي دارد. کساني که در اين سطح وارد انتخابات خبرگان مي‌شوند از آنجايي که هيچ امتياز مادي برايشان ندارد افرادي خاص هستند از اين رو بايد بهترين انتخابات از نظر داوطلبان، تبليغات، اجرا و نظارت باشد. اين عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اضافه کرد: عرصه خبرگان نيازمند حضور شخصيت‌هايي است که وزنه سياسي و ديني به حساب مي‌آيند و حرکت آنها براي مردم حجت است. کسي که عمر خود را در راه نظام صرف کرده هرگز به نظام پشت نمي‌کند. وي با اشاره به وظايف مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان کرد: چون اعضاي اين مجلس فقيه و مجتهد هستند مي‌توانند فقيه مقرر در شرع و قانون را شناسايي و براي رهبري تعيين کنند. زمان تشکيل مجلس خبرگان برخي مخالفان مي‌گفتند که اين مجلس باعث تضعيف رهبري است ولي امام راحل با رد اين ادعا مجلس خبرگان را باعث تقويت رهبري دانستند. اميني در ادامه تصريح کرد: به ميزان نقشي که خبرگان و رهبري در تثبيت انقلاب دارند دشمنان نيز چشم به نفوذ به چنين نهادي را دارند. همين امر باعث نگراني رهبر فقيد انقلاب بود که مبادا بر اثر غفلت مردم و نظام، دشمنان با رخنه در ارکان نظام به ثمره انقلاب لطمه وارد کنند.


 ديپلماسي 

بهار 95 موگريني در تهران

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت که در بهار آينده به همراه يک هيأت بزرگ به ايران خواهد آمد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در سخنراني‌اش در کنفرانس امنيتي مونيخ گفت از اينکه در بهار سال 2016 به ايران سفر مي‌کند، خرسند است.وي ادامه داد: اکنون آماده سرمايه‌گذاري همه جانبه در روابط دوجانبه با ايران هستيم. در بهار آينده هيأت بزرگي را شامل اعضاي کميسيون اروپايي براي گفت‌وگو درباره روابط اروپا و ايران به اين کشور خواهم برد.وي در بخش ديگري از سخنانش به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در ژوئيه 2015 حاصل شد، اشاره کرد و آن را حاصل عزم سياستمداران براي انتخاب بازي برد- برد و دست کشيدن از بازي برد- باخت دانست.موگريني تأکيد کرد که در پايان اين مذاکرات، هيچ يک از طرفين از خطوط قرمز خود عقب‌نشيني نکردند و همه به نتيجه موردنظر خود دست يافتند، اين يعني برد- برد.به گزارش اسپوتنيک، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در سخنراني خود از کاترين اشتون که در مذاکرات هسته‌‌اي نقش سازنده‌اي داشت تشکر و قدرداني کرد.

مرکل برجام را توافقي

جمعي و موفقيت‌آميز خواند

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در پيام ويدئويي هفتگي خود با اشاره به برجام به عنوان موفقيت در مذاکرات ايران و کشورهاي 1+5 از آن به عنوان يک دستاورد ديپلماسي دفاع کرد. به گزارش ايرنا، مرکل اين اظهارات را در آستانه نشست مشترک دولت‌هاي آلمان و رژيم صهيونيستي که قرار است هفته آينده در برلين برگزار شود، بيان داشت. صدراعظم آلمان گفت: دولت آلمان و تمامي‌شرکاي دخيل در مذاکرات هسته‌اي به اين جمع بندي رسيده بودند که چنين توافقي، مي‌تواندزمينه ساز شفافيت بيشتري باشد. مرکل همچنين در اين پيام ويدئويي اذعان کرد که در برخي موارد، اختلاف نظرهايي بين دو طرف (برلين و رژيم صهيونيستي) از جمله ارزيابي اينکه آيا يک چنين توافقي مي‌تواند کمک ساز باشد؟ وجود دارد. برگزاري نشست مشترک دولت آلمان و رژيم صهيونيستي که براي سه شنبه آينده در برلين برنامه‌ريزي شده است، قرار بود اکتبر سال گذشته برگزار شود ولي به دليل وضعيت اضطراري امنيتي در سرزمين‌هاي اشغالي، لغو و به فوريه 2016 موکول شد. رژيم صهيونيستي در جريان مذاکرات ايران و 1+5 تلاش گسترده براي به اختلال در روند گفت وگوها انجام داد که سبب انزواي اين رژيم در آمريکا و اروپا شد.

ضرورت گفت‌وگو

بين طرف‌هاي يمني

در رايزني تلفني، اسماعيل ولد الشيخ احمد، نماينده دبيرکل سازمان ملل متحد در امور يمن و اميرعبداللهيان، معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه آخرين تحولات سياسي يمن مورد بررسي قرار گرفت.به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان در اين تماس تلفني گفت: شرايط انساني حاکم بر يمن روز به روز در سايه تداوم حملات نظامي‌و آثار مخرب آن نگران کننده‌تر مي‌شود. اين در حالي است که هم‌زمان ما شاهد رشد فزاينده تروريسم در جنوب يمن هستيم.معاون وزير خارجه با اعلام حمايت تهران از تلاش‌هاي نماينده دبيرکل سازمان در امور يمن بر ضرورت تحرک بيش‌تر براي يافتن راه‌حل‌هاي سياسي و پايان بخشيدن به جنگ و شروع گفت‌وگو طرف‌هاي يمني تاکيد کرد.اسماعيل الشيخ ضمن استقبال از رويکردهاي سازنده جمهوري اسلامي ‌ايران در مبارزه با تروريسم و تقويت روند سياسي و حمايت تهران از گفت‌وگوي طرف‌هاي يمني، شرايط اين کشور را دشوار خواند و افزود: دور جديد تلاش‌هاي سازمان ملل براي گفت‌وگوهاي سياسي يمن شروع شده است و اميدواريم به‌زودي شاهد از سرگيري اين گفت‌وگوها باشيم.

کمک براي يافتن لوينسون

اعضاي مجلس سناي آمريکا قطعنامه‌اي را تصويب کردند که در آن کمک ايران براي يافتن رابرت لوينسون را خواستار شده‌اند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيل نلسون سناتور دموکرات و مارکو روبيو عضو جمهوري‌خواه مجلس سنا پيشنهاد قطعنامه‌اي را براي فشار بيشتر بر ايران براي دريافت اطلاعات بيشتر درباره وضعيت رابرت لوينسون ارائه داده بودند که بدون هيچ مخالفتي در صحن سنا به تصويب رسيد.آمريکا مدعي است که لوينسون حدود يک دهه پيش براي انجام ماموريت به خاورميانه سفر کرده بود و هنگام انجام وظيفه خود در جزيره کيش در ايران ناپديد شده است.مارکو روبيو با تکيه بر اين ادعا که ايران از وضعيت اين نيروي پيشين پليس فدرال آمريکا مطلع است، گفت: ناراحت‌کننده است که دولت ايران از ارائه اطلاعات براي بازگرداندن لوينسون به کشورش سر باز زده است. دولت اوباما در طول مذاکرات هسته‌اي با اين کشور فرصت يافتن لوينسون و آزادي وي را از دست داد و پرونده وي با وجود امتيازدهي مکرر دولت به تهران همچنان حل نشده باقي مانده است.سناي آمريکا در اين اقدام خصمانه خود در حالي خواستار اطلاعات بيشتر درباره رابرت لوينسون شده است.

سفر قريب‌الوقوع روحاني به ترکيه

عليرضا بيکدلي سفير جمهوري اسلامي ‌ايران در آنکارا گفت: دکتر روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ‌ايران در ماه‌هاي آتي براي شرکت در سومين اجلاس شوراي عالي همکاري‌هاي راهبردي ايران و ترکيه به آنکارا سفر خواهد کرد.به گزارش ايرنا از آنکارا؛ بيکدلي در پايان دوران ماموريت خود در نشستي در آنکارا با اصحاب رسانه‌اي ترکيه اين مطلب را عنوان کرد. بيکدلي در اين نشست با تاکيد بر نقش تعيين‌کننده رسانه‌ها در روابط بين دو کشور گفت: روابط بين دو کشور در هر وضعيتي باشد رسانه‌ها در تعيين اين وضعيت نقش تعيين‌کننده‌اي دارند و به دليل اينکه روابط ايران و ترکيه در حال حاضر در جايگاهي خوب قرار دارد، رسانه‌ها نيز در اين زمينه نقش مثبتي ايفا کرده‌اند.


 حسينعلي اميري خبر داد:
 وزارت کشور از تعرض به تجمعات قانوني دوران تبليغات جلوگيري مي کند 

قائم مقام وزير کشور گفت: وزارت کشور از هرگونه تعرض به تجمعات قانوني در دوران تبليغات انتخابات مجلس و خبرگان جلوگيري مي‌کند.حسينعلي اميري در گفت‌وگو با ايسنا، درباره برخي حواشي تبليغات انتخابات خبرگان درروز 22 بهمن گفت:‌رسيدگي به شکايات نامزدهاي انتخابات به استانداري‌ها واگذار شده است.وي در ادامه افزود: در جلسه شوراي معاونان، آقاي رحماني فضلي وزير کشور تاکيد کردند که همه استانداران بايد مر قانون را رعايت کنند.سخنگوي وزارت کشور در پايان تاکيد کرد: از نظر وزارت کشور همه کساني که براي انتخابات هفتم اسفند تائيد صلاحيت شدند از حقوق برابري برخوردار هستند و وزارت کشور حامي‌حقوق آن‌ها است.