نسخه شماره 3972 - 1394/11/19 -

رئيس سازمان بهزيستي:
بودجه سازمان بهزيستي ?? درصد افزايش خواهد يافت

مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي:
80 درصد سرمايه‌هاي تامين اجتماعي در بازار بورس قرار دارد

رئيس انجمن جامعه‌شناسي ايران تاکيد کرد:
تقويت جايگاه زنان در قلمروهاي گوناگون زندگي اجتماعي

معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
12هزار تعاوني مسکن در سراسر کشور فعال است

دادستان تهران تاکيد کرد:
نقش پيش‌گيرانه‌ دادستان در زمينه‌ جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي

رئيس کميته امداد امام‌خميني(ره) اظهار کرد:
پرداخت 300 کمک هزينه جهيزيه به نوعروسان

معاون محيط‌زيست انساني سازمان حفاظت محيط‌زيست:
بيش‌از 3 هزار صنعت کشور در ليست آلاينده‌ها هستند


خبر


اخبار کوتاه


 رئيس سازمان بهزيستي:
 بودجه سازمان بهزيستي ?? درصد افزايش خواهد يافت 

رئيس سازمان بهزيستي از اعلام آمار نهايي شيوع‌شناسي اعتياد در طرح خانه به خانه خبر داد و گفت: طي ماه آينده ميزان و نوع مصرف مواد مخدر در کشور مشخص مي‌شود.

به گزارش مهر، انوشيروان محسني بندپي در مورد طرح شيوع‌شناسي اعتياد گفت: اين طرح مدتي است که از سوي معاونت درمان و اعتياد سازمان در حال انجام است و کارشناسان آموزش ديده در شيوع‌شناسي مصرف و ميزان مواد به صورت خانه به خانه نسبت به جمع‌آوري اطلاعات و آمار اقدام کردند.

وي گفت: آمارها جمع‌آوري شده و تا قبل از پايان سال پس از تحليل‌هاي انجام شده بر روي آن ارائه خواهد شد و در اين صورت مشخص مي‌شود که در مناطق مختلف، ميزان مصرف مواد و شيوع آن در ميان خانوارها چگونه است.

به گفته رئيس سازمان بهزيستي، در صورت داشتن آمارهاي دقيق و پژوهش‌هاي دقيق از نقاط مختلف شهرها مي‌توان برنامه‌ريزي درستي در مورد کاهش شيوع و مصرف مواد مخدر در ميان خانواده‌هاي مختلف انجام داد.

وي با اشاره به اينکه تاکنون اطلاعات دقيقي در اين خصوص جمع‌آوري نشده است، گفت: جاي خالي آمارهاي دقيق در برنامه‌ريزي ما به خصوص در مورد آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد و بر اين اساس طرح‌هاي مختلفي از سوي معاونت‌هاي مختلف سازمان بهزيستي در حال انجام است که شيوع‌شناسي مصرف مواد به صورت خانه به خانه يکي از آنهاست. بندپي با تاکيد بر اينکه در سال آينده بودجه سازمان بهزيستي 11 درصد افزايش خواهد داشت، گفت: سعي مي‌کنيم بر اساس افزايش بودجه و اعتباراتمان نسبت به برنامه‌ريزي در حوزه‌هاي مختلف توانبخشي و اجتماعي و‌... برنامه‌هاي متنوعي داشته باشيم.

رئيس سازمان بهزيستي کشور از واگذاري دو هزار و پانصد واحد مسکوني طي دهه فجر سال‌جاري به مددجويان بهزيستي خبر داد و گفت: قانون حمايت از معلولان نيز براي رفع تنگناها بازنگري مي‌شود.

وي در خصوص جريان افتتاح و واگذاري 448 واحد مسکوني مهر به مددجويان بهزيستي استان مرکزي اظهارداشت: دولت در سال جاري با هدف حمايت بيشتر از خانواده‌هاي داراي معلوليت، بازنگري در قانون حمايت از معلولان را در دستور کار قرار داد. وي افزود: تمامي‌ مشکلات و تنگناهايي که در قانون قبلي وجود داشت بررسي و برطرف شد و قانون جديد توسط مجلس به تصويب رسيد و مي‌توان از ابتداي سال آينده اين قانون را در کشور اجرايي کرد.

رئيس سازمان بهزيستي کشور خاطرنشان کرد: تاکنون بيش از پنج هزار واحد مسکوني به جمعيت هدف بهزيستي واگذار شده و بيش‌از 48 هزار واحد مسکوني با پيشرفت فيزيکي 20 تا 80 درصد در دست احداث است. محسني بند‌پي تصريح کرد: همچنين براساس تفاهم نامه سه جانبه بين بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي، مجمع خيرين مسکن ساز و بهزيستي، يازده هزار واحد مسکوني براي خانواده‌هاي دو معلول در دست انجام است.

وي تصريح کرد: در هفتمين روز از دهه فجر سال جاري 448 واحد مسکوني مددجويي در شهر مهاجران به افراد تحت حمايت بهزيستي استان مرکزي واگذار شد.


 مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي:
 80 درصد سرمايه‌هاي تامين اجتماعي در بازار بورس قرار دارد 

مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي گفت: در اين دوره 80 درصد سرمايه‌هاي سازمان تامين اجتماعي در بازار بورس قرار گرفته است.

به گزارش مهر، سيدتقي نوربخش در اجلاس سراسري نشان عالي مديريت سال اظهار داشت: ويژگي‌هايي همچون کمال‌جويي، تعهد و انعطاف‌پذيري از ديگر خصوصيات مديريت موفق است و مدير کارآمد و اثربخش بايد داراي ويژگي‌هاي قابل ارزيابي و مهارت‌هاي فني و انساني و ادراکي باشد. وي با بيان اينکه در سازمان تأمين اجتماعي در دولت تدبير و اميد تجربه عملي در رابطه با مديريت سازمان وجود دارد، گفت: تأمين اجتماعي يک سازمان اجتماعي و اقتصادي است که بر اساس محاسبات بيمه‌اي فعاليت مي‌کند و نيمي از جمعيت کشور را تحت پوشش دارد. سازمان تأمين اجتماعي خدمات بيمه‌اي و درماني شامل 18 خدمت متنوع را به اقشار تحت پوشش ارائه مي‌دهد. نوربخش تأمين اجتماعي را يک سازمان کليدي در کشور دانست و افزود: مهمترين توليد سازمان تأمين اجتماعي امنيت اجتماعي است اما در اين سازمان با همه گستردگي و اهميتي که دارد در دولتهاي نهم و دهم 8 مديرعامل منصوب شده است و متوسط عمر مديران سازمان به يک سال رسيد. وي با بيان اينکه گردش مالي سازمان تأمين‌اجتماعي در سال 93 بيش از 100 هزار ميليارد تومان بوده است، گفت: در سال 94 نيز بودجه سازمان بالغ بر 60 هزار ميليارد تومان است که اين مبلغ بايستي توسط سازمان وصول و هزينه شود.

نوربخش با اشاره به شرايط نابسامان تأمين اجتماعي در زمان شروع به کار دولت تدبير و اميد گفت: سازمان تأمين اجتماعي در شرايطي به دولت تدبير و اميد تحويل شد که وارد مسائل حاشيه‌اي شده و از مسير اصلي مأموريت خود دور شده بود. در سال 92 و در زمان تحويل سازمان به دولت تدبير و اميد بودجه سازمان 36 هزار ميليارد تومان بود که در اين بودجه شاهد کسري 5000 ميليارد توماني بوديم. مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي در ادامه به تشريح اقدامات صورت گرفته براي برون رفت اين سازمان از شرايط نامطلوب پرداخت و گفت: با شروع به کار تيم مديريتي سازمان تأمين اجتماعي در سال 92 براي برون رفت از مشکلات و بازگشت سازمان به مسير اصلي فعاليت، 4 استراتژي مديريتي قانون‌گرايي، برنامه محوري، پاکدستي و پاسخگويي در دستور کار سازمان قرار گرفت. نوربخش بر اهميت توجه به قانون در کشور تأکيد کرد و گفت: قانون‌گرايي در سازمان تأمين اجتماعي بايد ميزان و معيار تمامي فعاليت‌ها باشد و قطعاً يکي از مشکلات ما عبور از قانون است. بسياري از مسائل سازمان که در گزارش تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي نيز مطرح شده است به دليل عبور از قانون بوجود آمد و ما در سازمان تأمين اجتماعي سعي کرديم که قانون را ملاک قرار دهيم.


 رئيس انجمن جامعه‌شناسي ايران تاکيد کرد:
 تقويت جايگاه زنان در قلمروهاي گوناگون زندگي اجتماعي  

رئيس انجمن جامعه‌شناسي ايران اظهار کرد: توجه مردم،‌ دانشگاهيان، روشنفکران به مفهوم اعتدال نشان‌ از سازگاري معنايي موجود در لايه‌هاي اجتماعي با مفهوم و مشي اعتدال دارد.

به گزارش ايلنا، محمد امين قانعي‌راد در دومين همايش ملي اعتدال با عنوان زنان اعتدال و توسعه گفت: گرچه گفتمان اعتدال در فرآيندهاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي مرتبط با رقابت‌هاي انتخاباتي يازدهمين دروه رياست جمهوري مطرح شد، اما جلب توجه مردم، دانشگاهيان، روشنفکران، نخبگان علمي و بزرگان ديني به اين مفهوم نشان از ظرفيت‌ها و سازگاري‌هاي معنايي موجود در لايه‌هاي فرهنگي، سياسي و اجتماعي با مفهوم و مشي اعتدال دارد.

وي ادامه داد: اين ظرفيت‌هاي اجتماعي و فرهنگي بايد به وسيله دانشمندان علوم انساني ما شناخته و مورد بحث و بررسي قرار گيرد از سوي ديگر ذخيره پهناور دانش انساني و اجتماعي حامل آموزه‌ها رويکردها و مفاهيم بيانگر اعتدال است که طرح نقد و ارزيابي ابعاد متنوع آنها در پيوند با ظرفيت‌ها و استعدادهاي فرهنگي ما مي‌تواند به شکوفايي يک الگوي وحدت بخش و درعين حال داراي توانايي‌هاي آفرينش و حفظ خلاقيت بينجامد و ما را در گسترش غنا و پايداري زندگي سياسي فرهنگي و اجتماعي ياري رساند. دبير علمي دومين همايش ملي اعتدال تصريح کرد: در همين راستا در نخستين‌ ماه‌هاي شروع کار دولت انديشيدن به چيستي مفهوم و تبيين گفتمان اعتدال از اولويت‌هاي فکري و مطالعاتي جامعه علمي ايران محسوب شد و دبيرخانه دائمي همايش ملي اعتدال با هدف بررسي آموزه‌ها، ظرفيت‌ها و تجربيات تاريخي، فرهنگي و ديني ما در عرصه اعتدال و همچنين شناخت نظام‌مند الگوهاي مفهومي و چارچوب‌هاي نظري اعتدال از چشم‌انداز رشته‌هاي گوناگون علمي آغاز به کار کرد. وي در پايان خاطرنشان کرد: دومين همايش ملي اعتدال با هدف کاوش‌ در آموزه‌ها، رويکردها و مفاهيم اعتدال به منظور پاسخگويي مدبرانه به اميد زنان براي حضور بيشتر در فرآيندهاي گوناگون توسعه‌ فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي و افزايش توازن، عمق و پايداري توسعه جامعه ما برگزار مي‌شود. در اين همايش نقش خط مشي و گفتمان اعتدال در تقويت جايگاه زنان به عنوان کنش‌گران توسعه در قلمروهاي گوناگون زندگي اجتماعي با رويکردهاي نظري تجربي، و سياستي مورد مطالعه قرار مي‌گيرد.


 معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
  12هزار تعاوني مسکن در سراسر کشور فعال است 

معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: تاکنون بالغ ‏بر 26000 تعاوني مسکن با عضويت 3 ميليون نفر تشکيل شده است که حدود 12000 تعاوني درحال فعاليت هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حميد کلانتري معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه تامين مسکن و ايجاد سرپناه براي آحاد مردم از جمله برنامه‌هاي مشترک اکثر دولت‌ها است، اظهار داشت: معمولا دولت با ارائه زمين و وام به تعاوني‌ها اين وظيفه مهم را از طريق آن‌ها دنبال مي ‌کند. وي گفت: مسکن يکي از مهم‌ترين نيازهاي بشر است، بنابراين در سياست‌هاي اجتماعي بسياري از کشورها از موقعيت مهمي برخوردار است که اين امر ناشي از تاثير مسکن بر نگرش اجتماعي، بهداشت و بهره‌وري افراد جامعه است. معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اشاره به افزايش سهم مسکن در سبد هزينه خانوار بيان کرد: تعاوني مسکن سبب کاهش قدرت خريد خانوار در تامين هزينه‌هاي آموزش و بهداشت و ساير نيازهاي آن‌ها مي‏‌شود. کلانتري با اشاره به اينکه سياست‌هاي مسکن بدون نقش مهم زيرساخت، نهادهاي مالي خرد و تشکل‌هاي اجتماعي محور (نظير تعاوني) از کارايي لازم برخوردار نخواهد بود ،تصريح کرد: تامين مسکن مناسب براي آحاد ملت بخصوص اقشار کم درآمد از جمله حقوقي است که در اصول 31 و 43 قانون اساسي مورد تاکيد قرارگرفته است. وي با بيان اينکه تاکنون بالغ‏ بر 26000 تعاوني مسکن با عضويت 3 ميليون نفرتشکيل شده است، بيان کرد: حدود 12000تعاوني درحال فعاليت بوده و نزديک به 14000 تعاوني منحل شده و غيرفعال است. معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: تعاوني‌هاي مسكن متعارف در سال‌هاي گذشته با تامين مسکن اعضاء به قيمت تمام شده و حذف سود، واحدهاي مسكوني را ارزان‌تر از ديگران به اعضاء تعاوني‌ها كه اكثراً از قشر متوسط جامعه (كارمندان وكارگران) هستند واگذار کرده‌اند. وي گفت: در تعاوني‌هاي مسکن دريافت تدريجي هزينه‌هاي مسکن متناسب با پيشرفت فيزيکي ساختمان است. وي افزود: در طي روند ثبت‌نام 000/500/4 نفر متقاضي برخورداري از طرح در سامانه مربوطه و ادارات كل تعاون استان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند و پس از انجام پالايش و بررسي شرايط چهارگانه 000/500/1 نفر واجد شرايط شناخته شدند كه در دوازده هزار تعاوني مسكن مهر ساماندهي شدند.


 دادستان تهران تاکيد کرد:
 نقش پيش‌گيرانه‌ دادستان در زمينه‌ جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي  

دادستان تهران با تاکيد بر عزم دادستاني براي برخورد با موارد آشکار فساد، قاچاق دختران، اعمال نظارت بر پانسيون‌ها و لزوم رصد پليس بر فعاليت‌ برخي صنوف مرتبط با امنيت اجتماعي را ضروري دانست. به گزارش ايسنا، جلسه‌اي با حضور دادستان عمومي تهران، تعدادي از معاونان دادستان و رئيس پليس امنيت عمومي و اطلاعات تهران بزرگ در دادستاني تهران، پيرامون راهکارهاي مبارزه با تخلفات و جرايم مرتبط با امنيت اجتماعي برگزار شد.

در ابتداي جلسه، جعفري دولت‌آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران با تبريک ايام‌الله دهه‌ مبارک فجر و تأکيد بر ضرورت پاسداشت دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران، بر نقش مدعي‌العموم در پيشگيري از وقوع جرم تصريح کرد و با تاکيد بر ضرورت مبارزه با جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي مانند حضور متکديان و زنان خياباني در سطح شهر، شرارت‌ها، مقابله با جرايم مجرمين حرفه‌اي، جلوگيري از فعاليت واحدهاي صنفي فاقد مجوز، اقدامات مجرمانه در فضاي مجازي، تخلفات و جرايم ارتکابي در برخي مشاغل مرتبط با زنان و باشگاه‌هاي ورزشي، اين امر را لازمه‌ تحقق امنيت اجتماعي و اخلاقي در جامعه دانست. دادستان تهران بر ضرورت همکاري مسئولان اتحاديه‌هاي صنفي جهت حل مشکلات تاکيد کرد و با اشاره به عزم دادستاني در برخورد با صنوف متخلف، از فرمانده پليس امنيت تهران خواست به طور ماهيانه گزارش‌هاي مستمر و مستند در اين زمينه ارسال کند. وي با احصاء مهم‌ترين پديده‌هاي عليه امنيت اجتماعي، در مقابله با اين گونه جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي ضمن تصريح بر عزم دادستاني براي برخورد با موارد آشکار فساد، قاچاق دختران، اعمال نظارت بر پانسيون‌ها و لزوم رصد پليس بر فعاليت‌ برخي صنوف مرتبط با امنيت اجتماعي را ضروري دانست. دادستان عمومي و انقلاب تهران، مقابله با تجهيزات دريافت از ماهواره‌ها را در اجراي قانون ضروري دانست و با اشاره به اين‌که امروزه برخي شهروندان تجهيزات مذکور را در بالکن‌ها نصب مي‌کنند، اظهار کرد: اين امر مانع از اجراي قانون توأم با اتخاذ تدابير لازم نخواهد بود. دادستان عمومي و انقلاب تهران عدم ورود ساير متوليان امر حجاب را زمينه‌ساز برخي معضلات موجود در جامعه دانست و با اشاره به دستور دادستاني مبني بر توقيف خودروهايي که در معابر عمومي در آن‌ها کشف حجاب مي‌شود، اعلام کرد: برخورد با جرايم ارتکابي از سوي باغ‌ تالارها، باشگا‌هاي بدن‌سازي غيرمجاز و پارتي‌هاي شبانه از ديگر اقدامات دادستاني تهران است. در ادامه قطبي معاون دادستان تهران در امور ضابطان، گزارشي از اقدامات مشترک دادستاني تهران با پليس در برخورد با پديده‌هاي مجرمانه‌ مرتبط با امنيت اجتماعي ارائه کرد. وي با بيان اين‌که، در حال حاضر در تهران 300 هزار واحد صنفي داراي مجوز و پروانه‌ کسب فعاليت مي‌کنند، اظهار کرد: در مقابل، حداقل تعداد 100 هزار واحد صنفي بدون داشتن پروانه‌ کسب، به فعاليت مشغولند.


 رئيس کميته امداد امام‌خميني(ره) اظهار کرد:
 پرداخت 300 کمک هزينه جهيزيه به نوعروسان 

رئيس کميته امداد امام‌خميني(ره) گفت: حداقل سالانه 60 هزار ازدواج ميان دختران و پسران خانواده‌هاي تحت پوشش کميته امداد انجام مي‌شود.

به گزارش مهر، پرويز فتاح در مراسم اهداي 300 کمک هزينه جهيزيه به نوعروسان تحت حمايت کميته امداد امام‌خميني(ره) استان قم، اظهار داشت: برگزاري چنين مراسمي براي ترويج سنت حسنه کمک به ازدواج جوانان است زيرا اين کار از آسيب‌هاي اجتماعي مي‌کاهد و در پي آن جامعه به سمت تعالي پيش مي رود. وي افزود: حداقل سالانه 60 هزار ازدواج ميان دختران و پسران خانواده‌هاي تحت پوشش کميته امداد صورت مي‌گيرد. رئيس کميته امداد امام خميني(ره) افزود: تصور مي‌کنم با ثواب و زيباترين کارها را خيران انجام مي‌دهند که در راستاي گره گشايي از کار جوانان براي ازدواج قدم مي گذارند و کميته امداد در اين باره کمک بسيار کوچکي کرده و بيشتر واسطه خير است.

وي عنوان کرد: ما قصد ترغيب جامعه به خدمت رساني داريم کاري که دين و مکتب ما بر آن بسيار تأکيد دارند. فتاح با بيان اين که روحيه خير و امداد بايد در جامعه تقويت شود، اظهار داشت: دست اميد به سوي دولت براي کمک، کار درستي نيست اگرچه دولت بايد به وظيفه خود در حد توانايي عمل کند و بايد همه متدينان مددکار باشند.

وي تصريح کرد: کميته امداد مورد اعتماد مردم و خيران است و ما بايد امانت مالي مردم را به اهل آن برسانيم و اين وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌کند.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) يادآور شد: آنچه که وظيفه ما است بايد به شهر قم خدمت کنيم اما وجود مراجع تقليد و خيران در استان قم موجب شده که ما انتظار داشته باشيم اين شهر به چندين استان ضعيف نيز کمک‌رساني کند.


 معاون محيط‌زيست انساني سازمان حفاظت محيط‌زيست:
 بيش‌از 3 هزار صنعت کشور در ليست آلاينده‌ها هستند 

معاون محيط‌زيست انساني سازمان حفاظت محيط‌زيست گفت: 3100 صنعت کشور امروزه در ليست صنايع آلاينده بوده که نوزده درصد آن در پايتخت است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سعيد متصدي معاون محيط‌زيست انساني سازمان در خصوص صنايع آلاينده اظهار داشت: امروزه 3100 صنعت کشور در ليست صنايع آلاينده بوده که نوزده درصد آن در پايتخت است. وي تصريح کرد: تمامي‌صنايع آلاينده يک درصد از فروششان را به عنوان عوارض به شهرداري‌ها پرداخت مي‌کنند. معاون محيط‌زيست انساني سازمان حفاظت محيط‌زيست افزود:4 درصد از صنايع آلاينده پلمب شده و يا اخطار گرفته‌اند، بيشترين صنايع به تعداد 900 مورد در اصفهان بوده و خوزستان، مرکزي، خراسان رضوي و تهران نوزده درصد صنايع آلاينده را در رديف‌هاي بعدي به خود اختصاص داده اند. متصدي در خصوص استقرار صنايع گفت: براي استقرار صنايع محدوديت شعاع 120 کيلومتري در تهران، شعاع 50 کيلومتري اصفهان و 30 کيلومتري باقي کلان شهرها را به جد دنبال مي‌کنيم و سعي در توزيع صنايع در شهرهايي بدون آلودگي يا آلودگي کمتر داريم. معاون محيط‌زيست انساني سازمان حفاظت محيط‌زيست با بيان اينکه در خصوص موتور خانه‌ها و منابع خانگي تاکنون فعاليتي جهت پايش انجام نشده و همه آن‌ها از راندمان مناسب برخوردار نيستند، افزود: هم اکنون 200 موتور خانه مورد آزمايش قرار گرفته تا گواهينامه معاينه فني آن‌ها تنظيم شود و به دنبال آن هوشمند سازي موتور خانه‌هاي منازل مسکوني و دستگاه‌هاي دولتي اتفاق بيفتد. متصدي گفت: اين اتفاق فايده‌هايي چون کاهش ميزان مصرف و هزينه مصرف انرژي را خواهد داشت و مصرف انرژي و منابع به عنوان دغدغه مسئولان مديريت شده و به هدر نمي‌رود.


 خبر 

90 درصد دانش‌آموزان

مدارس شبانه روزي

از خانواده‌هاي محروم هستند

معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست‌جمهوري گفت: 90 درصد دانش آموزان مدارس شبانه روزي از محروم ترين قشر جامعه هستند. به گزارش مهر، سيد ابوالفضل رضوي، در نخستين جشنواره ملي حاميان مدارس شبانه‌روزي گفت:‌ سرمايه‌گذاري در آموزش و پرورش ارزشي دنيوي و اخروي دارد. وي افزود: بزرگترين ظلم اين است که آموزش و پرورش را دستگاه توليدي ندانسته و مصرفي بدانيم در حالي که سرمايه گذاري در اين نهاد موجب پيشرفت مي‌شود.

ورود کارشناسان جديد تصادفات به پايتخت

سرهنگ مراد مرادي در مراسم اختتاميه دومين دوره كارشناسي تصادفات پليس راهور تهران بزرگ از ورود کارشناسان جديد تصادفات به پليس راهور تهران بزرگ خبر داد. به گزارش مهر سرهنگ مراد مرادي افزود: دوره كارشناسي تصادفات يكي از معدود دوره‌هاي تخصصي در ناجا است كه با هدف ارتقاء سطح مهارت تخصصي و فني افسران راهور در زمينه بررسي صحنه تصادف، ترسيم كروكي و مديريت و رسيدگي به انواع تصادفات برنامه ريزي و اجرا مي‌شود. نظام آموزشي اين دوره و مدت زمان آموزش سه ماهه معادل 12 هفته است. تعداد كل ساعت درسي 408 ساعت كه 136 ساعت دروس عمومي‌و 272 ساعت دروس تخصصي است. معاون آموزش پليس راهور تهران بزرگ ادامه داد: فراگيران با گذراندن اين دوره، موفق به دريافت حكم كارشناسي تصادفات مي‌شوند و به عنوان افسران كارشناس در مناطق و يگانها مشغول رسيدگي به امر تصادفات و ترسيم كروكي مي‌شوند.

حريق جنگلي، عامل افزايش آلودگي اُزن در شهرها

کارشناسان تاکيد کردند که دود ناشي از آتش‌سوزي‌هاي جنگلي، حجم آلودگي اُزون در مناطق شهري را افزايش مي‌دهد. به گزارش ايسنا، کارشناسان دانشگاه دولتي ايالت کلرادو اطلاعات جمع‌آوري شده طي 10 سال در مراکز کنترل کيفيت هوا در سراسر آمريکا را بررسي کرده و دريافتند که در مناطق مطالعه شده سطح گاز اُزون در روزهايي که دود ناشي از آتش‌سوزي جنگلي در هوا وجود داشته نسبت به روزهاي ديگر بالاتر بوده است. اميلي فيشر يکي از کارشناسان اين مطالعه با بيان اينکه آتش‌سوزي‌هاي جنگلي عامل افزايش سطح گاز اُزون در شهرها است، اظهار داشت: آن چه مشاهده شده دور از انتظار بود زيرا بيشتر اين آتش‌سوزي‌ها در نزديکي شهرها رخ نمي‌دهد در حالي که سطح آلودگي اُزون در مناطق شهري بيش از مناطق روستايي است.

معرفي و تجليل از سربازان نمونه

معاون نيروي انساني ناجا، از برگزاري هشتمين جشنواره حضرت علي اکبر(ع)(جوان سرباز) خبر داد و گفت: تجليل، تکريم و ارائه الگوهاي موفق و برتر به جامعه سربازان نيروهاي مسلح از اهداف برگزاري اين جشنواره است. به گزارش ايسنا، سردار زارعي در تشريح اين خبر اظهارداشت: براساس ابلاغيه ستادکل نيروهاي مسلح، هشتمين جشنواره جوان حضرت علي اکبر (جوان سرباز) در سه سطح استاني، ستادي و جشنواره سراسري همه ساله برگزار مي‌شود و جشنواره سراسري نيز توسط سپاه در ارديبهشت ماه سال جاري برگزار خواهد شد. وي، اهداف اين جشنواره را تجليل، تکريم و ارائه الگوهاي موفق و برتر به جامعه سربازان نيروهاي مسلح و همچنين فرهنگ سازي با تاکيد بر ارزش‌ها و آموزه‌هاي اسلامي، انقلابي و ملي عنوان کرد.

تلاش براي تک نرخي شدن تعرفه‌هاي روانشناسي

رئيس دفتر مشاوره و روان‌شناسي سازمان بهزيستي کشور در خصوص «تعرفه‌هاي بيمه‌اي خدمات روانشناسي» اظهار کرد: پوشش بيمه‌اي خدمات روان‌شناسي و مشاوره يکي از آمال و آرزوهاي جامعه روانشناسي کشور است و براي تحقق اين آرزو تمامي ‌نهادهاي مختلفي که در حال حاضر در کشور داراي واحد روانشناسي هستند از جمله سازمان نظام روانشناسي و بهزيستي اين مسئله را پيگيري مي‌کنند. به گزارش ايسنا، مهدي ميرمحمد صادقي در ادامه ضمن بيان آنکه در حال حاضر به دليل فقدان پوشش‌هاي بيمه‌اي، سازمان بهزيستي به منظور حمايت از اقشار آسيب ديده، آسيب پذير و يا خانواده‌هايي که به رغم نياز دريافت خدمات مشاوره‌اي توانايي پرداخت هزينه‌هاي آن را ندارند، «يارانه مشاوره» اختصاص داده است گفت: به اين يارانه «ياري برگ مشاوره» گفته مي‌شود و بهزيستي در سال گذشته سه ميليارد تومان اعتبار به آن اختصاص داده بود.

حقوق بازنشستگان يک روز هم

با تاخير پرداخت نشده است

مشاورمديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به اينکه پرداخت حقوق بازنشستگان تأمين اجتماعي با 40 و يا 50 روز تأخير به هيچ وجه صحت ندارد، اظهار کرد: در راستاي طرح پرداخت متمرکز حقوق و بر‌اساس جدولي که در ابتداي اجراي اين طرح منتشر شد، در پرداخت حقوق بازنشستگان حتي يک روز هم تاخير نداشته‌ايم. به گزارش ايسنا، اميرعباس تقي پور، در اين باره اظهارکرد: به منظور يکپارچگي در پرداخت‌ها، برقراري عدالت و رفتار همسان و عادلانه در پرداخت حقوق خارج از اولويت الفبايي، کشف و شناسايي هم‌پوشاني‌ها، مديريت بهينه وجوه، سهولت در پرداخت و دريافت حقوق، دقت در پرداخت‌ها و صيانت از منابع و منافع مستمري بگيران و بازنشستگان سازمان، طرح پرداخت متمرکز حقوق بازنشستگان از آبان ماه آغاز شد.


 اخبار کوتاه 

اجراي طرح حمايت از کودک

و خانواده در 15 استان

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي با اشاره به اجراي طرح حمايت از کودک و خانواده در 15 استان کشور، گفت: سعي داريم اين طرح را در تمامي استان‌ها توسعه دهيم. به گزارش مهر، حبيب‌‌الله مسعودي فريد افزود: فعاليت بهزيستي در سه حوزه تخصصي پيشگيري، توانبخشي و اجتماعي در کشور پيشگام است که براين اساس بايد به سمت ارائه خدمات روزانه و سرپايي برويم؛ چراکه بهزيستي در رويکردهاي اجتماع محور و واگذاري خدمات به بخش غيردولتي هميشه پيشرو بوده است. وي با اشاره به ضرورت واگذاري خدمات بهزيستي به بخش غيردولتي، گفت: استفاده از ظرفيت سازمان‌هاي مردم‌نهاد در بحث آسيب‌هاي اجتماعي به ما در پيشبرد برنامه‌ها کمک مي‌کند که در اين زمينه سعي داريم تا خدمات اورژانس اجتماعي و حوزه آسيب‌ها را به بخش غيردولتي واگذار کنيم.

نخست‌وزير يونان از آثار تاريخي اصفهان بازديد کرد

نخست‌وزير يونان، جمعي از وزراي دولت اين کشور و 50 نفراز فعالان حوزه اقتصادي يونان از بناهاي تاريخي اصفهان بازديد کردند. به گزارش ايلنا، الکسيس سيپرائيس نخست وزير يونان وهئيت همراه صبح ديروز از مجموعه‌هاي جهاني کاخ موزه چهلستون و ميدان امام اصفهان بازديد کرد وي دراين بازديد با تاريخ اصفهان در عصر صفوي آشنا شد. نخست وزير يونان دراين بازديد ضمن تأکيد بر تاريخ پر شکوه مصر، ايران و يونان عنوان کرد: اين سه کشور داراي تمدن‌هاي اصيلي هستند که به واسطه آن هرکدام نقش مهمي در تعاملات فرهنگي جهان ايفا کرده اند.

تشريح جزييات برگزاري کنکور 95

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور جزييات برگزاري کنکور 95 را تشريح کرد. به گزارش ايلنا، حسين توکلي؛ مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در تشريح جزييات کنکور 95 اظهار داشت: آزمون سراسري سال 95 براي پذيرش دانشجو براي دوره‌هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه‌حضوري، مجازي و پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور، موسسات آموزش‌عالي غيرانتفاعي و غيردولتي و کدرشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي‌شود. توکلي با اشاره به اين مطلب که دفترچه راهنماي ثبت‌نام همراه اطلاعيه اين آزمون از ديروز يکشنبه 18 بهمن‌ماه روي سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org قرار گرفت، افزود: ثبت‌نام‌ها از امروز و از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آغاز مي شود و تا چهارشنبه 28 بهمن‌ماه ادامه دارد.

دائمي شدن قانون مدارس غيردولتي، خصوصي‌سازي آموزش‌و‌پرورش نيست

وزير آموزش و پرورش ضمن بيان اينکه دائمي شدن قانون تاسيس و اداره مدارس و مراکز آموزشي و پرورشي غيردولتي به معناي خصوصي‌سازي آموزش‌و‌پرورش نيست، گفت: آموزش و پرورش در نظردارد، قانون مدارس غيردولتي که مهلت اجراي آن به پايان رسيده را به منظور رفع برخي از معضلات دائمي کند. به گزارش ايلنا، علي اصغر فاني با بيان اين مطلب افزود: به دليل اينکه قانون مدارس غير دولتي موقت است، وزارت آموزش و پرورش جهت دائمي شدن آن، همان لايحه را با کمي اصلاحات به مجلس شوراي اسلامي تقديم کرده است. در حال حاضر بخشي از مدارس غيردولتي براي ادامه فعاليت خود به مشکل قانوني برخورده‌اند که تصويب اين قانون مي‌تواند اين مشکل را حل کند.

حمايت دولت براي افزايش واقعي مزد ضروري است

عضو اصلي کارگري در شوراي عالي کار اعتقاد دارد که اگر دولت در مذاکرات مزدي همراهي کند مي توان براي سال 95 حداقل مزد کارگران را برمبناي تورم واقعي سبد هزينه‌هاي زندگي افزايش داد. به گزارش ايلنا، احمد رضا معيني در خصوص اقدامات انجام شده در چارچوب تعيين مزد 95 گفت: کميته جمع‌آوري اطلاعات استاني تشکيل شده است و همچنين جلسات کارگروه مزد مجمع عالي نمايندگان به صورت مرتب برگزار شده اما هنوز در اين خصوص به نتيجه نرسيده‌ايم. معيني با اشاره به شرايط پساتحريم گفت: اميدواريم با گردش چرخ اقتصاد و رونق توليد قدرت خريد از دست رفته کارگران که از سال 86 تا 92 به ميزان 187 درصد کاهش پيدا کرده جبران شود. وي افزود: زماني که قدرت خريد کارگر کاهش پيدا کند در درجه اول خود کارفرما ضرر مي‌کند، زيرا بهره‌وري کارگر پايين مي‌آيد.

سايت تعويض تاکسي‌هاي فرسوده مسدود است!

معاون فني و بهره برداري سازمان تاکسيراني شهر تهران توضيحاتي را در خصوص مسدود بودن سايت تعويض تاکسي‌هاي فرسوده ارائه کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهدي ابراهيمي معاون فني و بهره برداري سازمان تاکسيراني شهر تهران؛در واکنش به مسدود بودن سايت ثبت نام تاکسي‌هاي فرسوده در طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني اظهار داشت: همان طور که تاکسيرانان اعلام کردند سايتي که در ساليان گذشته متقاضيان براي ثبت نام در طرح نوسازي به آن مراجعه کرده‌اند بسته شده و از اعتبار ساقط است. وي در ادامه افزود: درگاهي براي دفاتر پيشخوان دولت باز شده است تا بتوانند ثبت نام متقاضيان را انجام دهند. معاون فني و بهره برداري سازمان تاکسيراني شهر تهران بيان کرد: تاکسيرانان بايد فقط به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند؛ همچنين در کل کشور بيش‌از 3 هزار دفتر پيشخوان و در تهران 800 دفتر پيشخوان دولت کار ثبت نام را انجام مي‌دهند.