نسخه شماره 3969 - 1394/11/15 -

رئيس سازمان بهزيستي:
کمپ‌هاي غيرمجاز ترک اعتياد ساماندهي مي‌شوند

رييس سازمان نهضت سوادآموزي اعلام کرد:
يک ميليون و 366 هزار نفر بي سواد در کشور

يک فعال کارگري:
توانمندسازي اشتغال زنان بايد از اولويت‌هاي دولت باشد

رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست اعلام کرد:
لزوم تغيير الگوي کشت در تمام کشور

مديرکل تعاون و پشتيباني آموزش‌و‌پرورش تشريح کرد:
افزايش سقف تعهدات «بيمه حوادث» دانش‌آموزان

معاون طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان:
برخي از مشکلات جوانان رسوب شده است

معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني (ره):
ساليانه 1100 نفر از دانش آموزان ترک تحصيل مي‌کنند


سلامت


اخبار کوتاه


 رئيس سازمان بهزيستي:
 کمپ‌هاي غيرمجاز ترک اعتياد ساماندهي مي‌شوند 

رئيس سازمان بهزيستي از ابلاغ و اجرايي شدن دستورالعمل ساماندهي مراکز ترک اعتياد بعد از ايام دهه فجر خبر داد و گفت: با اين آيين نامه کمپهاي غيرمجاز ساماندهي مي‌شوند.

به گزارش مهر، انوشيروان محسني بندپي گفت: دستورالعمل و آيين نامه فعاليت مراکز ترک اعتياد تدوين و آماده شده است و تا قبل از پايان بهمن ماه اجرايي مي‌شود و به دنبال آن فعاليت اين مراکز بر‌اساس قوانين و ضوابط تازه اي خواهد بود.

وي گفت: سازمان بهزيستي از مدتي قبل نسبت به شناسايي کمپهاي غيرمجاز ترک اعتيادي که در کشور فعاليت مي‌کنند، اقدام کرده است و به منظور ساماندهي فعاليت آنها و ارائه خدمات به معتادان و انجام مشاوره‌هاي لازم دستورالعمل جديدي را تدوين و ابلاغ کرده است. رئيس سازمان بهزيستي تاکيد کرد: براساس آيين نامه جديد مراکز ترک اعتياد بايد بر‌اساس معيارها و استانداردهاي تعيين شده عمل کنند. بندپي با اشاره به اينکه تسهيلاتي نيز براي صدور مجوز فعاليت کمپهاي ترک اعتياد در نظر گرفته شده است، گفت: چنانچه اين مراکز قوانين و مقررات اعلام شده را رعايت کنند و درخواست صدور مجوز را داشته باشند در زمان کوتاهي پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي مجوز براي آنها صادر مي‌شود.

وي گفت: مراکز ترک اعتياد غيرمجازي که از سازمان بهزيستي مجوز ندارند به هيچ وجه مورد تاييد ما نيستند و از مردم تقاضا مي‌کنيم به آنها مراجعه نکنند. به گفته وي، متقاضيان ارائه خدمات در مورد اعتياد مي‌توانند با خط ملي اعتياد 09628 تماس گرفته و علاوه بر مشاوره از مراکز ترک اعتياد مجاز نيز مطلع شوند.


 رييس سازمان نهضت سوادآموزي اعلام کرد:
 يک ميليون و 366 هزار نفر بي سواد در کشور 

رييس سازمان نهضت سوادآموزي جمعيت بي‌سوادان کشور را يک ميليون و 366 هزار نفر اعلام کرد. به گزارش ايسنا، علي باقرزاده در نشستي خبري در کرمانشاه با اشاره به شناسايي يک ميليون و 366 هزار بي‌سواد در کشور، گفت: بر‌اساس آمار سرشماري سال 1390، سه ميليون و 456 هزار نفر از جمعيت بين 10 تا 49 ساله کشور اعلام بي‌سوادي کردند. وي تصريح کرد: از اين تعداد 400 هزار نفر اتباع خارجي هستند که فعلا اين گروه را از مجموع گروه‌هاي هدف خود کنار گذاشته‌ايم.

باقر زاده افزود: همچنين از اين تعداد 380 هزار نفر را به دليل نداشتن کد ملي و مشخصات پيدا نکرديم و تعدادي از اين جمعيت نيز از طرف نهادهايي مانند بهزيستي آموزش ناپذير معرفي شده‌اند. وي تصريح کرد: همچنين بيش‌از يک ميليون و 100 هزار نفر از اين افراد در فاصله سال 1390 تاکنون باسواد شده‌اند و 750 هزار نفر ديگر از اين افراد نيز با وجود اينکه اعلام بي‌سوادي کرده‌اند، اما آمارهاي ثبتي ما نشان مي‌دهد که اين افراد از قبل دبستان و يا نهضت رفته‌اند و در همين راستا اين گروه را جدا کرده و برنامه جداگانه‌اي براي آنها داريم.

باقرزاده با اشاره به فوت تعدادي از اين افراد، اظهار کرد: در مجموع از سه ميليون و 456 هزار نفري که در سرشماري سال 1390 اعلام بيسوادي کرده‌اند، ما در نهايت به 866 هزار نفر بي‌سواد رسيديم که گروه هدف ما براي سوادآموزي هستند. البته اين تعداد بي‌سواد با فرض بر اين است که بي‌سواد جديدي از سال 1390 اضافه نشده و همه افرادي هم که در سرشماري آن سال اعلام باسوادي کرده‌اند، واقعا باسواد باشند.

وي افزود: با ثبت نام افراد جامعه در پايگاه هدفمندي يارانه‌ها ما به جمعيت چهار ميليوني برخورديم که وضعيت سواد آنها براي ما مشخص نيست و از اين تعداد 500 هزار نفر آنها زير 25 سال سن دارند که اگر يک جايي درس خوانده باشند قطعا سوابقي دارند و به همين علت اين تعداد افراد را با اينکه از بي‌سواد بودن آنها مطمئن نيستيم را هم در مجموعه هدف خود قرار داديم. باقرزاده تصريح کرد: با اضافه کردن اين تعداد به 866 هزار بي‌سواد شناسايي شده (بر اساس سرشماري سال 1390 ) در حال حاضر با در نظر گرفتن اينکه بي‌سواد جديدي طي اين سالها اضافه نشده و همه افرادي هم که اعلام باسوادي کرده‌اند واقعا باسواد باشند، در کشور در حال حاضر يک ميليون و 366 هزار نفر بي‌سواد داريم. معاون وزير آموزش و پرورش درصد باسوادي کشور را بالاي 97 درصد اعلام و تصريح کرد: اين يک ميليون و 366 هزار نفر بي‌سواد حدود سه درصد جمعيت کشور را تشکيل مي‌دهند.

باقرزاده داشتن مدرک پنجم دبستان را حداقل شاخص براي باسواد بودن افراد دانست و اظهار کرد: تاکنون سوابق آموزشي 25 ميليون نفر در کشور را وارد سيستم کرده‌ايم.

وي اظهار کرد: افراد با داشتن مدرک پنجم دبستان براي ما ديگر بي‌سواد محسوب نمي‌شوند و چنانچه خودشان اعلام کنند که بي‌سواد هستند و يا سوادشان را فراموش کرده‌اند، براي آنها دوره‌هاي توانمندسازي برگزار مي‌کنيم.

باقرزاده در ادامه آمار بي‌سوادي مردان و زنان را در کشور نزديک به هم عنوان کرد و افزود: در حال حاضر زنان 55 درصد و مردان 45 درصد بي‌سوادان ما را تشکيل مي‌دهند و اين اتفاق بسيار مهمي است که در يک کشور عدالت جنسيتي در زمينه سواد برقرار شده است.


 يک فعال کارگري:
 توانمندسازي اشتغال زنان بايد از اولويت‌هاي دولت باشد  

يک فعال حقوق زنان کارگر معتقد است: با توجه به نرخ رو به افزايش زنان سرپرست خانوار در سال‌هاي اخير، توانمندسازي اين زنان و ساماندهي اشتغال آنها بايد از اولويت‌هاي اصلي قانونگذاران و دولت باشد. به گزارش ايلنا، اکرم محمدي، فعال کارگري با اشاره به آمار بالاي طلاق و رشد روزافزون بزهکاري‌هاي اجتماعي در سال‌هاي اخير گفت: متاسفانه زنان سرپرست خانوار يا بدسرپرست که مکلف به تامين معاش خانوار هستند، در شرايط بسيار نامناسبي به سر مي‌برند.

وي افزود: آخرين آمار در سال 90 نشان مي‌دهد که از 21 ميليون خانوار شهري و روستايي، سرپرست 2 ميليون و 500 هزار خانوار را زنان تشکيل مي‌دهند. وي ادامه داد: جالب اينجاست که در نمودارهاي اقتصادي، 3/43 درصد اين زنان در دو دهک پايين درآمدي جامعه هستند و فقط 13 درصد در دهک بالاي درآمدي قرار مي‌گيرند و اين آمارها نشان مي‌دهد که اين زنان با قرارگرفتن در طبقات فرودست، ‌در شاکله کلي جامعه بسيار آسيب پذير هستند. محمدي با بيان اين مطلب که بهتر است دولت و نهادهاي مربوطه از جمله سازمان بهزيستي پس از گشايش فضاي اقتصادي و رفع تحريم‌ها به وظايف خود در قبال اين زنان عمل کنند گفت: در تدوين‌ برنامه‌هاي توسعه، توانمندسازي اين زنان بايد از اولويت‌هاي اصلي باشد.

وي در ادامه با بيان اين مطلب که بيشتر اين زنان در بازار کار غيررسمي‌و در قالب مشاغل کاذب اشتغال دارند گفت: توانمندسازي اين زنان دربرگيرنده مولفه‌هايي همچون گسترش حمايت‌هاي اجتماعي و خدمات بيمه اي، ارائه آموزش‌هاي شغلي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي رسمي ‌براي آنان است.

اين فعال حقوق زنان در ادامه با اشاره به نرخ 5/65 درصدي بيکاري زنان گفت: به جاي تصويب قوانين و آيين نامه‌هاي ضد حقوق زنان کارگر، بهتر است فرصت‌هاي شغلي رسمي ‌براي زنان سرپرست خانوار ايجاد شود.

وي در تشريح اين مطلب گفت: کاهش ساعات کاري زنان از 44 ساعت به 36 ساعت يک آسيب جدي به اشتغال زنان است و حضور آنها را در عرصه حيات اقتصادي جامعه کمرنگ مي‌کند.

وي ادامه داد: با وجود چنين قوانيني، طبيعي است که کارفرمايان رغبت چنداني به استخدام زنان نداشته باشند. محمدي با اشاره به نتايج درازمدت و منفي اشتغال زنان سرپرست خانوار در مشاغل غيررسمي‌گفت: اگر اشتغال اين زنان ساماندهي نشود، بزهکاري‌هاي اجتماعي، افزايش کودکان کار و بازماندگي کودکان از تحصيل از تبعات ‌چاره‌ناپذير آن خواهد بود.


 رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست اعلام کرد:
 لزوم تغيير الگوي کشت در تمام کشور 

رييس سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد دوباره بر نقش نظارتي مجموعه متبوع خود بر روند اجراي پروژه بهشت آباد گفت: سازمان در هيچ دوره اي چه در زمان تصويب پروژه در سال 82 توسط دولت وقت و چه اکنون هيچ وظيفه اي در قبال ارزيابي پروژه نداشته و ندارد؛ تا زماني که وزارت نيرو يا هر نهاد مسئول ديگري ارزيابي‌هاي زيست‌محيطي را انجام ندهد بدون شک امکان اجرايي براي آن نخواهد بود. ابتکار با بيان اينکه هر طرح يا پروژه مرتبط با محيط زيست بايد با توجه به ملاحظات مربوط به حوزه آب، تالاب‌ها و رودخانه‌ها صورت بگيرد، ادامه داد: مسائل محيط زيستي معضلات ملي کل کشور هستند بنابراين همه مردم اعم از کشاورزان يا صنعتگران بايد مديريت منابع آبي در بخش حوضه‌هاي آبريز و حق آبه‌هاي آبي اعم از گاو خوني، فلات مرکزي، کارون و ديگر نقاط را شامل شود.

وي با ابراز تاسف نسبت به برداشت نامتوازن و بي‌رويه آب از منابع زير زميني، روان آب‌ها و تالاب‌ها تصريح کرد: کشاورزان در هر کجاي کشور از شرق اصفهان گرفته تا يزد، کرمان، خراسان يا سيستان و بلوچستان بايد الگوي کشت و زرع خود را اصلاح کنند و با مديريت منابع آبي در همه مناطق مساله تحقق حق آبه‌هاي زيست محيطي را در دستور کار خود قرار دهند در اين راستا بخش‌هاي مهم و دخيل دولتي نيز بايد به تعهدات خود پايبند باشند و البته تا کنون نيز به نحو مطلوبي پايبند بوده‌اند به عنوان مثال هفته گذشته وزير نيرو در نامه‌اي به بخش‌هاي مختلف وزارتخانه متبوع خود خواستار تحقق حق آبه‌هاي رودخانه‌ها و تالاب‌ها شده است.

رييس سازمان حفاظت محيط زيست تصريح کرد: اگر وضعيت برداشت‌ها در کشور به همين شيوه با راندمان بالا و پر خطر ادامه يابد آلودگي‌هاي سمي و کودي بيش‌از امروز به سفره‌هاي غذايي مردم راه مي‌يابند و نواحي زيست‌محيطي به سمت خشک شدن بيشتر پيش مي‌روند؛ در حقيقت حل مشکل زاينده رود، گاوخوني، کارون و اروميه تنها و تنها در گرو تنظيم مصارف و منابع آبي است؛ فشارهاي منطقه‌اي، سياسي يا قوميتي نبايد بر سرنوشت منابع و نواحي زيست محيطي تاثيري بگذارد.

ابتکار ادامه داد: همه کشاورزان بايد خوب زندگي کنند؛ درست است کشاورزي يک بخش استراتژيک و مهم در سرنوشت کشورها از جمله ايران است؛ غذا راهبرد اساسي کشورها است اما همه اين موارد بايد با رويکرد صحيح زيست‌محيطي و با مصرف بهينه منابع آبي انجام شود؛ ايران امروز در سيطره بخش عظيمي از مخاطرات طبيعي مانند تنش‌هاي آبي، تغيير اقليم، کاهش بارندگي و افزايش دما قرار دارد و اگر چه شرايط در 27 ماه گذشته اندکي بهبود يافته اما هنوز هم در برخي نواحي ناپايداري‌هاي اقليمي و آلايندگي به چشم مي‌خورد؛ ما همه ايراني هستيم و لازم است بيش از هر چيز با نگاهي منطقي، معتدل، واقع بينانه و علمي به همه موارد مرتبط با محيط زيست نگاه کنيم و سپس درباره آن‌ها تصميم بگيريم.

وي با اظهار تاسف از اينکه روش‌هاي توسعه زيست محيطي هنوز به بخش کشاورزي در اصفهان نرسيده است، ادامه داد: شرايط اقليمي امروز کشور اقتضا مي‌کند که بيش از گذشته به سمت صنعت بدون کربن و سبز حرکت و بخش مهمي از سياست‌هاي گذشته خود را اصلاح کنيم. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست در خصوص چرايي مجوز محيط زيست اصفهان براي استفاده نيروگاه‌ها از سوخت پر خطر مازوت و استفاده از اين شيوه براي اعمال فشار بر استاندار تصريح کرد: بر اساس تصميم دولت و تاکيدات معاون اول رييس‌جمهور نيروگاه‌هاي مستقر در مجاورت کلان شهرهاي آلوده به جز در موارد اضطرار حق استفاده از مازوت را ندارند؛ نيروگاه شهيد منتظري اصفهان در طول يک سال گذشته از سوخت مازوت استفاده نکرده و مجوز مربوطه نيز به دليل وضعيت اضطرار صادر شده بوده است.

ابتکار اضافه کرد: در همين راستا معاون وزير نفت نيز با تاکيد بر کاهش و حذف تدريجي سوخت پر خطر مازوت بر جايگزيني سوختي مناسب‌تر و نزديک‌تر به استانداردهاي زيست محيطي براي نيروگاه‌ها تاکيد کرده است؛ به اعتقاد من حذف مازوت از نيروگاه‌ها يکي از مهم‌ترين اقدامات زيست‌محيطي دولت يازدهم تاکنون بوده است علاوه بر اين دولت استانداردهاي خروجي هواي صنايع به منظور ارتقا شاخصه‌هاي خروجي هوا را مصوب و ابلاغ کرده است.

وي با تاکيد بر اينکه برنامه‌هاي زيست‌محيطي جز از طريق همکاري‌هاي گسترده ميان بخشي، نگاه علمي، تامين دقيق اعتبارات و مديريت منسجم امکان پذير نيست، اظهار کرد: برنامه جامع کاهش آلودگي هوا طي يک برنامه 10 تا 15 ساله در سال 79 و در زمان رياست جمهوري آقاي خاتمي به تصويب رسيد و اکنون شاهد به ثمر رسيدن نتايج آن در شهرهاي اصفهان، کرج، مشهد، اراک و برخي ديگر از شهرها هستيم بر اساس آمارهاي رسيده به عنوان مثال تعداد روزهاي پاک شهر اصفهان از 78 روز در 11 ماه نخست سال 92 به 207 روز سالم در سال 94 رسيده است با اين حال هنوز تا رسيدن به مطلوب راه زيادي مانده است.


 مديرکل تعاون و پشتيباني آموزش‌و‌پرورش تشريح کرد:
 افزايش سقف تعهدات «بيمه حوادث» دانش‌آموزان 

مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه «بيمه حوادث» موارد درون و بيرون مدرسه را در تمام طول سال تحصيلي پوشش مي‌دهد گفت: حق بيمه حوادث به ازاي هر دانش‌آموز 7500 تومان براي يکسال است و سقف تعهدات آن افزايش يافته است. به گزارش ايسنا، فرشيد سياري ضمن اعلام اين خبر که امسال تعهدات بيمه حوادث براي دانش آموزان را افزايش داديم، در خصوص برخي نارضايتي‌ها از اين بيمه و عدم آگاهي والدين از تعهدات آن اظهار کرد: جاي هيچ گونه نگراني در زمينه ارائه خدمات بيمه حوادث به دانش آموزان وجود ندارد. وي افزود: با توجه به تعاملي که با دستگاه‌هاي مربوط از جمله انجمن اولياء و مربيان داشتيم، امر اطلاع رساني مناسب به اولياء درباره تعهدات بيمه حوادث تحصيلي انجام شده است. مديرکل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش‌و‌پرورش با بيان اينکه اين بيمه، حوادث درون و بيرون مدرسه را در تمام طول سال تحصيلي پوشش مي‌دهد عنوان کرد: حق بيمه حوادث به ازاي هر دانش‌آموز 7500 تومان براي يکسال است. سياري ادامه داد: جبران غرامت فوت ناشي از حادثه در شبانه‌روز در طول مدت قرارداد تا هفت ميليون تومان، جبران غرامت نقص عضو تا صدميليون تومان، جبران هزينه‌هاي بيمارستاني ناشي از حوادث تا 5/1 ميليون تومان، اعمال جراحي ناشي از بيماري به شرط بستري در بيمارستان تا 600 هزار تومان، کمک هزينه خريد و پيوند کليه تا دو ميليون تومان و هزينه دانش‌آموزان مبتلا به بيماري‌هاي صعب‌العلاج تا سقف دوميليون تومان از طريق ادارات کل آموزش‌و‌پرورش قابل پرداخت است.


 معاون طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان:
 برخي از مشکلات جوانان رسوب شده است 

معاون طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان با بيان اينکه مشکلات جوانان ايراني پيچيده و وحشتناک نيست گفت: اين مشکلات قابل حل است و جوانان بايد ميدان‌دار حل آن‌ها باشند. به گزارش ايسنا، محسن طلايي گفت: برخي از مشکلات جوانان رسوب کرده است. لازم است در اين زمينه مطالعه و به صورت ريشه‌اي چاره جويي کنيم چرا که بدون مطالعه و تحقيق نمي‌توانيم اقدامات جدي انجام دهيم و مشکلات حل نمي‌شود بلکه شکل آنها تغيير مي‌کند. معاون طرح‌هاي ملي جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکيد کرد: برخي از مسائل جوانان در جهان مشترک است، برخي از آنها مختص جامعه ايران است و بعضي ديگر مربوط به منطقه و قوم خاصي است. ما بايد همه اين مسائل را به درستي بررسي کنيم. طلايي با بيان اينکه برخي از مشکلات جوانان امروزي با نسل‌هاي قبل متفاوت است اظهارکرد: در حال حاضر جوانان از طريق تلفن همراه به فضاي مجازي مي‌توانند دسترسي مستمر داشته باشند. ما نمي‌توانيم آن‌ها را از استفاده از اين امکان نهي کنيم بلکه بايد آن را بگونه‌اي صحيح پر کنيم و از فکر و ايده جوانان براي اين کار بهره ببريم. نبايد به خاطر ناتواني خود در فراهم کردن محتواي مناسب در اين فضا از جوانان بخواهيم که از فضاي مجازي استفاده نکنند. اين مدرس دانشگاه با اشاره به مشکلات سيستم آموزشي کشور گفت: سيستم آموزشي ايران متکي بر حفظيات است با اين وجود از علاقه کم جوانان به پژوهش و مطالعه و مدرک‌گرا بودن آنان گله مي‌کنيم؛ اين در حاليست که عملکرد ما دچار مشکل است. وي تصريح کرد: جوانان ايراني علائم و نشانه‌هايي را به ما مي‌نمايانند که نشان مي‌دهد عاقل‌تر از ما هستند.


 معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني (ره):
 ساليانه 1100 نفر از دانش آموزان ترک تحصيل مي‌کنند 

معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني‌(ره)، ضمن بيان آن که در حال حاضر تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش اين نهاد 333 هزار نفر است گفت: ساليانه 1000 تا 1100 نفر از دانش‌آموزان تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) به علت مشکلات اقتصادي ترک تحصيل مي‌کنند که تقريبا هرساله حدود 800 نفر آنان با حمايت کميته امداد به فرآيند تحصيل بازمي‌گردند. به گزارش ايسنا، اکبر ميرشکار در ادامه ضمن بيان آنکه وظيفه کميته امداد امام‌خميني‌(ره) آنست که از ترک تحصيل دانش آموزان به علت مشکلات اقتصادي جلوگيري کند گفت: ساليانه بخشي از دانش آموزان تحت پوشش کميته امداد امام‌خميني‌(ره) به دليل مسائل و مشکلات متعدد ترک تحصيل مي‌کنند. وي در ادامه تصريح کرد: حدود 30 درصد آنها به دليل ازدواج، 20 تا 22 درصد اشتغال، 25 درصد مشکلات استعدادي و عدم توانايي تحصيل مانند کند ذهني و عقب ماندگي ذهني و کمتر از 25 درصد نيز به علت مشکلات اقتصادي ترک تحصيل مي‌کنند. معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) عنوان کرد: مشاوران و مددکاران کميته امداد امام‌خميني‌(ره) به محض آنکه متوجه شوند فردي به علت مشکلات اقتصادي ترک تحصيل کرده است، طي فرآيند مشاوره و نياز سنجي سعي در تامين نياز وي و بازگشت آن به سيستم آموزشي مي‌کنند. ميرشکار ادامه داد: در حال حاضر به علت آن که بخشي از مدارس کشور به صورت هيات امنايي اداره مي‌شوند و خانواده براي هر دانش‌آموز بايد براي مثال شهريه 300 هزار توماني پرداخت کند و به علت عدم توانايي پرداخت شهريه از سوي خانواده، فرد از چرخه تحصيل خارج مي‌شود.

وي در ادامه ضمن بيان آنکه در تمامي‌مقاطع با فراواني‌هاي مختلف شاهد ترک تحصيل دانش‌آموزان هستيم گفت: بيشترين ترک تحصيل در مقطع دبيرستان صورت مي‌گيرد؛ زيرا اکثر دختران روستايي در اين مقطع ازدواج و پسران نيز در همين دوره جذب بازار کار مي‌شوند. معاون امور فرهنگي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) همچنين بر لزوم استفاده کودکان تحت پوشش کميته امداد امام‌خميني‌(ره) از خدمات دوره پيش دبستان تاکيد کرد و گفت: در حال حاضر شهريه مقطع پيش‌دبستاني حدود 400 هزار تومان است که اين رقم براي خانواده‌هاي تحت پوشش امداد بسيار سنگين بوده و توانايي پرداخت آن را ندارند.


 سلامت 

شرط سني براي استخدام هيأت علمي

رئيس مرکز جذب هيات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري شرايط سني متقاضيان اعضاي هيات علمي با مدرک کارشناسي ارشد و دکتري را اعلام کرد و گفت: با پايين آمدن شرط سني براي جذب موافقت نشد. به گزارش مهر، حجت‌الاسلام محمدرضا رضوان طلب درباره شرايط سني داوطلبان هيات علمي دانشگاه‌‌ها گفت: شرط سني متقاضيان عضويت هيات علمي در صورتي که داراي مدرک کارشناسي ارشد باشند، حداکثر 35 سال و در صورتي که داراي مدرک دکتري باشند، 45 سال است. وي ادامه داد: اگر اعلام شده تغييراتي در شرايط سني متقاضيان هيات علمي به وجود آمده، اين تغييرات در حد پيش نويس غير قابل استناد بوده که به تصويب نرسيده است. رئيس مرکز جذب اعضاي هيات علمي وزارت علوم افزود: در اين پيش نويس خواسته شده بود که سن اعضاي هيات علمي پايين تر محاسبه شود که چنين اتفاقي رخ نداد و مانند قبل حداکثر سن براي متقاضيان با مدرک کارشناسي ارشد 35 سال و براي دکتري 45 سال است.

چغازنبيل چشم به راه بودجه

براي آماده‌سازي در نوروز است

فاز جديد مرمت زيگورات چغازنبيل با تامين بخشي از اعتبارات از 3 ماه پيش آغاز شده است و مسئولان اين محوطه تاريخي چشم به راه تامين اعتبارات هستند تا بتوانند اين بنا را براي بازديد گردشگران در ايام نوروز آماده کنند. به گزارش ايلنا، محوطه تاريخي چغازنبيل متعلق به دوران ايلام ميانه که در نزديکي شهر باستاني شوش با وسعت حدود 100 هکتار واقع شده، يکي از ارزشمند‌ترين ميراث تاريخي به جاي مانده در کشور و جزو اولين محوطه‌هاي تاريخي به ثبت رسيده در فهرست ميراث جهاني يونسکو است. اين شهر تاريخي که حدود 600 سال قبل از ميلاد مسيح متروک و در زير آوار مدفون شده‌ بود؛ بين سال‌هاي 1930 تا 1940 در زماني که شرکت‌هاي نفتي به دنبال نفت در آن منطقه بودند به دنبال برخورد با يک آجر کتيبه‌اي کشف مي‌شود و توسط باستان‌شناس فرانسوي «گيرشمن» طي 11 فصل در سال‌هاي 1951 تا 1962 مورد کاوش قرار مي‌گيرد و معبد، 3 حصار شهر، مجموعه کاخ‌ها و مخزن آب آن آزادسازي مي‌شود. معبد چغازنبيل که ارتفاع اوليه آن 52 متر بوده و در حال حاضر 25 متر از آن باقي مانده است، پيش از حفاري در زير آوار خودش، شبيه به يک زنبيل وارونه به نظر مي‌آمده است به همين دليل نيز در ميان مردم محلي به نام چغازنبيل يعني تپه زنبيلي شکل مشهور شده‌است.

ضرورت ارتقاي سرمايه‌هاي اجتماعي ناجا

جانشين پليس پيشگيري ناجا اعتماد مردمي به نيروي انتظامي را سرمايه اجتماعي دانست و گفت: بايد از همه ظرفيت‌ها در راستاي ارتقاء اين سرمايه اجتماعي استفاده کنيم. به گزارش ايلنا از پايگاه خبري پليس، سردار «معصوم بيگي» در اولين جلسه هفته ناجا سال 95 با اشاره به پيشرفت‌هاي خوب پليس پيشگيري در سال 94 گفت: موفقيت‌ها بدين معناست که ريل گذاري دقيق و خوبي صورت گرفته و بايد همواره براي افزايش موفقيت‌ها تلاش کنيم. وي با بيان اينکه توجه به نکاتي در ارتقاء پيشرفت و موفقيت‌ها حائز اهميت است ، افزود : برنامه ريزي دقيق، مستمر و عمل به دستورات و تدابير در حفظ و ارتقاء موفقيت‌ها سهم چشمگيري دارد. جانشين پليس پيشگيري ناجا با بيان اينکه موفقيت‌ها حاصل تلاش جمعي است‌، ادامه داد‌: وحدت، همدلي‌، همگرايي و دوري از تفرقه از عوامل موفقيت است.

صدور 1446 مجوز سقط‌درماني

در 9 ماه نخست امسال

در 9 ماه نخست امسال 1446 نفر براي دريافت مجوز سقط درماني (جسماني) به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده‌اند. به گزارش ايلنا، پزشکي قانوني تهران اعلام کرد: تا پايان آذر ماه امسال هزار و 446 نفر براي دريافت مجوز سقط درماني (جسماني) به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده اند. همچنين در سال قبل مراجعيني که درخواست براي صدور مجوز سقط درماني داشته‌اند، 1254مورد بوده است که 3/15 درصد نسبت به سال قبل افزايش داشته است. لازم بذکراست در آذر ماه امسال هم تعداد درخواست براي صدور مجوز سقط درماني (جسماني) با 4درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل 143نفر اعلام شده است. شرايط ضروري براي صدور مجوز سقط درماني به دو گروه تقسيم مي‌شود شرايط مربوط به ناهنجاري‌هاي جنيني و شرايط مربوط به وجود يک بيماري جدي در مادر که در مورد مشکلات و ناهنجاري‌هاي جنيني، تشخيص قطعي ناهنجاري با آزمايش ژنتيک معتبر يا سونوگرافي معتبر، ناهنجاري يا ناهنجاري‌ها موجب حرج مادر شود، رضايت آگاهانه و کتبي مادر، سن بارداري کمتر از 19 هفته بر اساس سونوگرافي سريال معتبر و اينکه حرج مادر توسط 3 متخصص مربوطه تشخيص و به تاييد پزشکي قانوني برسد، است.

زمان افزايش واقعي مزد

فرا رسيده است

يک کارشناس حقوق کار گفت: دولت پس از پيروزي برجام، با پشتيباني از تحول مزدي و با ايفاي نقش پررنگ حمايتي در عرصه توليد و رونق کسب و کار ،به چرخه اقتصاد کشور رنگ و بوي تازه ببخشد. به گزارش ايلنا، سعيد ناصري گفت: با اجرايي شدن برجام زمان آن رسيده دولت با برداشتن موانع توليد و ارائه تسهيلات مناسب و رفع موانع اشتغال زايي به ريشه کني معضل بيکاري که منشأ بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي است اقدام کند. وي افزود: اکنون که تلاش‌هاي دولت باعث خروج کشور از انزواي اقتصاد بين المللي و رفع توقيف پولهاي بلوکه شده‌است، بايد به تقويت فرهنگ کار و تلاش- کاهش واردات و افزايش توليد داخلي بپردازد و اثرات برجام را عملاً با شکوفايي اقتصادي و بالا بردن درصد اشتغال جوانان نشان دهد.


 اخبار کوتاه 

افزايش 12 درصدي بودجه وزارت علوم

وزير علوم گفت: ارتقاي کيفيت آموزش‌عالي کشور به عنوان يکي از اولويت‌هاي وزارت علوم در لايحه برنامه ششم توسعه مطرح شده که در حال حاضر مجلس شوراي اسلامي‌با تشکيل کميسيون تلفيق در حال بررسي اين لايحه پيشنهادي است. به گزارش ايسنا، دکتر فرهادي با اعلام اين مطلب اظهار‌داشت: خوشبختانه در لايحه پيشنهادي برنامه ششم توانسته‌ايم سهم توليد ناخالص داخلي GDP را در سال اول اجراي برنامه ششم به 1 درصد برسانيم و انشاء‌الله پيش‌بيني شده در طول برنامه ششم اين سهم توليد ناخالص داخلي به 3 درصد افزايش يابد. عضو شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: افزايش ديپلماسي علمي‌و همکاري‌هاي علمي‌بين‌المللي به صورت متقابل همانند پذيرش دانشجو از خارج و اعزام اساتيد و دانشجويان ايراني به خارج از ايران از اولويت‌هاي ديگر اين وزارتخانه است.

يارانه غذاي دانشجويي به تسهيلات تبديل مي‌شود

رئيس سازمان امور دانشجويان از تبديل يارانه غذاي دانشجويي به تسهيلات در برنامه ششم توسعه خبر داد. به گزارش مهر، مجتبي صديقي با اشاره به سياست تدوين شده درباره يارانه تغذيه دانشجويي در برنامه ششم گفت: سياست کلي تبديل يارانه تغذيه دانشجويي به تسهيلات در برنامه ششم توسعه پيش بيني شده است. وي ادامه داد: البته بايد زيرساخت‌هاي لازم با تزريق منابع به صندوق رفاه دانشجويان ايجاد شود به گونه اي که صندوق بتواند تسهيلات لازم را به دانشجويان ارايه دهد و بعد بدون مشکل خاص اين کار را انجام دهد. رئيس سازمان امور دانشجويان تاکيد کرد: تبديل يارانه تغذيه دانشجويي به تسهيلات هم به جهت مديريت بهتر دانشگاه‌ها و هم به جهت گردش منابع، به عنوان سياست کلي پيش‌بيني شده، اميدواريم با تامين منابع در طول برنامه بتوانيم آن را محقق کنيم.

ثبت‌نام از جاماندگان طرح نوسازي تاکسي‌هاي فرسوده

سخنگوي طرح نوسازي ناوگان تاکسيراني در شهرهاي کشور اعلام کرد: ثبت نام از جاماندگان طرح نوسازي تاکسي‌هاي فرسوده فردا - پنجشنبه - انجام خواهد شد. مهران کفاش افزود: 14 بهمن ماه ثبت نام از تاکسي‌هاي فرسوده که رقم آخر پلاک آنها عدد 4 است، آغاز شده و امروز نيز ثبت نام از تاکسي‌هاي فرسوده که رقم آخر پلاک آنها عدد 5 مي‌باشد، انجام مي‌شود. به گزارش ايلنا از سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور، وي خاطر نشان کرد: با هماهنگي‌هاي به عمل آمده، مالکان تاکسي‌هاي فرسوده‌اي که رقم آخر پلاک آنها اعداد 2،3 و4 است و در روزهاي قبل به هر دليلي نتوانسته‌اند ثبت‌نام کنند، روز پنجشنبه 15 بهمن ماه براي ثبت‌نام مي‌توانند به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند. کفاش با بيان اينکه در اين طرح به خودروهايي تاکسي فرسوده اطلاق مي‌شود که عمر آنها بيش‌از ده سال باشد، مدارک لازم براي ثبت‌نام را شامل اصل سند خودرو (برگ سبز)، اصل کارت خودرو، اصل کارت ملي مالک خودرو، اصل پروانه بهره‌برداري، اصل پروانه فعاليت ذکر کرد. وي يادآور کرد‌: چنانچه مدت اعتبار هريک از موارد فوق به پايان رسيده باشد مراتب در مرحله تاييد توسط سازمان‌هاي ذيربط، براي تمديد به اطلاع تاکسيران خواهد رسيد.

لزوم به کارگيري تجهيزات الکترونيکي نوين در پايش مرزها

فرمانده مرزباني ناجا استفاده از تجهيزات الکترونيکي و به کارگيري تکنولوژي‌هاي نوين را در پايش مرز مهم دانست و گفت : بايد از فناوري‌هاي روز دنيا بهره مطلوب ببريم. سردار قاسم رضايي در ششمين کميسيون اطلاعات و عمليات مرزباني غرب کشور با گرامي‌داشت فرا رسيدن ايام الله دهه فجر و پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي‌ گفت: بهمن ماه ؛ ايام مبارکي است، در اين ماه از تاريکي مطلق به نور و روشنايي رسيديم و خدا را شاکريم که در لباس مرزباني سنگربان اين انقلاب و مملکت اسلامي‌ و ادامه دهنده راه معمار بزرگ انقلاب و گوش به فرمان مقام عظماي ولايت حضرت آيت‌الله امام خامنه‌اي (مدظله العالي) هستيم. به گزارش ايلنا از پايگاه خبري پليس، وي با اشاره به برگزاري ششمين کميسيون اطلاعات و عمليات مرزباني غرب کشور افزود: در اين کميسيون وضعيت امنيتي غرب کشور بررسي مي‌شود. فرمانده مرزباني ناجا با اشاره به وجود امنيت مطلوب در مرزهاي غربي ادامه داد‌: امنيت مرزها حاصل تلاش همه مجموعه مرزباني است. رضايي در ادامه با اشاره به اهميت آموزش بيان کرد: فرماندهان همواره بايد آموزش را اولويت قرار داده و اشرافيت اطلاعاتي کاملي نسبت به حوزه و منطقه داشته باشند.

ترميم شکاف عميق هزينه- دستمزد با محاسبه دقيق سبد معيشت

يک فعال صنفي کارگري معتقد است: در محاسبه مزد حداقلي، بايد نيازهاي ضروري يک خانوار کارگري دقيق و بر اساس پژوهشهاي ميداني تعيين و سبد معيشت بر اين اساس محاسبه شود. به گزارش ايلنا، مسعود نيازي، عضو هيات مديره کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران در ارتباط با محاسبه اقلام سبد معيشت خانوار و تاثير آن در روند تعيين حداقل مزد گفت: روند محاسبه سبد معيشت خانوار در ايران هنوز نهادينه نشده است. وي افزود: از زمان اجراي قانون کنوني کار در سال 69 مفهوم سبد استاندارد هنوز به خوبي تعريف نشده است و در سالهاي مختلف در جلسات تعيين مزد شوراي عالي کار از سبدهاي معيشتي متفاوتي استفاده شده‌است. وي ادامه داد: براي نمونه در مورد اقلام خوراکي سبد گاهي از مدل سبد کالريک سازمان خواربارجهاني استفاده مي‌شود و گاهي نيز سبد پيشنهادي مرکز تغذيه وزارت بهداشت مبناي کار قرار مي‌گيرد.