نسخه شماره 3969 - 1394/11/15 -

قطب صنعتي تهران نيازمند توجه
مشکلاتي که پاکدشتي‌ها را رنج مي‌دهد


فاضلاب‌ پنج بيمارستان گيلان به تالاب انزلي مي‌ريزد


مجتمع پتروشيمي‌مهاباد در سکوت خبري شروع به کار کرد


خبر


اخبار ايلام


خبر


 قطب صنعتي تهران نيازمند توجه
 مشکلاتي که پاکدشتي‌ها را رنج مي‌دهد 

شهرستان پاکدشت به‌عنوان قطب صنعتي استان تهران، نقش مهمي‌در رونق اقتصادي اين استان دارد اما مردم اين منطقه با مشکلات متعدد و قابل‌توجهي روبرو هستند. به گزارش مهر-محمدرضا حيدري: شهرستان پاکدشت در جنوب استان تهران به دليل موقعيت جغرافيايي و برخورداري از امکانات اقتصادي مختلف با پديده مهاجرپذيري روبرو است.

پاکدشت به دليل همسايگي تهران پذيراي، خيل عظيم خانواده‌هايي است که براي زندگي به اين شهرستان مي‌آيند و همين امر زمينه گسترش و توسعه زيرساخت‌هاي اين شهرستان را فراهم مي‌کند. شهرستان چند صدهزارنفري پاکدشت تا پيش از سال 76، يکي از بخش‌هاي شهرستان ورامين محسوب مي‌شد اما از اين سال و با پيگيري‌هاي انجام‌شده، اين منطقه از ورامين جدا و به شهرستان ارتقا پيدا کرد. پاکدشت بيش از 610 کيلومترمربع وسعت دارد که 2.3 درصد مساحت کل استان تهران را به خود اختصاص داده و حضور واحدهاي توليدي و اقتصادي زمينه رونق هر چه بيشتر پاکدشت را فراهم ساخته است. وجود سه هزار واحد صنعتي و نه هزار واحد صنفي، ظرفيت‌هاي بي‌نظير اقتصادي را در اختيار شهرستان پاکدشت قرار داده که مي‌تواند رونق و توسعه هر چه بيشتر اين منطقه را رقم بزند. وجود معادن شن و ماسه و شهرک‌هاي متعدد صنعتي نيز ظرفيت‌هاي موجود اقتصادي شهرستان پاکدشت را دوچندان کرده و همين امر ضرورت توجه هر چه بيشتر به اين شهرستان را يادآور مي‌شود. شهرستان پاکدشت در زمينه کشاورزي نيز پتانسيل‌هاي بسياري بالايي دارد، به‌طوري‌که اين شهرستان يکي از قطب‌هاي اصلي توليد گل و گياه در کشور محسوب شده و بين 75 تا 85 درصد توليد گل استان تهران در پاکدشت انجام مي‌شود. شهرستان پاکدشت به‌عنوان قطب صنعتي استان تهران، نقش مهمي‌را در رونق اقتصادي اين استان دارد اما مردم اين منطقه با مشکلات متعدد و قابل‌توجهي روبرو هستند. مردم شهرستان پاکدشت در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي، انتظارات و دغدغه‌هايي رادارند و از داوطلبان نمايندگي مجلس مي‌خواهند که برنامه‌هاي خود را براي عملياتي شدن اين دغدغه‌ها بيان کنند. شهرستان پاکدشت در مجلس شوراي اسلامي‌ داراي يک کرسي نمايندگي است که براي تصاحب اين کرسي، 26 نفر ثبت‌نام کردند که تاکنون صلاحيت 13 نفر تأييدشده است. حل مشکلات سرمايه‌گذاران و فعالان توليدي، راه‌اندازي پايانه‌هاي صادراتي و توسعه صادرات محصولات توليدي پاکدشت، راه‌اندازي پروژه متروي تهران-پاکدشت، تعيين تکليف اتوبان شهيد بابايي به پاکدشت، ارتقاي سرانه بهداشتي و درماني، توسعه زيرساخت‌هاي ورزشي و آموزشي ازجمله دغدغه‌ها و نيازهاي مردم شهرستان پاکدشت است. حسن کردبچه يکي از شهروندان شهرستان پاکدشت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز شهرک‌هاي صنعتي متعدد و حضور سرمايه‌گذاران مختلف، زمينه توسعه و رونق هر چه بيشتر شهرستان پاکدشت و استان تهران را فراهم مي‌کند.

وي افزود: امروز فعالان توليدي و اقتصادي شهرستان پاکدشت با مشکلات متعددي روبرو هستند و عدم‌حمايت کافي سبب شده تا از تمامي‌ظرفيت‌هاي اقتصادي اين شهرستان به‌درستي استفاده نشود. کردبچه ادامه داد: بر اساس آمارها، تعداد قابل‌توجهي از کارخانجات و واحدهاي توليدي و صنعتي شهرستان پاکدشت به‌صورت نيمه فعال هستند، درحالي‌که اين شهرستان مي‌تواند در اين زمينه فعاليت بيشتري را کند. وي بيان داشت: گسترش و توسعه فعاليت‌هاي واحدهاي صنعتي و توليدي و حضور سرمايه‌گذاران جديد در شهرستان بايد از دستور کارهاي جدي نماينده آتي اين شهرستان باشد.

توحيد عبدالهي يکي ديگر از شهروندان در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: گسترش زيرساخت‌هاي جاده‌اي يکي از انتظارات و مطالبات مردم شهرستان پاکدشت است. وي افزود: امروز شهرستان پاکدشت به دليل هم‌جواري با پايتخت و وجود واحدهاي صنعتي و توليدي مختلف، هزاران تردد را در خود مي‌بينيد و همين امر گسترش و توسعه راه‌هاي جاده‌اي اين شهرستان را ضروري مي‌سازد.

عبدالهي ادامه داد: قرار گرفتن شهرستان پاکدشت در مسير جاده تهران به مشهد نيز بر حجم تردد وسايل نقليه در اين منطقه افزوده است. وي بيان داشت: راه‌اندازي اتوبان شهيد بابايي به پاکدشت براي صرفه‌جويي در وقت و هزينه مردم ازجمله مطالباتي است که طي سال‌هاي اخير مطرح‌شده و مردم اين شهرستان منتظر تحقق آن هستند.

عبدالهي تأکيد کرد: گسترش و توسعه حمل‌ونقل جاده‌اي ازجمله نيازهايي است که بايد نماينده آتي مجلس در پاکدشت به آن توجه کند. وحيد محمدي يکي ديگر از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: راه‌اندازي مترو در پاکدشت، سرعت رشد و توسعه اين شهرستان را دوچندان مي‌کند. وي افزود: امروز شهرستان پاکدشت باوجود حجم انبوه شهروندانش و تردد هزاران وسيله نقليه در آن بايد به سمت توسعه زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل ريلي برود.

محمدي ادامه داد: راه‌اندازي پروژه متروي تهران-پاکدشت از جدي‌ترين مطالباتي است که طي سال‌هاي اخير از سوي مسئولان و مردم شهرستان پيگيري شده و اميدواريم اين مهم هرچه زودتر عملياتي شود.

وي بيان داشت: قطعاً راه‌اندازي پروژه متروي تهران-پاکدشت از ضروري‌ترين مطالباتي است که بايد نماينده حوزه پاکدشت به آن توجه کند. به هر ترتيب مردم شهرستان پاکدشت در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌دغدغه‌ها و انتظاراتي را از داوطلبان انتخابات در اين حوزه دارند که بيشتر آن نيز به حوزه زيرساخت‌هاي اين شهرستان بازمي‌گردد و اميدوارند پس از انتخابات زمينه تحقق اين مطالبات برداشته شود. البته تحقق اين وعده‌ها فقط به دستان نماينده انجام نمي‌شود، بلکه نيازمند عزم و همت همگاني مسئولان شهرستان پاکدشت است.


 فاضلاب‌ پنج بيمارستان گيلان به تالاب انزلي مي‌ريزد 

مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان از ورود فاضلاب‌هاي پنج بيمارستان بزرگ گيلان به رودخانه‌ها و در نهايت تالاب انزلي خبرداد. به گزارش ايسنا، قربانعلي محمدپور، تالاب بين‌المللي انزلي را يکي از تالاب‌هاي مهم و ارزشمند کشور واقع در فهرست تالاب‌هاي کنوانسيون رامسر عنوان کرد و گفت: بر‌اساس تحقيقات تاييد شده، اهميت هر هکتار تالاب به لحاظ ارزش اقتصادي‌، اجتماعي و گردشگري 10 برابر يک هکتار زمين کشاورزي است. وي به ورود انواع فاضلاب‌ها، رسوبات ورودي از رودخانه‌ها‌، فقدان آبخيزداري مناسب‌، برداشت بي‌رويه جنگل در بالا‌دست و تصرفات اراضي تالابي به عنوان تهديدات متوجه تالاب اشاره ‌و تاکيد کرد: واجب است که براي حفظ تالاب برنامه مدوني داشته باشيم. مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان مسائل ديگر مانند برداشت بي‌رويه آب، کاهش تراز آبي 2/1 درصدي خزر و در نتيجه کاهش آب و خشک شدن تالاب و ورود گياهان مهاجم غيربومي ‌همچون آزولا و سنبل آبي را از ديگر مشکلات مبتلابه تالاب انزلي عنوان کرد و ادامه داد: براي مديريت تالاب‌، طرح‌هاي خوبي تعريف شده که از آن جمله مي‌توان به احياء مجدد حوزه آبخيز تالاب با احداث تله‌هاي رسوبگير اشاره کرد.

وي ايجاد تالاب مصنوعي براي پايش طبيعي رسوبات و فلزات سنگين را از اقدامات آغاز شده از چند ماه پيش برشمرد. به گفته محمدپور، برداشت رسوبات در وسعت 15 هکتار نيز از چند ماه گذشته در منطقه سلکه آغاز شده و ني‌زدايي به وسعت 25 هکتار در حال انجام است. مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان احياء آبراهه‌هاي داراي شرايط اضطراري براي کمک به آمد و شد افراد محلي و معيشت مردم منطقه و گردشگري را نويد داد. وي با ابراز تاسف از ورود فاضلاب‌هاي پنج بيمارستان بزرگ گيلان به رودخانه‌ها و در نهايت تالاب انزلي، افزود: ساخت تصفيه خانه پساب‌هاي اين بيمارستان‌ها در برنامه کار احياي تالاب قرار دارد.

مدير کل حفاظت محيط زيست گيلان به محل دفع زباله سراوان و ورود شيرابه توليدي به عنوان يکي از آلاينده‌هاي مهم تالاب انزلي اشاره کرد و گفت: عمليات بهينه سازي محل دفع زباله را شروع شده و سال آينده برنامه‌اي جهت احداث تصفيه خانه شيرابه اين زباله‌ها اجرا مي‌شود. وي احداث سازه‌هايي تحت عنوان تله‌هاي زباله گير را از ديگر برنامه‌هاي در دست اقدام اداره کل محيط زيست در راستاي کمک به احياي تالاب عنوان کرد. مديرکل حفاظت محيط زيست گيلان تاکيد کرد: عزم جدي براي برخورد با تصرفات اراضي حاشيه تالاب وجود دارد و کميته تخصصي به اين منظور شکل گرفته است. وي با اشاره به اين که مناطق تصرف شده عمدتا در حوزه جنوبي تالاب و بخش کوچکي در شمال تالاب قرار دارد، متذکر شد: اين کميته مناطق تصرف شده را شناسايي و رفع تصرف خواهد کرد. محمد پور تصريح کرد: تالاب انزلي با مساحت 20 هزار کيلومتر مربع از مراکز مهم زمستان گذراني پرندگان مهاجر، زيستگاه و محل تخم‌ريزي گونه‌هاي مختلف آبزيان خزر، مهارکننده سيلاب‌ها‌، تفرجگاه طبيعي زيباي گردشگران و تامين‌کننده پروتئين ساکنان حاشيه آن است.


 مجتمع پتروشيمي‌مهاباد در سکوت خبري شروع به کار کرد 

پس از گذشت 11 سال از آغاز ساخت مجتمع پتروشيمي ‌مهاباد با اتصال به خط لوله اتيلن غرب کشور اين طرح عظيم صنعتي چشم انتظار حضور رئيس‌جمهور و مسئولان ملي براي افتتاح است. به گزارش مهر، با اتصال مجتمع پتروشيمي‌ مهاباد به خط لوله اتيلن غرب کشور و دريافت خوراک از اين خط لوله، توليد پلي اتيلن در بزرگترين واحد صنعتي آذربايجان غربي و غرب کشور آغاز شد. با وجود خلف وعده‌هاي مکرر مسئولان استاني مبني بر بهره‌برداري از اين طرح صنعتي در سالجاري و نيز دهه فجر هم‌اکنون اين واحد صنعتي در ايستگاه آخر ساخت قرار گرفته و براي بهره‌برداري منتظر حضور رئيس‌جمهوري و مسئولان ملي است. کلنگ احداث مجتمع پتروشيمي ‌مهاباد روز 30 شهريور ماه 83 با حضور رئيس‌جمهور وقت به زمين زده شد و مقرر بود طي مدت سه سال عملياتي و آماده بهره‌برداري شود، که با تغيير دولت و روي کار آمدن دولت جديد اين وعده به نوعي به دست فراموشي سپرده شد. کمبود اعتبار، معارض ملکي و تحريم‌هاي اقتصادي از جمله مسائلي بود که پتروشيمي‌ مهاباد را طي يک دهه با فراز و فرودهاي زيادي مواجه کرد بطوريکه تاکنون با اعلام افتتاح طرح توسط مسئولان و بدقولي آن‌ها مواجه شده‌ايم، پتروشيمي‌ مهاباد مقرر بود سال 92 آماده و افتتاح شود، سال 93 گذشت و 94 وعده جديد افتتاح اين طرح شد. ولي با وجود وعده بهره‌برداري از اين طرح عظيم صنعتي در بهمن ماه اخباري رسمي‌ مبني بر بهره‌برداري از اين طرح اعلام نشده اخباري که مردم منطقه براي شنيدن آن لحظه شماري مي‌کنند. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي در خصوص وضعيت پتروشيمي ‌مهاباد و زمان دقيق بهره‌برداري از آن گفت: در حال حاضر اين مجتمع عظيم صنعتي به اتمام رسيده و فعاليت توليد خود را نيز آغاز کرده اما زمان دقيق بهره‌برداري رسمي‌آن مشخص نيست. جعفرصادق اسکندري در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه اين واحد صنعتي جزو طرح‌هاي ملي است و تصميم گيري در خصوص بهره‌برداري آن از عهده استان خارج است گفت: ما آمادگي خود براي بهره‌برداري از اين مجتمع را به وزارت نفت و نيز سازمان مربوطه خود اعلام کرده‌ايم و منتظر حضور رئيس‌جمهوري يا مسئولان ملي براي بهره‌برداري رسمي‌ هستيم. وي در خصوص اينکه آيا دهه فجر امسال بالاخره اين طرح افتتاح مي‌شود يا نه؟ گفت: چون در اين خصوص اطلاع‌رساني دقيقي به استان اعلام نشده ما نيز نمي‌توانيم زمان بهره‌برداري از اين مجتمع را به صورت دقيق به مردم اطلاع‌رساني کنيم. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان غربي با اشاره به اينکه هم اکنون مجتمع پتروشيمي‌ مهاباد به صورت غيررسمي‌ در حال فعاليت بوده و خط بوتن وان که خوراک ساير مجتمع‌هاي پتروشيمي‌است در حال توليد است افزود: با نصب ماشين‌آلات باقي مانده خط توليدي ساير مجموعه نيز راه اندازي مي‌شود. اسکندري از ايجاد نخستين شهرک تخصصي پتروشيمي‌استان در شهرستان مهاباد خبر داد و گفت: با بهره‌برداري از مجتمع پتروشيمي‌مهاباد و راه‌اندازي اين شهرک صنعتي در آينده مهاباد و استان به يکي از قطب‌هاي مهم اين صنعت تبديل خواهند شد. وي با اشاره به اينکه اين واحد توليدي بزرگ که قادر است علاوه بر ايجاد اشتغال مستقيم براي بيش از 500 نفر، سالانه 300 هزار تن پلي اتيلن سبک و سنگين و 30 هزار تن «بوتن 1» را توليد و روانه بازارهاي مصرف داخلي و خارجي کند افزود: احداث مجتمع پتروشيمي‌مهاباد در قالب احداث خط انتقال اتيلن از عسلويه به غرب کشور به طول 1600 کيلومتر ايجاد مي‌شود که با احتساب انشعابات آن به حدود دو هزار کيلومتر مي‌رسد.


 خبر  

مشکلات تامين آب براي تالاب‌هاي خوزستان

مديرکل حفاظت محيط زيست خوزستان گفت: محدوديت‌هاي منابع آب و برداشت‌هاي بي‌رويه در بالادست و پايين دست، طرح‌هاي انتقال آب از سرشاخه‌هاي کارون و همچنين خشکسالي، دست به دست هم داده‌اند که تامين آب براي تالاب‌هاي خوزستان که آخرين نقطه پاياب رودخانه‌ها هستند، با مشکلات بسياري مواجه باشد. احمدرضا لاهيجان‌زاده در گفت‌و‌گو با ايسنا، با اشاره به 13 بهمن روز جهاني تالاب‌ها و همايشي که به اين مناسبت در ايذه برگزار شد، اظهار کرد: در اين برنامه که با همت تشکل‌هاي زيست محيطي ايذه و ديگر تشکل‌ها در مجاورت تالاب ميانگران برگزار شد، بر لزوم مشارکت جوامع محلي در حفاظت از تالاب‌ها و فعاليت‌هايي که محلي‌ها مي‌توانند در اين جهت انجام دهند تاکيد شد. همچنين با تاکيد بر مسايل و مشکلات تهديدکننده تالاب‌ها در وسعت کلان، خواسته شد که دستگاه‌هاي متولي در جهت رفع اين مشکلات تلاش کنند. وي با اشاره به بيشترين مشکلاتي که امروزه تالاب‌هاي کشور و به ويژه تالاب‌هاي خوزستان با آن مواجه هستند، افزود: تامين حق آبه تالاب‌ها از سوي وزارت نيرو و لزوم تامين آن پس از مصارف آب شرب، موضوعي است که بايد مورد توجه قرار گيرد. قرار گرفتن تامين حق آبه‌هاي زيست محيطي پس از تامين آب شرب، در دستور کار دولت قرار دارد ولي تاکيد بر آن است که اين موضوع به صورت جدي و برنامه‌ريزي شده و مديريت شده باشد. لاهيجان‌زاده ادامه داد: همچنين برخورد قاطع با هرگونه تجاوز به عرصه‌هاي تالابي و تغيير کاربري تالاب‌ها ضروري است. وي گفت: ديگر بحث مورد تاکيد در زمينه احياي تالاب‌ها، گردشگري و نقشي است که تالاب‌ها مي‌تواند در تغيير معيشت مردم با جذب توريست و گردشگر داشته باشند. مديرکل حفاظت محيط زيست خوزستان عنوان کرد: در خوزستان تالاب‌هاي شادگان، هورالعظيم، ميانگران و بامدژ اهواز نيازمند توجه بيشتري در زمينه احيا و حفاظت هستند. همچنين تالابي که با عنوان تالاب ناصري شناخته مي‌شود، از 10 سال پيش در وسعتي در حدود 30 هزار هکتار در محدوده جاده خرمشهر و مرز بين خرمشهر و کشور عراق شکل گرفته که آبگيري زه آب‌هاي نيشکر است؛ اين تالاب نيز نيازمند توجه است.


 اخبار ايلام 

شهردار ايوان معرفي شد

گروه شهرستانها- مريم نوري: با حکم استاندار ايلام، ‌هادي رستمي ‌به عنوان شهردار جديد ايوان معرفي و منصوب شد.فرماندار ايوان روز سه‌شنبه در آيين توديع و معارفه شهردار ايوان گفت: شهرداري يک نهاد خدماتي است که در همه زمينه‌ها مي‌تواند به مردم خدمت کند. معروف بسطامي‌ اظهار کرد: برخي از اين خدمات مي‌تواند رضايتمندي را در ميان شهروندان به وجود آورد البته سهل‌انگاري و بي‌توجهي به اين امور موجب نارضايتي مردم مي‌شود.وي افزود: در نظام اسلامي‌يکي از مولفه‌هايي که در قانون اساسي تدوين شده بحث مردم‌سالاري ديني است که همه ما بايد به اين موضوع توجه ويژه داشته باشيم.

افتتاح طرح آبرساني به پايانه مرزي مهران

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان ايلام از افتتاح طرح آبرساني به پايانه مرزي مهران خبر داد.به نقل از روابط عمومي‌و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب استان ايلام، داراب بيرنوندي در اولين روز از دهه مبارک فجر و در مراسم افتتاح، طرح آبرساني پايانه مرزي مهران اظهار داشت: با احداث خط لوله انتقال به طول 20 کيلومتر، احداث يک باب مخزن 500 متر مکعبي و حفر يک حلقه چاه، آب شرب پايانه مرزي مهران تامين شد.وي گفت: از دهه فجر سال قبل تاکنون اقدامات مؤثري در خصوص تامين آب سالم و بهداشتي براي مردم و همچنين احداث شبکه‌هاي فاضلاب انجام پذيرفته است.بيرنوندي تصريح کرد: حاصل اين تلاش‌ها، بازسازي بيش از67 کيلومتر شبکه توزيع آب در شهرهاي استان، نصب تعداد 4534 انشعاب آب و 3441 انشعاب فاضلاب بوده به طوري که 100 نفر از جمعيت شهري تحت پوشش خدمات آب و 47 درصد جمعيت شهري تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته‌اند.

ايلام، فاقد کارخانه‌ بازيافت پسماند

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان ايلام بر مديريت و نظارت دقيق بر نخاله‌هاي ساختماني شهر ايلام تأکيد کرد. به گزارش ايسنا، «مازيار سليمان‌نژاد» در جلسه کارگروه مديريت پسماند استان اظهار کرد: اجراي طرح بازيافت و کمپوست زباله از برنامه‌هاي مؤثر در جهت کاهش حجم پسماندها و رفع مشکل آلودگي محيط‌زيست خواهد بود که بايد به‌صورت جدي توسط شهرداري مورد پيگيري قرار گيرد. وي با تأکيد بر مديريت و نظارت دقيق بر نخاله‌هاي ساختماني شهر ايلام افزود: دستگاه‌هاي مسئول در اين زمينه بايد به‌صورت جدي و عملي به اين مهم توجه داشته باشند. سليمان‌نژاد خاطرنشان کرد: تنها راه براي مقابله با مشکلات زيست‌محيطي زباله و پسماند، احداث کارخانه کمپوست و بازيافت است که ايجاد واحد بازيافت زباله يک نياز اساسي براي اين استان محسوب مي‌شود و ايجاد اين کارخانه يک نياز اساسي براي استان ايلام است. مديرکل حفاظت محيط زيست ايلام، با اشاره به اينکه در برخي اماکن و مناطق استان، امکان دفن بهداشتي و اصولي زباله به خاطر بافت جغرافيايي منطقه وجود ندارد، تصريح کرد: اميدواريم با احداث و راه‌اندازي طرح بازيافت و کمپوست زباله، مشکل پسماندهاي شهر ايلام و شهرستان‌هاي اطراف مرتفع شود. وي اضافه کرد: تا زمان اجراي اين طرح و راه‌اندازي کارخانه کمپوست و بازيافت زباله استان، برنامه و تأکيد محيط‌زيست اين است که در مکان‌هاي دفن زباله فعلي شرايط زيست‌محيطي و بهداشتي هنگام دفن زباله‌ها مدنظر متوليان امر باشد.


 خبر 

مراتع خراسان‌شمالي

در معرض تخريب

مسئول امور مرتع اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان‌شمالي گفت: دام و چراي بي‌رويه، همچنان به مراتع استان فشار وارد مي‌کنند و موجب تخريب آن مي‌شوند. علي اسدي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به وجود حدود يک ميليون و 414 هزار هکتار مرتع در استان افزود: همچنان دام موجود در مراتع استان که از علوفه آن استفاده مي‌کنند، 2 برابر تعداد مجاز است. وي تاکيد کرد: اگر تعداد دام‌هاي موجود در مراتع استان براساس پروانه‌هاي صادر شده به بهره‌برداران باشد و از سوي ديگر بهره‌برداران نيز زمان ورود و خروج دام به عرصه‌هاي طبيعي استان را رعايت کنند، مراتع استان جان خواهد گرفت و وضعيت آن‌ها بهبود خواهد يافت. البته کاهش نزولات آسماني و خشکسالي‌هاي پي در پي نيز عاملي بر تخريب مراتع استان بوده است. اسدي با بيان اينکه هم اکنون 27 هزار و 500 خانوار بهره‌بردار در استان وجود دارد، توضيح داد: اگر اين خانوارها داراي 220 تا 250 واحد دامي‌در مراتع پروانه گرفته شده داشته باشند، استفاده اقتصادي از مراتع خواهند کرد، اين در حاليست که تعدادي از بهره‌برداران روستايي داراي 10 تا 15 واحد دامي‌هستند. تمام دامدارهايي که داراي پروانه بهره‌برداري مرتع هستند اگر فرايند اصلاح و احيا شامل انجام اقداماتي همچون کپه‌کاري، علوفه‌کاري و جمع‌آوري نزولات را انجام دهند وضعيت مراتع بهبود خواهد يافت، اما انجام چنين کاري از سوي بهره‌برداران فرهنگسازي نشده است.

139 روستا در البرز

از نعمت گاز بي‌بهره‌اند

مديرعامل شرکت گاز استان البرز گفت: با وجود اينکه در طول دهه گذشته بسياري از روستاهاي استان از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند ولي هنوز هم 139 روستا در البرز از اين نعمت بي‌بهره هستند. حسين تقي‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با احتساب روستاهاي فاقد گاز البرز مي‌توان گفت حدود 60 درصد از جمعيت روستايي استان از نعمت گاز بي‌بهره هستند. در حال حاضر 45 روستا در بخش آسارا، 12 روستا در ساوجبلاغ، چهار روستا در اشتهارد و سه روستا در نظرآباد و 75 روستا در شهرستان طالقان بدون گازشهري هستند. وي افزود: در حال حاضر در استان سه ميليون نفري البرز بيش از 6000 متر شبکه گازرساني ايجاد شده است. بيش از 720 هزار مشترک البرزي در تمام طول سال از خدمات شرکت گاز استان استفاده مي‌کنند. تقي‌نژاد خاطرنشان کرد: شرکت گاز در طول سال‌هاي گذشته اقدامات موثري براي ايجاد شبکه گاز‌رساني در مناطق شهري و روستايي استان انجام داده است. طبق برنامه‌ريزي و زمان بندي انجام شده سعي مي‌شود طي سال آينده در تعدادي از اين روستاها شبکه گازرساني ايجاد مي‌شود.