نسخه شماره 3950 - 1394/10/23 -

رييس سازمان حفاظت از محيط‌زيست خبر داد:
يکپارچه‌سازي معاينه فني خودروها از هفته آينده

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
يک‌سوم مدارس کشور ايمن نيستند

عضو شوراي فضاي مجازي:
محيط شبکه‌هاي مجازي بر مبناي فرهنگ غرب شکل گرفته است

مشاور اقتصادي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر داد:
آغاز فروش بيمه‌ ازدواج از اواخر دي


خبر


فراخواني براي توسعه فرهنگي و اقتصادي


اخبار کوتاه


 رييس سازمان حفاظت از محيط‌زيست خبر داد:
 يکپارچه‌سازي معاينه فني خودروها از هفته آينده 

رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست از يکپارچه‌سازي معاينه فني خودروها از هفته آينده خبر داد.

به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار گفت: 30 تا 35 ميليون شهروند ايراني تحت تاثير آلودگي هوا قرار دارند. آسيب‌هاي بهداشتي، هزينه‌هاي سنگيني به اقتصاد اين شهر وارد کرده است. اين امر اتفاق بسيار مهمي است که سياست‌هاي کلي نظام در موضوع محيط‌زيست مشخص شده است و داراي پشتوانه قوي براي حضور همه دستگاه‌ها و حتي شهروندان در بحث محيط‌زيست است.

رئيس سازمان حفاظت از محيط‌زيست با اشاره به اينکه برنامه‌ريزي‌هايي براي مقابله با آلودگي هوا وجود دارد، گفت: اگر بتوانيم به اين سياست‌ها عمل کنيم، اتفاق مهمي در بحث کاهش آلودگي هوا مي‌افتد.

ابتکار با بيان اينکه سال 2015 به لحاظ جهاني سال محيط‌زيست محسوب مي‌شود، گفت: دو واقعه مهم در اين سال اتفاق افتاد. اول اينکه در سياست‌هاي مربوط به توسعه پايدار با حضور سران جهان از جمله رئيس جمهور ايران محيط‌زيست به اولويت مهمي تبديل شد و در اين اجلاس تاکيد شد که توجه به محيط‌زيست در فرايند توسعه پايدار بحثي جدي است. وي افزود: در سال 2020 توافق بزرگ جهاني با حضور 195 کشور جهان در زمينه کاهش گازهاي گلخانه‌اي اتفاق افتاد. اين توافق بعد از دو سال مذاکره صورت گرفت که پيرامون گرمايش زمين که به طور مستقيم با آلودگي هوا ارتباط دارد، است و کشورهاي جهان براي کاهش گازهاي گلخانه‌اي توافق کرده‌اند که اين اتفاق بسيار مهمي است.

رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست با تاکيد بر اينکه دولت ايران در مذاکرات پاريس حضور و نقش پررنگ و تعيين کننده‌اي داشت، اظهار کرد: ايران سند IMBC خود را ارائه داه است و بر اساس آن قرار شده دولت ايران براي چهار درصد گازهاي گلخانه‌اي بر پايه سناريوي پايه تلاش کند و در صورت رفع تحريم‌ها، برقراري تجارت جهاني و انتقال تکنولوژي به ايران تا هشت درصد کاهش گازهاي گلخانه‌اي را بر عهده گرفته است. رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به اينکه در اين سند به آلودگي هوا به عنوان يکي از مباحث مهم محيط‌زيست نيز توجه شده است، گفت: اين سند و اين توافق فرصت مهمي است براي ايران و همکاري‌هاي بين‌المللي در حوزه کاهش گازهاي گلخانه‌اي است.

ابتکار در ادامه گفت: برنامه و مطالعات جدي براي کاهش آلودگي هوا از مدت‌ها پيش وجود داشته است. در سال 1355 مرحوم تقي ابتکار به عنوان مشاور شهردار به بحث آلودگي هوا پرداختند.


 معاون وزير آموزش‌و‌پرورش:
 يک‌سوم مدارس کشور ايمن نيستند 

معاون عمراني وزارت آموزش‌و‌پرورش گفت: با اينکه ايران بالاترين نرخ مقاوم سازي مدارس را دارد اما هنوز يک سوم مدارس کشور استاندارد ايمني ندارند. به گزارش مهر، مرتضي رئيسي در مراسم رونمايي از طرح مدرسه آماده و امضاي تفاهم نامه ميان هلال احمر و شهرداري تهران گفت: ايمني مدارس مورد توجه دولت و فراتر از آن، نظام اسلامي‌است. وي با بيان اينکه آموزش‌و‌پرورش متولي آموزش 13 ميليون دانش آموز است، گفت: يک ميليون فرهنگي در اين وزارتخانه مشغول فعاليت هستند و اگر مدارس ايمن شود، آسيب پذيري کل جامعه کاهش مي‌يابد.

معاون عمراني وزارت آموزش‌و‌پرورش با تاکيد بر اينکه دانش آموزان آسيب‌پذيرترين قشر جامعه هستند، ادامه داد: بالا بردن ايمني مدارس، يک مطالبه جهاني است و سازمان ملل هدف گذاري کرده است که در فاصله سال‌هاي 2015 تا 2030، يک ميليون فضاي آموزشي در دنيا ايمن سازي شود. رئيسي اضافه کرد: از سال 85 با اصلاحيه قانون برنامه توسعه، کار بزرگي انجام شد و با اهتمام مجلس، قانون ايمن‌سازي و مقاوم‌سازي مدارس و کاهش مدارس تخريبي به تصويب رسيد که نتيجه آن اين است که امروز ايمني مدارس ما بر‌اساس تائيد مجامع جهاني از يک سوم به دو سوم افزايش يافته است.

وي ادامه داد: فضاي فيزيکي مدارس شهر تهران، بيشترين ميزان تخريبي را در خود جاي داده است که علت آن قدمت مدارس و جمعيت بالاي دانش آموزان است. با اين حال، هنوز يک سوم مدارس کشور با استانداردهاي ايمني فاصله دارند.


 عضو شوراي فضاي مجازي:
 محيط شبکه‌هاي مجازي بر مبناي فرهنگ غرب شکل گرفته است 

عضو شوراي فضاي مجازي گفت: محيط شبکه‌هاي مجازي بر مبناي فرهنگ غرب شکل گرفته که نيازمند بازنگري هستيم. فضاي مجازي واقعيت دارد چراکه شاهد عملکرد آن هستيم که مي‌توان به نقل و انتقال پول، کنترل ترافيک، خريد و غيره اشاره کرد. به گزارش مهر، سيد سعيد رضا عاملي گفت: بايد پذيرفت 70 درصد عملکرد ما وارد بخش فضاي مجازي مي‌شود. زندگي جديد مدرن نفس ما را تنگ کرده و ساعت و استراحت را نيز از دست مي‌دهيم چراکه درگير مشغله‌هاي کاذب هستيم. عضو شوراي فضاي مجازي بيان کرد: جهان مجازي همانند جهان واقعي داراي عناصر مثبت و منفي است لذا ضرورت دارد نسبت به اين فضا شناخت داشته باشيم اما شاهديم برخي‌ها پيش از اينکه شناخت داشته باشند به فضاي مجازي حمله مي‌کنند. عاملي تصريح کرد: آموزش‌و‌پرورش با بيش‌از 13 ميليون دانش آموز و يک ميليون کارمند و معلم مي‌تواند الزامات مجازي را براي آنها فراهم کند و آموزش را بايد از طريق سرگرمي‌ها ايجاد کنيم. وي اضافه کرد: بازي مي‌تواند اختلالات رفتاري را از بين ببرد چراکه يک جريان همانندسازي و رفتاري است که راهبرد اجتماعي، اقتصادي و سياسي را مي‌سازد.انسان موجود اجتماعي است نمي‌توانيم بگوييم ارتباط نداشته باشد و روزانه 112 ميليارد ايميل تبادل مي‌شود. عاملي افزود: بي وفايي اينترنتي ايجاد شده و همه خانواده‌ها سرگرم موبايل هستند و ارتباط اعضا با هم کم شده است.فرهنگ شبکه‌هاي مجازي، فرهنگ مدارس آمريکايي است. اين محيط بر مبناي فرهنگ غرب شکل گرفته است که نيازمند بازنگري هستيم و به مغزهايي احتياج داريم که توليد سالم کنند.


 مشاور اقتصادي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر داد:
 آغاز فروش بيمه‌ ازدواج از اواخر دي 

مشاور اقتصادي و بيمه‌اي معاونت ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: از اواخر دي ماه فروش بيمه ازدواج آغاز مي‌شود و تلاش شده در آن نيازهاي جوانان هنگام ازدواج ديده شود.

به گزارش ايسنا، اکبر افتخاري گفت: در جلسات کارشناسي با وزارت ورزش و جوانان پيشنهاداتي در جهت طراحي بيمه‌نامه‌اي براي جوانان ارائه شد و در اين جهت کارهاي مطالعاتي صورت گرفت. بر اساس آن قرار شد در زمينه طراحي بيمه‌نامه در حوزه‌هاي جوانان به تفکيک بپردازيم. وي با بيان اينکه اين کار با توجه به سياست‌هاي کلي نظام و دغدغه جوانان، خانواده‌ها و مسئولان در زمينه ازدواج انجام شده است، اظهار کرد: در اين جهت طرحي به عنوان بيمه ازدواج آماده و دغدغه‌هاي موجود شناسايي شد. بيمه ازدواج در جهت کاهش دغدغه‌هاي مالي جوانان براي ازدواج است. افتخاري افزود: بيمه ازدواج به جهيزيه، کمک هزينه تهيه مسکن، مشاوره قبل از ازدواج، تولد نخستين فرزند و مهريه زنان پس از فوت همسر و کنسل شدن مراسم ازدواج تخصيص مي‌يابد.

معاون طرح و برنامه بيمه ايران با بيان اينکه افراد مي‌توانند از بدو تولد تا 30 سالگي تحت پوشش اين بيمه قرار گيرند، ادامه داد: حداقل مبلغ ماهانه براي برخورداري از بيمه نامه ازدواج 50 هزار تومان است تا 500 هزار تومان نيز افراد مي‌توانند هر ماه براي آن بپردازند.

به گفته وي، دوره انتظار اين بيمه‌نامه پنج سال است و براي هر کدام از بخش‌هاي بيمه‌نامه مبلغي ذخيره مي‌شود که فرد مي‌تواند پس از پنج سال از آن براي ازدواج بهره ببرد. افراد همچنين مي‌توانند بيمه‌نامه را بازخريد کنند.

وي در اين باره به ذکر مثالي پرداخت و اظهار کرد: اگر فردي در 20 سالگي تحت پوشش بيمه ازدواج قرار گيرد و قصد ازدواج در 30 سالگي را داشته باشد و ماهي 200 هزار تومان بابت آن بپردازد، مي‌تواند در 30 سالگي يک ميليون و 300 هزار تومان بابت حق مشاوره، 20 ميليون تومان کمک هزينه عقد و عروسي، بيش‌از 16 ميليون تومان کمک هزينه خريد جهيزيه و هفت ميليون تومان نيز بابت تولد نخستين فرزند دريافت کند.

افتخاري در پايان تاکيد کرد: افراد در پايان 30 سالگي نيز مي‌توانند بيمه خود را ادامه دهند بنابراين بيمه ازدواج يک بيمه نامه مستمر مي‌تواند باشد.


 خبر 

آموزش جزو حقوق بشر است

رييس سازمان نهضت سوادآموزي کشور گفت: عمده بيسوادان کشور بالاي 50 سال و بخش کمي‌هم زير 15 سال هستند.افراد بي‌سواد با مسائل اجتماعي، اقتصادي، امنيتي و فرهنگي دچار مشکل شده و معمولا توانايي حل مشکلات را ندارد. به گزارش ايسنا، علي باقرزاده گفت: آموزش جزو حقوق بشر است. هر فردي که شرايط آموزش شهروندان را فراهم نکند در حقيقت حقوق بشر را نقض کرده است.


 فراخواني براي توسعه فرهنگي و اقتصادي 
نويسنده : مرتضي رويتوند

چند روز پيش که به خانه برمي‌گشتم در مقابل خانه آقا حشمت را ديدم که با آقاي معيني (همسايه روبروي خانه ما) در حال جر و بحث بود: «نه آقاجان! اشتباه مي‌کنيد! اين طرز فکر شما اشتباه است!» آقاي معيني هم زيرلب گفت: «آخر آقا حشمت مردم وقتشان گرفته مي‌شود». آقا حشمت که مرا ديد به من نگاهي کرد و گفت: «شما بگوييد اين وام خودرو خيلي خوب بود».

من با تعجب گفتم: «ولي آقا حشمت وامي ندادند که! فقط حرفش بود» آقا حشمت سرش را به علامت تاسف تکان داد و گفت: «من واقعا براي شما جوان‌ها متاسفم! چرا اين‌قدر ساده‌ايد. کمي عميق باشيد. اين‌قدر سرتان در اين گوشي‌هايتان هست پس به چه درد مي‌خورد؟»! لحظه‌اي مکث کرد و ادامه داد: «بگذاريد روشنتان کنم! اين فراخوانِ وام بسيار براي جامعه مفيد بود. حالا وام ندادند که نداند اصلا مهم نيست. مهم اين است که مردم شاد باشند و اميدوار. شما که نمي‌دانيد همين وام اميدواري را در جامعه گسترش داد. من با چشمان خودم ديدم که چه‌قدر آدم‌ها با ديدن اين فراخوان شاد شدند» با اعتراض گفتم: «ولي آقا حشمت...» نگذاشت حرفم را بزنم و با صداي بلندتري گفت: «باز که چونه ميزنيد! در جامعه، ما نياز به روحيه و اميد داريم. حتي اگر اين اميد فقط چندروزي باشد!» کمي سکوت کرد و ادامه داد: «از اين گذشته کلي اوقات فراغت مردم را اين طرح پر کرد! جوانان بروند معتاد شوند خوب است؟! خب با اين طرح اوقات فراغتشان پر شد و تازه توانستند در صف‌هاي طولاني دوستان جديد پيدا کنند»

دستش را در جيب پالتويش کرد و تکه‌اي روزنامه درآورد. « شما اين فراخوان رو ببينيد. بدون اين فراخوان اصلا اين روزنامه فروش نمي‌رفت. قبول کنيد که فراخوان‌هاي اين‌چنين اقتصاد روزنامه‌ها را بهبود مي‌بخشد. به نظرم جامعه هر چند ماهي نياز به اين فراخوان‌ها دارد؛ مثلا فراخوان وام تهيه خانه، فراخوان وام خريد ماشينِ لباس‌شويي و يا فراخوان وام خريد زردچوبه!» لبخند ما را که ديد چهره‌اي جدي‌تر به خودش گرفت و گفت: «سن شما براي درک اين مسائل کم است. اما بايد بدانيد که اين فراخوان‌ها باعث توسعه فرهنگي و اقتصادي کشور مي‌شود».

اين را گفت و بي‌خداحافظي رفت...


 اخبار کوتاه 

تصويب تبصره پيشنهادي معاونت زنان براي برنامه ششم توسعه

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برگزاري جلسه فوق‌العاده هيات دولت جهت بررسي احکام مورد نياز براي اجراي برنامه ششم توسعه گفت: تبصره پيشنهادي معاونت امور زنان و خانواده با راي قاطع در هيات دولت به تصويب رسيد که در صورت تصويب آن در مجلس انجام ماموريت‌هاي معاونت و دستگاه‌ها در حوزه زنان و خانواده تسهيل و در مسير درست هدايت خواهد شد. به گزارش ايسنا، معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بيان اين مطلب اضافه کرد: جلسات فوق‌العاده هيات دولت براي بررسي و تصويب احکام مورد نياز براي اجراي برنامه ششم يک هفته به طول انجاميد. اين جشنواره از سوي شهرداري تهران در بوستان گفت وگو برگزار مي‌شود که در جريان اين بازديد فرصت يافتم از نزديک پاي صحبت و درد دل زنان و دختران خوش ذوق و خلاق بنشينم.

آغاز مجدد بيمه رانندگان تاکسي

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي از آغاز مجدد بيمه رانندگان تاکسي جديد در سراسر کشور خبر داد و گفت: با موافقت سازمان مديريت و پيگيري تامين اجتماعي 15 هزار راننده تاکسي جديد بيمه مي‌شود. به گزارش مهر، دکتر سيد‌تقي نوربخش گفت: بر‌اساس تفاهم نامه‌اي که در سال 89 منعقد شد اجراي بيمه تاکسيرانان بر عهده سازمان تامين اجتماعي گذاشته شد و قرار بود اعتبار آن از محل هدفمندي يارانه‌ها تامين شود در دولت دهم فقط توليد 10 درصد از منابع سهم دولت پرداخت شد. وي گفت: به دليل نبود منابع، بيمه تاکسيرانان جديد با چالش مواجه شد به طوري که در سال 94 به دليل مسائل مربوط به هدفمندي و کافي نبودن منابع، اعتبار آن پرداخت نشد اما پوشش بيمه‌اي افراد قبل، ادامه پيدا کرد. سرانجام پيگيري‌هاي تامين اجتماعي و موافقت دکتر نوربخت بيمه تاکسيرانان جديد در شعب تامين اجتماعي آغاز مي‌شود.

پديده نفوذ از سوي دشمنان را بايد جدي گرفت

نماينده مقام معظم رهبري در اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان گفت: پديده نفوذ از سوي دشمنان را بايد جدي گرفت و به لحاظ حفاظتي خود را براي مقابله با توطئه‌هاي خصمانه دشمنان آماده کنيم.به گزارش روابط‌عمومي و امور بين‌الملل دفترمرکزي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان، نماينده مقام معظم رهبري در جمع مسئولان و معاونان اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان سراسر کشورگفت: با توجه به شرايط منطقه و توطئه‌هاي دشمنان، مسئله نفوذ بسيار مهم است و بايد اين موضوع را جدي گرفت و خود را براي مقابله با توطئه‌هاي خصمانه دشمنان آماده کنيم.