نسخه شماره 3950 - 1394/10/23 -

فرهاد فخرالديني اعلام کرد :
حضور رهبر ميهمان در کنسرت‌هاي جديد ارکستر ملي

شهاب حسيني با اشاره به کناره گيري از سمت مشاور در جشنواره فيلم فجر:
فيلم محسن اميريوسفي از حق قانوني برخوردار نشد


تئاتر خصوصي بستر مناسب فعاليت نسل جوان

اسماعيل عفيفه از تهيه مجموعه جديدش خبر داد:
«پريا» از جنس «ميوه ممنوعه» و «زمانه» است


برج ميلاد ميزبان هنرمندان تئاتر در جشنواره تئاتر فجر شد


کتاب نظام‌هاي انتخاباتي منتشر شد


 فرهاد فخرالديني اعلام کرد :
 حضور رهبر ميهمان در کنسرت‌هاي جديد ارکستر ملي 

مدير هنري و رهبرارکستر موسيقي ملي ايران در آستانه تازه ترين کنسرت اين مجموعه موسيقايي از شرايط کمي‌و کيفي ارکستر و حاشيه‌هاي چند هفته اخير ارکسترهاي دولتي سخن گفت.

فرهاد فخرالديني درباره کنسرت تازه ارکستر موسيقي ملي ايراني که قرار است طي روزهاي 23 و 24 دي ماه امسال به رهبري مهمان سهراب کاشف در تالار وحدت تهران برگزار شود به مهر گفت: ارکستر موسيقي ملي از مهر ماه امسال فعاليت خود را به صورت مستقل آغاز کرد اما اين فضاي مستقل به نسبت دوره‌هاي گذشته داراي تفاوت‌هايي است که يکي از اين تفاوت‌ها استفاده از رهبر مهمان در اغلب کنسرت‌هاست و در کنار استفاده از رهبران مهمان از سوليست‌ها و خوانندگان بيشتري نيز استفاده مي‌کنيم.

وي افزود: ما هم اکنون 10 خواننده در اختيار داريم که با آنها کار شده و آماده اجرا هستند که در برنامه 23 و 24 دي ماه دو نفر از اين خوانندگان همراه ما خواهند بود. اين دو خواننده براي اولين بار است که با ارکستر موسيقي ملي همکاري مي‌کنند. در اين کنسرت همانطور که قبلا هم اشاره کردم سهراب کاشف به عنوان رهبر مهمان در کنار مجموعه ارکستر موسيقي ملي خواهد بود. سهراب کاشف از جمله رهبران ممتاز و با انرژي ارکسترهاي موسيقي کشورمان است که طي اين مدت توانسته حضور موثري در جريان تمرين‌ها داشته باشد.

اين آهنگساز و رهبر پيشکسوت توضيح داد:‌ برنامه اين کنسرت شامل اجراي آثاري از حسين دهلوي، مرتضي حنانه، شهرام توکلي، علي اکبر قرباني و بنده خواهد بود که در اين راستا يادي هم از زنده ياد همايون خرم خواهيم داشت که اين يادنامه به مناسبت سالروز درگذشت وي در نظر گرفته شده است. البته قطعات ديگري هم در اين کنسرت خواهيم داشت که اجراي رِنگي از اپراي «کور اوغلي» اوزي حاجي بيگ اف و قطعه‌اي به نام راپسودي خيام ميرزازاده از آهنگسازان خوب جمهوري آذربايجان از جمله اين قطعاتي است که براي کنسرت در نظر گرفته‌ايم.

رهبر ثابت ارکستر موسيقي ملي کشورمان درباره برنامه‌هاي بعدي ارکستر در هفته‌هاي آينده بيان کرد: برنامه‌هاي بعدي که براي مجموعه ارکستر موسيقي ملي در نظر گرفته‌ايم دو اجراي جشنواره موسيقي فجر است که در اولين اجرا لوريس چکناورايان به عنوان رهبر مهمان و دومين اجرا به رهبري ارکستر بنده خواهد بود. در اين برنامه‌ها باز هم چند نفر خواننده جديد را معرفي خواهيم کرد. براي اجراهاي اسفند ماه ارکستر نيز باز هم رهبر مهمان خواهيم داشت که طبق برنامه ريزي‌هاي انجام گرفته جناب اسماعيل واثقي از هنرمندان فارغ التحصيل هنرستان موسيقي ملي و آهنگسازي و رهبري ارکستر اتريش در کنسرت اسفند ماه به عنوان رهبر مهمان حضور دارد. البته در برنامه‌اي که بنده به عنوان رهبر ارکستر حضور دارم، ارسلان کامکار و پويان آزاده در قالب سوليست همراه من خواهند بود که ارسلان کامکار ضمن اجراي آثاري از مرتضي حنانه اثري از من را نيز تکنوازي مي‌کند. پويان آزاده نيز در اين کنسرت قطعه‌اي از جواد معروفي با تنظيم حسين دهلوي را اجرا مي‌کند که قطعه بسيار خوبي است و گمان مي‌کنم از جمله آثار پرطرفدار اين کنسرت خواهد بود.

مدير هنري ارکستر موسيقي ملي درباره حضور خوانندگان جديد و کمتر شناخته تصريح کرد: به اعتقاد من کسي از خوانندگان مطرح نيست که مايل به همکاري با ارکستر موسيقي ملي نباشد.

من به عنوان نمونه عرض مي‌کنم که قرار است امروز در بنياد محمود افشار توسط مجله بخارا بزرگداشتي به مناسبت رونمايي از کتاب‌هايم براي من گرفته شود. سالار عقيلي که از خوانندگان مهم موسيقي ملي است همراه با گروه خود مشغول برگزاري چند کنسرت در اهواز است اما به محض اينکه خبردار شد چنين مراسمي‌قرار است در تهران برگزار شود تماس گرفت و گفت که من از فرودگاه با گروهم به محل برگزاري مراسم مي‌آيم. پس مي‌بينيد که دوستان همواره لطف خود را به من داشته‌اند و اينکه تمايلي براي اجراي در فضاي ارکستر را ندارند به نظر من ديدگاه درستي نيست. کما اينکه سالار عقيلي و محمد معتمدي تا همين چند وقت پيش در اجراي افتتاحيه و چند کنسرت ارکستر همراه ما بودند.

فخرالديني تصريح کرد: ارکستر مانند يک اداره است که نمي‌تواند دو مدير داشته باشد. درست است هم بنده و هم آقاي رهبري مدير هنري بوديم ولي اين شدني نيست. بنابراين بهترين راه اين بود که راهمان را جدا کنيم و اگر دوستي هم وجود دارد همين طور باقي بماند. در حوزه هماهنگي تمرين‌ها هم بايد بگويم که ارکستر موسيقي ملي روزهاي تمرين خود را دارد و هرگز روزهاي تمرين ارکستر سمفونيک را نخواسته است. بنده اين زياده خواهي‌ها را تاييد نمي‌کنم چرا که مجموعه بنده روز معين خود را دارد و در همان روز هم تمرين مي‌کند. آنها هم روزهاي معين خود را دارند. در زمينه حقوق و مزايا هم ما هيچ مشکلي نداريم چرا که حساب و کتاب ما جداست و هيچ دخالتي در امور هم نداريم. گرچه ما هم مشکلات مالي داريم و شايد اين ميزان مشکل بيشتر از ارکستر سمفونيک تهران باشد، اما من عقيده داشتم که نبايد اين مشکلات را رسانه‌اي کنيم.


 شهاب حسيني با اشاره به کناره گيري از سمت مشاور در جشنواره فيلم فجر:
 فيلم محسن اميريوسفي از حق قانوني برخوردار نشد 

شهاب حسيني با انتقاد از رويه جشنواره فجر امسال گفت: الان که ديگر دير شده است اما اگر زودتر موضعي اتخاذ مي‌شد مبني بر اينکه فيلم محسن اميريوسفي از حق قانوني خودش برخوردار شود، من هم انصراف خودم را پس مي‌گرفتم و به کارم باز مي‌گشتم و هر آنچه مي‌توانستم انجام مي‌دادم ولي اين اتفاق متاسفانه رخ نداد.

به گزارش ايلنا، شهاب حسيني ديروز در نشست خبري که در مجموعه فرهنگي هنري «شهر فرش» برگزار شد درباره حاشيه‌هاي اخير که منجر به استعفاي او به عنوان مشاور دبير جشنواره فيلم فجر شد، گفت: من اصلا دلم نمي‌خواست که شهر فرش را وارد فضاي پرحاشيه‌اي مثل جشنواره فجر کنم اما مساله اين است که بنده با چشم‌انداز اميدوارانه‌اي دعوت به همکاري شدم و با وجود مشغله‌هاي فراواني که دارم احساس کردم مي‌توانم باري را از روي دوش جشنواره بردارم و به همين دليل وارد اين مقوله شدم اما وقتي از سينماي اميد صحبت مي‌کنيم قطعا اولين گام در راه اميد اين است که نسبت به يکسري از آثاري که در محاق قرار گرفته بودند و باعث نااميدي کارگردانان آنها شده بود رفتار بهتري داشته باشيم و اين خيلي ناراحت کننده است که فيلم محسن امير يوسفي با وجود مجوز نمايش و ساخت توسط ارشاد، 3 سال است که بلاتکليف است در حالي که حق قانوني اين فيلم است که توسط هيات انتخاب بازبيني شود و راي هيات انتخاب را داشته باشد در حالي که طي اين 3 سال مصلحت‌انديشي‌هاي فردي شامل اين فيلم بوده است.

وي ادامه داد: اين فيلم در 3 دوره مختلف اين مشکلات را داشته است و به هيات انتخاب نشان داده نشده و درخواست اميريوسفي هم نشان دادن اين فيلم به هيات انتخاب بود اما موضع‌گيري محمد حيدري در جلسه مطبوعاتي من را به فکر فرو برد و باعث شد متوجه شوم اين موضع‌گيري با اهداف از پيش تعيين شده ما همخواني ندارد و بعد از اظهار نظر دبير جشنواره، 3 روز صبر کردم تا بلکه او نظر خود را اصلاح کند اما بعد از آن که اتفاقي نيفتاد بنابراين احساس کردم شايد بهتر باشد همان‌جا راهمان را جدا کنيم و به هر حال براي دوستانم در جشنواره آرزوي موفقيت مي‌کنم.

بازيگر برگزيده جشنواره فجر ؛با انتقاد از رويه جشنواره فجر طي سال‌هاي گذشته، بيان کرد: متاسفانه جشنواره فجر از ذات جشنواره بودن خارج شده است و شبيه رينگ مبارزه‌اي شده است که همه مي‌خواهند در آن براي رسيدن به موفقيت همديگر را لت و پار کنند و به هيچ عنوان متوجه اين سياست نمي‌شوم که چرا آثاري که قرار است اسرار سال آينده سينماي ايران باشد را روي دايره مي‌ريزيم.


 تئاتر خصوصي بستر مناسب فعاليت نسل جوان  

مدير موسسه و تماشاخانه«هماي سعادت»گفت: تصميم داريم آثار نمايشي ديگر تماشاخانه‌ها را رصد کنيم تا بتوانيم از گروه‌ها براي اجراي کارهاي ارزشمندي در تماشاخانه دعوت کنيم.

سعيد دولتي درباره ايده اوليه براي تاسيس اين سالن نمايشي گفت: تئاتر خصوصي در کشور ما مفيد است. مرکز هنرهاي نمايشي با توجه به سياست‌هايش در نظر دارد، تئاتر خصوصي شکل بگيرد و نمونه آن حمايت از تماشاخانه‌هاي در حال شکل‌گيري است و تلاش مي‌کند آنها مستقل شوند و با تشکيل صنفي روي پاي خود بايستند. در شرايط فعلي که تئاتر دولتي با مشکلات بودجه‌اي بسياري روبه‌رو است و نمي‌تواند به خوبي آن را اداره کند، اين مساله مي‌تواند بازوي کمکي باشد. تئاتر خصوصي به اين فضا کمک مي‌کند و بستر مناسبي براي فعاليت تازه واردان به اين عرصه باز مي‌کند تا ديگر پشت درهاي بسته سالن‌هاي دولتي نمانند.

«موسسه هماي سعادت حدود 12 سال است که در حيطه آموزش، توليد و اجرا فعاليت مي‌کند. از آنجا که در منطقه غرب تهران هنرمندان زيادي زندگي مي‌کنند و کمبود فضاهاي هنري در اين منطقه بيشتر احساس مي‌شود به اين نتيجه رسيدم که تماشاخانه‌ «هماي سعادت» را راه‌اندازي کنم تا به عنوان مرکز حرفه‌اي تئاتر فعال باشد».

وي با اشاره به اين‌که افتتاح تماشاخانه «هماي سعادت» به دليل علاقه شخصي وي به توليد تئاتر در سطح حرفه‌اي و رفع کمبود فضاهاي هنري در غرب تهران بوده است، عنوان کرد: «به واسطه فعاليت چندين ساله‌اي که موسسه داشت، ما نسبت به کساني که مي‌خواهند تازه مجوز افتتاح تماشاخانه را دريافت کنند يک قدم جلو بوديم چراکه در مجوز موسسه اجراي تئاتر نيز قيد شده بود. بر‌اساس اساسنامه‌اي که به مرکز هنرهاي نمايشي ارائه شد تماشاخانه «هماي سعادت» با برخورداري از اتاق فرمان، استيج مناسب، اتاق گريم و همچنين شرايط آگوستيک سالن به عنوان يکي از بي‌نقص‌ترين تماشاخانه‌ها مورد تأييد قرار گرفت».

وي درباره ميزان هزينه‌اي که براي تاسيس اين تماشاخانه صرف کرده است گفت: «بازسازي کل مجموعه «هماي سعادت» بالغ بر 90 ميليون تومان بود که حدود 50 درصد آن به آماده‌سازي تماشاخانه اختصاص داشت».

دولتي با يادآوري اين‌که در طول 12 سال فعاليت موسسه «هماي سعادت» 9دوره جشنواره فيلم کوتاه، تئاتر و موسيقي برگزار کرده است، تصريح کرد: «برگزاري جشنواره‌ها به صورت حرفه‌اي ادامه خواهد داشت با اين تفاوت که براي برگزاري جشنواره تئاتر بجاي اين‌که همچون گذشته سالن اجاره کنيم از تماشاخانه موسسه بهره خواهيم برد». وي در اشاره به برنامه‌هاي تماشاخانه «هماي سعادت» تاکيد کرد: «از مهم‌ترين برنامه‌هايي که دنبال خواهيم کرد برپايي جشنواره‌ها به صورت حرفه‌اي در سطح ملي و بين‌المللي است. همچنين کانون فيلم موسسه هر دوهفته يکبار در روز پنجشنبه جلسات تحليل و نمايش فيلم‌هاي تاريخ سينما را با مديريت مسعود آب‌پرور برگزار خواهد کرد. ضمن اين‌که شنبه هر هفته ميزبان جلسات نمايشنامه‌خواني نيز خواهيم بود».

وي افزود: «تصميم داريم آثار نمايشي ديگر تماشاخانه‌ها را رصد کنيم تا بتوانيم از گروه‌ها براي اجراي کارهاي ارزشمندي در تماشاخانه دعوت کنيم».

دولتي همچنين در خصوص جلسه‌اي که با مهدي شفيعي مدير مرکز هنرهاي نمايشي داشته است گفت: «قرار است يک يا دو اثر تماشاخانه‌ها در بخش تماشاخانه‌ جشنواره تئاتر فجر گنجانده شود که قطعاً تماشاخانه «هماي سعادت» هم چنين عملکردي خواهد داشت».

وي درباره دو اجرايي شدن آثار نمايشي و يا اجراي نمايش‌هاي متعدد بيشتر در تماشاخانه گفت: نمايش «يک اتفاق ساده» کاري از سجاد ديرمينا که از 8 دي ماه در تماشاخانه روي صحنه رفته است اين ظرفيت را دارد که در هفته دوم، دواجرايي شود و در دو نوبت روي صحنه رود. ضمن اين‌که با توجه به در نوبت اجرا بودن 3 گروه نمايشي احتمال دارد که اين تماشاخانه ميزبان 2 نمايش باشد».

مدير تماشاخانه «هماي سعادت» درباره بهاي بليت آثار اين تماشاخانه و چگونگي انتخاب نمايش‌ها تشريح کرد: «در کنار سيروس اسنقي، مسعود آب‌پرور، مهران احمدي، حميدرضا بلورچي به عنوان شوراي انتخاب آثار، نمايش‌ها را بررسي خواهيم کرد تا آثار با کيفيت روي صحنه روند. همچنين به طور ميانگين نرخ بليت‌هاي آثار اين سالن از 15 تا 20 هزار تومان خواهد بود».


 اسماعيل عفيفه از تهيه مجموعه جديدش خبر داد:
 «پريا» از جنس «ميوه ممنوعه» و «زمانه» است 

اسماعيل عفيفه که سابقه تهيه‌کنندگي سريال‌هايي چون «ميوه ممنوعه»، «زمانه»، «خانه‌اي در تاريکي» و «پس از باران» را دارد، به تازگي تهيه مجموعه تلويزيوني جديد «پريا» به کارگرداني حسين سهيلي‌زاده را بر عهده گرفته است.

او متن «پريا» را در زمره فيلمنامه‌هاي خوب اين سال‌هاي تلويزيون قرار داد و در گفت‌وگو با ايسنا‌ در اين زمينه خاطرنشان کرد: قصه «پريا» را مي‌توان در زمره کارهايي از جنس «ميوه ممنوعه» و «زمانه» که کار اجتماعي بودند،‌ قرار داد. ما همه تلاشمان اين است که اين مجموعه کار پرمخاطبي باشد؛ با توجه به اينکه قصه خوبي دارد و موضوع آن چالش برانگيز است.

اين تهيه‌کننده باسابقه تلويزيون در ادامه مطلب بالا بيان کرد: اين مجموعه از سال 92 تصويب شده بود اما به دليل مسائلي که تلويزيون داشت، پريا ساخته نشد. خوشبختانه در اين فاصله بر روي قصه تحقيقات زيادي انجام داديم و مي‌توان گفت «پريا» مي‌تواند جزو فيلمنامه‌هاي خوب اين سال‌هاي تلويزيون باشد.

عفيفه يادآور شد: آن زمان که آقاي تخشيد در شبکه سه سيما بودند «پريا» تصويب شد. پس از آنکه از شبکه سه خداحافظي کردند آن موقع هنوز فيلم نامه نگارش نشده بود. زماني که ايشان به امور نمايشي آمدند اين کار از شبکه سه مجدد به ايشان پيشنهاد شد و تيم جديد فيلمنامه را بررسي کردند و پس از تغييرات و تحولات که بيش از دو سال طول کشيد، تصويربرداري اين مجموعه دو ماهي است که آغاز شده است. وي درباره روند ساخت اين مجموعه نيز توضيح داد: تصويربرداري قسمت اعظم اين مجموعه در تهران خواهد بود و پنج درصد آن قرار است در شمال کار شود. به جهت تعدد لوکيشن، «پريا» جزو کارهاي سنگين تلويزيون است.

عفيفه با اشاره به اينکه تاکنون 30 درصد از مجموعه «پريا» تصويربرداري شده است، درباره نگارش کامل فيلمنامه «پريا» يادآور شد: تقريبا فيلمنامه نوشته شده است اما به دليل اينکه پايان قصه را تغييراتي داده‌ايم‌، چند قسمت آخر هنوز نگارش نشده است.

«پريا» بر اساس فيلم‌نامه‌اي از «سعيد فرهادي» به تهيه‌کنندگي «اسماعيل عفيفه» روايتگر قصه دختري به نام پريا است. قصه از زمان حال و از جايي آغاز مي‌شود که اين شخصيت پس از چند سال دوري از ايران به کشور بازمي‌گردد. در شرايطي که پريا همچنان از رابطه قديمي‌اش سرخورده است، وارد رابطه‌اي عاطفي با مردي جوان به نام «کيوان» مي‌شود. زوج تازه به اميد آغاز زندگي تازه مشکلات را يک‌ به‌ يک از سر راه برمي‌دارند اما برخي اتفاق‌ها، ادامه رابطه عاشقانه اين زوج را به خطر مي‌اندازد.

تصويربرداري اين سريال تلويزيوني از روز پانزدهم آبان مقابل دوربين «محمد افسري» آغاز شده است. لادن مستوفي، اميرحسين آرمان، افسانه بايگان، محمود پاک‌نيت، اميررضا دلاوري، عمار تفتي، کمند اميرسليماني، رامتين خدا پناهي و هادي قميشي بازيگران اين سريال 40 قسمتي هستند.


 برج ميلاد ميزبان هنرمندان تئاتر در جشنواره تئاتر فجر شد 

برج ميلاد تهران همزمان با برگزاري سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، در سومين سال همکاري با ستاد اين جشنواره، ميزبان هنرمندان تئاتر در بخش اجراهاي محيطي و خياباني شد.به گزارش مهر، همزمان با سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر 10 گروه نمايشي، در بخش اجراي نمايش‌هاي خياباني و محيطي به برج ميلاد تهران آمده و در محوطه گذرگاه برج ميلاد تهران نمايش‌هاي خود را اجرا مي‌کنند. بر‌اساس جدول منتشرشده ستاد سي‌و‌چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، برج ميلاد تهران از دوم بهمن ميزبان هنرمندان تئاتر مي‌شود و نخستين اجرا جمعه دوم بهمن ساعت 17 با عنوان نمايش «چيروکي مامه پيره» به نويسندگي و کارگرداني کمال فتحي اختصاص خواهد داشت. همچنين نمايش‌هاي «مرغ همسايه غاز نيست» به نويسندگي و کارگرداني ميثم سرآباداني شنبه 3 بهمن‌ماه، «عروس آشتي» به نويسندگي و کارگرداني مختار محمدي يکشنبه 4 بهمن‌ماه،«موضوع انشا: تابستان، جنگ، کجا بوده‌ايد؟» به نويسندگي و کارگردان بهنام کاوه 5 بهمن‌ماه، «خانه» به نويسندگي و کارگرداني خداداد خدام 6 بهمن‌ماه، «خوشه برنج» به نويسندگي و کارگرداني محسن اردشير 7 بهمن‌ماه، «ديگه هيچي نمونده» به نويسندگي هما پريسان و کارگرداني احمد صميمي‌8 بهمن‌ماه، «فيگور» به نويسندگي اصغر خليليل و کارگرداني مجتبي خليلي 9 بهمن ماه، «ژست» به نويسندگي کاوه مهدوي و کارگرداني فرامرز قليج خاني 10 بهمن‌ماه و نمايش «پروانگي» به نويسندگي و کارگرداني حامد زارعان 11 بهمن‌ماه در محوطه برج ميلاد تهران اجرا مي‌شود. تمامي‌نمايش‌هاي عنوان شده راس ساعت 17 در گذرگاه ورودي برج ميلاد تهران براي بازديدکنندگان و عموم علاقه مندان اجرا مي‌شود. قابل ذکر است که نمايش «سربازها» به کارگرداني صوفيا برسزي از کشور مجارستان يکشنبه 4 بهمن‌ماه ساعت 20 در محوطه برج ميلاد تهران اجرا خواهد شد.


 کتاب نظام‌هاي انتخاباتي منتشر شد  

کتاب نظام‌هاي انتخاباتي و مقررات حاکم بر انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و خبرگان رهبري نوشته هدايت‌الله سلطاني‌نژاد به همت انتشارات ميزان دانش منتشر شد. مدير انتشارات ميزان دانش و نويسنده کتاب نظام‌هاي انتخاباتي شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: برگزاري انتخابات نماد مردم سالاري؛ دموکراسي و توجه به نظر مردم است و با توجه به اينکه انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و خبرگان رهبري در روز هفتم اسفندماه برگزار مي‌شود کتاب نظام‌هاي انتخاباتي و مقررات حاکم بر اين دو انتخابات منتشر شد. هدايت‌الله سلطاني نژاد اظهار کرد: براي برگزاري يک انتخابات سالم و باشکوه هم مجريان و داوطلبان انتخابات و مردم بايد با قوانين انتخاباتي آشنا شوند. وي خاطرنشان کرد: در اين کتاب به مسائل اصول حاکم بر انتخابات و مدل‌هاي انتخاباتي نيز پرداخته شده است و با توجه به اهميت موضوع اين کتاب را در آستانه روز هفتم اسفندماه (روز برگزاري دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي) منتشر کرديم. مدير پژوهشي و آموزشي انتشارات ميزان دانش و مدير توليد اين کتاب نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: کتاب نظام‌هاي انتخاباتي و مقررات حاکم بر انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و خبرگان رهبري در 174 صفحه قطع رقعي منتشر شده است. مونس کشاورز اظهار کرد: اين کتاب با قيمت 120 هزار ريال توزيع شده است. وي خاطرنشان کرد: مراسم رونمايي از اين کتاب عصر روز‌ دوشنبه‌ در هتل بزرگ تهران برگزار شد. در اين مراسم آقاي دکتر مزاري- رئيس کميسيون فرهنگي- اجتماعي کلان شهرهاي کشور، ضمن اشاره به جايگاه کتاب و کتابخواني در ارتقاء و تعالي فرهنگ کشور، بيان داشت تشويق برگزاري اين گونه جشن‌هاي رونمايي کتاب و توجه به کتاب خواني يکي از ضرورت‌ها و الزامات جامعه ما محسوب مي‌گردد. وي همچنين، تشويق و ترقيب نويسندگان کتاب را از آموزه‌هاي دين مبين اسلام دانست.

لقب هسلبلاد مستر 2016 به يک ايراني

گروه فرهنگي: لقب هسلبلاد مستر 2016 به يک ايراني (علي رجبي) تعلق پيدا كرد. با اعلام نتايج مسابقه هسلبلاد 2016 علي رجبي در بخش عکاسي خياباني و شهري جايزه امسال را از آن خود کرد اين براي اولين بار است که اسم يک ايراني در اين جايزه بسيار معتبر و در کلاس جهاني قرار مي‌گيرد. وي همچنين به عنوان سفير هسلبلاد برگزيده شده است. پيش از اين نام بزرگاني همچون آنسل آدامز، هنري کارتيه برسون، ريچارد اودون، جف وال و سباستيائو سالگادو درHasselblad Award و عکاساني همچون پاتريک دمارشليير عکاس بسيار معروف مد، لوئيس گرينفيلد، نينا برمن و همچنين راسل جيمز در Hasselblad Masters به چشم مي‌خورند.

کريستف رضاعي و مسعود شعاري با «شور عشق»

به جشنواره مي‌آيند

کنسرت کريستف رضاعي و مسعود شعاري در سي و يکمين جشنواره موسيقي فجر در حالي برگزار خواهد شد که اين دو بعد از 15 سال در کنار هم روي سن خواهند رفت. مسعود شعاري در ابتدا درباره اين کنسرت گفت: 15 سال است که آلبوم سير منتشر شده است و اين تجربه هميشه براي من جالب بوده و هميشه آرزو داشتم که بعضي از قطعات سير اجرا شود، برنامه‌اي که در جشنواره خواهيم داشت تحت عنوان «سير» خواهد بود. در واقع ما در اين کنسرت سيري در موسيقي‌هاي مختلف خواهيم داشت. اولين قطعه سير يعني «حضور» در اين کنسرت اجرا خواهد شد قطعه بعد «شور عشق» نام دارد که بازسازي ارکسترال روي اين قطعه انجام شده و با همکاري ارکستر سمفوني تهران به رهبري برديا کيارس اجرا مي‌شود. شعاري ادامه داد: تا آنجايي که به ياد دارم آلبوم «سير» يکي از اولين تجربه‌هاي همراهي يک ساز سنتي با ديگر گونه‌هاي موسيقايي بود و حالا که شاهد برگزاري کنسرت آن هستيم تصور مي‌کنم همراهي اين فضا با ارکستر سمفونيک مي‌تواند اتفاق خوبي باشد که براي من هم جالب توجه است. به هر ترتيب آنچه در اين کنسرت به مخاطب ارائه خواهد شد کار نويي است که اميدوارم مخاطب نيز از آن راضي باشد. رضاعي در اواسط اين نشست ضمن ابراز خوشحالي از برگزاري اين کنسرت گفت: قطعه «حضور» تغييرات زيادي نخواهد داشت، چرا که اين قطعه براي آنسامبل زهي و سه‌تار نوشته شده بود. البته رنگ‌آميزي سازي اين قطعه بيشتر خواهد بود چرا که ارکستر سمفونيک همراه ما است و طبيعتاً سازهاي بادي را هم داريم. قطعه «شور عشق» هم تغييراتي دارد و طولاني‌تر خواهد شد. اين دو قطعه اصلي براي اجراي ما در جشنواره خواهد بود ضمن اينکه قسمت بداهه‌نوازي سه‌تار مسعود شعاري را در اين اجرا خواهيم داشت.اين کنسرت 25 بهمن‌ماه ساعت 18 در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

پايان تدوين فيلم «نفس»

تدوين فيلم‌سينمايي «نفس» به کارگرداني نرگس آبيار توسط سجاد پهلوان زاده به پايان رسيد و نسخه 130 دقيقه‌اي اين فيلم وارد مرحله صداگذاري شد. به گزارش ايسنا، فيلم سينمايي«نفس» سومين تجربه کارگرداني نرگس آبيار پس از ساخت فيلم‌هاي «اشياء از آنچه در آينه مي‌بينيد به شما نزديکترند» و «شيار143» است که تدوين اين فيلم به تازگي توسط سجاد پهلوان زاده به پايان رسيده و وارد مرحله صداگذاري شده است. آرش قاسمي‌صداگذاري اين فيلم سينمايي را به عهده گرفته و قرار است پس از طي مراحل فني، در بخش «سوداي سيمرغ» سي‌و‌چهارمين جشنواره فيلم فجر رونمايي شود. نسخه نهايي شده فيلم سينمايي«نفس» نسبت به نسخه تحويل داده شده به دبيرخانه جشنواره، 15 دقيقه کوتاه شده و در نهايت در مدت زمان 130 دقيقه آماده نمايش شده است. فيلم سينمايي «نفس» روايت زندگي چهارکودک به نام هاي بهار، نادر، کمال و مريم است که به همراه پدرشان غفور و مادربزرگ‌ خود در دهه 50 خورشيدي نفس مي‌کشند! دنياي اين کودکان، دنيايي پر از روياهاي زيباي کودکانه است و قرار است رنگ حقيقت به خود بگيرد.

پسرِ خسرو شکيبايى بازيگر مي‌شود

پوريا شکيبايي؛ فرزند زنده‌ياد خسرو شکيبايي؛ دراولين حضورش درعرصه سينما، باصداپيشگي در فيلم «بازباران» با موضوع کودکان مبتلا به بيماري نقص ايمني اوليه و اهداى سلول‌هاي بنيادي به ياري کودکان بيمار آمد. به گزارش ايلنا؛ پوريا شکيبايي درباره آغاز فعاليت سينمايي‌اش و چگونگي‌ همکاري با عوامل اين فيلم؛ گفت: باز باراني‌ها آمدند و حال خوب براي من به سوغات آوردند. حضور معنوي درکنار کساني‌که‌ به‌ انسانيت فکر مي‌کنند برايم آرامش‌بخش است. وي با تمجيد از اميرحسين محمدخاني، نويسنده وکارگردان فيلم؛ ادامه‌داد: زماني‌که پيشنهاد اين کار ازسوى کارگردان کار به من داده شد با اينکه در ايران نبودم با کمال ميل پذيرفتم چراکه معتقدم پيام اين فيلمبرداري کودکان بيمار مي‌تواند اين‌ باشد که آن‌ها تنها نيستند، باز هم باران مي‌آيد و زندگي را با خودش مي‌آورد، چشم خدا به بازباراني‌هاست، پس نگران نيستم.

محمدرضا عليقلي موسيقي «ناردون» را مي‌سازد

محمدرضا عليقلي عهده‌دار موسيقي فيلم‌سينمايي «ناردون» شد. به گزارش ايسنا، فيلم‌سينمايي «ناردون» به کارگرداني فريدون حسن‌پور و تهيه‌کنندگي منصور سهراب‌پور با سرانجام رسيدن صداگذاري توسط حسين نقوي وارد مرحله موسيقي با حضور محمدرضا عليقلي شد. «ناردون» تازه‌ترين اثر سينمايي فريدون حسن‌پور در لاهيجان جلوي دوربين رفت و امين حيايي، سيروس گرجستاني، مهران غفوريان، ليلا اوتادي، شهرام قائدي و مهران رجبي در آن به ايفاي نقش پرداختند.

محمدرسول حقدوست، روزبه معيني، اميرنوري، پوراندخت‌مهيمن، عليرضا مسعودي، سياوش گرجستاني، امير ذوالفقاري، نسرين بابايي و جابر وثوق بازيگران اين فيلم سينمايي را همراهي کردند.