نسخه شماره 3950 - 1394/10/23 -

ترکيه لرزيد
انفجار در قلب تاريخي استانبول
دادستاني ترکيه محدوديت خبري وضع کرد

تعليق تصميمات پارلمان ونزوئلا


اتهامات سنگين عليه صلح بانان سازمان ملل


بازسازي ارتش چين


تحقير اشک اوباما توسط جمهوري خواهان


ارعاب خبرنگاران ترکيه


نفرت بريتانيايي‌ها از سعودي‌ها


تحليل پوتين از وضعيت سوريه


اکونوميک


پولتيک


جامعه جهاني


اخبار کوتاه


تروريسم


 ترکيه لرزيد
 انفجار در قلب تاريخي استانبول 
 دادستاني ترکيه محدوديت خبري وضع کرد

گروه بين‌الملل: انفجار انتحاري در قلب منطقه گردشگري استانبول و نزديک مسجد سلطان احمد حدود 30 کشته و زخمي برجاي گذاشت. اين انفجار باعث شد تا نخست‌وزير ترکيه نشست امنيتي فوق‌العاده را خواستار شود.

خبرگزاري‌هاي ترکيه به نقل از شاهدان عيني نوشته‌اند که يک عامل انتحاري حوالي ساعت 10.30 صبح سه‌شنبه به سمت يکي از ايستگاه‌هاي بازرسي پليس در ميدان سلطان احمد رفته و با انفجار کمربند انتحاري خود، دستکم ده تن را به کام مرگ کشاند. گفته شد يک زن مواد منفجره همراه با خود را در اين مکان منفجر کرده و در يکي از ساختمان‌هاي اطراف مسجد نيز آتش سوزي به وقوع پيوست.

اين ميدان پرتردد در مرکز شهر استانبول واقع شده و به دليل جذابيت‌هاي تاريخي از جمله وجود مسجد اياصوفيه و مسجد سلطان احمد، روزانه شمار زيادي از گردشگران از آن ديدن مي‌کنند. به گفته شاهدان عيني شدت صداي انفجار به حدي بوده که در چندکيلومتري محل نيز شنيده شده است.

در همين حال، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه اعلام کرد که يک شهروند سوري مجري حمله استانبول بود.

وي در سخنان خود در کنفرانس سفيران ترکيه‌اي در مجتمع رياست جمهوري در آنکارا گفت: ما با جديت براي مقابله با تروريسم عمل مي‌کنيم. اين اقدامات تروريستي ترکيه را هدف قرار داده‌ است و هدف از آنها از بين بردن وحدت مردم ترکيه است.

وي مدعي شد: کسي همچون ترکيه عليه گروه تروريستي داعش نجنگيده است. همانطور که ما کشته‌هاي بسياري در مسير مبارزه با داعش داده‌ايم.

وي افزود: کنفرانسي يک ساعت و نيم بعد برگزار خواهد شد تا در آن انفجار سلطان احمد توضيح داده شود. ما با قاطعيت هرچه تمام‌تر در زمينه مبارزه با تروريسم عمل خواهيم کرد و اجازه نخواهيم داد که تروريست‌ها کشور ما را تضعيف کنند.

اردوغان گفت: ما در ترکيه هيچ مشکلي با شهروندان کرد نداريم و مشکلي به نام مساله کردها در بين ما وجود ندارد و مساله ما با کردهايي نيست که برادران و شهروندان ما هستند، بلکه با تروريسمي است که همگان را هدف قرار مي‌دهد.

وي افزود: ما از منطقه جنوب شرق ترکيه حمايت کرديم و فرودگاه‌هايي را ساختيم و زيرساخت‌ها را به خاطر برادران و شهروندان کرد توسعه داديم.

رئيس‌جمهوري ترکيه اعلام کرد که در اين حمله 10 تن از جمله چند ترکيه‌اي‌ و اتباع خارجي کشته شدند. اين در حالي است که رسانه‌هاي داخلي ترکيه به نقل از مسئولان اين کشور از کشته شدن دست کم 15 تن از جمله چند گردشگر خارجي و زخمي شدن 15 تن ديگر در انفجار امروز خبر داده‌ بودند.

رسانه‌هاي ترکيه‌اي نيز گزارش دادند که رجب طيب اردوغان نشستي با احمد داوود اوغلو،‌ نخست‌وزير ترکيه و افکان الا، وزير کشور ترکيه برگزار کرده است تا از آخرين اطلاعات پيرامون اين انفجار اطلاع کسب شود. برخلاف ادعاهاي اردوغان ، روزنامه حريت ترکيه با رد سخنان اردوغان خبر داد که عامل اين حمله تروريستي فردي سعودي تبار به نام نبيل فضلي است.

در همين حال، خبرنگار شبکه المنار گزارش داد که در بين کشته‌شدگان انفجار استانبول شش آلماني و نروژي و يک شهروند از پرو هستند. در همين راستا، آلمان از اتباع خود خواست تا به مناطق گردشگري در استانبول نزديک نشوند.

شبکه اسکاي نيوز نيز به نقل از منابع امنيتي ترکيه گزارش داد که احتمال بسياري وجود دارد که داعش مسئول اين انفجار باشد.

ده‌ها دستگاه آمبولانس و خودروي امدادي به همراه صدها نيروي پليس به منطقه اعزام شدند و از نزديک شدن به محل انفجار جلوگيري کردند.

در همين حال گزارش شده هتلي در دست ساخت در منطقه مال‌تپه استانبول نيز آتش گرفت. اين آتش‌سوزي حدود ساعت 10:30 صبح به وقت محلي در استانبول رخ داد. براساس گزارش خبرگزاري جهان، تعدادي از کارگران در درون هتل بودند. تيم‌هاي پليس و پزشکي نيز به اين منطقه اعزام شدند.

همچنين شهردار مال‌تپه در منطقه استانبول در صفحه توييترش نوشت 20 نفر از اين حادثه آتش سوزي نجات يافته و تنها يک نفر هنوز در اين ساختمان گرفتار شده بود.

وي سپس در توييت ديگري اعلام کرد که تيم‌هاي آتش نشاني تمام افراد موجود در اين هتل را خارج کردند و هيچ کس در هتل باقي نمانده است. برخي افراد تنها دچار جراحت سطحي شدند که براي مداوا به نزديک‌ترين بيمارستان فرستاده شده و تلاش‌ها براي خاموش کردن حريق ادامه دارد.

از سوي ديگر، دولت ترکيه تصميم گرفت موانعي را بر سر راه رسانه‌ها در پوشش اخبار پس از اين انفجار اعمال کند.

رسانه‌هاي ترکيه‌اي گزارش دادند که نعمان قورتولموش، معاون نخست‌وزير ترکيه اين دستور را صادر کرده است. شبکه «سي‌ان‌ان‌ترک» نيز گزارش داد که با موانع نامشخصي براي پوشش خبر مواجه شده است.

در ماه‌هاي اخير استانبول شاهد انفجار بمب در يک بزرگ‌راه و پس از آن در فرودگاه بين‌المللي خود بوده است. در ماه ژوئيه انفجار بمبي انتحاري در شهر سوروچ در مناطق مرزي ترکيه با سوريه بيش‌از 30 کشته برجاي گذاشت. پس از آن در ماه اکتبر، دو بمب‌گذاري انتحاري در جلوي ايستگاه اصلي قطار در آنکارا جان بيش از صد نفر را گرفت.


 تعليق تصميمات پارلمان ونزوئلا 

دادگاه عالي ونزوئلا بر سر اختلاف نظر با احزاب مخالف دولت تمامي‌مصوبات تمامي‌مصوبات پارلمان اين کشور را کان لم يکن اعلام کرده است. اختلاف نظر پارلمان و دادگاه عالي بر سر اعتبارنامه سه عضو پارلمان از حزب مخالف است که دادگاه عالي، عضويت آنان را تا رسيدگي به شکايات انتخاباتي به حالت تعليق درآورده است. حزب «قطب کبير ميهني» به رهبري نيکلاس مادورو، رئيس‌جمهوري، اين سه نماينده را به تخلف انتخاباتي متهم کرده است. در انتخابات پارلماني ماه دسامبر، ائتلاف موسوم به «ميزگرد وحدت دموکراتيک» متشکل از تعدادي احزاب چپ ميانه و راست ميانه که تشکل اصلي مخالف دولت است، با احتساب عضويت اين نماينده توانست دو سوم کرسي‌هاي پارلمان را به دست آورد. با کسب چنين اکثريتي، اين ائتلاف مي‌تواند نه تنها بدون نياز به امضاي رئيس جمهوري، طرح هايي را از طريق همه پرسي به تصويب مردم برسانند و اجرايي کنند، بلکه اختيار برکناري وزيران و قضات دادگاه عالي و اصلاح قانون اساسي را هم کسب مي‌کند. اين ترتيب، در صورت عضويت اين سه نماينده، قدرت رئيس‌جمهوري در برابر پارلمان تحت تسلط مخالفان به طور قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابد.

قضات دادگاه عالي گفته‌اند که بي‌اعتنايي پارلمان به راي آنان در مورد تعليق عضويت سه نماينده به منزله اهانت رهبري پارلمان به راي دادگاه است و تا زماني که اين سه نفر از پارلمان اخراج نشوند، تمامي‌مصوبات نمايندگان «کان‌لم‌يکن» است. در مقابل، ائتلاف مخالف دولت گفته است که قضات دادگاه تحت نظر دولت نيکلاس مادورو فعاليت مي‌کنند و بي‌طرف نيستند و تصميم آنان در مورد سه نماينده مورد نظر ماهيت سياسي دارد و معتبر نيست.

دادگاه عالي ونزوئلا 32 عضو دارد که با راي نمايندگان مجمع ملي و حکم رئيس‌جمهوري به مدت دوازده سال به اين سمت منصوب مي‌شوند اما مجمع ملي مي‌تواند با اکثريت دو سوم آراي نمايندگان، آنان را برکنار کند. قضات فعلي در زماني به سمت‌هايشان دست يافته‌اند که ائتلاف «قطب کبير ميهني» به رهبري هوگو چاوز، رئيس‌جمهوري سابق، و نيکلاس مادورو، داراي اکثريت در پارلمان بودند.


 اتهامات سنگين عليه صلح بانان سازمان ملل 

سازمان ملل متحد با اتهام‌هاي جنسي فراواني در رابطه با نيروهاي صلحبان دست و پنجه نرم مي‌کند؛ رسوايي‌هاي که دبيرکل سازمان ملل متحد آنها را «سرطاني در سيستم» توصيف مي‌کند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، حال مقام‌ها از افشا شدن رسوايي تازه‌اي خبر مي‌دهند. تحقيقات ماه اخير فاش کرد، نيروهاي صلحبان سازمان ملل در جمهوري‌ آفريقاي مرکزي ظاهرا به دختران جوان کمتر از 50 سنت پول در ازاي خدمات جنسي پرداخت مي‌کنند.

اين مساله تازه‌ترين طاعون در عمليات سازمان ملل در آفريقاي مرکزي است؛ نيروهايي که در 22 مورد سوءاستفاده جنسي و يا بهره‌کشي جنسي در 14 ماه گذشته متهم شده‌اند. تازه‌ترين مورد پس از اعلام تلاش‌هاي بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل براي اتخاذ «سياست صفر» در برابر چنين جرايمي رخ داد. در شرايطي که سازمان ملل 9 عمليات صلحباني با بيش‌از 100 هزار نيرو در آفريقا دارد، اين سوءرفتارها تهديد براي مشروعيت اين نهاد خواهد بود. ساير موارد جرايم جنسي در مالي، سودان جنوبي، ليبريا و جمهوري دموکراتيک کنگو در سال‌هاي اخير به وقوع پيوسته است.

هيات عملياتي سازمان ملل در جمهوري آفريقاي مرکزي سال 2014 براي کمک به پايان جنگ داخلي و حمايت از دولت نوپا اعزام شد اما اکنون رکورد سوء استفاده و بهره‌کشي جنسي را شکسته است. تازه‌ترين رسوايي مربوط به دست‌کم چهار نيروي حافظ صلح است که به پرداخت پول در ازاي رابطه جنسي با دختران کمتر از 13 سال متهم شده‌اند؛ آن هم در کمپي 20 هزار نفري که اکثر ساکنان مسيحي آن از آوارگان داخلي هستند.

سازمان ملل علنا مليت نيروهاي متهم را فاش نکرده است اما مقام‌هاي اين نهاد بين‌المللي گفته‌اند که آن نيروها از کشورهاي گابون، مراکش، بروندي و فرانسه بوده‌اند.

به گفته يکي از مقام‌ها، حلقه روسپي‌گري که آنها از آن استفاده مي‌کردند، توسط پسران و مرداني اداره مي‌شد که دختران براي 50 سنت تا سه دلار اجاره مي‌دادند.

برخي از مقام‌ها تاکيد دارند که موارد سوءرفتار جنسي بسيار بيشتر از موارد فاش شده است که گزارش نشده و مسکوت باقي مانده است.

در ماه اوت دو زن و يک دختر سه نيروي حافظ صلح را به تجاوز جنسي در شهر جنگ‌زده بامباري متهم کردند. در همان ماه، يک افسر پليس سازمان ملل به تجاوز جنسي به يک دختر نوجوان 12 ساله در حين عمليات در يکي از مناطق مسلمان‌نشين بانگي متهم شد.


 بازسازي ارتش چين 

رئيس‌جمهوري چين به نشانه قدرت و اختيار تام بر نيروهاي مسلح 3/2 ميليوني کشورش، دستور سازماندهي مجدد ساختار ارتش را صادر کرد. به گزارش آسوشيتدپرس، رسانه‌هاي دولتي چين اعلام کردند، شي چينپينگ، رئيس‌جمهوري اين کشور دستور داد تا چهار ساختار اداري ارتش مربوط به امور کارکنان، سياست‌ها، تدارکات و تسليحات را برچيده و 15 آژانس جديد تحت کنترل و اختيارات مستقيم کميسيون نظامي مرکزي حزب حاکم کمونيست جايگزين آن‌ها شود. اين اقدام بخشي از تلاش‌ها براي اثبات مجدد اختيار و قدرت تمام کميسيون‌ نظامي مرکزي حزب حاکم کمونيست به رهبري شي جينپينگ و به روز رساني ساختار سازماني ارتش است. شي جينپينگ همچنين براي کاهش 300 هزار عضو ارتش تلاش مي‌کند تا بسياري از ساختارهاي مربوط به بخش غيرجنگي را حذف کند.

ارتش چين سالانه از افزايش درصد دو رقمي در بودجه‌اش برخوردار است و در حال حاضر پس از آمريکا به دومين ارتش بزرگ جهان محسوب مي شود. با اين حال ارتش آزادي بخش خلق چين علي رغم اکثر ارتش‌ها به جاي ملت به حزب کمونيست وفادار است. رهبران با هرگونه پيشنهاد مبني بر اينکه کنترل ارتش به جاي حزب کمونيست به دولت محول شود، مخالفت کرده و شي جينپينگ روز دوشنبه به فرماندهان گفت، بدون هيچ گونه خللي رهبري قاطعانه حزب حاکم کمونيست بر نيروهاي مسلح را ادامه خواهد داد. وي افزود: فرماندهان بايد به صورت منظم، فعالانه و قاطعانه دستوراتشان را با کميسيون نظامي مرکزي و کميته مرکزي حزب حاکم کمونيست همسو کنند.


 تحقير اشک اوباما توسط جمهوري خواهان 

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در زمان اعلام قانون افزايش مقررات حمل سلاح و در هنگام ياد کردن از قربانيان حمله مسلحانه به مدرسه ابتدايي سندي هوک در سال 2012 که جان بيش‌از 20 کودک را گرفت، به گريه افتاد و سخنان خود را در حالي ادامه داد که قطراتي اشک مي‌ريخت. با اين حال سخنان وي متوقف نشد و وي با پاک کردن اشک‌هايش به سخن گفتن ادامه داد. در همين حال آندرآ تانتاروس، مفسر سياسي شبکه آمريکايي فاکس نيوز در برنامه‌اي با اشاره به سخنراني اوباما گفت که ابراز احساسات رهبر آمريکا «غير‌قابل باور» بوده است. وي افزود: اگر من بودم پاديوم را مي‌گشتم شايد پياز خام آنجا بوده باشد! منظورم اين است که گريه او غير قابل باور بود. مليسا فرانسيس، يکي ديگر از تحليلگران فاکس نيوز نيز ابراز احساسات اوباما را «يک تئاتر سياسي بد» توصيف کرد.

وي گفت: من حس بدي نسبت به آن کودکان ايالات کنتيکت دارم اما مساله اين است که او (اوباما) هيچ وقت پيش‌از آن نسبت به حملات تروريستي اينگونه نشده بود.

اوباما در زمان اعلام قانون جديد حمل سلاح گفته بود: «هر زمان که به اين کودکان فکر مي‌کنم، ديوانه مي‌شوم. ضمنا اين اتفاقات هر روز در خيابان‌هاي شيکاگو رخ مي‌دهد.» وي پس از اين سخنان اشک ريخت.


 ارعاب خبرنگاران ترکيه 

يک مقام ارشد حزب اپوزيسيون ترکيه گفت: نزديک به 800 خبرنگار در طول يک سال گذشته در ترکيه اخراج شده‌اند. اين درحالي است که 156 نفر نيز بازداشت شده و نزديک به 500 پرونده حقوقي عليه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران توسط مقامات قضايي تشکيل شده است. به نوشته روزنامه حريت، سزگين تانري ‌کولو، معاون حزب مردم جمهوري‌خواه در کنفرانس خبري به مناسبت روز خبرنگار در ترکيه گفت: در سال 2015 ، 774 روزنامه نگار اخراج شده و 484 اقدام حقوقي عليه روزنامه نگاران توسط مقامات قضايي انجام گرفته و 200 نفر عضو رسانه و هفت شرکت رسانه‌اي مورد تحقيق و تفحص قرار گرفته‌اند. 156 روزنامه نگار نز بازداشت شده و عليه 238 روزنامه نگار پرونده حقوقي در دادگاه تشکيل شده و دست کم 32 روزنامه نگار در حال حاضر در بازداشت به سر مي‌برند.

وي در ادامه روز خبرنگار را به تمامي روزنامه نگاران، خبرنگاران و اهالي رسانه اين کشور تبريک گفت.

معاون حزب اپوزيسيون ترکيه در ادامه با اشاره به پيام رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه به مناسبت روز خبرنگار گفت: پيام اردوغان بايد شامل همه کس باشد. تصوير کنوني در ترکيه شبيه به کشوري است که در آن دموکراسي دچار ورکشستگي شده است.

اردوغان در پيام خود اعلام کرد: رسانه بايد آزاد باشد. اگر خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بتوانند با آزادي کار کنند، در اين صورت دموکراسي در کشور مستحکم‌تر از گذشته خواهد بود.

نگراني‌ها درباره آزادي رسانه‌ها در ترکيه رو به افزايش است و سازمان‌هاي بين‌المللي در اين‌باره ابراز نگراني کرده‌اند.


 نفرت بريتانيايي‌ها از سعودي‌ها 

بر اساس يک نظرسنجي جديد مردم انگليس، روسيه، چين و ترکيه را به نسبت عربستان همپيمانان نزديکتري براي کشورشان مي‌دانند و ديدگاه مساعدي درباره عربستان ندارند. با وجود آن که سياستمداران انگليسي و ديپلمات‌هاي اين کشور معمولا در قبال سوءاستفاده‌هاي حقوق بشري عربستان از جمله مساله اعدام‌هاي دسته‌جمعي اخير اين کشور شامل شيخ نمر سکوت اختيار مي‌کنند اما مردم انگليس کمتر از سياستمدارانشان براي ائتلاف با عربستان تمايل دارند و 37 درصد از انگليسي‌ها مي‌گويند که عربستان يک کشور «غيردوست» است. نظرسنجي مذکور که از جانب شرکت YouGov انجام شده از پاسخگويان انگليسي تقاضا کرده 10 کشور را به لحاظ سابقه حقوق بشري‌شان رده بندي کرده و بگويند که آيا انگليس بايد همپيمان و يا دشمن آنها باشد.

در اين نظرسنجي فرانسه و آلمان به لحاظ همپيماني با انگليس و برخورداري از سوابق حقوق بشري خوب در رده‌هاي بالا قرار گرفتند اما نکته قابل توجه اين بود که عربستان در زمره کشورهايي که بدترين عملکرد را داشته‌اند قرار گرفت.

آمريکا به عنوان نزديکترين همپيمان انگليس انتخاب شد و 87 درصد از پاسخگويان اظهار کردند که انگليس بايد روابط دوستانه با آمريکا داشته باشد. فرانسه و آلمان در رده‌هاي دوم و سوم با راي 83 و 82 درصدي قرار داشتند.

آمريکا در حوزه حقوق بشر عملکرد بدتري داشت و 23 درصد از پاسخگويان گفتند اين کشور بايد تلاش بيشتري براي ارتقاء سوابق حقوق بشري خود انجام بدهد در حالي که در مقام مقايسه 10 درصد از آلمان انتقاد کرده و تنها 5 درصد فرانسه را محکوم کردند.

با وجود آن که عربستان رسما نزديکترين همپيمان انگليس در خاورميانه در نظر گرفته مي‌شود اما 39 درصد از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي گفتند اين کشور بايد به عنوان کشوري دشمن براي انگليس در نظر گرفته شود. در اين نظرسنجي عربستان حتي آراي بسيار بدتري به لحاظ سابقه حقوق بشري کسب کرد و 80 درصد انگليسي‌ها معتقدند که عربستان سابقه حقوق بشري بدي دارد.

دولت روسيه به طرزي شگفت انگيز در اين فهرست جايگاه نسبتا مناسبي دارد و 42 درصد انگليسي‌ها مي‌گويند که مسکو را هم‌پيمان کشورشان در نظر مي‌گيرند. با اين حال روسيه به لحاظ سابقه حقوق بشري جايگاه مناسبي به دست نياورد و تنها 12 درصد گفتند که سابقه حقوق بشري روسيه خوب است.

از طرفي جنگ‌هاي رژيم صهيونيستي عليه نوار غزه و خشونت‌هايش در کرانه باختري بر آراي عمومي‌انگليس در مورد اسرائيل تاثير گذر بوده و 25 درصد انگليسي‌ها مي‌گويند اسرائيل بايد دشمن در نظر گرفته شود و 54 درصد از انگليسي‌ها نيز گفتند اسرائيل سابقه حقوق بشري بدي دارد.

ترکيه نيز وضعيت خوبي نداشته و 57 درصد از پاسخگويان نظرسنجي از سوابق حقوق بشري ترکيه انتقاد کردند و 26 درصد گفتند که انگليس بايد ترکيه را دشمن در نظر بگيرد. همزمان با انتقادهايي که عليه حقوق بشر در چين مطرح مي‌شود، 78 درصد از انگليسي‌ها سوابق حقوق بشري چين را بد دانسته و 63 درصد از آنها نيز گفتند که انگليس بايد همچنان چين را همپيمان کليدي خود در آسيا در نظر بگيرد.


 تحليل پوتين از وضعيت سوريه 

ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه، همچنان بشار اسد را «صاحب قدرت قانوني در سوريه» مي‌داند. او به روزنامه آلماني «بيلد» گفته است، اسد به‌هيچ‌وجه عليه مردم خود نمي‌جنگد، بلکه جنگ او عليه گروه‌هايي است که در برابر حکومت به عمليات مسلحانه دست مي‌زنند.

پوتين افزوده حتي اگر در اين جنگ مردم عادي نيز آسيب ببينند مقصرش رژيم بشار اسد نيست. با اين‌حال او تاکيد کرده که دفاع از بشار اسد به اين معني نيست که همه‌چيز مي‌تواند به روال سابق ادامه پيدا کند. به‌نظر پوتين، وقتي اوضاع سوريه تثبيت شود بايد قانون اساسي کشور اصلاح شده و انتخابات رياست جمهوري زودهنگام برگزار شود. او گفته: «ما نمي‌خواهيم سوريه نيز پاياني هم‌چون ليبي و عراق داسته باشد». پوتين در اين مصاحبه احتمال اعطاي پناهندگي سياسي به بشار اسد را منتفي ندانسته و گفته: «هنوز زمان اين کار نرسيده. براي ما اعطاي پناهندگي به آقاي ادوارد اسنودن دشوار بود، در حالي که اين کار در مورد اسد مي‌تواند آسان‌تر باشد».

موضوع اعطاي پناهندگي روسيه به بشار اسد را براي نخستين بار دولت آلمان در سال 2012 مطرح کرد، اما روسيه در آن زمان اين موضوع را يک «شوخي» تلقي و آن را رد کرد. اکنون پوتين مي‌گويد که اسد در جريان بحران کشورش اشتباهات زيادي مرتکب شده است.

رئيس‌جمهور روسيه در عين ‌حال بر اين نظر است که اگر اسلحه، پول و جنگجو از خارج به سوريه سرازير نمي‌شد، اين بحران تا به اين حد بزرگ و دامنه‌دار نمي‌شد. روسيه در کنار ايران از مهم‌ترين حاميان بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه هستند؛ کشوري که از پنج سال پيش تاکنون درگير جنگ داخلي است. بسياري از ناظران مي‌گويند اين دو کشور با حمايت بي‌دريغ از بشار اسد، موجب سرسختي اسد در کنار آمدن با مخالفان و در نتيجه گسترش بحران و شروع جنگ داخلي خونين و ويرانگر در اين کشور شدند؛ جنگي که تاکنون بيش از 250 هزار کشته و ميليون‌ها آواره بر جاي گذاشته است.

رد بمباران مواضع نيروهاي ميانه‌رو

پوتين در گفت‌وگوي خود با روزنامه آلماني «بيلد» هم‌چنين اين اتهام را رد کرد که جنگنده‌هاي روسيه مواضع مخالفان ميانه‌روي سوريه را هدف قرار مي‌دهند. او اين‌اتهام‌ها را «دروغ» خواند.

پوتين گفت: «ويدئوهايي که براي اثبات اين اتهام‌ها مطرح مي‌شوند، قبل از آغاز عمليات نيروهاي نظامي روسيه در سوريه ضبط شده بودند.» او افزود: «ما مي‌توانيم اين را ثابت کنيم اما منتقدان ما نمي‌خواهند آن را بپذيرند.» نيروي هوايي ارتش روسيه از اواخر سپتامبر 2015 بمباران مواضع مخالفان مسلح رژيم اسد در سوريه را آغاز کرده‌است. هدف اعلام‌شده روسيه در اين عمليات، بمباران مواضع تروريست هاي تکفيري بوده اما ايالات متحده آمريکا و فعالان سوري در اين ادعاي روسيه ترديد دارند. جان‌کري، وزير امور خارجه آمريکا اخيرا اعلام کرد که 80 درصد اهداف عمليات هوايي روس‌ها در سوريه مواضع مخالفان ميانه‌رو بوده است. وزارت امور خارجه آمريکا هم‌چنين اواخر ماه دسامبر 2015 گفت، جت‌هاي جنگي روسيه مدارس و مراکز درماني و خريد سوريه را هدف قرار داده‌اند.

سازمان‌هاي حقوق بشري نظير عفو بين‌الملل و ديده‌بان حقوق بشر و فعالان سوري چندي پيش ارتش روسيه را متهم کرد‌ند که با حملات هوايي خود صدها نفر از غير نظاميان سوريه را به کشتن داده است.

اقدام تحقيرآميز ترکيه

ولاديمير پوتين در گفت‌وگو با روزنامه «بيلد» هم‌چنين درباره اقدام ترکيه در سرنگون کردن جنگنده سوخوي روسيه نيز اظهارنظر کرد. او گفت، ترکيه پس از ساقط کردن جنگنده روسيه از ناتو خواست تا از اين کشور حمايت کند. پوتين اين اقدام ترکيه را «تحقيرآميز» خواند. رئيس‌جمهور روسيه افزود، دولت ترکيه به جاي اينکه درباره ساقط کردن اين هواپيما به مسکو توضيح دهد از ناتو خواست تا از اين کشور حفاظت کند. به گفته پوتين اين اقدام ترکيه از نظر روسيه «اقدامي تحقيرآميز» بود. پوتين هم‌چنين حمله گروهي از بسيجي‌ها به سفارت‌خانه و کنسولگري عربستان سعودي در تهران و مشهد را نيز «غيرقابل قبول» خواند. او گفت: «در جهان امروز حمله به يک سفارت خانه کاملا غيرقابل قبول است. تا آنجا که اطلاع دارم دولت ايران چندين نفر از مهاجمان را بازداشت کرده است». رئيس‌جمهور روسيه اعلام آمادگي کرد که در بحران ميان رياض و تهران ميانجي‌گري کند. پوتين گفت اگر ضرورت داشته باشد، ما آماده‌ايم تا اين کار را انجام دهيم.


 اکونوميک 

برترين غول‌هاي هوايي

بر‌اساس ارزيابي کارشناسان آلماني شرکت هواپيمايي هنک‌کنگي «کاتاي پاسيفيک» در سال 2015 نيز همانند سال پيش‌از آن، ايمن‌ترين شرکت‌هواپيمايي جهان لقب گرفته است. اين ارزيابي از سوي مرکز بررسي سوانح هوايي (JACDEC) مستقر در‌هامبورگ و بر اساس مقايسه 60 شرکت هواپيمايي بزرگ جهان با يکديگر انجام شده است. در رده دوم اين فهرست، شرکت هواپيمايي «امارات» قرار دارد و پس از آن شرکت هواپيمايي «اوا اير» متعلق به تايوان در جايگاه سوم قرار گرفته است. نکته قابل توجه در اين ارزيابي که در مجله تخصصي «Aero International» منتشر شده، اين است که در رده اول تا پنجم ايمن‌ترين خطوط هواپيمايي جهان، شرکت‌هاي هوايي آسيايي و عربي قرار دارند. تازه در رده ششم است که با حضور شرکت هواپيمايي هلندي «کي‌ال‌ام» اين سلطه شکسته مي‌شود.

خطوط هواپيمايي «لوفت‌هانزا» و «اير برلين» که هر دو متعلق به آلمان هستند، در رده دوازدهم و بيستم جاي دارند.

اتحاديه خلبانان آلمان «Cockpit» هشدار داده است که اين ارزيابي را نبايد صد در صد جدي دانست. ده خطوط هواپيمايي ايمن جهان به ترتيب:

1- کاتاي پسيفيک (چين/هنگ‌کنگ)

2- امارات (امارات متحده عربي)

3- اوا اير (تايوان)

4- قطر ايرويز (قطر)

5- هاينان ايرلاينز (چين)

6- کي‌ال‌ام (هلند)

7- اير نيوزلند (نيوزلند)

8- هواپيمايي اتحاد (امارات متحده عربي)

9- هواپيمايي ژاپن (ژاپن)

10- تي‌اي‌پي پرتغال (پرتغال)


 پولتيک 

وصلت غول رسانه‌اي

روبرت مرداک، غول رسانه‌اي صهيونيست، که 84 سال دارد نامزدي خود را با جري هال، مانکن سابق اعلام کرده است. اعلام نامزدي روبرت مرداک حدود سه سال پس از جدايي از سومين همسرش اعلام مي‌شود. نامزد جديد او 59 سال دارد و سال‌ها، با ميک جگر، خواننده گروه رولينگ استونز، زندگي مي کرد.

اين دو نامزدي خود را به شيوه سنتي با درج آگهي در صفحه اعلانات تولدها، ازدواج‌ها و درگذشت‌ها در روزنامه تايمز لندن منتشر کردند. در اين آگهي آمده است که «آقاي روبرت مرداک، پدر پرودنس، اليزابت، لکلان، جيمز، گريس و کلوئه، و دوشيزه جري هال مادر اليزابت، جيمز، جورجيا و گابريل جگر با نهايت شادماني نامزدي خود را به اطلاع مي‌رسانند.» سخنگوي مرداک گفته است که رابطه اين دو در تابستان امسال آغاز شد و هر دو نفر «از اينکه با هم ازدواج خواهند کرد بسيار خوشنود و در باره زندگي مشترک خود در آينده هيجان‌زده هستند.»

روبرت مرداک در استراليا متولد شده و در حال حاضر داراي شهروندي آمريکايي است. او يکي از جنجالي‌ترين و ثروتمندترين صاحبان رسانه‌هاي همگاني در جهان محسوب مي‌شود که داراي روابطي با رژيم صهيونيستي است.


 جامعه جهاني 

برنامه جلوگيري از افراطي‌گري

گروه بين‌الملل: دبير کل سازمان ملل متحد برنامه اقدام خود براي جلوگيري از افراطي‌گري خشونت‌آميز (A/70/675) را جهت بررسي طي جلسه غير‌رسمي‌در روز جمعه 15 ژانويه 2016برابر با 25 دي ماه جاري به مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد در مقر اين سازمان در نيويورک ارائه خواهد داد.

بان‌کي‌مون در اين طرح رويکردي فراگيررا فرا مي‌خواند که نه تنها براقدامات اساسي مبتني برامنيت جهت مبارزه با تروريسم، بلکه بر برداشتن گام‌هاي نظام‌مند پيشگيرانه براي حل شرايط بنيادي احاطه دارد که موجب مي‌شود اشخاص به سوي افراطي گري و پيوستن به گروه‌هاي خشن افراطي تمايل پيدا کنند.

اين طرح خواستار اقدام قاطع جامعه جهاني است و بيش‌از 70 توصيه به کشورهاي عضو و نظام ملل متحد براي جلوگيري از گسترش هرچه بيشترافراط‌گرايي خشونت‌آميز ارائه ‌مي‌دهد. در سال‌هاي اخير دولت اسلامي ‌در سوريه و عراق(ISIL)، القاعده و بوکو حرام بر تصور همگان نسبت به افراطي‌گري خشونت‌آميز و بحث اينکه چگونه بايد اين تهديد را حل کرد تاثير گذاشته‌اند. پيام نا بردباري مذهبي، فرهنگي و اجتماعي آن‌ها پي آمد‌هاي شديد براي بسياري از مناطق جهان داشته است.

با تصرف سرزمين و استفاده از رسانه‌هاي اجتماعي براي ارسال تصاوير جنايات وحشيانه در زمان مورد نظرشان، اين گروه‌ها مي‌خواهند ارزش‌هاي مشترک صلح، عدالت و کرامت انساني همگان را به چالش بکشند. نامه دبير کل به رييس مجمع عمومي‌ نيز همراه اين طرح ارائه مي‌گردد که در آن رويکرد «تمامي ‌نظام ملل متحد» هم در مقر آن و هم درمناطق جهان براي حمايت از تلاش‌هاي ملي، محلي و جهاني جهت جلوگيري از افراطي‌گري خشونت آميز و کمک به کشور‌هاي عضو به منظور تدوين برنامه اقدام ملي را مطرح مي‌نمايد.

اين طرح به وسيله فرآيند گسترده درون کارگزاري سازمان ملل متحد تهيه شده و اساس آن مبتني بر نتايج جلسات سطح بالا در مجمع عمومي، شوراي امنيت، نشست‌هاي توجيهي کشورهاي عضو همچنين همايش‌هاي بين المللي و محلي است.


 اخبار کوتاه 

انفجارهاي مرگبار در بغداد

العراقيه: منابع امنيتي عراق اعلام کردند که بر اثر سه انفجار همزمان در بغداد و مقداديه در استان ديالي در شمال شرق عراق 52 تن کشته و 120 تن زخمي شدند.

امداد رساني در سوريه

سانا: منابع سوري از رسيدن 44 کاميون حامل کمک‌هاي بشردوستانه به شهرک‌ مضايا و 21 کاميون ديگر به شهرک‌هاي الفوعه و کفريا خبر دادند.

سخت‌گيري آلمان به پناهجويان

بي‌بي‌سي: پليس اتريش مي گويد که آلمان از آغاز ماه شمار روزافزوني از مهاجران را به اتريش پس فرستاده است. حملات شب سال نو به زنان در شهر کلن آلمان که به مهاجران نسبت داده شده باعث فشار بر آنگلا مرکل صدر اعظم اين کشور شده است.

آزادي گروگان کانادايي

آسوشيتدپرس: گروه طالبان اعلام کرده که يک گروگان کانادايي خود را براساس ميانجيگري دولت قطر آزاد کرده است. ستيزه‌جويان طالبان اين فرد را که روتر فورد نام دارد، پنج سال پيش به اتهام «جاسوسي» در ولايت غزني در افغانستان دستگير کرده بودند.

انهدام خزانه پولي داعش

سي‌ان‌ان: آمريکا اعلام کرد، در جريان حمله هوايي به شهر موصل، انباري حاوي مقادير زيادي پول داعش را منهدم کرده است. به گفته ايالات متحده، در اين انبار ميليون‌ها دلار پول نگهداري مي‌شد.

مذاکره سياسي در لبنان

العهد: مذاکرات حزب‌الله و جريان المستقبل با حضور الحاج حسين الخليل، معاون سياسي دبيرکل حزب‌الله لبنان، حسين الحاج حسن، وزير صنعت، حسن فضل الله، نماينده جريان مقاومت در پارلمان از سوي حزب‌الله و نادر حريري، مدير دفتر سعد حريري، نهاد المشنوق، وزير کشور، سمير الجسر، نماينده المستقبل در پارلمان و علي حسن خليل، وزير دارايي از طرف المستقبل برگزار شد.

رد فرستاده اروپايي توسط اسراييل

هاآرتص: دولت رژيم صهيونيستي در واکنش به اقدام اتحاديه اروپا در برچسب زدن به توليدات شهرک‌هاي اين رژيم ديدار با فرستاده اين اتحاديه به خاورميانه را رد کرد.


 تروريسم 

ترس از محمدبن‌سلمان

اواخر سال گذشته ميلادي آژانس اطلاعاتي آلمان

سندي را منتشر کرد که درباره تهديد خودسر بودن وزير دفاع جوان و کم تجربه عربستان هشدار داده بود اما به علت فضايي که در آن زمان در اثر حملات رخ داده در پاريس و همچنين سن برناردينو آمريکا به وجود آمده بود کمتر کسي به اين سند توجه کرد.

به نوشته روزنامه اينديپندنت، آژانس اطلاعاتي آلمان موسوم به «بي‌ان‌دي»، اواخر سال گذشته ميلادي يک سند يک و نيم صفحه‌اي را منتشر کرده و در آن هشدار داد که عربستان سياست مداخله جويانه نسنجيده‌اي را در پيش گرفته است.

اين سند قابل توجه در ادامه فاش کرد که محمد بن سلمان جانشين وليعهد عربستان و وزير دفاع اين کشور که تنها 29 سال دارد تبديل به يک قمارباز سياسي شده که از طريق جنگ‌هاي نيابتي در يمن و سوريه درحال بي‌ثبات کردن جهان عرب است.

اين در حالي است که آژانس‌هاي جاسوسي کشورها معمولا به ندرت اقدام به انتشار علني چنين اسناد شديدا انتقاد آميزي در مطبوعات عليه رهبران يک کشور هم‌پيمان و قدرتمند نظير عربستان مي‌کنند.

اين ناشي از نگراني فزاينده در آژانس اطلاعاتي آلمان است که چنين سندي مي‌بايست به طور علني و آزادانه توزيع و منتشر شود.

با اين حال بعد از اعتراضات رسمي عربستاني‌ها وزارت امور خارجه آلمان در مقام جبران انتشار اين سند از سوي آژانس اطلاعاتي آلمان برآمد اما هشدار اين آژانس اطلاعاتي نشان دهنده نگراني‌هاي فزاينده‌اي است مبني بر اينکه عربستان تبديل به يک کشور غيرقابل پيش بيني شده است.

يکي از وزراي سابق متعلق به کشورهاي خاورميانه که نامش را فاش نساخت در اين خصوص به اينديپندنت گفت: در گذشته عربستاني‌ها معمولا تلاش داشتند که گزينه‌هايشان را استفاده نکرده و در انتخاب آنها محتاط باشند حتي زماني که مي‌خواستند از دولتي که از آن خوششان نمي‌آيد خلاص شوند نيز احتياط به خرج مي‌دادند.

گزارش آژانس اطلاعاتي آلمان به طرزي تعجب برانگيز در زمان انتشار جلب توجه چنداني در خارج از اين کشور نکرد علت اين مساله اين بود که تاريخ انتشار آن در دوم دسامبر يعني سه هفته بعد از وقوع حملات 13 نوامبر پاريس بود و اينکه دولت‌ها و رسانه‌هاي جهان همچنان سرگرم پرداختن به تهديد گروه تروريستي داعش بودند.

همچنين در انگليس بحث بر سر پيوستن نيروي هوايي اين کشور به جنگ با داعش در سوريه بود و بلافاصله بعد از آن نيز در آمريکا حملات منسوب به عوامل داعش در سن برناردينو رخ داد. اما به دنبال اعدام شيخ نمر و 46 تن ديگر از سوي عربستان در دوم ژانويه براي نخستين بار کشورهاي جهان زنگ خطر را درباره ابعاد تهديد عربستان عليه وضعيت موجود به صدا در آوردند.

به نظر مي‌رسد که عربستان عمدا به دنبال تحريک ايران بوده تا رهبري جهان عرب و کشورهاي سني را به دست آورد و همزمان محمد بن سلمان به دنبال افزايش قدرت داخلي خود با دامن زدن به ملي‌گرايي و فرقه‌گرايي است.