نسخه شماره 3950 - 1394/10/23 -

جزئيات 21 نمونه آزمايش:
لواشک‌هاي فله‌اي سرطان‌زا هستند


درمان ديسك‌هاي كمر با روش‌هاي غيرجراحي


کاربرد الکتروتراپي در تسريع روند بهبودي بيمار


تغذيه


نسخه


 جزئيات 21 نمونه آزمايش:
 لواشک‌هاي فله‌اي سرطان‌زا هستند 

مديرکل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو تمامي‌آلوچه‌ها و لواشک‌هاي فله‌اي که در تفرجگاه‌هاي تهران عرضه مي‌شود را آلوده و سرطان زا معرفي کرد.

به گزارش مهر، دکتر حسين رستگار بعد‌از‌ظهر سه‌شنبه در نشست خبري همايش کشوري آزمايشگاه‌هاي برتر اظهارداشت: از 21 نمونه آلوچه و لواشک‌هاي فله‌اي که توسط دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي جمع‌آوري شده اند، همه آزمايش‌ها در خصوص سلامت اين محصولات رد شد. وي در توضيح بيشتر نمونه‌هاي مورد آزمايش از آلوچه و لواشک‌هاي فله‌اي در تفرجگاه‌هاي پايتخت گفت: بررسي‌هاي ما نشان داد تمامي‌21 نمونه مورد بررسي از اين محصولات از رنگ‌هاي غيرمجاز استفاده کرده‌اند.

رستگار همچنين از وجود رنگ صنعتي «تارتاراوين» در برخي از نمونه‌هاي مورد آزمايش خبر داد و گفت: اين رنگ صنعتي سرطان زا بوده و به هيچ عنوان قابل استفاده در محصولات غذايي نيست.

مديرکل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو همچنين از آلودگي ميکروبي در 50 درصد از 21 نمونه آزمايش آلوچه و لواشک خبر داد و گفت: آنچه مسلم است اين قبيل تنقلات فله‌اي از سلامت لازم برخوردار نيستند. رستگار تاکيد کرد: آلوچه و لواشک‌هاي فله‌اي در مکان‌هاي غيرمجاز تهيه شده و به هيچ عنوان صنعتي نيستند.

وي در ادامه به وضعيت مصرف غير منطقي مکمل‌هاي ورزشي اشاره کرد و گفت: متاسفانه مصرف اين قبيل مکمل‌هاي ورزشي، سلامت جوانان ما را به شدت تهديد مي‌کند. به طوري که در يک مورد جوان 24 ساله‌اي براي اينکه بتواند به صورت مصنوعي عضله ايجاد کند، نسبت به مصرف غير منطقي مکمل‌هاي ورزشي اقدام کرده و هم‌‌اکنون کبد او از کار افتاده است. وي تاکيد کرد: اگر مکمل‌هاي ورزشي مجوز هم داشته باشند، نمي‌بايست به صورت غير‌منطقي تجويز و مصرف شوند زيرا مصرف بيش از حد اين قبيل محصولات، عوارض و خطر مرگ دارد.

وي از باشگاه‌هاي ورزشي به عنوان يکي از مکان‌هايي که بيشترين مصرف مکمل‌هاي ورزشي را دارند، نام برد.

مدير کل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو به موضوع داروهاي قاچاق و ماهواره‌اي اشاره کرد و گفت: مصرف اين قبيل داروهاي قاچاق و ماهواره‌اي به هيچ وقت قابل نظارت و پيگيري نيست.

وي ادامه داد: در شکايت‌هايي که از مصرف داروهاي قاچاق و ماهواره اي داريم، متهم قابل رديابي نخواهد بود. رستگار با اعلام اينکه بعضي از داروهاي قاچاق و ماهواره اي ماده موثره ندارند و تقلبي هستند، گفت: در برخي از اين قبيل داروهاي قاچاق و ماهواره اي از مواد نامرغوب نيز که تاريخ مصرف گذشته هستند نيز استفاده شده است.


 درمان ديسك‌هاي كمر با روش‌هاي غيرجراحي  

دبير نوزدهمين كنگره سالانه انجمن طب فيزيكي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران گفت: بيش از 95 درصد بيماران مبتلا به ديسك‌هاي كمر را مي‌توان با روش‌هاي غيرجراحي شامل دارودرماني، درمان‌هاي فيزيكي، مداخلات و تزريق‌ها در ستون فقرات و برداشت ديسك از طريق ليزر يا پوست درمان كرد.

دكتر رضا سلمان روغني در آستانه برگزاري نوزدهمين كنگره سالانه انجمن طب فيزيكي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران در روزهاي 14 تا 16 بهمن ماه در هتل المپيك، اظهار داشت: علاوه بر اين در حال حاضر بيش از 95درصد موارد كمردردهاي حاد با روش‌هاي غيرجراحي درمان مي‌شوند اما در ايران اينطور نيست . يکي از محور‌هاي اصلي کنگره به اين مو ضوع مي‌پردازد. دبير نوزدهمين كنگره طب فيزيكي در مورد محورهاي اين كنگره گفت: اين كنگره با محورهاي تازه‌هاي توانبخشي و طب فيزيكي، درمان‌هاي غيرجراحي، دردهاي عضلاني، سكته‌هاي مغزي و ضايعات نخاعي برگزار مي‌شود.

وي افزود: روش‌هاي غيرجراحي در ابتدا شامل دارودرماني و درمان‌هاي فيزيکي است كه اگر بيماران با اين روش جواب نگرفتند، تزريقات تخصصي تحت گايداشعه ايکس و يا سونوگرافي در ستون فقرات، در مفاصل و در كنار ريشه‌هاي عصبي انجام مي‌شود. رضا سلمان روغني خاطرنشان كرد كه، اين روش‌ها در جوانان و افراد ميانسال بهتر جواب مي‌دهد اما در سالمندان كمتر است ولي چون در اين روش‌ها بي‌هوشي عمومي ‌داده نمي‌شد، براي سالمندان كم‌خطرتر است.

دبير نوزدهمين كنگره سالانه انجمن طب فيزيكي، توانبخشي و الکترودياگنوز ايران تصريح كرد: با استفاده از اين روش‌ها، در حقيقت بدون اينكه تيغ جراحي به بيمار برخورد کند، بيمار درمان مي‌شود و کمترين آسيب به آناتومي‌و فيزيو‌لوژي بدن وارد مي‌شود.

دبير نوزدهمين كنگره طب فيزيكي گفت با اين حال ممكن است در برخي بيماران اين روش‌ها جواب ندهد كه در نهايت بيمار نيازمند جراحي مي‌شود. تعيين مرز بين روش‌هاي جراح و غير جراحي در کمر دردها از اهداف اصلي اين کنگره است.

دکتر رضا سلمان روغني اضافه كرد: همچنين در اين كنگره بر لزوم راه‌اندازي بخش‌هاي طب توانبخشي در بيمارستان‌ها براي بيماران سكته‌هاي مغزي و ضايعات نخاعي كه پس از انجام درمان‌هاي لازم دچار ناتواني‌هاي جسمي ‌و حركتي مي‌شوند تاكيد و راهكارهاي لازم در اين زمينه ارايه مي‌شود.

وي ادامه داد: همچنين در اين كنگره بر اينكه اين بيماران بايد تحت اقدامات طب توانبخشي قرار گيرند تا درمان شده و به سطح اجتماع و زندگي عادي خود بازگردند، نيز تاكيد مي‌شود.


 کاربرد الکتروتراپي در تسريع روند بهبودي بيمار 

کاربرد روش‌هاي درماني الکتروتراپي در چهارمين سمينار تازه‌هاي الکتروتراپي از 24 تا 25 دي ماه جاري در هتل المپيک تهران مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد. فيزيوتراپيست هوشنگ امامي، دبير اجرايي چهارمين سمينار تازه‌هاي الکتروتراپي با اعلام اين خبر گفت‌: الکتروتراپي به عنوان يکي از فيلدهاي پايه‌اي رشته فيزيوتراپي براي بهبودي و جلوگيري از بيماري‌هاي عصبي، عضلاني کاربرد بسيار وسيعي دارد. وي گفت‌: الکتروتراپي معمولا هم به طور مستقيم و هم به طور مکمل با روش‌هاي درماني ديگري مثل ورزش درماني، درمان‌هاي دستي و غيره به کار مي‌رود و خصوصا در بيماران بستري جهت کاهش درد و جهت تسريع روند بهبودي و زودتر ترخيص شدن بيمار کاربرد ارزشمندي دارد و باعث کاهش هزينه‌هاي بستري مي‌شود.

امامي‌ عنوان کرد‌: الکتروتراپي يعني استفاده از عوامل فيزيکي مثل جريان الکتريسيته، امواج التراسوند، امواج الکترومگنتيک، امواج دياترمي، ليزر و همچنين امواج مغناطيسي جهت درمان و کمک به بهبود بيماري و کاربرد ديگر آن بحث پيشگيري، خصوصا در آسيب‌هاي عضلاني – عصبي، تاندوني و ليگوماني ميباشد و از طريق الکتروتراپي مي‌توان به کاهش روند بيماري، بهبود سريع تر بيماري، تسريع و ترميم آسيب‌هاي عضلاني و ليگوماني و همچنين براي برگشت سريع تر ورزشکاراني که دچار آسيب‌هاي عضلاني، رباطي شده‌اند به ميادين و فعاليت‌هاي ورزشي کمک کرد.

وي گفت‌: الکتروتراپي شاخصه اصلي رشته فيزيوتراپي است و کار کردن با فيلد الکتروتراپي علاوه بر دانش باليني و شناخت بيماري‌ها، مستلزم شناخت دستگاه‌ها و فيزيک کار کرد آنها مي‌باشد و همچنين نياز به تبحر و مهارت خاص دارد و فيزيوتراپيست علاوه بر دانش شناخت بيماريها و کاربرد الکتروتراپي بايستي مهارت لازم جهت کارکرد با اين تجهيزات را داشته باشد.

امامي‌ اظهار ‌داشت‌: يکي از مشکلاتي که در جامعه امروز وجود دارد اين است که متاسفانه از ناآگاهي مردم سوء‌استفاده مي‌شود و از اين تجهيزات الکتروتراپي در مکان‌هايي مثل آرايشگاه‌ها، باشگاه‌ها و حتي در منزل استفاده مي‌شود و قطعا نه تنها نتيجه درماني نخواهد داشت بلکه آسيب‌هايي به دنبال خواهد داشت چرا که الکتروتراپي حتما بايستي توسط يک فرد که در رشته فيزيوتراپي تحصيل کرده و علاوه بر دانش، تبحر لازم را کسب نموده استفاده شود.

دبير اجرايي چهارمين سمينار تازههاي الکتروتراپي اظهار داشت : اگر اين دستگاه‌ها توسط افراد غير متبحر مورد استفاده قرار گيرد عوارضي چون سوختگي، شوک و تشديد درد را براي بيمار به همراه دارد.


 تغذيه 

بهاره رهنما، سفير ديابت: مراقب تغذيه باشيم

در اين خيل بي‌توجهي به مسايل گريبان‌گير جامعه در سطوح مختلف آن، از آلودگي هوا در کلان‌شهرها، مصرف بي‌رويه آب و فرونشست‌هاي سريالي زمين در گوشه‌گوشه کشور تا سونامي‌سرطان و معضل ديابت و مانند اين‌ها، چند وقتي است که بر بيلبوردها و تابلوهاي تبليغاتي تهران بزرگ، پديده‌اي درخور رخ نموده است. کارزار تبليغات محيطي شهروند سالم که با همکاري شهرداري تهران و وزارت بهداشت آغاز شده و اميد است که استمرار داشته باشد. بهاره رهنما، کارگردان، نويسنده و بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر، ضمن انتشار تصاويري از بيلبوردهاي شهروند سالم در اينستاگرام خويش، زير آن‌ها نوشته است: «تابلوهاي تبليغاتي جديد رو خيلي دوست دارم و به نظرم کار کاربردي و درستي است. همون قدر که به نظرم طرح تهران يک گالري شتاب‌زده و بدون فکر بود، اين تابلوها با شعارهاي سلامتي، تاثير خوب و صحيحي دارد. من هم به عنوان يکي از سفراي ديابت، گاهي بعضي از آن‌ها را در اين‌جا خواهم گذاشت». زير يکي ديگر از اين تصاوير که شعار آن «بهتر است دو سوم مواد غذايي در هر وعده، گياهي باشد»، نوشته است: «اين هم يکي از شعارهاي خوب ديگه، پيش‌نهاد مي‌کنم هر کسي بلده يک رسپي غذاي گياهي رو به صورت کامنت زير اين پست بگذارد، اين طوري کلي هم از هم ياد مي‌گيريم». اين هنرمند در گفت‌وگو پايگاه اطلاع‌رساني مشارکت‌هاي اجتماعي سلامت، با بيان اين‌که نمايش اين بيلبوردها در سطح شهر کار قشنگي است، گفت: به نظر من در کار قبلي تهران يک گالري، کمي‌شتاب‌زده عمل شده بود و انتخاب برخي از کارها درست نبود به طوري که در برخي از اين بيلبوردها جزييات به خوبي ديده نمي‌شد. اي کاش با همه هزينه‌اي که براي آن کار شد، کمي‌فکر شده‌تر عمل مي‌شد. سفير ديابت در ايران با بيان اين‌که اجراها تميز و خوب است، اظهار کرد: تابلوها در شکل و اشل زيبايي به نمايش گذاشته شده است. از تابلوهاي شهروند سالم لذت بردم. به عنوان يک شهروند وقتي اين تابلوها را مي‌بينم و شعارهاي روي آن را مي‌خوانم به نوع تغذيه خود فکر مي‌کنم. او در ادامه اضافه کرد: با توجه به ازدحام جمعيت، نوع تغذيه مردم و بي‌توجهي مردم به سلامت خود، شعارهاي خوبي روي بيلبوردها نوشته شده است. تلويزيون يکي از بهترين رسانه‌ها براي انتقال پيام و فرهنگ‌سازي است. موقع کار در سريال اگر حس کنم با اضافه کردن يک ديالوگ مي‌توان پيام خوبي را به مردم انتقال داد، به کارگردان و نويسنده آن را پيشنهاد مي‌کنم. حلقه‌هاي آبي از سال 2006 ميلادي از سوي فدراسيون بين‌المللي ديابت، طراحي شده تا آموزه‌هاي مربوط به بيماري ديابت بين مردم آموزش داده شود. پنج بازيگر سينما و تلويزيون کشور که حلقه سفراي ديابت را تشکيل داده‌اند، براي آگاهي‌بخشي به اقشار مختلف جامعه در خصوص بيماري خاموش ديابت که به علت سبک زندگي امروزي آمار مبتلايان به آن افزايش يافته است، اعلام آمادگي کردند که در فرهنگ‌سراها و مدارس سطح شهر تهران به فعاليت‌هاي آموزشي بپردازند.


 نسخه 

راه‌هاي رفع خال‌هاي گوشتي و تيرگي پوست

يک محقق طب اسلامي راه‌هاي رفع خال‌هاي گوشتي و تيرگي پوست را تشريح کرد.

به گزارش تسنيم، آيت‌الله تبريزيان درباره خال‌هاي گوشتي و سفيدي بيش از حد رنگ لب‌ها اظهار داشت: براي درمان خال‌ها و لکه‌ها داروهاي خاصي وجود دارد.

به‌گفته وي مؤثرترين راه براي درمان خال‌هاي گوشتي و لکه‌هاي صورت استفاده از ماسک نوره (يا واجبي) با هم‌وزنش حنا است؛ بهتر است که نوره را خود افراد با ترکيب کردن زرنيخ و آهک تهيه کنند.

اين محقق طب اسلامي ادامه داد: اين پودر را با آب مخلوط کنند، روي خال‌ها و لکه‌هاي صورت به‌صورت ماسک قرار دهند و با کيسه روي آن را بپوشانند تا خشک نشود، سپس بعد از گذشت 7 الي 8 ساعت بشويند، اگر به اين کار مداومت کنند، بهبود پيدا خواهند کرد. وي بيان داشت: تيرگي رنگ پوست از غلبه سودا ايجاد مي‌شود، مصرف داروهاي ضدسودا به روشن شدن پوست کمک مي‌کند و اگر فرد يبوست داشته باشد بايد يبوستش را برطرف کند تا صورتش روشن شود.

شير افتيمون به رفع ناراحتي‌هاي اعصاب مانند بي‌خوابي و افسردگي کمک مي‌کند

تبريزيان ادامه داد: ترکيب يک ليوان شير داغ به‌همراه يک قاشق افتيمون و کمي نبات به رفع سوداي خون کمک مي‌کند، بهتر است 10 دقيقه افتيمون داخل شير بماند سپس صاف کرده، مخلوط به دست آمده شير افتيمون نام دارد که بسيار به رفع ناراحتي‌هاي اعصاب مانند بي‌خوابي، افسردگي و ... کمک مي‌کند.

ماليدن روغن بنفشه به صورت تيرگي‌هاي پوست را از بين مي‌رود

اين محقق طب اسلامي عنوان کرد: ماليدن روغن بنفشه به صورت تيرگي‌هاي پوست را از بين مي‌رود. سفيدي لب‌ها نشانه کم‌خوني است و بايد چنين افرادي داروها و غذاهاي خونساز مصرف کنند.

تبريزيان يادآور شد: مواد غذايي که صاف‌کننده‌ خون هستند به خونسازي بهتر کمک مي‌کنند مانند برگ چغندر، کاسني، عناب، شاتره و ترنجبين که خون را تصفيه و صورت را صاف و شفاف مي‌کند.

وي خاطرنشان کرد: گياهاني مانند بسفايج، سناي مکي، گل‌سرخ و صبر زرد خاصيت مسهلي داشته و خون را صاف مي‌کند چرا که تجمع مواد زائد عامل تيرگي پوست است.