نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

معاون شهردار تهران:
شهرداري تهران پولي شدن تونل‌هاي شهري را متوقف كرد

انتقاد تشکري از ايده‌هاي خلاقانه در مديريت آلودگي هوا
انتشار سالانه هزاران تن آلودگي ناشي از خودروها در شهر تهران

قائم مقام ستاد مركزي معاينه فني شهر تهران:
آيين‌نامه تست صدا در كمد سازمان محيط زيست خاك مي‌خورد

قاليباف خبر داد:
تجهيز يک هزار مدرسه براي مقابله با خطرات احتمالي بلاياي طبيعي

با حضور مديران شهري و وزير بهداشت برگزار مي شود
چهارمين همايش ملي مديريت آلودگي هوا و صدا


دريچه خبر


گذري برمناطق


 معاون شهردار تهران:
 شهرداري تهران پولي شدن تونل‌هاي شهري را متوقف كرد 

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران با اعلام اين كه شهرداري تهران روز يکشنبه لايحه اخذ عوارض عبور خودروها از معابر خاص را رسماً از شوراي محترم اسلامي شهر تهران پس گرفت، گفت: به اين ترتيب، اين لايحه كه قرار بود طي روزهاي آينده در صحن علني شوراي شهر مورد بررسي قرار گيرد، از دستور كار شورا خارج شد.

مهندس سيد‌جعفر تشكري‌هاشمي افزود: با توجه به شرايط اقتصادي كشور و وضعيت معيشتي شهروندان و با عنايت به اين كه ممكن است هزينه‌هاي اجراي اين طرح با وجود مبالغ اندكي كه براي آن در نظر گرفته شده بود، مردم را به زحمت بيندازد، ‌لايحه مذكور را پس گرفتيم تا با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادي و معيشتي، كار كارشناسي دقيق تر و كامل تري بر روي آن انجام شود.

وي با اشاره به اين كه شهرداري تهران بر‌اساس برنامه 5 ساله شهر تهران، از سوي شوراي شهر موظف به اجراي اين طرح شده و لايحه اخذ عوارض از معابر خاص نيز بر‌اساس همين برنامه تنظيم و به شوراي شهر تقديم شد، اظهار كرد: با توجه به شرايط موجود و كسب نظرات مشورتي از افراد صاحب‌نظر، لايحه مذكور پس گرفته شد تا با خروج آن از دستور كار شوراي شهر، با انجام بررسي كامل تر و دقيق‌تر، ابعاد اجتماعي اين طرح و آثاري كه بر آحاد جامعه مي تواند داشته باشد نيز مد نظر قرار گيرد.

مهندس تشكري‌هاشمي با بيان اينكه با توجه به تكاليف برنامه 5 ساله، دريافت عوارض از معابر خاص شهري الزامي است و بايد اجرايي شود، تصريح كرد: زيرساخت‌هاي اجرايي اين طرح كاملاً فراهم است و امکانات و تجهيزات موجود از جمله دوربين‌هاي پلاك خوان، قابليت استفاده‌هاي متعدد و متنوع ترافيكي را دارند و تونل‌ها و پل‌هاي تهران هم به منظور كنترل ترافيك عبوري به اين دوربين‌ها مجهز هستند.

وي در مورد تأثير برخي انتقادها و مخالفت‌ها در تصميم شهرداري تهران براي پس گرفتن اين لايحه از شوراي شهر، تأكيد كرد: بر پايه برنامه 5 ساله مصوب شوراي شهر، ‌شهرداري تهران ملزم به تهيه و ارائه طرح مذكور بود و اگر انتقادي متوجه كليت آن باشد، بايد براي خروج اين مصوبه از برنامه 5 ساله شهر تهران، اقدام شود كه روال قانوني خودش را دارد.

معاون شهردار تهران در پايان با تأكيد بر اين كه در پس گرفتن اين لايحه از شوراي شهر، تجديد نظر در جزييات آن با ملاحظه اوضاع اقتصادي كشور و احوال معيشتي شهروندان مورد توجه قرار خواهد گرفت، خاطرنشان كرد: مهمترين ملاحظه براي مديريت شهري، مردم و توجه به مسائل و مشكلات آنها از طريق انجام خدمت بيشتر و ايجاد زحمت كمتر براي شهروندان است.


 انتقاد تشکري از ايده‌هاي خلاقانه در مديريت آلودگي هوا
 انتشار سالانه هزاران تن آلودگي ناشي از خودروها در شهر تهران 

معاون شهردار تهران در يازدهمين نشست مديران ستادهاي معاينه فني کلانشهرها گفت: امروز مساله آلودگي هوا بحراني جدي است که در کنار آن معاينه فني نيز به عنوان يکي از راهکارهاي کاهش آلودگي ناشي از خودروها بايد مورد تاکيد قرار گيرد شايد اگر آلودگي هوايي وجود نداشت اين قدر بر معاينه فني و نقش آن تاکيد نمي‌شد. تشکري‌هاشمي ‌با بيان اينکه هزاران تن آلودگي ناشي از خودروها سالانه در شهر تهران منتشر مي‌شود، گفت: در مقطعي از سال پديده اي ايستايي را در کلانشهر تهران شاهد هستيم که متاسفانه در اين مواقع شاهد اظهارنظرهاي غير‌کارشناسي از سوي برخي از مسوولان هستيم. به طوري که بعضا اعلام مي‌شود ساختمان‌ها مانع از حرکت هوا شده و آلودگي هواي پايتخت را تشديد کرده است. اين در حالي است که وقتي منشا توليد آلودگي در شهر تهران خودروها هستند چطور مي‌توان با ايده‌هاي خلاقانه آلودگي هوا را مديريت کنيم؟ به گفته وي برابر ارزيابي دقيقي که از سوي سازمان محيط زيست و شرکت کنترل کيفيت هواي تهران صورت گرفته 80 درصد آلودگي هواي پايتخت ناشي از احتراق خودروها است . لذا بايد خودروهاي آلاينده را از ترددهاي شهري حذف کنيم. در اين راستا معاينه فني يکي از ابزارهاي کنترل آلايندگي خودروهاست. وي با تاکيد بر اينکه با نظارت وزارت نفت و دولت امروز ديگر شاهد سرب و منوکسيد کربن در هواي تهران نيستيم، گفت: اکنون تنها ذرات معلق هستند که شهروندان را آزار مي‌دهند . طي سالهاي گذشته با همت وزارت نفت، بنزين و گازوئيل ارتقا پيدا کرده به طوري که اکنون گازوئيل مصرفي 40 پي پي ام گوگرد دارد که پيش از اين بالغ بر 7 و 8 هزار پي پي ام بود. وي با اشاره به اينکه موتورسيکلت‌هاي دو زمانه که بيشترين آلايندگي را داشتند در تصميمي‌ کارشناسي حذف شد، گفت: تصميمات شجاعانه اي که طي سنوات گذشته براي آلودگي هوا گرفته شده نتيجه‌اش را امروز در کاهش سرب و مونوکسيد کربن مي‌بينيم و حال وقت آن است که براي آلاينده‌هاي کنوني(ذرات معلق) هم تصميمات شجاعانه گرفته شود.

تشکري‌هاشمي ‌با تاکيد بر اينکه بالغ بر 80 درصد الودگي هوا ناشي از تردد خودروهاي آلاينده از جمله خودروهاي کاربراتوري و فرسوده و موتورسيکلت‌هاست، اظهارداشت: براساس استاندارد خودروهاي يورو2 برابرهر کيلومتر پيمايش 7/2 گرم آلايندگي دارند. خودروي استاندارد يورو 4، 18/1 گرم و خودروي کاربراتوري 40 گرم توليد آلايندگي دارد.

درعين حال که يک موتورسيکلت 15 برابر يک خودروي يورو 4 توليد آلايندگي دارد. بنابراين مي‌طلبد که با تصميمات شجاعانه تکليف خودروهاي کابراتوري وموتورسيکلت‌ها در کشور مشخص شود.وي با اشاره به آيين‌نامه اجرايي معاينه فني گفت: در اين آيين نامه اعلام شده تردد خودروي فاقد معاينه فني ممنوع است و داشتن معاينه فني يک الزام براي خودروهاست . لذا انتظارداريم قانون که به صراحت خودروهاي آلاينده را محکوم کرده است با جديت اعمال شود.


 قائم مقام ستاد مركزي معاينه فني شهر تهران:
 آيين‌نامه تست صدا در كمد سازمان محيط زيست خاك مي‌خورد 

قائم مقام ستاد مركزي معاينه فني شهر تهران با اشاره به اينكه انجام معاينه فني خودروها علاوه بر بحث کاهش آلودگي هوا در وهله اول مي‌تواند نقش موثري در کاهش ترافيک و تصادفات و افزايش ضريب ايمني خودروها داشته باشد گفت‌: در مراکز معاينه فني 18 پارامتر در بحث آلايندگي و داشتن حداقل ايمني لازم براي يک خودرو مورد بازرسي و کنترل قرار مي‌گيرد . بديهي است فقدان هرکدام از اين پارامترها و مردودي خودرو در هرکدام از آزمون‌ها مي‌تواند مسبب يک حادثه و منجر به تصادف شود.

حسيني‌منش با اظهار تاسف از ميزان مراجعات به مراکز معاينه فني شهر تهران گفت: در حال حاضر قوانين انجام معاينه فني خودرو به هر دليلي نه توسط مجريان قانون و نه از جانب شهروندان که يک تکليف محسوب مي‌شود، رعايت نمي‌شود. شهروندان درخصوص انجام دقيق و با کيفيت معاينه فني خودرو هيچگونه حساسيتي نداشته و گاهاً تساهل در انجام معاينه فني را به عنوان يک امتياز محسوب مي‌کنند. تخلفاتي که در صدور انجام معاينه فني در چند سال اخير در مراکز اطراف تهران نيز اتفاق افتاده نشات گرفته از همين رفتار اجتماعي مردم مي‌باشد.

قائم مقام ستاد مركزي معاينه فني شهر تهران افزود: وضعيت و جايگاه پليس نيز به عنوان مجري قانون در اين قضيه کاملا مشخص است. در حال حاضر بالغ بر 80درصد خودروها بدون هيچ قيد و شرطي، آزادانه بدون داشتن معاينه فني در سطح شهر تهران در حال تردد هستند و با ايجاد آلايندگي هوا، صوت و ايجاد خطر براي ديگر شهروندان خود را مقيد به رعايت قانون ندانسته و موجب تضييع حقوق ديگر شهروندان مي‌شود و مسئوليني که در اين حوزه وظيفه مستقيم دارند وضعيت را روز به روز با تصميماتي نظير افزايش معافيت معاينه فني، تقصير را به گردن ديگران انداختن بغرنج تر مي‌کنند.

وي تصريح كرد: فرايند معاينه فني بدون ترديد اثرات مثبتي براي شهر، شهروندان و وضعيت اقتصادي خود مردم به همراه خواهد داشت، اما باز متاسفانه مشاهده مي‌شود تنها در صورت برخورد سلبي و جريمه مراجعات به مراکز معاينه فني افزايش مي‌يابد، بطوريكه طي هفته‌هاي اخير و برخورد پليس با خودروهاي فاقد معاينه فني ميزان مراجعه به اين مراکز در تهران نسبت به ميانگين سال گذشته دو برابر شده است. حسيني منش تاكيد كرد: از آنجايي که در چند سال اخير هيچگونه بحث جريمه‌اي در خصوص معاينه فني در اين حوزه اتفاق نيفتاده است، امروز در وضعيتي قرار گرفته ايم که در 9 ماه اول سال جاري تنها 359هزار خودرو از دو و نيم ميليون خودرو مشمول به مراکز شهر تهران مراجعه کرده‌اند.

وي با اشاره به اينكه اكنون پليس براي معاينه فني يك عامل شده است، گفت: الزام به گرفتن معاينه فني بايد از سوي پليس جدي‌تر اعمال شود، پيشنهاد شده ارائه برگه معاينه فني هم به عنوان يكي از مدارك كارت ماشين، گواهينامه و بيمه‌نامه در توقف‌هاي پليس اعمال شود. در عين حال كه پيشنهاد شده خودروها و موتورسيكلت‌ها كه توقيف و به پاركينگ مي‌روند هم براي ترخيص، معاينه فني داشته باشند و به عنوان مدارك الزامي‌ترخيص خودرو درج شود.

حسيني منش با اشاره به اينكه آلودگي صوتي خودروها نيز يكي از علل آزار شهروندان است، تاكيد كرد: آيين نامه تست صدا و حدود مجاز آلايندگي جديد را از سازمان محيط زيست مطالبه كرديم كه متاسفانه در كمد سازمان محيط زيست خاك مي‌خورد.


 قاليباف خبر داد:
 تجهيز يک هزار مدرسه براي مقابله با خطرات احتمالي بلاياي طبيعي 

شهردار پايتخت گفت: با همکاري آموزش و پرورش در حال تجهيز يک هزار مدرسه براي مقابله با خطرات احتمالي بلاياي طبيعي هستيم و تجهيز بالغ بر 400 مدرسه به سرانجام رسيده است. شهردار تهران در حاشيه همايش«طرح مدرسه آماده» با بيان اينکه نقش آموزش و پرورش به عنوان نهادي در بالاترين سطح آگاهي براي مقابله با بلاياي طبيعي مخصوصا در شهري همانند تهران بسيار مهم است، گفت: در همين راستا با همکاري آموزش و پرورش در حال تجهيز يک هزار مدرسه براي مقابله با خطرات احتمالي بلاياي طبيعي هستيم.قاليباف افزود: خوشبختانه اقداماتي از قبل آغاز شده وتجهيز بالغ بر 400 مدرسه به سرانجام رسيده است.وي با اشاره به اينکه تلاش مي‌کنيم مدارس را با استانداردهاي مورد نظر تجهيز کنيم، تصريح کرد: شهرداري در حوزه مديريت بحران و پيشگيري، تهيه متون آموزشي و ايجاد تجهيزات لازم را برعهده دارد.قاليباف خاطرنشان کرد: گروه‌هاي دوام را در محلات راه اندازي کرده ايم و تلاش مي‌کنيم اين گروه‌ها در مدارس نيز راه‌اندازي شود‌. معتقديم اگر اينگونه باشد آموزش‌ها به منازل نيز منتقل شود. وي با تاکيد بر اينکه با هلال احمر در تمامي‌زمينه‌ها همکاري داريم، ادامه داد: انشاءالله تفاهم‌نامه‌اي- بين هلال احمر و شهرداري- به زودي اجرايي مي‌شود. قاليباف در پاسخ به سوالي درخصوص اقدامات شهرداري در نوسازي مدارس پايتخت نيز گفت: شهرداري قانوناَ نمي‌تواند به نوسازي مدارس اعتبار خاصي را اختصاص دهد .در اين حوزه دولت اعتباراتي را در نظرگرفته و آن را براي نوسازي به مدارس تخصيص مي‌دهد. اما شهرداري با مصوبه شوراي شهر در حوزه ايمني مدارس اقداماتي را همه ساله در مدارس پايتخت انجام مي‌دهد. شهردار تهران ادامه داد: ستاد مديريت بحران براساس قانون راه‌اندازي شده است و خوشبختانه هر زمان که لازم بوده تمامي ‌نهادهاي درگير در اين خصوص در اين ستاد حضور پيدا کرده‌اند.

وي با بيان اينکه هم‌اکنون در زمينه پيشگيري همکاري خوبي با آموزش و پرورش داريم، تاکيد کرد‌: بحمدالله شاهد همکاري خوبي در اين حوزه ميان مديريت شهري و آموزش و پرورش هستيم. قاليباف در پاسخ به سوال ديگري در خصوص کاربري سوله‌هاي بحران نيز گفت: بايد تاکيد کنم که سوله‌هاي مديريت بحران کارکرد اصلي خودشان را کماکان دارند.

وي افزود: در ده سال گذشته بيش از يک صد سوله در تهران ساخته شده است. 34 سوله در مناطق مختلف به طور 100 درصد درحوزه مديريت بحران فعال است که از تجهيزات و امکانات لازم نيز برخوردار مي‌باشند و حتي از اين تعداد سوله هيچ استفاده ديگري نمي‌شود.


 با حضور مديران شهري و وزير بهداشت برگزار مي شود
 چهارمين همايش ملي مديريت آلودگي هوا و صدا  

«چهارمين همايش ملي مديريت آلودگي هوا و صدا»، صبح امروز 22 دي ماه با حضور دکتر محمد باقر قاليباف شهردار تهران، دکتر سيد‌حسن قاضي‌زاده ‌هاشمي‌ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دکتر معصومه ابتکار معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان حفاظت محيط زيست، آغاز به کار مي‌کند. اين همايش دو روزه طي روزهاي 22 و 23 دي ماه از سوي شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در 12 محور در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما و با رويکرد علمي ‌نيل به راهبردهاي بنيادين براي دستيابي به هواي پاک برگزار مي‌شود. در اين ارتباط، مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران که مسئوليت دبيري اين همايش را نيز بر عهده دارد، با اعلام اين که آلودگي هوا و صدا، دو معضل اساسي زندگي در کلانشهرهاست، گفت: جامعه علمي‌ هر کشور، علاوه بر توليدات علمي، مي‌بايست بر اساس نيازهاي واقعي و روزمره کشور جهت‌گيري نموده و به توليد محتواي علمي ‌در اين زمينه بپردازد و از اين رو، همايش مديريت آلودگي هوا و صدا برنامه‌ريزي شد که امسال چهارمين سال پياپي است که اجرا مي‌گردد. دکتر وحيد حسيني با اشاره به اين که آلودگي هوا و صدا از مهمترين چالش‌هاي شهر تهران و شهروندان تهراني است و شايد بتوان به جرأت گفت مهمترين مشکل امروز پايتخت آلودگي هواست، افزود: رشد چشمگير و استقبال گسترده از اين همايش، حاکي از تأثيرگذاري آن در فضاي علمي‌ کشور در شرايطي است که به جاي استفاده از ابزارهاي علمي‌در پايش و سنجش آلودگي هوا، اين موضوع به ابزار برخي سياستمداران تبديل شده و تحليل‌هاي سياسي جاي تحليل‌هاي علمي‌را گرفته است. وي با بيان اين که اين همايش، جايگاهي براي عرصه دست آوردهاي علمي‌است، اظهار کرد: اميدواريم همايش ملي مديريت آلودگي هوا و صدا بتواند جايگاهي براي ارائه فعاليت‌هاي پژوهشي باشد و زمينه را براي تبادل نظر کارشناسان به منظور جهت‌گيري در ارائه راهکارهاي مبتني بر اصول و چارچوب‌هاي علمي، آماده و مهيا نمايد. گفتني است علاوه بر شهردار تهران، وزير بهداشت و رييس سازمان محيط زيست؛ دکتر حافظي رييس کميسيون سلامت شوراي اسلامي‌ شهر تهران، دکتر سنندجي مديرعامل شرکت واحد اتوبوسراني تهران و دکتر حکمي‌استاد محيط زيست دانشگاه کارلتون اُتاواي کانادا نيز از ديگر سخنران مراسم افتتاحيه همايش مذکور هستند و علاوه بر اين، شش کارگاه تخصصي از جمله کارگاه آموزشي بررسي اثرات بهداشتي منتسب به آلودگي هوا با حضور پرفسور پيتر گِهر (Gehr) استاد دانشگاه بِرن سويس و سه نفر از اساتيد داخلي و نيز ميزگرد تخصصي آلودگي هوا و صدا با امتياز بازآموزي در حاشيه اين همايش برگزار مي‌شود.


 دريچه خبر 

نصب نقشه‌هاي بريل

در اتوبوس‌هاي BRT

مدير عامل شرکت واحد شهرداري تهران از نصب تابلوهاي مسيرياب با خط بريل در ايستگاه‌هاي اتوبوس خبر داد. به گزارش ايسنا، پيمان سنندجي در اين باره گفت: پس از بازديد مسوولان از خطوط اتوبوسراني کشورهاي اروپايي برآن شديم تا دسترسي آسانتري براي نابينايان در راستاي استفاده حداکثري از اين خطوط ايجاد کنيم. وي افزود: در اين راستا مقرر شد تا نقشه خطوط مسير در داخل اتوبوس و ايستگاه‌هاي BRT به خط بريل نصب شود.وي افزود: اين مهم براي اولين بار درخط يک BRT رخ مي‌دهد و کم کم با احصاي مشکلات و حل آن به ساير خطوط تسري مي‌يابد. سنندجي همچنين از نصب دستگاه صوتي اعلام‌کننده نام ايستگاه‌ها در داخل اتوبوس‌هاي BRT خبر داد و گفت: از اين پس اتوبوس‌ها نيز به مانند مترو به سيستم صوتي اعلام‌کننده نام ايستگاه مجهز مي‌شوند تا نابينايان بهتر بتوانند مسير خود را انتخاب کنند.

ابتکار مالزي براي مقابله با موش‌

شوراي شهر يکي از شهرهاي مالزي براي مقابله با موش‌هاي مزاحم ابتکار جالبي به خرج داده است.به گزارش ايسنا از مالزي، شوراي شهر منطقه سوبانگ جايا در نزديکي پايتخت مالزي تصميم گرفت براي مقابله با جمعيت فزاينده موش‌ها از شکارچيان طبيعي استفاده کند.اين شورا با همکاري چند نهاد ديگر از جمله اداره پارک‌هاي ملي و حيات وحش ايالت سلانگور تصميم گرفته تا براي کنترل جمعيت موش‌ها از جغدها به عنوان دشمنان ديرين اين موجودات موزي استفاده کنند.اين پروژه که اولين از نوع خود در آسيا به شمار مي‌رود، به صورت آزمايشي آغاز شده است و انتظار مي‌رود در کاهش جمعيت موش‌ها تاثير چشمگيري داشته باشد. رئيس شوراي شهر سوبانگ جايا در اين خصوص گفته است که از مدت‌ها قبل براي مقابله با موش‌ها از سم استفاده مي‌شده است اما اين روش‌ ديگر کارايي چنداني ندارد.

افتتاح سومين اتاق

مادر و کودک در مترو تهران

سومين اتاق كودك و مادر صبح ديروز با حضور مسوولان در زيرگذر مترو چهار‌راه وليعصر(عج) افتتاح شد.مراسم افتتاحيه سومين اتاق كودك و مادر صبح ديروز با حضور معصومه‌آباد عضو شوراي شهر، خزعلي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، محسن نايبي مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران و ساير مسوولان برگزار شد.مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران در اين مراسم با اشاره به اقدامات فرهنگي در ايستگاه‌هاي مترو افزود: فعاليت‌هاي فرهنگي باعث شده تا ايستگاه‌ها به خصوص زيرگذر چهار‌راه وليعصر(عج) از سازه‌هاي فلزي به گذرهاي فرهنگي تبديل شوند و نيازهاي معنوي و فرهنگي مسافران مورد توجه قرار گرفته است.نايبي تصريح كرد: شركت بهره‌برداري مترو تهران به عنوان شركتي كه سهم بزرگي در جابجايي درون شهري پايتخت را به خود اختصاص داده سعي كرده تا در راستاي مصوبه شوراي شهر در خصوص شهر دوستدار كودك اقدامات لازم را انجام دهد.وي با اشاره به اينكه در ساخت اتاق‌هاي مادر و كودك از آخرين استانداردهاي ساخت بهره گرفته شده است خاطرنشان كرد: سعي كرديم تا آنجا كه فضا به ما اجازه مي‌دهد بهترين امكانات را براي شيردهي، شستشو و تعويض لباس كودكان فراهم كنيم.وي با بيان اينكه پيش از اين در ايستگاه‌هاي امام خميني(ره) و صادقيه اتاق‌هاي مادر و كودك احداث شده است تصريح كرد: بازخورد‌هاي خوبي كه از سوي مادران دريافت كرديم كه همين امر باعث شد تا در اين راه مصمم‌تر از قبل عمل كنيم و اكنون شاهد افتتاح سومين اتاق كودك و مادر در چهار‌راه وليعصر(عج) هستيم.مديرعامل شركت بهره‌برداري مترو تهران افزود: قصد داريم تا در 3 ايستگاه پرتردد ديگر هم اين اتاق‌ها را احداث كنيم كه يك ايستگاه در شرق و دوايستگاه هم در جنوب براي اينكار انتخاب خواهند شد و در واقع به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده كه در هر خط مترو امكان دسترسي به اين اتاق‌ها فراهم شود.

استفاده از الگوي بانک شهر

براي توسعه حمل و نقل عمومي‌

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل شوراي اسلامي‌شهر تهران با تقدير از عملکرد بانک شهر در زمينه نوسازي ناوگان اتوبوسراني تهران، بر لزوم استفاده از الگوي اين بانک در توسعه حمل و نقل عمومي‌تاکيد کرد.

اسماعيل دوستي با اشاره به فعاليت شهرداري و شوراي شهر در زمينه نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي ‌و مترو، اظهار کرد: عملکرد بانک شهر در زمينه حمايت از کلانشهرها و پروژه‌هاي حمل و نقل عمومي، قابل تحسين است و مي‌تواند به عنوان الگويي سازنده در بانک مرکزي مطرح و در ساير بانک‌ها نيز انجام شود. وي با اشاره به کمبود بودجه‌هاي دولتي در تجهيز و نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي و مشکلات شهرداري‌ها در اين زمينه تصريح کرد: در چنين شرايطي بانک شهر در ساخت خطوط 6 و 7 مترو مشارکت جدي داشت و اين اقدام مي‌تواند به شهرداري کمک کند تا روند ساخت مترو سرعت يابد. دوستي در ادامه با تاکيد بر اهميت لزوم مشارکت‌ بانک‌ها در اين حوزه افزود: بانک‌ها مي‌توانند اين اقدام بانک شهر را الگو قرار دهند تا به اين ترتيب بتوان در زمينه توسعه حمل و نقل عمومي‌بيشتر فعاليت کرد، چرا که در غير اين صورت نه فقط در تهران بلکه در آينده در تمام کلانشهرهاي کشور مشکل حمل و نقل خواهيم داشت.


 گذري برمناطق 

ساماندهي و حذف تابلوهاي توقف ممنوع در منطقه 10

براي رفع مشکلات تردد عابرين و وسايط نقليه در معابر و همچنين ايجاد فضاي پارک بيشتر براي خودروها، تابلوهاي بازدارنده توقف ممنوع در معابر و بزرگراه‌هاي منطقه 10 تهران ساماندهي و اصلاح شد.فرامرز عظيمي‌شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت: همزمان با اجراي خط سفيد تمهيدات و تدابير لازم براي ايجاد آسايش و آرامش براي شهروندان و رانندگان و همچنين جلوگيري از بروز ترافيک و يا حتي تصادفات و مشکلات رانندگي فراهم مي‌شود.وي افزود: با توجه به کمي‌جاي پارک خودرو در منطقه و همچنين خيابان‌هاي باريک و يکطرفه با همکاري پليس راهور تمهيداتي انديشيده شده تا با مکان‌يابي مناسب براي پارک خودروها از پارک خودروها در حاشيه خيابان‌هايي که موجب ايجاد ترافيک و خطر نمي‌شود جلوگيري به عمل آيد و فضاهاي مناسب ديگري در حاشيه خيابان‌ها در نظر گرفته شود و بر همين اساس طرح ساماندهي و حذف تابلوهاي توقف ممنوع انجام شد.وي افزود: در اين راستا بيشترين تابلوهاي توقف ممنوع با کارشناسي‌هاي صورت گرفته در محورهاي شهيد نواب صفوي جنوب به شمال حدفاصل محبوب مجاز تا شکوفه، طوس، زنجان، صفدري حسام‌الدين، رنجبر سمت تره‌بار، دور برگردان پل شهيدان در ضلع جنوب شرق به شرق اصلاح و حذف شد.

برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي

مذهبي – فرهنگي در منطقه 14

شهردار منطقه 14 از برگزاري ويژه‌برنامه‌هاي مذهبي – فرهنگي در بزرگترين دارالقرآن جنوب شرق تهران خبر داد.فرهود حميدي با اعلام اين خبر گفت: دارالقرآن جنوب شرق واقع در خيابان پرستار با هدف تحکيم روابط ميان خانواده‌ها ويژه برنامه «خانواده متعالي» را براي خانواده‌هاي جنوب تهران برگزار مي‌کند. وي همچنين با تاکيد بر تهاجم فرهنگي و اشاعه فرهنگ غربي با توجه به وجود رسانه‌ها، افزود: مباحث مطرح دراين کارگاه که زير نظر اساتيد برجسته مذهبي و با توجه به استقبال خانواده‌ها تا پايان دي ماه استمرار خواهد داشت مبتني بر آيات الهي و روانشناسي است که در شناخت نقش خانواده در اسلام و افزايش آگاهي آنها تاثير بسزايي دارد.شهردار منطقه 14 با بيان اين مطلب که اين مرکز داراي چهار طبقه، شش واحد و 450 متر مربع زيربناست که 30 مربي پاره‌وقت در آن خدمت‌رساني مي‌کنند، بيان کرد: دارالقرآن جنوب شرق تهران در دارالمؤمنين، با برگزاري کلاس‌هاي متعدد مذهبي و فرهنگي ميزبان شهروندان است.

بي‌خطرسازي زباله‌هاي بيمارستان‌هاي لقمان و روزبه

وضعيت بي‌خطرسازي و دفع پسماند و زباله‌هاي بيمارستاني و فاضلاب بيمارستان‌هاي فوق‌تخصصي لقمان و روزبه با هدف حفظ بهداشت عمومي‌و محيط زيست از سوي شهرداري منطقه 11 بررسي شد.امير‌حسين عساري معاون خدمات شهري و محيط زيست شهرداري منطقه 11، با اشاره به وجود 2 بيمارستان مهم کشور که در محدوده اين منطقه قرار داشته و روزانه مراجعين بسياري را پذيرش و بستري مي‌کنند، نظارت بر بي‌خطرسازي زباله‌هاي بيمارستاني و نحوه دفع فاضلاب بيمارستان‌ها را براي سلامت شهروندان و محيط زيست شهري بسياري ضروري دانست.عساري با بيان اين که بيمارستان‌هاي لقمان حکيم و روزبه علاوه بر حضور کادر درماني و اداري شاغل، روزانه بيماران زيادي را پذيرش و بستري مي‌کنند، افزود: يکي از مهمترين منابع توليد مواد زائد شهري، زباله‌هاي بيمارستاني هستند که عدم کنترل و بي‌توجهي به جمع‌آوري و دفع صحيح و اصولي آن‌ها مي‌تواند خطرات زيست محيطي بسيار جدي به وجود آورد که سلامت انسان و محيط زيست را مورد تهديد قرار مي‌دهد.وي به تفکيک از مبدا زباله‌هاي بيمارستاني در تمامي‌بيمارستان‌هاي سطح منطقه اشاره و خاطر‌نشان کرد: 2 بيمارستان فوق‌تخصصي لقمان و روزبه که بيماراني از سراسر کشور به اين مراکز مراجعه مي‌کنند، به دليل فراواني مراجعين اهميت فوق‌العاده‌اي دارند.

اجراي طرح کمپين

سلامت در منطقه هشت

معاون امور شهري و فضاي سبز شهرداري منطقه 8، از اجراي طرح کمپين سلامت با مشارکت سازمان زيباسازي شهرداري تهران در اين منطقه خبر داد. حميدرضا فرخي گفت: طرح کمپين سلامت با هدف اطلاع‌رساني درباره مضرات مصرف نمک، چربي‌ها و قند و نيز بيماري‌هايي مانند ايدز، سرطان و راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به آن، اجرا مي‌شود.وي با اشاره به اينکه بخشي از امکانات اطلاع‌رساني و تبليغي شهرداري منطقه در اجراي اين طرح استفاده مي‌شود، افزود: هم اينک در 15 تابلو پرتابل اطلاع‌رساني منطقه، پيام‌هاي آموزشي به شهروندان درباره ضرورت زندگي سالم و راه‌هاي پيشگيري از بيماري‌هايي مانند ايدز و سرطان و تغذيه سالم در قالب کمپين سلامت نصب شده است.

اختصاص تسهيلات ويژه به زوج‌هاي جوان در پهنه جنوب آزادي

شهردار منطقه 9 از اختصاص تسهيلات ويژه براي ازدواج جوانان کم‌درآمد و بي‌بضاعت با مشارکت خيرين محلات خبر داد و گفت: در اين رابطه تفاهمنامه اي با خيرين محله‌اي به امضا رسيده است.سيدعليرضا حسيني با اعلام اين خبر گفت: اين طرح در تالار پذيرايي مهر ماندگار محله شمشيري به مرحله اجرا درآمده که با بسيج هيئت امنا و معتمدين محلات قصد داريم تا شرايط برگزاري ازدواج آسان و کم هزينه را براي نخستين گروه از جوانان کم بضاعت و ناتوان مالي را برگزار کنيم.به گفته حسيني، خدمات تالار پذيرايي با قيمت پايين در اختيار زوج‌ها قرار مي‌گيرد و زوج‌هاي جوان از تخفيف ويژه 30 تا 50 درصدي برخوردار خواهند شد.