نسخه شماره 3949 - 1394/10/22 -

همايش بانکداري الکترونيک برگزار شد
اعلام آمادگي بانک‌هاي بزرگ جهان براي حضور در ايران


توافق جديد بيمه‌اي ايران با جمهوري آذربايجان


تاثير مثبت ايران بر رشد اقتصادي خاورميانه

پيشنهاد بازگشت توزيع کوپني کالا:
رونمايي از سناريوي جديد مزد 95


اخبار کوتاه


بانک و بيمه


 همايش بانکداري الکترونيک برگزار شد
 اعلام آمادگي بانک‌هاي بزرگ جهان براي حضور در ايران 

گروه اقتصادي: طبق آخرين اخبار رسيده تا چند روز ديگر برجام بطور رسمي‌اجرايي خواهد شد و تحريم‌هاي ظالمانه کشورمان برداشته خواهد شد.بانکها يکي از حوزه‌هايي هستند که براي لغو تحريم‌ها روزشماري مي‌کنند. اين اتفاق شبکه بانکي کشور را برآن واداشته تا زمينه را براي تعامل بين‌المللي با بانک‌هاي مطرح خارجي آماده کند.روزگذشته دو نشست بانکي در تهران برگزار شد. يکي از اين رويدادها پنجمين همايش بانکداري الکترونيک در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد و ديگري نشست مديران عامل برخي بانک‌هاي خصوصي کشور در پارلمان بخش خصوصي با هيات رييسه اتاق بازرگاني براي اعلام آمادگي بانک‌ها براي ورود به پساتحريم بود. پنجمين همايش سالانه بانکداري الکترونيک در حالي ديروز با حضور مقامات بانک مرکزي و پژوهشکده پولي و بانکي، وزارت اقتصاد و ارتباطات برگزار شد و واعظي از عملکرد مثبت وزارتخانه متبوعش در رابطه با گسترش استفاده ازICT سخن گفت که حاضران در اين همايش در برج مخابراتي ايران به سختي توانستند از امکانات مخابراتي حتي به اندازه يک مکالمه ساده تلفني استفاده کنند.

بنابر‌اين گزارش، واعظي‌- وزير ارتباطاعات- که البته بخشي از اظهارات وي به مباحث ديپلماتيک مرتبط بود از نگاه سطحي به حوزه ICT گله کرد و گفت که دولت‌هاي قبل به اين حوزه نگاه فانتزي و تشريفاتي داشته‌اند در حالي که ساده‌ترين کاربرد آن مکالمات ساده تلفني است و مي‌توان به طور گسترده‌اي در آن ورود کرده و تحول ايجاد کرد. وي همچنين با بيان اين‌که حوزه بانکي در مقايسه با ساير بخش‌ها توانسته خود را با فناوري‌هاي روز منطبق کند، گفت: اميدواريم که بانک مرکزي بتواند با اطميناني که ما به آن خواهيم داد گام‌هاي جدي‌تري در حوزه بانکداري الکترونيک و فضاي ارتباطات بردارد.

واعظي ابراز اميدواري کرد با توجه به اين‌که در حال حاضر بانک‌ها از حالت سنتي در حال عبور هستند بتوان در آينده‌اي نزديک بانک‌هايي کاملا الکترونيک در کشور داشته باشيم.وي همچنين از سرمايه‌گذاري حدود 60 هزار ميليارد توماني پيش‌بيني شده در برنامه ششم توسعه در حوزه فناوري اطلاعات خبر داد و گفت: قرار است 20 هزار ميليارد آن از سوي دولت و 40 هزار ميليارد ديگر از طريق بخش خصوصي تامين شود. اما در بخشي ديگري از اين همايش رييس کل بانک مرکزي، از روزهاي پيش‌روي شبکه بانکي بعد از برجام و چالش‌هاي آن سخن گفت و از حذف تدريجي کارمزد در بين بانک‌ها انتقاد کرد.

سيف، با اعلام اينکه بانک‌ها در رقابت با يکديگر کارمزد خدمات الکترونيک را حذف کرده‌اند تاکيد کرد که بايد هر کسي در مقابل دريافت خدمات بانکي هزينه آن را پرداخت کند. وي با اشاره به ضرورت بازسازي نظام بانکي بنابر الزامات رفع تحريم‌ها در دوران بعد از برجام اظهار کرد: متاسفانه در اين سالها گر چه نظام بانکي رشد داشته و توسعه پيدا کرده، اما بسته و گلخانه‌اي بوده و فقط به داخل محدود شده است که خود هزينه‌هاي بسياري به همراه داشت.وي با بيان اين‌که در دنيا بانک‌ها هزينه‌هاي خود را از خريد خدماتي که ارائه مي‌کنند به دست آورده و کمتر بر واسطه‌گري مالي تمرکز دارند، افزود: اين در حالي است که در نظام بانکي ما بانک‌ها هزينه‌هاي خود را از واسطه‌گري مالي تامين کرده و از دريافت هزينه خدمات قابل ارائه خود دوري مي‌کنند.به گفته وي کاهش مطالبات غيرجاري بانک‌ها، پرداخت بدهي‌هاي دولت به نظام بانکي از طريق اوراق با رويکردي جديد، افزايش کفايت سرمايه بانک‌ها از جمله برنامه‌هاي ما در اصلاح نظام بانکي است که در حال پيشبرد آن هستيم. سيف همچنين در بخش ديگري از اظهارات خود به لغو تحريم‌ها در آينده‌اي نزديک اشاره کرد و با تاکيد بر اهميت جايگاه نظام بانکي در دوران پس از برجام يادآور شد:

متاسفانه در حال حاضر دو چالش اصلي پيش‌روي بانک‌ها قرار دارد به‌طوري که با توجه به دور بودن شبکه بانکي از مجامع بين‌الملل در سال‌هاي گذشته اکنون بايد با استاندارد‌هاي روز دنيا تطبيق داده شده و همچنين بتواند در محيط بين‌الملل به خوبي ارتباط برقرار کند.اما وزير اقتصاد که به نظر مي‌رسيد حرفاي تازه‌تري براي اعلام در اين همايش داشت به چالش‌هاي موجود در نظام بانکي و برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي آنها در برنامه ششم توسعه اشاراتي داشت . در عين حال که وي آمار بدهي‌هاي دولت را شفاف کرد.طيب نيا، اعلام کرد که در حال حاضر مجموع بدهي دولت طبق برآورد اوليه حدود 380 هزار ميليارد تومان است که از اين رقم 196 هزار ميليارد تومان بدهي خود دولت و بيش‌از 180 هزار ميليارد تومان ديگر مربوط به شرکت‌هاي دولتي است. وي اين توضيح را هم اضافه کرد که اگر بدهي شرکت ملي نفت را به اين بدهي حدود 180 هزار ميلياردي اضافه کنيم، آنگاه رقم بدهي‌هاي دولت واقعي‌تر خواهد شد.

اين در حالي است که در حال حاضر بدهي شرکت ملي نفت حدود 55 ميليارد دلار است.طيب‌نيا اشاره‌اي هم به مجموع بدهي‌هاي دولت به نظام بانکي و بانک مرکزي که بيش از 100 هزار ميليارد تومان است، داشت و گفت: اگر بدهي شرکت‌هاي دولتي و نفت را هم به اين رقم اضافه کنيم به حدود 270 هزار ميليارد تومان افزايش مي‌يابد.وزير اقتصاد در رابطه با تعيين راهکارهايي براي برطرف کردن بدهي‌هاي دولت گفت: تبديل بدهي دولت به اوراق دارايي و نقدشوندگي از رويکردهاي مهم در برنامه ششم توسعه است که در دستور کار قرار خواهد گرفت.طيب نيا در ادامه با اشاره به اين‌که بدهي براي يک دولت موضوع بدي نيست و درهمه جاي دنيا دولت‌ها به نظام بانکي و ساير بخش‌ها بدهکار هستند، يادآور شد: اما موضوع و معضل ما اين است که بدهي‌هاي دولت در ايران سازمان يافته نيست و مشکلات زيادي را براي بخش‌هاي مختلف ايجاد کرده و طي سال‌هاي گذشته دولت‌ها به يک بدهکار بد حساب تبديل شده اند.

وي با بيان اين‌که ما با توجه به ميزان بدهي‌هاي دولت، در برنامه ششم و بودجه سال آينده به دنبال رفع اين چالش‌ها به ويژه ميزان بدهي دولت به شبکه بانکي هستيم، گفت: از اين‌رو راه‌اندازي بازار بدهي از جمله برنامه‌هاي ما براي پرداخت بدهي‌ها به نظام بانکي است به‌طوري که اوراق از سوي دولت به طور وثيقه در بانک مرکزي قرار گرفته تا بتواند نياز مالي آن را تامين کند و يا اين‌که اين اوراق در بازار سهام به فروش برسد. از سويي ديگر سود مطالبات دولت از شبکه بانکي نيز در بودجه سالانه تامين شده و به سيستم بانکي برگردد. طيب نيا با بيان اين‌که در برنامه ششم افزايش سرمايه بانک‌ها به طور ويژه مورد توجه قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر کفايت سرمايه بانک‌ها در سطح پاييني قرار دارد و با استاندارد جهاني فاصله زيادي است که سعي شده در برنامه پيش‌رو اين معضل نيز تا حد زيادي برطرف شود.

آمادگي کامل بانک‌ها براي دوران پساتحريم

تعدادي از مسئولان و مديران عامل بانک‌ها به تشريح مهمترين ضرورت‌هاي نظام بانکي کشور بعد از اجراي برجام پرداختند.به گزارش ايسنا، در جلسه مشترک هيات رييسه اتاق بازرگاني ايران با مديران عامل بانک‌ها که با حضور مجيد تخت روانچي برگزار شد تعدادي از مديران بانکي به تشريح برخي دغدغه‌هايشان براي دوران پسا تحريم پرداختند.مجيد قاسمي‌- مديرعامل بانک پاسارگاد - درباره وضعيت سوئيفت در بانک‌هاي خصوصي در دوران تحريم‌ها گفت: در دوران تحريم‌ها سوئيفت بانک‌هاي خصوصي قطع نبوده و آنها توانستند خدمات خوبي را از طريق کارگزاران محدود خود ارائه کنند. مدير عامل بانک پاسارگاد تصريح کرد که براي نقل و انتقالات پولي براي بانک‌هاي خصوصي مشکلي وجود نخواهد داشت و امکان گشايش اعتبار اسنادي را داريم. همچنين کوروش پرويزيان – مدير عامل بانک پارسيان - با تشکر از فعاليت‌هاي ارزشمند بانک مرکزي و اقدامات آن در راستاي تعامل منطقي با دنيا توضيح داد: بايد ظرفيت‌هاي دوران تحريم حفظ شده و از ظرفيت‌هايي که از سوي دستگاه ديپلماسي ايجاد شده است براي توسعه اقتصادي کشور بر مبناي اقتصاد مقاومتي استفاده شود.وي افزود: در اتاق بازرگاني ايران و تهران اقتصاد مقاومتي به عنوان موضوعي مهم در دستور کار قرار گرفته و قرار است در کميسيون‌هاي اتاق بررسي شود. در مدت اخير نيز شبکه بانکي با استفاده از فرصت ايجاد شده براي آموزش‌ها و تطبيق آن طراحي‌هاي لازم را انجام داده است.پرويزيان همچنين به فعاليت‌هاي بانک پارسيان اشاره کرد و گفت:در اين مدت توانستيم با چند کشور اروپايي در زمينه کارگزاري و پوشش بيمه‌اي روابط خود را برقرار کرده و تفاهم نامه‌هايي را به امضا برسانيم.همچنين عقيلي – مديرعانل بانک خاورميانه – در ادامه تماس بانک مرکزي با 30 بانک خارجي و 10 کارگزاري را مد نظر قرار داد و گفت: براي اينکه به شکل مطلوب تري اين روابط را برقرار کنيم، اگر تيمي‌از بانک مرکزي و وزارت خارجه تشکيل شود مي‌تواند تاثيرگذار باشد.ضرابي - مديرعامل بانک سامان – عنوان کرد: از سال 1389 بانک سامان تمرکز خود را بر روي روابط بين‌المللي گذاشته است. خوشبختانه با تدابير بانک مرکزي توانسته‌ايم روابط مثبتي را در بخش کارگزاري با بانک‌هاي خارجي ايجاد کنيم.

اعلام آمادگي بانک‌هاي بزرگ جهان

براي حضور در ايران

مدير ارتباطات اداره بين‌الملل بانک مرکزي گفت: بانک‌هاي خصوصي غيرتحريمي‌در حال حاضر از خدمات سوئيفت برخوردارند و بقيه نيز کمتر از دو هفته بعد از اجراي برجام از اين خدمات برخوردار خواهند شد.حسن يعقوبي در اين نشست‌، افزود: با اجراي برجام، ما بعنوان عضو جديد سوئيفت مطرح مي‌شويم و فرايند الحاق مجدد مطرح خواهد شد. وي اظهارداشت:براساس برجام، موانع پيش روي استفاده از خدمات بين بانکي از جمله سوئيفت، ميسر مي‌شود؛ بنابراين دو هفته پس از آغاز اجراي برجام، سوئيفت برقرار مي‌شود.

يعقوبي درمورد زمان ورود به سوئيفت نيز گفت: ما نمي‌گوييم امروز که برجام اجرا شد فردا سوئيفت برقرار مي‌شود، بلکه بانک مرکزي از روز اجرايي شدن برجام اقدام کرده و در دو هفته موضوع به نتيجه خواهد رسيد.وي تصريح کرد: تاکنون بانک‌هاي زيادي براي همکاري با ايران ابراز علاقه کرده‌اند؛ بانک آي.سي.بي.سي(ICBC) که يکي از بزرگترين بانک‌هاي جهان است تا بانک‌هاي در سطح متوسط‌، براي حضور در ايران اعلام آمادگي کرده‌اند. مدير ارتباطات اداره بين‌الملل بانک مرکزي گفت: در حوزه فاينانس و عمليات خزانه داري نيز کار را آغاز کرده‌ايم که با توجه به مذاکرات انجام شده، بانک مسقط براي گشايش اعتبار اسنادي 200 تا 250 ميليون دلار اعلام آمادگي کرده است.


 توافق جديد بيمه‌اي ايران با جمهوري آذربايجان 

بيمه مرکزي اعلام کرد: بنا به درخواست دفتر کارت سبز جمهوري آذربايجان، ايران نسبت به انعقاد قرارداد دوجانبه با اين دفتر و ارائه خدمات اقدام کرد.

براساس تصميم مجمع عمومي‌ساليانه شوراي دفاتر كارت سبز (كارت سبز يک گواهينامه بين‌المللي در زمينه بيمه شخص ثالث است كه توسط رانندگاني كه به طور موقت قصد عبور و تردد در كشورهاي مشخصي واقع درمنطقه جغرافيايي سيستم كارت سبز را دارند، تهيه شده و در صورت بروز حادثه تصادف يا در صورت نياز در مرزها و سرحدات يا داخل كشورهاي عضو ارائه مي‌شود)، دفتر كارت سبز جمهوري آذربايجان تحت شرايط مقرر و با ايفاي تعهدات مربوط به ارائه ضمانت‌هاي مالي مربوط به اعضاي موقت، از اول ژانويه 2016 فعاليت رسمي‌خود را به عنوان چهل و هفتمين عضوِ (موقت) سيستم كارت سبز، آغاز كرد.

بيمه مرکزي اعلام کرد: در همين راستا و از آنجا كه تا توافق نهايي مجمع عمومي‌وضعيت عضويت اين كشور به صورت موقت خواهد بود، دفتر كارت سبز جمهوري اسلامي ‌ايران در پي درخواست دفتر كارت سبز جمهوري آذربايجان، وفق مقررات نسبت به انعقاد قرارداد دوجانبه با دفتر يادشده در تاريخ 23/9/94 اقدام كرده است.

براساس اين گزارش، دفتر كارت سبز جمهوري آذربايجان در تقسيم‌بندي‌هاي منطقه‌اي سيستم بين‌المللي بيمه كارت سبز در گروه منطقه‌اي جنوب شرق اروپا قرار خواهد گرفت كه دفتر كارت سبز جمهوري اسلامي‌ايران نيز در همين منطقه عضويت دارد. در حال حاضر 47 كشور عضو سيستم كارت سبز هستند كه عمدتا اروپايي بوده و با پذيرش مفاد مقررات داخلي اين سيستم بين‌المللي و انعقاد قراردادهاي دو جانبه فعاليت مي‌كنند. سه كشور ايران، تونس و مراكش اعضاي غير‌اروپايي سيستم كارت سبز محسوب مي‌شوند.

بيمه مسئوليت دارندگان وسايل نقليه موتوري در مقابل اشخاص ثالث، علاوه برارائه پوشش‌هاي تأميني براي اين قشر جهت جبران خسارات ناشي از تقصير آن‌ها در حوادث رانندگي، حمايت از حقوق زيان‌ديدگان ناشي از اين حوادث نيز است.


 تاثير مثبت ايران بر رشد اقتصادي خاورميانه 

بر اساس گزارش ژانويه بانک جهاني، رشد اقتصادي منطقه خاورميانه و شمال آفريقا تحت تاثير برداشته شدن تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران، از 5/2 درصد در سال 2015 به 1/5 درصد در سال 2016 تسريع خواهد شد. به گزارش ايسنا، طبق اين گزارش که با عنوان «دورنماي اقتصاد جهاني» در وب سايت بانک جهاني انتشار يافت، برداشته شدن تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران به اين کشور امکان مي‌دهد نقش بزرگتري در بازارهاي انرژي جهاني ايفا کند. بانک جهاني با فرض تثبيت قيمت نفت پيش بيني کرده است رشد اقتصادي در ساير صادرکنندگان نفت اين منطقه افزايش پيدا مي‌کند با اين همه اين منطقه در معرض ريسک‌هاي جدي ناشي از تشديد منازعه، کاهش بيشتر قيمت نفت و عدم بهبود شرايط زندگي شهروندان است که به نارضايتي اجتماعي دامن مي‌زند.

پيش‌بيني بانک جهاني براي اقتصاد ايران، نرخ رشد 5.8 درصدي در سال 2016 است که با برداشته شدن تحريم‌هاي اقتصادي و مزاياي اقتصادي حاصل از آن محقق مي‌شود. بانک جهاني اعلام کرده است اقتصاد ايران از افزايش پيش بيني شده توليد نفت در دوران پساتحريم تحت پشتيباني بزرگي قرار خواهد گرفت و شرکت‌هاي نفتي بين‌المللي که به دليل تحريم‌ها ناچار به خروج از اين شده بودند، فناوري و منابع خود را براي توسعه ميدان‌هاي نفتي ايراني به اين کشور خواهند برد.طبق پيش‌بيني بانک جهاني، ميزان توليد نفت ايران در مقايسه با سطح 8/2 ميليون بشکه در روز در سال 2015، به ميزان 500 تا 700 هزار بشکه در سال 2016 افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايسنا، مرکز نوآوري و دانش موسسه مشاوره «فراست اند ساليوان» اخيرا در گزارشي اعلام کرده بود ايران دومين اقتصاد بزرگ منطقه خاورميانه و شمال آفريقا پس از عربستان سعودي است که ارزش اقتصاد آن در سال ميلادي گذشته 415 ميليارد دلار بوده است و در برنامه پنج ساله توسعه که از سال 2016 تا 2021 اجرا مي‌شود، نرخ رشد سالانه پنج درصدي را پيش بيني کرده و اصلاحات در نهادهاي دولتي، بانکي و مالي و مديريت درآمدهاي نفتي را اولويت داده است.


 پيشنهاد بازگشت توزيع کوپني کالا:
 رونمايي از سناريوي جديد مزد 95 

کارفرمايان مي‌گويند عقيده‌اي به تعيين مزد يکسان ندارند و افزايش‌ها بايد طبق توان صنايع و به صورت منطقه‌اي باشد و دولت موظف به احياي سيستم توزيع کوپني و حمايت مستقيم از معيشت کم‌درآمدها است. به زودي تنور مذاکرات تعيين دستمزد سال 95 داغ شده و نمايندگان کارگران، کارفرمايان و دولت گفت‌وگوهاي مفصلي را درباره حداقل‌هاي حقوق و دستمزد سال آينده مشمولان قانون کار انجام خواهند داد. کارگران مي‌خواهند تا جاي ممکن وضعيت معيشتي نيروي کار بهبود يابد و کارفرمايان هم به دنبال اين هستند که شرايط نامناسب کسب و کار در نظر گرفته شود.بهمن ماه چالش‌هاي حقوقي و تب افزايش حقوق و دستمزد به اوج خود مي‌رسد و گروه‌هاي مختلفي از کارگران و کارفرمايان پيرامون اين مسئله سخن مي‌گويند. اين مذاکرات به دولت نيز کشيده مي‌شود و مقامات ارشد دولتي و وزارت کار نيز در اين باره لب به سخن مي‌گشايند.

واقعيت اين است که در طول دهه‌هاي گذشته روند افزايش دستمزد در کشور مناسب نبوده و از اين رو، کارگران عقيده دارند نوعي شکاف عميق مزدي بين دريافتي‌ها و هزينه‌هاي زندگي وجود دارد. کارگران مرتبا از پايين بودن حقوق‌ها مي‌نالند و کارفرمايان نيز مي‌گويند در محاصره انواع تهديدات اعم از واردات بي‌رويه، افزايش هزينه‌هاي توليد، بالا رفتن يکباره هزينه انرژي، نامناسب بودن فضاي کسب‌و‌کار و قوانين گاه و بيگاه دولت‌ها در تضعيف توليد قرار دارند و کار بيشتري درباره معيشت نيروي کار از آنها بر نمي‌آيد.به گزارش خبرنگار مهر، اما دولت نيز در اين بين تنها نظاره گر بوده و از هرگونه ورود مستقيم به بهبود معيشت نيروي کار پرهيز مي‌کند. دولت تا آنجا مراقب اوضاع است که حتي اجازه افزايش يکباره به دستمزد کارگران را هم ندهد چون ممکن است از سوي کارمندان تحت فشار قرار بگيرد؛ از اين رو با دخالت مستقيمي‌ که از سال‌هاي گذشته باب شده، در صدد مهندسي نشست‌ها و جلسات شوراي‌‌عالي کار در تعيين دستمزد است. وزراي دولت سابق حتي نظرات ديکته شده دولت را به شوراي‌عالي کار هم اعلام مي‌کردند و به دنبال افزايش مزد متناسب با خواست و سليقه دولت و نه واقعيت‌هاي زندگي گروه‌هاي کم درآمد بودند.

دولتي‌ها شوراي‌‌عالي کار را در اختيار دارند و مي‌توانند نسبت به آراي خود در اين باره تصميم‌گيري کرده و قدرت نفوذ داشته باشند. کارفرمايان مي‌گويند نقش دولت در بهبود معيشت نيروي کار فراموش شده و دولتي‌ها مرتبا در اين زمينه از زيربار مسئوليت خود شانه خالي مي‌کنند. يکبار هم که در قالب فاز اول هدفمندي يارانه‌ها قرار بود از معيشت اقشار کم درآمد حمايت شود، در نهايت يارانه اي يکسان به همه گروه‌هاي درآمدي پرداخت شد! اصغر آهني‌ها در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه اين روزها مباحث گوناگوني پيرامون تعيين دستمزد مشمولان قانون کار مطرح مي‌شود گفت: آنچه که در ماده 41 قانون کار آمده اينکه حداقل دستمزد بايد براي صنايع مختلف و به صورت منطقه اي تعيين شود که با توجه به نرخ تورم و معيشت خواهد بود.نماينده کارفرمايان در شوراي‌‌عالي کار اظهارداشت: سال‌ها معيار نرخ تورم از سوي کارگران مطرح شده و در طول سال‌هاي بعد از انقلاب نيز همواره دستمزدها دستکم يک درصد بالاتر از نرخ تورم تعيين شده است، بنابراين طبق قانون موجود، دستمزدها بايد به صورت منطقه‌اي و با توجه به توان صنايع هر منطقه و حتي نوع صنعت تعيين شود.


 اخبار کوتاه 

تمايل40 کشور براي عضويت

در گروه کاري ايران

معاون وزير صنعت با بيان اينکه تاکنون 40 کشور براي عضويت در گروه کاري ايران اعلام آمادگي کرده‌اند، گفت: کشورهاي اروپايي در اين گروه کاري حضور خواهند يافت و اصلاح تعرفه‌اي آغاز مي‌شود. ولي‌الله افخمي‌راد در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه مراحل الحاق ايران به سازمان جهاني تجارت با جديت از سوي دولت در حال انجام است، گفت: ايران به زودي گروه کاري خود را براي آغاز مذاکرات الحاق تشکيل مي‌دهد که بر اين اساس، 40 کشور براي عضويت در اين گروه کاري که پيش مرحله‌اي براي الحاق دائم به سازمان جهاني تجارت است، اعلام آمادگي کرده‌اند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: استقبال براي عضويت ايران در سازمان جهاني تجارت با يک اجماع مناسب به نحوي است که در حال حاضر 17 وزير از 17 کشور خواهان مذاکره با نماينده جمهوري اسلامي ايران در مورد گزارش رژيم تجاري هستند و ايران هم آمادگي کامل خود را براي الحاق به اين سازمان اعلام کرده است. وي تصريح کرد: تمامي جوانب کار براي حمايت از صنايع و توليدات کشور در پروسه الحاق و اصلاح نظام تعرفه‌اي لحاظ خواهد شد، ضمن اينکه بر اساس ارزيابي‌ها، کشور سوئيس بهترين گزينه براي رياست گروه کاري ايران در مذاکرات الحاق است.

تسويه مطالبات ذرت‌کاران

هفته آينده

مديرعامل شرکت پشتيباني امور دام با بيان اينکه در حال حاضر دولت پول کشاورزان را به حساب ما واريز کرده است، گفت: اوايل هفته آينده مطالبات ذرت کاران به حساب آنان واريز خواهد شد.عليرضا ولي در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت پرداخت مطالبات ذرت‌کاران کشور اظهارداشت: با توجه به اينکه بايد تشريفات اداري اين کار طي شود، اوايل هفته آينده مطالبات ذرت کاران به حساب آنها واريز خواهد شد.

وي همچنين با بيان اينکه خريد تضميني مرغ همچنان در حال انجام است، گفت: طي يک هفته اخير، ما دستور داده‌ايم که آمار خريد و ذخيره‌سازي اين کالا اعلام عمومي نشود.ولي اضافه کرد: علت اين امر آن است که دلالان از آمار اعلام شده سوءاستفاده و براي ما تعيين تکليف مي‌کنند.مديرعامل شرکت پشتيباني امور دام تصريح کرد: ما به مردم اطمينان مي‌دهيم که وضعيت ذخاير بسيار مطلوب است و هيچ نگراني در اين زمينه وجود ندارد.

توقف توليد چهار نوع سواري

توليد چهار مدل سواري در خودروسازان داخلي متوقف شد.به گزارش ايسنا، آذر ماه امسال توليد ام‌وي‌ام 315 با کاهش صد‌درصدي از 683 دستگاه در آذر 1393 به صفر رسيد. در اين مدت توليد مزدا 3 با کاهش صد درصدي از پنج دستگاه در آذر 1393 به صفر رسيد. آذر ماه امسال توليد ليفان X60 با کاهش صد درصدي از 2687 دستگاه در آذر 1393 به صفر رسيد.در اين مدت توليد سابرينا با کاهش صد درصدي از يک دستگاه در آذر 1393 به صفر رسيد.

افزايش صادرات

محصولات آمريکايي به ايران

صادرات آمريکا به ايران در ماه نوامبر سال 2015 افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، دفتر آمار آمريکا با انتشار جديدترين داده‌هاي خود اعلام کرد که در ماه نوامبر سال گذشته ميلادي، تجارت ايران و آمريکا به 31 ميليون و 400 هزار دلار رسيده است. بر اين اساس ايران و آمريکا در ماه نوامبر نيز طبق روال ماه‌هاي گذشته تجارت يکجانبه‌اي داشته‌اند و تمامي مبلغ فوق، صادرات آمريکا به ايران بوده است.

تجارت ايران و آمريکا در ماه نوامبر سال 2014 رقمي معادل 16 ميليون و 600 هزار دلار بوده که افزايش حدود دو برابري را در سال گذشته نشان مي‌دهد.در همين حال اعلام شده است که در 11 ماهه نخست سال 2015 مجموع تجارت ايران و آمريکا معادل 245 ميليون دلار بوده است.آمارهاي دفتر آمار آمريکا حکايت از آن دارد که از ماه اکتبر 2013 به اين سو ايران هيچگونه صادراتي به آمريکا نداشته است.

همکاري ايران و اسلووني

در بخش کشاورزي

ايران و اسلووني همکاري‌هاي خود را در بخش کشاورزي به ويژه مکانيزاسيون، گلخانه‌ها و توليد مشترک گسترش مي‌دهند. به گزارش مهر، وزير جهاد کشاورزي در ديدار با ازدراکو پوچيو الشک وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني بر توسعه مبادلات تجاري، انتقال دانش فني در بخش گلخانه‌ها و ارتقاي روابط اقتصادي دو کشور تاکيد کرد.محمود حجتي با بيان اين که ايران خواستار گسترش روابط با جامعه جهاني به خصوص کشورهاي حوزه بالکان است، گفت: ما آماده‌ايم با توجه به ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي کم نظير دو کشور، داد و ستد منطقي در زمينه کالا و سرمايه‌گذاري در بخش تحقيقات و آموزش داشته باشيم.

وي، سطح همکاري‌هاي دو کشور را در سال‌هاي اخير قابل قبول ندانست و ابراز اميدواري کرد: با رفع تحريم‌هاي ظالمانه که طي چند سال گذشته به مردم ايران تحميل شد، دو کشور بتوانند از ظرفيت‌هاي کشاورزي يکديگر استفاده کنند. وزير جهاد کشاورزي، صنايع پايين دستي کشاورزي و گياهان دارويي را از زمينه‌هاي همکاري مشترک ميان ايران و اسلووني عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به نياز بازارهاي جهاني، دو کشور مي‌توانند در زمينه توليد، فرآوري و گرفتن مواد موثره از گياهان توليدي همکاري کنند. وي، اصلاح بذر، کشت ارگانيک، مکانيزاسيون، دام و طيور، اصلاح نژاد گاو و محصولات لبني را از ديگر زمينه‌هاي همکاري برشمرد.


 بانک و بيمه 

افتتاح ساختمان جديد

بيمه پارسيان

بيمه پارسيان به سمت و سويي حركت مي‌كند كه حداكثر مطابقت را با معيارهاي يك شركت خوب در صنعت داشته باشد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل بيمه پارسيان؛رييس كل بيمه مركزي ج.ا.ا به مناسبت افتتاح ساختمان جديد بيمه پارسيان به دعوت مديرعامل اين شركت در ديداري صميمانه در جمع مديران ارشد اين شركت حضور يافت و به ايراد سخنراني پرداخت.

در اين ديدار دكتر امين رييس كل بيمه مركزي با برشمردن معيارهاي يك شركت بيمه خوب و قدرتمند، حركت بيمه پارسيان را به سمت مطابقت با اين معيارها موفقيت آميز دانست و گفت: خوشبختانه در بيمه پارسيان به اكثر مسايل مهم و حساس يك شركت بيمه توانمند توجه كافي شده است.ايشان ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع مديران بيمه پارسيان اين شركت را جزو شركت‌هايي دانست كه با كمترين حد مشكلات در صنعت بيمه مواجه است و ابراز اميدواري كرد اين حركت روبه رشد همچنان مستمر باشد. در پايان اين ديدار آقاي اويارحسين عضوهيأت مديره و مديرعامل بيمه پارسيان حضور رييس كل بيمه مركزي در اين شركت را بسيار مهم اعلام و اظهارداشت كه اين ديدار باعث بوجود آمدن انرژي مضاعف براي مديران و كاركنان شركت خواهدبود و از حضور ايشان تشكر و قدرداني بعمل آورد.

اختصاص شناسه فعاليت

به شعب بانک قوامين

از سوي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران شعب قوامين در سراسر کشور شناسه اختصاصي فعاليت دريافت کرد.بانک قوامين به عنوان يکي از نخستين بانک‌هاي کشور از سوي بانک مرکزي موفق به اخذ شناسه اختصاصي و مجوز رسمي فعاليت براي 759 شعبه خود در سراسر کشور شد.به گزارش روابط عمومي بانک، جعفراسدي رئيس اداره امور شعب بانک قوامين با اعلام اين خبر گفت: پس از اعلام بانک مرکزي براي دريافت اطلاعات تمامي شعب به منظور هويت بخشي کامل و شفافيت فعاليت‌هاي هر شعبه اين اداره با وجود داشتن مجوز قبلي فعاليت براي تمامي شعب خود تصميم گرفت با جمع آوري اطلاعات و مدارک لازم مورد درخواست بانک مرکزي براي دريافت مجوز رسمي وشناسه اختصاصي اقدام کند.

نشان شاهين طلايي بانک تجارت در جشنواره تبليغات

بانک تجارت در نخستين جشنواره ملي تبليغات، جوايز شاهين طلايي بهترين سرود سازماني، شاهين نقره‌اي بهترين فيلم تبليغاتي و ديپلم افتخار بهترين آنونس را از آن خود کرد‌. به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در نخستين جشنواره ملي تبليغات که روز يکشنبه بيستم دي ماه با حضور بانک‌ها، موسسات مالي اعتباري و شرکت‌هاي تبليغاتي در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صدا‌و‌سيما برگزار شد، اساتيد حوزه روابط عمومي و تبليغات به ارائه مطالبي در خصوص تاريخچه تبليغات، سير تحول اين علم، سنجش اثر بخشي تبليغات و ارتباطات يکپارچه بازاريابي پرداختند .

همايش پزشک خانواده با حمايت بانک ملت

همايش پزشک خانواده با حمايت بانک ملت با حضور تعداد زيادي از پزشکان در محل سالن اجلاس سران برگزار شد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، در اين همايش که به مدت چهار روز برگزار شد، بانک ملت علاوه بر حمايت مالي، با برپايي غرفه‌اي در نمايشگاه جانبي، انواع خدمات الکترونيک و اعتباري خود را در معرض ديد بازديدکنندگان قرار داد. بر‌اساس اين گزارش، شرکت‌هاي بيمه ما و واسپاري ملت نيز در اين غرفه نسبت به معرفي خدمات بيمه‌اي ‌و ليزينگي به حاضران اقدام کردند. کارشناسان ادارات مختلف بانک ملت نيز با حضور در محل غرفه، بازديدکنندگان را براي بهره مندي از خدمات و محصولات اين بانک راهنمايي کردند.

افتتاح اينترنتي حساب

در بانک صادرات ايران

بانک صادرات ايران در راستاي پاسخگويي به نياز مشتريان امکان افتتاح حساب در سامانه اينترنت بانک را عملياتي ساخت.به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران، اين بانک در جهت افزايش سطح دسترسي مشتريان به خدمات نوين، ترويج و توسعه خدمات نوين بر پايه اينترنت و تلفن همراه را در دستور کار قرار داده است و در اين زمينه امکان افتتاح حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز عادي، سرمايه‌گذاري کوتاه مدت عادي و جاري بدون دسته چک را در سامانه اينترنت بانک فعال ساخت.

تاکيد بانک سپه بر کاهش هزينه تجهيز منابع

مديرعامل بانک سپه با اشاره به ضرورت کاهش ريسک نقدينگي در نظام بانکي، خواستار تلاش مضاعف بانکها و هماهنگي بيشتر آنها براي کاهش هزينه تجهيز منابع شد. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي در نخستين گردهمايي آموزشي بازاريابي حرفه‌اي ضمن بيان اين مطلب، افزود: عدم رعايت اصل تطابق سررسيد سپرده‌ها و تسهيلات، موجب افزايش ريسک نقدينگي در نظام بانکي کشور مي شود و براي کاهش اين ريسک بايد زمان ماندگاري سپرده‌ها افزايش يابد. وي يکي از عوامل اصلي بازدارنده کاهش نرخ سود سپرده را نگراني از خروج منابع بانک و بروز ريسک نقدينگي عنوان کرد و افزود: بالا بودن هزينه‌هاي عملياتي بانک بر کاهش نرخ سود تسهيلات اثرگذار است.