نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -


مرور


تصوير تاريخ


 مرور 

1388: مشايي بايد توبه کند

21 دي ماه 1388در پي سخنان اخير اسفنديار رحيم مشايي در مورد ابوعلي سينا و مديريت بعضي انبياي الهي، انتقادها در مورد عملکرد و نوع گفتار او افزايش يافت. عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با انتقاد از ادعاهاي اخير مشايي تاکيد کرد: اين گونه ادعاها حوزه‌هاي علميه را به واکنش شديد وا مي‌دارد. آيت‌الله‌ حسن ممدوحي عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در واکنش به ادعاهاي اخير اسفنديار رحيم مشايي رئيس دفتر احمدي‌نژاد افزود: در صورت صحت خبر، مشايي بايد توبه کند زيرا سخنانش کاملا نادرست است. آيت‌الله ممدوحي در جواب اين پرسش که رئيس‌جمهور در واکنش به سخنان رئيس دفترش چه اقدامي بايد انجام دهد، گفت: اگر مشايي چنين سخناني را گفته باشد رئيس‌جمهور بايد در مورد وي تجديد‌نظر کند. مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران نيز با انتقاد از اظهارات اخير مشايي گفت: تاسف مي‌خوريم که در دولتي که به حق در جهت اصلاح برخي خطاها و انحراف‌ها و لغزش‌هاي گذشته گام برداشته است، افرادي نظير مشايي فعاليت مي‌کنند. عباس سليمي نمين مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ ايران، با اشاره به اظهارات اخير مشايي در خصوص بوعلي سينا و همچنين مديريت انبياي الهي اظهار داشت: با شناختي که طي سنوات اخير از افرادي مانند آقاي مشايي به دست آمده است تاسف مي‌خوريم که در دولتي که به حق در جهت اصلاح برخي خطاها و انحراف‌ها و لغزش‌هاي گذشته گام برداشته است، افرادي فعاليت مي‌کنند که خود دچار تملق گويي هستند. نبايد جامعه را درگير بحث‌هاي اين قبيل افراد کرد چون اين قضيه يک انحراف بزرگ است.

1389: مشايي مظلوم و آرام است!

21 دي ماه 1389 حميد بقايي که رييس سازمان ميراث فرهنگي کشور بود از اسفنديار رحيم مشايي رييس پيشين اين سازمان و رييس وقت دفتر رئيس‌جمهور دفاع کرد و ادعا کرد: مشايي آدم مظلوم و آرامي است. بقايي در جلسه هفتگي جامعه وعاظ ولايي، با اشاره به سابقه آشنايي خود با مشايي، مدعي شد: من حدود 18 سال است که ايشان را مي‌شناسم و تا الان نديده ام عليه کسي کينه اي داشته باشد. وي با بيان اين که اخلاق و منش مردانگي مشايي است که من را جذب کرده است، افزود: مردانگي حر بود که او را نجات داد. مرد بودن هنر است و من آن چه از خصلت اين بنده خدا (مشايي) ديدم همين بوده است. من تا به حال نديده ام که ايشان به کسي توهين کند. آقاي مشايي هنوز مستاجر است و من مي‌توانم آدرس منزل ايشان را بدهم تا در اين مورد تحقيق کنيد. صاحب خانه ايشان نيز خانواده شهيد است. رييس سازمان ميراث فرهنگي ادعا کرد: در وزارت کشور مرد مي‌خواست که در سال 75 جلوي يک سري جريانات بايستد و در آن چنان فضايي، دفاع از ولايت هنر بود. سال 75 يعني پيش‌از انتخابات 76،آقاي مشايي که در وزارت کشور بود همه را جمع کرد و راجع به آقاي ناطق نوري براي آن‌ها صحبت کرد که خيلي‌ها به او اعتراض کردند ولي آقاي مشايي گفت بايد نظر مقام معظم رهبري را تامين کنيم. پس از انتخابات نيز آقاي تاج‌زاده اولين کسي را که عزل کرد مشايي بود و به بدترين شکل ممکن هم او را کنار گذاشت. اگر کسي در دلش کينه‌اي از کسي نداشت و نيتش خالص بود بايد به او تبريک گفت و آن چه ما تا الان از مشايي ديديم همين بوده است!


 تصوير تاريخ 

21 دي 1336: دادشاه کشاورز روستايي بلوچ که عليه دولت مرکزي ايران، سر به طغيان گذاشته بود، کشته شد. اوبه همراه برادرش، و چند تن ديگر از افرادش، چهارم فروردين 1336‌ و در نيمه راه چابهار - ايرانشهر به اشتباه راه را بر خودروي رئيس اصل چهار ترومن در منطقه‌ کرمان و کارمندان او بست، و چهار نفر مردان سرنشين اين خودرو را به طرز فجيعي به قتل رسانده بود.

21 دي 1390: مصطفي احمدي روشن معاون بازرگاني سايت هسته‌اي نطنز پس از خروج از منزل در ساعت 8:30 صبح توسط يک موتورسيکلت سوار با چسباندن يک بمب مغناطيسي در ميدان کتابي تهران ترور شد و به شهادت رسيد. وي دانش آموخته رشته مهندسي پليمر از دانشگاه صنعتي شريف بود. رضا قشقايي فرد ديگري که همراه وي بود نيز در اين حادثه به شهادت رسيد.

11 ژانويه 1991: کارل ديويد اندرسون فيزيک‌دان آمريکايي که به خاطر اکتشاف پوزيترون در سال 1936 موفق به دريافت جايزه فيزيک نوبل گرديده بود‌، در سن 85 سالگي در کاليفرنيا درگذشت. او از فرزندان مهاجرين سوئدي بود که در ميان تلاش‌هايش براي اندازه‌گيري طيف انرژي الکترون‌هاي فرعي ناشي از تابش کيهاني به صورت تصادفي توانست پوزيترون را کشف کند.

11 ژانويه 2008: سِر ادموند هيلاري کوهنورد و کاشف و نيکوکار نيوزلندي در سن 89 سالگي در بيمارستان شهرداري آوکلند درگذشت. او و تنزينگ نورگي (نپال) نخستين انسان‌هايي بودند که به قله اورست صعود کردند. اين دو نفر در 29 مه 1953 از مسير يال جنوب شرقي (با عبور از آبشار يخي، کم غربي و لوتسه فيس) به قله اورست رسيده بودند.