نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

نوش‌آبادي در افتتاحيه اولين جشنواره ملي تبليغات:
بخش تبليغات رسانه‌اي نسبت به سطح جهاني ضعيف است


معرفي برگزيدگان نخستين هفته تئاتر دانشگاهي باران

در ديدار رايزن فرهنگي سفارت آلمان با مديرعامل خانه هنرمندان ايران عنوان شد:
تلاش بيشتر براي همکاري فرهنگي و هنري بين آلمان و ايران


تاثير بالاي فيلم هاي مستند در جامعه


«فراري» همچنان متقاضي فجر


 نوش‌آبادي در افتتاحيه اولين جشنواره ملي تبليغات:
 بخش تبليغات رسانه‌اي نسبت به سطح جهاني ضعيف است 

سخنگوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در افتتاحيه اولين جشنواره ملي تبليغات گفت: در بخش تبليغات نسبت به ساير کشورهاي جهان ضعيف هستيم.

به گزارش ايسنا، حسين نوش‌آبادي با بيان اينکه جهان امروز، جهان رقابت است و بايد در آن حساب شده حرکت کرد، متذکر شد: نمي‌شود بدون برنامه، نقشه و جهت‌گيري مشخص در اين ميدان پيروز شد و نظر مخاطبان را به خود جلب کرد؛ براي موفقيت تبليغ‌هايمان نبايد مبني بر عوام‌فريبي باشد و علت موفقيت بسياري از سازمان‌ها در تبليغ همين موضوع است.

سخنگوي وزير ارشاد افزود: خداوند فرموده است که در عرصه تبليغات بايد صبر و شکيبايي پيشه کنيد، چون نمي‌شود با سختي‌ها، انسان عقب‌نشيني کند و اين هم يکي ديگر از نکات تبليغات است. در کشور ما قانوني مختص تبليغات اطلاع‌رساني و روابط عمومي نداريم، آنچه هم که امروز در اين زمينه وجود دارد برگرفته از يک بند مثلا قانون مطبوعات ماده 19 است که به اين موضوع مي‌پردازد.

نوش‌آبادي با بيان اينکه امروزه غول رسانه‌اي در دنيا حاکم است و ما در تبليغات به دليل رشد منابع ارتباطي آن‌ها ضعيف شده‌ايم، اظهار کرد: بايد تلاش کنيم که تبليغاتمان داراي محتوا باشد و از متدهاي روز جهان بهره بگيرد. رسانه‌هاي ما مي‌توانند در اين موضوع کمک کنند، اما موسسات غيرتبليغاتي مي‌تواند پايه‌گذار يک حرکت جديد در پيشرفت تبليغ باشند.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: قانون حق انتشارات آزاد که براي اولين بار در اين دولت به تصويب رسيد و اجرا شد، به اين معني است که مردم اين حق را دارند تا اطلاعات و آگاهي‌هاي لازم را به طور کامل داشته باشند؛ قانون خوبي است و ما بايد به مردمي که ولي‌ نعمت جامعه هستند احترام بگذاريم، چون هدف روابط عمومي، رساندن يک پيام درست به مردم است.

نوش‌آبادي افزود: متاسفانه برخي از رسانه‌هاي ما اکراه دارند که کالاهاي داخلي را تبليغ کنند، ولي بايد اين موضع را تغيير داد و به مسائل ملي بيشتر بها دهيم، زيرا اين موضوع کمک زيادي به پيشبرد اقتصاد مقاومتي مي‌کند.

پس از صحبت‌هاي نوش‌آبادي از کامران کاتوزيان، سيدکاظم نورهاشمي، محسن ميرزايي و امرالله فرهادي چهره‌هاي ماندگار عرصه تبليغات تجليل شد.

همچنين هوشمند سفيدي - رييس نخستين جشنواره ملي تبليغات گفت: با توجه به برداشتن تحريم‌ها و عبور تدريجي از دوره رکود و رونق تبليغات در ايران لازم است تا اهتمام لازم براي کارآمدسازي تبليغات و رهنمون‌سازي آن به سمت تعالي و اثربخشي با رويکرد خلاقيت و ارائه آثار فاخر بکار گرفته شود.

وي با بيان اينکه تاکنون جاي جشنواره‌اي که بتواند خلاء داوري جامع تبليغات را به عهده بگيرد خالي بود، اظهار کرد: اهداف مهم اين جشنواره، تعريف معيارهاي رسانه برتر تبليغاتي و ارائه الگوهاي برتر در حوزه‌هاي مختلف تبليغات است.

سفيدي همچنين با بيان اينکه سالانه بالغ بر 3000 ميليارد تومان در کشور صرف هزينه تبليغات مي‌شود، آن را براي اقتصاد رو به رشد ايران ناکافي دانست و خاطرنشان کرد: سهم ايران در تبليغات جهاني نيازمند افزايش است و بايد سرانه تبليغات با هدف ارائه آگاهي‌هاي بيشتر به مشتريان و کمک به انتخاب بهتر آنان رشد کند؛ در جهان، سالانه 600 ميليارد دلار صرف تبليغات مي‌شود که سهم آمريکا 50 درصد، سهم اروپا 30 درصد و سهم آسيا و آمريکاي لاتين تنها 20 درصد است.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر لزوم حمايت بيشتر از صنعت تبليغات و رونق آن در دوره پسا تحريم،َ تشکيل دانشکده تبليغات و راه‌اندازي مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تبليغات در کشور، تدوين قانون جامع تبليغات و راه‌اندازي مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري تبليغات در کشور، تدوين قانون جامع تبليغات با رويکرد انحصارزدايي و تدوين نظام‌نامه اخلاق حرفه‌اي تبليغات را خواستار شد. سفيدي با بيان اينکه از سال آينده همه گروه‌هاي تبليغات در قالب جشنواره تبليغات داوري خواهد شد، از رويکرد جشنواره به سمت بين‌المللي شدن خبر داد و گفت: تلاش مي‌کنيم در آينده نزديک، جمهوري اسلامي ايران مرجع مهم داوري تبليغات در منطقه باشد.


 معرفي برگزيدگان نخستين هفته تئاتر دانشگاهي باران  

گروه فرهنگي: نخستين هفته تئاتر دانشگاهي باران با معرفي نفرات برگزيده و بزرگداشت کيومرث مرادي به پايان در اين مجموعه پايان يافت. در اختتاميه نخستين هفته تئاتر دانشگاهي باران ميلاد نيک آبادي دبير جشنواره‌، تئاتر حرفه‌اي را محصول تئاتر دانشگاهي دانست و گفت: معرفي نسل جوان به بدنه تئاتر حرفه‌اي در کنار تشويق و حمايت از تئاتر دانشگاهي رويکرد اصلي اين جشنواره است. در اين مراسم که با حضور مدير کل هنرهاي نمايشي، مديرعامل انجمن هنرهاي نمايشي، مدير مرکز تئاتر مولوي،رئيس مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري برگزار شد از «کيومرث مرادي» به پاس حضور موفقش در عرصه آموزش و صحبت‌هاي نادر برهاني مرند و پانته آبهرام تقدير به عمل آمد. در ادامه مهدي شفيعي مدير کل هنرهاي نمايشي گفت: خيلي خوشحالم که من هم دانش آموخته هنر و معماري هستم و به عنوان يک دانشجو تاسف مي‌خورم که چرا خيلي از ظرفيت‌هاي دانشگاه‌هاي هنر خاک مي‌خورد و قرار نيست که اين تالارها در اختيار اجراي عموم دانشجويان قرار بگيرد. شفيعي با بيان اينکه در ارزيابي دبيرخانه سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از بين 78 نمايش صحنه‌اي حاضر حدود 38نمايش کارگردان‌هايي بين رده‌هاي سني20تا35سال دارند افزود: اين اتفاق جديدي است که در تئاتر ما شکل گرفته است و آينده ي بهتري را تئاتر ما با اين ظرفيت تجربه مي‌کند. در بخش اجراي صحنه اي هفته تئاتر دانشگاهي باران، هيات داوران در اين بخش با تقدير از ميلاد فرج‌زاده براي کارگرداني نمايش «الجزاير»، صادق ذوقي را براي کارگرداني نمايش «امپرسيون جيغ بنفش» انتخاب کردند. مهدي مشهدي کاظمي‌براي بازي در دو نمايش «ماشينيست» که نويسندگي و کارگرداني آن را نيز خود بر عهده داشت و «زمين صفر» به نويسندگي و کارگرداني ماهانا نريماني، جايزه بهترين بازيگر مرد را به خود اختصاص داد. هيات داوران بهراد سلاح ورزي را هم براي بازي در نمايش «الجزاير» شايسته تقدير اعلام کرد.

در ميان بازيگران زن شرکت کننده در هفته تئاتر دانشگاهي باران، شيرين صفايي براي بازي در نمايش «من يه قهوه مي‌خوام يا ...» به نويسندگي و کارگرداني فرانک فروتن، به عنوان بهترين بازيگر زن معرفي شد و از سوزان قرباني براي بازي در نمايش «ملکه زيباي لي نين» به نويسندگي مارتين مک دونا و کارگرداني رضا جعفر مدار، تقدير به عمل آمد. ميلاد فرج‌زاده براي نمايشنامه «الجزاير»، به عنوان برگزيده بخش نمايشنامه نويسي از سوي هيات داوران شناخته شد؛ فرانک فروتن نيز براي نمايشنامه «من يه قهوه مي‌خوام يا ...» مورد تقدير قرار گرفت. از ميان هفت نمايش بخش صحنه اي هفته تئاتر دانشگاهي باران، دو نمايش « امپرسيون جيغ بنفش» به کارگرداني صادق ذوقي و «الجزاير» به کارگرداني ميلاد فرج زاده، در سي و چهارمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر روي صحنه مي‌روند. هفته تئاتر دانشگاهي باران، نخستين جشنواره خصوصي تئاتر دانشگاهيان است که به منظور تشويق نسل جوان و معرفي آنان به بدنه تئاتر حرفه اي کشور برگزار گرديد.


 در ديدار رايزن فرهنگي سفارت آلمان با مديرعامل خانه هنرمندان ايران عنوان شد:
 تلاش بيشتر براي همکاري فرهنگي و هنري بين آلمان و ايران 

«مجيد رجبي معمار» مديرعامل خانه هنرمندان ايران با رايزن فرهنگي سفارت آلمان ديدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش روابط عمومي‌خانه هنرمندان ايران، «مجيد رجبي معمار» مديرعامل خانه هنرمندان ايران و مشاور فرهنگي و هنري شهردار تهران با دکتر «راينر بوتس» رايزن و مدير برنامه‌هاي فرهنگي سفارت آلمان ديدار و گفت‌وگو کرد.

در اين ديدار دکتر «راينر بوتس» ضمن ابراز خوشحالي از حضور در خانه هنرمندان ايران، به همکاري با خانه هنرمندان ايران اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته که در ايران به سر مي‌برم با ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي بالاي فرهنگي و هنري اين کشور آشنا شده‌ام، در اين ميان خانه هنرمندان ايران يکي از مراکز بسيار مهم در زمينه فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي و هنري است.

«مجيد رجبي معمار» مديرعامل خانه هنرمندان ايران نيز با اشاره به اهميت تعاملات فرهنگي و هنري ميان دو کشور گفت: آلمان کشوري است که در مغرب زمين در زمينه‌هاي مختلف به ويژه فرهنگي و هنري و فلسفي بسيار تاثيرگذار بوده است، از سوي ديگر ايران نيز در آسيا و منطقه خود تاريخچه درخشاني از لحاظ فرهنگ و تمدن دارد که براي همگان شناخته شده است. وي در ادامه صحبت‌هاي خود افزود: زمينه‌هاي فرهنگي و تاريخي دو کشور امکان همکاري بيشتر را ميان ايران و آلمان فراهم کرده است. همان طور که در گذشته نيز اين دو کشور با يکديگر ارتباط و تعامل بسيار خوبي در زمينه‌هاي مختلف از فرهنگ و هنر تا علم و صنعت داشته‌اند، در آينده نيز قطعاً امکان تعاملات بيشتر ميان دو کشور وجود دارد.

رايزن فرهنگي سفارت آلمان نيز با اشاره به نقش مهم فرهنگي و هنري ايران گفت: در ميان محققان و باستان شناسان آلماني، سابقه ارزشمند تاريخي ايران بارها مورد تائيد و توجه قرار گرفته است. ايران در واقع با تاريخچه تمدني خود نقش فرهنگي بسيار مهمي‌را در منطقه بازي مي‌کند، به همين منظور آلمان علاقه بسيار زيادي براي تعامل بيشتر با ايران در زمينه فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي و هنري دارد.

دکتر «راينر بوتس» در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري آلمان در خانه هنرمندان ايران گفت: ما از سال 2009 براي اولين بار در قالب جشنواره تئاتر فجر در خانه هنرمندان ايران حاضر شديم، در سال‌هاي بعد چند نشست با موضوع تاريخ هنر آلمان در خانه هنرمندان ايران برگزار کرديم و در مهرماه سال گذشته نيز در قالب هفته فرهنگي آلمان نشست‌هاي مختلف ادبي، نمايش فيلم و نمايشگاه تجسمي‌در نگارخانه‌هاي اين خانه برگزار کرديم. «مجيد رجبي معمار» افزود: خانه هنرمندان ايران اين پتانسيل را دارد که نه فقط در يک هفته مشخص بلکه در طول سال ميزبان برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي و هنري بين‌المللي باشد.

مديرعامل خانه هنرمندان ايران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به حضور ايران در آلمان و برگزاري فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري اشاره کرد و گفت: خانه هنرمندان ايران مي‌تواند با خانه‌ها و نهادهاي مختلف فرهنگي و هنري در آلمان براي برقراري تعامل بيشتر ارتباط برقرار کند و تفاهم‌نامه همکاري امضا کند تا شرايط حضور هنرمندان ايران و به تصوير کشيدن فرهنگ و هنر ايران در آلمان براي مخاطبان و هنرمندان آن کشور مهيا شود.

دکتر «راينر بوتس» رايزن و مدير برنامه‌هاي فرهنگي سفارت آلمان نيز با استقبال از اين پيشنهاد گفت: در آلمان به دليل وجود نهادهاي فرهنگي و هنري متعدد از جمله «خانه هنر دنيا» در برلين امکان اين همکاري و تعامل وجود دارد و من اميدوارم در آينده نزديک بتوانم شرايط اين همکاري فرهنگي و هنري ميان خانه هنرمندان ايران با مراکز فرهنگي و هنري آلمان را مهيا سازم.


 تاثير بالاي فيلم هاي مستند در جامعه 

مهدي شامحمدي معتقد است انتظاراتي که جامعه ما از سينما دارد را فيلم مستند به تنهايي به دوش مي‌کشد و اين نشان از تاثير سينماي مستند در جامعه دارد. به گزارش روابط عمومي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، مهدي شامحمدي تهيه کننده مستند «فصل هرس» که با اين فيلم نشان فيروزه بهترين مستند نهمين دوره جشنواره بين المللي سينماحقيقت را به خود اختصاص داد، در گفتگويي اظهار داشت: «قبل از جشنواره و ديدن آثار اين دوره، مي‌دانستم «فصل هرس» در ميان نامزدهاي نهايي جشنواره حضور خواهد داشت و جايزه بهترين کارگرداني را مي‌برد، اما بعد از ديدن آثار اين دوره از جشنواره و ارزيابي واکنش مخاطبان، مطمئن شدم اين فيلم با اقبال هيات داوران هم مواجه خواهد شد.» وي با تاکيد بر اينکه لقمان خالدي بهتر از هر کسي مي‌توانست اين مستند را بسازد، خاطرنشان کرد: «من کار مستندسازي انجام مي‌دهم اما ترجيح دادم اين سوژه را به لقمان پيشنهاد بدهم و فکر کردم که او بهتر از من مي‌تواند روي چنين موضوعي کار کند. خوشبختانه او هم به خاطر دغدغه‌اي که داشت، از آن استقبال کرد.» تهيه کننده مستند «فصل هرس» حجم آثار مستند بلند ارسال شده به دبيرخانه نهمين جشنواره سينماحقيقت را يکي از شگفتي‌هاي اين دوره از جشنواره دانست و عنوان کرد: «در معتبرترين جشنواره مستند آمريکا، در نهايت 70 مستند بلند متقاضي حضور در بخش مسابقه هستند، اما در اين دوره از جشنواره سينماحقيقت ما شاهد 136 مستند بلند ارسالي به دبيرخانه بوديم که به نظرم رقم قابل ملاحظه‌اي است».

او با بيان اينکه کيفيت بالاي مستندهاي بلند کار را براي هيات داوران سخت مي‌کرد، گفت: «تعداد فيلم‌هاي خوب قابل ملاحظه بود و کار انتخاب بهترين‌ها به اندازه‌اي سخت بود که يکي، دو مستند قابل توجه از حضور ميان نامزدهاي نهايي بازماندند. خوشبختانه جشنواره سينماحقيقت به قدري تاثير‌گذار بوده که شنيده‌ام سياستگذاران سينمايي کشور و در راس آنها آقاي ايوبي قرار است از سال آينده يک تا سه فيلم مستند را وارد بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر کنند».

رونمايي ازکتاب

«شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني»

مراسم رونمايي کتاب «شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني» هم‌زمان با انتشار اين کتاب برگزار مي‌شود. به گزارش ايلنا، نشر مرکز در نظر دارد هم‌زمان با انتشار کتاب «شناخت کورش، جهانگشا‌ي ايراني» مراسم رونمايي اين کتاب را برگزار کند. «شناخت کورش» نوشته رضا ضرغامي، پژوهشگر ايراني مقيم آمريکاست که عباس مخبر آن را به فارسي برگردانده است. کتاب حاضر روايتي از زندگي کورش بنيان‌گذار سلسله هخامنشي است. در اين روايت بناي نويسنده بر اين بوده است که تا حد امکان همه منابع موجود درباره کورش را از نظر بگذراند، اما کتاب را به شيوه رايج نوشته‌هاي دانشگاهي ننوشته و مقايسه و سبک و سنگين کردن شواهد را در مرکز کار خود قرار نداده است، بلکه کوشيده تا ماجرايي داستان‌گونه از زندگي کـورش بازگو کند که هم بر منابع تاريـخي متکي باشد و هم گـروه گستـرده‌تري از خوانندگان را با خود همراه کند. در اين مسير نويسنده براي سامان بخشيدن به روايت خود بسياري از جريان‌هاي تاريخي‌موازي را هم بازگو کرده است تا کورش را در قاب زمينه و زمانه خود بهتر تصوير کند.


 «فراري» همچنان متقاضي فجر  

جهانگير کوثري يکي از دو تهيه‌کننده فيلم «فراري» از آماده سازي اين فيلم براي شرکت در جشنواره فيلم فجر و نيز حضور رضا کيانيان با نقشي استثنايي در اين فيلم خبر داد. اين تهيه‌کننده سينما به ايسنا گفت: فيلم «فراري» آخرين روزهاي فيلمبرداري را پشت‌سر مي‌گذارد و آقاي داودنژاد کارگردان فيلم به طور همزمان آن را مونتاژ مي‌کند و تصميم داريم فيلم را به جشنواره فيلم فجر ارائه کنيم. وي درباره اينکه پيش از اين اعلام شده فيلم ديگري به ليست آثار شرکت کننده در جشنواره فيلم فجر اضافه نمي‌شود، توضيح داد: ما فيلم را به جشنواره ارائه مي‌دهيم که اگر دوست داشتند، در اين رويداد به نمايش در بيايد، در غير اين صورت يک اکران خصوصي براي اهالي مطبوعات مي‌گذاريم. کوثري خاطرنشان کرد: ما متقاضي اکران نوروزي فيلم هستيم چون معتقديم اين فيلم براي عيد بسيار مناسب است. وي همچنين از پيوستن رضا کيانيان به گروه بازيگران اين فيلم خبر داد و افزود: آقاي کيانيان در دو سه روز آينده مقابل دوربين مي‌رود و نقشي استثنايي در اين فيلم دارد.

«دالغا» در جشنواره موسيقي فجر اجرا ندارد

تهيه‌کننده کنسرت‌هاي گروه «دالغا» گفت: اين گروه در سي‌ويکمين جشنواره موسيقي فجر هيچ اجرايي ندارد و تنها اجراي امسال گروه «دالغا» در شهر تهران، براي 29 دي‌ماه در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد برنامه‌ريزي شده است. به گزارش ايسنا، مسؤولان برگزاري سي‌ويکمين جشنواره موسيقي فجر نام گروه موسيقي «دالغا» را براي اجرا در تاريخ 28 بهمن 1394 در جدول برنامه‌ها قرار داده‌اند، اما تهيه‌کننده و سرپرست گروه «دالغا» اين موضوع را رد مي‌کنند. علي غزنوي - مدير برنامه‌ها و تهيه‌کننده کنسرت‌هاي گروه «دالغا» - گفت: گروه موسيقي «دالغا» قرار نيست، اجرايي در جشنواره موسيقي فجر داشته باشد. در همين زمينه، چنگيز مهدي‌پور - سرپرست گروه «دالغا» - اظهار کرد: متأسفانه بدون هماهنگي با ما، نام گروه «دالغا» را در جدول برنامه‌هاي سي‌ويکمين جشنواره موسيقي فجر قرار داده بودند، در حالي که ما هرگز چنين برنامه‌اي نداشتيم و نداريم. اين نوازنده قوپوز با اشاره به سابقه حضور گروه «دالغا» در جشنواره‌هاي پيشين موسيقي فجر، گفت: سال گذشته مسؤولان جشنواره از ما خواستند تا در جشنواره اجرايي داشته باشيم که البته اين حضور با کم‌ترين هزينه مالي انجام شد؛ اما ما براي رونق موسيقي نواحي و بدون انگيزه مالي به جشنواره رفتيم و درست دو روز قبل از کنسرت خودمان، در جشنواره اجرا داشتيم.

انيميشن «مهمان ناخوانده» روايت قصه‌اي قديمي

مجموعه انيميشن «مهمان ناخوانده» محصول مرکز صبا به مرحله دوبله رسيد. به گزارش مهر، مجموعه آموزشي – سرگرمي «مهمان ناخوانده» به تهيه کنندگي مركز صبا و کارگرداني حميد عليخاني در 52 قسمت 15 دقيقه اي با تکنيک سه بعدي در مرکز صبا توليد شد و اين روزها در حال دوبله شدن به مديريت محمدرضا صولتي است. هدف از توليد مجموعه انيميشن موزيکال «مهمان ناخوانده» که براي گروه سني 5 تا 10 سال توليد شده است، سرگرمي و آموزش کودکان در فضايي موزيکال و نشاط آور است. داستان مفرح اين اثر برگرفته از روايت هاي قديمي شيرين ايراني است که در آن حيوانات در يک شب باراني به خانه پيرزني مهربان به نام عم قزي پناه مي‌برند و بعد اتفاقات مهيج و مفرح ديگري رخ مي دهد. توليد اين انيميشن تا دو روز آينده به پايان مي‌رسد و «مهمان ناخوانده» آماده نمايش مي شود.