نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

صادرات نفت به ژاپن 2 برابر مي‌شود
3 پالايشگاه ژاپني در صف خريد نفت


سقوط قيمت نفت متوقف شد


فاينانس طرح‌هاي برقي ايران توسط اسلووني

امروز و با حضور رئيس‌جمهوري رسما افتتاح مي‌شود
بهره‌برداري از ايراني‌ترين فازهاي پارس جنوبي

دردسرهاي نفت ?? دلاري
اکثر پالايشگاه‌هاي ايران زيان‌ده شدند


اخبارکوتاه


گزارش


 صادرات نفت به ژاپن 2 برابر مي‌شود
 3 پالايشگاه ژاپني در صف خريد نفت 

با آغاز شمارش معکوس لغو تحريم‌ها، قرارداد فروش نفت با پالايشگاه‌هاي ژاپني در حالي در حال تمديد شدن است که پيش‌بيني مي‌شود در دوران پساتحريم فروش نفت ايران به ژاپن دو برابر شود.

به گزارش مهر، در شرايط فعلي هر چند پيشي گرفتن عرضه از تقاضا و وجود بين 5/1 تا 2 ميليون بشکه نفت مازاد در بازار به چالشي جدي براي توليدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام تبديل شده اما شرکت ملي نفت ايران با ورود به سال 2015 ميلادي در حال تمديد قراردادهاي فروش نفت خام با مشتريان سنتي از چين، ژاپن، کره جنوبي، هند و ترکيه است.

براساس گزارش رسانه‌هاي خارجي، مذاکرات براي امضاي قراردادهاي جديد فروش نفت خام ايران با پالايشگاه‌هاي چيني آغاز شده و حتي تاکنون قرارداد فروش نفت ايران با دو شرکت شرکت «سينوپک» و «ژوهاي» چين تمديد شده و مذاکرات با شرکت‌هاي نفتي «پترو چاينا» و «CNOOC» چين بر سر تمديد قراردادهاي جديد آغاز شده است.

از اين رو پس از تمديد قرارداد تعدادي از پالايشگاه‌هاي نفت چين همچون شرکت «سينوپک» و «ژوهاي» و توافق مقدماتي با پالايشگاه‌هاي «پترو چاينا» و «CNOOC» چين براي تمديد قراردادها در سال 2015 ميلادي، قرارداد شرکت‌هاي پالايش نفت ژاپني نيز در حال تمديد است.

سيدمحسن قمصري، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران هفته گذشته با اشاره به تمديد بخش عمده‌اي از قراردادهاي صادرات نفت خام ايران به مشتريان و خريداران سنتي کشور به ويژه در دوران تحريم، گفته بود: بخشي از قراردادهاي فروش نفت تمديد شد و البته موعد تمديد برخي ديگر از اين قراردادها آغاز سال 2016 ميلادي نيست.

در اين بين ژاپن يکي از بازارهاي استراتژيک و سنتي براي نفت ايران به شمار مي‌رود به طوري‌که سابقه شکل گيري و توسعه تجارت نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي بين ايران و ژاپن به حدود 40 سال قبل باز مي‌گردد.

صادرات نفت ايران به ژاپن 2 برابر مي‌شود

براساس آمارهاي ارائه شده توسط وزارت اقتصاد و صنايع ژاپن واردات نفت خام ژاپن از ايران در نوامبر 2015 ميلادي حدود 1/3 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش يافته و سرزمين آفتاب تابان در ماه گذشته روزانه بيش از 168 هزار بشکه از ايران نفت وارد کرده است.

با اين وجود، يکي از مهمترين چالش‌هاي پيش روي به منظور افزايش صادرات نفت خام ايران به پالايشگاه‌هاي ژاپني به ويژه در دوران پساتحريم، کاهش ظرفيت پالايش نفت در اين کشور آسيايي است. ظرفيت پالايش نفت ژاپن از حدود پنج ميليون و 500 هزار بشکه در روز در چند سال اخير به روزانه حدود سه ميليون و 500 هزار بشکه کاهش يافته که محدود شدن ظرفيت پالايش نفت، رقابت در بين کشورها به منظور گرفتن سهم بيشتر در اين بازار استراتژيک نفتي را دو چندان کرده است.

در همين حال مديرامور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از هدف گذاري کسب سهمي‌10 درصدي در بازار نفتي ژاپن در دوران پساتحريم خبر داده و تاکيد مي‌کند: پس از لغو تحريم‌ها حجم صادرات نفت خام ايران به ژاپن بايد به 350 هزار بشکه در روز افزايش يابد. يکي از مهمترين برگ برنده‌هاي نفت ايران در بازار ژاپن، سازگاري استاندارد و کيفيت طلاي سياه ايراني در مقايسه با ساير کشورهاي رقيب به ويژه نفت توليدي کشورهاي حاشيه خليج فارس است و از اين رو پالايشگران ژاپني در صورت لغو تحريم‌ها از انگيزه کافي براي افزايش واردات و خريد نفت از ايران برخوردار خواهند بود.

قرارداد غول نفتي ژاپن

تمديد شد

با گذشت چند روز از آغاز سال جديد ميلادي، «شرکت جي ايکس اويل اند انرژي» ژاپن به عنوان يکي از بزرگ‌ترين خريداران نفت ايران از تمديد قرارداد سالانه خريد نفت از تهران براي سال 2016 خبر داده و اعلام کرده است: حجم قرارداد اين شرکت در سال 2015 ميلادي برابر با 53 هزار بشکه نفت در روز است. ياسوشي کيمارو، رئيس هلدينگ جي ايکس در حاشيه يک اجتماع صنعت نفت، تاکيد کرده است: قرارداد سالانه با شرکت ملي نفت ايران تمديد شده است. از سوي ديگر، «هيساشي کوباياشي» رئيس پالايشگاه نفت «کازمو» ژاپن هم با تاکيد بر اينکه با لغو تحريم‌ها به دنبال افزايش واردات نفت خام از ايران هستيم، گفته است: البته شرايط اقتصادي عامل کليدي براي ما به منظور افزايش صادرات نفت از ايران خواهد بود اما اين احتمال وجود دارد که در سال‌جاري ميلادي با رفع تحريم‌ها واردات نفت خود را از ايران افزايش دهيم.

در کنار پالايشگاه‌هاي «کازمو»، «شرکت جي ايکس اويل اند انرژي»، «ايده ميتسو» و «شواشل» از ديگر پالايشگاه‌هاي خريدار سنتي نفت خام ايران به شمار مي‌روند که هم‌اکنون مراحل ادغام خود را پشت سر مي‌گذارند. بر اين اساس مطابق با توافق‌ها و مذاکرات انجام شده بين شرکت ملي نفت ايران و طرف ژاپني، قرار است نفت خام ايران حتي پس از انجام مراحل ادغام به پالايشگاه‌هاي اين مجموعه صادر شود. قمصري، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با استقبال از طرح ادغام شرکت‌هاي نفتي «ايده ميتسو» و «شواشل»، گفته است: اين اتفاق براي ايران خوب است، چرا که شرکت ملي نفت ايران رابطه خوبي با شواشل دارد و شرکت ايده ميتسو هم با توجه به سابقه شصت ساله‌اي که با ايران دارد مي‌تواند اين روابط را تکميل کند.


 سقوط قيمت نفت متوقف شد 

اختلافات سياسي ايران و عربستان، ترمز سقوط آزاد قيمت نفت در بازار را کشيد به طوري‌که پس از هفته‌ها کاهش قيمت، بهاي اکثر شاخص‌هاي نفتي جهان در اولين معاملات سال 2016 صعودي شد.به گزارش مهر، با گذشت چند روز از آغاز سال جديد ميلادي، روند سقوط آزاد قيمت طلاي سياه در بازار جهاني متوقف شد و حتي در معاملات منتهي به هفته اول ژانويه سال 2016 ميلادي، قيمت اکثر شاخص‌هاي نفتي جهان با افزايش چند سنتي همراه شد.بر اين اساس با وجود افزايش 10 سنتي قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي ايران اما کماکان نفت سنگين ايران در بازار در سطوح 28 دلاري به مشتريان عرضه مي‌شود به طوري‌ که در معاملات منتهي به اول ژانويه، بهاي هر بشکه نفت سنگين صادراتي ايران حدود 28 دلار و 50 سنت داد و ستد شده است.

علاوه بر اين، قيمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران هم با افزايش 13 سنتي در معاملات منتهي به اول ژانويه 2016 ميلادي هر بشکه 31 دلار و 20 سنت به مشتريان عرضه شده است. در مجموع از ابتداي سال 2015 ميلادي تاکنون متوسط قيمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتي ايران 50 دلار و يک سنت و متوسط قيمت هر بشکه نفت خام سنگين صادراتي کشور حدود 47 دلار و 94 سنت بوده است.از سوي ديگر، در اين مدت قيمت هر بشکه سبد نفتي اوپک با افزايش 17 سنتي به 31 دلار و 59 سنت، بهاي هر بشکه نفت خام سبک شيرين آمريکا با افزايش 93 سنتي به 37 دلار و 8 سنت و قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال با افزايش 25 سنتي به 36 دلار و 51 سنت رسيده است.در همين حال، در معاملات منتهي به اول ژانويه 2016 ميلادي، قيمت هر بشکه نفت خام شاخص دوبي با افزايش 20 سنتي به 32 دلار و 6 سنت و بهاي هر بشکه نفت عمان با افزايش 13 سنتي به 32 دلار و 13 سنت رسيده است.به اعتقاد تحليلگران بازار نفت، بالا گرفتن اختلافات سياسي بين جمهوري اسلامي‌ايران و عربستان سعودي به عنوان دو کشور موسس و تاثيرگذار در اوپک، يکي از مهمترين دلايل توقف سقوط قيمت نفت در بازار جهاني در معاملات منتهي به اول ژانويه سال جديد ميلادي بوده است.با اين وجود، در شرايط فعلي پيشي گرفتن عرضه از تقاضا و وجود 5/1 تا 2 ميليون بشکه نفت مازاد در بازار و ثبت رکوردهاي جديد افزايش توليد نفت توسط روسيه، عراق و عربستان سعودي از مهمترين دلايل پايين بودن قيمت طلاي سياه در بازار به شمار مي‌رود.


 فاينانس طرح‌هاي برقي ايران توسط اسلووني 

وزير نيرو با اشاره به ارائه پيشنهاد فاينانس طرح‌هاي برقي ايران توسط اسلووني از توافق با روسيه و گرجستان به عنوان برنامه جديد توسعه تجارت برق کشور نام برد.به ‌گزارش مهر، حميد چيت‌چيان در ديدار با «ازدراکو پوچيو الشک» وزير توسعه اقتصادي و فناوري اسلووني با بيان اينکه حضور هيات تجاري و شرکت‌هاي اقتصادي اسلووني در ايران و گشايش دفتر نمايندگي تجاري اسلووني در تهران، تقويت همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري بين دو کشور را نويد مي‌دهد، گفت: پيشتر بين وزارت نيرو و وزارت توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني يادداشت تفاهم همکاري‌هاي مشترک امضا شده بود و بدون شک کليد موفقيت شرکت‌هاي اسلووني در ايران، توليد مشترک اين شرکت‌ها با شرکت‌هاي ايراني است.

وزير نيرو با اشاره به ظرفيت بالاي توليد برق در ايران، اظهار داشت: هم اکنون ظرفيت توليد برق ايران به بيش از 74 هزار مگاوات افزايش يافته و با اجراي يک برنامه 10 ساله به اين ظرفيت به 50 هزار مگاوات افزوده مي‌شود که زمينه خوبي را براي تجارت برق فراهم مي‌کند.اين عضو کابينه دولت با اشاره به نشست دو هفته قبل خود با وزراي انرژي ارمنستان، ‌گرجستان و روسيه و اتصال شبکه‌هاي برق چهار کشور که فرصت تجارت برق را فراهم خواهد کرد، يادآور شد: هم اکنون بيش از 10 ميليارد کيلووات ساعت صادرات برق ايران به ترکيه، افغانستان، پاکستان و عراق مي‌شود.وزير نيرو با يادآوري اينکه امکانات خوبي در تجارت برق در ايران فراهم است، از حضور شرکت‌هاي اسلووني در ايران استقبال کرد و اظهار داشت: يکي از مواردي که در ارتقاي همکاري‌هاي دو کشور موثر خواهد بود، فاينانس پروژه‌هاي داخلي از سوي شرکت‌هاي اسلووني خواهد بود.ازدراکو پوچيو الشک، وزير توسعه اقتصادي و فناوري جمهوري اسلووني هم در اين نشست با استقبال از لغو تحريم‌هاي اقتصادي ايران، گفت: از چند سال قبل حجم همکاري‌هاي اقتصادي اسلووني با ايران 22 ميليون يورو بوده است که اين ميزان بايد به 60 ميليون يورو افزايش يابد.

اين مقام اسلونيايي با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه در حوزه انرژي، بيان کرد: امضاي اين تفاهم‌نامه اولين گام براي تاسيس کميسيون مشترک بين دو کشور و اولين گام براي توسعه روابط تجاري و اقتصادي است.به گفته وي، اسلووني تمايل دارد در زمينه‌هاي ساخت سامانه‌هاي اتوماسيون، انرژي، هيدرومکانيکال و ‌آب‌هاي پاکيزه روابط تجاري خود را با ايران افزايش دهد.


 امروز و با حضور رئيس‌جمهوري رسما افتتاح مي‌شود
 بهره‌برداري از ايراني‌ترين فازهاي پارس جنوبي  

گروه نفت و انرژي: فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي در روز جاري با حضور رئيس‌جمهوري، وزير نفت و جمعي از مديران ارشد به طور رسمي ‌افتتاح مي‌شود.فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي به عنوان ايراني‌ترين پروژه پارس جنوبي، دومين فازهايي هستند که در دولت تدبير و اميد افتتاح مي‌شوند؛ فاز 12 پارس جنوبي اواخر سال گذشته افتتاح شد.رکن‌‌الدين جوادي،مديرعامل شرکت ملي نفت ايران روزگذشته با حضور در محل فازهاي 15و16 در جلسه‌اي مشترک با کارفرما و پيمانکاران فازهاي 15 و16 پارس جنوبي، روند آماده‌سازي افتتاح اين فازها از سوي دکتر روحاني، رئيس‌جمهوري را بررسي کرد.

معاون وزير نفت همچنين از بخش‌هاي مختلف پالايشگاهي فاز 15 و 16 پارس جنوبي بازديد کرد و دستورات لازم را براي برگزاري هرچه بهتر مراسم به برگزارکنندگان ارائه کرد.بنابر اين گزارش،هدف‌ از توسعه‌ فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي، توليد روزانه‌6/56 ميليون‌ مترمکعب‌ گاز طبيعي‌، 75 هزار بشکه‌ ميعانات‌ گازي‌،400 تن‌ گوگرد و توليد سالانه‌ 05/1 ميليون‌ تن‌ گاز مايع «LPG» (پروپان و بوتان) و يک ميليون‌ تن‌ اتان‌ براي تامين‌ خوراک‌ واحدهاي‌ پتروشيمي‌است؛ با افتتاح اين فازها پس از 9 سال، روزانه 20 ميليون دلار به درآمد ارزي کشور اضافه مي‌شود.با توجه به کمبود خوراک گاز اتان در مجتمعهاي پتروشيمي‌کشور، راه‌اندازي اين فازها مي‌تواند تحولي سازنده در بحث خوراک پتروشيمي‌ها ايجاد کند.شايان ذکر است: از آذرماه سال 1392 تاکنون بيش از 15,5 ميليارد مترمکعب گاز، 14 ميليون بشکه ميعانات گازي، سه هزار تن گوگرد و بيش از پنج هزار تن اتان از فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي توليد شده است.تاسيسات‌ دريايي‌ و ساحلي‌ اين‌ فازها شامل دو سکوي‌ حفاري‌ (هرکدام شامل‌ 11 حلقه‌ چاه‌)، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ 32 اينچ‌ دريايي‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقريبي 115 ‌کيلومتر، دو خط‌ لوله‌ 5/4 اينچي‌ انتقال‌ محلول‌ گلايکول‌ به‌ طول‌ تقريبي‌ 115 کيلومتر، واحدهاي‌ شيرين‌سازي‌ گاز و خدمات وابسته‌ است.کنسرسيومي‌از شرکت‌هاي ايراني متشکل از شرکت‌هاي آريا نفت شهاب، تاسيسات دريايي، ايزوايکو، صف و حفاري دانا به راهبري شرکت آريا نفت شهاب مجري توسعه بخش‌هاي خشکي و دريايي اين پروژه هستند.

رديف چهارم فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي وارد مدار شد

چهارمين رديف پالايشي فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي وارد مدار توليد شد.به گزارش شانا،چهارمين رديف پالايشي فازهاي 17 و 18 شب شنبه هفته جاري و در آستانه افتتاح فازهاي 15 و 16 پارس جنوبي، وارد مدار توليد شد.توليد کنوني فازهاي 17 و 18 روزانه 23 ميليون مترمکعب است؛ همچنين يکي از مخازن ميعانات گازي اين فاز به صورت کامل پر شده و آماده صادرات است.با توجه به روند دريافت گاز از دريا پيش‌بيني مي‌شود دومين مخزن ميعانات گازي اين دو فاز نيز بزودي پر شود.براساس اين گزارش، پيشرفت فيزيکي بخش خشکي اين فازها هم اکنون صد درصد است.هم‌اکنون از 4 سکوي فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي، 2 سکو در مدار توليد قرار دارد و براساس برنامه ريزي صورت گرفته، تلاش مي‌شود 2 سکوي اقماري نيز به بهره‌برداري برسد.فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي از جمله فازهايي هستند که در اولويت نخست تامين منابع براي بهره‌برداري قرار دارند و هدف از اجراي پروژه‌ اين فازها، توليد روزانه 50 ميليون مترمکعب گاز، 80 هزار بشکه ميعانات گازي و 400 تن گوگرد است.


 دردسرهاي نفت ?? دلاري
 اکثر پالايشگاه‌هاي ايران زيان‌ده شدند 

با سقوط قيمت نفت و بالا بودن ظرفيت توليد نفت کوره، اکثر پالايشگاه‌هاي نفت کشور زيان ده شده‌اند و به اعتقاد مسئولان وزارت نفت، درصورت عدم حمايت‌هاي دولتي ورشکست مي‌شوند.

به گزارش مهر، ظرفيت فعلي پالايش نفت خام ايران با احتساب ميعانات گازي به حدود يک ميليون و 800 هزار تا يک ميليون و 850 هزار بشکه مي‌رسد که با وجود ايجاد اين ظرفيت، اما به دليل بالا بودن ظرفيت توليد محصولاتي همچون نفت کوره «مازوت»، حاشيه سود فعاليت‌هاي پالايشگاهي در کشور را به شدت کاهش مي‌دهد.

در شرايط فعلي ايران از نظر ظرفيت پالايش نفت در جايگاه يازدهم، از نظر توليد بنزين در جايگاه نهم و در زمينه توليد گازوئيل در رده سيزدهم جهان قرار دارد اما از حيث توليد نفت کوره ايران به بزرگترين کشور توليدکننده اين محصول نفتي در جهان تبديل شده است. بر اين اساس يکي از سياست‌هاي توسعه و ارتقاي سطح کمي‌و کيفي صنعت پالايش نفت ايران در دوران پساتحريم اصلاح سبد توليد فرآورده‌هاي نفتي در پالايشگاه‌ها با کاهش سهم نفت کوره به کمتر از 10 درصد است. از اين رو تاکنون مذاکراتي با ژاپن، چين و کره جنوبي به منظور اجراي طرح‌هاي بهبود کيفيت و اصلاح کميت توليد فرآورده‌هاي نفتي در برخي از پالايشگاه‌هاي قديمي‌کشور همچون پالايشگاه آبادان، اصفهان، بندرعباس و لاوان آغاز شده است. از سوي ديگر همزمان با سقوط آزاد قيمت جهاني طلاي سياه به بشکه‌اي کمتر از 35 دلار، بالا بودن ظرفيت توليد محصولاتي با ارزش افزوده کمتر همچون نفت کوره به پاشنه آشيل پالايشگاه‌هاي قديمي‌نفت کشور تبديل شده است به طوري که با استثناي پالايشگاه نفت شازند اراک تمامي‌ پالايشگاه‌هاي کشور زيان ده هستند و حتي برخي از اين پالايشگاه‌ها در صورت عدم حمايت دولت ورشکست خواهند شد. عباس کاظمي‌در گفتگو با مهر با تاييد زيان ده بودن اکثر پالايشگاه‌هاي نفت کشور، گفت: علت زيان ده بودن پالايشگاه‌هاي نفت ايران توليد مازوت زياد است نه کاهش قيمت نفت خام و اگر سهامداران پالايشگاه‌ها به دنبال اجرايي کردن برنامه‌هاي تبديل مازوت به بنزين يا گازوئيل نروند، هميشه با حاشيه سود پايين يا ضرردهي بايد فعاليت کنند. مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه اگر قيمت نفت خام کاهش پيدا کند در واقع براي پالايشگاه‌ها بايد مناسب باشد که خوراک آنها ارزان شود ولي مشکل توليد مازوت يا نفت کوره زياد است، تصريح کرد: بنابر اين در شرايط فعلي اجراي پروژه‌هاي تبديل مازوت به فرآورده‌هاي ارزشمند از نان شب واجب تر است.

معاون وزير نفت همچنين در پاسخ به اين پرسش مهر که بار مالي کاهش ظرفيت توليد نفت کوره به کمتر از 10 درصد در پالايشگاه‌ها چقدر است؟ بيان کرد: حجم سرمايه‌گذاري بسته به ظرفيت پالايشگاه متفاوت است. براي نمونه، هزينه اين تبديل سازي در پالايشگاه اصفهان 5/1 تا 2 ميليارد دلار و همچنين بندرعباس به همين مقدار است.

کاظمي‌همچنين در خصوص احتمال جمع‌آوري پالايشگاه نفت کرمانشاه در آينده‌اي نزديک، توضيح داد: پالايشگاه کرمانشاه چون کوچک است و 15 تا 20 هزار بشکه بيشتر توليد نمي‌کند، خيلي ارزش تغييرات ندارد و از اين رو به دنبال ساخت پالايشگاه آناهيتا در کرمانشاه هستيم. معاون وزير نفت با يادآوري اينکه وزارت نفت به شدت به دنبال زمينه سازي براي اجرايي شدن طرح پالايشگاه نفت آناهيتاي کرمانشاه است، تاکيد کرد: تاکنون تخفيف 10 درصدي به عنوان خوراک براي اين پالايشگاه در نظر گرفته شده است و سرمايه‌گذاران هم آمده‌اند براي توسعه مذاکره کرده‌اند.

کاظمي ‌با اشاره به ارتقاي جايگاه بالا رفتن استاندارد و کيفيت فرآورده‌هاي نفتي در تجارت خارجي، بيان کرد: در حال حاضر بحث کيفيت پر‌رنگ شده که حتي مشتري‌هاي مرزهاي خشکي فرآورده نفتي ايران همچون افغانستان و عراق به دنبال گازوئيل کيفي هستند که خوشبختانه واحد کيفي‌سازي گازوئيل در پالايشگاه نفت اراک و تهران در مدار بهره‌برداري است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه بزودي طرح جديد گازوئيل سازي پالايشگاه نفت لاوان در مدار بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: علاوه بر اين، پالايشگاه نفت بندر عباس اوايل سال آينده و عمليات اجرايي پالايشگاه‌هاي اصفهان و تبريز به تازگي شروع کرده‌اند، بنابراين اگر همه فرآورده‌هاي توليدي کيفي باشند فروش راحت‌‌تري خواهند داشت.


 اخبارکوتاه 

افتتاح دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي کيش

دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي کيش با محوريت سرمايه‌گذاري، امروز در جزيره کيش افتتاح مي‌شود.به گزارش شانا، دوازدهمين نمايشگاه بين‌المللي انرژي کيش، با محوريت سرمايه‌گذاري،به مدت 4 روز در جزيره کيش برگزار مي‌شود.براساس اين گزارش، شرکت‌هاي خارجي، نخستين بار است که در نزديک به 10 سال اخير، به‌طور مستقيم در اين رويداد نمايشگاهي شرکت مي‌کنند؛ کشورهاي ايتاليا، چين، ترکيه، هلند، هندوستان، کره جنوبي، تايوان، آذربايجان، مالزي، فرانسه، اتريش، امارات، اسپانيا، آلمان، بلژيک، استراليا و روسيه در نمايشگاه بين‌المللي انرژي کيش حضور خواهند داشت.در اين نمايشگاه، آخرين فرصت‌ها‌ و ظرفيت‌هاي سرمايه‌گذاري، سرمايه پذيري، دستاوردهاي سازندگان و توليدکنندگان نفت، گاز، پتروشيمي، آب، برق و انرژي‌هاي نو عرضه مي‌شود.نمايشگاه امسال با حمايت وزارت نفت، شرکتهاي ملي نفت، گاز، پتروشيمي، پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت، سنديکاي صنعت برق، شرکت طراحي و مهندسي و تامين قطعات و مواد شيميايي صنايع پتروشيمي‌(اسپک) در مساحتي به وسعت 18 هزار مترمربع برگزار مي‌شود.

افزايش ضريب اطمينان

انتقال گاز مرکز کشور

تاسيسات تقويت فشار گاز پل کله روي خط چهارم سراسري به بهره‌برداري رسيد.مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران در گفت‌وگو با شانا اظهار کرد: اين تاسيسات با آرايش 1+3 روي خط چهارم سراسري تعريف شده و بهره‌برداري از آن پايداري انتقال گاز استانهاي مرکز کشور را افزايش مي‌دهد.حسن منتظر تربتي با بيان اين که اين تاسيسات ظرفيت انتقال روزانه 110 ميليون مترمکعب گاز را دارد، افزود: براي ساخت اين تاسيسات تقويت فشار حدود 200 ميليارد تومان هزينه شده است.وي اعلام کرد: اين تاسيسات در زميني به مساحت 9 هکتار در استان اصفهان و در نزديکي ايستگاه پل کله قديم، ساخت شده و فشار گاز ورودي حدود يکهزار پي.اس.آي (پوند بر اينچ مربع) را به يکهزار و 305 پي.اس.آي افزايش مي‌دهد.

ابلاغيه دولتي براي ارائه قير رايگان

دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري با ابلاغ قانون اصلاح بند (ي) تبصره (2) قانون بودجه سال 1394 کل کشور براي اجرا به وزارت نفت و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، تکليف وزارت نفت براي ارائه قير رايگان به دستگاه‌هاي اجرايي را مشخص کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دولت، اين قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علني روز يکشنبه مورخ 15 آذرماه يکهزار و سيصد و نود و چهار مجلس شوراي اسلامي‌تصويب و در تاريخ 25/9/1394 به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.بر اساس ابلاغيه رييس‌جمهور، وزارت نفت موظف است از طريق شرکت‌هاي دولتي تابعه ذي ربط معادل ارزش ريالي دو ميليون تن قير رايگان تا سقف بيست و چهار هزار ميليارد ريال به نسبت شصت و دو درصد (62 درصد) در اختيار وزارت راه و شهرسازي جهت روکش آسفالت و آسفالت راه‌هاي روستايي و بيست درصد (20 درصد) در اختيار بنياد مسکن انقلاب اسلامي‌جهت آسفالت معابر و بهسازي روستاها و انجام پروژه‌هاي مشارکتي با دهياري‌ها و پانزده درصد (15 درصد) در اختيار وزارت کشور (سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور) جهت آسفالت معابر شهرهاي با جمعيت زير پنجاه هزرا نفر و سه درصد (3 درصد) جهت نوسازي مدارس در اختيار وزارت آموزش و پرورش (سازمان تجهيز و نوسازي مدارس کشور) قرار دهد و در حسابهاي في ما بين خود و خزانه داري کل کشور اعمال و با آن تسويه کند.

کاهش 40 درصدي معاملات برق

وزارت نيرو اعلام کرد :هفته گذشته (12 تا 16 دي ماه) 204 هزار و 428 مگاوات ساعت برق به ارزش بيش از 72 ميليارد ريال مورد معامله قرار گرفت‌، حجم معاملات انجام شده در هفته مزبور نسبت به دوره ماقبل آن 40 درصد کاهش نشان مي‌دهد .به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارتخانه ياد شده، هفته گذشته (12 تا 16دي ماه) در بورس انرژي، روزانه به ترتيب در نماد ميان باري معادل هفت هزار و 140 مگاوات ساعت برق با قيمت متوسط 369 هزار ريال بر مگاوات ساعت و در نماد بار پايه روزانه معادل 195 هزار و 288 مگاوات ساعت برق با قيمت متوسط 352 هزار ريال بر مگاوات ساعت بين خريداران و فروشندگان معامله شد و در نماد کم باري و بار پيک هيچ معامله‌اي صورت نگرفت .بر پايه اين گزارش، مجموع 204 هزار و 428 مگاوات ساعت برق به ارزش بيش از 72 ميليارد ريال در اين هفته مورد معامله قرار گرفته که حجم معاملات انجام شده در اين هفته نسبت به هفته ماقبل (پنجم تا نهم دي ) 40 درصد کاهش يافت.

برگشت 50هزار ليتر فرآورده يارانه‌اي نفت سفيد

بيش از 50 هزار ليتر فرآورده نفت سفيد توقيفي از دو دستگاه نفتکش، پس از طي مراحل قانوني به چرخه توزيع کشور برگشت. به گزارش شانا، علي‌اصغر عباسي مدير منطقه زنجان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران خبر از کشف 50 هزار ليتر فرآورده مکشوفه داد و گفت: بر‌اساس گزارش واصله، در مجموع 50 هزار و 100 ليتر فرآورده نفت سفيد توقيفي از دو دستگاه نفتکش پس از طي مراحل قانوني و اخذ دستور مقام قضائي در انبار نفت شهيد تندگويان زنجان تخليه و متخلفان به مرجع قضايي معرفي شدند. وي تصريح کرد: يکي از نفتکشهاي توقيفي حامل 18 هزار و 900 ليتر و ديگري حامل 31 هزار و 200 ليتر فرآورده نفت سفيد بوده‌اند که از مبدا استان آذربايجان شرقي با هدف تجاري و کسب سود نامشروع بوسيله سودجويان بارگيري شده و در حال تردد در مسيرهاي مواصلاتي استان زنجان بوده‌اند که با همکاري و تلاش عوامل پليس مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان متوقف و در نهايت با حکم قاضي پرونده، سوخت مکشوفه ضبط شد.


 گزارش 

اشتباه محاسباتي

در فروش غول نفتي عربستان

عربستان در ياس ناشي از افول قيمت نفت به فکر فروش بخشي از سهام غول نفتي «آرامکو» افتاده حال آنکه اجراي اين ايده نيازمند افشاي روش اداره شرکتي است که رياض اسرار آن را محرمانه نگه مي‌دارد.در حاليکه رژيم آل سعود ايده فروش سهام شرکت نفتي «آرامکو» را ارزيابي مي‌کند، برخي کارشناسان هشدار مي‌دهند که احتمالا مقامات رياض در حساب و کتاب خود پاسخگويي به دغدغه سرمايه‌گذاران خارجي درباره فساد حاکم بر کمپاني نفتي شان را لحاظ نکرده اند.

در همين رابطه خبرگزاري روسي «اسپوتنيک» نوشت: تا به اين جاي امر، گردانندگان شرکت نفت آرامکو –بزرگترين شرکت انرژي جهان با 261 ميليارد بشکه ذخيره نفتي و 60 هزار پرسنل- صحت تمامي‌خبرهايي را که در رابطه با تصميم رياض مبني بر واگذاري 5 درصد از سهام 5/2 تريليون دلاري خود به سرمايه‌گذاران خارجي وجود دارد، مورد تاييد قرار داده‌اند.حتي «محمد بن سلمان» جانشين وليعهد عربستان نيز در گفت‌وگو با نشريه «اکونوميست» صحت چنين مطلبي را مورد تاييد قرار داده و از تصميم گيري در باره آن ظرف چند ماه آينده سخن گفته است.

اما از قرار، سرمايه‌گذاران خارجي آن طورها هم که به نظر مي‌آيد با اشتياق از خوان نعمتي که رياض برايشان باز کرده استقبال نکرده‌اند چرا که به قول کارشناسان مالي انگلستان همه مدعوين قبل از پاسخ دادن به دعوت رياض دو مسئله اَسرار کمپاني آرامکو و تاثير افول روز افزون بهاي نفت بر بازارهاي جهاني را در محاسبات خود لحاظ مي‌کنند.

به گفته کارشناسان، اگر رياض به دنبال فروش سهام شرکت نفتي آرامکو است، بايد اين را هم بداند که سرمايه‌گذاران خارجي همه جزئيات و تضمين‌هاي لازم درباره نحوه اداره شرکت، چشم انداز رشد اقتصادي و سياست‌هاي تقسيم سود را جويا مي‌شوند. حال سؤال اين است که آيا رياض هم به همان اندازه مايل به افشاي اسرار خود هست.از سوي ديگر کارشناسان نفتي هشدار مي‌دهند که عدم درک صحيح عربستان از ساز و کار بازار آزاد مي‌تواند سرنوشتي مشابه شرکت «پتروبراس» برزيل را براي آرامکو رقم بزند و به سقوط ارزش سهام آن منجر شود. نکته اينجاست که جاه طلبي شاهزاده سعودي براي اجراي اصلاحات اقتصادي در عربستان ممکن است نتيجه معکوسي را براي آل سعود داشته باشد.

تجربه نشان داده است که فروش سهام يک شرکت در حالي که ارزش دارايي آن به پايين ترين سطح ممکن رسيده است اقدام عاقلانه اي نيست. اما معمولا دولت‌ها در مواجهه با ياس ناشي از سقوط بهاي نفت از تکرار اين اشتباه ابايي ندارند.بنابراين در شرايط موجود، افزايش شمار سرمايه‌گذاران خارجي نه تنها تضميني در مقابل فساد حاکم بر آرامکوي عربستان نيست، بلکه برعکس خصوصي‌سازي هر چند جزئي اين غول نفتي به قيمت افشاي اطلاعات مالي محرمانه اي تمام مي‌شود که در حال حاضر سر به مُهر هستند.

اهميت اين مورد آخر با يادآوري اين مطلب دو چندان مي‌شود که عربستان سعودي معاهده بين المللي «حل و فصل اختلافات سرمايه‌گذاري» را امضا کرده و طبق اين معاهده يک شاکي خصوصي مي‌تواند آرامکو را در يکي از دادگاه‌هاي بين‌المللي به چالش بکشد و در صورت احراز جرم، با حکم مراجع قضايي دارايي شرکت در هر يک از 160 کشور عضو اين معاهده قابل توقيف است.

در اين ميان، پرداخت غرامت به يک شاکي خصوصي آن هم در شرايطي که رياض هنوز قدمي‌براي رفع اتهامات خود در قبال نقش منابع نفتي اش در ايجاد تغييرات جوي نامناسب برنداشته، چندان به نفع آل سعود نيست.

نصب و راه‌اندازي

1000 مگاوات نيروگاه بادي پاکستان

دولت پاکستان تصميم دارد تا سال 2018 از طريق کريدور بادي و نصب توربين، يکهزار مگاوات برق توليد و به شبکه ملي اين کشور اضافه نمايد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، پايگاه خبري «بيزينس رکوردر» اعلام کرد: برخي سرمايه‌گذاران خارجي فعال در زمينه انرژي، براي سرمايه‌گذاري در اين بخش از توليد انرژي پاکستان ابراز تمايل کرده اند.مظفر حسين، رئيس موسسه نيروگاه‌هاي بادي پاکستان گفت: کريدور بادي پاکستان در منطقه «تاتا» (Thatta) در ايالت «سند»، داراي قابليت توليد برق بالايي است و پاسخگوي تقاضا براي تامين نياز آينده کشور محسوب مي‌شود.

به گفته وي، مناطق ساحلي ايالت بلوچستان پاکستان نيز قابليت و ظرفيت عظيمي‌براي توليد انرژي جايگزين و پاک دارند و همچنين بر نياز به بهبود امکانات زيربنايي و انجام فعاليت مطالعاتي در اين زمينه تاکيد کرد.توسعه نگرشهاي زيست محيطي و راهبردهاي صرفه جويانه در بهره‌برداري از منابع انرژي‌هاي تجديد ناپذير، استفاده از انرژي باد در مقايسه با ساير منابع انرژي مطرح در بسياري از کشورهاي جهان رو به فزوني گذاشته است.

استفاده از فناوري توربين‌هاي بادي به دلايلي از جمله قيمت پايين توربين‌هاي برق بادي در مقايسه با ديگر اشکال انرژي‌هاي نو و کمک در جهت ايجاد اشتغال در کشور، مي‌تواند يک انتخاب مناسب در مقايسه با ساير منابع انرژي تجديدپذير باشد.بزرگترين نيروگاه بادي دنيا، نيروگاه بادي «روسکو» در تگزاس آمريکا است که توان اسمي 5/781 مگاواتي دارد.

به گزارش ايرنا،آمارها نشان مي‌دهد در ايران با توجه به وجود مناطق بادخيز طراحي و ساخت آسيابهاي بادي از گذشته اي دور رايج بوده و اکنون نيز بستر مناسبي براي گسترش بهره‌برداري از توربين‌هاي بادي فراهم شده، مطالعات و محاسبات انجام شده در زمينه تخمين پتانسيل انرژي باد در ايران نشان داد که 26 منطقه از کشور ( بيش از 45 سايت مناسب) ميزان ظرفيت اسمي‌سايتها، با در نظر گرفتن يک بازدهي کلي 33 درصد در حدود 500/6 مگاوات است،در حالي که براساس شرايط کنوني، ظرفيت اسمي‌کل نيروگاه‌هاي برق کشور حدود 74 هزار مگاوات است.