نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

مترو تهران در باشگاه 30 کلانشهر جهان با بيش از 100 ايستگاه مترو
سفر قطار زيرزميني در جوار باند فرودگاه مهرآباد


تجربه کشدارترين اپيزود آلودگي هوا در پايتخت

براساس تحقيقات موسسه ژئوفيزيک
بلندمرتبه‌سازي تاثير چنداني بر آلودگي هواي تهران ندارد

23 درصد هزينه‌هاي شهروندان تهراني براي تهيه مواد خوراکي صرف مي‌شود
مناطق 2، 3، 6 و 22 ميانگين هزينه خوراک خانوار در بالاترين حد


دريچه خبر


گذري برمناطق


 مترو تهران در باشگاه 30 کلانشهر جهان با بيش از 100 ايستگاه مترو
 سفر قطار زيرزميني در جوار باند فرودگاه مهرآباد 

گروه شهري- مريم شيخي: خط متروي فرودگاه مهرآباد يکي از خطوط ويژه متروي تهران با دو کيلومتر طول، داراي 4 ايستگاه است.ايستگاه ابتدايي اين خط از ايستگاه بيمه از خط 4 مترو انشعاب گرفته و داراي دو ايستگاه مياني است .ايستگاه يک متروي فرودگاه مهرآباد در ورودي فرودگاه قرار دارد و ايستگاه دو بين ترمينال 1و 2 فرودگاه مهرآباد و ايستگاه 3 نيز بين ترمينال 4 و6 فرودگاه مهرآباد قرار دارد.قطارهايي که قرار است در اين خط مترو مورد استفاده قرار گيرد مطابق با استانداردهاي بين‌المللي طراحي شده است و واگن‌هاي متروي فرودگاه مهرآباد ويژه‌اي است که اکنون در شرکت واگن‌سازي تهران در حال ساخت است . اين قطارها طراحي خاص فرودگاه را دارند و در آن نقاطي براي قرارگيري بار و چمدان مسافر در نظر گرفته شده است.ضمن اين که قطارهاي اين خط قابليت حرکت بدون راهبر را دارد و آماده بهره‌برداري هستند.

طبق گفته‌ هابيل درويشي مديرعامل شرکت متروي تهران و حومه عمليات ساخت متروي فرودگاه مهرآباد در مراحل پاياني خود قرار دارد و تا پايان سال 94بهره‌برداري و مسافرگيري خواهد شد.طبق فهرست سال 94 بيش از 400 ميليارد تومان براي احداث اين خط هزينه شده که با مشارکت بانک شهر اعتبارات آن تامين شده است.به گفته مسوولان شهري با افتتاح اين خط امکان جابه‌جايي روزانه 50 هزار نفر مسافر با خط مترو فرودگاه مهرآباد وجود دارد و اگر فاينانس روي ميز دولت در اين خصوص به مترو تعلق گيرد، با زيرساخت‌هاي کنوني مي‌توان ظرفيت جابه‌جايي مسافران را دو برابر يعني به 6 ميليون نفر در روز افزايش داد.

مترو تهران در باشگاه 30 کلانشهر جهان

با بيش از 100 ايستگاه مترو

اما معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در اين باره مي‌گويد:تعداد ايستگاه‌هاي متروي تهران تا پيش از پايان سال جاري 3 رقمي‌شده و از 96 ايستگاه فعلي به 100 ايستگاه افزايش مي‌يابد و تهران در باشگاه 30 کلانشهر جهان که داراي بيش از 100 ايستگاه مترو هستند، قرار خواهد گرفت.

مهندس سيد جعفر تشکري‌هاشمي‌در ادامه با اشاره به گسترش شبکه متروي تهران به نقاط مختلف شهر تهران مي‌گويد: افزايش ايستگاه‌هاي متروي تهران به 100 ايستگاه گام بلندي در جهت تحقق اين مهم محسوب مي‌شود.

وي تأکيد کرد: البته اگر دولت به تعهدات خود در پرداخت مطالبات متروي تهران عمل مي‌کرد، مي‌توانستيم توسعه شبکه متروي تهران را با روند پر‌شتاب‌تري پيگيري کنيم اما عدم حمايت دولت، ساخت و ساز متروي تهران را با محدوديت‌هاي مالي رو به رو کرده، چرا که شهرداري تهران نه چاه نفت دارد و نه به منابع مجهول دسترسي دارد.

تفاوت شفاف‌سازي با مغلطه بازي

و خاکستري نشان دادن حسابرسي‌ها

معاون شهردار تهران با تأکيد بر اين که معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران از هر گونه بازرسي و حسابرسي که به افزايش سلامت و بهبود عملکرد مجموعه منجر شود استقبال مي‌کند، خاطرنشان کرد: البته نبايد فراموش کنيم شفاف‌سازي با مغلطه بازي و خاکستري نشان دادن اقدامات تفاوت دارد و افرادي که در صدد تيره و تار نشان دادن همه کس و همه چيز هستند، هدفشان نا اميد کردن مردم و بدبيني آنها نسبت به نظام و مسئولان آن و هزاران نيروي تلاشگر است.

رنجبريان:ورود 10 واگن دوطبقه

به شبکه ناوگان مترو

مديرکل برنامه ريزي و توسعه شهري معاونت حمل و نقل وترافيک شهرداري تهران نيز از پيشرفت 90درصدي تونلينگ خط 7 مترو تهران خبر مي‌دهد و مي‌گويد تا پايان سال جاري 10 واگن دو طبقه به شبکه ناوگان مترو اضافه خواهد شد. به گفته رنجبريان در حال حاضر 170کيلومتر مترو با 96 ايستگاه در شهر تهران مورد بهره‌برداري است، در سال جاري براي خط 3 مترو تکميل امتداد نيمه شمالي تعريف شده بود که اکنون با بهره‌برداري از 18 کيلومتر نيمه شمالي و افتتاح 3 ايستگاه زين‌الدين، قائم، نوبنياد و در عين حال 3 ايستگاه ديگر در نيمه جنوبي و مياني؛ در اين بخش 85 درصد از برنامه‌هاي پيش‌بيني شده محقق شده است.

با پيش‌بيني‌هاي انجام شده تا پايان سال جاري تمام تونلينگ خط 7 مترو به طول 27 کيلومتر به اتمام خواهد رسيد، به طوري که اکنون 20 کيلومتر از تونل در خط 7 مترو با 90 درصد پيشرفت فيزيکي در دست احداث است. اما رنجبريان در خصوص وضعيت خط 6 مترو تهران با بيان اين که در سال 94 بايد در بخش تونل 60 درصد پيشرفت داشته باشيم و تاکنون 12 کيلومتر کار انجام شده و در حال حاضر تي بي ام در تقاطع 17 شهريور – سه راه امين حضور در حال فعاليت است و تا پايان سال به ميدان سپاه خواهد رسيد و پيش‌بيني مي‌شود خط 6 مترو با بخشي از ايستگاه‌ها به بهره‌برداري برسد. وي با اشاره به توسعه بخش غربي خط 4 مترو تا فرودگاه مهرآباد تصريح کرد: اين خط به طول 3 کيلومتر آماده بهره‌برداري است و 22 بهمن ماه به بهره‌برداري خواهد رسيد.

رنجبريان با اشاره به اينکه توسعه ناوگان حمل ونقل عمومي‌يکي ديگر از اولويت‌هاي شهرداري تهران است، گفت: در برنامه سال 94 ورود 18 واگن دو طبقه و 15 رام قطار يک طبقه وارد چرخه حمل و نقل ريلي شود که بر اين اساس 5 رام قطار يک طبقه و 8 واگن دو طبقه است.وي تاکيد کرد: تا پايان سال جاري 10واگن دو طبقه به شبکه ناوگان مترو اضافه مي‌شود .رنجبريان به ضرورت نصب پله‌هاي برقي در خطوط مترو اشاره و مي‌گويد‌: 220 دستگاه پله برقي در برنامه کاري سال 94 تعريف شده که تاکنون 155 دستگاه پله برقي در خطوط 3 ، 4، و 1 نصب شده است.

احداث مسير ويژه نابينايان در خطوط مترو

به گفته مديران شهري احداث مسير ويژه نابينايان در خطوط مترو که تاکنون از محل اعتبارات شرکت بهره‌برداري صورت گرفته اما با توجه به کمبود منابع مالي در اين بخش پيشرفت چشمگيري حاصل نشده است،اکنون در خطوط 6 و 7 در دست احداث است خطوط ويژه نابينايان هم تعريف گرديده و احداث مي‌شود و مابقي خطوط در دست بهره‌برداري بايد طي سال آينده تکميل شود.


 تجربه کشدارترين اپيزود آلودگي هوا در پايتخت 

مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران از آلودگي هواي اخير پايتخت که 22 روز متوالي به طول انجاميد، به عنوان كِشدارترين اپيزود آلودگي هواي تهران نام برد و گفت: گزارش اجمالي استمرار و تداوم غلظت آلاينده‌ها در هواي پايتخت كه پس از 22 روز با بارش باران و ورزش باد به صورت موقت ختم به خير شد، اين بود كه تهران شهري است كه ادامه بقاء و امتداد حيات آن به باد و باران وابسته است. دكتر سيد وحيد حسيني افزود: توليد آلودگي در تهران به قدري بالاست كه ظرف 30 تا 40 ساعت، به يک باره هوا از وضعيت پاك به وضعيت اضطرار مي‌رسد و هواي اين کلانشهر به شدت به تغييرات جوّي وابسته است و از اين رو مي‌توان گفت تهران، شهري كاملاً ناپايدار است.

وي با اشاره به اين كه در اين مدت، شاهد جدال‌هاي مسئولان مربوطه با يكديگر بوديم كه از طريق رسانه‌ها همديگر را مورد نوازش قرار دادند، اظهار كرد: پليس راهور در خصوص اجراي مصوبات و اعمال قوانين به درستي عمل نمي‌كند و در مواردي تفسير خودش را از قانون پياده مي‌كند.

دكتر حسيني با بيان اين كه شرايط اضطرار بايد بازنويسي شود و موضوعي مانند استمرار آلودگي در اين بازتعريف مورد توجه قرار گيرد، تصريح كرد: محاسبات ما در خصوص آلاينده‌ها، دستي و از روي حدس و گمان و از طريق آزمون و خطا نيست و وقتي مي‌گوييم 30 هزار خودروي كاربراتوري، بيشترين تأثير را بر روي آلودگي هواي تهران بر جاي مي‌گذارند، اين موضوع را بر اساس اطلاعات و مستندات دقيق علمي ‌اعلام مي‌كنيم.

مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران در پايان با تأكيد بر اين كه ميدان باد تهران، هرگز نمي‌تواند تحت تأثير 100 ساختمان 50 متري غرب تهران قرار بگيرد و اين ساختمان‌ها به منزله زِبري‌هايي هستند كه بر روي كاغذ سمباده احساس مي‌شوند، خاطرنشان كرد: ممكن است اگر كل ساختمان‌هاي تهران را از روي نقشه حذف كنيم، جريان باد بهتر شود اما چند ساختمان غرب تهران تأثيري بر جريان باد ندارد.


 براساس تحقيقات موسسه ژئوفيزيک
  بلندمرتبه‌سازي تاثير چنداني بر آلودگي هواي تهران ندارد 

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران گفت: براساس تحقيقات صورت گرفته از موسسه ژئوفيزيک بلندمرتبه سازي تاثير چنداني بر وزش باد محلي و تهويه هواي تهران ندارد. وحيد حسيني اظهارکرد: بر اساس مدل ميدان باد که براي شهر تهران و از طريق موسسه ژئو فيزيک روزانه بررسي مي‌شود، کلا ساختمان‌هاي شهر در ميدان باد محلي شهر تهران تاثير دارند بطوريکه اگر تهران تنها دشتي بود بي هيچ ساختماني قطعا باد در سطح محلي بيشتر عبور مي‌کرد، اما اکنون که تهران شهر است و زبري متوسطي براي شهر در نظر گرفته مي‌شود، اختلالات محلي وزش باد را داريم که بلند‌مرتبه‌سازي در غرب تهران آن هم به اين تعداد نه چندان زياد، عارضه اي در ميدان باد شهر تهران نيست .مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه توليد آلودگي در شهر تهران بسيار زياد است، گفت: حتما با اين حجم آلايندگي، بلندمرتبه‌سازي‌هاي غرب تهران و تغييرات باد محلي تاثيري در کاهش آلودگي هوا ندارد .وي با بيان اينکه طي 22 روز آلودگي هواي تهران سکون آلاينده‌ها را در تمام شهر تهران شاهد بوديم، تصريح کرد: حتما که آمايش سرزمين، تراکم بيشتر، افزايش جمعيت، تردد ميليون‌ها خودرو از جمله مولفه‌هاي موثر در آلودگي هواست که کسي آن را رد نمي‌کند، اما يافته‌هاي علمي ‌نشان مي‌دهد تاثير ساختمان‌ها بر جلوگيري از وزش باد بسيار اندک است، در عين حال که مطالعه اي دقيق تر صورت گرفته تا به صورت عددي مشخص شود بلند‌مرتبه‌سازي چند درصد در تهويه تهران نقش دارد .وي با تاکيد بر اينکه منشا آلودگي هوا در شهر تهران منابع آلاينده متحرک هستند، گفت: خودروها، موتور‌سيکلت‌ها، خودروهاي ديزل و فرسوده چنان نقشي در توليد آلايندگي دارند که طي مدت 40 ساعت در صورت نبودن باد به وضعيت ناسالم آلودگي هوا مي‌رسيم.


 23 درصد هزينه‌هاي شهروندان تهراني براي تهيه مواد خوراکي صرف مي‌شود
  مناطق 2، 3، 6 و 22 ميانگين هزينه خوراک خانوار در بالاترين حد 

مدير کل مطالعات اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران گفت: 23 درصد هزينه‌هاي شهروندان تهراني براي تهيه مواد خوراکي صرف مي‌شود و ايجاد يک الگوي مناسب تغذيه مي‌تواند سلامت بيشتر جامعه را تضمين کند. علي اصغر محکي با اشاره مطالعه پيرامون تغذيه و سلامت با عنوان «سنجش عدالت در سلامت در شهر تهران» اظهار کرد: از نظر نسبت هزينه‌هاي خوراکي به هزينه‌هاي غيرخوراکي، 23 درصد هزينه‌هاي شهروندان تهراني، از نوع هزينه‌هاي خوراکي هستند. البته بين مناطق مختلف شهر اين ميزان متفاوت است.محکي با اشاره به تجزيه و تحليل داده‌هاي اين تحقيق افزود: در مناطق 2، 3، 6 و 22 که ميانگين هزينه خوراک خانوار در بالاترين حد است، مصرف گروه‌هاي غذايي گوشت، لبنيات و ميوه‌ها بالاترين مقدار است. در نظر داشته باشيم که مصرف اين سه گروه غذايي مي‌تواند نشان دهنده کيفيت الگوي غذايي خانوار باشد چون اين سه گروه مواد غذايي نقش کمي در تامين کالري دارند و عمدتا باعث تامين ريزمغذي‌هاي مهمي مانند ويتامين‌ها و مواد معدني همچون آهن، کلسيم و روي مي‌شوند. از طرف ديگر اين مواد در سبد هزينه خوراک خانوارها سهم بالايي دارند زيرا نوعا مواد غذايي گران‌تري هستند و از لحاظ قيمت قابل مقايسه با مواد تامين کننده کالري مانند نان، روغن، قند و شکر نيستند.محکي توجه به اصول ارتقاء آگاهي‌ها را يکي از بهترين روش‌هاي تغيير سبک زندگي و بهبود تغذيه شهروندان دانست و يادآور شد: ‌آگاهي‌ها را مي‌توان از راه‌هاي مختلف بالا برد مانند آموزش‌هاي چهره به چهره و ارايه مشاوره‌هاي بهداشت و تغذيه سالم، اطلاع‌رساني محيطي، برنامه‌هاي رسانه‌اي و بهره‌گيري از بستر فضاي مجازي.وي اطلاع رساني در قالب تابلوهاي و بيلبوردهاي شهري و فضاهاي تبليغات محيطي، هوشمندانه دانست و افزود: تبليغات محيطي به گونه‌‌اي هوشمندانه در خدمت ارايه محتواي آموزشي قرار گرفته است و از بديع‌ترين قالب‌هاي گرافيکي و طرح‌هاي هنري زيبا براي انتقال پيام استفاده شده است به گونه‌اي که علاوه بر جلب نظر شهروندان به اين موضوع مهم، موجب ماندگاري پيام در ذهن آنان و يادآوري آن در زمان لازم ( مانند هنگام خريد، پخت و مصرف مواد غذايي) شده است.


 دريچه خبر 

توزيع قبوض انبوه عوارض پايدار در سال94؛بزودي

مدير کل تشخيص و وصول درآمد شهرداري پايخت گفت: قبوض انبوه عوارض پايدار شهرداري تهران در سال 94 به منظور مشارکت شهروندان در تامين درآمد‌هاي پايدار شهر در روزهاي آتي توزيع مي‌شود. مهدي رزمي‌ با اعلام اين مطلب گفت:طبق روال هرساله مراحل طراحي و توليد قبوض عوارض پايدار در حال انجام است و در آينده نزديک در بين شهروندان توزيع مي‌شود. وي گفت: قبوض عوارض نوسازي، عوارض کسب و پيشه، بهاي خدمات مديريت پسماند و عوارض تابلوهاي صنفي، پس از چاپ از طريق شرکت پست جمهوري اسلامي‌ايران در ميان شهروندان محترم مناطق22گانه توزيع مي‌شود.

مدير کل تشخيص و وصول درآمد گفت: مبالغ قبوض انبوه عوارض بر اساس مصوبات هيات وزيران درخصوص دفترچه ارزش معاملاتي براي عوارض نوسازي و مشاغل و مصوبه اخير شوراي اسلامي‌ شهر تهران براي بهاي خدمات مديريت پسماند و تابلوهاي صنفي است. وي در خصوص نحوه پرداخت عوارض پايدار سال جاري گفت: در سال جاري تمهيداتي انديشيده شده است که شهرونداني که عوارض پايدار ملک و خودروي خود را پرداخت کنند، علاوه بر مزاياي مربوطه در قانون، از جوايز خوش‌حسابي نيز به ارزش دهها ميليارد ريال بهره‌مند شوند و البته شهرونداني که تاکنون نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام و کليه عوارض سالجاري را پرداخت کرده‌اند، جزو خوش‌حسابان تهراني تلقي شده و در قرعه‌کشي جوايز خوش‌حسابي نيز شرکت داده خواهند شد. براساس اين گزارش در خصوص توزيع قبوض، تعداد و نحوه قرعه‌کشي جوايز خوش‌حسابي و ساير اطلاعات به عموم شهروندان اطلاع‌رساني خواهد شد.

تشکيل ستاد مديريت جمعيت

شهر تهران در شهرداري

با راي اعضاي شوراي اسلامي‌شهر تهران شهرداري تهران ملزم به تشکيل ستاد مديريت جمعيت شهر تهران شد.بررسي طرح «الزام شهرداري تهران به تشکيل ستاد مديريت جمعيت شهر تهران» دستور ديگر جلسه دويست و بيست و چهارم شهر تهران بود که با اعمال اصلاحات لازم به تصويب اعضاي شوراي اسلامي‌شهر تهران رسيد.معصومه آباد، عضو کميسيون سلامت شوراي اسلامي‌شهر تهران در تشريح اين طرح گفت: طرح کنوني بر اساس وظايف تعريف شده براي شهرداري تهران در سياست‌هاي کلي نظام تدوين شده است.

وي با بيان اينکه اين طرح در بر دارنده شرايط کيفي و کمي‌مبحث جمعيت است، اظهار داشت: چهار مولفه زاد و ولد، طلاق، ازدواج و مهاجرت بر موضوع جمعيت تاثير دارد که در اين طرح به آنها پرداخته مي‌شود.آباد بر لزوم تعريف جمعيت به صورت متوازن تاکيد کرد و اظهار داشت: آمارهاي مرتبط با زاد و ولد و مهاجرت و تاثير آنها بر افزايش جمعيت شهر نشان از عدم توازن دارد که اين طرح به اين موضوع مي‌پردازد.در نهايت اين دستور جلسه با اعمال اصلاحات لازم در وظايف در نظر گرفته شده براي ستاد بر اساس نظرات نمايندگان مردم در شوراي شهر تهران تصويب شد.

پيمانکار متخلف در بلک ليست

مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران با اشاره به انتشار خبري مبني بر پرداخت نشدن ديون پيمانکاران و حقوق کارگران مترو تاکيد کرد: اگر اين خبر صحت داشت حتما پيمانکاران بابت عدم پرداخت مطالبات خود و عدم پرداخت حقوق کارگران شاغل از شرکت مترو شکايت مي‌کردند. محسن نائبي با بيان اين مطلب افزود: شرکت مترو مي‌تواند براساس حساب و کتابي که با پيمانکاران دارد پول به کارگران پرداخت کند، اما نحوه پرداخت ديون و مطالبات هر شرکت با ديگري متفاوت است و براساس ضمانتنامه‌هايي که نزد ما دارند اين اقدام انجام مي‌گيرد.

وي ادامه داد: تا اين لحظه فردي به ما مراجعه نکرده که بگويد 9 ماه است که حقوقي دريافت نکردم. ضمن اينکه ما بر‌اساس تاريخ قرارداد فعاليت خود را ادامه مي‌دهيم و در آخر اگر پيمانکاري خوش‌حساب نباشد قطعا همکاري خود را ادامه نمي‌دهيم و پيمانکار متخلف در بلک ليست ما قرار مي‌گيرد. وي مجددا با تاکيد بر اين مطلب که کارگري نداريم که 9 ماه حقوق دريافت نکرده باشد، بيان کرد: سندي رسمي‌بدهند و حتي شکايت کنند تا ما بتوانيم به صورت مستند اين مساله را پيگيري کنيم.

برپايي نخستين جشنواره

ياد يار مهربان از 28 دي

مدير عامل موسسه نشر شهر با اشاره به برگزاري نخستين دوره جشنواره ياد يار مهربان گفت: اين رويداد مهم فرهنگي با هدف افزايش سرانه مطالعه دانش‌آموزان پايه‌هاي 7 و 8 متوسطه اول از 28 دي ماه در برج ميلاد آغاز مي‌شود.

مجيد حسيني ضمن اعلام اين خبر با بيان اينکه اين دوره از جشنواره به مدت 6 ماه ميزبان 180 هزار نفر از دانش‌آموزان پايه‌هاي 7 و 8 متوسطه اول خواهد بود، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته قرار است تا 1500 کتاب در زمينه‌هاي مختلف به دانش‌آموزان معرفي شود و مخاطبان نيز با انتخاب 2 کتاب به گردونه جشنواره وارد مي‌شوند.وي افزود: براي شرکت در جشنواره 15 آيتم از جمله خلاصه کردن کتاب، اجراي تئاتر بر اساس مفاهيم کتاب و ... تعريف شده است و در پايان نيز به 20 نفر برتر از سوي شهردار تهران جوايز ارزنده‌اي اهدا مي‌شود.حسيني در ادامه با تاکيد بر تفاوت‌هاي اين رويداد فرهنگي نسبت به دوره‌هاي قبل تصريح کرد:ياد يار مهربان 12 دوره در قالب نمايشگاه و با حضور معلمين برگزار شد. در اين نمايشگاه‌ها سعي بر آن بود تا با توزيع کتاب در ميان معلمان کتابخانه مدارس غني شود و سرانه مطالعه دانش‌آموزان افزايش يابد.


 گذري برمناطق 

تجهيز 15سراي محله

در جنوب شرق تهران

شهردار منطقه 14از تجهيز 15 سراي محله در جنوب شرق تهران در راستاي توسعه بسترهاي فرهنگي خبر داد. فرهود حميدي گفت: طبق شناسايي‌هاي صورت گرفته در محلات منطقه و بررسي عملکرد و امکانات سراها، 15 سراي محله تجهيز شده و نسبت به رفع کمبودهاي ديگر مراکز نيز اقدامات لازم انجام مي‌شود.وي همچنين اظهار داشت: در کنار تخصيص امکانات آموزشي و رفاهي در بسياري از سراهاي محله، تجهيز اين سراها به کتابخانه، سالن فعاليت‌هاي جمعي و فضاهاي ورزشي نيز در دستور کار برنامه شهرداري منطقه 14 است.شهردار منطقه 14 با اشاره به اين مطلب که 20 سراي محله در اين منطقه راه‌اندازي شده است، بيان کرد: تجهيز سراهاي محله با هدف ارائه بهتر خدمات به شهروندان و پذيرش بيشتر آنها در فعاليت‌هاي گروهي محله‌ها صورت مي‌گيرد.

نصب تنها چراغ راهنماي

زمان‌دار در منطقه 11

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه 11 با اعلام خبر نصب تنها چراغ راهنماي زمان دار شهر تهران که توسط عابران پياده کنترل مي‌شود؛ در خيابان کاشان، گفت‌: اين تنها چراغ راهنماي زمان‌دار شهر تهران است که به صورت دستي و توسط عابرين پياده کنترل مي‌شود تا چند ثانيه اي براي خود‌روها قرمز شود و آنها را متوقف کند. سجاد زارع صفت گفت: به دليل حجم بالاي تردد، ترافيک و سرعت بالاي خودروها در خيابان کاشان و به منظور افزايش ايمني عابران پياده به درمانگاه حضرت ولي عصر (عج) و باشگاه فرهنگيان در خيابان 4 باندي کاشان؛ نخستين چراغ راهنماي دستي شهر تهران در اين خيابان نصب شد تا به کاهش ترافيک و مشکلات عبور و مرور عابران پياده کمک کند. زارع صفت در ادامه تصريح کرد: توجه به اين چراغ که 10 ثانيه زمان سبز را براي عبور ايمن عابران از عرض اين خيابان فراهم مي‌کند، نياز به فرهنگسازي دارد و علاوه بر آموزش‌هايي که بايد به شهروندان داده شود، رانندگان خود‌روها نيز بايد به رعايت مقررات راهنمايي و رانندگي و رعايت حريم شهروندي توجه کافي داشته باشند.

بهره‌برداري از سومين مرکز گل وگياه شمالغرب تهران

معاون خدمات شهري وفضاي سبز منطقه دو تهران از بهره‌برداري سومين مرکز آموزش گل وگياه اين منطقه در بوستان اشرفي اصفهاني خبر داد.مجيد پريسائي گفت: تاکنون در منطقه، 2 مرکز دربوستان شهرآرا و سعادت آباد وجود داشت و به تازگي مرکز آموزش گل و گياه اشرفي اصفهاني، برنامه‌هايش را با کلاس‌هاي نگهداري گل وگياه همراه با ارائه خدمات خريد گياهان شروع کرده است.وي افزود: مراکز گل وگياه در مناسبت‌ها و به ويژه روزهاي مختلف هفته برنامه‌هاي آموزشي و تورهاي علمي‌وتفريحي را براي علاقه مندان به شکل رايگان برگزار مي‌کنند.معاون خدمات شهري وفضاي سبز منطقه دو تهران توسعه بازار مراکز گل و گياه و ارايه آموزش‌هاي شهروندي در نگهداري و پرورش گل را از سياست‌هاي حوزه زيست محيطي اين منطقه دانست.

خلاقيت و ايده‌پردازي در طرح‌هاي مد و پوشش اسلامي- ايراني

مدير کل امور بانوان شهرداري تهران در بازديد از غرفه مد و پوشش اسلامي-ايراني منطقه 3، اجراي ايده پردازي در طرح‌ها و پروژه‌هاي اين منطقه را مشهود خواند.نرگس معدني پور گفت: طرح‌هاي ارائه شده از سوي منطقه 3 در دومين جشنواره مد و پوشش اسلامي-ايراني، نياز خانواده و زنان شمال تهران است.وي افزود: خلاقيت و ايده‌پردازي و نوآوري در آثار شرکت داده شده در اين جشنواره ملموس است.وي خاطرنشان کرد: محور چهارمين جشنواره تسنيم، ترويج زندگي اسلامي- ايراني و تحکيم بنيان خانواده است.مدير کل امور بانوان شهرداري تهران ابراز کرد: همچنين جشنواره مد و پوشش اسلامي‌نيز از دو بخش خلاقيت‌هاي فرهنگي و هنري و بهترين‌ها از دورريختني‌ها تشکيل شده است. معدني پور اظهار کرد: هدف از ايجاد بخش مد و پوشش اسلامي، جلب مشارکت‌هاي اجتماعي بانوان به ويژه طراحان و بانوان هنرمند در اين حوزه است که براساس شاخص‌ها و معيارهاي مدنظرحوزه اجتماعي شهرداري تهران بود.

بررسي ‌راه‌اندازي شب بازار

در منطقه 6

شهردار منطقه 6 شهرداري تهران از بررسي‌هاي اوليه براي راه‌اندازي شب بازاردر منطقه 6 خبر داد.عظيم بابايي در جلسه شوراي مديران منطقه 6 با اشاره به اجراي طرح انضباط شهري در تهران با اشاره به مشکلاتي که به دليل فعاليت دستفروشان در برخي نقاط پر‌تردد منطقه 6 مانند ميدان هفت تير براي شهروندان و کسبه به وجود آمده است از اجراي طرح امکان سنجي براي ساماندهي دست فروشان در چارچوب شناسايي، ثبت‌نام و راه اندازي شب بازار در دو نقطه از منطقه 6 خبر داد.شهردار منطقه 6 تاکيد کرد: با توجه به نزديک شدن به ايام نوروز و افزايش حضور جمعيت شناور در محورهاي تجاري و بازارهاي سطح منطقه 6 موضوع رسيدگي به سد معبر به طور جدي در دستور کار مديريت شهري منطقه قرار گرفته است.