نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

رييس پارلمان بخش خصوصي از دولتمردان درخواست کرد
ضرورت حضور شرکت‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني


ضرورت ساماندهي دلالان ارز


انتشارگواهي سپرده طلا، به زودي

سقوط دارايي ??? ثروتمند جهان در زلزله بورسي
پس‌لرزه‌هاي سقوط «يوآن» بر اقتصاد ايران

معاون وزير صنعت خبر داد:
وجود 40 ميليارد تن انواع ذخيره معدني


اخبار کوتاه


بانک و بيمه


 رييس پارلمان بخش خصوصي از دولتمردان درخواست کرد
 ضرورت حضور شرکت‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني  

رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران خواستار حمايت جدي دولت از حضور شرکت‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني شد و افزود: فعاليت بخش خصوصي در بازارهاي برون مرزي در سياست‌گذاري‌ها آنچنان پررنگ ديده نمي‌شود. به گزارش ايرنا‌، محسن جلال پور روزگذشته در نشست صبحانه کاري با وزير راه و شهرسازي در جمع فعالان اقتصادي افزود: بخش خصوصي ضعيف ايران همواره تابع قوانين و مقرراتي است که اجازه نداده اين بخش بتواند به فعاليت‌هاي گسترده خود طبق اصول بازار ادامه دهد.وي تاکيد کرد: انتظار مي‌رود در دولت تدبير و اميد مطالبات بخش خصوصي مورد توجه جدي قرار گيرد، تا بسترهاي لازم براي فعاليت بخش خصوصي و تحقق رشد واقعي اقتصاد ملي فراهم شود.جلال پور اضافه کرد :قاچاق کالا اقتصاد ملي ايران را فلج کرده و عدم دخالت دولت در بازار و رقابتي شدن اقتصاد به رشد و توسعه اقتصاد ملي کمک خواهد کرد و جلوگيري از قاچاق کالا مي‌تواند، اقتصاد ايران را پويا سازد.وي خواستار واگذاري پروژه‌هاي عمراني نيمه تمام به بخش خصوصي شد و گفت: پيشنهاد اين است که انجام هرگونه پروژه‌هاي عمراني از مرحله نخست تا پايان به بخش خصوصي واگذار شود تا پروژه‌ها در سر رسيد مقرر به بهره برداري برسد.جلال پور اظهار داشت :بخش فني و مهندسي کشور از ظرفيت‌هاي زيادي براي صادرات برخوردار است و تاکنون نتوانسته ايم از اين ظرفيت به نحو مناسبي در بازارهاي جهاني استفاده کنيم.وي گفت: بخش خصوصي اکنون شرايط خوبي ندارد و همه دست اندرکاران و مسئولان مي‌دانند که اين بخش در شرايط سختي قرار گرفته و در گذشته نيز از وضعيت مناسبي برخوردار نبود.رئيس اتاق ايران تاکيد کرد: بنگاه‌ها و شرکت‌هاي بخش خصوصي سرمايه‌هاي ملي کشور محسوب مي‌شوند و با وجود نوسان زيادي که بنيادهاي اقتصادي داشته اند، بايد اين سرمايه‌هاي اصلي را حفظ کرد. به گزارش ايرنا،‌ پيش از اين رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران گفته بود: امروز بيش از 90 درصد از کرسي‌هاي تصميم‌گيري کشور در اختيار قواي سه گانه و کمتر از 10 درصد آن به بخش غيردولتي مربوط مي‌شود،‌ ضمن اينکه در برخي مراجع تصميم‌گير، بخش خصوصي حتي حق رأي هم ندارد.به گفته جلال‌پور،‌ واقعيت اينکه زنجيره اقتصاد قبل از توليد تا پس از مصرف نقش‌آفريني اصناف، بخش تعاون و اتاق بازرگاني مشهود است،‌ بنابراين ضرورت دارد تا هماهنگي در يک شبکه ميان اين بخش‌ها صورت گيرد.

انعقاد 100 هزار ميليارد تومان

قرارداد مسکن مهر بدون مناقصه

عباس آخوندي در جلسه پرسش و پاسخ فعالان بخش خصوصي در اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران اظهارداشت: در اين مدت کوتاه موضوع آزادسازي در صنعت هوانوردي را داشتيم که سال‌ها منتظر اجراي آن بوديم.

وزير راه‌و‌شهرسازي با ادعاي اينکه در مسکن مهر بيش‌از 100 هزار ميليارد تومان قرارداد بدون مناقصه بسته شد، گفت: آزادي اطلاعات و رقابت موجب توسعه کشور مي‌شود. وي با اشاره به اينکه تجديدنظر در مديريت آزادراه‌ها هم در اين مدت داشتيم، افزود: تجديدنظر در نظام قيمت‌گذاري صنعت ريلي هم به تازگي انجام شده است و در بخش مسکن هم تلاش کرديم به سمت رقابت برويم. وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر اينکه امنيت و حق را به کسي نمي‌دهند بلکه بايد به دست بياوريم، گفت: در جريان پروژه مسکن مهر، 100 هزار ميليارد تومان قرارداد به امضا رسيد و حتي يک مناقصه برگزار نشد و در آن زمان آقايان پروژه را گرفتند اما الان مدعي هستند.

آخوندي با اعلام اينکه بحث غير رقابتي را در پروژه‌ها قبول ندارم، گفت: اگر نمونه اي از واگذاري پروژه اي بدون رقابت داريد، اعلام کنيد و شخصاً به آن رسيدگي مي‌کنم.

وي با اشاره به اينکه مبارزه با فساد از طريق آزادي اطلاعات انجام مي‌گيرد، گفت: آزادي اطلاعات راهي براي مبارزه با فساد است؛ به همين دليل تمامي‌اطلاعات را بر روي سيستم‌هاي وزارت راه‌و‌شهرسازي قرار داديم. وزير راه‌و‌شهرسازي، مهمترين کمک بخش خصوصي به دولت را نظارت دانست و گفت: ما از بخش خصوصي مي‌خواهيم بر کار تمام دستگاه‌ها نظارت داشته باشد و هرکجا رقابتي نبود، آن را به ما اعلام کنند، چرا که توسعه کشور با رقابت و آزادي اطلاعات انجام مي‌شود.

آخوندي ادامه داد: بيش از 10 سال است که در کشور ارجاع نظام مهندسي خارج از رقابت صورت مي‌گيرد و جالب است هيچ کسي تاکنون اعتراضي نکرده است و تمام بحث من هم اين است که چرا شما مطالبه‌گر نيستيد؟ آخوندي در خصوص اعتراض يکي از نمايندگان بخش خصوصي در مورد عدم پرداخت مطالبات گذشته، گفت: ما امسال 2 هزار ميليارد تومان اسناد خزانه اسلامي‌منتشر و بين پيمانکاران توزيع کرديم که همه براي مطالبات گذشته است. حتي مطالبات مسکن مهر را هم به عنوان بدهي‌هاي دولت قبول داريم و پرداخت کرديم.

وزير راه‌و‌شهرسازي با اعلام اينکه هر کسي يک ريال مطالبات گذشته دارد، به ما مراجعه کند و تا آخر آن را مي‌پردازيم، افزود: تنها دستگاه دولتي که تاکنون اسناد خزانه منتشر کرده، وزارت راه‌و‌شهرسازي است.

وي با تاکيد بر اينکه اگر اعتبار عمراني ابلاغ نشده باشد، نمي‌توان قرارداد را امضا کرد، گفت: بخش خصوصي که بدون قرارداد کار کرده است، از نظر ما بخش خصوصي نيست، چرا که هر پروژه اي نياز به قرارداد دارد. آخوندي در مورد مشارکت در پروژه‌هاي ريلي اظهارداشت: تمام تلاش من در اين مدت اين بوده تا خطوط ريلي را به بخش خصوصي واگذار کنم و متعهدم که بر مبناي رقابت و صلاحيت در کشور کار کنيم. در همين راستا، 6 هزار ميليارد تومان در اين مدت در بنادر سرمايه‌گذار‌ي شده است.

وي با اشاره به طرح توسعه بندر چابهار، گفت: بندر چابهار که مدت‌ها فراموش شده بود، در اين مدت با وجود کمبود منابع، بيش‌از 1500 ميليارد تومان سرمايه‌گذار‌ي در آن انجام گرفته است.


 ضرورت ساماندهي دلالان ارز 

رئيس انجمن صنفي کارفرمايان سکه و صرافان استان تهران با انتقاد ازعملکرد صرافي بانک‌ها، گفت: اين صرافي‌ها به صورت قانوني داراي رانت هستند و همين امر هزينه‌ها را در بازار ارز افزايش مي‌دهد بنابراين با رشد قيمت‌ها در اين بازار مواجه مي‌شويم.

عباس مسعودي روز سه‌شنبه در گفت‌و‌گو با ايرنا، درباره دلايل نوسانات نرخ ارز در هفته‌هاي گذشته، گفت: آغاز انحراف در بازار ارز با ايجاد صرافي دولتي در دولت نهم کليد خورد.وي با بيان اينکه، برخي از تصميم‌هاي بانک مرکزي در عمل با قانون مغاير است، افزود: براساس قانون بايد بسياري از امور به بخش خصوصي واگذار شود زيرا اين بخش به دليل حضور در فعاليت‌ها مي‌تواند ساماندهي را به خوبي انجام دهد.

وي اظهارداشت: صرافي‌ها با توجه به دستورالعمل جديد بايد از بانک مرکزي مجوز دريافت کنند و بر اين اساس ساماندهي توسط بخش خصوصي منتفي شده است آن هم در حالي که طبق مصوبه دولت، در سال 1380 ساماندهي از طريق اتحاديه‌ها با صدور پروانه کسب انجام مي‌شد.

مسعودي يادآورشد: در آن دوران شاهد بوديم سرمايه‌هاي بسياري نه تنها در ايران که حتي در خاورميانه، جذب اين بخش شد و به کشور آمد. به طوري که صرافان ايراني به يک منبع قابل اتکاء براي صرافان منطقه در ترکيه و دبي تبديل شده بودند و بسياري به ايران مي‌آمدند و صرافي تاسيس مي‌کردند. رئيس انجمن صنفي کارفرمايان سکه و صرافان استان تهران ادامه داد: از سال 1384 به بعد، بانک مرکزي برخورد انحصاري اش براي در اختيار گرفتن بازار صرافي و سکه و موازي کاري در مقابل اتحاديه سکه و صرافان را آغاز کرد. به طور نمونه بانک مرکزي اعلام کرد مجوز صرافي بايد توسط بانک مرکزي صادر شود ضمن اينکه «اتحاديه کانون صرافان ايرانيان» را نيز راه اندازي کرد.

وي با بيان اينکه، شغل صرافي نياز به آگاهي، تجربه و تخصص دارد، اظهار داشت: براساس دستورالعمل بانک مرکزي، صرافان براي تمديد مجوز بايد سرمايه خود را به 40 ميليارد ريال افزايش دهند ضمن اينکه 20 ميليارد ريال نيز ضامن داشته باشند.وي با اشاره به برخورد با دلالان در ماه گذشته، اظهار داشت: به جاي برخورد با دلالان بهتر است آنها را ساماندهي و رتبه بندي کنيم زيرا اگر اين روند ادامه يابد معاملات اين افراد در شبکه‌هاي مجازي و به صورت زيرزميني انجام مي‌شود.

مسعودي افزود: براي جلوگيري از نوسانات بازار ارز نه تنها بايد به صرافان اعتماد کرد بلکه برون سپاري انجام شود تا با افزايش رقابت در بازار قيمت به صورت مناسبي تعيين شود. به گزارش ايرنا،از جمله راهکارهاي پيشنهاد شده براي پوشش ريسک نوسانات نرخ ارز به ويژه براي فعالان اقتصادي و ‌سرمايه‌گذاران خارجي، راه اندازي بورس ارز است.


 انتشارگواهي سپرده طلا، به زودي  

مديرعامل شرکت بورس کالاي ايران از انتشار اوراق گواهي سپرده معدن طلاي زرشوران در آينده‌اي نزديک و همچنين ثبت رکوردي تازه در حجم معاملات آتي سکه طلا خبر داد.

به گزارش ايسنا، حامد سلطاني‌نژاد با اعلام خبر فوق گفت: تقويت بازارهاي مالي بر پايه کالاها يکي از اهداف بورس کالاي ايران در ماه‌هاي اخير بوده است به طوريکه علاوه بر توسعه معاملات اوراق سلف موازي استاندارد براي تامين مالي صنايع و همچنين راه‌اندازي اوراق گواهي سپرده کالايي روي محصولات کشاورزي و ساير کالاها، در پي اجرايي کردن مصوبه شوراي‌عالي بورس براي راه‌اندازي بازار مشتقه ارز هستيم. وي به ضرورت مديريت ريسک نوسانات نرخ ارز اشاره کرد و افزود: نوسانات شديد نرخ ارز يکي از تهديدهاي فعالان اقتصادي و ‌سرمايه‌گذاران داخلي به شمار مي‌رود و اين موضوع در کنار آغاز شمارش معکوس براي لغو تحريم‌هاي بين‌المللي، مي‌طلبد تا راهکاري مناسب براي مديريت ريسک نوسانات نرخ ارز براي ‌سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي انديشيده شود.مديرعامل بورس کالاي ايران اظهار کرد: در همين رابطه شوراي‌عالي بورس با کليات راه اندازي بازار مشتقه ارز موافقت کرده که برنامه زمان بندي راه‌اندازي اين بازار با در نظر گرفتن سناريوهاي مختلف همچون تحريم‌ها، تک نرخي شدن و تعميق معاملات بين بانکي ارز، تدوين و ارائه شده است.‌سلطاني‌نژاد به تجربه بيش از 7 ساله راه‌اندازي معاملات آتي سکه طلا در بورس کالاي ايران اشاره کرد و گفت: طي اين سال‌ها انواع رويدادها، نوسانات و بحران‌ها را در بازار طلا و ارز و تاثير آن بر معاملات آتي سکه پشت سرگذاشته ايم و با وجود يک شبکه حرفه اي از معامله‌گران آتي در شرکت‌هاي کارگزاري، مکانيسم تسويه و پاياپاي سيستماتيک دقيق و دستورالعمل‌هاي مورد نياز در مواقع مختلف، قدرت پشتيباني مناسبي را براي راه‌اندازي بازار مشتقه بر دارايي‌هاي مختلف همچون ارز به دست آورده‌ايم.

مديرعامل بورس کالاي ايران در خصوص دلايل رشد حجم معاملات آتي سکه گفت: به نظر مي‌رسد همزماني رشد بهاي دو متغير کليدي بر روند قيمت سکه يعني اونس جهاني و دلار داخلي باعث شده است تا ‌سرمايه‌گذاران با پيش‌بيني‌هاي متفاوت از روند آتي قيمت‌ها، از قراردادهاي آتي سکه استقبال بيشتري داشته باشند. بنا‌بر اعلام روابط عمومي‌ بورس کالا‌، سلطاني نژاد در پايان بر توسعه اوراق مبتني بر کالا در بورس کالا تاکيد کرد و با اعلام يک خبر جديد گفت: به زودي اوراق مبتني بر کالاهاي جديد در بورس کالا منتشر مي‌شود که از جمله آنها مي‌توان به گواهي سپرده طلا به پشتوانه معدن طلاي زرشوران اشاره کرد که اين اتفاق مي‌تواند براي ساير محصولات معدني که براي برداشت و استخراج از معادن به منابع مالي نياز دارند نيز تعميم يابد.


 سقوط دارايي ??? ثروتمند جهان در زلزله بورسي
 پس‌لرزه‌هاي سقوط «يوآن» بر اقتصاد ايران 

نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين با اشاره به افت ارزش يوآن در سبد ارزي دنيا، گفت: اگر رکود نبود، کاهش ارزش يوآن منجر به افزايش واردات بيشتر کالاي چيني به ايران مي‌شد.

مجيدرضا حريري در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص کاهش ارزش يوآن در سبد ارزي دنيا و تاثير آن بر اقتصاد ايران گفت: اگرچه ارزش پول ملي چين در مقابل دلار در روزهاي اخير تضعيف شده است، در ايران هم با کاهش ارزش پول ملي مواجه بوده است که البته اين کاهش ارزش پول ملي بيش‌از ارزش يوآن است که نشانگر اين است که ريال، ضعيف‌تر شده است.

نايب رئيس اتاق بازرگاني مشترک ايران و چين افزود: کاهش ارزش يوآن در سبد ارزي دنيا، تاثير فوري و آني در اقتصاد ايران نخواهد داشت؛ مگر اينکه اتفاق تازه‌اي در اقتصاد رخ دهد اما به هر حال تبعاتي هم براي اقتصاد به دنبال خواهد داشت، چراکه ايران در شرايط کنوني، ارتباط زيادي با بازارهاي بين‌المللي ندارد که وقوع طوفان‌هاي بين‌المللي در آن تاثير فوري داشته باشد و بيشتر مي‌توان گفت که اقتصاد ايران متاثر از بحران‌هاي محلي است. وي تصريح کرد: چنانچه ايران در دوران رونق اقتصادي به سر مي‌برد و ارزش يوآن به ميزان فعلي در بازارهاي جهاني پايين مي‌آمد، به طور قطع اقتصاد ايران نيز تاثير بيشتري از اين کاهش ارزش پول ملي چين مي‌پذيرفت اما اکنون رکود در کشور مشاهده مي‌شود و تقاضا براي خريد کالا بسيار پايين است و بنابراين واردات کالاهاي چيني نيز کمتر از قبل صورت مي‌گيرد؛ بدين ترتيب رکود باعث مي شود که تقاضاي واردات به شکل واقعي به کشور منتقل نشود.به گفته حريري، به هرحال پول ملي چين هم اکنون در سبد ارزهاي بين‌المللي قرار گرفته است و نسبت به دلار و ساير ارزهاي رايج دنيا واکنش نشان مي‌دهد اما در مقابل دولت چين هم سياست‌هايي را براي ارزان‌تر کردن واردات خود به کار مي‌گيرد که ممکن است منجر به ارزش يوآن در بازارهاي جهاني شده باشد تا واردات را براي کشورهاي ديگر مقرون به صرفه کند.

به گزارش پايگاه خبري «بلومبرگ»، در هفته گذشته ميلادي به دنبال سقوط قيمت جهاني نفت و همچنين انتشار آمار ضعيف اقتصادي چين، 400 نفر از ثروتمندترين افراد دنيا در حدود 194 ميليارد دلار از دارايي خود را به دليل سقوط بورس‌هاي جهان از دست دادند.

در همين حال، تنها در آمريکا 47 نفر از کارگزاران بورس در طول يک هفته يک ميليارد دلار از دارايي خود را از دست دادند که اين مقدار ضرر از سال 2011 ميلادي تاکنون در بورس اين کشور بي‌سابقه گزارش شده است. همچنين شاخص دارايي 400 نفر از ثروتمندترين افراد دنيا در پايان هفته گذشته ميلادي 7/3 تريليون دلار بود که اين رقم براي سال گذشته ميلادي 4 تريليون دلار گزارش شده بود.

بر همين اساس «جف بزوس» موسس وب سايت «آمازون» در طول هفته گذشته ميلادي 9/5 ميليارد دلار از دارايي‌هاي خود را به دليل کاهش سهام اين شرکت از دست داد، ضمن اينکه «بيل گيتس» و «آمانيکو اورتگا» به عنوان دو ثروتمند برتر جهان هر کدام به ترتيب 4.5 ميليارد دلار و 4/3 ميليارد دلار از دارايي خود را از دست دادند.


 معاون وزير صنعت خبر داد:
 وجود 40 ميليارد تن انواع ذخيره معدني 

معاون وزير صنعت از وجود 40 ميليارد تن انواع ذخيره معدني خبر داد و گفت: ساليانه 400 ميليون تن مواد معدني استخراج مي‌کنيم و براي آن برنامه‌هاي بلند مدتي تدوين کرده‌ايم. به گزارش مهر، جعفر سرقيني گفت: در اکثر صنايع معدني خودکفاييم و وارد کننده نبوده بلکه صرفا صادر مي‌کنيم و تنها واردات ما «زغال سنگ» و «منگنز» است. وي با بيان اينکه بخش معدن رويکرد خوب و نقش خاصي در اقتصاد مقاومتي دارد، اظهارداشت:‌ اين بخش درون زا، برون نگر و مردمي‌است و در دوره‌هاي تحريم به دليل وجود ذخاير عظيم خدادادي معدني کمترين آسيب را ديده است و آسيب آن در ناحيه تاخير در تحويل ماشين‌آلات معدني در اين دوره بوده است.معاون امور معادن وصنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: حدود 30 درصد بازار بورس را بخش معدن و صنايع معدني به خود اختصاص داده است و در برنامه ششم توسعه، اين بخش داراي جايگاه خاصي است. وي در ادامه تصريح کرد: اولين اقدام مهم در اجراي فرمايش مقام معظم رهبري، تکميل زنجيره توليد در بخش معدن بوده به طوري که براي تکميل زنجيره توليد فولاد اين کار را از سال 92 شروع کرده و سپس درصدديم آن را به بقيه مواد معدني تعميم دهيم. سرقيني با بيان اينکه کشور با خام فروشي مواد معدني مخالف است، گفت: با تکميل زنجيره توليد بايد به يک ثبات نسبي برسيم تا نيازي به صادرات مواد خام معدني نداشته باشيم، همچنين بايد به دنبال فرآوري مواد معدني باشيم، چرا که وقتي مواد معدني از معدن استخراج مي‌شود، به طور معمول ارزشي ندارد و يا کم ارزش است.وي افزود: البته برخي از مواد معدني نظير مس عيار بسيار پاييني دارند که بايد سر معدن به کنسانتره تبديل شوند ولي برخي از مواد معدني نظير سنگ آهن نياز به فرآوري در کنار معدن ندارند.معاون وزير صنعت، معدن وتجارت در ادامه يادآور شد: بين سال‌هاي 84 تا 92 بالغ بر 100 ميليون تن سنگ آهن از کشور صادر شد که ارزشي معادل 5 ميليارد دلار داشت در حالي که در همين فواصل زماني با واردات 30 ميليارد دلاري فولاد مواجه بوديم، لذا هرچه قدر زنجيره توليد مواد معدني کامل‌تر شود، در آن صورت ارزش افزوده بيشتري در بخش معدن رخ مي‌دهد.


 اخبار کوتاه 

راه‌اندازي خطوط کشتيراني پاکستان و عراق به ايران

مديرعامل کشتيراني والفجر از راه‌اندازي خطوط جديد کشتيراني پاکستان و عراق به بنادر ايران بعد از لغو تحريم‌ها خبر داد.منصور اسلامي‌در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که بعد از‌ برداشته شدن تحريم‌ها برنامه‌هاي زيادي براي انجام داريم،گفت: رايزني‌هايي در زمينه‌ راه‌اندازي خطوط جديد کشتيراني انجام داديم و براساس نياز و راه اندازي مسير‌هاي جديد بايد کشتي‌هايي خريداري شوند؛ به عنوان مثال مسير بصره به خليج‌فارس مسير خاصي است که هر کشتي به دلايل عمق آن و عوامل ديگر نمي‌تواند در آن تردد کند؛ بنابراين برنامه خريد کشتي‌هاي ويژه‌اي را نيز در حال انجام داريم.

رشد دوبرابري توليد روزانه

ايران خودرو

گروه صنعتي ايران خودرو توليد روزانه انواع محصولات سواري خود را در دي ماه به بيش‌از 2100 دستگاه افزايش داد که نسبت به توليد روزانه ماه‌هاي گذشته نزديک به دو برابر افزايش داشته است. به گزارش ايکوپرس، آمار تجمعي توليد ايران خودرو از ابتداي سال تا پايان روز هجدهم دي ماه نشان مي‌دهد در مجموع تعداد 378 هزار و 938 دستگاه انواع خودروي سواري از خط توليد عبور کرده و روانه بازار شده است.برمبناي اين گزارش، بيشترين تيراژ توليد متعلق به محصول پژو پارس است.پژو 206 نيز از ديگر محصولات پرطرفدار و جوان پسند ايران خودرو است که از ابتداي سال تا کنون توليد و به بازار عرضه شده است. ايران خودرو اعلام کرده که در ماه‌هاي پاياني سال، توليد در اين شرکت با شتاب بيشتري ادامه دارد تا با نزديک شدن به هدف تعيين شده، عرضه متناسب با تقاضا در بازار صورت گرفته و رضايت مشتريان بيش‌از‌پيش فراهم شود.

امکان تمديد کارت‌هاي اعتباري

با سود 20 درصد

قائم‌ مقام وزير صنعت،معدن و تجارت با بيان اينکه اعتبار4200 ميليارد توماني در طرح خريد کالاهاي ايراني اختصاص يافته، گفت: ممکن است اين طرح با ارائه تسهيلات با سود 20 درصد تمديد شود.به گزارش ايسنا مجتبي خسروتاج در حاشيه همايش ساليانه اتاق اصناف تهران در جمع خبرنگاران در مورد کاهش سقف کارت‌هاي اعتباري از 10 ميليون به 6 ميليون تومان گفت: اعطاي کارت‌هاي اعتباري قابل توسعه است،اما ممکن است کارت‌هاي اعتباري با سود 20 درصد داده شود.خسروتاج در عين حال در مورد قابل تمديد بودن کارت‌هاي اعتباري خريد کالاي ايراني گفت: در اين زمينه دو روش وجود دارد و روش اول اين است که اگر کسي مبلغ کارت را مصرف کرد دوباره کارت وي شارژ شود و يا اگر جامعه هدف بزرگ شود مي‌توان اين کارت‌ها را به افراد بيشتر پرداخت کرد که البته نظر من اين است که بايد کارت‌هاي اعتباري بيشتري توزيع شود.

حضور هيات آلماني در تهران

گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان در يک سفر سه روزه همراه يک هيات 27 نفره که بيشتر نمايندگان شرکت‌هاي آلماني و اقتصادي هستند، از امروز دوشنبه مذاکراتي را با مقام‌ها و طرف‌هاي ايراني در تهران آغاز خواهد کرد.به گزارش ايرنا، حضور شرودر به عنوان سرپرست هيات تجاري در سفر به ايران، نشان مي‌دهد که شرکت‌هاي اين کشور در صددند در رقابت با ديگر کشورهاي غربي، جايگاه اول خود را در تجارت با ايران احيا کنند. براساس برنامه اعلام شده، قرار است صدراعظم سابق آلمان با مقام‌هاي بلندپايه ايران از جمله با وزراي امورخارجه ، نفت وصنعت و معدن و تجارت، رييس بانک مرکزي‌، دبير شوراي امنيت ملي و آيت‌الله علي‌اکبر ‌هاشمي ‌رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت ديدار کند.

افزايش مبادلات تجاري

ايران و ايتاليا

مديرعامل شرکت سهامي‌نمايشگاه‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي‌ايران گفت: حجم تجارت ايران و ايتاليا در سال‌هايي تا هفت ميليارد دلار رسيده است که اميدورايم در آينده، بيش‌از اين افزايش يابد. به گزارش ايرنا، حسين اسفهبدي در آيين افتتاح دومين نمايشگاه بين‌المللي اختصاصي ايتاليا در تهران، اين کشور را بزرگترين شريک تجاري ايران در بين کشورهاي اروپايي اعلام کرد و افزود: امسال 146 هيات تجاري از کشورهاي مختلف به ايران سفر کردند که از نظر تعداد همزمان اعضا، ايتاليا با 380 نفر در رتبه نخست قرار دارد.استاندار «فريولي ونتزيا جوليا» ايتاليا نيز که بعنوان نماينده دولت ايتاليا در دومين نمايشگاه بين‌المللي اختصاصي ايتاليا حضور يافته است، گفت: با توافق اخير ايران و کشورهاي 1+5، راه براي گسترش روابط ايران و ايتاليا باز خواهد شد.

ايرلاين‌ها منتظر اجراي برجام

رئيس سازمان هواپيمايي کشوري با بيان اينکه ايرلاين‌ها منتظر اجراي برجام براي واردات هواپيما هستند، گفت: درخواستي براي ورود هواپيماهاي روسي به کشور نداشته‌ايم.علي عابدزاده در گفت‌وگو با مهر در خصوص واردات هواپيما به کشور اظهارداشت: در برنامه شرکت‌هاي هواپيمايي است که هواپيما به کشور وارد شود و هم اکنون ايرلاين‌ها در حال مذاکره با شرکت‌هاي توليد‌کننده و يا ليزينگ‌هاي هواپيما هستند. وي با بيان اينکه اغلب شرکت‌ها منتظر روز اجراي برجام هستند تا بتوانند مذاکرات خود را به سرانجام برسانند، گفت: شرکت‌هاي هواپيمايي اقدامات خود را در اين زمينه انجام داده‌اند و فقط در انتظار اين هستند تا با رفع تحريم‌ها، هواپيماها را به کشور وارد کنند. رئيس سازمان هواپيمايي کشوري در خصوص ورود هواپيماهاي روسي به کشور، تصريح کرد: همه کشورها به دنبال اين هستند که بازار ايران را به دست بياورند اما هنوز درخواستي در اين زمينه از سوي ايرلاين‌ها به ما ارجاع نشده است.


 بانک و بيمه 

تجليل از برگزيدگان جشنواره فيلم‌هاي 180 ثانيه اي

بانک پاسارگاد

آخرين جلسه هيأت داوران و هيأت ‌اجرايي نخستين جشنواره فيلم 180 ثانيه‌اي بانک‌پاسارگاد، برگزار شد و تصميم‌گيري نهايي جهت برگزاري هر چه بهتر مراسم اختتاميه اين جشنواره، در تاريخ 26 دي ماه و در محل سالن همايش‌هاي برج ميلاد تهران، صورت گرفت. به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط‌ عمومي بانک، با اعلام اين خبر گفت: نخستين جشنواره فيلم کوتاه بانک‌پاسارگاد از خرداد سال جاري، طي فراخواني، فعاليت خود را در 3 محور اصلي «محيط‌‌‌زيست و منابع طبيعي»، «تکريم خانواده و حقوق اجتماعي»، «معرفي يکي از ويژگي‌هاي بانک پاسارگاد» و يک بخش جنبي با عنوان «ارسال ايده‌ها» آغاز کرد. وي ادامه داد: در پي استقبال کم‌‌نظير علاقمندان و هنردوستان، مهلت ارسال آثار به اين جشنواره تا پايان شهريور 1394 تمديد شد و بيش از 5 هزار نفر در اين جشنواره ثبت‌نام کردند که در نهايت 1894 فيلم و 500 ايده به دبيرخانه جشنواره ارسال شد. در ارزيابي اين آثار که توسط فيلمسازان و هنرشناسان بنام کشور همچون کمال تبريزي، روح‌اله حجازي، دکتر حسن بلخاري و دکتر محمود دهقان صورت گرفت، 300 اثر و52 ايده انتخاب شد و از ميان آثار منتخب در هر بخش، تعداد 10 اثر برگزيده شد. رفيعي تصريح کرد: نظر به استقبال کم‌نظير علاقمندان، طبق موافقت مديرعامل بانک‌پاسارگاد، مقرر شد به کليه شرکت‌کنندگان در جشنواره سهام بانک‌پاسارگاد اعطاء شود. همچنين نفرات برگزيده در هر بخش در صورت ادامه تحصيل، بدون هيچگونه تعهدي، مانند برگزيدگان بورسيه بانک‌پاسارگاد در 8 دوره کنکور سراسري، بورسيه خواهند شد.

اعلام جوايز جشنواره

«نقد صنعت بانکداري

با محوريت بانک اقتصادنوين»

دبيرخانه نخستين جشنواره «نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين» جوايز نفرات برگزيده اين جشنواره را اعلام کرد. به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، آثار برگزيده نفرات اول تا سوم محورهاي شش‌گانه اين جشنواره به ترتيب سه، دو و يک سکه بهار آزادي جايزه خواهد بود، ضمن اينکه به همت شوراي سياست‌گذاري اين جشنواره پيش‌بيني‌هاي لازم براي برگزاري دوره آموزش نقدنويسي براي شرکت‌کنندگان در اين جشنواره با حضور استادان به نام داخلي و خارجي صورت گرفته که جزييات اين دوره که با همکاري دانشگاه‌هاي معتبر داخلي و خارجي برگزار خواهد شد، متعاقبا اعلام خواهد شد..لازم به ذکر است مهلت ارسال آثار نخستين جشنواره تخصصي رسانه‌اي «نقد صنعت بانکداري - با محوريت بانک اقتصادنوين» 11 دي ماه پايان يافته بود که به دليل استقبال از اين جشنواره، اين مهلت تا پايان دي ماه تمديد شد.

مشارکت بانک ملت

در نوسازي

30 هزار تاکسي فرسوده

با توافق بانک ملت و شرکت خودروسازي ايران خودرو، اين بانک اعطاي تسهيلات براي نوسازي 30 هزار خودروي فرسوده را عهده دار شد.به گزارش روابط عمومي بانک ملت، در جلسه اي که با حضور دکتر حميد پورمحمدي معاون سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، علي رستگار مديرعامل بانک ملت و‌هاشم يکه زارع مديرعامل ايران خودرو برگزار شد، اعطاي تسهيلات براي خروج 30 هزار تاکسي فرسوده از ناوگان تاکسيراني کشور از سوي بانک ملت، مورد توافق قرار گرفت. دکتر پورمحمدي، معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي در اين جلسه با بيان اين نکته که بانک ملت هميشه براي کشور منشاء خير بوده است، اظهار اميدواري کرد که اين بانک در طرح جايگزيني تاکسي‌هاي فرسوده هم مثل طرح‌هاي بزرگ ملي ديگر، عملکرد موفقي داشته باشد. معاون سازمان مديريت و برنامه ريزي با بيان اين نکته که انجام اين طرح بزرگ بدون مشارکت بانک‌ها امکان پذير نيست، تاکيد کرد: بر اين اساس، سه بانک براي مشارکت در نوسازي تاکسي‌هاي فرسوده انتخاب شدند که هر بانک نسبت به اعطاي تسهيلات براي خروج 30 هزار تاکسي فرسوده اقدام خواهد کرد. علي رستگار، مديرعامل بانک ملت نيز در اين مراسم با اشاره به سابقه اين بانک در جايگزيني 380 هزار خودرو و تاکسي فرسوده از ناوگان حمل و نقل کشور، اظهار‌داشت: طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده طرح بسيار خوبي است که بانک ملت هم آماده مشارکت و نقش‌آفريني در آن است.وي با بيان اين نکته که بانک ملت هميشه در اجراي طرح‌هاي ملي پيشقدم بوده است، تصريح کرد: اين بانک در طرح جايگزيني خودروهاي فرسوده از سال‌هاي قبل سردمدار بوده است و اين بار نيز با هدف انجام مسووليت‌هاي اجتماعي خود و کمک به دولت در رفع آلودگي هوا، در اين امر خطير مشارکت خواهد کرد.

بانک کارآفرين در فهرست

50 شرکت فعال‌تر بورس

بانک کارآفرين در فهرست 50 شرکت فعال‌تر در سازمان بورس و اوراق بهادار در سه ماهه اول سال 94 قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي بانک کارآفرين به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، با بررسي وضعيت شرکت‌هاي فعال در بورس در سه ماهه اول سال 94، 50 شرکت فعال‌تر در بورس معرفي شدند و بانک کارآفرين در رديف 50 شرکت فعال‌تر در ميان شرکت‌هاي حاضر در بورس قرار گرفت. بر‌اساس اين گزارش، با توجه به تجربيات بورس‌هاي اوراق بهادار در سطح بين‌الملل، شناسايي شرکت‌هاي ممتاز يا داراي موقعيت برتر اغلب بر پايه معيارهاي نقدشوندگي سهام، ميزان تاثيرگذاري شرکت بر بازار، و برتري نسبت‌هاي مالي انجام مي‌شود.