نسخه شماره 3948 - 1394/10/21 -

آخرين وضعيت مبارزات انتخاباتي ايالات متحده
چشم واشنگتن به دوئل انتخاباتي


چشم داعش دنبال ليبي


لبخند مساجد فرانسوي به بازديدکنندگان


تلفات سنگين يمن در تجاوزات سعودي


بازداشت‌هاي گسترده در استانبول


جلسه مجلس مصر


مصاحبه مخفيانه شان پن با کاپو


پولتيک


رويداد


استراتژيک


 آخرين وضعيت مبارزات انتخاباتي ايالات متحده
 چشم واشنگتن به دوئل انتخاباتي 

نتايج نظرسنجي‌هاي کنوني در آمريکا نشان مي‌دهد که اگر انتخابات رياست‌جمهوريِ فرضي فردا در آمريکا برگزار شود، با توجه به نقطه نظرات حالِ حاضرِ رأي دهندگان آمريکايي، هيلاري کلينتون، نامزد پيشتاز حزب دموکرات، با اختلاف حدود پنج درصد از آراء، دونالد ترامپ، نامزد رقيب خود را از حزب جمهوريخواه شکست خواهد داد.

هيلاري کلينتون در بين دمکراتها پيشتاز است

در ابتداي سال جديد ميلادي (2016) که همان سال انتخابات رياست‌جمهوري آمريکاست، براي حزب دموکرات‌ فقط سه داوطلب نامزدي رياست‌جمهوري باقي مانده است و اکثر کارشناسان تقريباً به اين نتيجه رسيده‌‌اند که هيلاري کلينتون نامزد نهايي اين حزب خواهد بود، اما برني سندرز نيز هنوز هم کمي اميدوار است. برني سندرز، هرچند به نقطه نظرات هيلاري کلينتون انتقاد مي‌کند، از وي در برابر حملات جمهوري‌خواهان، به خصوص حملات لفظي دونالد ترامپ، گهگاه دفاع مي‌کند.

درگيري شديد در اردوگاه جمهوري خواهان

از سوي ديگر، در ميان داوطلبان کسب نامزدي رياست‌جمهوري از سوي حزب جمهوري‌خواه، دوازده نامزد باقي مانده‌اند که با يکديگر بسيار درگير هستند و از آنجايي که تا زمان برگزاري اولين انتخابات درون حزبي ايالتي در آيووا (اول فوريه) فقط کمي بيش از سه هفته باقي مانده است، اين نامزدها آماده شده‌اند که رقباي خود را به هر قيمتي که شده است - حتي با تبليغات منفي - از گردونه رقابت خارج کنند.

ترامپ برج ساز پيشتاز جمهوري خواها

شايان ذکر است که حزب جمهوري‌خواهان نگران وجهه حزبيِ خود در ميان مردم آمريکا هستند زيرا برخي از نامزدهاي اين حزب که خود را از سياستمداران سنتي و رسمي نمي‌دانند، مانند دونالد ترامپِ برج ساز و دکتر بن کارسونِ جراح سابق اعصاب، در ميان مردم آمريکا از محبوبيت بيشتري در مقايسه با نامزدهايي، مانند جب بوش، که از وابستگان ديرينه و نزديک به تشکيلات حزب جمهوري‌خواه هستند، برخوردارند.

اصولاً در آمريکا، اولين انتخابات درون حزبي براي تعيين نامزد رياست‌جمهوري هر يک از دو حزب بزرگ اين کشور، در اوايل هر سال انتخاباتي برگزار مي‌شود. امسال نيز تمامِ نامزدها نگران اولين رقابت درون حزبي در انتخابات ايالتيِ آيووا در اول فوريه هستند. از اينرو، انتظار مي‌رود از اين پس، تبليغات انتخاباتي نامزدهاي هر دو حزب در قبال رقباي خود، نيشدارتر از گذشته شود.

همچنين کارشناسان تخمين زده‌اند که نامزدهاي انتخاباتي تا آخر ماه ژانويه جمعاً بالغ بر صد ميليون دلار خرج تبليغات انتخاباتيِ خود براي پيروزي در انتخابات آيووا کنند.

البته نامزدهاي انتخاباتي روش‌هاي مختلفي را براي پيروزي در دو انتخابات اوليه درون حزبي در ايالت‌هاي آيووا و نيوهمپشاير برگزيده‌اند. مثلاً دونالد ترامپ، ميلياردر معروف آمريکايي که در حال حاضر نامزد پيشتاز حزب جمهوري‌خواه محسوب مي‌شود، قول داده است که هر هفته، دو ميليون دلار خرج تبليغات انتخاباتيِ خود کند. تد‌ کروز، يکي ديگر از داوطلبان نامزدي حزب جمهوري‌خواه، قرار است با اتوبوس، به 28 شهر در ايالت آيووا سفر و در آن شهرها سخنراني‌هاي تبليغات انتخاباتي موسوم به «کمپين انتخاباتي» برگزار کند.

رقابت ميان نامزدهاي جمهوري‌خواه بسيار تنگاتنگ و سخت دنبال مي‌شود، زيرا هنوز هم کسي نمي‌تواند با قاطعيت پيش‌بيني کند، نامزد برگزيده اين حزب چه کسي خواهد بود. به عنوان مثال، نتايج يک نظرسنجي در ايالت نيوهمپشاير، که در آن دومين انتخابات درون حزبيِ ايالتي برگزار خواهد شد، نشان مي‌دهد که کمتر از 20 درصد از هواداران حزب جمهوري‌خواه تصميم نهايي خود را براي رأي دادن به يک نامزد مشخص از اين حزب گرفته‌اند و از اينرو، اهميت تبليغات تهاجمي براي از ميدان به در کردن رقبا به شدت در ميان اين نامزدها احساس مي‌شود. مثلاً دونالد ترامپ در نظر دارد چند سخنراني انتخاباتي در ايالت‌هاي آيووا و نيوهمپشاير در هفته‌هاي آتي برگزار کند.

بيل به ياري هيلاري شتافت

نامزدهاي دموکرات هم بيکار ننشسته‌اند. بيل کلينتون سخنراني‌هاي تبليغات انتخاباتي براي همسرش را از آيووا آغاز خواهد کرد و هيلاري کليتنون منابع مالي کافي براي انتشار تبليغات تلويزيوني جمع‌آوري کرده است.

اين در حالي است که برني سندرز، يکي از داوطلبان نامزدي رياست‌جمهوري از سوي حزب دموکرات، روش ديگري را براي تبليغات برگزيده است. سندرز در ستاد انتخاباتي‌اش نقل قولي از يکي از حاميان هيلاري کلينتون نصب کرده است تا کارمندان ستاد خود را به سختکوشي ترغيب کند. آن حامي هيلاري کلينتون به منظور بي‌اهميت جلوه دادن تهديد سندرز براي نامزدي هيلاري کلينتون گفته بود: «هيچ سازماندهي منسجمي براي سندرز وجود ندارد.»

سندرز که نياز مبرم دارد انتخابات آيووا را ببرد، ضمن نصب اين جمله در ستاد انتخاباتي‌اش، صد نفر را استخدام کرده است که در 1681 بخش مختلف انتخابيه در ايالت آيووا با تماس‌هاي مستقيم مردمي، براي او تبليغات انتخاباتي کنند. او کمتر به پوشش شبکه‌هاي خبري يا تبليغات گرانقيمت تلويزيوني اميد بسته است. اگر برني سندرز آيووا و نيوهمپشاير را ببازد، تقريباً اميدهاي انتخاباتي‌اش تمام خواهد شد.

از طرف ديگر، اگر هيلاري کلينتون رقابت آيووا را ببازد، يا حتي اگر با اختلاف بسيار کم در آيووا پيروز شود، مردم به ياد انتخابات رياست‌جمهوري پيشين آمريکا خواهند افتاد که طي آن، هيلاري کلينتون در انتخابات دورن حزبي ايالت آيووا به سختي از باراک اوباما شکست خورد و در اين ايالت، نفرِ سوم شد.

کلاً، در روزها و هفته‌هاي آتي، تبليغات انتخاباتيِ نامزدها به صورت تلويزيوني، راديويي، اينترنتي، ديجيتال (در فضاي مجازي و از طريق گوشي‌هاي همراه) و همچنين ارسال مستقيم برشورهاي تبليغات انتخاباتي از طريق پست به خانه‌هاي مردم، در ايالت‌هايي که قرار است انتخابات اوليه درون حزبي در آن‌ها برگزار ‌شود، مانند آيووا و نيوهمپشاير، شدت خواهد گرفت.

آغاز مناظره‌هاي تلويزيوني

در اين برهه زمانيِ کوتاه که تا برگزاري انتخابات آيووا باقي مانده است، مناظرات انتخاباتي، که به صورت زنده از برخي از شبکه‌هاي تلويزيوني آمريکا پخش مي‌شود، حائز کمال اهميت است. گزارش‌ها حاکي از آن است که مناظره بعديِ نامزدهاي حزب دموکرات در 14 ژانويه در شهر چارلستون در ايالت کاروليناي جنوبي برگزار خواهد شد. همچنين، قرار است مناظره بعديِ نامزدهاي حزب جمهوريخواه در 17 ژانويه در همان شهر در ايالت کاروليناي جنوبي برگزار شود.

دونالد ترامپ که به علت پيشتازي‌اش در ميان نامزدهاي جمهوري‌خواه، از هم اکنون خود را رقيب اصلي هيلاري کلينتون در انتخابات رياست‌جمهوري 2016 آمريکا تصور مي‌کند، نوک پيکان حملاتش را به سوي وي نشانه رفته و اخيراً هيلاري کلينتون را متهم کرده است که (در دوران وزارت خارجه‌اش) بي‌کفايت و نالايق بوده است و با تصميمات نادرستش، باعث کشته شدن افراد بسياري زيادي شده است.

ترامپ همچنين تأکيد کرده است که سياست‌هاي هيلاري کلينتون و اوباما، گروه (تکفير صهيونيستي) داعش را به‌ وجود آورده است.

البته هنوز نامزد اصلي هيچ يک از دو حزبِ نامبرده مشخص نشده است. مثلاً نتايج نظرسنجي‌هاي اخير نشان مي‌دهد که تد کروز در ايالت آيووا از دونالد ترامپ پيش است، اما ترامپ در ايالت نيوهمپشاير با فاصله زيادي در مقام اول در بين نامزدهاي جمهوري‌خواه قرار دارد.

شايان ذکر است که ابرسه‌شنبه به اولين سه‌شنبه ماه مارس در سال انتخاباتي آمريکا گفته مي‌شود که طي آن، انتخابات دورن حزبي نامزدهاي هر يک از دو حزب بزرگ اين کشور در بسياري از ايالت‌هاي آمريکا به طور همزمان برگزار مي‌شود.

با توجه به قوانين و مقررات مربوط به انتخابات درون حزبي ايالتيِ هر يک از دو حزب اصلي آمريکا، به غير از چهار ايالت آيووا، نيوهمپشاير، نوادا و کاروليناي جنوبي، هيچ ايالت ديگري حق ندارد قبل از اول مارس انتخابات دورن حزبي برگزار کند، وگرنه با جريمه کم شدن تعداد نمايندگانش در کنوانسيون ملي هر يک از اين دو حزب که طي آن نامزدهاي اصلي رياست‌جمهوري و معاونت رياست‌جمهوري هر يک از اين دو حزب رسماً تعيين مي‌شوند، مواجه خواهد شد. اکثر انتخابات درون حزبي ايالت‌ها تا ماه ژوئن به پايان مي‌رسد. البته معمولاً تا مدت‌ها قبل از ماه ژوئن، نامزد اصليِ هر يک از دو حزب بزرگ آمريکا، کم و بيش، مشخص شده است.

هيچ يک از قوانين و مقررات مربوط به انتخابات درون حزبي در ايالت‌هاي آمريکا در متن «قانون اساسي آمريکا» نيامده است، بلکه اين مقررات را دو حزب اصلي آمريکا خودشان وضع کرده‌اند و هرساله نيز تغييراتي جزيي در آن ايجاد مي‌کنند.

آخرين نظرسنجي‌؛ کلينتون و ترامپ پيشتازند

در پايان اين تحليل به اين سؤال پاسخ داده مي‌شود که در حال حاضر، کدام نامزد از ساير نامزدهاي رياست‌جمهوري آمريکا جلوتر است. پايگاه اينترنتي ريل پاليتيکس (سياست حقيقي) ميانگين نتايج نظرسنجي‌هاي انجام شده در ماه دسامبر توسط شرکت‌هاي رازموسن، سي‌ان‌ان، کوئينيپياک، فاکس نيوز و پي پي پي، را منتشر کرده است. در اين نظرسنجي‌ها رقابت فرضيِ تک‌به‌تک ميان هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ به عنوان دو پيشتاز کنوني احزاب دموکرات و جمهوري‌خواه مورد سؤال واقع شده است. در حال حاضر، هيلاري کلينتون با حدود چهل و پنج و نيم درصد و ترامپ با حدود چهل مميز هشت دهم درصد از آراء در رده‌هاي اول و دومِ اين نظرسنجي قرار دارند. يعني هيلاري کلينتون نزديک به پنج درصد از دونالد ترامپ پيش است.

در نتيجه، اگر انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا فرضاً همين فردا برگزار شود و رقابت اصلي بين هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ، نامزدهاي پيشتاز هر يک از دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه باشد، هيلاري کلينتون به احتمال زياد، در چنين انتخابات فرضي پيروز خواهد شد. اين در حالي است که رخدادهاي سياسي و اقتصاديِ داخلي و بين‌المللي از هم‌اکنون تا نوامبر 2016 که انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا برگزار خواهد شد، بر نقطه نظرات رأي دهندگان آمريکايي تأثيرات متفاوت و بعضاً غيرقابل پيش‌بيني خواهد گذاشت و از اينرو، بسيار دشوار است که از الان دقيقاً بتوان با قاطعيت پيش‌بيني کرد که تا ده ماهِ ديگر، چه اتفاقاتي رخ خواهد داد و چه کسي در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا پيروز خواهد شد.


 چشم داعش دنبال ليبي 

تحليلگران نسبت به سيطره داعش بر منطقه نفت‌خيز «بن جواد» ليبي که مي‌تواند از فوايد آن براي گسترش نفوذ خود در مناطق عربي در شمال آفريقا و مساحت‌هاي وسيعي از ساحل دريايي مديترانه استفاده کند، هشدار مي‌دهند. به گزارش شبکه خبري ارم‌نيوز، عمليات اخيري که داعش در خاک ليبي انجام داد در راستاي تلاش اين گروه براي اثبات وجود خود و بازگرداندن جايگاهش بين حاميان و نيروهايش پس از شکست‌هاي پي‌در‌پي است که در عراق و سوريه خورده است. اين اقدام داعش به تلافي از دست دادن مناطق استراتژيک و بسيار با اهميتي مثل شهر رمادي مرکز استان الانبار عراق است. به عقيده تحليلگران عمليات فراگير داعش از چهارم ژانويه کنوني در ليبي که با عنوان «جنگ القحطاني» اتفاق افتاده، باعث شد داعش کنترل منطقه بن جواد از توابع شهر سرت را در دست بگيرد و همين مسئله به تقويت حضور تروريست‌ها و گسترش قلمرو آن‌ها در امتداد منطقه هلال نفتي ليبي منجر مي‌شود. منطقه بن جواد يکي از مناطق بسيار مهم و داراي اهميت اقتصادي ليبي است. اين منطقه در 600 کيلومتري طرابلس و 145 کيلومتري شرق سرت واقع است و بزرگترين منابع نفتي کشور را در خود جاي داده که از آن براي صادرات نفت از طريق سواحل درياي مديترانه استفاده مي‌شود. اين منطقه شامل چهار اسکله و 19 انبار نفت است. به عقيده تحليلگران داعش ديدگاه اقتصادي واضحي دارد و تحرکات اين گروه در امتداد نقشه کشورهايي که بخشي از آن را به اشغال خود درآورده ثابت مي‌کند که اين گروه در اجراي برنامه‌هايش به رغم شکستي که در سوريه و عراق خورده ثابت قدم است. طارق منفي الحديثي، کارشناس گروه‌هاي مسلح مي‌گويد: اهميت منطقه بن جواد به اين دليل است که در ساحل دريايي مديترانه بين شهر رأس لانوف از شرق و شهر سرت از غرب واقع است و اين يکي از مساحت‌هاي وسيع و مهمي است که منطقه هلال نفتي از اجدابيا تا سرت و صبراته را دربر مي‌گيرد. الحديثي تأکيد کرد که داعش در اجراي سياست خود از طريق انتقال نيروهايش و تلاش براي گسترش نفوذ خود در کشورهاي عربي که به اروپا نزديک هستند.


 لبخند مساجد فرانسوي به بازديدکنندگان 

شوراي مسلمانان فرانسه در ابتکار عملي موسوم به «يک فنجان چاي برادرانه» اعلام کرده که همزمان با سالگرد حمله عوامل منصوب به القاعده به سوپرمارکتي در شهر پاريس قرار است صدها مسجد در سراسر اين کشور درهاي خود را به روي همه مردم باز کرده و از آنها دعوت به شرکت در برنامه‌هايي به منظور گفت‌وگو درباره اسلام و آشنايي با اين دين کنند. به گزارش پايگاه ورلد بولتن، ديروز (يکشنبه) صدها مسجد در سراسر فرانسه در اين طرح براي دعوت از مردم به منظور شرکت در برنامه‌هايي با هدف آشنايي با اسلام شرکت مي‌کنند. اين مساجد قرار است به بازديد‌کنندگان فرصتي را به منظور گفت‌وگو درباره اسلام ضمن صرف چاي و شيريني بدهند. در اين ابتکار عمل به نام «يک فنجان چاي برادرانه» ضمن آنکه مساجد محلي از بازديد‌کنندگان با شيريني و نوشيدني داغ پذيرايي مي‌کنند برنامه‌هايي را به منظور بازديد از مکان‌ها همراه با راهنما و برگزاري مناظره و کارگاه‌هاي مخصوص آشنايي با هنر خوشنويسي اسلامي برگزار کرده و حتي از مردم دعوت مي‌کنند در يکي از پنج نوبت نماز جماعت روزانه حضور پيدا کنند. اين طرح از سوي شوراي مسلمانان فرانسه به اجرا درآمده و هدف از آن تحريک به گفت‌وگو درباره اسلام و ايجاد حس انسجام ملي بيشتر در فرانسه يک سال بعد از آنکه 17 نفر در حملات عوامل القاعده در پاريس کشته شدند اعلام شده است. انور کبيبش، رئيس شوراي مسلمانان فرانسه به خبرگزاري فرانسه گفت: هدف ما از اجراي اين طرح ايجاد فضايي است که در آن مردم بتوانند جمع شده و با مسلمانان عادي فرانسه و همچنين همه شهروندان کشور ما ملاقات کند. وي خاطرنشان کرد: ما اين ايده را داشتيم که از سالگرد حملات رخ داده در تاريخ هفت و 9 ژانويه سال گذشته ميلادي در پاريس استفاده کنيم تا ارزش‌هاي واقعي اسلام را برجسته کرده و کليشه‌هاي به وجود آمده درباره رابطه اسلام با خشونت و تروريسم را از بين ببريم. کبيبش گفت: آنچه که اهميت دارد اين است که ما به جاي برجسته کردن اين حوادث تراژيک رخدادهاي 11 ژانويه سال گذشته را که در آن ميليون‌ها نفر به نشانه همبستگي به خيابان‌ها آمدند، برجسته کنيم.


 تلفات سنگين يمن در تجاوزات سعودي 

نهادهاي حقوق بشري اعلام کردند که تعداد قربانيان تجاوز عربستان به يمن به 7411 تن رسيده است که حدود 1725 تن از آن‌ها کودک هستند. به گزارش شبکه خبري المسله، براساس آماري که نهادهاي حقوق بشري يمن منتشر کرده‌اند، طي 9 ماه تجاوز عربستان و همپيمانانش به يمن 7411 يمني از جمله 1725 کودک کشته و 13 هزار و 846 تن ديگر از جمله 1492 کودک زخمي شده‌اند. بنا بر اين گزارش طي 9 ماه تجاوز جنگنده‌هاي سعودي بسياري از زيرساخت‌هاي يمن ويران شده و منازل مسکوني نيز از بمباران در امان نمانده‌اند.

درگيري نيروهاي متجاوز با ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن در تعز و ديگر مناطق نيز همچنان ادامه دارد و مذاکرات سياسي براي حل بحران يمن هنوز هيچ نتيجه قابل توجهي نداشته است.


 بازداشت‌هاي گسترده در استانبول 

خبرگزاري آناتولي ترکيه از دستگيري 165 مظنون در يک عمليات امنيتي گسترده پليس در شهر استانبول خبر داد. به گزارش آناتولي، پليس شهر استانبول ديروز (يکشنبه) اعلام کرد که در عمليات گسترده پليس در اين شهر 165 تن دستگير شدند. اين در حالي است که دستگيرشدگان شامل تعدادي از مظنونان عضويت در گروه تروريستي داعش نيز مي‌شوند. پليس استانبول گفت: در عملياتي در سراسر شهر استانبول به عنوان بزرگترين شهر ترکيه که از شنبه شب آغاز شد 31 هزار و 181 نفر تفتيش شده‌اند و در اين عمليات که در 39 منطقه اين شهر انجام شد.

15 سلاح گرم غيرقانوني، پنج سلاح داراي فشنگ مشقي و مقاديري مواد مخدر کشف شد.


 جلسه مجلس مصر 

تلويزيون مصر از تشکيل جلسه مجلس جديد اين کشور در روز يکشنبه خبر داد. اين نخستين جلسه مجلس مصر از سه سال گذشته تاکنون محسوب مي‌شود. دادگاه مصر سه سال پيش در زمان رياست‌جمهوري محمد مرسي، مجلس اين کشور را به اين دليل که قانون انتخاباتش برخلاف قانون اساسي مصر بوده است، منحل کرد. مجلس جديد مصر 596 عضو دارد و اکثريت آن را طرفداران عبدالفتاح سيسي رئيس‌جمهوري اين کشور تشکيل مي‌دهد. اين مجلس بايد در مدت 15 روز صدها قانوني را که در زمان انحلال مجلس توسط شوراهاي اجرايي وضع شده بود، تصويب کند.


 مصاحبه مخفيانه شان پن با کاپو 

خواکين گوزمن معروف به «ال‌کاپو» تابستان گذشته موفق شد تا از يک زندان فوق امنيتي در مکزيک فرار کند؛ فراري جنجالي که تيتر اول خبرگزاري‌هاي بين‌المللي تبديل شده است. او صبح جمعه سرانجام به دام مأموران پليس افتاد و به اين ترتيب بار ديگر به پشت ميله‌ها بازگشت.

حال مشخص شده است که ال کاپو پيش از دستگيري در مخفيگاهش با شان پن، هنرپيشه و فيلمساز آمريکايي ديدار و گفتگو کرده است. پن در ماه اکتبر سال 2015 به مدت هفت ساعت با اين تبهکار تحت تعقيب براي مجله آمريکايي «رولينگ استون» مصاحبه کرده بود. پس از آن نيز از طريق تلفن و ويدئو اين گفتگوها ادامه داشته است.

مجله رولينگ استون يک روز پس از دستگيري ال کاپو اين گزارش را همراه با عکسي روي وبسايت خود منتشر کرد، که شان پن و ال چاپو را در حال دست دادن با يکديگر نشان مي‌دهد.

شان پن در چارچوب مقاله‌ مهمان اين مجله از شرايط پرماجرا و تدابير امنيتي پيچيده‌اي نوشته که طي آن ديدار او با ال چاپو محقق شده است.

ال‌کاپو به سئوالاتي در مورد فراز و نشيب‌هاي زندگي‌اش از پرتقال‌فروشي در دوران نوجواني تا زندگي «شاد و خرم‌اش» پس از فرار از زندان پاسخ داده است. ال‌کاپو در مصاحبه‌اش با شان پن خود را بزرگ‌ترين تامين‌کننده مواد‌مخدر غير‌قانوني در جهان معرفي کرده و گفته ناوگاني از هواپيما و زيردريايي دارد.

شان پن گفته به اين دليل با ال‌کاپو مصاحبه کرده که «آمريکايي‌ها به عنوان مصرف کننده، در تجارت مواد مخدر و خشونت حاصل از آن همدست هستند».

طبق گزارش‌ها مقامات پليس مکزيک از برگزاري ديدار ميان شان پن و ال‌کاپو باخبر بوده‌اند و اين ديدار بخشي از عملياتي بوده است که سرانجام منجر به دستگيري اين تبهکار بين‌المللي شده است.

آنها جزئيات بيشتري در اين زمينه فاش نکرده‌اند. کسي که رابط ميان شان پن و ال‌چاپو براي برقراري ارتباط با يکديگر بوده، کيت دي کاستيلو، هنرپيشه مکزيکي است. دي کاستيلو در يک سريال تلويزيوني نقش يک فروشنده مواد مخدر را بازي مي‌کند و به دليل يک پروژه فيلمسازي در مورد زندگي ال‌چاپو، با وي تماس داشته است.

مقام‌هاي پليس مکزيک پس از دستگيري ال‌کاپو اعلام کرده بودند که تماس‌هاي تلفني او با بازيگران و تهيه‌کنندگان براي ترغيب آن‌ها به ساختن فيلمي از زندگي‌اش، موجب رديابي و دستگيري‌اش شده‌اند.


 پولتيک 

نارضايتي از آزمايش بمب هيدروژني ادامه دارد

انتقادات پکن به کره‌شمالي

«همسايه ما ديوانه‌ست. ديوانه‌اي مسلح»‌، اين حرف کاربران چيني است در رسانه‌هاي اجتماعي، در واکنش به گزارش‌هايي که کره شمالي بمب هيدروژني منفجر کرده، آن‌هم جايي که با مرز دو متحد ديرين فاصله چنداني ندارد. دو کشور آن‌قدر نزديک‌اند که چنين حرف‌هايي معمولا تحمل نمي‌شود. زماني اين‌که چيني‌ها اجازه بدهند شهروندشان اين‌طور علني مقام‌هاي کره شمالي را نقد کنند غيرممکن بود.

اما اين روزها مي‌شود. کاربري جمله آغازين اين گزارش را در سايت سينا ويبو، که معادل توييتر چيني‌هاست، منتشر کرده و مقام‌ها هم کاري به کارش نداشته‌اند. تا اين لحظه بيش‌از 3000 نفر جمله‌اش را لايک کرده‌اند.

چندي است رابطه دو ملت به خوبي قبل نيست. و در روزهاي اخير به پايين‌ترين سطح رسيده. آن‌قدر که پيونگ يانگ پيش از آزمايش حتي به چيني‌ها خبر نداده. پس از آزمايش، دو هشتگ «انفجار هسته‌اي چهارم کره»‌ و «يک ‌آزمايش هسته‌اي ديگر از سوي کره‌شمالي» رايج شده و ده‌ها هزار کاربر با استفاده از آن ناراحتي‌شان را ابراز کرده‌اند.

چيني‌ها آن‌قدر از اين ماجرا خشمگين‌اند که هم مردم هم رسانه‌هاي رسمي هرچه مي‌خواهند در مورد کره شمالي، و به‌ويژه رهبر جوانش کيم يونگ اون، مي‌گويند.

نکته‌ جالب‌توجه ديگر اين است که مقام‌هاي چيني حتي نقد ملايم دولت چين در اين ماجرا را هم تحمل مي‌کنند. کم نيستند کاربراني که مي‌گويند پکن بيش‌از حد به کره شمالي آسان گرفته و بايد شديدتر برخورد کند.

يکي از کاربران کاريکاتوري منتشر کرده که در آن رهبر کره شمالي به کاراکتر يکي از بازي‌هاي کامپيوتري تشبيه شده که از از قدرت انفجار بمب هيدروژني استفاده مي‌کند که آن‌قدر بالا برود که سکه‌هاي طلا به‌دست بياورد. زير عکس نوشته: «کيم خپل اين‌بار چه مي‌خواهد؟»

کاريکاتور و مضمونش منعکس‌کننده حسي است که خيلي از چيني‌ها دارند: اين‌که کره‌شمالي ياد گرفته چطور با رفتار عجيب‌غريب از چين کمک مالي بگيرد.

«مار در آستين»

بعضي کاربران در نقدشان از اين هم صريح‌تر بوده‌اند. يک کاربر که بيش از هزار لايک گرفته بود به خاطر اين جمله: «پادشاهي آسماني (يعني چين) هنوز از اين گردن‌کلفت حمايت مي‌کند. بايد از خودمان خجالت بکشيم که هنوز از او حمايت مي‌کنيم. بايد شرمنده باشيم».

يک کاربر ديگر نقشه‌اي منتشر کرده که نشان بدهد محل انفجار بمب چقدر به چين نزديک بوده. به باور اين کاربر، تحمل رفتار کره‌شمالي مثل «مار در آستين پروراندن» است، و مي‌تواند يک روز آسيب جدي به چين بزند.


 رويداد 

درگيري با فاشيست‌هاي آلمان

شهر کلن آلمان ديروز حالت عادي نداشت. حدود 1700 نفر از طرفداران جنبش دست‌راستي «پگيدا» به بهانه تعرض به ده‌ها زن در شب سال نو در ايستگاه مرکزي شهر کلن تظاهرات کردند.

همزمان حدود 1300 نفر از مخالفان «پگيدا» نيز خود را از سراسر آلمان به شهر کلن رسانده بودند تا به تظاهرات طرفداران دست راستي «پگيدا» اعتراض کنند. پيش از آن حدود هزار نفر از فمنيست‌هاي آلماني در جلوي کليساي جامع اين شهر در اعتراض به اتفاقات شب سال نو ميلادي تجمع کردند و آواز خواندند. اعتراض فمينيست‌هاي آلماني به تعرض جنسي به زنان در شب سال نو و همچنين سوءاستفاده طرفداران دست راستي جنبش «پگيدا» از اين موضوع بود. معمولاً در کلن و در غرب آلمان شمار تظاهرکنندگان مخالف جنبش دست‌راستي «پگيدا» بيش‌از طرفداران آن است ولي اين‌بار در تظاهرات روز شنبه شمار طرفداران ‌‌«پگيدا» کمي بيش‌از مخالفان آن بود.

حدود دو هزار مامور پليس نيز سعي در جلوگيري از برخورد ميان طرفداران و مخالفان جنبش «پگيدا» داشتند و مجبور شدند براي متفرق کردن طرفداران دست راستي «پگيدا» از ماشين آب‌پاش استفاده کند.

پليس وقتي از ماشين آب‌پاش استفاده کرد که طرفداران «پگيدا» به سمت پليس و خبرنگاران شيشه‌ و ترقه پرتاب کردند. در اين تظاهرات يک مامور پليس و يک خبرنگار زخمي شدند.

در شب تحويل سال نوي ميلادي، صدها زن در شهرهاي کلن،‌هامبورگ و اشتوتگارت، مورد جيب‌بري و تعدي و مزاحمت جنسي گروهي واقع شده‌اند. شمار بالايي از افراد مظنون به اين بزهکاري، خارجي و متقاضيان پناهندگي بودند.


 استراتژيک 

خطرناک‌ترين شاهزاده سعودي

روزنامه اينديپندنت در گزارشي درباره محمد بن سلمان، فرزند پادشاه عربستان که هم‌زمان وزير دفاع و جانشين وليعهد اين کشور نيز است و نقش او در سلطنت سعودي مي‌نويسد: «اکنون، پادشاهي عربستان با سلطنت مردي که به نظر مي‌رسد براي تبديل شدن به قدرت اول منطقه عجله دارد، در نزاعي عجيب با همسايه‌اش ايران قرار گرفته است. شاهزاده محمد (که با عنوان MbS شناخته مي‌شود) هنوز در اوان نوجواني بود که به داد و ستد سهام و مستغلات مشغول شد و زماني که يکي دو بار به مخمصه افتاد، پدرش توانست نجاتش دهد. برخلاف برادر بزرگتر ناتني‌اش، محمد براي تحصيل به خارج از کشور نرفت و ترجيح داد در رياض بماند و در دانشگاه ملک سعود، حقوق بخواند. بسياري او را يکي از جدي‌ترين مردان جواني مي‌دانند که نه سيگار مي‌کشد، نه مشروب مي‌نوشد و نه علاقه‌اي به مهماني دارد. در سال 2011 سلمان، پدرش وليعهد شد و به اين ترتيب به سمت وزارت دفاع، با آن‌همه بودجه و قراردادهاي پر سود تسليحاتي رسيد. در همين حال محمد به عنوان يک مشاور خصوصي پس از انتخاب پدرش به عنوان وليعهد در سال 2012 قاطعانه دربار سلطنتي را مديريت کرد. در تمامي طول اين راه محمد همراه پدرش بود؛ پدري که پسر محبوبش را در طي کردن سلسله مراتب آل‌سعود کنار خود داشت. در بين نخبگان مذهبي و اقتصادي آل‌سعود اين يک امر پذيرفته شده است که اگر مي‌خواهي پدر را ببيني بايد از در پسر وارد شوي. منتقدان ادعا مي‌کنند که محمد بسيار ثروتمند است اما در حقيقت اين قدرت است که شاهزاده به آن نياز دارد نه ثروت. زماني که سلمان در ژانويه 2015 سلطنت را به دست گرفت حتي پيشتر از آن روي پسرش حساب کرده بود. ملک سلمان در سن 79 سالگي گفته مي‌شود که از بيماري دمانس رنج مي‌برد و تنها براي چند ساعت در روز مي‌تواند تمرکز کند. محمد به عنوان دروازه‌بان پدرش قدرت حقيقي در پادشاهي سعود به شمار مي‌رود. اين قدرت به شدت در ماه‌هاي اوليه با گسترش نقش سلمان افزايش يافت. شاهزاده محمد به عنوان وزير دفاع، رييس شرکت آرامکو، شرکت ملي انرژي عربستان، رييس شوراي امور توسعه‌اي و اقتصادي با اختيار نظارت بر کار تمام وزاتخانه‌ها و مسئول بنيان سرمايه‌گذاري دولتي پادشاهي انتخاب شد. او به عنوان جانشين وليعهد انتخاب شد اما بر رقيبش که محمد بن نايف، وليعهد و وزير کشور است، به واسطه ارتباطش با پادشاه برتري دارد. محمد بن سلمان که در مقابل بروکراسي اداري چندان صبور نيست به سرعت جاي پاي خود را محکم کرد و از وزارتخانه‌ها خواست تا گزارش عملکرد ماهيانه ارائه دهند؛ اقدامي که در سيستم اقتصادي متصلب عربستان که با پارتي‌بازي و فساد شناخته مي‌شود، بي‌سابقه است. بازديد‌هاي صبح‌هاي زود او از وزارتخانه‌ها و بررسي اسناد، اقدام افسانه‌اي او است که رياض خواب‌زده را به تکاني وادار کرده و سعودي‌هاي جوان را به ميدان آورده است. يکي از تاجران عربستاني با ذوق و شوق مي‌گويد: محمد در بين جوانان بسيار محبوب است. او به سختي کار مي‌کند، براي اصلاحات اقتصادي برنامه دارد و نسبت به اين اصلاحات آزادانديش است. او اين اصلاحات را مي‌فهمد.اين محبوبيت از آن‌جايي اهميت دارد که 70 درصد جمعيت سعودي‌ها را افراد زير 30 سال تشکيل مي‌دهند و هم‌زمان نرخ بيکاري در اين کشور رو به افزايش است. برخي برآوردها حاکي از آن است که نرخ بيکاري عربستان اکنون بين 20 تا 25 درصد است.اما همين تعصب که اصلاحات اقتصادي را پيش مي‌برد پاي عربستان را به جنگ کثيفي در يمن باز کرده است. مارس سال گذشته (2015)، محمد بن سلمان دستور آغاز حملات هوايي عليه حوثي‌ها را که عبدالربه منصور هادي، رييس‌جمهور منصوب عربستان در صنعا را از قدرت برکنار کرده بودند، صادر کرد. با فرماندهي محمد بن سلمان در عمليات «طوفان قاطع»، دهه‌ها احتياط و محافظه‌کاري سعودي‌ها بر باد رفت. در ابتداي امر ممکن است ايده خوبي به نظر برسد: پسر جوان و بلندپرواز پادشاه پير، جنگي را عليه شورشيان کشور همسايه فرماندهي مي‌کند. اين ادعا که ايران نيز از حوثي‌ها حمايت مي‌کند حتي مي‌تواند جذابيت اين ماجراجويي را تشديد کند. ارتش سعودي با تسليحات جديد چند ميلياردي خود به يمن حمله مي‌کند. اين در حالي است که محمد بن سلمان در وزارت کشور رقيب قدرتمند بزرگتري دارد و مي‌خواهد شجاعتش را هم به رقيبش و هم به هوادارانش ثابت کند. برنامه اين بود که با يک پيروزي سريع و قاطعانه محمد بن سلمان بتواند خودش را در قامت يک فرمانده نظامي تاييد کند و در رده ابن سعود، پدربزرگش قرار بگيرد. «ام‌بي‌اس» اين حقيقت را ناديده گرفت که حوثي‌ها در حقيقت سپر سودمندي براي آل‌سعود در برابر القاعده در شبه‌جزيره عربي بودند.

به نظر مي‌رسد علاوه بر اين او شرمندگي‌اي را که حوثي‌ها چند سال پيش براي سعودي‌ها در جنگ شديد و سخت مرزي رقم زدند ناديده گرفته است. در سال 2009 حوثي‌ها بندر جيزان سعودي‌ها در درياي سرخ را اشغال کردند و تا زماني که مبلغ قابل توجه 70 ميليون دلار را دريافت نکردند از اين بندر خارج نشدند. تاکنون اما عمليات طوفان قاطع هيچ چيزي را ثابت نکرده است. نزديک به يک سال است که جنگ يمن ادامه يافته و زندگي مردم يمن را به فلاکت کشانده است. در بمباران‌هاي شديد و سنگين هوايي اکثر زيرساخت‌هاي اين کشور نابود شده در حالي که کنترل صنعا و بيشتر بخش‌هاي شمالي يمن هنوز در دست حوثي‌هاست. در جنوب اما القاعده يک ميدان خالي دارد. با همه اين‌ها اما محمد بن سلمان مصرانه متعهد شده تا زماني که حوثي‌ها به پاي ميز مذاکره نيامده‌اند به حملاتش ادامه دهد.