نسخه شماره 3929 - 1394/09/28 -

توصيه‌هاي بودجه‌اي رييس پارلمان بخش خصوصي به دولت و مجلس اعلام شد
1395؛ ماه عسل اقتصاد ايران


لحظه‌شماري صنايع آلمان براي ورود به بازار ايران


صعود هشت پله‌اي شاخص توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات

آغاز واگذاري گسترده کارت خريد کالا از هفته جاري
يارانه ضمانت اقساط وام مي‌شود

منابع هندي خبر دادند:
قرارداد توسعه بندر چابهار تا ماه آينده نهايي مي‌شود


اخبار کوتاه


بانک و بيمه


 توصيه‌هاي بودجه‌اي رييس پارلمان بخش خصوصي به دولت و مجلس اعلام شد
 1395؛ ماه عسل اقتصاد ايران 

رئيس اتاق ايران، سال 95 را ماه عسل اقتصاد ايران دانست و گفت: بايد منابع بودجه را به جاي تخصيص به پيمانکاران يا اتمام طرح‌هاي عمراني، فقط و فقط به بهبود فضاي کسب و کار اختصاص داد.محسن جلال پور در گفت‌وگو با مهر از سال 95 به عنوان ماه عسل اقتصاد ايران نام برد و گفت: اگر قرار باشد که ايران مسير رشد و شکوفايي اقتصادي را در سال 95 آغاز کند، بايد در بودجه چند نکته را در نظر بگيرد.

مهمترين نکته هم اين است که دولت و مجلس همه تواني که مي‌توانند را به کار برند و منابع بودجه‌اي را به نحوي هزينه کنند که منجر به ايجاد فضاي بهتر سرمايه گذاري شود و اين موضوع بايد، اصل اول بودجه دولت در سال 95 باشد.رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران افزود: به نظر مي‌رسد دولت بايد يک بار هم که شده، بودجه کشور را طوري بنويسد که تمامي نيازهاي مالي و پشتيباني براي بهبود فضاي کسب و کار و جذب سرمايه گذاري را در آن ديده باشد.وي تصريح کرد: شايد سال 95 را بتوان به لحاظ بودجه‌اي، دوران طلايي و ماه عسل مذاکرات دانست و بر اين اساس، بودجه بايد کشور را در اين سال به سمت بهبود فضاي کسب و کار هدايت کند.

بر اين اساس، اگر از من به عنوان يک مسئول بودجه‌اي خواسته مي‌شد که بودجه‌اي را ارائه دهم، حتما تک تک بندهاي بودجه را به نحوي تنظيم مي‌کردم که منجر به گشايش در فضاي اقتصاد ايران شود. به گفته جلال پور، اگر دولت قرار باشد 50 هزار ميليارد تومان منابع بودجه‌اي داشته باشد و بخواهد آن را در يکي از سه مسير اجراي پروژه‌هاي عمراني و تکميل بخشي از طرح‌هاي نيمه‌تمام، پرداخت بدهي به پيمانکاران و بانک‌ها و يا ارتقاي شاخص فضاي کسب و کار و بهبود آن و در نتيجه فراهم کردن فضا براي سرمايه‌گذاران خارجي تخصيص دهد، حتما بايد راه سوم را انتخاب کند؛ اگرچه مي‌داند که زير فشار بقيه بخش‌ها خواهد رفت.وي اظهار داشت: معتقدم بهبود شاخص فضاي کسب و کار ايران و جذب سرمايه‌گذاري خارجي آن قدر مهم است که حتي پيمانکاران بخش خصوصي، همچنان طلبکار دولت باقي بمانند؛ همانطور که چندين سال را با سختي پشت سر گذاشته‌اند، بنابراين حتما خواهند توانست شش ماه تا يکسال ديگر را هم با سختي بگذرانند، چراکه 50 هزار ميليارد تومان بودجه دولت اگر در مسير بهبود فضاي کسب و کار هزينه شود، حتما مي‌تواند ميلياردها تومان سرمايه وارد اين کشور کند و همين ورود سرمايه،‌ همه پيمانکاران را دوباره پروار خواهد کرد و در درازمدت، منافع بسياري را نصيب آنها مي‌کند.

جلال پور گفت: اين يک بخش کار است که به عنوان بهبود فضاي کسب و کار دولت بايد آن را اجرايي کند، ضمن اينکه اين اقدام به هيچ عنوان منجر به تشديد رکود نمي‌شود بلکه بايد اين نکته را در نظر داشت که دولت همين 50 هزار ميليارد تومان منابع بودجه‌اي را بايد به سه بخش مذکور اختصاص دهد و بنابراين بودجه چند تکه شده و کارآيي لازم را نخواهد داشت اما ورود اين ميزان سرمايه براي بهبود فضاي کسب و کار، به طور قطع معادل 15 ميليارد دلار سرمايه است که اثرگذاري مناسبي مي‌تواند داشته باشد.

وي اظهار داشت: اگر اين رقم در اقتصاد ايران براي بهبود فضاي کسب و کار و زمينه‌سازي براي جذب سرمايه‌هاي خارجي هزينه شود، آنگاه سال 96 هم به طور قطع منابعي بيش از آن وارد اقتصاد ايران مي‌شود و رونقي به وجود مي‌آورد که به مراتب بيش از اين رقم خواهد بود در حالي که اگر دولت بخواهد بودجه را در مسيرهايي غير از اين تعريف و هزينه کند، بايد بداند که اين منابع از قبل پيش‌خور شده است و اگر در حوزه کسب و کار هزينه شود، پول نو به شمار مي‌رود.رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران خاطرنشان کرد: از سوي ديگر، همان 50 هزار ميليارد تومان هم از کشور خارج نشده و در همين کشور خرج شده است.

از سوي ديگر، دومين کاري که بايد در بودجه سال 95 صورت گيرد، اين است که دولت در بودجه 95 و در ششم به کوچک سازي خود اقدام کرده و خود را سبک و چابک کند و تا جوابگوي بقيه نيازهاي کشور باشد، چراکه دولت بزرگ علاوه بر هزينه بزرگ، کارها را هم گرفتار مي‌کند.وي گفت: وقتي دولت به جاي يک کارمند، 4 کارمند را دور يک ميز نشانده باشد، براي اينکه به همديگر حسادت نکرده و در سازمان و اداره مشکل ايجاد نکنند، بايد براي آنها کار و پست تعريف کند و هر مراجعه کننده‌اي به جاي مراجعه به يک نفر، به 4 نفر مراجعه خواهد کرد که اين، يعني عملا دولت بزرگ غير از هزينه بزرگ، بروکراسي سنگين هم دارد و اين باعث مي‌شود که فضاي کسب و کار بهبود نيابد.جلال پور معتقد است که اگر دولت کارمندان خود را در خانه بنشاند و حقوق‌شان را بدهد، هزينه‌اي به مراتب کمتر از حضور آنها در ادارات دارد، چراکه حداقل باعث مي‌شود تا از بروکراسي خارج شويم و گرفتاري پرسنلي و ديوانسالاري اداري نداشته باشيم، چراکه هم اکنون بزرگترين مشکلي که در اظهارات فعالان بخش خصوصي به چشم مي‌خورد، اول نقدينگي و سپس ديوانسالاري است، پس اگر حقوق کارمندان را بدهيم و يکي از آنها در ادارات، کار کنند، به نفع اقتصاد ايران است.

رئيس پارلمان بخش خصوصي خاطرنشان کرد: بودجه قطعا به ميزان خودش پاسخگو است، در حالي که در برنامه ششم توسعه بايد به چابک سازي دولت پرداخته شود، ضمن اينکه دولت بايد در بودجه سال آتي برخي مطالبي که تا به امروز احتياج نداشته را براي وصل شدن به بازار بين‌المللي، اضافه کند؛ به اين معنا که مجموعه نهادهاي مالي، بانک‌ها، شرکتها و دولتي‌ها بايد با تدابيري در بودجه، به بازارهاي بين‌المللي وصل شوند، ضمن اينکه بخش‌هايي از دولت در شرايط مناسب به بخش خصوصي واقعي واگذار شوند.جلال پور گفت: اتاق بازرگاني نقشي در تدوين بودجه ندارد، البته آمادگي حضور در کميسيون‌هاي مجلس در زمان بررسي آن را دارد.


 لحظه‌شماري صنايع آلمان براي ورود به بازار ايران 

صاحبان صنايع ماشين‌آلات آلمان براي ورود به بازار ايران بسيار مشتاق و بي‌صبر‌ند و آنان مايلند که محدوديت‌هاي بانکي نيز هر‌چه زودتر رفع شود.به گزارش ايرنا، شبکه اينترنتي راديو فرانسه فارسي پنجشنبه شب در گزارشي به شرح زير نوشت:فدراسيون سازندگان ماشين‌آلات آلمان قصد دارد بزودي دفتر نمايندگي خود را در تهران مستقر کند.صنايع ماشين‌آلات‌ در اقتصاد آلمان جاي بسيار مهمي‌را اشغال مي‌کند و در کنار صنايع خودرو و صنايع شيمي، يکي از بخش‌هاي اصلي صادرات آلمان را تشکيل مي‌دهد.مجموع? صنايع ماشين‌آلات‌ آلمان با گردش کار سالانه 200 ميليارد يورو، نزديک به يک ميليون نفر را در استخدام خود دارد.

ماشين‌آلات‌ به دستگاه‌هايي گفته مي‌شود که در صنايع گوناگون و در ساخت قطعات به کار گرفته مي‌شوند و انواع دستگاه‌هاي تراش، فرز و مته (دريل) از اين جمله اند.راديو فرانسه فارسي توضيح داد: فدراسيون سازندگان ماشين‌آلات‌ آلمان (VDMA) به مناسبت انتشار بيلان سالان? خود اعلام کرده که به محض تقليل يافتن تحريم‌ها، صاحبان اين صنايع مايلند روابط بازرگاني سنتي و بسيار قوي خود را با ايران احيا کنند.صنايع ماشين‌آلات‌ آلماني از اوايل قرن بيستم در ايران بازار خوبي داشته و از شهرت محکمي‌برخوردار بوده‌اند. فدراسيون سازندگان ماشين‌آلات‌ آلمان اميدوار است که دفتر نمايندگي خود را در تهران طي سه ماه نخست سال 2016 افتتاح کند.علاوه بر اين، مسوولان اين فدراسيون سخت در تلاش هستند تا محدوديت‌هاي مالي در معامله با ايران را کاهش دهند.

در آلمان فدرال، يک سازمان دولتي به اسم BAFA مسووليت صدور جواز صادرات را به عهده دارد. صاحبان صنايع آلماني در حال حاضر مي‌کوشند تا براي تسريع پرونده‌هاي صادرات، تعداد کارمندان BAFA را افزايش دهند.آنان همچنين با بانک‌هاي آلماني در حال مذاکره اند تا سياست‌هاي بانکي را در ارتباط با مبادلات نقدي با ايران آسان تر و بي دردسر تر سازند.آلمان در نظر دارد سريعاً حضور اقتصادي و سياسي خود را در ايران پس از لغو تحريم‌ها تثبيت کند.

راديو فرانسه فارسي در پايان افزود: زيگمار گابريل،وزير اقتصاد آلمان، نخستين مقام ارشد دولت آلمان بود که پس از امضاي توافقنام? اتمي ميان ايران و شش قدرت جهاني در رأس يک هيات بلندپايه عازم ايران شد.


 صعود هشت پله‌اي شاخص توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات 

افزايش ميزان دسترسي مردم ايران به اينترنت در دولت تدبير و اميد، صعود هشت پله‌اي شاخص جهاني توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات را به همراه داشته است.افزايش برخورداري مردم ايران از فناوري‌هاي نوين ارتباطي در دولت يازدهم که از سال 1392 با شعار «تدبير و اميد» روي کار آمده، سبب شده است اکنون ضريب نفوذ اينترنت در کشور به 12/82 درصد برسد.اين آمار را سامانه مديريت ضريب نفوذ اينترنت اعلام کرده است و نشان از آن دارد که اينترنت بيشتر در اختيار مردم قرار گرفته است. به گفته «محمود واعظي» وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ، فناوري‌هاي نوين ارتباطي چنان با زندگي انسان عجين شده است که زندگي بدون وجود آن غيرممکن به نظر مي‌رسد.بر پايه آخرين آمارهاي ارائه شده از بخش اتصالات در کشور، ضريب نفوذ اينترنت با احتساب 61 ميليون و 709 هزار و 929 کاربر به دست آمده است و شمار مشترکان اينترنت بر مبناي جمعيت 75 ميليون و 149 هزار نفر در ايران، 43 ميليون و 26 هزار و 279 نفر اعلام شده است. همچنين ضريب نفوذ اينترنت در کشور به 12/82 درصد رسيده است؛ درحالي که پيش از اين ضريب نفوذ اينترنت در ايران، 73 درصد بود. اينترنت ADSL در رتبه بعدي قرار دارد و بيشترين کاربر را در کشور پس از اتصالات موبايلي به خود اختصاص داده است.در اين آمار، ضريب نفوذ اينترنت ADSL در کشور به 07/22 درصد رسيده است و شمار کاربران اين فناوري، 16 ميليون و 582 هزار و 53 کاربر و تعداد مشترکان آن 6 ميليون و 632 هزار و 821 مشترک اعلام شده است.در شاخص اتصال اينترنت از طريق فناوري فيبر نوري نيز 6 ميليون و 106 هزار کاربر در ايران وجود دارد و ضريب نفوذ اين فناوري با احتساب دو ميليون و 656 هزار کاربر، 13/8 درصد برآورد مي‌شود. اينترنت وايمکس ضريب نفوذ 4.03 درصدي دارد و سه ميليون و 28 هزار و 398 نفر از طريق اين فناوري به شبکه اينترنت متصل مي‌شوند.شمار مشترکان اينترنت وايمکس نيز يک ميليون و 211 هزار و 359 مشترک اعلام شده است.استان‌هاي تهران، مازندران، قم، اصفهان و خوزستان داراي بيشترين ضريب نفوذ اينترنت در کشورند و تهران با 14 ميليون و 392هزار کاربر داراي ضريب نفوذ 13/118 درصدي است و 11 ميليون و 85 هزار مشترک دارد.استان مازندران نيز با سه ميليون و 360 هزار و 472 کاربر و يک ميليون و 919 هزار مشترک، ضريب نفوذ 109 درصدي اينترنت را به خود اختصاص داده است.


 آغاز واگذاري گسترده کارت خريد کالا از هفته جاري
  يارانه ضمانت اقساط وام مي‌شود 

معاون وزير کار با اعلام اينکه بازنشستگان در مرحله اول دريافت وام خريد کالاي ايراني قرار دارند، گفت: مذاکراتي انجام شده تا بتوان يارانه‌ها را به عنوان ضمانت بازپرداخت وام اقشار کم درآمد قرار داد.به گزارش مهر، احمد ميدري در يک برنامه زنده تلويزيوني گفت: طرح کارت اعتباري خريد کالا از هفته جاري به صورت آزمايشي در چند شهرستان آغاز خواهد شد. معاون وزير کار درباره جزئيات طرح کارت اعتباري خريد کالا افزود: اين طرح به صورت گسترده براي افراد زيادي صادر مي‌شود و زيرساخت‌هاي اطلاعاتي صورت گرفته و هماهنگي بين نهادها در مراحل پاياني است که اميدواريم با مشکل اجرايي مواجه نشويم. وي ادامه داد: در مرحله نخست بازنشستگان تأمين اجتماعي و بازنشستگان صندوق کشوري تحت پوشش اين طرح قرار دارند و در واقع اولويت نخست ما در اجراي اين طرح اين دو قشر است. ميدري درباره گروه‌هاي هدف اين طرح نيز گفت: تلاش اصلي ما اين است که جامعه که تحت پوشش اين طرح قرار مي‌گيرد افزايش بدهيم و با سازمان‌هاي ذيربط گفت‌وگو و مذاکراتي صورت گرفته تا اقشار کم درآمد و ضعيف شناسايي و تحت پوشش اين طرح قرار گيرند و يارانه آنها نيز ضمانت بازپرداخت اقساط باشد.اين مقام مسئول در وزارت کار بيان داشت: کساني که حق بيمه پرداخت مي‌کنند و کارگران ساختماني را تلاش مي‌کنيم که تحت پوشش قرار گيرند و مستمري بگيران نيز بايد تحت پوشش باشند و در واقع برنامه‌ريزي براي افزايش افراد تحت پوشش صورت گرفته و از هفته آينده در چند شهرستان به صورت آزمايشي اين طرح آغاز خواهد شد و بعد از مراحل آزمايشي نيز در بقيه استان‌ها اجرايي مي‌شود که در واقع يکي از استان‌هاي همجوار تهران و يکي از استان‌هاي جنوب کشور در طرح‌هاي آزمايشي ما قرار دارند.

معاون وزير کار بيان داشت: براي کارمندان دولت مشکل چنداني نداريم و در واقع آنها با رضايتنامه‌اي که هنگام دريافت کارت به بانک مي‌دهند کفايت مي‌کند و نيازي به ضمانت ديگر نيست. ما اکنون دو ميليون و 700 هزار بازنشسته تأمين اجتماعي و يک ميليون و 300 هزار بازنشسته صندوق کشوري داريم که در مجموعه چهار ميليون نفر شامل اين طرح مي‌شود و اگر فشارهايي صورت گيرد که اين طرح به سمت و سويي برود شکست مي‌خورد، بنابراين بايد آرام آرام حرکت کرد.

ميدري اظهار داشت: اين طرح براي نخستين بار است که در کشور اجرا مي‌شود و توليدکنندگان بايد بپذيرند که کار بزرگي صورت مي‌گيرد و تزريق چهار هزار ميليارد تومان پول براي اين طرح کم نيست.همچنين ناصر حکيمي؛ مسئول طرح کارت اعتباري خريد کالا در بانک مرکزي نيز در اظهاراتي گفت: ابلاغيه و دستورالعمل صدور کارت خريد کالاي ايراني چهارشنبه به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد که قبلا هماهنگي براي ايجاد شبکه پرداخت و پذيرش صورت گرفته بود.وي افزود: البته تغييراتي در آن صورت گرفت که از جمله آن زمانبندي تقسيط مشخص شد و اولويت براي صدور کارت‌ها نيز صورت گرفت و از هفته آينده بحث صدور کارت و پذيرش آن انجام خواهد شد و در واقع از اول هفته آينده اين طرح وارد فاز اجرايي مي‌شود.

در واقع بانک مرکزي براي حمايت از توليد در داخل اين طرح را مطرح کرد و چالش اصلي اين طرح نيز در مقايسه با طرح خودرو اين است که تعداد افرادي که در اين طرح براي آنها کارت صادر مي‌شود بيشتر است و خود طرح نيز درازمدت است.حکيمي ‌ادامه داد: کارت‌ها تا سقف 10 ميليون تومان صادر مي‌شود که بستگي به توان بازپرداخت کننده دارد اما سعي شده که بيش از يک سوم درآمد مشمولان اين کارت‌ها درگير بازپرداخت نشود. قرار نيست به صورت نامحدود پول چاپ کنيم و اين مبلغ 4 هزار و 200 ميلياردي که بانک مرکزي تزريق مي‌کند بر‌اساس محاسبات دقيق است.به گزارش مهر، وام خريد کالاي ايراني حداقل 1 ميليون تومان و حداکثر 10 ميليون تومان با نرخ سود 12 درصدي است.


 منابع هندي خبر دادند:
 قرارداد توسعه بندر چابهار تا ماه آينده نهايي مي‌شود 

پايگاه اينترنتي اکونوميک تايمز در گزارشي نوشت: با گذشت بيش از شش ماه از امضاي يادداشت تفاهم توسعه بندر چابهار ميان نيتين گادکاري، وزير حمل و نقل، کشتيراني و بزرگراه‌هاي هند و مقامات ايراني، دو کشور تلاش مي‌کنند اين قرارداد را تا ماه ژانويه نهايي کنند.

به گزارش ايسنا، مقامات دو طرف سرگرم مذاکره درباره شرايط قرارداد هستند و اميدوارند تا ماه آينده براي سرمايه‌گذاري 5/8 ميليون دلاري هند در ساخت دو لنگرگاه بندر چابهار، اين سند را نهايي کنند.

يادداشت تفاهم براي سرمايه‌گذاري در توسعه بندر چابهار در سفر ماه مه نيتين گادکاري به تهران که چند هفته پيش از امضاي توافق هسته‌اي تاريخي ميان ايران و قدرتهاي بزرگ جهان انجام گرفت، به امضا رسيده بود. براساس اين گزارش، يک گروه هندي هفته جاري براي مذاکره درباره قرارداد اين پروژه به تهران سفر مي‌کنند. کارشناسان امور ايران اظهار مي‌کنند مذاکرات با ايران چندان آسان نيست و بند به بند قرارداد چابهار مورد مذاکره قرار گرفته است. ايران به هند اعلام کرده است مايل است بخشي از بدهي‌هاي نفتي باقيمانده دهلي نو را براي تامين مالي پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک از جمله پروژه گسترش بندر چابهار استفاده کند و قصد ندارد همه بدهي نفتي خود را پس بگيرد. زمينه سرمايه‌گذاري هند در بندر چابهار و بخشهاي ديگر ايران با گزارش روز سه‌شنبه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که به تحقيقات 12 ساله از برنامه هسته‌اي تهران پايان داد، فراهم شده است. اقدام آژانس گام مهمي در برداشته شدن تحريم‌هاي سازمان ملل، آمريکا و اتحاديه اروپا عليه ايران به شمار مي‌رود. برداشته شدن تحريمها که در توافق هسته‌اي ماه ژوييه مورد موافقت قرار گرفته بود، به يافته‌هاي آژانس درباره فعاليت هسته‌اي ايران و غيرنظامي بودن آن مشروط شده بود.

طرف ايراني از هند مي‌خواهد به تعهد سرمايه‌گذاري در بندر چابهار عمل کند و اين موضوع در نشست‌هاي دوجانبه رده بالاي متعددي مطرح شده است.

از کل 100 ميليون دلار تعهد سرمايه‌گذاري براي اين پروژه که در جنوب شرقي ايران واقع است، 15 ميليون دلار باقيمانده در بخشهاي ديگري از مجتمع بندر چابهار سرمايه‌گذاري خواهد شد. دهلي نو در مراحل بعدي، سرمايه‌گذاري در پروژه راه آهن براي متصل کردن چابهار به شبکه ريلي ايران را در نظر دارد. چابهار همچنين مي‌تواند از طريق ريلي از زاهدان به جاده زرنج-دلارام که توسط هند در افغانستان ساخته شده است- متصل شود. يک جاده در حال حاضر نقطه مرزي ايران و افغانستان را به چابهار وصل مي‌کند. جاده 218 کيلومتري از زرنج در مرز ايران و افغانستان به دلارام در ولايت نيمروز به بزرگراه گارلند افغانستان متصل مي‌شود.

برنامه استراتژيک بزرگ هند اتصال چابهار از طريق زاهدان به افغانستان و از طرف ديگر داشتن يک خط کشتيراني به بنادر هندي مهم واقع در سواحل غربي هند است.

دهلي نو و تهران در حال حل جزييات مربوط به مشارکت هند براي ساخت راه ريلي ميان زاهدان و مرز ايران و افغانستان هستند که به جاده زرنج-دلارام متصل مي‌شود. هند همچنين مايل به سرمايه‌گذاري در منطقه اقتصادي ويژه چابهار و بررسي احتمال برقراري خط کشتيراني سه طرفه ميان هند-عمان و ايران است.


 اخبار کوتاه 

پرونده رانت 650 ميليون يورويي در شوراي رقابت

شوراي رقابت پرونده موسوم به رانت 650 ميليون يورويي را دوباره در دستور کار بررسي خود قرار داد.

به گزارش مهر، شوراي رقابت در دويست و سي و چهارمين جلسه خود در تاريخ 30 آذرماه جاري ادامه بررسي‌ها درباره موضوع موسوم به رانت و پرونده 650 ميليون يورويي را انجام خواهد داد.اين موضوع حدود يک سال پيش رئيس شوراي رقابت از ورود اين شورا به پرونده رانت 650 ميليون يورويي خبر داده بود.اوايل ارديبهشت ماه سال گذشته اخباري مبني بر امتياز ويژه وزارت صنعت و بانک مرکزي به يک واردکننده خوراک دام مطرح شد و بر اين اساس شوراي رقابت به منظور بررسي انحصار وارد اين موضوع شد.

براساس ادعاهاي مطرح شده، براساس تفاهم نامه بانک مرکزي با يک شرکت خصوصي، اين شرکت توانست 650 ميليون يورو معادل 900 ميليون دلار کالا را بدون پرداخت معادل ريالي آن قبل از واردات، وارد کشور کند.همچنين رضا شيوا رئيس شوراي رقابت پيش از اين مطرح کرده بود که ديوان محاسبات در گزارشي ضمن محرز دانستن رانت 650 ميليون يورويي به رئيس کل بانک مرکزي و وزير صنعت، معدن و تجارت تذکر داده است.

صادرات يک ميليارد دلاري تعاوني‌ها

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از صادرات يک ميليارد دلاري تعاوني‌ها در هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: برند تعاون بايد در کشور شناخته شود.سيد حميد کلانتري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در هفته ماهه امسال يک ميليارد دلار کالا از طريق تعاوني‌هاي کشور به سراسر دنيا صادر شده و اين امر مزيت‌ها و ظرفيت‌هاي بالاي بخش تعاون را نشان مي‌دهد.وي ميزان صادرات تعاوني‌ها در سال گذشته را يک ميليارد و سيصد ميليون دلار ذکر کرد و گفت: صادرات تعاوني‌ها در سال 94 از رشد قابل توجهي برخوردار خواهد بود.

کلانتري افزود:اگر تعاوني‌ها بتوانند از پتانسيل درون شبکه‌اي خود به نحو شايسته استفاده کنند ضمن رونق بازار و بهبود فضاي کسب و کار، زمينه گستردگي شبکه تعاوني‌ و شناسايي مزيتهاي اين بخش مردمي‌را فراهم کرده‌اند.کلانتري درعين حال با تاکيد بر ضرورت تغيير نگاه به بخش تعاون خاطرنشان کرد: بخش تعاون بيش از هر چيز به تغيير نگرش‌ها و ايجاد باورهاي مثبت نياز دارد از اين رو بايد تعاون را به يک بخش کارآمد و موثر تبديل و نگاه ضعيف و مددجويانه را از بخش تعاون دور کنيم.

تورم توليد صفر شد

در آبان ماه امسال هزينه‌هاي توليدهيچ تغييري نداشت و تورم توليد کننده به صفر رسيد.بنابر آخرين آمار اعلام شده از سوي بانک مرکزي، شاخص بهاي توليدکننده در ايران در آبان‌ماه نسبت به ماه گذشته در عدد 216 بدون تغيير باقي ماند، درحالي که اين شاخص در مهرماه 2/0 درصد افزايش داشت.تورم سالانه توليد ( 12 ماه منتهي به آبان‌ماه امسال نسبت به همين دوره در سال گذشته) نيز 8/7 درصد گزارش شده است که در قياس با مهر‌ماه 6/0 درصد کاهش يافته است.

از سويي ديگر تورم نقطه به نقطه توليد (شاخص نسبت به ماه مشابه سال گذشته) در ماه قبل به 9/3 درصد رسيده است که نسبت به تورم نقطه به نقطه 5/4 درصدي مهرماه بيش از 5/0 درصد کاهش دارد.همچنين اين شاخص طي هشت ماه اول سال جاري 5.8 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزايش يافت.در بين گروه‌هاي اصلي توليد، تورم ماهانه بخش «صنعت» و «حمل و نقل و انبارداري» صفر بوده و تورم در ساير بخش‌ها نيز حداکثر به 2/1 درصد رسيده است.

بليت قطار فعلا گران نشده است

رئيس هيأت مديره انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل‌ونقل ريلي رجاء تأکيد کرد: بليت قطارهاي مسافري فعلا بدون هيچگونه افزايش قيمتي از سوي شرکت‌هاي حمل‌ونقل ريلي به مشتريان عرضه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سيد‌حسن موسوي‌نژاد درباره آخرين وضعيت نرخ فروش بليت قطار گفت: شرکت‌هاي خصوصي فعال حمل و نقل مسافري راه‌آهن فروش بليت قطار را در حال حاضر با توجه به ادعاي سازمان حمايت حقوق مصرف‌کننده و توليد‌کننده با تخفيف به مشتريان عرضه مي‌کنند تا اين مشکل با مذاکرات بين طرفين برطرف شود.

وي با بيان اينکه هيأت مديره شرکت راه‌آهن جمهوري اسلامي‌ايران پس از نشست‌هاي فراوان کارشناسي با اعضاي انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل‌ونقل ريلي با شناور شدن نرخ بليت قطار و افزايش به طور متوسط هشت درصدي نرخ بليت موافقت کرد، افزود: اين تصميم بر‌اساس ماده 9 قانون دسترسي آزاد به شبکه حمل و نقل ريلي مصوبه سال 1384 مجلس شوراي اسلامي‌اتخاذ شده و انتظار داريم اين ظرفيت‌هاي قانوني در بررسي‌هاي نهايي براي تعيين نرخ بليت قطارهاي مسافري لحاظ شود.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازي، مدير عامل شرکت حمل و نقل ريلي رجاء اظهار کرد: براي نرخ‌گذاري نهايي بررسي‌هاي مشترک ميان فعالان حمل و نقل ريلي و سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان ادامه دارد و تا اخذ تصميم نهايي فعلا قيمت بليت با تخفيف و بدون هيچگونه افزايشي عرضه مي‌شود.


 بانک و بيمه 

تنديس زرين مدير جهادي براي مديرعامل بانک سينا

مديرعامل بانک سينا عنوان مدير برگزيده جهادي توسعه ملي کشور را از آن خود کرد.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، در همايش بزرگ معرفي برترين مديران جهادي توسعه ملي کشور که با حضور سران کشوري و لشکري و اصحاب رسانه برگزار شد، تنديس زرين مدير جهادي برگزيده توسعه ملي کشور به مهندس محمدرضا پيشرو مديرعامل اين بانک تعلق گرفت. براساس اين گزارش، اين نشان با توجه به سوابق درخشان و وجه تمايزات مديرعامل بانک سينا در بيش از سه دهه فعاليت در عرصه بانکي و اتخاذ استراتژي‌هاي مناسب در راستاي خودکفايي تعلق گرفت.گفتني است بانک سينا تنها بانک برگزيده اين همايش بود.

حمايت مالي بانک قوامين

از کارآفرينان

در راستاي جذب مشتريان طلايي مديريت شعب بانک قوامين در کردستان با ارائه تسهيلات خرد به کارآفرينان و مخترعان اين استان از آنان حمايت مي‌کند.به گزارش روابط عمومي‌بانک، عليرضا عباسي فريد مدير شعب بانک در کردستان با اعلام اين خبر گفت: بانک قوامين در قالب پرداخت تسهيلات خرد از کارآفرينان و مخترعان استان حمايت مالي مي‌کند.وي با اشاره به نقش پارک‌هاي علم وفناوري در توسعه اشتغال و کار‌آفريني در استان ياد آور شد: حمايت از پارک علم وفناوري استان وصاحبان شرکت‌هاي کارآفرين به عنوان مشتريان طلايي از برنامه‌هاي اين مديريت در گذشته بوده که اکنون نيز با قوت بيشتر ادامه پيدا مي‌کند.

تجليل از پژوهشگر برتر

بانک کارآفرين

به گزارش روابط عمومي ‌بانک کارآفرين، در پنجمين مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوري، از سوي پژوهشکده پولي و بانکي از پژوهشگر برگزيده بانک کارآفرين تقدير به عمل آمد. بر‌اساس اين گزارش، فرزين نورزاده کارشناس مديريت طرح و توسعه بانک کارآفرين، با ارائه سه مقاله به‌عنوان پژوهشگر برتر بانک کارآفرين مورد تقدير قرار گرفت.اين گزارش حاکي است در ابتداي مراسم علي ديواندري رئيس پژوهشکده پولي و بانکي با ارائه دستاوردهاي اين نهاد طي سال‌هاي اخير گفت:هدف ما تمرکز بر تحقيقات کاربردي براي حل مشکلات نظام بانکي است و در اين راه، ايده‌هاي پژوهشگران عرصه پول و بانک مي‌تواند کمک بزرگي براي ما باشد.وي افزود: در صورتي که نظام بانکي به روز و کارآمد نباشد، نمي‌تواند نيازهاي جامعه را پاسخ دهد. در سال‌هاي گذشته شکافي بين نظام بانکي کشور و نظام بانکداري دنيا به وجود آمده است که از بين بردن آن تنها با رويکرد علمي‌و پژوهشي امکان پذير است.در پايان مراسم هيأت داوران پنجمين مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوري، پس از بررسي نتايج داوري اوليه آثار تأليفي و نيز مستندات پژوهشگران و مديران پژوهشي، در مورد برگزيدن مديران پژوهشي، پژوهشگران و آثار منتخب، راي خود را اعلام کرد.

پرداخت سود شرکت سبحان دارو در شعب بانک صادرات

پرداخت سود سهامداران شرکت سبحان دارو مربوط به سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه 93 از طريق شعب بانک صادرات ايران آغاز شد.به گزارش روابط عمومي‌بانک صادرات ايران،‌ براساس قرارداد منعقده بين اين بانک و شرکت سبحان دارو سود سهام سال مالي منتهي به پايان اسفند ماه 93 از طريق کليه شعب بانک صادرات ايران از روز چهارشنبه بيست و پنجم آذرماه قابل پرداخت است. در اين رابطه سهامداران حقيقي شرکت يادشده مي‌توانند با ارائه مدارک هويتي نظير کارت ملي، شناسنامه، برگه سهام مربوطه به شعب اين بانک مراجعه و سود سهام خود را دريافت نمايند و يا به ساير حسابهاي خود انتقال دهند.

سقف تسهيلات خريد مسکن

بانک مسکن از محل حساب سپرده سرمايه‌گذاري ممتاز

با موافقت شوراي پول و اعتبار سقف تسهيلات خريد مسکن بانک مسکن از محل حساب سپرده سرمايه‌گذاري ممتاز به 600 ميليون ريال درتهران،500ميليون ريال در مراکز استان‌ها و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت و 400 ميليون ريال در ساير شهر‌ها افزايش يافت.به گزارش روابط عمومي‌بانک مسکن ابوالقاسم رحيمي‌ انارکي عضو هيات مديره بانک مسکن با بيان اين مطلب گفت:پيرو مصوبه شوراي پول و اعتبار براي اعطاي تسهيلات خريد مسکن بدون سپرده توسط ساير بانک‌ها در اواخر سال گذشته در سقف‌هاي 600 ميليون ريال در تهران،500ميليون ريال در مراکز استان‌ها و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت و 400 ميليون ريال در ساير شهر‌ها، بانک مسکن نيز به عنوان بانک تخصصي در حوزه مسکن بررسي‌هاي لازم را درخصوص افزايش سقف‌هاي تسهيلات در قالب سپرده ممتاز و اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسکن آغاز کرد.وي افزود:يکي از طرح‌هاي بانک مسکن براي مدل سازي افزايش سقف اين تسهيلات کاهش سپرده قانوني بود تا از اين طريق منابع مورد نياز براي اعطاي تسهيلات به متقاضيان تامين شود که مورد موافقت شوراي پول و اعتبار قرار گرفت.رحيمي‌انارکي بااشاره به پرداخت اين تسهيلات از ابتداي دي ماه سال جاري خاطرنشان ساخت:بر اين اساس سقف تسهيلات خريد واحد مسکوني از محل اوراق حق گواهي استفاده از تسهيلات مسکن از 350ميليون ريال به 600 ميليون ريال درتهران،500ميليون ريال در مراکز استان‌ها و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت و 400 ميليون ريال در ساير شهر‌ها افزايش يافت.