نسخه شماره 3907 - 1394/08/27 -

مسکو سرانجام علت سقوط هواپيماي روسيه را اعلام کرد:
بمب عامل کشتار مسافران روسي

تحقيقات بدون نتيجه مشخص درباره حملات پاريس ادامه دارد
اروپا در تعقيب عاملان داعش


تامين امنيت اسرائيل توسط داعش


حملات سنگين سعودي به نيروهاي يمن


ادامه بحران انساني دارفور


اعترافات جاسوس سه جانبه آلمان،آمريکا و روسيه


توطئه کاخ سفيد عليه ژنرال السيسي

از سوي سرويس‌هاي اطلاعاتي ويژه فرانسه مطرح شد
نگراني درباره ترور پاپ


استراتژيک


رويداد


اکونوميک


اخبار کوتاه


 مسکو سرانجام علت سقوط هواپيماي روسيه را اعلام کرد:
 بمب عامل کشتار مسافران روسي 

دستگاه امنيتي روسيه (FSB) روز سه شنبه تاييد کرد يک بمب دست ساز باعث سقوط هواپيماي مسافربري اين کشور بر فراز مصر در ماه گذشته شده است. به گزارش آسوشيتدپرس، اين سازمان به ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه اعلام کرد هم اکنون مشخص است انفجاري که به کشته شدن 224 سرنشين اين هواپيما منجر شد، يک اقدام «تروريستي» بوده است.

داعش در بيانيه‌هاي کتبي و همچنين پيام‌هاي صوتي و ويديويي که پس از اين حادثه در اينترنت منتشر شد، مسئوليت ساقط کردن هواپيماي روس را برعهده گرفت.تروريست‌هاي تکفيري مدعي شده بودند که به واسطه شليک موشک موفق شده‌اند.

الکساندر بورتنيکوف رئيس اف‌اس‌بي اعلام کرد: «به گفته کارشناسان ما، يک وسيله انفجاري دست ساز برابر با يک کيلوگرم تي ان تي در هواپيما منفجر شد، که باعث شد هواپيما در هوا متلاشي شود، که اين توضيح مي‌دهد چرا بدنه هواپيما در چنين منطقه وسيعي پراکنده شده است. من مي‌توانم به طور حتم بگويم که اين يک اقدام تروريستي بوده است».

وي با اعلام اين که آزمايش‌ها نشان مي‌دهد مواد منفجره خارج از روسيه ساخته شده است، در عين حال جزئيات بيشتري ارائه نکرد.

همه سرنشينان هواپيما، که بيشتر آنها گردشگران روس بودند، زماني که هواپيماي «ايرباس 321-200» شرکت هواپيمايي «متروجت» سي‌و‌يکم ماه اکتبر حدود 23 دقيقه پس از ترک منطقه شرم الشيخ واقع در حاشيه درياي سرخ در شبه جزيره سينا مصر سقوط کرد، کشته شدند.

اين هواپيما عازم سن پترزبورگ بود که بيشتر مسافران از اهالي اين شهر بودند. در قاهره، دولت مصر درباره اين خبر هنوز اظهار نظر نکرده است.

مصر در برابر پافشاري آمريکا و انگليس درباره اين که انفجار بمب علت احتمالي سقوط هواپيماي روسيه بوده است، مقاومت کرده بود. بعدا، مقامات دولتي و رسانه‌هاي هوادار دولت مصر تمرکز خود را از علت سقوط هواپيما به گمانه‌زني در خصوص آن چه يک توطئه غربي عليه مصر و تاثير ويرانگر اين حادثه بر صنعت گردشگري حياتي اين کشور خواندند، تغيير دادند.

پوتين وعده داد عوامل اين حادثه را پيدا خواهد کرد.وي گفت: «ما به دنبال آنها هر جايي که مخفي شده باشند، خواهيم گشت. ما، آنها را در هر مکاني در زمين که باشند، پيدا و مجازات خواهيم کرد».

داعش اعلام کرد اين حمله به تلافي عمليات هوايي روسيه عليه داعش و ديگر گروه‌ها در سوريه بوده است. پوتين روز سه شنبه اعلام کرد حملات هوايي روسيه در سوريه «نبايد فقط ادامه پيدا کند بلکه بايد تشديد شود تا جنايتکاران متوجه شوند که مجازات، اجتناب‌ناپذير است».

وي به وزارت دفاع و ستاد کل ارتش روسيه دستور داد پيشنهادهاي خود را درباره اين که چگونه مي‌توان عمليات اين کشور را در سوريه بهبود بخشيد، ارائه کنند.

دميتري پسکوف سخنگوي پوتين اعلام کرد دستور رئيس‌جمهور روسيه بدين معنا نيست که اين کشور در حال بررسي اعزام نيروهاي زميني به سوريه است. نشست پوتين با بورتنيکوف و ديگر مقامات ارشد اواخر ديشب مدت کوتاهي پس از آن برگزار شد که رئيس‌جمهور روسيه از ديدار با ديگر رهبران جهان در ترکيه بازگشت. رهبران گروه 20 کشور ثروتمند و در حال توسعه وعده دادند با يکديگر براي مبارزه با داعش همکاري کنند. پوتين گفت: «در اين کار از جمله جستجو براي پيدا کردن و مجازات جنايتکاران، ما به همه دوستان خود تکيه مي‌کنيم». داعش به پوتين هشدار داده که همچنين وي را در روسيه هدف قرار خواهد داد ولي هيچ جزئياتي در اثبات ادعاي خود ارائه نکرده است. وعده تشديد حملات هوايي روسيه در سوريه عليه گروه حکومت اسلامي ‌پس از آن بيان مي‌شود که در پي حملات پاريس در جمعه‌شب گذشته فرانسه نيز تاکنون در چند نوبت مواضع اين گروه را در شهر رقه بمباران کرده است. حملات چندگانه در پاريس که جمعه‌شب گذشته رخ داد تاکنون به مرگ 129 نفر انجاميده است و هم‌چنان وضعيت ده‌ها زخمي ‌و مجروح وخيم است و احتمال افزايش قربانيان نيز وجود دارد.


 تحقيقات بدون نتيجه مشخص درباره حملات پاريس ادامه دارد
 اروپا در تعقيب عاملان داعش 

رئيس سازمان اطلاعات مرکزي ايالات متحده آمريکا (سيا) روز دوشنبه (25 آبان/ 16 نوامبر) نسبت به ادامه‌دار بودن حملات جمعه شب پاريس که گروه تروريستي دولت اسلامي مسئوليت آنها را برعهده گرفته است هشدار داد و از احتمال وجود عمليات‌هاي مشابه سخن گفت. به گزارش رويترز، جان برنان در سخنراني خود در مرکز مطالعات راهبردي و بين‌المللي، خنثي کردن توطئه‌هاي تروريستي را همراه با دشوار‌ي‌هايي خواند چرا که به گفته او دستگاه‌هاي امنيتي کشورهاي اروپايي با صدها تن از شهروندان خود که پس از پيوستن به داعش در عراق و سوريه به اروپا بازگشته‌اند مواجه هستند. جان‌برنان در اين نشست گفت: «بسياري از هم‌پيمانان ما در اروپا هم‌اينک با چالش‌هاي بسياري براي رهگيري و بررسي اقدامات افرادي که به سوريه و عراق سفر کرده و به کشور بازگشته‌اند مواجه‌اند.» مقامات اروپايي تخمين مي‌زنند که 5 هزار شهروند اروپا از سال 2011 تا کنون براي نبرد در سوريه به اين کشور سفر کرده‌ باشند. از آن ميان هزار و 400 نفر فرانسوي هستند که 900 نفر آنها به فرانسه بازگشته‌اند. علاوه بر اين تعداد، چيزي حدود 10 تا 20 هزار نفر نيز از سوي مقامات فرانسه مشکوک تلقي شده‌اند. مقامات اروپايي مي‌گويند براي تحت نظر داشتن تنها يک مظنون، ده‌ها مامور امنيتي بايد در همه ساعات شبانه‌روز کار کنند.

تعقيب مظنونين داعش

نيروهاي امنيتي فرانسه شامگاه دوشنبه، 25 آبان، بيش‌از 120 عمليات عليه اشخاص و اماکن مشکوک در اين کشور انجام دادند. خبرگزاري بلگاي بلژيک به نقل از دادستان بلژيک نام دو مرد را که به همراه "عبدالسلام صلاح" مظنون فراري حملات تروريستي پاريس، فرانسه را ترک کردند، منتشر کرد. اين دو مرد با نام‌هاي محمد امري 27 ساله و حمزه اتوح 21 ساله، شهروند بلژيک و ساکن محله مولن‌بک در بروکسل هستند. اين محله ‌مسلمان ‌نشين در بروکسل به عنوان يکي از پايگاه‌هاي اسلام‌گرايان افراطي شناخته مي‌شود. اين دو مرد در ارتباط با حملات تروريستي پاريس بازداشت شدند و متهم هستند که در يک حمله تروريستي دست داشته و با يک گروه تروريستي همکاري داشته‌اند. دادستان بلژيک به اين پرسش که آيا در تفتيش خانه آنها مواد منفجره پيدا شده يا نه پاسخي نداده است.

اين دو مرد بامداد شنبه پس از آنکه همراه عبدالسلام صلاح به بروکسل بازگشتند به طور موقت بازداشت شدند و حکم جلب آنها روز دوشنبه صادر شده است. پنج مرد ديگر که در جريان عمليات روز شنبه در بروکسل بازداشت شده بودند آزاد شدند.

وکيل محمد امري گفته است عبدالسلام صالح جمعه شب به موکل او تلفن کرده و خواسته تا او را از پاريس به بروکسل برگرداند، محمد امري نيز همراه حمزه اتوح از بروکسل به پاريس رفته و با عبدالسلام صالح برگشته‌است. خودروي گلف خاکستري رنگ آنها در مسير رفت و برگشت توسط پليس شمال فرانسه بازرسي شده است. وکيل محمد امري گفته در راه بازگشت هيچ سخني در مورد حملات پاريس رد و بدل نشده و آنها عبدالسلام صالح را در بروکسل پياده کرده‌اند. به نقل از ديپلمات‌هاي اروپايي مستقر در بروکسل، مقر پارلمان اتحاديه اروپا، فرانسه سه‌شنبه (17 نوامبر/ 26 آبان) رسما از اتحاديه اروپا درخواست «کمک متقابل» کرده است. وزير دفاع فرانسه تأکيد کرده که شرايط فوق‌العاده نيازمند پاسخ‌‌هايي فوق‌ا‌‌لعاده هستند. به اين ترتيب فرانسه نخستين کشور عضو اين اتحاديه است که چنين درخواستي را مطرح کرده است. اين درخواست بر‌اساس ماده 42 پاراگراف 7 قرارداد اتحاديه اروپا مطرح شده که در آن آمده است: «در صورت حمله مسلحانه به منطقه‌اي در يکي از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا ساير اعضا موظف هستند با هر چه در توان دارند به اين کشور کمک و از آن حمايت کنند.» حال بايد در جريان گفت‌وگوهاي دو جانبه فرانسه با رهبران کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در چند روز آينده روشن شود که شرکاي اروپايي فرانسه دقيقأ چگونه مي‌توانند به اين کشور کمک کنند. وزير دفاع آلمان، اورزولا فون درلاين، پيشتر رسمأ اعلام کرده بود: «ما با دقت بسيار به درخواست فرانسه گوش خواهيم داد و درخواست اين کشور را با توجه به دقت لازم بررسي خواهيم کرد.


 تامين امنيت اسرائيل توسط داعش 

وزير جنگ رژيم صهيونيستي اذعان کرد: با وجود آن که داعش در سوريه و صحراي سينا در مصر حضور دارد به هيچ وجه تهديدي براي اسرائيل نيست. به گزارش ايسنا موشه يعالون، وزير جنگ رژيم صهيونيستي در مصاحبه با «راديو اسرائيل» براي اطمينان دادن به شهرک‌نشينان گفت: رخدادهايي که در پاريس اتفاق افتاد هرگز در «اسرائيل» رخ نخواهد داد. داعش حضور زيادي در «اسرائيل» يا کرانه باختري ندارد و نيروهاي اين گروه در مناطق مرزي با سوريه و مصر حضور دارند و به هيچ وجه به فکر جنگ با «اسرائيل» نيستند. وي گفت: داعش در سوريه و ولايت سينا حضور دارد. در مرزهاي مصر نيز حامياني دارد اما آن‌ها مشخصا عليه حماس مي‌جنگند. با وجود اينکه داعش در مناطق اطراف «اسرائيل» حضور دارد هيچ گاه جبهه‌اي عليه «اسرائيل» نگشوده است. اظهارات وزير جنگ اسرائيل در حقيقت نوعي اذعان به ارتباط داعش با تل‌آويو است. اين گروه تروريستي با رژيم صهيونيستي و دريافت حمايت از اين رژيم است. روز دوشنبه نيز نيروهاي امنيتي تونس بزرگترين باند تروريستي وابسته به داعش در اين کشور را که مجهز به سلاح‌هاي ساخت اسرائيل بود دستگير کردند. يعالون افزود: تلاش‌ها براي شليک موشک از مصر به «اسرائيل» در بيشتر مواقع ناکام مانده است و اخيرا هيچ موشکي شليک نشده است. وي بار ديگر در اظهارات خصمانه خود عليه ايران گفت: حضور ايران در منطقه براي اسرائيل نگران کننده تر از حضور داعش است. حضور ايران در اطراف ما مرا نگران مي‌کند. حقيقت اين است که آنچه در سوريه رخ مي‌دهد قدرت ايران را افزايش مي‌دهد.


 حملات سنگين سعودي به نيروهاي يمن 

با آغاز عمليات گسترده نيروهاي منصور هادي و ائتلاف متجاوز عربستان براي اشغال استان تعز و پايگاه‌هاي انصارالله در تنگه باب المندب، درگيري‌هاي شديدي در غرب يمن گزارش شده که تاکنون صدها تن کشته بر جاي گذاشته است. به گزارش خبرگزاري اناتولي، منابع نزديک به انصارالله مي‌گويند تنها در جريان تلاش نيروهاي ائتلاف متجاوز عربي براي تصرف پايگاه نظامي انصارالله در باب المندب، در مجاورت استان تعز 200 نيروي متجاوز کشته شده‌اند. نيروهاي وفادار به عبد ربه منصور هادي، رئيس‌جمهور مستعفي يمن روز گذشته با حمايت جنگنده‌هاي ائتلاف تحت رهبري عربستان عمليات گسترده براي اشغال استان تعز را آغاز کرده‌اند. با آغاز اين عمليات درگيري‌هاي شديدي ميان حوثي‌ها و ارتش يمن از يک سو و نيروهاي متجاوز از سوي ديگر رخ داد که در جريان آن چند تن از نيروهاي يمني و 30 تن از نيروهاي هادي کشته شدند. منابع نظامي يمني احتمال مي‌دهند که عمليات تعز که از سه محور آغاز شده است حدود 10 روز طول بکشد. تعز پر جمعيت‌ترين استان يمن است و از آغاز بحران در اين کشور به کنترل انصارالله و نيروهاي ارتش يمن در آمده است. استان تعز در غرب يمن در موقعيت جغرافيايي استراتژيکي قرار دارد چراکه مشرف به تنگه باب المندب است. همچنين کميته‌هاي مردمي و ارتش يمن يک جنگنده عربستاني را در پايگاه نظامي مشعل در استان جيزان منهدم کرده‌اند.

آن‌ها همچنين پايگاه‌هاي الرمله و العين الحاره را در اين استان هدف قرار دادند.

مناطق مرزي ميان يمن و عربستان از آغاز بحران صحنه درگيري‌ها ميان حوثي‌ها و ارتش با نيروهاي عربستاني است و انصارالله و ارتش يمن همواره پايگاه‌هاي نظامي عربستان را هدف حملات موشکي خود قرار مي‌دهند.

 


 ادامه بحران انساني دارفور 

سازمان ملل اعلام کرد، از ژانويه سال جاري ميلادي تاکنون 166 هزار تن در پي درگيري‌ها و ناآرامي‌هاي قومي و قبيله‌اي در منطقه دارفور سودان آواره و بي‌خانمان شده‌اند که تعداد آن‌ها نسبت به سال 2014 ميلادي کمتر است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، رئيس دفتر هماهنگي امور بشردوستانه سازمان ملل در خارطوم گفت: تعداد اصلي افراد بي‌خانمان شده در دارفور از ژانويه سال 2015 ميلادي 166 هزار تن است. آمار آوارگان در سال 2015 ميلادي تاکنون کمي کمتر از آمار سال 2014 ميلادي است که در آن 286 هزار تن بر اثر ناآرامي‌ها و درگيري‌ها ميان نيروهاي دولت و شورشيان آواره شدند. اما وي هشدار داد، وضعيت بشري در اين منطقه همچنان بسيار پيچيده است. سازمان ملل همچنان نگراني 5 /2 ميليون تني است که از زمان آغاز درگيري‌ها از خانه‌هاي خود فرار کرده و در داخل اين منطقه آواره شده‌اند.

و اين سازمان با خارطوم براي دستيابي به راه حل‌هاي طولاني مدت براي اين ناآرامي‌ها همکاري مي‌کند. درگيري بر سرزمين و منابع ميان گروه‌هاي قومي دارفور از سال 2003 ميلادي آغاز و باعث تشديد بي‌ثباتي در اين منطقه شده است. عمرالبشير، رئيس‌جمهور سودان به خاطر جنايات جنگي از سوي دادگاه کيفري بين‌الملل تحت تعقيب است‌‌. از سال 2003 ميلادي حدود 300 هزار تن در دارفور کشته شده در حالي که خارطوم اين تعداد را تنها 10 هزار تن اعلام کرده است.


 اعترافات جاسوس سه جانبه آلمان،آمريکا و روسيه 

يک عامل سه جانبه آلماني که به خيانت و جاسوسي براي آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) متهم شده است در جلسه دادگاهش گفت بسيار از شغلش در سرويس مخفيانه‌اش ناراضي بوده است. به گزارش خبرگزاري خبرگزاري فرانسه، «مارکوس ريچل»، عامل سه جانبه آلماني در آغاز جلسه دادرسي‌ خطاب به دادگاه گفت: هيچ کس به من در سرويس اطلاعات فدرال اعتماد نداشت اما در سيا همه چيز متفاوت بود. پرونده ريچل طي حوادث بعد از افشاي جاسوسي گسترده آمريکا توسط ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق سيا مطرح شد. دادستانان جداي از متهم کردن ريچل به ارسال اسناد متعدد و اطلاعات داخلي به سيا مي‌گويند وي همچنين سه مورد اطلاعات هم به سرويس مخفي روسيه ارسال کرده است.

«مارکوس ريچل» 32 ساله که در کودکي به دليل تزريق اشتباه واکسن قسمتي از بدنش فلج شده پس از پايان تحصيلش در مرکز آموزش ناتوانان در سال 2001 پس از سه سال بيکاري در بخش نامه نگاري سرويس اطلاعات فدرال آلمان استخدام شد. او با دريافت ماهانه 1200 يورو در ماه پايين‌ترين ميزان حقوق را در اين اداره دريافت مي‌کرده است.

نکته جالب اين است که سازمان سيا نيز مبلغ چندان زيادي به وي پرداخت نمي‌کرده است. ريچل ادعا مي‌کند هر سال در نشستي مخفيانه با فردي در اتريش بين 10 تا 20 هزار يورو دريافت مي‌کرده است.

در مجموع او در ازاي ارائه اطلاعات از جمله نام و آدرس ماموران سرويس اطلاعات فدرال 95 هزار يورو دريافت کرده است.

وي خطاب به دادگاه گفت: دروغ است بگويم که از اين کار لذت مي‌بردم.

ريچل تا زمان بازداشتش در ژوئيه سال گذشته همچنان براي سرويس اطلاعات فدرال کار مي‌کرد. در صورت اثبات اتهام وي احتمالا به بيش‌از 15 سال حبس محکوم مي‌شود.


 توطئه کاخ سفيد عليه ژنرال السيسي 

روزنامه‌ها و رسانه‌هاي مصري زبان به نظريه توطئه غرب به ويژه آمريکا و انگليس عليه نظام عبدالفتاح السيسي رئيس‌جمهور مصر براي سرنگون کردن او پرداختند. اين منبع تصريح کرد: روسيه گزارش محرمانه سازمان «سي‌آي‌اي» ‌آمريکا درباره طرح اوباما براي وارد کردن ارتش مصر در جنگ داخلي و تلاش براي ايجاد فتنه به منظور سرنگوني عبد الفتاح السيسي رئيس‌جمهور مصر را فاش کرد. در گزارش محرمانه آمريکا که روس‌ها اخيرا آنرا فاش کردند،آمده است: اگر مصري‌ها براي کشتن يکديگر علت و توجيهي پيدا نکنند، ما دولت آمريکا بايد اين علت را براي آنها فراهم کنيم. در اين گزارش محرمانه آمده است: هدف اصلي ما تا قبل از سال دو هزار و پانزده اين است که ارتش و مردم مصر را وادار کنيم که به جان يکديگر بيفتند، زيرا اگر اوضاع به همين منوال در مصر باقي بماند به نفع آمريکا نخواهد بود وبا عبد‌الناصر جديدي در منطقه رو به رو خواهيم شد،زيرا اين بار السيسي مورد حمايت کشورهاي نفت خيز حاشيه خليج‌(فارس) قرار دارد در حالي که چنين شرايطي براي عبدالناصر فراهم نبود. اين گزارش مي‌افزايد:اگر اوضاع در زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي همينگونه ادامه پيدا کند به نفع آمريکا نخواهد بود زيرا اکنون محبوبيت ارتش والسيسي به مصر محدود نمي‌شود بلکه ما شاهد هستيم محبوبيت السيسي در کشورهاي حاشيه خليج‌(فارس) بيشتر شده است.اگر چنين اتفاقي رخ دهد نفوذ ما به طور بي‌سابقه اي در منطقه در معرض خطر بزرگ قرار خواهد گرفت زيرا کشورهاي عربي حاشيه خليج‌(فارس) اخيرا از عبدالفتاح السيسي حمايت کردند که در گذشته اين اقدام را از جمال عبدالناصر رئيس‌جمهور پيشين مصر نکرده بودند.در پايان اين گزارش بر لزوم فروپاشي ارتش‌هاي عربي و در راس آن ارتش مصر و عربستان سعودي از طريق ايجاد فتنه بين آنها با مردم يا جنگ داخلي تاکيد شده است بنابراين با گرفتار شدن ارتش عربستان در جنگ با ايران ارتش سعودي از اکنون تا دو سال ديگر تجزيه خواهد شد.


 از سوي سرويس‌هاي اطلاعاتي ويژه فرانسه مطرح شد
 نگراني درباره ترور پاپ 

سرويس‌هاي اطلاعاتي ويژه فرانسه از احتمال ترور پاپ فرانسيس هنگام سفر به آفريقاي مرکزي خبر داده و اعلام کردند اطلاعاتي در اين مورد در دست دارند. به گزارش اسپوتنيک، رهبر کاتوليک‌هاي جهان قرار است 29 نوامبر براي شرکت در مراسم افتتاحيه يک کليساي جامع در شهر بانگي، پايتخت آفريقاي مرکزي، به اين کشور سفر کند. در اين گزارش به طرف‌هايي که قصد ترور پاپ را دارند به طور روشن اشاره‌اي نشده اما ادعا شده که «جريان‌هاي تندرو اسلام‌گرا» در آفريقا در صدد انجام چنين عملياتي هستند. بوکو حرام و گروه الشباب در کنار شاخه آفريقايي داعش مهمترين گروه‌هاي تندرو فعال در آفريقا هستند که هريک تاکنون بارها دست به عمليات‌هاي تروريستي خونبار در قاره سياه زده‌اند. به نوشته هافينگتون پست، کارشناسان فرانسوي در باره خطر ترور پاپ فرانسيس هشدار داده و در اين رابطه بر عدم آمادگي نيروهاي امنيتي محلي براي جلوگيري از اين اقدام تاکيد کرده‌اند. اين نشريه مي‌نويسد: پاپ فرانسيس در جريان اين موضوع قرار گرفته است اما گفته است که اين سفر با وجود هشدارهاي فرانسه انجام مي‌شود. با اين حال مقامات کليسا اعلام کرده‌اند که در تلاش هستند تا امنيت لازم براي اين سفر تامين شود.

انتظار مي‌رود هنگام اين سفر، هزاران مسيحي از کشورهاي آفريقايي از جمله چاد، کامرون، سودان، سودان‌جنوبي، کنگو و ديگر کشورها براي استقبال از پاپ فرانسيس وارد آفريقاي مرکزي شوند. داعش و بوکوحرام به دنبال ايجاد جنگ مذهبي ميان مسلمانان و مسيحيان هستند. نکته جالب اينجاست که اين دوگروه تروريستي مسلمانان زيادي را تاکنون کشته‌اند اما اين موضوع رسانه‌اي نشده است.


 استراتژيک 

ساخت موشک بالستيک روسيه

مقامات روسيه از ساخت نمونه اصلي موشک قاره پيماي بالستيک موسوم به سارمات ICBM خبردادند. براساس اظهارات مقامات نظامي‌ و دفاعي روسيه آزمايش اين موشک در بهار و تابستان سال آينده ميلادي در مرکز فضايي «پلستسک» Plesetsk اين کشور انجام مي‌شود.

منابع دفاعي روسيه با اشاره به اينکه تصميمات و سياست‌هاي اين کشور جهت استفاده و کاربرد اين موشک جديد تا اواخر 2018 به قوت خود باقي است گفتند کارخانه توليد‌کننده ماشين‌آلات کراسنويارسک 100درصد قطعات اين موشک را ساخته و سارمات اکنون در مرحله آزمايش اجزا، قطعات و واحدهاي الکترونيکي و مکانيکي است. به گزارش خبرگزاري تاس از مسکو تاريخ دقيق آزمايش‌هاي مختلف اين موشک به آماده‌سازي مرکز پلستسک بستگي دارد.

مراحل نهايي تبديل و آماده‌سازي وهمچنين آزمايش اولين مرحله از رهاسازي موشک در مارس 2016 پايان مي‌يابد. رهبران دفاعي مسکو با اشاره به تغييرات جديد در برنامه‌ريزي اعلام کردند، مکان آزمايش اين موشک از مرکز فضايي بايکنور قزاقستان به مرکز هوافضاي پلستسک در شمال غربي روسيه تغيير يافته است. يوري بوريسوف معاون وزير دفاع روسيه پيشتر گفته بود، با توجه به وزن ده تني کلاهک موشک بالستيک جديد، سارمات قادر به تخريب اهداف واجسام پرنده در قطب شمال و جنوب خواهد بود. وي همچنين از ساخت نمونه‌هاي متنوعي از اين موشک که جايگزين موشک قديمي‌وويوداVoyevoda شده است خبر داد.

شرکت ان.پي.او ماشينوستوروينيا در مسکو و مرکز دولتي موشکي ماکيف در مياس سازنده موشک بالستيک جديد قاره پيماي 100 تني روسيه هستند.

سرعت اين موشک 11 هزار کيلومتر در ساعت است.

 


 رويداد 

شايعه مرگ بوتفليقه

منابع الجزايري اخبار تاييد نشده‌اي از مرگ عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس‌جمهوري اين کشور در بيمارستاني در سوئيس منتشر کرده‌اند. هنوز الجزاير واکنشي رسمي به اين خبر نشان نداده است.

به نوشته روزنامه اردني الدستور، منابع رسانه‌اي در مراکش و الجزاير در خبري فوري اعلام کردند که عبدالعزيز بوتفليقه، رئيس‌جمهوري الجزاير در يک مرکز درماني در سوئيس درگذشته است. اين منابع مي‌گويند، وضعيت جسماني بوتفليقه 75 ساله به طور ناگهاني رو به وخامت گذاشته است و پزشکان نتوانسته‌اند براي نجات وي کاري بکنند.

يک روزنامه سوئيسي نيز به نقل از منابع پزشکي که نامشان را فاش نکرد اعلام کرد: عبدالعزيز بوتفليقه درگذشته است. روزنامه‌هاي مستقل الجزاير نيز به نقل از منابع «موثق» در کاخ المراديه خبر مرگ بوتفليقه را اعلام کردند. اين منابع اعلام کردند که تدابير امنيتي شديدي در پادگان نظامي بن عکنون، در پايتخت پس از بد شدن حال بوتفليقه در دوره اخير اتخاذ شده است.

تاکنون مقامات الجزاير هيچ واکنشي نسبت به اين خبر نشان نداده و درباره آن سکوت اختيار کرده‌اند.

بوتفليقه 75 ساله که در 28 آوريل 2014 براي چهارمين بار به عنوان رئيس‌جمهور سوگند ياد کرد، به دليل ابتلا به سرطان معده براي مدت زماني طولاني در يکي از مراکز درماني پاريس تحت معالجه بود. برخي از اسناد آمريکايي منتشر شده نيز حاکي از آن است که عبدالعزيز بوتفليقه مبتلا به سرطان بدخيم در معده‌اش است. دولت الجزاير تاکنون بارها خبر مرگ بوتفليقه را تکذيب کرده اما اين اولين باري است که به رغم انتشار گسترده اين خبر، دولت در اين خصوص سکوت اختيار کرده است.


 اکونوميک 

سقوط صنعت گردشگري فرانسه

سهام شرکت‌هاي وابسته به صنعت گردشگري در فرانسه در واکنش‌ به حملات جمعه شب پاريس، کاهش يافت. بيشترين کاهش مربوط به گروه هتلداري آکور با 7 درصد کاهش بود. به گزارش رويترز، ائوپور دو پاري(اپراتور فرودگاه شارل دو گل و اورلي) و اير فرانس هر کدام 5 درصد و يوروتونل 5/4 درصد کاهش ارزش سهام راداشتند. سهام شرکت‌هاي توليدکننده محصولات لوکس که بخش عمده درآمدشان از گردشگران خارجي است نيز حدود 3 درصد کاهش يافت.

در حملات جمعه شب پاريس، دست کم 129تن جان باخته و بيش‌از 350 نفر نيز مجروح شدند. رابرت لوتز، رئيس شرکت سرمايه‌گذاري کابوت در ماساچوست در اين زمينه گفت: اين حملات تروريستي و تبعات آن باعث اثر منفي قابل‌توجهي روي بخش گردشگري فرانسه خواهد شد. برايان به تل، مدير تجاري شرکت تراست کپيتال در شيکاگو نيز گفت افزايش اقدامات امنيتي ممکن است اثرات بلندمدت منفي بر تجارت و آينده يورو داشته باشد. براساس آمارهاي رسمي موجود، فرانسه سالانه 83 ميليون گردشگر خارجي دارد و درآمد حاصل از آن در سال 2012 معادل 36 ميليارد يورو بود که حدود 5/7 درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي‌داد. اين کشور در سال 2013 توانست7/84 ميليون گردشگر جذب کند که نسبت به سال قبل از آن 2 درصد افزايش داشت. علاوه‌بر اين، شهر پاريس در سال 2014 در مجموع پذيراي بيش از 14 ميليون نفر گردشگر خارجي بود و بنابر پيش‌بيني‌ها تا پايان سال‌جاري ميلادي در مجموع 5/16 ميليون گردشگر خارجي به پاريس سفر مي‌کنند.

برخي تحليلگران نسبت به پيامدهاي اقتصادي طولاني‌مدت اين حملات هشدار داده‌اند. با وجود اين برخي تحليلگران نيز معتقدند حوادث مشابه قبلي در اروپا طي 15 سال گذشته تأثير ماندگاري بر بازار نداشته‌اند. هوارد آرکر، اقتصاددان ارشد آي اچ اس بر اين عقيده است که اگر چه چنين حوادثي وحشتناک هستند اما فعاليت‌هاي اقتصادي نيز بهبودپذيرند.


 اخبار کوتاه 

توطئه‌ جديد سعودي عليه سوريه

القدس العربي: مقامات عربستان با شخصيت‌هاي سياسي و نظامي‌در داخل ائتلاف مخالفان سوريه و خارج آن براي توافق بر سر برگزاري نشست مخالفان در رياض در نيمه اول ماه دسامبر تماس‌هايي را برقرار کردند.اين نشست که قرار است نيمه اول دسامبر در رياض برگزار شود با هدف توافق بر سر تشکيل رهبري يکپارچه مخالفان جهت شرکت در مذاکره با نظام سوريه در سال آينده صورت مي‌گيرد تا دولت انتقالي در سوريه تشکيل شود که مسئوليت برگزاري انتخابات را برعهده دارد.

محاکمه کودتاچيان امارات

السفير: اعضاي يک گروهک تروريستي وابسته به داعش در دادگاهي در ابوظبي امارات به تلاش براي کودتا در اين کشور متهم شدند. حاضران در دادگاه محاکمه 41 متهم به تلاش براي کودتا در امارات تاکيد کردند که اين متهمان اسلحه‌هاي مورد نياز خود را با کمک جبهه النصره در سوريه به دست آورده بودند.

آزمايش بمب گرانشي آمريکا

اسپوتنيک: اداره امنيت هسته‌اي ملي آمريکا به همراه نيروي هوايي اين کشور سومين آزمايش بمب‌هاي هدايت نشده هسته‌اي B61-12 را با موفقيت تکميل کرد.اين آزمايش در محيط پروازي هدايت شده واقعي انجام شد و سومين آزمايش برنامه توسعه حيات B61-12 بود.

اعزام نيرو به آفريقاي مرکزي

خبرگزاري فرانسه: سازمان ملل با هدف تقويت تدابير امنيتي پيش‌از برگزاري انتخابات ماه آتي ميلادي در جمهوري آفريقاي مرکزي، به زودي 300 نيروي سنگالي از نيروي واکنش سريع اين سازمان را به اين کشور اعزام خواهد کرد. شوراي امنيت سازمان ملل روز دوشنبه استقرار مجدد دو ماهه اين نيروها را پيش‌از سفر پاپ فرانسيس، رهبر کاتوليک‌هاي جهان در تاريخ 30-29 نوامبر (هشتم و نهم آذر) و انتخابات سراسري 27 دسامبر سال جاري ميلادي (ششم دي) تائيد کرد.

درگيري در صحراي سينا

الاهرام: يکي از فرماندهان گروه تروريستي انصار بيت المقدس، شاخه داعش در مصر در عمليات نيروهاي ارتش اين کشور در شمال شبه جزيره سينا کشته شد.

حملات بوکوحرام به مدارس

خبرگزاري فرانسه: بوکوحرام نزديک به 1000 مدرسه را امسال در منطقه تحت تصرف خود در اطراف درياچه چاد را تخريب کرده است. مدرسه‌هاي تخريب شده در کشورهاي کامرون، چاد، نيجر و نيجريه قرار دارند. اين چهار کشور در معرض بيشترين حملات شبه‌نظاميان افراطي است.گروه بوکوحرام تاکنون حملاتي را عليه مدارس و دانشگاهها انجام داده است که در طول اين ناآرامي‌ها از سال 2009 تاکنون دست کم 17 هزار نفر کشته شدند.

درگيري در پارلمان کوزوو

يورونيوز: سياستمداران جناح مخالف کوزوو در پارلمان اين کشور اقدام به شليک گاز اشک‌آور و استفاده از اسپري فلفل کردند. اين اقدام از سوي آلبين کورتي يکي از مهمترين چهره‌هاي مخالفان هدايت شد. اين شخص چندين بار از گاز اشک آور در پارلمان استفاده کرده است.هدف از اين اقدام درخواست از دولت براي تنظيم مناسبات بين کوزوو و صربستان اعلام شده است.

ساخت نيروگاه چيني براي آرژانتين

شينوا: چين و آرژانتين براي ساخت دو نيروگاه هسته‌اي در آرژانتين توافقنامه امضا کرده‌اند. هزينه ساخت هر يک از اين رئاکتورها حدود شش ميليارد دلار برآورد شده است.

آزادي تبعه کره‌جنوبي

يونهاپ: سئول اعلام کرد پيونگ يانگ روز سه شنبه يک تبعه کره‌جنوبي را که به علت ورود غيرقانوني به کره‌شمالي به مدت حدود شش هفته زنداني شده بود، به کشور خود بازگردانده است. موارد ورود اتباع کره‌جنوبي به کره شمالي با هدف پناهندگي، نادر است.

توسعه شهرک‌هاي صهيونيستي

رويترز: بنيامين نتانياهو نخست‌وزير رژيم صيونيستي طرح ساخت 436 واحد مسکوني در شرق قدس را تصويب کرد. همچنين وي طرح ساخت 18 واحد مسکوني جديد را در شهرک حي رموت، در همان منطقه به تصويب رساند.در حالي بنيامين نتانياهو طرح ساخت اين واحدهاي مسکوني را به تصويب رسانده است که اين طرح مدت زمان طولاني از ترس انتقادهاي بين‌المللي از سوي دفتر وي به تعليق درآمده بود.

سيل در هند

اينديا تايمز: بارش شديد باران در بخش‌هايي از ايالت تاميل نادو هند براي چندمين روز متوالي ادامه دارد و جان 71 نفر را گرفته است.

تظاهرات در مينه سوتا

اي‌بي‌سي‌نيوز: تيراندازي پليس آمريکا به يک سياهوست در شهر مينياپوليس جامعه سياهپوستان را به خشم آورده است. پليس مينياپوليس با شليک به سمت جمر کلارک جوان 24 ساله سياهپوست او را از پاي درآورد. شاهدان عيني حادثه مي‌گويند که جمر کلارک با دستان بسته هدف گلوله پليس قرار گرفته است اما پليس اين موضوع را رد کرده است.