نسخه شماره 3896 - 1394/08/14 -


مخاطرات انسداد روده


خاصيت سويا در پيشگيري از پوکي استخوان


احتمال نارسايي قلبي با مصرف نوشيدني‌هاي قندي


پرهيز از حذف وعده‌هاي غذايي در ديابت حاملگي


خبر


نسخه


 مخاطرات انسداد روده 

يک فوق‌تخصص گوارش و کبد با اشاره به اينکه انسداد روده مي‌تواند در روده باريک يا بزرگ ايجاد شود، گفت: انسداد روده به دو صورت کامل و نسبي و همچنين ناگهاني يا مزمن بروز مي‌کند.

دکتر سيامک خالقي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به دلايل ايجاد انسداد روده باريک، گفت: وجود ضايعات تومورال داخل کولون، چسبندگي‌هاي داخل شکمي‌ناشي از جراحي‌هاي قبلي و گير کردن قسمتي از روده در داخل سوراخ‌هايي که به عنوان فتق‌هاي جدار شکم تلقي مي‌شوند، ايجاد انسداد مي‌کنند.

عضو هيات علمي‌دانشگاه علوم پزشکي ايران افزود: ورود اجسام خارجي مانند مواد غذايي يا هسته بعضي ميوه‌ها به داخل روده و در مواردي وجود ‌سنگ‌هاي صفراوي باعث انسداد روده باريک مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه وجود تومورهاي روده مهم‌ترين علت انسداد روده بزرگ است، گفت: اين حالت اغلب در قسمت‌هاي انتهايي روده به وجود مي‌آيد و همچنين در مواردي پيچ خوردن روده به دور پايه ايجاد انسداد مي‌کند.

خالقي با اشاره به گروه ديگري از انواع انسداد روده تصريح کرد: انسداد غيرمکانيکي يا فلجي در اثر کاهش پتاسيم بدن به‌ وجود مي‌آيد و همچنين هر اختلالي که در عصب‌رساني روده اتفاق افتد، موجب کندي حرکت آن و بروز علائم انسدادي مي‌شود که اين مورد بيشتر در بيماران بستري در ICU ديده مي‌شود.

خالقي با بيان اينکه علائم انسداد روده به محل ايجاد آن بستگي دارد، افزود: انسداد در ناحيه فوقاني سيستم گوارش، تهوع و استفراغ و انسداد در قسمت‌هاي مياني و يا انتهاي روده، يبوست شديد، عدم دفع گاز و مدفوع، برجسته شدن و اتساع شکم را به همراه دارد.

اين فوق تخصص گوارش و کبد گفت: در تمامي‌حالات، انسداد روده يک اورژانس پزشکي محسوب مي‌شود و بيمار به دنبال استفراغ، اختلال آب و الکتروليت پيدا مي‌کند و اتساع روده مي‌تواند منجر به کاهش خونرساني به روده و در مواردي منجر به پارگي روده شود.

وي با بيان اينکه درمان انسداد روده به علت بروز مشکل بستگي دارد، افزود: در بيشتر موارد بيمار نياز به بستري شدن دارد و احيا آب و الکتروليت و انجام اقدامات تشخيصي براي بررسي محل انسداد و سپس علت آن صورت مي‌گيرد.

خالقي با اشاره به اينکه اولين روش تشخيص انسداد روده‌ها به‌ وسيله عکس ساده شکمي‌ است، گفت: تصويربرداري به وسيله آندوسکوپي فوقاني، کلونوسکوپي و ... از ديگر راه‌هاي تشخيص محل انسداد روده هستند. وي گفت: در نهايت در صورتي که محل دقيق انسداد روده مشخص نشود، جراحي به عنوان روش تشخيصي و درماني در نظر گرفته مي‌شود. خالقي در پايان افزود: مراجعه افراد با علائم يبوست يا تشديد يبوست قبلي، مسئله انسداد روده بزرگ به وسيله ضايعات تومورال را مطرح مي‌کند و ممکن است با تشديد آن، علائمي‌مانند خونريزي يا کاهش قطر مدفوع هم ديده شود و در اين مرحله انجام کولونوسکوپي جهت تشخيص و درمان مناسب ضرورت دارد.


 خاصيت سويا در پيشگيري از پوکي استخوان 

مصرف منظم سويا که حاوي کلسيم فراوان است، مي‌تواند احتمال پوکي استخوان را تا نزديک به نصف کاهش داده و به درمان مبتلايان به اين بيماري نيز کمک کند. به گزارش مهر، مطالعات محققان دانشگاه‌هال انگليس نشان مي‌دهد که پروتئين‌ها و ايزوفلاون‌هاي موجود در سويا، از بروز پوکي استخوان در زنان يائسه جلوگيري مي‌کند. ساليان طولاني است که دانه سويا غذاي اصلي بعضي فرهنگ‌ها محسوب مي‌شود. اين دانه‌ها از طريق آسيايي‌ها به آمريکاي شمالي معرفي شدند. اکنون آمريکا بزرگترين توليدکننده سويا و محصولات مرتبط با آن مي‌باشد. اين گياه با موارد استفاده فراوان، يک منبع غني از پروتئين، چربي غيراشباع، فيبر و مواد معدني است. آنچه که از ارزش غذائي اين دانه‌ها مهمتر است اين است که استفاده مکرر از سويا و محصولات آن باعث کاهش خطر ابتلا به بعضي از بيماري‌هاي خطرناک، مانند: بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي، سرطان و پوکي استخوان مي‌شود. به گفته محققان خواص مفيد سويا مرتبط با وجود ماده شيميايي بنام ايزوفلاون است که تقريبأ در تمامي ‌محصولات سويا وجود دارد. ايزوفلاون عملکردي شبيه استروژن دارد و مي‌تواند از استخوان‌ها محافظت کند.

البته تاثير مصرف سويا در کاهش احتمال ابتلا به پوکي استخوان در افرادي که ورزش مي‌کنند و تحرک بدني کافي نيز دارند بيشتر است.

سويا براي قلب، مغز و هورمون‌ سازي نيز مفيد است. در واقع اين تاثيرات بيشتر به دليل کلسيم فراوان موجود در سويا است که موجب اثرات بسيار خوب اين ماده شده است.

محققان مي‌گويند علاوه بر مصرف سويا، استفاده از کنجد نيز براي کاهش احتمال پوکي استخوان تا حدودي موثر و مفيد است.


 احتمال نارسايي قلبي با مصرف نوشيدني‌هاي قندي 

پزشکان با هشدار نسبت به مصرف نوشيدني‌هاي قندي تاکيد کردند که مصرف روزانه اين نوشابه‌ها خطر نارسايي قلبي را افزايش مي‌دهد. به گزارش ايسنا، بررسي انجام شده روي تعدادي مرد سوئدي نشان مي‌دهد که مصرف دو وعده يا بيشتر نوشيدني‌هاي قندي در روز با افزايش خطر نارسايي قلبي موجب مي‌شود که توانايي قلب در پمپاژ خون مختل شود. اگرچه متخصصان مي‌گويند که اين يافته مي‌تواند در مورد مردان آمريکايي نيز صدق کند اما لازم است روي مردم آمريکا تحقيقات بيشتري انجام شود زيرا فرهنگ و رژيم‌غذايي آمريکايي‌ها متفاوت است. همچنين نتايج مطالعات ديگر حاکي از آن است که مصرف روزانه نوشيدني‌هاي قندي مي‌تواند خطر ابتلا به ديابت، بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي و بيماري کبد چرب را افزايش دهد. دکتر «سوزانا دارسون» يکي از متخصصان موسسه «کارولينسکا» در استکهلم گفت: افرادي که به طور مرتب از اين نوع نوشيدني‌ها مصرف مي‌کنند بايد به منظور کاهش خطر ابتلا به نارسايي قلبي استفاده از آن را به حداقل برسانند. در اين بررسي عادات غذايي 42 هزار و 400 مرد 45 تا 79 ساله در فاصله سال‌هاي 1998 تا 2010 مورد مطالعه قرار گرفت و پزشکان با جمع‌آوري اطلاعات از طريق پرسشنامه، تنها نوشيدني‌هاي غيرطبيعي و حاوي مواد قندي را مدنظر گرفتند. به گفته متخصصان در طول مطالعه 4113 مورد نارسايي قلبي ميان مردان مشاهده شد که خطر ابتلا به اين عارضه در مرداني که روزانه دو وعده يا بيشتر از اين نوع نوشيدني‌ها مصرف مي‌کردند 23 درصد بيشتر بود. به گزارش يونايتدپرس، کارشناسان اين مطالعه همچنين يادآور شدند که لازم است در مورد چگونگي تاثير اين نوشيدني‌ در افزايش احتمال ابتلا به بيماري قلبي مطالعات بيشتر انجام شود.


 پرهيز از حذف وعده‌هاي غذايي در ديابت حاملگي 

يک کارشناس مامايي با بيان اينکه در ديابت حاملگي بايد از مصرف مواد شيرين پرهيز يا مصرف را به حداقل رساند، گفت: اين افراد بايد از حذف وعده‌هاي غذايي، بويژه صبحانه پرهيز کنند.

فرشته درايتي در‌ گفت‌وگو با ايسنا، گفت: طي حاملگي، هورمون‌ها استفاده از انسولين را براي بدن سخت مي‌کنند و از اين رو لوزالمعده بايد انسولين بيشتري را توليد کند. وي با بيان اينکه در بيشتر زنان باردار اين مساله مشکلي ايجاد نمي‌کند و لوزالمعده انسولين بيشتري ترشح مي‌کند، افزود: در صورتي که لوزالمعده نتواند به اندازه لازم انسولين ترشح کند، سطح گلوکز در خون بالا و ديابت حاملگي رخ مي‌دهد. اين کارشناس مامايي با بيان اينکه سيستم گوارش بيشتر غذاي خورده شده را به نوعي قند به نام گلوکز مي‌شکند، اظهار کرد :گلوکز وارد خون شده و با کمک انسولين، سوخت لازم براي سلول‌هاي بدن فراهم مي‌کند. درايتي با بيان اينکه بيشتر زنان مبتلا بعد از تولد نوزاد بهبود مي‌يابند، تاکيد کرد: با اين حال احتمال ابتلا در حاملگي‌هاي بعدي يا آينده نيز افزايش مي‌يابد. درمان ديابت حاملگي به شدت بيماري بستگي دارد و بيمار بايد قند خود را با استفاده از دستگاه‌هاي خانگي کنترل کند.

اين کارشناس مامايي با بيان اينکه رژيم غذايي برنامه‌ريزي شده مي‌تواند کمک کننده باشد، گفت: در رژيم غذايي بايد تعادل صحيحي ميان پروتئين، چربي و کربوهيدرات وجود داشته باشد و همچنين ويتامين‌ها، مواد معدني و کالري لازم بايد تامين شود. وي با اشاره به اينکه بايد از مصرف مواد شيرين پرهيز يا مصرف را به حداقل رساند، افزود: اين افراد بايد از حذف وعده‌هاي غذايي بويژه صبحانه پرهيز کنند.

درايتي با اشاره به اينکه صبحانه بر ثابت نگه داشتن قند خون موثر است، تاکيد کرد: رعايت رژيم غذايي ممکن است ابتدا کمي‌نگران کننده باشد و مادر نبايد خود را تحت رژيم غذايي خاص يا محدود کننده بداند. ورزش سبک نيز به بهبود توانايي بدن در سوزاندن گلوکز کمک و سبب کاهش قند خون مي‌شود. اين کارشناس مامايي ادامه داد: 30 دقيقه فعاليت هوازي در روز نظير پياده‌روي يا شنا براي بسياري از زنان مبتلا به ديابت حامگي سودمند خواهد بود. ورزش شديد براي همه توصيه نمي‌‍‌شود. بنابراين براي آگاهي از ميزان فعاليت ورزشي مناسب و مفيد، بهتر است با پزشک مشورت شود.


 خبر 

آلاينده‌هاي خانگي را بشناسيد

آلودگي محيط خانه مي‌تواند باعث بروز بيماري و تشديد بيماري‌هاي ريوي و آسم در افراد شود. به گزارش مهر، وقتي صحبت از آلودگي هوا مي‌شود ذهن ما بيشتر به سوي هواي آلوده خارج از خانه معطوف مي‌شود ولي بسياري از خانه‌ها هوايي آلوده‌تر از بيرون از منزل دارند. آلودگي هواي خانه بخصوص مي‌تواند بيماران ريوي و افراد مبتلا به آسم را در معرض خطر جدي قرار دهد. اخيرا انجمن ريه آمريکا مهمترين آلوده‌کنندگان هواي داخل منزل را اعلام کرده است.

- دود سيگار. - کپک. - اجاق و بخاري‌هايي که خوب تهويه نشده و خروجي هواي آنها به درون خانه نشت مي‌کند. - ورود دود خروجي از اگزوز اتومبيل و موتورها به درون خانه. - مواد شيمايي خانگي. - رنگ‌آميزي اخير در خانه. - استفاده از حشره‌کش‌هاي خانگي. - زباله‌هايي که يک گوشه از خانه انبار شده‌اند. - چوب‌هاي صنعتي و فرآوري شده مانند ام دي اف که در آنها از فرمالدئيد استفاده شده است.

تاثير کلسترول بالا در بروز دردهاي عضلاني

طبق يک مطالعه جديد، کلسترول بالا مي‌تواند احتمال بروز مشکلات تاندوني و دردهاي عضلاني اسکلتي در فرد را افزايش دهد. به گزارش مهر، تاندون‌ها طناب‌هاي بافتي محکمي‌هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل مي‌کنند. محققان مي‌گويند کلسترولي که در سلول‌هاي ايمني بدن تجمع پيدا مي‌کند مي‌تواند موجب بروز نوعي التهاب خفيف مزمن شود که آن هم منجر به اختلالات تاندوني و درد مي‌گردد. محققان کانادايي با بررسي 17 مطالعه قبلي بر روي 2600 بيمار به اين نتيجه رسيدند که در افرادي که کلسترول بالا دارند ساختار تاندون‌هاي بدن مشکل دارد. در اين افراد ميزان تري گليسريد بالا و کلسترول بد بالا و کلسترول خوب پايين است. مشاهدات نشان داده است که در افراد مبتلا به کلسترول بالا احتمال بروز آسيب‌هاي تاندوني هم افرايش مي‌يابد، دردهاي عضلاني اسکلتي بيشتر شده و تاندون‌هاي آنها هم کلفت‌تر مي‌شود.

کاهش ريسک شکستگي استخوان تنها با 2 دقيقه پريدن

يک مطالعه جديد که بر روي مردان مسن انجام شده نشان داده است که روزي تنها دو دقيقه پريدن مي‌تواند استخوان‌هاي تنه و لگن را محکم تر کرده و احتمال شکستگي آنها بعد از زمين خوردن را کاهش دهد. به گزارش مهر، استخوان‌ها با بالا رفتن سن ضعيف تر مي‌شوند که به اين حالت پوکي استخوان مي‌گويند. پوکي استخوان ناشي از افزايش سن مي‌تواند ريسک شکستگي استخوان‌ها بخصوص شکستگي استخوان‌هاي لگن بدنبال زمين خوردن را افزايش دهد.


 نسخه 

چگونه از تنش‌هاي محيط کار رها شويم؟

همه ما هر از گاهي استرس‌هاي محيط کار را تجربه مي‌کنيم اگرچه با بکارگيري چند تکنيک کوچک مي‌توانيم از اين تنش‌ها رهايي يابيم.

به گزارش ايسنا، ترک کردن محل کار براي مدتي کوتاه با هدف قدم زدن يا نشستن پشت ميز کار و نفس عميق کشيدن از جمله راهکارهاي مطرح شده براي مقابله با استرس و اضطراب است.

روزنامه اينديپندنت در مطلبي در همين رابطه برخي روش‌هاي موثر و کاربردي ديگر را براي دور کردن استرس از خود در محيط کار و کسب آرامش مجدد پيشنهاد کرده که به شرح زير است:

- آرام و عميق نفس بکشيد: زماني که فرد دچار استرس مي‌شود با سرعت بيشتري نفس مي‌کشد و اين وضعيت ممکن است به نفس نفس افتادن ختم شود. در صورتي که بتوانيد با صرف زماني براي تمرکز کردن روي سرعت نفس کشيدن از شدت آن کاسته و عميق‌تر نفس بکشيد، بدن احساس آرامش بيشتري به دست مي‌آورد.

- عضلات خود را کشيده و منقبض کنيد: کورتيزول به عنوان هورمون‌ استرس شناخته مي‌شود. نتايج يک بررسي نشان داد پس از انجام برخي حرکات آرام مانند حرکات هنر رزمي «تاي چي» و پياده‌روي سريع، سطح کورتيزول کاهش مي‌يابد. همچنين در يک مطالعه ديگر که در آکادمي ملي علوم دانشگاه استنفورد انجام گرفت مشخص شد افرادي که براي مدت 90 دقيقه در فضاي روستاها پياده روي مي‌کنند در مقايسه با افرادي که اين مدت زمان را در فضاهاي شهري قدم مي‌زنند فعاليت بخشي از مغزشان که با افسردگي مرتبط است کمتر مي‌شود.

- به موسيقي کلاسيک گوش دهيد: نتايج مطالعات نشان مي‌دهد گوش کردن به موسيقي کلاسيک سلامت قلب را در بلندمدت بهبود و سطح استرس را کاهش مي‌دهد. مطالعه انجام گرفته توسط متخصصان دانشگاه آکسفورد حاکيست موسيقي که با ريتم بدن همخواني نداشته باشد مي‌تواند ميزان فشارخون را پايين بياورد.

- مطالعه کنيد: مطالعه کردن به آرامي و براي تنها شش دقيقه ضربان قلب را کاهش داده و از ميزان تنش و کشيدگي ماهيچه‌ها کم مي‌کند. همچنين بررسي‌ها نشان مي‌دهد که مطالعه کردن، سطح استرس را تا 68 درصد پايين مي‌آورد.

- يک زنگ تفريح کوتاه به خودتان بدهيد و قدم بزنيد: نتايج مطالعات نشان داده که با يک پياده روي کوتاه و مختصر مي‌توان سطح هورمون استرس (کورتيزول) را در بدن کاهش داد.

- درباره استرس به شيوه‌اي متفاوت فکر کنيد: آيا مي‌توان از استرس براي انگيزه پيدا کردن به منظور انجام وظايف مشکل‌تر بهره برد؟

اين موضوع تاييد شده در صورتي که بتوان به نحوه فکر کردن به استرس جهت داد و از آن براي انجام دادن کامل وظايف استفاده کرد، مي‌توان سطح استرس را کاهش داد.