نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -


مرور


پيشنهاد


دانستني ها


 مرور 

1387: نمايندگان مردم راي اعتماد  خود را از علي کردان پس گرفتند

سيزدهم آبان 1387صحن مجلس، ميزبان استيضاح وزيري بود که نتيجه آن مشخص بود. علي کردان استعفا را نپذيرفت و احمدي‌نژاد نيز برکناري وزير کشورش را قبول نکرد، تا استيضاح‌، آخرين راه حلي باشد که نمايندگان پيش روي وزير کشور دولت نهم قرار دهند و بدينوسيله خطاي دولت را تصحيح کنند. در آن روز علي کردان بدون آن که عضوي از هيات دولت او را همراهي کند به مجلس آمد و آن ميزان فضاي مجلس آماده افتادن او بود، که هر چه سخن گفت، نتيجه بخش نشد و در نهايت با راي قاطع نمايندگان استيضاح راي آورد تا کردان با همه حواشي که وزارت او در وزارتخانه کشور داشت، با وزير بودن خداحافظي کند. بدين ترتيب استيضاح علي کردان وزير کشور که 15 مردادماه 1387 با 169 راي سفيد نمايندگان راهي وزارت کشور شده بود تنها دستوري بود که نمايندگان آن روز آن را بررسي کردند و در نهايت 188 نماينده با راي سفيد خود به استيضاح، به وزارت 91 روزه کردان پايان دادند. در آن روز علي مطهري در جلسه بررسي استيضاح کردان در موافقت با طرح استيضاح، با قرائت آياتي از قرآن کريم به معناي آن اشاره کرد و گفت: ‌آيا مردم خيال کرده‌اند که رها شده‌اند همين که بگويند ما ايمان آورده‌ايم و آزمايشي در کار نباشد؛ آيا ما خيال کرده‌ايم که بگوييم اصولگرا يا اصلاح‌طلب هستيم و آزمايشي هم در راه نيست، قطعا چنين نيست، ‌ما هر روز و هميشه با آزمايشي رو‌به‌رو هستيم؛ مساله وزارت کشور يکي از آزمايشات است تا ما چگونه از آن بيرون بياييم. وي با اشاره به سير قضايا و اتمام حجت‌هايي که انجام شد، تا کار به استيضاح نرسد، اظهار داشت: وقتي کردان راي اعتماد آورد، بسياري از ما مخالف آن بوديم که مساله مدرک ايشان دنبال شود؛ و خود من به کساني که اين مساله را دنبال مي‌کردند، عرض کردم ايشان قانونا وزير کشور هست و بهتر است اين مساله دنبال نشود و در مجموع احساس شد که مجلس فريب خورده و اغوا شده است و حقيقت بايد دنبال شود و بعد از گزارش رييس کميسيون آموزش و تحقيقات، مساله به اطلاع مردم رسيد و از اين رو ديگر ما نمي‌توانستيم سکوت کنيم.

مطهري گفت: تز ما استعفا، عزل و در نهايت استيضاح بود و به دولت فرصت داديم که خودش اين کار را انجام دهد، اما متاسفانه کار به اين جا منتهي شد؛ حتي ملاقات طولاني من با رئيس‌جمهور هيچ نتيجه‌اي نداشت و بنا به پيشنهاد رئيس‌جمهور مبني بر ملاقات با کردان اين تلاش شد، اما کردان اعلام کرد چون موضوع رسانه‌اي شده، ملاقات را لغو کردند. نماينده تهران با تاکيد بر اين که ما تمام راه‌هاي اتمام حجت را طي کرديم، گفت: دو مغالطه وجود دارد اول آن که مي‌گويند نمايندگان با علم به اين مسايل به کردان راي اعتماد دادند و بنابراين مساله جديدي نيست، در حالي که اين طور نيست و نمايندگان در روز راي اعتماد يقين پيدا نکردند که مساله درست است و با توجه به استنادات، يقين براي نمايندگان حاصل نشد و امروز خود کردان اعتراف کرده، مدرک ايشان جعلي بوده است از سوي ديگر مي‌گويند مهم نيست و مدرک قلابي زياد داريم.

موافق استيضاح کردان اعلام کرد: اولا اگر مدرک قلابي زياد داريم، با آنها هم بايد برخورد شود و ثانيا مساله، عدم صداقت است و شايد اگر ما هم جاي کردان بوديم، همين کار را مي‌کرديم، براي آن که پست وزارت را از دست ندهيم؛ اما اين خطاي بزرگي است و براي عزل کافي است.

مطهري با اشاره به سيره پيامبر(ص) گفت: کردان حتي سکوت هم نبايد مي‌کرد، درباره اين که مدرکش چنين مشکلي دارد، چه رسد به اين که گفت اين مدرک بنده است و آن را تاييد کرد؛ از سوي ديگر مي‌گويند اين کار سياسي است، در حالي که اين کار از سر درد است؛ درد دين، درد وجدان، فطرت انساني، ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامي‌است؛ شايد بتوان آن را يک استيضاح ايدئولوژيک و فکري ناميد، چرا که ترکيب نمايندگان استيضاح‌کننده اين امر را ثابت مي‌کند، و اکثر امضاءکنندگان، اصولگرايان هستند، ترک و لر و سني و اصلاح‌طلب نيز داريم. داريوش قنبري در موافقت با طرح استيضاح علي کردان، گفت: چشمان مردم و افکار عمومي‌کشور امروز به بهارستان دوخته شده است به نمايندگاني که مورد اعتماد مردم قرار گرفته و سوگند ياد کرده‌اند که از منافع ملي مردم دفاع کنند.

نماينده مردم ايلام جلسه استيضاح کردان را آزمون سختي براي مجلس ارزيابي کرد و افزود: از خدا مي‌خواهم از آزمون امروز سربلند خارج شويم، بحث مقابله با يک فرد خاصي مثل کردان مطرح نيست، بلکه مقابله با تفکري ماکياوليستي که تفکري فريبکارانه و رياکارانه که در ظاهر لباس دين معنويت و اخلاقيات را بر تن دارد، اما در باطن هرگونه کندکاري و کثافت کاري را براي خود مجاز مي‌داند، است.

اين عضو کميسيون اجتماعي با بيان اين که امروز راي نمايندگان به استيضاح کردان راي به برکناري يک فرد نيست، بلکه مقابله با تفکر کردانيستي است که تفکري ماکياوليستي و استفاده کننده ابزاري از دين، معنويات و اخلاقيات است. تاکيد کرد: اين تفکر، تفکري است که تنها خود را قبول دارد و منتقدان و مخالفان را خارج از دين، اصولگرايي، اخلاقيات و ايمان مي‌داند، امروز بايد با تفکري که در ظاهر تسبيح مي‌چرخاند، اما در باطن هيچ اعتقادي به تسبيح و سبحان‌الله خود ندارد، مقابله کرد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

فضا، تفاوت، زندگي روزمره

از نگاه هانري لوفور فيلسوف فرانسوي شهر به عنوان يك فضا، فضايي اجتماعي است. درواقع شهر فقط جايي نيست كه در آن حمل‌ونقل صورت مي‌گيرد، يا در آن ساختمان ساخته مي‌شود بلكه مكاني است كه شهروندان بتوانند خود را متحقق سازند‌.... هر روز زندگي ما بايد يك اثر هنري باشد...جامعه شهري هم بايد يك اثر هنري باشد...

با مطالعه كتاب امروز در اين باره بيشتر بدانيد.كتاب فضا، تفاوت و زندگي روزمره دربردارنده مجموعه‌اي از مقالات درباره هانري لوفور فيلسوف فرانسوي است. شهرت لوفور به عنوان چهره‌اي پيشرو در فلسفه اروپايي و نظريه اجتماعي به شدت افزايش يافته و آثار او درباره فضا، زندگي روزمره و شهري شدن، سبب احياي نظريه، جغرافيا، برنامه‌ريزي، معماري شهر و مطالعات فرهنگي در سطح جهان شده است. اثر حاضر، عرصه‌هاي جديدي در رشته‌هاي مرتبط با فضا و همچنين نظريه انتقادي مي‌گشايد. اين اثر به شكلي خلاق درگير مباحثات روشنفكري پس از جنگ جهاني دوم شده و راهبردهاي مختلف ورود به پرسش‌هايي درباره فضا، زمان، تفاوت، شهري شدن، دولت، استعمار و سياست راديكال را به تصوير مي‌كشد. اثر پيش رو براي علاقه‌مندان به جامعه‌شناسي، مطالعات شهري، نظريه انتقادي، برنامه‌ريزي شهري، جغرافيا و فلسفه قابل توصيه است.

انتشارات تيسا كتاب «فضا، تفاوت، زندگي روزمره» نوشته هانري لوفور با ترجمه غلامرضا كاظميان و مريم محمد روضه‌سرا در 556صفحه رهسپار بازار كتاب كرده است.

راهبرد تأمين منابع مالي احزاب سياسي در ايران

از نگاه نويسندگان كتاب امروز: روند توسعه سياسي و اقتصادي ايران ضرورت توجه دوباره به احزاب و فعاليت‌هاي آنها را در راستاي نهادينه كردن مردم‌سالاري و شايسته‌سالاري در فضاي سياسي و مديريتي كشور ايجاب مي‌كند و توجه به رقابت سالم احزاب كه نقش مهمي در پرشوركردن انتخاب‌ها و آموزش سياسي به مردم و تربيت نخبگان سياسي دارند، مي‌تواند تأثيرات مثبتي در آينده سياسي داشته باشد. يكي از مهم‌ترين عوامل موفقيت احزاب سياسي در كشورهاي توسعه‌يافته و دمكراسي‌هاي غربي توانايي مالي آنها در تأمين مخارج و هزينه‌هاي خود براي حضور در فعاليت‌هاي سياسي و انتخاباتي است.

در كشور ما نيز احزاب با وجود سابقه طولاني حضور در عرصه سياست و با وجود سه دهه حاكميت حكومت مردم‌سالاري و فراهم شدن امكان حضور سالم احزاب در عرصه سياست همچنان با مشكلات مالي شديد مواجه بوده و امكان فعاليت گسترده و سازنده را در سطح كشور ندارند. استفاده از تجربه حزبي ساير جوامع، به‌ويژه كشورهاي توسعه‌يافته و دمكراتيك در تأمين مالي سالم احزاب مي‌تواند براي حل مشكلات مالي احزاب سياسي ايران نيز مؤثر باشد و درنتيجه براي ارائه پيشنهاد‌ها كارآمد و مؤثر و دستيابي به الگوهاي نو و مناسب براي تأمين مالي احزاب سياسي ايران نمي‌توان نسبت به تجارب ساير كشورهايي كه داراي نظام حزبي موثر و دموكراسي با ثبات هستند بهره گرفت.

با مطالعه اين كتاب درباره حزب در گفتمان سياسي غرب، حزب در گفتمان سياسي جمهوري اسلامي، گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي قبل و پس از مشروطه، احزاب و جناح‌هاي سياسي در سال‌هاي پس از انقلاب، روش‌هاي تأمين مالي احزاب قبل از انقلاب اسلامي، كمك‌هاي مالي مردمي وهواداران به احزاب سياسي، جايگاه احزاب در كشورهاي توسعه يافته، بررسي تطبيقي روش‌هاي تأمين مالي احزاب كشورهاي قابل مقايسه، ديدگاه احزاب و نخبگان سياسي ايران درباره روش‌هاي بهتر تأمين مالي احزاب، پرداخت وام قرض الحسنه به احزاب و نامزدهاي حزبي در انتخابات بيشتر بدانيد.

انتشارات تيسا كتاب «راهبرد تأمين منابع مالي احزاب سياسي در ايران» نوشته حسينعلي تقي تهراني و محمد نژاد ايران را در 192 صفحه رهسپار بازار كتاب كرده است.


 دانستني ها 

توليد 80 ساعت برق با يک قاشق شکر

دانشجويان چيني با استفاده از يک قاشق شکر، موفق به توليد 80 ساعت برق با ضريب آلودگي صفر شدند.

به گزارش ايسنا به نقل از شينهووا، يک گروه 19 نفره از دانشجويان و دانش‌آموزان دبيرستاني به رهبري اساتيد دانشگاه تيانجين چين موفق به ايجاد يک سيستم کشت سه‌گونه توليد برق شدند و توانستند مدال طلا و جايزه بهترين پروژه انرژي را در رقابت بين‌المللي ماشين‌آلات مهندسي ژنتيک در سال 2015 کسب کنند.

يوان يينگ ژين، مربي گروه اظهار کرد: اين اولين بار است که سه گونه مختلف، يعني باکتري اشريشيا کلي، شيوانلا و باسيليس سوبتيليس به يک سيستم کنترل جريان توده‌اي (سيستم اندازه‌گيري جريان مايعات يا گاز) معرفي شده‌اند.

به گفته محققان، هر ميکروب مسئوليت‌ها و عملکرد‌هاي منحصربفرد خود را دارد که باعث کاهش بار سوخت‌وساز براي همه ميکروب‌ها شده، بهره‌وري انتقال الکترون را بهبود مي‌بخشد و برق بيشتري را فراهم مي‌کند.

خروجي نهايي برق از طريق پلت‌فرمي که توسط اين دانشجويان طراحي شده بود، به بيش از 520 ميلي‌ولت رسيد و بيش‌از 80 ساعت دوام آورد. اين ميکروب‌ها از مواد آلي مانند قند يا علف تغذيه مي‌کنند.

يوان گفت: اين دستگاه کنترل جريان توده‌اي پس از بهينه‌سازي فني، قادر به توليد برق در قالب يک باتري ليتيوم، با عمر طولاني‌تر، هزينه کمتر و درصد آلودگي صفر خواهد بود.

توليد دندان مصنوعي چاپي سه‌بعدي ضد‌باکتري

محققان هلندي به توسعه رويکردي براي توليد دندان‌هاي چاپ سه‌بعدي پرداخته‌اند که قادر به نابود کردن باکتري‌ها با استفاده از نوع خاصي از رزين ضد‌ميکروب است.

به گزارش ايسنا، ايجاد قطعات جايگزين براي بخش‌هاي مختلف بدن انسان، يکي از چندين حيطه‌اي‌ است که چاپ سه‌بعدي در آن داراي استعداد بالقوه زيادي است. کاشت دندان نيز در زمره اين گروه قرار دارد و اگر تحقيقات جديد در دانشگاه گرونينگن هلند به ثمر برسد، قطعات جايگزين سه‌بعدي دندان مي‌توانند تا 99 درصد از باکتري‌هايي را که با آنها در ارتباط است از بين ببرند.

محققان براي ساخت اين رزين، نمک‌هاي آمونيوم ضدباکتري را با رزين‌هاي استاندارد دندان ترکيب کرده‌اند. ترکيب بدست آمده سپس با استفاده از نور فرابنفش تقويت شده و براي چاپ نمونه‌هاي دندان جايگزين درون يک چاپگر سه‌بعدي قرار داده شد. بار مثبت نمک‌هاي آمونيوم به رزين قابليت ضدباکتري مي‌دهد و با ايجاد اختلال در غشاي باکتريايي داراي بار منفي، سبب از هم پاشيدگي و مرگ آن‌ها مي‌شود. محققان براي آزمايش ظرفيت ضدباکتري رزين، مخلوطي از بزاق دهان و باکتري استرپتوکوک موتانس را که سبب پوسيدگي دندان مي‌شود، بر روي نمونه‌هاي دندان مصنوعي اعمال کرده و دريافتند که اين مواد در از بين بردن 99 درصد از باکتري‌هاي موجود درنمونه موثر بوده‌اند.

به گفته محققان، اين ماده، باکتري‌ها مورد نظر را از بين مي‌برد اما براي سلول‌هاي انسان مضر نيست.

اگرچه اين دندان در کنار فوايدي مانند جلوگيري از عفونت‌هاي دهان و دندان مانند اندوکارديت و حفاظت از دندان‌هاي کاشته شده، همچنين از معايبي برخوردار است. براي مثال اين دندان چاپي سه‌بعدي، باکتري‌هاي مفيدي را که از فرد در برابر پاتوژن‌هاي مضر حمايت مي‌کند از بين مي‌برد.

درحال حاضر اين مواد هنوز به صورت يک نمونه اوليه هستند و قبل از انجام آزمايشات انساني، بايد آزمايش‌هاي بيشتري توسط محققان انجام شود.

محققان براين باورند که اين مواد علاوه بر مهار آسيب باکتري‌ها به دندان‌هاي کاشته شده، همچنين مي‌توانند براي کاربردهاي ارتوپدي و غير‌پزشکي، مانند تصفيه آب، بسته‌بندي مواد غذايي و اسباب‌بازي‌هاي کودکان مناسب باشند.

مقاله اين پژوهش تحت عنوان «رزين هاي کامپوزيت ضد ميکروبي با قابليت چاپ سه‌بعدي» در مجله Advanced Functional Materials منتشر شده است.

شگفتي دانشمندان از باز شدن ناگهاني شکافي عظيم در آمريکا

زمين‌شناسان آمريکايي پس از جستجو و کاوش در مناطق کوهستاني ايالت وايومينگ به طور اتفاقي موفق به کشف شکافي عظيم و عميق به طول 685 متر و پهناي 45 متر شدند.

به گزارش ايسنا، پس از انتشار اين خبر بسياري از محققان و زمين‌شناسان مطرح در مورد علت پيدايش اين شکاف اتفاق نظر حاصل کردند و معتقدند که علت به وجود آمدن چنين پديده‌اي، جابه‌جايي لايه‌هاي زيرين زمين است و انتظار مي‌رود وسعت اين شکاف عظيم افزايش يابد.

پروفسور ست ويتکه، محقق و زمين‌شناس ايالت وايومينگ آمريکا در مورد اين پديده مرموز اظهارکرد: با مشاهده تصاوير در اينترنت دريافتيم که قطعا اين يک پديده زمين‌شناسي عظيم و ناشي از حرکت آرام لايه‌هاي عمقي پوسته زمين است. وي در ادامه افزود: با توجه به حرکت پيوسته لايه‌هاي زمين و فضاي کافي براي جابه‌جاي آنها به احتمال زياد بر وسعت اين شکاف افزوده خواهد شد. دکتر کاميس اندرسون، سخنگوي روزنامه محلي ايالت وايومينگ در مورد اين شکاف عظيم گفت: با توجه به اينکه زمين محل پيدايش شکاف ملک شخصي است، بازديد از آن بدون اجازه ممکن نيست، اما طبق برآوردهاي انجام شده احتمال مي‌رود که جابه‌جايي غيرمنتظره صفحات زمين باعث پيدايش اين پديده زمين‌شناسي غيرمنتظره در کمتر از دو هفته شده است.

توليد سيستم‌هاي روشنايي جديد با آنتن حاوي نانوذرات طلا

محققان با استفاده از نانوذرات طلا موفق به ساخت آنتني شدند که قادر است نور مرئي منتشر کند. با اين روش امکان ساخت سيستم‌هاي روشنايي جديد فراهم مي‌شود. اين سيستم‌ها به دليل ابعاد کوچک خود براي استفاده در تلفن‌هاي همراه مناسب است.

به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه ورزبورگ با استفاده از ميدان الکتريکي و اعمال آن روي يک نانوآنتن به ابعاد 250 نانومتر موفق به انتشار نور شدند. اين گروه نتايج يافته‌هاي خود را در نشريه Nature Photonics منتشر کردند.

منابع نوري کوچک معمولا براي استفاده در نمايشگرهاي تلفن‌ همراه مناسب هستند جايي که نياز به روش‌هاي سه بعدي براي ايجاد دانسيته پيکسل به منظور افزايش کيفيت است. از سوي ديگر منابع نوري نانومقياس نيز مي‌تواند در تراشه‌هاي کامپيوترها به منظور تبادل اطلاعات ميان پردازشگر مرکز و جزو ديگر مورد استفاده قرار گيرد.

اين گروه تحقيقاتي در مقاله اخير خود نشان دادند که چگونه با استفاده از نانوآنتني از جنس طلا مي‌توان نور توليد کرد. برت هتچ از محققان اين پروژه درباره چگونگي کار آن مي‌گويد: «عملکرد اين نانوآنتن شباهت بسياري به قطعات راديو فرکانسي بزرگ دارد».

اعمال ولتاژ AC موجب نوسان الکترون‌ها در نانوآنتن مي‌شود در نتيجه امواج الکترومغناطيس ايجاد شده و با الگو و طول موج مشخصي منتشر مي‌شود. در واقع اين گروه تحقيقاتي از اثر مکانيک کوانتوم براي پيشبرد اهداف خود در اين پروژه استفاده کردند. اين آنتن نوري که محققان ساختند داراي دو بازو بوده که با يک سيم نسبت به هم تراز شده‌اند و در نهايت انتهاي آنها به يکديگر نزديک شده است. فاصله ميان اين دو بازو با استفاده از يک نانوذره طلا پرشده و يک فاصله يک نانومتري ميان دو بازو ايجاد کرده است. اين فاصله به قدري کم است که الکترون مي‌تواند ميان دو بخش اين فاصله جهش کند که اين کار با استفاده از اثر تونل‌زني مکانيک کوانتومي انجام مي‌شود. با اعمال ولتاژ اين الکترون نوسان کرده و فرکانس نور مرئي ايجاد مي‌کند.

اين نانوآنتن مي‌تواند نور مرئي ايجاد کند که رنگ آن وابسته به طول بازوي به کار رفته در آن است. با اين روش مي‌توان سيستم‌هاي روشنايي توليد کرد نور منتشر شده از آن با تغيير شکل هندسي، تنظيم شود.

نوشابه، اصلي‌ترين عامل چاقي و پوسيدگي دندان

يافته‌هاي محققان دانشکده‌ بهداشت دانشگاه هاروارد نشان‌ مي‌دهند، نوشابه‌ها اصلي‌ترين عامل خطر مربوط به وضعيت سلامت مانند چاقي مفرط، ديابت نوع دوم و پوسيدگي دندان به‌ شمار مي‌آيند.

به گزارش ايسنا، يافته‌هاي مراکز پيشگيري و کنترل بيماري‌ها (CDC) نشان‌ مي‌دهند، حدود نيمي‌ از جمعيت آمريکا روزانه از نوشابه استفاده مي‌کنند که بيشترين ميزان مصرف در‌ ميان نوجوانان و افراد جوان گزارش شده‌ است.

پژوهشگران آمريکايي تاثير مصرف يک قوطي نوشابه (cola) را بر بدن پس‌ از يک‌ ساعت بررسي کردند.

آن‌ها مي‌گويند: به طور تقريبي 10 قاشق چايخوري شکر در يک قوطي نوشابه وجود دارد، در حالي که سازمان بهداشت جهاني، مصرف روزانه‌ بيش‌ از شش قاشق چايخوري شکر را توصيه نمي‌کند و به بيان ديگر، نوشيدن تنها يک ليوان در روز مي‌تواند سلامت بدن را به‌ خطر بيندازد. محققان دريافتند، افرادي‌ که روزانه‌ يک تا دو قوطي از نوشيدني‌هاي شيرين مصرف مي‌کنند، احتمال ابتلا به ديابت نوع دوم در آن‌ها 26 درصد افزايش مي‌يابد و طي بررسي‌هاي انجام‌شده، سالانه 184 هزار مرگ در جهان به دليل مصرف نوشيدني شيرين روي مي‌دهد.

شيريني زياد اين نوشيدني که ناشي‌ از قند موجود در‌ آن است، بايد موجب ايجاد تهوع شود حال ‌آن که اسيد‌فسفر موجود در اين نوشيدني، ميزان شيريني را کم‌رنگ مي کند و اين امکان را فراهم مي‌آورد تا بتوان نوشيدني را مصرف کرد.

محققان مي‌گويند: ميزان قند‌خون به‌ طور قابل‌توجهي طي‌ 20 دقيقه بعد از مصرف نوشابه افزايش مي‌يابد و منجر به انفجار انسولين در بدن مي‌شود. سپس کبد مقادير زياد شکر در‌ حال گردش در بدن را به چربي تبديل مي‌کند. پس‌ از 40 ‌دقيقه، بدن همه‌ي کافئين کولا را جذب کرده و باعث باز‌شدن مردمک چشم و افزايش فشار‌خون مي‌شود. در‌ اين نقطه، گيرنده‌هاي آدنوزين در مغز مسدود و مانع احساس خستگي مي‌شوند.

به گفته آن‌ها، پس از پنج دقيقه‌ توليد دوپامين، انتقال‌دهنده‌اي عصبي که به کنترل مراکز لذت و خوشي در مغز کمک مي‌کند، افزايش‌ مي‌يابد. روشي که نوشابه‌ به تحريک اين مرکز در مغز مي‌پردازد، با تأثير مواد‌ مخدر (هروئين) قابل‌ مقايسه است و باعث ايجاد رغبت در مصرف ليواني ديگر مي‌شود.