نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -

ناصر تقوايي در آيين آغازين نمايش «برنارد مرده است» مطرح کرد:
تئاتر زنده‌ترين و فعال‌ترين هنر ايران

اظهارات صريح علي رهبري درباره لغو اجراي مرثيه موتسارت:
مجوزي از سوي سرپرست دفتر موسيقي صادر نشد


سي‌ودومين جشنواره فيلم کوتاه بدون مراسم افتتاحيه


توليد فيلم‌هاي درجه 2 و 3 متوقف مي‌شود


گروه موسيقي آذربايجاني «دالغا» در برج ميلاد


ازهر دري خبري


خبر


 ناصر تقوايي در آيين آغازين نمايش «برنارد مرده است» مطرح کرد:
 تئاتر زنده‌ترين و فعال‌ترين هنر ايران 

گروه فرهنگي – علي ودايع: آئين آغازين نمايش «برنارد مرده است» شامگاه دوشنبه با حضور جمعي از اهالي تئاتر و هنرهاي نمايشي در تماشاخانه ايرانشهر برگزار گرديد. «علي سرابي» کارگردان و بازيگر نمايش «برناردمرده است» ، ضمن اظهار خرسندي از استقبال اهالي تئاتر در اين مراسم گفت: حدود هفت سال پيش مشهود محسنيان رمان «گرگ‌ها» که با نام «گرگ صفتان» در ايران تجديد چاپ شده بود، نوشته دو نويسنده فرانسوي «پير گوآلو» و «نارس ژاک» را به من معرفي کرد. وي در ادامه گفت: اين دو نويسنده فرانسوي اگرچه در ايران چندان شناخته شده نيستند اما در اروپا بسيار نام آشنا هستند و از آثار آنها اقتباس‌هاي زيادي انجام شده است که معروف‌ترين آنها فيلم سينمايي «سرگيجه» هيچکاک است. من اين رمان را خواندم و بر اساس آن اقتباسي انجام دادم. به نظرم اين رمان از قابليت بسيار خوبي براي تبديل شدن به فيلم سينمايي برخوردار است.

کارگردان نمايش «برنارد مرده است» ادامه داد: نگاهي که به اين اثر شده است، سليقه شخصي من است يعني داستان‌هايي که در آنها تعليق وجود دارد و يا پايان غير‌منتظره‌اي داشته باشد؛ در رمان‌هايي مانند رمان «شاي‌نينگ» که از اين سبک برخوردار است. اعتقادي که دارم،اين است که يکي از مهمترين ويژگي‌هاي نمايشنامه سرگرم‌کننده بودن آن است و بتواند تماشاگرانش را ساعتي در جاي خود نگه دارد. در طي اين هفت سال فرصت کار کردن اين نمايشنامه را نداشتيم و خوشبختانه بعد از يک سال نوبت اجرا در تماشاخانه ايرانشهر را به دست آورديم.

سرابي تصريح کرد: «تمرين‌هايمان را از دو ماه پيش آغاز کرديم، مشکلاتي بر سر راهمان بود مانند تمام مسائلي که بر سر اجراهاي تئاتر وجود دارد، خوشبختانه بر آنها فائق آمديم و امروز نمايش محبوبم را به صحنه خواهيم برد».

جبران کاستي‌هاي سينما توسط اهالي تئاتر

«مسعود فروتن» طبق روال هميشگي اجراي اين مراسم را بر عهده داشت در ادامه گفت: ناصر تقوايي با «دايي جان ناپلئون» ايرانيان را با تلويزيون آشنا کرد و اين براي ما يک قلب تپنده است. اگر جايي قرار باشد درس تلويزيون بدهم ابتدا از دايي جان ناپلئون آغاز مي‌کنم . آقاي تقوايي زبان تلويزيون را در آن سال‌ها تصوير کردند. هنوز کسي به زيبايي دايي جان ناپلئون نتوانسته تلويزيون کار کند. «ناصر تقوايي» فيلمنامه‌نويس و کارگردان مطرح سينما که به عنوان ميهمان ويژه در اين مراسم حاضر بود، گفت: ظرف چند دهه اخير، تئاتر زنده‌ترين و فعال‌ترين هنر ايران بوده است. سينماي ايران، موسيقي ايران در جا زده است اما تئاتر در طي اين سال‌ها مدام مسير رو به رشدي را طي کرده است. اين رشد چه در شکل‌گيري متن‌هاي اقتباسي و چه در نمايشنامه‌هاي اصيل و تاليفي بوده است. سال‌هاست که انتظار دارم که تئاتر ايران اجراي وسيع تري در جامعه ايران داشته باشد.

کارگردان «دايي جان ناپلئون» با اشاره به عدم توجه به تئاتر در استان‌هاي کشور عنوان کرد: اميد است بر تعداد تماشاگران معيني که هميشه در تئاتر وجود دارد افزوده شود. تئاترهايي که با زحمت فراوان توسط گروه‌هاي اجرايي تمرين و توليد مي‌شوند، چرا بايد تنها در سطح تهران به نمايش گذاشته شوند و شهرستان‌هاي ما نتوانند به تماشاي چنين آثاري بنشينند؟ چه کسي گفته است که در استان‌هاي کشور، کمتر از تهران مخاطب تئاتر داريم؟ گناه آنها چيست که نمي‌توانند به ديدن نمايش‌هاي مهم بنشينند، با توجه به اين مسئله، چگونه مي‌خواهيم دامنه تئاتر گسترش دهيم؟ تقوايي همچنين با تاکيد بر نقش تاليف آثار هنري خاطرنشان کرد: ترجمه و ايجاد آثار اقتباسي خوب است و سبب آشنايي با شيوه‌هاي تازه آشنا مي‌شويم، اما اين مسئله بايد سبب رشد تئاتر و تاليف شودو ما نيازمند زبان گوياتري براي جامعه ايران هستيم.

وي در ادامه گفت: من از تمام افرادي که در اين حوزه فعاليت مي‌کنند، خواهش مي‌کنم، تا تلاش کنند متن‌هاي مکتوب بيشتري را ايجاد کنند. باز هم مي‌گويم که بيان اين مسئله، به معناي مخالفت با ترجمه نيست. سينما و تئاتر ما بايد شکل اصيل ايراني پيدا کند و فيلم‌ها و تئاترهايي که توليد کنيم بر اساس متن‌هاي کاملا ايراني باشد. چنين آثاري قابليت اجرا شدن و ترجمه شدن به زبان‌هاي ديگر و در ساير کشورها را دارد، سينماي ما از چنين موفقيت‌هايي برخوردار بوده است. چرا تئاتر بايد از آن مستثني باشد؟ شايد دشواري‌هايي وجود داشته باشد، اما بسياري مواقع چنين محدوديت‌هايي سبب ايجاد رشد در ما مي‌شود. ما بايد متن‌هاي اصيل ايراني را رشد بدهيم. اين کارگردان پيشکسوت گفت: بايد ياد بگيريم که متن خوب براي کارهاي تئاتر خودمان بنويسيم. اميدوارم که باکارهايي که هنرمندان ايران در زمينه‌هاي تئاتر يا سينما انجام مي‌دهند با متن‌هاي ايراني معادل کيفيت سناريوهاي ترجمه‌اي کار ارائه دهيم. تاتر وضع دشواري به دلايل برقراري ارتباط با ساير ملت‌ها دارد،اما راه‌هايي براي برقراري ارتباط وجود دارد. اهالي تئاتر بايد نگاهي به توسعه مرزهاي فعاليت داشته باشند. وي گفت: تا حدود زيادي کاستي‌هاي سينماي ايران را اهالي تئاتر جبران کرده‌اند. اکثر بازيگران سينما از تئاتر آمده اند و من متاسفم که اين روزها تعداد اهالي تئاتر در سينماي ايران کاسته شده است. بسياري فيلم‌هاي سنگين سينما، توسط هنرمندان تئاتر هدايت و اجرا مي‌شد، اما اين روزها از تعداد آنها کاسته شده است. بايد تاکيد کنم که رابطه مستقيمي‌ميان تئاتر و سينما وجود دارد. در پايان اين مراسم، زنگ افتتاح نمايش «برنارد، مرده است» توسط ناصر تقوايي نواخته شد و هنرمنداني نظير «رضابابک» پوستر نمايش را امضا کردند.

عشق و طمع در جنگ جهاني دوم

نمايش «برنارد مرده است» روايتي از دوران اشغال فرانسه توسط آلمان نازي است. براساس آنچه که ابتداي نمايش گفته مي‌شود، در سال‌هاي جنگ‌،‌ کشورهاي اشغال شده در جنگ جهاني دوم براي بالا نگه داشتن روحيه سربازهاي اسير دست به اقدامي‌ عجيب زدند. زنان جوان داوطلبانه براي اسرا نامه نوشته و احساسات، خاطرات و گاه عشق را به آنان هديه مي‌کردند. در ابتداي اين تئاتر، مخاطب در فضايي شبيه به نمايش راديويي با در جريان فرار برنارد قرار مي‌گيرد، برنارد که عاشق يکي از زنان فرانسوي که براي او نامه مي‌نوشت با نام هلن شده بود، همراه دوستش به نام ژاک از اردوگاه آلماني‌ها فرار مي‌کند اما در بين راه به دست نازي‌ها کشته مي‌شود. ژاک خود را جاي برنارد جا مي‌زند اما در ادامه وارد بازي پيچيده عشق و طمع مي‌شود. در جريان نمايش « برنارد مرده است»‌، بازي نور و تاريکي با دکوري نسبتا ساده مخاطب را مجذوب خود مي‌نمايد تا آن که در انتها تمام تصورات مخاطب نقش برآب مي‌شود. نمايش «برنارد، مرده است» نوشته مشهود محسنيان و کارگرداني علي سرابي از 12 آبان تا 11 آذرماه ساعت 20 در سالن استاد ناظرزاده مجموعه ايرانشهر اجرا خواهد شد. ‌بازيگران اين نمايش به ترتيب ورود به صحنه: مرتضي اسماعيل کاشي، بهناز جعفري، مارال بني‌آدم، علي سرابي و عاطفه رضوي هستند.


 اظهارات صريح علي رهبري درباره لغو اجراي مرثيه موتسارت:
 مجوزي از سوي سرپرست دفتر موسيقي صادر نشد 

رهبر ارکستر سمفونيک تهران اعلام کرد که دليل لغو اجراي «مرثيه موتسارت» به رهبري «ارول اردينج» عدم صدور مجوز از سوي دفتر موسيقي وزارت ارشاد بوده است‌. به گزارش ايسناعلي رهبري، ديروز در نشست خبري که در تالار وحدت برگزار شد، درباره لغو کنسرت رهبر ارکستر مشهور ترکيه با ارکستر سمفونيک تهران بدون ارائه دليل مشخصي ، گفت: خودم هم نمي‌فهمم چه شده است! اين قطعه تک خوان زن ندارد و اصلا هم شاد نيست. اما دليل اصلي لغو اين کنسرت عدم صدور مجوز از سوي آقاي فرزاد طالبي (سرپرست دفتر موسيقي) بوده است.

وي ادامه داد: من در اين روزها و به ويژه در ايام سوگواري خيلي تلويزيون ايران را تماشا مي‌کنم، تلويزيون ايران براي تبليغ يک برنج، آهنگ‌هاي «دالام دالام» مي‌گذارد کسي هم چيزي نمي‌گويد، چون اين يک موضوع تجاري است اما در حالي که ما خط قرمزها را رد نکرده‌ايم، اين اتفاق براي اجراي ما افتاد. رهبري توضيح داد: در زمان ما اينگونه نبود در ايام سوگواري تلويزيون ايران اصلا موسيقي پخش نمي‌کرد يا موسيقي به طور کامل اجرا مي‌شد يا به طور کل قدغن بود. اتفاقا من هم در جايي بزرگ شدم که اين آقايان بزرگ نشده‌اند، من در يک شهر مذهبي زندگي کرده‌ام خيلي خوب هم خط قرمزها را مي‌شناسم.اين هنرمند پيشکسوت با اشاره به حاشيه‌هايي که پس از اجراي اپراي عاشورا پيش آمده نيز توضيح داد: من دلخورم، زيرا آنهايي که از اين اپرا انتقاد داشتند، سراغ آقاي وزير و معاونش رفتند.

در صورتي که در هيچ کجاي دنيا اينگونه نيست. اگر اتفاقي افتاده بود من بايد محکوم مي‌شدم شايد جوابي داشتم که به آنها بدهم با اين رفتار به من توهين شده است.وي افزود: من خودم شب اول اجراي اپراي عاشورا در تالار وحدت حضور داشتم و اجرا را ديدم، اتفاقا همان شب به آقاي صفي (مدير داخلي ارکستر) گفتم، صداي ميکروفن دوم را تقويت کنيد، شايد نمايندگان مجلس هم حق داشتند اعتراض کنند اما بايد من به اين موضوع جواب مي‌دادم.

در مورد قطعه «مرثيه موتسارت» هم که قرار بود به رهبري آقاي اردينج در تهران اجرا شود، بايد بگويم من تک‌خواني‌ها را از اين قطعه حذف کرده بودم و قطعه اصلا شاد نبود، بنابراين برويد از خودشان بپرسيد که چرا به اين اثر مجوز ندادند؟! رهبري با بيان اينکه مسترکلاس و تمرينات پرفسور ارول اردينج همچنان با ارکستر سمفونيک برقرار است‌، توضيح داد: برنامه آقاي اردينج هيچ تغيير نکرده است، زيرا کسي نمي‌تواند برنامه تمرين و ضبط ما را لغو کند. به جاي آن کنسرت يک تمرين عمومي خواهيم داشت و خانواده‌هاي نوازنده‌هاي ارکستر در تالار حضور پيدا مي‌کنند، در واقع ارکستر کارش را انجام مي‌دهد.

رهبري گفت: در اين مدت که ما کارمان را با ارکستر آغاز کرديم رسانه‌ها حمايت زيادي کردند و جا دارد که امروز از آنها تشکر کنم. به هر حال کاري که ما شروع کرديم کار آساني نبود و بچه‌ها همچنين در حال تمرين کردن هستند.

امروز اين بچه‌ها يعني نوازندگان باعث افتخار من شده‌‌اند. رهبر ارکستر سمفونيک تهران ادامه داد: آقاي نصير حيدريان که چندي پيش براي رهبري ارکستر به ايران آمده بود‌، به من گفت که خيلي از ارکستر خوشش آمده است، هم اکنون هم رهبر خارجي در کنار ارکستر قرار گرفته است و شرايط مطلوب است. به هر حال اگر قرار بود ما فقط با قول‌هاي اداري و سازمان‌ها طرف باشيم، نمي‌توانستيم کار را تا حد مطلوبي پيش ببريم.


 سي‌ودومين جشنواره فيلم کوتاه بدون مراسم افتتاحيه  

مدير عامل انجمن سينماي جوانان ايران با بيان اينکه سي ودومين جشنواره فيلم کوتاه تهران بدون برگزاري مراسم افتتاحيه کار خود را آغاز خواهد کرد، گفت: قصد داريم به همراه 50 فيلمساز با حضور در مرقد امام‌خميني‌(ره) جشنواره را آغاز کنيم. به گزارش ايرنا، فريد فرخنده کيش ديروز در نشست رسانه‌اي سي‌و‌دومين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران افزود: به دليل همزماني روزهاي جشنواره فيلم کوتاه تهران با ايام ماه صفر، آيين افتتاحيه نخواهيم داشت. وي با اشاره به اينکه جشنواره در دو بخش ملي و بين‌الملل برگزار مي‌شود، اضافه کرد: امسال در يک اقدام جديد، مهلت ارسال آثار را تمديد نکرديم که در بخش ملي 1701 فيلم کوتاه در چهار بخش مستند، داستاني، انيميشن و تجربي به دبيرخانه رسيد. وي توليد بيش از 80 درصد فيلم‌ها را در بخش خصوصي خواند و گفت: مراکزي مثل؛ مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي، موسه صبا، شهرداري تهران و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز در ساخت فيلم‌ها حمايت‌هاي خوبي داشته‌اند. اين مدير فرهنگي با اشاره به اينکه امسال ما دو اسپانسر مالي خارجي هم خواهيم داشت، افزود: کشورهاي فرانسه با 12 فيلم، آلمان با 11 اثر و انگليس و نروژ هر کدام با 6 اثر بيشترين حضور فيلم‌هاي کوتاه را در بخش بين الملل به خود اختصاص داده‌اند. دبير جشنواره فيلم کوتاه تهران درباره تعداد مهمانان خارجي حاضر در جشنواره نيز توضيح داد: با توجه به محدوديت‌هاي مالي، تنها از 6 صاحب اثر خارجي دعوت کرده‌ايم که حضور يک نفر از اتريش قطعي شده و منتظر ويزاي بقيه اين هنرمندان هستيم. وي با بيان اينکه ما ميراث دار برنامه‌ريزي مديران قبلي انجمن سينماي جوان براي برگزاري جشنواره بوديم، اظهار کرد: سعي ما بر اين است تا در سال آينده جشنواره را تخصصي تر و در زمان محدودتر انجام دهيم. اين مدير فرهنگي با بيان اينکه سياست اصلي اين دوره نيز توجه به اقتصاد مقاومتي بوده است، خاطرنشان کرد: قصد داريم جشنواره را به لحاظ کيفي در ميان 10 جشنواره برتر دنيا مطرح کنيم.


 توليد فيلم‌هاي درجه 2 و 3 متوقف مي‌شود 

مدير عامل موسسه رسانه‌هاي تصويري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌گفت: از اين پس تنها فيلم‌هايي در شبکه نمايش خانگي اجازه توليد پيدا خواهند کرد که از تکنيک بالا، تنوع موضوع و محتواي خوب برخوردار باشند. به گزارش ايرنا مصطفي ابطحي ديروز در آيين توديع و معارفه مدير عامل سابق و جديد موسسه رسانه‌هاي تصويري افزود: از معاونت نظارت و ارزشيابي مي‌خواهم تا قوانين سخت‌تر و جدي‌تري براي توليدات سينمايي خانگي تدوين کند. وي اضافه کرد: از آنجايي که در عرصه جذب مخاطب در سال‌هاي گذشته با ريزش جدي مواجه بوده‌ايم ناگزير هستيم به دنبال کيفيت باشيم و اگر مي‌خواهيم سينما به عنوان يک صنعت در کشور ما باقي بماند بايد نگاه مخاطب را دنبال کنيم. وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار کرد: سينماي خانگي از ابتدا مظلوم بوده و در سياست‌گذاري و نگاه درست به آن کوتاهي شده است شايد به همين دليل است که سپهر فرهنگي کشور جايگاه ويژه‌اي پيدا نکرده است. اين مظلوميت وقتي بيشتر به چشم مي‌آيد که همگان به دنبال کمک به سينماي ملي بوده‌اند در حالي که سينماي خانگي مي‌توانست تاثير شگرفي بر فرهنگ خانواده‌هاي ايراني داشته باشد. ابطحي اضافه کرد: وقتي از هزار و 170 شهر ما، کمتر از صد شهر سينما دارند و دسترسي بسياري از هموطنانمان به سينما ممکن نيست و تلويزيون هم نمي‌تواند تمام نيازهاي مردم را در نمايش فيلم برآورده کند اين وظيفه خطير موسسه رسانه‌هاي تصويري است که اين خلاء را هوشمندانه و حکيمانه پر کنند. مدير عامل جديد موسسه رسانه‌هاي تصويري تصريح کرد: يکي از اهداف مهم براي دوره جديد رصد آخرين تکنولوژي‌ها در زمينه توسعه سينماي خانگي است به همين دليل استفاده از VOD (نوعي روش ارايه فيلم) را که يک انقلاب اساسي در سينماي کشور ايجاد خواهد کرد را در اولويت امور قرار داديم، اگر از VOD فهم درستي صورت گيرد و با حمايت لازم اين پروژه به درستي انجام شود همگان از نتايج آن شگفت زده خواهند شد.


 گروه موسيقي آذربايجاني «دالغا» در برج ميلاد 

گروه موسيقي آذربايجاني «دالغا» به سرپرستي چنگيز مهدي‌پور زمستان امسال کنسرت متفاوتي را با حضور يک خواننده جديد در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌کند.

چنگيز مهدي‌پور سرپرست گروه موسيقي آذربايجاني «دالغا» در گفت‌وگو با مهر گفت: طبق آخرين برنامه ريزي‌هايي که صورت گرفته گروه موسيقي «دالغا» 29 دي ماه امسال تازه ترين کنسرت خود را به خوانندگي «ودود موذن» برگزار مي‌کند. اين خواننده به تازگي همکاري خود را با ارکستر ما آغاز کرده است.

وي ادامه داد: طبق سنوات گذشته برگزاري کنسرت در شهر تبريز نيز يکي ديگر از برنامه‌هاي ما تا پايان امسال است که اگر مشکلي پيش نيايد، اين کنسرت اوايل اسفند ماه در يکي از تالارهاي بزرگ شهر تبريز برگزار مي‌شود.

اين نوازنده قوپوز که حدود يک ماه گذشته به نمايندگي از کشورمان کنسرتي را در کشور آذربايجان برگزار کرده بود، بيان کرد: خوشبختانه با هنرمندي اعضاي گروه «دالغا» اجراهاي بسيار خوبي در کشور آذربايجان داشتيم و تماشاگران تا چند دقيقه بعد از کنسرت نيز با تشويق‌هاي مکرر خود گروه را همراهي مي‌کردند. تداوم حضور گروه‌هاي ايراني در کشورهاي ديگر براي معرفي موسيقي ايراني مي‌تواند تاثير بسزايي در معرفي درست موسيقي ايران به آن دسته از مخاطبان خارجي داشته باشد که از موسيقي کشورمان اطلاع چنداني ندارند.

گروه موسيقي «دالغا» فعاليت هنري خود را از سال 1369 و با مديريت چنگيز مهدي پور آغاز کرده است. اين گروه از سال 1370 تا سال 1380 بارها در جشنواره‌هاي داخلي به عنوان گروه برتر شناخته شده است. گروه «دالغا» کنسرت‌هايي در شهرهاي مختلف ايران و بيش‌از 30 کشور دنيا روي صحنه برده است که از آن جمله مي‌توان به اجرا در شهرهايي مانند اصفهان، کيش، همدان، کرمان، تهران و تبريز و کشورهايي مانند کانادا، ترکيه، فرانسه، آلمان، هلند، سوئد، ژاپن، چين، کلمبيا، آذربايجان و اسپانيا اشاره کرد. اين گروه اسفند ماه سال گذشته نيز کنسرتي را با عنوان «آيرليق» در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار کرد که با استقبال خوبي از سوي مخاطبان مواجه شد.


 ازهر دري خبري 

«مغز نارنجي» به پايان فيلمبرداري رسيد

فيلم‌سينمايي «مغز نارنجي» به کارگرداني مهدي خسروي و تهيه‌کنندگي علي عطشاني به روزهاي پاياني فيلمبرداري رسيد. به گزارش مهر، فيلم سينمايي «مغز نارنجي» اولين فيلم بلند سينمايي مهدي خسروي اواسط مهر ماه سال‌جاري جلوي دوربين رفت و بازيگراني چون جواد عزتي، نيوشا ضيغمي، کامران تفتي، مهران رجبي و مهدي اطيابي جلوي دوربين ماني عطشاني به عنوان فيلمبردار اثر رفته‌اند. در حال حاضر گروه فيلمبرداري در منطقه ونک سکانس‌هاي بيروني اين فيلم سينمايي را ضبط مي‌کنند. «مغز نارنجي» اين روزها آخرين مراحل فيلمبرداري خود را سپري مي‌کند و مهدي خسروي قرار است با «مغز نارنجي» در سي‌و‌چهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر حضور پيدا کند. علي عطشاني تهيه‌کننده «مغز نارنجي» اين روزها در مقام کارگردان در انتظار اکران فيلم سينمايي «نقش نگار» و «پارادايس» است. اين کارگردان «پارادايس» را سال گذشته در کشور آلمان جلوي دوربين برد.

عذرخواهي نيکي کريمي‌از مردم

نيکي کريمي‌تهيه‌کننده و کارگردان «شيفت شب» بابت تاخير در اکران فيلمش از مردم عذرخواهي کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ نيکي کريمي‌تهيه‌کننده و کارگردان «شيفت شب» در يادداشتي خطاب به مردم نوشت: «مردمِ خوبم، اكران فيلم وزين «محمد رسول‌الله‌(ص)» با استقبال شما عزيزان روبرو شده است كه باعث تمديد پخش آن در گروه سينمايي آزادى گرديده است، همان سينماهايى كه وعده كرده بوديم فيلم «شيفت شب» را تقديمتان كنيم ، ما به احترام نام عزيز پيامبر و علاقه شما فرهنگ دوستان، براى اكران «شيفت شب» صبورى مي‌كنيم و مسوولانه بابت اين تاخير خوش يمن، عذرخواهى مي‌كنيم. «شيفت شب» که مدت‌هاست پيش فروش بليت‌هايش از طريق سينما تيکت آغاز شده و هر هفته جوايزي را به خريداران اهدا مي‌کند قرار بود بعد از ايام سوگواري عاشورا به روي پرده برود. فيلم سينمايي «شيفت شب» آخرين ساخته نيکي کريمي‌با بازي محمدرضا فروتن، ليلا زارع، اميرحسين آرمان، امير آقايي، نيکي کريمي، سحر قريشي، حسين پاکدل، اکبر رحمتي، روح‌الله محرابي، سعيده عرب، شايان خليلي، ياس نوروزي و گوهر خيرانديش روايت زني به نام ناهيد است که در خيابان‌هاي تهران به دنبال شوهرش مي‌گردد تا راز زندگي‌شان را کشف کند.

عاطفه تهراني به صحنه بازمي‌گردد

عاطفه تهراني با اجراي نمايش «برف نيمه مرداد» بعد از پنج سال به صحنه بازمي‌گردد. به گزارش برنا، نمايش «برف نيمه مرداد» کاري از گروه تئاتر «ايندرا» به کارگرداني عاطفه تهراني از 16 مردادماه در سالن ارغنون به صحنه مي‌رود. حسام منظور، بهنام دارابي بازيگران اين نمايش‌اند. همچنين علي کجباف (تهيه کننده)، نيما محبي (مدير توليد)، عليرضا حبيبي کسبي (دستيار و برنامه ريز)، طاهرنجفي، نگين سليماني، سميرا راهي (گروه کارگرداني)، علي کيانيان (موسيقي)، آرمان خسروي (طراح صحنه)، مصطفي کاظمي‌مطلق (عکاس)، سامان افريدند (طراح پوستر)، ساره سرلک (گرافيست) و مهرانگيز قهرماني (امور رسانه) ديگر عوامل اجرايي‌اند. گفتني است؛ اين کارگردان بعد از پنج سال از آخرين اجرايش به صحنه تئاتر باز مي‌گردد.

رقابت آخرين ساخته‌ ميرکريمي

‌در بلژيک

فيلم «امروز» به کارگرداني رضا ميرکريمي ‌به عنوان يکي از فيلم‌هاي بخش رقابتي بين‌المللي جشنواره فيلم «بروکسل» بلژيک حضور خواهد داشت. به گزارش ايسنا، چهلمين دوره جشنواره فيلم «بروکسل» که از تاريخ 17 تا 21 نوامبر (26 تا 30 آبان) در پايتخت کشور بلژيک برگزار مي‌شود علاوه بر حضور فيلم «امروز» ساخته رضا ميرکريمي، ميزبان آثاري از کشورهاي فرانسه، الجزاير، ژاپن، فيليپين و مراکش نيز در بخش رقابت بين‌الملل است. فيلم «امروز» اولين حضور بين‌المللي خود را در جشنواره‌ فيلم تورنتو تجربه کرد و سپس در جشنواره فيلم «رباط» مراکش موفق به کسب سه جايزه بهترين فيلم، بهترين فيلم از نگاه تماشاگران و همچنين جايزه بهترين بازيگر مرد براي پرويز پرستويي شد.

بازديد هيات هنري

سن پترزبورگ از خانه هنرمندان

فعالان فرهنگي و هنري شهر سن پترزبورگ روسيه سه‌شنبه 12 آبان‌ماه از خانه هنرمندان ايران بازديد کردند. به گزارش مهر، يلنا ورخوفسکايا نقاش و مجسمه‌ساز، يکاترينا خادارين اوا سردبير کل کانال تلويزيوني شهر سن پترزبورگ و عضو اتحاديه خبرنگاران فدراسيون روسيه، لاريسا کاستينا عضو شاغل در راديو شبکه 5 روسيه، الگا جردانتسوا سرپرست کل باغ موزه‌هاي روسي و يوري کوزنتسف خبرنگار تلويزيوني کانال سن پترزبورگ صبح ديروز 12 آبان‌ماه از بخش‌هاي مختلف خانه هنرمندان ايران بازديد کردند. در ابتداي اين بازديد محمد سرير رييس شوراي‌عالي خانه هنرمندان ايران و سرپرست اين خانه به معرفي فعاليت‌هاي آن در حوزه‌هاي مختلف هنري از جمله سينما، تئاتر، نقاشي، موسيقي، شعر، گرافيک، خوشنويسي، مجسمه‌سازي و... پرداخت. رييس شوراي‌عالي خانه هنرمندان ايران وظيفه اين خانه را پل ارتباط ميان هنرمندان و مردم دانست و گفت: وظيفه خانه هنرمندان ايران ارتباط برقرار کردن بين هنرمندان انجمن‌هاي مختلف هنري با مردم است. انجمن‌هاي عضو خانه هنرمندان ايران آثار هنري خود را در اين خانه براي مردم به نمايش مي‌گذارند. محمد سرير گفت: خانه هنرمندان ايران از مجموعه 12 انجمن هنري تشکيل شده است، به طوري که مي‌توان گفت خانه هنرمندان ايران امروز بيش‌از 100 هزار نفر عضو دارد و تقريباً در روز 3 تا 5 هزار نفر از اين خانه بازديد مي‌کنند.


 خبر 

دو بازيگر کشف حجاب کرده در دنياي هنر جايگاه خاصي نداشتند

خشايار الوند گفت‌: در حال حاضر بحث مهاجرت 2 بازيگر زن مطرح است، عنوان‌هاي مختلفي هم توسط تمام اقشار جامعه به اين بازيگران داده مي‌شود، حقيقتا در سينماي ايران اين 2 بازيگر جايگاه خاصي نداشتند‌، ولي با خروج‌شان از کشور شاهد اتفاق‌هاي عجيبي بين مردم هستيم.

خشايار الوند نويسنده تلويزيون و سينما درگفت‌وگو با برنا، در رابطه با آخرين فعاليت‌هاي خود، اظهار داشت: چندي پيش سيناپس يک داستان کمدي که حال و هواي ابزورد دارد را با محسن تنابنده به پايان رسانده‌ايم. وي در ادامه اضافه کرد: ايده اين فيلمنامه به تنابنده تعلق دارد و در ارتباط با نام آن بايد بگويم که فعلا نامي‌ را براي آن انتخاب نکرده‌ايم. اين نويسنده با اعلام اينکه وضعيت نامساعد اقتصادي ضربه زيادي به چرخ توليد درسينما زده است، خاطرنشان کرد: الان فعاليت درسينما به خاطر هزينه‌ها خيلي سخت و طاقت‌فرسا شده است، اميدوارم شرايط براي فعاليت دوستان و همکاران من مقداري بهتر شود. چرا که نفس و حيات سينما نبايد قطع شود.

وي افزود: در حال حاضر بحث مهاجرت 2 بازيگر زن مطرح است، عنوان‌هاي مختلفي هم توسط تمام اقشار جامعه به اين بازيگران داده مي‌شود، حقيقتا در سينماي ايران اين 2 بازيگر جايگاه خاصي نداشتند‌، ولي با خروج‌شان از کشور شاهد اتفاق‌هاي عجيبي بين مردم هستيم. خشايار الوند تاکيد کرد: بايد امنيت شغلي و مالي را براي تمام اقشار فراهم کنيم تا اين ناهنجاري‌ها رخ ندهد، خيلي جالب است که کشتي‌گيري از کشورمان با لباس آذربايجان در مقابل تيم کشتي ايران صف آرايي مي‌کند و کشتي‌گير ما را شکست مي‌دهد ولي در داخل کشورمان بحث و گفت‌وگويي شکل نمي‌گيرد ولي در مقوله بازيگري، شما بازيگر درجه چند سينما هم که به حساب بياييد، کوچکترين حرکتي که مرتکب مي‌شويد، هم زير ذره‌بين قرار مي‌گيريد.

نويسنده «شب‌هاي برره» در ادامه عنوان کرد: واقعا شاني که بازيگران پس از شهرت بدست مي‌آورند، از ورود آنها به برخي مشاغل جلوگيري مي‌کند، به عنوان مثال يک بازيگر هيچ وقت نمي‌تواند در ايران راننده آژانس شود به علت اينکه مدام پيش خود‌، مردم و جامعه بازخواست خواهد شد. الوند در پايان گفت: صداوسيما از چهره‌هاي خود بايد محافظت کند، چرا که براي آنها از بيت‌المال هزينه صرف شده است، جدايي از مسائل مادي، کلي وقت و زمان صرف برند‌سازي آنها صورت گرفته است، پس بايد از آنها حفاظت شود.

انيميشن ايراني با نگاهي جهاني

بابک و بهنود نکويي انيميشن «روباه و خروس» را تابستان آينده روي آنتن شبکه صبا مي‌برند.

به گزارش مهر نشست رونمايي از انيميشن «روباه و خروس» در مرکز امور نمايشي صبا با حضور حسن مهرپويان مديرگروه خردسال اين شبکه، عبدالرضا عاليزاده مديرگروه فيلمنامه و بابک و بهنود نکويي تهيه‌کننده و کارگردان اين اثر برگزار شد. حسن مهرپويان مدير گروه خردسال اين شبکه در اين نشست با اشاره به اينکه «روباه و خروس» تابستان آينده روي آنتن شبکه صبا مي‌رود گفت: بعد از اينکه تصميم گرفتيم فصل تازه‌اي از توليدات انيميشن را آغاز کنيم اولين چيزي که در محتوا برايمان اهميت داشت سوژه‌هايي بود که پيش‌از اين کمتر به آن توجه مي‌شد. به عنوان مثال انيميشن «روباه و خروس» که به زودي در اين مرکز، توليد آن آغاز مي‌شود براساس انيميشن‌هاي بزن و بکوب «slap stick» است.

وي افزود: اين انيميشن بر اساس سه رکن اصلي ساخته شده است، رکن اول هنري بودن آن است که مورد توجه قرار گرفت تا به عنوان يک توليد فاخر و ارزشمند قابليت پخش در طولاني مدت را داشته باشد، به اين ترتيب که خردسالان اين نسل بتوانند با اين انيميشن ارتباط برقرار کرده و در سال‌هاي آتي هم از تماشاي آن لذت ببرندو به مرور زمان، کودکان نسل‌هاي آينده هم مخاطب اين انيميشن باشند.

رکن دوم بحث جذب مخاطب است به اين معني که يک اثر خوب با نگاه مخاطب‌شناسانه درست بتواند بيننده‌هاي زيادي را در طول مدت زمان، مشتري خود را نگه دارد. مهرپويان گفت: از آنجا که کودکان خردسال معمولا صبر و حوصله پاي تلويزيون نشستن ندارند تصميم گرفتيم تا با شيوه توليد «بزن و بکوب» نکات آموزشي را در لايه‌هاي زيرين منتقل کنيم. سومين رکن مدنظر ما بحث تجارت است.

انيميشن‌هاي ماندگار توليداتي هستند که علاقمندي مخاطب به آنها ثابت شده است و بيننده بعد از مدتي تمايل پيدا مي‌کند به عناوين گوناگون از کاراکترهاي انيميشن محبوب خود بهره ببرد. وي درباره اينکه پيش از اين «روباه و خروس» با اسامي‌گروه ديگري خبرساز شده بود گفت: «روباه و خروس» نام انيميشني است که پيش از اين توليد شده است اما اين پروژه با کار قبلي صرفا در عنوان مشترک هستند و بعدا ممکن است نام کار تغيير کند.

زمان برنامه‌هاي نهاد کتابخانه‌ها براي هفته کتاب اعلام شد

زمان برگزاري برنامه‌هاي نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور براي گراميداشت روز «كتاب، كتابخواني و كتابدار» اعلام شد.

به گزارش روابط عمومي نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور، برنامه‌هاي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور به مناسبت گراميداشت روز «كتاب، كتابخواني و كتابدار» از بيستم آبان تا دوم آذرماه برگزار مي شود. پس از تشكيل سه جلسه از سوي شوراي سياستگذاري نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور به همراه برگزاري چندين جلسه توسط شوراي برنامه‌ريزي و همچنين برگزاري جلسات در ادارات كل استان‌ها، برنامه‌هاي متنوع فرهنگي به مناسبت گراميداشت روز «كتاب، كتابخواني و كتابدار» تدوين شده است كه از بيستم آبان تا دوم آذر در سراسر كشور برگزار خواهد شد.