نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -

شماري از نيروهاي پليس ترکيه بازداشت شدند
قلع و قمع منتقدان امنيتي اردوغان
اعضاي جنبش خدمت پس از پيروزي حزب‌ عدالت و توسعه راهي زندان شدند

نياز چين به محرک‌هاي اقتصادي


افزايش برد موشک‌هاي بالستيک کره شمالي


سرگيجه آمريکا درباره ساقط شدن هواپيماي روسيه


مقاومت نيروهاي مردمي يمن


واکنش اوباما به حمله جمهوري خواهان


بازگشت ناو آمريکايي به درياي چين

رسوايي‌هاي غول اتومبيل سازي آلمان تمامي ندارد
افشاي تقلب جديد فولکس


محيط زيست


رويداد


بشردوستانه


پولتيک


 شماري از نيروهاي پليس ترکيه بازداشت شدند
 قلع و قمع منتقدان امنيتي اردوغان 
 اعضاي جنبش خدمت پس از پيروزي حزب‌ عدالت و توسعه راهي زندان شدند

رسانه‌هاي مختلف منطقه و نهادهاي نظرسنجي همچنان بهت زده انتخابات پارلماني ترکيه هستند. به نوشته آسوشيتدپرس، امروزه بسياري از دستاوردهاي «جمهوري ترکيه» در يک قرن گذشته با حکومت خودکامه رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه به خطر افتاده است. اردوغان 13 سال است رهبر بلامنازعه کشورش است و لقب «سلطان عصر مدرن ترکيه» را پيدا کرده است؛ اين لقب هم اشاره به نحوه دولتداري او و هم‌چنين اشاره به پروژه‌هاي پرهزينه وي نظير کاخ 1150 اتاقي رياست‌جمهوري ساخته شده براي وي دارد. چند روز پيش يک خبرنگار نزديک به اردوغان گفت هدف نهايي رئيس‌جمهور ترکيه بازيابي «خلافت» در اين کشور است.

قهرمان‌سازي‌هاي شخصيتي که براي اردوغان شکل گرفته سال گذشته هنگامي که يک نماينده حزب عدالت و توسعه گفت اردوغان رهبري است که تمام مشخصه‌هاي يک خداي قادر را دارد، به اوج خود رسيد. اردوغان که حاميانش در کمپين‌هاي انتخاباتي از او به عنوان «رهبر امت» ياد مي‌کنند به نوبه خود هر تلاشي که بتواند انجام مي‌دهد تا تصويري خداگونه از خود ارائه دهد. او به گونه‌اي براي ده‌ها هزار حاميش در استاديوم سخنراني مي‌کند که ما را به ياد اروپاي دهه 1930 مي‌اندازد. اردوغان انگار که ملت‌هاي يک خلافت اسلامي خيالي را خطاب قرار مي‌دهد، دوست دارد که به مسلمانان پايتخت‌هاي کشورهاي اسلامي از سارايوو تا جاکارتا اداي احترام کند.

در ماه‌هاي اخير سانسور در ترکيه وارد فاز خشونت فيزيکي شده است. در ماه سپتامبر دفاتر روزنامه مهم حريت هدف حمله ده‌ها فرد مجهز به سنگ و باتوم قرار گرفت. اين گروه را يک نماينده حزب عدالت و توسعه که اظهار کرد جوانان حامي اين حزب با اين حمله به مصونيت مطبوعات پايان دادند، رهبري مي‌شد. پنج روز پيش از انتخابات اول نوامبر روزنامه‌ها و شبکه‌هاي تلويزيوني گروه رسانه‌اي ايپک- کوزا که به موضع ضد اردوغان و ارتباط با فتح‌الله گولن مشهور بود هدف حمله غيرقانوني پليس قرار گرفت و بعد از آن مديران جديد حامي اردوغان در اين شرکت روي کار آمدند.

به فاصله يک روز از پيروزي آک پارتي ، ديروز(سه‌شنبه) پليس ترکيه 44 نفر را به ظن توطئه عليه رئيس جمهوري و دولت بازداشت کرد.ابن بازداشت‌ها در شهر ازمير واقع در غرب ترکيه صورت گرفته و به گزارش رسانه‌هاي محلي، تعدادي افسر پليس و کارمند ارشد دولتي نيز در ميان بازداشت‌شدگان هستند.

بازداشت اين افراد در ارتباط با تحقيقات دولت پيرامون فعاليت هواداران فتح‌الله گولن، مدرس ديني و رهبر «جنبش گولن» و از متحدان سابق رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري، صورت گرفته است.

در انتخابات قبلي که در ماه ژوئن برگزار شد، حزب عدالت و توسعه، که حدود سيزده سال است قدرت را در ترکيه در دست دارد، نتوانست بازهم اکثريت لازم را براي تشکيل دولت کسب کند اما در انتخابات پيش از موعد که روز يکشنبه برگزار شد، اين حزب به پيروزي رسيد. اين احتمال مطرح شده است که با بازگشت حزب عدالت و توسعه به قدرت، پاکسازي دستگاه‌هاي دولتي و امنيتي از طرفداران فتح‌الله گولن با شدت و جديت بيشتري دنبال خواهد شد.

فتح‌الله گولن، که زماني از متحدان رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري فعلي بود، در حال حاضر در تبعيد خودخواسته در آمريکا به سر مي‌برد و مقامات دولت تحت رهبري حزب عدالت و توسعه را به انحراف از دموکراسي و فساد متهم کرده است. در سال 2013 با افشاگري او، پليس ترکيه تحقيقاتي را در مورد فساد در ميان نزديکان آقاي اردوغان، نخست وزير وقت، آغاز کرد که به استعفاي چهار وزير منجر شد. در مقابل، دولت نيز با متهم کردن آقاي گولن به تشکيل و رهبري يک گروه تروريستي، برنامه گسترده‌اي را براي اخراج و پيگرد هواداران آقاي گولن از دستگاه‌هاي دولتي به خصوص قوه قضاييه و پليس به اجرا گذاشت که در جريان آن، تعدادي روزنامه نگار و بازرگان نيز بازداشت شدند.

فتح‌الله گولن حدود چهل سال پيش «جنبشي» را براي ارائه خدمات عمومي و آموزشي در ترکيه و کشورهاي ديگر تاسيس کرد. از جمله اقدامات اين جنبش ايجاد مدارس و مراکز آموزشي در ترکيه بوده است. در روزهاي قبل از انتخابات، پليس ترکيه با در دست داشتن حکم دادگاه، برخي مراکز رسانه‌اي وابسته اين جنبش را بست که رويارويي با طرفداران را هم در پي داشت.

هنگام به قدرت رسيدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002، آقاي گولن از دولت به رهبري رجب طيب اردوغان، پايه گذار و رهبر وقت اين حزب حمايت مي‌کرد اما بعدا روابط دو طرف، ظاهرا به خاطر نگراني آقاي اردوغان از تلاش گولن براي کسب قدرت، تيره شد. قرار است محاکمه غيابي آقاي گولن به اتهام اداره گروه تروريستي و تلاش براي سرنگوني دولت در ماه ژانويه سال آينده آغاز شود.

در مجموع دورنماي ترکيه بعد از اول نوامبر براي اردوغان روشن است اما با قضاوت درباره 13 سال گذشته اين دورنما براي دموکراسي ترکيه تاريک است. با نگاهي به گذشته اين واقعاً تعجب‌برانگيز نيست که نظام سياسي ترکيه قدم به چنين راهي گذاشته است. اردوغان در مصاحبه‌اي در اوايل دهه 1990 دموکراسي را وسيله‌اي دانست که مي‌توان از آن براي رسيدن به هر نظامي که دلخواه است، استفاده کرد. بسياري مي‌گويند که اين گفته سطح تعهد رئيس‌جمهور ترکيه به ارزش‌هاي دموکراتيک را نشان مي‌دهد.

اکنون سوال اين است که آيا اردوغان مي‌تواند در مقابل خواسته 50 درصد از مردم ترکيه، به حکومت خودکامه تک نفره دست پيدا کند يا نه.

غرب نيز در نتيجه اين فرآيند نقش مهمي ايفا مي‌کند. ترکيه چند هفته بعد ميزبان اجلاس گروه 20 خواهد بود. آيا رهبران کشورهاي غربي به تمايلات خودکامه اردوغان چراغ سبز نشان مي‌دهند تا هم‌پيمان مهم خود در خاورميانه پرآشوب را سرخورده نکنند؟ و يا اينکه آيا آنها اردوغان را تحت فشار قرار خواهند داد تا کشورش را که عضو ناتو و کانديداهاي عضويت اتحاديه اروپا است، در مسير دموکراسي قرار دهد؟

ساموئل هانتينگتون در سال 1996 در کتاب «برخورد تمدن‌ها» ترکيه را يک کشور «دو پاره» توصيف کرد. به گفته هانتينگتون، ترکيه به رغم برخورداري از مشخصه‌هاي غربي نظير دموکراسي و حاکميت قانون ريشه‌هاي محکمي در فرهنگ جهان اسلام داشته و بحران تمدني را تجربه مي‌کند. اين کتاب هانتينگتون از زمان انتشار با واکنش‌هاي گوناگون در غرب مواجه شد و برخي نظريه وي را پيش‌گويي آينده دانسته و برخي آن را صرفاً نوعي «تقليل‌گرايي نااميدانه» خواندند. با اين حال ترکيه امروز همچنان تنها جمهوري دموکراتيک سکولار در جهان اسلام است که حاکميت اردوغان با گذشت هر روز درستي نظريه هانتينگتون درباره آن را ثابت مي‌کند.


 نياز چين به محرک‌هاي اقتصادي 

بر خلاف پيش‌بيني‌ها فعاليت‌هاي کارخانه‌اي چين در ماه اکتبر نيز براي سومين ماه پياپي کاهش يافت و بار ديگر نگراني‌ها را درباره تضعيف هر چه بيشتر رشد اقتصادي اين کشور در سه ماهه چهارم سال افزايش داد. کاهش فعاليت‌هاي کارخانه‌اي چين در ماه اکتبر حاکي از آن است تدابيري که مقامات چين در ماه‌هاي اخير براي تحريک رشد اقتصادي کشورشان اتخاذ کرده‌اند، موثر نبوده است. بسياري از کارشناسان اقتصادي تصور مي‌کردند که رشد اقتصادي چين در سه ماهه سوم سال به پائين‌ترين حد خود خواهد رسيد اما پس از آن در اواخر امسال و اوايل سال آينده تحت تاثير آثار مثبت تدابيري که دولت چين به اجرا گذاشته است، بار ديگر روند صعودي را در پيش خواهد گرفت اما وضعيت فعاليت‌هاي کارخانه‌اي چين در ماه اکتبر نشان دهنده اين واقعيت است که اين کشور براي احياي اقتصاد خود بايد کارهاي بيشتري انجام دهد. چين که اقتصاد دوم جهان محسوب مي‌شود از سال دو هزار و چهارده با کندي رشد اقتصادي و اختلالات شديد در بازار بورس روبرو شده است.

اقتصاد چين که در چند سال اخير رشد چشمگير و حتي گاهي نگران کننده اي را دنبال مي‌کرد در سال گذشته رشد نسبتا ضعيف هفت و چهار دهم درصدي را ثبت کرد که ضعيف ترين رشد اقتصادي اين کشور از سال هزار و نهصد و نود محسوب مي‌شود.

کارشناسان پيش بيني کرده بودند رشد اقتصاد چين که در نيمه اول امسال بسيار کند بود، در نيمه دوم سال دو هزار و پانزده تحت تاثير بهبود شرايط صادرات و مصرف خانواده‌ها و همچنين با توجه به افزايش فعاليت بازار غيرمنقول اين کشور سرعت بيشتري پيدا خواهد کرد اما پيش‌بيني‌هاي آنها درست از آب درنيامده است.

بخش خدمات که يکي از عوامل پوياکننده دومين اقتصاد بزرگ جهان است، در ماه اکتبر شرايط چندان اميدوارکننده‌اي نداشت و ضعيف‌ترين رشد را در هفت سال اخير ثبت کرد.

شاخص رسمي‌مديران خريد PMI در چين ماه اکتبر همانند ماه سپتامبر چهل و هشت و هشت دهم درصد بود در حالي که تحليلگران انتظار داشتند اين شاخص به پنجاه برسد تا بتوان گفت اقتصاد چين از حالت انقباض خارج شده است.

دولت چين با آگاهي از روند بسيار کند تبادلات تجاري کشور، مارس گذشته هدف رشد سالانه هفت‌و‌نيم درصدي را که در سال‌هاي گذشته تصويب کرده بود، کاهش داد. با اين وجود حتي تحقق هدف جديد نيز دشوار خواهد بود چرا که به رغم تدابير‌حمايتي که بانک مرکزي چين به طور متوالي به اجرا گذاشته است، ميزان مصرف داخلي اين کشور نيز همچنان به طرز نااميد‌کننده‌اي پائين است.


 افزايش برد موشک‌هاي بالستيک کره شمالي 

بنياد هريتيج ( heritage) در گزارش شاخص 2016 قدرت ارتش آمريکا اعلام کرد،‌ کره‌شمالي هم‌اکنون طيفي از موشک‌هاي بالستيک را در اختيار دارد که گمان مي‌رود توانايي هدف‌گيري در خاک آمريکا و يا منافع آن در کل اقيانوس آرام را دارد. گزارش سالانه مذکور قدرت ارتش آمريکا را بررسي مي‌کند و همچنين افزايش تهديد‌هاي بالقوه براي آمريکا و متحدان آن در سراسر جهان را ذکر مي‌کند. براساس گزارش هريتيج، اين تهديد از سوي کشور خودکامه ضد آمريکايي و مسلح به سلاح اتمي کره‌شمالي در سال 2016 پيچيده‌تر خواهد شد. پيونگ‌يانگ همچنان به توليد طيفي از موشک‌هاي بالستيک ادامه مي‌دهد و همزمان اين رژيم براي ساخت کلاهک‌هاي هسته‌اي کوچک تلاش مي‌کند تا روي آن موشک‌ها مستقر شود. اگر چنين کلاهک‌هايي ساخته شود، پيونگ‌يانگ مي‌تواند حملات هسته‌اي دور برد انجام دهد. در اين گزارش آمده است: کره‌شمالي موشک‌هاي بالستيکي در اختيار دارد که مي تواند با آنها کره‌جنوبي، ژاپن و پايگاه‌هاي آمريکا در آسيا را هدف بگيرد.


 سرگيجه آمريکا درباره ساقط شدن هواپيماي روسيه 

گروه بين‌الملل: گمانه‌زني‌ها درباره ايرباس روسيه در آسمان صحراي سينا ادامه دارد و حالا پاي آمريکايي‌ها نيز وسط آمده است. مدير اطلاعات ملي آمريکا گفته است، هنوز شواهد مستقيمي‌از مداخله تروريستي در سقوط هواپيماي روسيه بر فراز صحراي سينا در دست نيست. به گزارش فرانسه، جيمز کلاپر گفته است که «بعيد» مي‌داند که داعش از توانايي چنين حمله‌اي برخوردار باشد. اما وي با اين حال تاکيد کرد، به طور کامل نمي‌توان چنين احتمالي را رد کرد. مدير اطلاعات ملي آمريکا گفته است: «ما هنوز شواهد و نشانه‌هايي از مداخله مستقيم تروريستي در اختيار نداريم. داعش مسئوليت (سقوط هواپيماي روسي) را برعهده گرفته است، اما واقعا نمي‌دانيم که در اين مساله دخالت داشته‌اند.» نهاد اطلاعات ملي آمريکا بر 17 سازمان اطلاعاتي اين کشور نظارت دارد. تصاوير ثبت شده توسط ماهواره‌ مادون قرمز آمريکا از وجود نقطه حرارتي در صحراي سينا در ساعات سقوط هواپيماي روسيه خبر داده است.تحليلگران آمريکايي معتقدند سقوط هواپيما ممکن است براثر انفجار در هواپيما يا مخزن سوخت و يا انفجار يک بمب رخ داده باشد. در ميان کتمان دخالت داعش در ساقط شدن هواپيماي مسافربري روسيه‌، تروريست‌هاي تکفيري در يک سند 8 صفحه اي بر نقش خود در اين عمليات پافشاري کرده است. گفته شده که اين گروه تروريستي آماده انتشار يک فايل ويديوئي است.داعش در اين سند مدعي است که با موشک s-125 که در واقع جزو موشک‌هاي سام روسيه است اين هواپيما را سرنگون کرده است. برخي مي‌گويند احتمالا داعش بخش اعظمي‌از زرادخانه معمر قذافي، ديکتاتور سابق ليبي در مجاورت با مصر را در اختيار گرفته است؛ زرادخانه‌اي که سلاح‌هاي پيشرفته سام زمين به هوا و سلاح‌هاي ديگر روسي را داشته است.

يک هواپيماي ايرباس اي321 روسيه که از شرم الشيخ در مصر راهي سن پترزبورگ در روسيه بود روز شنبه برفراز صحراي سينا سقوط کرد و کليه 224 سرنشين آن کشته شده‌اند. روسيه و مصر نيز پيشتر احتمال دخالت داعش را در سقوط اين هواپيماي روسي رد کرده بودند. اين در حالي است که مقام‌هاي هواپيمايي روسيه مي‌گويند، عوامل «بيروني» در سقوط اين هواپيما نقش داشته‌اند. نکته جالب اينجاست که برخلاف ادعاي اوليه مقام‌هاي مصري‌، پيشتر يک مقام رسمي‌شرکت هوايي متروجت (کاگاليماويا) گفت هيچ پيامي‌در خصوص نقص فني هواپيما ميان خدمه و برج مراقبت رد و بدل نشده است. روز دوشنبه الکساندر اسميرنوف، از مديران شرکت هواپيمايي متروجت (کاگَليماويا)، شرکت مالک هواپيماي ساقط‌ شده، درباره دلايل احتمالي سقوط اين هواپيما گفته است: «نقص فني منتفي است و علت سقوط، خطاي انساني هم نبوده‌است.» اين در حالي است که روز يکشبنه يک مقام هواپيمايي روسيه در قاهره گفته بود: «متلاشي شدن هواپيما در آسمان روي داده است و قطعات اين هواپيما در محدوده‌اي به وسعت 20 کيلومتر مربع پراکنده شده است.» آژانس خبري اينترفاکس در گزارشي به نقل از مسوولان مصري مي‌نويسد که دقايقي پيش از مفقود شدن هواپيما بر روي صفحه رادار ارتعاشات و صداهايي بر روي جعبه سياه ضبط شده‌اند که مربوط به صداهاي معمول ايرباس نبوده‌اند.


 مقاومت نيروهاي مردمي يمن 

همزمان با مقاومت ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن در استان تعز و زمين‌گير شدن نيروهاي اماراتي و سعودي، امارات نيروهاي جديدي را به يمن اعزام کرد تا جايگزين نيروهاي شکست‌خورده اين کشور در اين جبهه شوند. به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن در جبهه غربي استان تعز به شدت در مقابل نيروهاي متجاوز سعودي و اماراتي ايستاده‌اند و امنيت را در مسير اصلي بين منطقه «سامع» و «الاقروض» در اين استان برقرار کردند.

تامين امنيت اين مسير به دليل اهميت استراتژيک مناطق سامع و الدمنه دستاورد مهمي براي ارتش و کميته‌هاي مردمي است چراکه اين مناطق مشرف بر تنگه باب المندب و شهر المخا است. اين پيروزي راه را براي ارتش و کميته‌هاي مردمي جهت کنترل بر مناطق وسيع‌تر در اطراف باب المندب و پايگاه العند در جنوب هموار مي‌سازد.


 واکنش اوباما به حمله جمهوري خواهان 

رئيس‌جمهور آمريکا کانديداهاي جمهوري‌خواه انتخابات رياست‌جمهوري اين کشور را به دليل وعده‌شان درباره ايستادگي در مقابل رئيس‌جمهوري روسيه به سخره گرفت و عنوان کرد، آنها نتوانستند از پس مجريان و منتقدان برنامه سي‌ان‌بي‌سي هم برآيند!

به گزارش رويترز، دونالد ترامپ، بن کارسون و ساير نامزدهاي جمهوري‌خواه انتخابات رياست‌جمهوري از مجريان و خبرنگاران شبکه سي‌ان‌بي‌سي مناظره هفته گذشته به دليل پرسيدن سوالات غيرمرتبط انتقاد کرده‌اند. باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا در جمع دموکرات‌هاي نيويورک گفت: وي ادامه داد: اگر شما نمي‌توانيد اين خبرنگاران و منتقدان را مديريت کنيد، فکر نمي‌کنم چيني‌ها و روس‌ها خيلي درباره شما نگراني داشته باشند. جمهوري‌خواهان به دنبال تصرف کاخ سفيد در انتخابات الکترال 2016 هستند.


 بازگشت ناو آمريکايي به درياي چين 

يک مقام امنيتي دولت آمريکا گفته است که اين کشور قصد دارد يک ناوشکن را بار ديگر به درياي جنوبي چين اعزام کند تا آزادي کشتيراني در منطقه را «بيش‌از‌پيش به نمايش بگذارد». بن رودز دستيار مشاور امنيت ملي روز دوشنبه اظهار نظر مي‌کرد و همزمان يک مقام ديگر آمريکايي که از او نام برده نشد به خبرگزاري رويترز گفت که گشت‌ها هر سه ماه حداقل دو بار انجام خواهد شد. هفته گذشته ورود يک ناوشکن آمريکايي به ناحيه‌اي که چين مدعي مالکيت آن است باعث خشم پکن و صدور هشداري به آمريکا شد. يواس‌اس‌لاسن مجهز به موشک‌هاي هدايت شونده وارد ناحيه‌اي در اطراف تپه‌هاي سوبي و ميسچيف در مجمع الجزاير اسپرتلي شد. آقاي رودز گفت اطمينان از آزادي کشتيراني در درياي‌جنوبي چين بخشي از منافع آمريکاست.

 


 رسوايي‌هاي غول اتومبيل سازي آلمان تمامي ندارد
 افشاي تقلب جديد فولکس 

آمريکا فولکس‌واگن را متهم کرده‌ است که نه تنها در خودروهاي با حجم موتور تا 2 ليتر نرم‌افزاري براي دستکاري در ميزان آلاينده‌ها تعبيه کرده بوده، بلکه همين روش را در خودروهاي با حجم موتور بزرگ‌تر نيز به کار گرفته است.

تقلب در سيستم‌هاي سنجش آلاينده موتورهاي ديزلي فولکس واگن را نخستين بار همين آژانس در روز 18 سپتامبر (27 شهريور) برملا نمود. آن زمان بر‌اساس تحقيقات آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا مشخص شده بود در نرم‌افزار سنجش ميزان آلاينده‌هاي خودروهاي فولکس‌واگن با موتورهاي ديزلي تا حجم 2 ليتر دستکاري صورت گرفته بوده است تا ميزان آلاينده‌ها کم‌تر نشان داده شود. آژانس آمريکايي حفاظت از محيط‌زيست (EPA) روز دوشنبه اعلام کرد که تقلب در خودروهاي فولکس‌واگن با موتورهاي 3 ليتري نيز اقدام مشابهي براي پنهان کردن ميزان توليد گازهاي سمي بوده است. به گفته اين آژانس موضوع دستکاري در خودروها با موتورهاي 3 ليتر دربرگيرنده بازه زماني 2014 تا 2016 بوده است و نه تنها فولکس‌واگن که مدل‌هايي از پورشه و آئودي را هم در بر مي‌گيرد، از جمله شامل تورگ 2014، پورشه کاين 2015، و برخي از مدل‌هاي آئودي مثل آئودي‌اي 6 کوآدرو 2016 مي‌شود.
آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا به فولکس‌واگن اعلام کرده است که تحقيقات خود را گسترش مي‌دهد. به گفته اين آژانس «فولکس‌واگن يک بار ديگر در انجام تعهدات خود در راستاي عمل به قانوني که ضامن کيفيت هوا در آمريکا است شکست خورد».

با اين‌همه يکي از سخنگويان کمپاني فولکس‌واگن روز دوشنبه اتهامات جديد را رد کرد و گفت هيچ نرم‌افزاري براي تقلب در نمايش ميزان آلاينده‌ها در خودروهاي داراي موتورهاي 3 ليتري تعبيه نشده بوده است.

او به خبرگزاري فرانسه گفت فولکس‌واگن «کاملا» با آژانس حفاظت از محيط‌زيست آمريکا همکاري خواهد کرد تا موضوع را روشن کند.
فولکس‌واگن که مقر آن در ولفسبورگ آلمان است پيش‌از اين تعبيه نرم‌افزار تقلب در ميزان آلاينده‌ها را در 11 ميليون از خودروهاي خود در سطح جهان پذيرفته بود.فولکس واگن موظف شده است نقصي را که به‌عمد در سيستم سنجش ميزان آلاينده ‌موتورهاي ديزلي 2/1ليتري، 6/ 1 ليتري و 2 ليتري ايجاد کرده است برطرف کند.

عيب موتورهاي ديزلي 2 ليتري را مي‌توان با آپديت تازه نرم‌افزار آنها برطرف کرد. اما تقلبي که در موتورهاي 6/1 و 2/1 ليتري صورت گرفته به اين آساني برطرف نمي‌شود.


 محيط زيست 

دلتاي نيجر قرباني شل

شماري از گروه‌هاي مدافع حقوق بشر و محافظت از محيط‌زيست در گزارشي که سه شنبه منتشر شد‌،‌« اظهارات نادرست» شرکت بزرگ نفتي انگليسي هلندي شل را در خصوص گستره فعاليت‌هاي آلوده کننده آن در دلتاي نيجر (جنوب نيجريه) محکوم کردند. عفو بين‌الملل و مرکز حمايت از محيط‌زيست‌، ‌حقوق بشر و توسعه مستقر در نيجريه شل را متهم مي‌کنند که به توصيه‌هاي برنامه سازمان ملل در سال 2011 درباره آلودگي نفتي در اوگونيلند عمل نکرده است .

تحقيقات نشان مي‌دهد که اين آلودگي بزرگترين عمليات پاکسازي در جهان را ايجاب مي‌کند،‌عملياتي که 25 تا 30 سال به طول خواهد انجاميد. اين سازمان‌ها از صنايع نفتي و دولت نيجريه مي‌خوهند که تا سقف يک ميليارد دلار در اين عمليات مشارکت کنند.

دهها سال توليد نفت جيب‌هاي مقامات مهم دولتي را پر کرده و سودهاي هنگفتي را براي شرکت‌هايي مانند شل در پي داشته اما موجب آلودگي بسيار گسترده‌اي شده است‌. اين آلودگي باعث شده است که ماهيگيري در اين منطقه ممنوع شود و ساکنان نيز نتوانند کشت مطلوبي داشته باشند.

شاخه نيجريه اي شل در نامه اي ادعاهاي اين گزارش را رد و توضيح داد عمل به همه توصيه‌هايي که به آن شده ،‌شروع کرده است.


 رويداد 

درگذشت احمدچلبي

احمد چلبي، سياستمدار عراقي و از چهره‌هاي سرشناس مخالف صدام حسين در پي حمله قلبي در بغداد در سن 71 سالگي درگذشت. او رهبر حزب کنگره ملي عراق و از اعضاي ممتاز شوراي حکومتي منصوب آمريکا در عراق در پي سقوط صدام حسين بود و تا پيش از سقوط حکومت صدام در تبعيد به سر مي‌برد.

چلبي از معتمدان دولت جورج بوش بود و نقش مهمي در متقاعد کردن آمريکا براي حمله به عراق در سال 2003 داشت. او يکي از تامين کنندگان اصلي اطلاعاتي بود که حاکي از وجود برنامه وسيع سلاح کشتار جمعي در عراق بود، اطلاعاتي که صحت آنها پس از جنگ عراق زير سوال رفت. چلبي پس از سقوط صدام در اواخر سال 2005 وزير نفت شد، اما طولي نکشيد از قدرت کنار گذاشته شد و ديگر جايي در دولت‌هاي بعدي عراق پيدا نکرد. چلبي در سال 1992 در اردن به اتهام کلاهبرداري چند ميليون دلاري به طور غيابي مجرم شناخته شد. او در سال 1944 در خانواده‌اي شيعه در کاظمين به دنيا آمد و بيشتر عمر خود را در آمريکا و بريتانيا گذراند.

 


 بشردوستانه 

فرصت زندگي عادي براي معلولين

گروه بين‌الملل: ديروز(سه‌شنبه)، کميته بين‌المللي صليب سرخ، جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون ‌بين‌المللي جمعيت‌هاي صليب‌سرخ و هلال‌احمر، دومين نشست مشورتي را در خصوص روش‌هاي ارتقاي کيفيت زندگي معلولين جسمي و ذهني آغاز کردند. اين نشست سه روزه با هدف ارائه توصيه‌هاي نهضت ‌بين‌المللي صليب‌سرخ و هلال‌احمر براي کمک به معلولين و يافتن راه‌هاي عملي براي رفع موانع پيش‌روي آنها در اجتماع برگزار مي‌شود. آقاي محمد شهاب‌الدين محمدي عراقي، مدير کل امور ‌بين‌الملل و حقوق ‌بين‌المللي بشردوستانه مي‌گويد: «رسيدگي به موانع اجتماعي پيش‌روي معلولين يکي از مسووليت‌هاي سازمان‌هاي بشردوستانه است. شرکاي ما در نهضت ‌بين‌المللي صليب‌سرخ و هلال‌احمر از ظرفيت‌ و تخصص خود استفاده مي‌کنند، و در جهت کاهش آلام افرادي که نياز‌هاي خاص دارند منابع خود رو بسيج مي‌کنند و تبادل دانش انجام مي‌دهند. جمعيت هلال‌احمر ايران تلاش‌هاي خود را بر کمک‌رساني به معلولين متأثر از بلاياي طبيعي متمرکز کرده‌ است. در عين حال، کاهش خطراتي که اين افراد در بلاياي طبيعي با آن مواجه هستند نيز از اولويت‌هاي جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران است».

اوليويه مارتين، رئيس نمايندگي کميته ‌بين‌المللي صليب‌سرخ در ايران اظهار‌داشت: «افرادي که دچار معلوليت هستند براي داشتن يک زندگي عادي با مشکلات متعددي مواجه‌اند. آنها اغلب با مشکلاتي هم‌چون در حاشيه قرار گرفتن، برچسب خوردن و عدم شمول در اجتماع دست و پنجه نرم مي‌کنند. ما دوره‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي خرد و گوناگوني را براي کمک به آنها اجرا مي‌کنيم تا به عضوي سازنده‌ از جامعه بدل شوند. اين برنامه‌ها شامل تسهيلات نقدي براي ايجاد کسب و کارهاي کوچک، و يا آموزش مهارت‌هاي جديد و يافتن شغل هستند. اما هنوز کارهاي زيادي بايد انجام شود که از اين رو ما چارچوب راهبردي شمول معلوليت را در سطح نهضت ايجاد کرديم که سياست‌هاي راهبردي در اين زمينه را در طول چهار سال پيش‌رو ارائه خواهد کرد.» اين دومين نشست مشورتي است که با حضور 12 جمعيت ملي از کشورهاي استراليا، کامبوج، کلمبيا، کوبا، غنا، اندونزي، ايران، نروژ، سومالي، سودان، فلسطين، و ويتنام به همراه فدراسيون ‌بين‌المللي جمعيت‌هاي هلال‌احمر و صليب سرخ برگزار مي‌شود. اولين نشست مشورتي در سال 2013 برگزار شد و تمرکز آن بر تقويت تلاش‌هاي نهضت در ترويج شمول معلوليت و تصويب قطعنامه‌اي در اين‌ باره بود. نشست دوم در صدد ادامه اين حرکت است: قطعنامه مروج شمول معلوليت توسط 186 جمعيت‌ ملي صليب‌سرخ و هلال‌احمر در جلسه جهاني ماه دسامبر به تصويب خواهد رسيد. کميته ‌بين‌المللي صليب سرخ فعاليت‌هايي را به نفع معلولين، به‌ طور مستقيم و يا با همکاري دولت‌ها و جمعيت‌هاي ملي، در جريان مخاصمات مسلحانه يا شرايط خشونت‌آميز انجام مي‌دهد. کميته ‌بين‌المللي صليب‌سرخ همچنين از برنامه‌هاي جمعيت‌هاي ملي که به نياز‌هاي ويژه معلولين مي‌پردازند حمايت مي‌کند و تخصص و توصيه‌هاي لازم را در اختيار آنها قرار مي‌دهد.


 پولتيک 

نا رضايتي اسکاتلنديارد

نامه شش فرمانده و کميسيونر پليس، از جمله معاون شهردار لندن در امور پليسي در روزنامه اينيدپندنت منتشر کرد که در آن، طرح‌هاي وزير کشور انگليس براي تغيير در دادن بودجه به نيروي پليس، ضعيف ناميده شده است. اين شش فرمانده و کميسيونر پليس تهديد کرده‌اند اگر وزير کشور تغييرات پيشنهادي‌اش را پس نگيرد، از وي در دادگاه شکايت خواهند کرد. دولت انگليس مي‌گويد روش‌هاي جاري دادن بودجه به پليس، ناکاراست و در صدد است در دادن بودجه به 43 نيروي پليس مناطق گوناگون اين کشور، تغييراتي صورت دهد. براساس يکي از اين تغييرات، شمار خانوارهاي بيکار و تعداد ميخانه‌ها در يک منطقه، بر ميزان بودجه پليس آن منطقه اثر خواهد گذاشت و بودجه پليس را کم يا زياد خواهد کرد. فرماندهان و کميسيونرهاي پليس از مناطق کامبريا، لنکشاير، دوون و کورنوال، مرسي سايد، نورث يورکشاير، تايمز ولي و معاون شهردار لندن در امور پليسي، در نامه‌شان در اينديپندنت، تغييرات مورد نظر وزير کشور را درباره بودجه بندي پليس، ناعادلانه و غير منصفانه ناميده‌اند. مطابق طرح وزير کشور، بودجه نيروي پليس منطقه لنکشاير، 25 ميليون پوند (حدود 14 درصد) و بودجه منطقه کامبريا، 9 ميليون پوند کم خواهد شد.

گزارش بودجه جورج اوزبورن در پاييز امسال منتشر و در آن کاهش بودجه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها مشخص خواهد شد. پليس انگليس پيش بيني مي‌کند حدود يک ميليارد از بودجه‌اش کاهش يابد که به اخراج شمار ديگري از نيروهاي پليس منجر خواهد شد.

پيگرد شاهزاده قاچاقچي سعودي

مردم لبنان خواهان تحقيقات دقيق و شفاف در پرونده قاچاق مواد مخدر توسط شاهزاده سعودي هستند. به گزارش بي بي سي عربي دادستان دادگاه تجديد نظر منطقه جبل لبنان پرونده ده تن از جمله يک شاهزاده سعودي را به اتهام قاچاق مواد مخدر به قاضي تحقيق ارجاع داد. نيروهاي امنيتي لبنان شاهزاده عبدالمحسن بن وليد ابن عبدالعزيز را روز دوشنبه گذشته در فرودگاه رفيق حريري لبنان بازداشت کردند. در هواپيماي اختصاصي وي حدود دو تن مواد مخدر کشف شد. اين مقدار مواد مخدر را در سي و دو صندوق و هشت چمدان قرار داده بودند. شاهزاده عبدالمحسن و همراهانش به علاوه پنج تن ديگر از سوي دادستاني متهم به قاچاق مواد مخدر شدند. گفته مي‌شود برخي از اين افراد لبناني هستند.

در سطح سياسي و رسانه اي مساله قابل توجه اين بوده است که هياهويي که اين مساله ايجاد کرده بود به صورت چشمگيري کاهش پيدا کرده است. روز دوشنبه اين مساله به گونه‌اي مورد رسيدگي قرار گرفت که انگار يک پرونده عادي مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد و هيچ جنبه سياسي به خود نگرفت. امروز (دوشنبه) اين شاهزاده سعودي و همراهانش در برابر قاضي تحقيق حاضر شدند و تدابير قضايي درباره آنان اتخاذ مي‌شود. مقامات لبناني، عمليات کشف مواد مخدر اين شاهزاده سعودي را بزرگ ترين عمليات کشف قاچاق مواد مخدر از طريق فرودگاه مي‌دانند. يک روز بعد از بازداشت شاهزاده سعودي و همراهانش سفير سعودي در لبنان با وزير کشور لبنان ديدار کرد. اين ديدار يک اقدام قابل توجه بود. با اين حال وي تصريح کرد اين مساله به دستگاه قضايي لبنان و قضات لبناني مربوط مي‌شود و او در اين مساله دخالت نمي‌کند. گزارش‌ها و سخناني درباره مداخله‌هاي سياسي و ديپلماتيک سعودي‌ها و مسئولان لبناني وابسته به عربستان در اين پرونده مطرح مي‌شود.

بر اساس قراري که دادستاني لبنان در اين باره صادر کرد به غير از شاهزاده سعودي پنج تن ديگر نيز به صورت غيابي به قاچاق مواد مخدر متهم شده اند. گزارش‌ها حاکي از آن است که دو تن از اين پنج نفر لبناني هستند. اما هنوز مشخص نيست که اين افراد چه کساني هستند.

در لبنان درخواست‌هاي بسياري مطرح شده است که تحقيقات به عمق مساله بپردازد تا مشخص شود که چه کساني در پس پرده تجارت عمده مواد مخدر در لبنان قرار دارند. مردم لبنان و افکار عمومي ‌اين کشور خواهان آن هستند که اين مساله به صورت دقيق و کاملاً شفاف مورد رسيدگي قرار گيرد بويژه اينکه گفته مي‌شود سوداگران بزرگ مواد مخدر از سوي طرف‌هاي سياسي لبنان مورد حمايت قرار دارند. از اين رو درخواست‌هاي زيادي وجود دارد که تحقيقات قضايي به عمق مساله بپردازد و مشخص سازد که چه کسي اين مقدار مواد مخدر را در اختيار اين شاهزاده سعودي و همراهانش قرار داده است و چگونه اين مقادير بسيار زياد مواد مخدر توليد شده است و چه کسي ابزارهاي ساخت اين مواد روانگردان را وارد لبنان کرده است. اين سوال‌هايي است که وجود دارد اما معلوم نيست که در تحقيقات به همه اين سوال‌ها رسيدگي شود اما درخواست‌هاي بسياري براي مطرح شدن اين سوال‌ها در جريان تحقيقات وجود دارد.

سبقت بن کارسون از ترامپ

بن کارسون گوي سبقت را در رقابتهاي انتخاباتي آمريکا ربوده است. به گزارش سي ان ان، رقابت‌هاي انتخاباتي درون حزبي جمهوري‌خواهان آمريکا براي انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده اين کشور همچنان ادامه دارد. تا هفته پيش دونالد ترامپ برترين نامزد جمهوري خواهان براي انتخابات دو هزارو شانزده بود. اما در نظرسنجي اخير نشريه وال‌استريت ژورنال و ان‌بي‌سي‌، اين وضع تغيير کرد. براساس نتايج اين نظرسنجي که روزهاي بيست‌و‌پنجم تا بيست‌و‌نهم اکتبر انجام شده است‌، بن کارسون با حمايت بيست‌و‌نه درصدي جمهوري خواهان در صدر نامزدهاي ديگر هم حزبي‌اش قرار دارد.

دونالد ترامپ با يک پله سقوط و حمايت بيست و سه درصدي در رده دوم قرار گرفته است. يازده درصد از شرکت‌کنندگان در اين نظرسنجي نيز اعلام کردند در انتخابات آتي حامي‌سناتور مارکو روبيو هستند. به نظر ده درصد از طرفداران جمهوري خواهان نيز سناتور تد کروز، گزينه بهتر براي راهيابي به کاخ سفيد است. جب بوش با حمايت هشت درصدي در رده بعدي قرار داشت. کارلي فلورينا، جان کاسيچ و مايک‌هاکابي نيز با پشتيباني سه درصدي به صورت برابر در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند.