نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -

سخنگوي دولت با اشاره به پرونده ميلياردر نفتي:
ما ارز مي‌خواهيم نه ملک!

در پاسخ سخنگوي دولت به سوال مردم سالاري صورت گرفت؛
کنايه نوبخت به نظارت استصوابي شوراي نگهبان

معصومه ابتکار:
تسخير لانه جاسوسي براي حفظ انقلاب در آن شرايط لازم بود

نماينده ولي فقيه در امور حج:
هنوز از آقايان رکن‌آبادي و فولادگر خبري نيست

سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران:
هنوز هيچ سانتريفيوژي را جمع نکرده ايم


خبر


ديپلماسي

رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجويان و دانش‌آموزان :
مرگ برآمريکا به مفهوم مرگ برسياست‌هاي آمريکا است
انتقاد مايه پيشرفت است
وزير اطلاعات:
نامزدي داوطلبان نمايندگي نيز حق‌الناس است

وزير کشور:
براي نااميدي دشمن، بايد انتخابات رقابتي و سالم برگزار شود

جهانگيري‌:
امروز منزلت اجتماعي تخريب شده کشور بازسازي شده است


«ماندگاري عاشورا»


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


 سخنگوي دولت با اشاره به پرونده ميلياردر نفتي:
 ما ارز مي‌خواهيم نه ملک! 

گروه سياسي- علامه عزيزي: سخنگوي دولت در نشست خبري با اشاره به پرونده ميلياردر نفتي گفت: وزارت نفت به عنوان امانتدار مردم موظف به پيگيري بيش‌از دو ميليارد و 700 ميليون دلار از اموال عمومي ‌و دارايي ملت است. به گزارش مردم‌سالاري محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت در نشست خبري در خصوص دادگاه بابک زنجاني و ادعاي وي مبني بر پرداخت بدهي خود اظهار داشت: اکنون اين پرونده روي ميز دادگاه بوده و نگاه منصفانه، عادلانه و حقوقي رياست دادگاه روي پرونده متمرکز است.نوبخت در پاسخ به سوالي که اموال بابک زنجاني که حتي بيشتر از بدهي او به دولت است پس مشکل کجاست؟! اينگونه پاسخ داد که‌: اينکه املاکي به وزارت نفت افزوده شود مشکلي را حل نمي‌کند. آنها نخست گفتند شماره حساب مي‌خواهيم تا پول را واريز کنيم، اکنون حساب مشخص است و کسي نمي‌تواند از واريز پول جلوگيري کند. گفتند امکان واريزي براي اين حساب نيست. چرا نيست؟ اين امکان وجود دارد. مبلغ دو ميليارد و 700 ميليون دلار بايد به حساب واريز شود اما اينکه بعد از برجام استفاد شود يا نه موضوع ديگري است. ما قطعا به ارز نيازمنديم و اين پول، پول نفت است و مشکل ما، مشکلات ارزي است. رئيس سازمان برنامه و بودجه در بخش ديگري از نشست خبري در پاسخ به سوالي درباره برجام گفت: اين موضوع در صلاحيت دولت نيست بلکه شوراي‌عالي امنيت ملي اين موضوع را دنبال مي‌کند. وي ادامه داد:برجام آرمان ما نبوده همانطور که ايده‌آل 6 کشور هم نبوده، اما سه نفر نمي‌توانند به عنوان يک جمع حقوقدان نظر بدهند لذا دبيرخانه شوراي‌عالي امنيت ملي خود درباره تشکيل شوراي نظارت بر برجام توضيح خواهد داد نه سه حقوقدان. نوبخت در خصوص برخوردهاي کشور عربستان در منطقه و موضوع فاجعه منا نيز گفت: در خصوص حقوق تضييع شده حجاج جان باخته و مجروحان و مفقودان که به دنبال آنان هستيم و اتفاقاتي که در منطقه مي‌افتد که باعث خونريزي جوامع اسلامي ‌است، وظيفه داريم از اين اقدامات جلوگيري و نسبت به حقوق خود پيگيري کنيم.وي افزود: کشور عربستان اقداماتي انجام داد که قبلا فکر مي‌کرديم که کبر سني بزرگان آل سعود باعث تصميماتي خاص شده اما احساس مي‌کنيم که صغر سني و کم تجربگي مسئولان عربستان کار دست منطقه مي‌دهد.

نوبخت همچنين در خصوص تجميع بيمه‌ها توضيح داد: اينکه بيمه‌هاي تجميع شده در وزارت رفاه متمرکز باشد و يا در وزارت بهداشت تفاوت نظر تاريخي وجود دارد و هر يک استدلال خود را دارد و به همين منظور رئيس‌جمهور اين موضوع را به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي محول کرد.وي تصريح کرد: سازمان مديريت نيز يکي دو هفته آينده طرح و مدل خود را بدون گرايش‌هاي دستگاهي اعلام مي‌کند تا شاهد ارتقاء نظام سلامت باشيد.نوبخت همچنين در خصوص اجلاس سران کشورهاي گازي در ايران گفت: سفراي کشورها در ساختمان کوثر نهاد رياست‌جمهوري جلساتي را برگزار کردند و در زمان خود از سوي مسئولان وزارت نفت در اين خصوص اطلاع‌رساني خواهد شد.

هم دولت قبل مقصر است هم ...

نوبخت با اشاره به سفر خود با حسين فريدون به دو استان سيل‌زده و حذف تصوير فريدون از مصاحبه صدا‌و‌سيما گفت: من از ايشان (فريدون) بسيار سپاسگزارم. سفر سختي بود، از صبح علي الطلوع تا شب در خدمت مردم بوديم و شنيدن آلام مردم و ديدن خسارت آن‌ها بسيار تلخ بود.نوبخت افزود: آقاي فريدون تمام لحظات کنار من بودند اما اينکه چه انعکاسي از سوي رسانه ملي انجام شد، من برنامه‌ها را نديدم چرا که درگير کار بودم اما اگر اينگونه باشد حتما رسانه ملي توضيحي خواهند داد. خبرنگاري پرسيد چرا همه چيز را به دولت قبل نسبت مي‌دهيد که در سفر ايلام نيز سيل را به آن دولت ربط داديد؟ سخنگوي دولت پاسخ داد: اين سخن هم درست است و هم نادرست. نوبخت افزود: درست از آن جهت که رشد منفي 8/6 درصد در اقتصاد کشور حاکم بود و واقعيت اين است که در سال 90 و 91 بيش‌از 118 ميليارد دلار طي يکسال درآمد نفتي داشتيم اما اينکه هر کاري در اقتصاد رخ مي‌دهد نمي‌توان به دولت قبل ربط داد.

وي تصريح کرد: اينکه گفتند ما اعلام کرديم سيل مربوط به دولت قبل است‌، حرف اشتباهي است اما اينکه مسير رودخانه‌اي را بپوشانيم و روي آن را آسفالت کنيم مساله مهمي ‌است. در همه اين زمين‌ها حفره‌هاي بزرگ ايجاد شد و خدا رحم کرد که ماشين در اين حفره‌ها نيفتاد.سخنگوي دولت ادامه داد: قبول کنيد گاهي اوقات احساس مي‌کنم سفرهاي استاني رئيس‌جمهوري محدود است. ما حق انتخاب و پاسخگويي به يک خواسته مردم را در اين رابطه نداريم و همه پول‌ها را بايد صرف کارهايي کنيم که قبلي‌ها وعده داده اند. اين‌ها واقعيت است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با بيان اينکه دو هزار و 900 طرح ناتمام عمراني از گذشته روي زمين مانده گفت: در همين سيل گفتند اگر آن سد احداث مي‌شد اين اتفاق نمي‌افتاد. مي‌توان يک سد جديد را آغاز کنيم در حالي که چندين سد ناتمام روي زمين مانده است؟ نوبخت تاکيدکرد: اين حرف نادرست است که مي‌گويند ما همه مسائل را به دولت قبل ربط مي‌دهيم، درست است که امروز ميکروفون و تريبون در اختيار بنده است اما حق ندارم عليه کساني که قبلا در دولت بودند و اکنون بي دفاع هستند استفاده کنم چرا که اخلاقي نيست اما تحليل‌هاي اقتصادي واقعيت‌هاي بسياري را بيان مي‌کند. اگر ما در جايي حرف بي منطقي گفته ايم حتما حاضريم عذرخواهي کنيم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مصوبات روز دوشنبه شوراي اقتصاد، گفت: روز دوشنبه اين شورا سرمايه گذاري مستقيم خارجي 6 ميليارد دلاري را براي اجرا تصويب کرد.سخنگوي دولت افزود: در اين طرح يک شرکت اروپايي براي احداث 4 نيروگاه سيکل ترکيبي به ظرفيت 3520 مگاوات و يک نيروگاه بادي جمعاً به مبلغ 6 ميليارد دلار قراردادي را با وزارت نيرو امضاء کرد. وي ادامه داد: اميدوارم در ماه‌هاي آينده اخبار سرمايه گذاري خارجي را در ايران گزارش کنيم چرا که بسياري از اين شرکتها کارشان را انجام داده اند و مترصد هستند 24 آذر به بعد نام آنها اعلام شود.

سخنگوي دولت در خصوص انعقاد قرارداد با شرکت‌هاي آمريکايي و همچنين تاسيس رستوران‌هاي KFC در تهران گفت: ما به شرکت‌هاي آمريکايي و اروپايي اعلام آمادگي مي‌کنيم که اگر مي‌خواهند در چارچوب منافع ملي جمهوري اسلامي‌ايران در ايران سرمايه‌گذاري کنند از اين کارشان استقبال مي‌کنيم البته به تاکيد رهبر معظم انقلاب نيز توجه داريم که اجازه نخواهيم داد کشورمان محل کالاهاي مصرفي آمريکا باشد.


 در پاسخ سخنگوي دولت به سوال مردم سالاري صورت گرفت؛
 کنايه نوبخت به نظارت استصوابي شوراي نگهبان 

خبرنگار روزنامه مردم سالاري در نشست خبري ديروز سخنگوي دولت در ارتباط با داعش پرسيد با توجه به برگزاري نشست وين 2 در باره سوريه آيا دولت جمهوري اسلامي‌ اجازه خواهد داد که دولت داعش تشکيل شود که نوبخت گفت: داعش کوچک و بزرگ ندارد بلکه پديده اي جعل شده از سوي قدرت‌هاي بزرگ براي اعمال فشار به منطقه است. وي با بيان اينکه داعش ‌هرگز مورد تاييد جمهوري اسلامي‌نيست، گفت: در مورد ملت سوريه نيز خود آنان فقط مي‌توانند اظهارنظر کنند و در انتخابات اگر مجددا آقاي دکتر بشاراسد راي آورد يا هر کسي ديگر، اين مردم سوريه هستند که حاکمانشان را تعيين مي‌کنند؛ چراکه ديگر قرار نيست در آنجا کسي نظارت استصوابي در مورد کانديداهاي رياست‌جمهوري سوريه داشته باشد. وي ادامه داد: داعش با توجه به نوع تفکر جز تخريب و توهين به اسلام چيز ديگري در جهان ترويج نمي‌کند. هيچ دولت خارجي نمي‌توانست در تخريب چهره زيبا و راستين اسلام مهربان اينگونه همچون داعش عمل کند.


 معصومه ابتکار:
 تسخير لانه جاسوسي براي حفظ انقلاب در آن شرايط لازم بود 

«معصومه ابتکار» يکي از دانشجويان پيرو خط امام‌(ره) که سفارت امريکا در تهران را در 13 آبان سال 1358 تسخير کردند، در تازه‌ترين اظهاراتش با بيان ناگفته‌هايي از آن رويداد مهم تاريخي، از اين اقدام دفاع کرد و آن را براي حفظ انقلاب در آن شرايط و جلوگيري از کودتا لازم دانست.

به گزارش ايرنا معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور در ديدار با جمعي از مديران رسانه‌اي و دانشجويان علوم سياسي که جزييات آن ديروز سه‌شنبه در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور انتشار يافته است، با بيان ناگفته‌هايي از ماجراي اشغال سفارت که به 444 روز گروگانگيري ديپلمات‌هاي امريکايي و قطع روابط تهران - واشنگتن منجر شد، در باره وقايع 13 آبان سال 58 و تسخير سفارت آمريکا گفت: براي بحث در مورد شرايط 13 آبان لازم است به شرايط سال 58 يعني هشت ماه پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌بازگرديم.

وي افزود: به عقيده بسياري از فعالين سياسي انقلاب 57‌، بزرگ‌ترين اتفاق سياسي قرن گذشته بود چون تمام معادلات سياسي، نظامي، امنيتي و اجتماعي خاورميانه را در هم ريخت. فقط هشت ماه از پيروزي آن انقلاب بزرگ گذشته بود؛ ما نه قانون اساسي داشتيم و نه مجلس شوراي اسلامي. آنچه کشور را به صورت قانوني کنترل مي‌کرد شوراي انقلاب و دولت موقت بود. آگاهان مي‌دانند که تمام سيستم‌هاي امنيتي کشور کاملا دگرگون شده بود و به معناي درست تر اصلا وجود نداشت. در کنار اين مسائل ما فاقد يک ارتش منظم و نيروهاي دفاعي و انتظامي ‌بوديم. عضو دانشجويان تسخيرکننده سفارت آمريکا در سال 58 خاطرنشان کرد: بايد يادآور شوم تنها نيروي امنيتي و انتظامي‌که آن زمان فعاليت مي‌کرد کميته‌هاي انقلاب بود. اين تصويري از شرايط کشور در سال 58 است؛ از سوي ديگر نبايد فراموش کرد که جامعه ايراني هنوز با روحيه انقلابي بالا حاضر به کار و تلاش بودند، اما کشور در التهابات، ناآرامي‌و ناپايداري گسترده‌اي به سر مي‌برد. ابتکار گفت: ما در کشوري هستيم که 25 سال پيش‌از رخ دادن انقلاب 57، يک کودتا با مديريت سرويس‌هاي جاسوسي و امنيتي در جريان ملي شدن نفت و دولت مصدق را تجربه کرده بود. اينکه برخي از افراد مي‌گويند کودتايي درکار نبود، اطلاعات درستي ندارند. سرويس‌هاي جاسوسي سياي امريکا (CIA) و اينتلجنت سرويس انگلستان کودتايي موفق را در ايران اجرا کرده بودند و اتفاقا براي انقلاب اسلامي‌هم برنامه داشتند،چنانکه پيشتر در بيش از 40 کشور جهان ايده کودتا براي متوقف کردن انقلاب‌ها را دنبال کرده بودند.

وي تصريح کرد: پيش بيني دانشجويان خط امام‌(ره) درمورد رخ دادن کودتا پيش بيني درستي بود. ما که در تاريخ ايران يک بار کودتا را تجربه کرده بوديم نمي‌توانستيم خوشبينانه تکرار آن را به نظاره بنشينيم. اينها مسائلي است که لمسش اين روزها براي مردم بسيار سخت است. بنابراين، براي تحليل شرايط 13 آبان 58 لازم است در کوران انقلاب قرار بگيريم و واقعيت‌هاي آن روزگار را درک کنيم.

ابتکار در ادامه به ارائه برخي تحليل‌ها در مورد حرکت دانشجويان خط امام‌(ره) براي نشان دادن جايگاه و قدرت چپ اسلامي ‌در مقابل بقيه نيروهاي چپ اشاره کرد و در پاسخ به سوالي در مورد علت حرکت دانشجويان چپ براي تسخير سفارت آمريکا گفت: من اين تحليل را با توجه به شرايط آن روز به واقعيت نزديک نمي‌دانم. اينکه دانشجويان خط امام (ره) بخواهند چپ اسلامي‌را به واسطه تسخير سفارت در مقابل ديگر گروه‌هاي چپ قرار دهند واقعا دغدغه دانشجويان تسخير‌کننده سفارت نبود.


 نماينده ولي فقيه در امور حج:
 هنوز از آقايان رکن‌آبادي و فولادگر خبري نيست 

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به شناسايي پنج پيکر ديگر از ميان مفقود شدگان فاجعه منا در روز گذشته گفت: متأسفانه در ميان اين پيکرهاي شناسايي شده هنوز از آقايان رکن‌آبادي و فولادگر خبري نيست، اما ممکن است با تطبيق نمونه‌هاي DNA به نتيجه قطعي برسيم؛ اما اگر در آن صورت نيز اين افراد در بين جان‌باختگان فاجعه منا نبودند، دولت عربستان بايد پاسخگو باشد.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد علي قاضي‌عسکر در حاشيه مراسم چهلمين روز درگذشت جان‌باختگان منا در پاسخ به اظهارات اخير علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي درباره پيدا کردن سرنخ‌هايي از رکن‌آبادي و همچنين گفته‌هاي محمدجواد ظريف در رابطه با انتظار براي بازگشت رکن‌آبادي اظهار کرد:‌ مطلب تازه‌تري نسبت به آنچه گفته‌ام وجود ندارد و من در جريان اين اظهارات نيستم.وي درباره با اشاره به ادامه عمليات شناسايي اجساد مجهول‌الهويه‌اي که به کشور منتقل شده‌اند، اظهار کرد: حدود 10 پيکر از اجساد قبلي که به ايران منتقل شده بودند مجهول‌الهويه هستند که اميدواريم با انجام آزمايش‌هاي DNA تکيلف آن‌ها مشخص شود. همچنين با توجه به آغاز انجام عمليات تطبيق DNAها با اطلاعات در اختيارِ پزشکي قانوني عربستان، اميدواريم در روزهاي آينده وضعيت مفقودان ايراني روشن شود.

سرپرست حجاج ايراني ادامه داد: عربستان درباره شناسايي زائران مفقود شده و همچنين آن‌هايي که بدون اجازه دفن شده‌اند همکاري مي‌کند. حتي ديروز اطلاع دادند اگر بستگان آن تعدادي که در مکه دفن شده‌اند تمايل براي انتقال اجسادشان داشته باشند، مشکلي نيست و مي‌توان اين کار را انجام داد.

وي اضافه کرد: البته در استفتائي که از مراجع تقليد گرفته شده، اگر شرايط جنازه‌اي عادي نباشد نبش قبر جايز نيست. بنابراين بايد با خانواده اين زائران صحبت کنيم تا آن‌ها متقاعد شوند. در هر حال پيکر اين زائران در منطقه حرم دفن شده، اما اگر بازماندگان تمايلي به بازگرداندن اجساد داشته باشند عربستان قول همکاري داده است.قاضي عسکر در ادامه با اشاره به پيگيري‌هاي کميته حقيقت‌ياب بيان کرد: بايد معلوم شود مقصر اين جريان کيست و چرا خيابان به روي زائران بسته شده و زائران به سمت ديگري هدايت شده‌اند. پيگيري پرداخت ديه مسئله‌اي است که به صورت مرحله‌اي دنبال مي‌شود.

او سپس به پيگيري ساير کشورها اشاره کرد و افزود: براساس اطلاعات دريافت شده، برخي کشورها که تعداد آسيب‌ديدگان زيادي داشتند وارد عمل شده‌اند، اما بين اهل سنت نکته‌اي وجود دارد، وقتي کسي را دفن کردند ديگر طالب بازگشت جنازه آن نيستند، ولي در هر حال اين کشورها نيز پيگير اصل ماجرا نيستند.

قاضي عسکر ادامه داد: البته ما براي تکميل اطلاعات خودمان اظهارات زائران ساير کشورها را تا حدودي جمع‌آوري کرده‌ايم که اين اظهارات با شهادت زائران ايراني تطبيق داشته است.

وي گفت: اميدوارم در 10 روز آينده تحقيقات پايان يافته و نتيجه به مردم اعلام شود.


 سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران:
 هنوز هيچ سانتريفيوژي را جمع نکرده ايم 

سخنگوي سازمان انرژي اتمي، همکاري‌هاي دو جانبه و چند جانبه ايران با کشورهاي پيشرفته در عرصه هسته‌اي را رو به جلو توصيف کرد و گفت: ما آماده تبادل نيروي انساني در زمينه‌هاي مختلف هسته‌اي با اتحاديه اروپا، ژاپن، چين و کشورهاي مختلف هستيم. به گزارش ايرنا، بهروز کمالوندي در نشست بررسي و تحليل پيامدهاي برجام بر جايگاه ژئوپوليتيک ايران که در دانشگاه خوارزمي‌برگزار شد، افزود: ايران در عين حال که مي‌تواند به عنوان کشور عضو باشگاه هسته‌اي به کشورهاي زيادي از جمله کشورهاي آفريقايي خدمات هسته‌اي ارايه دهد، همچنين مي‌تواند دريافت‌کننده فناوري هسته‌اي باشد. وي ادامه داد: در بحث هسته‌اي ما منتظر فرصتي بوديم که طرف مقابل به اين نتيجه برسد که ظرفيت هسته‌اي ايران را بپذيرد و اوباما و تيم جديد مذاکرات آن کشور، اين را درک و آن را به زبان آوردند. سخنگوي سازمان انرژي اتمي‌تصريح کرد: هدف اين سازمان در مذاکرات اين بود که محدوديت‌ها به طور حداقلي باشد و محروميت براي صنعت هسته‌اي ايران ايجاد نکند و همچنين برنامه غني‌سازي ايران به رسميت شناخته و هم زمان تحريم‌ها برداشته شود. کمالوندي ادامه داد: ما آن چه را مي‌خواستيم در فرآيند مذاکرات به دست آورديم و موفق هم بوديم، در حوزه فني فراتر از حد انتظار دستاورد داشتيم که در نتيجه استمرار و تاکيد بر اصول به دست آمد. سخنگوي سازمان انرژي اتمي‌گفت: تحليل برجام نيازمند درک عميق و دانش گسترده است و نبايد به تحليل‌هاي غير‌واقع ‌گرايانه اعتنايي کرد. کمالوندي خاطرنشان کرد: تحليل برجام به اين دليل که سندي سياسي، فني و حقوقي است، نيازمند درک عميق از همه مسايل و به ويژه شناخت کامل نسبت به اوضاع و احوال جهان پيرامون مادارد. وي با بيان اين که دولت‌هاي اقتدار گرا امروزه در حال دگرگوني و دستخوش تغيير و تحولات قومي ‌شده‌اند، گفت: به همين دليل امروز اين دولت‌ها قدرتشان را به بخش‌هاي غير‌دولتي و سازمان‌هاي بين‌المللي واگذار کرده اند. سخنگوي سازمان انرژي اتمي‌ادامه داد: پيچيدگي‌هاي عالم سياست پيش‌بيني‌ها را سخت و برنامه‌ريزي‌ها را مخدوش مي‌کند، اما حقيقت اين است که در يک نظام سياسي مبتني بر مباني واقع گرايانه همه مجبور هستيم در برخي رويکردها تجديد نظر کنيم. کمالوندي با يادآوري اين که جهان پيرامون ما سرشار از فرصت‌ها و تهديدها است، اظهارداشت: در همين شرايط برخي کشورها شرايط ايده آلي تجربه مي‌کنند و کشور ايران نمونه بارزي از اين گونه کشورها است چرا که در روزگار معاصر کشورهاي داراي اقتدار متوسط همچون جمهوري اسلامي‌ ايران توانسته است با تکيه بر ظرفيت‌هاي داخلي به پيشرفت‌هاي شگرفي دست يابند. وي همچنين به اين نکته اشاره کرد که رويکرد ما در مذاکرات هسته‌اي تثبيت مواضع اصولي و منطقي جمهوري اسلامي ‌ايران بود در مقابل رويکرد طرف مقابل که متوقف کردن ايران و تثبيت آن در عرصه جهاني و منطقه اي بود. سخنگوي سازمان انرژي اتمي‌تصريح کرد: غربي‌ها به توانايي‌هاي عظيم جمهوري اسلامي ‌ايران پي برده‌اند و مي‌دانند که اين توانايي‌ها نهادينه شده و ديگر وجدا شدني از جمهوري اسلامي‌ايران نيست. به همين دليل بازگرداندن ايران به عقب و به شرايط قبل از برجام ديگر ممکن نيست. کمالوندي در بخش ديگري از سخنان خود با يادآوري اين که يک فرصت 10 الي 15 ساله پيش‌رو داريم که بسيار حساس است، خاطرنشان کرد: جمعيت جوان و بسيار نيرومندي در کشور داريم که بايد به خوبي از آن استفاده کنيم. کمالوندي درادامه گفت: هنوز هيچ سانتريفيوژي را جمع نکرده ايم.


 خبر  

ماهيت افرادي مانند زاکاني مشخص مي‌شود

برادر آيت‌الله‌ هاشمي‌گفت: بالاخره روزي پرده‌ها کنار مي‌رود و براي همه مشخص خواهد شد که افراد مثل زاکاني به کجا وابسته هستند که اينگونه به راحتي به شخصيت‌هاي بزرگي مانند آيت‌الله‌ هاشمي ‌توهين مي‌کنند. محمد‌هاشمي‌در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص اظهارات اخير زاکاني مبني بر اينکه بايد توبه کنيم که چرا با مردم درباره‌هاشمي‌رفسنجاني حرف نزده‌ايم و اينکه‌هاشمي‌هوش و حواس و توانمندي‌هايش را از دست داده است، عنوان کرد: ما در ادبيات فارسي شعري داريم که مي‌گويد هر کسي در کودکي ادب نشود، در بزرگي از او خطا برمي‌خيزد. ريشه خيلي از توهين‌ها را بايددر ادب و تربيت افراد جست‌وجو کرد شايد برخي‌ها از ابتدا ادب نشده‌اند. وي افزود: برخي نمي‌دانند که نقد و توهين دو مقوله جداست، راحت مي‌توان انتقاد کرد اما نمي‌توان به راحتي به ديگران توهين کرد. اين فعال سياسي درباره اظهارات زاکاني عنوان کرد: بالاخره روزي پرده‌ها کنار مي‌رود و براي همه مشخص خواهد شد که افرادي مثل زاکاني و ساير توهين کنندگان به کجا وابسته هستند که اينگونه به راحتي به شخصيت‌هاي بزرگي مانند آيت‌الله ‌هاشمي ‌توهين مي‌کنند.

رعايت منع طراحي

هسته‌اي موشک‌ها

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: ما دو حد و مرز را رعايت خواهيم کرد، يکي آنچه در برجام در مورد منع طراحي هسته‌اي آمده است و دومي‌برد دو هزار کيلومتر موشک‌هايمان. به گزارش دفتر ويژه رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح؛ سيدحسن فيروزآبادي در جمع فرماندهان و مقام‌هاي عالي‌رتبه کشور گفت: خداوند در قرآن راه‌هاي بستن نفوذ دشمن را تبيين مي‌کند و مي‌فرمايد اگر شما در خط صحيح اسلام مقاومت کنيد و بر رنج‌هاي امام (ره) صبور باشيد و تقوي اخلاقي، قياسي، فرهنگي و اقتصادي پيشه کنيد، راه‌هاي نفوذ دشمن بسته مي‌شود و طراحي‌ها و مکرهاي دشمن به شما ذره‌اي آسيب نمي‌رساند. رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در ادامه با تاييد سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‌در عدم محدوديت فعاليت‌هاي موشکي جمهوري اسلامي‌ايران اظهار داشت: ما دو حد و مرز را رعايت خواهيم کرد، يکي آنچه در برجام در مورد منع طراحي هسته‌اي آمده است و دومي ‌برد دو هزار کيلومتر موشک را که قبلا نيز همه مسئولين کشور اين حدود را اعلام کرده‌اند. فيروزآبادي تاکيد کرد: اقدام انقلابي دانشجويان در اشغال لانه جاسوسي آمريکا و يوم‌الله 13 آبان از مصاديق ايستادگي حضرت امام (ره)، دانشجويان و دانش‌آموزان در بستن راه نفوذ دشمن است که ملت بزرگ ايران هر سال آن را گرامي ‌مي‌دارند.

تلاش ناموفق لاريجاني

براي تشکيل حزب

عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس گفت: مردم از حرکت افراطي اصولگرايان و حرکات تفريطي اصلاح‌طلبان خسته شده و به دنبال يک رويکرد اعتدالي مي‌گردند و بر همين اساس حرکتي خزنده از هر دو سوي اصولگرايان و اصلاح‌طلبان به سوي اعتدال‌ آغاز شده‌است. جواد هروي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به نقش شوراي نگهبان در برگزاري انتخابات مجلس دهم در اسفندماه جاري، اظهار داشت: درخصوص ابراز وجود و حضور نمايندگان در انتخابات مي‌بايست يک مرجع قانوني و مشروع را داشته‌باشيم تا براساس اطمينان به آن شاهد حضور نمايندگان صالح در انتخابات باشيم و شوراي نگهبان هم تا به امروز نقش خود را به خوبي ايفا کرده‌است. وي در پاسخ به اين که آيا احتمال رد صلاحيت گسترده در انتخابات مجلس وجود دارد، گفت: فکر مي‌کنم اين صحبت‌ها ناشي از حواشي مختلفي است که براساس پيش‌بيني‌ها مطرح مي‌شود، درحالي که ما بايد بر اساس واقعيت‌ها حرف بزنيم. نماينده مردم قائنات يادآور شد: تصور مي‌کنم، رويکرد کلي جامعه و تحولات اجتماعي که در سال‌هاي اخير در بستر جامعه در حال وقوع است، به روشني نشان مي‌دهد که مردم از حرکت افراطي اصولگرايان و حرکات تفريطي اصلاح‌طلبان خسته شده و به دنبال يک رويکرد اعتدالي مي‌گردند و بر همين اساس حرکتي خزنده از هر دو سوي اصولگرايان و اصلاح‌طلبان به سوي اعتدال‌ آغاز شده‌است. عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد: بر اين اساس، حزبي که قرار بود به همت آقاي لاريجاني تشکيل شود، بنا داشت در راستاي اعتدال‌گرايي فعاليت کند و گروهي از نمايندگان نيز قصد داشتند حرکت جبهه‌اي تحت عنوان اعتدال را آغاز کنند که البته همه اين اقدام‌ها فروکش کرده و حتي اگر شاهد ظهور حزب و جرياني تحت عنوان اعتدال نباشيم، باز هم باتوجه به سرخوردگي جامعه از افراط و تفريط، به احتمال قوي در انتخابات بعدي به سمت مجلسي معتدل خواهيم رفت. هروي در پايان تصريح کرد: حرکت کلي جامعه به سمت يک جريان اعتدالي در کشور آغاز شده و مردم از دو جبهه اصولگرايي و اصلاح‌طلبي مفرط خسته و ملول‌اند و شما اين مسئله را مي‌توانيد در چشمان مردم و در معاملات بازار و زندگي روزمره و صحبت‌ها به راحتي ببينيد.

تاسف مي‌خورم چرا بازجو نبودم

مديرمسئول روزنامه کيهان در يک نشست دانشجويي در پاسخ به اظهارات يکي از دانشجويان که او را بازجو خواند، با بيان اينکه من بازجو نبوده‌ام اظهار کرد: به شدت تاسف مي‌خورم که چرا در نظام جمهوري اسلامي ‌ايران ثواب بازجويي در نامه اعمال من نوشته نشده است. به گزارش ايسنا، حسين شريعتمداري در نشستي با عنوان نفوذ ممنوع در پاسخ به اظهارات يکي از اين دانشجويان که او را يک بازجو خواند و از حضور او در دانشگاه اميرکبير ابراز تاسف کرد با بيان اينکه من بازجو نبودم اظهار کرد: به شدت تاسف مي‌خورم که در نظام جمهوري اسلامي ‌ثواب بازجويي در نامه اعمال من نوشته نشده است. شريعتمداري همچنين خطاب به دانشجوي پرسش کننده گفت: همچنين از همه برادران بازجو نيز که وقتي شما خواب بوديد خطرات بسيار بزرگي را از سر شما گذراندند اما امروز شما به آن‌ها توهين مي‌کنيد پوزش مي‌طلبم.


 ديپلماسي 

واکنش آمريکا به کناره‌گيري ايران از مذاکرات سوريه

يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به اين که ايران اعلام کرده اگر مذاکرات سوريه بي‌نتيجه باشد در آن شرکت نخواهد کرد، گفت که ما پيش از اين بر اهميت حضور تمام طرف‌هاي ذي‌نفع در اين رايزني‌ها تأکيد کرده‌ايم. به گزارش ايسنا، اليزابت ترودو رئيس دفتر مطبوعاتي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري در واکنش به گفته حسين اميرعبداللهيان معاون وزير امور خارجه کشورمان مبني بر اينکه در صورت غيرسازنده بودن مذاکرات بين‌المللي بر سر سوريه ايران کناره‌گيري خواهد کرد، گفت: وزير امور خارجه پيش از اين درباره اهميت حضور تمام طرف‌هاي ذي‌نفع پاي اين ميز مذاکره براي اين مباحث، صرف‌نظر از اختلافات ‌آشکار ميان مذاکره کنندگان صحبت کرده است. بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، ترودو افزود: ما انتظار داريم که بسياري از اين اختلافات باقي بماند اما اين بدان معني نيست که ما نبايد براي حل اين مناقشه تلاش کنيم و به رنج مردم سوريه پايان دهيم. وي همچنين گفت من تأکيد مي‌کنم که ايران در کنار روسيه از کشورهاي ذي‌نفع در اين ميان است و مي‌تواند براي سوريه با جامعه بين‌الملل همکاري کند. اين تصميمي‌است که مقامات ايران بايد اتخاذ کنند.

رئيس دفتر مطبوعاتي وزارت امور خارجه آمريکا در ادامه تأکيد کرد که مايلم تمام اين طرف‌ها پاي ميز مذاکره بيايند و براي پايان دادن به رنج مردم سوريه تلاش کنند تا گامي‌رو به جلو، براي پيشبرد اين رايزني‌هاي سياسي برداريم. اين مباحثي است که هر يک از اين کشورها بايد درباره آن رايزني کنند. ترودو در پاسخ به سوالي درباره اظهارات علي‌اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي‌ايران مبني بر اينکه تهران روند کاهش تعداد سانتريفيوژها را بر‌اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آغاز کرده است، بيان کرد: تمام طرف‌هاي برجام اقدامات و مقدمات لازم براي اجراي تعهدات‌شان طبق برجام را در روز عملياتي شدن اين توافق آغاز کرده‌اند. گام‌هاي معيني که ايران بايد بردارد با جزئيات در برجام آمده است. ما مديريت اين فرآيند و پيش‌بيني تقويم زماني آن را به ايران واگذار مي‌کنيم. تنها پس از تکميل اين گام‌ها به علاوه راستي‌آزمايي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌است که تحريم‌هاي ايران لغو مي‌شوند.

گذرنامه و ويزا، شرط حضور

در عراق براي اربعين

جلسه ستاد مرکزي اربعين، با حضور وزير کشور و سفير ايران در عراق و ديگر اعضاي اين ستاد در وزارت کشور برگزار و تصميماتي درباره ساماندهي زائران اربعين گرفته شد. به گزارش ايسنا حسن قشقاوي، معاون کنسولي و پارلماني وزارت امور خارجه درباره اين جلسه‌ ستاد گفت: تمام پيش‌بيني‌ها و برنامه‌هاي لازم براي حضور باشکوه ايرانيان در مراسم اربعين بررسي شد و پيش‌بيني ما اين است حضور هموطنان عزيز در مراسم اربعين، منظم‌تر از سال‌گذشته باشد.

وي درباره ضرورت دريافت ويزا نيز اظهار کرد: ما به احساسات پاک محبان حضرت اباعبدالله الحسين(ع) احترام قائليم، اما بايد بگوييم حضور در مراسم اربعين امسال بدون دريافت گذرنامه و ويزا ممکن نيست و عزيزان بايد براي دريافت ويزا اقدام کنند. قشقاوي در پاسخ به اين سؤال که ميليون‌ها زائري که قصد دارند در مراسم اربعين به کربلا مُشرف شوند چگونه مي‌توانند ويزا بگيرند، گفت: در جلسه درباره اين موضوع بحث‌هاي لازم را مطرح کرديم و هماهنگي‌هاي لازم نيز قرار است توسط آقاي دانايي‌فر، سفير ايران در عراق انجام شود. ستاد اربعين درباره جزئيات چگونگي دريافت ويزا اطلاع‌رساني خواهد کرد که اميدواريم در اين زمينه با برنامه‌ريزي‌هايي که شده مشکلي پيش نيايد. معاون پارلماني وزارت امور خارجه همچنين اظهار کرد: وزارت خارجه و وزارت کشور در تلاش مستمر با برادران عراقي‌اند تا مشکلات احتمالي را رفع و زمينه حضور پرشور را در مراسم اربعين فراهم کنند، اما بازهم تأکيد مي‌کنيم هيچکس به فکر حضور در مراسم اربعين بدون ويزا و گذرنامه نباشد.

1+5 به تعهداتش در برابر ايران عمل کند

رئيس هيأت پارلماني روسيه تأکيد کرد که گروه 1+5 بايد به تعهداتش عمل کند تا مسأله هسته‌اي با موفقيت پايان يابد. به گزارش ايسنا، انوار ماه ماتوف در جريان ارائه پيشنهاداتي براي تصويب نهايي قطعنامه نشست شوراي اجرايي مجمع مجالس آسيايي ضمن استقبال از توافق هسته‌اي ايران با گروه 1+5، گفت: کشورهايي که دور ميز مذاکره توافق هسته‌اي ايران حضور داشتند بايد به تعهداتشان در مورد ايران عمل کنند تا مسأله هسته‌اي با موفقيت و به طور کامل پايان يابد. رئيس هيأت پارلماني روسيه همچنين با حمايت از برجام گفت که کشور روسيه از توافق برجام حمايت مي‌کند. وي با اشاره به اوضاع اوکراين گفت که بايد در قطعنامه پاياني مجمع مجالس آسيايي به وضعيت بحراني در کشور اوکراين اشاره شود.

درخواست توقف

حملات نظامي‌ يمن

معاون عربي و آفريقاي وزير امور خارجه و اسماعيل ولد شيخ احمد، نماينده سازمان ملل متحد در امور يمن درباره آخرين تحولات اين کشور رايزني و گفت‌وگو کردند. به گزارش ايسنا، حسين اميرعبداللهيان، با اشاره به حملات کور نظامي‌از سوي نيروهاي خارجي به مردم و زيرساخت‌هاي يمن بار ديگر بر مواضع اصولي کشورمان درباره تحولات اين کشور تأکيد و خواستار توقف حملات نظامي ‌و از سرگرفتن مذاکرات بين گروه‌هاي يمني شد و همچنين بر آمادگي کشورمان براي کمک به انجام گفت‌وگوها تاکيد کرد. اسماعيل ولد شيخ احمد، نماينده سازمان ملل متحد در امور يمن نيز در اين گفت‌وگو با قدرداني از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي‌ ايران در کمک به حل سياسي بحران يمن و با اشاره به وضعيت اسف‌بار مردم يمن افزود: تلاش‌هاي زيادي تا‌کنون براي توقف جنگ و ارسال کمک‌هاي انسان‌دوستانه به عمل آمده و اظهار اميدواري کرد؛ اين اقدامات در اولين فرصت به نتيجه برسد.


 رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجويان و دانش‌آموزان :
 مرگ برآمريکا به مفهوم مرگ برسياست‌هاي آمريکا است  
 انتقاد مايه پيشرفت است

رهبر انقلاب اسلامي ‌مبارزه ملت ايران با استکبار را مبارزه اي «منطقي، خردمندانه و متکي بر تجربيات تاريخي» خواندند و با استناد به مشکلات و ضرباتي که به علت اعتماد به آمريکا و ساده‌انديشي برخي سياسيون، در تاريخ معاصرِ کشور بوجود آمده افزودند: آمريکا، همان آمريکاي قديم است اما عده‌اي مغرض و يا ساده لوح تلاش مي‌کنند اين دشمن توطئه‌گر را در افکار عمومي‌ملت به فراموشي و غفلت بسپارند تا آمريکا در فرصتي مناسب خنجر را از پشت فرو کند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار پرشور هزاران نفر از دانشجويان و دانش آموزان، که در آستانه سيزده آبان، روز ملي مبارزه با استکبار جهاني انجام شد، مقطع کنوني را دوره تثبيت عزت ملت و ترسيم نقشه پيشرفت ايرانيان دانستند و هوشياري، آگاهي و بصيرت عمومي‌به ويژه جوانان را در اين مقطع، بسيار مهم خواندند. ايشان افزودند: نکته اساسي در فهم و تحليل اوضاع کنوني و ترسيم حرکت آينده کشور، درک اين واقعيت است که مبارزه جمهوري اسلامي ‌و مردم ايران با استکبار برخلاف حرف‌هاي برخي‌ها، حرکتي غيرمنطقي و احساساتي نيست بلکه مقابله‌اي برخاسته از عقل و تجربه و برخوردار از پشتوانه علمي‌است. آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به اينکه توجه به تجربه‌هاي درس‌آموز ملت‌ها، مانع از خطاي ديد و اشتباه محاسباتي مي‌شود خاطرنشان کردند: حتي اگر آيات صريح قرآن مجيد درباره ايستادگي و مبارزه با ظلم و استکبار را کنار بگذاريم، حادثه بزرگ کودتاي 28 مرداد 1332، نشان مي‌دهد با آمريکا چگونه بايد برخورد کرد. رهبر انقلاب در تبيين حوادث مقطع مهم ملي شدن صنعت نفت، اعتماد و اميد به آمريکا را، اشتباه تاريخي دکتر مصدق (نخست‌وزير آن مقطع) خواندند و افزودند: مصدق براي مقابله با انگليس به آمريکا تکيه کرد و همين خوش‌بيني و ساده‌انديشي و غفلت، زمينه‌ساز موفقيت کودتايي آمريکايي شد، کودتايي که همه زحمات ملت را در ملي کردن نفت به هدر داد، رژيم مستبد و وابسته پهلوي را احيا کرد و ايران عزيز را 25 سال در معرض شديدترين صدمات ملي و ضربات سياسي – اقتصادي و فرهنگي قرار داد.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به نفوذ عميق و گسترده آمريکايي‌ها پس از کودتاي 28 مرداد 32 افزودند: در مقابل اينگونه سختي‌ها، ملت‌هايي که رهبران شايسته ندارند، منفعل و تسليم مي‌شوند اما ملت ايران با بهره‌مندي از موهبت الهي رهبري امام‌خميني، به تدريج آگاه و آگاه‌تر شد و با نهضت اسلامي، حکومت وابسته پهلوي و حامي‌اصلي او يعني آمريکا را هدف گرفت. رهبر انقلاب با استناد به سخنان امام خميني(ره) در سال 42 درباره نفرت عميق ملت از رئيس‌جمهور آمريکا افزودند: آن رهبر مقتدر و مصمم که به وعده‌هاي الهي، ايماني عميق داشت از همان ابتداي شکل گيري نهضت براي مردم تبيين کرد که هرچه شرارت و توطئه است زير سر آمريکاست.

ايشان دشمني آمريکا با انقلاب اسلامي‌ را از همان ماه‌هاي اول پيروزي انقلاب يادآور شدند و افزودند: پس از انقلاب، آمريکايي‌ها تا مدت‌ها در تهران سفارت و با دولت ايران ارتباط داشتند، اما حتي يک روز، از توطئه خودداري نکردند و اين تجربه تاريخي، بايد به برخي بفهماند که رابطه و دوستي موجب پايان خصومت‌ها و توطئه‌هاي آمريکا نمي‌شود.

آيت‌الله خامنه‌اي تسخير سفارت آمريکا به دست جمعي از دانشجويان را عکس‌العملي در مقابل ادامه توطئه‌هاي واشنگتن و پناه دادن آمريکايي‌ها به دشمن قطعي ملت يعني محمدرضا پهلوي برشمردند و افزودند: اسنادي که از سفارت آمريکا بدست آمد نشان داد اين سفارت، حقيقتاً لانه جاسوسي و مرکز توطئه‌هاي مستمر برضد «ملت ايران و انقلاب نوپاي اسلامي» بوده است. ايشان، تأمل در اسناد لانه جاسوسي را ضروري، مهم و درس آموز خواندند و خاطرنشان کردند: اين اسناد به صراحت نشان مي‌دهد آمريکايي‌ها در دوران شکل‌گيري نهضت، در مقابله رژيم ننگين پادشاهي با مردم و همچنين پس از انقلاب، پيوسته براي ضربه زدن به ملت ايران در تلاش بوده اند. آيت‌الله خامنه‌اي با استناد به خاطرات‌ هايزر، ژنرال آمريکايي که در زمستان 57 براي نجات رژيم ستمشاهي به ايران آمده بود خاطرنشان کردند: اين خاطرات، به خوبي نشان مي‌دهد آمريکا عملاً ژنرال‌هاي پهلوي را براي کشتار مردم ايران، تشويق و هدايت مي‌کرده است.

رهبر انقلاب کمک به حرکت‌هاي تجزيه‌طلبانه و ضد‌انقلابي، کودتاي موسوم به نوژه، تشويق صدام به حمله به ايران و کمک‌هاي روزافزون به ديکتاتور منفور بغداد در طول 8 سال جنگ تحميلي را ديگر حلقه‌هاي زنجير توطئه‌هاي آمريکا برشمردند.

ايشان تأکيد کردند: آمريکايي‌ها با بدفهمي‌و ناتواني از تحليل واقعيات ايران، در تمامي‌37 سال اخير سعي در براندازي اساسي انقلاب داشته‌اند اما به فضل‌الهي شکست خورده‌اند و از اين پس نيز ناکام خواهند ماند.

آيت‌‌الله خامنه اي، هدف از بازخواني زنجيره توطئه‌هاي شيطان بزرگ را، شناخت دقيق‌تر آمريکا خواندند و افزودند: در سال‌هاي اخير، کساني مغرضانه و با خط‌دهي آمريکا و يا ساده‌لوحانه تلاش کرده‌اند با چشم‌پوشي بر تجربيات مکرر ملت، چهره‌اي بزک کرده از آمريکا ترسيم و اينگونه وانمود کنند که اگر آمريکايي‌ها، روزي دشمن ايران بوده اند امروز دست از آن توطئه‌ها کشيده‌اند!

ايشان افزودند: هدف از اين تلاش‌ها، اين است که چهره واقعي دشمن از ذهن‌ها پنهان شود تا آمريکايي‌ها در نهان، به دشمني خود ادامه دهند و در فرصت مناسب خنجر را از پشت فرو کنند.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: واقعيت اين است که اهداف آمريکا در قبال جمهوري اسلامي‌ايران، هيچ تغييري نکرده و آنها اگر بتوانند جمهوري اسلامي‌ را نابود کنند لحظه اي درنگ و تأمل نخواهند کرد اما نمي‌توانند، و به ياري حق، در سايه همت جوانان، گسترش و تعميق بصيرت ملت و پيشرفت ايران، در آينده هم، در تحقق اين هدف ناکام مي‌مانند.

ايشان با اشاره به برخي نرمش‌هاي ظاهري مسئولان آمريکا در مذاکرات افزودند: باطن رفتار آمريکا، پيگيري همان اهداف خصمانه گذشته است و ملت، اين واقعيت را فراموش نمي‌کند.

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: يکي از مسئولان آمريکايي در مذاکرات از تنفر از جنگ گفته و حتي گريه کرده است، عده‌اي ساده لوح ممکن است اين قضيه را باور کنند اما حمايت بي‌دريغ و کمک‌هاي بي‌وقفه آمريکا به رژيم جنايتکار، قصاب و آدم کش صهيونيستي و حمايت آنها از جناياتي که در حق مردم يمن مي‌شود، ماهيت واقعي آن ادعا و آن گريه را برملا مي‌کند. رهبر انقلاب اسلامي ‌با اشاره به روابط عادي ايران با کشورهاي مختلف جهان حتي با دولتهايي که دلشان با ملت صاف نيست افزودند: مردم ايران با وجود اين رويه، به آمريکا که از هر بهانه براي ضربه زدن به ملت و نابودي جمهوري اسلامي‌استفاده مي‌کند به چشم دوست نمي‌نگرند و دست دوستي به طرف او دراز نمي‌کنند چرا که «شرع، عقل، وجدان و انسانيت»، اين حق را به ملت نمي‌دهد.

آيت الله خامنه اي با اشاره به استمرار فعاليت همه جانبه دولت آمريکا برضد‌جمهوري اسلامي‌خاطرنشان کردند: آنها بتدريج فهميده‌اند که علت ايستادگي ملت، باورها و اعتقادات ديني است به همين علت، امروز با ابزارهاي جديد، اين اعتقادات و ارزش‌ها را آماج حمله قرار داده اند اما دانش آموزان، دانشجويان و همه جوانان ما، اين حيله را بي‌اثر خواهند کرد.

ايشان افزودند: دشمن تلاش فراوان مي‌کند دانشگاه‌ها را مانند دوران ننگين رژيم پادشاهي به پلي به سمت غرب تبديل کند، اما با هوشياري جوانان عزيز ما، دانشگاه‌ها به نردباني به سمت آرمان‌هاي بلند مدت تبديل شده‌اند و جوانان ما، اين موقعيت تأثيرگذار را حفظ مي‌کنند.

آيت‌الله خامنه‌اي، پيشرفت و قدرت ملت ايران را، علت روي آوردن دشمنان به مذاکرات هسته‌اي دانستند و افزودند: آنها در همين مذاکرات نيز تدابير خصمانه اي بکار بردند تا شايد حرکت ملت را از کار بيندازند. رهبر انقلاب اسلامي‌، تکيه بر شناخت دشمني عميق آمريکا با ملت ايران را به معناي چشم‌پوشي بر ضعفهاي دروني ندانستند و افزودند: در سياست‌گذاري، اجرا، تلاش و تحرک، اولويت‌بندي مسائل و زمينه‌هاي ديگر، ضعف‌هايي داريم که دشمن در موارد بسياري، از آنها استفاده کرده است. ايشان غفلت از دشمن اصلي و پرداختن به منازعات دروني را خطايي بزرگ خواندند و افزودند: برخي به بهانه ضعف‌ها و مسائل داخلي، دشمن خارجي را فراموش مي‌کنند. آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: نبايد دشمن را با کساني که با آنها اختلاف نظر داريم اشتباه بگيريم، دشمن کسي است که با همه توان درصدد ضربه زدن به ملت و روي کار آوردن حکومتي دست نشانده، دلباخته، و تسليم و مرعوب غرب است و اين دشمنِ کينه‌توز، آگاه و جدي را نبايد در هيچ حالتي فراموش کنيم. رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: انتقاد، مايه پيشرفت است و جامعه نيز آزاد و داراي حق انتقاد است اما نبايد اين حرف تاريخي امام را از ياد ببريم که مکرر مي‌فرمود «هرچه فرياد داريد سر آمريکا بکشيد». آيت‌الله خامنه‌‌اي ضمن توصيه به جوانان براي «جدي گرفتن تحصيل و دانش اندوزي، ترجيح اهداف عمومي‌به خواسته‌هاي شخصي و افزايش آگاهي و قدرت تحليل» افزودند: صداي ملت ايران تنها صداي رسايي است که در اوضاع آشفته جهان، برضد ظلم و استثمار و استعمار بلند است و دل‌هاي ملت‌ها و نخبگان را به خود جذب مي‌کند و اين صداي رسا را نبايد از دست بدهيم. رهبر انقلاب که اين سخنانشان با فريادهاي مرگ بر آمريکاي دانشجويان و دانش آموزان همراه شد افزودند: شعار و فرياد مرگ بر آمريکاي ملت ايران داراي پشتوانه قوي عقلاني و منطقي و برگرفته از قانون اساسي و تفکرات اصولي است که ظلم و ستم را بر نمي‌تابد. ايشان افزودند: مفهوم اين شعار، مرگ بر سياست‌هاي آمريکا و استکبار است و اين منطق براي هر ملتي تشريح شود آن را مي‌پذيرد. رهبر انقلاب در پايان سخنانشان تأکيد کردند: ملت ايران مصمم و پراميد راه خود را ادامه مي‌دهد و جوانان امروز با «افزايش ايمان و بصيرت و تکيه بر معيارهاي اصلي» بدون ترديد شاهد دوراني خواهند بود که ملتها از زير سايه غول‌هاي وحشت رها شده‌اند و ايران عزيز و پيشرفته، الهام بخش همه ملت‌ها شده است.


 وزير اطلاعات:
 نامزدي داوطلبان نمايندگي نيز حق‌الناس است 

وزير اطلاعات به نقش مهم حراست وزارت کشور در عرصه انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب آراي مردم را حق الناس دانستند، نامزدي داوطلبان نمايندگي نيز حق‌الناس است که نمي‌توانيم آن را به سادگي سلب کنيم مگراينکه حجت شرعي داشته باشيم. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت کشور، حجت‌الاسلام سيدمحمود علوي در همايش مديران کل حراست استانداري‌هاي سراسر کشور و سازمان‌هاي تابعه، دو قطبي شدن جامعه در انتخابات پيش‌رو را به نفع دشمن خواند و افزود: در نظام جمهوري اسلامي‌ايران ولي فقيه و رهبر معظم انقلاب، در رأس نظام است و هر آنچه است در طول ايشان قرار دارند ما چيزي عرض مقام رهبري نداريم و نمي‌شناسيم و همه زير چتر معظم‌له هستيم.

وي ادامه داد: جامعه ما يک ساختار دارد و سلايق مختلف سياسي مبناي ايجاد قطب نيست.

وزير اطلاعات در ادامه يکي از اهداف حکومت اسلامي‌را برقراري امنيت بر اساس شرع وقانون نام برد و گفت: بهترين نتيجه کار اطلاعاتي فعاليت توأم با اخلاق است و مي‌توانيم وظايف حراستي و صيانتي خود را با رعايت اخلاق حسنه انجام دهيم.

علوي افزود: کاراطلاعاتي، امنيتي و حراستي در نظام اسلامي ‌بايد در چارچوب شرع مقدس اسلام باشد و چارچوب کارمجموعه حراست، حفظ کرامت و شخصيت انسان‌هاست و هرچه کرامت انسان‌ها بالاتر برود، اعمال خلاف و ناهنجاريها خو د به خود کاهش مي‌يابد. وي ادامه داد: کار حراستي،کار اطلاعاتي و امنيتي در نظام جمهوري اسلامي ‌با ساير کشورها متمايز و متفاوت است. کار حراستي،کار اطلاعاتي و امنيتي و هر کار ديگري در نظام جمهوري اسلامي‌بايد در چارچوب شرع مقدس باشد.

وزير اطلاعات با بيان اينکه باورهاي ايماني در پرتو آرامش و امنيت رشد مي‌کند افزود : بايد هويت وکرامت مردم در حد اعلا محترم شمرده شود تا جامعه به بالندگي برسد و زيربناي رفتار سازنده افراد درمحيط‌هاي کاري فراهم شود چون خداوند به انسانها کرامت اعطا کرده است و کسي حق سلب آن را ندارد. علوي اظهارداشت: ما نمي‌توانيم در راستاي ماموريت‌هاي حاکميتي اين کرامت را سلب کنيم و اين کرامت انسان باعث نشاط، شادابي و پويايي جامعه بشري است، حتي خود انسان هم نمي‌تواند اين کرامت را از خود سلب کند و تن به ذلت بدهد و اين کرامت را پيش پاي ديگران و با تسليمش در برابر ظلم و زورگويي قرباني و ذبح بکند بلکه بايد اين کرامت را پررنگتر بکند. پررنگي اين کرامت به وسيله حالت خدا ترسي است، نتيجه اين حفظ کرامت در بهداشت رواني جامعه تاثير بسيار بالايي دارد.

وزير اطلاعات خطاب به مديران حراست مجموعه وزارت کشور گفت‌: تلاش کنيد در مجموعه‌اي که مسئوليت صيانت، حفاظت و حراست آن را داريد، کرامت انساني محفوظ و حرمت آنها حفظ شود.

علوي افزود : راهبرد اسلام، ايجاد فضاي آرامش در جامعه است، شما در محيط‌هاي کاري خود ضمن اعتماد به کارکنان و ايجاد آرامش، استرس را از آنها دور کنيد تا وظايف خود را با آرامش انجام دهند .

وي با تأکيد بر لزوم حفظ حرمت، کرامت و شخصيت کارکنان گفت: آسيب‌هاي کاري را قبل از اينکه کسي دچار شود شناسايي و اعلام کنيد، ماموريت شما در درجه اول صيانتي است. ابزار رعب ابزاري براي مديريت دشمن و کفار است و مربوط به جامعه خودي نيست، ابزار مديريت نيروي خودي محبت کردن، مهرورزي و فراهم ساختن فضاي کاري سالم و با نشاط است.


 وزير کشور:
 براي نااميدي دشمن، بايد انتخابات رقابتي و سالم برگزار شود 

وزير کشور برگزاري انتخابات با شکوه و حضور گسترده مردم در انتخابات اسفندماه امسال را مايه ياس دشمن در آسيب رساندن به نظام مبتني بر راي مردم خواند و گفت: براي نا اميدي دشمن بايد انتخابات به عنوان محور اصلي سياست داخلي و به صورت با شکوه، رقابتي و سالم برگزار شود تا اعتماد عمومي به عنوان سرمايه اجتماعي کشور حفظ و تقويت گردد. به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت کشور، عبدالرضا رحماني فضلي در همايش مديران کل حراست استانداري‌هاي سراسر کشور افزود: با برگزاري انتخابات با شکوه، سالم و قانوني شاهد مانور قدرت ملي در کشور و تقويت جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي خواهيم بود. وزير کشور با بيان اين که انتخابات محور سياست داخلي و مظهر اقتدار ملي است، گفت: تشويق و ترغيب مردم و نامزدها براي حضور در انتخابات وظيفه‌اي عمومي است. وي ادامه داد: مهمترين موضوع سياست داخلي کشور، انتخابات اسفندماه مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري است و برگزاري انتخابات باشکوه، سالم و قانوني به مفهوم افزايش توان و اقتدار ملي کشور است. وزير کشور با اشاره به شرايط خاص منطقه و موفقيت‌هاي روزافزون نظام در عرصه‌هاي سياست داخلي و خارجي و وحدت و تقويت انسجام و همگرايي در کشور گفت: حوادث منطقه به ويژه در عراق، سوريه و يمن نشان دهنده دست داشتن آمريکا، تعدادي از کشورهاي غربي دنباله رو آمريکا و برخي کشورهاي منطقه است که در آنها تعصب، تحجر و خشونت نهادينه شده، در اين حوادث بوده و اهداف مشترک هر دو گروه، مبارزه با انقلاب اسلامي و خاستگاه آن جمهوري اسلامي ايران است. وي با اشاره به اينکه در همه مکان‌ها، زمان‌ها، شرايط و موقعيت‌ها و با روش‌هاي شرعي و قانوني بايد از حقوق ملي خود دفاع کنيم افزود: اگر در برجام موفق عمل کرديم، به دليل هدايت‌هاي مقام معظم رهبري، مديريت مستقيم رياست جمهوري، توانمندي ملي، امنيت داخلي، تاثيرگذاري در تحولات منطقه‌اي، تلاش تيم مذاکره‌کننده و توفيقات کشور در عرصه سياست داخلي است. رحماني فضلي، حضور با شکوه مردم در انتخابات سال 92، ايجاد اميد، اتحاد و انسجام داخلي، همگرايي و هم افزايي بين مسئولان و اجراي برنامه‌هاي عملي در جهت کسب اقتدار ملي و توانمندي‌هاي کشور را دليل تغيير تاکتيک دشمن و بازگشت آنها به ميز مذاکره دانست و افزود: با توجه به شرايط اقتصادي، سياسي و اجتماعي کشور در سال 91 ، دشمن به فکر تکرار حوادث سال 88 در کشور بود، اما در سال 92 با هدايت‌هاي مقام معظم رهبري و درايت و هوشمندي مردم، انتخابات با شکوهي در کشور برگزار شد و دشمنان نظام نتوانستند از زمينه ايجاد تنش اجتماعي در انتخابات، سوءاستفاده کنند.رحماني فضلي تاکيد کرد: هيچ فرد يا گروهي حق ندارد خارج از چارچوب قانون در انتخابات دخالت کند. وظيفه عمومي همه دستگاه‌ها و نهادهاي مسوول، تشويق و ترغيب مردم براي حضور هرچه باشکوهتر در انتخابات است.


 جهانگيري‌:
 امروز منزلت اجتماعي تخريب شده کشور بازسازي شده است  

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به تلاش‌ها و زحمات تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي کشورمان خاطرنشان کرد: قدرت مذاکره و ديپلماسي جمهوري اسلامي‌ايران در اين مذاکرات به نمايش گذاشته شد و خوشبختانه امروز سرمايه و منزلت اجتماعي تخريب شده کشور بازسازي شده است و جمهوري اسلامي‌ايران توانست از حقانيت ملت ايران در عرصه بين‌المللي دفاع کند. به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در همايش روساي نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ‌ايران در خارج از کشور ادامه داد: دکتر ظريف و همکاران ايشان در نهايت شجاعت، فداکاري و البته مظلوميت توانستند مذاکرات هسته‌اي را با موفقيت به نتيجه برسانند و بي‌ترديد اين اقدام مهم در حافظه تاريخي ملت ايران باقي خواهد ماند و نام اين عزيزان از ذهن مردم پاک نخواهد شد. وي با اشاره به اهميت توافق هسته‌اي براي کشور، بر پايبندي جمهوري اسلامي‌ايران به همه تعهداتش تاکيد کرد و گفت: البته اينکه عده قليلي در کشور با اين توافق مخالفت دارند، نشان دهنده آزادي بيان در کشور است. معاون اول رئيس‌جمهور ادامه داد: خوشبختانه اين توافق با تاييد رهبر معظم انقلاب به نتيجه رسيد و دولت الزامات اين توافق را که ازسوي مقام معظم رهبري ترسيم شده است به طور جدي و دقيق مورد توجه قرار خواهد داد. جهانگيري گفت: امروز بايد همه تلاش خود را بر اين موضوع متمرکز کنيم که چگونه مي‌توانيم نهايت استفاده را از فرصت‌هاي ايجاد شده به واسطه توافق هسته‌اي براي کشور داشته باشيم. وي با بيان اينکه توافق هسته‌اي همانطور که در عرصه بين‌المللي شرايط جديدي را بوجود آورده در داخل کشور هم اميد و البته انتظاراتي را ايجاد کرده است، تصريح کرد: توافق هسته‌اي يک فرصت تاريخي است که اميد ملت ايران را به آينده افزايش داده است و در فضاي مثبت ايجاد شده قادر هستيم براي انجام کارهاي بزرگ برنامه‌ريزي کنيم. معاون اول رئيس‌جمهور نقش دستگاه ديپلماسي و حوزه سياست خارجي کشور را در توسعه کشور و گشايش‌هاي اقتصادي تعيين‌کننده و پراهميت ارزيابي کرد و افزود: بايد اقتصاد کشور را شکوفايي کنيم و دولت براي اين کار برنامه‌هاي عملياتي جدي در دستور کار خود قرار داده است. جهانگيري توجه به مسائل اقتصادي و تلاش براي رشد اقتصادي کشور در مقطع فعلي را داراي اهميت خواند و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب نيز در ديدار هيات دولت با ايشان، تاکيدات ويژه‌اي براي اولويت دادن به حل مسائل اقتصادي داشته‌اند. وي اقتصاد ايران را اقتصادي دانست که هنوز مبتني بر درآمدهاي نفتي است و گفت: بخش مهمي‌از صنايع ايران به صنايع ساختماني و خودروسازي مربوط مي‌شود که البته اين دو بخش همواره به نيازهاي داخلي توجه کرده و سهم ناچيزي از بازارهاي بين‌المللي دارند.معاون اول رئيس‌جمهور ادامه داد: صنايع نفت، گاز و پتروشيمي‌ نيز بخش مهم ديگري از اقتصاد ايران را شامل مي‌شوند که متکي به نفت و منابع طبيعي هستند و صادرات اين بخش‌ها نيز متکي به انرژي ارزان قيمت و منابع طبيعي کشور است.


 «ماندگاري عاشورا» 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

62) نزديک به 14 قرن از محرم «1376 سال» مي‌گذرد و هنوز از نهضت حسيني سال 61 قمري مي‌گويند و مي‌نويسند و مي‌خوانند و تحليل مي‌کنند و تطبيق انجام مي‌دهند که عصر «اطلاعات و رسانه و آگاه‌سازي» چه وظيفه‌اي داريم و مردم چه بايد بکنند «علوي باشند، حسني باشند، حسيني باشند، صادقي باشند يا رضوي و يا فقط در انتظار ظهور امام عصر ارواحنا فداه باشند که بيايد و تکليف را يکسره نمايد.

63) به نظر مي‌رسد در جامعه ما با توجه به وصيت رسول خدا که در مقدمه وصيت‌نامه سياسي الهي امام‌خميني رحمه‌الله عليه بازگو شده، مي‌يابد که با داشتن قانون اساسي و رهبري مقام ولايت، چه بايد بکند، مگر اين که خداي ناکرده بهانه‌گير باشد و نخواهد کاري انجام دهد که در طول تاريخ حتي زمان رسول خدا بوده‌اند افرادي که «اجتهاد در مقابل نص» مي‌کردند و به تعبير قرآن «فمنکم من يريد الدنيا و منکم من يريد الاخره» برخي دنيا را هدف مي‌دانستند و برخي آرماني بودند و آخرت‌گرا و صد البته داريم عده‌اي ميانه و وسط و معتدل «ربنا آتنا في‌الدنيا حسنه و في الاخره حسنه و قنا عذاب النار» که دنيا را مقدمه آخرت مي‌دانستند و مي‌گفتند بين دنيا و آخرت بايد جمع کرد و مي‌دانند به کدام کارشناس «فقاهت و سياست و قانون و عمل» مراجعه نمايند و حجت را بر خود و ديگران تمام نمايند.

64) در عاشوراي حسيني، علل دوام و ماندگاري به وضوح روشن است که مي‌توان به ثبات امام در همه زمان و زمين مراجعه نمود که وقتي امام با مرگ معاويه و دستورالعمل يزيد در بيعت مواجه شد فرمود «انالله و انا اليه راجعون، فعلي الاسلام السلام، اذ قد بليت الامه براع مثل يزيد» به خدا پناه مي‌بريم در همه حال و بر اسلام بايد فاتحه خواند و ختم آن را اعلام نمود، آنگاه که زمامدارشان همانند يزيد باشد و در جائي ديگر فرمود «مثلي لا يبايع مثل يزيد» همانند من «حسين فرزند پيامبر و علي و فاطمه، جاي پاي جبرئيل را در خانه پيامبر ديده و هفت سال با رسول خدا بزرگ شده و 37 سال با پدرش علي عليه‌السلام بود و 47 سال با امام حسن» با يزيد که الفباي اسلام محمدي را نمي‌داند و از سياست و اجتماع و اخلاق بويي نبرده است بيعت نمايد و همه حکومت و رفتار وي را امضا نمايد. اين هدف را در مدينه، مکه، بين مکه و کوفه، روز عاشورا براي خواص و عوام باز نمود و سر سوزني فاصله نگرفت.

ثبات در هدف و روش و کوشش با خودماندگاري دارد بويژه اينکه همه آن «حق» باشد که در مسير راه به فرزند جوان خود «علي‌اکبر» فرمود و در آخرين لحظات جملاتي فرمود «الهي رضا بقضائک، صبرا علي بلائک، تسليما لامرک، لا معبود سواک يا غياث‌المستغيثين» که همه آن گواه آن حقايق مي‌باشد.

65) امام حسين عليه‌السلام در مسير هجرت و شهادت و اسارت، همه موجودي خود «زبان، قلم، بدن، خانواده، اصحاب، دعا و عبادت، مقاومت و استقامت» را به کار گرفت و به صحنه آورد و تا شهادت «ان الله اشتري من‌المومنين انفسهم و اموالهم، التائبون العابدون الحامدون، توبه 111 و 112» جلو رفت و سخن امام در مکه اين است «خط الموت علي ولد آدم، مخط‌القلاده علي جيد الفتاه» که مرگ روزي رخ مي‌دهد و من به ديدار گذشتگان خود سخت اشتياق دارم و وفاداري و وفاکاري را اثبات نمود. بدين دليل کار امام حسين عليه‌السلام کار ويژه بود که هيچ پيامبر و امام معصومي آن را انجام نداده بود و فرمود، من اصحابي باوفاتر و نکوتر و اهل بيتي باصفاتر از اصحاب و خانواده خودم، سراغ ندارم که کار خويشاوندان همراه با شهات و پس از شهادت آن هم در شهري چون کوفه و شام و مدينه، ادامه يافت و همه مراکز ديني و سياسي را دگرگون ساخت و زمينه‌ساز انقلاب و تحول و معنويت شد، تا به انقلاب اسلامي رسيد که از نزديک ديديم و گويا عاشوراي جديد به وجود آمده است.


 اخبار کوتاه 

قدرت‌هاي سلطه‌گر عليه ايران

رئيس قوه قضاييه گفت: قدرت‌هاي سلطه‌گر به ظاهر خوش و بش مي‌کنند، اما در باطن ميلياردها هزينه مي‌کنند تا جمهوري اسلامي را از پا بيندازند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله صادق‌ آملي‌لاريجاني در همايش بزرگ قرآني نيروي انتظامي استان مازندران اظهار کرد: قدرت‌هاي سلطه گر هر چه در چنته دارند رو کردند. به ظاهر خوش و بش مي‌کنند، اما در باطن ميلياردها هزينه مي‌کنند تا جمهوري اسلامي را از پا بيندازند. قرآن به شما استقلال، استقامت و صبر مي‌دهد چون مي‌گويد جز در برابر حق متعال تسليم نشويد. وي با اشاره به اهميت مقام شهيد گفت: خداوند مي‌فرمايد شهدا را زنده بدانيد، آنها نزد خدا روزي مي‌خورند. آملي لاريجاني گفت:‌ من به خانواده شهدا عرض مي‌کنم افتخار کنيد که حق متعال فرموده شهدا نزد من متنعم هستند.

جامعه از فساد سياسي رنج مي‌برد

وزير دادگستري گفت: ايران بر اساس اعتقادات و ارزش‏‌هاي اسلامي مبني بر ايجاد فضاي امن و عالي از ظلم و فساد و تبهکاري و افراطي‏‌گرايي مذاکرات با کشورهاي 1+5 در خصوص موضوع هسته‌‏اي را به پايان رسانده است. ما معتقديم که اقسام ديگري از فساد به جز فساد اقتصادي و مالي نيز وجود دارد. امروزه، جامعه انساني بيش از همه از فساد سياسي، تروريسم، تجاوز به کشورها، قاچاق انسان، مواد مخدر و سلاح رنج مي‏‌برند. متاسفانه ما در شرايطي زندگي مي کنيم که افراط‌گرايي و تروريسم به اوج خود رسيده است و حتي گروهي با افتخار مسئوليت حمله به بي‌گناهان و مسافران هواپيماهاي غير‌نظامي و از بين بردن شهرها و مظاهر تمدن را قبول مي کنند. همکاران گرامي زمان آن رسيده است که تلاش‌‏هاي خود براي نجات جهان از اين بلايا را دو چندان کنيم. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در اجلاس جهاني مبارزه با فساد در سن پترزبورگ روسيه گفت: براي اطمينان نسبت به ايجاد جهان عاري از فساد بايد تلاش‏‌هاي خود را دو چندان کنيم. متأسفانه فساد در جهان هنوز يک پديده گسترده است که ارزش‌هاي اخلاقي را تضعيف، مديريت منابع عمومي و بازارهاي رقابتي را دچار اخلال توسعه و رشد اقتصادي را متوقف و نابرابري‏‌ها و ناهماهنگي‏‌هاي اجتماعي را تشديد مي‎کند و از همه مهم‏تر فساد اعتماد شهروندان نسبت به موسسات و روندهاي دموکراتيک را دچار انحطاط مي‏‌نمايد. فساد نگراني همه است و بدون همکاري همگان نيز نمي‏‌توان با آن مقابله کرد. وي گفت: همکاري بين دولت‏‌ها از ضروريات پيشگيري و مبارزه با فساد مي‏‌باشد، زيرا اگرچه نهادهاي اعمال قانون هنوز در مرزهاي ملي محدود هستند. بندرت مي‏‌توان يک پرونده فسادي را يافت که حداقل يک عنصر فراملي نداشته باشد. حتي در پرونده‏‌هايي که کاملاً داخلي محسوب مي‏‌شود نيز مفسدين معمولاً براي فرار از قانون به خارج از مرزها مي‏‌گريزند يا با استفاده از ابزار و روش‏‌هاي پيشرفته دارايي‏‌هاي نامشروع حاصله از فساد را مخفي و به ديگر کشورها منتقل مي‏‌کنند. وزير دادگستري گفت: استرداد اموال يک اصل اساسي کنوانسيون است که مي‏‌تواند معياري نيز براي نشان دادن ميزان جديت دولت‏هاي عضو براي اجراي تعهدات خود در مقابله با فساد باشد. مبارزه با فساد بدون وجود يک ساز و کار موثر براي استرداد اموال موفقيت آميز نخواهد بود و به نوبه خود، اگر اراده سياسي کشورهاي مقصد وجود نداشته باشد، تلاش‏‌ها جهت استرداد دارايي‏‌هاي مسروقه نيز هيچ نتيجه‏‌اي نخواهد داشت. حتي بخش کوچکي از اين دارايي‏‌ها به مالکان واقعي آنها باز گردانده نمي شود.

مرتضوي پاسخگوي شکايت کارگران

وکيل‌مدافع جمعي از کارگران يک شرکت توليدي در چابهار از اولين جلسه رسيدگي به پرونده مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي در شعبه 1057 دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم کارکنان دولت در 25 آبان ماه خبر داد. مصطفي ترک‌همداني در گفت‌و‌گو با ايسنا اظهار کرد: بخش ديگري از پرونده مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي که در دادسراي کارکنان دولت مطرح رسيدگي بود، با صدور کيفرخواست به شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت ارجاع شده است.وي با بيان اينکه جلسه دادگاه به صورت غيرعلني برگزار مي شود، از بيان جزئيات بيشتر درباره اين پرونده خودداري کرد.


 کوتاه از بهارستان 

سوال از ظريف به علت دست دادن با اوباما

عضو هيات رييسه مجلس از اعلام وصول دو سوال از وزير خارجه کشورمان خبر داد. به گزارش ايلنا، با اعلام هيأت رئيسه، سوال نماينده بهشهر و نکا و سوال نادر قاضي‌پور نماينده اروميه از وزير امور خارجه درباره علت دست دادن ظريف با رئيس‌جمهور آمريکا و عملکرد ضعيف نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران در اجراي وظايف قانوني خود در خارج از کشور را اعلام وصول کرد.

شرايط ورود به پرونده بابک زنجاني

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس با اشاره ادامه بررسي پرونده بابک زنجاني در قوه قضاييه، اظهار داشت: در صورتي که گزارشي به مجلس و کميسيون اصل 90 بيايد يا مستنداني تحويل داده شود، قطعاً جهت تکميل پرونده آن‌را بررسي کرده و در اختيار قوه قضاييه قرار مي‌دهيم ولي تا اين لحظه گزارشي به ما ارجاع داده نشده‌ است. به گزارش ايلنا؛ مصطفي افضلي‌فرد در پاسخ به اين که آيا اين کميسيون نمي‌خواهد در بررسي تخلفات دستگاه‌هايي که در پرونده بابک زنجاني با وي همکاري کرده‌اند،‌ ورود کند، گفت: اين موضوع به نظر هيات رئيسه بستگي دارد. نماينده اردبيل اضافه کرد: اگر هيات رئيسه باتوجه به پرونده‌هاي متعددي که در دست بررسي دارد، تشخيص بدهد که اين کار انجام شود، در اين پرونده ورود خواهد کرد و در آن صورت نتيجه بررسي‌ها را به اطلاع مردم خواهد رساند.

وحدت ملي با توجه به الزامات رهبري

عضو کميسيون آموزش در مجلس با تاکيد بر حفظ وحدت ملي و رصد اجراي الزامات، گفت: با توجه به نامه مهم رهبري لازم است که در حفظ وحدت ملي و با صداي واحدي گام برداشته شود. به گزارش خانه ملت عليرضا سليمي، در نطق ميان دستور گفت:‌ پس از نامه تاريخي مقام معظم رهبري در مورد برجام، اميد است آقايان درمقابل اين نص متقن تفسير غير‌متعارف نکنند و تاويلات عجيب و غريب به مثابه بهانه‌هاي بني‌اسراييلي نگيرند. سليمي‌با تاکيد بر اينکه حفظ وحدت ملي و داشتن صداي واحد و نيز رصد اجراي الزامات مورد اشاره در اين نامه مهم از اموري است که همه بايد به آن ملتزم باشند، گفت:زيرا نفوذ دشمن امري موهوم و خيالي نيست، ملت و رهبري ما اجازه چنين جسارتي را نمي‌دهند، در عين حال بايد از کيد دشمن غافل نبود، چه بسا ممکن است درد سر ايجاد کند. نماينده محلات با اشاره به اينکه در آستانه انتخابات قرار داريم، تصريح کرد: اميد است که جريان انتخابات با رعايت اصل امانت‌داري و بي‌طرفي عمل کنند؛ گرچه برخي گزارش‌هاي تاييد نشده متاسفانه خبر از دخالت برخي لايحه‌هاي مياني دولت در انتخابات دارد که اين مساله منشاء بي اعتمادي مردم را فراهم مي‌کند.

حضور احزاب در انتخابات مجلس

رئيس کميسيون شوراها با بيان اينکه سخنان رهبري درخصوص برجام فصل‌الخطاب بود، گفت: پس از اين بايد بر روند اجرايي شدن برجام نظارت داشته و از نفوذ آمريکا جلوگيري کنيم که مجلس و وزارت خارجه بايد بر روند اجرايي شدن آن نظارت داشته باشند. به گزارش خانه ملت، امير خجسته در نشست خبري با خبرنگاران با اشاره به تصويب طرح نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي در جلسات اخير مجلس تصريح کرد: در رابطه با اين طرح از ابتداي شروع به کار مجلس اين مسئله را سرلوحه برنامه‌ها قرار داديم و از ميان 240حزب مطرح در کشور 30حزب فعال را دعوت کرديم که از ميان آنها 5حزب به نمايندگي از سايرين و از گرايش‌هاي مختلف در کميسيون حضور يافتند و از صفر تا صد جريان بررسي 24ماده طرح احزاب را مشاهده کردند. نماينده همدان گفت: مهم اين است که در انتخابات آينده تلاشمان اين خواهد بود که عمدتا احزاب حضور داشته باشند؛ چراکه مجموعه‌هايي قبل از انتخابات قارچ گونه پيدا مي‌شوند و پس از انتخابات غروب مي‌کنند و هيچکس پاسخگو نيست، به همين جهت تلاش شده است تا نقطه نظرات احزاب کشور از 5حزبي که به نمايندگي از سايرين در کميسيون حضور داشتند، بگيريم و لحاظ کنيم. وي با تاکيد بر اينکه در انتخابات آينده رقابت بايد ميان برنامه‌ها باشد و نخبگان به مردم معرفي شوند، افزود: تلاش شده است تا از روش‌هاي گذشته که هنگاميکه مسئوليت افراد تمام مي‌شود و کسي پاسخگو نيست، جلوگيري شود و احزاب پاسخگو فعاليت کنند؛ لذا در آينده احزاب بايد پاسخگوي عملکرد خود باشند.

تشکر از عملکرد دانشگاه آزاد

جمعي از نمايندگان مجلس ضمن تقدير از فعاليت‌ها و اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي‌خواهان تشکيل کميته 3 نفره پذيرش دانشجو شدند. به گزارش خانه‌ملت، در نشست علني مجلس شوراي اسلامي‌240 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌ در نامه‌اي از عملکرد مسئولان دانشگاه آزاد تشکر و تاکيد کردند که بايد مصوبه مجلس درباره تشکيل کميته سه نفره پذيرش دانشجو تشکيل شود.

گزارش‌هاي جعبه‌اي عليه کانديداها

نماينده اردبيل گفت: متاسفانه برخي از کانديداهاي انتخاباتي و اطرافيان‌شان سعي مي‌کنند، گزارش‌هاي کذبي را به‌صورت جعبه‌اي به شوراي نگهبان و مراجع چهارگانه‌اي که اين شورا از آن‌ها استعلام مي‌کند، روانه کنند. کمال‌الدين پيرموذن در گفت‌وگو با ايلنا، گفت: شوراي نگهبان نهايت مساعي را داشته و نظرشان نسبت به ملت وکانديداها مثبت است، اما عده‌اي گزارش‌هاي کذبي را به‌صورت جعبه‌اي به شوراي نگهبان و مراجع چهارگانه‌اي که اين شورا از آنها استعلام مي‌کند، روانه مي‌کنند. وي افزود: شوراي نگهبان به اين گزارش‌ها بها نمي‌دهد اما به هر حال اين معضل بسيار نگران‌کننده وجود دارد که رقبا يا افراد و گماشته‌هاي آنان آن‌قدر عليه کانديداهايي خاص سياه‌نمايي کنند .