نسخه شماره 3895 - 1394/08/13 -


توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي بيماران کليوي


کمبود 80 هزار تخت بيمارستاني در کشور


نخوردن صبحانه قدرت يادگيري را کاهش مي‌دهد


خبر


نسخه


 توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي بيماران کليوي 

يک کارشناس تغذيه گفت: ميزان انرژي و مواد مغذي مورد نياز بيماران کليوي بايد به طور دقيق و توسط متخصصان تغذيه محاسبه شود. سيده عصمت منصوري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: بيماري مزمن کليه که قبلا به آن نارسايي مزمن کليه گفته مي‌شد، نوعي بيماري است که در اثر تخريب پيش‌رونده و برگشت‌ناپذير تعداد و عملکرد نفرون‌ها توسط عوامل مختلف ايجاد مي‌شود و از جمله مهمترين اين عوامل، بيماري‌هاي ديابت، فشارخون، گلومرولونفريت و کليه پلي‌کيستيک است.

وي افزود: در بيماران مبتلا به بيماري مزمن کليه بويژه در مراحل پيشرفته آن، عوارض متعددي از قبيل تهوع، استفراغ، بي‌اشتهايي، هيپرکالمي، اسيدوز متابوليک، هيپرفسفاتمي، احتباس مايعات در بدن، اختلالات استخواني، اختلالات قلبي - عروقي و ريوي، اختلالات پوستي، اختلالات عصبي عضلاني، کم‌خوني، افزايش حساسيت به عفونت، اختلالات گوارشي، ناهنجاري‌هاي ليپيدي، التهاب و ... بروز مي‌کند.

اين کارشناس تغذيه با بيان اين که به طور کلي درمان بيماري مزمن کليه شامل سه مرحله است، ادامه داد: اولين مرحله، درمان محافظه‌کارانه است؛ در اين مرحله عواملي از قبيل ديابت، فشارخون، پروتئين آوري و غيره که موجب به وجود آمدن نارسايي کليه يا تشديد آن مي‌شوند را به وسيله دارودرماني و رژيم‌درماني تحت کنترل دقيق قرار مي‌دهند.

وي گفت: مراحل ديگر، درمان از طريق دياليز و درمان از طريق پيوندکليه است. بايد توجه شود که ميزان انرژي و مواد مغذي مورد نياز اين بيماران به طور دقيق و توسط متخصصين تغذيه محاسبه شود؛ به طور کلي نيز مي‌توان توصيه‌هايي به منظور کنترل دريافت فسفر، پتاسيم، سديم و مايعات ارائه داد. منصوري عنوان کرد: براي محدود کردن فسفر رژيم غذايي در هنگام تنظيم برنامه غذايي مواردي مانند حذف يا محدود کردن مصرف شير، ماست، پنير، دوغ، کشک، بستني، خامه و شيرکاکائو، حذف غلات کامل و نان‌هاي تهيه شده از غلات کامل و هر فراورده غذايي حاوي سبوس، حذف حبوبات از قبيل نخود، لوبيا، عدس، ماش، لپه، باقلا و سويا، حذف نوشابه‌هاي کولادار، حذف مغزها از قبيل مغز بادام، پسته، گردو، فندق، کنجد، تخمه و کره بادام زميني، حذف دل، قلوه، جگر و مغز را بايد رعايت کرد. وي افزود: گوشت‌ها نيز بايد در حدي که متخصص تغذيه و رژيم درماني در رژيم غذايي قرار مي‌دهد، مصرف شوند و از مصرف بيش از حد آنها پرهيز کرد. اين کارشناس تغذيه با اشاره به لزوم توجه به کنترل دريافت پتاسيم گفت: مواد غذايي که در گروه ميوه‌ها، سبزي‌ها، لبنيات و گوشت‌ها قرار مي‌گيرند غني از پتاسيم هستند و در ميان محصولات لبني نيز کره و خامه حاوي کمترين پتاسيم هستند. غلات تصفيه شده حاوي پتاسيم کمتري نسبت به غلات کامل هستند، سبوس و جوانه غلات غني از پتاسيم هستند، همچنين ميوه‌هايي که به صورت کمپوت هستند در صورتي که آب کمپوت مصرف نشود، ميزان پتاسيم آنها کمتر خواهد بود. منصوري افزود: عدم مصرف آب سبزي‌هاي پخته نيز موجب کاهش پتاسيم موجود در رژيم غذايي مي‌شود. همچنين خيساندن حبوبات، سبزيجات و سيب‌زميني پوست کنده و برش داده شده در آب و ريختن آب آنها بويژه بعد از جوشاندن موجب کاهش پتاسيم آنها مي‌شود. اين کارشناس تغذيه اظهار کرد: بيماران کليوي بايد بر مبناي احساس تشنگي، مايعات مصرف کنند. براي اين که در بيمار احساس تشنگي، کمتر شود بايد از غذاهاي حاوي سديم زياد اجتناب شود. همچنين بايد دهان را با آب شست‌وشو داد ولي از فرو بردن آب پرهيز شود؛ چرا که اين عمل موجب از بين رفتن احساس تشنگي به طور موقت مي‌شود. اين بيماران مي‌توانند از آب‌نبات‌هاي سخت و ترش يا آدامس استفاده کنند.

وي گفت: بهتر است بخشي از مايعات به صورت يخ مصرف شود، زيرا يخ مدت زمان بيشتري در دهان باقي مي‌ماند و احساس تشنگي را بهتر برطرف مي‌کند. همچنين ميوه‌ها و سبزي‌هاي موجود در رژيم غذايي به صورت سرد مصرف شود؛ مايعات نيز در ليوان‌هاي کوچک مصرف شود.


 کمبود 80 هزار تخت بيمارستاني در کشور 

قائم مقام وزير بهداشت گفت: کشور با کمبود 80 هزار تخت بيمارستاني و 248 طرح نيمه‌ تمام مواجه است. به گزارش ايسنا، دکتر سيدمحمدهادي ايازي در امور مشارکت‌هاي اجتماعي، سازمان‌هاي مردم نهاد و خيريه‌هاي حوزه سلامت، در حاشيه بازديد از بيمارستان آيت‌الله خوانساري اراک در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه مشکلات و مسائل طرح شده در جلسه هم‌انديشي با خيرين سمن‌هاي حوزه سلامت استان در تهران پيگيري خواهد شد، مهم‌ترين مساله در حوزه سلامت را ايجاد زمينه‌هاي جلب مشارکت‌هاي مردمي‌دانست. وي تصريح کرد: در بحث بهداشت و پيشگيري لازم است که ساز و کار و راهکارهاي مطرح شده با جديت بيش از پيش بررسي و عملياتي شود. ايازي در خصوص طرح‌هاي نيمه‌تمام کشور در حوزه سلامت عنوان کرد: 248 طرح بيمارستاني نيمه‌تمام در کشور وجود دارد که توسط دولت آغاز شده است. برخي از اين پروژه‌ها توسط خيرين تقبل شده و در سطح دانشگاه اعلام شده است تا خيرين جذب شوند، در کنار آن وزارتخانه حمايت‌هاي لازم را از اين طرح‌ها خواهد داشت. قائم مقام وزير بهداشت با اشاره به اينکه کمبود بالغ بر 80 هزار تخت بيمارستاني در کشور وجود دارد، افزود: طبيعي است که کمبود تخت‌ باعث بروز مشکلات روحي در کنار مشکلات جسمي‌براي بيماران و خانواده آنها ‌شود. علاوه بر آن پيشرفت کند پروژه‌ها مسلما هزينه تکميل آنها را افزايش مي‌دهد، اما محدوديت منابع مالي باعث شده است که پروژه‌ها با سرعت به اتمام نرسند. تنها راهکار جدي در راستاي رفع اين مشکلات جلب مشارکت‌هاي مردم است که خوشبختانه در قالب بخش خصوصي و خيريه‌ها در استان‌هاي مختلف فراهم شده است. ايازي با بيان اينکه جذب مشارکت‌هاي مردم در حوزه سلامت به منظور رفع برخي مشکلات صورت مي‌گيرد، گفت: در بازديدي که از بيمارستان آيت‌الله خوانساري اراک انجام گرفت، خوشبختانه سطح رضايتمندي مردم بالا مشاهده شد، اما در کنار اين رضايتمندي، محدوديت در ظرفيت تخت‌ها باعث شده است که روزانه قريب به 100 بيمار در نوبت پذيرش و بستري قرار گيرند. خوشبختانه در مجاورت بيمارستان مرکز درماني با کمک خيرين در حال احداث است و بهره‌برداري از فاز دوم بيمارستان را دهه فجر سال 95 عنوان کرده‌اند. وي افزود: احداث و تکميل اين مرکز درماني به معني دو برابر شدن ظرفيت درماني بيمارستان فعلي است. قائم مقام وزير بهداشت با اشاره به بازسازي بيمارستان حضرت وليعصر(عج) در اراک اظهار کرد: بيمارستان 320 تختخوابي وليعصر(عج) يکي از پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان به شمار مي‌رود که اميد است که با سفر هيات دولت به استان تصميم جدي در زمينه تسريع در کار بيمارستان اتخاذ شده و مشکلات استان رفع شود. ايازي با اشاره به اينکه بخشي از بيماران فعلي مراجعه کننده به مراکز درماني استان از ساکنان شهرها و استان‌هاي همجوار هستند، گفت: با توجه به اينکه محدوديت‌هاي استاني در تامين اعتبارات وجود دارد و اغلب بيماران نيز مربوط به استان‌هاي ديگر هستند، بايد تدبيري در راستاي رفع مشکلات در سطح وزارتخانه به منظور ارائه کمک‌هاي بيشتر به استان جهت ارائه خدمات مطلوب‌تر انديشيده شود. اين موضوع به وزير بهداشت منتقل خواهد شد تا در سفري به استان، تمهيدات و تصميمات لازم را اتخاذ کند.


 نخوردن صبحانه قدرت يادگيري را کاهش مي‌دهد 

مسئول واحد تغذيه و مبارزه با بيماري‌هاي شبکه بهداشت ملکشاهي گفت: اگر مدت زمان ناشتايي طولاني شود، نگهداري قندخون در سطحي که مغز قادر به فعاليت طبيعي خود باشد، مختل شده و يادگيري و تمرکز حواس کمتر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، «ثريا منصوري» در جلسه آموزشي که در مدارس مروج سلامت براي والدين دانش‌آموزان برگزار شد با اشاره به اهميت صرف صبحانه براي دانش‌آموزان، اظهار کرد: نخوردن صبحانه در صورتي که تداوم يابد و به عادت تبديل شود، علاوه بر عوارض فوق موجب کمبود دريافت ساير مواد مغذي مورد نياز فرد مي‌شود. وي افزود: با حذف صبحانه از وعده‌هاي غذايي، مواد مغذي که در اين وعده دريافت مي‌شود، در وعده‌هاي ديگر جايگزين نخواهد شد و در نتيجه کمبود کالري، ويتامين‌ها و املاح ايجاد مي‌شود.

مسئول واحد تغذيه و مبارزه با بيماري‌هاي شبکه بهداشت ملکشاهي اضافه کرد: براي اينکه کودکان سنين مدرسه، اشتهاي کافي براي خوردن صبحانه داشته باشند بايد شام را در ساعات ابتداي شب صرف کرده و تا حد امکان کودکان در ساعت معين و ترجيحا زود بخوابند. منصوري خاطر نشان کرد: خانواده‌ها بايد صبح زودتر بيدار شده پس از شستن دست و صورت، کمي‌نرمش کنند تا براي صرف صبحانه اشتها پيدا کنند. والدين بايد صبحانه را به عنوان يک وعده غذايي مهم تلقي کنند و همگي دور يک سفره به صرف صبحانه بپردازند تا تشويقي براي کودکان باشد.

وي چند نمونه از مواد غذايي کامل و مقوي را به مادران جهت استفاده در وعده صبحانه توصيه کرد و گفت: براي صبحانه از فرني (آرد برنج يا آرد گندم همراه با شير و شکر)، شير برنج، حليم و عدسي که اغلب مورد علاقه کودکان اين سنين هستند و از ارزش غذايي بالايي نيز برخوردارند.


 خبر 

يازدهمين همايش سالانه انجمن عفوني کودکان برگزار مي‌شود

يازدهمين همايش سالانه انجمن عفوني کودکان و هفتمين بزرگداشت دکتر سيد احمد سيادتي 20 تا 22 آبان ماه امسال در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي تهران برگزار مي‌شود. دکتر محمد‌رضا بلورساز، رييس انجمن عفوني کودکان با اعلام اين خبر گفت: هدف از برپايي اين کنگره، ارتقاي سطح علمي‌متخصصان کودکان و به خصوص متخصصان عفوني کودکان، فوق تخصص‌هاي کودکان، پزشکان عمومي‌و متخصصان ساير رشته‌هاي وابسته است. وي با اشاره به اينکه بيماري‌هاي ميکروبي و ويروسي، شايع ترين بيماري‌هاي عفوني کودکان به شمار مي‌رود، ادامه داد: در اين همايش در مورد شيوه‌هاي نوين اين بيماري‌ها و نيز بيماري‌هاي قارچي در کودکان در کنار مباحثي همچون واکسيناسيون، مصرف آنتي بيوتيک‌ها، مقاومت‌هاي ميکروبي، بيماري‌هاي بازپديد و نو پديد، مباحث جديدي ارايه مي‌شود تا علاوه بر افزايش اطلاعات پزشکان مرتبط با اين حوزه، اطلاعات آنان به روز شود. دکتر بلورساز ادامه داد: از ديگر اهداف برپايي اين کنگره، ارايه درمان‌هاي جديد بر‌اساس استانداردهاي روز دنياست. وي اظهار داشت: در اين کنگره بيش از 100 سخنران که همگي جزو استادان برجسته رشته عفوني کودکان هستند از سراسر کشور حضور داشته در مورد آخرين دستاوردهاي علمي‌اين رشته و تجربيات خود بر اساس شواهد و قراين پزشکي به سخنراني خواهند پرداخت. به گفته رييس انجمن عفوني کودکان در اين کنگره علاوه بر سخنراني‌ها، ميزگردهايي با موضوعات مختلف از جمله عفونت‌هاي تنفسي کودکان و عفونت‌هاي بازپديد و نوپديد از قبيل بيماري مرس، سارس، آنفلوآنزاي مرغي و... برپا مي‌شود. وي گفت: واکسيناسيون و واکسن‌هاي جديد، موضوع يکي ديگر از کارگاه‌هاي اين کنگره سه روزه است.

آغاز به کار اولين کنگره مفاهيم

و اصول کاربرد شنوايي‌شناسي

اولين کنگره مفاهيم و اصول کاربرد شنوايي‌شناسي از ديروز به مدت 3 روز در برج ميلاد آغاز به کار کرد. دكتر سعيد فراهاني، مدير گروه شنوايي‌شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران و دبير علمي اولين كنگره مفاهيم و اصول كاربردي شنوايي‌شناسي درايران با اعلام اين خبر گفت : اولين كنگره مفاهيم و اصول كاربردي شنوايي‌شناسي در ايران توسط دانشگاه علوم پزشكي تهران و با همكاري ديگر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور، سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران، سازمان بهزيستي كشور و انجمن شركت‌هاي تجهيزات كمك شنوايي و سمعك از ديروز با حضور جمعي از اساتيد برجسته شنوايي‌شناسي از داخل و خارج از کشور در مركز همايش‌هاي بين‌المللي برج ميلاد برگزار شد. وي گفت‌: هدف از برگزاري اين کنگره توانمند سازي دانش آموختگان شنوايي‌شناسي در حيطه‌هاي مختلف است.

داروهاي لاغري تبليغاتي در رسانه‌ها غيرمجازند

دبير اجرايي پنجمين کنگره پيشگيري و درمان چاقي ايران درباره تجهيزات درمان موضعي لاغري اعم از کرايوليپوليز، ليپوماتيک و ...گفت: اين گروه از درمان‌ها تحت عنوان بادي کانتورينگ منحصر به وجوه زيبايي و ظاهري بوده و به هيچ وجه درمان چاقي و اضافه وزن به حساب نمي‌آيند. به گزارش روابط عمومي پژوهشکده غدد درون ريز ومتابوليسم دانشگاه شهيد بهشتي دکتر محمد‌هاشمي درباره کارايي و اثربخشي داروهاي جديد درمان چاقي که در داروخانه‌ها موجود‌ا‌ند و خاصيت دفع چربي دارند گفت: اساسا درمان اصلي چاقي اصلاح شيوه زندگي به مفهوم رعايت الگوي صحيح تغذيه و فعاليت بدني مناسب است و بدون در نظر گرفتن اين دو اصل ساير درمان‌ها فاقد پشتوانه علمي هستند. وي افزود: در اين ميان داروهايي هستند که مي‌توانند به فراخور وضعيت بيمار به روند کاهش وزن ايشان اندکي کمک کنند اما بايد در نظر داشت دارو تنها و تنها با تجويز پزشک و تهيه از مراکز مجاز عرضه دارو که داروخانه‌ها هستند، اجازه مصرف پيدا مي‌کنند. وي با تاکيد بر اينکه عمدتا داروهاي تبليغ شده در رسانه‌ها داروهاي غيرمجاز هستند گفت: دارو يک کالاي مصرفي معمولي نيست تا افراد به تشخيص خود آن را انتخاب کرده و مصرف کنند. دارو کالايي است که با توجه به نياز بيمار و در نظر گرفتن مضرات و منافع آن فقط بايستي توسط پزشک تجويز شود، بنابراين تهيه دارو از منابعي غير از داروخانه‌ها و بدون تجويز پزشک قطعا مردود است. وي همچنين درباره تجهيزات درمان موضعي لاغري اعم از کرايوليپوليز، ليپوماتيک و ...گفت: اين گروه از درمان‌ها تحت عنوان بادي کانتورينگ منحصر به وجوه زيبايي و ظاهري بوده و به هيچ وجه درمان چاقي و اضافه وزن به حساب نمي‌آيند.


 نسخه 

مضرات آب يخ و نوشيدني‌هاي يخ

از ابو‌علي سينا نقل شده است که:

- اگر آب يخ شما را در جواني بيمار نکند در ميانسالي شما را سخت بيمار خواهد کرد. - آب يخ باعث چسبيدن چربي دور عروق قلب شده و عامل انسداد 4 رگ اصلي قلب و سکته يا ايست قلبي مي‌شود. - شايد شنيده باشيد افراد جواني که ايست قلبي مي‌کنند. علت اصلي اين اتفاق نوشيدن آب يخ است. آب يخ اولين و بزرگترين علت سيروز کبد و نابودي کبد محسوب مي‌شود، چون آب يخ باعث چسبيدن چربي دور جداره کبد مي‌شود. متاسفانه بالاي90 درصد کساني که در انتظار پيوند کبد هستند، به نوشيدن آب خيلي خنک عادت داشتند. - نيز نوشيدن آب يخ باعث از کار افتادن لوزالمعده و بيماري ديابت مي‌شود. - آب يخ باعث از بين رفتن پرز روده و معده شده و موجب سرطان دستگاه گوارش مي‌شود.