نسخه شماره 3891 - 1394/08/09 -

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در نشست خبري مشهد
بايد سرليست اصلاح‌طلبان حتما يک اصلاح‌طلب باشد
مشارکت حداکثري مردم در انتخابات ضريب امنيت ملي را افزايش خواهد داد
کواکبيان در نشست شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان خراسان رضوي؛
ليست نامزدهاي اصلاح‌طلب در حوزه‌هاي انتخاباتي تنظيم مي‌شود نه در تهران

معاون وزير علوم:
ارتقاي کيفيت، رويکرد وزارتخانه در امور پژوهشي است

استاندار خراسان رضوي:
اختلاف سياسي سر جاي خود اما در مسائل کلان و ديپلماسي بايد متحد بود

سيدعباس صالحي:
صنعت نشر با رکود مضاعف مواجه است


خبر


 دبيرکل حزب مردم‌سالاري در نشست خبري مشهد
 بايد سرليست اصلاح‌طلبان حتما يک اصلاح‌طلب باشد 
 مشارکت حداکثري مردم در انتخابات ضريب امنيت ملي را افزايش خواهد داد

به گزارش خبرگزاري فارس؛ مصطفي کواکبيان در نشستي با خبرنگاران در محل دفتر روزنامه مردم‌سالاري خراسان رضوي با اشاره به تدابير حزب مردم‌سالاري براي انتخابات خبرگان رهبري و دهمين انتخابات مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: امسال اين دو انتخابات مهم را پيش‌رو داريم و حزب مردم‌سالاري از مدت‌ها پيش کميته انتخاباتي خود را فعال کرده و در قالب شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در سراسر کشور فعاليت مي‌کنيم.

وي افزود: آنچه مسلم است مشارکت حداکثري مردم در انتخابات به‌عنوان يک استراتژي و راهبرد مهم ما تلقي مي‌شود و خوشبختانه در انتخابات پيش‌رو تاکنون آنچه مشاهده‌ کرده‌ايم يک حضور حداکثري بوده و همه آماده‌اند تا در انتخابات حضور پيدا کنند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: با توجه به اينکه کشور در فضاي پسابرجام يک موقعيت متفاوتي را تجربه مي‌کند به عقيده بنده حضور چشم‌گير و پرفروغ مردم در انتخابات سبب ارتقاي جايگاه بين‌المللي جمهوري ايران مي‌شود.

‌ حضور زنان در مجلس بايد به 10 درصد برسد

کواکبيان با تأکيد بر افزايش حضور زنان در مجلس شوراي اسلامي گفت: در حال حاضر شاهد حضور کمتر از 3 درصد زنان در مجلس هستيم و به عقيده ما در مجلس دهم بايد اين رقم به 10 درصد برسد.

وي تأکيد کرد: همچنين بايد جواناني با سن 30 تا 40 سال حضورشان در مجلس به 25 درصد برسد چرا که يک دولت کارآمد حاصل يک مجلس کارآمد بوده و لذا حضور جوانان امري ضروري برشمرده مي‌شود.

تعيين صلاحيت‌ها براساس مُرّ قانون صورت مي‌گيرد

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به اين سؤال که عده‌اي از اصلاح‌طلبان ممکن است توسط شوراي نگهبان تأييد صلاحيت نشوند، گفت: من به اين مسئله اعتقادي ندارم که برخي مي‌گويند ما بايد نهضت ثبت‌نام راه بيندازيم بلکه نظر و عقيده بنده اين است که قانون شرايط و مسير را مشخص کرده و ما بايد براساس مُرّ قانون حرکت کنيم و در اين مسير افرادي که واجدالشرايط هستند در ميدان انتخابات حضور پيدا کنند.

وي تأکيد کرد: يکي از شاخص‌هاي ما در ليست‌ انتخاباتي نيز تعيين صلاحيت توسط شوراي نگهبان بوده و به دنبال کساني هستيم که هم داراي مقبوليت عامه و هم واجدالشرايط حضور در انتخابات باشند، يکي از موضوعات مهم در دستور کار ما اين بوده که چنانچه در يک حوزه انتخابيه يک اصلاح‌طلبي داشته باشيم که واجدالشرايط نباشد و يک اصولگراي معتدل واجدالشرايط کانديدا شود از آن اصولگراي واجدالشرايط حمايت مي‌کنيم.

کواکبيان تصريح کرد: ما اصلاح‌طلبان به اصلاحات معتقديم اما عنوان اصلاحاتي ما «اصلاحات در» است نه «اصلاحات بر»، اصلاحات در، يعني اينکه ما تأکيد بر اصلاحات درون نظام داشته و اصلاحاتي که سبب رشد و تعالي ما بشود را قبول داريم.

لاريجاني با اصلاح‌طلبان حتي معتدل هم ائتلاف نمي‌کند

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبني براينکه وضعيت حضور لاريجاني در انتخابات را چگونه ارزيابي مي‌کند و اينکه آيا وي با اصلاح‌طلبان معتدل ائتلاف مي‌کند و يا اصولگرايان گفت: به عقيده بنده لاريجاني اصلاً با اصلاح‌طلبان حتي معتدل هم ائتلاف نمي‌کند.

وي تأکيد کرد: در شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان نيز تاکنون صحبتي در مورد ائتلاف با لاريجاني مطرح نشده و احتمالاً وي با اصولگرايان ائتلاف مي‌کند.

کواکبيان تصريح کرد: با واسطه و به نقل از کسي شنيده‌ام که ناطق نوري تمايلي به حضور در انتخابات ندارد و ظاهراً حضور وي در انتخابات منتفي است.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار فارس مبني بر علت عدم حضور عارف در نشست هماهنگي اصلاح‌طلبان گفت: عدم حضور عارف موضوع خاصي نبود و اين مسئله که برخي مي‌گويند يک عدم وحدتي با اين غيبت وي در اصلاحات صورت گرفته وجود ندارد.

وي گفت: البته ما همه و از جمله شخص بنده تمايل داشتيم که عارف در اين جلسه حضور پيدا کند و رياست شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان را قبول کند و در يک پروسه زماني اميدواريم اين موضوع محقق شود.

کواکبيان در بخش ديگري از سخنانش در مورد عملکرد حزب مردم‌سالاري در خراسان رضوي اظهار کرد: ما در 10 شهرستان مربوط به خراسان رضوي نيز نمايندگي حزب مردم‌سالاري داريم و اين استان از جمله پايگاه‌هاي فعال و قوي مردم‌سالاري کشور برشمرده مي‌شود، در اين حوزه‌هاي انتخابيه در خراسان رضوي ليست‌هاي انتخاباتي در حال آماده شدن است و به طور مجدانه فعاليت‌هاي انتخاباتي در اين استان پيگيري مي‌شود.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: براي تمامي حوزه‌هاي انتخابيه سه رده کانديداي طلايي، نقره‌اي و برنزي داريم و اميدواريم با توجه به شاخص‌هاي تعريف شده بتوانيم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي آراي خوبي را کسب کنيم اما آنچه مشخص بوده بايد صبر کنيم تا ببينيم در زمان ثبت‌نام چه کساني وارد عرصه انتخابات مي‌شوند.

وي با اشاره به فاجعه منا و سوءمديريت عربستان گفت: ما در ارتباط با عربستان با 5 مسئله نفت، بحرين، يمن، سوريه و عراق اختلاف‌نظر داريم که فاجعه منا نيز بحث ديگري شد در اين بازه زماني ما نگران مفقودان خود هستيم که اميدوارم در نشست وين که هم وزير خارجه کشورمان و هم وزير خارجه عربستان حضور دارد و قرار است با محوريت سوريه بحث شود در موضوع منا نيز به نتايج مفيدي برسيم.

کواکبيان ادامه داد: به نظر بنده ما تمايلي نداريم که رابطه‌مان با عربستان تيره و تار باشد منتهي آنچه مسلم بوده زير بار حرف زور هم نمي‌رويم.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: ما به دنبال تنش در روابط نيستيم اما همانطور که گفتم زير بار حرف زور نمي‌رويم و بايد تکليف مفقودان ما مشخص شود.

برجام تهديد نيست

کواکبيان با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئيس‌جمهور در موضوع برجام گفت: ما فکر مي‌کرديم بعد از تأييد رهبر معظم انقلاب در موضوع برجام دلواپسان حرف‌شان تمام شود اما ظاهراً هنوز ادامه دارد.

وي ادامه داد: آنچه مسلم بوده ما 2 سال مذاکره کرده‌ايم و براي حرف حرف اين سند جلسات متعددي برگزار کرده و شوراي عالي امنيت ملي و رهبر معظم انقلاب کليات اين ماجرا را رصد مي‌کردند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه برجام تهديد نيست، گفت: عده‌اي از اين مسئله هراس دارند که برجام تهديدي براي ما برشمرده مي‌شود و زمينه نفوذ دشمن را ايجاد مي‌کند اما به عقيده بنده در حال حاضر مخالفت با برجام مخالفت با نظام بوده و بايد کمک کنيم تا اين سند به نحو صحيح اجرايي شود.

کواکبيان تصريح کرد: گرچه کميسيون ويژه برجام مجلس به عقيده من گزارش نامطلوبي در زمينه برجام ارائه داد و بعداز آن هم شاهد ادبيات‌هايي نظير سيمانکاري بوديم که هيچکدام از اينها مطلوب نبود، اجراي برجام زمان‌بر بوده و تا اواخر آذرماه مراحل آن را بايد طي کرده و طرف مقابل نيز در حوزه تحريم‌ها بايد راستي‌آزمايي کند.

وي اظهار کرد: اتمام بحث 15 ساله PMD يکي از دستاوردهاي مثبت برجام بود، همچنين در اين شرايط شاهد تست موشک عماد بوديم و نبايد در چنين فضايي از چنين اتفاق‌هاي مهمي در کشور چشم‌پوشي کرد.

نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور را نپسنديدم

کواکبيان در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار فارس مبني بر عملکرد تيم اقتصادي دولت و ارزيابي وي از نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور گفت: در موضوع اقتصاد دولت که نمي‌توان گفت همه اقتصاد به برجام گره خورده چرا که اگر تحريم‌ها رفع شود تنها حدود 30 درصد مشکلات اقتصادي ما حل مي‌شود و آنچه مسلم بوده مشکلات بخش اعظم اقتصادي ما بايد در حوزه داخلي حل شود.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تصريح کرد: حقيقتاً عملکرد اقتصادي دولت را مثبت ارزيابي نمي‌کنم و البته نمي‌خواهيم جنبه انتقادي به دولت داشته باشيم چرا که از ابتدا تا به امروز همواره دولت را حمايت کرده‌ايم، البته نبايد از اين نکته غافل شد که نسبت به شرايط اقتصادي دولت گذشته شرايط فعلي را خيلي بهتر مي‌دانيم.

وي ادامه داد: در موضوع نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور اين موضوع را نپسنديدم و چرا بايد اين 4 وزير مشکلات‌شان را علني مي‌کردند آنها مي‌توانستند به شکل غيرعلني جلسه‌اي با روحاني و ساير اعضاي مرتبط در کابينه دولت بگذارند و در مجموع به عقيده بنده کار مطلوب و شايسته‌اي نبود.

کواکبيان در مورد حضور احمدي‌نژاد در انتخابات تصريح کرد: امروز مي‌بينيم که حتي يکتايي‌ها هم ابا دارند که بگويند با احمدي‌نژاد در ارتباط هستند و به همين علت مدام مي‌گويند ما هيچ ارتباط تشکيلاتي و غيرتشکيلاتي با احمدي‌نژاد نداريم.


 کواکبيان در نشست شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان خراسان رضوي؛
 ليست نامزدهاي اصلاح‌طلب در حوزه‌هاي انتخاباتي تنظيم مي‌شود نه در تهران  

دکتر مصطفي کواکبيان در نشستي با اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان خراسان رضوي ضمن تبيين راهبردهاي پنجگانه اصلاح‌طلبان و پاسخ به پرسش‌هاي نمايندگان احزاب اصلاح‌طلب به تفصيل در مورد نحوه تنظيم ليست‌ها سخن گفت و اظهار داشت: ليست انتخاباتي نامزدها در حوزه‌هاي انتخاباتي تنظيم مي‌شود نه در تهران.


 معاون وزير علوم:
 ارتقاي کيفيت، رويکرد وزارتخانه در امور پژوهشي است 

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم گفت: مهمترين رويکرد وزارتخانه در امور پژوهشي ارتقاي کيفيت است. به گزارش ايسنا، دکتر وحيد احمدي، در نشست معاونين پژوهش و فناوري منطقه 9 کشور که در سازمان مرکزي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، با اشاره به اينکه بايد از فرصتي که اين نشست‌ها در اختيار مسوولان قرار مي‌دهد بيشترين استفاده را کرد، اظهار کرد: مهمترين موضوعي که وزارت علوم بر آن تاکيد دارد ارتقاي کيفيت امور پژوهشي در دانشگاه‌ها است.

وي با بيان اينکه ممکن است اين هدف شعار تلقي شود، ادامه داد: تلاش‌هاي بسياري در راستاي تحقق اين هدف صورت گرفته است اما هنوز مشکلاتي وجود دارد.

احمدي با تاکيد بر اينکه بايد براي کسب نتايج کاربردي‌تر در عملکرد دانشگاهيان تجديدنظر صورت بگيرد، افزود: با توجه به ساختار و نمودار فعاليت‌ها در امور پژوهشي مي‌توان گفت اگر به فرآيندهاي علمي توجه نشود کشور دچار آسيب‌هاي جدي خواهد شد زيرا امروز هرم علمي و دانشجويي در کشور دچار مشکلات جدي شده است.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم در خصوص مشکلات سيستم آموزشي، خاطرنشان کرد: در حال حاضر جمعيت دانشجويان کشور بسيار زياد شده در حالي که منابع اقتصادي در حوزه علم و فناوري محدود بوده و اين يعني هرم ساختار علمي کشور با اشکالات جدي روبه‌رو است.

وي اضافه کرد: ظرفيت پذيرش دانشجويان دکتري در دانشگاه‌هاي کشور روز به روز بيشتر مي‌شود و اين در حالي است که کشور به اين تعداد دکتر احتياج ندارد و اين معضل سبب آسيب‌رساني به خروجي دانشگاه‌هاست که در نتيجه بايد به تحصيلات تکميلي توجه ويژه‌اي شود زيرا صنعت کشور پذيراي اين تعداد فارغ‌التحصيل در اين مقاطع نيست و هرچقدر در دانشگاه‌ها دکتر تربيت شود اين افراد مجددا بايد به دانشگاه بازگردند، اما متاسفانه دانشگاه‌ها نيز از چنين ظرفيتي برخوردار نيستند.

احمدي با اشاره به اينکه سازمان برنامه‌ريزي کشور به تازگي بخشنامه‌اي در خصوص افزايش بودجه و سهم پژوهش کشور ابلاغ کرده است، تصريح کرد: طبق اين بخشنامه علاوه بر تخصيص يک درصد از سهم دولتي بودجه به امور پژوهشي دو درصد نيز از سهم بخش خصوصي به اين حوزه تعلق خواهد گرفت همچنين بنا به درخواست مسوولان علم و فناوري کشور نيز به عنوان يکي از موضوعات خاص در برنامه ششم توسعه لحاظ خواهد شد که گام موثري است.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم شناسايي و استفاده از تمام ظرفيت‌هاي هر منطقه را ضروري دانست و عنوان کرد: بايد ميان صنعت، اشتغال و دانشگاه چرخه مناسبي به وجود بيايد، اما متاسفانه در بعضي از بخش‌ها ارتباط مناسبي بين پارک‌هاي علم و فناوري و دانشگاه‌ها انجام نشده است.

وي يادآور شد: در وزارتخانه سعي بر ساماندهي و بهره‌گيري مناسب از ظرفيت مناطق مختلف و برگرداندن نظام به سمت پايداري است، اما در حال حاضر هر چند ميزان جمعيت علمي کشور قابل قبول است اما پايداري مشاهده نمي‌شود.

احمدي با بيان اينکه با وجود مشکلات فراوان عملکرد دولت رضايت‌بخش است، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر دوگانگي‌هاي زيادي وجود دارد به طور مثال دانشگاه‌هاي کوچک همواره با ادغام اين دانشگاه‌ها با دانشگاه‌هاي بزرگ مخالفت مي‌کنند و هر زمان که بودجه‌اي به يک دانشگاه اختصاص مي‌يابد ديگر دانشگاه‌ها اعتراض مي‌کنند.

معاون پژوهش و فناوري وزير علوم از عدم خروجي مناسب دانشگاه‌هاي پراکنده و کوچک خبر داد و گفت: در گذشته به دانشگاه‌هاي آزاد ايراداتي وارد بود، اما امروز دانشگاه‌هاي دولتي نيز به سمت آزاد شدن در حرکت هستند که سبب ناهماهنگي‌هايي در سيستم آموزشي و انتقادهاي بسياري شده است.

وي در خصوص آيين‌نامه ارتقا، ادامه داد: نظرات همه مراکز دريافت شده و هر روز به تعداد اين نظرات اضافه مي‌شود، اما هنوز مواردي مانند تدوين استاندارد باقي مانده که اميد است در اصلاحيه‌هاي بعدي اين آيين‌نامه لحاظ شوند.


 استاندار خراسان رضوي:
 اختلاف سياسي سر جاي خود اما در مسائل کلان و ديپلماسي بايد متحد بود 

رشيديان سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را نوش‌دارويي براي عبور از بحران اقتصادي کشور عنوان کرد و افزود: همه بايد نسبت به اين سياست وفادار بوده و فراتر از جناح‌ها و سلايق سياسي به صورت متحد نسبت به توسعه کشور گام بردارند. اختلاف سياسي سر جاي خود مطرح است اما در مسائل کلان و ديپلماسي بايد متحد بود تا کشور با چالش دروني مواجه نشود. عليرضا رشيديان در نشست مشترک اعضاي شوراي اسلامي استان خراسان رضوي با استاندار که در ساختمان شهيد رجايي استانداري خراسان رضوي برگزار شد، با اشاره به اهميت وجود شوراها اظهار کرد: شوراها نمود عملي حضور مردم در تمامي سطوح مختلف هستند که اين حضور را در تصميم‌گيري‌ها به عرصه ظهور مي‌رسانند.

استاندار خراسان رضوي به تعامل ميان دستگاه‌هاي اجرايي و شوراها تاکيد کرد و بيان داشت: اين تعامل يک ضرورت است زيرا اگر نظام بخواهد متکي به خود باشد بايد از اين تعامل و همچنين حضور مردم در عرصه‌هاي مختلف استفاده کند. وي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را نوش‌دارويي براي عبور از بحران اقتصادي کشور عنوان کرد و افزود: همه بايد نسبت به اين سياست وفادار بوده و فراتر از جناح‌ها و سلايق سياسي به صورت متحد نسبت به توسعه کشور گام بردارند. رشيديان ادامه داد: اختلاف سياسي سر جاي خود مطرح است اما در مسائل کلان و ديپلماسي بايد متحد بود تا کشور با چالش دروني مواجه نشود.

استاندار خراسان رضوي ابراز اميدواري کرد: با سياست‌هاي دولت تدبير و اميد بحث صادرات و تجارت استان تسهيل شود.

وي ادامه داد: ما تنها 30 درصد محصولات صادراتي خود را صادر مي‌کنيم در حالي که محصول ما به کشورهاي ديگر مي‌رود و آن‌ها تنها با بسته‌بندي محصولات ما از آن به نفع خود استفاده مي‌کنند. رشيديان بر جذب سرمايه‌گذار تاکيد کرد و يادآور شد: جذب سرمايه‌گذار داخلي و خارجي عنصر لازم و ضروري براي کشوري است که قصد پيشرفت دارد.

استاندار خراسان رضوي با بيان اينکه دولت بايد به دنبال واگذاري پروژه‌هاي عمراني به بخش خصوصي برود، خاطرنشان کرد: اگر کسي حاضر باشد پروژه‌هاي عام‌المنفعه و خيريه را بپذيرد دولت حاضر است براي آن قرض‌الحسنه بدهد.

وي در ارتباط با بحث اشتغال‌زايي خاطرنشان کرد: بسته خروج از رکود دولت تنها مربوط به خودرو نيست و دولت به بخش‌هاي ديگر نيز توجه کرده است اما خودروسازان و به تبع آن قطعه‌سازان در شرايط سختي به سر مي‌برند و حتي مي‌توان گفت قطعه‌سازان در خراسان رضوي در شرايط بحراني به سر مي‌برند.

رشيديان با اشاره به مسئله کمبود آب استان گفت: براي بحران آب 82 ميليارد تومان از بودجه بحران را جذب کرده‌ايم.

استاندار خراسان رضوي خاطرنشان کرد: سال گذشته 40 هزار تن و امسال 60 هزار تن قير جذب کرده‌ايم که بايد از سيمان به جاي قير استفاده کرد اما کارخانجات سيمان نيز دچار بحران شده‌اند. استاندار خراسان رضوي به مسئله انتخابات اشاره کرد و يادآور شد: انتخابات يکي از عناصر مهم نظام است که هر چه مشارکت مردم بيشتر شود قدرت چانه‌زني دولت در مذاکرات نيز بيشتر مي‌شود. وي تاکيد کرد: استفاده از امکانات دولتي له يا عليه کانديداها ممنوع است.


 سيدعباس صالحي:
 صنعت نشر با رکود مضاعف مواجه است 

معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ با بيان اينکه صنعت نشر کشور گرفتار مسائل متعدد و گوناگون است گفت: در حوزه صنعت نشر رکود مضاعف ديده مي‌شود و اگر صنايع کشور دچار رکود هستند صنعت نشر از جوانب مختلف، با مشکلات ويژه‌تري روبرو است.

به گزارش ايسنا، سيدعباس صالحي در آيين گشايش هفدهمين نمايشگاه کتاب ناشران ايران که در نمايشگاه بين‌المللي مشهد برگزار شد، ضمن بيان اين مطلب اظهار کرد: پايين آمدن تيراژ کتاب‌ها زنگ هشداري براي کساني است که به اين فرهنگ تعلق دارند، چرا که کتاب در تمدن‌سازي و شاخص تمدن‌هاي اجتماعي همواره نقش پررنگي دارد. وي ادامه داد: در شش ماه اول امسال، نسبت به سال گذشته 12درصد کاهش تيراژ در کشور تجربه شد و اين روند، روندي است که در سال‌هاي اخير بويژه در 8 تا 7 سال گذشته تلنگري بزرگ مي‌تواند باشد.

صالحي خاطرنشان کرد: اما مي‌توان به اين نکته اشاره کرد که سرانه کتاب در 20 سال گذشته براي هر 10 هزار نفر در حدود 1.8 عنوان کتاب بوده که در حال حاضر به 3/9 عنوان رسيده که اين موضوع جاي اميدواري دارد.

معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌تصريح کرد: شاخص ديگري که نشان‌دهنده اين نکته بوده، کتاب‌هايي است که چاپ مجدد شده و نمي‌شود و مي‌توان گفت که تا دهه 80 کتاب‌هاي چاپ مجدد بيشتر از کتاب‌هاي چاپ اول بود اما در حال حاضر با سير متفاوتي روبرو هستيم که کتاب‌هاي چاپ اول در سال 91، 54درصد بود که در سال گذشته به 59درصد رسيد و به اين معناست که کتاب‌هايي با همان تيراژ پايين توليد شده اما به چاپ جديد نمي‌رسد.

وي افزود: همان‌طور که براي خروج از رکود در صنعت‌هاي غيرفرهنگي تلاش‌هايي صورت مي‌گيرد، براي حوزه صنعت نشر، اقدامي‌مضاعف لازم است. صالحي عنوان کرد: رسانه‌هايي که در حوزه‌ بحث‌هاي فرهنگ و اقتصادي نشر فعاليت مي‌کنند، بايد مطالبه‌گر خروج صنايع فرهنگي از رکود باشند و اين رکود بيش‌تر از رکود صنايع مادي مضر و مخل است.

معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ادامه داد: اما گاهي در سياستگذاري و تصميم‌گيري‌ها توجه کافي به اين موضوع نمي‌شود و رکود صنايع فرهنگي به ويژه در کتاب و نشر مي‌تواند بسيار مضر باشد و اين نگاه کلان در فضاي کشور و در حوزه منطقه‌اي بايد جدي گرفته شود.

صالحي گفت: خراسان قطب فرهنگي کشور در طول تاريخ ايران زمين بوده و به همين دليل اين استان در توليد علم و وجود مفاخر تاريخي در گذشته و در حال حاضر و نيز نشر،چاپ، عرضه و توزيع سابقه ديرينه‌اي در حوزه فرهنگ داشته و بيش از هر استان ديگري بسته‌ي خروج از رکود صنعت نشر هم در نگاه ملي و هم منطقه‌اي حايز اهميت است. معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ادامه داد: پايتخت فرهنگي جهان‌اسلام فرصتي است که بسته منطقه‌اي خروج از رکود در فضاي خراسان‌رضوي جدي گرفته شود که اين امر اهتمام مسئولين فرهنگي استان و مطالبات آن‌ها در سطح کشور مي‌تواند کمک کند که اين استان که پايگاه جدي فرهنگ و نشر است، هم‌چنان درخشان بماند.


 خبر 

معاون سياسي استاندار خراسان رضوي: خانه احزاب خراسان رضوي بزودي راه‌اندازي مي‌شود

معاون سياسي استاندار خراسان رضوي گفت: خراسان رضوي دومين استاني است که سعي در راه‌اندازي خانه احزاب پيش از برگزاري انتخابات مجلس دارد.

سيدمحسن صادقي در نشست خبري خود با اصحاب رسانه يکي از وظايف حوزه سياسي و امنيتي را ارتقاي امنيت دانست و اظهار داشت: خراسان رضوي با توجه به شرايط ويژه‌اي همچون هم مرزي با افغانستان، شرايط منطقه، حضور نيرو‌هاي فرامليتي در کشور‌هاي همسايه و حضور اسرائيل در سفارت خانه کشور‌هاي همسايه سبب ايجاد تمهيدات ويژه با هدف برقراري امنيت شده است .

وي گفت: ساختار فرمانداري مشهد مقدس متناسب با گستردگي جمعيت نيست به همين جهت پيشنهادي به جهت ارتقاي کيفيت و شرايط موجود داده شده است؛ در اين پيشنهاد تهران و خراسان رضوي توانسته‌اند با کسب درجه يک امکانات و تسهيلات ارتقاي شرايط را دريافت کنند.

صادقي به نظارت بر هيئت‌ها و افرادي که ايستگاه‌هاي صلواتي را برپا مي‌کنند اشاره کرد و گفت: نهاد‌هاي امنيتي قبل از برپايي مراسم عزاداري تدابيري را با هدف ارتقاي نظم و امنيت اتخاذ مي‌کنند؛ شرايط منطقه ايجاب مي‌کند که اقدامات بازدارنده از حرکت‌هاي تروريستي پيش‌بيني و مديريت شود.

وي بازگشايي خانه احزاب را يکي از اولويت‌هاي سال 94 دانست و تاکيد کرد: برخي احزاب به دليل عدم آمادگي خواستار تاخير در حضور خود بودند که يکي از اين احزاب اصولگرا بود؛ خراسان رضوي دومين استاني است که سعي در برپاي خانه احزاب پيش از برپايي انتخابات دارد. معاون سياسي استاندار خراسان رضوي واجدين شرايط راي در استان را چهار ميليون و 260 هزار نفر دانست و اظهار داشت: از اين ميزان دو ميليون و 150 هزار نفر مرد و دو ميليون و 110 هزار نفر زن هستند. صادقي تعداد راي اولي‌ها را 268 نفر دانست و تاکيد کرد: تا‌کنون 500 نفر بر اساس آمار واصله براي 18 کرسي نمايندگي آمادگي خود را اعلام کرده‌اند و در قالب سه گرايش اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدال و مستقل اظهار آمادگي کرده‌اند.

وي از ميان 500 نفري که خواستار شرکت در انتخابات شدند را 45 درصد اصولگرا، 35 درصد اصلاح‌طلب، 15 درصد جبهه اعتدال و 5 درصد نيروي مستقل دانست و تصريح کرد: کمترين کانديداي احتمالي از قوچان و بيشترين کانديداتوري از مشهد است. معاون سياسي استاندار خراسان رضوي بيان کرد: در دوره نهم مجلس شوراي اسلامي 377 نفر ثبت نام کردند که 288 نفر تاييد صلاحيت، 77 نفر رد صلاحيت و 54 نفر انصراف و يا عدم احراز هويت شدند.

صادقي از انصراف 13 مدير براي شرکت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي خبر داد و گفت: تاکنون 10 نفر از مديران مشهد مقدس و 3 نفر از مديران شهرستان‌ها براي حضور در انتخابات اعلام انصراف از مديريت خود را اعلام کرده‌اند.

وي اظهار داشت: در انتخابات سال جاري 4 هزار شعبه اخذ راي و هشت هزار صندوق براي اخذ راي در نظر گرفته شده‌ است؛ تاريخ ثبت‌نام کانديدا‌هاي مجلس خبرگان رهبري از 26 آذر لغايت دو دي با مراجعه کانديدا‌ها به فرمانداري مشهد مقدس صورت مي‌پذيرد.

معاون سياسي خراسان رضوي گفت: زمان ثبت نام کانديد‌اهاي مجلس شوراي اسلامي 28 آذر لغايت 4 دي با مراجعه به فرمانداري‌هاي مشهد مقدس، نيشابور، سبزوار، تربت حيدريه، قوچان، خواف، فريمان، کاشمر و گناباد امکان‌پذير است.

صادقي وضعيت پديده را عبور و گذراندن مراحل قانوني دانست و تاکيد کرد: وضعيت پديده بايستي توسط سازمان حسابرسي بررسي شود، اجازه واگذاري بخش‌هايي از اماکن تجاري، مسکوني و اداري به سهامداران داده شود و مشارکت سرمايه‌گذاران در تکميل پروژه‌ها وجود داشته باشد.

با حضور مشاور رئيس‌جمهور؛

نسخه نفيس صحيفه سجاديه

در مشهد رونمايي شد

نسخه نفيس صحيفه سجاديه باحضور سيد‌رضا صالحي اميري، سيد‌عباس صالحي، معاون فرهنگي وزير ارشاد و جمعي از مسئولان استاني همزمان با آئين افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه کتاب ناشران ايران در مشهد رو نمايي شد.

سيد‌سعيد سرابي،در آيين افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب ناشران ايران، اظهار داشت: نمايشگاه بين‌المللي کتاب ناشران جهان اسلام در سال 2017 همزمان با آغاز دوره يک ساله پايتختي فرهنگي جهان اسلام در مشهد برگزار مي‌شود.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي با اشاره به انتخاب مشهد از سوي آيسسکو به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال 2017 افزود: برپايي نمايشگاه بين‌المللي کتاب ناشران جهان اسلام از مهمترين رويدادهاي فرهنگي در مشهد است که براي اجراي موفق آن نيازمند حمايت همه دستگاه‌هاي مرتبط هستيم. سرابي تصريح‌کرد: براي بهره‌مندي از ظرفيت‌هاي اثرگذار مشهد 2017 در عرصه ديپلماسي فرهنگي بايد زمينه رويدادهاي بزرگ فرهنگي در مشهد آماده شود. وي خراسان را قطب فرهنگي و مرکز توليد و بازتوليد فرهنگ اصيل ايراني توصيف و بيان‌کرد: به رغم فراز و نشيب‌هاي گوناگون در کشور در سال‌هاي گذشته در خراسان رضوي نه تنها هيچ‌يک از رخدادهاي فرهنگي بزرگ تعطيل نشده بلکه پربارتر همراه با افزايش کيفيت نسبت به سال‌هاي از گذشته به کار خود ادامه مي‌دهد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي گفت: هفدهمين نمايشگاه کتاب ناشران ايران در فضاي 22 هزار متر‌مربع در حال برگزاري است و ناشراني از نقاط مخلف کشور گردهم آماده‌اند تا خوراک فکري را براي افراد جامعه فراهم آورند.