نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

برداشت بالاي 85 درصد از سفره‌هاي آب زيرزميني کشور:
ايران در «تنش آبي» در دنيا اول است

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان:
چگونگي حمايت دولت از خانواده، محل مناقشه است

رييس سازمان بهزيستي کشور:
نقش‌آفريني در توسعه کشور، استراتژي مهم بهزيستي در دولت تدبير است

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
پرداخت وام و تسهيلات به بازنشستگان و مستمري بگيران از ماه آينده


وجود 75 هزار کلاس اولي بازمانده از تحصيل در کشور


اضافه خدمت‌ سربازان بخشيده مي‌شود


خبر


اخبار کوتاه


 برداشت بالاي 85 درصد از سفره‌هاي آب زيرزميني کشور:
 ايران در «تنش آبي» در دنيا اول است 

رييس سازمان حفاظت محيط کشور گفت: متاسفانه در ايران بيش‌از 85 درصد از سفره‌هاي آب زيرزميني برداشت و بحران جدي ايجاد شده است.

به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار درجلسه مديريت بحران آب استان کرمان، افزود: طرح همياران آب مي‌تواند الگويي مناسب باشد و اکنون اين طرح يک ضرورت براي کشور محسوب مي‌شود.

وي تصريح کرد: اين طرح بايد با دقت و جديت ادامه يابد زيرا اگر طرح همياران آب کارآيي خود را حفظ کند مي‌تواند موجب ايجاد اميدواري در مردم و کشاورزان شود و از اين طريق است که مي‌توان اميد به ادامه حيات در روستاها و مناطق کشاورزي را به وجود آورد. رييس سازمان حفاظت از محيط‌زيست کشور با بيان اينکه ميزان آب مورد استفاده بيش‌از ظرفيت بارندگي و منابع موجود است اظهار کرد: اگر بخواهيم زيست بومي‌ ما ادامه پيدا کند، نمي‌توانيم قوانين طبيعي و الهي را تغيير بدهيم و بايد به نگاه اکوسيستمي‌برگرديم و پيوند بين آب سطحي‌، آب زيرزميني، مرتع و حفاظت از خاک و... را رعايت کنيم که يک چرخه به هم پيوسته است. ابتکار با اشاره به طرح همياران آب، کمربند سبز و مقابله با زمين‌خواري در کرمان اظهار کرد: اين قبيل همکاري‌ها بستر تحقق شعار سال و خواسته مقام معظم رهبري است.

وي افزود: بايد تلاش کنيم اين هم‌افزايي در زمينه‌هاي مختلف و به صورت تخصصي‌تر در جهت راهبردهاي کلان کشور ادامه يابد.

ابتکار بيان کرد: آب‌هاي زيرزميني منابع استراتژيک محسوب مي‌شوند و بيش‌از 20 درصد از آنها نبايد برداشت شود، اما متاسفانه به مرحله‌اي رسيده‌ايم که در ايران بيش از 85 درصد از سفره‌هاي آب زيرزميني برداشت شده و بحران جدي ايجاد شده است ضمن اينکه استان کرمان از اين حد نيز فراتر رفته است. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور گفت: اجراي طرح همياران آب اهميت بسيار زيادي دارد و جهت اجراي صحيح قانون، به کار گرفتن اهرم‌هاي قضايي لازم است. ازاين رو همه دستگاه‌ها بايد با قدرت تمام تلاش کنند تا بتوانيم به حيات خود ادامه دهيم.

ابتکار افزود: خوشبختانه رويکردهاي استاندار کرمان بسيار موثر است و جا دارد منابع و ثروت‌هاي عمومي‌ را با حساسيت و دقت کافي، هم در مرحله برنامه‌ريزي و هم در برخورد قضايي ساماندهي کنيم.

وي تصريح کرد: پيشنهاد مي‌شود در استان کرمان شعب قضايي اختصاصي محيط‌زيستي به عنوان دادگاه تخصصي براي اين موضوعات ايجاد شود و مشاوران تخصصي براي اين موارد در نظر گرفت. ابتکار با اشاره به تاثير فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد بر حفظ محيط‌زيست گفت: تاثير کمک سمن‌ها بر هيچ کس پوشيده نيست ضمن اينکه اخيرا با کانون وکلاي دادگستري نيز تفاهم‌نامه‌اي در جهت پيشبرد موضوعات محيط‌زيستي منعقد کرده‌ايم و استان کرمان هم مي‌تواند از اين فضا استفاده کند. معاون رئيس‌جمهور يادآور شد: پايان امسال اجلاس حقوق محيط‌زيست ايران را با همکاري قوه قضائيه برگزار خواهيم کرد؛ چراکه حقوق محيط‌زيست از مباحث مهم بين‌المللي است و امروز بعد از صلح و امنيت جهاني به مساله محيط‌زيست بيش‌از هر چيز ديگري توجه مي‌شود. ابتکار ادامه داد: بايد به جرائم مربوط به حيات وحش، تخريب محيط‌زيست، قاچاق چوب و‌... جدي‌تر پرداخته و احکام سنگيني نيز براي اين تخلفات در نظر گرفته شود؛ چون اين منابع از سرمايه‌هاي ما و نسل‌هاي آينده به شمار مي‌روند و چاره‌اي جز تلاش، برنامه‌ريزي، پيشگيري و آموزش در اين حوزه نداريم. وي افزود: بايد روند قضايي عادلانه و محکمي‌داشته باشيم تا متخلفين احساس نا‌امني کنند و از سوي ديگر جلوي تخريب، آلودگي و برداشت غيرمجاز منابع گرفته شود. رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور خاطرنشان کرد: دولت تدبير و اميد به محيط‌زيست توجه ويژه‌اي دارد و بارها نسبت به اهميت اين موضوع تاکيد کرده است و با همکاري قوه قضائيه مي‌توان بسياري از مشکلات اين حوزه را حل کرد.


 معاون رئيس‌جمهور در امور زنان:
 چگونگي حمايت دولت از خانواده، محل مناقشه است 

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: به منظور کاهش و مهار آسيب‌هاي خانواده نياز به تبيين درست و اصولي خانواده و شناخت درست از آسيب‌هايي داريم که آن را تهديد مي‌کند. در اين شرايط حمايت دولت مطرح مي‌شود؛ اما چگونگي حمايت و دخالت دولت در اين زمينه محل مناقشه است. به گزارش ايسنا، شهيندخت مولاوردي در نشست خبري هفتمين کنگره ملي آسيب‌شناسي خانواده افزود: برخي تحليلگران در زمينه خانواده ابراز نگراني مي‌کنند. به عقيده آنان خانواده به مرز فروپاشي رسيده است؛ اما بعضي ديگر معتقدند که خانواده همچنان باعث قوام جامعه است و مي‌توان با تشريک مساعي دولت، خانواده و نهادهاي مدني از شدت آسيب‌هاي مربوط به آن کاست. اصل، وجود اين آسيب‌هاست ولي نمي‌توان آنها را ريشه کن کرد.

وي با اشاره به هفتمين کنگره آسيب‌شناسي خانواده اظهارکرد: اميدواريم که اين کنگره به ما در جهت دستيابي به چارچوب مشخصي از چگونگي نقش آفريني دولت در حوزه خانواده کمک کند. دولت، خانواده را نهادي منفعل نمي‌بيند که صددرصد نيازمند اعانه و کمک است ولي مي‌توان به آن در جهت توانمندسازي کمک کند و لازم است اين کار بدون برقراري رابطه‌ اقتدارگرايانه انجام شود.

مولاوردي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به دو رويکرد نسبت به خانواده گفت: يک رويکرد، درمان‌نگر است. براساس اين رويکرد بايد منتظر ماند که اتفاقي بيفتد سپس در جهت ساماندهي آن عمل کرد. اما رويکرد سلامت محور بر پيشگيري تمرکز دارد. بسياري از کشورها رويکرد سلامت محور را در پيش گرفتند و ما نيز در معاونت امور زنان تلاش مي‌کنيم اين رويکرد را در برنامه‌ريزي‌هاي خود به کار بنديم. در اين جهت توانمندسازي تک تک اعضاي خانواده مد نظر ماست و ما به آنها مهارت‌هاي لازم را مي‌آموزيم. وي با اشاره به تبعات بي‌سوادي زنان سرپرست خانوار گفت: بي‌سوادي 82 درصدي آنان موجب مي‌شود که سخت‌تر بتوانند شغلي بيابند و همين امر منجر به فقر آنان مي‌شود. در اين شرايط در معرض آسيب‌هاي اجتماعي قرار مي‌گيرند.

معاون رئيس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بيان اينکه سازمان بهزيستي، کميته حضرت امام (ره) و شهرداري‌هاي تهران متوليان زنان سرپرست خانوار محسوب مي‌شوند، اظهار کرد: معاونت امور زنان و خانواده به منظور هماهنگي ميان دستگاه‌ها، برنامه‌هايي در جهت توانمندسازي زنان سرپرست خانوار، اشتغال و کارآفريني آنان داشته است و اين معاونت به عنوان يک دستگاه هماهنگ کننده در حال رصد و پايش وضعيت زنان سرپرست خانوار است و طرح‌هايي را نيز در دست اقدام دارد.

وي با اشاره به ماده 230 برنامه پنجم توسعه اظهار کرد: يکي از محورهاي اين ماده بازنگري قوانين در حوزه زنان و خانواده است که اين موضوع در برنامه ششم توسعه نيز تنفيذ شده و استيفاي حقوق شرعي و قانوني زنان در همه زمينه‌ها مد‌نظر است. يکي از اقدامات انجام شده مرور و به‌روز کردن لايحه‌اي است که حاصل پروژه بازپژوهشي حقوق زنان است

مولاوردي افزود: در دولت قبل لايحه 20 ماده‌اي براي اصلاح قانون مدني در بخش حقوق خانواده داشتيم که هم‌اکنون در حال بازبيني آن هستيم و در اين مسير از فقه پوياي شيعه بهره‌ مي‌بريم.

وي با اشاره به اهميت شروط ضمن عقد گفت: در حال حاضر زوجين جوان از شروط ضمن عقد بهره‌ مي‌برند و اين ظرفيتي است که بايد از آن استفاده شود. به عنوان نمونه در زمينه خروج از کشور زوجه مي‌تواند با اخذ وکالت بلاعزل از زوج در شرايط ضمن عقد تا هر زمان که بخواهد در کشور خارج شود.

وي در پايان با اشاره به گزاره‌هاي نادرستي که ممکن است از آنها براي برنامه‌ريزي استفاده شود اظهار کرد: يکي از گزاره‌هاي نادرست اين است که جوانان به طور کلي رغبتي به ازدواج ندارد اين در حالي است که جوانان در صورت فراهم بودن شرايط اشتياق به ازدواج دارند.


 رييس سازمان بهزيستي کشور:
 نقش‌آفريني در توسعه کشور، استراتژي مهم بهزيستي در دولت تدبير است 

رييس سازمان بهزيستي کشور، گفت: استراتژي مهم اين سازمان در دولت تدبير و اميد در حوزه‌هايي نقش آفريني در توسعه کشور و توجه به آرمان‎هاي ترقي خواهانه دولت است. به گزارش مهر، انوشيروان محسني بندپي در نخستين همايش «خير جمعي و مشارکت در توسعه رفاه اجتماعي» که در مدرسه علميه امام موسي کاظم(ع) برگزار شد، با اشاره به اهداف عالي سازمان بهزيستي، اظهار کرد: يکي از محوري‌ترين اهداف انقلاب اسلامي برقراري عدالت است و سازمان بهزيستي تا کنون اقدامات مناسب در جهات خدمت‌رساني به افراد زير مجموعه خود داشته است. وي ادامه داد: بهزيستي يک سازمان تخصصي و حمايتي است و از بدو شکل‌گيري در جهت ايفاي وظيفه کيفي و کمي براي کساني که نيازمند اين خدمات بودند، قدم برداشته است. محسني بندپي با اشاره به اينکه اگر بتوانيم با ابزار علم و توصيه‌هاي علمي آسيب‌ها را کم کنيم و از زاد و ولد معلوليت‌ها بکاهيم آسيب‌هاي جامعه به حداقل مي‌رسد، گفت: خير جمعي دارو بي‌بديلي است که مي‌تواند مشکلات را به حداقل برساند و براي اين منظور نيازمند افزايش اعتمادسازي و کيفيت بخشي و همدلي ميان مردم و دولت هستيم. وي گفت: يکي از نکات مهم در ترويج و توسعه خير جمعي اين است که مردم را همکار و ياري دهنده برنامه‌هاي سازمان بدانيم و مقررات دست و پاگير را در خير جمعي کاهش دهيم.

رئيس سازمان بهزيستي تصريح کرد: تلاش کنيم مردم همواره دولت‌ها را نمايندگان خود بدانند و در ايفاي مسئوليت دولت نمايندگان را کمک کنند.

محسني بندپي با تأکيد بر اينکه نبايد خير جمعي را در سازمان بهزيستي فقط در پول و مسائل مالي ببينيم، گفت: نيازمند گفتگو و ارائه نظرات علما، بزرگان و اساتيد دانشگاه هستيم چرا که افق همکاري با اين سازمان وسيع و چند بعدي است.

وي با بيان اينکه سازمان بهزيستي براي تحقق بخشيدن به اصول 21 و 29 قانون اساسي شکل گرفته، بيان کرد: دامنه خدمات اين سازمان گسترده است و با امکانات دولتي توان پاسخگويي به اين نياز‌ها را نداريم و به اين منظور نيازمند همکاري خيرين هستيم.

رئيس سازمان بهزيستي با بيان اينکه بيش از 90 درصد فعاليت‌هاي اين سازمان برون سپاري شده، يادآور شد: به دنبال اين هستيم که براي کاهش آسيب‌ها و جامعيت بخشيدن به خدمات تخصصي مبتني بر ارائه فناوري‌هاي نوين، شرايطي را فراهم کنيم تا افراد نيازمند را تحت پوشش قرار دهيم.

محسني بندپي بيان کرد: مردم سرمايه‌هاي ارزشمند اجتماعي هستند که با نظارت و برنامه ريزي مي‌توانند در کنار اين سازمان همراه خوبي براي کاهش آسيب‌هاي متعدد باشند.


 مديرعامل سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
 پرداخت وام و تسهيلات به بازنشستگان و مستمري بگيران از ماه آينده 

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي گفت: بانک رفاه کارگران از ماه آينده (آبان) به بازنشستگان و مستمري بگيران سراسر کشور، وام و تسهيلات پرداخت مي‌کند.

به گزارش ايرنا، سيدتقي نوربخش ديروز در همايش بزرگ پياده‌روي بازنشستگان تامين اجتماعي در پارک لاله که با حضور علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد، افزود: ارائه اين تسهيلات و وام‌ها بمنظور رفع بخشي از مشکلات بازنشستگان انجام مي‌شود، همچنين طرح مسکن اجتماعي نيز امسال عملياتي خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد: همچنين سازمان تامين اجتماعي در نظر دارد در بخش درمان نيز تا پايان سال دو بيمارستان افتتاح کند. نوربخش با اشاره به ماندن بازنشستگان در صف‌هاي بيمارستان‌هاي سازمان تامين اجتماعي نيز گفت: براي اين مساله بويژه در تهران، امسال برنامه‌هايي داريم.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي خاطرنشان کرد: ميزان پرداخت ماهانه اين سازمان به بازنشستگان معادل سه هزار ميليارد تومان و برابر ميزان پرداخت‌هاي ماهانه به مردم از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها است.

نوربخش گفت: مستمري‌هاي بازنشستگان به روز پرداخت مي‌شود و مشکلي در اين زمينه وجود ندارد، هرچند گاهي برخي افراد مي‌خواهند مشکلات را بيش از اندازه جلوه دهند در حالي که خواب ايجاد اختلاف در دولت تعبير نخواهد شد.

وي تاکيد کرد: تلاش مي‌کنيم ميزان افزايش مستمري‌ها در سال آينده بيش از نرخ تورم باشد.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در پاسخ به خواسته بازنشستگان حاضر در همايش درمورد همسان‌سازي حقوق آنها با شاغلان گفت: اميدواريم اين مساله در برنامه ششم توسعه مد‌نظر قرار گيرد و رديف بودجه‌هاي خاصي در بودجه 95 در نظر گرفته شود. وي يادآور شد: بازنشستگان هنوز مشکلات زيادي در بخش مستمري‌ها دارند و تلاش مي‌کنيم تا مستمري بازنشستگان سال به سال افزايش يابد. سازمان تامين اجتماعي تلاش مي‌کند بخشي از خلاءها را با کمک‌هاي خود در بخش درمان و مزايا در حد وسع پر کند. نوربخش افزود: ميزان مستمري‌ها در سال 93 - 92 تا 25 درصد افزايش يافت. امسال نيز پيشنهاد داديم که ميزان مستمري بازنشستگان بالاتر از نرخ تورم باشد اما ميزان آن فقط در حد قابل قبولي افزايش يافت.


 وجود 75 هزار کلاس اولي بازمانده از تحصيل در کشور  

نماينده سمن‌ها در اتاق فکر شوراي ساماندهي کودکان کارو خيابان از وجود 75 هزار کلاس اولي بازمانده از تحصيل در کشور خبر داد. محمد لطفي در گفت‌وگو با ايلنا، گفت: در اين جلسه درباره همايش «کاهش فقر، آموزش کودکان، موسسات غيردولتي – تجارب آموخته» که قرار است؛ 26 مهرماه برگزار شود، صحبت شد. اين همايش اولين سمينار از سلسله همايش‌هايي است که قرار است به مناسبت روز جهاني فقرزدايي برگزار شود. وي ادامه داد: همچنين در خصوص آيين‌نامه اجرايي حمايت اجتماعي از کودکان کار و خيابان گزارشي مطرح شد و درخواست کرديم که از طريق وزير رفاه اقدامي شود تا شايد وزارت بهداشت و صداو‌سيما وارد اين عرصه شوند، زيرا تنها وزارت بهداشت، وزارت کشور و صدا‌وسيما باقي مانده‌اند که بايد آئين‌نامه را تصويب کنند و بعداز آن آئين‌نامه مذکور اجرا شود. لطفي با بيان اينکه درخواست کرديم؛ سازمان فني و حرفه‌اي مربياني را در اختيار سمن‌ها قرار دهد، افزود: همچنين پيشنهاد داديم به کمک NGOها يک سلسله آموزش‌ها و مهارت‌هايي به کودکان داده شود. ضمن آنکه به مربيان فعال در سمن‌ها مدارک رسمي داده شود. وي با اشاره بر وجود 110 مدرسه يک‌نفره در کشور بيان کرد: در اين جلسه نماينده آموزش‌و‌پرورش موضوع خيلي خوبي داشت و براين نکته تاکيد کرد که نه تنها تمايلي ندارند، هيچ دانش‌آموزي از تحصيل باز بماند بلکه نمي‌خواهند؛ هيچ دانش‌آموزي به دليل شرايط زندگي خود از ساير دانش آموزان استثنا و جدا شود که اين رويکرد برخلاف موضعي بود که اوايل وجود داشت و بسيار خوب و شفاف بود. همچنين نماينده آموزش‌وپرورش عنوان کرد؛ چنانچه NGOها کودکان کار و خيابان بازمانده از تحصيل را معرفي کند از اين کودکان حمايت خواهد شد. لطفي با بيان اينکه شوراي ساماندهي کودکان کار و خيابان در 15 استان کشور فعال شده است، ‌ اضافه کرد: وزير تعاون نيز عنوان کرد، چنانچه تا هفته آينده آيين‌نامه حمايت اجتماعي از کودکان کار و خيابان تصويب شود از اين پس نام شوراي ساماندهي کودکان کار و خيابان به شوراي حمايت اجتماعي از کودکان کار و خيابان تغيير خواهد يافت.


 اضافه خدمت‌ سربازان بخشيده مي‌شود 

رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: در هفته ناجا بعضي از اضافه خدمت‌هاي سربازان بخشيده مي‌شود. به گزارش ايسنا، سردار سيدحميد صدرالسادات، پنجشنبه 16 مهر ماه در حاشيه افتتاح طرح تحول خدمات‌رساني به مردم در جمع خبرنگاران، با بيان اينکه در هفته ناجا بعضي از اضافه خدمت‌ها بخشيده مي‌شود، عنوان کرد: اضافه خدمت‌هاي سنواتي که به تاخير افراد در معرفي خود گفته مي‌شود، امکان بخشودگي ندارند، اما اضافه خدمت‌هايي که بر اثر بي‌انضباطي سربازان صورت گرفته است مي‌تواند با دستور فرمانده بخشيده شود. وي با اشاره به اينکه کساني که سه ماه تاخير در معرفي داشته‌اند سه ماه اضافه خدمت براي آنان در نظر گرفته مي‌شود، افزود: افرادي که بيش‌از سه ماه تاخير در معرفي داشته‌اند 6 ماه و کساني که بيش‌از يک سال تاخير داشته‌اند علاوه بر مدت 6 ماه اضافه خدمت به مراجع قضايي نيز معرفي مي‌شوند. رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا افزود: کساني که اضافه خدمت به آنان تعلق مي‌گيرد اگر خدمت خود را به خوبي انجام دهند تا دو سوم از اضافه خدمت آنان نيز بخشيده مي‌شود که در عيد غدير سال گذشته طبق فرموده مقام معظم رهبري تمام اضافه خدمت‌ها، بخشيده شد. صدرالسادات با بيان اينکه افراد از سن 19 تا 50 سالگي طبق قانون سرباز محسوب مي‌شوند، عنوان کرد: از اين سال‌ها دو سال آن به صورت خدمت سربازي و باقي سال‌ها با نام ذخيره اول و دوم هستند که در بعضي از حوادث تمرين و رزمايش‌ها ممکن است از افرادي که در سال‌هاي ذخيره هستند، کمک گرفته شود. وي با بيان اينکه در مرحله اول ثبت‌نام مشمولان غايب سال گذشته شروع شده است، اظهار کرد: 290 هزار نفر در اين طرح ثبت‌نام کرده‌اند که درخواست‌ها بررسي و براي مشمولان پيامک ارسال شده است. صدرالسادات ادامه داد: از اين تعداد 7000 نفر واجد شرايط تشخيص داده نشده همچنين 10 هزار نفر نيز در مدارک خود نقص داشته‌اند. رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با اشاره به اينکه از نظر سازمان وظيفه عمومي کار به درستي پيش رفته است، تصريح کرد: در اين طرح 150 هزار نفر جريمه‌هاي خود را پرداخت کرده و 140 هزار کارت معافيت نيز صادر شده است.


 خبر 

کشف و توقيف بيش‌از 4 تن اقلام آرايشي قاچاق

تعداد قابل توجهي لوازم و اقلام آرايشي و بهداشتي قاچاق و فاقد مجوز بهداشتي با حضور معاون دادستان تهران و سرپرست جرائم پزشکي و دارويي کشف و ضبط شد. به گزارش ميزان، تعداد قابل توجهي لوازم و اقلام آرايشي و بهداشتي قاچاق و فاقد مجوز بهداشتي با حضور ذبيح‌زاده معاون دادستان تهران و سرپرست جرائم پزشکي و دارويي کشف و ضبط شد. بر اساس اين گزارش 216 کارتن حدودا 3 تن از اقلام آرايشي از قبيل انواع خط چشم، محلول فيکساتور، سايه چشم، چسب ناخن، ريمل مو، لاک ناخن، کرم پودر و غيره که در انباري واقع در زيرزميني در شرق تهران نگهداري مي‌شد کشف و ضبط شد. همچنين 50 کارتن انواع اقلام آرايشي قاچاق و فاقد مجوز بهداشتي، تاريخ گذشته و تاريخ مخدوش نيز در اين بازرسي کشف و ضبط شد. گفتني است؛ تمامي‌اقلام آرايشي در اين انبار از نظر شرايط نگهداري، دما و رطوبت، در وضعيت نامناسبي قرار داشتند.

فعاليت زنان در 80 شغل ناجا

جانشين معاون هماهنگ‌کننده ناجا، گفت: حضور پليس زن در جمهوري اسلامي‌ايران نه يک ضرورت بلکه يک الزام است. به گزارش مهر، سردار محمدجواد زاده کمند افزود: کارکنان زن ناجا در بيش از 80 شغل مشغول فعاليت هستند که بيش‌از 50 درصد آنان يعني حدود 7200 نفر در مشاغل تخصصي و مأموريتي ايفاي نقش مي‌کنند. وي همچنين به مراکز مشاوره کلانتري‌ها که بيشتر کارکنان زن هستند اشاره کرد و افزود: بيش از 400 هزار پرونده‌هاي مختلف به کلانتري‌ها ارجاع شده بود که توسط کارشناسان ما 70 درصد آنها به مصالحه منجر و از قضائي شدن پرونده‌ها جلوگيري شد. سردار زاده کمند گفت: امروز کارکنان زن ناجا با دقت، صحت و سلامت درمشاغل مختلف انجام وظيفه مي‌کنند و همين تلاش و شايستگي آنها ضرورتي ايجاد مي‌کند تا آنها را در مشاغل مختلف بکارگيري کنيم. وي همچنين در ارتباط با بکارگيري زنان، به اهميت وجود متغيرهايي از جمله شرايط فيزيکي، روحي و نقش حساس زنان در خانواده تأکيد کرد و گفت: عزت و کرامت زنان در تمام مأموريت‌ها توسط مسئولان و فرماندهان بايد رعايت شود.

نشان‌دار کردن فروشگاه‌هاي صنايع دستي

مديرکل بازرگاني صنايع‌دستي کشور از اعطاي طرح نشان صنايع‌دستي به فروشگاه‌هاي اصفهان خبر داد. پويا محموديان در گفت‌وگو با ايسنا بيان کرد: در حاشيه جشن جهاني شدن صنايع‌دستي اصفهان به عنوان شهر خلاق تصميم گرفتيم طرح نشان‌دار کردن فروشگاه‌هاي صنايع‌دستي را به شکل پايلوت در فروشگاه‌هاي شهر اصفهان شروع کنيم و آقاي شيردل، رئيس اتحاديه صنف فروشندگان و ميراث فرهنگي استان اصفهان به شدت در اين زمينه همکاري کردند. شهر بعدي تهران است. مديرکل بازرگاني صنايع‌دستي ادامه داد: به محض اينکه گواهينامه‌ها پشت شيشه و بالاي سر فروشنده‌هاي فروشگاه‌هاي صنايع دستي نصب شود، تورگردانان مي‌دانند که اين فروشگاه از نظر معاونت صنايع دستي کشور معتبر هستند که مي‌توانند توريست را با خيال راحت براي خريد به آنجا ببرند. از طرفي اين اتفاق براي شهروندان خودمان هم مي‌افتد و اعتماد آنها براي خريد صنايع‌دستي جلب مي‌شود. وي افزود: همچنين فهرست اين فروشگاه‌ها را به غير از آنکه در اختيار تورگردانان مي‌گذاريم به بانک‌هايي که مي‌خواهند براي سبد جوايز غيرنقدي خريد کنند هم اعلام مي‌کنيم. اين مواردي است که در راستاي حمايت از کيفيت و اصالت کالاهاي صنايع‌دستي به فروشگاه‌هاي نشان‌دار اعطا مي‌شود.

تشکيل مجمع انجمن صادرکنندگان صنايع‌دستي

مديرکل بازرگاني صنايع دستي از تشکيل مجمع انجمن صادرکنندگان صنايع‌دستي کشور در اتاق بازرگاني خبر داد. پويا محموديان در گفت‌وگو با ايسنا درباره برگزاري اين مجمع گفت: از آنجا که احساس کرديم که جاي انجمن صادرکنندگان در بدنه اتاق بازرگاني به عنوان تشکلي که بتواند در راستاي پيشبرد و پيشرفت تجارت صنايع دستي احقاق حق کند خالي بود، اين مجمع تشکيل شد. اين کار براي ما اهميت بسياري دارد و براي آن زحمت بسياري کشيديم. او ادامه داد: بعد از جلسات مستعمر سرانجام جلسه مجمع در کمال آرامش و سلامت راي گيري روز چهارشنبه 15 مهرماه در اتاق بازرگاني انجام دهيم. مديرکل بازرگاني صنايع‌دستي افزود: اعضاي هيات مديره و عل‌البدل اين انجمن انتخاب شدند و در حال حاضر 30 عضو از سراسر کشور در آن ثبت نام کردند و مدارک اين اعضا مورد تاييد اتاق بازرگاني ايران است قطعا در ماه‌هاي آينده اعضاي اين انجمن بيشتر خواهند شد. محموديان اظهار کرد: از هفته آينده اين انجمن کار رسمي‌خودش را آغاز مي‌کند. ضرورت چنين تشکلي در دوران پسا تحريم با رونق هيات‌هاي تجاري در ايران بسيار احساس مي‌شد و قرار شد 15 مهر را همه به ياد بسپارند که توانستيم چنين مجمعي را به خوبي به سرانجام برسانيم.

احداث 35 درصد از مدارس کشور توسط خيرين

رييس جامعه خيرين مدرسه ساز کشور گفت: بيش‌از 600 هزار خير مدرسه‌ساز در کشور و 1000 خير ايراني برون مرزي داريم. به گزارش ايسنا، محمد رضا حافظي افزود: حرکت خيرين مدرسه‌ساز از 19 سال قبل آغاز شد که ابتدا 4 نفر کار خود را از مشهد آغاز کردند. رييس جامعه خيرين مدرسه ساز کشور افزود: اين حرکت با شور و عشق مردم همراه شد تا اينکه امروز 600 هزار خير مدرسه ساز در کشور و 1000 خير مدرسه ساز در سطح جهان شامل ايرانيان برون مرزي در جهت خدمت به مردم تلاش مي‌کنند.وي تاکيد کرد: در اين راه بايد موانع جدي از مسير خيرين برداشته شود و اين حرکت خداپسندانه ترويج پيدا کند.


 اخبار کوتاه 

دائمي‌شدن اختيارات هيئت امناي دانشگاه‌ها

وزير علوم گفت: با تصميم دولت تعدادي از احکام برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه به احکام دائمي‌تبديل خواهند شد که ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه مبني بر اختيارات هيئت‌هاي امناي دانشگاه‌ها از جمله اين قوانين است.

به گزارش روابط عمومي‌وزارت علوم، دکتر محمد فرهادي گفت : در برنامه ششم توسعه کشور رشد 8 درصدي براي اقتصاد کشور پيش‌بيني شده است و به اقتصاد دانش بنيان توجه زيادي شده است که اين امر نيازمند سرمايه‌گذاري مناسب براي آموزش‌عالي است به طوري که بايد سهم آموزش عالي از بودجه کشور از چهل و هشت صدم به 2 درصد افزايش يابد. وزير علوم گفت‌: در سال‌هاي اخير آموزش‌عالي رشد مناسبي داشته است به نحوي که در کنار سهم آن در توليد ناخالص داخلي‌، 13دانشگاه کشور در جمع 1درصد دانشگاه‌هاي برتر دنيا و 170عضو هيات علمي‌در جمع اعضاي هيات علمي‌برتر دنيا قرار گرفتند.

دکتر فرهادي اظهار داشت‌: سرمايه‌گذاري در آموزش‌عالي از نوع هزينه‌اي نيست بلکه سرمايه‌گذاري براي آينده است زيرا بهترين منبع رشد کشور نه منابع طبيعي بلکه نيروهاي انساني متخصص هستند که دانشگاه‌ها آنان را تربيت مي‌کنند.

وي تاکيد کرد:طرح آمايش آموزش‌عالي در اختيار شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي قرار گرفته است و با تصويب آن شاهد ساماندهي آموزش‌عالي خواهيم بود که اين اقدام کمک مهمي‌براي رسيدن آموزش عالي کشور به اهداف اسناد بالادستي خواهد بود.

توجه جدي دولت به حقوق کودکان

وزير آموزش و پرورش در مراسم روز جهاني کودک گفت: دولت تدبير‌و‌اميد به حقوق کودک توجه جدي دارد و تلاش مي‌کند کودکان از حقوق خود برخوردار باشند. به گزارش ايلنا، علي اصغر فاني در مراسم بزرگداشت روز جهاني کودک با اشاره به اهميت دوره کودکي گفت: مهمترين دوره براي شکل‌گيري شخصيت دانش آموزان دوره کودکي و نوجواني است و به همين دليل بايد اقتضائات اين دوره مورد توجه برنامه ريزان قرار گيرد. توجه به برنامه‌ريزي متناسب با اقتضائات و تحولات محيطي، اهميت زيادي دارد.

وزير آموزش‌و‌پرورش با تأکيد بر اهميت نقش خانواده در شکل‌گيري شخصيت کودک اضافه کرد: خانواده، رسانه‌ها و جامعه سه رکن مهم در شکل‌گيري تربيت و شخصيت کودک هستند. بنابراين لزوم هماهنگي و همدلي بين خانواده، محيط آموزشي و جامعه مي‌تواند نقش موثري در تربيت افراد داشته باشد. وي در بخش ديگري از سخنانش به تأکيد رياست جمهوري بر بحث کتابخواني، گفت‌و‌گو و انشا اشاره کرد و افزود: رئيس‌جمهور در آغاز سال تحصيلي 93-92 اين سه مورد را مطرح کرد. افراد بايد از سنين کودکي ياد بگيرند که چگونه گفت‌وگو و تعامل کنند. چگونه نسبت به اطرافيان حساس باشند و از چه طريق مکنونات قلبي خود را بنويسند. اين‌ها نکاتي است که آقاي روحاني متقاضي پيگيري آن‌ها بودند.

ضرورت جلوگيري از ورود متادون به چرخه قاچاق

سخنگوي هيات رئيسه مجلس با تاکيد بر اينکه هيچ محدوديتي در کلينيک‌هاي متادون درماني براي عرضه دارو به معتادان علاقمند به ترک وجود ندارد، گفت: در چنين شرايطي ورود متادون به چرخه قاچاق جاي تامل داشته و نيازمند نظارت بيشتري است.

عبدالرضا مصري درگفت‌وگو با خانه‌ملت، درباره چرخه 500 ميليارد توماني قاچاق سالانه متادون در کشور، گفت: در ابتدا اين پرسش مطرح مي‌شود که قاچاق متادون آن هم به اين ميزان چگونه انجام مي‌شود زيرا درحال حاضر دو نهاد داروسازي در کشور فعاليت مي‌کنند که سهيمه لازم براي ورود مواد اوليه توليد متادون را از دولت دريافت کرده و اين دارو را توليد مي‌کنند که پس از طي اين مراحل دارو را به وزارت بهداشت تحويل مي‌دهند.

نماينده مردم کرمانشاه درمجلس شوراي اسلامي، افزود: البته وزارت بهداشت نيز به درمانگاه‌هاي تحت نظارت خود که بيش از 90 درصد کارمندان آنها ازکارکنان وزارت بهداشت هستند اين داروها را تحويل مي‌دهد، هرچند که نظارت بر کلينيک‌ها نيزبه صورت گسترده وجود داشته و داروها درمراکز درماني بايد به صورت خرد و روزانه به افراد داده شود؛ همچنين پوکه دارو نيز بايد به وزارت بهداشت تحويل داده شود، بنابراين اين چرخه تعريف شده است و بايد به اشکالات دراين چرخه رسيدگي شود.

وي تاکيد کرد: اما ممکن است که گاهي ناظران به وظايف خود در اين حوزه به درستي عمل نکرده يا ناظر و مجري يکي است که همين موضوع مشکلات بسياري به وجود مي‌آورد.

برگزاري فني حرفه‌اي

در زندان قزلحصار

رئيس اداره اشتغال ندامتگاه قزلحصار از برگزاري22 دوره فني حرفه‌اي و آموزش به 260 زنداني در زندان قزلحصار خبرداد.

به گزارش مهر، خزايي با بيان اينکه يکي از مهمترين برنامه‌هاي اداره اشتغال اجراي سياست‌هاي است گفت: اشتغال در زندان، مديريت در رفتار خشونت‌آميز و کسب حرفه و شغل در مددجويان است که در سازمان زندا‌ن‌ها‌، از برنامه‌هاي شاخص و اولويت دار محسوب مي‌شود.

وي گفت: در 6 ماهه اول سال‌جاري کلاس‌هاي متفاوتي با رويکرد آموزشي در رشته‌هاي صنعتي، کشاورزي و خدماتي در 22 دوره به مرحله اجراء درآمده که در اين دوره‌هاي 264 مددجو حضور داشته‌اند. به گفته رئيس اداره اشتغال ندامتگاه قزلحصار برگزاري کلاس‌هاي آموزشي بستر مناسبي براي کسب حرفه‌وفن، ايجاد زمينه آموزشي، پرنمودن اوقات فراغت و کسب مدارک لازم معتبر فني حرفه‌اي به منظور پيشگيري از تکرار جرايم و آسيب‌هاي اجتماعي است.