نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

ايران با عمان مساوي کرد
درس سخت براي کي‌روش


برترين فرنگي‌کاران جهان


معرفي برترين‌هاي بسکتبال آسيا


تعليق روساي فيفا


بنا و شاگردانش در کانون توجه


کوتاه از ورزش ايران


فوتبال جهان


 ايران با عمان مساوي کرد
 درس سخت براي کي‌روش 

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران پس از اتفاقاتي که در چند وقت اخير رخ داد، مي‌گويد بازي من اين طور نخواهد بود که بخواهم از پشت به شانه‌هايشان ضربه‌ بزنم بلکه من رو در رو و چشم در چشم بازي آنها را در آينده نزديک پاسخ خواهم داد.

به گزارش ايسنا، کارلوس کي‌روش درباره تساوي ايران برابر عمان و در پاسخ به اين سوال که ايراني‌هاي حاضر در ورزشگاه انتظار داشتند تيم ملي فوتبال ايران با پيروزي از زمين خارج شود و با اين که واقعا در نيمه دوم عملکرد بهتري داشتيم اما چرا اين پيروزي حاصل نشد، اظهار کرد: بله شکي در اين نيست که توقع و انتظار خودمان هم اين بود که پيروز ميدان شويم اما وقتي ديديم تيم عمان بازي را خيلي بهتر از ما شروع کرد و در تک‌تک صحنه‌ها بازيکنان عماني زودتر به توپ مي‌رسيدند و سريع‌تر توپ را به حرکت در‌مي‌آوردند، آنجا بود که متوجه شديم بايد بازي هوشمندانه‌اي را انجام دهيم و سعي کنيم از مغزمان بهره ببريم. در اين وضعيت توانستيم با يک امتياز در مسير صعودمان به مرحله بعدي رقابت‌ها خاک عمان را ترک کنيم.

او افزود: همان طور که در نشست خبري گفتم مي‌شود بازي را به يک سکه تشبيه کرد. يک روي سکه اين بود که توقع داشتيم با سه امتياز مسقط را ترک کنيم اما اين اتفاق نيفتاد. وقتي شاهد چنين عملکردي از عمان بوديم، سعي کرديم هوشمندانه به آن طرف سکه نگاه کنيم و يک امتياز را به دست آورديم. هنوز 4 بازي در مسير رقابت‌هاي مقدماتي پيش رو داريم که سه بازي در تهران و خانه‌مان است و سعي مي‌کنيم بازي‌هاي سختي را براي رقبايمان رقم بزنيم. کي‌روش در پاسخ به اين سوال که آيا هواي گرم مسقط در ارائه اين عملکرد تاثير داشت، گفت: بازي براي بازيکنان در اين شرايط بسيار دشوار بود. رطوبت بسيار بالا و هواي بسيار گرم عمان کار را سخت کرده بود. بازيکنان ما مي‌خواستند بيشتر بدوند و نفس‌گيري بيشتري داشته باشند اما به دليل مجاورت مسقط با دريا اين رطوبت بالا ما را دچار مشکل کرد. نيمه اول خيلي بد بازي کرديم يا بهتر است اينطور بگويم که عمان نيمه اول را خيلي بهتر از ما شروع کرد.

سرمربي تيم ملي در پاسخ به اين سوال که شما پنج سال است در تيم ملي حضور داريد و هميشه پرانرژي هستيد اما در دو روزي که ما در عمان هستيم چهره شما غم دارد، آيا اين موضوع به اتهامات کميته اخلاق به سرمربي تيم ملي مربوط مي‌شود، گفت: خير، کساني که به من نزديک هستند، مي‌دانند که آن قدر قدرتمند هستم که مي‌توانم همان رفتاري را که در گذشته داشتم، الان هم نشان دهم. آن قدر قدرت دارم که بتوانم بازي مقابل عمان، ژاپن و آن بازي غير قابل باوري را که دارند پشت پرده براي من صورت مي‌دهند، مديريت کنم و بگذرانم. مطمئنا در موقعيت مناسب و در زمان مناسب من هم بازي آنها را انجام خواهم داد. البته من اين بازي را مثل آنها از پشت انجام نخواهم کرد و بازي من اين طور نخواهد بود که بخواهم از پشت به شانه‌هايشان ضربه بزنم بلکه من رو در رو و چشم در چشم بازي آنها را در آينده نزديک پاسخ خواهم داد. امروز بازي عمان بود و تمرکز بعدي من بازي با ژاپن است و بعد از آن حتما پاسخ آن افراد را خواهم داد و آن بازي را که آنها انجام دادند، من هم انجام مي‌دهم.

کي‌روش افزود: اکنون در کشوري عربي حضور داريم و فکر مي‌کنم خوب باشد که از يک ضرب‌المثل بسيار قديمي که اعراب استفاده مي‌کنند، بهره ببرم. عرب‌ها مي‌گويند بهتر است که هزار نفر دشمن بيرون از خيمه‌مان داشته باشيم تا اين که بخواهيم يک دشمن را داخل خيمه‌مان ببينيم.

او در پاسخ به اين سوال که چرا هر سري قبل از بازي‌هاي تيم ملي اتفاقاتي مي‌افتد يا اتهام‌هايي را وارد مي‌کنند تا تمرکزش را بگيرند، گفت: اين راجع به من نيست. شما نگران نباشيد. الان ما در کشور عمان هستيم و نبايد راجع به مسائل داخلي در خارج از کشور صحبت کنيم. فقط اين را مي‌گويم که در زمان مناسب و در داخل ايران اين موضوع را بررسي مي‌کنم و به شخص جناب آقاي حسني‌خو کمک مي‌کنم که اين مساله را حل کند. ايشان گفته‌اند که مي‌خواهند قراردادم را ببينند اما مساله‌اي که بايد به آن رسيدگي شود اين خواهد بود که اين گزارش‌ها را چه اشخاص يا چه شخصي به کميته اخلاق ارجاع داده است. اين رسيدگي بايد اين طور صورت بگيرد اما اجازه بدهيد بازي با ژاپن را انجام بدهيم و بعد از آن به آقاي حسني‌خو و تحقيقاتشان کمک خواهم کرد. سرمربي تيم ملي همچنين عنوان کرد که مي‌گويد بعد از بازي با ژاپن درباره موضوع جنجالي ايجاد شده در «موقعيت مناسب و زمان مناسب» پاسخ خواهد داد.

درس گرفتن از بازي عمان

مرتضي محصص در مورد بازي تيم ‌ملي ايران و عمان، اظها‌ر کرد: به طور کلي بازي کيفيت بالايي نداشت اين بهترين بازي هيچکدام از دو تيم نبود. فکر مي‌کنم دماي هوا بالاي 40 درجه بود و حتي روي تيم عمان هم تاثيرگذار بود.

او افزود: عمان مرتب بازي را به خاطر صدمه ديدن بازيکنانش قطع مي‌کرد و من فکر نمي‌کنم اين براي وقت تلف کردن بود، چون زماني که بازي را يک بر صفر در اختيار داشتند باز هم اين اتفاق مي‌افتد. اين مي‌تواند نشان دهنده اين باشد که بازيکنان عمان تمرين‌هاي سنگيني را پشت سر گذاشته‌اند و با گرفتگي عضله و خستگي خيلي زياد رو به رو مي‌شوند.

محصص ا‌دا‌مه‌ داد: زمان واقعي بازي به علت وقت‌هاي تلف شده بابت مصدوميت‌ها خيلي کم بود و بازي کيفتي نداشت. ما با استفاده از تجربه روي ضربه ايستگاهي به گل رسيديم. اين کارشناس فو‌تبا‌ل افزود: اين يک واقعيت است که تيم ما به عمان برتري دارد. البته ما بازي خوبي را نداشتيم و اشتباه‌هاي زيادي کرديم معمولا وقتي که درجه حرارت هوا بالاست، خستگي پيش مي‌آيد.

محصص با يادآوري نتايج قبلي تيم ‌ملي تشريح کرد: ما بازي‌ها را با نتيجه‌ مساوي در برابر ترکمنستان شروع کرديم و در مقابل تيم‌هايي مثل گوام و هند که آنچنان به پيروزي رسيديم و بازي چهارم ما در مقابل تيمي بود که کاملا مشخص بود نحوه بازي ايران را خوب آناليز کرده است، چون ليگوئن يک مربي کار کشته فرانسوي است.

محصص در مورد گلي که عماني‌ها به ثمر رساندند، گفت: يکي از دلايلي که عمان به گل رسيد، فاصله بين دژآگه و غفوري زياد شد و سانتري که ارسال شد علتش بازگشت نکردن به موقع دژآگه بود. البته نمي‌توانيم کسي را مقصر بداينم. وجود اشکان دژآگه يک غنيمت براي تيم‌ ماست. تجربه‌ او خيلي بالاست و پاس‌هاي خيلي خوبي را در اختيار مهاجمان قرار داد ولي ما نتوانستيم از فر‌صت‌ها استفاده کنيم.

اين کارشناس فو‌تبا‌ل در مورد بازي بعدي تيم ‌ملي ايران هم گفت: بايد براي بازي بازگشت در مقابل ترکمنستان با سرعت بالاتري بازي کنيم. پاس‌هاي ما سرعت و برش لازم را نداشت.

لزوم تجديد نظر در خطوط مياني

بيژن ذوالفقارنسب هم به فارس گفت: خوشبختانه ما در اين بازي شکست نخورديم. اين بازي براي ما درس‌هايي داشت که قطعاً بايد در ساختار دفاعي تجديدنظر کنيم. در خط مياني هم عملکرد بازيکنان خوب نبود، بايد تجديدنظر صورت بگيرد.

وي ادامه داد: تيم ملي برنامه بهتري براي رسيدن به دروازه حريف داشته باشد. راهکار کنوني پيچيده و سردرگم بود. اعتقاد دارم با مشاهده فيلم مجدد اين بازي، شوک واقعي به کادر فني وارد مي‌شود. به هر حال آينده تيم ملي را روشن مي‌بينيم زيرا جواناني که به تيم ملي آمدند مي‌توانند شرايط خوبي را رقم بزنند. اين کارشناس در مورد اينکه آيا شرايط آب و هوايي هم در اين زمينه تأثيرگذار بوده، گفت: ما هيچ‌گاه با چنين مشکلاتي روبه‌رو نبوديم و اين براي اولين بار نيست که مقابل تيم‌هاي حوزه خليج فارس بازي مي‌کنيم. شرايطي به مراتب بدتر از اين داشته‌ايم که توانسته‌ايم نتايج خوبي کسب کنيم. نبايد صورت مسئله را پاک کرد، بايد به دنبال برطرف کردن مشکلات باشيم.

ذوالفقارنسب در مورد اينکه عملکرد آينده تيم ملي را چگونه مي‌بيند، تأکيد کرد: ما دو امتياز غيرعادي را مقابل ترکمنستان از دست داديم که مطمئناً ديگر تکرار نمي‌شود. فرصت مناسب دراختيار کادر فني است و بايد واقع‌بينانه‌تر عمل کنيم و کمتر به حواشي بپردازيم. اضافه‌گويي در فوتبال ملي بايد از بين برود و بحث تمرکز روي مسائل تيم ملي باشد.


 برترين فرنگي‌کاران جهان 

در جديدترين رده‌بندي برترين فرنگي‌کاران جهان، قاسم رضايي در رده دوم وزن 98 کيلوگرم جاي گرفت و حبيب الله اخلاقي و يوسف قادريان نيز به ترتيب عناوين سوم و چهارم اوزان 85 و 80 کيلوگرم را به‌دست آوردند. به گزارش ايسنا، اتحاديه جهاني کشتي رده‌بندي برترين فرنگي‌کاران جهان در پايان ماه سپتامبر و بر‌اساس نتايج آنها در رقابت‌هاي قهرماني جهان 2015 لاس وگاس را اعلام کرد که بر اين اساس حميد سوريان، پرافتخارترين کشتي‌گير ايران و دارنده هفت مدال طلاي جهان و المپيک که طي ماه‌هاي گذشته سير نزولي خود را در اين رده‌بندي آغاز کرده بود، اين‌بار به دليل کسب نتايج ضعيف و حذف ناباورانه از رقابت‌هاي لاس‌وگاس، براي نخستين بار طي سال‌هاي گذشته حتي جايي در ميان 20 فرنگي‌کار برتر جهان ندارد. مهدي زيدوند هم که در وزن 66 کيلوگرم براي نخستين بار نماينده ايران در رقابت‌هاي جهاني بود و در همان دور نخست حذف شد، همانند سوريان جايي در اين رده‌بندي ندارد. افشين بيابانگرد نيز که طي ماه‌هاي گذشته از نظر رتبه‌بندي در جهان بهترين فرنگي‌کار ايران محسوب مي‌شد، به دليل حذف از اين رقابت‌ها، با هشت پله سقوط در جايگاه دهم دنيا قرار گرفت. سعيد عبدولي نيز در وزن 75 کيلوگرم در رتبه ششم جاي گرفت.


 معرفي برترين‌هاي بسکتبال آسيا 

فدراسيون جهاني بسکتبال بهترين بازيکنان رقابت‌هاي قهرماني آسيا را از نظر آماري معرفي کرد.به گزارش ايسنا، بيست‌وهشتمين دوره رقابت‌هاي بسکتبال قهرماني آسيا با قهرماني چين و سومي ايران به پايان رسيد. تيم ملي نتوانست سهميه مستقيم حضور در المپيک ريو را به دست بياورد و بايد سال آينده در رقابت‌هاي بين قاره‌اي براي المپيکي شدن مبارزه کند.

سايت فدراسيون جهاني بسکتبال در پايان اين مسابقان نفرات برتر را معرفي کرد و بهترين‌هاي جام را در مهارت‌هاي فني نام برده است که ايران در توپ ربايي مهدي کامراني را دارد که در بين سه نفر برتر است. البته بهترين‌هاي معرفي شده‌ در شرايطي به اين عنوان رسيده‌اند که ميانگين زمان بازي‌ آنها در ميزبان مهارتشان تاثيرگذار نبوده است. به اين معنا که بازيکنان ايران با ميانگين زمان کمتري نسبت به ستاره‌هاي تيم‌هاي ديگر به ميدان رفته‌اند چون زمان هر مسابقه بين 12 ملي‌پوش ايران تقسيم شده‌ است و با توجه به همين مساله آمار بسکتباليست‌هاي ايران نيز پايين آمده است. به طور مثال جمال ابوشمالا، ستاره فلسطين که در تاثيرگذاري‌ها بهترين بوده ميانگين 37 دقيقه و 30 ثانيه را در هر مسابقه داشته‌ است و با اين زمان توانسته آمارش را خوب کند.


 تعليق روساي فيفا 

فدراسيون بين‌المللي فوتبال (فيفا) سپ بلاتر رئيس اين نهاد ورزشي و ميشل پلاتيني رئيس اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) را موقتا به مدت 90 روز از خدمت تعليق کرده است. فيفا همچنين يک منتقد بلاتر را به مدت شش سال تعليق کرد. بر‌اساس اطلاعيه‌اي که پنجشنبه بر روي پايگاه اينترنتي فيفا منتشر شد، اين نهاد ناظر بر فوتبال جهان بلاتر، پلاتيني و دبير کل فيفا را تا سه ماه از کار معلق کرده است.

اين اطلاعيه با اشاره به اينکه محروميت اين سه مقام مسئول ممکن است به مدت 45 روز تمديد شود، افزود عيسي حياتو از کامرون رئيس موقت فيفا خواهد بود.

تصميم کميته اخلاق فيفا براي محروميت بلاتر در پي آن اتخاذ شد که دولت سوئيس از آغاز تحقيق قضايي درباره برخي از قراردادهاي وي خبر داد. بلاتر به خاطر امضاي قراردادي با اتحاديه فوتبال کارائيب در مورد حق پخش تلويزيوني که از قرار معلوم مطلوب فيفا نيست، تحت بازپرسي قرار دارد. وي همچنين مظنون به «پرداخت مبلغي نامشروع» با هزينه فيفا به ميشل پلاتيني است.

بلاتر در ماه مه به رغم تحقيق قضايي آمريکا درباره پرونده فساد منتسب به وي، براي پنجمين بار به رياست فيفا انتخاب شد. چند روز بعد، بلاتر 79 ساله سوئيسي اعلام کرد که هر زمان که جانشين وي در يک انتخابات زودهنگام مشخص شود از سمت خود کناره‌گيري خواهد کرد. اين راي‌گيري قرار است در 26 فوريه انجام شود.

پيش‌تر شماري از مديران اجرايي فيفا به فساد مالي متهم شدند. اين اتهامات به حدي جدي بود که پليس سوئيس صبحِ چهارشنبه (6 خرداد) به درخواست آمريکا اين افراد را در هتلي در زوريخ دستگير کرد. دولت آمريکا اين مقامات فيفا را به پولشويي، شيادي، کلاهبرداري اينترنتي و پرداخت و دريافت ميليون‌ها دلار رشوه طي 20 سال گذشته متهم کرده است.


 بنا و شاگردانش در کانون توجه 

محمد بنا و شاگردانش 10 ماه ديگر ميدان بزرگي به نام المپيک ريو را در پيش دارند که بايد اين بار از مسير ويژه به فکر تکرار افتخارات المپيک لندن باشند. به گزارش ايسنا، محمد بنا پس از 17 ماه دوري از صحنه پر فراز و نشيب کشتي و پس از کش و قوس‌هاي فراوان و اما و اگرهاي مختلف سرانجام در حاليکه کمتر کسي انتظارش را داشت با مرد اول کشتي ايران در جلسه‌اي دوستانه اما پشت درهاي بسته به توافق رسيد و رداي سرمربيگري تيم ملي کشتي فرنگي را دوباره بر تن کرد.

اما تيم ملي کشتي فرنگي ايران در روزهاي بدون بنا لحظات تلخ و شيرين بسياري را تجربه کرد؛ از کسب عنوان نه چندان دلچسب سومي‌در جام جهاني تهران و ناکامي‌دور از انتظار در رقابتهاي جهاني لاس وگاس تا کسب عنواني تاريخي در رقابت‌هاي جهاني 2014 با ايستادن بر سکوي نخست که براي اولين بار در تاريخ براي ايران به وقوع پيوست.

در روزهايي که کشتي ايران بخاطر اين ناکامي‌ها و يا نتايج ارزشمند زير بار شديدترين انتقادها و تشويق‌ها بود باز هم پاي آقاي خاص کشتي ايران در ميان بود. بنا در خانه بود و مشغول پرستاري از يک مادر بيمار اما باز هم کشتي فرنگي زير سايه او بود و چه در روزهاي تلخ و چه روزهاي شيرين باز هم پاي يک نفر در ميان بود و او کسي نبود جز بناي کشتي فرنگي ايران. پس از ناکامي‌تيم ملي در جام جهاني تهران و مسابقات قهرماني جهان در لاس وگاس، برخي تير تيز انتقادها را به سمت مرد شماره يک کشتي فرنگي نشانه رفتند و کسب اين نتايج را ناشي از عدم پشتوانه سازي و تکيه به تک ستاره‌ها توسط محمد بنا در سال‌هاي گذشته دانستند. برخي انتقادها از اينکه او نبايد تحت هيچ شرايطي تيم ملي را در فاصله 10 روز مانده تا جام جهاني تنها مي‌گذاشت نيز همواره مهمترين دليل تاختن منتقدان بر مرد اول کشتي فرنگي ايران بود.

آنها معتقد بودند نمي‌توان به او براي ماندن در لحظات حساس اميد چنداني داشت؛ موضوعي که بنا قويا آن را رد مي‌کند و مي‌گويد بايد شرايط مهيا باشد تا بتوان به کسب موفقيت اميدوار بود.

جالب اينکه خيلي‌ها پس از اولين قهرماني کشتي فرنگي ايران در جهان باز هم پاي او را وسط کشيدند و آن را حاصل کار شاگردان او دانستند و نه چيز ديگر. اما انتقادها قابل قياس با تعاريف نبود. اهميت ندادن به قانون در انتخاب نفرات تيم ملي طي سال‌هاي گذشته، خودرايي، بي‌توجهي به نظارت کارشناسان و...ديگر برچسب‌هايي بود که گاه و بيگاه بر بناي خانه‌نشين زده مي‌شد اما او مشغول ارزشمند‌ترين کار دنيا بود چيزي حتي بزرگتر از افتخار‌آفريني براي کشور و آن چيزي نبود جز پرستاري از مادري که به گفته خودش با شکست و پيروزي‌هاي کشتي با هم اشک مي‌ريختند.

در روزها و ماه‌هايي که انواع و اقسام صحبت‌ها عليه او در رسانه‌ها مطرح مي‌شد او گويي روزه سکوت گرفته بود و خوشبختي و عزت را زير پاي مادر جستجو مي‌کرد؛ مادري که کسي جز او و برادرانش را در کنار خود نمي‌ديد و سرانجام در تاريخ 23 شهريور ديده از جهان فرو بست. اين مادر به قدري عاشق کشتي بود که به گفته بنا با شکست‌هايش اشک مي‌ريخت و با شادي‌هايش لبخند مي‌زد و اين بار نيز با مرگ خود نقش پررنگي در آشتي دوباره پسر با کشتي ايران داشت.

انتقادها از نتايج بسيار ضعيف فرنگي کاران و کادر فني آنها در لاس وگاس همچنان ادامه داشت تا اينکه خبر ناگواري در صفحه نخست خبرگزاري‌ها منتشر شد و آن چيزي نبود جز فوت مادر محمد بنا. ديگر زمان تسويه حساب‌هاي شخصي نبود. همه به مراسم ختم رفتند تا اينبار نه در پيروزي بلکه در غم شريک بنا شوند! همين تجديد ديدارها و نزديک شدن دل‌ها به يکديگر جرقه اي بود براي بازگشت دوباره او به خانه کشتي. خيلي زود با خادم به نتيجه رسيد. بر‌خلاف اينکه خيلي‌ها فکر مي‌کردند شرط و شروط عجيب و غريب روي ميز خادم بگذارد و از شرايط بوجود آمده به نفع خود استفاده کند اما خبري از اين حرف‌ها نبود و او اينبار هم نشان داد فقط خود کشتي را مي‌خواهد. دو مرد تاريخ‌ساز کشتي ايران در فضايي کاملا دوستانه و خيلي زود به توافق رسيدند تا دوباره کشتي را در المپيک سر زبان‌ها بيندازند. در اين ميان نبايد از رسول خادم هم به راحتي گذشت؛ مردي که با دعوت از بنا نشان داد براي او نيز موفقيت کشتي از هر چيزي مهمتر است حتي مهمتر از زير پا گذاشتن سليقه‌هاي شخصي.

حالا بنا آمده و بي‌ادعا مشغول به کار شده. باز هم خانه کشتي کاشانه‌اش شده و شبانه روز در کنار عشقش است و آن چيزي نيست جز کشتي. به قول امير علي اکبري که روزگاري شاگردش بود «بنا ديوانه کشتي است. از صبح تا شب پاي تمرين بچه‌ها بود و حرص مي‌خورد. شب هم به جاي اينکه بخوابد فيلم تمرينات را آناليز مي‌کرد. وقتي به او مي‌گفتيم از اين شرايط خسته نمي‌شوي مي‌گفت فکر اهتزاز پرچم ايران در دنيا اجازه نمي‌دهد راحت بخوابم». بنا تنها 10 ماه تا المپيک زمان دارد و بايد لشگري شکست خورده را تيمار و آماده اعزام به ميدان بزرگ المپيک کند. همانطور که خودش نيز بر آن واقف است مهمترين کار تجديد روحيه اين لشگر است تا تجديد قوا.


 کوتاه از ورزش ايران  

سلامتي ميناوند

بازيکن اسبق پرسپوليس با وجود واژگوني خودرويش در سلامت کامل به سر مي‌برد. به گزارش فارس، مهرداد ميناوند روز گذشته در مراسم افتتاحيه شعبه حمايت از کودکان سندروم داون شرکت کرد و پس از آن همراه دوستش راهي بابل شد تا بر سر مزار ‌هادي نوروزي حاضر شود که در نوشهر خودرو لندکروزش واژگون شد. با وجود خسارت شديد خودرو، ميناوند و همراهش در سلامت کامل هستند.

مسابقات قهرماني زورخانه‌اي آسيا

نفرات برتر رشته‌هاي ميل بازي، چرخ چمني، سنگ و کباده پنجمين دوره مسابقات ورزش‌هاي زورخانه‌اي آسيا مشخص شدند. به گزارش فدراسيون پهلواني و زورخانه‌اي، پنجمين دوره مسابقات ورزش‌هاي زورخانه‌اي قهرماني آسيا در تبريز در حال برگزاري است و تا امروز 17 مهرماه ادامه خواهد داشت. در دومين روز اين رقابتها ورزشکاران در رشته‌هاي ميل بازي، چرخ چمني، سنگ و کباده به مصاف يکديگر رفتند و با معرفي نفرات برتر به پايان رسيد. در رشته ميل بازي سيدسجاد موسوي باستاني کار همداني با 912 امتياز مقام نخست اين رشته را از آن خود کرد. عمار بصري (عراق) و احمد شکيب آزاد (افغانستان) به ترتيب با 342 و 95 امتياز مقام‌هاي دوم و سوم را از آن خود کردند و ارباب احمد خان (پاکستان) نيز با 64 امتياز بر سکوي سوم مشترک ايستاد.

ليگ فوتبال بانوان

هفته ششم ليگ برتر فوتبال بانوان با برگزاري 3 ديدار و برتري تيم‌هاي ملوان و آينده‌سازان پيگيري شد و يک ديدار نيز با تساوي به پايان رسيد. شاگردان ايراندوست در تيم فوتبال ملوان که پيش از اين فقط يک پيروزي داشتند امروز موفق شدند با شکست 3 بر صفر ايلام دومين پيروزي خود را جشن بگيرند. آينده‌سازان ميهن هم امروز با نتيجه 5 بر صفر همياري آذربايجان غربي را مغلوب کرد. با توجه به درخواست تيم فوتبال دلوار کشتي جنوب بوشهر و موافقت وحدت ايثار اين بازي به زمان ديگري موکول شد. در سومين بازي هفته نيز تيم‌هاي شهرداري سنندج و نگين اشترانکوه ازنا به تساوي بدون گل رضايت دادند.

توقع از تيم ملي تکواندو

مهدي بي‌باک مي‌گويد به همان اندازه که از تکواندوکاران انتظار کسب مدال در المپيک دارند، بايد حمايت لازم نيز صورت گيرد. مربي تيم ملي تکواندو در گفت‌و‌گو با ايسنا در خصوص تمرينات تيم ملي براي حضور در رقابتهاي گرند پري منچستر اظهار کرد: اردوها به خوبي پشت سر گذاشته شده‌اند. چند تن از ملي‌پوشان براي شرکت در رقابت‌هاي ارتش‌هاي جهان راهي کره جنوبي شده اند که از روز يکشنبه به تيم ملحق مي‌شوند و تيم تکواندو روز سه شنبه عازم مرحله ي سوم گرند پري مي‌شود. فشردگي مسابقات زياد است و ملي پوشاني که از کره جنوبي برمي‌گردند بايد در مرحله سوم گرند پري نيز مبارزه کنند. براي تمام تيم‌هاي تکواندو شرايط يکسان است و بايد با فشردگي مسابقات کنار بياييم. وي ادامه داد: تمام کشور‌هاي مطرح تکواندو در تمام تورنمنت‌ها شرکت مي‌کنند در حالي که تيم ملي ايران حضور در برخي تورنمنت‌ها را از دست داد. اما بعد از مرحله سوم گرند پري تورنمنت‌هاي کرواسي و تايلند را پيش رو داريم که به امتياز اين رقابت‌ها احتياج داريم. بي‌باک با اشاره به اينکه نبايد رسانه‌ها کاري کنند که توقع مردم از تکواندو کاران بالا برود، گفت: توجه بيش از حد رسانه‌ها به تکواندوکاران باعث بالا رفتن استرس آنها مي‌شود. اين مسئله در تمام رشته‌هاي ورزشي صدق مي‌کند. نبايد کاري کنيم که توقع از ورزشکار زياد شود زيرا اگر در المپيک نتيجه مطلوب گرفته نشود ورزشکار بعد از المپيک سرخورده مي‌شود. مسئولان وزارت ورزش و کميته ملي المپيک نيز آن طور که بايد به تکواندو رسيدگي نمي‌کنند. بازي‌هاي آسيايي، مسابقات قهرماني جهان و المپيک معيار موفقيت يک رشته ورزشي هستند که تکواندو در تمام اين رقابت‌ها موفق عمل کرده است.

نياز ژيمناستيک به برنامه‌ريزي

سرمربي تيم ملي ژيمناستيک از جوان‌گرايي تيم ملي در سال آينده خبر داد و گفت: با پشتوانه‌سازي که در ژيمناستيک صورت گرفته، ديگر تيم ملي محدود به چند نفر نخواهد بود.محمد آذرپي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: با استعداديابي خوبي که فدراسيون طي سال‌هاي اخير در رده‌هاي سني نوجوانان، جوانان و اميد ژيمناستيک انجام داده است، روند رو به رشدي در اين زمينه داشتيم به طوري که سال آينده و پس از برگزاري مسابقه‌هاي قهرماني جوانان آسيا، تيم ملي ژيمناستيک جوان خواهد شد و اکثر اين جوانان به تيم ملي بزرگسالان خواهند رسيد.

ايران در مسابقات جودوي آسيا

روز نخست از رقابت‌هاي جودو قهرماني نوجوانان آسيا با کسب سه مدال برنز براي نمايندگان کشورمان به پايان رسيد. به گزارش فارس، سه مدال برنز به جودوکاران ايران رسيد به گزارش فارس،‌ نهمين دوره رقابت‌هاي جودو قهرماني نوجوانان آسيا صبح ديروز جمعه با حضور 164 جودوکار از 22 کشور به ميزباني تايلند در بانکوک آغاز شد. تيم ايران در روز نخست اين مسابقات 5 نماينده داشت که حاصل تلاش اين جودوکاران کسب سه مدال برنز بود.

برتري ووشوي ايران مقابل چين

تيم ملي ووشوي ايران در بخش سانداي مردان در ديداري تدارکاتي مقابل تيم ملي چين به پيروزي دست يافت. سانداکاران ايران و چين امروز جمعه در آکادمي‌ووشو و در ديداري تدارکاتي به مصاف هم رفتند. در جريان اين مبارزه تماشايي که در 5 وزن برگزار شد تيم ايران به برتري 3 بر 2 دست يافت. در وزن منهاي 60 کيلوگرم، علي بختياري به عنوان نخستين سانداکار کشورمان به مصاف، «جيائو بوا» از چين رفت و با وجود تلاش فراوان شکست خورد.

در وزن منهاي 65 کيلوگرم، جعفر شيرزاد درحالي که راند نخست را به «چن شين» از چين واگذار کرد، اما در دو راند متوالي با ارائه عملکردي متفاوت به برتري دست يافت تا دو تيم در مجموع يک بر يک مساوي شوند.

در وزن منهاي 75 کيلوگرم، سجاد عباسي مبارزه‌اي تحسين‌برانگيز را از خود ارائه کرد و در دو راند مقابل «کائو شانگ هي» به برتري دست يافت و دومين برد ايران را رقم زد.

در وزن منهاي 80 کيلوگرم، يزدان ميرزايي مقابل «شو لو ين» به پيروزي رسيد تا برتري تيم کشورمان را قطعي کند. در وزن منهاي 90 کيلوگرم، آرمان بازياري برابر «وانگ ون» شکست خورد.

در نهايت تيم سانداي مردان ايران با نتيجه 3 بر 2 مقابل تيم ملي چين که قهرمان جهان محسوب مي‌شود به برتري دست يافت.

مهدي علي‌نژاد رييس فدراسيون ووشوي ايران و ايرج رحماني مديرکل هماهنگي امور استان‌هاي وزارت ورزش اين ديدار را از نزديک تماشا کردند. سانداکاران ايران و چين طي روزهاي گذشته، چهار جلسه تمرين مشترک نيز برگزار کردند.

تيم‌هاي ملي وشووي ايران و چين که قدرت‌هاي اصلي اين رشته محسوب مي‌شوند خود را براي حضور در مسابقات قهرماني جهان که 22 آبان ماه در شهر جاکارتاي اندونزي برگزار مي‌شود، آماده مي‌کنند.


 فوتبال جهان 

معرفي مربي جديد ليورپول

رسانه‌هاي انگليسي از توافق ميان يورگن کلوپ مربي مطرح آلماني سابق تيم بروسيا دورتموند و باشگاه ليورپول انگليس خبردادند و اعلام کردند کلوپ به زودي جانشين براندن راجرز مي‌شود که روز يکشنبه از سمت خود برکنار شد.

باشگاه ليورپول اين خبر را تاييد نکرد اما از برگزاري کنفرانس مطبوعاتي مهم باشگاه در روز جمعه خبرداد. رسانه‌ها اين کنفرانس را جلسه اي براي معرفي مربي آلماني دانستند. در صورت رسمي‌شدن قرارداد کلوپ‌، وي پس از فليکس ماگات دويمن مربي آلماني است که در رقابت‌هاي ليگ برتر انگليس حضور مي‌يابد. البته تجريه ماگات در باشگاه فولهام با سقوط اين تيم به دسته پايين‌تر همراه شد.

جريمه براي چلسي و آرسنال

اتحاديه فوتبال انگليس دو باشگاه چلسي و آرسنال را به پرداخت جريمه مالي محکوم کرد. به گزارش گاردين، به نظر جنجال‌هاي ديدار چلسي و آرسنال در ليگ برتر که با برتري دو بر صفر آبي‌پوشان به پايان رسيد، تمامي‌ ندارد.

پس از آنکه اتحاديه تصميم داور را در اين بازي تغيير داد و کارت قرمز گابريل را بخشيد و ديگو کاستا را 3 جلسه از همراهي چلسي محروم کرد، اين بار نيز دو باشگاه لندني را به دليل کنترل نکردن بازيکنانشان به پرداخت جريمه مالي محکوم کرد. بر اين اساس، اتحاديه فوتبال انگليس تيم ميزبان يعني چلسي را 40 هزار پوند و آرسنال را 30 هزار پوند جريمه کرد و در بيانيه‌اي اعلام کرد در صورتي که اين دو باشگاه در آينده چنين اتفاقي را تکرار کنند، با محروميت سنگين‌تري مواجه خواهند شد.

غرامت براي تماشاگران ايتاليايي

مسوولان فدراسيون فوتبال ايتاليا به تمام تماشاگراني که در بازي «باري» و «لچه» در سال 2011 شرکت کرده بودند، غرامت پرداخت کرد. به نوشته گاتزتا دلو اسپورت، ديدار باري و لچه در سال 2011 با شکست خانگي دو بر صفر باري به پايان رسيد. ديداري که محرض شد بازيکنان در آن تباني کردند. به همين خاطر، فدراسيون فوتبال ايتاليا در اقدامي‌جالب به تمام تماشاگراني که در آن بازي در ورزشگاه حضور پيدا کرده بودند، 400 يورو غرامت داد. پس از آنکه گروهي از هواداران باري پس از اين باخت تظاهرات کردند و خواهان دريافت غرامت شدند، تلاش‌شان نتيجه داد و در نهايت فدراسيون فوتبال ايتاليا متقاعد شد تا با پرداخت 400 يورو به هواداران، آنها را راضي کند.

بنا به گفته هواداران باري، روحيه و شور و هيجان فوتبالي در اين ديدار از بين رفته و آنها به همين خاطر خواهان دريافت غرامت شدند. آندريا ماسيولي، مدافع باري در آن زمان که اکنون در آتالانتا بازي مي‌کند، اعتراف کرد تيمش در آن بازي تباني کرده است و آنها از عمد شکست خوردند. پس از اين، ادعاي شجاعانه بقيه بازيکنان باري نيز اين موضوع را تاييد کردند تا تباني در اين ديدار محرض شود. لچه با برد در آن ديدار از سقوط به دسته پايين‌تر نجات يافت و قرار بود به همه بازيکنان باري 300 هزار يورو پرداخت شود ولي به يکباره اين مبلغ به 200 هزار يورو کاهش يافت تا بازيکنان باري نيز تباني را رسانه‌اي کنند.

باشگاه لچه اکنون به سري C فرستاده شده و با 12 امتياز منفي، کارش را در اين ليگ آغاز کرده است و مسئولان اين تيم نيز به پرداخت جريمه نقدي سنگيني محکوم شدند. تباني در فوتبال ايتاليا يک موضوع جدي است که در سال‌هاي گذشته باعث جنجال زيادي در اين کشور شده است. در معروف‌ترين اتفاق فوتبالي درباره تباني در ايتاليا که به کالچوپولي معروف است، يوونتوس به سري B فرستاده شد و در ادامه توانست به سطح اول بازگردد.

يونتوس نگران مرواريد سياه

پل پوگبا مهاجم فرانسوي تيم يووه که دو روز پيش اردوي تيم ملي فرانسه را به خاطر مصدوميت ترک کرد احتمال دارد بازي بسيار حساس تيمش برابر اينتر را از دست دهد.

ناخرسندي دونگا از شکست برزيل

سرمربي تيم ملي برزيل مي‌گويد تيمش مستحق شکست برابر شيلي نبوده است.به گزارش ايسنا به نقل از گلوبوي برزيل، تيم ملي برزيل در اولين ديدار خود در انتخابي جام جهاني روسيه با دو گل برابر شيلي شکست خورد تا مانند آرژانتين، رقيب هميشگي خود شروع بدي در اين رقابت‌ها داشته باشد.

کارلوس دونگا سرمربي تيم ملي برزيل پس از شکست تيمش برابر شيلي گفت: بازي تا وقتي گل اول را دريافت نکرده بوديم، متعادل و برابر بود ولي به يکباره همه چيز تغيير کرد. در حالي که آماده مي‌شديم دروازه حريف را باز کنيم،‌ روي يک غفلت دروازه‌مان باز شد. به هيچ وجه مستحق باخت در اين ديدار نبوديم و از اين شکست خيلي هستيم.

در نيمه اول تلاش کرديم با حفظ توپ، کنترل مسابقه را در دست بگيريم و فکر کنم در اين زمينه موفق هم بوديم. شيلي در نيمه نخست موقعيت خاصي نداشت و ما برابر تيم قهرمان کوپا نمايش خوبي داشتيم. در نيمه نخست، دو تيم کاملا برابر بودند. در نيمه دوم چند ضدحمله خطرناک را روي دروازه شيلي ترتيب داديم و نزديک بود به گل برسيم ولي در زدن ضربات نهايي بي‌دقت بوديم و همين باعث شد نتوانيم به گل برسيم. فکر مي‌کنم دو تا سه موقعيت گل داشتم که مي‌توانستيم به گل برسيم. سرمربي تيم ملي برزيل در ادامه گفت: فکر مي‌کنم تيم تحت هدايت خورخه سامپائولي در نيمه دوم خوش شانس بود و توانست به پيروزي برسد.