نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

دبير کل حزب مردم‌سالاري در مراسم بازتاسيس انجمن اسلامي‌دانشجويان دانشگاه دامغان:
عده‌اي نمي‌خواهند دانشجويان در مسائل سياسي جامعه فعال باشند
دکتر احسان شريعتي: دانشگاه نماد شعور و اخلاق جامعه است
استاندار سمنان:
رفع موانع توليد و برخورد با سفته‌بازي براي رونق اقتصادي ضروري است


امنيت پايدار موجود، مرهون تلاش‌هاي شبانه‌روزي پرسنل خدوم نيروي انتظامي‌ است


اثبات وقفيت يکي از رقبات موقوفه باغ وقفي گرمسار


با حضور فرماندارشهرستان ميامي‌از 15 هنرمند‌ تجليل شد


بازگشت پيكر دو جانباخته زن شاهرودي حادثه مسجدالحرام


خبر


يادداشت


لزوم مجازات عاملان بي‌اعتمادي مردم به مسوولان


 دبير کل حزب مردم‌سالاري در مراسم بازتاسيس انجمن اسلامي‌دانشجويان دانشگاه دامغان:
 عده‌اي نمي‌خواهند دانشجويان در مسائل سياسي جامعه فعال باشند 
 دکتر احسان شريعتي: دانشگاه نماد شعور و اخلاق جامعه است

دبير کل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه دانشجويان بايد مرجع فکري همه مردم باشند، گفت: مردم بايد از دانشجويان بپرسند که در انتخابات به چه شخصي رأي مي‌دهند نه اينکه دانشجويان براي اين موضوع به مردم مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار ما از دامغان، دکتر مصطفي کواکبيان سه‌شنبه شب در آئين باز تأسيس انجمن اسلامي‌ دانشگاه دامغان در جمع رئيس، اساتيد و دانشجويان در محل تالار انديشه اين دانشگاه با ابراز خرسندي از بازتاسيس انجمن اسلامي ‌دانشجويان دانشگاه دامغان پس از 6 سال و تبريک بازگشايي اين انجمن و تشکر از مسوولان دانشگاه دامغان به نقش و جايگاه دانشگاه و دانشجويان در آگاه‌سازي جامعه پرداخت و افزود: دانشجويان ما بايد با هوشياري و ذکاوت سياسي بتوانند کار را به پيش ببرند.

وي ضمن خوش آمدگويي به دکتر احسان شريعتي گفت: خانواده شريعتي نقش برجسته‌اي در انقلاب داشته‌اند از استاد محمدتقي شريعتي گرفته تا معلم شهيد انقلاب دکتر علي شريعتي و همچنين دايي دکتر احسان يعني شهيد شريعت رضوي که از جمله دانشجويان شهيد 16 آذر 1332 بود همگي در پيشبرد اهداف انقلاب نقش داشته‌اند.

کواکبيان در ادامه تصريح کرد: يکي از نکاتي که دانشجويان مي‌توانند در عرصه‌هاي سياسي حضوري پر رنگ داشته باشند اين است که اين تشکل پويا و زنده در انتخابات ليست ارائه دهد و در اين عرصه سياسي مشارکت کند.

نماينده مجلس هشتم با اشاره به سخنان امام راحل و مقام معظم رهبري يادآور شد: دستهايي در کار است که نمي‌خواهند دانشجويان در مسائل سياسي جامعه فعال باشند و مي‌خواهند دانشجويان را از سياست دور کنند که بايد با نهايت آرامش و نظم و برنامهريزي دقيق بتوانيم حضور دانشجويان را در عرصه سياسي بهتر از گذشته شاهد باشيم.

اين چهره اصلاح‌طلب با بيان اينکه دانشگاه‌هاي ما نبايد شعبه‌اي از احزاب باشد، اظهار داشت: انجمن‌هاي اسلامي ‌دانشگاه‌ها بايد با تدبير و برنامه‌ريزي خاص بتوانند به اهداف خود بپردازند و در عرصه‌هاي سياسي حضوري به جا و پر رنگ داشته باشند.

کواکبيان اضافه کرد: انجمن اسلامي‌دانشجويان بايد داراي يک حرکت تشکيلاتي باشند و براي امور خود وقت بگذارند.

وي آگاهي‌بخشي، آموزش و تحليل مسائل سياسي روز را از مهمترين موضوعات حرکت تشکيلاتي دانست و از انجمن اسلامي‌دانشگاه دامغان خواست به اين مؤلفه‌ها توجه و آن را در سرلوحه کارهاي خود قرار دهند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به اينکه امروزه هيچ چيزي قابل سانسور نبوده و نيست، افزود: ما هرگز ادعا نداريم به همه آرمان‌ها دست پيدا کرديم بلکه اميدواريم باز تأسيس انجمن اسلامي ‌در دانشگاه اين حرکت و سير را دنبال تا بتوانيم به اهداف و آرمان‌هاي مورد نظر خودمان دست پيدا کنيم.

وي خاطر نشان کرد: دانشجويان ما مي‌توانند در بيرون از دانشگاه عضو هر حزب و گروهي باشند ولي در دانشگاه‌ها نبايد حزبي ايجاد و يا شعبه‌اي از احزاب به وجود آيد.

نماينده سابق شهرستان‌هاي سمنان، مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي‌با اشاره به سخني از امام خميني (ره) تصريح کرد: نام و وجود انجمن اسلامي‌ تکليف‌آور است و اين انجمن بايد در چارچوب آموزه‌هاي دقيق ديني و اسلامي‌حرکت کند و اين موضوع را بايد به صورت ويژه مورد توجه قرار دهند.

وي در پاسخ به پرسش‌هاي دانشجويان به بحث مذاکرات هسته‌اي پرداخت و اظهار داشت: يکي از افتخارات تيم مذاکره کننده هسته‌اي اين است که نظام به آنان اعتماد کرد و آنان نيز با حمايت نظام و رهبري انقلاب کار خود را دنبال کردند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هشتم اضافه کرد: در اين شرايط بايد اجماع داخلي صورت گيرد چون نظام و رهبر فرزانه انقلاب بارها از اعضاي تيم مذاکره کننده هسته‌اي حمايت خودشان را اعلام کردند.

وي يادآور شد: ما هرگز ادعا نداريم که به همه امتيازات در بحث مذاکرات هسته‌اي دست پيدا کرديم لذا ناچاراً بعضي از محدوديت‌ها را بايد داشته باشيم.

عضو هيات علمي‌ دانشگاه علامه طباطبايي تهران خاطر نشان کرد: در بحث مذاکرات هسته‌اي به نتايج و ثمرات خوبي نيز دست يافته‌ايم که رفع و برداشتن تحريمها از نکات مثبت و قوت اين نتايج مهم و حساس به شمار مي‌آيد.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري در پاسخ به يکي ديگر از سوالات دانشجويان به انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي‌اشاره داشت و افزود: در مجلس بايد يک خانه تکاني جدي انجام شود.

وي اضافه کرد: 12 سال است آقايان اصولگرا جاي خوش کردند که بايد بروند نفسي تازه کنند شايد فضا بهتر شود.

کواکبيان يادآور شد: استيضاح وزير راه نوعي شکست سياسي براي استيضاح‌کنندگان بود که يک وزير با وظايف فني توانست از پس يک استيضاح سياسي برآيد و توانست از مجلس راي اعتماد کسب کند. اين چهره اصلاح‌طلب مجلس هشتم با بيان اينکه هشت سال دوران رياست جمهوري احمدي‌نژاد حاصل آن شده بابک زنجاني، اظهار داشت: تورم و رکود امروز جامعه را افرادي به گردن دولت دکتر روحاني مي‌اندازند. ولي نمي‌دانند احمدي‌نژاد چه بلايي به سر مردم و کشورمان آورده است و از سويي امروز نشاني و آدرس غلط به مردم مي‌دهند.

دکتر احسان شريعتي: دانشگاه نماد شعور و اخلاق جامعه است

موسس بنياد دکتر علي شريعتي نيز در اين آئين به بحث هويت و نقش دانشجو در جامعه پرداخت و افزود: دانشگاه نماد شعور و اخلاق جامعه محسوب مي‌شود.

دکتر احسان شريعتي يادآور شد: دانشگاه مهمترين پايگاه است که در بحث منافع ملي واکنش نشان مي‌دهد.

وي از دانشگاه به عنوان نهاد فرهنگ و علم و آگاهي در جامعه ياد و تصريح کرد: دانشگاه‌هاي ما محل تمرين فرهنگ‌ها و تربيت انسان‌ها بوده که در هدايت و آگاه سازي جامعه نقش مهم و تأثيرگذار دارد.

فرزند معلم شهيد دکتر علي شريعتي اضافه کرد: امنيت و فضاي فکري از مهمترين موضوعاتي بوده که بايد در دانشگاه‌هاي ما وجود داشته باشد.

وي خاطر نشان کرد: دانشجو و دانشگاه بايد هر دو احساس مسئوليت کنند که بتوانند از آرمان‌هاي انقلاب و جامعه مدني دفاع و پاسداري کنند.

وي گفت: با ايجاد و راه‌اندازي مجدد انجمن اسلامي‌دانشگاه دامغان اين فرصت به وجود آيد که دانشجويان بتوانند احساس مسئوليت و ورود به موضوعات سياسي را در خود تقويت کنند و در دفاع از جامعه مدني گام‌هاي مثبت و سازنده بردارند.

در اين آئين ابتدا دکترعبدالعلي بصيري رئيس دانشگاه دامغان به بيان خيرمقدم حاضران پرداخت و مسعود حاجياني از اعضاي انجمن اسلامي‌دانشگاه دامغان بيانيه اين انجمن را قرائت و مطالبي بيان کرد.

اجراي کليپ و سرود و بريدن کيک به مناسبت باز تأسيس انجمن اسلامي ‌دانشگاه دامغان از ديگر برنامه‌هاي اين آئين بود.


 استاندار سمنان:
 رفع موانع توليد و برخورد با سفته‌بازي براي رونق اقتصادي ضروري است  

استاندار سمنان رفع موانع توليد و برخورد با سفته‌بازي را براي رونق اقتصادي ضروري برشمرد .

به گزارش روابط عمومي‌ استانداري سمنان، محمد وکيلي با بيان اينکه در دو سال گذشته بيش از صد جلسه کاري و يا بازديد از مراکز توليدي داشتيم ودر اين رابطه همه دستگاههاي اجرايي مرتبط و بانک‌هاي مرتبط با هر واحد توليدي با حضوري فعال ما را در امر حمايت از توليد همراهي مي‌کردند .

وي با بيان اينکه خوشبختانه تعدادي از اين واحدها که در حال تعطيلي بود از تعطيلي آن جلوگيري به عمل آمد و تعدادي از واحدها هم که زير ظرفيت کار مي‌کردند با ترزيق نقدينگي به ظرفيت رسيدند گفت‌: تعدادي از واحدهاي توليدي که با ظرفيت کامل کار مي‌کردند با حمايتهاي صورت گرفته موفق به افزايش ظرفيت شدند.

مهندس وکيلي با ابراز نگراني از وضعيت برخي واحدها گفت‌: برخي از اين واحدهاي توليدي مشکل مديريت دارند که کهولت سن يکي از اين مشکلات است .

وي افزود: تلاش ما اين است که تجربه مديريت دولتي را تکرار نکنيم و در اين رابطه با توانمند‌سازي مديران اين واحدها زمينه اداره واحدها توسط خود آنها را فراهم مي‌کنيم که در اين رابطه دو واحد بزرگ وجود دارد که صرفا مشکل مديريت دارند و هنوز نتوانستيم به سرانجام برسانيم .

استاندار سمنان با بيان اينکه در اين بخش اقدامات خوبي در استان صورت گرفته و من نتايج را مثبت ارزيابي مي‌کنم گفت‌: خيلي از واحدها مشکل تامين اجتماعي داشتند که از سازمان تامين اجتماعي خواستيم در رابطه با پرداخت حق بيمه با اين واحد‌ها مساعدت و همکاري بيشتري داشته باشند .

وي بدهي واحدهاي توليدي بابت آب‌، برق و گاز را از ديگر مشکلات مالي اين واحدها عنوان کرد و افزود‌: در اين رابطه نيز از شرکت‌هاي آب و فاضلاب‌، برق و گاز درخواست کرديم با تقسيط در وصول مطالبات با اين واحدها که دچار مشکل شده‌اند همراهي کنند .

رئيس شوراي حمايت از سرمايه گذاري استان بدهي مالياتي واحدهاي توليدي را از ديگر مشکلات اين واحدها برشمرد و اظهار داشت‌: در بخش امور مالياتي برخي واحدها که بايد ماليات ارزش افزوده را پرداخت مي‌کردند با تعامل صورت گرفته با امور مالياتي توانستيم آن را به روز کنيم .


 امنيت پايدار موجود، مرهون تلاش‌هاي شبانه‌روزي پرسنل خدوم نيروي انتظامي‌ است 

فرماندار سمنان به مناسبت هفته نيروي انتظامي ‌با حضور در ستاد انتظامي‌ شهرستان‌ با فرماندهي و معاونان و روساي انتظامي ‌و فرماندهان پاسگاه‌هاي شهرستان سمنان ديدار وبا تبريک اين هفته به پرسنل خدوم انتظامي ‌شهرستان گفت: امنيت پايدار موجود مرهون تلاش‌هاي شبانه‌روزي پرسنل خدوم نيروي انتظامي ‌است. به گزارش روابط عمومي ‌فرمانداري سمنان، سيد عباس دانايي با ابراز رضايت عمومي ‌مردم از ارائه عملکرد نيروي انتظامي‌ در ارائه خدمات امنيتي و انتظامي ‌به مردم شهرستان سمنان گفت: عنوان برتري استان و شهرستان سمنان در خصوص برقراري امنيت در کل کشور نشان دهنده تلاش وارائه خدمات مناسب دستگاه‌هاي ذيربط و بويژه نيروي انتظامي‌ است. وي وجود نيروهاي دلسوز و صادق در بدنه اين دستگاه‌ها را از عوامل اصلي کسب اين موفقيت بزرگ در کشور دانست وگفت:‌ يکي از ويژگي‌هاي شهرستان سمنان، بالا بودن شاخص‌هاي امنيت در بخش‌هاي مختلف منجمله جذب ‌سرمايه‌گذاري در بخش خصوصي است. سيد‌عباس دانايي فرماندار و رئيس شوراي تامين شهرستان سمنان با اشاره به فرهنگ بالاي مردم در مشارکت و تعامل با نيروي انتظامي‌تصريح کرد: مشارکت بالاي مردمي‌ عاملي مهم در استقرار امنيت پايدار در حوزه شهرستان است. سرهنگ حسيني فرمانده انتظامي ‌شهرستان سمنان نيز با ارائه گزارشي از برنامه‌هاي اجرا شده در هفته نيروي انتظامي‌ در سطح شهرستان گفت: نيروي انتظامي‌با تعامل و همکاري مناسبي که بين دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان و بويژه فرمانداري دارد در مسير خدمت به مردم و برقراري نظم و امنيت همواره اهتمام ويژه‌اي داشته به گونه‌اي که در مهرماه امسال شاهد کاهش 6 درصدي سرقت‌ها در شهرستان بوده‌ايم. وي با اشاره به اصل پيشگيري در کاهش سرقت‌ها گفت تلاش ما بر اين است که به هيچ عنوان نبايد اموال مردم در دست سارقان باشد وي تصريح کرد کشف يک تن مواد مخدر در شهريورماه امسال و افزايش 180 درصدي کشف در بخش‌هاي مختلف حاصل تلاش شبانه‌روزي خادمان مردم در نيروي انتظامي ‌است.


 اثبات وقفيت يکي از رقبات موقوفه باغ وقفي گرمسار 

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان از اثبات وقفيت يکي از رقبات موقوفه باغ وقفي شهرستان گرمسار در محاکم قضائي خبر داد. به گزارش روابط عمومي ‌و اطلاع‌رساني اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان، حجت‌الاسلام رضا نفري گفت: طرح دعوي بدوي موقوفه باغ وقفي شهرستان گرمسار عليه احدي از متصرفين يکي از رقبات موقوفه مذکور مبني بر اثبات وقفيت اين رقبه، توسط محاکم قضائي بررسي و رأي دادگاه مبني بر اثبات وقفيت اين رقبه صادر گرديد. وي ضمن اعلام اين خبر افزود: اين پرونده که عليه يکي از متصرفين موقوفه در محاکم قضائي شهرستان گرمسار تشکيل شده بود در مرحله اول با صدور رأي به نفع موقوفه فوق‌الذکر به تصدي اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان گرمسار پايان يافت و پس از تقاضاي تجديد نظر توسط خوانده دعوي بدوي در دادگاه تجديد نظر و ديوان عالي کشور نيز مورد تأئيد قرار گرفت.

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان يادآور شد: دفاع از حقوق موقوفات و عمل به نيات واقفين خيرانديش يکي از وظايف ذاتي مجموعه اوقاف است که در اين زمينه سعي ما بر اين است تا به نحو احسن از موقوفات حفاظت و حراست کنيم.


 با حضور فرماندارشهرستان ميامي‌از 15 هنرمند‌ تجليل شد 


با حضور مهندس احمد قاضي، فرماندارشهرستان ميامي از تلاش هنرمندان اين شهرستان در سالن نمايش‌هاي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ تجليل شد. فرماندار ميامي ‌در اين مراسم گفت: با وحدت رويه و همدلي و همياري اهالي فرهنگ مي‌توان گام‌هاي اساسي در راستاي رشد و اعتلاي فرهنگ و هنر اين شهرستان برداشت. قاضي تصريح کرد: مي‌توان هنر تئاتر را به‌عنوان انديشه، فرهنگ و آگاهي يک جامعه محسوب کرد و با برطرف کردن مشکلات اين حوزه هنري فرهنگ و هنر در جامعه را ارتقا داد.

در اين مراسم که مسئولان فرهنگي، هنرمندان و فعالان عرصه تئاتر حضور داشتند از تلاش يک‌ساله 15فعال عرصه هنري شهر ميامي ‌تجليل شد.

 


 بازگشت پيكر دو جانباخته زن شاهرودي حادثه مسجدالحرام 

جانشين مديرکل حج و زيارت استان سمنان گفت: پيكر پاك دو تن از حجاج شاهرودي كه در حادثه سقوط جرثقيل در مسجد‌الحرام جانباخته بودند، پس از طي چند روز كار شناسايي در عربستان، صبح امروز وارد كشور شد.

سيدعلي ميرقاسم‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر اظهار کرد: سه تن از حجاج شاهرودي از استان سمنان در حج امسال در حادثه سقوط جرثقيل در مسجد‌الحرام جان خود را از دست داده بودند كه پيش از اين پيكر عليرضا عامري از جان‌باختگان آن حادثه وارد كشور شد و در زادگاهش شاهرود خاك سپرده شد.

وي همچنين ادامه داد: پيكر پاك دو تن ديگر از جان باختگان به نام‌هاي فاطمه دامغاني و كبري بيگم ميرغفوري نيز پس از طي چندين هفته كار شناسايي شب گذشته با پرواز ساعت 23 به وقت عربستان به ايران انتقال داده شد.

جانشين مديرکل حج و زيارت استان سمنان اضافه كرد: پيكر پاك اين دو جانباخته‌، پس از انجام آزمايشات پزشكي در بهشت زهرا(س) و تحويل به استان، و با حضور مردم داغدار و مصيبت ديده استان و جمعي از مسوولين در شهرستان شاهرود تشييع خواهد شد.

ميرقاسم‌پور با بيان اينكه تا‌كنون پيكر پاك 5 تن از 7 جانباخته حادثه مكه و منا از استان سمنان وارد كشور و تشييع شده است، گفت: پيش از اين پيكر پاك مرحوم عليرضا عامري از شاهرود جانباخته حادثه سقوط جرثقيل و پيكر مطهر مرحوم علي صرفي و حجت‌الاسلام نصرت‌الله واحدي از جان باختگان حادثه منا به ايران منتقل و در استان تشييع شده بود.

وي اظهار كرد: پيكر پاك دو تن ديگر از حجاج امسال اين استان كه در فاجعه منا كشته شده‌اند به نام‌هاي مجيد يونسيان و سيد حميد‌رضا حسيني، هنوز به كشور منتقل نشده است، اگر چه نام اين دو زائر بيت‌الله الحرام که از طريق کاروان‌هاي خارج استان‌ به سرزمين وحي اعزام شدند، در ليست جان‌باختگان فاجعه منا قرار دارند ولي از نظر ما اين دو هنوز مفقودالاثر هستند.


 خبر 

گردهمايي معاونين آموزش متوسطه مناطق استان سمنان

گردهمايي معاونين آموزش متوسطه استان در مرکز آموزشي ‌رفاهي فرهنگيان ‌شهميرزاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش‌و‌پرورش استان سمنان‌، در اين جلسه مدير کل آموزش‌و‌پرورش با توجه به نامگذاري سال تحصيلي 95-94 با شعار «نماز سرچشمه خوبي‌هاست» بر تحقق اين شعار در آموزش‌و‌پرورش استان تأکيد كرد.

جهان گفت: معاونين آموزش متوسطه تلاش نمايند نماز جماعت در کليه مدارس استان با شکوه برگزار شود.

وي با اشاره به موفقيت‌هاي آموزش‌و‌پرورش استان در حوزه‌هاي آموزشي وپرورشي‌،از زحمات همکاران تقدير و تشکر نمودند و بر اجراي کيفي برنامه‌ها در سطح مدارس تأکيدكرد.

در ادامه فولاديان معاون آموزش متوسطه با تشريح برنامه‌هاي اين حوزه در سال تحصيلي و تهيه نرم‌افزار برنامه‌هاي اين حوزه خبر داد. در ادامه گردهمائي روساي ادارات به تشريح و تبيين برنامه‌هاي خود در سال تحصيلي 95-94 پرداختند.

آغاز اجراي طرح ملي مسافر کاشانه‌هاي روستايي در استان سمنان

همزمان با روز ملي روستا‌، اجراي طرح ملي مسافر کاشانه روستايي در استان سمنان در مهديشهر آغاز شد. اين طرح که در قالب برنامه منظومه‌هاي گردشگري روستايي کشور اجرا مي‌شود‌، شامل 30 روستاي هدف گردشگري در کشور است که استان سمنان با اجراي آن‌، نخستين مسافر کاشانه روستايي کشور را بنا کرد . مدير کل بنياد مسکن انقلاب اسلامي‌استان سمنان در بازديد از روند اجراي اين طرح در روستاهاي کوليم و کاورد شهرستان مهديشهر به خبرنگاران گفت‌: طرح مسافرکاشانه را با هدف ايجاد اشتغال پايدار و توسعه گردشگري روستايي اجرا مي‌شود . غلامحسن بنازاده افزود‌: در قالب اين طرح‌، تامين زمين مورد نياز روستائيان براي احداث بناهاي مقاوم و متناسب با سيماي بومي‌ روستاها انجام شده است. به گفته وي‌، با همکاري سازمان‌هاي منابع طبيعي و ثبت اسناد و املاک‌، زمين‌هاي ملي و زمين‌هاي شخصي پس از تملک بر‌اساس طرح‌هادي روستاها تفکيک و با شرايط مناسب به ساکنان هر روستا واگذار مي‌شود. معاون بازسازي مسکن روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي‌استان سمنان هم با تشريح روند ساخت مسافرکاشانه‌هاي روستايي گفت‌: اين طرح ملي در راستاي ترويج ساخت خانه‌هاي مقاوم روستايي بر اساس الگوي بومي‌و به منظور ايجاد اقامتگاه‌هاي گردشگري با مشارکت خود روستائيان اجرا مي‌شود. حسن نورانيان افزود‌: متقاضيان اجراي اين طرح علاوه بر 15 ميليون تومان وام چهار درصد مقاوم‌سازي مسکن روستايي، از دو تا سه برابر اين تسهيلات براي ساخت مسافر کاشانه‌ها و نيز يک ميليون و پانصد هزار تومان تسهيلات بلاعوض براي نماسازي بومي‌ و محلي آن بهره‌مند مي‌شوند.


 يادداشت 
نويسنده : ابوالقاسم کواکبيان

فراهم کردن شرايط مساعد براي روستاييان

پانزدهم مهر‌ماه به دليل اهميت خاص روستاها و به علت نقشي که در توليد مواد غذايي دارند با آن آب و هواي تازه و بدون دود و قيل و قال زندگي شهري بنام روستا نامگذاري شده است.

در روزگار نه چندان دور بخش اعظم جمعيت اين مرز و بوم در روستاها مي‌زيستند به طوريکه کشورمان در نيم قرن گذشته داراي هفتاد هزار روستا بوده است متاسفانه در سالهاي اخير يک تغيير کلي در بافت جمعيتي بوجود آمد گر چه در حومه شهرهاي بزرگ صدها شهرک کوچک و بزرگ بوجود آمده است ولي به طور کلي اغلب روستاهاي ما خالي از سکنه شدند البته بعضا در برخي از روستاها . براي مثال روستاهاي نورآباد فارس يا قرچک ورامين آنقدر جمعيت روستا زياد شده است که شکل روستا را دگرگون کرده و به شهر تبديل شده‌اند.

به هر حال مهاجرت وسيعي از روستاييان به شهرها صورت گرفت به طوري که روستاهاي کوچک مبدل به شهر و شهرستان شدند و به طور کلي مهاجرت از روستا به شهر و از شهر به شهرستان و از شهرستان به کلانشهرها و پايتخت و از آنجا نيز به کشورهاي ديگر با سرعت فوق‌العاده‌اي انجام شد و از طرفي آناني که تازه بدوران رسيده و صاحب مال و منال زياد شدند و از زندگي شهري و آلايندگي آن خسته شده بودند براي نابود کردن ته مانده کشاورزي به طبيعت بازگشتند و تحت عنوان جنگل‌خواري، کوه‌خواري، درياخواري، دشت و دمن‌خواري و در يک کلام روستا‌خواري اقدام به ساخت ويلاهاي مجلل کردند و در کنار مهاجرت آسيب‌رسان رجعت ويران کننده در روستا داشتيم.

براي اثبات اين مدعي که تا چه ميزان باعث خسران و نابودي کشاورزي و دامداري شده همين بس که بدانيم سالانه ميليون‌ها تن گندم و ميليون‌ها تن ديگر خوراک دام از خارج کشور وارد مي‌کنيم و توليدات مواد غذايي داخلي ما بجاي غذاهاي اوريژينال بکر و اصيل اقدام به تهيه غذاها مصنوعي و مرغ‌هايي مي‌کنيم که به زور هورمون طي چهل و پنج روز تا سه کيلو وزن پيدا مي‌کنند.

ممکن است گفته شود امکانات رفاهي زيادي براي روستاييان فراهم شده است اما با کمال تاسف بايد گفت اين امکانات رفاهي ناقص نيز به مهاجرت کمک بيشتري کرده است زيرا احداث جاده و ديگر مظاهر تمدن باعث شده روستاييان از کار سخت در مزارع دست کشيده و به شهرها هجوم بياورند.

براي مثال در استان خودمان که يک استان کويري است بويژه از اطراف مرکز استان روستاهايي چون بيابانک، جام، دوزهير، اسدآباد، افتر، اروانه، عبدل آباد، لاسجرد، حتي روستاهاي شمالي مثل پرور، کاورد، شلي... افراد به شهر مهاجرت کرده و اغلب به جاي توليد مواد غذايي به کارهاي خدماتي پرداخته و خود مصرف‌کننده شده‌اند.

نگارنده از همه مسئولين و دست‌اندرکاران تقاضا دارم اول آنکه با طراحي يک برنامه منسجم و تدوين قوانين کارآمد و با پشتوانه بطور عملي کاري کنند کارستان که ديگر هيچ روستايي رغبت نکند به شهر مهاجرت کند و اجازه ندهند روستاهاي ما به ويرانه‌اي مبدل شود.

در کنارشان اجازه ندهند زمين‌هاي مزروعي و طبيعي ما به دست يک عده سرمايه‌دار مبدل به ويلاهاي تفريحي شود.

همان روستاييان با کليه امکانات رفاهي در روستا بمانند و اقدام به توليد مواد غذايي براي سير کردن شکم خود و خانواده خود و ساير هموطنانش باشند، دوم اگر هم قرار است کساني به روستا بازگشت نمايند همانا افراد سالخورده و بازنشسته هستند که با رجعت به روستاها که بتوانند از يک زندگي پاک و سالم و بي‌دغدغه برخوردار شوند در کنارش اقدام به نگهداري و پرورش مرغ و خروس و گاو و گوسفند نمايند.

براستي اين ده‌ها ميليون جمعيت ساکن کلان شهرها بويژه در شهر تهران چه گلي به سر اقتصاد ما مي‌زنند به جز اينکه اکثرا مصرف کننده مواد غذايي توليد شده از اطراف و اکناف کشور هستند و روزانه هزاران تن مواد غذايي را مي‌بلعند خلاصه اگر کشور ما بخواهد از شر فروش نفت و تک محصولي نجات يابد چاره‌اي ندارد تا مردم را تشويق کند در روستاهاي خود بمانند و اقدام به توليد هر چه بيشتر مواد غذايي نمايند لذا طبق نظر همه اقتصاددانان ملتي موفق است که آنچه خود توليد مي‌کند مصرف کند در غير اين صورت نيازمند ديگران است.


 لزوم مجازات عاملان بي‌اعتمادي مردم به مسوولان 
نويسنده : يحيي‌زاده

جاي ترديد نيست که تمامي مسوولين از صدر تا ذيل مستقيم ‌يا غيرمستقيم منتخب مردم هستند و مردم منتخبين خود را بر‌اساس ديدگاه‌ها و برنامه‌هاـ که همان شعارها و تبليغات انتخاباتي آنان که مر قانون اساسي باشد- برمي‌گزينند و آنان را بر کرسي قدرت مي‌نشانند تا پاسخگوي مطالبات و نيازهاي مردم در ابعاد‌؛ سياسي، اقتصادي، اجتماعي به خصوص در حوزه فرهنگي «چون اخلاق و ارزش‌هاي انساني و اسلامي» باشند و در راستاي تحقق بخشيدن به قول و وعده‌هاي خود تلاش نمايند.

بايد دانست که مسوولين «‌يا منتخبين مردم» از‌يک طرف و مردم «‌يا انتخاب‌کنندگان » از طرف ديگر نسبت به هم تعهد و مسووليت دارند،که رأي‌دهندگان «‌يعني مردم» پس از انجام انتخابات نسبت به منتخبين خود تعهدش را انجام داده است. اما طرف مقابل«منتخبين مردم،‌يعني مسوولين» اگر بر‌اساس تعهدات (برنامه‌ها و وعده‌ها‌يا شعارهاي انتخاباتي) خود عمل نکنند، پيمان شکني کرده و اگر قصور نمايند‌يا خلاف تعهد عمل نمايند، خلف وعده کرده ‌و قابل پيگيري مي‌باشد.

گرچه ذهن و خاطره مردم «خود»، به قضاوت خواهد نشست ‌و حداقل ضمن کوبيدن بر طبل رسوايي متخلف، جزاي او را در انتخابات بعدي خواهند داد اما دستگاه‌هاي ذيربط‌؛ «دستگاه‌هاي نظارتي و قضا » در برخورد با خاطيان بر‌اساس مسووليت قانوني و تعهدي که نسبت به مردم دارند (چون اين مسوولين‌يعني دستگاه‌هاي نظارتي و قضا نيز مستقيم ‌يا غيرمستقيم منتخب و کارگزار مردم هستند) موظفند، تا متخلفين و مجرمين را تحت پيگرد قانوني قرار دهند لذا مسوولين‌يا افرادي که بايد خادم و کارگزار ملت باشند و بر‌اساس مسووليت پذيرفته شده که خود آنان«متقاضي و درخواست دهنده آن پست بوده و ملت نيز بر آنان منت گذاشته و اين پست‌ يا مسووليت را به آنان واگذار کرده‌اند» وظيفه دارند تا در جهت تأمين‌؛ معيشت و سلامت، بهداشت و درمان، آموزش‌و‌پرورش، رفاه و سرگرمي ‌و فراهم ساختن شرايط و زمينه سازي در جهت پيشرفت و توسعه همه جانبه مردم تلاش کنند.

اما چنانچه بعضي‌ها به سهو، بدون برنامه و بدون بهره‌وري از خرد جمعي و افراد ذي‌صلاح، کاردان، خودکامه و انحصارطلبانه‌ با سرنوشت مملکت و ملت بازي کنند و از اين بدتر با قانون‌شکني و قانون‌گريزي خلاف قانون عمل نمايند و مايه سيه‌روزي و تيره‌بختي ميهن و ملت شوند و موجبات آسيب‌هاي اجتماعي در ابعاد‌؛ معيشت و سلامت، بهداشت و روان، فرهنگ و ارزش‌هاي ديني و اخلاقي و بحران آفريني در مسائل اجتماعي و روابط خارجي و داخلي و امنيت و آرامش و آسايش و... را فراهم سازند. که تبعات سوء اين آسيب‌ها «که به علت عدم مديريت‌يا سوء‌مديريت حاصل شده‌يا مي‌شود. » هم چون مريضي و پريشان حالي، مرگ وميرهاي زودرس و غيرمترقبه، رواج دروغ، فسادهاي مالي، فحشا، تجاوز به حقوق شهروندي، بي‌نظمي، روابط ظالمانه و بي‌عدالتي، فاصله طبقاتي، عدم امنيت، قانون‌شکني و قانون‌گريزي، ‌يأس و نااميدي و... لطمات غير قابل جبران را در پي خواهد داشت. چه کسي بايد پاسخگو باشد؟

اما اکنون بعضي‌ها که در اجراي برجام « برنامه جامع اقدام مشترک »- که خواست اکثريت قاطع ملت آگاه، سلامت، مظلوم و صبور ايران اسلامي، نخبگان ،کارشناسان غيروابسته و مستقل، اکثريت نمايندگان «که نماينده و مدافع واقعي حقوق ملت مي‌باشند» و همه دلسوزان به ملک و ملت، به خصوص رهبر معظم انقلاب، مراجع و بزرگان مذهبي مي‌باشد- سنگ‌اندازي مي‌کنند و بر نافرجام ماندن برجام - که حاصل دو سال تلاش ديپلماتيک عزيزان سياستمدار متدين و دلسوز کشور و مردم با ديپلماسي بخردانه و عزت‌مدارانه‌ مي‌باشد- پاي مي‌فشارند، تا باز هم ايران و ايراني در تباهي و سيه‌روزي بمانند، که شايد بتوانند خود و کساني که موجب اين نابساماني‌ها شده‌اند را تبرئه کرده و از پاسخگويي و محاکمه در اذهان عمومي‌و دستگاه‌هاي نظارتي و قضا نجات دهند. آري آنچه گفته شد سبب بي‌اعتمادي مردم نسبت به مسئولين و موجب آسيب و تهديد نظام خواهد شد.