نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

با نصب 27دوربين نظارت تصويري و اجراي 9/16 کيلومتر فيبرنوري محقق شد
هوشمندسازي صددرصدي نگين پايتخت


آمادگي کامل مراکز معاينه فني براي اجراي طرح کم انتشار آلايندگي از اوايل آبان


آخرين وضعيت گود مجاور برج ميلاد


شکايت شوراي عالي استان‌ها از بخشنامه وزير راه‌ و شهرسازي

عضو کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي ‌شهر تهران مطرح کرد:
آمار 200 ميليوني کودکان کار و خيابان در جهان


پروژه احداث شهرهاي جديد موفق نبوده است


دريچه خبر


گذري برمناطق


  با نصب 27دوربين نظارت تصويري و اجراي 9/16 کيلومتر فيبرنوري محقق شد
 هوشمندسازي صددرصدي نگين پايتخت 

معاون شهردار تهران با بيان اينکه 6 محور ترافيکي در قلب پايتخت اجرايي شده است، گفت: توسعه سيستم هوشمند و اقدامات اطلاع رساني با پيشرفتي صددرصدي در اين بخش از پايتخت به اتمام رسيده است. سيدجعفر تشکري‌هاشمي ‌با تاکيد بر اينکه به منظور ايجاد بهبود وضعيت ترافيکي در منطقه 12 طرح انضباط شهري با سه محور انضباط کالبدي، انضباط اجتماعي و انضباط ترافيکي از سوي شهرداري تهران به اجرا در آمده است، بيان کرد: توسعه سيستم‌هاي هوشمند ‌در اين منطقه يکي از محورهاي ترافيکي بوده که اکنون با پيشرفت صددرصدي قلب تهران هوشمند‌سازي شده است .

به گفته معاون شهردار تهران نصب 27 دوربين نظارت تصويري در برنامه کاري در منطقه 12 قرار داشت که تاکنون در اين بخش پيشرفت صددرصدي حاصل شده و طي شهريورماه سال جاري 27 دوربين در ناصرخسرو – صور اسرافيل، حافظ – نوفل لوشاتو، ابوسعيد، جمهوري – ظهيرالاسلام‌، جمهوري – لاله‌زار، جمهوري - سي تير، چهارراه فخر آياد‌،ميدان امام خميني شرقي‌، سخائي - سي تير‌، 17 شهريور – کابلي‌، صاحب جمع -انبار گندم‌، وحدت اسلامي‌– بهشت‌، وحدت اسلامي‌– طبرستان‌، صاحب جمع – انبار گندم نصب شده است.

وي ادامه داد: همچنين 9/16 کيلومتر فيبر نوري در مسير مصطفي خميني(م.بهارستان تا مولوي)، وحدت اسلامي‌(ابوسعيد تا مولوي)‌، وحدت اسلامي(پهلوان حسن تا شوش)‌،جمهوري اسلامي(م.بهارستان تا حافظ)، صاحب جمع(مولوي تا شوش)‌،ري (اميرکبير تا محلاتي)،سي تير (جمهوري تا امام خميني(ره))،فردوسي(ميدان فردوسي تا ميدان امام خميني(ره) )،وحدت اسلامي(پهلوان حسن تا شوش)، ناصرخسرو(اميرکبير تا شهرداري منطقه 12 اجرايي شده است .

معاون شهردار تهران با اشاره به اينکه 7 دوربين ثبت تخلف عبور از چراغ قرمز در سطح منطقه 12نصب شده است هم گفت: 11 دوربين کنترل پلاک خوان ( کنترل محدوده طرح ترافيک ) در تقاطع‌هاي 15 خرداد – پامنار‌،17 شهريور – شوش‌، چهارراه مولوي بعد از مصطفي خميني‌،لاله زار - تقاطع جمهوري‌،مصطفي خميني - قبل از مولوي نصب شده همچنين 4 دوربين پلاک خوان حمل بار در 15خرداد بعد از پامنار‌، مصطفي خميني قبل از مولوي،مولوي قبل از ميدان محمديه و 7 دوربين ثبت تخلف عبور از خط ويژه در مسيرهاي مولوي- غرب ميدان محمديه‌، مولوي شرق ميدان محمديه، مولوي – مصطفي خميني ضلع شرقي‌،مولوي – مصطفي خميني ضلع غربي، مولوي – وحدت اسلامي‌ضلع شرقي مولوي – 17 شهريور، ميدان قيام (غرب ميدان) نصب شده است. معاون شهردار تهران تصريح کرد: تاکنون 2 دستگاه وب کيوسک در پايانه‌هاي اتوبوسراني‌، 1 دستگاه دوربين کنترل ورود به پايانه تاکسي‌، 22 نمايشگر ايستگاه اتوبوس و 33 تابلو زمانبندي در ايستگاه‌هاي همگاني نصب شده است . در عين حال راه اندازي 3 خانه دوچرخه در اين منطقه صورت گرفته است .


 آمادگي کامل مراکز معاينه فني براي اجراي طرح کم انتشار آلايندگي از اوايل آبان 

مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران از آمادگي کامل مراکز معاينه فني خودروي شهر تهران جهت اجرايي شدن طرح مناطق کم انتشار آلايندگي (LEZ) از ابتداي آبان ماه خبر داد.

مهندس ولي آذروش با تأکيد بر آمادگي نرم‏افزار و سامانه مراکز معاينه فني شهر تهران جهت اتصال به ديتا بانک پليس اعلام کرد: در حال حاضر تا تکميل و آماده شدن سامانه ملي معاينه فني توسط وزارت کشور که در مراحل نهايي آن است؛ ستاد معاينه فني خودروهاي تهران آمادگي دارد براساس آخرين مصوبه شوراي اسلامي‌ شهر تهران نسبت به اتصال سامانه معاينه فني شهر تهران که از سال 1387 با سرمايه گذاري شهرداري تهران راه‌اندازي گرديده با سامانه و ديتا بانک پليس اقدام نمايد.

وي در ادامه افزود: متأسفانه عليرغم الزامي‌که پليس در مصوبه دهم دي ماه 1393 هيات وزيران و مصوبه اخير شوراي اسلامي‌شهر تهران جهت اتصال به سامانه معاينه فني داشته؛ تا اين تاريخ هيچگونه اقدامي‌از جانب پليس انجام نشده است.

آذروش با اشاره به برخي اظهارات مبني بر عدم اطمينان به معاينه فني در تهران و در خارج از تهران گفت: ضمن تشکر از پليس راهور ناجا که با حساسيت ويژه معاينه فني خودروهاي در حال تردد در سطح شهر تهران را کنترل مي‌کند،طبق قانون و مصوبات دولت جايگاه ارگانها و سازمانها در بحث صدور مجوز و نظارت بر مراکز کاملاً مشخص است و بر اساس ماده 3 مصوبه آئين نامه اجرايي نحوه انجام معاينه فني و صدور برگ معاينه فني هيئت دولت؛ نيروي انتظامي‌جمهوري اسلامي‌ايران، يکي از اعضاي کارگروهي است که مکلف به تعليق مجوز و نظارت بر مراکز معاينه فني است. وي افزود: بدون ترديد با توجه به اينکه هرگونه اهمال دراين باره مستقيماً با جان مردم در ارتباط است در صورت فعاليت مراکز متخلف بايستي کل اعضاي کارگروه که شامل پليس نيز است پاسخگوي اين مستله باشند و تنها با اظهار عدم اطمينان به کار مراکز ويا عدم بي اطلاعي از قانون نظارت رافع اين مسئوليت براي هيچکدام از اعضا نخواهد گرديد. مديرعامل ستاد معاينه فني با اشاره به تجهيز کليه مراکز معاينه فني تهران به دوربين‏هاي ثبت پلاک و همچنين استفاده از سامانه يکپارچه معاينه فني از سال 1387 در مراکز چهارده‏گانه شهر تهران اظهار داشت: ستاد در چند سال اخير تمام تلاش خود را جهت کيفي سازي ارائه خدمات معاينه فني در مراکز انجام داده است. تنها در سال 94 بخش عمده اي از تجهيزات براي حفظ شرايط کيفي و ارتقاي دقت سطح آزمونها کاملاً نوسازي شده است. معاينه فني يک الگو برداري موفق از ساير کشورهاي پيشرفته در بحث کاهش آلودگي هوا و ارتقاي سطح ايمني است و بايستي کليه سازمان‌ها و ارگان‌هاي دخيل در اجراي اين طرح نهايت تلاش خود را جهت افزايش کيفي آن کنند و مردم نيز در راستاي تکريم به قانون و وظيفه شهروندي به عنوان يک مطالبه عمومي‌براي اجراي صحيح آن نهايت تلاش خود را انجام دهند.وي افزود: از عمر انجام خدمات معاينه فني خودرو در ايران حدود پانزده سال مي‏گذرد که با تلاش مسئولين امروز 6خط معاينه فني بيهقي در سال 1379 به 600 خط معاينه فني افزايش يافته و در سطح کشور ارائه خدمات مي‏کند. قطعاً تنها با زيرسؤال بردن يک خدمات ارزنده و يا شانه از مسئوليت قانوني خالي کردن هيچ کمکي به سلامت شهروندان و ارتقاي سطح کيفي زندگي شهروندان نخواهد کرد.


 آخرين وضعيت گود مجاور برج ميلاد 

رئيس کميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تهران در مورد آخرين جزئيات روند بهسازي گود مجاور برج ميلاد توضيحاتي را ارائه کرد.محمد سالاري در گفت‌وگو با ايسنا،درباره آخرين وضعيت ايمن سازي گود کنار برج ميلاد گفت: بر اساس طرح‌هاي از پيش تعيين شده قرار بود برج‌هايي در کنار برج ميلاد ساخته شود.وي با بيان اينکه در شوراي سوم شهر تهران نسبت به ساخت برج‌هاي مجاور ميلاد مخالفت شد، گفت: اعضاي شوراي شهر پيشين درباره ارتفاع برج و نوع معماري و طراحي آن انتقاد کرده و پس از آن نيز پروژه ساخت برج‌هاي مجاور ميلاد بلاتکليف ماند.وي با بيان اينکه سازمان مشارکت‌هاي مردمي‌شهرداري تهران جلسه‌اي با مشاور طرح مربوطه و با حضور اعضاي کميسيون معماري و شهرسازي برگزار و توضيحاتي را در خصوص ساخت برج‌هاي مجاور ميلاد ارائه کرد، گفت: در اين جلسه نظرات اعضاي کميسيون مبني بر اصلاح طرح‌ها ارائه شد؛ اما مسئولان شهري با استناد به مصوبات شوراي عالي معماري و شهرسازي اعلام کردند که با توجه به شاخص‌ بودن اين پروژه و تاثيرگذاري احداث چنين پروژه‌هايي بايد تحقق مباني معماري و نما مورد تاييد کميته‌هاي شوراي عالي معماري و شهرسازي نيز برسد.وي با اشاره به لزوم تکميل و ساخت برج‌هاي مجاور ميلاد گفت: برج ميلاد نياز به پارکينگ،‌هتل و سالن‌هاي مختلف دارد که با احداث برج‌هاي مجاور آن اين مشکل مرتفع مي‌شود.سالاري با بيان اينکه گود مجاور خطرناک است و بايد تعيين تکليف شود، گفت:‌ با اين حال برخي نيز معتقدند که به دليل شاخص بودن برج ميلاد، برج‌هاي مجاور بايد از نظر ارتفاع و کارايي کمتر باشند که با اين نظر کاملا مخالف هستم؛ چرا که مجموع مطالعات تطبيقي در ساير کشورها که در حوزه برج‌هاي يادمان انجام شده نشان مي‌دهد که مجموعه برج يادمان با ساخت مابقي برج‌ها تکميل مي‌شود.وي افزود: در خصوص ساخت برج‌هاي مجاور ميلاد بايد شوراي عالي معماري و شهرسازي مجموعه نظرات خود را اعلام کند.


 شکايت شوراي عالي استان‌ها از بخشنامه وزير راه‌ و شهرسازي 

رئيس شوراي عالي استان‌ها با تاکيد بر نداشت وجاهت قانوني بخشنامه وزير راه ‌و شهرسازي و شرکت اعضاي شوراها در انتخابات هيات‌رئيسه نظام‌مهندسي گفت: شوراي عالي استان‌ها از بخشنامه وزير راه‌وشهرسازي در ديوان عدالت اداري شکايت کرده است.

غلامرضا بصيري‌پور در بيستمين اجلاس شوراي عالي استان‌ها به ابلاغيه وزير راه ‌و شهرسازي در خصوص تفسير ماده 123 آيين‌نامه اجرايي قانون نظام‌ مهندسي ساختمان اشاره کرد و افزود: ما به صراحت اعلام کرده‌ايم که ممانعت از عضويت شورائيان در هيات‌مديره نظام‌مهندسي ساختمان وجاهت قانوني ندارد.

بي‌ترديد اين دستور باعث خدشه جدي به سلامت انتخابات نظام‌مهندسي ساختمان مي‌شود.بصيري‌پور با بيان اينکه آيين‌نامه‌ها نمي‌توانند مغاير قانون باشند، تاکيد کرد: در ماده 14 قانون شوراها، عضويت در شوراها افتخاري و شغل محسوب نمي‌شود بنابراين بخشنامه وزير راه‌وشهرسازي شامل شوراها نخواهد بود.

وي درخصوص پيگيري‌هاي انجام شده در مورد اين آيين‌نامه گفت: بنده علاوه بر اينکه تلفني پيگير اين موضوع بودم مکاتباتي نيز با معاون حقوقي رئيس‌جمهور داشتم. همچنين شوراي عالي استان‌ها به ديوان عدالت اداري نيز در اين زمينه شکايت کرده است.

رئيس شوراي عالي استان‌ها در ادامه صحبت‌هاي خود به 15 مهرماه روز ملي روستا اشاره کرد و افزود: توجه به طرح‌هاي‌هادي روستايي، توسعه امکانات فرهنگي، تامين آب آشاميدني، افزايش اختيارات شوراهاي روستايي و تشويق به مهاجرت معکوس از جمله مسائلي است که بر روي آن صحبت داريم.


 عضو کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي ‌شهر تهران مطرح کرد:
 آمار 200 ميليوني کودکان کار و خيابان در جهان 

عضو کميسيون اجتماعي و فرهنگي شوراي اسلامي‌شهر تهران با تاکيد برلزوم جبران حقوق از دست رفته کودکان کار گفت: اتخاذ سياست صحيح و فراهم سازي شرايطي امن جهت کار توام باتحصيل براي اين کودکان ضروري است.الهه راستگو رييس ستاد توان‌افزايي و حمايت از فعاليت سازمانهاي مردم نهاد شهر تهران اظهار داشت‌: متاسفانه علي‌رغم تدوين قوانين متعدد در زمينه کودکان بسياري از اين قوانين ناديده انگاشته شده و بايد چرايي عدم اجراي آن مورد بحث و بررسي اساسي قرار گيرد.وي مسأله کارکودکان را در رابطه مستقيم با افزايش معضلات اجتماعي، اعتياد، طلاق، مهاجرت به شهر‌ها و بيکاري والدين ذکر کرد و افزود: تمامي‌اين عوامل که خود به نوعي محصول توزيع نابرابر ثروت و شکاف روز‌افزون طبقاتي است کودکان را ناگزير به جستجوي کار در خارج از منزل و تجربه اشتغال از سنين پايين سوق داده که دراين راستا حمايت از حقوق کودکاني که بخشي از بار سنگين تأمين درآمد خانواده‌ها روي شانه‌هاي نحيفشان سنگيني مي‌کند ضروري است.معاون اداري و اجرايي شوراي اسلامي‌شهر تهران با بيان اينکه دوري از تحصيل به دليل تحميل فشار اقتصادي خانواده، آينده اي نه چندان خوشايند را براي اين کودکان متصور ساخته تصريح کرد: در اين ميان حداقل تکليف و مسئوليت مسئولان رفع خلا قانوني خواهد بود که ناخواسته ورود زود هنگام به بازار كار را براي آنان رقم زده چراکه درصورت عدم توجه وقوع آسيبهاي بيشتر قطعي است.راستگو يکي از طرح‌هاي اجرايي ستاد توان افزايي و حمايت از فعاليت سازمانهاي مردم نهاد همزمان با آغاز سال تحصيلي را حمايت از 10هزار دانش‌آموز کم توان مالي شهر تهران ذکر کرد و افزود: در اين طرح بن‌هايي ويژه خريد پوشاک و لوازم التحرير از فروشگاههاي زنجيره اي شهروند به اين دانش‌آموزان تخصيص يافت.وي آمار 200 ميليوني کودکان کار و خيابان در دنيا را بيانگر جهاني بودن اين مسئله وعدم انحصار آن در تهران و يا ايران عنوان کرد وگفت : انکار اين پديده نوظهور و ناديده انگاشتن حقوق اين افراد و عدم حمايت‌هاي اساسي، تنها رشد و گسترش مخفيانه و تصاعدي آن را به دنبال خواهد داشت.


 پروژه احداث شهرهاي جديد موفق نبوده است 

مشاور معاون فني و عمراني شهرداري تهران، گفت: پروژه احداث شهرهاي جديد موفق نبوده است و هيچکدام به افق‌هاي جمعيتي مورد نطر دست نيافته‌اند.سيد‌محسن طباطبايي مزدآبادي در گفت‌وگو با مهر با اشاره به موضوع ساخت نسل دوم شهرهاي جديد که اخيرا مطرح شده است، گفت: به نظر در گام اول ما مي‌بايست به آسيب شناسي وضعيت موجود بپردازيم و علت يابي کنيم چرا شهرهاي جديد نتوانستند به تمامي‌اهداف خود دست پيدا کنند.

وي با بيان اينکه پاشنه آشيل اکثر شهرهاي جديد، فقدان شالوده و پايه اقتصادي مستقل و وابستگي آنها به کلانشهرها بوده است، گفت: به عنوان مثال از چهار شهر جديد مجموعه شهري تهران هيچکدام به افق‌هاي جمعيتي مورد نظر دست نيافته اند که علت اصلي اين امر ضعف بنيان‌هاي اقتصادي بوده است و به نوعي به اين شهرها بيشتر ماهيت خوابگاهي بخشيده است.

مدرس دانشگاه خوارزمي ‌معتقد است: اکنون در شرايطي طرح ايجاد نسل دوم شهرهاي جديد در دست بررسي است که هنوز چشم‌انداز روشني از آينده شهرهاي جديد فعلي وجود ندارد و هنوز براي پويايي و تحرک اقتصادي، اجتماعي و هويتي شهرهاي جديد طرح منسجمي ‌ارائه نشده است.

مشاور معاون فني و عمراني شهردار تهران با اشاره به اينکه قرار است شهرهاي جديد به جاي دولت محوري، رويکرد مردم محوري را در پيش گيرند، افزود: سوق دادن سرمايه‌هاي مردمي‌به سمت ايجاد شهرهاي جديد تنها زماني امکان‌پذير خواهد بود که از منظر اقتصادي اين انباشت سرمايه داراي صرفه مناسب باشد.


 دريچه خبر 

خودبانک(VTM) پاسخگوي انتظارات شهروندان

معاون برنامه‌ريزي و فناوري‌اطلاعات بانک شهر، راه‌اندازي دستگاه‌هاي خود‌بانک را جايگزيني مناسب براي کاهش شعب فيزيکي بانک دانست و گفت: اين دستگا‌ه‌ها پاسخگوي همه نيازها و انتظارات شهروندان در حوزه بانکداري است.احمد درخشنده با بيان اين‌ که بايد از امکانات و ظرفيت‌هاي موجود در توسعه خدمات مدرن به شهروندان استفاده کرد، گفت: ارائه خدمات نوين و به‌روز از ابزارهايي است که موجب ايجاد سطح جديدي از سرويس خدمات و رضايت مشتريان مي‌شود.وي با اشاره به اين‌که خودبانک‌(VTM) نسل جديدتر و پيشرفته‌تر دستگاه‌هاي خودپرداز است که با دارا بودن تجهيزات و امکانات خود، مجموعه خدمات بيشتري را نسبت به دستگاه‌هاي خودپرداز به مشتريان ارائه مي‌کند، اظهار کرد: هر قدر شهرها توسعه بيشتري يابد، شهروندان به خدمات مدرن بيشتري نياز پيدا مي‌کنند و دستگاه‌هاي خودبانک پاسخگوي نيازها و انتظارات روزافزون شهرها و شهروندان و بيش از همه نياز نسل امروز است.معاون برنامه‌ريزي و فناوري‌اطلاعات بانک شهر، افزود: خودبانک(VTM) در قالب کيوسک خدمات بانکي راه‌اندازي شده و قابليت ارائه خدمات مختلف را به صورت الکترونيک براي مشتريان بانک شهر فراهم آورده است. به گفته وي، پيشخوان‌هاي شهرنت در واقع همان شعب بانک شهر است که به صورت 24ساعته بخشي از خدمات بانکي مانند خوددريافت، خودپرداز و صدور آني کارت هديه را به مشتريان ارائه مي‌دهد که در اين پيشخوان‌ها، شهروندان اين امکان را خواهند داشت تا با کارشناسان شعب الکترونيک به صورت مجازي در ارتباط باشند و امور بانکي خود را با سهولت بيشتري انجام دهند.درخشنده در ادامه با تاکيد بر اهميت توسعه بانکداري الکترونيک گفت: هر چقدر مديران شهري مردم را براي استفاده از خدمات نوين همچون خودبانک (VTM) تشويق کنند، رضايت شهروندان و سودآوري و رشد شهرها افزايش مي‌يابد.وي با اشاره به وسعت شهرها و جمعيت قابل توجه شهرنشينان تصريح کرد: خودبانک(VTM) با سرويس‌هاي افتتاح حساب، انتقال وجه داخلي بين سپرده‌هاي بانک شهر، اعلام مفقودي و مسدودي کارت و مسدود کردن اينترنت‌بانک و همراه‌بانک، اعلام موجودي حساب، پرداخت اقساط تسهيلات از محل سپرده مشتري و همچنين صدور کارت نقدي توسط دستگاه‌هاي خودبانک در پيشخوان‌هاي شهرنت بانک شهر فعال است که قابليت ارائه خدمات به شهروندان را دارد.معاون برنامه‌ريزي و فناوري‌اطلاعات بانک شهر افزود: مشتريان هوشمند از ابزاري استفاده مي‌کنند که در دسترشان باشد و خودبانک ابزاري قابل دسترس و هوشمند است که فرآيند بانکي را آسان مي‌کند.

تاثير پروژه خط سفيد بر کيفيت

و انضباط حمل و نقل شهري

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه آموزش و پيگيري پروژه خط سفيد مي‌تواند به کيفيت و انضباط حمل و نقل شهري کمک شاياني کند، اظهارکرد: درحال حاضر رانندگان تاکسي مشغول گذراندن دوره‌هاي آموزشي مرتبط به پروژه خط سفيد هستند.محمديان با بيان اين مطلب افزود: براي تاکسي‌ها شناسنامه، شرايط و ضوابط خاصي تعريف شده و تمام امور به سمت نظم و انضباط در حرکت است. بطوريکه پروژه خط سفيد مي‌تواند به کيفيت و انضباط حمل و نقل شهري کمک کند. وي در ادامه به سرويس مدارس اشاره و تصريح کرد:در سال‌هاي گذشته و در حوزه جابه جايي سرويس‌هاي مدارس با عدم هماهنگي‌هاي زيادي رو برو بوديم که با هماهنگي‌هايي که بين متوليان اين حوزه صورت گرفته، همه چيز جاي خود قراردارد و حالت مشخص‌تري پيدا کرده است. محمديان در ادامه يادآور شد: سازمان تاکسيراني طي سال‌هاي گذشته با رونمايي از طرح سرويس مدارس توانست امنيت و آرامش خاطر را براي پايتخت‌نشين‌ها به ارمغان آورد.

اقدامات عمراني شهرداري تهران در شهرستان زلزله زده ورزقان

شهردار تهران احداث بوستان ولايت به مساحت 14 هکتار، مصلي و مسجد جامع حضرت ولي عصر (عج) و همچنين تأمين تجهيزات چندين بوستان را از جمله اقدامات مديريت شهري در سه شهرستان زلزله زده آذربايجان شرقي عنوان کرد.به گزارش ايسنا،‌ محمدباقر قاليباف با اشاره به اقدامات انجام شده از سوي مديريت شهري تهران در سه شهرستان ورزقان، اهر و هريس وچرايي احداث مصلي گفت: زلزله‌اي که در مرداد سال 91، در تبريز رخ داد منجر شد که خسارات زيادي به اين شهرستان وارد شود و همزمان با سفر مقام معظم رهبري در آن سال به اين سه شهرستان زلزله‌ديده و تاکيد ايشان بر رسيدگي سريع به مردم، مردم تهران و مديريت شهري نيز تلاش کردند تا کمک‌هاي خود را به مردم اين سه شهرستان اهدا کنند.وي به اعتبارات مديريت شهري و کمک‌هاي مردمي‌براي احداث پروژه‌هاي عنوان شده در سه شهرستان زلزله‌زده اشاره کرد و گفت: با تدبير شوراي شهر تهران 4 ميليارد تومان براي کمک به مردم زلزله‌زده سه شهرستان ورزقان، اهر و هريس اختصاص داده شد ضمن اينکه کمک‌هاي مردمي‌نيز در اين بخش براي احداث پروژه‌ها استفاده شد.قاليباف افزود: ما حدود 9 ماه در سه شهرستان اهر، هريس و ورزقان اقدامات لازم را انجام داده‌ايم و دو پروژه سنگين را نيز در مناطق زلزله‌زده برعهده گرفتيم.وي گفت: در شهرستان اهر، شهرداري تهران مسئوليت احداث بوستان ولايت به مساحت 14 هکتار را برعهده گرفتيم.


 گذري برمناطق 

ساماندهي 130 هزار متر مربع از رود دره‌هاي شمال تهران

پياده‌روسازي و زيباسازي رود دره‌هاي دربند، گلابدره و ولنجک به مساحت بيش از 130 هزار متر مربع انجام شد.

مجتبي يزداني شهردار منطقه يک در بازديد از رود دره‌هاي شمال تهران اظهار داشت: 7 رود دره در شمال تهران قرار دارد که با بهسازي و مناسب سازي آنها، فضاهاي سبز و تفرجگاهي در دامنه‌هاي البرز در حال توسعه است.وي گفت: ساماندهي اين رود دره‌ها علاوه بر ايجاد فضاي مناسب در جهت توسعه گردشگري تهران، باعث حفظ روددره‌ها در مقابل ساخت و سازهاي غير مجاز مي شود.يزداني در اين بازديد که از رود دره‌هاي درکه پايين و بالا، دارآباد حدفاصل بوستان ساحلي تا پل محبي و خرگوش دره انجام شد خاطر‌نشان ساخت: پياده‌روسازي ضلع غربي رود دره درکه پايين سريعتر اجرا و نرده‌هاي آن نصب خواهد شد تا بزودي قابل بهره برداري شود و معارضين ضلع شرقي درکه بالا نيز تعيين تکليف مي شوند تا پياده‌روسازي آن انجام شود.

وي افزود: ديواره‌سازي و کف‌سازي رود دره دارآباد نيز در حال اجراست و با نصب روشنايي آماده اجراي فضاي سبز مي شود و نقاط خطر ساز خرگوش دره نيز ايمن‌سازي خواهد شد.

اجراي گسترده طرح

«باز باران» در مدارس منطقه 22

حوزه اجتماعي و فرهنگي منطقه 22 همزمان با بازگشايي مدارس و فرا رسيدن مهرماه، همپاي ديگر مناطق پايتخت، ويژه برنامه‌هايي با عنوان «باز باران» را در تمامي‌مدارس موجود در محدوده شمال غرب پايتخت به اجرا در آورده است.

قاسم مولايي شهردار اين منطقه در اين باره گفت: «براي مديريت و اجراي هر چه بهتر اين برنامه‌ها که با عنوان «باز باران» در مدارس به اجرا در مي‌آيند، برنامه‌ريزي دقيقي صورت گرفت. انجام تبليغات محيطي در معابر و مدارس منطقه، پاکسازي نماي بيروني 45 مدرسه، اهداي گل به دانش‌آموزان مقطع اول ابتدايي همچنين اجراي خط‌کشي عابر پياده مقابل مدارس موجود در معابر اصلي، بازسازي و تعمير ست‌هاي ورزشي 17 مدرسه دخترانه، برگزاري مراسم زنگ مهر در 5 مدرسه منتخب، تهيه و توزيع 1600بن نوشت افزار، برگزاري مسابقات ورزشي، برگزاري دوره‌هاي آموزشي، برگزاري دوره‌هاي سلامت در 45 مدرسه، نصب سيستم اذان گو در 15 مدرسه، انجام فعاليت‌هاي عمراني همچون ايزوگام، رنگ آميزي، تعمير سرويس بهداشتي‌ها و سيستم گرمايشي مدارس سطح منطقه در 30 مدرسه و ... از جمله اقداماتي بود که به همين مناسبت به اجرا در آمد.

شهردار منطقه 22 خاطر نشان کرد:برگزاري دوره‌هاي آموزشي سلامت محور در 45 مدرسه منطقه با همکاري سراهاي محله‌ها، تهيه و توزيع 1000 بسته آموزشي سلامت محور در مدارس تحت پوشش اداره سلامت، اجراي نمايشهاي ميداني با موضوع سلامت، و ... نيز اقداماتي بود که از سوي اداره امور بانوان منطقه صورت گرفت.

آموزش مديريت

بحران به دانش‌آموزان منطقه 6

همزمان با بازگشايي مدارس، دانش‌آموزان طرح مدرسه آماده با اصول اوليه مديريت بحران و ايمني آشنا مي‌شوند.خسرواني، مدير ستاد مديريت بحران منطقه 6 پس از اعلام اين خبر بيان داشت‌: همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد و بازگشايي مدارس اعضاي فعال گروه دوام با حضور در مدارس مشمول طرح مدرسه آماده اقدام به اطلاع‌رساني در خصوص چگونگي اجراي طرح مدرسه آماده و آشنا‌سازي دانش‌آموزان در رابطه با فعاليتهاي گروه‌هاي دوام کردند.

وي افزود: اعضاي فعال داوطلب واکنش اضطراري محلات پس از دريافت آموزش‌هاي لازم در رابطه با اجراي طرح مدرسه آماده، با حضور در 23 مدرسه اصول اوليه را آموزش دادند. همچنين مديران، معلمان و کارشناسان آموزشي مدارس طرح، با نحوه آمادگي در برابر بروز حوادث غير مترقبه نظير سيل، زلزله‌، حريق آشنا شدند. مدير ستاد مديريت بحران منطقه 6 با اشاره به مباحث آموزش در مدارس گفت : از جمله مباحث مطرح شده مي‌توان به اطلاع‌رساني در خصوص ضرورت آموزش معلمان و مسئولين مدارس پيرامون شيوه‌هاي پيشگيري از حوادث‌،آمادگي در برابر وقوع خطرات و عملکرد صحيح پس از رخداد حادثه اشاره کرد.

بهره‌برداري‌ از سوله مديريت بحران بوستان ولايت تا پايان مهر

معاون فني و عمران منطقه 19 از تکميل عمليات ساخت سوله مديريت بحران تا پايان ماه جاري خبر داد.مهدي حاتمي‌با اشاره به پيشرفت 90 درصدي ساخت سوله مديريت بحران گفت: در محوطه اين سوله فعاليت اجراي تأسيسات برق و مکانيکي در حال انجام و عمليات لازم براي احداث رختکن آن نيز رو به اتمام است.

وي همچنين با اشاره به پيشرفت 98 درصدي احداث ساختمان در بوستان آموزش ترافيک منطقه بيان کرد: اين ساختمان که در مرحله نصب تجهيزات سرمايشي و گرمايشي و نيز نظافت داخل ساختمان است تا پايان هفته به اتمام مي‌رسد. حاتمي ‌ادامه داد: ساختمان احداث شده 270 متر مربع مساحت دارد و در يک طبقه شامل اتاق مديريت، دبيرخانه، کلاس‌هاي آموزشي، آبدارخانه و سرويس بهداشتي است.

اين مسئول در بخش ديگري به احداث 8 رختکن به مساحت 50 متر مربع اشاره کرد و افزود: رختکن بوستان‌هاي الجواد، شريعتي، جوانه و گلستان تا 45 روز ديگر تکميل و بهره‌برداري مي‌شود. همچنين رختکن بوستان‌هاي شقايق، کاظمي، بوستان 22 بهمن و ضلع شمالي بوستان شهيد کاظمي‌در حال احداث و تکميل است.