نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

وزير کار:
يارانه 4 ميليون نفر ديگر قطع مي‌شود

مديرعامل کشتيراني خبرداد:
ورود دوباره کشتي‌هاي ايراني به بنادر آمريکايي

معاون وزير صنعت:
دستورالعمل پرداخت100 ميليارد مشوق صادراتي تدوين شد

نعمت‌زاده اعلام کرد:
تشکيل کميته کارشناسي تعيين تعرفه واردات خودرو

وزير راه‌و‌شهرسازي:
عده‌اي با امضافروشي منافع حرفه‌اي جامعه مهندسي را مخدوش کرده‌اند


اخبار کوتاه


بانک و بيمه


 وزير کار:
 يارانه 4 ميليون نفر ديگر قطع مي‌شود 

وزير کار با اعلام اينکه 5 ميليون تقاضاي شغل با تاخير در راه بازار کار است، گفت: تاکنون يارانه 1/2 ميليون نفر قطع شده و اين کار براي 4 ميليون نفر ديگر نيز انجام مي‌شود.

به گزارش مهر، علي ربيعي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبکه دو سيما، مسئله اشتغال را پيچيده و فرابخشي دانست و گفت: اشتغال، اجماع و اهتمام ملي مي‌خواهد و بدون آن نمي‌توانيم برنامه خوبي درباره آن داشته باشيم. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اظهارداشت: در سال‌هاي پيش‌رو 5 ميليون نفر متقاضي شغل جديد خواهند بود. وي با بيان اينکه بيش‌از 5 ميليون نفر در آينده با تأخير وارد بازار ايران خواهند شد، افزود: بسياري از آنها فارغ‌‌التحصيلان دانشگاه‌ها و خانم‌ها هستند.

ربيعي ادامه داد: براي اينکه بتوانيم نيروهايي که الان قصد دارند وارد بازار شوند را سامان دهيم در سال‌هاي آتي بايد سالانه 800 هزار شغل جديد ايجاد کنيم. سال 93 سيصد هزار نفر را از طريق مؤسسات کاريابي به واحدهاي مختلف براي کار معرفي کرديم که يکصد هزار نفرشان شغل پيشنهادي را به دلايل مختلف قبول نکردند.

وي به ايجاد 735 هزار و 683 شغل جديد در سال گذشته بر‌اساس دفترچه‌هاي صادر شده تأمين اجتماعي اشاره کرد و افزود: در همين مدت 326 هزار ريزش شغل داشتيم که خالص ايجاد اشتغال بيش‌از 400 هزار نفر بود. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: ميانگين سن اشتغال به کار از 28 سالگي به 27 سالگي کاهش يافته است. ربيعي با اذعان به برخي اختلافات بين کارگران و کارفرمايان گفت: وقتي عرضه و تقاضاي نيروي کار در شرايط اقتصادي سخت مي‌شود، مسلما به کارگران فشار وارد خواهد شد. ربيعي افزود: سال گذشته با تفاهم از ريزش 237 هزار شغل جلوگيري کرديم. وزير کار با تأکيد بر سخت بودن شرايط حقوق بازنشستگان گفت: براي بهبود وضعيت معيشتي آنان در طي سه سال اخير 65 درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شده است هر چند که مي‌دانيم اين افزايش هم کفاف سختي زندگي آنها را نمي‌دهد. ربيعي با نامناسب دانستن ورودي و خروجي درآمدها و هزينه‌هاي صندوق‌هاي بازنشستگي گفت: به همين خاطر مبحث صندوق‌هاي بازنشستگي در کنار بحران آب و محيط زيست از جمله اولويت‌هاي برنامه ششم قرار گرفته است.

وي همچنين در زمينه پرداخت يارانه‌ها با اشاره به سابقه اجراي آن افزود: در اجراي اين قانون در برخي موارد قانون اجرا نشد و همچنين پايگاه‌هاي اطلاعاتي مناسبي هم براي اجراي درست آن موجود نبود. با ساماندهي 28 پايگاه اطلاعاتي انواع درآمدها، هزينه‌ها و دارايي‌ها، به جز حساب‌هاي بانکي يارانه بگيران را براي شناسايي افراد پُردرآمد بررسي کرديم.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: تاکنون دو ميليون و يکصد هزار نفر به صورت قطعي از پرداخت يارانه حذف شده‌اند که 80 درصد از حذف شدگان هيچگونه اعتراضي نداشتند. براي تحقق به مصوبه مجلس شوراي اسلامي‌بايد حدود 4 ميليون نفر ديگر از پرداخت يارانه حذف شوند.

ربيعي با اشاره به انتشار‌نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور درباره بازار سرمايه گفت: پس از انتشار اين نامه بعضي از کاه، کوه ساختند، عده‌اي از توهم اختلاف سخن گفتند و برخي هم تأکيد چهار وزير بر رکود را به عنوان شاخص معرفي کردند.

وي افزود: از اين دست نامه‌ها بارها نوشته شده اما چرا بايد از يک نامه طبيعي براي اينکه دولت به زمين بخورد سوء استفاده شود. کل بورس 5 درصد از کل اقتصاد را تشکيل مي‌دهد و من به خاطر نگراني از سهام کارگران در بورس اين نامه را امضا کردم اگر چه اين قدر بداخلاقي را تصور نمي‌کردم. اين نامه نشانگر رکود مزمن در کل کشور نبوده و نيست؛ بلکه معطوف به بازار بورس بود.


 مديرعامل کشتيراني خبرداد:
 ورود دوباره کشتي‌هاي ايراني به بنادر آمريکايي 

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي از خروج کشتيراني از تحريم‌ها طبق توافق هسته‌اي با غرب خبر داد و گفت: براي اولين بار پس از سال 57، کشتي‌هاي ايراني به بنادر آمريکايي وارد مي‌شوند.

به گزارش مهر، محمد سعيدي در مصاحبه با نشريه وال‌استريت ژورنال گفت: طبق توافق هسته‌اي ميان ايران و غرب در ماه ژانويه از تحريم‌هاي بين‌المللي خارج خواهيم شد. ما به مدت بسيار طولاني از صحنه بين‌المللي دور بوديم و ورود دوباره به بازارهاي بين‌المللي از اولويت‌هاي اول ما محسوب مي‌شود.

مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران اظهارداشت: حجم تجارت سالانه ميان ايران و اتحاديه اروپا پس از تحريم‌ها به 15 ميليارد دلار مي‌رسيد و انتظار داريم تهران قادر به دستيابي به اين ميزان در سه سال آينده شود.

وي از ورود دوباره کشتي‌هاي ايران به بنادر آمريکايي براي اولين بار پس از سال 1357 و زماني که تجارت ميان دو کشور متوقف شد، خبر داد و افزود: مايکل استورگارد به عنوان سخنگوي شرکت کشتيراني مرسک در اين خصوص نيز اظهار داشت پس از لغو تحريم‌ها ايران پتانسيل بالايي براي فعاليت‌هاي تجاري خواهد داشت.

«آن کرونبرگ» به عنوان مديرعامل شرکت کشتيراني مرسک در عمان، کويت و عراق نيز گفت: حجم حمل و نقل شرکت IRISL در زمينه صادرات و واردات به ايران در مجموع نيمي از ميزان کالاي انتقالي توسط اين شرکت قبل از موج جديد تحريم‌ها در سال 2012 است. شرکت IRISL از به کارگيري کانتينربرهاي غول‌پيکر با گنجايش بيش‌از 18 هزار TEU سخن به ميان آورده است.

سعيدي ادامه داد: در حال حاضر ناوگان کشتيراني جمهوري اسلامي از 41 فروند کشتي کانتينربربا ظرفيت حمل 14 هزار کانتينر برخوردار است و پيوستن به جمع کشتيراني‌هايي با کانتينربرهاي غول‌پيکر از جمله اهداف اوليه ما محسوب مي‌شود. شايان ذکر است کشتي‌هاي غول‌پيکر کلاس Triple E تنها در خدمت 15 کشتيراني برتر دنيا هستند و اين کشتيراني‌ها با عقد توافق‌نامه‌هاي بسياري با اشتراک گذاري کشتي‌هاي خود بيشترين سهم حمل‌و‌نقل در شلوغ‌ترين خطوط دريايي و بنادر دنيا را از آن خود کرده‌اند. مديرعامل کشتيراني جمهوري اسالامي ايران بيان داشت: IRISL قصد دارد پس از افزايش ناوگان خود به يکي از اين توافق‌نامه‌ها بپيوندد و در کشورهاي اروپايي نظير يونان، آلمان، قبرس، فرانسه و دانمارک به فعاليت بپردازد.

وي ادامه داد: در ماه آينده ميزان کشتي‌هاي مورد نياز براي کشتيراني جمهوري اسلامي مشخص خواهد شد و پس از آن مذاکرات با سرمايه‌داران و کشتي‌سازي‌ها آغاز مي‌شود. وال‌استريت ژورنال ادامه داد: IRISL به منظور انجام اين کار ابتدا با بانک‌ها و کشتي‌سازي‌هاي چيني وارد مذاکره خواهد شد.

از جمله بانک‌هاي چيني مي‌توان به بانک توسعه چين (China Development Bank) و صادرات - واردات چين (Export – Import Bank) اشاره کرد که در صورت ورود سفارشات ساخت کشتي‌ به کشتي‌سازي‌‌هاي چيني، ميلياردها دلار وام را براي کشتيراني مورد نظر فراهم مي‌کنند.

«جرج خيراداکيس» به عنوان مشاور بانک توسعه چين در اين خصوص گفت: بانک‌هاي چيني هرگز کار با ايران را متوقف نکرده‌اند و سفارشات ايرانيان تجارت بزرگ ديگري محسوب مي‌شود که روانه کشتي‌سازي‌هاي چيني خواهد شد. وي همچنين از تسهيل اعطاي وام براي چنين سفارشاتي خبر داد.

رئيس هيات مديره و مديرعامل کشتيراني جمهوري اسلامي ايران در ادامه گفت‌وگو با وال‌استريت ژورنال با اشاره به توقف تجارت ميان دو دولت ايران و آمريکا از سال 57 تاکنون خاطرنشان کرد: در صورتي که دولت آمريکا تصميم به بازگشايي بنادر خود به ايران را بگيرد سردمداران صنايع الکترونيکي آمريکا نقش مهمي ايفا خواهند کرد. وي افزود: صنعت الکترونيکي ما در 5 سال گذشته با مشکلاتي عديده‌اي دست و پنجه نرم کرده است و ما مايل به همکاري با شرکت‌هاي آمريکايي نظير ويستينگ‌هاوس، جنرال الکتريک و شرکت IBM به منظور تأمين تجهيزات فناوري اطلاعات و انتقال اين کالاها از طريق کشتي به ايران هستيم. سعيدي گفت: ما يک بازار هشتاد ميليون نفري هستيم و درهاي ايران بار ديگر به روي تجارت باز شده است.

IRISL با بهره‌گيري از 158 فروند کشتي شامل فله‌بر کانتينربر و کشتي‌هاي تانکر بزرگترين شرکت حمل‌و‌نقل دريايي محسوب مي‌شود و انتظار مي‌رود کشتيراني جمهوري اسلامي که از جمله اولين‌ شرکت‌هاي مدل تحريم‌ در سال 2008 بود، پس از توافق امسال در آغاز سال 2016 به بازارهاي جهاني بازگردد.


 معاون وزير صنعت:
 دستورالعمل پرداخت100 ميليارد مشوق صادراتي تدوين شد 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه با نگاه مقررات‌زدايي و کاهش هزينه توليد،صادرات کالا به خارج از کشور را رقابتي خواهيم کرد، از تدوين دستورالعمل پرداخت 100 ميليارد تومان مشوق صادراتي خبر داد.

به گزارش مهر، ولي‌الله افخمي‌راد با تاکيد بر اينکه پرداخت نقدي مشوق صادراتي به صادرکننده چندان گره‌گشا نبوده است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جديد پرداخت مشوق‌هاي صادراتي تلاش شده تا کمک هزينه اعزام هيات‌هاي تجاري، پرداخت بخشي از هزينه‌ بنگاه‌ها براي شرکت در نمايشگاه خارج از کشور، کاهش کارمزد تسهيلات بانکي و اعطاي يارانه حمل‌و‌نقل صادراتي هدفگذاري شود. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: اين دستورالعمل در شوراي عالي صادرات تصويب شده است و با توافق همه اعضا وارد فاز اجرايي خواهد شد؛ بدين ترتيب اين امکان را خواهيم داشت تا بخشي از هزينه‌هاي حضور تجار ايراني را در نمايشگاه‌هاي خارج از کشور و يا اعزام آن‌ها در قالب هيأت‌هاي تجاري را بپردازيم. ضمن اينکه پرداخت بخشي از کارمزد تسهيلات بانکي و اعطاي يارانه حمل و نقل صادراتي نيز از ديگر موارد پيشنهادي است. وي به مراسم تجليل از صادرکنندگان نمونه در روز ملي صادرات اشاره کرد و گفت: در سال‌جاري بيش‌از 400 بنگاه صادراتي براي شرکت در رقابت ملي انتخاب صادرکنندگان نمونه ثبت‌نام الکترونيکي انجام داده‌اند که از اين بين 50 بنگاه صادراتي به عنوان صادرکنندگان ممتاز و نمونه ملي انتخاب و در روز ملي صادرات از آنها تجليل خواهد شد. افخمي‌راد در تشريح فرايند انتخاب صادرکنندگان ممتاز و نمونه کشوري گفت: در سال‌جاري فرآيند بررسي پرونده‌ها در قالب کميته‌هاي کارشناسي و کارگروه‌هاي تخصصي صورت پذيرفته است و شرکت‌ها به لحاظ شاخص‌هاي ارزش افزوده، نوع گروه کالايي، حجم صادرات، تنوع بازارها و اهتمام به برندسازي ارزش‌گذاري و رتبه‌بندي شدند.

رئيس کل سازمان توسعه تجارت، به آمار صادراتي کشور در نيمه نخست سال‌جاري اشاره کرد و گفت:‌ به‌رغم آن که از نظر وزني ميزان صادرات افزايش داشته است اما با احتساب ميعانات گازي، ارزش صادرات غيرنفتي 14 درصد کاهش داشته است و به 20 ميليارد و 500 ميليون دلار رسيده است؛ مثلا اگرچه صادرات محصولات پتروشيمي از نظر وزني 40 درصد افزايش داشته است اما همان رقم قبلي را براي کشور ارزآوري کرده است.


 نعمت‌زاده اعلام کرد:
 تشکيل کميته کارشناسي تعيين تعرفه واردات خودرو  

وزير صنعت از تشکيل کميته کارشناسي تعيين تعرفه واردات خودرو خبرداد و گفت: خدمات پس از فروش خودرو بايد متحول شود. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت زاده در سي‌و‌چهارمين جلسه شوراي سياستگذاري خودرو گفت: شبکه خدمات پس از فروش در دستيابي به رضايتمندي مشتريان را در اين جلسه مورد بحث و بررسي اين جلسه قرار گرفت. وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: در اين جلسه ضمن تاکيد بر ارتقاي مستمر ميزان خدمات پس از فروش تا حصول رضايت کامل مشتريان، تاکيد شد که بايد خدمات مورد نياز مشتري ارائه شود و ماندن در نوبت براي تعمير را بايد به حد انتظار مشتري رساند . وي تصريح کرد: حق نداريم در خدمات پس از فروش به مشتري بگوييم ما قطعه نداريم، چرا که وظيفه داريم مشتري را در خدمات پس از فروش راضي از تعميرگاه بيرون بفرستيم. نعمت‌زاده در‌ ادامه خواستار برطرف کردن هر چه سريع‌تر کسري قطعات در تعميرگاهها شد و اعلام کرد: بايد روش‌هايي اتخاذ شود که مشتريان به رضايتمندي برسند. وزير صنعت تاکيد کرد که انتظار مشتري براي تعميرات بايد منطق زماني خود را داشته باشد و بيش‌از زمان‌هاي استاندارد مشتري نبايد در تعميرگاه متوقف گردد . نعمت‌زاده خطاب به خودروسازان گفت: کاهش مراجعه مشتريان به تعميرگاه‌ها را در دستور کار خود قرار دهيد ولي به هر دليلي مشتري اگر ناگزير از مراجعه به تعميرگاه شد بايد به عنوان يک وظيفه، حتما راضي برگردد و دراين رابطه عملکرد صحيح ما مي‌تواند بهترين تبليغ باشد. وي با اشاره به اينکه ما بايد بعد از همه اقدامات از خود مردم بازخورد‌ها را دريافت کنيم خاطرنشان کرد:‌ بايد تلاش شود تا عملکرد خود را به قضاوت مشتري بگذاريم و پس از هر اقدامي، نظر مشتري را جويا شويم چون اگر قضاوت را خودمان انجام دهيم احتمال خطا در آن وجود خواهد داشت. نعمت‌زاده گفت: همواره ضرورت روند بهبود خدمات پس از فروش بايد مورد توجه قرار گيرد.


 وزير راه‌و‌شهرسازي:
 عده‌اي با امضافروشي منافع حرفه‌اي جامعه مهندسي را مخدوش کرده‌اند 

وزير راه‌و‌شهرسازي با تاکيد بر تلاش 6 ماهه براي پاک‌کردن مداخلات غيرحرفه‌اي و خارج از حرفه در نظام مهندسي، تاکيد کرد: انحطاط مهندسي به اين معناست که به کار با کيفيت و بي‌کيفيت يک نوع نگاه داشته باشيم. به گزارش مهر، عباس آخوندي با بيان اينکه اهميت نظام مهندسي ساختمان از دو منظر حائز اهميت است، گفت: نخست اينکه ساخت‌و‌ساز بزرگترين سرمايه ملي به شمار مي‌رود و بيشترين سرمايه‌گذاري را در ايران به خود اختصاص داده است به‌ همين‌خاطر نيز مستقيما با منافع مردم سر و کار دارد. همچنين به لحاظ حرفه‌اي سازمان نظام‌ مهندسي ساختمان با بيش از 300 هزار عضو بزرگ‌ترين سازمان حرفه‌اي در ايران به شمار مي‌رود.

وزير راه‌و‌شهرسازي در بيان مهمترين ويژگي اين دوره از انتخابات گفت: مهمترين ويژگي اين دوره از انتخابات بحث تضاد منافع است که تلاش فراواني در جهت رفع آن انجام شد. تلاش کرديم در اين انتخابات افرادي که داراي تضاد منافع هستند يعني مي‌توانند از يک طرف امضا کنند و از طرف ديگر امضاي خود را تاييد کنند را حذف کنيم. آخوندي تاکيد کرد: در اين دوره از انتخابات تلاش کرديم تا تضاد منافع را برطرف کنيم تا مردم بتوانند اطمينان حاصل کنند افرادي که انتخاب مي‌شوند علاوه بر دفاع از منافع مردم و تامين منافع آنان به ارتقاي کيفيت خدمات‌دهي خود نيز توجه دارند. وي ادامه داد: ارتقاي کيفيت مهندسي از اين جهت حائز اهميت است که باعث خوش‌نامي‌جامعه مهندسان مي‌شود اينکه عده‌اي اندک به خاطر منافع شخصي خود ضمن ناديده گرفتن حقوق مردم باعث شوند تا جامعه مهندسي در بين آحاد مردم موقعيت و جايگاه اجتماعي خود را از دست بدهد در اين دوره از انتخابات کاهش پيدا کرده است.

وزير راه‌و‌شهرسازي گفت: سازمان نظام مهندسي يکي از فراگيرترين انجمن‌هاي حرفه‌اي کشور است که مي‌تواند بر مسائل حرفه‌اي تاثير مهمي‌بگذارد به همين خاطر تصورم اين است که بايد بتوانيم نظام مهندسي را از مداخلات خارج از حرفه و غيرحرفه‌اي پاک کنيم تا انجمني حرفه‌اي داشته باشيم.

آخوندي با اشاره به اينکه عده معدودي تحت عنوان امضافروشي منافع حرفه‌اي جامعه مهندسي را مخدوش کرده‌اند، تاکيد کرد: در اين دوره با منع حضور افراد داراي تضاد منافع از نامزدي در انتخابات هيات مديره سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان حرفه مهندسي به جايگاه و کارکرد واقعي خود دست مي‌يابد. به همين خاطر افرادي که در دولت و نهادهاي مردمي‌هستند و بايد نقش کنترل داشته باشند در اين دوره از انتخابات امکان شرکت نداشتند و اعضاي هيات مديره عمدتا اعضاي حرفه‌اي خواهند بود که اين مساله گامي‌بسيار بزرگ در جهت ارتقاي اخلاق مهندسي است تا مهندسان بتوانند با شفافيت کامل عمل کنند. وزير راه‌و‌شهرسازي در بيان انتظارات خود از هيات‌مديره سازمان‌هاي نظام مهندسي ساختمان گفت: انتظار من از هيات‌مديره شفافيت و امکان اطلاع‌رساني صحيح و واقعي به مردم است. همچنين از رخنه افراد داراي تضاد منافع در جمع هيات‌مديره خودداري شود و اين مساله‌اي است که نه فقط در حرفه مهندسي که در تمامي‌سطوح مديريتي حائز اهميت است. وي با تاکيد بر اينکه بايد منافع حرفه‌ورزان تامين شود خاطرنشان کرد: تامين منافع حرفه‌ورزان تامين منافع ملي است و با اين کار به يک نوع کسب و کار منصفانه مي‌رسيم. نکته‌اي که بايد مورد توجه قرار داد اين است که مردمي‌که از منافع و خدمات مهندسي بهره‌مند مي‌شوند لزوما مهندس نيستند و از کيفيت خدماتي که دريافت مي‌کنند آگاهي ندارند بنابراين شفاف‌سازي در اين حرفه منجر به کنترل‌هاي اجتماعي مي‌شود. آخوندي ادامه داد: به همين خاطر در چند ماه گذشته هر جايي که مي‌توانست تضاد منافع ايجاد شود و به بيان ديگر يک نفر مي‌توانست در دو طرف ميز قرار بگيرد را به عنوان بزرگ‌ترين نقض اخلاق نظام مهندسي بر آن موضع‌گيري کردم. هنوز هم و هنوز هم فکر مي‌کنم اساسا مهندسان شريف و زحمتکش ايران با اين اتفاق مي‌توانند وجاهت حرفه‌اي و اجتماعي خود را اعتلا بخشند. وي تاکيد کرد: بنده به عنوان مهندس حرفه‌اي تلاش مي‌کنم به سهم خود به کساني که فکر مي‌کنم صلاحيت دارند راي بدهم. آخوندي در پاسخ به پرسشي در خصوص راي دادن به ائتلاف گفت: من تلاش مي‌کنم شخصا راي بدهم.

وزير راه‌و‌شهرسازي درباره عقيده جامعه مهندسي که بيکاري را معضل فراگير اين حرفه مي‌دانند اظهار کرد: اصلي‌ترين بحث رقابت است ما بايد به اين سمت برويم که مهندسان بتوانند خدمت مورد نياز جامعه را با کيفيت برتر انجام دهند.

همچنين بايد نظام توزيع کار مهندسي به گونه‌اي باشد تا کار مهندسي باکيفيت از بي‌کيفيت تميز داده شود؛ اگر به کار و خدمت همه مهندسان به يک گونه نگاه کنيم، انحطاط مهندسي است.


 اخبار کوتاه 

واگذاري 9 هزار هکتار اراضي کشاورزي در دولت گذشته

وزير جهاد کشاورزي گفت:واگذاري 9 هزار هکتار از اراضي کشاورزي خرمشهر به منظور اکتشاف نفت منطقي نبوده و اين موضوع از راه قانوني پيگيري مي‌شود. به گزارش ايرنا محمود حجتي در جلسه بررسي مشکلات کشاورزي خرمشهر افزود: اکتشاف نفت در زيرزمين انجام مي‌شود و واگذاري اين مقدار زمين کشاورزي به اين منظور غير‌قابل قبول است. وي اظهار داشت: مصدر واگذاري اين مقدار زمين از سوي يکي از مقام‌هاي دولت گذشته در حد يک ابلاغيه و غلط است و بايد به نحوي ديگري که متضمن منافع نفت و کشاورزي منطقه است اصلاح گردد. حجتي گفت: از ابتداي آغاز اکتشاف نفت در استان خوزستان تاکنون 9 هزار هکتار زمين در تصرف نفت نبوده و اين واگذاري يک امر اشتباه است و بايد از سوي مديران کل پيگيري و موضوع به استان و مرکز منعکس و از حق کشاورزان دفاع شود. وي توجه به زراعت و تامين علوفه دامپروري را لازمه گسترش و رونق پرواربندي دام دانست و گفت: کشاورزي همانند رشته درهم تنيده‌اي است و دامداري که علوفه خود را از بازار تامين مي‌کند دامدار موفقي نيست و به منظور کاهش هزينه‌ها بايد توليد و مصرف در کنار هم قرار دهيم. وزير جهاد کشاورزي بر پايان طرح‌هاي نيمه کاره تاکيد کرد و اظهار‌داشت: با توجه به منابع مالي محدود دولت اجراي پروژه‌ها بر اساس اولويت‌بندي کمترين هزينه با بالا‌ترين کارکرد‌، اجرا و تکميل مي‌شوند. وي افزود:قرارداد شرکت‌هاي که قادر به انجام کارهاي زيربنايي و کشاورزي در زمين‌هاي واگذار شده نيستند و يا در کار تخلف دارند مورد تجديد نظر قرار گرفته و يا فسخ مي‌گردد.

سيگار گران نمي‌شود

مديرعامل شرکت دخانيات با بيان اينکه در ماه‌هاي اخير افزايش قيمتي در سيگارهاي توليدي اين شرکت نداشته‌ايم، گفت: فعلا برنامه‌اي براي افزايش قيمت سيگار نداريم. محمدحسين برخوردار در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه توليد شش ماهه به دليل از دست دادن بازارهاي فروش نسبت به سال گذشته کاهش يافته است، اظهار کرد: ما توليدمان را وابسته به ميزان فروش داخلي و صادرات کرديم، و بر همان اساس توليد صورت مي‌گيرد. مديرعامل شرکت دخانيات با بيان اينکه در مدت اخير هزينه‌هاي توليد سيگار شرکت دخانيات افزايش يافته است، اظهارکرد: با اين وجود تاکنون افزايش قيمتي صورت نگرفته و فعلا هم برنامه‌اي براي اين کار نداريم. وي با تاکيد بر اهميت مبارزه با قاچاق در حوزه سيگار، گفت: در اين رابطه با همکاري‌هايي را با ستاد مبارزه با قاچاق کالا آغاز کرده‌ايم و در تلاشيم بتوانيم قاچاق را کاهش و از سوي ديگر صادرات را افزايش دهيم. مديرعامل شرکت دخانيات همچنين از برنامه اين شرکت براي کاهش نيکوتين و قطران سيگارهاي توليدي کشور که دو ماده زيان‌آور در سيگار هستند، خبر داد و افزود: در اين راستا با کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي وارد مذاکره شده‌ايم تا بتوانيم به راهکاري براي کاهش نيکوتين و قطران موجود در سيگار برسيم. به گفته برخوردار، ميزان توليد سيگار در سال جاري نيز حدود 40 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و در شش ماهه نخست سال‌جاري 6/3 ميليارد نخ سيگار توليد شده است.

صادرات دوباره مرغ پس از 4 ماه

رئيس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي از آغاز دوباره صادرات مرغ به کشور افغانستان پس از حدود 4 ماه توقف، خبر داد. محمد يوسفي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه مشکل صادرات مرغ به کشور افغانستان حل شده است، اظهارداشت: حدود 8 روز است که صادرات مرغ به اين کشور از سرگرفته شده است. وي با اشاره به اينکه پيش از اين، صادرات اين کالا به کشور عراق هم از سرگرفته شده بود، ادامه داد: با وجود اين مسئله، قيمت مرغ در بازار داخلي کاهش يافته است. يوسفي با بيان اينکه تقاضاي مردم براي خريد مرغ در نيمه دوم ماه کاهش مي‌يابد، اضافه کرد: قيمت مرغ زنده و مرغ آماده به طبخ در مراکز عمده فروشي نسبت به هفته گذشته بين 400 تا 500 تومان کاهش يافته است. به گفته رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي کشور، در حال حاضر قيمت مرغ زنده به صورت مدت دار 4200 تومان است در حالي که هفته گذشته اين رقم، 4700 تومان بوده است. به گزارش مهر، حدود 4 ماه قبل، صادرات مرغ و تخم‌مرغ ايراني در پي شيوع آنفلوانزاي پرندگان در برخي از نقاط کشور، به مقاصد صادراتي از جمله عراق و افغانستان متوقف شده بود.

تقلب 400 ميليون توماني در بيمه ما

مديرعامل بيمه ما از کشف تقلب 400 ميليون توماني در اين شرکت خبر داد و گفت: در اين راستا اقدامات لازم قضايي انجام شده و از پرداخت خسارت به اين پرونده جلوگيري شده است. مجيد صفدري در گفت‌وگو با ايرنا، با بيان اينکه، دو کارمند اين شرکت در حين بررسي خسارت بيمه شخص ثالث به تقلب وساختگي بودن تصادف پي برده اند، افزود: کروکي تهيه شده در اين پرونده ساختگي بوده لذا پس از کشف اين تقلب، مکاتبات لازم با قاضي دادگاه انجام و مدارک و مستندات مربوطه ارايه شده است. وي اظهار داشت: باندهايي در کشور وجود دارند که با صحنه‌سازي بين خودروها از بيمه‌نامه‌هاي ثالث و سرنشين خودروها استفاده مي‌کنند. وي تصريح کرد: با توجه به منافذي که در بيمه نامه‌هاي ثالث و بدنه وجود دارد تقلب‌هايي در اين بخش انجام و خسارات غيرواقعي پرداخت مي‌شود. صفدري درباره راهکار جلوگيري از تقلب در صنعت بيمه، گفت: اتصال شرکت‌هاي بيمه به يکديگر و ايجاد منابع اطلاعاتي متمرکز از راهکارهاي جلوگيري از تقلب است ضمن آنکه با شناسايي مشتري‌هايي که در ليست سياه شرکت‌ها قرار دارند مي‌توان از صدور بيمه نامه براي آنها جلوگيري کرد. مديرعامل بيمه ما تاکيد کرد: سيستم‌هاي اطلاعاتي شرکت‌هاي بيمه بايد به يکديگر متصل شوند تا در زمان صدور بيمه نامه و پرداخت خسارت بتوان از تقلب‌ها جلوگيري کرد.

، افزود: بايد در زمان صدور بيمه نامه‌هاي شخص ثالث همانند شبکه بانکي کدهايي به صورتي سلسله‌اي در نرم افزار شرکت‌ها ثبت تا براساس آن تصادف به ساير شرکت‌ها اعلام شود.


 بانک و بيمه 

خدمات نوين تلفنبانک سينا

با اقداماتي که در زمينه بهينه‌سازي و ارتقاء نسخه سامانه تلفنبانک سينا انجام گرفته، قابليت‌هاي بيشتر و امکان ارائه خدمات جديدتر از اين طريق براي کاربران فراهم شده است که مي‌تواند در تسريع انجام خدمات بانکي مورد نياز آنها بيش از پيش موثر باشد.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، از جمله قابليت‌ها و خدمات نوين تلفنبانک سينا امکان ورود به سامانه به روش‌هاي مختلف نظير ورود با کارت، شماره سپرده، نام کاربر، شماره مشتري و به عنوان مهمان است.از ديگر امکانات تلفنبانک سينا همچنين مي‌توان به عمليات چک، مسدود نمودن کارت، تغيير رمز تلفنبانک، خريد شارژ آني، دريافت شماره شبا، فکس صورت حساب، پرداخت قبوض و انتقال وجه اشاره نمود.خدمات کارت اعتباري نيز از ديگر قابليت‌هاي تلفنبانک سينا است که طي آن امکان اطلاع از وضعيت بدهي و پرداخت آن براي کاربران فراهم است.تلفنبانک سينا با شماره 82487-021 در دسترس مشتريان قرار دارد.

تقدير اتاق بازرگاني ايران از بانک صادرات

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران با اعطاي تقديرنامه‌اي به مديرعامل بانک صادرات ايران، از نقش و رويكردهاي اين بانک در زمينه کارآفريني، توليد ملي و رونق اقتصادي قدرداني کرد.به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران، در همايش ملي کارآفريني، توليد ملي و رونق اقتصادي كه با حضور مديران ارشد، فعالان اقتصادي و بيش از 700 نفر از مديران عالي كارآفرين كشور، در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار شد، دكتر محسن جلال‌پور رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران با اعطاي تقديرنامه به اسماعيل لـله گاني مديرعامل بانك صادرات ايران از خدمات و نقش اين بانك در توسعه كارآفريني و حمايت از واحدهاي توليدي داخلي تقدير به عمل آورد. در بخشي از اين تقدير نامه خطاب به مدير عامل اين بانك آمده است: « در دنياي امروز كارآفرينان ره‌پويان راه سخت و پرپيچ و خم پيشرفت در جوامع در حال توسعه به شمار مي‌آيند. با توجه به اين مهم مسلم است كه كشورهاي توسعه‌يافته موفقيت خود را مرهون زحمات كارآفرينان كوشا و ساعي خود مي‌باشند.

مشارکت بانک مسکن در تامين پروژه‌هاي زيرساخت راه و شهرسازي

نظام بانکي و مالي کشور آماده همراهي براي مشارکت در پروژه‌هاي مختلف شهرسازي ،زيرساخت و مسکن است.به گزارش روابط عمومي بانک مسکن، دکتر محمدهاشم بت شکن مديرعامل بانک مسکن که در همايش بين المللي معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در حمل و نقل،مسکن و شهرسازي سخن مي‌گفت با بيان اين مطلب به نقش نظام بانکي در توسعه مسکن و زيرساخت‌ها پرداخت.وي افزود : تجربه بين المللي نشان مي‌دهد که چهار قالب تأمين مالي توسط بانک‌ها صورت مي‌گيرد.بر اين اساس فعاليت در قالب ارايه مستقيم تسهيلات ريالي و ارزي ((Direct Lending، ارايه خدمات تأمين مالي و سرمايه گذاري از طريق اوراق بهادارسازي(securitization) و انتشار انواع اوراق به اتکاي گردش مالي پروژه‌ها دارند ، ايفاي تعهد پذيره نويسي اوراق بدهي درخصوص پروژه‌هاي زيرساخت و در نهايت خدمات مصون سازي از طريق بازار مشتقه چهار بستري است که به گفته مديرعامل بانک مسکن براي تأمين مالي پروژه‌هاي مسکن از آنها استفاده مي‌شود.دکتر بت شکن با اشاره به بستر قانوني تأمين مالي پروژه‌هاي زيرساختي در ايران گفت: قانون احداث پروژه‌هاي عمراني يکي از اين قوانين است که در آن قيد شده براي ساخت پروژه‌ها بانک‌ها و نهادهاي مالي مي‌توانند مشارکت داشته و ساير منابع پولي و مالي را هم تجهيز کنند. وي با بيان اين مطلب که آيين‌نامه اجرايي آن در هيأت وزيران تصويب شده است گفت :در اين قانون تصريح شده است که منابع مالي به صورت آورده نقدي سهامداران، تسهيلات ، تعهدات و تضامين بانکي و يا فروش سهام پروژه و انتشار انواع صکوک و اوراق بهادار مي‌باشد.مديرعامل بانک مسکن يادآور شد: در حوزه مسکن و شهرسازي قانون ساماندهي و حمايت از عرضه مسکن بستر قانوني ارايه کننده ابزارهاي مختلفي از جمله صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترک بين بانک‌هاي داخلي و خارجي است.وي افزود: همچنين در بخش احياي بافت‌هاي فرسوده تدارک گسترده‌اي از حيث ابزارها ديده شده است که مشارکت سرمايه گذاري خارجي، گواهي سپرده و ايجاد شرکت‌هاي تأمين سرمايه در حوزه ساختمان و بانک‌هاي سرمايه‌گذاري راه‌اندازي صندوق‌هاي زمين و ساختمان جزو انواع ابزارها و نهادهايي است که در اين زمينه پيش‌بيني شده است.

رتبه برتر بانک کارآفرين از حيث قابل اعتماد بودن در سيستم بانکي

بانک کارآفرين در رتبه‌بندي سازمان بورس اوراق بهادار و در ميان 10 بانک بورسي، رتبه دوم را ازحيث قابل اعتماد بودن در سيستم بانكي کسب کرد.به گزارش روابط عمومي بانک کارآفرين به نقل از تازه ترين گزارش سازمان بورس اوراق بهادار تهران، بانک کارآفرين طي دوازده ماهه منتهي به خرداد و شهريور ماه سال جاري، در ميان 10 بانک بورسي با کسب امتياز نهايي 97 در جايگاه دوم گروه بانکي‌ها و 22 کل شرکت‌هاي بورسي قرار دارد. بر اساس اين گزارش، اين رتبه بندي با دو فاکتور اطلاع رساني به موقع و قابل اعتماد بودن اين اطلاعات سنجيده مي‌شود که بانک کارآفرين از شاخص به اطلاع رساني به موقع 99 امتياز و قابل اعتماد بودن آن 91 امتياز کسب کرده است.بر اساس اين گزارش، صنعت بانکداري بورس شامل 10 بانک بزرگ شامل بانک انصار، کارآفرين، بانک اقتصاد نوين، بانک سينا، بانک پاسارگاد، بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت، پست بانک و بانک پارسيان است. بر اساس اين بررسي پس از بانک‌هاي انصار که در رتبه اول و کارآفرين که در رتبه دوم قرار دارند، بانک‌هاي اقتصاد نوين، سينا، صادرات، ملت، تجارت، پست بانک و پارسيان به ترتيب در جايگاه‌هاي بعدي قرار گرفتند.