نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -

سيد‌محمود علوي:
قاطعيت وزارت اطلاعات حرکت منافقان را نقش برآب کرد

سخنگوي وزارت کشور:
اجازه کار غيرقانوني به هيچ جريان‌ سياسي نمي‌دهيم

خطيب نماز جمعه تهران:
ذات جمهوري اسلامي‌ آزادي طلبي است

عوض حيدرپور:
ادامه بررسي برجام به کميسيون امنيت ملي محول شد

سخنگوي دولت:
با همه تحريم‌ها و فشارها، تورم را به زير ?? درصد رسانديم


اخبار کوتاه


سرمايه‌هاي برباد رفته شرکت پست

محمدرضا عارف:
اصرار داريم به گونه‌اي عمل کنيم تا ترکيب مجلس آينده تغيير کند

سيد‌حسن خميني:
وظيفه نيروي انتظامي هم تامين امنيت است هم تامين احساس امنيت


سردار حسين همداني به قافله همرزمان شهيدش پيوست


شهيد سرلشکر حسين همداني در يک نگاه


خاکسپاري قربانيان پاکستاني فاجعه منا در عربستان بدون اجازه خانواده آنان


خبر

روزنامه مردم‌سالاري در آستانه تصميم‌گيري مجلس بررسي کرد؛
چند پرسش از دلواپسان داخلي برجام


 سيد‌محمود علوي:
 قاطعيت وزارت اطلاعات حرکت منافقان را نقش برآب کرد 

وزير اطلاعات با تاکيد بر اينکه در جامعه‌اي که ملتهب است و امنيت در آن آسيب‌ديده است، نمي‌توان شاهد رشد ايمان افراد آن جامعه باشيم گفت: امنيت قبرستاني با منطق قرآن سازگار نيست و قرآن امنيتي توام با سکينه و آرامش و نشاط و شادکامي‌را براي مردم مي‌خواهد.

به گزارش تسنيم، حجت‌الاسلام سيد‌محمود علوي در گردهمايي بزرگ مبلغان اظهار داشت: حادثه اسفناک منا اعياد را براي ملت مان تلخ کرد که نشان دهنده بي‌کفايتي و بي عرضگي رژيم آل‌سعود بود که حرکت ابلهانه و سفيهانه رژيم سعودي بود.

وزير اطلاعات افزود: امنيت نياز اصلي جامعه بشري است و تا زماني که وجود دارد نامحسوس است و هنگامي‌که ناامني ايجاد شود و نعمت امنيت از بين برود آن زمان اهميت امنيت بر همگام روشن مي‌شود.

علوي با بيان اين که امنيت نياز اصلي جامعه اسلامي ‌است بيان کرد: به برکت مديريت مقام معظم رهبري و نيروهاي اطلاعاتي وسربازان گمنام امام زمان (عج) کشورمان از امنيت بسيار خوبي برخوردار است، اين امنيت در کشورهاي منطقه وجود ندارد و هرروز کشتار زنان و کودکان بي گناه توسط تروريست‌ها و گروه‌هاي تکفيري انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه نظام اسلامي‌بايد به گونه‌اي باشد که مردم در آن احساس امنيت کنند گفت: فرهنگ يک جامعه هويت آن را مي‌سازد وفرهنگ بندگي هويت حقيقي جامعه را مي‌سازد، شکل گيري فرهنگ عبوديت نيز در گرو امنيت و اقتصاد است و امنيت رواني و بهداشت رواني يکي از اهداف آئين مقدس اسلام است و نظام اسلامي‌که بايد آن را تأمين کند.

وزير اطلاعات با بيان اينکه وزارت اطلاعات در راستاي منويات مقام معظم رهبري حرکت مي‌کند افزود: مقام معظم رهبري فرمودند که مردم بايد امنيت را احساس کنند و امنيت در جامعه نمود داشته باشد، تجسس در زندگي مردم سبب نااميدي مي‌شود و اسلام نيز تاکيد کرده است در زندگي مردم تجسس صورت نگيرد.

علوي با اشاره به حديثي از رسول خدا بيان کرد: پيامبر‌(ص) فرمودند مأموريت ندارم تا دل‌هاي مردم را بشکافم که در دل‌هاي آن‌ها چه مي‌گذرد، بايد اقدامي‌ انجام شود که علاوه بر امنيت نشاط و شادماني در جامعه باشد، وظيفه نظام اسلامي ‌و حکومت ما اجرا و تبليغ احکام اسلامي‌ و مقابله با فساد است.

وي گفت: ارعاب وسيله‌اي براي مديريت دشمن است و جامعه اسلامي ‌از اين وسيله براي ايجاد آرامش و امنيت استفاده نمي‌کند، رعب وسيله امنيت براي جامعه ديني و اسلامي‌نيست و قرآن کريم هم هيچ گاه براي ايجاد امنيت استفاده از رعب و وحشت را مناسب ندانسته است.

وزير اطلاعات با بيان اينکه ايجاد امنيت بايد در چارچوب شرع باشد و از اين جهت لازم نيست براي ايجاد امنيت از فعل حرام استفاده شود افزود: کار شنود فعل حرام است ولي هنگامي‌که امکان ضرر به جامعه اسلامي‌ باشد و حاکم اسلامي ‌دستور بدهد آن موقع مي‌توان از شنود استفاده کرد.

علوي بيان کرد: بهترين کار اطلاعاتي با اخلاق انجام مي‌شود و در اين زمينه امام‌علي‌(ع) فرمودند مسير موفقيت در گرو اخلاق است، ما به وسيله زيبايي‌هاي اخلاقي مي‌توانيم به موفقيت برسيم و بايد در همه زمينه‌ها اخلاق را رعايت کنيم.

وي با بيان اينکه با کادرهاي مختلفي در نظام مواجه هستيم و وزارت اطلاعات راهبرد خويش را در حمايت و صيانت از آن‌ها قرار داده است عنوان کرد: پيش از اينکه شخصي در مسووليتي قرار بگيرد صلاحيت وي مورد بررسي قرار مي‌گيرد که در اين راستا شوراي تائيد صلاحيت تشکيل شده و افراد صالحي در آن جا خدمت مي‌کنند که وظيفه تائيد صلاحيت مسوولان را بر عهده دارند تا با آبروي کسي بازي نشود و حق حکومت هم ضايع نشود.

وزير اطلاعات با بيان اينکه ناهنجاري‌ها زماني به وجود مي‌آيد که شخصيت افراد خدشه‌دار شود افزود: وزارت اطلاعات در زمينه تائيد صلاحيت افراد با وسواس خاصي عمل مي‌کند تا با آبروي افراد بازي نشود و در مقابل افرادي که داراي مشکل هستند صلاحيت آن‌ها تائيد نشود تا نظام اسلامي‌با مشکلي مواجه نشود.

وي با تاکيد بر نقش مردم در ايجاد امنيت گفت: در گذشته اتفاقي به وجود مي‌آمد که سبب مي‌شد تا جامعه با عدم امنيت روبرو شود ولي مشارکت مردم در ايجاد امنيت يکي از اقداماتي است که سبب شد تا جامعه از امنيت بسيار بالايي برخوردار شود.

وزير اطلاعات با بيان اين که ايجاد شور و نشاط در جامعه يکي از اهداف وزارت اطلاعات است افزود: وزارت اطلاعات متعلق به سراسر کشور است و هيچ گاه تلاش نمي‌کند تا جناحي بالا برود و جناح ديگر به زمين بخورد وهيچ گونه وابستگي جناحي هم ندارد و تنها در مسير آرمان‌هاي انقلاب اسلامي‌حرکت مي‌کند.

علوي با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط وزارت اطلاعات در راستاي ايجاد امنيت بيان کرد: امروز ضد انقلاب آرامشي را احساس نمي‌کند، اگر فعاليت‌هاي خالصانه وزارت اطلاعات نبود جان زيادي از افراد در مکان‌هاي عمومي‌از بين مي‌رفت.

وي با اشاره به اقدامات خرابکارانه استکبار جهت ايجاد ناامني در کشورمان گفت: منافقان قصد داشتند تا در ماه رمضان در کشورهاي امارات و عربستان و کويت دست به حرکت انتحاري بزنند که در کشورهاي همسايه به موفقيت رسيدند ولي نتوانستند اين موضوع را در کشورمان عملياتي کنند که علت آن هم قاطعيت وزارت اطلاعات در اين زمينه بود.


 سخنگوي وزارت کشور:
 اجازه کار غيرقانوني به هيچ جريان‌ سياسي نمي‌دهيم 

قائم مقام و سخنگوي وزير کشور با تاکيد بر لزوم قانون‌مداري در برگزاري انتخابات و تاييد صلاحيت‌ها، گفت: سليقه‌اي برخورد کردن، بي‌اعتمادي به دنبال دارد و موجب تضييع حق مردم مي‌شود.

به گزارش ايلنا، حسينعلي اميري در همايش توجيهي آموزشي منطقه‌اي انتخابات سه استان گيلان، قزوين و زنجان گفت: مقدرات کشور در مجلس شکل مي‌گيرد، بنابراين ساز‌وکار شکل‌گيري مجلس، فوق‌العاده مهم حساس و نيازمند دقت است.

وي تصريح کرد: مجلس شوراي اسلامي يک نهاد فرابخشي حاکميتي و نظارتي است و مجلس حق سوال، تحقيق، استيضاح، تفحص و راي دادن به وزرا براي شکل‌گيري دولت را دارد.

اميري با بيان اينکه کليد واژه انتخابات قانون است، گفت: يکي از شعارهايي که رييس‌جمهوري مطرح کرد موضوع قانونمداري بود که اين امر به‌ويژه بايد از سوي مسئولان و دستگاه‌هاي اجرايي مورد توجه قرار گيرد. قائم مقام وزير کشور خاطرنشان کرد: مجريان انتخابات، بايد شرايط قانوني و مساوي براي داوطلبان را فراهم کنند. وي با اشاره به اينکه رييس‌جمهوري تاکيد دارد کشور با يک گرايش سياسي اداره نشود، افزود: کسي که نهايي مي‌شود فرقي ندارد اصولگرا، اصلاح‌طلب، اقليت مذهبي اهل تسنن يا تشيع باشد.

اميري تصريح کرد: هرکسي که از فيلترهاي کنترلي و صلاحيتي نظام انتخابات ما عبور کرد و نامش به عنوان کانديدا مطرح شد، از هر قوم و تبار و با هر گرايش سياسي و اديان به رسميت شناخته شده، بايد شرايط قانوني مساوي برايش در نظر گرفته شود. وي بيان کرد: ايجاد بستر حقوقي و قانوني مساوي براي همه داوطلبان و سلايق، مورد تاکيد دولت و رييس‌جمهوري است.

اميري تاکيد کرد: حق‌الناس دانستن رأي مردم که از کليدي‌ترين واژه‌هاي مورد استفاده رهبر معظم انقلاب است، بايد براي همه دست‌اندرکاران اعم از مجريان، ناظران و حافظان نهادينه شود. فراموش نکنيم خداوند روز قيامت از حق‌االله مي‌گذرد اما از حق الناس نمي‌گذرد. اميري افزود: عدم رعايت حق الناس در ارتباط با انتخابات و رأي مردم، آثار و تبعات و مسئوليت‌هاي شرعي بسياري براي دست‌اندرکاران انتخابات دارد. حق‌الناس مي‌تواند در رابطه با مسئولان بررسي صلاحيت، مجريان انتخابات، مسئول صندوق ناظر و همه دست اندرکاران مصداق عملي پيدا کند.

سخنگوي وزارت کشور يادآور شد: براي اجراي انتخابات مشارکتي و آزاد، چند اصل بايد مورد توجه قرار گيرد که يکي از آنها مشارکت حداکثري مردم است. بايد براي جلب مشارکت حداکثري مردم، تمهيداتي بيانديشيم و اين موضوع، نياز به فراهم کردن ابزار و مقدمات به دست هيات نظارت و شوراي نگهبان و مجريان دارد.

اميري خاطرنشان کرد: اگر مردم حس کنند مجريان و ناظران و دست اندرکاران بي‌طرفانه و صادقانه عمل کرده و از آرايشان صيانت مي‌شود، انتخاباتي آزاد، پر شور و باشکوه شکل مي‌گيرد. قائم مقام وزير کشور ادامه داد: کمترين اشتباه در برگزاري انتخابات، ممکن است بحران‌هاي سياسي و اجتماعي همچون درگيري‌هاي طائفه‌اي و کشتار ايجاد کند و جبران‌پذير نباشد لذا انسجام سازماني و دقت، بسيار مهم است. وي يکي از محورهاي مهم انتخابات را فعال کردن همه احزاب سياسي عنوان کرد و بر لزوم ساماندهي هيات‌هاي اجرايي قوي، بي‌طرف، متدين و خوشنام در چارچوب قانون و تزريق اين حس که هيات‌هاي اجرايي امانتدار حقوق مردم هستند تاکيد کرد و دست‌اندرکاران را به تهيه و تنظيم ساز و کارهايي که قانوني و نويدبخش برگزاري انتخاباتي قانوني باشد و برخورد يکسان با احزاب و جريان‌هاي سياسي توصيه کرد. سخنگوي وزارت کشور تاکيد کرد: نبايد اجازه کار غيرقانوني به جريان‌هاي سياسي و داوطلبان بدهيم و بايد رصد دقيق انجام گيرد و از هم اکنون تذکر داده شود. وي افزود: در اصل حاکميت قانون، چند محور عملياتي از جمله شناخت قانون انتخابات، عدم دخالت در حوزه وظيفه ديگران، تعيين مرزبندي و توجيه و آموزش مجريان، تعيين قانون به عنوان تنها مرجع حل اختلاف حائز اهميت و توجه است. قائم مقام وزير کشور گفت: با هيات‌هاي نظارت بايد با حسن نيت، صداقت و در عين حال تدبير و عقلانيت و کياست برخورد شود. وي با تاکيد بر لزوم حفظ آرامش عمومي بيان کرد: تبليغي کردن اشکالات جريان‌هاي سياسي و کانديدا‌ها صلاح نيست، بلکه بايد با آرامش و قانون‌مداري تذکر داده شود. وي متذکر شد: قانون، مرز بين حق و باطل است اما ساز و کار آن بايد با حفظ ارتباط قانوني با هيات نظارت بر‌اساس اخلاق باشد. دست‌اندرکاران انتخابات، بايد تابع سياست‌هاي عمومي دولت و وزارت کشور باشند. اميري هيات‌هاي اجرايي را گلوگاه استراتژيک انتخابات خواند و تاکيد کرد: بايد از افراد قوي و متدين در اين امر استفاده شود. در هيات‌هاي اجرايي بايد از افراد قوي، متدين و در انتخاب بازرسان افراد داراي اقتدار، امين و صديق مورد استفاده قرار گيرند. کسي که در دولتي کار مي‌کند، بايد چهارچوب‌هاي دولت را پذيرفته باشد. در کشورهايي که دموکراسي برقرار است مردم در سرنوشت سياسي اجتماعي خود شرکت داده مي‌شوند.


 خطيب نماز جمعه تهران:
 ذات جمهوري اسلامي‌ آزادي طلبي است 

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران گفت: ذات جمهوري اسلامي‌جهاد ، شهادت و آزادي‌ طلبي است، آمريکا با ذات جمهوري اسلامي ‌مخالف است.

به گزارش ايسنا،‌ حجت‌الاسلام کاظم صديقي در خطبه‌هاي اين هفته نماز جمعه تهران گفت: حوادثي شبيه اين اتفاق اخير در منا قبلا رخ داده بود و آل‌سعود مکررا بي‌کفايتي خود را نشان داده بود اما ابعاد اين قضيه از همه آن‌ها وسيع‌تر است چرا که اين حادثه باعث شد حجاج زيادي از بين بروند.

صديقي خاطر نشان کرد: البته که پدر آل‌سعود انگليس و آمريکا است. آن‌ها اول قبله نخست مسلمين را به صهيونيست‌ها دادند و حالا به قبله دوم ما بي‌حرمتي مي‌کنند‌. اينها آمده‌اند که اسلام را بد جلوه بدهند. مي‌خواهند مسلمان کشي کنند. به يمن حمله کرده، ‌دبستان‌ و مساجد را از بين مي‌برند. اخيرا طي يک جنايتي به يک عروسي حمله کردند و 140 انسان بي گناه را به خاک و خون کشيدند. اگر مسلمان هم نباشي با وجدان انساني از اين اتفاق قلبت به درد مي‌آيد.

وي با بيان اينکه آل‌سعود علاوه بر ضعف مديريت داراي ضعف نيروهاي مجرب نيز هست، گفت: آل‌سعود ضعف مديريت و ضعف نيروهاي مجرب دارد. اکثريت نيروهايش را در حمله به يمن قرار داده است. همچنين بارها هم بي‌کفايتي خود را ثابت کرده و هرگز نخواسته تا از تجربه ناکامي‌هاي خود و يا از تجربه کشورهاي اسلامي ‌استفاده کند.

خطيب نماز جمعه اين هفته تهران خطاب به مسئولين کشور خاطر نشان کرد: کميته حقيقت يابمان بايد پيگير چرايي وقوع فاجعه منا باشد. به احتمال زياد با توجه به ديده‌ها و شنيده‌ها اين حادثه عمدي رخ داده است. خطيب نماز جمعه اين هفته تهران با اشاره به بررسي برجام در مجلس شوراي اسلامي‌يادآور شد: مسأله برجام با همه نقاط منفي و مثبتي که دارد در کميسيون مربوط به اين موضوع با متانت بررسي شد. همه اعضا با متانت حرف‌هايشان را زدند. آنچه که بد بود اتفاق پس از بررسي برجام بود که در شان مجلس شوراي اسلامي ‌نبوده است. من به نمايندگان مردم مي‌گويم که چرا براي سرنوشت يک ملت عجله مي‌کنيد و نمي‌خواهيد تامل به خرج دهيد. از مجلس مي‌خواهيم که نشان دهد با مردم روراست است . خانه ملت بايد با پايبندي به مسائل شرعي به مسائل بپردازد.


 عوض حيدرپور:
 ادامه بررسي برجام به کميسيون امنيت ملي محول شد 

عضو کميسيون امنيت ملي در واکنش به «خنده‌دار» خواندن گزارش کميته‌هاي پنج‌گانه کميسيون ويژه توسط رئيس کميسيون برجام، اعلام کرد: وظيفه‌اي به کميسيون ويژه محول شده‌ بود که بررسي برجام، ‌تهيه گزارش و نهايتاً ارائه آن به صحن بود و اين کميسيون نه قرار بود پيشنهاد عملياتي بدهد و نه اينکه در رد يا تاييد برجام نظري اظهار کند و برخورد آقاي زاکاني رئيس کميسيون ويژه با اعضا و ادبياتي که به کار برد، نشان داد اين دوستان علاوه بر اينکه سعي در اعمال نظرات جناحي و سليقه‌هاي شخصي‌شان در بررسي برجام دارند، ظرفيت اينکه در تراز مجلس شوراي اسلامي، رئيس کميسيون باشند را ندارند. عوض حيدپور شهرضائي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به تصويب طرح برجام در کميسيون امنيت ملي و بررسي آن در جلسه علني يکشنبه مجلس، اظهار داشت: کليات برجام مورد موافقت مجلس است و عموم نمايندگان علاقمندند به آن راي مثبت بدهند. وي افزود: با اين حال بايد‌ها و نبايدهاي جدي و مهمي از سوي نمايندگان مطرح است که اين ملاحظات طي 8 بند از 9 بند طرح برجام مورد تاکيد قرار گرفته که درصورت تاييد و تصويب آن در صحن علني مجلس، دولت موظف به اجراي آن است. عضو کميسيون امنيت ملي گفت: متاسفانه کميسيون ويژه چشمش را بر روي واقعيت‌هاي موردنظر مردم و مجلس بست و با رويکردي جناحي و سليقه‌اي به‌گونه‌اي عمل کرد که ادامه کار به کميسيون امنيت ملي و ديگر کميسيون‌هاي اصلي محول شد.

نماينده شهرضا افزود: هم‌اکنون اصل طرح در اختيار کميسيون تخصصي، يعني کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي است اما همزمان در اختيار ديگر کميسيون‌ها نيز قرار گرفته تا شائبه اين‌که کميسيون ويژه برخوردي يک‌طرفه داشته و آن‌چه مورد نظر نمايندگان بود را جامه عمل نپوشانده، برطرف شود و قطعاً در اين مرحله، بررسي برجام در مجلس بسيار قوي‌تر و غني‌تر از گذشته درحال انجام است. حيدرپور در واکنش به احتمال آبستراکسيون ازسوي پايداري و شکستن نصاب جلسه علني مجلس براي جلوگيري از تصويب طرح برجام، تصريح کرد: ‌ اينکه اقليتي در مجلس بخواهند با آبستراکسيون و ترک مجلس، نظرشان را به کرسي بنشانند به‌ هيچ‌عنوان درست نيست.


 سخنگوي دولت:
  با همه تحريم‌ها و فشارها، تورم را به زير ?? درصد رسانديم 

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور گفت: طبق گزارش صندوق بين‌المللي پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزايش مي‌يابد و تورم نيز کمتر مي‌شود و اين نشان مي‌دهد که تحريم‌ها بي‌اثر بوده است. به گزارش ميزان، محمدباقر نوبخت در دومين روز اجلاس جامعه مدرسان حوزه علميه قم در ساري، بابيان اينکه کمتر از دو سال فرصت خدمتگزاري براي دولت باقي‌مانده است، تصريح کرد: براي ارزيابي عملکرد دولت بايد شرايط قبل از دولت نيز بررسي شود. وي گفت: درآمد ايران قبل از دولت يازدهم از 118 ميليارد دلار به حدود 52 ميليارد دلار کاهش‌يافت و همچنين پيش‌نويس نفت برابر غذا نيز روي ميز دشمنان کشورمان بود. وي اظهار داشت: ميزان درآمد کشور در سال‌جاري از 52 ميليارد دلار به 24 ميليارد دلار کاهش ‌يافته است و براي اينکه بتوانيم حلقه تنگ ظالمانه و ضد‌انساني را رفع کنيم بايد برنامه‌ريزي داشته باشيم. نوبخت به دو شاخص مهم اقتصادي کشور اشاره کرد و گفت: اين شاخص به منفي 8/6 درصد و منفي 9 درصد رسيده بود و تورم نيز به بالاي 40 درصد رسيده بود. معاون رئيس‌جمهور بابيان اينکه تحريم‌ها به اوج رسيده بود، گفت: با همه تحريم‌ها و فشارها دولت موفق شد تورم را به زير 15 درصد برساند و رشد منفي اقتصادي را به رشد مثبت برساند. نوبخت با اشاره به اينکه ميزان تورم 15 درصدي بالاست تصريح کرد: دولت موظف است که اين ميزان تورم را کاهش دهد و فشار را از روي دوش مردم بردارد. وي گفت: بيش‌از 246 طرح بزرگ ناتمام در دو سال گذشته به سرانجام رسيد. نوبخت با اظهار اينکه دو هزار و 900 طرح ناتمام به دولت به ارث رسيده است گفت: خيلي از طرح‌ها توجيه اقتصادي ندارد. معاون رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه نمي‌توانيم طرح جديد شروع کنيم گفت: ما محکوميم از بين طرح‌هايي که قبلاً کلنگ زده‌شده بود را انتخاب کرده و آن را به سرانجام برسانيم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور گفت: طبق گزارش صندوق بين‌المللي پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزايش مي‌يابد و تورم نيز کمتر مي‌شود و اين نشان مي‌دهد که تحريم‌ها بي‌اثر بوده است. نوبخت با اشاره به کاهش نرخ قيمت خام نفت از سوي عربستان سعودي تصريح کرد: متأسفانه درآمدهاي نفتي کشور باز کاهش‌يافته است.

معاون رئيس‌جمهور از پرداخت وجه گندم کاران و چاي‌کاران خبر داد و گفت: دولت همواره خواهان توجه به اقشار کم‌درآمد است و بيش‌از چهار و 800 ميليارد تومان اعتبار در قالب طرح تحول سلامت به بيمارستان‌ها و مراکز درماني تخصيص داده‌شده است. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور به دو طرح مهم اشاره کرد و گفت: براي شروع برجام منتظر نظر مجلس شوراي اسلامي هستيم و هنوز کارمان را در اين زمنيه شروع نکرده‌ايم. نوبخت يادآور شد: سال گذشته موفق شديم با رشد سه درصد، 700 هزار جوان از مجموع 800 هزار جوياي کار را صاحب شغل کنيم اما 100 هزار نفر به خيل بيکاران اضافه‌شده است.

معاون رئيس‌جمهور با اشاره بودجه 184 هزار ميليارد توماني کشور گفت: هنر اين است که رشد اقتصادي را افزايش و تورم را کاهش دهيم که بايد از اقتصاد مقاومتي بهره گيريم.


 اخبار کوتاه 

تاخير زيادي در اجراي برجام نداشته‌ايم

معاون پارلماني رئيس‌جمهور اظهار کرد: تاخير زيادي در اجراي برجام نداشته‌ايم و کار بر‌اساس برنامه در حال پيشرفت است. حجت‌الاسلام مجيد انصاري در گفت‌وگو با ايسنا تصريح کرد: تاخير تصويب برجام در مجلس تاخير زيادي نيست و يک هفته تاخير مشکلي در روال اجرا ايجاد نمي‌کند. وي افزود: نمايندگان ترجيح دادند فرصت بيشتري براي بررسي برجام داشته باشند و به طور قاطع به يک فوريت اجراي متناظر برجام راي قاطع دادند و کميسيون امنيت ملي مجلس هم به شکل مناسب و درستي آن را بررسي کرد. وي خاطر نشان کرد: انشاء‌الله مصوبه کميسيون امنيت يکشنبه در مجلس طرح مي‌شود و پيش‌بيني ما اين است که مجلس هم به اين طرح راي قاطع دهد و دولت با آرامش در مسير اجراي برنامه اقدام جامع مشترک حرکت کند.

اقتصاد ايران دچار شوک شده است

وزير دادگستري گفت: تحريم به مانند دوران بيماري است که جسم انسان را دچار ضعف نموده و نيازمند طول درمان است. متاسفانه اقتصاد ايران نيز دچار شوک اقتصادي شده و نيازمند زمان براي بهبود و خروج از اين بحران مي‌باشد. حجت‌الاسلام مصطفي پور‌محمدي در جلسه شوراي اداري شهرستان محمودآباد با اشاره به مشکلات اقتصادي در جامعه بر رفع مشکلات بخش کشاورزي ، ايجاد اشتغال‌، تامين زير ساخت ها در بخش راه و سلامت و توسعه صيد و صيادي و همچنين خريد به موقع محصولات کشاورزي تاکيد کرد.

وي ادامه داد:شرايط عمومي‌که در آن هستيم شرايط سختي است و عليرغم توافق هسته‌اي ولي بايد منتظر نظر مجلس شوراي اسلامي‌باشيم و حتي اگر مجلس راي مثبت به برجام بدهد و وارد فاز اجرايي در توافق هسته‌اي بشويم رونق اقتصادي را به زودي شاهد نخواهيم بود.

وي نماينده عالي رئيس‌جمهوري در سفر استاني به مازندران با اشاره به سفرهاي تجاري و اقتصادي کشورهاي اروپايي به ايران بعد از تحريم و توافقات هسته‌اي گفت: تحريم تنها دليل عدم حضور اين کشورها در ايران نبود بلکه مساله مهم و اصلي وضع خراب اقتصادي ساير کشورهاست.


 سرمايه‌هاي برباد رفته شرکت پست 

ادامه از صفحه1

شايان ذکر است برنامه ريزان شرکت پست کمتر با واحدهاي اجرايي آشنا بوده و تنها در واحدهاي ستادي اتاق فکري را تشکيل داده و اغلب بدون کار کارشناسي و بدون فراهم نمودن بستر مناسبي سعي در عملياتي نمودن تصميمات شتابزده خود دارند از جمله اين تصميمات حذف و تنزل دادن برخي از با سابقه ترين کارکنان خود در ادارات شهرستانهاي تحت امر است که اين حرکت نه تنها ضررهاي مادي فراواني را به نيروهاي انساني وارد کرده بلکه ضربات روحي و رواني زيادي را نيز متوجه آنها نموده است، همچنين تاثيرات منفي زيادي را بر روي ساير کارکنان گذاشته و انگيزه کاري آنها را به شدت کاهش داده است چرا که اميد‌ براي ارتقا در سطح اداري را از همه آنها گرفته است که جا دارد دراين زمينه دستگاه‌هاي نظارتي همچون سازمان بازرسي کل کشور، ديوان عدالت اداري و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور و‌... نقش مهمتر و تاثيرگذارتري ايفا کنند چراکه در بلند مدت اين گونه اقدامات باعث رواج فساد اداري و کاهش کيفيت خدمات رساني به آحاد مردم جامعه مي‌شود. اميد است هيات مديره شرکت پست در تصميمات شتابزده خود پيرامون تنها سرمايه‌هايش که همانا نيروهاي انسانيش مي‌باشد تجديد نظر نموده و ميدان بيشتري به جوانان تحصيلکرده و دلسوز داده و نيروهاي انساني خود را تبديل به نردباني براي ارتقاي خود ننمايند.

از زمانيکه پست در ايران به شرکت پست تغيير ساختار داد وظايف و رسالت اصلي آن در سراشيبي تغيير قرار گرفت اگر رسالت اصلي پست در کشورهاي توسعه يافته و حتي برخي کشورهاي کمتر توسعه يافته نقل و انتقال مرسولات و محمولات و کاهش ترافيک و سفرهاي درون و برون شهري با رعايت اصل امانتداري بوده و هست ولي در ايران آن رسالت كم‌كم به دست فراموشي سپرده شده است. در اين راستا برخي از خدماتي که در پست انجام مي‌گيرد بدون بستر‌سازي مناسب و بدون در نظر گرفتن امکانات خصوصاً در واحدهاي اجرايي و شهرستانهاي حاشيه‌اي مشکلات عديده‌اي را براي مردم و نيروهاي انساني ادارات پست به دنبال آورده است با نگاهي به سرويس‌ها و خدماتي که شرکت پست از ساير ارگانها و دستگاه‌هاي دولتي به نيابت از آنها بر عهده گرفته مشاهده مي‌گردد که اين خدمات نه تنها در راستاي رسالت پست نبوده بلکه تنها خدمات از يک دستگاه دولتي به دستگاه ديگر منتقل شده و از کاهش سفر و آلودگي و کاهش بروکراسي اداري خبري نيست.

به عقيده برخي صاحب‌نظران برخي از سرمايه‌هاي انساني را مي‌توان همزمان يک نوع سرمايه اجتماعي نيز محسوب کرد به عبارتي ديگر با استفاده از استعدادها و توانايي‌هاي اين نوع سرمايه‌هاي انساني سرمايه‌هاي اجتماعي را براي جامعه کسب کرد. با اين مختصر توضيحات مي‌توان گفت شرکت پست که بيشتر بر سرمايه‌هاي انساني متکيست‌- چرا که هيچ خدمتي بدون نيروي انساني در پست انجام نمي‌گيرد- بايد قدر آنها را بيشتر بداند تا نوعي سرمايه اجتماعي را با خود به دنبال آورند. همه مي‌دانند که در وزارتخانه متبوع، شرکت پست سال‌هاست دچار بي‌مهري‌ها و تبعيضات فراواني گرديده و در مقايسه با ساير شرکت‌هاي تابعه وزارت، کارکنان شرکت پست دريافتي و مزاياي بسيار کمتري را شامل شده‌اند ولي نکته دراين جاست که تصميم گيرندگان شرکت پست علي‌رغم اينکه ارزش‌هاي کليدي شرکت پست را حفظ و توجه به ارزش‌هاي منابع انساني به عنوان اصلي‌ترين سرمايه شرکت معرفي نموده اند نه تنها به منابع انساني توجه ننموده‌اند از جمله در ماه‌هاي اخير برخلاف آن ارزش‌ها عمل نموده نيروهاي انساني خود را با اعمال تبعضيات بسياري بي‌ارزش و بي‌اعتبار ساخته و به بهانه کاهش هزينه‌هاي شرکت اقدام به تنزل رديف سازماني کارکنان دون پايه شهرستانها نموده که اين تغييرات حقوق و مزاياي آنها به طور محسوسي کاهش داده و سفره‌هاي کمرنگ آنها را بيرنگ نمود، به آن اميد که با کاهش اين هزينه‌ها به اهداف خود برسند. دليل اين ادعا تفسير سليقه‌اي بخشنامه شماره 127675/ت50642 ه مورخه 28/10/1393 معاونت محترم رياست‌جمهوري توسط شرکت پست مي‌باشد که به جاي اينکه اصلاحاتي را که در آن بخشنامه به آن اشاره شده در ساختار مديريتي در بالا و از خود مديران شروع نمايند مديران شرکت پست انقلابي را از پايين و از کارکنان دون پايه انجام داده‌اند. انگار ديواري کوتاه‌تر از آن بيچارگان پيدا نکرده‌اند و آنها را فداي اهداف و برنامه‌هاي خود نموده‌اند. بدين ترتيب اين اقدامات هم سرمايه‌هاي انساني پست را به هدر مي‌دهد و هم کرامت آنها را به زير سوال برده و همچنين کارکنان را دچار بيگانگي از کار، بيگانگي از خدمات ارائه شده و دست آخر بيگانگي از خودشان مي‌نمايد. آقايان مدير اينجا پست است تنها سرمايه‌اش نيروي انسانيش است نه همانند بانک‌ها و مؤسسات ماليست که سرمايه‌هاي مادي درون جامعه آن را بچرخاند و نه همانند شرکت‌هاي ارتباطي ديگر است که با خريد دستگاه‌هاي الکترونيکي درآمد کسب كند. در پست هيچ درآمدي بدون نيروهاي انساني بدست نمي‌آيد پس اگر قدر آن سرمايه‌ها را ندانيد در بلند مدت اين کل جامعه است که از نتايج آن زيان خواهد ديد دولت تدبير‌و‌اميد در چند ماه گذشته با تصويب برجام در برنامه هسته‌اي اميدهاي زيادي را به جامعه بين‌الملل و جامعه ايراني آورد اما متاسفانه همکاران ديگرشان در دولت با تدابيرشان دريچه‌هاي اين اميدهاي هرچند کوچک را به مردم و همکاران خود روا نديده اند و درحال بستن آن روزنه‌ها نيز هستند. در اين رابطه توجه برنامه‌ريزان شرکت پست را به بندب ماده ششم از بخشنامه فوق‌الذكر جلب مي‌کنم که به کرامت انساني و ارج نهادن به سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي درون سازماني اشاره دارد. اجرايي كردن خود برنامه عملياتي اصلاحات اداري مورد نظر سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با شرايط اقتصادي كه در نامه 4 وزير به رياست محترم جمهور تعريف شده آثار زيانبار اجتماعي، اقتصادي و رواني را براي كاركنان دولت در برخواهد داشت و همانطور که قبلاً گفته شد اگر به صورت سليقه‌اي و تبعيض‌آميز اجرا گردد آثار زيانبار آن به صورت مضاعف خواهد بود. در پايان ضمن تبريک روز جهاني پست به کارکنان زحمتکش شرکت پست اميدواريم در اين مهر ماه، ُمهر بي‌‌مهري هر چه زودتر از پيشاني کارکنان شرکت پست زدوده شود.

*کارشناس امورپستي


 محمدرضا عارف:
 اصرار داريم به گونه‌اي عمل کنيم تا ترکيب مجلس آينده تغيير کند 

رئيس بنياد اميد ايرانيان با بيان اينکه کشور در مسيري در چند سال گذشته پيش مي‌رفت که بسياري از دلسوزان نظام را نگران کرده بود،گفت: جرياني از بعد از خرداد 92 با هر اقدامي‌که توسط دولت انجام مي‌شود مخالفت مي‌کند به خصوص دربخش‌هايي از مجلس ديده مي‌شود که به جاي همکاري با دولت براي پيشبرد اهداف مورد نظر دولت مانع‌تراشي مي‌کنند به همين دليل اصرار داريم در انتخابات مجلس بگونه‌اي عمل کنيم که ترکيب مجلس تغيير کند. به گزارش ايسنا، محمدرضا عارف در ديدار جمعي از اعضاي کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي عالي استانها با اشاره به اهميت شوراي شهر و روستا به عنوان مرجع قابل اعتماد براي مردم و حاکميت، گفت: از آنجا که انقلاب اسلامي‌ايران يکي از مردمي‌ترين انقلاب‌ها محسوب مي‌شود بايد تصدي‌گري امور حتي‌الامکان به مردم و نهادهاي مردمي‌ازجمله شورا‌ها که در قانون اساسي جايگاه ويژه‌اي دارد سپرده شود .خوشبختانه در دولت اصلاحات يکي از مترقي‌ترين اصول قانون اساسي يعني تشکيل شوراها عملياتي شد.

وي شوراهاي شهر و روستا را ميراث ماندگار دولت اصلاحات دانست و خاطرنشان کرد: انتظار بود با تشکيل شوراها جايگاه مجلس شوراي اسلامي‌ ارتقا پيدا کند و از درگير شدن به مسائل روزمره و محلي دوري کند و به مسائل کلان کشور بپردازد اما عملا اين اتفاق نيفتاد و بخصوص در شهرستان‌ها مشاهده مي‌شود وظايفي که بر عهده شوراها است از سوي کانديداي نمايندگي مجلس به عنوان وعده انتخاباتي مطرح مي‌شود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام بر ضرورت تعامل مثبت شوراي عالي استان‌ها با مجلس شوراي اسلامي ‌تاکيد کرد و گفت: بعد از گذشت چند سال از فعاليت شوراها به نظر مي‌رسد بايد در قانون شوراها بازنگري صورت بگيرد البته منظور از بازنگري در قانون شوراها به منزله محدود کردن اختيارات شوراها نيست، بلکه بايد ساز و کار روشن و شفافي درخصوص وظايف شوراها تهيه شود به طوري که حتي‌الامکان امور اداره شهرها و مسئوليت خدمات شهري به شوراها محول شود.

وي با اشاره به بعد نظارتي شوراها بر عملکرد شهرداري، خاطرنشان کرد: اگر در کشور ما نظارت را با مچ‌گيري اشتباه نمي‌گرفتند مطمئنا بسياري از فسادها رخ نمي‌داد برخي نهادها به جاي آنکه از وقوع فساد جلوگيري کنند تنها به دنبال مچ گيري هستند مطمئنا تا زمانيکه نگاه پيشگيرانه در نهادهاي نظارتي وجود نداشته باشد نمي‌توان انتظار داشت فسادي رخ ندهد.البته بايد زمينه شکل گيري فساد را با ساز و کارهاي قانوني محدود کرد. عارف در بخش ديگري از سخنان خود به انتخابات مجلس شوراي اسلامي ‌اشاره کرد و يادآور شد: کشور در مسيري در چند سال گذشته پيش مي‌رفت که بسياري از دلسوزان نظام را نگران کرده بود ولي با الطاف الهي و همت مردم روند گذشته در خرداد 92 اصلاح شد و بعد از اين انتخابات در مردم حس اميدواري شکل گرفت که مسئولان بايد تلاش کنند اميد مردم به آنها حفظ و تقويت شود. وي با اشاره به تلاش جرياني براي القاي حس نااميدي در کشور‌،خاطرنشان کرد: جرياني از بعد از خرداد 92 با هر اقدامي‌که توسط دولت انجام مي‌شود مخالفت مي‌کند بخصوص دربخشهايي از مجلس ديده مي‌شود که به جاي همکاري با دولت براي پيشبرد اهداف مورد نظر دولت مانع تراشي مي‌کنند به همين دليل اصرار داريم در انتخابات مجلس بگونه‌اي عمل کنيم که ترکيب مجلس تغيير کند. رئيس بنياد اميد ايرانيان تاکيد کرد: اصلاح‌طلبان بايد بگونه‌اي در انتخابات مجلس عمل کنند که با تقويت همکاري دولت و مجلس شرايط مناسب‌تري براي پاسخگويي به مطالبات مردم در بخش‌هاي مختلف خصوصا در زمينه معيشت، اشتغال و مسکن فراهم شود. عارف در پايان با بيان اينکه تمام تلاش جريان اصلاحات و اعتدال بايد ارائه يک ليست در انتخابات مجلس باشد‌،گفت: جريان اصلاحات و اعتدال بايد تلاش کنند مسيري که در انتخابات 92 آغاز شد پايدار شود تا زمينه بازگشت به گذشته فراهم نشود به همين دليل بايد در انتخابات مجلس با هماهنگي و وحدت به دنبال کسب اکثريت کرسي‌هاي مجلس بود.


 سيد‌حسن خميني:
 وظيفه نيروي انتظامي هم تامين امنيت است هم تامين احساس امنيت 

يادگار امام گفت: امنيت و آرامش رواني دو لبه مهم براي زندگي انسان در جامعه است و بايد از هر دو آنها در جامعه پاسداري کرد.به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌حسن خميني در مراسم تجديد ميثاق فرماندهان و کارکنان نيروي انتظامي ‌با امام خميني(ره)، بنيانگذار جمهوري اسلامي‌ايران در حرم مطهر امام، اظهار داشت: هفته نيروي انتظامي ‌بهانه‌اي است تا زحمات يکساله ناجا براي مردم گفته شود؛ همانگونه که امام بزرگوار ما به بيان خدمات براي مردم توصيه کردند؛ همچنين فرصتي است تا ميان خودتان کارهاي انجام شده را مرور کنيد که در اين صورت هم توانمندي داخلي مجموعه بالا مي‌رود و هم نقاط ضعف مطرح و برطرف مي‌شود.

يادگار امام با اشاره به يک مشکل ذاتي نيروي پليس در سراسر جهان گفت: پليس از يک سو براي ايجاد امنيت احتياج به اقتدار دارد و از طرف ديگر بايد بيش از هر چيز آرامش رواني جامعه را پاسداري کند، زيرا نبايد فضاي جامعه امنيتي باشد که مردم احساس ناآرامي‌و کنترل غير ضروري داشته باشند؛ در عين حال کسي که بناي تخلف دارد نبايد فکر کند از نگاه نهادهاي امنيتي خارج است.وي با اشاره به اهميت امنيت به عنوان مهم ترين وظيفه حکومت‌ها از ديرباز تاکنون يادآور شد: در طول تاريخ وظايف ديگري به دوش حکومت‌ها افزود شده اما امروز کماکان مهم ترين وظيفه همين امر است؛ در تاريخ ايران هميشه حکومت‌هايي به عنوان نمونه نامشان بر زبان‌ها باقي ماند‌ه است که در ايجاد امنيت موفق‌تر بوده‌اند.

سيد حسن خميني ادامه داد: در توصيف وضع امنيت ايران در يک دوره تاريخي، نقل شده است که اگر يک زن جوان با يک طبق طلا روي سر، هنگام شب از مرو تا ري برود، کسي متعرض او نمي‌شد، اما در برخي دوره‌هاي ديگر حوزه توانايي هر فرد به اندازه قدرت قبضه شمشير او بوده و همه افراد در بر هم زدن نظم و امنيت کشور نقش داشته‌اند؛ بدين معنا که هنگام تضعيف قدرت مرکز صدها مشکل از سوي گروههاي مختلف جامعه ايجاد مي‌شد.

وي با اشاره به اينکه بسياري از کساني که در طول تاريخ توانسته‌اند حکومت را به دست گيرند به خاطر ايجاد امنيت در دوره هرج و مرج مورد اعتماد جامعه قرار گرفتند، گفت: تأمين امنيت شرط اساسي حيات جامعه است.

يادگار امام با دو لبه خواندن مقوله امنيت افزود: احساس امنيت از امنيت مهمتر است، زيرا کار همه دستگاه‌هاي تأمين امنيت اين است که هم اقتدار و برقراري امنيت را بايد در اوج داشته باشند و هم کار آنها مخل آرامش جامعه نباشد، در اينجاست که کار پليس ظرافت يافته و از کار صرفا نظامي‌خارج مي‌شود و کار انتظامي ‌پديد مي‌آيد، چرا که اين حساسيت ممکن است براي نيروهاي نظامي‌ آنچنان ضرورتي نداشته باشد.وي تصريح کرد: وظيفه نيروي انتظامي‌هم تأمين امنيت و هم تأمين احساس امنيت و آرامش عمومي ‌در جامعه است.سيد حسن خميني با اشاره به آشوب در منطقه و برخورداري ايران از سقف امنيتي بسيار مطلوب، يادآور شد: اگر امنيت در کشور ما نبود متوجه مي‌شديم که چه مقدار داراي ضعف هستيم؛ اما امروز عمده شهرها و جاده‌هاي ما داراي فضاي امني بوده و به همت نيروي انتظامي‌و ساير دستگاه‌ها در تمام منطقه ما، هيچ کانوني به آرامش و امنيت کشور ما نيست که به همين خاطر مردم بايد به فرزندان خود خسته نباشيد بگويند.

وي گفت: ما متأسفانه امروز در جزيره بي‌ثباتي هستيم که از يکسو قدرت‌هاي جهان در جهت تأمين امنيت خود تلاش مي‌کنند اما به آن نمي‌رسند، از طرف ديگر هم در کشور ما امنيت برقرار است؛ گرچه مانند ماهي در آب که متوجه وجود نعمت آب نيست کساني که در امنيت زندگي مي‌کنند ممکن است وجود آن را درک نکنند.

يادگار امام در پايان سخنان خود اظهار داشت: امنيت و آرامش رواني دو لبه مهم براي زندگي انسان در جامعه است و لذا بايد از هر دو آنها در جامعه پاسداري کرد که ما آن را در سطح خوبي در مجموعه عملکرد ناجا مشاهده مي‌کنيم.


 سردار حسين همداني به قافله همرزمان شهيدش پيوست 

گروه سياسي – کورش شرفشاهي: «سردار حسين همداني در سوريه به شهادت رسيد» اين جمله‌اي بود که روابط عمومي کل سپاه به يک باره اعلام کرد و باعث بهت و حيرت همگان شد. اما همداني در مسير از بين بردن تکفير و اسلام هراسي شهيد شد و با اين حرکت، ديگران را به ادامه راه دعوت کرد.

در اين رابطه روابط عمومي کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در اطلاعيه‌اي که صادر کرد، با تبريک و تسليت شهادت اين سردار شجاع و گرانقدر به محضر حضرت وليعصر‌(عج) و نائب برحقش امام خامنه‌اي عزيز (مدظله العالي‌) و ملت شريف ايران ، آورده است:

سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني از فرماندهان دوران دفاع مقدس و مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و مدافعان حرم در طول سال‌هاي گذشته که نقش تعيين‌کننده‌اي در حفظ و حراست حرم حضرت زينب (س) و کمک و تقويت جبهه مقاومت اسلامي در جنگ تروريستي سوريه داشت‌، عصر پنجشنبه در حين انجام ماموريت‌هاي مستشاري در حومه شهر حلب به دست تروريست‌هاي داعشي به شهادت رسيد. به دنبال آن پيامهاي تسليت از سوي شخصيت‌هاي سياسي، نظامي و‌... يکي پس از ديگري صادر شد.

شهادت سعادت و حيات پايدار است

در اين رابطه حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در پيامي اعلام کرد: شهادت فرمانده دلاور سپاه اسلام، سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني که در حراست از حرم اهل‌بيت عليهم‌السلام و هنگام ماموريت مستشاري براي تقويت جبهه مقاومت اسلامي در نبرد با گروهک تروريستي داعش و حاميان آنها به لقاء حق نائل شد؛ فقداني بزرگ و اندوهي عميق آفريد.

کارنامه خدمات و مجاهدت‌هاي آن شهيد عزيز از مبارزات نهضت اسلامي و مقابله با جريان طاغوت و نفاق در مناطق غربي کشور، تا ايفاي نقش برجسته در تشکيل شجره طيبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فرماندهي موفق عملياتهاي مختلف دفاع مقدس و رده‌هاي مختلف سپاه؛ و سرانجام شهادت در راه خدا، مصداق تحقق آيه شريفه «و الذين قتلوا في سبيل‌الله فلن يضلَّ اعمالهم سيهديهم و يصلح بالهم و يدخلهم الجنة عرفها لهم» است. که شهادت، نه نوعي از مرگ، بلکه سعادت و حيات پايداري است که خداوند متعال براي بندگان خاص خويش وعده فرموده است.

شهادت مدافع سرفراز حرم زينب کبري

آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز پيام تسليتي صادر کرد که متن پيام بدين شرح است: شهادت سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني يکي از فرماندهان دلاور و ارشد هشت سال دفاع مقدس و مدافع سرفراز حرم بانو زينب کبري‌(س) ضايعه‌اي اسفبار براي نيروي مقاومت، سپاه پاسداران، مردم، هم‌رزمان و دوستان اين شهيد والا مقام است. فقدان اين فرمانده شجاع را که سرانجام سر در راه مبارزه و ستيز با گروهک تکفيري و تروريستي داعش داد به فرماندهي کل قوا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، مردم، همرزمان و به‌ويژه اعضاي داغدار خانواده ايشان صميمانه تسليت مي‌گويم.

شهادت را فخر خود مي‌دانست

همچنين در پيام تسليت آيت‌الله آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه آمده است: اين شهيد بزرگوار که پس از سال‌ها مجاهدت و پاسداري از آرمان‌هاي مقدس اسلام عزيز و نبرد با مظاهر کفر و نفاق، شربت شيرين شهادت را نوشيد و به خيل کاروان شهيدان انقلاب اسلامي پيوست، از مجاهدان في‌سبيل‌الله بود که شهادت را فخر خود مي‌دانست و چه نيکو در حراست از حرم اهل‌بيت عليهم السلام و هنگام ماموريت مستشاري براي تقويت جبهه مقاومت اسلامي به آرزوي خود رسيد.

پيام وزير امور خارجه به مناسبت شهادت سردار همداني

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان نيز در پيامي تاکيد کرد: شهادت اين سردار عالي‌قدر جبهه مقاومت به‌دست تروريست‌هاي تکفيري را ضايعه‌اي بزرگ توصيف کرده و درعين حال افزوده است: سردار شهيد حسين همداني که هوشمندانه و خستگي‌ناپذير در ماموريت مستشاري در جبهه مبارزه عليه تروريسم و افراط و اشغالگري حضور داشت؛ بي‌ترديد تلاش خالصانه عليه ترور و افراط و نيل به آرزوي ديرينه‌اش پشتوانه‌اي ارزشمند براي استمرار مسير مقاومت؛ مبارزه و شهادت است. ظريف در اين پيام با آرزوي علو درجات براي اين سردار پيشکسوت در جهاد و مبارزه تصريح کرده است: جامعه جهاني بايد ضرورت مبارزه عليه تروريسم تکفيري و نابودي کامل اين جريان ضد‌انساني و اسلامي را بيش‌از‌پيش در اولويت قرار داده و حل ريشه‌اي اين پديده ضد‌بشري را با جديت دنبال کند.

اعلام برنامه‌هاي تشييع و خاکسپاري

و اما روابط عمومي کل سپاه در اطلاعيه‌اي زمان و مکان تشييع سردار شهيد همداني را اعلام کرد. در بخشي از اين اطلاعيه آمده است: با تبريک و تسليت شهادت سردار سرلشکر پاسدار حسين همداني حامي مقاومت اسلامي و مدافع حرم به استحضار ملت شريف ايران مي‌رساند پيکر اين شهيد عزيز پس از انتقال به تهران در روز يکشنبه 19/07/94 از ساعت 9 صبح از مقابل حسينيه فاطمه الزهرا (س) سپاه محمدرسول‌الله (ص) تهران بزرگ واقع در ميدان سپاه خيابان پادگان وليعصر (عج) با حضور مقامات کشوري و لشکري و اقشار مختلف شما مردم مومن انقلابي و قدرشناس تشييع خواهد شد.

اين اطلاعيه با دعوت از قشرهاي مختلف مردم پايتخت براي شرکت در اين آيين باشکوه يادآور شده است: پيکر سردار شهيد حسين همداني پس از تشييع باشکوه در تهران به همدان منتقل و در روز دوشنبه مورخ 20/07/94 در اين شهر تشييع و به خاک سپرده خواهد شد.


 شهيد سرلشکر حسين همداني در يک نگاه 

سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني، در عنفوان جواني با تفکرات حضرت امام (ره) آشنا شده و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهيد محراب آيت‌الله مدني که در همدان تبعيد بودند، بهره‌اي بسزا برده و پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌... پايه‌گذاري و تأسيس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامي، استان همدان را آغاز و خود نيز به عنوان يکي از ارکان اصلي شوراي عالي فرماندهي سپاه استان همدان، فعاليتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه، به پاکسازي عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق برآمد.

به گزارش تسنيم، سردار همداني به همراه شهيد صياد شيرازي و شهيد محمود خضرائي با آغاز جنگ تحميلي، راه کردستان را در پيش گرفت. ديري نپاييد که به صف دشمن‌ستيزان پيوست و فرماندهي عمليات‌هاي مطلع‌الفجر را با پيروزي کامل تجربه کرد. فرماندهي جبهه مياني سرپل ذهاب هم در کارنامه وي است. همداني پس از مدتي کوتاه به همراه حاج احمد متوسليان و شهيد همت و شهيد شهبازي در تشکيل و سازماندهي لشکر 27 محمد رسول‌الله‌(ص) نقش بسزايي داشت. وي در عمليات فتح‌المبين و بيت‌المقدس با مسئوليت فرماندهي محورهاي عملياتي در قالب هدايت تيپ و لشکر تجربه داشت و پس از تشکيل يگان‌هاي رزم سپاه به عنوان باني و نخستين فرمانده لکشر 32 انصارالحسين (ع) استان همدان، وارد ميدان نبرد عليه دشمن بعثي شد.

وي در مقام فرماندهي لشکر 16 قدس گيلان در عمليات کربلاي 4 و کربلاي 5 شرکت داشت. وي معاونت اطلاعات و عمليات قرارگاه عملياتي قدس را بر عهده گرفت. وي پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهي و ستاد رفت و تحصيل تئوريک و آکادميک هدايت يگان‌ها را به تجربيات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه‌اي موفق از خود به جاي گذاشت.

معاون هماهنگ‌کننده نيروي زميني و جانشيني نيروي مقاومت بسيج در دو دوره و فرماندهي لشکر 27 محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشيني قرارگاه ثارالله، از ديگر مسئوليت‌هاي ايشان بود و معاون مرکز راهبردي سپاه و مشاور عالي فرمانده کل سپاه و جانشيني سازمان بسيج مستضعفان از او فرمانده‌اي کهنه‌کار با کوله‌باري تجربه و شناخت ساخته که سبب شده است تا حساس‌ترين و مهمترين سپاه کشور که داراي ويژگي‌هاي خاص است، بر عهده ايشان گذاشته شود.

سردار سرتيپ همداني، همچنين مفتخر به دريافت دو نشان فتح از دست مقام معظم رهبري و فرمانده کل قواست که به خاطر هدايت و فرماندهي موفق لشکرهاي تحت امر در دوران دفاع مقدس بوده است.


 خاکسپاري قربانيان پاکستاني فاجعه منا در عربستان بدون اجازه خانواده آنان 

گروه سياسي: پس از گذشت بيست روز از فاجعه منا‌، روزنامه دان پاکستان در گزارشي ضمن اشاره به دفن بدون اجازه يکي از قربانيان اين حادثه غمبار در عربستان، به سرگرداني خانواده پاکستاني پرداخته و آورده است: «يکي از افراد خانواده زبير احمد 33 ساله که از زمان وقوع حادثه منا تاکنون خبري از وي در دست نبوده در تماس با روزنامه دان گفته که مقامات سعودي زبير احمد را بدون اطلاع خانواده‌اش در منا دفن کرده‌اند. وي و چهار عضو خانواده‌اش در حادثه منا مفقود شده بودند .به گزارش «مردم‌سالاري» اجساد دو عضو ديگر خانواده يعني پروفسور افتخار احمد و پروفسور تلميذ احمد در سردخانه‌اي در منا پيدا شده و در اين ميان تنها همسر پروفسور تلميذ احمد به سلامت به پاکستان برگشته است‌. جستجو براي يافتن خانم رانا همسر پروفسور افتخار احمد و فرزند آنان زبير احمد همچنان ادامه دارد . اطلاعاتي که به دست خانواده زبير احمد رسيده به دليل ارتباطات يکي از اقوام اين خانواده به نام سليم احمد با مقامات سعودي بوده و بيشتر خانواده‌هاي پاکستاني که چنين ارتباطاتي را ندارند‌، همچنان سرگردان و بي‌اطلاع از سرنوشت عزيزان خود بوده و به هر دري مي‌زنند تا شايد بتوانند اطلاعاتي را در اين رابطه کسب نمايند.» دان در ادامه مي‌افزايد‌:«کنسولگري پاکستان در جده نيز هيچ اطلاعي در مورد سرنوشت پاکستاني‌هاي مفقود و يا جانباخته ندارد. عظما خليق که به دنبال اطلاع از سرنوشت خواهرش بشرا خليق مي‌باشد به دان گفته که برادر آنها که در منا حضور دارد هنوز نتوانسته هيچ اطلاعي در مورد سرنوشت خواهرش کسب نمايد.

وي مي‌افزايد که ما خبرهايي در مورد نگهداري اجساد تکه تکه شده در کانتينرها شنيده‌ايم ولي گرفتن اجازه بازديد از چنين مکان‌هايي بدون داشتن ارتباطات ويژه با مقامات سعودي بسيار دشوار است. خانم بشرا خليق در رياض مربي يک شرکت هواپيمايي است که به همراه دو تن از دوستانش به نام خديجه سعيد و رضا ايمان در حادثه منا مفقود شده است.» در حالي که دولت پاکستان در قبال فاجعه منا کاملاً منفعل و دست بسته عمل مي‌کند‌، خبر دفن بدون اجازه زائرين پاکستاني اين فاجعه توسط روزنامه‌هاي پاکستاني به تدريج انتشار مي‌يابد‌. گفتني است هر روز آمار منتشره در وب سايت وزارت امور مذهبي پاکستان تغيير مي‌کند بطوري که آمار ابتدايي اين وزرات که نشان مي‌داد کمتر از 10 نفر در فاجعه قرباني شده‌اند‌، در جديد‌ترين آمار خود خبر از جان باختن 80 نفر‌، مجروح شدن 47 نفر و مفقود شدن 54 حاجي پاکستاني داده است. اين درحالي است که حامد سعيد کاظمي‌وزير سابق امور مذهبي پاکستان دولت را به پنهان کاري در اعلام تعداد قربانيان فاجعه منا متهم کرده و تعداد حاجيان پاکستاني جانباخته در فاجعه منا را قريب به سيصد نفر برآورد کرده است.


 خبر 

ارتباط مستقيم با نهادهاي حکومتي دست فرصت‌طلبان را کوتاه مي‌کند

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب در مورد رايزني برخي از اصلاح‌طلبان با شوراي نگهبان، خاطرنشان کرد: اين گفت‌وگوها به منظور نزديک کردن ديدگاه‌ها به يکديگر است. محمدرضا خاتمي‌در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد رايزني برخي از اصلاح‌طلبان با شوراي نگهبان جهت رفع برخي از ابهامات موجود، با بيان اينکه اين گفت‌وگوها به منظور نزديک کردن ديدگاه‌ها به يکديگر است، اظهار کرد: تفاوت ديدگاه‌هايي وجود دارد که قابل انکار نيست. ممکن است که برخي سوء‌تفاهم‌ها و ابهاماتي وجود داشته باشد اما اصلاح‌طلبان وظيفه خود مي‌دانند که با همه جناح‌ها و نهادهاي حکومتي وارد گفت‌وگو شوند و ديدگاه خود را تبيين کنند.وي با اشاره به حضور عده‌اي فرصت‌طلب در جامعه، يادآور شد: در جامعه کساني حضور دارند که به دنبال منافع شخصي خود هستند و با فرصت‌طلبي حاضرند که همه منافع را فدا کنند.اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: ارتباط مستقيم با جناح‌هاي مختلف و نهادهاي حکومتي ممکن است باعث شود که دست اين فرصت‌طلبان منفعت‌طلب کوتاه شود و از اثرگذاري آنها بکاهد.

نياز به کادرسازي‌ در بين نيروهاي جوان و نخبه

رييس شاخه جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملي با تاکيد بر اينکه حزب اعتماد ملي حزبي قانوني است و در چارچوب قانون فعاليت کرده و از اين مسير خارج نخواهد شد، گفت: هيچگاه در اين راستا تسليم هيچ فشاري نمي‌شويم.به گزارش اعتماد ملي، حجت نظري در همايش سراسري شاخه جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملي با عنوان «اعتماد ملي، سرمايه اجتماعي» که در يزد برگزار شد، ضمن تشکر از شوراي يزد حزب اعتماد ملي که براي برگزاري اين همايش از مدت قبل تلاش کردند، به عملکرد دولت يازدهم در حوزه سياست داخلي اشاره کرد و افزود: درست است که دولت تدبير و اميد در سياست خارجي موفق بوده، اما در سياست داخلي به آن حدي که بايد موفق نبوده است؛ بويژه در حوزه جوانان برنامه‌اي وجود ندارد و کادرسازي نکرده و مشخص نيست در آينده هم برنامه‌اي براي کادرسازي باشد. او افزود: ما بايد از هر تريبوني استفاده کنيم و اين حرف‌ها را بگوييم که آينده ايران نياز به يک کادرسازي از نيروهاي جوان و نخبه دارد و زمانش نيز امروز است.

دبير کميته انتخابات حزب اعتماد ملي در ادامه با تاکيد بر اينکه حزب اعتمادملي يک حزب قانوني است و در چارچوب قانون فعاليت کرده و مي‌کند، گفت: حزب اعتماد ملي و شاخه جوانان حزب هيچگاه در اين راستا تسليم هيچ فشاري نمي‌شود و مطمئنا اگر کساني فکر مي‌کنند با فشار و تهديد مي‌توانند ما را از اين مسير قانوني خارج کنند، شکست مي‌خورند.او افزود: حزب اعتماد ملي بر مدار قانون و بر سياق دبيرکل حزب و قائم مقام برحق او و مرامنامه حزب پيش مي‌رود. کساني که مي‌خواهند فضاي اصلاح‌طلبي را به سمت انجراف از قانون ببرند، کاري از پيش نمي‌برند و حزب اعتماد ملي و شاخه جوانان حزب در مسير قانون، به فعاليت اصلاح‌طلبانه‌اش ادامه مي‌دهد.

ظريف لياقتش را دارد که رئيس‌جمهور شود

سيد‌محمدصادق خرازي، سفير پيشين ايران در سازمان ملل و فرانسه، با شرکت در برنامه «ديد در شب»، گفت‌وگويي جنجالي و بي سابقه با رضا رشيدپور داشت که روز پنجشنبه 16 مهر در سايت آپارات منتشر شد. خرازي گفت: مرحوم مهندس بازرگان و بسياري از اعضاي کابينه ايشان کراوات داشتند. متاسفانه ابوالحسن بني صدر اولين کسي بود که عليه کراوات صحبت کرد.وي ادامه داد: چطور کت و شلوار غربي‌ها را مي‌پوشيم اما مي‌گوييم کراوات غربي است؟ کراوات از بخش‌هاي صحرايي و کويري جهان يعني فلات ايران به اروپا رفته است. مردم دستمالي را به عنوان کراوات مي‌بستند تا هنگام بادهاي موسمي‌جلوي بيني بگيرند. مردم ايران مبدع کراوات بوده‌اند. کراوات مال ايراني‌ها بوده است. کراوات باعث نظم است.در ادامه گفت: من به اتفاق آقاي خاتمي‌در دانشگاه‌هاروارد بودم. دکتر احمد مهدوي دامغاني کراوات داشت، من کراوات ايشان را زدم. همان موقع ملاقات آقاي خاتمي‌شروع شد من هم با کراوات نشستم و عکاس طناز عکس گرفت و در سايت‌ها گذاشتند. سفير پيشين کشورمان در فرانسه گفت:دست دادن با خانم‌ها در عرف و حکم جمهوري اسلامي‌امر غيرقابل قبولي است. مراجع قبول ندارند و شخص رهبري هم نسبت به اين کار موضع دارد. در حالي که بسياري از بزرگان با خانم‌ها دست مي‌دادند. مرحوم آيت‌الله بهشتي و امام موسي صدر کساني بودند که اگر خانمي‌از اهل کتاب دست دراز مي‌کرد به قول علما تسامح در ادله سنن مي‌کردند و دست مي‌دادند. من کارمند نظام جمهوري اسلامي‌هستم و رجحانم بر رعايت قانون است. کراوات نمي‌زنم اما مخالفم که بگويند هر‌کس کراوات دارد مخالف نظام است. وي ادامه داد:من از علماي حکومتي تقليد مي‌کنم و الان با خانم‌ها دست نمي‌دهم. بعد از اينکه فتوا را دانستم ديگر دست ندادم.اين ديپلمات ارشد کشورمان گفت: من با مهندس موسوي، دکتر ولايتي، دکتر خرازي، منوچهر متکي و دکتر صالحي کار کردم، با دکتر ظريف هم رفيقم هم برادرم و هم کار کردم. هر کدام يک ويژگي داشتند. اما متخصص ترين وزير خارجه تاريخ بعد از انقلاب ايران آقاي ظريف است. قبل از انقلاب وزراي خارجه بسيار نخبه و متنفذ و قوي داشتيم منتهي سيستم سياست خارجي زمان شاه با زمان انقلاب کاملاً متفاوت بود.خرازي ادامه داد: جواد ظريف، دوست دوست داشتني است. مرد ملي ايران است. جواد ظريف مي‌تواند همه کاري بکند. ظريف لياقتش را دارد که رئيس‌جمهور شود. اگر جاي جواد ظريف بودم با کسي که دستش را دراز مي‌کند حتماً دست مي‌دادم. ادب سياسي و فرهنگي حکم مي‌کند به عنوان نماد ملت ايران با او دست بدهم. دست کسي را کوتاه نمي‌کنم. حتماً با او دست مي‌دهم. من ديپلماتم، من را براي جنگ آنجا نفرستادند، براي آشتي و صلح فرستادند. مگر مي‌شود ديپلمات برود آنجا بگويد من دست نمي‌دهم. سلام مي‌کنند بگويد سلام نمي‌دهم.

برجام گروگان عده‌اي است که دل در گروي  دولت نهم و دهم دارند

سفير اسبق ايران در مقر اروپايي سازمان ملل تاکيد کرد: برجام گروگان عده‌اي است که دل در گروي دولت نهم و دهم دارند. اين افراد دوست ندارند برجام مورد پذيرش قرار گيرد و اجرا شود.سيدعلي خرم در گفت‌وگو با ايلنا، در رابطه با ضرورت تسريع در اجراي برجام گفت: جمهوري اسلامي‌ايران در مذاکرات هسته‌اي خود با گروه 1+5 به دنبال مختومه کردن پرونده هسته‌اي، برداشتن تحريم‌ها و عادي‌سازي روابط خود با کشورهاي مختلف دنيا بود.

وي با بيان اينکه رفع تحريم‌ها و عادي شدن روابط ايران با کشورهاي مختلف تنها با اجراي برجام است، اظهار داشت: با توجه به اين مسائل‏ و دستيابي به آنها، ضرورت دارد تا همه کشور‌ها روند اجراي برجام را سرعت ببخشند.اين استاد دانشگاه با اشاره به بيانيه 5 تن از اعضاي کميسيون برجام در رابطه با گزارش اين کميسيون تصريح کرد: بيانيه اين 5 نفر نشان از اين دارد که کميسيون مسير درستي را طي نکرده است، زيرا اگر اين کميسيون مسير درستي را طي مي‌کرد، ديگر اين بيانيه آن‌هم از سوي کساني مانند آقاي بروجردي صادر نمي‌شد.


 روزنامه مردم‌سالاري در آستانه تصميم‌گيري مجلس بررسي کرد؛
 چند پرسش از دلواپسان داخلي برجام 

گروه سياسي - بهروز پورسينا: اين تحليل به سوالاتي از دلواپسان برجام مي‌پردازد؛ البته دلواپسان داخلي برجام. دلواپسان برجام كه در آن سوي اقيانوس هستند، ما را با آنها كاري نيست چه جمهوري‌خواهان آمريكايي و چه گروه‌هاي ضد‌انقلاب برانداز كه تلاش‌هايشان در صحنه كنگره، لابيگري و تبليغات رسانه‌اي و خياباني به بار ننشست. سوال از دلواپسان داخلي برجام نيز متوجه دلواپساني نيست كه موافق اجراي هر چه زودتر «توافق وين» و برنامة آن، يعني «برجام» هستند اما نگران برخي بخشهاي چالش برانگيز آن در مرحله اجراء، هستند آن هم بدليل برخي پيچيدگي‌هاي موجود در متن و كاهش اقتدار داخلي منبعث از گسل محتمل الوقوع برجام، با ادامه اختلافات و پر رنگ‌تر شدن صف‌بندي‌هاي داخلي دلواپس مي‌باشند. پس سوالات، متوجه دلواپساني است كه تصويب برجام را در مجلس شوراي اسلامي، بر نمي‌تابند و خواستار رد شدن توافق وين در مجلس محترم هستند زيرا مدعي‌اند كه تصويب و اجراي آن، به ضرس قاطع، آيندة هولناكي را براي ايران رقم خواهد زد؛ البته جمهوري خواهان هم آينده‌اي هولناك را براي آمريكا، در توافق وين پيش بيني مي‌كنند كه پارادوكسي عجيب را موجب شده است كه در پايان اين نوشتار، به حل اين پارادوكس (نوعي تناقض) اشاراتي خواهيم داشت.

لذا، با احترام به دلواپسان مخاطب اين يادداشت، ضرورت دارد تا هنگام ارايه طرح «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» در صحن علني مجلس در روز يكشنبه، موضع و پاسخ صريح خود را به سرفصل‌هاي ذيل اعلام فرمايند:

الف) شروع فرآيند اخير مذاكره با 1+5 در خصوص پرونده هسته‌اي ايران، در پايان دولت دهم با تاييد مقام معظم رهبري با هدف رفع تحريم‌ها آغاز شد به گونه‌اي كه خط بطلاني بر سر فصل مذاكره براي مذاكره در رو‌يارويي هسته‌اي كشيده شد (راهكاري كه از سوي برخي طرف‌هاي مقابل جمهوري اسلامي ‌ايران دنبال شده بود). اين مذاكرات تا رسيدن به مرحلة نهايي، زير نظر گروهي كه از سوي رهبري منصوب شده بودند، تا مرحلة امضاي توافق اوليه وين گام به گام پيشرفت. توافق 158 صفحه‌اي كه مسبوق به سابقه‌اي نبود و براي سطر به سطر آن مذاكره شد، جنگ ديپلماتيك شد، از حقوقي ولو در برخي موارد براي دوره‌اي طولاني بطور موقت صرف‌نظر شد و حقوق بزرگ و مسلمي‌ از حقوق جمهوري اسلامي ‌ايران احقاق شد. حال از گروه دلواپسان بايد پرسيد كه آيا شما طرح جايگزيني در دست داشتيد؟ اگر بگوييد بله كه از همان اول، غير قابل بودن آن را معترف شده‌ايد زيرا نظام، به اين تصميم رسيده بود كه بهترين راه براي 1- احقاق حقوق مسلم كشور در بحثهاي هسته‌اي، 2- فرو ريختن چارچوب‌هاي تحريم‌هاي بي سابقه در تاريخ بين‌الملل همچنين 3- ختم پروندة هسته‌اي، همانا مذاكره و رويارويي ديپلماتيك با 1+5 است؛ آن هم از طريق مذاكرة برد – برد. زيرا هدف باخت – باخت غير‌معقول و هدف برد – باخت، قطعا هدف قابل قبولي براي ورود به مذاكره براي رسيدن به يك توافق جامع الاطراف نيست. ممكن است گفته شود كه مذاكره به باخت ما و برد 1+5 منجر شده است.

آيا تاكنون رهبري معظم انقلاب، كلامي ‌كه حتي به صورت غير مستقيم حاكي از باخت ما در توافق وين بوده بيان فرموده‌اند؟ اگر بله، مستند بفرماييد و اگر نه، پس تامل فرماييد. آنچه از مجموع فرمايشات ايشان تاكنون مستفاد مي‌شود اين است كه اولا، از تيم مذاكره‌كننده و مساعي شان رضايت دارند. ثانيا، دستور فرموده اند كه اگر قرار نيست تحريم‌ها لغو شود و صرفا تعليق شود و همان چارچوب‌ها باقي بماند، اقدام مقابله به مثل بايد صورت گيرد. ثالثا هشدارهاي رهبري در مورد برجام، متمركز بر بستن راه‌هاي نفوذ دشمن و در راس آنها آمريكا است. در بخش اول، استنادات به حد كافي ذكر آن شده است. در بخش دوم، مقام معظم رهبري در 12/06/1394 فرمودند: توقّف تحريم نداريم، تعليق تحريم نداريم؛ اگر آنها تعليق مي‌کنند، خب پس ما هم اينجا تعليق مي‌کنيم، اگر اين‌جور است ما اقدام اساسي روي زمين چرا انجام بدهيم؛ بنابراين [منظور]، لغو تحريمها است.

البتّه در بعضي از موارد گفتند که لغو دست دولت آمريکا که طرف مذاکره‌‌ ما است، نيست؛ آنها را گفتند که متوقّف مي‌کنيم و از حقوق قانوني خودمان استفاده مي‌کنيم و کارهايي از اين قبيل؛ امّا آن چيزهايي که دست خود دولت آمريکا است يا آنچه دست دولت‌هاي اروپايي است، آنها به‌طور کامل [بايد برداشته شود].

ادامه در صفحه16