نسخه شماره 3874 - 1394/07/18 -


وحدت در اصلاحات، انشقاق در اصولگراها


 وحدت در اصلاحات، انشقاق در اصولگراها  
نويسنده : رسول منتجب‌نيا

رويه در دوره‌هاي گذشته بدين صورت بوده که در ابتدا احزاب، گروه‌ها و تشکل‌هاي سياسي و سپس فعالان سياسي وارد صحنه و مشغول برنامه‌ريزي براي انتخابات مي‌شدند و در طي آن کانديداها فعال مي‌شدند تا رفته‌رفته مردم خود را براي انتخابات مهيا کنند. اين رويه هميشگي بوده و تازگي ندارد. همچنان که از يکسال گذشته گروه‌ها و جناح‌هاي سياسي مشغول فعاليت‌هاي مقدماتي هستند تا زمينه فعاليت خود و مردم را در انتخابات فراهم کنند. معمولا رفت وآمدها در حوزه‌هاي انتخابيه در سال آخر بيشتر صبغه و رنگ انتخاباتي به خود مي‌گيرد الان نيز شاهد هستيم اظهارنظرها در مجلس براي فراهم کردن زمينه تبليغات انتخاباتي خودشان است وگرنه بسياري از آنها جنبه جدي ندارد. من معتقدم حتي بحثي که در مجلس درباره «برجام» مطرح بود بيشتر جنبه تبليغاتي داشته و بسياري از صحبت‌هايي که مطرح مي‌کنند يا حملاتي که به وزرا مي‌کنند همه بدان دليل است که خودشان را در جامعه قهرمان جلوه دهند و بگويند ما شجاعانه با مسائل برخورد کرديم لذا در سال آخر دست به چنين اقداماتي مي‌زنند. البته مردم هوشيار هستند و مي‌دانند برخي از نمايندگان در دولت گذشته بودند و اين همه اختلاس و سوءاستفاده را مشاهده مي‌‌کردند و اگر حمايت نمي‌کردند حداقل با آن مخالفت نمي‌کردند حال چه شده به صدا درآمده‌اند و دغدغه و دلواپسي خودشان را ابراز مي‌کنند. مردم کوچه و بازار به اين بازي‌هاي سياسي مي‌خندند. مردم ما حرف خودشان را در لحظه آخر و پاي صندوق‌هاي راي مي‌زنند و همه مسائل را الان مدنظر قرار داده و رصد مي‌کنند تا زماني که روز اخذ راي مردم در صحنه حاضر مي‌شوند.

البته شرط حضور فعال و گسترده مردم در انتخابات آن است که هم مسوولان اجرايي و نظارتي اين اعتماد مردم را حفظ کنند و هم مردم دقيقا احساس کنند که راي آنها تعيين‌‌کننده است و آنها هستند که حرف آخر را مي‌زنند. طبيعت مردم با بداخلاقي، توهين، تخريب و برخوردهاي حذفي مخالف است. اين که يک نماينده‌اي به وزير خارجه کشور توهين کند اين انتحار سياسي براي خود و دوستانش است. بنابراين بازيگران سياسي اعم از کانديداها و تشکل‌هاي سياسي بايد جامعه را اخلاقي نگه دارند و از برخوردهاي غيراخلاقي اجتناب کنند و اجازه دهند مردم با آگاهي و شعور و شناخت وارد صحنه شوند و فکر نکنند مي‌توانند مردم را اغفال کنند.

همواره دو جناح ريشه‌دار و اصلي در بستر انقلاب وجود داشتند که با يکديگر رقابت مي‌کردند از دوره اول مجلس رفته رفته مرزها مشخص شد و به صورت دو قطب در برابر هم قرار گرفتند و در انتخابات هم رقابت داشتند و رقابت‌ها هم تا حد بسيار زيادي سالم و اخلاقي وبا هويت‌مشخص بود يعني يک جمعيتي به عنوان اصولگرا و يک جمعيت به عنوان اصلاح‌طلب فعاليت مي‌کردند. اخيرا اين سازمان به هم خورده و صف‌بندي‌ها متفاوت شده است. اصلاح‌طلبان يک فضاي گسترده‌اي را به خود اختصاص داده‌اند و همه کساني که وجه اصلاح‌طلبي را قبول دارند و معتقدند همگي تحت عنوان جريان اصلاحات با هم همکاري و همفکري مي‌کنند و خوشبختانه در اين دوره تصميم اصلاح‌طلبان بر آن است که با وحدت کلمه و انسجام وارد صحنه شوند. ولي در مقابل اصولگرايان چنين شرايطي را ندارند و شرايط برايشان بسيار دشوار است و يک شاخه از آنها اصولگرايان سنتي هستند که مي‌خواهند وارد صحنه شوند و يک مجموعه‌اي هستند که از افراطيون اصولگرايان تحت عنوان پايداري مطرح هستند که اينها تئوريسين و سازماندهي براي خود دارند و اصلاح‌طلبان و اصولگرايان را قبول ندارند بلکه براي خود يک تفکر دارند و جزو افراطيون و تندروهاي اصولگرايان به شمار مي‌روند. يک مجموعه سوم هم بعد از دولت نهم و دهم شکل گرفته که اطرافيان آقاي احمدي‌نژاد را تشکيل مي‌دهند که آنها هم نه اصولگرايان سنتي را و نه افراطيون را با اين معناي موجود قبول دارند بلکه با افراطيون نيز مرزي دارند اينها افرادي هستند که در هر حال هشت سال مسووليت‌هايي را به عهده داشته و توانستند در بين جامعه يک جايگاه مختصري پيدا کنند و يارگيري کرده و امکانات بسيار وسيعي را براي روز انتخابات ذخيره کرده‌اند و قصد دارند از برخي شعارها و عناوين مسووليت‌هايي که در دو دولت نهم و دهم داشتند بهره گيرند و من معتقدم گروه سوم به هيچ وجه زير بار گروه اول و دوم اصولگرايان نمي‌روند بنابراين جمع اصولگرايان جمع پراکنده و غيرمنسجمي است اما به شکر خدا جمع اصلاح‌طلبان علي‌رغم سلايق و گرايش‌هاي مختلفي که در درون اصلاحات وجود دارد جمع منسجمي شده و الان محوريت واحدي پيدا کرده‌اند و شخصيت‌هاي بزرگ اصلاح‌طلب حضور فعال داشته‌اند و شوراي هماهنگي اصلاحات در اين زمينه نقش بسيار موثري در ايجاد وحدت و انسجام ايفا کرد البته اخيرا هم شوراي‌عالي سياستگذاري با ابتکار دبيران کل احزاب تشکيل شده است و اميدواريم اصلاحات تحت يک چتر درآيد و اتحاد کامل خود را به مرحله ظهور برساند چون در اين صورت جامعه کاملا پذيراي اصلاح‌طلبان است و مردم مي‌خواهند اصلاح‌طلب‌هاي معتدل و عاقل و غيرافراطي وارد مجلس شوند.