نسخه شماره 3845 - 1394/06/14 -

کمربندي ايلخچي و معضل وعده‌ها
جاده 8 کيلومتري‌که به‌ مقصد نمي‌رسد


خبر


 کمربندي ايلخچي و معضل وعده‌ها
 جاده 8 کيلومتري‌که به‌ مقصد نمي‌رسد 

احداث کمربندي ايلخچي آذربايجان شرقي که از سال 1387 کارهاي اجرايي آن آغاز شده هنوز در پيچ و خم وعده‌ها گرفتار است و مردم همچنان منتظر پايان احداث اين کمربندي هشت کيلومتري هستند.

به گزارش مهر، تابستان و گرماي بي‌سابقه وسط روز در مرداد، ترافيکي که گويي براي گرفتار شدگان در آن تمامي ندارد و خياباني که پر است از واکنش‌هاي عصبي شهروندان گرفتار در ترافيک. شهر ايلخچي آذربايجان شرقي با جمعيت بيش از 32 هزار نفر در 20 کيلومتري جنوب غربي کلانشهر تبريز واقع‌شده و سال‌هاست که سفر به اين شهر تاوان دارد، تاواني از جنس گرفتار شدن در ترافيک و نقل چند سطر بالا، درد دل بسياري از سرنشينان بيش از 120 هزار خودرو سبک و سنگيني است که روزانه پس از تحمل ترافيک چند کيلومتري در اين شهر، از تبريز به اروميه مي‌روند و از اين شهر عبور مي‌کنند.

محمد نجفي که به گفته خودش در کارخانه شهرک صنعتي شهيد سليمي کار مي‌کند، مجبور است هرروز اين مسير را براي رفتن به اين شهرک طي کند و مي‌گويد: براي رفت‌وآمد به محل کارم از ميني‌بوس استفاده مي‌کنم، ولي بعضي روزها مجبورم با تاکسي به خانه برگردم تحمل ترافيک شهر ايلخچي جز سردرد ارمغاني ندارد.

ابراهيم الهياري مرندي در طول هفته چند روزي را با خودروي شخصي به تبريز رفت‌وآمد مي‌کند و در وصف مسير کمربندي ايلخچي مي‌گويد: دو سه سال است که منتظر احداث اين کمربندي هستيم ولي با اين‌وجود مسئولان اطلاعاتي در مورد اين پروژه ارائه نمي‌کنند و تغيير چنداني نيز در ساخت‌وساز آن نمي‌بينيم.

با وجود تمام اين انتظارات به‌حق از سوي شهروندان، متأسفانه تکميل و راه‌اندازي اتوبان جنوبي شهر ايلخچي مدتي است به‌صورت نيمه‌تمام رهاشده و عمليات اجرايي آن نيمه فعال است و شهرداري اين شهر نيز با واقف بودن به اين مشکلات، در حال برنامه‌ريزي براي اجراي کمربندي شمالي بوده و طراحي و تملک اراضي حريم آغاز شده است.

وقتي بخت سفيد شهروندان ايلخچي سياه مي‌شود

مسئولان و اهالي شهر ايلخچي از خيابان اصلي اين شهر به‌ عنوان قتلگاه مسافران ياد مي‌کنند، مسيري که خانواده‌ها مضطرب و نگران مي‌کند و با بازگشايي مدارس در مهر اين نگراني‌ها صدچندان مي‌شود چون شهر ايلخچي در مسير جاده ترانزيتي قرار گرفته و روزانه بيش از 120 هزار دستگاه خودروي سنگين و سبک از خيابان اصلي اين شهر تردد مي‌کنند.

در واقع اين خيابان شهر ايلخچي را به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم مي‌کند و با توجه به اينکه مدارس در مقاطع مختلف در هر دو سمت اين مسير واقع هستند، دانش آموزان مجبورند براي رسيدن به سر کلاس روزانه حداقل دو بار از عرض اين خيابان پررفت‌وآمد عبور کنند که واقعاً کاري سخت و بي‌نهايت خطرآفرين است و بروز حوادث و تصادفات ناگوار به خاطر تردد بيش‌ازحد و ترافيک سبب شده دانش آموزان و خانواده‌هايشان هميشه در استرس باشند.اين جاده چندين سال است به‌ عنوان يکي از محورهاي پرتردد و حادثه‌خيز استان بشمار مي‌آيد و روزانه چندين حادثه ناگوار براي شهروندان و همچنين مسافران گذري رخ مي‌دهد.

نماينده مردم تبريز، اسکو و آذرشهر در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با مهر بر لزوم پيگيري جدي احداث کمربندي ايلخچي تأکيد کرد و افزود: تکميل و بهره‌برداري از اين مسير يکي از مهمترين پروژه‌هايي است که بايد در منطقه پيگيري شود زيرا با اجراشدن اين طرح شاهد رواني ترافيک خواهيم بود.

مير هادي قره سيد در ادامه اظهار داشت: شهر ايلخچي در مسير ترانزيتي تبريز به اروميه قرارگرفته و رواني ترافيک در اين مسير جزو ضروريات است که بايد از طريق مسئولان شهرستان و استان دنبال شود و بر همين اساس اين پروژه در مرحله جذب اعتبار قرار دارد که تمامي تلاش خود را براي پيگيري تخصيص اين اعتبار انجام مي‌دهيم.

وي در خصوص اعتبار لازم براي اين پروژه نيز به مهر گفت: درمجموع براي اين پروژه اعتبار 90 ميليارد ريالي نياز است که انتظار داريم در سريع‌ترين زمان ممکن تخصيص يابد زيرا براي رهايي از ترافيک اين مسير، احداث اين کمربند هشت کيلومتري ضروري است.

رئيس اداره راه و شهرسازي شهرستان اسکو نيز در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: پروژه کنارگذر ايلخچي به طول تنها هشت کيلومتر در سال 87 شروع‌شده و پيشرفت آن تا امروز 45 درصد و مربوط به خاکريزي، خاکبرداري و ابنيه بوده و اعتباري که از روز شروع پروژه تا ابتداي سال 94 هزينه شده، 100 ميليارد ريال است و اعتبار سال 94 نيز 17 ميليارد ريال پيش‌بيني‌شده که تا امروز ابلاغ و پرداخت‌نشده است. علي شقاقي تصريح کرد: تاکنون شش کيلومتر اين پروژه اجراشده و دو کيلومتر باقيمانده به خاطر مشکل اصلي ارزيابي و آزادسازي پروژه نيمه‌تمام است چون عمدتاً اين جاده از باغات کشاورزي عبور مي‌کند و به همين خاطر هزينه ارزيابي بالا و در حدود 40 ميليارد ريال ارزيابي ‌شده است.

وي در خصوص منابع موردنياز براي تکميل کمربندي ايلخچي نيز گفت: کل اعتباري که نياز است اين پروژه را در صورت تأمين اعتبار به بهره‌برداري برسانيم، علاوه بر 10 ميليارد ريالي که تا امروز هزينه شده، 400 ميليارد ريال نيز نياز است تا پروژه در دولت تدبير واميد پايان يابد.

رئيس اداره راه و شهرسازي شهرستان اسکو مبلغ کل اين پروژه از شروع تا اتمام را 500 ميليارد ريال عنوان و خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه کندي اين پروژه به لحاظ عدم تزريق اعتبار و مشکلات مالي است، اگر منابع مالي تأمين شود، مي‌توان وعده اتمام و افتتاح پروژه را تا پايان سال 95 و يا اوايل سال 96 داد.

شقاقي در پايان اظهار داشت: در حال حاضر شرکت پيمانکار در محل پروژه مستقر و عمليات اجرايي پروژه در حال اجراست و هيچ مشکلي از بابت پيشرفت کار وجود ندارد و روند اجرايي به‌ صورت عملياتي انجام مي‌شود و اميدواريم با افتتاح اين پروژه آلودگي هوا و ترافيک سنگين شهر ايلخچي تا حدود بسيار زيادي حل شود.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر ايلخچي نيز در خصوص وضعيت اين پروژه به مهر گفت: با مصوبه گروه سلامت شهرستان اسکو، بخشدار ايلخچي اداره راه و شهرسازي شهرستان را ملزم به بررسي و ارائه آخرين آمار و ارقام تردد خودروهاي سبک و سنگين از داخل شهر نموده بود که طبق آخرين اطلاعات منتشره روزانه 120 هزار دستگاه خودرو از داخل شهر عبور مي‌کنند.

جلال حق‌شناس تردد بيش‌ازحد خودروها را از داخل شهر جفا در حق شهروندان دانست و افزود: عبور بيش‌ از حد خودروهاي سبک و سنگين از داخل شهر و دودهاي سرطان‌زاي اين خودروها سلامتي شهروندان را به‌شدت تهديد مي‌کند و ظلمي بزرگ در حق شهروندان است.

وي اصلي‌ترين مشکل شهر ايلخچي را آلودگي هوا برشمرد و افزود: شدت آلودگي هوا و مشکلات ناشي از آن به حدي زياد است که از سوي گروه سلامت اسکو به‌عنوان مشکل اصلي شهر شناسايي و معرفي‌ شده است.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر ايلخچي آمارهاي تکان‌دهنده شبکه جامع سلامت همگاني اسکو را يک هشدار براي مسئولان عنوان و تصريح کرد: 30 درصد کل بيماران آسمي تحت پوشش شهرستان اسکو مربوط به ايلخچي، 15 درصد اسکو، 10 درصد شهر جديد سهند و 45 درصد بقيه مربوط به‌کل مناطق روستايي شهرستان است که به ‌نوبه خود هشداري جدي براي مسئولان ذي‌ربط محسوب مي‌شود و بدون شک موضوع تردد بيش‌ از حد خودروها از داخل شهر به‌عنوان يکي از دلايل اصلي اين وضعيت مطرح است.

وي آلودگي شديد صوتي ناشي از تردد خودروهاي سنگين از داخل شهر را ديگر عامل تهديدکننده سلامت جسم و روان شهروندان ايلخچي برشمرد و گفت: بر اساس اندازه‌گيري‌هاي اخير شبکه سلامت اسکو در سه ‌نقطه شهر، اين آلودگي‌ها در ساعات اوليه روز 74 دسي‌بل بوده که تفاوت قابل‌توجهي را نشان مي‌دهد و اگر اين اندازه‌گيري‌ها در ساعات پرتردد که در زمان‌هاي مختلف روز متغير است، صورت مي‌گرفت، قطعاً رقم بالايي را نشان مي‌داد.

حق‌شناس به اثرات نامطلوب ناشي از آلودگي‌هاي تنفسي و صوتي اشاره کرد و افزود: افسردگي، پرخاشگري و شيوع بيماري‌هاي رواني در بهداشت و روان افراد تأثير زيادي دارد که اگر به‌موقع رفع نگردد دولت بايد تاوان زيادي را در بخش درمان بپردازد.

وي از تعلل مسئولان در خصوص تکميل کنارگذر جنوبي شهر انتقاد و تصريح کرد: احداث و تکميل کنارگذر شهر ايلخچي در سال‌هاي گذشته به‌کندي اجراشده و اين پروژه حياتي از سه سال پيش به علت نبود بودجه عملاً تعطيل ‌شده که همه مسئولان مربوطه در بروز اين وضعيت مقصرند.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر ايلخچي پيشرفت کمربندي ايلخچي را لاک‌پشتي و تزريق اعتبارات آن را قطره‌چکاني دانست و افزود: اعتبارات اختصاص‌يافته به اين پروژه کافي نيست چراکه بخشي از اين اعتبار به بدهي‌هاي گذشته تعلق خواهد گرفت و تا زماني که اعتبارات اين پروژه به‌صورت قطره‌چکاني اختصاص يابد، اميدي به تکميل آن نيست و شهروندان بايد سال‌هاي زيادي را با معضلات آلودگي و ترافيک دست‌وپنجه نرم کنند.

حق‌شناس پيشرفت فيزيکي پروژه کمربندي ايلخچي را رضايت‌بخش ندانست و گفت: از کل پروژه کمربندي که طول آن تنها هشت کيلومتر است و عمليات احداث آن از سال 87 آغازشده، فقط پنج کيلومتر در حد عمليات خاکريزي و خاکبرداري 45 درصد پيشرفت فيزيکي داشته که چندان رضايت‌بخش نيست و اين در حالي است که ارزيابي بخش قابل‌توجهي از مسير باقي‌مانده نيز صورت نگرفته است.


 خبر 

خودکفايي نيروگاه رامين اهواز در ساخت مبدل‌هاي نيروگاهي

گروه شهرستانها: مهندس سيد‌عليرضا موسوي با اشاره به اقدامات اخير نيروگاه رامين در زمينه ساخت و بازسازي انواع تجهيزات و قطعات نيروگاهي اظهار داشت‌: اعتماد ملي به توان ايراني و گام نهادن در مسير خودکفايي در صنعت برق کشور طي سالهاي گذشته نهادينه شده و نيروگاه رامين اهواز با تکيه بر تخصص و تجربه کارکنان خود اقدامات مهمي‌ را انجام داده که در آخرين اقدام خود با راه‌اندازي کارگاه مبدل‌سازي توانستيم در اين زمينه نيز به خودکفايي کامل برسيم.

مديرعامل اين نيروگاه همچنين با اشاره به ساخت بيش از 50 هزار قطعه و تجهيزات نيروگاهي طي 4 سال گذشته از آمادگي اين نيروگاه به منظور انتقال تجربيات و همکاري با ساير نيروگاه‌ها و صنايع کشور در اين خصوص خبر داد . مهندس غلامرضا چرخاب‌زاده معاونت نگهداري و تعميرات اين نيروگاه نيز گفت‌: تجهيز و راه‌اندازي کارگاه‌هاي مختلف ساخت و بازسازي قطعات و تجهيزات نيروگاهي از رويکردها و برنامه‌هاي مدون ما طي سالهاي گذشته بوده و با توجه به تجارب گذشته و اهميت موضوع‌، توانستيم با انجام تحقيقات و محاسبات فني و تخصصي‌، براي اولين بار اقدام به راه‌اندازي کارگاه ساخت و بازسازي مبدل‌هاي حرارتي با تنوع و ظرفيت‌هاي مختلف نمائيم . وي گفت‌: نيروگاه‌ها به جهت دارا بودن ساختار فني خاص‌، نيازمند بکارگيري انواع مبدل‌ها در سيکل توليدي خود مي‌باشند که ساخت و بازسازي مبدل‌ها به دليل ضرورت استفاده و تنوع شکل‌، هزينه‌هاي مستقيم و غيرمستقيم سنگيني را به نيروگاه وارد مي‌نمايد. وي با اشاره به مشکلات و محدوديت‌هاي اين نوع مبدل‌ها نيز اظهار داشت: عدم وابستگي به نمونه خارجي‌ و هزينه مناسب ساخت اين مبدل‌ها و صرفه‌جويي چشمگير ارزي و ريالي‌، کاهش زمان توقف‌هاي ناخواسته و افزايش پايداري واحدها و رعايت دقيق‌تر استانداردهاي متناسب با شرايط نيروگاه را مي‌توان از مهمترين مزاياي مبدل‌هاي ساخته شده عنوان کنيم . وي همچنين افزود‌: مبدل‌هاي ساخته شده در اين نيروگاه قابليت استفاده در صنايع نفت‌، گاز و پتروشيمي‌و ساير صنايع را دارا مي‌باشند.

نوسازي وتعويض خطوط

کف واحد پالايش گاز 500

در شرکت پالايش گاز بيد بلند

گروه شهرستانها: مدير عامل شرکت پالايش گاز بيدبلند از تعويض ونوسازي کف واحد پالايش گاز 500 در آن شرکت ‌خبر داد. به گزارش روابط عمومي‌ مهندس پوررضا اظهار داشت اين پروژه ارزشمند در راستاي تعويض و نوسازي لوله‌هاي فرسوده کف واحد پالايش گاز 500 که در دوران جنگ تحميلي براثر بمباران مکرردشمن دچار آسيب جدي شده بود پيش‌بيني گرديده است. پوررضا گفت در اين پروژه حجم تخريب بتن و بتن‌ريزي 200متر مکعب وحجم خاکبرداري 1500متر مکعب همراه با تعويض کليه لوله‌ها زيرين واحد در سايزهاي مختلف از 2الي 12اينچ وبه طول 90 مترخواهد بود. وي اظهارداشت‌ با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده جهت آماده‌سازي پالايشگاه از جمله تعميرات اساسي واحد پالايش گاز 400 و ديگ‌هاي بخار و تاسيسات جانبي، نوسازي وتعويض خطوط کف واحد پالايش گاز 500‌، تعويض تيپ مشعل بلند و کارهاي جهاد‌گونه همکاران متعهد، اين پالايشگاه آمادگي کامل جهت دريافت حداکثر گاز در فصل زمستان را دارد.

بازديد سرمايه‌گذاران کره‌اي و هندي از بندر امام خميني(ره)

اين هيأت بازرگاني در ادامه بازديد از مراکز بازرگاني و صنعتي کشور، به استان خوزستان سفر کردند. اين هيأت که متشکل از بازرگانان و سرمايه‌گذاران کره‌اي و هندي است، روز هشتم شهريورماه به همراه شرکاي تجاري ايراني خود وارد منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني(ره) شده و ضمن ديدار و گفت‌وگو با مدير کل بنادر و دريانوردي استان خوزستان، از فعاليت‌هاي جاري در اين مجتمع بندري نيز بازديد کرده و با ويژگي‌ها و مزيت‌هاي ‌منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني(ره) به لحاظ ترانزيتي، برخورداري از زيرساخت‌هاي مهياي سرمايه‌گذاري و تجهيزات و امکانات استراتژيک به منظور ارائه خدمات دريايي و بندري آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومي‌اداره کل بنادر و دريانوردي استان خوزستان،مهندس عبداللهي مدير کل بنادر و دريانوردي استان خوزستان، در اين ديدار با تشريح ظرفيت‌ها، امکانات و ويژگي‌هاي منحصربفرد اين مجتمع بزرگ بندري در زمينه ي ترانزيت فرآورده‌هاي نفتي و ايفاي نقش به عنوان کانون عمده تخليه و بارگيري غلات در کشور، منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني(ره) را به لحاظ بستر مهياي سرمايه‌گذاري، بندري مورد توجه سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي برشمرد.

وي برخورداري اين بندر از اراضي طرح توسعه 600 هکتاري که عمدتا براي کاربرد در زمينه لجستيک بندري به سرمايه‌گذاران بخش خصوصي داخلي و خارجي آماده واگذاري است را يکي از مزيت‌هاي عمده ي اين بندر براي استقبال از سرمايه‌گذاران عنوان کرد.

اعضاي اين هيأت با اشاره به موضوعات مورد علاقه آنان جهت سرمايه‌گذاري و توانمندي‌هاي آنان در زمينه ارائه خدمات تعميرات شناورها(داکينگ يارد)، تمايل خود را براي انتقال بخشي از امکانات و خدمات خود در بستر مهياي سرمايه‌گذاري در اين مجتمع بندري‌ بيان کردند.

افزايش انشعابات جديد آب به مشترکين در ايلام

گروه شهرستانها- مريم نوري: در دو سال اخير 11700 انشعاب جديد آب و 9500 انشعاب جديد فاضلاب به مشترکين آب و فاضلاب استان افزوده شد. به گزارش روابط عمومي‌ و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب استان ايلام، به مناسبت هفته دولت، با حضور مدير عامل، خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي، کنفرانس مطبوعاتي در سالن کنفرانس شرکت آب و فاضلاب استان ايلام برگزار شد. رئيس هيئت مدير و مديرعامل شرکت آب و فاضلاب ضمن تبريک فرا رسيدن هفته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر،گفت: رسانه‌ها نقش ويژه‌اي در هدايت افكار عمومي و فرهنگسازي جامعه ايفا کرده و در اين راستا اقدامات ارزنده‌اي انجام داده‌اند. مهندس بيرنوندي گفت:11700 انشعاب جديد آب و 9500 انشعاب جديد فاضلاب در دو سال گذشته به مشترکين آب و فاضلاب استان افزوده شده است که شاخص بهره‌مندي فاضلاب هم‌اکنون به 47 درصد رسيده است هرچند نسبت به شاخص برنامه پنجم حدود 4 درصد فاصله داريم و آن هم به دليل مشکلات بوجود آمده در اجراي برنامه پنجم به علت تورم و کمبود اعتبارات بوده است.مهندس داراب بيرنوندي افزود: درخواست ما از رسانه‌ها، اين است كه با توجه به کاهش بارندگي در سال گذشته و محدوديت منابع آب در استان، اهميت و ضرورت چگونگي بهره‌گيري صحيح از اين مايه حيات‌، فرهنگسازي شود و شهروندان با محدوديت‌هاي منابع آب و راه‌هاي صحيح مصرف آب آشنا شوند تا با کمک هم و با مديريت صحيح منابع بتوانيم از اين بحران عبور کنيم .مهندس بيرنوندي تصريح کرد: در سال گذشته 38 ميليون مترمکعب حجم توليد آب در استان بوده که از اين ميزان، 5/3 درصد در بخش خانگي رشد داشته و به طور متوسط 5/11 درصد رشد مصرف بخش خانگي و صنعتي بوده است.مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با بيان اينکه در اين مدت دو سال، 234 کيلومتر اجراي شبکه توزيع آب‌، بازسازي شبکه‌هاي فرسوده‌، اجراي خطوط انتقال‌، اجراي شبکه‌هاي جمع‌آوري فاضلاب و اجراي خطانتقال فاضلاب انجام گرفته، يادآور شد: در بحث جمع‌آوري شبکه فاضلاب 91 کيلومتر در اين مدت کار شده است.مهندس بيرنوندي در بخش ديگر از سخنان خود با توجه به فرسودگي شبکه‌هاي آب استان گفت: در سال گذشته با توجه به سياست‌هاي دولت تدبير و اميد، حدود61 کيلومتر شبکه توزيع و خط انتقال در شهر‌هاي استان اجرا گرديده است.

نشت گاز در مهران 23 نفر را

راهي بيمارستان کرد

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايلام گفت: نشت گاز در مهران 23 نفر را راهي بيمارستان کرد. علي دلپيشه ديروز در گفت‌وگو با فارس در ايلام اظهار داشت: بر اثر نشست گاز در بازارچه مرزي مهران 23 نفر مسموم و راهي بيمارستان شدند. رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايلام با بيان اينکه علت اين حادثه در دست بررسي دستگاه‌هاي مربوطه است، گفت: گاز نشت يافته از نوع CFC (سي.اف.سي) ترکيبات حاوي کلر، فلوئور و کربن است که از اين ترکيبات در آئروسل‌ها، خنک‌کننده يخچال، پر کاري کولرها و تجهيزات تهويه هوا استفاده مي‌شود. وي ادامه داد: سوزش گلو و مشکلات تنفسي و ريوي از علل مراجعه افراد به مراکز درماني بوده که خوشبختانه تا اين لحظه 20 نفر از مراکز درماني بعد از مداواي سرپايي ترخيص و تنها 3 نفر ديگر بستري هستند.