نسخه شماره 3845 - 1394/06/14 -

غرق شدن کودک پناهجوي سوري افکار عمومي جهان را خشمگين کرد
خراش دردناک بر پيشاني جهان
تلفات پناهجويان در راه اروپا از 2600 نفر عبور کرد

بازهم قتل شهروند آمريکايي توسط پليس


استقرار ناوگان چين نزديک سواحل آمريکا


ادامه کاهش محبوبيت اولاند


بازداشت رئيس‌جمهوري گوآتمالا


اعدام براي قاتل نژادپرست

ملک سلمان با اوباما ديدار مي‌کند
سفر پادشاه سعودي براي چانه زني در کاخ سفيد


تکنولوژي


پولتيک


تروريسم


اخبار کوتاه


 غرق شدن کودک پناهجوي سوري افکار عمومي جهان را خشمگين کرد
 خراش دردناک بر پيشاني جهان 
  تلفات پناهجويان در راه اروپا از 2600 نفر عبور کرد

گروه بين‌الملل‌: سيل پناهجويان سوري که تلاش مي‌کنند از سلاخي شدن به دست داعش فرار کنند به سمت اروپا ادامه دارد. بزرگترين بحران انساني که اتحاديه اروپا پس از جنگ جهاني دوم با آن دست به گريبان است به دليل بي‌برنامگي اتحاديه اروپايي هر لحظه پيچيده‌تر مي‌شود. براساس آمار رسمي‌آمار پناهجوياني که در راه قاره سبز ظرف 5ماه گذشته مرگ را مزه کرده‌اند از 2600 نفر فراتر رفته است.

مرگ 71 تن در کاميون حمل گوشت به دليل خفگي جامعه جهاني را شوکه کرد اما انتشار تصوير‌، پسربچه‌اي که با صورت روي ساحل افتاده، خشم جهانيان را از هزينه انساني بحران پناهجويان در اروپا برانگيخته است. عکس پسرک، که يک آژانس خبري ترکيه آن را منتشر کرده است. خبرگزاري ناشر عکس اعلام کرده که پسرک و ديگران، اهل شهر تحت محاصره کوباني در سوريه بوده‌اند، که سال گذشته هنگام پيشروي تروريست‌هاي تکفيري داعش به ترکيه گريخته بوده‌اند. عبدالله، پدر آيلان کردي، مي‌گويد کمي‌پس از از آن که قايقشان ترکيه را به مقصد يونان ترک کرد گرفتار امواج شد و کسي که هدايت قايق را به عهده داشت شناکنان آنان را رها کرد و رفت.عبدالله کردي گفت: «سعي کردم بچه‌ها و زنم را بگيرم، اما اميدي نبود. يکي يکي مردند.» گارد ساحلي ترکيه مي‌گويد قربانيان اين حادثه بامداد چهارشنبه از بودروم به سمت جزيره کس در يونان راه افتاده بودند، اما دو قايق‌شان اندکي بعد غرق شد. نام پسرکي که تصويرش منتشر شده آلان است. آلان سه ساله همراه برادر پنج ساله‌اش، غالب، و مادرشان، ريحانه، غرق شدند. پدرشان، عبدالله کوردي، جان به در برده است. آن‌طور که گزارش شده آقاي کوردي و خانواده‌اش پيش از اين سفر از کانادا درخواست پناهندگي کرده بودند، اما درخواست‌شان رد شده بود و آنها براي فرار دل به دريا زده بودند. روزنامه بريتانيايي اينديپندنت نوشته اين عکس‌ها را روي وب‌سايت‌اش منتشر کرده چون «در هياهوي حرف‌هاي توخالي از بحران دنباله‌دار مهاجران، آسان مي‌شود واقعيت درماندگي بسياري از اين پناه‌جويان را فراموش کرد.»

بي‌برنامگي اروپا

به رغم گستردگي واکنش‌ها روي اينترنت، خبري از سران دولت‌هاي اروپايي نيست.طي روزهاي گذشته برخي کشورهاي اروپايي، مانند آلمان، تصميم به تسهيل روند درخواست پناهندگي از سوي شهروندان سوري، گرفته‌اند. آلمان کشوري‌ست که انتظار مي‌رود به تنهايي مقصد 800 هزار پناهجو، تنها در سال جاري ميلادي باشد. اما برخي ديگر کشورهاي اروپايي، مانند مجارستان يا جمهوري چک، به واکنش‌هايي، مانند کشيدن حصار يا شماره‌گذاري بر بدن پناهجويان، دست زده‌اند که همراه با انتقاد بوده است.به گزارش خبرگزاري فرانسه، پاريس و برلين، موافقت کرده‌اند که اتحاديه اروپا بايد از اعضاي خود بخواهد شماري حداقلي از پناهجويان را در سرزمين خود پناه دهند.

در عين حال گزارش‌هايي از بريتانيا نيز نشان مي‌دهد نخست‌وزير آن کشور در برابر فشارها، تصميم گرفته تعدادي بيشتري از پناهجويان را به طور مستقيم از اردوگاه‌هاي سازمان ملل در مرز سوريه، تحويل بگيرد.روزنامه بريتانيايي گاردين از قول يک مقام دولتي مي‌گويد گفت‌وگوهايي فوري در مورد منابع مالي، جزئيات و شمار دقيق پناهجوياني که پذيرفته خواهند شد، در جريان است. ژان کلود يونکر، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا، قرار است هفته آينده طرحي را براي جابه‌جا کردن دست‌کم 120 هزار پناهجو، به ديگر کشورها، جهت کاستن از مشکلات ناشي در مبادي اوليه، ايتاليا، يونان و مجارستان، ارائه کند. دونالد توسک، رئيس شوراي اروپا، نيز از اعضا خواسته است براي سکني دادن دست‌کم 100 هزار پناهجو دست به اقدام عملي بزنند.

امتناع اعرب و تنهايي پناهجويان سوري

در حالي که بحران ناشي از سيل آوارگان سوري که تقلا مي‌کنند وارد کشورهاي اروپايي شوند شدت يافته، اين سوال مطرح مي‌شود که چرا آنان به کشورهاي ثروتمند عرب حوزه خليج فارس که به سوريه نزديکتر است، پناه نمي‌برند؟ برخورداري کشورهاي عربي از ثروت نسبي و واقع شدن اين کشورها در نزديکي سوريه سبب شده که بسياري- هم در رسانه‌هاي اجتماعي و هم رسانه‌هاي سنتي- سوال کنند که آيا اين کشورها در مقايسه با کشورهاي اروپا وظيفه بيشتري نسبت به آوارگان رنجديده سوري که بيش از چهار سال است کشورشان درگير مناقشه و قد علم کردن گروه‌هاي جهادي است، ندارند؟

مي‌توان کشورهاي حاشيه خليج فارس را بانيان اصلي جنگ داخلي سوريه و شکل گيري تروريست‌هاي تکفيري داعش دانست. به گزارش دويچه وله،عربستان سعودي و قطر با پول و سلاح در درگيري‌هاي طولاني موجود در سوريه دخالت دارند. به طور مثال عربستان سعودي از جهادگرايان «احرار شام» که با شبکه تروريستي القاعده در ارتباط‌اند، حمايت مي‌کند.

شواهدي وجود دارد که شاهزاده‌هاي سعودي و برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس از داعش و النصره نيز حمايت مالي کرده‌اند.

در اين ميان، دفتر كميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) گزارش داده است که دوکشور قطر و عربستان سعودي براي تامين زندگي حدود چهارميليون آواره سوري که تاکنون از اين کشور خارج شده‌اند بودجه‌اي اختصاص داده‌اند.

اين دوکشور اما حاضر نيستند پناهجويان سوري را بپذيرند. در قطر شمار پناهندگان و پناهجويان رسمي‌اين کشور برمبناي آمار دفتر كميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (133 پناهنده و 88 پناهجو است. البته در اين آمار منتشر شده، مشخص نيست که اين پناهندگان و پناهجويان از چه کشورهايي به قطر آمده‌اند. آمار سازمان عفو بين‌الملل در اين باره دقيق‌تر است. در اين آمار که در دسامبر سال گذشته ميلادي منتشر شده، آمده است که کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس شامل قطر، امارات عربي متحده، عربستان، کويت و بحرين هيچ مکاني براي پناهجويان سوري در کشورشان اختصاص نداده‌اند.البته اين امر در رابطه با کشورهايي چون روسيه، ژاپن، سنگاپور و کره جنوبي هم صدق مي‌کند. اين کشورها نيز حاضر به پذيرش پناهجويان سوري نيستند. گرچه هشت ماه از آمار سازمان عفو بين‌الملل مي‌گذرد، اما هيچ نشاني از تغيير مواضع اين کشورها در ارتباط با پناهجويان سوري ديده نمي‌شود.

در گزارش اخير بي بي سي در اين باره آمده است که کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس تنها شهرونداني از سوريه را مي‌پذيرند که با ويزاي توريستي يا ويزاي کاري به اين کشورها سفر کنند و دريافت ويزا از اين کشورها براي شهروندان سوري با مشکلات فراواني همراه است. به اين ترتيب تنها شهروندان سوري که زندگي نسبتا مرفهي دارند مي‌توانند بخت دريافت ويزاي پرهزينه و سفر به اين کشورها را به دست آورند.اين سياست کشورهاي حاشيه خليج فارس در فضاي مجازي با اعتراض‌هاي گسترده‌اي روبرو شده است. به نظر مي‌رسد اين اعتراض‌ها به خصوص در شبکه اجتماعي توييتر که در کشورهاي حاشيه خليج فارس پرطرفدار است، شدت يابد. کشورهاي حاشيه خليج فارس به سوريه نزديک‌اند و در صورت خواست اين کشورها مي‌توان مسيري مطمئن را براي انتقال پناهجويان سوري به اين کشورها تعيين کرد. اين کشورها همچنين قدرت مالي ضروري براي پذيرش پناهجويان سوري را دارند و تجربه نشان داده که آنها در ساخت‌و‌ساز نيز سابقه‌اي طولاني دارند. عربستان سعودي همه‌ساله ميليون‌ها نفر مسلمان را از سراسر جهان در خود جاي مي‌دهد. آنها همه‌ساله براي مراسم حج به اين کشور سفر مي‌کنند. عربستان از نظر لجستيکي و امکانات مي‌تواند در حل اين مشکل بزرگ سهيم باشد. در يک جمع بندي نهايي ماجراي پناهجويان سوري که در راه اروپا مي‌ميرند و آنهايي که با مصيبت در قاره سبز مرگ تدريجي را تجربه مي‌کنند به يک خراش دردناک بر پيشاني جامعه جهاني تبديل شده است. سازمان ملل متحد دو‌لت‌هاي مدعي هيچکدام نتوانسته‌اند به شعارهاي پوشالي و توخالي خود عمل کنند‌، همه امروز به نوعي شريک داعش در تراژدي انساني پناهجويان هستند.


 بازهم قتل شهروند آمريکايي توسط پليس 

انتشار تصاوير تازه‌اي از تيراندازي پليس آمريکا در ايالت تگزاس آمريکا جنجال‌آفرين شد. به گزارش سي‌ان‌ان، اين بار، مأموران پليس آمريکا روز جمعه به سوي مردي در «سن آنتونيو» تگزاس تيراندازي کردند. در تصاوير ويدئويي که يکي از شاهدان حادثه ضبط کرده است، مي‌توان افسران پليس را هنگام تيراندازي و به قتل رساندن اين مرد ديد. سارا سيدنر خبرنگار شبکه گزارش داد معاونان کلانتر در سن آنتونيو به علت بحث و درگيري يک زن و شوهر وارد خانه اي مسکوني شدند. مأموران پليس مي‌گويند زماني که از راه رسيدند زخم عميقي روي سر زن ديده مي‌شد، اما معاونان کلانتر قبل از ترک محل، شوهر اين زن را که «گيلبرت فلورس» Gilbert Flores نام دارد، کشتند؛ در پي انتشار تصاوير ويدئويي از اين حادثه، تحقيقات در اين زمينه ادامه دارد و سؤال اصلي بازپرسان اين است که آيا مظنون هنگام تيراندازي پليس، تسليم شده بود يا خير؟ طبق گزارش‌ها، دو تصوير ويدئويي از حادثه ضبط شده است که يکي از آنها براي عموم مردم منتشر شده است.وکيل خانواده گيلبرت فلورس نيز گفت موکلان او بسيار ناراحت هستند و قصد دارند از پليس شکايت کنند.


 استقرار ناوگان چين نزديک سواحل آمريکا 

تعداد زيادي تانک‌، موشک‌ و نيروها روز (پنجشنبه) به منظور بزرگداشت هفتادمين سالروز شکست ژاپن در جنگ جهاني دوم در ميدان تيانانمن پکن رژه بزرگي را برگزار کردند. اين اقدام تاکيدي بر تصميم رئيس‌جمهوري چين براي تبديل اين کشور به برترين قدرت آسياست. اين مراسم شامل حضور بيش‌از 12 هزار نيرو 500 سخت افزار نظامي و 200 هواپيماي متفاوت بود که نشان داد ارتش چين از پيشرفته‌ترين تکنولوژي برخوردار است. اين رژه بخشي از مراسم بزرگداشت هفتادمين سالروز پايان جنگ جهاني دوم و با هدف تقويت حزب حاکم کمونيست چين است. مقام‌هاي آمريکايي تائيد کرده‌اند که پنج کشتي نيروي دريايي چين در درياي برينگ در نزديکي سواحل آلاسکا مستقر شده‌اند. گفته شده است که اين اولين بار است که ناوهاي نيروي دريايي چين در اين منطقه حضور پيدا کرده‌اند. مقام‌هاي آمريکايي گفته‌اند اين کشتي‌ها در آب‌هاي بين‌المللي هستند و فعاليت کشتي‌هاي چيني را زير نظر دارند. طي سال‌هاي اخير، چين حضور دريايي خود را گسترش داده است. اين کشور همچنين در مناقشه‌هاي مرز آبي خود با ژاپن و چند کشور ديگر، موضعي محکم‌‎تر اخذ کرده است.


 ادامه کاهش محبوبيت اولاند 

محبوبيت رئيس‌جمهور و نخست وزير فرانسه بار ديگر کاهش يافت. به گزارش شبکه پنج تلويزيون فرانسه‌، بر‌اساس نظرسنجي ايفوپ- پاري مچ که در روزهاي گذشته صورت گرفته است‌، محبوبيت فرانسوا اولاند رئيس‌جمهور فرانسه دو واحد کاهش يافته و به بيست‌و‌پنج درصد رسيده که پايين‌ترين حد از ابتداي سال است. اين بدان معني است که تنها يک چهارم فرانسويان سياست‌هاي فرانسوا اولاند را تاييد مي‌کنند. محبوبيت مانوئل والس نخست‌‌وزير فرانسه نيز با سه واحد کاهش به چهل و چهار درصد رسيده است. اين در حالي است که احزاب راست مخالف دولت در روزهاي گذشته گردهمايي‌هايي با هدف نشان دادن وحدت ميان اعضا با حضور نيکلا سارکوزي‌، آلن ژوپه و فرانسوا اولاند برگزار کردند.


 بازداشت رئيس‌جمهوري گوآتمالا 

پس از آنکه دادگاهي در پايتخت گواتمالا به درخواست دادستاني حکم بازداشت اوتو پرز مولينا، رئيس‌جمهوري را در ارتباط با اتهام فساد مالي و اداري صادر کرد، او اين سمت کناره‌گيري کرد و ساعاتي بعد، روانه زندان شد. در پي تصميم اوتو پرز، پارلمان گواتمالا که پيشتر به طرح سلب مصونيت قضايي رئيس‌جمهوري و ممنوعيت خروج او از کشور راي داده بود، در يک نشست اضطراري استعفانامه او را تصويب کرد و ساعاتي بعد، رئيس جمهوري مستعفي در برابر قاضي دادگاه عالي حاضر شد. به دستور قاضي دادگاه عالي گواتمالا، آقاي پرز، که ژنرال بازنشسته ارتش است. با اعلام کناره‌گيري رئيس‌جمهوري سابق، معترضان به سياست‌هاي او در ميدان مرکزي گواتمالا سيتي، پايتخت، به شادماني پرداختند.


 اعدام براي قاتل نژادپرست 

در آمريکا دادستان‌هاي ايالت کاروليناي جنوبي در پي آن اند که براي متهم کشتار کليساي سياه‌پوستان در چارلستون، مجازات اعدام بخواهند. ديلان روف متهم است که در ماه ژوئن به يک کليساي سياه‌پوستان در چارلستون رفت و به روي حاضران در يک جلسه مطالعه انجيل آتش گشود. در اين حمله 9 نفر کشته شدند. کليسايي که کشتار در آن رخ داد، کليساي آفريقايي امانوئل، از قديمي‌‌ترين کليساهاي متعلق به سياهپوستان در ايالات متحده است. دادستان‌هاي فدرال مي‌گويند‌ اين کشتار، انگيزه نژادپرستانه داشته است. پس از تيراندازي در اين کليسا، تصاويري از ديلان روف روي اينترنت پخش شد که در آنها ظاهرا پرچم ايالت‌هاي حامي برده‌داري در زمان جنگ داخلي آمريکا را به دست گرفته بود.


 ملک سلمان با اوباما ديدار مي‌کند
 سفر پادشاه سعودي براي چانه زني در کاخ سفيد 

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودي روز جمعه وارد آمريکا شد. اين نخستين سفر رسمي ‌پادشاه عربستان به ايالات متحده آمريکا است. قرار است که ملک سلمان در کاخ سفيد با باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا ديدار و گفت‌وگو داشته باشد.

گرچه عربستان سعودي يکي از متحدان استراتژيک آمريکا در خاورميانه به شمار مي‌آيد، اما برخي اختلاف نظرها از جمله ارزيابي‌هاي متفاوت از توافق هسته‌اي ميان جامعه جهاني و ايران سبب بروز تنش ميان دو کشور شده است، تا جايي که سفر ملک سلمان به واشنگتن در ماه مه امسال از سوي مقامات سعودي به‌طور ناگهاني لغو شد. عربستان سعودي مدعي است که توافق هسته‌اي، تلاش‌هاي جمهوري اسلامي‌براي تسلط بر منطقه را افزايش خواهد داد. عربستان سعودي که در راس ائتلافي نظامي‌دست به بمباران مواضع نيروهاي مردمي‌يمن مي‌زند، شديداً از سوي سازمان‌هاي حقوق‌بشر مورد انتقاد قرار گرفته است. سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار نامه‌اي از رئيس‌جمهور آمريکا خواسته‌که در ديدار با ملک سلمان پيرامون احترام به حقوق‌بشر و آزادي بيان با وي گفت‌‌وگو کند. بنا به گزارش اين سازمان عربستان سعودي در ميان 180 کشور جهان در ارتباط با موضوع آزادي بيان در رتبه‌ي صد و شصت و چهارم قرار دارد. سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه سرگشاده به اوباما تصريح کرده‌است: «مقامات عربستان سعودي مسئول زنداني کردن دست‌کم هشت روزنامه‌نگار هستند.» در اين نامه هم‌چنين آمده است: «حقوق کيفري عربستان سعودي مبتني بر تفسير افراطي از شرع اسلام است.» کريستوف دلوار، مسئول سازمان گزارشگران بدون مرز گفت که ما خواهان آنيم که «پادشاه عربستان سعودي در باره اين مسائل مورد پرسش قرار گيرد». گزارشگران بدون مرز با اشاره به «اتحاد استراتژيک» رياض و آمريکا، خواهان فشار ايالت متحده بر عربستان در زمينه رعايت حقوق پايه‌اي شهروندان شده‌اند. اين سازمان همچنين خواستار آزادي همه روزنامه‌نگار در بند در عربستان شده است.

بيماري سلمان و رقابت‌هاي داخلي

با توجه به نقش عربستان سعودي در منطقه، آمريکا خواهان ثبات در اين کشور نفت‌خيز است. سپردن وزارت دفاع عربستان به محمد بن سلمان، پسر 30 ساله ملک سلمان نشان از تلاش‌افرادي در خاندان سعودي دارد که خواهان اتخاذ سياستي تهاجمي‌در منطقه هستند. انتقاد عربستان به «سياست انفعالي» آمريکا در سوريه نيز يکي ديگر از اين موارد به شمار مي‌آيد. گفته مي‌شود که ملک سلمان (79 ساله) نه تنها به خاطر مسائل سياسي، بلکه براي درمان به آمريکا نيز سفر کرده است. موضوع بيماري ملک سلمان در شبکه‌هاي اجتماعي از سوي برخي اعضاي خاندان سعودي نيز تاييد شده است.

محمد بن سلمان جانشين محمد بن نايف، وليعهد عربستان سعودي و وزير فعلي کشور عربستان است. به گفته ناظران سياسي رقابتي آشکار ميان ايندو براي جانشيني ملک سلمان به چشم مي‌خورد. محمد بن نايف در آمريکا داراي روابطي گسترده با سياستمداران آمريکايي است و گفته مي‌شود که وي نامزد اصلي آمريکا براي دوران پس از ملک سلمان است.

اما تغيير نظر ملک سلمان و خلع مقرن بن عبدالعزيز از مقام وليعهدي نشان مي‌دهد که انتصاب مقامات ارشد در عربستان سعودي مي‌تواند به سرعت رخ دهد. آمريکا مايل نيست که تغييرات سياسي ناگهاني و قدرت‌گيري چهره‌هاي تندرو همکاري‌هاي دو کشور را به خطر اندازد.


 تکنولوژي 

درمان ناشنوايي موش‌ها

در آزمايشگاه بيمارستان کودکان در بوستون، نحوه مداواي ناشنوايي ژنتيک در حال شکل‌گيري است. جف‌هالت محقق ارشد اين پروژه مي‌گويد که اگر همه مراحل به خوبي پيش برود، کودکاني که ناشنوايي آنها به خاطر جهش ژنتيکي ايجاد شده است، در آينده هرگز ناشنوا باقي نخواهند ماند. رويترز طي گزارشي منتشر شده است، مي‌گويد که اين تيم پزشکي مشکل ناشنوايي کودکان را در خود منبع آسيب مي‌خواهد حل کند؛بدين ترتيب که آنها مي‌خواهند با ويروس‌هاي مهندسي شده ژن‌هاي معيوبي که بخشي از گوش دروني را مي‌سازند، اصلاح کنند. به عبارت ديگر، اصل کار بر ژن‌درماني ويروسي نهاده شده است.

آقاي‌هالت مي‌گويد که «استراتژي ما برداشتن يک بردار ويروسي و حذف ژن‌هاي ويروسي است به‌طوري که اين ويروس‌ها موجب بيماري نشود و آنها با توالي صحيح «دي ان اي»، جايگزين ژن «تي‌‌ام سي 1» مي‌شوند که يکي از عوامل اساسي براي داشتن قدرت شنوايي است.

«تي‌ام سي 1» مسئول تشکيل پروتئين‌هايي است که کار آنها تبديل امواج صوتي به سيگنال‌هاي الکتريکي است. اين سيگنال‌ها سپس به مغز مخابره شده و مورد پردازش قرار مي‌گيرند.

براساس اين گزارش، تيم آقاي‌هالت با آزمايش ايده خود بر روي دو نوع موش ناشنوا که ژن‌هاي «تي سي‌ام 1» آنها شبيه انسان است، قدرت شنوايي آنها را ترميم کرده‌اند. آنها يک ويروس مهندسي‌شده بنام «اي‌اي وي 1» را که کارکرد شبيه ژن «تي‌ام سي 1» دارد، در گوش داخلي موش‌ها وارد کرده بودند.

آزمايش بازيابي شنوايي اين دو نوع موش ناشنوت به اين‌گونه بوده که آنها را در محوطه بسته‌اي قرار داده و به‌صورت ناگهاني صداي بلندي به داخل محوطه ارسال مي‌کنند. موش‌هاي کر به اين صدا واکنشي نشان نمي‌دهند، اما اين دو موش بعد از مداوا، به صدا واکنش نشان داده و از جا جهيده‌اند.

آقاي‌هالت مي‌گويد که حداقل هفتاد جهش ژنتيکي مختلف وجود دارد که باعث ايجاد ناشنوايي در دوران بلوغ مي‌شود، اما ژن درماني پتانسيل معالجه همه اين اختلالات را در آينده خواهد داشت، به‌طوري که ديگر هيچ کودکي در آينده مشکل شنوايي نداشته باشد.


 پولتيک 

ردپاي قطر در آشوب‌هاي اخير لبنان

گفته مي‌شود، منظور وزير کشور لبنان از وجود کشوري خاص در پشت تظاهرات لبنان قطر است که تلاش مي‌کند از طريق شبکه‌‌هاي ماهواره‌اي وابسته به خود تظاهرکنندگان را تحريک کند تا سقوط دولت پيش بروند. به گزارش العالم، روزنامه العرب مي‌نويسد، اشاره وزير کشور به قطر بوده که به همراه رسانه‌هاي وابسته به خود به ويژه شبکه الجزيره به شدت به تظاهرات هيجان مي‌دهند و به تحريک تظاهرکنندگان مي‌پردازند و به نوعي پشت ناآرامي‌ها هستند. به گزارش اين منبع، منشوق همچنين گفت: به زودي طرف‌هاي داخلي و خارجي را که پشت سر اين شورش‌ها در خيابان‌ها هستند، معرفي خواهد کرد. منشوق تاکيد کرد، طرف‌هاي خارجي به اين ناآرامي‌ها کمک مي‌کنند و به آشوبگران پول مي‌دهند و آنها را تحريک مي‌کنند.

يک کشور عربي به طور خاص وجود دارد که تحقيقات نشان مي‌دهد، نقشي فعال و سلبي در تحريک شورشيان دارد و تلاش مي‌کند آن‌ها را به ادامه تظاهرات تحريک کند و زماني که تحقيقات در اين رابطه تمام شود نام اين کشور و طرف‌هاي درگير ديگر در اين ماجرا را اعلام خواهيم کرد.

وي همچنين گفت: «انتظار مي‌رود اين شورش‌ها ادامه يابند و ما مطمئنيم که احزابي سياسي پشت اين ناآرامي‌ها و آشوب‌ها هستند.» العالم در ادامه افزود، منابع سياسي داخلي لبناني مي‌گويند، منظور وزير کشور لبنان به طور خاص دولت قطر بوده و همين که مي‌گويد کشوري کوچک در پشت اين ماجراها ايستاده به روشني نشان مي‌دهد که منظور وي قطر بوده است.

اين در حالي است که سوالي که به وجود مي‌آيد، اين است که دولت قطر چه سودي از ادامه اين ناآرامي‌ها و تحريک تظاهرکنندگان ضد دولت لبنان تا آن جا که اين دولت سقوط کند، مي‌برد.

به گزارش اين پايگاه، از زمان آغاز بهار عربي در اواخر سال 2010 و ابتداي 2011 شبکه خبري الجزيره اقدام به پوشش سنگين تظاهرات و راهپيمايي‌هاي اعتراضي مردمي‌ضد حکومت‌هاي وقت مي‌کرد و با پوشش گسترده اي که انجام مي‌داد اقدام به بزرگ نمايي در واقعيت‌هاي جاري ميداني مي‌کرد، مساله‌اي که سبب تيرگي روابط بسياري از کشورهاي عربي با قطر شد. از جمله مصر که با حمايت کشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس و در موضعي يکسان با آن‌ها، روابطش را با قطر قطع کرد و حتي اقدام به بستن سفارتش در خاک اين کشور کرد. در پي اين اقدام کشورهاي عربستان سعودي، امارات متحده عربي و بحرين نيز سفراي‌شان را از قطر فراخواندند و دوره‌اي از تيرگي روابط ميان قطر با پايتخت‌هاي عربي آغاز شد. اگر چه نزديک به يک سال است کشورهاي عربي سفراي شان را به دوحه برگردانده‌اند و اجازه داده‌اند قطر به پايتخت‌هايشان مجددا سفير بفرستد اما روابط‌شان با دوحه همچنان حسنه نيست. منابع آگاه مي‌گويند، قطر مشابه همان رويکرد را اين بار در قبال لبنان اتخاذ کرده است. برخي رسانه‌هاي لبناني از حمايت مالي خارجي بهره مي‌برند، به ويژه يکي از شبکه‌هاي محلي لبناني که بر تحريک تظاهرکنندگان اصرار دارد و آن‌ها را ترغيب مي‌کند تا سقوط دولت پيش بروند.


 تروريسم 

پيگيري جنگ روسيه با تروريسم در سوريه

دولت آمريکا اعلام کرد که دخالت احتمالي روسيه در جنگ داخلي سوريه را بررسي مي‌کند. جاش ارنست، سخنگوي کاخ سفيد در روز پنج‌شنبه در اين باره گفت: «ما از گزارش‌هايي پيرامون انتقال نيروهاي نظامي از سوي روسيه و بکارگيري احتمالي هواپيما در سوريه آگاه هستيم و با دقت اين خبرها را دنبال مي‌کنيم.» به گزارش خبرگزاري فرانسه، موضع‌گيري اخير کاخ سفيد واکنشي به عکس‌هايي است که از سوي مخالفان رژيم اسد در فيس‌بوک و توييتر منتشر شده است. در اين عکس‌ها جنگنده‌ها و پهپادهاي روسي در استان ادلب در سوريه قابل مشاهده هستند. بسياري از مناطق استان ادلب در کنترل تروريست‌هاي جبهه نصرت قرار دارد. گفته مي‌شود که جبهه نصرت روابط نزديکي با شبکه تروريستي القاعده دارد. در عکس‌هاي منتشرشده تصاويري از جنگنده جديد روسيه از نوع سوخوي 34 ديده مي‌شود. به گفته کارشناسان نظامي، رژيم اسد تا کنون جنگنده مدرن سوخوي 34 در اختيار نداشته است. گرچه ايالات متحده و متحدانش خواهان کناره‌گيري بشار اسد از قدرت هستند، اما آمريکا در حال حاضر رهبري ائتلافي را عليه داعش در عراق و سوريه را نيز بر عهده دارد. اين ائتلاف تا کنون حملات هوايي متعددي را عليه تروريست‌هاي تکفيري در سوريه و عراق انجام داده است. به گفته ناظران سياسي ايالات متحده احتمالأ از مشارکت روسيه در اين ائتلاف «استقبال» خواهد کرد. درهمين حال، ولاديميرپوتين به شدت از حملات هوايي آمريکا عليه داعش انتقاد کرده و آن را ناکارآمد خوانده است. رئيس‌جمهوري روسيه گفت: تاکنون اثربخشي اينگونه حملات هوايي بسيار اندک بوده است.رئيس جمهوري روسيه همچنين گفت که ارسال تجهيزات نظامي به سوريه در واقع اجراي کامل قرارداد‌هاي نظامي‌اي بوده است که مربوط به پنج تا هفت سال گذشته مي‌شود.

پوتين تاکيد کرد که بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه آماده است تا انتخابات پارلماني زودهنگام برگزار کند و قدرت را با اپوزيسيون «سالم» تقسيم کند. وي افزود: ما با شرکاي خودمان در سوريه همکاري مي‌کنيم. به صورت کلي، تلاش‌ها براي مبارزه با تروريسم بايد با يک سري روندهاي سياسي در خود سوريه همراه شود. رئيس‌جمهوري سوريه با اين مساله موافق است که انتخابات زودهنگام پارلماني برگزار شود و تماس‌هايي با اپوزيسيون سالم وجود داشته باشد و آنها هم به دولت بيايند.


 اخبار کوتاه 

حمايت مرجعيت از اصلاحات

سومريه‌نيوز: نماينده آيت‌الله سيد‌علي سيستاني، مرجعيت شيعيان در عراق در خطبه‌هاي نماز جمعه از کميته شفاف‌سازي و دستگاه قضايي عراق خواست پيگيري مفسدان بزرگ و نيز بازپس‌گيري اموال به سرقت رفته را از اولويت‌هاي خود به حساب آورند و آن را اجرايي کنند. احمد الصافي ادامه داد: مردم عراق انتظار دارند که گام‌ها در مسير اصلاحات به سرعت برداشته شود و به اين ترتيب خواسته‌هاي آنان محقق شود. در همين حال، نخست وزير عراق با متهم کردن برخي مسئولان به سوء‌استفاده از تظاهرات مردمي، تاکيد کرد که تلاش‌هايي در داخل براي سرنگوني دولت وي در جريان است.

بررسي وضعيت لبنان

ايلاف: 15 عضو شوراي امنيت در جلسه پشت درهاي بسته در خصوص لبنان با اعلام حمايت از دولت اين کشور و تمام سلام، نخست وزير لبنان از پارلمان خواستند تا در سريع‌ترين زمان ممکن رئيس‌جمهور را انتخاب کند.

محروميت کودکان خاورميانه

رويترز: صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل موسوم به يونيسف با اشاره به اينکه 40 درصد از کودکان‌، حدود 34ميليون تن در پنج کشور درگير در خاورميانه از تحصيل محروم شده‌اند،‌ نسبت به اين مسئله هشدار داد که از دست رفتن اين نسل از کودکان و نوجوانان منجر به اقدامات نظامي گرايانه بيشتر،‌ مهاجرت و آينده‌اي تاريک براي منطقه مي‌شود.

تغيير در انتخاب دبير کل سازمان ملل

آسوشيتدپرس: پيش‌نويس قطعنامه‌اي در اين رابطه، جزئيات اينکه چطور بايد مراحل انتخاب دبيرکل سازمان ملل را شفاف و سازماندهي کرد، تشريح مي‌کند. چنانچه اين قطعنامه تصويب شود، تمام 193 کشور عضو سازمان ملل مي‌توانند اطلاعات اوليه تمام نامزدهاي پست دبيرکلي از جمله رزومه آنها را مشاهده کنند.

انتخابات محلي مراکش

اسکاي‌نيوز: مردم مراکش ديروز (جمعه) براي شرکت در اولين انتخابات شوراهاي شهر و مجالس منطقه‌اي اين کشور به پاي صندوق‌هاي راي رفتند.اين اولين انتخابات پس از اصلاحات قانون اساسي مراکش در سال 2011 است که به دستور پادشاه اين کشور انجام شد و بر‌اساس آن برخي اختيارات پادشاه به نهادهاي مردمي واگذار شد.

شکست حمله به سامرا

سومريه نيوز: ارتش عراق در بيانيه‌اي مطبوعاتي اعلام کرد که بر اساس اطلاعات به دست آمده، جنگنده‌هاي نيروي هوايي به بمباران مواضع تروريست‌ها پرداختند و توانستند 61 تن از جمله سه فرمانده عرب داعش را در روستاي البشير در نزديکي سامراء به هلاکت برساند.

سفر رئيس مجلس فرانسه

لوموند: منابع فرانسوي از سفر ژرار لارشه رئيس مجلس سناي اين کشور به تهران براي تقويت روابط سياسي و اقتصادي بين دو کشور خبر دادند.