نسخه شماره 3842 - 1394/06/10 -

معاون وزير علوم:
دانشگاه پادگان نيست
دانشگاه نمي‌تواند سياهي لشگر احزاب باشد

موردي از ابتلا به ويروس کرونا در مکه و مدينه مشاهده نشده‌است


افتتاح ايستگاه ورودي گاز ششم تهران


هشدار پليس درباره «کلش اف کلنز»


آغاز بکار کلينيک‌هاي مثلثي در زندان‌ها

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي خبر داد:
تشکيل دبيرخانه کنوانسيون حقوق افراد معلول


مرگ 939 نفر به دليل سوء‌مصرف مواد مخدر


فرش ايران مثل «مرسدس بنز» است


خبر


نگاهي به يک دهه فعاليت شوراهاي حل اختلاف


خبر


 معاون وزير علوم:
 دانشگاه پادگان نيست 
  دانشگاه نمي‌تواند سياهي لشگر احزاب باشد

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم تاکيد کرد: بايد از امنيتي کردن فضاي دانشگاه‌ها بپرهيزيم و دانشگاه نمي‌تواند سياهي‌لشگر و پياده نظام احزاب و گروه‌هاي بيرون از دانشگاه باشد.

به گزارش مهر، دکتر ضياء هاشمي‌ ديروز در نشست مشترک معاونان فرهنگي و اجتماعي دانشگاه‌ها و نمايندگان وزير علوم در هيات نظارت بر تشکل‌ها، گفت:دانشگاه نياز به فعاليت در گروي قانون، آزادي و امنيت دارد و رشد علمي‌و پويايي و نشاط و اميد در دانشگاه‌ها در گروي قانون، آزادي و امنيت است و در هر گونه فعاليت در دانشگاه‌ها بايد اين اصول سه‌گانه ملاحظه شود.

وي افزود: درِ دانشگاه‌ها به روي همه افراد، جناح‌ها و احزابي که در زمان انتخابات به دنبال ارائه برنامه هستند، باز است البته در عين حال نبايد دانشگاه‌ها به جولانگاه احزاب و گروه‌هاي مختلف تبديل شود. هاشمي‌گفت: امسال، سال ويژه‌اي است. در طول دو سال گذشته مسير پر فراز و نشيبي را طي کرده‌ايم. امسال کار ما نسبت به دو سال گذشته حساس‌تر خواهد بود؛ براي همين برگزاري اين جلسه با توجه به برگزاري انتخابات مهمي‌که پيش‌رو داريم، ضروري بود تا اين دوره را نيز با حداکثر پويايي و نشاط طي کنيم. وي اولين محور فرهنگي در دانشگاه‌ها را ضرورت گسترش فضاي اعتماد در دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: دانشگاه‌ها بايد سرشار از نشاط باشند و اين نشاط را به متن جامعه نيز منتقل کنند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم يکي از علل بي‌انگيزگي دانشگاهيان را حس عدم اثرگذاري آنان در معادلات حاکم بر دانشگاه و جامعه عنوان کرد.

هاشمي‌از علائم ديگر وجود يأس در جامعه دانشگاهي را نداشتن نقش بارز در تغيير و اصلاح جامعه عنوان کرد و افزود: ما بايد تلاش کنيم تا نشاط و اميد را در دانشگاه‌ها تقويت کنيم. چرا که وجود فضاي رکود و بي‌اعتمادي در دانشگاه‌ها، خطر کلي براي کل کشور است و ما بايد در اين مسير، اعتماد دانشگاهيان را براي غلبه بر اين خمودگي و بي‌انگيزگي بدست آوريم. وي با بيان اينکه براي همين است که تاکيد مي‌کنيم از امنيتي‌ کردن فضاي دانشگاه‌ها بپرهيزيد، افزود: برخي به دليل بي‌اعتمادي و سوءظن به دانشگاه‌ها، سعي در کنترل سلبي و قهري دانشگاه‌ها دارند و رويکرد آمرانه‌‌اي از بالا به پايين داشته و با اعمال قوه قهريه و حاکميت سعي مي‌کنند با ايجاد فضاي ترس، دانشگاه را کنترل کنند. هاشمي‌يادآور شد: اين گروه‌ها حتي اگر نيت خيرخواهانه نيز داشته باشند، راه و روش درستي را براي مواجهه با نهاد علم پيش نگرفته‌اند. نگاه قهري به دانشگاه‌ها با هويت اين نهاد سازگاري ندارد؛ دانشگاه پادگان نيست که عده‌اي فرمان دهند و عده‌اي نيز اطاعت کنند. وي تصريح کرد: جامعه دانشگاهي آنگاه که زبان به نقد مي‌گشايد، نه به قصد ضربه زدن به کشور است، بلکه به دنبال اصلاح و تامين منافع کشور است و اگر کژي‌ها و خطاهاي پيش‌روي کشور توسط دانشگاهيان فرياد زده نشود، چه نهادي مي‌تواند اين کار را انجام دهد. هاشمي‌يادآور شد: دانشگاهيان صالح‌ترين و شايسته‌ترين نهاد کشور هستند که به دنبال نقد منصفانه و عالمانه هستند؛ البته نهادي که به هيچ گروه و جناحي وابسته نيست و هيچ هدفي جز اصلاح امور ندارد. وي تاکيد کرد: تشکل‌ها مي‌توانند در چارچوب قانون فعاليت داشته و مورد حمايت هستند. معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم به تشکل‌هاي يکبار مصرف اشاره کرد و گفت: تشکلي که زماني براساس شرايطي ايجاد شده و امروز ديگر جايگاهي ندارد، شايد تشکل يکبار مصرفي بوده که دوره آن سرآمده است. تشکلي که شرايط قانوني ندارد و در مرز ترديد است، نمي‌تواند به صورت يک تشکل ريشه‌دار فعاليت کند.

وي در ادامه به ضرورت بسط فضاي نقد و تفکر انتقادي اشاره کرد و گفت: ما بر ترويج کرسي‌هاي آزادانديشي در دانشگاه‌ها تاکيد داريم و دانشگاه به عنوان بزرگترين نهاد توليد علم، زماني کارآمد است که امکان نقد، گفتگو و تضارب آرا در آن فراهم باشد. معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم ادامه داد: نمي‌شود اين فضا را محدود کرد و انتظار کارکرد درست از دانشگاه داشت.

هاشمي‌تصريح کرد: دانشگاه موفق، دانشگاه آزادانديش است، ولي متاسفانه ما در ترويج کرسي‌هاي آزادانديشي با موانع مواجه هستيم؛ در صورتي که ترويج اين کرسي‌ها از وظايف قانوني ما است.

وي يادآور شد: ترويج کرسي‌هاي آزادانديشي از راهبردهاي کلان آموزش عالي کشور است و آن را فرصتي براي بحث، گفت‌وگو، تحقيق و توسعه علمي‌مي‌دانيم. بر همين اساس بايد فضا و بستري ايجاد کنيم تا دانشگاهيان استقلال و اعتماد به نفس داشته و از رهگذر گفتگو و نقد از يکديگر بياموزند.

هاشمي ‌در ادامه به انتخابات پيش‌رو اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها به دليل موقعيت اجتماعي، نقش اساسي در اين زمينه دارند و بايد از هر گونه رفتاري که موجب شود دانشگاه‌ها در مظان سياست‌زدگي و جناحي بودن قرار مي‌گيرند، دوري کنند. دانشگاه‌ها بايد نقش آگاهي‌بخشي و روشنگري داشته باشند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم ادامه داد: دانشگاه‌ها در عين التزام به قانون و امنيت، دعوت به قانونگرايي مي‌کنند و همچنين نقش نظارتي خود را نيز فراموش نخواهند کرد. دانشگاه بايد محلي براي طرح مسائل کلان اجتماعي و سياسي در يک فضاي عقلاني علمي ‌و بي‌طرف باشد.


 موردي از ابتلا به ويروس کرونا در مکه و مدينه مشاهده نشده‌است 

رئيس سازمان حج با بيان اينکه خدمات پزشکي به حجاج در شرايط بسيار مطلوبي ارائه مي‌شود، گفت: خوشبختانه تا امروز موردي از ابتلا به ويروس کرونا در شهرهاي مکه و مدينه مشاهده نشده است.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني سازمان حج و زيارت، سعيد اوحدي در خصوص بيماري کرونا در عربستان گفت: با توجه به اقدامات ارزشمند مرکز پزشکي حج و زيارت با همکاري سازمان حج و همکاري خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشورمان 2 کارشناس بيماري‌هاي عفوني و همچنين 2 کارشناس پيشگيري از شيوع بيماري‌هاي واگيردار به حج اعزام مي‌شوند تا مسائل را رصد کنند. وي تصريح کرد: خوشبختانه تا امروز موردي از ابتلا به ويروس کرونا در شهرهاي مکه و مدينه مشاهده نشده و زائران در سلامت کامل بسر مي‌برند و تاکنون شاهد هيچگونه بيماري تنفسي در ميان زائران کاروان‌هاي ايراني نبوده‌ايم. رئيس سازمان حج و زيارت به زائران تأکيد کرد: به توصيه‌هاي مرکز پزشکي حج و زيارت توجه ويژه داشته باشند و به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماري در مکان‌هاي پرازدحام از جمله حرمين شريفين، مسجد شجره و در ايام تشريق از ماسک استفاده کنند.

اوحدي به افزايش 20 درصدي پزشکان زن در حج امسال اشاره کرد و اظهار داشت: با اين تدبير کليه خدمات درماني و پزشکي به بانوان زائر توسط پزشکان زن ارائه مي‌شود و طرح انطباق در حج امسال به صورت 100 درصد پياده‌سازي شده است.

وي نويد داد: ارائه خدمات پزشکي و درماني به زائران خانه خدا در مدينه و مکه در شرايط بسيار مطلوبي است. رئيس سازمان حج در ادامه گفت: پروازهاي مدينه قبل از اول شهريور آغاز شده و تا 20 شهريور ادامه خواهد داشت و همچنين پروازهاي مدينه بعد از 20 شهريور آغاز مي‌شود.

رئيس سازمان حج و زيارت در خاتمه بيان کرد: آخرين گروه از زائران مدينه قبل 26 شهريور مصادف با 4 ذي‌حجه مدينه منوره را براي به جا آوردن مناسک حج به مقصد مکه مکرمه ترک مي‌کنند.


 افتتاح ايستگاه ورودي گاز ششم تهران  

ايستگاه ورودي گاز ششم تهران در بيدگانه صفادشت ديروز با حضور معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست افتتاح و به بهره‌برداري رسيد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، همچنين بازديد از پروژه نهال کاري و بيابان‌زدايي اختر آباد از برنامه‌هاي سفر ديروز رئيس سازمان حفاظت محيط زيست به ملارد بود. معصومه ابتکار در اين مراسم با اشاره به استفاده از گاز در کاهش ميزان آلودگي هوا و توليد گازهاي گلخانه‌اي نقش بسيار مهمي‌ دارد، افزود: استفاده از اين سوخت به عنوان سوخت سازگار با محيط زيست در اصلاح الگوي مصرف نقش موثري دارد. گفتني است؛ بازديد از پروژه 300 هکتاري نهال کاري و بيابان زدايي اختر آباد ملارد برنامه بعدي سفر رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست به اين شهرستان است.

معصومه ابتکار از محل اجراي طرح بيابان زدايي و ترسيب کربن دهستان اخترآباد ملارد بازديد کرد.

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست ضمن بازديد از شرکت اورند پلاسيک، توليد‌کننده کاتاليست خودروهاي سواري، سومين خط توليد باک 6 لايه اين شرکت را که امکان توليد باک با استاندارد يورو 6 را دارد، افتتاح کرد. گفتني است؛ دانشکده هنر و معماري پارس واقع در صفادشت اين شهر، افتتاح خواهد شد.


 هشدار پليس درباره «کلش اف کلنز» 

رئيس پليس فتاي غرب استان تهران درباره خطرها و پيامد‌هاي بازي اندرويدي «کلش اف کلنز» هشدار داد. به گزارش ايسنا، سرهنگ اصغر باقريان در اين‌باره گفت: اين روزها نام يک بازي مخصوص تلفن‌هاي همراه هوشمند به نام clash of clans «کلش اف کلنز» به شدت در ميان نسل جوان و نوجوانان کشور بر سر زبان‌ها افتاده است. وي افزود: «کلش اف کلنز» در حالي به يکي از پرطرفدار‌ترين بازي‌هاي رايانه‌اي در ميان جوانان و خانواده‌هاي ايراني تبديل شده که علاوه بر داشتن آسيب‌هاي مخرب در حوزه روانشناسي يک بازي اعتياد آور و مخرب شناخته شده است. اين بازي يکي از پر فروش‌ترين بازي‌ها و جذاب‌ترين بازي‌هاي دنيا است.

رئيس پليس فتا غرب استان تهران ادامه داد: متاسفانه در اين بازي نيز مثل ديگر بازي‌هاي اندرويدي امکان به سرقت رفتن اطلاعات شخصي کاربران وجود دارد. چراکه افراد سود جو مي‌توانند با هک اين بازي موجب به سرقت رفتن اطلاعات شخصي افراد شوند.

وي گفت: با توجه به اينکه در حال حاضر اکثر نوجوانان و کودکان از طرفداران پر و پاقرص اين بازي محسوب مي‌شوند از اين رو والدين از کنار اين بازي مخرب نبايد به سادگي عبور کنند و به نحو مقتضي بر استفاده کودکان خود نظارت داشته باشند.


 آغاز بکار کلينيک‌هاي مثلثي در زندان‌ها 

مدير کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها از آغاز بکار کلينيک‌هاي مثلثي به شکل جديد در زندان‌هاي 14 استان کشور پس از اجراي موفق آن در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ، خبر داد.

به گزارش مهر دکتر تشکريان اعلام کرد: با اجراي موفق طرح جديد کلينيک‌هاي مثلثي که از يک سال پيش به صورت پايلوت و با هدف آموزش و کاهش آسيب رفتارهاي پرخطر در مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ در حال اجرا است، اين طرح امسال در سطح زندان‌هاي 14 استان کشور اجرا مي‌شود.

وي گفت: کلينيک‌هاي مثلثي با هدف ارايه مشاوره و آموزش در راستاي برنامه کاهش آسيب رفتارهاي پرخطر به زندانيان تشکيل شده و زندانيان در بدو ورود مورد معاينه منظم و دوره‌اي قرار گرفته و براي آنان پرونده تشکيل مي‌شود که با توجه به نتايج و ارزيابي‌هاي انجام گرفته در طول اجراي آزمايشي يک ساله، شاهد اجراي موفق اين طرح در مجتمع ندامتگاه بزرگ تهران بوديم.

تشکريان افزود: اقدامات کنترلي در کلينيک‌هاي مثلثي باعث مي‌شود که وزارت بهداشت بار کمتري را به دوش بکشد چون زندان گلوگاه مهمي‌در تشخيص و بيماريابي است که اين کار در اجتماع به سختي و با انجام هزينه‌هاي زيادي انجام مي‌گيرد.


 معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي خبر داد:
 تشکيل دبيرخانه کنوانسيون حقوق افراد معلول 

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي کشور از تشکيل دبيرخانه موقت و کارگروه کنوانسيون حقوق افراد داراي معلوليت در اين سازمان خبر داد.

حسين نحوي‌نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، در ارتباط با «کنوانسيون حقوق افراد داراي معلوليت» عنوان کرد: در سال 1388 پس از تصويب مجلس، ايران به عضويت اين کنوانسيون درآمد که داراي 50 ماده بوده و همگي آنها متضمن حقوق اساسي و پايه افراد داراي معلوليت همچون تعيين محل زندگي، دسترسي به امکانات آموزشي، اشتغال، رفع تبعيض‌ها و غيره است. وي ادامه داد: بر‌اساس ماده 33 اين کنوانسيون بايد مرجع ملي مشخصي در هر کشور براي آن مشخص شود تا هر چهار سال يکبار گزارشاتي را به هيئت ناظر کنوانسيون در نيويورک، مقر سازمان ملل متحد ارائه کند. وي همچنين به نقش اين کنوانسيون در تقويت قانون جامع حمايت از حقوق معلولان اشاره و تصريح کرد:‌ در حال حاضر قانون جامع حمايت از حقوق معلولان در هيئت وزيران بازنگري و تصويب شده و بسياري از بندهاي آن ضمانت اجرايي يافته‌اند و اکنون براي تصويب به مجلس شوراي اسلامي فرستاده خواهد شد و در صورت تصويب زندگي اين معلولان دستخوش تغيير و تحولات عظيمي مي‌شود که اين کنوانسيون با پيگيري‌ها و نظارت‌هاي خود جهت احقاق حقوق معلولين در ايران مي‌تواند به عنوان حامي اين لايحه عمل کند. معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در ادامه تصريح کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي، مرجع ملي اين کنوانسيون در ايران به طور مشترک بر عهده سازمان بهزيستي کشور و بنياد امور ايثارگران است اما در حال حاضر دبيرخانه موقت و کارگروه اين کنوانسيون در سازمان بهزيستي تشکيل شده است.

نحوي نژاد در خصوص اين کارگروه گفت: تلاش کرديم تا تمامي گروه‌هاي ذينفع در اين زمينه را اعم از سازمان آموزش‌و‌پرورش استثنايي، فراکسيون جانبازان و معلولان ورزشي، گروه‌هاي غير‌دولتي معلولين، اساتيد دانشگاه، افراد نخبه و غيره را گردهم آوريم تا بتوان گزارشي کامل،‌ جامع و مستند از عملکرد دولت جمهوري اسلامي در زمينه معلولان ارائه دهيم. وي در ادامه ضمن اشاره به اينکه آخرين گزارش ارسالي از ايران در دسامبر 2013 (اواخر سال 1392) با کمک وزارت امور خارجه ارسال شد که اکنون نيز اين گزارش بر روي سايت سازمان ملل متحد قابل مشاهده است، افزود:‌ گروه‌هاي غير‌دولتي افراد معلول بايد نظرات خود را نسبت به اين گزارش در سايت سازمان ملل درج و پس از آن هياتي براي دفاع از اين گزارش به نيويورک اعزام شود.

معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در ارتباط با نتايج اين گزارشات در ارائه خدمات بهتر به معلولان گفت:‌ عضويت ايران در اين کنوانسيون از چند لحاظ داراي نتايج مثبت است که از جمله آنها مي‌توان به بهبود روابط سياسي و ارتباط هرچه بيشتر با ساير کشورهاي دنيا مبتني بر مسائل حقوق بشري اشاره کرد که در حال حاضر در ايران سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در اين باره صورت گرفته است اما متاسفانه مستندسازي‌هاي صحيحي از عملکرد خود نداريم و در زمينه ثبت عملکردها ضعيف هستيم. وي ادامه داد: همچنين مي‌توانيم از ظرفيت‌هاي اين کنوانسيون در جهت ارائه خدمات هرچه بهتر به معلولين استفاده کنيم زيرا در اين کنوانسيون ذکر شده است که کشورهاي عضو مي‌توانند اتحاد منطقه‌اي و بين‌المللي داشته باشند و با تبادل تجربيات به يکديگر کمک و در جهت رفع کاستي‌هاي خود در ارائه خدمت به معلولان اقدام کنند. معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي کشور در رابطه با نتايج عضويت ايران در اين کنوانسيون و ارائه گزارشات به نيويورک ادامه داد: اين کنوانسيون مي‌تواند به تقويت ارتباط گروه‌هاي غيردولتي و دولتي منجر شود زيرا زماني که اين دو ارگان در يک زمينه خاص مانند معلولان با يکديگر همکاري مي‌کنند قطعا امکانات و منابع خود را در اختيار يکديگر قرار داده که اين امر منتج به نتايج بسيار ارزشمندي در کشور خواهد شد.


 مرگ 939 نفر به دليل سوء‌مصرف مواد مخدر  

سازمان پزشکي قانوني کشور اعلام کرد: در چهار ماهه نخست سال جاري 939 نفر بر اثر سوء مصرف موادمخدر در كشور جان خود را از دست دادند که از كل تلفات مواد مخدر در اين مدت 838 نفر مرد و 101 نفر زن بودند. به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، در چهار ماهه نخست سال جاري آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر در مقايسه با مدت مشابه سال قبل دو دهم درصد افزايش يافته است.

در چهار ماهه نخست امسال استان‌هاي تهران با 240، خراسان رضوي با 122 و اصفهان با 62 بيشترين و استان‌هاي بوشهر با سه، آذربايجان غربي و گلستان با چهار و خراسان جنوبي و مركزي با پنج كمترين آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر را داشته‌اند. همچنين استان كهگيلويه و بويراحمد در اين مدت هيچ مورد مرگ ناشي از سوءمصرف مواد مخدر نداشته است.

بر اساس اين گزارش بيشترين متوفيان سوءمصرف مواد مخدر تحت تأثير مسموميت حاد جان خود را از دست داده‌اند به نحوي كه آمار تلفات ناشي از مسموميت حاد در چهار ماهه نخست امسال 510 نفر (464 مرد و 46 زن) بوده‌است كه 3/54 درصد از كل تلفات اعتياد را در بر مي گيرد. پس از مسموميت حاد عوارض مصرف طولاني با 295 (257 مرد و 38 زن) و مصرف روانگردان‌ها با 134 فوتي(117 مرد و 17 زن) در رتبه‌هاي بعدي دلايل مرگ بر اثر سوءمصرف مواد‌مخدر قرار دارند. در سال جاري بيشترين آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر در تير ماه ثبت شده است و كمترين آمار تلفات اعتياد با 199 فوتي مربوط به فروردين ماه است.


 فرش ايران مثل «مرسدس بنز» است 

مسعود سلطاني‌فر گفت: برند فرش ايران مثل برند «مرسدس بنز» در خودرو است.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با بيان اين‌ که صنايع‌دستي ريشه در هويت تاريخي، ملي و فرهنگي ما دارد، افزود: صنايع‌دستي هم کار هنري ويژه است و هم کار اقتصادي و اشتغالزا به شمار مي‌آيد.

وي با يادآوري اين نکته که صنايع دستي ايران جزو سه کشور برتر دنيا و در کنار چين و هند است، اظهار کرد: 460 رشته صنايع دستي در دنيا وجود دارد که ما تقريبا در 360 رشته يا توليد داريم يا سابقه توليد داشته‌ايم. در يک دوره‌اي نزديک به يک‌ونيم تا دو ميليون نفر در بخش فرش و صنايع‌دستي کار مي‌کردند، البته فرش زير نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اما تعامل نزديکي با اين وزارتخانه داريم.

سلطاني‌فر افزود: اين بخش، ارزبر نيست، نياز به انتقال تکنولوژي و سرمايه گسترده هم ندارد و مي‌توانيم با استفاده از منابع محدود، اشتغال ايجاد کنيم که ارزآوري هم داشته باشد. وي ادامه داد: ما با هماهنگي معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم رياست‌جمهوري و همچنين کميته امداد و شرکت فرش و بهزيستي، کارهاي مشترکي مي‌کنيم که هم اشتغال گسترده‌اي ايجاد کنيم و هم صادرات را در بخش فرش و صنايع دستي افزايش دهيم. معاون رييس‌جمهور، گردشگري را گنج پنهان ايران دانست و افزود: ما بايد تسهيلات صدور ويزا را بيشتر کنيم که الحمدلله اکنون بهتر شده است. اميدواريم شرايط سياسي به گونه‌اي شود که بتوانيم لغو رواديد بيشتري داشته باشيم.


 خبر 

سهم نيم‌درصدي ايران از گردشگري در دنيا

معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري گفت: در سال 2014 حدود يک ميليارد و 100 ميليون نفر گردشگر در سطح دنيا بوده که سهم ايران از اين تعداد تنها نيم‌درصد بوده است. به گزارش ايسنا، سميع‌الله حسيني مکارم افزود: موضوع ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در سال‌هاي اخير مورد توجه جدي قرار گرفته، در حالي که در 60 سال گذشته جايگاه خوبي براي ميراث فرهنگي شاهد نبوديم و محورهاي توسعه هيچکدام در ارتباط با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نبوده، بلکه غالب توسعه صنعت و کشاورزي بوده است. وي ادامه داد: مقام معظم رهبري توجه ويژه‌اي به اين امر دارند و سياست‌هاي ابلاغي در دو محور مهم به ميراث فرهنگي و گردشگري برمي‌گردد تاکيد شده تا گردشگران موجود 5 برابر شوند. معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با اشاره به تاکيدات رياست‌جمهوري بر اين امر تصريح کرد: در برنامه ششم، 6 محور براي توسعه منظور شده که يک محور آن گردشگري است و اين امر نشان‌دهنده برنامه‌هاي کشور در راستاي گردشگري و ميراث فرهنگي است.


 نگاهي به يک دهه فعاليت شوراهاي حل اختلاف  
نويسنده : عبدالله علي‌اکبري زارع

باگذشت نزديک به يک دهه از فعاليت شوراهاي حل اختلاف قضايي، اين شوراها با تلاش بي‌شائبه کارکنان خدوم خود در بيش‌از دو هزار شعبه و حدود صد هزار پرسنل توانسته‌اند ميزان زيادي از پرونده‌هاي ارجاعي به دادگستري را که ساليانه به دو تا سه ميليون پرونده مي‌رسد مختومه نمايند و به همين ميزان باعث کاهش فشار به دستگاه‌هاي قضايي و محاکم گرديده‌اند که اين آمارها خود مبين نقش موثر شوراها در تسريع رسيدگي به پرونده‌ها در محاکم است که يکي از اهداف تصويب‌کنندگان آئين‌نامه شوراها در مجلس شوراي اسلامي توسط نمايندگان محترم مردم در کاهش اطاله دادرسي در دادگاه‌ها، حل و فصل سريع دعاوي در شوراها، ايجاد صلح و سازش در دعاوي و مردمي کردن قضا و کاهش بروکراسي اداري و غيره مي‌باشد که ضرورت تشکيل شوراهاي حل اختلاف را دو چندان کرده است.

هر چند خدمات اين شوراها بر کسي پوشيده نيست ولي علي‌رغم خدمات انجام شده شوراها با چالش‌ها و مشکلات عديده‌اي مواجه هستند که آن را مي‌توان به دو بخش مشکلات ساختاري و کارکردي و مشکلات قانوني و ماهوي تقسيم کرد که در اين مقال فرصت بررسي همه آنان وجود ندارد ولي به يکي از مشکلات اساسي شوراها که عدم استقلال مي‌باشد و از مشکلات ساختاري است مي‌پردازيم.

نگاهي به تجربه تشکيل نهادهاي شبه قضايي و سازشي که در اکثر کشورهاي دنيا وجود دارد به طور مثال کشورهاي با جمعيت زياد مثل چين و هند با آن گستردگي احزاب، فرق و اديان توانسته‌اند از طريق مديريت صحيح همين نهادها سيستم قضايي کشور خود را مديريت نمايند و عامل موفقيت آنان استقلال کامل نهادهاي شبه قضايي از سيستم قضايي آنان بوده است که به عنوان تشکيلات مجزا و براساس سنت و آداب و عرف‌هاي همان محل‌ها تشکيل و بدون ضرورت رعايت قوانين مدني کشور خودشان و صرفا به صورت آراي شورا به حل و فصل دعاوي پرداخته‌اند و چون اعضاي اين نهادها از معتمدين مورد وثوق مردم همان محلات هستند و براساس افکار، آداب، عرف، عقايد و هنجارهاي مردم به حل و فصل دعاوي و سازش و تراضي مي‌پردازند، لذا احکام آنان نيز مورد پذيرش و احترام قرار گرفته و مردم داوطلبانه آن را اجرا مي‌کنند.

در کشور هند با آن همه جمعيت و تفرق اديان با استفاده از همين راهکار دعوي مردم را مديريت کرده‌اند و علاقه مردم به علت تسريع در رسيدگي و بومي بودن در مراجعه به اين نهادها خيلي بيشتر است تا مراجعه به سيستم قضايي آن کشور و در چين هم تقريبا با همين شيوه توانسته‌اند سيستم قضايي خود را کنترل نمايند.

اما در کشور ما يکي از مشکلات اساسي شوراهاي حل اختلاف عدم استقلال از سيستم قضايي است و نداشتن بودجه مستقل و ساختار و تشکيلات مالي و اداري مستقل که باعث چالش و رنج اين شوراها در ارائه خدمات مطلوب‌تر از ميزان فعلي گرديده و علي‌رغم تلاش بسيجي‌گونه کارکنان اين شوراها با آن حجم کار و تلاش ولي از حقوق و پاداش مناسب برخوردار نيستند و با وجود تصريح آيين‌نامه به آن، مغفول واقع شده است. از موارد ديگر عدم استقلال، استقلال در صدور راي شورا مي‌باشد که علي‌رغم تلاش اعضاي شورا در رسيدگي به پرونده در چندين جلسه يا چند ماه، در خاتمه نظر قاضي مشاور اعمال مي‌گردد که اين با روح کلمه شورا مغايرت دارد و گاها نظر اعضاي شورا با نظر قاضي مشاور که نقش مشورتي داشته مغايرت پيدا مي‌کند و اعضا مي‌بايست نظر قاضي مشاور را تامين نمايند و در آيين‌نامه نيز مشخص نگرديده که اين اختلاف نظر در صدور راي شورا و جمعي در مقابل راي انفرادي قاضي مشاور چگونه بايد حل و فصل گردد. همچنين اختلاف نظر در صلاحيت به رسيدگي پرونده‌ها که گاها دعوي که در صلاحيت شوراي حل اختلاف نبوده به واسطه ارسال از محاکم و اينکه نظر آنان به شورا لازم‌الاتباع مي‌باشد مشکلات عديده‌اي را ايجاد مي‌نمايد.

در خاتمه به نظر مي‌رسد چنانچه شوراهاي حل اختلاف بخواهند موفق‌تر از وضع فعلي عمل نمايند نياز به استقلال مالي و تشکيلاتي از دستگاه قضا و بازنگري در آيين‌نامه موجود و تصحيح در جهت اصلاح‌ ذات‌البين مصالحه دعوي ايجاد صلح و سازش و صدور آراي شورا و حرکت به سمت ايجاد فرهنگ صلح و سازش را دارند.


 خبر 

دفع موفق 90 درصد پسماندهاي بيمارستاني

رئيس مرکز سلامت محيط و کار گفت: اقدامات خوبي در جهت دفع پسماندهاي بيمارستاني انجام شده است و در حال حاضر 90 درصد پسماندهاي بيمارستاني دفع مي‌شود. به گزارش ميزان، خسرو صادق‌نيت ضمن بيان اين مطلب افزود: اکنون چهار نوع زباله بيمارستاني شبه خانگي، عفوني، تيز و برنده و شيميايي با تجهيز بيمارستان‌ها به دستگاه‌هاي استاندارد دفع مي‌شوند. وي ادامه داد: دو اقدام اساسي در بيمارستان‌ها در اين خصوص انجام مي‌شود يکي تفکيک صحيح پسماند‌ها و ديگري بي‌خطرسازي پس از تفکيک با دستگاههاي استاندارد که اين دستگاه‌ها تاييد محيط‌زيست را هم گرفته‌اند. صادق‌نيت تصريح کرد: 10 درصد بيمارستان‌هاي کشور هنوز به استانداردهاي مورد نظر ما نرسيده‌اند. در برخي از اين بيمارستان‌ها تعداد محدودي دستگاه نيز خريداري شده ولي هنوز نصب نشده‌اند. رئيس مرکز سلامت محيط و کار در مورد نظارت بر دفع پسماندهاي بيمارستاني بيان داشت: سه لايه نظارت وجود دارد که اولين آن‌ها توسط کار‌شناس بهداشت محيط مقيم در بيمارستان صورت مي‌گيرد. وي افزود: نظارت کار‌شناسان بهداشت محيط معاونت بهداشت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي‌ها و در ‌‌نهايت نظارت ستادي لايه‌هاي بعدي اين نظارت‌ها هستند.

به ابعاد اجتماعي تصادفات

توجه نمي‌شود

رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران با اشاره به اينکه ابعاد اجتماعي تصادفات مغفول مانده است،گفت: در تصادفات به غرامت رواني افراد توجه نمي‌کنيم در حالي که فرد در اين شرايط بيشتر از قبل به سيستم اجتماعي وابسته مي‌شود. حسن موسوي‌چلک در گفت‌وگو با تسنيم، اظهار کرد: يکي از اقداماتي که انجمن مددکاران ايران در سال‌هاي اخير نسبت به آن مبادرت کرده برگزاري جلسات گفت‌وگوي اجتماعي با محوريت موضوعات مختلف است و تلاش مي‌کنيم در اين جلسات با حضور کارشناسان حوزه مورد بحث به راهکارهاي عملي براي رفع آن مورد خاص برسيم. وي ادامه داد: تصادفات يکي از موضوعاتي است که ساليان سال در کشور اتفاق مي‌افتد اما ابعاد اجتماعي آن مغفول مانده است، آمارها نشان مي‌دهد همچنان ميزان تصادفات جاده‌اي ما زياد است که بخشي از آنها منجر به فوت مي‌شود اما هر چه مطرح مي‌شود در مورد پرداخت ديه، بيمه و مسائل ديگر به جز مسائل اجتماعي آن است. رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران همچنين گفت‌: در يک تصادف ممکن است خانواده‌اي سرپرست خانواده را از دست داده و زن سرپرست خانواده شود، ممکن است فردي معلول شود و مشکلاتي پيش بيايد که تا پايان عمر با آن درگير باشد. بايد توجه کنيم که وابستگي فرد در اين شرايط به سيستم اجتماعي بيشتر مي‌شود اما تاکنون به اين مسئله دقت نشده است. وي افزود: بايد توجه کرد که بخشي از هر تصادف خسارت مالي است و خسارت مهم‌تر آسيب‌ جسمي‌و روحي به افراد صدمه‌ديده از آن است، ما در تصادفات به غرامت رواني افراد توجه نمي‌کنيم، ما بايد با استفاده از ظرفيت و فضاي گفت‌وگوي اجتماعي در اين موضوع ورود کنيم و از طريق ظرفيت تشکل‌هاي اجتماعي براي آموزش در اين حوزه استفاده کنيم. موسوي چلک بيان کرد: در اين موضوع نياز به مديريت رفتار ترافيکي داريم، شايد نياز باشد براي دادن گواهينامه رانندگي به افراد، صلاحيت اجتماعي را نيز بسنجيم.

دانشگاههاي برتر در توليد علم معرفي شدند

دانشگاه تهران، صنعتي اميرکبير، صنعتي شريف، تربيت مدرس، صنعتي اصفهان، شيراز، فردوسي مشهد، علم و صنعت ايران، تبريز و شهيد بهشتي به ترتيب 10 دانشگاه برتر کشور در توليدات علمي‌سال 2013 ميلادي معرفي شدند. به گزارش مهر، بر اساس داده‌هاي پايگاه ISI، دانشگاه تهران با 2 هزا ر و 427 عنوان مشارکت در توليد علم جمهوري اسلامي‌ايران در جايگاه نخست در بين دانشگاه‌هاي ايران قرار دارد. دانشگاه‌هاي صنعتي اميرکبير(1495 مدرک)، صنعتي شريف(1432 مدرک)، تربيت مدرس(1376 مدرک) و صنعتي اصفهان(1040 مدرک) به ترتيب در مکان‌هاي دوم تا پنجم قرار دارند. دانشگاه شهيدبهشتي با 645 عنوان توليد علمي‌ و دانشگاه تبريز با 682عنوان توليد علمي ‌در سال 2013 ميلادي در بين 10 دانشگاه مورد بررسي به ترتيب در رتبه‌هاي دهم و نهم قرار گرفتند. بررسي‌هاي پايگاه استنادي «وب آو ساينس» در ميزان سهم مشارکت دانشگاه‌هاي کشور در توليدات علمي‌محققان کشورمان در سال 2015 ميلادي نشان مي‌دهد، دانشگاه تهران با 654/8 درصد بيشترين سهم در توليد علم ايران را در سال 2013 ميلادي داشته است. دانشگاه‌هاي صنعتي اميرکبير (34/5 درصد)، صنعتي شريف(10/5 درصد)، تربيت مدرس(90/4 درصد) و صنعتي اصفهان(70/3 درصد) به ترتيب در مکان‌هاي دوم تا پنجم قرار دارند. در حالي که دانشگاه شهيدبهشتي با 3/2 درصد و دانشگاه تبريز با 432/2 درصد در سال 2013 در بين 10 دانشگاه مورد بررسي در رتبه‌هاي آخر قرار گرفتند.

رتبه اول کميته امداد درحوزه اشتغال

معاون اشتغال و خود کفايي کميته امداد گفت:طبق آمارهاي وزارت کار کميته امداد در زمينه اشتغال در رتبه اول کشوري قرار دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اميد معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام‌خميني(ره) در خصوص اهميت خودکفايي مددجويان اظهار داشت : اشتغال در کميته امداد از مهم‌ترين سر فصل‌ها است که مورد تاکيد مقام معظم رهبري بوده است. وي گفت‌: امروزه اشتغال از مهم‌ترين مشکلات کشور است که کميته امداد در زمينه ايجاد مشاغل کوچک در رتبه اول کشوري قرار دارد. اميد افزود: طبق آمار وزارت کار در حوزه مشاغل کوچک 45 درصد سهم کميته امداد و55درصد سهم 18دستگاه ديگر بوده است.