نسخه شماره 3842 - 1394/06/10 -

مدير ارتباطات بين المللي سازمان جهاني متروپليس در ديدار با معاون شهردار تهران:
ويژگي تهران، پيشرفت در دو بُعد انساني و فني است

معاون شهردار تهران:
دولت بدهي‌هايش به مديريت شهري را بپردازد

مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران خبر داد:
پياده سازي سامانه ملي معاينه فني در تهران

مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارک‌سوارهاي تهران تاکيد کرد:
آمادگي کامل پايانه‌هاي پايتخت براي دور آخر سفرهاي تابستاني

مدير‌عامل بانک شهر مطرح کرد:
گام تهران بر‌اساس سند چشم‌انداز به سمت توسعه

عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي‌شهر تهران:
نوسازي بافت‌هاي فرسوده نيازمند هماهنگي دستگاه‌هاي دولتي با مديريت شهري است

مديرعامل باغ موزه دفاع مقدس خبرداد:
اعزام صدهزار تهراني به مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس در 7 مرحله


دريچه خبر


گذري برمناطق


 مدير ارتباطات بين المللي سازمان جهاني متروپليس در ديدار با معاون شهردار تهران:
 ويژگي تهران، پيشرفت در دو بُعد انساني و فني است 

خانم اگنس بيکارت (Agnes Bickart) مدير ارتباطات بين‌المللي سازمان جهاني متروپليس با حضور در معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با مهندس سيد جعفر تشکري‌هاشمي معاون شهردار تهران ديدن کرد. وي ضمن ابلاغ سلام‌هاي گرم نماينده دبيرکل سازمان جهاني متروپليس ابلاغ و قدرداني از مهمان‌نوازي مردم ايران گفت: حرکت تهران به سمت پيشرفت شهر در هر دو بُعد انساني و فني در جهت ارتقا و بهبود زندگي شهروندان به عنوان ويژگي مهم اين کلانشهر، جاي تقدير دارد.وي با اعلام اين که اقدامات و فعاليت‌هاي مديريت شهري تهران در سال‌هاي اخير بسيار چشمگير بوده و ارائه خدمات شهري به شهروندان در ابعاد مختلف کاملاً به چشم مي‌آيد، تأکيد کرد: از ايران 7 شهر از تهران، جمله عضو سازمان جهاني متروپليس هستند اما تهران، نه تنها در مقايسه با ساير شهرهاي ايران، بلکه در قياس با بسياري از شهرهاي بزرگ جهان، شهري با ابعاد بزرگتر و ويژگي‌هاي برجسته‌تري است. مدير ارتباطات بين‌المللي سازمان جهاني مترو پليس با اشاره به آمادگي اين سازمان جهت به اشتراک گذاردن اطلاعات تخصصي و انتقال تجارب اجرايي مديريت شهري تهران از جمله در حوزه حمل و نقل و ترافيک، اظهار کرد: مايل هستيم با استفاده از تجربيات موفق شهر تهران به ويژه در حمل و نقل شهري، آن را به ساير شهرهاي جهان منتقل کنيم. بيکارت با بيان اين که ايران کشوري بسيار وسيع با مردمي بسيار بزرگ و فرهنگي بسيار غني است، تصريح کرد: ترجيح مي‌دهم پيشرفت‌ها و زيبايي‌هاي پايتخت کشورمان را علاوه بر اين که از نزديک با چشمانم مي‌بينم، با قلبم نيز درک کنم و از صميم قلب واقعيت‌هاي ايران را احساس نمايم. وي با تأکيد بر اين که موضوع حمل و نقل شهري، موضوعي بسيار حساس و جدي است که حساسيت تمام مسئولان شهري در سراسر جهان را به سوي خود جلب نموده، تصريح کرد: ترافيک، مشکل مشترک شهرهاي دنيا از سئول تا بوينوس آيرس، از گوانگجو تا پاريس و از تهران تا بارسلون است.

اعلام آمادگي در زمينه انتقال تجارب موفق حمل و نقلي تهران

معاون شهردار تهران نيز در اين ديدار با اشاره به اين ترافيك تهران ويژگي‌هاي مثبت و منفي دارد و ضمن آمادگي جهت انتقال تجارب مثبت، خود را در استفاده از تجارب موفق ساير شهرهاي جهان نيز بي‌نياز نمي‌دانيم، اظهار كرد: ترافيك، دغدغه‌ اصلي مردم شهرهاي دنياست و حتي شهروندان اروپايي نيز با ترافيك، دست و پنجه نرم مي‌كنند. مهندس تشكري‌هاشمي با بيان اين كه اعتقاد داريم علاوه بر تجارب موفق، از تجربيات ناموفق ديگر شهرها نيز بايد استفاده كنيم و آن‌ها را تكرار نكنيم، تصريح كرد: هميشه نبايد دنبال راه‌حل‌ها باشيم، بلكه بي‌راهه‌ها و راه‌هاي بن‌بست را هم دنبال كنيم و با درس عبرت از شكست‌ها راه‌ را براي موفقيت‌هاي بزرگ همواره نماييم. وي در پايان اين ديدار با تأكيد بر اين كه تلاش كرده‌ايم تا قدم‌هايي كه در جهت تأمين سلامت جسم و روان مردم تهران بر مي‌داريم مبتني بر تجارب موفق جهاني باشد، خاطرنشان كرد: تهران در زمينه ساخت پر‌شتاب شبكه مترو و راه‌اندازي سامانه اتوبوس‌هاي تندرو تجارب خوبي دارد و آمادگي داريم تا اين تجربيات را به ديگر شهرهاي جهان منتقل كنيم.


 معاون شهردار تهران:
 دولت بدهي‌هايش به مديريت شهري را بپردازد  

معاون برنامه‌ريزي توسعه شهري و امور شوراي شهرداري تهران با بيان اينکه متوجه مشکلات اقتصادي دولت هستيم، گفت: کماکان اميدواريم وعده‌هاي دولت به مديريت شهري پايتخت محقق شود.ناصر اماني با بيان اين مطلب افزود:اميدواريم اگر در آينده براي دولت گشايشي در حوزه اقتصادي روي داد و منابع ارزي کشورمان آزاد و وارد کشور شد، تامين منابع مالي ريلي مترو تهران در اولويت گيرد. وي با اشاره به اينکه طبق قانون، دولت در تامين منابع حمل و نقل عمومي‌بخصوص حمل و نقل ريلي بايد به کمک مديريت شهري تهران بيايد، تصريح کرد:هم اکنون توسعه و تکميل خطوط مترو پايتخت جزو اولويت‌هاي نخست شهرداري تهران است. اماني با بيان اينکه در حال حاضر دغدغه بيشتر اعضاي شوراي شهر تهران نيز توسعه حمل ونقل عمومي‌به ويژه حمل ونقل ريلي اين شهر است، تصريح کرد: طبيعتا اگر دولت بدهي‌هاي خود را به مديريت شهري تهران بپردازد،حتي زودتر از موعد مي‌توان خطوط مترو را تکميل کرده و در اختيار شهروندان قراردهيم. با تاکيد براينکه به دليل محدوديت‌هايي که براي تامين منابع داشتيم پروژه‌هاي خود را اولويت بندي کرده ايم،خاطرنشان کرد: هم‌اکنون پرژه‌هاي بالاي 50 درصد در اولويت تامين منابع قرار مي‌گيرند. البته بايد اعلام کنم که توسعه و تکميل خطوط مترو از اين قاعده مستثني هستند. اماني در پايان با اشاره به اينکه موضوع بدهي‌هاي دولت به شهرداري تهران را هياتي از سازمان بازرسي کل کشور نيز پيگيري مي‌کند، ادامه داد: در شوراي اسلامي‌شهر تهران هم يک کميته 3 نفره تشکيل شده و اين موضوع را با جديت دارند دنبال مي‌کند که اميدواريم به سرانجام برسد.


 مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران خبر داد:
 پياده سازي سامانه ملي معاينه فني در تهران  

مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران با اشاره به اجراي سامانه ملي معاينه فني (سيمفا) در تهران به صورت پايلوت، خاطرنشان کرد: ساز و کار اجرائي و عملياتي اين اقدام آماده شده است و اميد داريم پس از مبادله ارتباطات مراکز معاينه فني با پليس راهور اين طرح را نيز در تهران اجرا کنيم.ولي‌الله آذروش در گفت‌وگو با ميزان، با اشاره به سامانه ملي معاينه فني (سيمفا)، عنوان کرد: سال گذشته هيئت دولت مصوبه‌اي در مورد اصلاح آيين‌نامه اجرائي معاينه فني در سطح کشور تصويب کرد که در 14 دي‌ماه به همه دستگاه‌هاي اجرائي که در کاهش آلودگي هوا، افزايش سطح ايمني و سلامت موثر هستند، ابلاغ شد.

وي با اشاره به اين که در اين مصوبه تاکيد بر اجراي آيين‌نامه تا خردادماه در سراسر کشور بود، گفت: متولي اين امر سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت کشور بودند. متاسفانه اين طرح به دليل فراهم نبودن زيرساخت‌ها تا خردادماه آماده نشد اما تلاش‌هاي خوبي در جهت سياستگذاري و برنامه‌ريزي براي متمرکز شدن معاينه فني در سطح کشور انجام شد.

مديرعامل ستاد معاينه فني خودروهاي تهران با اشاره به اين که برخي شهرها به سامانه ملي يا سيمفا متصل شده‌اند، اظهار کرد: در اين سامانه ملي مجموعه اطلاعات خودرو اعم از آزمون معاينه فني، سال ساخت و تکنولوژي خودروها به ديتاهاي پليس متصل مي‌شود تا بدين صورت با خودروهاي متخلف برخورد شود. اين مقام مسئول با تاکيد بر لزوم اجرائي شدن اين طرح به مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران اشاره و عنوان کرد: لايحه نظارت و کنترل خودروهاي فاقد معاينه فني به دليل اهميت اين موضوع در شوراي شهر تهران به تصويب رسيد و براي اجرا ابلاغ شده است. وي در پايان با اشاره به اين که اين اقدام در سطح شهر تهران با همکاري پليس به صورت پايلوت اجرائي خواهد شد، خاطرنشان کرد: ساز و کار اجرائي و عملياتي اين اقدام آماده شده است و اميد داريم پس از مبادله ارتباطات مراکز معاينه فني با پليس راهور اين طرح را نيز در تهران اجرا کنيم.


 مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارک‌سوارهاي تهران تاکيد کرد:
 آمادگي کامل پايانه‌هاي پايتخت براي دور آخر سفرهاي تابستاني 

سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران براي ارائه خدمات موردنياز شهروندان مسافر در آخرين دور سفرهاي تابستاني از آمادگي كامل برخوردار است.سيدحسين حسيني،مديرعامل سازمان پايانه‌ها و پارك‌سوارهاي شهرداري تهران، با بيان‌ اينكه در فاصله زماني اندكي كه تا بازگشايي مدارس باقي مانده است، پيش‌بيني مي‌شود در روزهاي پاياني فصل تابستان، شمار مسافران در پايانه‌هاي مسافري تهران به‌ نحو چشمگيري افزايش يابد، ‌افزود: «سازمان پايانه‌ها براي اين منظور برنامه‌هاي خاصي از جمله نظارت مستمر بر وضعيت بهداشت و نحوه ارائه خدمات را در غرفه‌هاي خدماتي به اجرا درآورده و هماهنگي لازم براي خدمات‌رساني بيشتر به مسافران با وزارت راه، شركت‌ها و تعاوني‌هاي مسافربري فعال و ارگان‌هاي مربوط به سفر انجام شده است.»سيد حسين حسيني‌نژاد با بيان اين‌كه پيش‌بيني مي‌شود روزهاي پيش رو، يكي از پرترددترين ايام سال باشد، اظهار كرد: «به نظر مي‌رسد در روزهاي پيش رو بيش از 3ميليون سفر در پايانه‌هاي چهارگانه تهران انجام شود؛ با وجود اين، با تمهيداتي كه پيش‌بيني شده هيچگونه نگراني براي تهيه بليت و مسافرت شهروندان وجود نخواهد داشت و همه امكانات و تجهيزات، از وسيله نقليه گرفته تا غرفه‌هاي خدماتي با تمام ظرفيت در خدمت مسافران خواهند بود.»

حسيني‌نژاد گفت: «نمايندگان سازمان در اين مدت به‌منظور حفظ تندرستي، آسايش و رفاه مسافران، بر عملكرد شركت‌هاي مسافربري از لحاظ تأمين ناوگان کمکي، اطلاع‌رساني درخصوص مسافرت با وسيله نقليه عمومي، پيش‌فروش بليت و درصورت لزوم افزايش ساعت كار پايانه‌هاي مسافري، بليت‌فروشي و خدمت‌رساني به مسافران نظارت كامل و دقيق‌تري خواهند داشت.» وي با تاكيد بر اهميت رعايت مسائل ايمني و فني اتوبوس‌ها خاطرنشان كرد: «خوشبختانه با اقدامات انجام گرفته از قبيل معاينه فني اتوبوس‌ها و تدوين برنامه‌هاي ويژه آموزشي و سلامت براي رانندگان و هماهنگي با پليس راهور، مشکلي در زمينه ايمني نخواهيم داشت.» مديرعامل سازمان پايانه‌ها گفت: «براي تامين ايمني بيشتر و آرامش خيال مسافران، مركز معاينه فني اتوبوس‌ها در پايانه مسافري غرب، آماده ارائه خدمت و رفع نواقص فني خودروهاست؛ ضمن اين‌که مسائل فني همه اتوبوس‌ها پيش از حرکت توسط کارشناسان خبره کنترل و از رفت‌وآمد اتوبوس‌هاي داراي نقص فني، جلوگيري مي‌شود.»حسيني‌نژاد تصريح كرد: «همه واحدهاي خدماتي سازمان پايانه‌ها از جمله اتاق مادروكودك، سالن انتظار، اتاق مطالعه و كتابخانه‌ها، ايستگاه‌هاي مطالعه، همچنين امكانات ورزشي در پايانه‌هاي چهارگانه تهران در خدمت شهروندان مسافر هستند.»


 مدير‌عامل بانک شهر مطرح کرد:
 گام تهران بر‌اساس سند چشم‌انداز به سمت توسعه 

مدير عامل بانک شهر، توسعه پايدار شهري را عاملي در رهايي از چالش‌هاي کنوني در شهرها دانست. پورزرندي که درپنجمين نشست هيات اجرايي مجمع شهرداران در قزوين سخن مي‌گفت در اين رابطه اظهار داشت:ما بايد در پي يک انقلاب در تکنولوژي باشيم که اختراعات وماشين‌هايي را به ما ارائه کند که جهت روند‌هاي مخربي که اکنون زندگي ما را تحت تاثير قرار داده‌اند را عوض کنند.

پور‌زرندي در ادامه با توضيح مسائل توسعه پايدار شهري افزود:زمين در حال تبديل شدن به يک سياره شهري است ،88 درصد از رشد کره زمين مربوط به شهر‌ها است و90 درصد اين رشد در شهر‌هاي بزرگ حادث مي‌شود 9/3 ميليارد جمعيت جهان در شهر‌ها زندگي مي‌کنند و پيش‌بيني مي‌شود تا سال2050 اين امر به 75 درصد يعني 3/6 ميليارد برسد.مدير عامل بانک شهر گفت:از10 شهر برتر جهان همگي مربوط به کشور‌هاي توسعه يافته هستند واز 10 شهر پر‌جمعيت جهان 9شهر مربوط به کشورهاي در حال توسعه است که 13درصد ساکنين اين شهرها در حاشيه شهرها زندگي مي‌کنند و در ماه کمتر از30 دلار درآمد دارند.پورزرندي بابيان اين که ابتکار عمل شکوفايي شهر‌ها برشاخص‌هاي مختلف بهره‌وري، نظارت شهري، توسعه زير ساخت‌ها، کيفيت زندگي، عدالت اجتماعي وپايداري زمين تاکيد دارد، اظهار داشت:در واقع شهر‌ها براي برطرف نيازهاي خود به محدوده بسيار گسترده تري نياز دارند.وي تاکيد کرد که مسائل زيست محيطي از جمله تغيير اقليم و مسئله توسعه پايدار شهري تا کنون چندان جدي گرفته نشده است.مديرعامل بانک شهر در ادامه بيان کرد: کلانشهر تهران در سال‌هاي اخير براساس سند چشم‌انداز حرکت خود را به سمت توسعه پايدار آغاز کرده است که انتخاب تهران به عنوان يکي از 5 شهر برتر جهان در زمينه حمل ونقل تائيدي براين موضوع است.پور‌زرندي با اشاره به توانمندي بانک شهر در زمينه توسعه پايدار شهري گفت:امروزه بانک شهر به عنوان موتور محرک سيستم مديريت شهري در شهرهاي مختلف بيش از8 ميليون يورو پروژه تعريف کرده است.


 عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي‌شهر تهران:
 نوسازي بافت‌هاي فرسوده نيازمند هماهنگي دستگاه‌هاي دولتي با مديريت شهري است 

عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي ‌شهر تهران با تاکيد بر مشارکت جدي تر دستگاه‌هاي دولتي در احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده گفت: متاسفانه تاکنون هماهنگي لازم بين دستگاه‌هاي دخيل در نوسازي بافت‌هاي فرسوده شکل نگرفته است.مجتبي شاکري با بيان اين مطلب متاسفانه دستگاه‌هاي دخيل در امر احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده به طور جدي به اين مساله ورود پيدا نکرده‌اند، افزود: احيا و نوسازي بافت‌هاي فرسوده با مشارکت شهرداري تهران و تمام دستگاه‌هاي اجرايي از جمله وزارت نيرو، سازمان آب و برق و ساير مجموعه‌ها امکان پذير است.

وي با اشاره به ضرورت تجميع ريزدانه‌ها در بافت‌هاي فرسوده گفت: در برخي مناطق، تجميع ريزدانه‌ها منجر به برهم خوردن بافت موجود مي‌شود، بنابراين در برخي از بافت‌هاي فرسوده نيازمند نقشه و طراحي جديد هستيم.عضو کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي‌شهر تهران با بيان اين مطلب که بايد کميته مشترکي با مسووليت شهرداري تهران در راستاي حل معضل بافت‌هاي فرسوده تشکيل شود، گفت: لازم است کارگروهي به طور مشخص و جدي در احياي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده فعاليت کند. شاکري با اشاره به اينکه بسياري از خانواده‌ها در بافت‌هاي فرسوده توان بازسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده خود را ندارند، گفت: در بسياري از مواقع به دليل گستردگي ريزدانه‌ها نيازمند تجميع و تغيير بافت هستيم که اين امر نيازمند سرمايه‌گذاري از سوي دستگاه‌هاي پولي و مالي کشور است.وي با اشاره به اينکه شوراي شهر وظيفه نظارت بر اجراي قانون را برعهده دارد، افزود: متاسفانه تاکنون هماهنگي لازم بين دستگاه‌هاي اجرايي و وزارتخانه‌هاي مربوط همچون سازمان آب و برق و گاز با مديريت شهري شکل نگرفته است.شاکري به بسته‌هاي تشويقي سازمان نوسازي شهرداري تهران اشاره و تصريح کرد: هرچند بسته‌هاي تشويقي شهرداري تهران اقدام قابل قبولي است، اما تا زماني که دستگاه‌هاي دولتي به طور جد به نوسازي بافت‌هاي فرسوده روي نياورده اند شاهد پيشرفت و نوسازي بافت‌هاي فرسوده نخواهيم بود.وي با اشاره به اينکه نوسازي بافت‌هاي فرسوده با مديريت واحد امکان‌پذير است، گفت: تا زماني که همه دستگاه‌هاي دخيل در اين قضيه با يکديگر مشارکت نکنند توسعه و پيشرفتي در اين قضيه نخواهيم داشت و متاسفانه از عواقب اين ناهماهنگي، رخ دادن فاجعه بزرگ در زمان وقوع زلزله است.


 مديرعامل باغ موزه دفاع مقدس خبرداد:
 اعزام صدهزار تهراني به مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس در 7 مرحله 

مديرعامل باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت از اعزام بيش از يک صد هزار نفر از شهروندان پايتخت به مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس طي هفت مرحله خبرداد و گفت: از هشت روز گذشته نيز هشتمين مرحله اعزام کاروان‌هاي راهيان نور به مناطق عملياتي دفاع مقدس آغاز شده که تا 25 شهريور ماه نيز ادامه خواهد داشت.

سردار جواد خضرايي ديروز در جمع خبرنگاران که به مناسبت اعلام ويژه‌برنامه‌هاي هفته دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت و مناطق مختلف شهرداري تهران برگزار شد، گفت: انشاءالله جمعي از پيشکسوتان ارشد جمهوري اسلامي ايران که در دفاع مقدس جانفشاني‌هاي زيادي کرده‌اند از سراسر کشور به تهران آمده و بازديدي از مناطق مختلف شهر خواهند داشت و در جلسه اي سعي خواهيم کرد خاطرات آنها را بررسي کنيم.وي با اشاره به اينکه دريافت آثار نقاشي غيرحرفه‌اي مرتبط با دوران دفاع مقدس از برنامه‌هاي ويژه امسال است، افزود: معتقديم افراد غير حرفه‌اي مي‌توانند نظرات و ديدگاه‌هاي خود را درباره دوران دفاع مقدس در قالب نقاشي بيان کنند.

همچنين جوايز ارزشمندي نيز به آثار برتر تعلق خواد گرفت.مديرعامل باغ موزه دفاع مقدس با بيان اينکه در حال حاضر 81درصد پدران و 76 درصد مادران شهدا به رحمت خدا رفته‌اند، گفت: طبق اعلام مسولان تا 7 سال آينده بيشتر پدران و مادران شهدا در قيد حيات نخواهند بود در همين راستا ما برنامه ارسال نامه به پدران و مادران شهدا را در هفته دفاع مقدس برگزار خواهيم کرد.

وي افزود: در طي دو سال گذشته سمفوني حماسه و اقتدار در باغ موزه دفاع مقدس نواخته شده است امسال کارضبط اين سمفوني انجام خواهد شد و به سراسر کشور نيز ارسال مي‌شود.

وي در ادامه با اعلام اينکه جشن حماسه نيز به مدت ده سال و با محوريت تجليل از رزمندان، ايثارگران‌، خانواده‌هاي شهدا و خانواده‌هاي آباداني‌هاي مقيم تهران در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد، افزود: بخشي از برنامه‌هاي ما با مشارکت نيروهاي مسلح‌، اداره کل ايثارگران شهرداري تهران و وزارت خارجه برگزار خواهد شد.


 دريچه خبر 

بهره‌برداري از پل‌هاي  شرقي و غربي تقاطع ارتش- صياد  امام علي(ع) تا پايان امسال

معاون فني و عمراني شهردار تهران با اعلام بهره‌برداري از فاز نخست پروژه تقاطع بزرگراه ارتش با بزرگراه‌هاي شهيد صياد شيرازي و امام علي‌(ع) تا پايان سال جاري گفت: فاز اول اين پروژه شامل دو پل شرقي و غربي است که اتصال بين ارتش و شهيد صياد را برقرار مي‌کند. عليرضا جاويد در گفت‌‌وگو با تسنيم، با اشاره به نصب بخشي از عرشه فلزي پل شرق به غرب تقاطع غيرهمسطح بزرگراه‌هاي ارتش و شهيد صياد شيرازي در چند روز گذشته گفت: ساخت عرشه فلزي پل غرب به شرق نيز در حال تکميل در کارخانه است و به‌زودي نصب آن آغاز خواهد شد. وي با بيان اينکه عمليات عمراني در اين پروژه سرعت گرفته و تغييرات فيزيکي آن براي شهروندان کاملاً مشهود است، ابراز اميدواري کرد: نصب عرشه پل‌هاي مذکور تا در آينده نزديک تکميل شود.به گفته جاويد، اتصال ميان بزرگراه ارتش با بزرگراه‌هاي شهيد صياد شيرازي و امام علي(ع) با طراحي پنج دستگاه پل اصلي و 2 رمپ جهتي ميسر شده است که با اجراي کامل آنها، بخش مهمي‌از گره‌هاي ترافيکي شمال پايتخت برطرف خواهد شد.معاون شهردار تهران با اشاره به طراحي سه دستگاه پل دوربرگردان غيرهمسطح در اين پروژه خاطرنشان کرد: با احداث اين دور برگردان‌ها، دسترسي ساکنان شهرک‌هاي واقع در شمال بزرگراه ارتش به شبکه بزرگراهي پايتخت تسهيل خواهد شد.

آمادگي دانش‌آموزان مدارس تهران در برابر زلزله احتمالي

دانش‌آموزان مدارس تهران با شرکت در اردوهاي دو روزه «طرح مدرسه آماده» با مهارت‌هاي آمادگي در برابر حوادث و سوانح به ويژه راه‌هاي مقابله و کاهش مخاطره زلزله، خود امدادي و دگر امدادي و ارائه خدمات کمک‌هاي اوليه آشنا مي‌شوند.تقي ابوطالبي معاون پرورشي و فرهنگي اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در بازديد از اردوگاه حضرت فاطمه زهرا(س) واقع در ماهدشت کرج با اشاره به واقع شدن ايران در فهرست کشورهاي حادثه خيز جهان، کسب مهارت‌هاي فردي امداد و نجات و آشنايي با مفاهيم پيشگيري، آمادگي و مقابله در برابر سوانح طبيعي را براي دانش‌آموزان ضروري خواند و گفت: برپايي اين اردو طي توافقنامه‌اي با سازمان پيشگيري و مديريت بحران امکان پذير شده است و طي آن دانش آموزان 200 مدرسه تهران تابستان امسال مهارت‌هاي آمادگي در برابر سوانح را فرا گرفتند و اين مهارت‌ها به خانواده‌ها نيز منتقل مي‌شود.به گفته وي بخشي از برنامه‌هاي اين اردوي دو روزه دانش آموزي عبارت است از: مباني مديريت بحران و پدافند غير عامل، اصول ايمني در مدرسه، حمايت رواني، اطفاء حريق، کمک‌هاي اوليه، پناه گيري و تمرين تخليه اضطراري. ابوطالبي در خصوص برگزاري اين دوره‌ها در سال‌هاي آينده خاطر نشان کرد: به طور قطع در سال‌هاي آينده نيز اين دوره‌ها برگزار خواهد شد و تنها مختص فصل تابستان نخواهد بود.وي افزود: نگاه آموزش و پرورش نگاه 9 ماهه نيست و تمامي‌برنامه‌هاي ما براي 12 ماه سال تعيين شده است. در فصل تابستان هم تعليم و تربيت تعطيل نخواهد بود و هم به لحاظ محتوا و زمان و مکان تغييراتي خواهد داشت اما با قوت ادامه خواهد يافت.

راه‌اندازي خيابان مشاغل

تهران قديم

رئيس سازمان رفاه شهرداري تهران از راه‌اندازي خيابان مشاغل تهران قديم در پايتخت خبرداد.فرزاد پارسيان هوشيار در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر راه‌اندازي خيابان مشاغل تهران قديم گفت: به منظور افزايش جذب گردشگر در پايتخت، مشاغل رو به زوال و از بين رفته تهران قديم با رويکرد دوره قاجار شناسايي شده است.وي با بيان اينکه اين مشاغل درآمدزا توسط کارشناسان شناسايي شده‌ است، اظهارکرد: برخي از مشاغل قديمي‌همچون نعل‌کوبي، زين‌سازي و... در فرهنگ فعلي ما درآمدزا نيست؛ اما مشاغلي همچون قلم‌زني، کاشي‌کاري،‌ بند‌زني و ... توسط کارشناسان شناسايي شدند و درآمدزا هستند.رئيس سازمان رفاه شهرداري تهران با بيان اينکه بزودي در دو خيابان پايتخت، مشاغل تهران قديم به نمايش گذاشته مي‌شود، گفت: 70 شغل درآمدزاي قديمي‌شناسايي شده است که به صورت پايلوت در دو خيابان باب همايون 15 خرداد و اراضي عباس آباد اجرايي مي‌شود.وي با بيان اينکه در صورت موفقيت اين طرح، مشاغل قديمي‌در 5 پهنه شهر تهران نيز اجرايي مي‌شود گفت: تا پيش از پايان شهريور خيابان مشاغل تهران قديم در دو خيابان راه‌اندازي مي‌شود.

کوچ عشاير ايران

به بوستان جوانمردان

نخستين نمايشگاه و جشنواره فرهنگي هنري «ايران در تهران» با هدف نمايش جلوه‌هاي اصيل و بومي ‌فرهنگ و آيين عشاير و اقوام ايران زمين به شهروندان با حضور 23 استان کشور دربوستان جوانمردان ايران برگزار مي‌شود.اين جشنواره با رويکرد ترويج سبک زندگي مبتني بر ظرفيت‌هاي بومي‌کشور و تامين بهينه اوقات فراغت شهروندان به مدت 2 هفته در فضايي 5 هزار متري و در قالب برپايي بيش از 60 غرفه و چادر عشايري ميزبان عموم شهروندان خواهد بود. بر‌اساس اين گزارش در نخستين نمايشگاه و جشنواره فرهنگي هنري «ايران در تهران» گروه‌هاي هنري اقوام کرد‌، بلوچ‌، لر‌، قشقايي‌، کرمانج‌، ترکمن‌، آذري‌، گيلک‌، خراساني و جنوب کشور هر شب به نمايش و ارايه هنر، موسيقي و آيين‌هاي خود خواهند پرداخت و هم چنين صنايع دستي‌، هنرهاي سنتي‌، سوغات و غذاهاي سنتي 23 استان کشور عرضه خواهد شد.فرهنگسراي تهران اين جشنواره را با همکاري سازمان زيباسازي شهر تهران، موسسه کوچ ايل قشقايي و شهرداري منطقه 22 از 12 تا 27 شهريور برگزار مي‌کند و شهروندان در اين ايام مي‌توانند هر روز از ساعت 17 الي23 از بخش نمايشگاهي و برنامه‌هاي زنده اين جشنواره بازديد کنند.


 گذري برمناطق 

برگزاري جشنواره کودک خلاق و کارآفرين در بوستان قيطريه

اولين جشنواره کودک خلاق و کارآفرين با هدف به نمايش گذاشتن خلاقيت کودکان در زمينه‌هاي هنري‌، ارتقاي مهارت‌هاي ارتباطي‌، سواد مالي و... در بوستان قيطريه برگزار شد.مجيد سعادتمندي مدير مرکز خدمات و قائم مقام معاونت اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه يک با بيان خبر فوق اظهار داشت: اين جشنواره ويژه کودکان 8 الي 16 سال روز پنجشنبه و جمعه 5 و 6 شهريور ماه باحضور خانه‌هاي خدمات اجتماعي سراهاي محلات و کودکان خلاق و کارآفرين سطح محلات منطقه با ارزيابي و سنجش خلاقيت کودکان، شناسايي کودکان مستعد و خلاق، جهت دهي شغلي و تحصيلي مناسب ويژه کودکان خلاق، معرفي کودکان مستعد به کلاس‌هاي ويژه خلاقيت در بوستان قيطريه برگزار شد.وي افزود: در اين جشنواره کارگاه‌هاي آموزشي برپا شد که کودکان در اين کارگاه‌ها شرکت نموده و به خلق و ايجاد اثرات خلاق خود پرداختند و راه‌هاي مختلف خلاقيت و کارآفريني را در سه موضوع سواد مالي، کسب و کار و ايجاد شغل فرا گرفتند. سعادتمندي تصريح کرد: در روز اول جشنواره کارگاه‌هايي با بازيهاي سنتي، سواد مالي، دست سازهاي هنري و نقاشي با موضوع مشاغل براي کودکان‌، نوجوانان و والدين آنها برگزار شد و در روز دوم جشنواره کارگاه‌هايي چون خلاقيت و کارآفريني، کودک کارآفرين و...برگزارو با استقبال شهروندان مواجه شد.

بزرگراه حکيم ايمن شد

معاون حمل و نقل و ترافيک منطقه 6 از ايمن سازي بزرگراه حکيم، حد فاصل بزرگراه چمران تا بزرگراه مدرس خبر داد.محمدباقر اسدي با بيان توضيحات بيشتر گفت‌: به منظور افزايش ايمني، کيفيت و مقاومت گاردريل‌ها در بزرگراه حکيم، حد فاصل بزرگراه چمران تا بزرگراه مدرس گاردريل‌هاي فرسوده جمع‌آوري شد.وي به نصب گاردريل‌هاي جديد اشاره کرد و افزود: تعداد 733 عدد گاردريل جديد و استاندارد در اين محدوده نصب شده است. معاون حمل و نقل و ترافيک منطقه 6 افزود: عمليات اجرايي اين پروژه از اواخر خرداد ماه آغاز شده است، نصب گاردريل‌ها و متعلقات آن در حاشيه بزرگراه‌ها علاوه بر ايمن سازي بزرگراه و هدايت رانندگان از حاشيه مسير به سطح معبر‌، سبب بهبود منظر شهري و استاندارد‌سازي معبر مي‌شود .اسدي در بخش ديگري از سخنانش خاطر نشان کرد: کار مرمت و بازسازي معابر مختلف منطقه به اجرا درآمده است. اين طرح عمراني در 20 نقطه از جمله خيابان‌هاي ولي عصر(عج) مقابل فرهنگستان هنر، سپهبد قرني، دکتر قريب، بلوار کشاورزي، 16 آذر، شهيد بهشتي نرسيده به پل همت‌، ميدان فاطمي، فتحي شقاقي، بيستون، ضلع جنوب بزرگراه کردستان تا کوچه اول، ميدان سلماس و... به اتمام رسيده است.

گشت ويژه صنعت

چاپ در طهران قديم

مدير بافت تاريخي شهرداري منطقه 12 تهران از برپايي گشت ويژه صنعت چاپ در طهران قديم خبر داد. مهندس سيد محمدعلي محمدي مدير بافت تاريخي اين منطقه گفت‌: همزمان با روز صنعت چاپ‌، اداره بافت تاريخي‌، گشت ويژه صنعت چاپ در طهران قديم را برپا مي‌نمايد.وي افزود‌: در اين گشت که ساعت 30/9 صبح روز چهارشنبه از ميدان امام خميني (ره) آغاز مي‌شود‌، شهروندان به صورت رايگان از موزه صنعت چاپ وقديمي‌ترين انتشارات و کتابفروشي موجود در طهران قديم بازديد مي‌نمايند.مدير اداره بافت تاريخي شهرداري منطقه 12 تهران از شهروندان علاقمند جهت شرکت در اين گشت ويژه خواست جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر با تلفن‌هاي 15-33546713 تماس حاصل نمايند.

رنگين‌کمان خنده

براي کودکان کار

برنامه‌هاي متنوع تفريحي و فرهنگي شهرداري منطقه 14 با همکاري برنامه‌سازان گروه خندوانه براي کودکان کار خيابان شهر تهران در دارالمومنين اجرا مي‌شود.شهردار منطقه گفت: اين برنامه‌ها باهدف پر کردن اوقات فراغت و بالا بردن روحيه نشاط کودکان کار منطقه با همکاري گروه متنوع و شاخص در اين حوزه برگزار مي‌شود.فرهود حميدي با اشاره به اجراي برنامه شاد و هنري براي بيش از 150 کودک کار خيابان تهران به ميزباني منطقه 14 برگزار شد، افزود: ميزباني چنين برنامه‌هاي شاد و آموزشي براي حمايت‌هاي معنوي از کودکان کار و بي‌سرپرست تهران و منطقه که با مشارکت سازمان رفاه و مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تدارک ديده‌شده است تا پايان سال استمرار خواهد داشت.

اتمام پروژه ساماندهي بزرگراه امام رضا (ع) تا پايان سال

شهردار منطقه 15 در تشريح اقدامات مربوط به پروژه ساماندهي بزرگراه امام رضا (ع) گفت: تاکنون 99 درصد از تملک‌هاي مربوط به اين بزرگراه انجام شده است و قرار است تا پايان سال پروژه به اتمام برسد.علي‌اکبر انجمني ضمن اعلام اين خبر عنوان کرد: بر اساس تاکيدات شهردار تهران، پروژه ساماندهي بزرگراه امام رضا (ع) يکي از اولويت‌هاي مهم شهرداري تهران در سال 94 است.وي با بيان اينکه ساماندهي بزرگراه در قالب زيباسازي از حيث خدمات شهري و منظر شهري انجام مي‌شود، اظهار داشت: معاونت شهرسازي اقدامات مربوط به حوزه منظر شهري و مبلمان شهري را آغاز کرده و در اين مورد نماسازي شرق تهران از حيث المان‌هاي شهري انجام شده است.شهردار منطقه 15 با بيان اينکه در حال حاضر تقريباً 99 درصد از تملک‌هاي مربوط به پروژه ساماندهي بزرگراه امام رضا (ع) تا گردنه تنباکويي انجام شده است، تصريح کرد: ساماندهي فضاي سبز يکي ديگر از محورهاي پروژه است که در اين خصوص نيز 75 درصد از اقدامات انجام شده و به زودي به اتمام مي‌رسد.