نسخه شماره 3842 - 1394/06/10 -

مراسم سالگرد ربايش امام موسي صدر برگزار شد
اميد لبنان به سرنوشت امام اعتدال

برخي در بيروت الگوي قاهره را دنبال مي‌کنند
چانه‌زني براي ژنرال لبناني


هيات سياسي آنکارا در سرزمين اشغالي


محاکمه ترميناتور کنگو


دلايل پنهان کاري درباره مرگ ملاعمر


فشار براي استعفاي نخست‌وزير مالزي


تحريم سايبري چين توسط آمريکا

مردم اوکراين به استقلال روس گرايان اعتراض کردند
درگيري در کي يف


بشردوستانه


پولتيک


رويداد


اخبار کوتاه


تروريسم


 مراسم سالگرد ربايش امام موسي صدر برگزار شد
 اميد لبنان به سرنوشت امام اعتدال 

حزب الله لبنان به مناسبت سي و هفتمين سالروز ناپديد شدن امام موسي صدر و دو تن از همراهان وي طي بيانيه اي اعلام کرد که 37 سال گذشت، اما رنج و مصيبت همچنان وجود دارد. امام موسي صدر امام مقاومت است و با ناپديد شدن و ربودن وي نه تنها مقاومت روي با اضمحلال نرفته است، بلکه فرزندانش طريقه مبارزه او را ادامه دادند تا جائيکه موفق شدند به آزادسازي جنوب لبنان در سال 2000 و شکست دشمن در سال 2006 (در جنگ 33 روزه) دست يابند. پرونده جنايتکاري که امام موسي صدر و همراهان وي(شيخ محمد يعقوب و عباس بدرالدين) را ربود، بسته شد، اما مسئوليت آن بر گردان قدرت هاي منطقه اي و جهاني است که براي آزادي آنها تلاشي نکردند.

از سوي ديگر، رييس مجلس لبنان اعلام کرد، تنها راه براي عادي‌سازي روابط ما و ليبي اين است که اين کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسي صدر با لبنان همکاري کند.

نبيه بري، رييس مجلس لبنان در سخنراني خود به مناسبت سي‌و‌هفتمين سالگرد ناپديد شدن امام موسي صدر با اشاره به اين که «درباره سرنوشت امام موسي صدر و دو همراه وي هرگز معامله نخواهيم کرد»، گفت: هر گونه عادي‌سازي روابط با ليبي را رد مي‌کنيم و تنها راه براي عادي‌سازي روابط لبنان و ليبي اين است که اين کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسي صدر با لبنان همکاري کند.

رهبر جنبش امل از امام موسي صدر به عنوان نماد وحدت در جهان اسلام ياد کرد و گفت: ما در مکتب امام موسي صدر اسلام گذشت را فرا گرفتيم. او ما را نسبت به فتنه نهفته در درون جهان اسلام آگاه کرد. صدر به ما از خودگذشتگي و چگونگي رويارويي با دشمن صهيونيست را آموخت تا تماشاگر اقدام‌هاي وحشيانه اسرائيل عليه فلسطينيان و به آتش کشيده شدن خانواده‌هاي فلسطيني نباشيم.

نبيه بري با بيان اين که تمام لبنان قذافي و رژيم او را عامل ناپديد شدن امام موسي صدر مي‌دانند، تاکيد کرد: لبناني‌ها چشم اميد به آزادسازي ايشان و دو يار وي دوخته‌اند و پس از گذشت 37 سال موضع جنبش امل و حزب‌الله و در راس آن سيد حسن نصرالله و تمامي‌لبناني‌ها در اين خصوص تغيير نيافته است. وي همچنين گفت: ما در جنبش امل هيچ موضوعي را در ارتباط با سرنوشت امام موسي صدر از ملت لبنان مخفي نمي‌کنيم و مردم را در جريان واقعيت‌ها قرار داده و خواهيم داد.

به گزارش پايگاه خبري شبکه العالم، رييس مجلس لبنان امضاي توافقنامه هسته اي را آغازگر دوران جديدي در تاريخ جهان و به خصوص خاورميانه توصيف کرد و افزود: اين توافقنامه آينده را تغيير مي‌دهد و امنيت را به کل منطقه و به خصوص يمن و سوريه باز خواهد گرداند.

بري تصريح کرد: ما از توافقنامه هسته‌اي و شکستن محاصره ظالمانه ايران استقبال مي‌کنيم و اميدواريم اين توافق در بعد منطقه‌اي منتهي به گشايش‌هاي اقتصادي و توقف حمايت مالي از جنگ‌هاي کوچک و خشک شدن منابع مالي تروريست‌ها شود.

رئيس پارلمان لبنان همچنين گفت: بري تاکيد کرد: در کشور سوريه که ملت و دولت آن بهاي تروريست در همه جهان را يک جا مي‌پردازند، بايد قبل از هر چيز شکست دادن تروريسم در اولويت قرار بگيرد و فورا مقدمات حل و فصل سياسي بحران اين کشور فراهم شود. بعد از آن بايد يک اتاق عمليات يکپارچه تشکيل شود و منابع تغديه کننده تروريست‌ها خشک شوند.

وي ادامه داد: مقايسه دولت دمشق با تروريست‌ها بسيار خطرناک و سخيف است و به معناي تجزيه سوريه خواهد بود. من قبلا درباره خطر تجزيه سوريه هشدار داده‌ام و واقعيت اين است که اين کشور قرباني يک توطئه بزرگ است زيرا نقطه اتصال محور مقاومت به شمار مي‌آيد. رييس مجلس لبنان با اشاره به اين که تروريسم از مرزها گذشته و در محدوده جغرافيايي خلافت خودخوانده محصور نمانده است، افزود: تروريسم اکنون همه کشورهاي عربي، اعضاي شوراي همکاري خليج فارس، ليبي، تونس و کشور مالي را تهديد مي‌کند و از اين رو اقدامات يک‌جانبه براي مبارزه با آن کافي نيست.

وي تاکيد کرد، يک اقدام هماهنگ و فراگير عقيدتي با نظارت الازهر مصر و نجف و قم و رياض براي زدودن تروريسم از چهره اسلام در کنار اقدام‌هاي داخلي و بين‌المللي براي ناکام گذاشتن طرح کوچاندن اقليت‌هاي ديني لازم و ضروري به نظر مي‌رسد.

رئيس پارلمان لبنان در خصوص مسائل زيادي از جمله تحولات منطقه، مساله بحران زباله‌ها در لبنان و موضوع رياست جمهوري صحبت کرده بود، تاکيد کرده است که مذاکرات ملي در لبنان شامل حل موضوع رياست‌جمهوري، فعاليت پارلمان و کابينه، موضوع قانون انتخابات پارلماني، قانون سلب تابعيت، طرح تمرکز زدايي ادارات و مسلح کردن ارتش است.

به دنبال ارائه طرحي از سوي رئيس پارلمان لبنان براي مذاکرات ملي در اين کشور با مشارکت روساي فراکسيون‌هاي پارلمان و با حضور نخست وزير، رئيس جريان المستقبل اين کشور تاکيد کرد: ما درخواست نبيه بري را براي برگزاري مذاکرات ملي تاييد مي‌کنيم.


 برخي در بيروت الگوي قاهره را دنبال مي‌کنند
 چانه‌زني براي ژنرال لبناني 

لبنان از زمان استقلالش در 70 سال پيش تاکنون متکي به قانون اساسي‌اي است که براساس آن مناصب دولت براساس مذهب تقسيم مي‌شود. به عنوان مثال در لبنان رئيس‌جمهور بايد مسيحي باشد و نخست‌وزير مسلمان اهل تسنن. به رغم درگيري‌هاي فرقه‌اي خشونت‌آميز در سال‌هاي گذشته اين نظام همچنان به قوت خود باقي است.

با اين حال در هفته‌هاي اخير ده‌ها هزار لبناني از همه مذاهب دست به اعتراضات صلح‌آميز زدند تا خواهان نظامي‌براساس برابري شوند. با توجه به نفوذ لبنان در خاورميانه اين اعتراضات مي‌تواند اين کشور را به الگوي درخشاني در منطقه تبديل کند.

اين اعتراضات زماني آغاز شد که در 17 ژوئيه ساکنان مناطق نزديک به انبار اصلي زباله در نزديکي بيروت اين تاسيسات را مجبور به تعطيلي کردند. بعد از آن زباله در خيابان‌هاي پايتخت لبنان انباشته شد. دولت لبنان که در اثر درگيري ميان گروه‌هاي مذهبي فلج شده نتوانست براي اين بحران راه‌حلي پيدا کند. گروه‌هاي فعال مدني با تشکيل جنبشي خواهان شفافيت، پاسخگويي و فراتر از همه پايان سهم‌خواهي مذهبي دولت لبنان شدند.

بحران زباله‌ها در لبنان که منجر به تظاهرات مردمي‌گسترده شد پرونده رياست‌جمهوري لبنان را پس از خلأ يک سال و چهار ماهه به طور کامل باز کرد و براساس گزارشات منابعي در ائتلاف 14 مارس در حال حاضر بحث بر سر تکرار سناريوي مصر در لبنان و انتخاب فرمانده ارتش لبنان به عنوان رئيس‌جمهور است.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق‌الاوسط، منابع «14مارس» اعلام کردند که خشم مردمي‌عليه مسئولان بايد در يک جاي مشخص پايان يابد. چرا که سرنگوني دولت در شرايطي کنوني که کشور از خلأ رياست‌جمهوري رنج مي‌برد، محال است. همچنين برگزاري انتخابات پارلماني جديد به دليل عدم تمايل برخي طرف‌هاي لبناني نيز ممکن نيست تنها ميشل عون، رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح لبنان که اميدوار است به عنوان رئيس‌جمهور انتخاب شود به برگزاري اين انتخابات مايل است. در حال حاضر با توجه به اوضاع و شرايط تنها راهکار انتخاب رئيس‌جمهور و تشکيل دولت جديد است.

اين منابع تاکيد دارند که تصميم بين‌المللي براي انتخاب رئيس‌جمهور لبنان در پي توافق هسته‌اي ايران و غرب گرفته شده است و امروز و به دنبال جنبش مردمي‌اخير اين مساله قويا مطرح شده است.به گفته اين منابع، تکرار سناريوي مصر در لبنان يعني انتخاب فرمانده ارتش به عنوان رئيس‌جمهور با تصميم بين‌المللي تقريبا تاييد شده است و در حال حاضر بحث و گفت‌وگوها بر سر اجراي اين سناريو است، با توجه به اينکه لبنان در اين خصوص تجارب ناموفقي دارد چرا که رهبران ارتش در حين رسيدن به پست رياست‌جمهوري کنترل خود را بر ارتش از دست مي‌دهند.

پيش بيني مي‌شود که ايجاد تفاهم ميان حزب «القوات اللبنانيه» و جريان ميشل عون منجر به انتخاب رئيس‌جمهور شود چرا که ميشل عون پيشتر مخالفت قاطع خود را با انتخاب قهوه‌چي به عنوان رئيس‌جمهور اعلام کرده بود. احتمال داده مي‌شود که «شامل روکز» داماد عون به عنوان فرمانده ارتش انتخاب شود تا وي نيز با انتخاب قهوه‌چي به عنوان رئيس‌جمهور موافقت کند.

پس از ضرب‌الاجل 72 ساعته تظاهرکنندگان لبناني به دولت برخي منابع اعلام کردند که وزير کشور و وزير محيط‌زيست در ليست استعفا دهندگان نيستند. وزير محيط زيست هرگز با اعمال فشار استعفا نخواهد داد و هرگز نمي‌خواهد قرباني پرونده‌اي باشد که سال‌ها به دليل کوتاهي و سهل‌انگاري کنار نهاده شده است.

اين منابع در خصوص مجازات مسئولاني که به سمت تظاهرکنندگان تيراندازي کرده بودند، اظهارات وزير کشور را يادآور شدند که گفته بود نتيجه تحقيقات جدي در خصوص تجاوزات عليه تظاهرکنندگان چهارشنبه اعلام خواهد شد.

تظاهرکنندگان لبناني در تظاهرات روز شنبه استعفاي وزير محيط‌زيست و مجازات وزير کشور و تمامي‌کساني را خواستار شدند که به سمت تظاهرکنندگان تيراندازي کرده بودند. آن‌ها همچنين خواهان حل بحران زباله‌ها و برگزاري انتخابات پارلماني زود هنگام شدند.

تظاهرات گسترده لبناني مورد توجه و پيگيري تعدادي از طرف‌هاي سياسي، ديني و احزاب واقع شد. به ويژه اينکه اين تظاهرات تظاهراتي گسترده بود و با حضور هزاران لبناني برگزار شد.

ميشل عون در واکنش به تظاهرات روز شنبه تاکيد کرده است: «فساد را به همگان تعميم مي‌دهند و فراموش مي‌کنند که خود بخشي از اين همگان هستند. آيا شايسته است که فساد واقعي را ناديده گرفت و آن را تبرئه کرد؟»

عون از حاميانش خواسته است تا روز جمعه آينده با درخواست براي اصلاح و مبارزه با فساد تظاهرات کنند. در مقابل، وليد جنبلاط، رئيس حزب سوسياليست ترقي خواه اعلام کرد که بيشتر خواسته‌هاي تظاهرکنندگان بر حق است اما بايد ابزار اجرايي آن را مورد بررسي قرار داد.


 هيات سياسي آنکارا در سرزمين اشغالي 

همزمان با اقدام رژيم صهيونيستي در ازسرگيري صادرات توليدات نظامي خود به ترکيه، يک هيات سياسي از آنکارا ديروز(دوشنبه) وارد تل‌آويو مي‌شود. به گزارش ايسنا به نقل از سايت عبري زبان «nrg»، براي اولين بار پس از ايجاد تنش در روابط آنکارا- تل‌آويو که از سال 2010 با يورش نيروهاي اسرائيلي به ناوگان «آزادي» و قتل 10 شهروند ترک صورت گرفت، امروز يک هيات سياسي از ترکيه به رياست مدير مرکز پژوهش‌ها وابسته به اتحاديه صنعتگران و بازرگانان ترکيه وارد سرزمين‌هاي اشغالي مي‌شود. قرار است رئيس اين هيات ترکي با ايوب قره، معاون وزير و سياستمدار اسرائيلي که مسووليت بخش همکاري‌هاي منطقه‌اي را در کابينه بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي برعهده دارد، ديدراي داشته باشد.

در اين ديدار هيات ترکي با طرف اسرائيلي در مورد پرونده افتتاح و پيشرفت طرح ساخت منطقه‌اي صنعتي در نزديکي شهر جنين گفت‌وگو خواهد کرد.


 محاکمه ترميناتور کنگو 

باسکو انتاگاندا، جنگ سالار سابق کنگو با 13 فقره جرايم جنگي و پنج فقره جرم عليه بشريت مواجه است. وي تاکنون به جرم خود اعتراف نکرده است. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، دادگاه انتاگانداي روآندايي روز چهارشنبه در مقر اصلي دادگاه کيفري بين‌المللي در لاهه هلند آغاز مي‌شود. فاتو بنسودا، دادستان ارشد اين دادگاه نخست به ايراد سخنراني مي‌پردازد و سپس وکلاي انتاگاندا و 2149 قرباني جنايات جنگي وي در دادگاه شهادت مي‌دهند. ترميناتور کنگويي نقش اصلي در حملات قوميتي عليه غيرنظاميان در کنگو ايفا کرده و براساس گزارش گروه‌هاي حقوقي جنگ، از 1999 تا پايان جنگ، دست‌کم 60 هزار تن کشته شدند. در جريان يک محاکمه غيرعلني در سال گذشته ميلادي در تاييد اتهامات عليه انتاگاندا، بنسودا، اين جنگ سالار سابق کنگويي را به اعطاي مجوز به سربازانش براي تجاوز به کودک سربازان و زنان سرباز در ارتش خود يا سوءاستفاده از آنها به عنوان برده جنسي متهم کرد.


 دلايل پنهان کاري درباره مرگ ملاعمر 

گروه طالبان روز دوشنبه به پنهان‌کاري به مدت دو سال در مورد مرگ ملامحمد عمر، رهبر پيشين خود اعتراف کرد. بيانيه‌هاي گروه طالبان تا ماه ژوئيه اخير با نام ملا عمر به عنوان رهبر اين گروه منتشر مي‌شد اگر چه از سال 2001 ميلادي و سقوط طالبان، اين رهبر پيشين طالبان در انظار عمومي‌ظاهر نشده بود. گروه طالبان روز دوشنبه اعلام کرد که ملا محمد عمر در روز بيست‌و‌سوم آوريل سال 2013 از دنيا رفته است. بنا بر گزارش‌ها، اين جزييات در بيوگرافي رهبر تازه طالبان ملا اختر منصور ديده مي‌شود. در اين بيوگرافي از جمله آمده است که «چند تن از اعضاي کليدي شوراي رهبري طالبان» تصميم به پنهان نگه داشتن مرگ ملا عمر گرفتند. اين گزارش‌ها مي‌افزايد يکي از دلايل اين پنهان کاري «تصميم ناتو به خروج نيروهاي نظامي‌اش از افغانستان تا پايان سال 2014» عنوان شده است. انتخاب جانشين جديد رهبر گروه طالبان موجب انشقاق و اختلاف شده است.


 فشار براي استعفاي نخست‌وزير مالزي 

در حالي که نخست‌وزير سابق مالزي در جمع معترضان اعتراضات دو روزه اين کشور خواستار برکناري دولت اين کشور شد، نخست‌وزير کنوني مالزي اما اين معترضان را به تلاش براي مخدوش کردن وجهه کشور در روز ملي مالزي که امروز (دوشنبه) است، متهم کرد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، جمعيت بي‌شماري از معترضان در خيابان‌هاي کوالالامپور، پايتخت مالزي گردهم آمده و لباس‌هاي زردرنگي را که متعلق به جنبش «برسيه»- ائتلافي براي برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه است- به تن داشتند؛ مقام‌هاي مالزي وب‌سايت اين گروه را تعطيل کرده و استفاده از نهادهاي زردرنگ و لوگوي آن را ممنوع کرده‌اند. پليس تخمين زد که تعداد معترضان 35 هزار تن است اما اين جنبش تعداد معترضان را 300 هزار نفر در روز يکشنبه و 200 هزار تن در روز شنبه اعلام کرد.

نجيب رزاق، نخست‌وزير مالزي که به رسوايي فساد متهم شده در يک سخنراني در منطقه‌اي روستايي در شمال اين کشور گفت: 200 هزار نفر فقط در اين اعتراضات حضور داشتند؛ ما مي‌توانيم بيش از اينها مردم را جمع کنيم. مابقي مردم مالزي با دولت هستند.

در همين حال، ماهاتير محمد، نخست‌وزير سابق مالزي که در راس درخواست‌ها براي کناره‌گيري و استعفاي نجيب رزاق قرار دارد، به همراه همسرش در يک راهپيمايي در روز دوم تظاهرات حضور يافت و به معترضان گفت که قدرت مردم براي برکناري نجيب رزاق و اجراي قوانين ضرورت دارد.


 تحريم سايبري چين توسط آمريکا 

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داد، کاخ سفيد در نظر دارد تا عليه کمپاني‌ها و افراد حاضر در چين که از هک اسرار تجاري آمريکا توسط پکن سود برده‌اند، تحريم‌هايي را اعمال کند. همزمان با اينکه شي جينپينگ، رئيس‌جمهوري چين آماده مي‌شود تا در ماه آتي ميلادي براي نخستين بار به آمريکا سفر کند، گمانه‌زني‌ها درباره اينکه هکرهاي چين عامل يکسري نفوذ به اطلاعات محرمانه در آمريکا بوده‌اند، به مساله ناراحت‌کننده‌اي ميان واشنگتن- پکن تبديل شده است.

مقامات دولت اوباما اعلام کردند، چين اصلي‌ترين مظنون در هک گسترده يکي از آژانس‌هاي دولتي آمريکا است که داده‌هاي شخصي دست‌کم 4.2 ميليون کارمند کنوني و سابق دولت آمريکا را شامل مي‌شود. اين در حالي است که چين هرگونه دست داشتن در اين مساله را رد مي‌کند.

تحليلگران سايبري و مقامات دولت آمريکا مي‌گويند، هکرهاي چين از تاکتيک‌هاي پيشرفته براي ساخت پايگاه‌هاي داده وسيع استفاده مي‌کنند که مي‌توان از آنها براي جاسوسي همچون جذب جاسوس يا دسترسي به داده‌هاي محرمانه در ديگر شبکه‌ها استفاده کرد.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از يکي از مقامات دولت واشنگتن عنوان کرد: تحريم‌هاي احتمالي به پکن اين منظور را مي‌رساند که دولت آمريکا قصد دارد پاسخ جاسوسي اقتصادي آنها را بدهد و به بخش خصوصي نيز مي‌رساند که ما طرف شما هستيم. اين اقدام به چين مي‌گويد بس است ديگر.


 مردم اوکراين به استقلال روس گرايان اعتراض کردند
 درگيري در کي يف 

به دنبال حمايت اوليه قانون‌گذاران پارلمان اوکراين از اصلاحات قانون اساسي براي اعطاي خودمختاري بيشتر به مناطق شرقي و روس گرايان، درگيري‌ ميان معترضان و پليس در مقابل ساختمان پارلمان در پايتخت اين کشور بالا گرفت.

وزير کشور اوکراين اعلام کرد: 90 نفر از اعضاي نيروهاي پليس اين کشور در درگيري ها در برابر پارلمان زخمي شدندو يکي از ماموران گارد ملي اوکراين بر اثر جراحات وارد شده جان باخت.

به گزارش بي.بي.سي، قانونگذاران پارلمان اوکراين، در يک نشست پر جنجال راي به تصويب پيش‌نويس قانون اعطاي اختيارات بيشتر به مناطق دونتسک و لوهانسک که تحت کنترل شورشيان هستند، دادند. در حال حاضر يک آتش‌بس شکننده در شرق اوکراين برقرار است.

چند روز پيش شورشيان جدايي‌طلب و نيروهاي اوکرايني توافق کردند تا به تشديد خشونت‌ها در تاريخ اول سپتامبر مصادف با روزي که کودکان به مدرسه باز مي‌گردند پايان دهند.

با وجود آن که به نظر مي‌رسد در روزهاي اخير تعداد موارد نقض آتش‌بس در شرق اوکراين کاهش يافته است، يک مقام بلندپايه هيات ناظر بين‌المللي سازمان امنيت و همکاري اروپا در اوکراين هشدار داد که هيچ يک از طرفين درگيري در اوکراين به آتش‌بس احترام نمي‌گذارند. وي به پايگاه سوييس مديا گفت: نقض‌ آتش‌بس در اوکراين تبديل به يک هنجار شده است.

يک خبرنگار خبرگزاري فرانسه گزارش داد، پس از آن که صداي يک انفجار در نزديکي پارلمان اوکراين شنيده شد، شاهد زخمي‌شدن چند نفر بوده است. کمي ‌پيش‌از اين اتفاق 265 تن از قانونگذاران پارلمان اوکراين از پيش‌نويس لايحه تمرکز‌زدايي اوکراين اعلام حمايت کردند.

اعطاي خودمختاري بيشتر به مناطق تحت کنترل شورشيان در شرق اوکراين يک بخش کليدي از توافق آتش‌بس مينسک است که در ماه فوريه امضا شد. خبرگزاري رويترز گزارش داد، گروهي از معترضان ملي‌گرايي که در نزديکي پارلمان اوکراين در شهر کي‌يف مشغول تظاهرات در مخالفت با پيش‌نويس قانون اعطاي وضعيت ويژه به مناطق جدايي‌طلب بوده‌اند اقدام به پرتاب نارنجک به سوي نيروهاي امنيتي کرده‌اند که در اثر انفجار آن چند نيروي پليس و گارد ملي اوکراين مجروح شدند.

به گزارش رويترز، پارلمان اوکراين ديروز با اکثريت آرا راي به تغيير قانون اساسي براي دادن وضعيت ويژه به مناطق شرقي اين کشور داد اما برخي اختلافات در ميان قانون‌گذاران حامي‌غرب حاکي از اين است که اين تغييرات راه دشواري تا تبديل شدن به قانون دارند.

در جلسه پرتنش ديروز پارلمان اوکراين مجموعا 265 نماينده به قرائت نخست لايحه موسوم به تمرکز زدايي که مورد حمايت بلوک پارلماني متعلق به پترو پوروشنکو رئيس‌جمهور اوکراين بود، راي مثبت دادند که 39 راي بيشتر از آراي لازم براي تصويب داشت.

اما بسياري از همپيمانان ائتلافي شامل يوليا تيموشنکو، نخست وزير سابق اوکراين با اين تغييرات مخالفت کردند و هنوز مشخص نيست که آيا پوروشنکو مي‌تواند 300 راي لازم براي تصويب قرائت دوم و پاياني اين قانون در اواخر سال‌جاري ميلادي را کسب کند يا خير.


 بشردوستانه 

تدارک نشست اضطراري  درباره وضعيت پناهجويان

با توجه به موج صدها هزار نفري پناهجويان به اروپا، اتحاديه اروپا تلاش مي‌کند بر اختلافات چندماهه در مورد تقسيم پناهجويان بين کشورهاي عضو غلبه کند. وزيران کشور و دادگستري کشورهاي عضو اتحاديه اروپا با همين هدف روز چهاردهم سپتامبر (23 شهريور) براي برگزاري نشستي فوق‌العاده گرد هم مي‌آيند.

به گزارش دويچه وله، بنا بر اعلام رياست شوراي اتحاديه اروپا در بروکسل (بلژيک) بررسي وضعيت کنوني و اقدامات سياسي لازم براي «پاسخ درخور اروپا» به موضوع پناهجويي در اولويت دستور کار اين نشست قرار خواهد داشت. پيش از اين وزير خارجه آلمان، و همتايان فرانسوي و بريتانيايي او در بيانيه‌اي مشترک خواستار برگزاري نشست فوق‌العاده اعضاي اتحاديه اروپا شده بودند. آنان خواسته بودند در اين نشست راه‌حل‌هاي مشخص بررسي شوند تا شوراي اتحاديه اروپا بتواند در نشست عادي بعدي (هشتم اکتبر) تدابير مشخصي اتخاذ کند.

وزيران خارجه آلمان، فرانسه و بريتانيا در بيانيه مشترک همچنين خواسته بودند در مبادي ورود پناهجويان به اتحاديه اروپا – کشورهايي مانند ايتاليا و يونان – مراکز ثبت مشخصات ايجاد شود؛ مراکزي که در آنها مشخصات و اثر انگشت پناهجويان ثبت و تعيين شود کدام پناهجو به طور مشخص به کمک نياز دارد.

در بيانيه وزيران کشور آلمان، فرانسه و بريتانيا پيشنهاد شده بود اتحاديه اروپا فهرستي مشترک از «کشورهاي امن» تهيه کند و اين فهرست مبناي پذيرش يا رد درخواست پناهجويي در همه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا باشد. در حال حاضر هر کشور اروپايي فهرست خاص خود را دارد.


 پولتيک 

نمايش قدرت بدني پوتين

کاخ کرملين تصاويري از رئيس جمهور و نخست وزير روسيه را در يک باشگاه ورزشي منتشر کرده که احتمالا هدف از آن تقويت چهره خشن و مردانه پوتين در شرايطي است که محبوبيت وي رو به افول است. به گزارش رويترز، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه با پوشيدن يک تي‌شرت سفيد، شلوار ورزشي و کفش ورزشي بر روي دستگاه‌هاي بدنسازي ديده مي‌شود و به نظر مي‌رسد اين اقدام نمايشي تبليغاتي در راستاي تصاوير پيشين باشد که پوتين را برهنه در حالت اسب سواري، شکار ببر و سوار بر جت فراصوت نشان مي‌داد.

در تصاوير منتشر شده کرملين، پوتين و ديميتري مدودف، نخست وزير روسيه پس از پايان تمرين خود در استراحتگاه پوتين در نزديکي سوچي، به کباب کردن گوشت و نوشيدن چاي مشغول شدند. محبوبيت پوتين به دليل اقتصاد کساد و سقوط آزاد روبل که ارزشش به نيم کاهش يافته، از سال گذشته و در پي کاهش قيمت نفت و تحريم‌هاي غرب بر سر نقش مسکو در بحران اوکراين، آسيب ديده است. با اين حال با وجود مشکلات پديد آمده براي روسيه، نظرسنجي جديدي نشان مي‌دهد که پوتين هم‌چنان از محبوبيت بالايي برخوردار است و 72 درصد از روس‌ها وي را تاييد مي‌کنند اما اين ميزان از 76 درصد ماه مه کاهش يافته است.

براساس نظرسنجي مرکز لوادا، محبوبيت پوتين در نوامبر 2013، 61 درصد بود که از زمان روي کار آمدن وي براي اولين بار به عنوان رئيس جمهور در سال 2000 بسيار کمتر است. اما محبوبيت وي از اوايل سال گذشته به 80 درصد رسيد.


 رويداد 

تعيين انتخابات پارلماني مصر

مصر پس از سه سال صاحب پارلمان مي‌شود. آخرين پارلمان اين کشور در سال 2012 منحل شد.

به گزارش خبرگزاري رويترز انتخابات پارلماني مصر که قرار بود در ماه مارس سال‌جاري (2015) برگزار شود، از نيمه ماه اکتبر به بعد (پاييز) برگزار خواهد شد. اين انتخابات «آخرين گام مصر به سوي دموکراسي» خوانده شده است. کميسيون انتخابات مصر اعلام کرد که رأي‌گيري در دو مرحله انجام مي‌شود؛ بخشي از جمعيت اين کشور در روزهاي 18 و 19 اکتبر (26 و 27 مهرماه) پاي صندوق‌هاي رأي مي‌روند و بخشي ديگر در روزهاي 22 و 23 نوامبر (اول و دوم آذرماه). انتخابات ماه مارس پس از آن به تعويق افتاد که دادگاهي در مصر بخشي از قانون انتخابات اين کشور را مغاير با قانون اساسي تشخيص داد.

تحريم انتخابات

در طي سه سال گذشته بسياري از قوانين را هم شخص سيسي صادر کرده است. قانوني که اخيرا در اين کشور با عنوان «قانون مبارزه با تروريسم» صادر شد، به دليل محدود کردن شديد فعاليت رسانه‌ها، با انتقادهاي زيادي روبه‌رو شده است.

پيش‌بيني مي‌شود که هواداران سيسي برنده انتخابات پارلماني پيش‌رو باشند. بسياري از احزاب سکولار مصر در اعتراض به «برخورد تماميت‌خواهانه دولت کنوني» اعلام کرده‌اند که در انتخابات شرکت نمي‌کنند. منتقدان از جمله به بخشي از قانون انتخابات جديد معترضند که مقرر کرده بيشتر کرسي‌هاي پارلمان به نامزدهاي مستقل اختصاص يابد. منتقدان بيم آن را دارند که اين بخش از قانون انتخابات به سود تاجران ثروتمندي باشد که مناسبات محکمي با نظاميان دارند.


 اخبار کوتاه 

دردسر مذاکره با معارضين سوري

روسيه اليوم: سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در ديدار با اعضاي کميته پيگيري ديدارهاي مشورتي مسکو گفت: ماموريت يکپارچه‌سازي طيف‌هاي مختلف مخالفان سوري برپايه و اساس سازنده جهت مذاکرات با دولت در خصوص تمامي مسائل اصلي از مهمترين مقدمات حل‌و‌فصل بحران به شمار مي‌آيد.

توافق احزاب کرد

اسکاي نيوز: ششمين نشست پنج حزب اصلي اقليم کردستان عراق روز يکشنبه برگزار شد و شرکت‌کنندگان بالاخره به توافقي کلي دست يافتند که شامل چهار پيشنهاد در خصوص انتخاب رئيس اقليم است. اقليم کردستان عراق پس از اتمام دوره رياست مسعود بارزاني در 20 اوت شاهد اختلاف احزاب سياسي بر سر موضوع انتخاب رئيسي جديد براي اقليم و يا تمديد رياست بارازاني بوده است.

اعتراض توکيو به سازمان ملل

ان اچ کي: توکيو از تصميم دبيرکل سازمان ملل براي شرکت در مراسم هفتادمين سالروز شکست ژاپن در جنگ جهاني دوم در پکن، به سازمان ملل اعتراض کرد. يوشيهيدا سوگا، سخنگوي ارشد دولت ژاپن از سازمان ملل خواسته است تا «بي‌طرف» باقي بماند. مقام‌هاي چين ده‌ها سران کشور و دولت را براي مراسم مذکور دعوت کرده‌اند.

گردشگري ناتو در افغانستان

آسوشيتدپرس: برخي فرودگاه‌هاي ساخته شده توسط ناتو براي مبارزه با طالبان، با هدف ارتقاي هوانوردي مدني به دولت افغانستان واگذار شده و اين اميد وجود دارد که اين فرودگاه‌ها نه تنها به تجارت منطقه‌اي بلکه به صنعت گردشگري پويايي بخشد. اين هشت فرودگاه به ارزش دو ميليارد دلار در اطراف زمين کوهستاني و محصور به خشکي پراکنده شده‌اند که عدم وجود خطوط راه آهن يا جاده‌هاي مناسب در آن عمدتا سفر به اين ناحيه را به ماجراجويي خطرناک تبديل مي‌کند.

گزارش ابومازن به اردن

العربيه: منابع اردني اعلام کردند که محمود عباس در سفرش به امان به پادشاه اردن اطلاع داده که قصد دارد از منصب خود به عنوان رئيس تشيکلات خودگردان فلسطين استعفا دهد.

پادشاه سعودي در راه قاهره

المصري اليوم: اعلام کردند که سلمان بن عبد العزيز، پادشاه عربستان از دعوت عبدالفتاح سيسي،‌ رئيس‌جمهوري مصر براي سفر به قاهره در اوايل ماه ميلادي آتي استقبال کرده است.اين منابع که خواستند نامشان فاش نشود، خاطرنشان کردند که در نشست سران مصر و عربستان تعدادي از مسائل منطقه و مسائل مشترک دو طرف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

کشتار در نيجريه توسط بوکوحرام

خبرگزاري فرانسه: همزمان با هشدار دولت نيجريه در مورد اينکه افراط‌گرايان بوکوحرام در تلاشند تا اقدامات خشونت‌آميز خود را توسعه دهند، استاندار يکي از مناطق دور افتاده اين کشور از کشته شدن 56 روستايي به دست افراط‌گرايان بوکوحرام خبر داد. شورش شش ساله بوکوحرام تاکنون جان 20 هزار تن را گرفته است. از زماني که محمدو بوهاري، رئيس‌جمهوري نيجريه در مارس سال‌جاري ميلادي با وعده توقف شورش بوکوحرام زمام امور کشور را به دست گرفته نيز دست کم 1000 غيرنظامي کشته شده‌اند.


 تروريسم 

تخريب معبد بزرگ خاورميانه

بنا بر گزارش‌ها تروريست هاي تکفيري داعش، معبد «بل» بزرگترين معبد باستاني در خاورميانه را که در شهر تاريخي پالميرا در سوريه واقع است، منفجر کرده يا خسارتي جدي به آن وارد کرده است.

اين دومين معبد باستاني در سوريه است که طي روزهاي گذشته هدف حمله داعش قرار گرفته است. اين گروه افراطي سوم شهريور، معبد باستاني«بعل شمين» را در شهر پالميرا منفجر کرده بود. سازمان يونسکو اين اقدام را «جنايتي جنگي» با هدف از ميان بردن نمادها و آثار فرهنگي سوريه توصيف کرده بود.

تروريست هاي داعش که تابستان گذشته با يورشي ناگهاني، مناطق وسيعي از عراق و سوريه را تصرف کرده بودند، حدود هفت ماه پيش شهر تاريخي پالميرا را از کنترل نيروهاي دولتي سوريه، خارج کردند. سوري‌ها به شهر پالميرا «تدمُر» مي‌گويند.

معبد «بل» بزرگترين معبد باستاني در خاورميانه به شمار مي‌آيد که تاريخ ساخت آن به قرن اول ميلادي باز مي‌گردد. اين معبد در سال 32 ميلادي بر روي خرابه‌هاي معبدي ديگر که با کاه‌گِل ساخته شده بود، بنا شد. در قرن دوم ميلادي، بناي اين معبد تکميل و براي خدمت به خدايگان «بعل» اختصاص يافت. اين معبد محل گردهم‌آيي اربابان پالميرا بود.

معبد «بل» در جنگ ميان پالميرا و روم در سال 272 ميلادي و پس از آن انقلاب پالميرايي‌ها در سال 273 ميلادي، تخريب شد. هنگامي که در اوايل دوره بيزانس، مسيحيت در اين منطقه منتشر شد، اسلکت معبد به کليسايي تبديل شد که آثارش تا عصر کنوني باقي مانده بود. با ورود اسلام به منطقه، معبد به قلعه نظامي و کليساي آن به مسجد تبديل شد.