نسخه شماره 3837 - 1394/06/04 -


سردردها را جدي بگيريد


کاهش ابتلا به سرطان با مصرف آسپرين


تست صدا شيوه جديد تشخيص آلزايمر و پارکينسون


تاثير مستقيم اختلالات غده تيروئيد در بروز ناباروري


راهکاري براي افزايش تقويت حافظه


بررسي بيماري‌هاي نوپديد در کنگره ميکروب‌شناسي


تاييد 49 مورد جديد ابتلا به مِرس در عربستان


از رنگ‌ها هوشمندانه استفاده کنيد


نسخه


خبر


 سردردها را جدي بگيريد 

يک متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات گفت: آنوريسم مغزي نوعي بيرون‌زدگي به صورت حباب در جدار شريان‌هاي مغزي است که در حقيقت ناشي از ضعف در جداره آن‌ها است و به تدريج و به علت بالا بودن فشار در داخل عروق ايجاد مي‌شود. عليرضا شيخي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: از آنجاکه جداره اين مناطق ضعيف‌تر از جداره طبيعي شريان‌ها مي‌شود، ممکن است پاره شده و سبب خونريزي مغزي شود. وي تاکيد کرد: خونريزي داخل مغزي مي‌تواند در فضاي «ساب آراکنوئيد» اتفاق افتد و اين خون، همراه با مايع مغزي نخاعي بوده يا در داخل خود نسج مغز ايجاد مي‌شود، سردرد بسيار شديد و ناگهاني، علامت اين بيماري است.

اين متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات اظهار کرد: اين سردرد، بطور معمول بدون سابقه قبلي است و در بيماراني که از قبل سردردهاي معمولي داشته‌اند، اين سردرد بسيار شديدتر و متفاوت است.

وي علائم ديگر را شامل تغيير سطح هوشياري و حتي کما، اختلالات حرکتي در دست و پا، استفراغ و تشنج دانست. شيخي، نخستين اقدام تشخيصي را انجام سي تي اسکن مغزي معرفي کرد و گفت: در موارد مشکوک، بررسي مايع مغزي نخاعي، نياز است و اگر پزشک به ضايعه عروق مغزي شک کند، اقدامات بعدي مانند سي تي اسکن و آنژيوگرافي ضروري است. وي توضيح داد: امروزه روش درمان در آنوريسم‌هاي مغزي به دو نوع تقسيم مي‌شود که در روش اول از طريق عروق مغزي و بدون عمل جراحي و بازکردن جمجمه با استفاده از کاتتر و مواد مخصوص وارد شريان شده و آنوريسم را پيدا کرده و با تزريق مواد خاص يا بالون اين ضايعه عروق را مسدود مي‌کنند.

اين متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات روش دوم را انجام عمل جراحي بررسي ضايعه عروق با استفاده از کليپس‌هاي مخصوص آنوريسم معرفي کرد و گفت: هر دو روش داراي فوايد و عوارضي است که بهتر است انتخاب روش بهتر با نظر پزشک معالج باشد. بنا به گفته وي، در صورتي که اندازه آنوريسم بيش از سه ميلي‌متر باشد، بايد درمان شده و بسته شود و در صورتي که اولين آنژيوگرافي در بيمار منفي بود، بعد از آن بايد سي تي آنژيوگرافي شود و اگر منفي بود دو هفته بعد آنژيوگرافي تکرار شود. شيخي، زمان جراحي را در اولين فرصت دانست و گفت: در مواردي که حال عمومي بيمار خوب نباشد و بيمار در حالت «ساب کما» (نزديک به کما) يا کما است، بايد انجام عمل جراحي تا به هوش آمدن بيمار به تعويق افتد.


 کاهش ابتلا به سرطان با مصرف آسپرين 

پژوهش‌هاي جديد محققان نشان مي‌دهد که مصرف دوز معمولي آسپرين خطر طولاني مدت ابتلا به سرطان را در افراد چاق داراي سابقه خانوادگي ابتلا به اين نوع بيماري، کاهش مي‌دهد. به گزارش مهر، پژوهشگران در مطالعات جديد خود دريافتند که چاقي، خطر ابتلا به سرطان روده را در افراد مبتلا به «سندروم لينچ» به ميزان دو برابر افزايش مي‌دهد. سندرم لينچ يک اختلال ژنتيکي بوده که بر ژن‌هاي مسئول تشخيص و ترميم آسيب DNA اثر مي‌گذارد و از والدين به فرزندان منتقل مي‌شود و در حدود نيمي‌از اين بيماران مبتلا به سرطان، به ويژه سرطان‌هاي روده و رحم مي‌شوند.

محققان با يک دوره بررسي و پژوهش 10 دساله دريافتند که اين احتمال خطر مي‌تواند با مصرف منظم يک دوز معمولي آسپرين کاهش پيدا کرده و يا از بين برود. پژوهشگران اين تيم تحقيقاتي انگليسي با همکاري گروهي از دانشمندان و پزشکان بين‌المللي از 16 کشور، هزار نفر از بيماران مبتلا به سندرم لينچ را به مدت بيش از ده سال مورد نظارت و بررسي قرار دادند.

بيماران داوطلب در اين پروژه پژوهشي، به دو گروه تقسيم شدند و گروهي روزانه دو عدد آسپرين 600 ميلي گرمي‌را مصرف کرده و گروهي ديگر تنها از دارونما به مدت دو سال استفاده کردند. محققان پس از ده سال دريافتند که 55 نفر از اين افراد به سرطان روده مبتلا شدند و کساني که چاق بودند، بيش از دو برابر (در حدود 75/2 برابر) نسبت به افراد ديگر از احتمال خطر ابتلا به سرطان برخوردار بوده‌اند.

لازم به تذکر است که محققان هشدار دادند افراد بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف آسپرين نکنند چرا که برخي از افراد با مصرف آسپرين دچار زخم معده مي‌شوند و پزشک با در نظر گرفتن همه موارد احتمالي بيمار را راهنمايي خواهد کرد‌.


 تست صدا شيوه جديد تشخيص آلزايمر و پارکينسون 

پژوهشگران به تازگي روش جديدي را براي تشخيص بيماري آلزايمر کشف کرده‌اند که تنها با شنيدن صداي فرد از طريق تلفن مي‌توان اين بيماري را تشخيص داد. به گزارش مهر، يکي از پژوهشگران دانشگاه نيوجرسي آمريکا روش جديدي را براي تشخيص بيماري آلزايمر شناسايي کرده که مي‌تواند در درمان اين بيماري بسيار موثر باشد. او براي تشخيص اين بيماري از آزمايش صدا استفاده مي‌کند که بسيار ساده بوده و با شنيدن صداي فرد از طريق تلفن نيز امکان‌پذير است.‌

پروفسور «سونا پاتل» در اين رابطه اعلام کرد که او در اين پروژه تحقيقاتي از مطالعات پيشين در رابطه با تفاوت الگوهاي صوتي بين ميانسالان و افراد مبتلا به بيماري پارکينسون استفاده کرده است. او در توضيحاتش مي‌گويد: «صداي شما واقعا مهم است. شما به طور اتوماتيک با صداي خود واکنش نشان مي‌دهيد. در حال حاضر اين سوال مطرح مي‌شود که آيا ما مي‌توانيم در شناسايي ساير اختلالات عصبي از صدا استفاده کنيم يا نه؟» بر اساس گفته‌هاي پروفسور پاتل، علائم مراحل اوليه بيماري آلزايمر و بيماري پارکينسون بسيار به يکديگر شباهت دارند. وي در توضيح اين پديده مي‌گويد: « زماني که اين بيماري به اندازه کافي پيشرفت کرده و سپس تشخيص داده شود، کار زيادي براي درمان آن نمي‌توان انجام داد. اما تشخيص اين بيماري‌ها در حالي که مراحل اوليه خود را طي مي‌کنند، در روند درمان بسيار موثر است.» پروفسور پاتل معتقد است که اگر تغييراتي در الگوهاي صداي يک فرد ايجاد شود، مي‌توان با روش‌هاي غيرتهاجمي ‌و ارزان‌تر، بيماري‌هاي پارکينسون و آلزايمر را در حالي که مراحل اوليه خود را طي مي‌کنند، تشخيص داد. علاوه بر اين او اظهار داشت که آزمايش تغييرات الگوي صدا بسيار ساده بوده و مي‌توان آن را از طريق تلفن نيز انجام داد.


 تاثير مستقيم اختلالات غده تيروئيد در بروز ناباروري 

عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا گفت: اختلالات هورموني و غده تيروئيد تاثير مستقيمي‌در بروز ناباروري دارد بنابراين بررسي علل اين اختلالات در ابتداي درمان ناباروري ضروري و با اهميت است.

به گزارش شفا آنلاين، دکتر مژده ذنوبي با بيان اينکه پرکاري تيروئيد به 2 صورت دايم يا موقت است، توضيح داد: پرکاري موقت تيروئيد با مصرف دارو و پس از مدتي درمان مي‌يابد.

وي گفت: در پرکاري تيروئيد دايم، بيمار با برخي علايم همچون تپش قلب شديد، تنگي نفس، کاهش وزن و افزايش اشتها، اضطراب و عصبانيت غيرعادي، عدم تحمل گرما يا تعريق بيش از حد و مشکلاتي در سوخت و ساز بدن مواجه مي‌شود. متخصص و فلوشيپ نازايي در مورد کم کاري تيروئيد گفت: کم‌کاري تيروئيد گاهي بدون علامت است و در يک دختر نوجوان با بلوغ ديررس، در سنين باروري با اختلالات و بي‌نظمي‌ قاعدگي يا در دوران بارداري با سقط، افزايش مسموميت بارداري و اختلالات رشد جنين بروز مي‌يابد. ذنوبي ادامه داد: کم کاري تيروئيد خستگي زودرس، خشکي پوست، افزايش وزن، کاهش ضربان قلب، افزايش فشارخون، ريزش مو، ورم دور چشم، اختلال در قاعدگي و يبوست را به دنبال دارد. دکتر فهيمه رمضاني عضو هيات علمي‌دانشگاه شهيد بهشتي، اختلالات تيروئيد را از شايع‌ترين اختلالات غدد بويژه در زنان به 2 صورت آشکار و پنهان دانست و در مورد علل اختلال تيروئيد آشکار اظهار کرد: کمبود يد در غذا و در نتيجه نبود ميزان يد کافي در بدن براي سنتز هورمون‌ها، از جمله علل اين اختلال به شمار مي‌رود.

وي در مورد ميزان شيوع اختلالات تيروئيد در جهان گفت: در کشورهاي مختلف دنيا برحسب جنسيت، آب و هوا و نوع تغذيه ميزان شيوع اين اختلال متفاوت است که به طور کلي در ايران حدود 12 درصد و در ساير کشورها بين پنج تا 20 درصد کم‌کاري پنهان تيروئيد مشاهده مي‌شود.

دکتر بهرنگ آبادپور، اورولوژيست و عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا نيز خاطرنشان کرد: حدود يک تا 2 درصد علل و مشکلات باروري و کم شدن قدرت باروري زنان مربوط به مشکلات غدد از جمله غده تيروئيد است.

وي گفت: اختلالات غده تيروئيد در مردان نيز در سنين بلوغ سبب کوتاهي قد يا تاخير بلوغ و در جواني سبب ناتواني‌هاي جنسي مي‌شود اما به طور کلي شيوع آن در مردان بسيار کمتر از زنان است.

يکي از مهمترين غدد درون ريز بدن که بر روي سيستم‌هاي اصلي مانند مغز، قلب و عروق، دستگاه گوارش، پوست و همچنين قدرت باروري اثر مستقيم مي‌گذارد، غده تيروئيد است.

تغيير در ترشح هورمون تيروئيد، عوارض جدي براي افراد به همراه دارد و مشکلات متعددي را ايجاد مي‌کند. از شايع‌ترين بيماري‌هاي تيروئيد، کم‌کاري و پرکاري تيروئيد است که در زنان بيشتر از مردان مشاهده مي‌شود.


 راهکاري براي افزايش تقويت حافظه 

طبق يافته جديد محققان بالا رفتن از درخت يک شيوه جالب براي افزايش قدرت ذهني، افزايش توان حافظه و تمرين تعادل است.

به گزارش شفا آنلاين، کارشناسان به افرادي که مي‌خواهند توان ذهني خود را بالا ببرند توصيه مي‌کنند در کنار انجام کارهايي چون حل جدول کلمات متقاطع و يا جدول سودوکو، کارکردن با انواع نرم افزارها بر روي گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌ها، حفظ شماره تلفن و يا انجام بازي شطرنج، بالا رفتن از درختان را تمرين کنند.

بررسي پژوهشگران فلوريدايي نشان مي‌دهد تنها بالا رفتن از درختان و حفظ تعادل در سطوح ناهموار و ناپايدار مي‌تواند سبب افزايش قدرت مغزي شود.

کارشناسان اين نتايج را با اندازه‌گيري قدرت ذهني و انجام تست آزمون حافظه قبل و بعد از بالا رفتن از درخت بين 72 فرد داوطلب زن و مرد در رده سني 18 تا 59 سال بدست آورده‌اند.

اين افراد از درختان بالا رفته و يا بر روي يک طناب باريک به حفظ تعادل پرداخته‌اند.

با وجود مفيد بودن بالا رفتن از درخت و يا حفظ تعادل در يک وضعيت ناپايدار پژوهشگران توصيه اکيد مي‌کنند افراد حتما از وسايل ايمني، طناب و يا پشتيباني توسط افراد استفاده کنند.

بالا رفتن از درخت سبب تقويت قواي مغزي از طريق هماهنگ سازي بين حرکت اندام‌هاي بدن ازجمله دست‌ها و پاها مي‌شود. کارشناسان انجام ورزش‌هاي پرتحرک را به افراد براي افزايش قدرت و توان مغزي در عوض انجام فعاليت‌هاي ذهني بدون تحرک توصيه اکيد مي‌کند. در حال حاضر مشکلات حافظه و زوال عقل يکي از شايع‌ترين بيماري‌ها در جهان است که در ابعاد اجتماعي، بعد شخصيتي و سلامتي فرد اثر بسيار مخربي مي‌گذارد.


 بررسي بيماري‌هاي نوپديد در کنگره ميکروب‌شناسي 

ميکروب‌شناسي آب و فاضلاب، بيماري‌هاي نوپديد، ميکروب‌شناسي موارد خاص و طب انتظامي در شانزدهمين کنگره ميکروب‌شناسي ايران به بحث و تبادل‌ نظر گذاشته خواهد شد. به گزارش مهر، محمدمهدي فيض‌آبادي رئيس شانزدهمين کنگره بين‌المللي ميکروب‌شناسي در ابتداي مراسم ضمن اعلام برنامه‌هاي اين کنگره گفت: کنگره امسال تفاوت‌هاي محسوسي با کنگره‌هاي سال‌هاي گذشته دارد و پنل‌هاي تخصصي با نظرات کارگروه‌ها شکل گرفته است و در اين خصوص همکاري بسيار خوبي با شرکت آب و فاضلاب، بهداري کل ناجا و 12 بيمارستان فعال در اين حوزه در جريان است.

وي ادامه داد: بايد نقش کارکردهاي ميکروب‌شناسي پررنگتر باشد و ارتباط انجمن با مراکز تخصصي مرتبط افزايش پيدا کند، همچنين در بحث آموزشي، مشکلات بسيار زيادي داريم و به رغم تعداد بالاي فارغ‌التحصيلان اين رشته جايگاه مناسبي براي اين افراد پيش‌بيني نشده است و خلأ به کارگيري ميکروب‌شناسان در بسياري از حوزه‌ها احساس مي‌شود. فيض‌آبادي ادامه داد: هنوز آزمايشگاه‌هاي ميکروب‌شناسي در بسياري از بيمارستان‌ها شکل نگرفته است و جاي بسياري از روش‌هاي مدرن تشخيص طبي در مراکز درماني خالي است.

در ادامه اين مراسم، حسن شجاعي دبير اجرايي کنگره به طرح مباحث اين کنگره پرداخت و گفت: زمينه‌هاي جديدي در حال بحث و بررسي قرار دارد که در کنگره‌هاي گذشته به صورت اختصاصي به آن پرداخته نشده بود. ميکروب‌شناسي آب و فاضلاب و بيماري‌هاي نوپديد از محورهاي مهم بحث و تبادل‌نظر در جريان اين کنگره خواهد بود.

وي ادامه داد: همچنين ميکروب‌شناسي موارد خاص و پزشکي انتظامي از مباحث ديگري است که به صورت علمي و تخصصي بر روي آن متمرکز خواهيم شد.


 تاييد 49 مورد جديد ابتلا به مِرس در عربستان 

وزارت بهداشت عربستان تاييد کرد در مدت يک هفته 49 نفر به سندرم تنفسي خاورميانه (مِرس) مبتلا شده‌اند. به گزارش ايسنا، وزارت بهداشت عربستان با تاييد خبر ابتلاي 49 نفر به بيماري مرس اعلام کرد: 47 نفر از مبتلايان جديد به اين ويروس، ساکن رياض بوده‌اند. همچنين در طول اين مدت 1390 نمونه در آزمايشگاه‌هاي اين وزارتخانه مورد آزمايش قرار گرفت. از سال 2012 و مشاهده اولين مورد از بيماري مرس، 1147 مورد ابتلا به اين ويروس در اين کشور گزارش شده که به 487 مورد مرگ منجر شده است. ويروس مرس مي‌تواند با علائمي همچون تب، مشکلات تنفسي، ذات‌الريه و نارسايي کليه‌ها همراه باشد.


 از رنگ‌ها هوشمندانه استفاده کنيد 
نويسنده : رضا اسدي

آيا مي‌توانيد دنياي اطراف خود را بدون رنگ تصور کنيد؟

هر رنگ تأثير فيزيکي و روحي خاصي را بر روي بيننده مي‌گذارد و افراد واکنش‌هاي متفاوتي نسبت به رنگ‌هاي مختلف از خود نشان مي‌دهند.

محققان نتوانسته‌اند يک سيستم منسجم که قادر به دسته‌بندي کليه واکنش‌هاي افراد نسبت به رنگ‌هاي مختلف باشد را پايه‌ريزي کنند و معتقدند، عکس‌العمل افراد به فاکتورهاي متعددي نظير فرهنگ، جنسيت، سن و غيره، به تجربه‌هاي خاص فردي بستگي دارد.

روانشناسي رنگ‌ها يک شاخه نظري نيست که تنها به بخش آکادميک محدود شود، بلکه گستره تحقيقات اين حوزه در زندگي روزمره عموم مردم نمود پيدا مي‌کند.

روانشناسي رنگ‌ها مي‌تواند فاکتور مهمي‌ در فضاي داخلي و خارجي خانه‌ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه را داريد يکي از بهترين کارهايي که مي‌توانيد براي جذب مشتري انجام دهيد رنگ کردن است. رنگ سفيد يکي از گزينه‌هايي است که مي‌تواند اميد به فروش سريع خانه را زياد کند.

رنگ نماي خانه‌هاي اطراف نيز مهم هستند و رنگ خانه شما بايد حتماً با آنها هماهنگي داشته باشد. خانه‌اي که نماي آن رنگ نامتعارفي داشته باشد مي‌تواند زيبايي کل خانه‌هاي محله را بگيرد.

در انتخاب رنگ در و پنجره نيز بايد دقت کنيد. اگر بودجه نداريد کل خانه را رنگ کنيد، فقط در و پنجره‌ها را رنگ کنيد. در اين ميان در ورودي از ساير بخش‌ها مهمتر است. رنگ آن را از ميان خانواده رنگ‌هاي گرم انتخاب کنيد که هر‌کس وارد خانه مي‌شود با ديدن در ورودي خوش آمد گرمي‌ را احساس کند.

در فضاي داخلي رنگ‌هاي روشن و خنثي اتاق را روشن تر و بزرگ تر جلوه مي‌دهند و مثل هميشه سفيد جزو اولين گزينه‌هاست. مشاهده رنگ‌هاي مختلف در خانه و تأثير آنها بر روي حالات فردي پيش از انتخاب رنگ براي فضاي داخلي خانه حتماً به مبحث روانشناسي رنگ‌ها توجه داشته باشيد. با اين کار هم حالت‌هاي رواني ساکنين خانه تعديل مي‌گردد و هم هر کس وارد خانه شما مي‌شود احساس صميميت مي‌کند.

مي‌دانيم که رنگ‌ها روي حالات فردي تاثير مي‌گذارند، اما آيا رنگها مي‌توانند شما را باهوش‌تر کنند؟ نه تنها رنگ‌هايي که براي تزيين دکوراسيون خانه خود استفاده مي‌کنيد روي حس و حال شما تاثير مي‌گذارند، بلکه روي انرژي، خلاقيت، آرزو و ميزان يادگيري نيز تاثير مي‌نهند، که همگي اينها از اجزاي لازم فکر و هوش شماست.

نارنجي

نارنجي با افزايش اکسيژن‌رساني به مغز باعث تحريک ذهن مي‌شود. احساس قدرت و آمادگي بيشتري براي انجام کارها مي‌دهد. باعث تحريک تعاملات اجتماعي مي‌شود. نارنجي نماد قدرت است. اما فکر نکنيد که مجبوريد همه ديوارها را با رنگ نارنجي براي گرفتن تاثير مورد نظرتان، رنگ‌آميزي نماييد. اين رنگ مي‌تواند به عنوان يک ‌هارموني در کنار رنگ‌هاي ديگر باشد.

اگر به طور طبيعي بيش فعال، پريشان هستيد و يا خيلي زود عصباني مي‌شويد، نبايد از رنگ نارنجي تند استفاده کنيد.

زرد

زرد تحريک‌کننده فعاليت‌هاي ذهني است، اما استفاده زياد آن شما را حساس مي‌کند. از آنجا که کمک مي‌کند تا حافظه فعاليت بيشتري داشته باشد، تمرکز را افزايش داده و خلاقيت را زياد مي‌کند، رنگ بسيار عالي براي استفاده در جايي که درس مي‌خوانيد، اما از رنگهاي زرد تيره دور بمانيد. چون ممکن است خلاقيت شما را از بين ببرد.

آبي

آبي در کلاس‌هاي مدارس بسيار محبوب است، براي اينکه بهره‌وري، شعور و ميزان خلاقيت فکري را بالا مي‌برد. اين رنگ تاثير آرامش دهنده اي دارد و سوخت و ساز بدن را کاسته و اشتها را از بين مي‌برد. زماني که جلوي هيجانات بيش از اندازه زندگي شما گرفته شود، آن وقت زمان زيادي براي انديشيدن به جزئيات مهم خواهيد داشت. از رنگ‌هاي آبي تيره و يا بسيار روشن نبايد در فضاهاي کاري استفاده کرد، چون اين کار واقعا مي‌تواند فعاليت شما را سرکوب کند. رنگ آبي با خاصيت قدرت و متمرکز کننده براي افراد بيش فعال و يا پريشان خاطر است که مي‌توان در سرتاسر اتاق از آن استفاده کرد. اگر شما به رنگ‌هاي طبيعي تمايل داريد،مي‌توانيد رنگ‌هاي آبي پررنگ استفاده کرده و يا يکي از رنگ‌هاي محرک هوش را بکار ببريد.

سفيد

ما به شما يک طرح کاملا سفيد براي افزايش قواي فکريتان پيشنهاد نمي‌کنيم مگر آنکه نويسنده رمان‌هاي عاشقانه باشيد. اين رنگ اغلب برانگيزاننده احساسات و يا دلتنگ شدن است که هر دوي اينها مي‌توانند مانع فکر کردن به حال و آينده شوند. با اين حال رنگ سفيد براي استفاده در هر يک از زمينه‌هايي که در بالا گفته شده مناسب است.

مشکي

رنگ سياه با بسياري از رنگ‌ها، هماهنگ است و مناسب براي ايجاد يک فضاي شيک و مدرن. اين رنگ مي‌تواند ذهن خلاق برخي افراد را تحريک و آنها را حرفه‌اي‌تر و پيچيده‌تر نمايد.خيلي‌ها ممکن است اين رنگ را رنگي افسرده کننده بدانند اما با استفاده درست بسيار هم جذاب است. فقط مطمئن شويد که رنگ مشکي مثل يک‌ هايلايت است و بر رنگ اصلي غالب نشود.

خاکستري

اين رنگ ممکن است براي برخي افراد گزينه بهتري نسبت به مشکي باشد.در حالي که به خودي خود هيچ قدرت محرک هوشي ندارد، ولي با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است.

همچنين براي بهبود تاثير رنگ‌هاي ديگر در اندازه کوچک مناسب است.


 نسخه 

پنج اشتباه در آداب غذا خوردن

بعد از غذا چاي نخوريد

برخي به اشتباه باور دارند که با نوشيدن چاي بعد از غذا از تشنگي‌شان کاسته مي‌شود اما نه تنها اين مسئله اشتباه است بلکه اسيد موجود در چاي در معده ايجاد مشکل مي‌کند.

بعد از غذا ميوه نخوريد

زماني که شما غذا ميل کرده ايد بايد بطور طبيعي 1 ساعت تا 70 دقيقه به هضم آن وقت بدهيد که اگر بلافاصله بعد از خوردن غذا ميوه مصرف شود نه اين ميوه‌ها به مقصد درست مي‌رسند و نه غذا.

بعد از غذا سيگار نکشيد

براي اين مسئله تنها کافيست بدانيد که کشيدن يک سيگار بعد از غذا برابر است با کشيدن 10 سيگار در ساير اوقات روز.

بعد از غذا نخوابيد

بدون اينکه فعاليتي براي هضم غذا انجام دهيد هرگز به خواب نرويد چرا که اين اشتباه زخم معده و تورم معده و گاهي سکته قلبي را به بار مي‌آورد.

بعد از غذا دوش نگيريد

حمام گرفتن بعد از غذا خونرساني را به اجزاي حرکتي مانند دست و پا بيشتر مي‌کند و خون لازم براي انجام عمل هضم غذا به معده نمي‌‌رسد.


 خبر 

براي پيشگيري از گردن‌ درد شبانه چکار کنيم؟

اگر اغلب روزها با درد گردن از خواب برمي‌خيزيد، با انجام کارهايي مي‌توانيد دردتان را تسکين دهيد.

به گزارش شفا آنلاين، رعايت اين توصيه‌ها به شما در انجام اين کار کمک مي‌کند:

- کساني که روي پشت مي‌خوابند، بايد بالشي گرد را انتخاب کنند که از قوس گردن حمايت کند و يک بالش صاف که زير سرشان بگذارند. براي ساختن بالشي گرد مي‌توانيد يك حلقه محافظ گردن را رو به درون روبالشي يک بالش صاف‌تر و نرم‌تر وارد کنيد، يا اينکه از بالش‌هاي مخصوصي استفاده کنيد که داراي يک بخش حمايت گردن و يک لبه هستند براي قرار گرفتن سر هستند. - استفاده از بالش پر را که اطراف گردنتان را مي‌گيرد، را در نظر داشته باشيد. البته بالش‌هاي پر در طول زمان فشرده و صاف مي‌شوند، و بايد حدود يک سال يکبار عوض شوند. - از بالشي که از فوم‌هاي به‌ اصطلاح حافظه‌دار (memory foam) درست‌شده‌اند، استفاده کنيد، اين بالش‌ها خودشان را اطراف سر و گردن شکل مي‌دهند.

- از استفاده از بالش‌هاي خيلي بلند يا خيلي سفت خودداري کنيد، چراکه باعث مي‌شوند گردن در طول شب در حالت خميده قرار گيرد و به درد و سفتي گردن در صبح مي‌انجامد.

- اگر روي پهلو مي‌خوابيد، با استفاده از يک بالشي استفاده کنيد ک در زير گردن بلندتر از زير سر باشد تا قوس گردن حفظ شود.