نسخه شماره 3827 - 1394/05/24 -

رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس:
پرسپوليس بزرگ، بازيکنان بزرگ مي‌خواهد


آزادکاران آزرده اما مصمم در سرزمين قهوه!

علي دايي:
داور اعصاب بازيکنان صبا را خراب کرد

باوئرمان:
بسکتباليست‌ها تشنه قهرماني‌اند


نکته


گزارش


خبر


 رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس:
  پرسپوليس بزرگ، بازيکنان بزرگ مي‌خواهد 

پرسپوليس بازهم باخت. اين بار سپاهان توانست با 4 گل‌، پرسپوليس را شکست دهد.

در اين خصوص رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس گفت: پرسپوليس تيم بزرگي است و تيم بزرگ بازيکنان بزرگ مي‌خواهد. جعفر کاشاني در گفت‌وگو با فارس، در مورد شکست سنگين پرسپوليس مقابل سپاهان در هفته سوم ليگ برتر گفت: به نظرم پرسپوليس بد بازي نکرد اما اشتباهات داوري در اين بازي تأثيرگذار بود چرا که داور مي‌توانست در يکي دو صحنه براي پرسپوليس پنالتي بگيرد اما اين کار را نکرد و به نظر مي‌رسيد با حريف مهربان‌تر بود. مگر يک تيم چقدر روحيه دارد که اشتباهات داوري هم مزيد بر علت شود؟

وي ادامه داد: البته در خط دفاع اشتباهاتي داشتيم که بايد روي آن کار کنيم اما شما ببينيد که اگر مهدي طارمي در همان اوايل نيمه دوم آن موقعيت را تبديل به گل مي‌کرد نتيجه قطعاً چيز ديگري بود از طرف ديگر داور مي‌توانست همان‌قدر لطفي که به سپاهان داشت به پرسپوليس هم داشته باشد. رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس در مورد اينکه چرا بازيکنان اين تيم عدم تمرکز دارند و اين مسئله کاملاً مشهود است، اظهارداشت: در اين مسئله هيچ شکي نيست و من هم قبول دارم که بازيکنان تمرکز کافي را ندارند اما پرسپوليس تيم جواني است و اين جواني باعث اين اشتباهات هم مي‌شود، وقتي توپ طارمي گل نمي‌شود اين مسئله بر روي تيم اثر معکوس مي‌گذارد و ديديد که 2 دقيقه بعد همان توپ روي دروازه پرسپوليس آمد و داور پنالتي گرفت.

وي ادامه داد: از طرف ديگر بر روي اميد عاليشاه پنالتي کردند اما داور اين خطاها را نگرفت هرچند که من قبول دارم ضعف در دفاع وجود دارد اما مي‌گويم که تيم بزرگ بازيکن بزرگ هم مي‌خواهد و قطعاً کار بزرگ با آدم‌هاي بزرگ انجام شدني است.

کاشاني در مورد تشکيل کميته فني و حضور برانکو در اين جلسه، گفت: قطعاً جلسه کميته فني تشکيل مي‌شود و برانکو هم در اين جلسه حاضر خواهد شد تا نکات ضعف و قوت پرسپوليس مشخص شود اما باز هم مي‌گويم که دو پنالتي پرسپوليس گرفته نشد و داور در اقدامي جالب حتي به بازيکنان کارت زرد هم داد و شايد من اشتباه ديدم. رئيس هيأت مديره باشگاه پرسپوليس تصريح کرد: به هر حال هرچه بود داور سوت پايان بازي را زده و ما هرچه بگوييم اتفاقي نمي‌افتد اما اشتباهات فردي را نمي‌توان ناديده گرفت، پرسپوليس تيم بزرگي است و نياز به بازيکنان بزرگ هم دارد؛ بازيکناني بايد در پرسپوليس باشند که چند سال در اين تيم در کنار هم بازي کرده و از هم شناخت خوبي داشته باشند، بازيکنان پرسپوليس جوان هستند و نمي‌دانند چه بار سنگيني روي دوش آنهاست، به نظر من پرسپوليس از هفته پنجم يا ششم شکل واقعي‌اش را پيدا خواهد کرد اما بايد اين را هم در نظر داشت که خط دفاع پرسپوليس با هم تمرين نکرده بودند.

جنس پرسپوليس جور نيست

اما مدافع پيشين تيم فوتبال پرسپوليس نيز با دفاع از عملکرد برانکو ايوانکوويچ از نحوه يارگيري اين تيم در فصل پانزدهم ليگ برتر انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا، افشين پيرواني درباره وضعيت اين روزهاي پرسپوليس و شکست اين تيم برابر سپاهان در هفته سوم ليگ برتر فوتبال اظهار کرد: هميشه ثبات در فوتبال نتيجه مي‌دهد اما پرسپوليس در چند سال اخير بارها مدير و مربي عوض کرده که بعضي از آنها اصلا کار بلد نبودند. وي ادامه داد: جنس پرسپوليس جور نيست. برانکو مربي بسيار خوبي است و من از او شناخت دارم اما ابزار خوبي در اختيار ندارد. مثلا 10 سال است که تيم مدافع چپ خوب ندارد. نمي‌دانم چرا همه مشکلات مملکت ما حل شده الا دفاع چپ پرسپوليس! تيم به بازيکنان رو به جلو نياز دارد و مخصوصا بازيکنان خارجي تيم بايد اينگونه باشند.

پيرواني افزود: به عنوان يک هوادار از مسئولان پرسپوليس مي‌خواهم که همدلي بيشتري داشته باشند. اکنون سيگنال‌هايي که از درون تيم بيرون مي‌آيد خوب نيست. اينگونه فقط هوادار است که لطمه مي‌بيند.

وي درباره زمان حضور کارلوس کي‌روش در تمرينات تيم ملي و انتقاداتي که از او مي‌شود هم گفت: فوتبال ما 2 ماه تعطيل بود و حالا هم تنها 2-3 هفته است که ليگ شروع شده است. يکي از مربيان ما انتقاد مي‌کرد و مي‌گفت که چرا کي‌روش سر تمرين تيمش نمي‌رود. آيا يواخيم لو مربي قهرمان جهان سر تمرين بايرن مونيخ مي‌رود؟ يا مربيان ديگر اين کار را مي‌کنند؟

پيرواني ادامه داد: از اول قرار بود کي‌روش سوم شهريور بيايد و همان زمان هم مي‌آيد. انتقادها بايد سازنده باشند اما کساني هستند که به خود اجازه مي‌دهند به سرمربي تيم ملي بي‌احترامي مي‌کنند. متاسفانه در اين ميان نمايندگان مجلس هم به جاي اين که به مسائل کلان فکر کنند وارد جزئيات مي‌شوند.

او افزود: اين رفتار نمايندگان به خودشان و به فوتبال لطمه مي‌زند. آنها بايد جواب دهند که چرا بعد از 35 سال هنوز مصوب نکرده‌اند که پاداش المپيکي‌ها چقدر باشد نه اين که وارد مسائل جزئي شوند. کي‌روش محبوب است و رفتار نمايندگان منتقد او که بيشتر به فکر انتخابات اسفند ماه مجلس هستند درست نيست!

وي ادامه داد: اگر مي‌خواهيم به جام جهاني برويم بايد جهاني فکر و عمل کنيم. تيم ملي زمين تمرين مناسب ندارد. بعد از کلي جستجو زمين دستگردي را پسنديديم اما حالا سايپا و تيم ملي عراق خواسته‌اند که آنجا تمرين و بازي کنند. زمين کمپ تيم ملي بعد از 40 سال مانند آسفالت شده است. نمايندگان مجلس لطفا به اين مسائل توجه کنند.

پيرواني افزود: چند روز ديگر در مقدماتي جام جهاني بازي داريم اما هنوز تکليف اسپانسر پيراهن تيم ملي معلوم نيست. زمين تمرين و امکانات نداريم. براي بازي با ترکمنستان مجبور بوديم 600 کيلومتر راه را تا لب مرز طي کنيم اما اتوبوس خوب هم نداريم.

وي ادامه داد: باز هم تاکيد مي‌کنم که انتقاد بايد با احترام و ادب همراه باشد. فردي که در يکي از تيم‌ها پست مهمي هم گرفته جايي گفته بود که کي‌روش را نمي‌شناسد! او يکي از 10-15 مربي برتر دنياست و من مي‌گويم که اگر برود تا 10 سال ديگر نمي‌توانيم مانند او را بياوريم. من با 10 مربي برتر دنيا کار کرده‌ام و بهترين مدرک پرولايسنس را دارم اما هر روز از کي‌روش چيز جديدي ياد مي‌گيرم.


 آزادکاران آزرده اما مصمم در سرزمين قهوه! 

در حالي که آزادکاران جوان ايران سال گذشته موفق شدند پس از 19 سال عنوان قهرماني جهان را به دست بياورند اما بي‌توجهي‌ها به اين تيم و ديده نشدن اين موفقيت بزرگ باعث بي‌انگيزگي آنها شده است اما با اين حال آنها در صددند به خاطر مردم و جامعه بزرگ کشتي بار ديگر بر بام کشتي جهان بايستند.

به گزارش ايسنا، آزادکاران جوان ايران از امروز (شنبه 24 مرداد) براي دفاع از عنوان قهرماني جهان در شهر سالوادور داباهيا برزيل مقابل حريفان به روي تشک خواهد رفت. تيم ملي کشتي آزاد جوانان ايران پس از 19 سال توانست سال گذشته عنوان قهرماني جهان را به دست بياورد اما بي‌توجهي مسئولان ورزش ايران به اين تيم باعث بي انگيزگي و ناراحتي نفرات ملي‌پوش و کادر فني تيم ملي شده است تا جائي که محمد طلايي سرمربي تيم ملي کشتي آزاد جونان ايران پيش از اعزام به مسابقات جهاني برزيل در گفت‌و‌گو با ايسنا با انتقاد شديد از بي‌توجهي‌ها نسبت به اين تيم پس از کسب عنوان قهرماني جهان گفت: «متاسفانه از سال گذشته که عنوان قهرماني جهان را پس از 19 سال به دست آورديم حتي يک بار هم اين جوانان را صدا نکردند تا حداقل يک دستي بر سر آنها بکشند و به آنها «خسته نباشيد» بگويند.

بنا‌بر‌اين با توجه به اين بي‌توجهي‌ها نبايد هيچکدام از مسئولان از ما انتظار داشته باشند که بخواهيم دوباره قهرمان جهان شويم.» بدون شک همين جوانان بايد در سال‌هاي بعد براي تيم ملي بزرگسالان ايران در رقابت‌هاي معتبري چون جهاني و المپيک به روي تشک بروند و افتخار آفريني کنند اما اين بي توجهي‌ها پس از کسب عنوان ارزشمندي چون قهرماني جهان در رده جوانان ضمن اينکه آن‌ها را براي ادامه موفقيت‌ها دلسرد و دلزده مي‌کند بلکه ممکن است حتي باعث کناره‌گيري آن‌ها از دنياي ورزش حرفه‌اي و قهرماني شود که اين امر مطمئنا لطمات جبران ناپذيري را نه تنها بر پيکره کشتي ايران که بر کل ورزش ايران خواهد داشت.

دلجويي و تقدير از اين جوانان و کادر فني آن‌ها که انصافا توقع زيادي هم نسبت به ساير رشته‌ها ندارند کار بسيار سختي نيست اما با اندکي توجه مي‌شد آن‌ها را با انگيزه‌اي بسيار بهتر راهي سرزمين قهوه کرد تا براي تکرار عنوان قهرماني انگيزه‌اي بيش از پيش پيدا کنند.

پس از گلايه‌هاي شديد سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي جوانان پيش از اعزام به مسابقات جهاني - که او نيز صدايش از حجم بي‌توجهي‌ها نسبت به فرنگي‌کاران بلند شده بود که در نهايت منجر به کسب عنوان نه چندان خوب ششمي در جهان شد - اين بار چشم اميد جامعه کشتي ايران و مردم به آزادکاران جوان است تا عنوان قهرماني جهان را علي‌رغم همه ناملايمتي‌ها بار ديگر تکرار کنند. البته اين کشتي‌گيران چنان که پيش از اين نشان داده‌اند مطمئنا اين بار نيز با تمام توان به مصاف حريفان خود خواهند رفت تا بار ديگر پرچم ايران را در ميادين بين‌المللي به اهتزاز درآورند، موضوعي که سرمربي تيم ملي کشتي آزاد جوانان نيز بر همين امر تاکيد مي‌کند و مي‌گويد: «با وجود همه ناملايمتي‌ها و بي‌توجهي‌ها نسبت به اين تيم اما با تمام وجود و به عشق مردم براي تکرار عنوان قهرماني تلاش خواهيم کرد هر چند کار بسيار سختي در پيش داريم».


 علي دايي:
 داور اعصاب بازيکنان صبا را خراب کرد 

سرمربي تيم فوتبال صباي قم گفت: داور روند بازي را به هم ريخت و اعصاب بازيکنان ما را خراب کرد و از کميته داوران خواهش دارم که فيلم اين بازي را با دقت بررسي کنند. به گزارش ايرنا، علي دايي در نشست خبري پس از پايان ديدار تيم‌هاي صباي قم و گسترش فولاد تبريز، افزود: تيم داوري ناهماهنگ بود و در بازي که آن چنان صحنه درگيري وجود نداشت هفت هشت کارت زرد داد و داوري مناسبي را در بازي شاهد نبوديم. وي افزود: در نيمه دوم در شرايطي که بهتر از حريف بوديم پنالتي براي حريف گرفته شد که به هيچ وجه پنالتي نبود و دست بازيکن ما به هنگام برخورد توپ به وي بسته بود.

سرمربي تيم فوتبال صباي قم ابراز داشت: در بازي گذشته نيز از داوري ضربه خورديم و با وجودي که تيم ما تازه شکل گرفته است بايد حداقل هفت امتياز داشته باشد و همچنان از داوري ضربه مي‌خوريم.

وي گفت: داور الفاظ بدي عليه بازيکنان ما داشته است و در هنگام خروج داور از کنار زمين در پايان بازي شاهد اين بوديم که داور نسبت به يک تماشاگر معترض بد و بيراه گفت و کميته اخلاق بايد به اين مسائل رسيدگي کند. دايي افزود: اميد خانزاده با يک تماشاچي درگير شده و او را از فوتبال محو کرده اند ولي بايد به تخلفات داوران نيز رسيدگي شود و هيچکسي نسبت به اينگونه عملکرد داوران عکس العملي نشان نمي‌دهد.

وي بيان داشت: دو سه سوت نامناسب بازي را به هم مي‌ريزد و اگر مي‌خواهيم فوتبالي پويا داشته باشيم تنها به مربيان و بازيکنان فشار نياوريم و همه ارکان فوتبال بايد با هم درست شوند.

وي با اشاره به اعتراض سرمربي حريف به داوري بيان داشت: خدا را شکر که وي نيز در مورد داوري صحبت کرده است و با توجه به اين که هر دو مربي از داوري شاکي هستند فيلم بازي امروز را با دقت بررسي کند.

سرمربي تيم فوتبال صباي قم ابراز داشت: حامد لک امروز توپ‌هاي زيادي را گرفت و يک اشتباه داشت که خوشبختانه گل نشد و او بايد در ادامه بازي‌ها دقت نظر خود را بيشتر کند و او اگر تمرکز کند و قدر خود را بيشتر بداند موفق‌تر خواهد بود.

ديدار تيم‌هاي صباي قم و گسترش فولاد تبريز از چارچوب هفته سوم مسابقات ليگ برتر فوتبال کشوربا نتيجه يک بر يک در ورزشگاه يادگار امام راحل قم خاتمه يافت.


 باوئرمان:
  بسکتباليست‌ها تشنه قهرماني‌اند  

سرمربي تيم ملي بسکتبال ايران با ابراز رضايت از تمرين‌هاي تيم، از وضعيت ستاره‌ها و نسل جوان تيم ملي سخن گفت. او تاکيد کرد که انتخاب 12 نفر نهايي برايش بسيار دشوار است.

به گزارش ايسنا، ديرک باوئرمان سرمربي آلماني تيم ملي بسکتبال ايران در جريان تمرين‌ ملي‌پوشان ايران درباره آخرين وضعيت شاگردان گفت: تمرين‌هاي خوبي بعد از تورنمنت چين برگزار کرديم و در همين اردو چند مسابقه نيز داشتيم که من از عملکرد بازيکنان راضي هستم. طبق برنامه خودمان را براي اردوي آلمان آماده مي‌کنيم و بيست و ششم مرداد راهي اين کشور مي‌شويم و اردويي خواهيم داشت. در اين اردو دو مسابقه تدارکاتي نيز خواهيم داشت. پس از آلمان تيم راهي چين تايپه مي‌شود تا در رقابت‌هاي ويليام جونز شرکت کند.

سرمربي تيم ملي بسکتبال درباره مطلب يکي از رسانه‌ها مبني بر اينکه باوئرمان گفته حدادي، نيکخواه و کامراني بايد از تيم ملي خداحافظي کنند، بيان کرد: من هيچ وقت چنين حرفي نزدم. ما خوشحاليم که اين بازيکنان را در کنارمان داريم و آنها با قدرت کار مي‌کنند.

من گفتم اگر بعد از سه يا چهار سال روزي بيايد که اين سه بازيکن بخواهند از تيم ملي خداحافظي کنند ايران بازيکناني دارد که بتوانند جايگزين آنها شوند اما اکنون خيلي خوشحال هستيم که اين ملي‌پوشان در کنار ما هستند. به شخصه خيلي خوشحالم که آنها را داريم و اگر خواستند 5 سال ديگر از تيم ملي بروند افرادي هستند که جايگزين آنها شوند. او افزود: همه بازيکنان ما تشنه قهرماني هستند و با تمام توان تلاش مي‌کنند. آن مطلبي که در آن رسانه نيز منتشر شده درست نبوده چون حرف من چيز ديگري بوده‌ است. اين بازيکنان همه تشنه هستند و مي‌خواهند قهرمان شوند. انگيزه بسيار بالايي دارند.

از طرف ديگر وقتي يک بازيکن به 33 سالگي خود مي‌رسد چون مي‌داند شايد آخرين شانسش براي حضور در المپيک باشد و به همين دليل از اين فرصت طلايي که در اختيار دارند براي رسيدن به المپيک تلاش بيشتري مي‌کنند.

 


 نکته 

ريکاوري با حمام آب سرد تاثير ورزش را کاهش مي‌دهد

بسياري از ورزشکاران معتقدند که حمام آب سرد بعد از ورزش براي ريکاوري بدن مفيد است اما بررسي‌هاي جديد خلاف اين مساله را ثابت کرده است. به‌ گزارش ‌ايسنا‌، محققان دانشگاه کوئينزلند با انجام بررسي‌هايي بر روي ورزشکاران به اطلاعات جديدي درباره استفاده از آب سرد براي خنک کردن بدن بعد از ورزش دست پيدا کرده‌اند. نتايج اين تحقيقات در مجله «فيزيولوژي» منتشر شده است.

در اين بررسي‌ها از 21 مرد فعال خواسته شد تا دو روز در هفته‌ به مدت 12 هفته‌ ورزش‌هاي قدرتي انجام دهند. نيمي از اين افراد به مدت 10 دقيقه بعد از ورزش حمام آب سرد گرفتند و نيم ديگر بدن خود را با انجام فعاليت آرام بر روي دوچرخه ثابت، خنک کردند. بعد از 12 هفته‌ ميزان قدرت و حجم عضلات اين افراد اندازه‌گيري شد. در بررسي‌هاي ديگر از اين افراد نمونه بافت عضلاني گرفته شد. بررسي‌ها نشان داد که استفاده از آب سرد براي خنک کردن بدن بعد از انجام ورزش به تدريج از سرعت قدرتمند شدن و حجيم شدن ماهيچه‌ها مي‌کاهد. بنا‌بر‌اين افرادي که از حمام آب سرد استفاده مي‌کنند کمتر شاهد تاثير ورزش بر روي عضلات خواهند بود. هنوز کاملا مشخص نيست که چرا حمام آب سرد بعد از ورزش چنين تاثيري دارد، اما يکي از علت‌هايي که به نظر مي‌رسد تاثيرگذار باشد کاهش جريان خون بر اثر سرما است.


 گزارش 

سوء‌مديريت در مجموعه داوري فوتبال

نبود مديريت مناسب در حوزه داوري فوتبال باعث شده در آغاز فصل پانزدهم ليگ برتر، زودتر از حد تصور صداي اعتراض‌ها نسبت به داوري شروع شود. به گزارش ايسنا، فقط دو هفته از آغاز فصل پانزدهم ليگ برتر فوتبال گذشته و هفته سوم هم به پايان مي‌رسد ولي از گوشه و کنار کشور صداي اعتراض و انتقاد نسبت به داوري‌ها شنيده مي‌شود. در اين که شروع زودهنگام اعتراض‌ها اتفاقي ناخوشايند است شکي نيست اما نکته ناگوارتر اين است که چه امري باعث شده اعتراض‌ها خيلي زودتر از حد تصور بلند شوند؟ در هر کاري مديريت مهمترين مسئله است. در سال‌هاي اخير هميشه اختلاف و نزاع‌ها در راس هرم مديريتي داوري فوتبال وجود داشته و چند سال است که نظر واحد يا قدرت واحد و معتدل اين امر مهم را رهبري نمي‌کند.

جامعه فوتبال ايران هنوز اختلاف‌هاي بنيان‌برانداز فريدون اصفهانيان و حسين عسگري را فراموش نکرده، هرچند اين دو در کل فصل اصرار عجيبي داشتند که اين اختلاف ريشه‌اي را انکار کنند اما انکار خورشيد در وسط روز غير ممکن است. اختلاف کميته و دپارتمان داوري در موارد مختلفي از جمله چيدمان داوران، معرفي داوران ليگ برتري و بين‌الملل، کلاس‌هاي آموزشي، نظارت‌ها و مزاياي ناشي از اين مسائل بود.

کميته داوران فدراسيون فوتبال هم در دوره گذشته چند بار دچار تغيير و تحول شد و بارها اعضاي آن عوض شدند و يا استعفاهاي متعدد به دلايل مختلف مانند کانديداتوري در شوراي شهر يا اختلاف با رييس کميته. هرچه بود مديريت مجموعه داوري حال و روز خوشي نداشت و همين مسئله به اعتراض‌ها عليه داوران دامن مي‌زد و حتي فضا به قدري آلوده بود که خود داورها هم تکليف خود را نمي‌دانستند و در بسياري موارد اين اختلاف‌ها در عملکرد داوران تاثير به شدت منفي گذاشت.

اتفاقات رخ داده پس از هفته آخر ليگ چهاردهم و ضعف کميته داوران در دفاع از داور مسابقه تراکتورسازي و نفت تهران – که هرچند در آن بازي اشتباه داشت اما مقصر اتفاقات پس از بازي نبود – نشان داد که سيستم مديريت داوري در ايران نيازمند بازنگري اساسي است.

فصل پانزدهم آغاز شد و در حالي که همه انتظار داشتند روند داوري‌ها و از آن مهمتر مديريت داوران سر و شکل بهتري داشته باشد، از همان روز نخست اعتراض‌ها بلند شد. وقتي کسي مثل يحيي گل‌محمدي با آن اخلاق و منش آرام و شخصيت سر به زير در هفته اول ليگ لب به اعتراض مي‌گشايد، بايد به يک چيز شک کرد؛ اعتراض چنين فردي به احتمال قريب به يقين از ضعف و نقص در کار حکايت دارد. مديريت داوري جنبه‌هاي مختلف دارد اما اصل اساسي‌اش چيدمان داوري است. کميته داوران يا دپارتمان داوري، هر کدام که مسئول چيدمان داورهاست – همين مسئله يکي از اختلاف کهنه کميته و دپارتمان است – در دو هفته اول ليگ کاري کردند که کاخ آرزوهاي اهالي فوتبال فرو بريزد و به يکباره همه فصلي پر از اشتباه داوري و اعتراض مربيان را پيش روي خود تصور کنند. سوءمديريت در همان ابتداي فصل باعث شد صداي آرام‌ترين مربي ليگ هم درآيد و تا مرز محروميت انضباطي پيش برود.

گل‌محمدي در بازي اول نسبت به انتخاب داوري که قبلا چند بار به ضرر تيمش سوت زده بود اعتراض داشت، اما در بازي دوم کميته داوران به جاي مديريت مسئله داوري را برگزيد که بيش از يک سال و نيم از ميادين دور بود. حتي اگر بپذيريم که محسن قهرماني در داربي اصفهان عملکرد خوبي داشته، باز هم قابل قبول نيست که داوري چون او پس از چندين ماه دوري از دوران آمادگي در چنين ديدار حساسي به کار گماشته شود. همچنين اظهار نظر حسين خطيبي، مربي تيم سياه‌جامگان مشهد پس از بازي دوم تيمش جالب توجه است. او گفته اگر داوري اشتباه نداشت تيمش هيچ مشکلي نداشت. البته اين حرف گزافي بيش نيست و پس از باخت، انداختن همه تقصيرها بر گردن داور به هيچ وجه درست نيست اما وجود چنين نگاهي حاصل همان سوء‌مديريت‌هاست.

فصل پانزدهم با حاشيه‌هاي داوري شروع شد و ديري نپاييد که دامنه اختلاف‌ها به درون کميته‌ داوران هم کشيده شد و چند تن از اعضا از استعفا دم زدند و برخي هم اخبار مربوط به استعفايشان را شايعه خواندند. در هر حال اين وضعيت کميته داوران اصلا خوشايند نيست. تا اينجا بحث بر سر سوء مديريت کميته داوران و مجموعه مديريت کلان داوري بود اما اين جنبه خوش‌بينانه بحث است. مي‌شود طور ديگري درباره چيدمان داوري و اتفاقات رخ داده در ليگ حرف زد؛ هرچند فعلا نيازي به پرداختن به چنين بحث‌هايي نيست.


 خبر 

نامه‌نگاري با اتحاديه جهانيعليه داوران المپيکي

اخيرا يکي از داوران کشتي نامه‌اي انتقادي عليه داوران المپيکي ايران به اتحاديه جهاني کشتي نوشته است. به گزارش ايسنا، يکي از داوران کشتي ايران که حدود چهار ماه ديگر بازنشسته مي‌شود،‌ عليه داوران المپيکي ايران با اتحاديه جهاني کشتي نامه‌نگاري کرده و انتخاب شدن آن‌ها را به عنوان داوران المپيکي، زير سوال برده است. همچنين در اين نامه به انتخاب محمدابراهيم امامي و اردوان صاحب براي حضور در مسابقه‌هاي جهاني اعتراض شده و عليه کميته داوران ايران، مطالبي نوشته شده است. قطعا نامه‌نگاري از طرف افراد داخلي با اتحاديه جهاني کشتي نه تنها کمکي به داوري ايران نمي‌کند، بلکه باعث تضعيف جامعه داوري ايران در ميادين بين‌المللي مي‌شود.

«گرافن» عامل موفقيت

نواک جوکوويچ!

نواک جوکوويچ، قهرمان تنيس جهان در سال‌هاي اخير توانسته است در تورنمنت‌هاي مختلف پيروز ميدان باشد. عوامل مختلفي از جمله آمادگي جسماني و تجهيزات مناسب باعث قهرماني نواک جوکوويچ شده است. به‌ گزارش ‌ايسنا‌، يکي از رموز موفقيت نواک جوکوويچ، قهرمان تنيس جهان راکت تنيس او شناخته شده است. راکت مورد استفاده جوکوويچ داراي لايه‌ايي گرافني است که در درون دسته‌اي بسيار محکم قرار دارد که اين راکد قدرت‌ آن را 150 برابر بيشتر از راکد استيل و رسانايي آن هزار برابر بيشتر از مس کره است. چندين سال قبل «آندره گيم» به همراه دانشجوي دکتراي خود به بررسي کربن پرداخت و تلاش کرد تا لايه‌هاي گرافيت را از روي کربن جدا کند. او در نهايت به يک لايه باريک از گرافن رسيد که بسيار محکم بود. اين استاد و دانشجو در سال 2010 جايزه نوبل فيزيک را به دليل اين اکتشاف خود کسب کردند. گرافن نازک‌ترين ماده‌اي در جهان شناخته شده که بسيار محکم است.

تجديدنظرخواهي شهرداري بندرعباس از حکم فيفا

مدير تيم‌هاي فوتبال شهرداري بندرعباس گفت: از دو سال گذشته از طريق وکيل رسمي فيفا پرونده طلب «دنيل رومرو» را پيگيري و بابت رأي فدراسيون جهاني فوتبال، اعاده دادرسي کرده‌ايم. محمد رحيمي در گفت‌و‌گو با ايسنا، افزود: باشگاه شهرداري بندرعباس تمامي مطالبات دنيل رومرو بازيکن فصل 88-89 را پرداخت کرده است و بر اين اساس به راي صادره از سوي فيفا اعتراض کرده‌ايم. وي با بيان اينکه در اين مدت آقاي نجفي وکيل رسمي فيفا پيگير اين شکايت بوده است، اظهار کرد: تمامي مدارک پرداختي به اين بازيکن را نيز ارائه کرده و براي اين رأي ناعادلانه اعاده دادرسي کرده‌ايم. رحيمي با اشاره به اينکه در خصوص خبر منتشر شده مبني بر اينکه فدراسيون نامه‌هايي در تاريخ‌هاي گفته شده ارائه و پاسخي داده نشده است، بيان کرد:‌ به تمامي نامه‌هاي فدراسيون پاسخ داده شده است.

هيچ کشوري حاضر به انجام

بازي تدارکاتي با ايران نشد

سرمربي تيم ‌ملي فو‌تبا‌ل دختران زير 19 سال گفت: تيم شرايط خوبي دارد، اما متاسفانه ما نتوانستيم بازي تدارکاتي برگزار کنيم چرا که به دليل تداخل بر‌نامه‌ها هيچ تيمي حاضر نشد با ما بازي تدارکاتي برگزار کند. مهناز امير شقاقي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره شرايط تيم ‌ملي دختران زير 19 سال قبل از اعزام به مسابقات قهرماني آسيا، اظها‌ر کرد: آخرين اردوي تيم ‌ملي دو روز پيش به پايان رسيد. در اردوي پاياني دو بازي با تيم شهرداري بم انجام داديم که براي ما خيلي مهم بود و موفق شديم ترکيب اصلي خودمان را بشناسيم و آمادگي بچه‌ها را مورد ارزيابي قرار داديم. اميدوارم بازي‌هاي خوبي در مسابقات قهرماني آسيا انجام دهيم و گام بعدي را براي پيشرفت فو‌تبا‌ل ايران برداريم و جايگاه مان را بهتر کنيم. امير شقاقي با تاکيد بر اين که شرايط براي برگزاري بازي تدارکاتي تيم ‌ملي مهيا نشد، تصريح کرد: ما بازي تدارکاتي خارجي نداشتيم و کشورهاي ديگر موافقت نکردند که با ما بازي کنند و در کمپ‌هاي خارجي هم نتوانستيم حضور داشته باشيم. از زماني که توانستيم به مرحله نهايي مسابقات قهرماني آسيا صعود کنيم با تيم‌هاي خارجي بازي نکرديم در حالي که اين نياز به شدت احساس مي‌شد. فدراسيون تلاش زيادي براي برگزاري ديدارهاي تدارکاتي انجام داد اما نشد.