نسخه شماره 3827 - 1394/05/24 -

واکنش اصلاح‌طلبان خراسان رضوي به برخي ادعاي دلواپسان درباره مذاکرات هسته‌اي:
خط قرمز توافق را مقام معظم رهبري مشخص مي‌کنند نه شخص و يا گروه ديگري

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
راه‌اندازي شبکه اجتماعي دانش‌آموزان
جوان‌باوري کليد پيروزي است

مدارنوردان خراساني در نيمه راه حرکت بر مدار عشق

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي خبر داد:
سهم بيش از 33 ميليارد توماني خراسان رضوي از محل اجراي ماده 180


خبر


لزوم آشتي ‌صنعت با محيط زيست


 واکنش اصلاح‌طلبان خراسان رضوي به برخي ادعاي دلواپسان درباره مذاکرات هسته‌اي:
 خط قرمز توافق را مقام معظم رهبري مشخص مي‌کنند نه شخص و يا گروه ديگري 

گروه احزاب- سيمين برادران: اخبار مرتبط با مذاکرات هسته‌اي در ماه گذشته به نحوي مورد توجه مردم و کارشناسان قرار داشت که پس از حصول موفقيت در اين مذاکرات مردم با حضور در خيابان اين توافق را جشن گرفته و به يکديگر شادباش گفتند. اما اين همراهي کارشناسان با مردم و دولت زياد دوام پيدا نکرد و پس از چندي گروهي از آنان که از ابتداي فعاليت دولت تدبير و اميد هر از چندگاهي ساز ناسازگاري کوک کرده بودند، روش گذشته خود را از سر گرفتند و در حالي که شواهد باز گوکننده حمايت کامل رهبرمعظم انقلاب از مذاکرات و نتايج آن و اعضاي تيم مذاکره کننده بود، با کمال تعجب برخي از مقامات خراسان رضوي که خارج از چارچوب دولت تدبير و اميد منصوب شده‌اند، به بيان نظراتي مخالف با اين موضوع پرداختند. اين مخالفت با اقدامات دولت تدبير و اميد در عرصه بين‌المللي تا آنجا پيش رفت که به تازگي يکي از شخصيت‌هاي روحاني استان بيان کرد که توافق خوبي صورت نگرفته و در جريان اين توافق از خطوط قرمز رهبر معظم انقلاب عبور شده است و براي جلوگيري از اين تجاوز قطعي و صريح از خط رهبري مجلس بايد وارد عمل شود. براي درک صحت و سقم اين ادعا و اين امر که چرا در زماني که جامعه به سمت صلح و ثبات پيش مي‌رود از برخي تريبون‌ها به راحتي ادعاهايي مطرح مي‌شود که نه تنها به نفع نظام اسلامي‌نبوده بلکه منافات با نامي‌که از سوي رهبر معظم انقلاب براي سال جاري انتخاب شده نيز دارد،به سراغ چند تن از فعالان سياسي خراسان رضوي رفته و نظر ايشان را در اين باره جويا شديم که در ذيل آن را مرور مي‌کنيد:

دلواپسان مصاديق عبور از خط قرمز را مشخص کنند

دبير حزب اعتماد ملي شاخه خراسان رضوي در خصوص ادعاي اخير گفت: کساني که چنين ادعايي دارند در ابتدا بايد مصاديق اينکه از خط قرمزها عبور شده است را مشخص کنند.

محمد‌صادق جوادي حصار افزود: وزارت امورخارجه، شوراي عالي امنيت ملي، مجلس شوراي اسلامي، کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي‌و مجموعه‌اي از صاحبنظران و در راس آن‌ها مقام معظم رهبري اشارات صريحي در اين خصوص داشتند که مجموعه مذاکره‌کنندگان امانتدارانه و صادقانه کار کردند.

اين فعال اصلاح‌طلب بيان کرد: اگر از خطوط قرمز نظام عبور شده بود، حتما مقام معظم رهبري بدان اشاره مي‌کردند و به مذاکره کنندگان تذکر مي‌دادند.

وي ادامه داد: از سويي بارها وزير امور خارجه جناب آقاي ظريف اشاره کرد که تمام خط قرمزهاي نظام را در اين گفت‌وگوها رعايت کرده‌ايم، اگر اين خط قرمزها رعايت نمي‌شدند و ظريف مطمئن نبود تمام خطوط قرمز رعايت شده است با اين قاطعيت اين نکته را اعلام نمي‌کرد.

جوادي حصار گفت: مقام معظم رهبري هم گفتند مذاکره يعني هم چيزي بدهيم و هم چيزي بگيريم، اگر که ما در ميدان مذاکره برويم و هرچه ما مي‌گوييم همان باشد مذاکره نيست؛ جنگي است که يک طرف دست‌هاي خود را بالا برده است و ما رفتيم تير خلاص زديم و برگشتيم.

دبير حزب اعتماد ملي شاخه خراسان رضوي با تاکيد بر اين نکته که مذاکره به معناي مفاهمه و پذيرش حقوق طرفيني است، افزود: تصور مي‌کنم در مجموع مذاکره به نفع مردم ايران و منطقه بود و نتايج مذاکرات تامين کننده منافع ملي ايران است.

وي تصريح کرد: کساني که چنين ادعايي دارند مي‌خواهند جمعي از مخاطبين خاصشان که دلواپسان هستند را از دست ندهند.کساني که در خصوص توافق نگران خط قرمزها هستند، اين سخنان را با مصرف خاص براي مخاطبان ويژه خود مي‌گويند. اما بزرگان تاثيرگذار در سطح ملي، افرادي دلسوز بوده و هدفشان حفظ و حراست آرمان‌هاي انقلاب اسلامي‌و امنيت ملي و حقوق ملت ايران است که از نتيجه مذاکرات به صورت نسبي راضي هستند.

اين فعال اصلاح‌طلب بيان کرد: گام اول در خصوص مذاکرات اين بوده است که 6 قطعنامه قبلي ملغي شود.

وي با بيان اين موضوع که برخي افراد حق دارند نگران و دلواپس باشند، گفت: بايد اجازه داد که دولت به عنوان منتخب ملت و تحت اشراف و نظر مقام معظم رهبري کار خود را انجام دهد.

دبير حزب اعتماد ملي شاخه خراسان رضوي افزود: گفت‌وگو بهترين روش براي حل مناقشات بين‌المللي بوده و مذاکرات در حال حاضر نتيجه داده است و آنچه در اين عرصه اتفاق افتاد چند دستاورد مهم داشت.

وي ادامه داد: يکي از دستاوردهاي اين توافق متوقف کردن فشارهاي جديد و عدم صدور قطعنامه‌هاي ديگر عليه ايران است. همچنين دستاورد ديگر آن بوده که قطعنامه‌هايي که ايران را به عنوان خطر جهاني اعلام کرده بود، ملغي شد.

جوادي اذعان کرد: رونق اقتصادي با ايجاد اميد براي توليد کنندگان داخلي و بستر مناسب براي سرمايه گذاران خارجي باز خواهد گشت و تصور مي‌شود منشا بسياري از برکات خواهد بود.

اين فعال اصلاح‌طلب در پايان با اشاره به اين نکته که در جنگ نظامي ‌هم گاهي پيشروي مي‌کرديم و گاهي عقب‌نشيني، گفت: نتيجه‌اي که ما در کل 8 سال دفاع مقدس بدست آورده‌ايم، نتيجه‌اي بود که در نهايت مايه عزت و اعتلا و سربلندي ايران شد و اينجا هم با همه کم و کسري‌ها و با عقب‌نشيني‌ها و پيشروي‌ها در نهايت عزت و اعتلاي ايران و فرهنگ ايراني را در پي خواهد داشت.

چه لزومي‌ دارد شيريني اين اتفاق خوب و مهم

به کام ما تلخ شود

سرپرست سازمان عدالت و آزادي در خراسان رضوي نيز در خصوص ادعاي صورت گرفته در ارتباط با توافق هسته‌اي‌، گفت: مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي نماينده دارند و همچنين دکتر صالحي نماينده ايشان در دوره رياست جمهوري آقاي احمدي‌نژاد نيز حضور داشته‌اند و ارتباط کاملي با رهبر دارند. مشاور ارشد رهبري جناب آقاي دکتر ولايتي هستند هيچکدام از اين افراد ادعايي مبني بر گذر از خط قرمز رهبري در توافق هسته‌اي نداشته‌اند.

ناصر آملي‌ افزود: افرادي که چنين ادعايي دارند نقطه نظرات کارشناسي نداشته و بيشتر از جنبه سياسي به مسائل نگاه مي‌کنند. اين افراد مواضع سياسي گرفته و به نظر نبايد به آن مواضع توجه کرد. وي تصريح کرد: افرادي که در حال حاضر چنين ادعايي مي‌کنند از دولت پيشين با وجود مفاسد اقتصادي حمايت کرده و ما آن حمايت‌ها را فراموش نخواهيم کرد.

اين فعال اصلاح‌طلب در خصوص توافق صورت گرفته، عنوان کرد: من اطلاعاتي از مباحث حقوقي و فني توافق ندارم اما ما به رئيس‌جمهور راي داده‌ايم و از وي خواسته‌ايم تا مشکلات ايران را در باب هسته‌اي حل کند.

آملي ادامه داد: من نه فيزيک اتمي‌خوانده‌ام و نه آنکه در زمينه حقوق بين‌الملل اطلاعاتي دارم اما قاعده اين است که کسي را که به وکالت برگزيده‌ايم به سلامت و صداقت وي نيز اعتماد داريم. آن چه مشخص است وجود اين نکته بوده که عقلاي قوم و کارشناسان مربوطه، رفع مشکلات در حوزه هسته‌اي را امري لازم دانسته و از آن نيز دفاع مي‌کنند.

اين فعال اصلاح‌طلب با بيان اين نکته که اطرافيان رئيس‌جمهوري افرادي کارشناس هستند، اظهار کرد: چهره‌هايي که در امر توافق تاثيرگذار بوده اند، قابل مقايسه با دولت قبل از لحاظ سواد، تکنيک و سلامت نيستند.

سرپرست سازمان عدالت و آزادي در خراسان رضوي گفت: ما به دولت و تيم مذاکره کننده اعتماد داريم مگر آن که کارشناسان به ما توضيح دهند که اين امر خلاف منفعت ماست.

آملي ادامه داد: هنگامي‌که ملاحظه مي‌شود کارشناسان به اين امر توجه نشان داده و همچنين تمام دنيا آن را مهم دانسته‌اند مي‌توان نتيجه گرفت که اتفاق خوبي افتاده است.

اين فعال اصلاح‌طلب در پايان تاکيد کرد: کشورهاي دنيا که سوابق زيادي در اين نوع مناسبات دارند و ماه‌ها با نمايندگان يک کشور که به گفته آنان جهان سوم است، سروکله مي‌زنند و از سويي اعضاي کنگره آمريکا به صورت رسمي‌اعلام مي‌کند که ايرانيان سر ما را کلاه گذاشته‌اند . حال اين مسئله پيش مي‌آيد که چه لزومي‌دارد شيريني اين اتفاق خوب و مهم به کام ما تلخ شود؟

همزبان شدن با بد خواهان نظام، ما را به جايي نمي‌برد

دبير حزب مردم‌سالاري شاخه خراسان رضوي نيز در اين باره گفت: اول بايد متوجه باشيم که چه کسي خط قرمز نظام اسلامي‌را تعيين مي‌کند. در نظام جمهوري اسلامي ‌ايران، مقام معظم رهبري خط قرمزها را مشخص مي‌کنند و نه شخص و يا گروه ديگري و ما نيز موظف هستيم خطوط مشخص شده از سوي ايشان را رعايت کنيم.

نصير بهزاد افزود: تيم مذاکره کننده نيز تحت نظارت رهبري مذاکرات را انجام مي‌داد و يقينا خطوط قرمز نظام به زعم کارشناسان ديپلماسي و هسته‌اي و به گفته مسئولين کشوري به خوبي رعايت شده است ولي در مذاکرات بازي دو طرفه است و بالاخره بايد بده و بستان داشته باشيم. وي ادامه داد: مقام معظم رهبري حمايت کامل خود را از تيم هسته‌اي اعلام داشته‌ و گفته‌اند زحمات تيم هسته‌اي بر کسي پوشيده نيست.

بهزاد با اشاره به اين نکته که ما بايد به دينمان عمل کنيم، گفت: نبايد تندروي و کندروي داشته باشيم و چه کسي در نظام دلسوزتر از رهبر است و هنگامي‌که مي‌فرمايند خطوط قرمز نظام حفظ شده است چرا بايد اين حرف زده شود. اين فعال اصلاح‌طلب بيان کرد: در کنگره آمريکا امضا جمع مي‌شود که اين طرح رد شود و در اين شرايط که رژيم صهيونيستي با اين برجام مخالفت مي‌کند و مي‌گويد ايران برنده توافق بوده چرا بايد مخالفت کنيم؟

بهزاد تاکيد کرد: همزبان شدن با بدخواهان نظام ما را به جايي نمي‌برد اکنون وقت اتحاد است و ما بايد ولايتمداري خود را اثبات کنيم.

وي با اشاره به اين مطلب که تندروي‌ها به جايي نخواهد رسيد، گفت: اکنون بهترين زمان است که شعارهاي همدلي و همزباني با دولت و ملت را رعايت کنيم و زمان آن است که ببينيم چه کساني با ما همدل و همزبان هستند و بايد کمک کنند وحدت جامعه حفظ شود تا به دستاوردهاي خود دست يابيم.

دبير حزب مردم‌سالاري شاخه خراسان رضوي ادامه داد: اگر همدلي و همزباني که فرمايش رهبر انقلاب است رعايت نشود، دشمن قطعا به اين نظام ضربه خواهد زد.

بهزاد در خصوص توافق انجام شده، بيان کرد: توافق، توافق خوبي بوده است و واقعا تيم مذاکره کننده نشان دادند به دنبال توافق خوب هستند. اين فعال اصلاح‌طلب با بيان اينکه پافشاري تيم مذاکره کننده سبب شده تا به نقطه مورد نظر برسيم، افزود: فراموش نکنيم اين موفقيت در شرايطي اتفاق افتاد که در دوره گذشته ديپلماسي واقعي را از دست داديم و هيچ دستاوردي در اين حوزه نداشتيم.

وي ادامه داد: در چنين شرايطي تيم ما با مذاکرات پي در پي توانستند مقابل 6 قدرت جهاني ايستادگي کرده و پس از آن نيز قطعنامه شوراي عالي امنيت ملي را داشته‌ايم که به تصويب شوراي امنيت سازمان ملل رسيد.

بهزاد در پايان تصريح کرد: به نظر اين توافق اتفاق خوبي بوده است به طوري‌که چندين روز وزير امور خارجه آمريکا در محل حضور پيدا مي‌کند و افتخار مي‌کند که با تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران مذاکره ‌مي‌کند و اميدوارم دلواپسان به وحدت در سطح ملي کمک کنند تا شاهد اتفاقات بهتري باشيم.


 معاون وزير آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
 راه‌اندازي شبکه اجتماعي دانش‌آموزان 
  جوان‌باوري کليد پيروزي است

معاون پرورشي وزير آموزش‌و‌پرورش گفت: نويد حضور شما در فضاي مجازي را مي‌دهم و بزودي شبکه اجتماعي دانش‌آموزان سراسر کشور راه‌اندازي و آثار شما در اين شبکه جهاني مي‌شود.

‌ حميدرضا کفاش صبح ديروز در مراسم افتتاحيه مسابقات فرهنگي و هنري دانش‌آموزان سراسر کشور که در فرهنگسراي سيمرغ نيشابور برگزار شد، اظهار داشت: شما هنرمندان اصل و مبناي فرهنگي و هنري کشور هستيد که از 31 استان در اين گوشه ميهن که مزين به يمن قدم امام رضا (ع) است دور هم جمع شده‌ايد.

وي ادامه داد: در ابتدا سلام و صلوات خود را به امام و شهدايي که با قطره قطره خون خود هنر را در اين فضاي عطر آگين به‌ويژه 36 هزار شهيد دانش‌آموز که مايه افتخار هنرمندان است را ايجاد کردند، اهدا مي‌کنيم. معاون وزير آموزش‌و‌پرورش با بيان اينکه هنر مخالف خشونت و افراط و نشان‌دهنده چهار فصل است، بيان داشت: سخن نخست با شما دانش‌آموزان است، آثار شما را ديده‌ايم و به خود مي‌باليم و از شما مي‌خواهم شعار زيباي همدلي و همزباني را الگوي زبان هنري خود قرار دهيد که اين شعار مبناي يک جامعه است.

وي ادامه داد: رسالت هنرمندان توزيع زيبايي است و پخش‌کردن اين زيبايي‌ها، اميد را در دل مردم تقويت مي‌کند و چشم و زبان و ساير اعضاي هنرمند متعهد است اين زيبايي‌ها را شرح دهد.

وي با بيان اينکه برخي از آثار شما مي‌تواند انقلابي در عرصه هنر ايجاد کند، اظهار داشت: امروز نمايشنامه‌هايي از درون يک جوان مي‌تواند براي خود يک جهاد فرهنگي و هنري باشد.

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش با بيان اينکه زبان هنر زبان تاثيرگذاري است، ادامه داد: هنرمند از تاريکي فراري و چشمش به سوي زيبايي‌هاست.

کفاش با اشاره به اينکه تا زماني که جوانان در صحنه باشند انقلاب موفق مي‌شود، بيان داشت: آنچه که انقلاب را موفق کرد بها دادن به جوانان بود و جوانان انقلاب را آفريدند و آن را به پيروزي رساندند.

وي با اشاره به اينکه امام خوبي‌ها جوان باور بود و به آنان اعتماد و اعتقاد داشت و جوانان اين اعتماد را به اثبات رساندند، گفت: امروز هم کليد پيروزي ما جوان باوري است.

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش ادامه داد: بر اين باور هستم که اثر شما جوانان برجسته کشوري مي‌تواند در بزرگ‌ترين مجالس تاثيرگذار باشد و همه در برابر اين آثار سر تعظيم فرود مي‌آورند.

وي با بيان اينکه حضور اين تعداد از جوانان که گزارش آن را مسئولان دادند نشان‌دهنده برترين‌هاي کشور است و مراسم براي تقدير از شما ايجاد شده است، بيان داشت: همه شما ممتاز هستيد لذا اينکه هنرمند بايد روحيه پهلواني و جوانمردي همچون جهان پهلوان تختي داشته باشد.

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش ادامه داد: نويد حضور شما در فضاي مجازي را مي‌دهم و بزودي شبکه اجتماعي دانش‌آموزان سراسر کشور راه‌اندازي و آثار شما در اين شبکه جهاني مي‌شود.


 مدارنوردان خراساني در نيمه راه حرکت بر مدار عشق 

کوهنورد و اولين مدار نورد خراساني در نيمه راه سفر بر مدار عشق که غرب به شرق ايران را به يکديگر وصل مي‌کند، قرار گرفت. به گزارش روزنامه «مردم‌سالاري»، ‌ايمان اسدي، کوهنورد و مدارنورد خراساني از 32 روز پيش سفر خود را بر مداري که حرم مطهر امام رضا(ع) بر روي آن قرار گرفته‌، آغاز کرده و تصميم دارد تا در روز تولد امام رضا (ع) سفر خود را به پايان برساند. وي در خصوص اين سفر با تاکيد بر نخستين بودن آن در سطح دنيا، گفت: من به همراه محمد محمدزاده کوهنورد و فيلمبردار حرکت خود را بر روي مدار 36 درجه که حرم مطهر امام رضا (ع) بر آن واقع شده از سردشت، اولين شهر شيميايي دنيا آغاز کرده و تلاش داريم تا روز تولد امام رضا (ع) حرکت بر مدار عشق را با ورود به مشهد به پايان رسانيم. اسدي افزود: در حاشيه اين طرح نيز قرار است ما 72 نفر از ساکنان روستاهاي دور دست که تا کنون موفق به زيارت امام رضا(ع) نشده‌اند را شناسايي کنيم تا امسال به هزينه جمعيت هلال احمر در روز تولد ثامن‌الحجج(ع) زائر ايشان شوند. اين مدارنورد در خصوص دليل آغاز اين طرح بيان کرد: سه سال قبل اولين سفرم را در قزوين آغاز کردم و سپس به تنهايي از قزوين به رامسر و سپس به سوي مشهد جاده نوردي کردم. از آن زمان حرکت روي خط صاف را در دستور کار خود قرار داده ام و در حال حاضر مي‌توانم ادعا کنم که من، آقاي محمد محمد زاده و آقاي محمد نيازي تنها افرادي هستيم که در کل دنيا روي خط صاف و بر روي يک مدار حرکت مي‌کنند. اسدي اظهار کرد: پروژه قبلي ما حرکت بر نصف النهار بوده و اين پروژه نيز حرکت بر مدار است که هر دو طرح، پيش زمينه کار تحقيقاتي و تصويربرداري براي کار اصلي است. اين مدارنورد خراساني در پايان گفت: قول‌هايي از صدا وسيما واحد خراسان رضوي مبني بر ساخت مجموعه تلويزيوني به نام «سفر بر مدار عشق»‌ دريافت کرده‌ايم که اميدوارم به سرانجام برسد.


 رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي خبر داد:
 سهم بيش از 33 ميليارد توماني خراسان رضوي از محل اجراي ماده 180 

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي گفت: بر اساس ابلاغ جديد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور از محل اجراي ماده 180 مبلغ 3/33 ميليارد تومان به اعتبارات استاني خراسان رضوي اختصاص يافت.

رضا جمشيدي اظهار داشت: به منظور استفاده متوازن از امکانات کشور، توزيع عادلانه، رفع تبعيض، ارتقاي سطح مناطق کمتر توسعه‌يافته و تحقق پيشرفت و عدالت، دولت موظف است در توزيع منابع به گونه‌اي عمل کند تا فاصله شاخص برخورداري مناطق کم‌برخوردار با متوسط کشور در هر سال حداقل 10 درصد کاهش يابد.

وي گفت: به استناد قانون سه درصد از اعتبارات بودجه عمومي‌دولت در قالب رديف‌هاي مشخص براي مصارف معين در بودجه‌هاي سنواتي در اختبار سازمان مديريت و برنامه‌ريزي قرار مي‌گيرد که در راستاي اهداف قانون هزينه مي‌شود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي افزود: در بودجه امسال کشور مبلغ 6 هزار و 675 ميليارد تومان براي اجراي حکم ماده 180 در قالب جدول 2 - 10 منظور شده است.

جمشيدي خاطرنشان کرد: 600 ميليارد تومان از مبلغ فوق اعتبارات استاني است که در قالب اعتبارات پيوست قانون به استان‌ها ابلاغ شده و سهم خراسان رضوي 3/33 ميليارد تومان معادل 6/5 درصد است.

وي گفت: مبلغ 3 هزار و 645 ميليارد تومان از اعتبارات اين ماده، اعتباراتي است که به صورت استاني در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد که سهم خراسان رضوي حدود 186 ميليارد تومان معادل 1/5 درصد است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي خاطرنشان کرد: مبلغ 2 هزار و 430 ميليارد تومان باقي‌مانده به پروژه‌هاي ملي و ملي استاني شده اختصاص مي‌يابد که سهم استان حدود 124 ميليارد تومان است.

جمشيدي گفت: بر‌اساس ابلاغ جديد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور از مبلغ فوق 3/33 ميليارد تومان آن اعتبارات استاني پيوست قانون و 8/185 ميليارد تومان آن ساير اعتبارات استاني است.

وي افزود: سهم هر يک از شهرستان‌هاي استان در هر دو منبع مذکور در ابلاغيه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور تعيين شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي گفت: اين اعتبارات بر‌اساس دستورالعمل اجراي بودجه و تنظيم موافقتنامه‌هاي استاني که توسط سازمان ابلاغ شده صرفا به احداث و تکميل مدارس، احداث و تکميل خانه‌هاي بهداشت و مراکز بهداشتي و درماني شهري و روستايي، يکپارچه‌سازي، تجهيز و نوسازي اراضي سنتي اختصاص مي‌يابد.

وي گفت: در مجموع کل اعتبارات خراسان رضوي از محل اعتبارات ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه کشور 343 ميليارد تومان معادل 1/5 درصد از کل اعتبارات کشور است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي همچنين از تامين اعتبار حقوق و مزاياي مستمر و ساير هزينه‌هاي پرسنلي مستخدمان جديد دستگاه‌هاي اجرايي استان خبر داد.

جمشيدي با اعلام اين خبر افزود: بر‌اساس ابلاغيه رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، حدود 8 ميليارد و 100 ميليون تومان اعتبار مربوط به استخدام 535 از کارکنان جديد‌الاستخدام دستگاه‌هاي اجرايي مشمول بودجه استاني ابلاغ شد.

وي ادامه داد: از مبلغ فوق 6 ميليارد و 800 ميليون تومان مربوط به اعتبارات حقوق مستمر و يک ميليارد و 300 ميليون تومان آن ساير هزينه‌هاي کارکنان مذکور مي‌باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي خراسان رضوي گفت: بر‌اساس اقدامات انجام شده قبلي و سهميه استخدامي ‌ايثارگران مربوط به سال‌هاي 91 و 92 تعداد 702 نفر از محل سهميه 25 درصد ايثارگران شامل 11 نفر دکتري، 41 نفر کارشناسي ارشد، 557 نفر کارشناسي، 51 نفر فوق‌ديپلم و 33 نفر ديپلم در 17 دستگاه اجرايي استان به کار گرفته مي‌شوند.

جمشيدي اظهار داشت: از اين تعداد، 535 نفر در 15 دستگاه اجرايي مشمول اعتبارات استاني و 167 نفر در دو دستگاه مشمول اعتبارات ملي به کار گرفته مي‌شوند.


 خبر 

سرپرست اداره کل روابط عمومي آستان قدس رضوي:200 خبرنگار، اخبار دهه کرامت حرم مطهر رضوي را پوشش مي‌دهند

سرپرست اداره کل روابط عمومي آستان قدس رضوي گفت: در ايام دهه کرامت ميزبان 200 خبرنگار از رسانه‌هاي ديداري، شنيداري، نوشتاري مکتوب و مجازي و برون مرزي خواهيم بود تا اخبار اين مکان مقدس به بهترين شکل ممکن منعکس شود. سيداحمد‌ هاشم‌آبادي در مراسم تجليل از اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات مرکز همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي آستان قدس رضوي برگزار شد، اظهار داشت: در سال 1393، تعداد 45850 خبر منتشر شده توسط رسانه‌هاي استان داشتيم که از تعداد، 4674 خبر در روزنامه‌ها و 7862 خبر در خبرگزاري‌ها منتشر شده بود. وي افزود: در حوزه رسانه ملي توسط صداوسيماي خراسان رضوي 19481 دقيقه برنامه ويژه، 1025 دقيقه برنامه تلويزيوني و 100 برنامه راديويي با حضور مديران و مسئولان آستان قدس رضوي اجرا شد. سرپرست اداره کل روابط عمومي آستان قدس رضوي خاطرنشان کرد: از مجموعه خدمات آستان قدس رضوي 11869 نفر به صورت تور ويژه، 70 هزار و 12 نفر بازديد رايگان از موزه آستان قدس رضوي و 1741 نفر مهمان خارجي از مجموعه‌هاي اين مکان مقدس بازديد داشتند.


 لزوم آشتي ‌صنعت با محيط زيست 
نويسنده : سيمين برادران

امروزه با گسترش صنعت و افزايش توليدات صنعتي، مخاطرات زيست محيطي ناشي از آن بر کسي پوشيده نيست. کافي است تا کمي‌به محيط پيراموني دقت کنيم تا مخاطرات زيست محيطي را حس کنيد. متخصصان و کارشناسان بسياري بر حراست از زيست محيط تاکيد دارند و از صنعتي شدن شهرها احساس خطر مي‌کنند. در ابتدا اگر بخواهيم تعريف اجمالي از محيط زيست داشته باشيم مي‌توان گفت محيط زيست عبارت است از همه چيزهايي که در اطراف ما وجود دارند و روي آن‌ها تاثير مي‌گذاريم و آن‌ها نيز ما را متاثر مي‌سازند. محيط زيست هديه‌اي خداوندي است که ادامه حيات ما بدان وابسته است و با افزايش جمعيت و آلودگي‌هاي ناشي از صنعتي شدن هر روزه بر اهميت آن افزوده مي‌شود.

اگر بخواهيم به وضعيت کشورمان در امر محيط زيست نگاهي بيندازيم مي‌توان گفت که کشور ما ايران در تخريب محيط زيست رتبه 10 را در جهان دارد و بر‌اساس آمارهاي آژانس بين‌المللي انرژي در سال 2007، ايران در توليد گاز گلخانه‌اي در بخش صنعت رتبه 14، در توليد گاز گلخانه‌اي در بخش ترابري رتبه 13 را دارد. دانشمندان عقيده دارند که سالانه بين 375 تا 500 ميليون تن ضايعات خطرناک در جهان توليد مي‌شود که 70 درصد آنها متعلق به بخش صنعت است. قسمت اعظم ضايعات خطرناک در زمين دفن مي‌شوند که باعث آلودگي آب‌هاي زير‌زميني، رودها و نهرها مي‌شود و قسمت بسيار کمي ‌از آنها بازيافت مي‌شود. تمام زباله‌هايي که در دنيا توليد مي‌شوند اسباب آلودگي محيط زيست هستند اما در ميان آنها برخي از زباله‌ها خطرات زيادي دارند. زباله‌هاي اتمي، بيولوژيکي، عفوني و صنعتي از زباله‌هاي خطرناک به شمار مي‌روند که خود سبب تخريب محيط زيست و مشکلات ناشي از آن مي‌شود. از مشكلات عمده در مسئله تخريب محيط زيست، وجود شهرهاى بزرگ و صنعتى مي‌باشد كه به طور جدى سلامتى مردم را تهديد مى‏كند. از مهمترين وقايع ثبت شده در تاريخ آلودگى هوا، بر اثر وجود صنايع افزايش ناگهانى مرگ و ميرهاى ناشى از آلودگى هوا در 1939 (1318) در بلژيك، 1948 (1327) در پنسيلوانيا و 1952 (1331) لندن را مى‏توان نام برد. آلودگى هوا، ناشى از وسايل نقليه و منابع صنعتى است و مشكلاتى را براى زندگى در شهرهاى بزرگ ايجاد كرده است.

تحقيقات نشان مى‏دهد سردردهاى مكرر، حساسيت‏هاى پوستى و تنفسى و بيمارى‏هاى چشمى در اثر آلودگى هوا تشديد مى‏شوند. هواى آلوده مى‏تواند به جنين آسيب برساند و موجب نقص مادرزادى و ناهنجارى‏هاى جسمى و ذهنى نوزادان شود که عمده‏ترين آلوده‏كننده‏هاى هوا عبارتند از: منوكسيد كربن، اكسيدهاى نيتروژن، هيدروكربن‏ها، اكسيدهاى سولفور، ذرات معلق، ازن و گازهاى گلخانه‏اى. انسان‌ها در اثر تماس مستقيم در مزارع يا کارخانه‌ها يا از طريق مصرف مواد غذايي و آب آشاميدني در معرض خطرات ناشي از مواد شيميايي سمي‌هستند که با پيشرفت صنعت و تکنولوژي هر روزه شمار آن‌ها افزايش مي‌يابد. در نتيجه، بيماري‌هاي خطرناک نظير سرطان و بيماري‌هاي گوارشي يا عصبي، سلامت انسان‌ها را تهديد مي‌کند. سالانه 2 ميليون انسان در اثر مسموميت ناشي از آفت کش‌ها در جهان جان خود را از دست مي‌دهند.

با توجه به مشکلاتي که در خصوص صنعتي شدن عنوان گشت ملاحظه شد که بسياري از کشورها از جمله ايران با اين مباحث دست به گريبان هستند و به نظر مي‌رسد مديران بخش صنايع و محيط زيست بايد با يکديگر به صورت هماهنگ به دغدغه‌هاي يکديگر پاسخ در خور داده و بدين صورت ميان صنعت و محيط زيست آشتي صورت بگيرد. آشتي محيط زيست و صنعت براي استان خراسان رضوي که از جمله استان‌هاي در معرض بياباني شدن است، مي‌تواند دستاورد بزرگي حتي در زمينه ملي باشد زيرا تبعات اين امر به ساير استان‌هاي کشور انتقال مي‌يابد.

مديران امر صنايع با نگهداشت شرايط موجود و افزايش کيفيت در ارائه خدمات و سازمان حفاظت محيط زيست با پيشنهادهاي لازم در خصوص افزايش و ارتقاي سلامت زيست محيطي کارخانجات مختلف با کمترين هزينه مي‌توانند به عنوان گام نخست در اين امر سهيم باشند. براي حرکت به سمت آشتي صنايع با محيط زيست لازم است تا فرهنگ عامه و ديد عموم نسبت به محيط زيست تغيير کند که اين امر جز با سرمايه‌گذاري بر تغيير نگرش افراد جامعه به خاصه صنعتگران، محقق نخواهد شد.بايد برنامه اي بلند مدت در اين خصوص تنظيم شود تا در آينده صنعتگران نيز به عنوان مطالبه گران حوزه محيط زيست در سطح جامعه حضور يابند.